Z tohto článku sa dozviete: ktorý zoznam liekov na srdce sa často používa na liečbu srdcových ochorení, z akých dôvodov sa majú používať, aké vedľajšie účinky ich užívanie môže viesť.

Obsah článku (zoznam liekov):

Lekári majú dosť veľký arzenál liekov, ktoré predpisujú na liečbu srdcových ochorení. Bohužiaľ, veľa pacientov so srdcom, ktoré podľahli reklame v médiách a na internete, začali samostatne užívať lieky, ktoré nemajú preukázateľne účinné vlastnosti. Niekedy tieto prostriedky predpisujú lekári.

Najpopulárnejšie a často predpísané lieky na srdce zahŕňajú ich zoznam a prostriedky uvedené v obsahu článku. O nich budeme hovoriť neskôr.

Kardiologické lieky majú rôzne formy uvoľňovania:

 • Tablety alebo kapsuly, ktoré majú byť prehltnuté, držané pod jazykom alebo rozpustené vo vode.
 • Spreje, ktoré je potrebné postriekať do ústnej dutiny.
 • Roztoky na intravenóznu alebo intramuskulárnu injekciu.
 • Lekárske náplasti, ktoré sa musia prilepiť na kožu.

Choroby srdca sú liečené kardiológmi, praktickými lekármi a praktickými lekármi.

1. Činidlá proti krvným doštičkám

Medzi činidlá proti krvným doštičkám patria lieky, ktoré interferujú so spájaním krvných doštičiek medzi sebou (agregácia) a zabraňujú tvorbe krvných zrazenín.

aspirín

Najpopulárnejším a najznámejším antiagregátom je kyselina acetylsalicylová (aspirín). Vo veľkých dávkach sa tento nástroj používa s antipyretickým, protizápalovým a analgetickým účinkom. V dávke 75 až 100 mg aspirín potláča agregáciu doštičiek (adhéziu), čo vedie k prevencii mozgovej príhody a infarktu myokardu. Pre tento účel predpisujú lekári u pacientov s kardiovaskulárnymi ochoreniami a so zvýšeným rizikom ich vývoja. Aspirín sa neodporúča pacientom, ktorí majú:

 • žalúdočný alebo dvanástnikový vred;
 • hemofília alebo iné krvácavé poruchy;
 • alergia na aspirín;
 • alergia na akékoľvek nesteroidné protizápalové liečivo (napríklad ibuprofén);
 • do 16 rokov.

Tieto kontraindikácie súvisia so skutočnosťou, že aspirín negatívne ovplyvňuje žalúdočnú sliznicu a zvyšuje riziko krvácania.

Najznámejšie obchodné prípravky obsahujúce aspirín sú Cardiomagnyl, Aspirin Cardio, Magnicor.

clopidogrel

Ďalším bežne predpísaným liekom z protidoštičkovej skupiny je klopidogrel. On, rovnako ako aspirín, zabraňuje zhlukovaniu krvných doštičiek a zabraňuje tvorbe krvných zrazenín. Jeho účinok je výraznejší ako účinok aspirínu. Priraďte klopidogrel pacientom s neznášanlivosťou na aspirín. Kombinované použitie týchto dvoch agregátov je predpísané pacientom po stentovaní alebo by-passovom chirurgickom zákroku koronárnych artérií. Užívanie klopidogrelu môže znížiť riziko mozgovej príhody a infarktu myokardu.

Hlavným rizikom klopidogrelu, ako je aspirín, je zvýšiť riziko krvácania. Preto sa lekári snažia vyhnúť duálnej antiagregačnej liečbe kombináciou týchto látok.

Najobľúbenejší liek obsahujúci klopidogrel je Plavix.

2. Statíny

Statíny sú drogy, ktoré znižujú hladinu škodlivého cholesterolu v krvi, čo môže viesť k ateroskleróze a kardiovaskulárnym ochoreniam. Preto sú statíny predpísané pre:

 1. Ischemická choroba srdca.
 2. Angina pectoris.
 3. Infarkt myokardu.
 4. Zdvihy a prechodné ischemické ataky.

Statíny nemôžu vyliečiť tieto choroby, ale pomáhajú predchádzať ich vývoju a progresii.

Hlavným nebezpečenstvom pri používaní týchto liekov je poškodenie svalov a pečene.

Najpopulárnejšie statíny sú atorvastatín, rozvastatín a simvastatín.

3. Inhibítory enzýmu konvertujúceho angiotenzín (inhibítory ACE)

Tieto lieky zabraňujú rozvoju angiotenzínu - hormónu, ktorý prispieva k zúženiu tepien. V dôsledku rozšírenia krvných ciev znižuje tlak a znižuje záťaž srdca. ACE inhibítory znižujú riziko mozgovej príhody a infarktu myokardu.

Lekári predpisujú tieto lieky na srdce pacientov s:

 • hypertenzia;
 • infarkt myokardu;
 • srdcové zlyhanie.

Tieto lieky majú málo vedľajších účinkov, z ktorých hlavným je suchý kašeľ.

Najpopulárnejšími inhibítormi ACE sú kaptopril, enalapril, ramipril a perindopril.

4. Beta blokátory

Beta-blokátory znižujú krvný tlak, silu a frekvenciu kontrakcií srdca, čím znižujú potrebu srdcového svalu v kyslíku.

Hlavné indikácie na predpisovanie týchto liekov zahŕňajú:

 • hypertenzia;
 • angína pectoris;
 • infarkt myokardu;
 • nepravidelný tep srdca s vysokou srdcovou frekvenciou;
 • srdcové zlyhanie.

Použitie beta-blokátorov u pacientov so srdcom znižuje morbiditu a mortalitu.

K negatívnym vlastnostiam týchto liekov patria:

 1. Posilnenie symptómov zlyhania srdca na začiatku liečby, ktoré prechádza po 1-2 týždňoch.
 2. Možnosť porúch spánku a nočných mori.
 3. Významné zníženie srdcovej frekvencie.
 4. Poškodenie u pacientov s astmou alebo obštrukčnými pľúcnymi ochoreniami.

Okrem toho existujú dôkazy, že užívanie betablokátorov môže zvýšiť riziko vzniku cukrovky.

Najobľúbenejšími beta-blokátormi sú bisoprolol (Concor), karvedilol (Coriol), nebivolol (Nebilet).

5. Antagonisty receptora angiotenzínu

Tieto lieky inhibujú účinky angiotenzínu na kardiovaskulárny systém. Lekári predpisujú antagonisty angiotenzínového receptora so zlou toleranciou ACE inhibítorov, pretože majú menej vedľajších účinkov.

Najznámejšími antagonistami angiotenzínového receptora sú losartan (Lozap, Lorista) a telmisartan (Mikardis).

6. blokátory kalciových kanálov

Tieto lieky dilatujú krvné cievy, čím sa zlepšuje prietok krvi do srdca a znižuje sa krvný tlak. Blokátory kalciového kanála sa používajú na liečbu hypertenzie, angíny pektoris a určitých typov srdcových arytmií.

Keďže tieto lieky dilatujú krvné cievy, môžu spôsobiť bolesti hlavy, návaly kože a opuchy v dolných končatinách.

Príkladmi blokátorov kalciových kanálov sú amlodipín, felodipín a verapamil.

7. dusičnany

Dusičnany rozširujú krvné cievy, ktoré sa používajú na liečbu angíny pectoris. Príkladmi týchto liečiv sú nitroglycerín a izosorbid dinitrát (nitrozorbid). Tablety nitroglycerínu alebo aerosól rýchlo uvoľňujú angínu, takže takmer každý pacient s touto chorobou ich nesie.

Hlavné vedľajšie účinky dusičnanov sú bolesti hlavy, opuch v nohách a návaly tváre.

8. Diuretiká

Diuretiká (diuretiká) pomáhajú eliminovať nadbytočnú tekutinu z tela, čím znižujú tlak, znižujú opuch a dýchavičnosť. Preto sa používajú pri hypertenzii a zlyhaní srdca.

Vedľajšie účinky diuretík zahŕňajú:

 • dehydratácia;
 • nerovnováha elektrolytov v tele.

Príklady diuretík bežne používaných pri srdcových ochoreniach sú veroshpiron, indapamid, furosemid, hydrochlorotiazid, torasemid.

9. Srdcové glykozidy

Glykozidy zvyšujú silu kontrakcií srdca a spomaľujú ich frekvenciu, čo môže byť užitočné pri poruchách srdca a poruchách rytmu.

Tieto lieky majú toxický účinok, preto by ste mali starostlivo dodržiavať odporúčania lekára na ich prijatie. Medzi príznaky vedľajších účinkov glykozidov patrí nevoľnosť, zvracanie, zlá chuť do jedla, rozmazané videnie, halucinácie, zmätenosť, nezvyčajné myšlienky a správanie.

10. Antikoagulanciá

Antikoagulanciá sú činidlá, ktoré ovplyvňujú koagulačné faktory krvi v plazme, a tým zabraňujú tvorbe krvných zrazenín. Po operáciách sa používajú na implantáciu umelých chlopní do srdca a fibrilácie predsiení, čo pomáha predchádzať tvorbe krvných zrazenín v srdcovej dutine.

Hlavnými vedľajšími účinkami antikoagulancií je zvýšiť riziko krvácania v rôznych lokalizáciách, takže pri ich používaní je potrebné kontrolovať laboratórne ukazovatele krvnej zrážanlivosti.

Hlavnými predstaviteľmi tejto skupiny liekov sú warfarín a rivaroxaban (Xarelto).

V núdzových situáciách (infarkt myokardu, nestabilná angína pektoris) sa používajú injekčné antikoagulanciá - heparín, enoxaparín (Clexan), fondaparinux (Arixtra).

11. Antiarytmické lieky

Lieky z rôznych skupín patria k antiarytmickým liekom. Patria sem napríklad beta-blokátory, blokátory kalciových kanálov, digoxín.

Účelom týchto nástrojov je obnovenie normálnej srdcovej frekvencie alebo normalizácia frekvencie pulzu.

12. Prípravky obsahujúce draslík a horčík

Draslík a horčík sú stopové prvky potrebné pre srdce a celé telo. Svojím nedostatkom zvyšuje riziko vzniku porúch srdcového rytmu a aterosklerózy koronárnych artérií. Veľmi často sa pozoruje nedostatok draslíka a horčíka pri používaní diuretík, ktoré stimulujú ich vylučovanie močom.

Lieky obsahujúce kombináciu draslíka a horčíka - panangínu, asparkamu sú veľmi populárne.

13. Metabolické činidlá

Tieto lieky sú určené na zlepšenie metabolizmu srdcových buniek a chránia ich pred negatívnymi účinkami nedostatku kyslíka. Často sú predpísané pre ischemickú chorobu srdca, srdcové zlyhanie, kardiomyopatie, angínu, infarkt myokardu. Avšak väčšina týchto liekov nemá vedecky dokázaný pozitívny vplyv na fungovanie kardiovaskulárneho systému, prognózu a dlhovekosť srdcových pacientov. Väčšina klinických smerníc v Európe a Spojených štátoch neodporúča ich použitie pri srdcovom ochorení.

Najpopulárnejšie metabolické lieky sú trimetazidín (preddukálny), meldón (mildronát), tiotriazolin a riboxín.

Treba poznamenať, že Európska agentúra pre lieky umožňuje použitie trimetazidínu na liečbu angíny pectoris, ak iné lieky nemôžu kontrolovať symptómy tejto choroby.

Prípravky na prevenciu kardiovaskulárnych ochorení

Prevencia mŕtvice a infarktu s liekmi a ľudovými prostriedkami

Znepokojujúce zdravotné štatistiky naznačujú hrozivý trend: miera úmrtnosti na mŕtvicu a srdcový infarkt rastie a stúpa. Kardiológovia sa domnievajú, že dve tretiny prípadov ochorenia mohli byť zabránené, ak muži a ženy nezanedbali prevenciu a žiadali viac o rizikových faktoroch.

Ako sa vyhnúť infarktu

Pred storočím sa objavili infarkt, mŕtvica, ľudia v starobe a moderné skutočnosti znížili vekovú hranicu na úroveň 30 rokov. Na prevenciu kardiovaskulárnej katastrofy bol vyvinutý komplexný program lekárov, ktorý sa úspešne aplikoval ako prevencia mŕtvice a srdcového infarktu. Všeobecná schéma preventívnych opatrení zameraných na zníženie rizikových faktorov zahŕňa tieto oblasti:

 1. Pravidelné cvičenie.
 2. Správna strava.
 3. Priebežné sledovanie krvného tlaku, cholesterolu, hladiny cukru v krvi.
 4. Odmietnutie používania alkoholu, tabaku.

Choroby srdca a krvných ciev, ktoré vedú k mŕtviciam, srdcový záchvat, sa týkajú rozsahu epidémie, pretože predstavujú viac ako polovicu úmrtí. Problém tohto storočia silne ovplyvňuje všeobecný zdravotný stav a s cieľom predchádzať nepríjemným, život ohrozujúcim symptómom, komplexnej prevencii mozgovej príhody, infarkt zahŕňa podávanie špeciálnych liekov.

 • S obsahom stopových prvkov (Panangin, horčík B6, Asparaginát draselný a horčík, Asparkam, rybí olej). Farmaceutické liečivá tejto skupiny sú dobre známe. Aby sa zabránilo infarktu, mozgová príhoda, prípravky s mikroelementmi sa užívajú na posilnenie srdcového svalu, normalizáciu rytmu, tonifikáciu ciev a zlepšenie blahobytu. Draslík a horčík sú základnými zložkami takýchto liečiv, pretože tieto minerály sú nenahraditeľné látky, ktoré zabezpečujú normálne fungovanie srdca a pomáhajú predchádzať infarktu.
 • Homeopatické lieky (Pumpan, Kralonin, EDAS-106, Talion-A). Tieto typy liekov na prevenciu infarktu, mozgovej príhody sú dostupné vo forme granúl alebo kvapiek, prakticky nemajú žiadne kontraindikácie. Homeopatické lieky sa kombinujú s inými liekmi (komplementárna liečba) alebo ako samostatný prostriedok na prevenciu mozgovej príhody a srdcového infarktu.
 • Tinktúry (Hloh, Materwort, Peppermint, Valerian). Lieky založené na rastlinných extraktoch sa účinne používajú na prevenciu infarktu, mozgovej príhody. Vysoká úroveň bezpečnosti pre zdravie, praktické výhody, možnosť výberu tinktúry podľa individuálnych vlastností - to všetko prispieva k rozšírenému používaniu fytoterapeutických liekov na prevenciu kardiovaskulárnych ochorení.

Diétne jedlá

Správna denná strava nie je menej dôležitým bodom prevencie mozgovej príhody a srdcového infarktu ako prístup lieku. Prijímanie s jedlom maximálne prospešných vitamínov, stopových prvkov, udržiavanie rovnováhy organizmu, regulácia správneho fungovania systémov. Diétne jedlá založené na vylúčení tukových, konzervovaných, sladkých potravín s vysokým obsahom fruktózy z potravy sú cestou k zdraviu, kde nie je priestor na infarkt, mŕtvica.

Aby sa minimalizovalo riziko vzniku patológií, lekári dôrazne odporúčajú jesť zelenú zeleninu bohatú na vlákninu a stopové prvky. Prevencia srdcového infarktu, mozgová príhoda stanovuje, že je potrebné uprednostniť zeleninu a konzumácia ovocia sa znižuje kvôli fruktóze, čo môže spôsobiť vznik nadmernej hmotnosti a obezity. Zoznam najnebezpečnejších produktov, ktoré by mali byť vyňaté zo stravy, zahŕňajú: margarín, hranolky, majonézu, klobásy, polotovary, pečivo, soľ.

Dočasné porušenie cerebrálneho obehu sa prejaví jeden deň pred nárazom. Porucha vedomia, bolesť hlavy, celkové nepríjemné pocity - ide o charakteristické príznaky, existujú však spôsoby, ako sa vyhnúť mŕtvici? Niektoré preventívne opatrenia sú navrhnuté tak, aby zabránili vzniku škodlivých zdravotných následkov, zatiaľ čo mnohé z nich nevyžadujú veľké úsilie alebo radikálnu zmenu životného štýlu.

Stres, nikotín, alkohol, mastné jedlá sú hlavnými príčinami CVD a mozgovej príhody, takže budú musieť zostať v minulosti a pre zdravú budúcnosť budete musieť získať nasledujúce dobré návyky: pravidelne navštevujte svojho lekára, užívajte komplexy vitamínov, konzumujte čerstvé potraviny, zaťaženie, držte sa diéty. Výraznou bariérou pre mozgovú príhodu tvoria orechy, semená, morská kel, slivky, ovocná marmeláda, bobule.

Lieky na mozgové cievy

Na udržanie steny krvných ciev v normálnom stave sú potrebné rôzne lekárske prípravky. Niektoré lieky na cievnu mozgovú príhodu sú predpísané na zmiernenie kŕčov, iné na zníženie veľkosti sklerotických plakov a iné na zriedenie krvi a prevenciu krvných zrazenín. Všetky tieto skupiny liekov sa zjednocujú v snahe zlepšiť zásobovanie mozgom krvou, preto je nevyhnutná lekárska prevencia mŕtvice. Na tento účel možno v tradičnej medicíne použiť nasledujúce lieky:

 • Antagonisty vápnika (ACE inhibítory cievnej dilatácie): prvá generácia - Isoptin, Adalat, Diazem, druhá - Isradipin, Norvask, Lacipil a iní. Beta-blokátory (Nebivolol, Bisoprolol, Atenolol) pomáhajú predchádzať vzniku KVCH, najmä ochorenia srdca a hypertenzie.
 • Prípravky proti zápalom a zabraňujúce tvorbe krvných zrazenín na báze rastlinných alkaloidov: Vinpocetín, Kavinton, Tanakan, Ginkor Forte.
 • Na posilnenie steny ciev: vitamín P, doplnky stravy s selénom, draslík, kremenné.

Bylinná prevencia

S cieľom prevencie vzniku koronárnej choroby srdca alebo vaskulárnej patológie sa liečivé rastliny úspešne aplikovali na preventívne účely. Rastliny, ktoré sa aktívne používajú v praxi, pomáhajú vyhnúť sa mŕtvici, ako sú gaštan konský, nechtík, kvet hlohu, ovos (stonka). Ale prevencia mozgovej príhody a srdcového infarktu s bylinami, rovnako ako liečba, vyžadujú povinnú konzultáciu so svojím lekárom, aby nevznikli zdravotné problémy.

Ako sa vyhnúť spätnému mŕtvolu

Pacienti, ktorí utrpeli mozgovú príhodu, často čelia hrozbe návratu choroby. Ako zabrániť mŕtvici? Ak je pred primárnym štrajkom hlavné zameranie prevencie na zdravý životný štýl, potom ak existuje hrozba sekundárneho štrajku, používajú drogy, ako sú fibráty alebo statíny, ktoré znižujú riziko opakovanej mozgovej príhody o tretinu. Dôrazne sa odporúča vylúčiť alkohol, prestať fajčiť, prepracovať. Diéta, chôdza, meditácia, kontrola krvného tlaku, korekcia hmotnosti - to sú účinné spôsoby, ako zabrániť spätnému mŕtvolu.

Ľudové lieky na cievnu mozgovú príhodu a srdcový záchvat

Infúzie, odvar z darov prírody na požitie alebo kúpanie sú populárne spôsoby prevencie infarktu a mozgovej príhody. Aby ste im zabránili, pripravte ich krátko pred použitím alebo ich uložte na chladnom mieste. Medzi najbežnejšie možnosti prevencie závažných chorôb patrí použitie citrónov citrónov s cukrom, medom, hrozienkami, odvar z borovicových kužeľov, šípky. Na prevenciu infarktu, mozgovej príhody, pripravenej podľa populárnych receptov, lieky by sa mali užívať prerušovane.

 1. Recept s mletým citrónom. Ak chcete pripraviť, musíte vziať 1 kg citrusov a cukru, preskočiť citróny cez mlynček na mäso, premiešať. Ľudová prevencia kardiovaskulárnych ochorení predpisuje, že používajte zmes 1 lyžička. je potrebné ráno po jedle.
 2. Receptujte liehovú tinktúru na borovicových šištiach. Otvorené a dôkladne umyte pod tečúcou vodou, zložte kužele do litrovej nádoby, až kým sa nezastaví. Vrcholom s alkoholom (vodka) položte nádobu na 21 dní na tmavom, ale nie na chladnom mieste. Potom, hustá tinktúra tmavočerveného napätia, vezmite 1 lyžičku. trikrát počas dňa.

Video: borovicové kužele z mŕtvice

Prevencia chorôb srdca a ciev

Pozdrav všetkým čitateľom blogu!

V súčasnosti sú kardiovaskulárne ochorenia na prvom mieste v celom civilizovanom svete. Je alarmujúce, že tieto ochorenia sa v poslednom čase často nachádzajú v mladom veku a sú príčinou vážnych výsledkov.

Prevencia kardiovaskulárnych ochorení pomôže predchádzať srdcovým chorobám. Aby ste to urobili, musíte vedieť, čo vaše srdce nemá rád a čo odpovedá s vďačnosťou.

Po prvé, poďme hovoriť o tom, čo srdce má rád.

Pri prevencii kardiovaskulárnych ochorení treba v prvom rade venovať pozornosť výžive. Jedzte celozrnný chlieb s veľkým množstvom vlákniny. Vlákno zhromažďuje cholesterol a odstraňuje ho z tela. To znamená, že aterosklerotické javy sa objavia omnoho pomalšie.

Jedzte viac zeleniny a ovocia, obsahujú dôležité stopové prvky a vitamíny pre srdce.

Je lepšie odmietať živočíšne tuky a používať rastlinný olej. Najlepším olejom je olivový olej a ľanové semienko.

Nezabudnite na morské ryby a morské plody, ktoré sú bohaté na omega-3 mastné kyseliny a Q-10. Tieto látky prispievajú k prevencii aterosklerózy.

Pite neupravené a kvalitné surové vody. V pare je veľmi málo vápnika, čo vedie k rozvoju kardiovaskulárnych ochorení.

Aby sa zabránilo kardiovaskulárnym ochoreniam, je dobré stráviť dni pôstu, napríklad jesť iba zeleninu, ovocie alebo kefír na pitie počas dňa.

Jesť štyrikrát denne, pokúste sa najesť večera najneskôr tri hodiny pred spaním.

Pre kardiovaskulárne ochorenia je užitočné urobiť každodenné prechádzky. Ak nemáte dostatok času na prechádzku, prejdite na cestu od práce. Musíme z domu čoskoro opustiť a snažiť sa ísť po rušných diaľniciach. Je dobré prejsť parky, kde môžete dýchať čerstvý vzduch.

Pravidelne cvičte. Mali by byť mierne, rôznorodé. Mali by sa postupne zvyšovať.

Na prevenciu kardiovaskulárnych ochorení vyskúšajte priebeh liečby hrozienkami. Tento recept pomôže srdcu, zmierňuje slabosť a bolesť v srdci.

Vezmite 2 libry rozstrihnutých hrozienok. Najprv dobre opláchnite teplou a potom studenou vodou. Dajte suché, vyriešte. Pripravené hrozienka počas dňa, jesť rovnaké množstvo 40 hrozienok ráno na prázdny žalúdok. Začnite s raňajkami nie skôr ako jednu hodinu. Podľa tejto schémy musíte jesť 1 kg hrozienok. Druhý kilogram začína mať klesajúci vzorec. Dnes 40 kusov, zajtra 39, a tak ďalej Preventívna liečba sa môže vykonať 1-2 krát za rok.

Na jeseň nezabudnite pripraviť vápenec. Piť, aby sa zabránilo čaju z viburnum s medom alebo cukrom.

Na jeseň, nenechajte si ujsť príležitosť a strávte preventívny kurz liečby zmesou jabĺk a repy šťavy.

Recept na zmes šťavy sa pripravuje nasledovne:

Stlačte šťavu z jabĺk a repy cez odšťavovač. Nechajte stáť 2 hodiny. Zmiešajte 5 dielov jablka a 1 časť šťavy z repy. Vezmite 2 šálky denne.

Dobre varené repné šťavy a med v pomere 1: 2, pridajte šťavu z jedného citróna. Pite jednu hodinu po jedle, v polovici pohára. Skladujte šťavu v chladničke.

Teraz poďme rozprávať o tom, čo srdce zle reaguje, čo sa mu nepáči?

Veľký vrchol kardiovaskulárnych ochorení, mŕtvice a srdcových infarktov spadá na začiatku letného obdobia. Ľudia prichádzajú do chalupy a pokúšajú sa ihneď zopakovať všetko. Nezabudnite, že všetky veci nie sú nikdy úplne prepracované. Lepšie je podnikať s pomalým tempom, ale vyhnete sa strašným následkom. Všetko uvedené vyššie môže byť odporúčané ľuďom, ktorí sa rozhodli vykonať opravy sami.

Venujte pozornosť spánku. Spánok je dlhodobo zlé, ale nedostatok spánku je tiež škodlivý. Veľkým rizikom kardiovaskulárnych ochorení je nočná práca alebo práca nadčas.

Vyhnite sa stresovým a konfliktným situáciám. Musíme sa pokúsiť úplne odísť od nich alebo s nimi zaobchádzať trochu humorne. Zamyslite sa nad tým, že neexistujú žiadni ideálni ľudia a všetci sme tak odlišní.

Ovládajte krvný tlak. Zvýšený tlak môže viesť k infarktu, čo výrazne zvyšuje záťaž srdca. V každom dome musíte mať zariadenie na meranie tlaku. Výber tonometrov je teraz naozaj skvelý, môžete si vybrať pre každú chuť a cenu.

Dávajte pozor na soľ, pokúste sa slanú stravu menej, ale úplne zlikvidujte soľ sa neodporúča.

Venujte pozornosť svojej váhe. Pokúste sa schudnúť. Nadmerná hmotnosť často vedie k zvýšeniu krvného tlaku.

Sledujte svoj cholesterol, nezabudnite darovať krv na zloženie lipidov. Ak sa výkon zvýši, pokúste sa podniknúť kroky a zmeniť spôsob života, výživu.

Požiadajte svojho lekára, aby vykonal test krvnej zrážanlivosti raz za rok. Viskózna krv neprechádza dobre cez cievy, mikrocirkulácia krvi je narušená. A kvôli krvi, ktorá nie je tak viskózna, nezabudnite na citrón a brusnicu. Aspirín tiež zriedi krv v malých dávkach, predpísané lekármi. Takže budete chránení pred trombózou.

Nedostatok horčíka a vápnika významne klesá s vekom. To najmä ohrozuje ženy, v ich orgánoch dochádza k hormonálnym zmenám. Nedostatok týchto dôležitých minerálov vedie k kardiovaskulárnym ochoreniam, osteoporóze. Pre prevenciu kardiovaskulárnych ochorení by každá žena, ktorá prekročila 40 rokov, mala užívať prípravky na báze horčíka a vápnika.

Takáto jednoduchá prevencia kardiovaskulárnych ochorení určite pomôže vyrovnať sa s vážnymi chorobami.

Vaše zdravie musí byť chránené, pre nás je to neoceniteľné. Zabezpečte prevenciu, viesť zdravý životný štýl.

A prajem vám zdravie! Nezabudnite, že naše srdce je taký zraniteľný a krehký orgán!

Prevencia kardiovaskulárnych ochorení

V regióne Kirov v štruktúre úmrtnosti choroby obehového systému tvoria viac ako polovicu, v dôsledku kardiovaskulárnych ochorení zomrie pred zhruba 60 rokov asi 2 tisíc ľudí, každý rok sa stratia viac ako 400 tisíc pracovných dní kvôli dočasnej invalidite.

Aby sa minimalizovalo riziko vzniku hypertenzie, koronárnej choroby srdca, aterosklerózy a takých strašných komplikácií týchto ochorení, ako je infarkt myokardu a akútna cerebrovaskulárna príhoda (mozgová príhoda), každý by mal poznať rizikové faktory, ktorých eliminácia predlžuje očakávanú dĺžku života a jeho pohodlie.

Aké sú tieto rizikové faktory?

 1. Zvýšený krvný tlak (nad 140/90 mm Hg Art.)
 2. Zvýšený cholesterol v krvi (horná hranica normy 5,0 mmol / l).
 3. Zvýšená hladina cukru v krvi na prázdny žalúdok (normálna hladina glukózy v krvi od 3,3 do 5,5 mmol / l).
 4. Fajčenia.
 5. Nadváhou. Abdominálna obezita, ktorá môže byť určená obvodom pasu, má negatívny vplyv na zdravie. U mužov by obvod pása nemal presiahnuť 102 cm a u žien 88 cm.
 6. Sedavý životný štýl.
 7. Zneužívanie alkoholu.
 8. Nadmerný príjem tučných a slaných jedál. Je potrebné minimalizovať spotrebu živočíšnych tukov (sardinka, smotana je malá, kyslá smotana, veľa živočíšnych tukov v salámy) a obmedzenie používania soli na 3-5 gramov denne (čajová lyžička bez "diapozitívov").

Pokiaľ ide o prevenciu kardiovaskulárnych nehôd, je zvlášť potrebné zdôrazniť potrebu kontrolovať hladinu krvného tlaku, pretože zvýšený krvný tlak zvyšuje riziko vzniku mozgovej príhody a infarktu myokardu niekoľkokrát. Optimálny krvný tlak je 120/80 mm Hg.

Podľa štúdií uskutočnených v regióne Kirov prevalencia arteriálnej hypertenzie u dospelých obyvateľov v regióne je 40,9%. Vedia, že ich hladina krvného tlaku je 67,9%. Medzi pacientmi s hypertenziou dostávajú viac ako polovica antihypertenzívnu liečbu, ale iba jedna siedma z nich sa liečia účinne. Na pozadí liečby dosahuje a každých dlhých rokov udržiava normálne hodnoty krvného tlaku len medzi sedemnástou populáciou pacientov s arteriálnou hypertenziou. Samčia časť populácie je obzvlášť zlá v ich zdraví.

Nízka účinnosť liečby je primárne spôsobená tým, že chybný názor na priebeh liečby hypertenzie je stále bežný, keď sú lieky zrušené pri dosiahnutí normálnych hodnôt krvného tlaku. Hypertenzia je chronické ochorenie, preto liečba by mala byť denná a dlhá a normálne hodnoty krvného tlaku naznačujú, že liečba je správne zvolená a musí pokračovať.

Svetová srdcová federácia poukazuje na to, že je mimoriadne dôležité, aby sa snahy o boj s ochoreniami kardiovaskulárneho systému neobmedzovali na politické opatrenia a opatrenia lekárov. Ľudia na celom svete môžu sami znížiť riziko kardiovaskulárnych ochorení a svojich blízkych. Domácnosť, ako centrum každodenného rodinného a každodenného života, je vynikajúcim miestom na začatie opatrení na zlepšenie zdravia srdca. Mierou zmenou miery domácností a správania sa doma, aby sa zabránilo rozvoju srdcových ochorení a mozgovej príhody, ľudia po celom svete môžu žiť dlhšie a lepšie.

Svetová federácia srdca identifikovala v každodennom živote štyri jednoduché opatrenia:

 • Zabráňte fajčeniu v dome. Ak sa prestanete fajčiť, zlepšíte stav svojho zdravia a zdravie svojich blízkych. Nastavte pravidlo: pre každú cigaretu, ktorú fajčíte, fajčiar vykonáva dodatočnú prácu na dome.
 • Dodržiavať zásady zdravého stravovania. Vaša strava by mala obsahovať zeleninu a ovocie. Vyhýbajte sa mastným, vyprážaným a vysokokalorickým jedlám.
 • Podporujte fyzickú aktivitu. Obmedzte čas, ktorý vy a vaša rodina strávia v televízii a na počítači. Organizujte rodinné prechádzky, turistiku a hry vonku.
 • Zistite svoje čísla. Navštívte zdravotnícku inštitúciu, napríklad Centrum zdravotnej starostlivosti, kde sa bude merať krvný tlak, hladiny glukózy v krvi a cholesterolu a vypočíta sa váš index telesnej hmotnosti. Ak viete, že máte riziko vzniku kardiovaskulárnych ochorení, môžete vyvinúť konkrétny akčný plán na zlepšenie zdravia srdca.

Dodržiavanie týchto pravidiel môže znížiť riziko vzniku kardiovaskulárnych ochorení. Nie je možné zabrániť všetkým srdcovým podmienkam. Viac ako 70 percent všetkých infarktov a mŕtvica, ktoré vyžadujú núdzovú zdravotnú starostlivosť, sa vyskytujú doma, keď niekto v rodine je blízko, aby pomohol pacientovi. Preto je dôležité vedieť, aké opatrenia by sa mali vykonať, ak sa srdcový záchvat alebo ischemická cievna mozgová príhoda vyvinú doma. Ak máte podozrenie, že váš rodinný príslušník má srdcový infarkt alebo mozgovú príhodu, ihneď vyhľadajte lekársku pomoc. Vždy máte k dispozícii telefónne čísla pre tiesňové volania.

Známky infarktu:

 • Nepohodlie na hrudníku, vrátane zúženia bolesti v hrudníku alebo za hrudnou kosťou.
 • Nepohodlie a / alebo bolesť, ktorá sa šíri do iných oblastí hornej časti tela, napríklad jednej alebo oboch rúk, pod lopatkami, chrbtom, krkom, hornou alebo dolnou čeľusťou alebo žalúdkom.
 • Dýchavičnosť, s pocitom nepríjemného pocitu v hrudníku alebo bez neho.
 • Medzi ďalšie príznaky patrí: nevysvetliteľná slabosť alebo únava, úzkosť alebo nezvyčajná nervozita, studené potenie, nevoľnosť, vracanie, závrat a mdloby.
 • Náhle slabosť tváre, ramena alebo nohy, najčastejšie na jednej strane tela.
 • Náhle zakalenie vedomia, problémy s rečou alebo s porozumením reči.
 • Náhle problémy s videním v jednom alebo oboch ociach.
 • Náhla porucha chôdze, závrat, strata rovnováhy alebo koordinácia.
 • Náhle závažné bolesti hlavy z neznámeho dôvodu.

Ak pozorujete niektorý z týchto príznakov, ktoré môžu byť prechodné, ihneď zavolajte ambulancii. Pamätajte, že skoršia liečba sa začala, tým efektívnejšia je.

Oslávte Svetový deň srdca, prevezmite zodpovednosť za zdravie svojho srdca a srdcia svojich blízkych. Urobte svoj domov ako miesto, kde je k dispozícii zdravé jedlo, kde nie je povolené používanie tabaku a kde sa podporuje fyzická aktivita, aby sa znížilo riziko srdcových ochorení a mozgovej príhody. Vo vašej sile vytvoriť v dome podmienky pre zdravý životný štýl!

Prevencia chorôb srdca a ciev. Ateroskleróza. vysoký tlak

Dnes budeme aj naďalej hovoriť o zmene vášho životného štýlu, aby ste znížili svoje individuálne riziko. Bude to otázka ďalších činností primárnej a sekundárnej profylaxie, vrátane samostatných medicínskych produktov.

Začnite u všetkých pacientov po IM a akútnom koronárnom syndróme. Pokračujte v prijímaní na neurčito. Dodržujte obvyklé kontraindikácie. Použite ako nevyhnutné na liečbu angíny pectoris, arytmií alebo hypertenzie u všetkých ostatných pacientov.

Skratky: AD - krvný tlak, ACE - enzým konvertujúci enzým hemoglobínu A1C - najväčší podiel dospelého hemoglobín (glykozylovaný hemoglobín), IM - infarkt myokardu, BMI - index telesnej hmotnosti, HDL - s vysokou hustotou lipoproteínov LDL - lipoproteíny s nízkou hustotou, INR - International normalizovaný pomer, HNK - chronické zlyhanie obehu, chronické zlyhanie obličiek - chronické zlyhanie obličiek.

* - živica je relatívne kontraindikovaná pri triglyceridoch

Zoznam účinných piluliek na srdce a vitamínov

Srdcová patológia je rôznorodá, ale je založená na zhoršenom zásobovaní myokardu krvou. Dôvodom môžu byť aterosklerotické alebo spastické zmeny v koronárnych cievach, zvýšená zrážanlivosť krvi, defekty chlopní. Každý prípad vyžaduje individuálny priebeh liečby.

Aké sú pilulky zo srdca

Je dôležité určiť príčinu myokardiálnej ischémie tak, aby účinky liekov boli cielené, účinné. Je ťažké samostatne zistiť v arzenáli srdcových piluliek, neprimerané lieky môžu skryť príznaky bez riešenia problému. Len komplexné vyšetrenie poskytne príležitosť na vytvorenie individuálneho schémy liečby.

V závislosti od sťažností pacienta sa vyberú symptómy, objektívne údaje, srdcové pilulky, ktorých činnosť je zameraná na odstránenie bezprostrednej patológie a jej následkov. Liečba srdca je doplnená liekmi, ktoré zlepšujú krvný obeh, cievny tonus. Normalizácia koagulácie krvi, minerálny metabolizmus. Kardiologické nástroje sú rozdelené do hlavných skupín:

 • kardiotonická (zvýšená kontraktilita);
 • antiarytmiká;
 • hypotenzné;
 • angioprotektívna (ochrana cievnej steny);
 • hypolipidemický (nižší cholesterol);
 • inhibítory koagulačného faktora;
 • vazodilatanciá.

Posilniť srdce a predchádzať kardiovaskulárnym ochoreniam

Zabrániť ischémii myokardu pomôže normalizácii telesnej hmotnosti, krvného tlaku. Ukončenie fajčenia je účinným krokom v tom, ako posilniť srdce bez liečby. Aktivita motora má pozitívny vplyv na motorickú funkciu myokardu, poskytuje výcvik ciev. Posilnením ochranných schopností tela človek vytvára podmienky, za ktorých nie je potrebná medikácia pre srdce. Posilnenie srdcového svalu prispieva k správnej výžive, vyváženej v obsahu bielkovín, vitamínov, aminokyselín, minerálov.

Na primárnu prevenciu srdcových ochorení sa odporúčajú tablety obsahujúce kyselinu acetylsalicylovú alebo protidoštičkové lieky. Normalizácia koagulácie krvi, lieky Cardiomagnyl, Aspekard, Godasal, Aspirín Cardio zabraňujú tvorbe krvných zrazenín. Riboxin prispieva k zlepšeniu myokardiálnej výživy, jeho účinok sa zvyšuje v kombinácii s kokarboxylázou.

vitamíny

Vitamíny skupiny F (arachidónová, kyselina linolová) zabraňujú tvorbe plakov v cievach. Pyridoxín (vitamín B6) stimuluje lipidové procesy, znižuje hladinu cholesterolu, zlepšuje inváziu myokardu. Potrebný komplex týchto látok obsahuje multivitamíny "Biovital", "Doppelgerts Kardiovital". Srdcové vitamíny v tabletkách môžu nahradiť zložky potravín obsiahnuté v olivovom oleji, sušených marhule, orechoch, čerstvých rybách.

Prípravky draslíka a horčíka

Pilulky na srdce obsahujúce draslík a horčík, zlepšujú trofizmus myokardu, urýchľujú čas prechodu srdcových impulzov, znižujú viskozitu krvi. Selektívne ovplyvňujú membrány prípravky draslíka v tabletách aktivujú metabolizmus, prispievajú k saturácii energie myokardu. Panangin, Asparkam, Kudesan, Pamaton, Asparaginat sa používajú na liečbu srdcových ochorení.

Vyživovanie tela draslíkom a horčíkom pomôže jedlá obsahujúce hovädzie mäso, strukoviny, mrkvu, tekvica, pečené zemiaky, čierne ríbezle, sušené ovocie. Zároveň je potrebné znížiť spotrebu kuchynskej soli, tučných potravín, cukru. Kávové nápoje, čaj by mal byť pripravený malá pevnosť, inak účinok draselných tabliet bude vyrovnaný, požadovaný účinok nebude fungovať.

Lieky na srdce

Myokardiálna dysfunkcia je korigovaná srdcovými tabletkami so špecifickým zameraním účinku. Bolestivý syndróm sa lieči antianginálnymi liekmi, antiarytmické lieky normalizujú vodivosť. Zlyhanie srdca vyžaduje posilnenie kontraktility svalových vlákien, zvyšovanie vaskulárneho tónu, zlepšenie venózneho odtoku. Častý pulz indikuje veľké zaťaženie myokardu, srdcových glykozidov, diuretík.

Z bolesti v srdci

Bolesť v oblasti srdca je varovným signálom, ktorý vyžaduje konzultáciu s kardiológom. Akútna prítlačná bolesť, ostrý pocit pálenia za hrudnou kosťou spôsobuje, že si myslíte o angíne pektoris; ktorá sa rozprestiera pod lopatkou, v ľavom ramene - o infarkte myokardu. Osoba s takými príznakmi potrebuje núdzovú starostlivosť. Dôležité je vedieť, čo má brať v srdci pred príchodom lekára. Musíte podať pilulku "Aspirín" a "nitroglycerín" pod jazykom. Bolesť by mala ustúpiť po 5 minútach, ak nie je podaná - "Nitroglycerín" sa má znova podať, môže sa spotrebovať až tri tablety.

arytmické

Lieková korekcia porúch rytmu je založená na zlepšení vodivosti a excitability myokardu. Keď užívate tabletky vyžaduje individuálny výber a dávkovanie, možno budete potrebovať kombináciu liekov. Mali by sa prísne piť podľa schémy. Ak chcete rozhodnúť, ako liečiť fibriláciu predsiení, musíte určiť typ poruchy rytmu. Prípravky horčíka sú predpísané (orotát, síran).

Refraktérna arytmia sa môže liečiť tabletami "Etmozin", "Propafenon". Stabilné poruchy vedenia sú korigované "Atenololom", "Bisoprololom". Amiodarón pomáha odstrániť ventrikulárnu fibriláciu. Myokardiálna dystrofia u starších pacientov, sprevádzaná poklesom excitability, je ťažké liečiť, je možné pacientovi trochu liečiť, ale nie je možné obnoviť funkciu srdcového svalu. Srdcové vitamíny pre arytmiu sú zahrnuté v komplexnej liečbe na zlepšenie trofizmu.

Liečba arytmií sa vykonáva so srdcovými tabletami "Kordaron", "Sotalol", "Novokainamid", "Meksilen". Poradenstvo lekára, názov liekov, dávka a čas podania sa najlepšie zaznamenajú vlastnou rukou, lebo údaje o predpisoch sú často nečitateľné. Porušenie srdcovej frekvencie u dospievajúcich sa môže vyvinúť na pozadí zvýšenej excitability, dysfunkcie autonómneho systému a špecialista si vyberie liečbu.

Od srdca

Tachykardia ako nezávislý príznak s včasným zásahom môže byť opravená. Postup liečby zahŕňa tablety na liečbu srdca zo skupiny glykozidov, adrenoblokátorov. Tlmenie srdca neurologického pôvodu si vyžaduje vymenovanie sedatív, ktoré sú označené ako "Tranquinol", "Relanium". Spomalenie rýchlosti kontrakcií srdca podporuje "Anaprilin", "Propaferon".

Srdcové zlyhanie

S vývojom chronickej patológie kardiovaskulárneho systému sa používajú ACE inhibítory: "Captopril", "Trandolapril". Použiť pilulky na srdcové diuretiká. Ak existujú dôkazy, lekár pridá beta-blokátory: Carvedilol, Bisoprolol, Metoprolol. Možno budete potrebovať silnejší liek "Digoxin", ktorý zlepšuje inotropné vlastnosti myokardu. Prvá pomoc pri dekompenzácii srdcového zlyhania - intenzívna liečba koronárnej choroby srdca.

Srdce byliny v tabletkách

Liečba srdca doma môže byť doplnená tabletami obsahujúcimi prírodné adaptogény: Rhodiola Rosea, Levzeya saflor. Lieky majú všeobecný tonický účinok, zlepšujú bunkové dýchanie vrátane myokardu. Antispazmické, sedatívne, kardiotonické účinky majú tablety s zložkami hlohu. Nástroj zlepšuje spánok, normalizuje metabolizmus tukov. Odporúča sa vykonať súbor cvičení, ktoré posilňujú myokard.

Prípravky na prevenciu kardiovaskulárnych ochorení - prehľad efektívnych liekov

Prípravky na prevenciu kardiovaskulárnych ochorení sa líšia v mechanizme účinku. Zvyčajne sú rozdelené na fortifikáciu a lieky s liečivým účinkom.

Prevencia kardiovaskulárnych ochorení: čo treba urobiť na posilnenie krvných ciev a srdca

Liečivá na prevenciu cievnych ochorení sú vitamín-minerálne komplexy na podporu zdravia krvných ciev a srdca.

KardioAktiv

Zloženie vitamínového komplexu obsahuje látky, ktoré podporujú normálne fungovanie srdca a krvných ciev:

 • extrakt z hlúbovej rastliny;
 • horčík;
 • draslíka;
 • koenzým Q10;
 • kyselina listová, atď.

Pravidelné používanie pomáha posilňovať cievne steny, zlepšuje činnosť srdcového svalu, normalizuje krvný tlak a hladinu cholesterolu. Odporúča sa užívať na prevenciu a udržiavanie kardiovaskulárnych ochorení (ateroskleróza, arytmia atď.) 1 kapsulu denne.

Kontraindikácie: precitlivenosť, HB, gravidita.

Omega olej USA Argo

Základom komplexu omega-3 a vitamínu E. Pravidelné použitie prispieva k:

 • zlepšenie bunkových membrán;
 • normalizácia krvného tlaku;
 • zrýchlenie regeneračných procesov;
 • prevencia cievnych kŕčov.

Okrem toho nástroj spomaľuje aterosklerotické procesy a zabraňuje infarktu. Užívanie týchto liekov na prevenciu kardiovaskulárnych ochorení sa odporúča pre 1 kapsulu 2 p. za deň.

Kontraindikácie: vek do 18 rokov, tehotenstvo, HBV.

Čo piť na prevenciu kardiovaskulárnych ochorení za prítomnosti zmien v stenách krvných ciev?

Ak pacientovi už bola diagnostikovaná kardiovaskulárna patológia, potom s cieľom zabrániť zhoršeniu zdravia a vzniku komplikácií sú potrebné medikácie na prevenciu kardiovaskulárnych ochorení s určitým liečebným účinkom.

vazodilatanciá

Prevencia srdcového ochorenia pomocou liekov s vazodilatančnou skupinou je vhodná na spazmus, zníženie lumenov krvných ciev. Použitie liekov pomáha znižovať odolnosť ciev, rozširuje a uvoľňuje cievne steny.

Korvaton

Jedná sa o pilulky na srdce na prevenciu stenokardie, infarktu, vysokého krvného tlaku v pľúcnom obehu. Používajú sa tiež ako prídavné činidlo pri liečbe chronickej srdcovej nedostatočnosti. Použitie lieku pomáha zmierniť cievne hladké svaly, znižuje žilový tlak, rozširuje veľké koronárne tepny a normalizuje krvný obeh. Odporúčané dávkovanie je 1-2 tablety denne.

Kontraindikácie: gravidita, HBV, nízky venózny tlak, vek do 18 rokov, akútna angína, precitlivenosť.

Nitroglierin

Liek sa používa na blokovanie a krátkodobú prevenciu mŕtvice. Nástroj rýchlo zmierňuje bolesť srdca, zmierňuje kŕče cievneho hladkého svalstva, zlepšuje metabolizmus myokardu. Profylaktické podanie je indikované pred fyzickým alebo emočným stresom. V prípade systematického použitia sa vyvinie rezistencia na liek.

Kontraindikácie: hypotenzia, bradykardia, gravidita, HBV, cievny kolaps, anémia.

Lieky na zníženie hladiny lipidov

Lieky sú predpísané na korekciu hladín cholesterolu v krvi, a preto sú vynikajúcim terapeutickým a profylaktickým činidlom pre aterosklerózu.

lovastatínom

Liek inhibuje syntézu cholesterolu v tele. Má pozitívny účinok na cievnu stenu, čistí lumen krvných ciev, zlepšuje reologické vlastnosti krvi. Je indikovaný na prevenciu aterosklerózy, so zvýšeným cholesterolom, ako aj na spomalenie progresie aterosklerózy. Terapeutický účinok sa pozoruje po 2 týždňoch denného užívania. Odporúčané dávkovanie je 20 mg denne.

Kontraindikácie: závažná patológia pečene, obličky, gravidita, HB, vek do 18 rokov, zvýšené transaminázy v krvi.

fenofibrát

Liek zvyšuje proces štiepenia tukov, prispieva k rýchlemu odstráneniu škodlivého cholesterolu z krvi. Okrem toho použitie liečiva pomáha normalizovať proces agregácie trombocytov, čo zabraňuje trombóze. Aktívna zložka pôsobí na krvné enzýmy, ktoré regulujú hladinu tuku. V dôsledku chemických procesov stráca cholesterol svoju schopnosť pretrvávať na stenách krvných ciev. Odporúča sa užívať 1 tabletu denne.

Kontraindikácie: závažná patológia pečene, obličky, žlčník, HB, pankreatitída.

cholestyramín

Liek znižuje absorpciu cholesterolu. Indikácie: zvýšený cholesterol v krvi, prevencia aterosklerózy, vazokonstrikcia spôsobená ukladaním cholesterolu. Odporúčaná dávka 4 g 1-3 p. denne v závislosti od závažnosti patológie.

Kontraindikované v prípade precitlivenosti na účinnú látku, obštrukcia žlčových ciest.

Antiagregáty, antikoagulanciá

Lieky na prevenciu skupín protilátok a antikoagulancií proti srdcovým ochoreniam sú predpísané na riedenie krvi a prevenciu trombózy. Antitrombotické činidlá inhibujú lepenie doštičiek a tvorbu krvných zrazenín, krvných zrazenín (aspirín). Antikoagulanciá menia krvnú viskozitu, inhibujú koagulačné procesy (heparín).

aspirín

Jedná sa o jeden z najpopulárnejších a najlacnejších antiagregátov, ktorý:

 • znižuje zrážanlivosť krvi;
 • inhibuje proces lepenia krvných doštičiek;
 • zabraňuje tvorbe krvných zrazenín.

Indikácie: prevencia trombózy, ischemické cievne mozgové príhody, srdcový záchvat, hypertenzia atď. Systémové podávanie je povolené, ale s nízkou dávkou. V opačnom prípade existuje vysoká pravdepodobnosť krvácania, bolesti brucha, žalúdočné vredy, bolesti hlavy atď.

Kontraindikácie: žalúdočné vredy, vysoká pravdepodobnosť krvácania, zlyhanie srdca, tehotenstvo, hepatitída B, ochorenie pečene, ochorenie obličiek.

heparín

Liečivo inhibuje koagulačné faktory tkaniva a plazmy, blokuje trombín a zastavuje tvorbu fibrínu a tiež zastavuje rast existujúcich trombocytových zrazenín. Okrem účinku na koaguláciu má liek aj iné vlastnosti: protizápalový účinok, zníženie hladiny glukózy. Indikácie: liečba a prevencia trombózy, embólia artérií, stenocardia atď. Pri systematickom používaní je potrebné sledovať indikácie zrážania krvi, aby sa zabránilo krvácaniu.

Kontraindikácie: hemofília, krvácanie z mozgu, závažná hypertenzia, patológia pečene a obličiek, menštruácia, pooperačné obdobie, precitlivenosť na aktívnu zložku.

Tlakové stabilizátory

Lieky na stabilizáciu tlaku na prevenciu kardiovaskulárnych ochorení sú niekoľkými farmakologickými skupinami: sartany, betablokátory, centrálne pôsobenie atď. Znižujú krvný tlak v cievach a zabraňujú rôznym patologickým stavom kardiovaskulárneho systému.

losartan

Liek patrí Sartanom. Prevencia ochorení srdcových ochorení Losartan je vhodný na tlakové rázy, prvé príznaky hypertenzie (potenie, návaly tváre, arytmia, závrat, atď.). Účinne znižuje periférnu rezistenciu ciev, znižuje zaťaženie kardiovaskulárneho systému a má mierny diuretický účinok. Vyznačuje sa dobrou toleranciou a takmer úplnou absenciou vedľajších účinkov. Pri dlhodobom používaní nespôsobuje závislosť a závislosť, pričom sa umožní ostré ukončenie príjmu. Odporúčané dávkovanie je 50 mg denne.

Kontraindikácie: precitlivenosť, gravidita, HB, vek do 18 rokov.

moxonidín

Vzťahuje sa na antihypertenzívne lieky priameho účinku. Liečivo ovplyvňuje centrálne časti regulácie krvného tlaku - špeciálnych receptorov mozgu. Znižuje periférny odpor a srdcovú frekvenciu. Rozlišuje rýchle pôsobenie. Odporúča sa užívať v prípade arteriálnej hypertenzie tlakové skoky 200 μg 1 r. za deň.

Kontraindikácie: bradykardia, nestabilná angína, gravidita, HBV, glaukóm, epilepsia atď.

Inderal

Vzťahuje sa na beta-blokátory. Vhodné na prevenciu a liečbu kardiovaskulárnych ochorení (angína pektoris, arytmia, infarkt myokardu, hypertenzia):

 • znižuje frekvenciu a silu kontrakcií srdca;
 • znižuje potrebu kyslíka v srdci;
 • znižuje krvný tlak.

Odporúčané dávkovanie je 80 mg 2 p. za deň. Dlhodobá preventívna liečba je povolená. Kontraindikácie: hypotenzia, diabetes mellitus, vazomotorická rinitída, precitlivenosť atď.

Tablety na prevenciu kardiovaskulárnych ochorení pri diabete mellitus

V dôsledku porušenia reologických vlastností krvi je metabolická porucha polysacharidov, zvýšenie glykozylovaných proteínov a ďalšie faktory, cievne steny v diabete mellitus náchylné na aterosklerózu.

Amaryl - prevencia vaskulárnych komplikácií pri diabete mellitus s týmto liekom znižuje koncentráciu glukózy v krvi a má anti-aterogénny (pomáha normalizovať hladiny cholesterolu), protidoštičkami (zabraňuje tvorbe krvných zrazenín). Jeho použitie pri prevencii diabetu zabraňuje aterosklerotickým plakom a znižuje pravdepodobnosť vzniku kardiovaskulárnych ochorení.

Liečivo patrí do hypoglykemických látok a je predpísané na liečbu diabetu typu 2, ak sa nedá dosiahnuť kontrola glykémie pomocou diéty, cvičenia a kontroly hmotnosti.

Kontraindikované v prípade cukrovky závislej od inzulínu (typ 1), diabetickej ketoacidózy, závažnej choroby pečene a obličiek, tehotenstva, HBV, precitlivenosti na glimepirid.

Vitamíny pre srdce a cievy: zoznam liekov

Sedavý životný štýl, častý stres, zlé návyky, nezdravá strava, nepravidelná pracovná doba - teraz vyzerá ako život mnohých ľudí. Také zaťaženie nemôže ovplyvniť zdravie kardiovaskulárneho systému a počet pacientov s kardiológmi sa neustále zvyšuje. Je smutné, že medzi nimi je stále viac a viac mladých ľudí, dospievajúcich a detí.

V snahe vyrovnať sa s týmto problémom a minimalizovať negatívny vplyv na srdce a cievy nemôže iba v súlade s pravidlami zdravého životného štýlu a pravidelné monitorovanie lekárom, ale aj pomocou DRX vitamínov a stopových prvkov, ktoré sú schopné závažného podporu kardiovaskulárneho systému. Terapeut alebo kardiológ vám pomôže vybrať si taký komplex vitamínov a minerálov, ktorý zohľadní vaše individuálne vlastnosti: vek, hmotnosť a zdravotný stav. V našom článku vám predstavíme tie vitamíny, minerály a prípravky, ktoré sú založené na nich a ktoré sú schopné obnoviť a udržiavať srdce a krvné cievy.

Aké vitamíny sú dobré pre srdce a krvné cievy?

Zoznam vitamínov, ktoré posilňujú srdce a krvné cievy, zahŕňajú:

 1. Vitamín C (alebo kyselina askorbová) - je schopný urýchliť všetky metabolické procesy, posilňuje myokard a cievne steny, zabraňuje nadmernej tvorbe cholesterolu.
 2. Vitamín A (alebo retinol) - zabraňuje vývoju aterosklerotických procesov na stenách krvných ciev a zlepšuje metabolické procesy.
 3. Vitamín E (tokoferol) - je antioxidantom a zabraňuje oxidácii tuku. Takýto náraz chráni tkanivá krvných ciev a srdca pred poškodením.
 4. Vitamín P (rutín) - posilňuje steny tepien a zabraňuje nadmernému krvácaniu.
 5. Vitamín F (skupina polynenasýtených mastných kyselín: kyselina linolová, kyselina arachidónová a kyselina linolénová) - posilňuje srdcové tkanivo, zabraňuje výskytu plakov cholesterolu a krvných zrazenín na vnútornej vrstve tepien.
 6. Koenzým Q10 je vitamínom podobná látka syntetizovaná v pečeni, potrebná pre energiu, zabraňuje infarktu myokardu, arytmiám a predčasnému starnutiu.
 7. Vitamín B1 (tiamín) - po vstupe do tela sa mení na kokarboxylázu, čo je nevyhnutné na stimuláciu kontrakcií srdca.
 8. Vitamín B6 (pyridoxín) - normalizuje metabolizmus lipidov a prispieva k porušeniu a odstráneniu prebytku cholesterolu.

Aké stopové prvky sú dobré pre srdce a krvné cievy?

Zoznam stopových prvkov, ktoré posilňujú srdce a krvné cievy, zahŕňajú:

 1. Horčík - poskytuje rovnováhu draslíka a sodíka, stabilizuje krvný tlak, zlepšuje metabolizmus v myokarde a zabraňuje tvorbe krvných zrazenín.
 2. Vápnik - posilňuje steny ciev a normalizuje kontrakciu srdcového svalu. Pre lepšiu absorpciu vitamínu D
 3. Draslík - poskytuje vysoko kvalitné vedenie nervových impulzov potrebných na kontrakciu myokardu pozdĺž nervových vlákien.
 4. Fosfor - je stavebným materiálom pre bunkové membrány a poskytuje prenos nervových impulzov a kontrakciu myokardu.
 5. Selén - ničí voľné radikály, ktoré poškodzujú steny krvných ciev a srdcového tkaniva, a prispieva k lepšiemu vstrebávaniu iných vitamínov a minerálov.

Kto by mal najprv užívať vitamínové a minerálne prípravky na srdce a krvné cievy?

Väčšina ľudí začne myslieť na zdravie srdca a krvných ciev a ich podporu len vtedy, ak majú nejakú chorobu. Je známe, že prevencia kardiovaskulárnych ochorení môže nielen chrániť proti progresii ochorenia, ale tiež zabrániť jej vzniku.

Kardiológovia rozlišujú takéto skupiny osôb, u ktorých sa preukázalo, že užívajú komplex vitamínov a minerálov pre srdce a krvné cievy:

 • pacienti s vaskulárnymi patologiami hlavy alebo dolných končatín;
 • pacienti, u ktorých sa vyskytlo závažné kardiovaskulárne ochorenie;
 • osoby nad 35 rokov;
 • športovci;
 • ľudia pracujúci v odvetviach s nebezpečenstvom alebo ktorí vykonávajú ťažkú ​​fyzickú prácu;
 • deti a dospievajúci (ak je to uvedené).

Ak patríte do jednej z vyššie uvedených skupín, mali by ste sa obrátiť na terapeuta alebo kardiológa, ktorý vám pre Vás vyberie ten správny liek. Vzhľadom na vaše individuálne charakteristiky bude lekár schopný predpísať dávku, poradiť, v ktorom ročnom období je lepšie absolvovať priebeh liečby vitamínmi, určiť trvanie a frekvenciu podávania.

Nejúčinnejšie a najpopulárnejšie vitamínovo-minerálne komplexy pre srdce a krvné cievy

Dnes na regáloch lekární nájdete veľa vitamínových prípravkov pre kardiovaskulárny systém. Niektoré z nich zahŕňajú minerály a rôzne prírodné zložky (šípka, zázvor, hloh, ginkgo biloba, mäta, L-cysteín atď.). Zvážte tie najefektívnejšie a najobľúbenejšie.

askorutin

Zloženie tohto liečiva zahŕňa vitamín C a rutín. Jeho príjem pomáha znižovať krehkosť a priepustnosť kapilár, posilňuje cievne steny, eliminuje ich zápal a opuch. Ascorutín má antioxidačný a rádioprotektívny účinok, prispieva k normalizácii metabolizmu uhľohydrátov, urýchľuje regeneráciu tkanív a zvyšuje odolnosť voči vonkajším nepriaznivým faktorom.

Asparkam

Zloženie tohto lieku zahŕňa aspartát draselný a aspartát horečnatý, ktoré podporujú činnosť srdca, obnovujú rovnováhu elektrolytov a majú antiarytmický účinok. Môže sa používať nielen ako vitamínový doplnok, ale aj ako kompletný liek na arytmie, infarkt myokardu, digitálnu intoxikáciu a srdcové zlyhanie. Okrem priaznivých účinkov na srdce Asparkam zlepšuje trávenie a zlepšuje kontraktilné schopnosti kostrového svalstva.

BAA Hawthorn Forte

V zložení potravinárskej prídavnej látky je obsiahnutý hloh (ovocia a kvetín extrakt), aspartát horečnatý a aspartát draselný, ktoré prispievajú k normalizácii srdcovej frekvencie, zníženie krvného tlaku a vyvíjať osviežujúci a mierny sedatívny účinok. Rutín obsahujúci hlohu, hyperosid a kvercetín lieči kapiláry, eliminujú zápaly cievnych stien, bojujú s vírusmi a chránia krvné cievy pred účinkami nepriaznivých faktorov. Vitexín, ktorý je súčasťou lieku, eliminuje kŕče a normalizuje činnosť myokardu a aktivuje jeho enzýmy.

Vitrum Cardio

Tento vitamín-minerálny komplex obsahuje komplex vitamínov A, E, D3, C, B1, B12, B6, B2, pantoténovú a kyseliny listovej, nikotínamid, selén, chróm, sójový lecitín, beta sito sterol, zinok, psyllium semeno, ovsených otrúb a rybí olej. Liečivo sa používa na prevenciu vzniku ochorenia koronárnych artérií a aterosklerózy, je určené počas rehabilitácie po mozgovej príhode a infarkte myokardu. Vitrum Cardio normalizuje metabolizmus lipidov a pomáha normalizovať hladinu triglyceridov a cholesterolu v krvi.

Bude riadiť

Zloženie tohto lieku zahŕňa vitamíny B1, B2 a B6, aspartát draslík a horčík, boky, kvety z hlohu a extrakt z ginkgo biloba. Tieto zložky posilňujú cievne steny, normalizujú krvný obeh, obnovujú myokard a zlepšujú jeho kontraktilitu. Liek je schopný spomaliť aterosklerotické procesy v koronárnych cievach a zabrániť vzniku infarktu.

Cardio Forte

Zloženie vitamínovo-minerálny komplex obsahuje vitamíny C, B6, B12, E, kyselinu listovú, beta-karotén, horčík, lykopén, valeriána a hloh extrakty, viacnásobne nenasýtené mastné kyseliny, L-arginín, L-taurín, draslík a škorice. Cardio Forte sa používa na liečbu a prevenciu neurocirkulačnej dystónie srdcového alebo hypertenzného typu, hypertenzie a iných patologických stavov srdca a krvných ciev. Taktiež sa liek môže podávať ľuďom, ktorí sú ohrození vývojom chorôb srdca a krvných ciev.

Doppelgerz Cardiovital

Zloženie tohto liečiva je extrakt z listov a kvetov hloh, ktorý má antispazmodické, kardiotonické a sedatívne účinky. Príjem Doppelgerts Cardiovital poskytuje selektívnu dilatáciu krvných ciev hlavy a srdca, pomáha normalizovať krvný tlak a normalizuje venózny tlak. Liečivo sa používa pri komplexnej liečbe srdcového zlyhania stupňa I-II.

CoQ10 (koenzým Q10)

Zloženie tohto unikátneho liečiva zahŕňa koenzým Q10, ktorý prispieva k produkcii a akumulácii energie v bunkách. Recepcia CoQ10 poskytuje zvýšenú imunitu a normalizáciu srdca a krvných ciev. Liečivo sa používa na liečbu a prevenciu hypertenzie, zlyhania srdca, myokarditídy a myokardiálnej dystrofie. Koenzým Q10 pomáha znižovať krvný tlak, normalizuje krvný obeh, má pozitívny účinok na mozog a poskytuje celé telo potrebnú energiu.

Kardiohels

Zloženie tohto prípravku patria vitamíny A, C (štyri formy), E, ​​B12, kyselinu listovú, draslík, selén, zinok, horčík, niacín, koenzým Q10, L-karnitín, cesnak, Ginkgo biloba, vŕba biela a hloh. Príjem Kardiohelsa pomáha stabilizovať látkovú výmenu, znižuje hladiny cholesterolu a protrombínu, posilnenie cievnej steny, obnovenie ich pružnosti, prevencia tvorby aterosklerotických poškodení, zlepšenie nervového systému a obehového normalizácie. Liek má protizápalový, imunostimulačný, hypotenzívny a choleretický účinok.

Synchron-7

Zloženie tohto liečiva zahŕňa sedem prírodných foriem vitamínu C, grapefruitového pektínu, bioflavonoidov a diétnych indolov. Synchron-7 je úspešne používaný kardiológmi na liečbu výraznej aterosklerózy, niektorých srdcových chýb a myokarditídy. Tiež môže byť liek predpísaný na normalizáciu cholesterolu v krvi, udržiavať imunitu, eliminovať hormonálnu nerovnováhu, urýchliť regeneráciu tkaniva a udržiavať duševnú a fyzickú aktivitu počas intenzívnej námahy.

Existuje oveľa viac multivitamínových prípravkov pre srdce a krvné cievy. V tomto článku sme vám predstavili len niektoré z nich a popísali ich hlavné vlastnosti. Ktorý z nich je pre vás najvýhodnejší? Odpoveď na túto otázku možno získať konzultáciou s lekárom, pretože každá droga má svoj vlastný počet indikácií a kontraindikácií. Pamätajte na to a buďte zdraví!

Okrem Toho Čítal O Plavidlách

Angioencefalopatia mozgu

Ivan Drozdov 25. augusta 2017 1 Komentár Angioencefalopatia je porucha mozgovej funkcie spôsobená vaskulárnymi patológiami a chronickým dodávaním krvi do mozgu. Patológia sa postupne rozvíja, hlavne u dospelých, as vekom sa zvyšuje stupeň náchylnosti na ochorenie.

Krvný tlak: podľa veku (tabuľka)

Krvný tlak je sila, ktorou krv pôsobí na stenách tepien, žíl a kapilár, aby sa pohybovala cez cievny systém tela.
V procese merania pulzného tlaku sa používajú dva parametre:

Podrobnosti o analýze ESR v Panchenkov

ESR pomáha zistiť prítomnosť ohniská zápalu v tele dospelého alebo dieťaťa. Táto skratka znamená rýchlosť sedimentácie erytrocytov.Čo znamená tento indikátor?Keď dôjde k infekčnému procesu v tele, počet protektívnych protilátok v krvi stúpa, aby sa zničili baktérie, vírusy a iné nebezpečné látky a fibrinogén - proteíny akútnej fázy zápalu.

Lieky na liečbu mozgových ciev: 8 liekov v tabletách a kapsulách

V tomto článku sa dozviete, aké prípravky pre mozgové cievy sa používajú v klinickej praxi. Indikácie použitia tejto skupiny liekov, mechanizmy účinku a pravidlá správy.

ŽIVOT BEZ LIEKOV

Zdravé telo, prírodné jedlo, čisté prostredieHlavné menuNavštívte navigáciuTrifurkácia vnútornej krčnej tepnyV prednej časti sa vnútorná karotidová artéria skladá z predných, zadných a východiskových tepien.

Príčiny a liečba zmiešaného hydrocefalu u detí a dospelých

Hydrocefalus je ochorenie, ktoré sa vyznačuje nadmernou akumuláciou cerebrospinálnej tekutiny - cerebrospinálnej tekutiny. Jeho vyvážený obeh je veľmi dôležitý pre normálnu činnosť mozgu.