Moderný prístup k liečbe kiahňovej choroby dolných končatín je tak pri použití tradičných techník, ako aj pri použití inovatívnych a minimálne invazívnych postupov, ktoré pomáhajú pacientovi nielen predchádzať progresii ochorenia, ale tiež výrazne skracujú obdobie rehabilitácie a hospitalizácie. Jednou z týchto relatívne nových manipulácií je skleroterapia žíl dolných končatín (u pacientov sa často nazýva "liečba varikóznosti injekciou").

Všeobecné informácie o skleroterapii žily

kompresie Podstatou fleboskleroterapii je odstránenie choré žily, že sa do ich Lumen prípravky, sklerotizujúcich, spôsobujúce deštrukciu postihnutého cievnej steny a úplného uzavretia (obliteráciu alebo spájanie) jeho lumenu. Po ukončení skleroterapie sa žila prestáva zúčastňovať na krvnom obehu a jeho ďalšia expanzia sa zastaví, čím sa zabráni ďalšej progresii ochorenia. Po 2 až 6 mesiacoch po zavedení sklerozantu dochádza k degenerácii zničených ciev do tenkých prameňov spojivového tkaniva a v nasledujúcich 1-1,5 rokoch sa takmer úplne vyriešia.

Zvyčajne je skleroterapia predpísaná kurzom a každé sedenie sa vykonáva každých 6 až 7 dní. V priemere môže pacient potrebovať približne 3 až 6 procedúr pre každú končatinu. V jednej klasickej relácii sa v zasiahnutých žilách uskutočňuje približne 3 - 20 injekcií. Dĺžka liečby závisí od formy a štádia ochorenia kiahne a je stanovená individuálne flébologom po analýze všetkých údajov získaných počas komplexnej diagnózy. Najviac dlhotrvajúca liečba môže vyžadovať retikulárne žily (povrchové cievy s priemerom približne 3 mm), viac telangiektáz ("pavúkovité žily") alebo kŕčové žily s vysokou prevalenciou.

Po injekcii musí pacient nosiť kompresný úplet 24 hodín denne, čo poskytne dostatočnú podporu a stláčanie žíl. A po ukončení liečby by sa malo nosiť špeciálne pleteniny alebo obväzy denne počas 1-3 mesiacov. Špeciálne pleteniny (pančuchové hadice, pančuchy, pančuchy) alebo elastické bandáže vyberá phlebologist pre každého pacienta individuálne. Po skleroterapii sa bežne odporúča nosiť kompresné spodné prádlo triedy II.

Tiež po ukončení liečby musí pacient užívať lieky odporúčané lekárom, ktoré pomáhajú zvyšovať tón žilových a lymfatických ciev, posilňujú steny žíl a zlepšujú krvný obeh. Na tento účel sa používajú angioprotektory a flebotonika.

Po skleroterapii by mal byť lekár sledovaný najmenej šesť mesiacov a dokáže pozorovať prvý pozitívny účinok v priebehu 2-10 týždňov: zlepší sa vzhľad pokožky, opuchy a pocity váhy v nohách zmiznú. V budúcnosti pacient zaznamená zvýšenie tolerancie voči fyzickej námahe a dlhej chôdzi.

Teraz flebológovia, v závislosti od personálu zdravotníckeho zariadenia so zariadením, môžu použiť štyri hlavné typy skleroterapie:

 1. Mikroskleroterapiya.
 2. Echosclerotherapy.
 3. Liečba formou peny (alebo plesňová skleroterapia).
 4. Cryosclerotherapy pomocou VeinViewer.

Aké sklerotizujúce lieky možno použiť?

Na klinikách nachádzajúcich sa v Rusku sa môžu použiť len sklerotizujúce lieky schválené Farmakologickým výborom. Medzi tieto nástroje patrí:

 • Fibro-Wein (Spojené kráľovstvo): súčasnou zložkou tohto lieku je tetradecylsulfát sodný;
 • Trombovar (Francúzsko): súčasnou zložkou tohto lieku je tetradecylsulfát sodný;
 • Ethoxisclerol (Nemecko): aktívnou zložkou tohto lieku je laurovaný makrogol 400.

Mnohí farbológovia súhlasia s tým, že liečivá na báze tetradecylsulfátu sodného sú vhodnejšie na tvrdnutie veľkých žíl a laurum makrogol 400 je určený pre menšie cievy.

Základný princíp prípravy pacienta na skleroterapiu

Pred vykonaním ktorejkoľvek z metód skleroterapie sa musí pacient podrobiť rozsiahlemu vyšetreniu flebolom, viacerým laboratórnym testom a Dopplerovým ultrazvukovým vyšetrením ciev dolných končatín. Na základe získaných výsledkov a analýzy údajov o zdravotnom stave pacienta lekár rozhodne, či sa postup môže vykonať, a určuje, ktoré z jeho odrôd sú v tomto klinickom prípade viac indikované.

Pred skleroterapiu sa odporúča pacientovi:

 • odmietnuť užívať protizápalové lieky niekoľko dní pred podaním injekcie sklerotizujúcej látky;
 • v niektorých prípadoch lekár môže odporučiť zrušenie používania niektorých hormonálnych liekov (ak boli choré);
 • neberte alkoholické nápoje 2 dni pred procedúrou;
 • odstráňte vlasy z povrchu nohy (najlepšie pomocou holenia a ak sa vlasy odstránia epiláciou, postupujte 48 hodín pred skleroterapia);
 • kúpu a prevzatie elastických obväzov alebo spodnej bielizne;
 • nepoužívajte krém, masť alebo gél na ošetrenie kŕčových žíl pred procedúrou;
 • nosiť priestranné topánky a oblečenie, pretože po relácii bude noha v kompresnom plete alebo obväzu;
 • Pred zasadnutím urobte hygienickú sprchu.

Mikroskleroterapiya

Mikroskleroterérapia je spôsob liečby a kozmetického odstránenia "pavúkov" a žilových retikulov, čo zahŕňa zavedenie sklerotizujúcich do tenkých žíl pomocou špeciálnych tenkých ihiel a techník. V dôsledku toho pacient dlhodobo úplne zmizne akékoľvek vonkajšie chyby: červená a modrá telanglioekézia a žilové siete.

Táto technika môže byť predpísaná pacientom, u ktorých veľkosť patologických zmien v nádobách nepresahuje 2 mm.

Ako sa postup vykonáva?

Pred vykonaním postupu, ktorý sa môže vykonať ambulantne, flébolog vykoná označenie na koži nohy v zóne údajnej injekcie sklerotizujúcej látky. Pred prepustením sa koža ošetrí antiseptikom a lekár injekčne podá injekciu. Injekcie nespôsobujú bolesť a na začiatku zavádzania sklerotizujúcej látky sa môže vyskytnúť len mierny pocit pálenia, ktorý rýchlo prechádza. Po ukončení procedúry sa pacientovi umožní vrátiť sa k svojmu bežnému spôsobu života.

Metódy mikroscleroterapie

Mikroskleroterérapia sa môže uskutočňovať podľa nasledujúcich metód:

 • klasická skleróza žilových mriežok alebo hviezdičkami s kvapalným prípravkom - sklerotizujúca, používaná na odstránenie červených "cievnych hviezdičiek";
 • Mikro penová skleroterapia používajúca Foam-Form sa používa na odstránenie modrých "pavúkov" a uskutočňuje sa v dvoch fázach: po prvé, plesňová skleróza je vložená do retikulárnych žíl a potom po určitom čase sú niektoré cievy neovplyvnené počas prvej manipulácie sklerotizované;
 • Na odstraňovanie modrých "pavúkov" sa používa mikrokryskleroteréza s použitím VeinViewer, charakteristickým znakom tohto postupu je použitie špeciálneho tepelného imageru na presnú detekciu retikulárnych žíl a ochladenie kože pred injekciou (čo zaručuje, že postup je úplne bezbolestný).

svedectvo

Mikroskleroterérapia sa môže použiť na liečbu kŕčových žíl, a to ako v najskorších štádiách ochorenia, tak aj ako ďalšia technika pri liečbe kŕčových žíl v závažnejších klinických prípadoch. Pred stanovením indikácie a kontraindikácií pre jeho vykonanie musí pacient podstúpiť štandardné vyšetrenie, ktoré nevyhnutne zahŕňa laboratórne krvné testy a ultrazvukové vyšetrenie ciev dolných končatín. Ak je to nevyhnutné, flébolog predpíše ďalšie vyšetrenia (vrátane vyšetrenia susedných odborníkov).

Indikácie na predpisovanie mikroskleroterérapie môžu byť:

 • kozmetické chyby na koži nohy v neprítomnosti venóznej nedostatočnosti;
 • počiatočná fáza ochorenia kŕčových žíl;
 • retikulárne varixy;
 • potreba znížiť invazívnosť tradičnej operácie na odstránenie žíl (ako ďalšia metóda);
 • lymfangiómy alebo hemangiómy.

Komplikácie a vedľajšie účinky

V niektorých prípadoch môže mikroskleroterérapia sprevádzať takéto komplikácie a vedľajšie účinky:

 • Hyperpigmentácia (tvorba tmavého zóne pletiva alebo venóznej teleanglioektazii) pozorovanej u 10% pacientov a testované samostatne, je riziko ich výskytu je možné výrazne znížiť použitím kriomikroskleroterapii;
 • desquamation a svrbenie kože v mieste mikroskleroterrapie: objavujú sa 1-2 hodiny po zákroku, ale zmiznú samy o sebe v priebehu 1-2 týždňov;
 • obmedzená žihľavka v oblasti injekcie: beží nezávisle;
 • slabá bolesť alebo pocit pálenia v oblasti zavádzania sklerotizujúcej látky: môže sa zvyšovať so zvyšujúcou sa intenzitou fyzickej aktivity, prechádza sama;
 • mdloba počas manipulácie: spojená so zvýšenou úzkosťou pacienta pred lekárskymi manipuláciami a môže sa mu predísť užívaním sedatív;
 • kožná nekróza: spôsobená sklerotizáciou v malých tepnách a ich blokovaním sa vyskytuje vtedy, keď je liek nesprávne podávaný počas odstránenia červených "pavúkov" pomocou penovej mikroskleroterrapie, skôr sa táto komplikácia vyskytla oveľa častejšie, ale VeinViewer významne znížil riziko takéhoto vedľajšieho účinku;
 • (vytváranie dymového oka v oblasti skleroterapie): vyvolané kožnými vlastnosťami a pozorované u 5% pacientov, je možné zabrániť takému vedľajšiemu účinku pomocou techniky mikrokryoskleoterapie;
 • recidíva kŕčových žíl: pacient musí pochopiť, že mikroskleroterérapia je skôr kozmetickým postupom a nemôže úplne vyliečiť túto chorobu.

echosclerotherapy

Echoskleroterapia je technika na zničenie kŕčových žíl s penivou formou sklerozantu, ktorá sa vykonáva pod monitorovaním ultrazvukového vyšetrenia. Používa sa nie ako alternatíva klasického chirurgického zákroku, ale ako miera odkladu pred hlavnou metódou liečby. Echoskloterapia sa stala populárnou vďaka ľahkému vykonávaniu, presnosti, nízkym nákladom a dobrým estetickým a funkčným výsledkom.

Ako sa postup vykonáva?

V priebehu postupu deteguje flebológ varikóznu žilu s ultrazvukovým snímačom, zobrazuje ju na obrazovke a zdvihne končatinu, aby zabezpečil odtok krvi. Ďalej ho lekár prerazí a v prípade potreby zavádza mikrocatheter. Ďalej je zavedenie penovej sklerotizácie, ktorej distribúcia je riadená na monitore ultrazvukového skenera. Injekcia liečiva do cievy sa uskutočňuje až do dosiahnutia požadovaného účinku.

Pri zavádzaní sklerozantu môže pacient pociťovať mierny pocit pálenia, ktorý sa rýchlo eliminuje. Po postupe sa na pacienta aplikuje elastický obväz alebo kompresný úplet. Odporúča sa chodiť po dobu 30-40 minút na konsolidáciu terapeutického účinku. Potom sa pacient môže vrátiť domov (v tomto dni sa nedoporučuje riadiť auto, pretože alkohol obsahuje etylalkohol).

Počas rehabilitačného obdobia musí pacient dodržiavať určité pravidlá.

svedectvo

Echoskloterapia môže byť indikovaná v takýchto klinických prípadoch:

 • kŕčové žily kmeňových žíl saphenóznych žíl;
 • hlboké umiestnenie prítokov žíl v podkožnej vrstve tuku;
 • zlyhanie perforujúcich žíl.

V dôsledku toho pacient dostáva nielen estetický výsledok, ale aj dlhodobý terapeutický účinok: dočasné odstránenie hlavnej cesty refluxu žilovej krvi.

Pena tvorí skleroterapiu

Podstata metódy pena-formy je, že sklerozujúce liečivo sa podáva v stave jemnej peny pred podaním. V tejto forme poskytuje bližšiu interakciu aktívnej zložky so stenou žily.

Na prípravu takéhoto penivého sklerozantu sa kvapalný prípravok zmieša so sterilným oxidom uhličitým a vzduchom. Výsledný roztok je účinnejší vo veľkých kŕčových žilách a môže byť použitý na odstránenie oboch veľkých a stredných (5 až 10 mm v priemere) nádobách a malých (2-3 mm). Takéto jemné zmesi sklerozačných činidiel sa môžu použiť na vykonanie echoskloterapie alebo mikroskleroterrapie.

Príprava pacienta, spôsoby podávania a rehabilitácia po ukončení procedúry zostávajú rovnaké ako pri štandardných postupoch. Okrem vyššej účinnosti umožňuje technológia peny tvaru používať nižšiu dávku sklerotizujúcej látky a znižuje náklady na pacientov.

Cryosclerotherapy pomocou VeinViewer

Na zlepšenie výsledkov skleroterapie bol vynájdený prístroj VeinViewer, ktorý umožňuje vizualizovať žily postihnuté kŕčovými žilami počas terapeutických injekcií. Vďaka tomuto zariadeniu, ktoré je založené na vlastnostiach imageru, môže flebológ získať obraz žilového systému v reálnom čase.

Ďalšou nepochybnou výhodou techniky VeinViewer bolo pridanie lokálneho anestetického postupu, ktorý sa vykonáva počas celej relácie. K tomu sa prúdi chladený vzduch na pokožku pacienta. Počas 2 až 3 sekúnd ochladzuje úplne blokátory receptorov bolesti a okamžik punkcie kože nie je vôbec cítiť pacientom. V dôsledku zníženia bolestivých pocitov počas kryoklezoterapie môže phlebolog urobiť z 40 na 70-100 injekcií v jednej relácii.

Okrem odstránenia bolesti umožňuje používanie chladu dosiahnuť lokálny kŕč cievy ešte pred vykonaním punkcie a poskytuje protizápalový účinok. Tento vplyv umožňuje vstup do dutiny zúženého žilovej minimálne množstvo sklerotizačná a tým prispievajú k zníženiu rizika určitých vedľajších reakcií (Metting, pigmentácia, hematómov a lokálneho zápalu, ktorý je často pozorovaný bezprostredne po zákroku).

Je to kryoklerotická liečba, ktorá výrazne znižuje estetickú rehabilitáciu po relácii a tento pozitívny bod učinil tento inovačný postup veľmi populárny u pacientov. Odporúčania na prípravu tohto postupu sa nelíšia od pravidiel, ktoré sa musia dodržiavať pri plánovaní klasických typov skleroterapie.

Kontraindikácie na skleroterapiu

Tak ako pri akomkoľvek postupe, skleroterapia má svoje vlastné kontraindikácie. Phlebologové ich rozdelia na absolútnu a relatívnu.

 • alergické reakcie na zložky určitých liekov;
 • diabetes mellitus typu I-II, ktoré nie je možné odškodniť;
 • pľúcne a srdcové zlyhanie;
 • periférna arteriopatia;
 • tromboflebitída alebo hlboká žilová trombóza;
 • akútne a ťažké ochorenia obličiek a pečene s príznakmi zlyhania;
 • ateroskleróza ciev dolných končatín;
 • infekcia mäkkých tkanív a kože v injekčnej oblasti;
 • tehotenstva a dojčenia.
 • pokročilý vek;
 • horúčka alebo infekčné choroby;
 • hormonálne lieky;
 • obezita, ktorá zabraňuje zavedeniu obväzu v pooperačnom období;
 • obmedzená mobilita pacienta v dôsledku vážnych ochorení alebo patológií muskuloskeletálneho systému;
 • nemožnosť nosiť kompresný obväz alebo bielizeň v dôsledku zvýšenia teploty vzduchu nad 20 ° C.

Možné komplikácie a vedľajšie účinky

Ako každá lekárska technika, skleroterapia má niektoré nevýhody, z ktorých väčšina môže byť liečená samostatne alebo je ľahko odstrániteľná. Pravdepodobnosť ich výskytu závisí vo veľkej miere od schopnosti flebológov vykonávajúcich manipuláciu a od individuálnych charakteristík štruktúry kože pacienta.

Aké nepríjemné momenty sa môžu vyskytnúť normálne?

Počas skleroterapie môže pacient pocítiť krátky pocit pálenia spôsobený pôsobením sklerotizujúcej látky na cievnu stenu. Po zákroku sa žila znovu znova natiahne, ľahko sa cíti pod prameňmi kože, ktorá sa po 3-6 mesiacoch úplne vstrebáva.

Aké malé vedľajšie účinky sa môžu objaviť po scleroterapii?

V niektorých prípadoch môže pacient po vykonaní injekčnej relácie zaznamenať vedľajšie účinky s funkčnou povahou v dôsledku účinkov sklerotizujúceho:

 • tmavá pigmentácia v priebehu sklerotizovanej žily - pozorovaná u 1-20% pacientov, sa uskutočňuje do jedného roka;
 • koža svrbenie v mieste vpichu injekcie - sa objaví 1-2 hodiny po ukončení procedúry a v niektorých prípadoch je prítomná počas prvých dní po zákroku;
 • odlupovanie kože a výskyt malej rany v mieste vpichu sklerotizujúceho - pozoruje sa u 1% pacientov a prechádza po 14-28 dňoch;
 • bolesť v mieste punkcie žily - zriedkavo pozorovaná, ťažkosti sa môžu zvýšiť fyzickou námahou, odísť samostatne za 3-9 dni;
 • drobné popáleniny kože - objaví sa pri podaní malého množstva lieku pod kožu, vo väčšine prípadov je nevýznamné a nevyžaduje špeciálnu liečbu;
 • edém - najčastejšie sa objavuje pri vstreknutí sklerotizujúcej látky do oblasti členku, zvyčajne s krátkym trvaním a samo osebe sa môže objaviť v dôsledku nosenia nepohodlnej obuvi a úplne zmizne, keď je správne vybraná;
 • červená pavúková žila - je extrémne zriedkavá a po niekoľkých mesiacoch úplne zmizne.

Môže skleroterapia spôsobiť vážne komplikácie?

Ťažké komplikácie spôsobené skleroterapiou môžu byť zriedkavo pozorované. Patria medzi ne:

 • rozsiahle popáleniny kože - spôsobené vniknutím veľkého množstva sklerotizujúceho do mäkkých tkanív umiestnených okolo žily, dlho sa liečia a potrebujú liečbu, jazvy sa môžu vytvoriť v mieste pálenia;
 • žilová trombóza - vyvíja sa veľmi zriedkavo a je spôsobená tvorbou krvných zrazenín, ktoré sa objavujú v dôsledku interakcie sklerotizujúcej látky s krvou;
 • tromboflebitída - sa môže objaviť pri sklerotizácii veľkých žíl, ak pacient nedodržiava odporúčania lekára o nosení kompresného punčochového materiálu.

Odporúčania pacientom počas rehabilitačného obdobia

Všetci pacienti, ktorí podstúpili alebo absolvujú skleroterapiu, musia striktne dodržiavať nasledujúce pravidlá:

 1. Po zasadnutí prejdite pešo po dobu 30-40 minút (až hodinu) a pokračujte na takých prechádzkach denne.
 2. Počas prvých troch dní po zasadnutí opustiť aerobiku, gymnastiku, cyklistiku atď.
 3. Snažte sa predísť dlhšiemu statickému pobytu v polohe ležiacej alebo sediacej.
 4. Príchod na ďalšie zasadnutia včas.
 5. Po dobu 1,5-2 mesiacov odmietajte vziať horúce kúpele, sauny alebo kúpele.
 6. Noste elastické obväzy alebo kompresné pančuchy, ktoré si vybral lekár triedy, po dobu 3-4 mesiacov.
 7. Pravidelne pozorovaný phlebologistom po ukončení liečby.

Skleroterapia dolných končatín je bezpečná, bezbolestná, minimálne invazívna a vysoko účinná metóda liečby kŕčových žíl a eliminácie kozmetických porúch. Tieto výhody priniesli tento postup bežný a obľúbený. Jeho jedinou nevýhodou je skutočnosť, že po ukončení liečby môže pacient po 5 až 10 rokoch zaznamenať recidívy kiahne.

Špecialisti flébologického centra na klinike Delta hovoria o tom, čo je skleroterapia:

Žilová skleroterapia

Skleroterapia je jednoduchý spôsob, ako sa zbaviť žilových "hviezd" na nohách.

Skleroterapia je bežný a cenovo dostupný spôsob liečenia malých vaskulárnych patológií, zvyčajne spojených s začínajúcimi kŕčovými žilkami dolnej končatiny. Procedúra skleroterapie vám umožňuje odstrániť malé vaskulárne defekty - telangiektáziu, venulektáziu a retikulárne ploché červené cievy.

Skleroterapia sa zvyčajne vykonáva na kozmetické účely - na zlepšenie vzhľadu kože nôh s kŕčovými žilami. V mnohých krajinách je touto metódou stále liečba výberu na odstránenie menších kozmetických prejavov kŕčových žíl v nohách. Tento estetický postup sa skladá zo vstrekovanie roztoku lieku, ktorý sa injekčne priamo do žily: medikáciu "lepidlá" plavidiel, a časom, ich pozostatky zobrazené imunitným systémom - je jasné, kože v mieste mriežky hviezdy!

Účinnosť skleroterapie

Skleroterapia účinne odstraňuje počiatočné prejavy kŕčových žíl - pavúkovité žily, tenké žilky podobné pavúkom. Skleroterapii zahŕňa vstrekovanie roztoku priamo do žily: je "plochý", krv je presmerovaný cez zdravých žíl, a zvyšky zničeného nádoby vstrebáva do okolitých tkanív a nakoniec zmizne.

Plavidlá menšie ako 1 mm v priemere "opustiť" dobre, venulectasia je pomerne dobre odstránená - modré "pavučiny", napnuté priamo pod povrch kože (menej ako 2 mm v priemere). Ako dokazujú údaje zahraničných kliník, tento postup poskytuje 50-80% záruku úplnej eliminácie malých plavidiel. Retikulárne cievy, ktoré majú modrastý odtieň a už dosahujú priemer 2-4 mm, reagujú na skleroterapiu horšie a veľké kŕčové žily na ňu vôbec nereagujú.

Liečba telangiektázie a iných vaskulárnych ochorení so skleroterapiou poskytuje nielen kozmetický účinok, ale tiež pomáha čiastočne zmierňovať bolestivé symptómy spojené s kŕčovými žilami.

Po skleroterapii stopy dilatovaných ciev zvyčajne vymiznú v priebehu niekoľkých týždňov. Na posúdenie konečných výsledkov však niektorí budú musieť čakať približne jeden mesiac alebo ešte dlhšie. V niektorých prípadoch sa môže vyžadovať niekoľko procedúr skleroterapie (tieto sa vykonávajú s niekoľkými týždňovými prestávkami). V každom prípade výsledky nie sú okamžité: ak eliminujete malé pavúče, môžete zvyčajne vyhodnotiť konečné výsledky za päť týždňov. Veľké žily nemusia zmiznúť ani tri mesiace. Liečené žily sa spravidla nevracajú, ale zázraky sa nestávajú: pri kŕčových žilách sa časom objavuje čoraz viac nových modravých ciev.

Príprava na postup

Pred skleroterapiou musí lekár podrobiť vyšetreniu a zistiť svoju anamnézu a niekedy ju poslať na lekárske vyšetrenie. Nezabudnite informovať svojho lekára, ak ste alergický, aké lieky alebo doplnky stravy užívate, najmä aspirín, nesteroidné protizápalové lieky (NSAID), riedidlá krvi a antibiotiká. V takom prípade vám lekár môže požiadať, aby ste prestali užívať liek pred určitým časovým obdobím pred postupom na zníženie rizika krvácania. Takisto sa domnieva, že fajčenie alebo užívanie perorálnej antikoncepcie môže zvýšiť riziko tvorby krvných zrazenín. Jeden deň (24 hodín) pred procedúrou sa zdržujte holenia alebo aplikácie akýchkoľvek krémov na nohy. Noste voľné a pohodlné oblečenie a pozrite sa na lekára.

Žilová skleroterapia

Skleroterapia sa zvyčajne vykonáva v ordinácii lekára a nevyžaduje anestéziu. Postup spravidla trvá menej ako hodinu. Počas procedúry pacient leží na chrbte s mierne zdvihnutými nohami. Koža je ošetrená antiseptikom, po ktorom lekár pomocou tenkej ihly pomaly vstrekuje sklerotizujúce činidlo do dilatovaných ciev. Počet injekcií závisí od počtu a veľkosti rozšírených ciev.

Niektorí ľudia zaznamenajú menšie brnenie alebo kŕče, keď sa ihla vloží do žily. Ak sa bolesť stáva ťažko tolerovať, ihneď o tom informujte lekára: môže to byť spôsobené tým, že liek nebol v cievke, ale v okolitom tkanive.

Prípravky na skleroterapiu žíl

Hlavným účinkom liekov na skleroterapiu je spôsobiť nenapraviteľné poškodenie endotelu vybraných ciev, pričom sa predíde poškodeniu normálnych kolaterálnych ciev a okolitých tkanív. Aby sa použilo minimálne riziko vedľajších účinkov, lekár musí zvoliť vhodný liek, jeho nízky ale účinný objem a primeranú koncentráciu - tieto tri faktory určujú úspešnosť postupu.

Dôležitá je aj technika zmiešania sklerotizujúceho činidla s plynom (zvyčajne vzduchom) - čo vedie k tvorbe peny, ktorá musí vyplniť lumen plavidla a zničiť ho. V porovnaní s tradičnými tekutými výrobkami má skleroterapia s penou určité výhody, vrátane menšieho množstva sklerotizujúceho činidla potrebného na injekciu, nedostatku krvi v nej (zriedenie znižuje účinnosť postupu), rovnomernosť. Napučiavacie liečivá na skleroterapiu sú spravidla uplatniteľné pre veľké plavidlá.

Prípravy na skleroterapiu sú málo, ale každý z nich má svoje vlastné charakteristiky použitia. Napríklad lauromakrogol-400 (Ethoxisclerol) a polidokanol (Sclerowane) nezanechávajú negatívne dôsledky, ak lekár nevstúpi do cievy, ale pena horšie a môže zanechať pretrvávajúcu hyperpigmentáciu kŕčových uzlín, preto je lepšie odstrániť malé pavúče. A tetradecylsulfát sodný (Trombovar, Fibro-vein) dobre penuje a je vhodný na odstránenie vaskulárnych patológií akejkoľvek veľkosti, ale ak sa dostanete cez žily, riziko vzniku infiltrátov sa zvyšuje. V každom prípade liek tvorí krvnú zrazeninu v cievke, blokuje prietok krvi a nakoniec vône jazvy a zmizne.

Sclermo (Sclermo) - chrómovaný glycerín - je veľmi populárny v Európe. V porovnaní s inými sklerózami sa považuje za veľmi slabú a v podstate je uplatniteľná na vylúčenie len malých plavidiel. Hlavné výhody glycerolu - veľmi zriedkavo spôsobuje hyperpigmentáciu, zvyškové červené škvrny alebo nekrózu tkaniva. Na druhej strane je to veľmi viskózna droga, ktorá často spôsobuje bolesť pri podaní injekcie (z tohto dôvodu sa často mieša s lidokaínom) s vysokým rizikom vzniku alergií. Existuje tiež hlásenie, že Squermo súvisí s rizikom renálnej koliky a hematúrie (krv v moči). Aby sa odstránili pavúzy a retikulárne žily, zdá sa, že glycerín je účinnejší ako polidokanol, s menej vedľajšími účinkami, ale viac bolesti.

Po skleroterapii

Po zákroku je potrebné ležať na chrbte 15 až 20 minút, počas ktorých lekár kontroluje ošetrovanú oblasť na vznik vedľajších účinkov. Potom sa odporúča vstať a chodiť: aktivita pomáha predchádzať tvorbe krvných zrazenín

Po injekcii sa odporúča kompresia a masáže ošetrenej oblasti - tým sa zachová prietok krvi a pomôže znížiť čakaciu dobu výsledkov. Je potrebné nosiť kompresné pančuchy alebo obväzy asi tri týždne.

Vo väčšine prípadov máte povolené vykonávať svoje každodenné aktivity v ten istý deň, no napriek tomu je lepšie vrátiť sa domov po ukončení procedúry. S najväčšou pravdepodobnosťou Vám lekár odporučí vyhnúť sa fyzickej námahe počas dvoch týždňov po skleroterapii. Rovnako by ste sa mali vyhnúť vystaveniu slnečnému žiareniu ultrafialovému žiareniu, čo zvyšuje riziko vzniku pigmentových škvŕn, najmä u ľudí s tretím fototypom kože a vyšším.

Indikácie a kontraindikácie pre skleroterapiu

 • Hlavné indikácie na skleroterapiu sú kozmetické (túžba zlepšiť vzhľad kože na nohách) alebo znížiť príznaky kŕčových žíl: bolesť a pálenie v nohách, opuch, bolesť, nočné kŕče.
 • Prísne kontraindikácie k skleroterapii: tehotenstvo, tromboflebitída, pľúcna embólia, alergia na sklerotizujúce látky; akútnych infekcií a ochorení kože v mieste vpichu.

Vedľajšie účinky po skleroterapii

Skleroterapia je pomerne bezpečná procedúra, ale po jej vykonaní stále existuje riziko niektorých komplikácií. Vedľajšie účinky, ktoré sa môžu vyskytnúť v mieste vpichu: opuch, sčervenanie, opuch. Viac pretrvávajúcich a závažných vedľajších účinkov: infiltráty (malé ulcerácie), pigmentové škvrny, zvyškové malé červené krvné cievy - takéto javy zvyčajne vymiznú v priebehu niekoľkých dní až niekoľkých týždňov po skleroterapii.

Vedľajšie účinky, ktoré si môžu vyžadovať liečbu, sú oveľa menej časté. Patrí medzi ne zápal, ktorý je sprevádzaný pretrvávajúcim opuchom, horúčkou a nepohodou v mieste vpichu. Váš lekár môže predpísať protizápalové liečivo alebo antibiotiká na zníženie zápalu. Ďalšou komplikáciou je trombus - krvná zrazenina v ošetrenej žile, ktorá sa odstráni drenážou. Zriedkavo môže krvná zrazenina vstúpiť do hlbšej žily v nohe a spôsobiť hlbokú žilovú trombózu. Hlboká žilová trombóza nesie riziko pľúcnej embólie - život ohrozujúcej situácie. Okamžite vyhľadajte lekársku pomoc, ak máte ťažkosti s dýchaním, bolesť na hrudníku, závraty alebo vykašliavanie krvi. Aj po skleroterapii sa v krvi môžu objaviť malé vzduchové bubliny. Nie vždy spôsobujú príznaky, ale môžu tiež vyvolať poruchy videnia, bolesti hlavy, kašeľ a nevoľnosť. Tieto príznaky zvyčajne ustupujú sami, ale ak sa necítite dobre alebo nezvyčajne, je lepšie zavolať lekárovi.

Alergické reakcie na lieky používané pri skleroterapii sú veľmi zriedkavé, ale ak spozorujete svrbenie, vyrážku, opuch tváre alebo hrdla, ihneď zavolajte sanitku a užite antihistaminikum (Suprastin, Dimedrol).

Prípravky na skleroterapiu

Ďalším názvom liekov používaných na skleroterapiu je fleboskleróza. Sú to špeciálne látky na intravenózne podanie.

Flebosklerozanty ovplyvňujú vnútornú vrstvu žily a jej zúženie. Výsledkom je lepenie a upchatie žilovej cievy.

Podľa spôsobu expozície sú prípravky na skleroterapiu rozdelené do troch skupín:

 • Detergenty. Sú považované za povrchovo aktívne látky. Na niekoľko sekúnd sú schopní zničiť medzibunkový "cement". K dnešnému dňu sú tieto látky najefektívnejšie a najbezpečnejšie. A používajú ich väčšina lekárov po celom svete.
 • Osmotické roztoky. Ich pôsobenie, na rozdiel od detergentov, nie je okamžité. Prvé príznaky expozície sú viditeľné až po piatich minútach a maximálny výsledok sa dosiahne približne za pol hodiny. Veľmi dôležitou črtou tejto skupiny liekov je priamy vzťah medzi účinnosťou flebosklerózy a jej nasýtenosťou.
 • Žieravé lieky. Okamžite pôsobia na vnútornú aj svalovú vrstvu žilovej steny.

Mnohé známe farmaceutické spoločnosti sa zaoberajú výrobou liekov na skleroterapiu. Nasledujúce sklerotizujúce látky sú registrované v Rusku:

 • Trombovar. Jeho hlavnou výhodou je ľahká dostupnosť a atraktívna cena. Okrem toho má vysokú schopnosť flebosklerózy. Má však veľkú nevýhodu súvisiacu s výskytom takýchto nežiaducich komplikácií, ako je bolestivý syndróm, alergie atď. V súčasnosti sa v našej krajine nevzťahuje.
 • Ethoxiklerol je droga s najslabším lepiacim účinkom, ale zároveň s minimálnym rizikom komplikácií. Okrem toho sa zistilo, že v nízkych koncentráciách nevyvoláva nekrotické reakcie ani po intrakutánnom podaní. Nástroj sa odporúča použiť na vytvrdzovanie pavúkov, retikulárnych žíl, malých prítokov a perforovaných žíl.
 • Fibro-Wein, veľmi populárna droga v Európe. Rozlišuje sa pri vysokej aktivite aj pri aplikácii na veľké žily. Má však nepríjemné vedľajšie účinky, ako je hyperpigmentácia a kožná nekróza.

Príďte na kliniku "Creda Experto" pre spoľahlivé a účinné liečenie!

Všeobecné princípy a metódy injekčnej skleroterapie varixov

Dnes je skleroterapia jednou z najpopulárnejších neinvazívnych techník, ktorá umožňuje nielen odstránenie kŕčových žíl, ale aj korekciu hemodynamiky narúšanej kŕčovými žilami (na odstránenie patologických krvných prúdov - refluxov). Popularita skleroterapie je spojená s nízkou cenou, technickou jednoduchosťou a dostupnosťou a takmer dokonalým estetickým a funkčným výsledkom. V tejto časti nájdete všeobecné informácie o skleroterapii, ako aj popis jej hlavných odrôd.

Všeobecné princípy injekčnej skleroterapie.

Skleroterapia (fleboskleróza) je účinok na vnútorné obloženie žilovej steny (intima) špeciálnych látok (sklerotizujúcich), ktoré vedú k jej poškodeniu, po ktorom nasleduje lepenie stien a premenenie žily na beznádejnú spojovaciu tkanivovú trubicu. Po vystavení sklerotizácii sa v priebehu 2 až 6 mesiacov vytvorí tenký reťazec spojivového tkaniva, potom sa podrobí resorpcii a úplne zmizne po 1 až 1,5 rokoch. Hlavnou výhodou skleroterapie je neprítomnosť kožných rezov - všetky manipulácie sa vykonávajú ihlou punkciou kože, čo zaisťuje maximálnu bezpečnosť pacienta a optimálny funkčný a kozmetický účinok. Nedostatočný radikalizmus sa považuje za hlavnú nevýhodu tejto techniky: žila, ktorá nie je chirurgicky odstránená, sa môže opätovne zapojiť do krvného obehu v dôsledku rekanalizácie alebo v dôsledku progresie ochorenia sa na mieste predtým sklerotizovaných môžu objaviť nové kŕčové žily. Medzitým moderné metódy skleroterapie s použitím penových foriem liekov, ultrazvukové vedenie, viacnásobné cielené injekcie do refluxných miest umožňujú dosiahnuť výsledky porovnateľné s chirurgickým a endovasálnym tepelným ošetrením. Správne stanovenie indikácií pre skleroterapiu a jej implementáciu vysokokvalifikovaným odborníkom umožňuje dosiahnuť spoľahlivé odstránenie ochorenia kiahne, najmä v počiatočných štádiách bez výraznej transformácie kŕčových žíl.

1. Absolútne kontraindikácie pre skleroterapiu:

 • idiosynkáza lieku, polyvalentná alergia
 • hlboká žilová trombóza a povrchová žilová tromboflebitída
 • závažné systémové ochorenia (kardiopulmonálna nedostatočnosť, zlyhanie obličiek a pečene)
 • lokálnej alebo všeobecnej infekcie
 • tehotenstva a laktácie
 • neschopnosť kontrolovať intravaskulárnu injekciu

Skleroterapia môže byť obmedzená na použitie v nasledujúcich situáciách:

2. Skleroterapia môže byť obmedzená na použitie v nasledujúcich situáciách:

 • Obezita vytvára objektívne ťažkosti pri zavedení adekvátneho kompresného pásma, ktorý znižuje účinnosť liečby a zvyšuje riziko možných komplikácií, môže spôsobiť nemožnosť kontrolovanej intravaskulárnej injekcie. V súčasnej dobe možnosť injekcií pod ultrazvukovým vedením a prítomnosť širokého sortimentu kompresných produktov s možnosťou individuálneho usporiadania a šitia umožňujú efektívnu aplikáciu skleroterapie pre ľudí s akýmkoľvek stupňom obezity. Medzitým je obezita významným rizikovým faktorom žílovej nedostatočnosti a chronických ochorení žíl, preto je celková účinnosť liečby kŕčových žíl redukovaná.
 • Prijatie hormonálnych liečiv (hormonálna antikoncepcia a hormonálna substitučná liečba). Syntetické analógy pohlavných hormónov sú rizikovými faktormi pre tromboflebitídu, hyperpigmentáciu kože a neovaskularizáciu. Najlepšou možnosťou je zrušenie hormonálnych liekov 1,5 - 2 mesiace pred skleroterapiou a obnovenie ich príjmu nie skôr ako 3 mesiace po ukončení liečby.
 • Plánovanie tehotenstva. Neodporúča sa u žien, ktoré plánujú tehotenstvo v nasledujúcich 1-1,5 rokoch kvôli vysokej pravdepodobnosti recidívy kŕčových žíl.
 • Predchádzajúca liečba alkoholizmu. Všetky sklerotizujúce lieky schválené na použitie v Ruskej federácii sa vyrábajú na báze alkoholov, preto sa neodporúča používať ich u ľudí, ktorí boli liečení na alkoholovú závislosť.
 • Povaha práce a životného štýlu, nízka mobilita a odpočinok v posteli. Pre úspešnú skleroterapiu je potrebná motorická aktivita po ukončení procedúry, ktorá blokuje fixáciu lieku v hlbokých žilách. Medzitým moderné technické riešenia, ako napríklad elektrická stimulácia svalov dolnej končatiny, umožňujú aktiváciu svalovo-venóznej pumpy aj u pacientov s najväčšou sedavosťou a paralyzáciou.
 • Horúca sezóna. Vysoká teplota vzduchu spôsobuje výrazné nepohodlie pri nosení kompresného pásma a nadmerné slnečné žiarenie môže zhoršiť estetický výsledok liečby.
 • Psychologická nedostupnosť pacienta: pacient musí pochopiť, že skleroterapia nie je najradikálnejšou liečebnou metódou a najčastejšie môže vyžadovať opakovanie postupu alebo chirurgickej liečby počas niekoľkých rokov.
 • Vylučovanie ochorení artérií dolnej končatiny (ateroskleróza) s indexom členku a brachiálom menším ako 0,9 je relatívna kontraindikácia použitia elastickej kompresie. Moderné techniky zároveň umožňujú krátkodobé použitie kompresných účinkov aj u pacientov s narušeným prietokom krvi.
 • Otvorené oválne okno je vývojová anomália, ktorá sa vyskytuje u 15 až 25% európskej populácie, čo je relatívna kontraindikácia voči parenterálnej skleroterapii kvôli možnosti vzdušnej cerebrálnej embólie s prechodnými neurologickými poruchami a možnosti pretrvávajúceho neurologického deficitu v kazuistických prípadoch. Súčasne skleroterapia s kvapalnými formami liekov nie je kontraindikovaná.

Flebosklerózne lieky (alebo sklerotizujúce látky) sú špeciálne navrhnuté látky určené na intravenózne podanie, ktoré spôsobujú deštrukciu vnútornej (endoteliálnej) vrstvy žily a jej významné zúženie, čo vytvára podmienky pre sklerooblitráciu (lepenie) a úplné uzatvorenie žilovej cievy.

Podľa mechanizmu účinku sú sklerotizujúce lieky rozdelené do troch skupín:

Čistiace prostriedky sú povrchovo aktívne. Ich fyzikálno-chemické vlastnosti vytvárajú podmienky na účinné použitie roztokov s nízkou koncentráciou účinnej látky. Pri veľmi krátkej expozícii (menej ako 1 sekundu) detergenty zničia medzibunkový "cement", spôsobujú zrážanie proteínov endotelu, ale neovplyvňujú tvarované prvky a neaktivujú koagulačný systém. V súčasnej dobe sú detergenty považované za najefektívnejšie a najbezpečnejšie lieky proti flegbosklóze, ktoré používajú väčšina odborníkov po celom svete.

Osmotické roztoky spôsobujú dehydratáciu a smrť endotelových buniek. Na rozdiel od takmer okamžitého pôsobenia detergentov, osmotické roztoky vyžadujú dlhú expozíciu. Prvé príznaky deštrukcie endotelu sa vyskytujú skôr ako v priebehu 3-5 minút. Maximálne poškodenie endotelu sa zistí po 30 minútach, po ktorom jeho degradácia pokračuje ďalších 4 až 5 dní. Treba poznamenať, že účinnosť oslepujúcich liekov na flebosklerózu je priamo závislá od ich koncentrácie.

Žieravé lieky. Jedná sa o skupinu látok vyrábaných na báze ionizovaných jódových alebo chrómových solí, čo spôsobuje rozsiahlu hrubú deštrukciu nielen vnútornej, ale aj svalovej vrstvy steny žily.

Sklerosanty vyrábajú známe veľké farmaceutické spoločnosti na svete. Nasledujúce sklerotizujúce látky sú registrované a používané v Rusku: Ethoxysclerol (Aethoxysclerol) / Kreisler, Nemecko /, Fibro-Wein (Fibro-Vein) / STD, Anglicko / a Trombovar / Francúzsko /.

Trombovor je široko dostupný a lacný liek s vysokou schopnosťou flebosklerózy, ktorý však súvisí s vysokým výskytom nežiaducich vedľajších účinkov (alergické reakcie, syndróm bolesti). Dnes v Rusku sa nepoužíva.

Ethoxiklerol je liek s najslabším sklerotizujúcim účinkom a minimálnym rizikom možných komplikácií. Predpokladá sa, že Ethoxysclerol v nízkych koncentráciách, aj keď sa podáva intrakutánne, nespôsobuje nekrotické reakcie. Je optimálna pri liečbe pavúkov, retikulárnych žíl, stredne veľkých varixov a perforačných žíl.

Fibro-Wayne je jednou z najpopulárnejších sklerotizantov v Európe. Má vysokú aktivitu, a to aj vo vzťahu k veľkým varikóznym prítokom a podkožným diaľniciam. Súčasne je spojené s vysokým rizikom nežiaducich reakcií, ako je hyperpigmentácia a kožná nekróza.

Liečivo, jeho koncentrácia a objem sa vyberá len lekár jednotlivo pre každého pacienta! Ak sa správne používa, sklerotizuje len miestny účinok a jeho celkový toxický účinok na telo je vylúčený. Keď malé množstvo sklerozantu vstupuje do hlbokého žilového systému, jeho rýchle rozpustenie sa prejaví bez lokálnych a všeobecne škodlivých účinkov.

Skleróza kŕčových žíl sa zvyčajne vykonáva v niekoľkých štádiách, aby sa predišlo predávkovaniu a rozvoju vedľajších účinkov. Takže v jednej relácii sa vykonáva v priemere 3 až 20 injekcií (viac s pavúkovými žilami a menej s kŕčovými žilami), čím závažnejšia je choroba, tým dlhšia je liečba (v priemere sú potrebné najmenej 3-4 sedenia). Interval medzi reláciami je najmenej 7 dní.

Procedúra skleroterapie je prakticky bezbolestná (neodlišuje sa od pocitov z bežných očkovaní), pretože Vykonáva sa pomocou špeciálnych tenkých jednorazových ihiel. Flebológ vykoná požadovaný počet injekcií do dilatačných žíl s okamžitým následným stlačením s elastickým obväzom. Po procedúre potrebujete pešiu turistiku po dobu 30-40 minút. Prvýkrát na odstránenie elastického obväzu na umývanie nohy môže byť deň po scleroterapii: ležanie alebo sedenie, noha je uvoľnená, umyté teplou alebo studenou vodou a mydlom, otretá suchá a v zdvihnutej polohe sa terapeutický kompresný úplet opotrebuje alebo opotrebuje. Medzi zasadnutiami je potrebná celodenná elastická kompresia.

2 hodiny pred ďalšou návštevou lekára musíte odstrániť elastický obväz (pletený odev). Po poslednej skleroterapii sa odporúča aj kompresia po dobu 7 dní, po ktorej nasleduje prechod na dennú kompresiu po dobu 4-5 mesiacov (alebo dlhšie, ak je to potrebné). Pozitívny kozmetický výsledok nie je zaznamenaný okamžite, ale 2-8 týždňov po skleroterapii. Počas tohto obdobia môžu v injekčnej zóne zostať malé plochy pigmentácie, ktoré potom vymiznú bez stopy. V prípade potreby sa môžu opakovať kurzy čistenia fleboscle.

Všeobecné pravidlá pre skleroterapiu:

Optimálne obdobie pre skleroterapiu je neskoro jeseň, zima a začiatok jari. Po prvé, skleroterapia znamená potrebu nosiť kompresné pančuchy, v niektorých prípadoch nepretržite a dlhú dobu. Je jasné, že nosenie kompresných pančúch, a ešte viac spánku v nich, je oveľa jednoduchšie počas chladnej sezóny! Po druhé, horúce obdobie od staroveku je synonymom pre epidémie, pretože v teple je uľahčené šírenie infekcií, takže invazívne manipulácie, ktoré zahŕňajú skleroterapiu, sa neodporúčajú v lete. Po tretie, trvá to čas na dosiahnutie konečného estetického efektu po skleroterapii, v niektorých prípadoch to veľa trvá, takže je nemožné dosiahnuť krásu nohy pre letnú dovolenku pri vykonávaní procedúry na jar vo väčšine prípadov.

Prvá vec, ktorú hovoríme našim pacientom pred procedúrou: "Keď si odtrhnite pančuchy, všetko sa zhorší!". Faktom je, že pri podaní injekcie sklerotizant úplne vytlačí krv z žily, rozžiari sa a takmer zmizne pred očami. To možno vidieť na akomkoľvek videu venovanom reklamným technikám. V tejto chvíli dôjde k kritickému poškodeniu steny žily, ktorá je kľúčom k jej úspešnému "lepeniu". Medzitým sa po pár minútach krv vráti do žily Postup sa vykonáva in vivo s aktívnym krvným obehom! Po kontakte vrátenej krvi s poškodenou stenou cievy začne zápalový proces a v žilách žily sa vytvorí špecifická zrazenina, ktorá ju úplne vypne z krvného obehu. Toto je oklúzia alebo "lepenie žily". Ďalším osudom žily je indukcia - t.j. jeho "resorpcia", ktorá môže trvať niekoľko týždňov a mesiacov a jej trvanie je čisto individuálne. Pre úplnú resorpciu žily, v závislosti od veľkosti, dávame až 3-9 mesiacov. V rovnakej dobe, zatiaľ čo vo Viedni je naplnený zrazeniny, a to je zápalový proces, ktorý sa stáva živšie, nestlačiteľné, mierne bolestivé, a nad ním je pravidelný v meniacich sa stupňoch, vyjadrené pigmentáciu, a na mieste vyrobené výstrely - otlaky, - všeobecne, noha začína aktívne kvitnúť! A ak potrebujete vykonať niekoľko zasadnutí skleroterapie, potom každý týždeň všetko začne znova! V dôsledku toho, ak spočítete od poslednej injekcie, modriny zvyčajne vymiznú do 1-2 týždňov, pigmentácia - do 1-3 mesiacov a doba úplného vymiznutia žily závisí od veľkosti a jednotlivých charakteristík organizmu a je v priemere asi 3 mesiace, ale môže sa rozšíriť na 6 a 9... Tak, ak chce dievča mať krásne nohy v lete, mali by ste začať premýšľať o nich na jeseň! Ak začneme skleroterapiu na konci jari, potom budeme musieť ísť do strediska v zime a nosiť pleteniny celé leto a schovať sa pod klimatizáciou!

Mikroskleroterérapia sa vykonáva s veľmi tenkými ihličkami, ktoré sa používajú na injekčné podávanie inzulínu, takže punkcia kože sa necíti. Podávanie samotnej drogy môže spôsobiť mierny pocit pálenia, ale vo všeobecnosti je postup prakticky bezbolestný.

Pena skleroterapia retikulárnych žíl sa uskutočňuje s väčšími ihlami a bolesťou sa podobá bežnej intravenóznej injekcii. Podávanie samotnej drogy sa cíti menej a je častejšie reprezentované pocitom plnosti v žilách.

ECLE skleroterapia sa uskutočňuje s veľkými katétormi na ihly. Punkcia žily môže byť bolestivá, takže v niektorých prípadoch používame lokálnu anestéziu v bode injekcie. Zavedenie lieku do veľkých žíl nie je takmer cítiť.

Môžete to urobiť bez kompresie! Bez toho by to zvyšuje pravdepodobnosť komplikácií a nežiaducich vedľajších účinkov sclerotherapy, dlhšie prejsť modrín, pomalší involúcia žily nezmizne príznaky chronickej žilovej nedostatočnosti, ale aj zvyšuje riziko a návrat do ďalšej progresie ochorenia, a to až k "lepenie žilách." Preto môžete odmietnuť kompresiu, ale je to nevyhnutné?...

Typy skleroterapie:

 • kompresná skleroterapia
 • plesňová skleroterapia
 • ECLE skleroterapia
 • mikroskleroterapiya
 • katetrizačná skleroterapia

Použitie kombinácie rôznych moderných metód skleroterapie nám umožňuje neinvazívnym spôsobom vyriešiť problém radikálnej liečby počiatočných foriem kiahňovej choroby. To prináša fleboscleroopliteration v jednej fáze s radikálnou operáciou. Pomocou skleroterapie možno dosiahnuť dobré výsledky v liečbe kŕčových žíl, ale v žiadnom prípade nie je univerzálna technika a nie každý pacient je možný.

Kompresná punkčná skleroterapia je tradičná verzia liečby flebosklerózy, ktorá umožňuje zbaviť sa varixov transformovaných saphenóznych žíl. Táto technika je alternatívou k chirurgickému odstráneniu nesolventného veľkého alebo malého podkožného prítoku. tj Tradičná kompresná skleroterapia je metóda, ktorá eliminuje iba vonkajšie prejavy ochorenia (kŕčový syndróm) a neovplyvňuje samotnú príčinu ochorenia (patologické refluxy).

Obvykle sa po kombinovanej flebektómii predpisuje, aby sa odstránili zvyšné kŕčové žily alebo ako alternatíva k miniflebektómii po korekcii chlopňovej nedostatočnosti neinvazívnymi metódami. V každom prípade chirurgické odstránenie varixov transformovaných prítokov metódou miniflebektómie nie je pri jeho kozmetických účinkoch na odstránenie flebosklerózy nižšie a odporúča sa vo všetkých prípadoch chirurgického zákroku. Tým sa znižuje trvanie liečby a pacient je nákladovo efektívnejší.

Podstata techník kompresnej punkčnej skleroterapie je nasledovná. Pred operáciou sú kŕčové žily označené vo vertikálnej polohe, pretože keď ležia, padajú. Lekár prepichne kŕčovú žilu na najnižší bod a zdvihne nohu pacienta o 15-20 stupňov, aby uvoľnila žilu z krvi, potom stlačí žílu nad a pod bodom punkcie druhou rukou a rýchlo vstrekuje požadované množstvo lieku. Po 20 až 30 sekundách je miesto vpichu pevne stlačené gázou a obalená elastickým obväzom s fixáciou špeciálnej latexovej vložky na zlepšenie kompresie. Potom sa uskutoční prepichnutie a spevnenie ďalšej žily, ktorá je umiestnená nad predchádzajúcou žilou. V priebehu relácie možno v priemere vykonať 8 až 10 injekcií, pričom sa nepoužívajú viac ako 4 ml sklerotizujúceho činidla, aby sa zabránilo nežiaducim reakciám.

Po ukončení procedúry je potrebná aktivácia a pešia prehliadka na hodinu, po ktorej sa pacient vráti k flebologovi. Ak sa nevyskytnú žiadne nežiaduce reakcie, môže sa vrátiť domov, predpisovať každodenné elastické stláčanie a každodenné prechádzky vo vzdialenosti 3-5 km. Zvyšok bežného spôsobu života sa zachráni. Neexistujú žiadne obmedzenia fyzickej aktivity a pracovnej činnosti. Po 7-8 dňoch sa uskutoční kontrolná skúška, vyhodnotí sa účinok liečby a rozhodne sa o jeho pokračovaní alebo ukončení. V ideálnom prípade je sklerotická žila určená ako hustá, mierne bezbolestná počas palpácie šnúry bez toho, aby sa zmenila koža. Ak je to potrebné, vykonajte ultrazvuk. Známky spoľahlivého zničenia sú úplné vymiznutie lumenu žily po celú dobu, zníženie jeho priemeru o 2-3 krát v porovnaní s počiatočným a absencia perivasálnej zápalovej reakcie.

Plesňová forma (mikropenická) skleroterapia je typom flebosklerózy, v ktorej sa sklerozant používa nie v tradičnej kvapalnej forme, ale vo forme veľmi malej peny (zmes so vzduchom). To vám umožní vytvoriť objem lieku niekoľkonásobne väčší ako objem pôvodného roztoku s rovnakým obsahom účinnej látky, čo zvyšuje spoľahlivosť a účinnosť vytvrdzovania žíl a súčasne znižuje riziko nežiaducich komplikácií.

Mikroskopická forma sklerotizanta má niekoľko výhod v porovnaní s tradičnými:

1. plesňová sklerozačná látka, na rozdiel od tekutiny, vytláča krv z žily, čo je dôležité pre dlhší a hustší styk lieku s stenou žily a následnú spoľahlivú sklerooblitráciu;

2. zvýšenie objemu liečiva vďaka vzduchu umožňuje znížiť jeho počet a zvýšiť počet sklerotizovaných žíl v jednom sedení, čo znižuje trvanie liečby;

3. pena po injekcii sa uchováva v sklerotizujúcej žile, na rozdiel od tekutiny, ktorá sa zriedi krvou, čo poskytuje vysoko kvalitný sklerotizujúci účinok a znižuje riziko flebitídy a trombózy;

4. flebológ má schopnosť vizuálne sledovať postup, pena môže byť rovnomerne rozložená v kŕčových žilách pomocou manuálnych techník;

5. Počas echoskleroterapie poskytuje pero podobný prípravok intenzívnu echóniu, ktorá umožňuje presne určiť hranice jej distribúcie v žilovom systéme a určiť potrebu a miesto ďalšej injekcie.

Sklerotizačná vo forme mikro používaných na odstránenie retikulárne žily (mikroskleroterapiya), kŕčové prítoky modifikovaný (kompresia skleroterapii), nekompetentní perforovanie (ECHO skleroterapii), na kalenie hlavného kmeňa safenózní žily (katéter scleroobliteration). Možnosť spoľahlivého vymazania nádob s výrazným priemerom (až do 10 mm alebo viac) spája metódu skleroterapie v podobe peny takmer na rovnakej úrovni ako radikálna chirurgia.

Echo-skleroterapia je typ skleroterapie, ktorý zahŕňa úplné ultrazvukové sledovanie punkcie a podania lieku, čo umožňuje skleroterapiu najhlbších a veľkých žíl.

Hlavné indikácie pre scleroterapiu ozvenou sú:

 • kalenie kŕčových zmien prítokov, ktoré sú hlboko v podkožnom tuku;
 • vytvrdzovanie insolventných perforačných žíl na odstránenie horizontálneho refluxu vrátane liečby trofických vredov;
 • skleróza hlavných kmeňov subkutánnych žíl pomocou techniky katétra.

Na implementáciu skleroterapie ECHO je potrebný ultrazvukový skener s mapovaním krvného toku Dopplerov. Zároveň lekár umiestni snímač skenera priamo nad požadovanú žilu a vykoná punkciu, pričom pozoruje, že ihla sa ozýva na obrazovke monitora. Ultrazvukové ovládanie umožňuje dosiahnuť presnú a bezpečnú punkciu aj tých najhlbších žilov, vrátane insolvenčného perforantu. Po získaní presvedčivých dôkazov o tom, že ihla je presne v lúmeni žily, ktorá je predmetom záujmu, lekár urobí sklerotizujúce injekcie a zároveň monitoruje ukazovatele rýchlosti toku krvi. Najvýhodnejšie je v takýchto prípadoch použiť mikrofénovú formu sklerozantu, ktorá poskytuje jasný echokenový štítok s ultrazvukovým skenovaním. Po zavedení požadovaného množstva lieku flébolog stlačí žilu senzorom po dobu 20 až 40 sekúnd a potom aplikuje elastický obväz (úplet). Ďalšie odporúčania sa neodlišujú od tradičnej skleroterapie.

Použitie ultrazvukovej kontroly a sklerotizácie mikrospáry (penová forma) umožňuje obliteráciu veľkých žilových segmentov a eliminuje patogeneticky významné krvné spätné toky. To prináša fleboscleroopliteration do kategórie radikálnych neinvazívnych metód liečby počiatočných foriem kŕčových žíl.

Kompresná mikroskleroterézia je hlavnou metódou liečby pavúkových žíl (telangiektázy) a retikulárnych žíl dolných končatín (CVD 1. triedy) a podľa potreby sa uskutočňuje podľa estetických indikácií.

Pavilové žily sú lokálne rozšírenie povrchových ciev s priemerom 0,1 až 1,5 mm, ktoré sa vyskytujú v odstredivom smere od centrálnej kŕmnej žily. Oni predstavujú červenú alebo modrastú, mierne stúpajúcu nad kožou, čo sa stáča bledo, keď sa z lúča odchyľujú malé cievne vetvy ("pavúk pavúk" alebo "pavúk").

Retikulárne žily sú miestne rozšírenie intrakutánnych ciev s priemerom 2-3 mm, ktoré môžu mať rôzne tvary: lineárne, rozvetvené, hviezdicovité, retikulárne. Príčiny pavúkov nie sú úplne pochopené. Predpokladá sa, že medzi príčiny vedúce k intradermálnej vazodilatácii patrí dedičné predispozície, nerovnováha ženských pohlavných hormónov, predĺžené zaťaženie nohami vo vzpriamenej polohe, tehotenstvo a pôrod. Niekedy sú pavúk spôsobené dlhodobým užívaním hormonálnej antikoncepcie. Spiderské žily a retikulárne žily patria do 1. triedy chronických ochorení žíl a považujú sa za nezávislé ochorenie, ktoré má rovnaké predisponujúce a provokujúce faktory ako kŕčové žily. Obvykle sa vyskytujú u žien stredného veku, nevykazujú nič okrem kozmetickej defekty a nevedú k závažným komplikáciám.

Postup mikroskleroterrapie je prakticky bezbolestný, dobre znášaný a ak to vyžaduje úsilie, je to predovšetkým z flebologa. Skladá sa z viacerých mikroinjekcií skleroukrík priamo do žilových žíl (telangiectáz) a retikulárnych žíl. Na tento účel sa používajú špeciálne malé striekačky a veľmi tenké ihly (s priemerom 0,3 mm!). Po zavedení sklerotizujúceho liečiva do lumen "vaskulárnej hviezdičky" nastáva špecifická reakcia, ktorá sa prejavuje sčervenaním a opuchom ciev. Presnosť injekcií, správna voľba koncentrácie a objem vstrekovaného sklerodruku hrá najdôležitejšiu úlohu pri riešení tohto problému. Mikroskleroterapia retikulárnych žíl sa môže uskutočňovať v klasickej verzii s použitím kvapalného prípravku av modernejšej verzii s použitím sklerotizujúcej formy vo forme peny (plesňová forma skleroterapie), ktorá umožňuje dosiahnuť ešte pôsobivejšie výsledky. Zvyčajne sa na sedenie uskutočňuje 5 až 10 injekcií, miesta punkcie sú pokryté sterilnými utierkami a kompresia sa vykonáva pomocou pleteniny alebo obväzu. Elastická kompresia sa zobrazuje 2-3 dni po zasadnutí. Kozmetický účinok sa dosiahne za 3-6 týždňov. Použitie mikroskleroterrapie vo väčšine prípadov vedie k úplnému zmiznutiu žilovej siete. Zostávajúce prvky hviezd možno úspešne eliminovať pomocou laserových techník v kozmetických klinikách.

Katetrizačná skleroterapia je typ skleroterapie, ktorá umožňuje sklerózu kmeňa veľkej a / alebo malej saphenóznej žily - t.j. odstrániť vedúci patogenetický mechanizmus ochorenia kŕčových žíl - reflux a kmeň. Ide o alternatívu k chirurgickému odstráneniu podkožnej diaľnice (stripping). Podstata techniky spočíva v zavedení katétra do lúmenu žily a dodávania sklerotizujúceho prostriedku. Súčasne so zavedením liečiva sa pohybuje katéter pozdĺž žily a uloženie elastického obväzu na sklerotizovaných miestach.

Katetrizačná skleroterapia sa môže uskutočniť v dvoch modifikáciách:

1. Intraoperačná sklerooblitrácia katétra sa uskutočňuje ako posledná etapa kombinovanej flebektómie po povinnej ligácii úst veľkej a / alebo malej saphenóznej žily. Výhodou tejto techniky je dostatočne vysoká spoľahlivosť a lepší kozmetický a funkčný účinok v porovnaní s inými možnosťami eliminácie refluxu kmeňov.

2. Deformácia skleroskopicu pri punkcii katétra je neinvazívna varianta odbúravania refluxu kmeňových buniek, ktorá sa uskutočňuje bez incízie v inguinálnej oblasti. Na vykonanie tejto techniky je nevyhnutné, aby sa vo všetkých štádiách vykonávali starostlivé ultrazvukové testy. Nepochybnou výhodou je neprítomnosť rezu v oblasti svalov a tým aj takmer dokonalý funkčný a kozmetický účinok.

Hlavnou nevýhodou katoleterova sklero-obliterácie je jej nedostatočná spoľahlivosť - zachovanie kmeňa kŕčovej žily zmenenej v krvi nesie riziko obnovenia prietoku krvi cez neho a návrat ochorenia v 40 až 60% prípadov. Navyše, aplikácia tejto techniky je možná len s počiatočnými formami ochorenia kiahne: malý priemer žily, absencia veľkých prítokov na stehne, zachovaná elasticita žilovej steny. Neprítomnosť týchto podmienok, rovnako ako kónický tvar stehna, ktorý zabraňuje adekvátnemu stlačeniu, je kontraindikáciou pre skleroterapiu katétra.

Vedľajšie účinky a komplikácie

Okrem Toho Čítal O Plavidlách

Cievne stenóza: liečba. Koronárna stenóza

Krvné cievy pokrývajú každý centimeter nášho tela. Podľa neho, krv obohatená o kyslík a živiny, ide do všetkých životne dôležitých orgánov a častí tela. Plavidlá sú vo svojej štruktúre elastické, ale aj veľmi zraniteľné.

Prehľad základnej insuficiencie vertebra (VBI): príčiny a liečba

Z tohto článku sa dozviete: čo je vertebro basilar insuficiency: jeho príznaky a liečba a ktorý lekár sa má kontaktovať.Vertebro basilar insuficiency (skrátená VBN) je komplex symptómov ohniskových a mozgových zmien, ktoré sú reverzibilné.

Bolenie na žalúdku bolo bez akéhokoľvek dôvodu. Zlomeniny na tele bez dôvodu. Čo je to?

Zanechať komentár 6,950Stáva sa, že sa modriny objavujú na tele bez akéhokoľvek dôvodu - samy o sebe. Zvratky po zraneniach, modrinách, úderoch sú bežnou vecou a všetci sa stretli s týmto javom.

Angiospazmus ciev (mozog, oči, končatiny)

Angiospazmus je zúženie ciev, kapilár a malých artérií, čo vedie k zhoršenému metabolizmu tkaniva a krvnému obehu. Moderný muž vedie aktívny životný štýl. Počas fyzickej námahy sa jeho srdcový rytmus zvyšuje a jeho krvný obeh sa aktivuje.

Čo znamená tlak 105 na 65 mm Hg. a potrebujete niečo urobiť v tomto prípade?

120 až 80 sú považované za ideálne indikátory tlaku podľa lekárskych štandardov.Avšak niekedy môže tonometer ukazovať podivné čísla, napríklad 105 až 65 - tlak, ktorý s najväčšou pravdepodobnosťou naznačuje prítomnosť hypotenzie, to znamená odchýlku od normy na dolnej hranici.

Duplexné vyhľadávanie ciev dolnej končatiny

Vďaka vaskulárnemu systému sa krv nasýtený kyslíkom a živinami dodáva do všetkých častí tela. Ak dôležité tepny spájajúce aortu s dolnými končatinami, ako aj s periférnymi krvnými cievami sú zablokované alebo upravené, potom osoba začína pociťovať závažné dôsledky straty krvi na nohy.