Z tohto článku sa dozviete: čo sa nazýva zúženie mozgových ciev, liečba, symptómy, príčiny choroby. Mechanizmus vývoja patológie a diagnostických metód. Prognóza obnovy.

Patologická stenóza (zúženie) kapilár, žíl a tepien, ktoré dodávajú krv do mozgu, sa nazýva zúženie ciev mozgu.

Čo sa deje v patológii? Pod vplyvom aterosklerózy (tvorba cholesterolu, 60%), arteriálnej hypertenzie (až o 30%) a iných patologických stavov (vývojové chyby, osteochondróza), lumen krvných ciev, ktoré dodávajú krv do mozgu, zužuje. Množstvo krvi potrebnej na plné fungovanie orgánu je znížené, poruchy vedú k vzniku tkaniva ischémie (hladovanie kyslíkom), zmena štruktúry buniek a následne ich masovej smrti (vzhľad nekrózy).

Modifikované alebo mŕtve nervové bunky mozgu nie sú schopné plniť svoje funkcie (vedenie bioelektrického impulzu), preto sa vazokonstrikcia prejavuje početnými neurologickými príznakmi (bolesti hlavy, závrat, nespavosť).

Patológia sa vyvíja pomaly, v počiatočných štádiách je takmer asymptomatická. Ak sa v súčasnosti eliminuje príčina stenózy, ochorenie sa môže vyliečiť úplnou obnovou funkcie mozgu (92%).

Patológia sa stáva nebezpečnou v štádiách, kedy stúpanie cievy stúpa o viac ako 50%. Pacient má závažné poruchy mozgovej aktivity (znížená schopnosť vnímať a analyzovať informácie, poruchy správania, demenciu, zhoršenú koordináciu pohybov). Sú spájané hypertenznými krízami, mŕtvicami (akútne poruchy cerebrálnej cirkulácie), ktoré pomerne rýchlo vedú k úplnej strate telesného a duševného postihnutia.

Liečba príčin zúženia mozgových ciev v počiatočnom štádiu vykonáva všeobecný lekár, s výraznými neurologickými symptómami neurológ alebo psychiatra, angiosurgeony vykonávajú chirurgickú korekciu.

Mechanizmus vývoja patológie

Ateroskleróza a hypertenzia sú najčastejšie príčiny zúženia krvných ciev v mozgu:

 1. Pri ateroskleróze sa zvyšuje množstvo "zlého" cholesterolu v krvi pacienta, tvorí sa cholesterolová plaketa v stene cievy a špecifické plazmatické bielkoviny (fibrín), ktoré postupne rastú, zväčšujú veľkosť a časom môžu úplne zablokovať lumen cievy a prietok krvi.
 2. Pri hypertenzii sú prvé, ktoré trpia, malé cievy a kapiláry. Pod vplyvom tlaku krvného prietoku na steny mechanizmus ochrany proti pretrhnutiu a poškodeniu funguje: najprv sa zväčšuje tón a zúženie kapilár a arteriol, v priebehu času ich steny zahustia, vytvárajú vrstvy vo vnútri, do lumen cievy a znižujú objem prietoku krvi.

V dôsledku stenózy sa vyvíja chronické ischemické (kyslíkové) hladovanie, čo vedie k zmene štruktúry mozgového tkaniva v subkortexte (centrá reči, myslenia, sluchu, pamäte, pohybu) a biela hmota ("most" spájajúci oddelenia):

 • ohniská nefunkčných buniek sú malé ("nemý", asymptomatický infarkt);
 • veľmi malé, ale početné, tvoria malé "medzery", takmer nepodstatné chyby (riedke tkanivo).

Vzťahy medzi týmito časťami mozgu sú prerušené ("odpojenie") a vyvolávajú skupinu viacerých porúch - pamäť, reč, poruchy motorickej činnosti, duševné odchýlky správania, demencia, schopnosť analyzovať a vyvodzovať závery.

Príčiny a rizikové faktory

Hlavnou, ale nie jedinou príčinou stenózy je tvorba cholesterolových plakov pri ateroskleróze (60%).

Omezenie mozgových ciev príznakov liečba ľudových prostriedkov

Vaskulárne zúženie mozgu: príznaky, liečba a dôsledky.

Ohýbanie mozgových ciev je nebezpečným ochorením, ktoré postihuje ľudí všetkých vekových kategórií. Jeho prvé príznaky môžu byť menšie bolesti hlavy. Ale ak čas nezistí ich príčinu, choroba bude postupovať a môže viesť k takým dôsledkom, akými sú slabá koordinácia pohybov, paralýza, infarkt myokardu a nekróza mozgového tkaniva. Aby sme včas diagnostikovali zúženie krvných ciev v mozgu, je potrebné starostlivo preskúmať všetky potrebné informácie o nej.

Bolesť hlavy je najčastejším príznakom zúženia ciev mozgu.

Príčiny cerebrálnej vazokonstrikcie

Zúženie mozgových ciev podlieha ľuďom všetkých vekových skupín, ale osobitnú rizikovú skupinu tvoria starší ľudia, rovnako ako ľudia, ktorí sú vystavení preťaženiu, ťažkej fyzickej námahe a psychoemotional overstrain.

Táto choroba má dve hlavné príčiny:

Náhle skoky krvného tlaku narušujú prácu ciev a znižujú ich pružnosť. Cievne tkanivo je čiastočne zničené, najmä malé cievy a tepny sú postihnuté. Mozgové cievy sú tiež vystavené deštruktívnym účinkom vysokého krvného tlaku, v dôsledku čoho je narušený prívod krvi do mozgového tkaniva.

Ide o najčastejšiu príčinu zúženia krvných ciev mozgu. Zvýšené hladiny cholesterolu v krvi prispievajú k tomu, že na stenách krvných ciev sa ukladajú aterosklerotické formácie. Tak sa lúmen ciev zužuje, ich tkanivá strácajú elasticitu. Na vnútorných stenách nepružných tepien vystavených konštantnému zaťaženiu sú vytvorené mikrotrhlinky. Krv uvoľnená z nich koaguluje a tvorí trombus. Plaky a krvné zrazeniny môžu viesť k úplnému zablokovaniu lúmenu cievy a následne k nezvratným dôsledkom pre človeka.

Deformácia intervertebrálneho tkaniva chrupavky tiež vedie k porušeniu krvného obehu a vazokonstrikcii v krčnej oblasti a mozgu.

Vasokonstrikcia v mozgu sa môže vyskytnúť aj u detí. Dôvodom je nadmerná práca, nedostatok fyzickej aktivity a prechádzky čerstvým vzduchom, stres, nezdravá strava, ako aj z mnohých iných dôvodov.

Známky a príznaky.

Konstrikcia mozgových ciev sa môže objaviť náhle alebo sa môže vyskytnúť v chronickej forme dlhú dobu.

Ostré vazokonstrikcie vedú k mŕtvici, ktorá je naopak plná smrti.

Chronické ochorenie môže trvať niekoľko rokov a prvé príznaky a príznaky nie sú príliš viditeľné.

Často prvá známka chronického zúženia mozgových ciev nie je okamžite okamžite venovať pozornosť, písanie je na veku alebo počasia.

Existujú tri štádia chronickej vazokonstrikcie mozgu:

Je charakterizovaná miernou bolesťou hlavy, chronickou únavou a ospalosťou. Človek je rozptýlený, krátkodobá pamäť trpí. Vyskytuje sa emočná nestabilita.

Táto fáza sa vyznačuje výrazným zhoršením zdravia. Bolesti hlavy horšie, ich útoky sa stávajú časté. Práca na močovej sústave je narušená, chôdza sa mieša, neistá. Náhle výkyvy nálady vedú ku konfliktom s ostatnými, čo výrazne znižuje výkonnosť.

Existuje značná nedostatočná koordinácia: pri chôdzi človek často zakopne, stráca rovnováhu. Vo zvlášť pokročilých prípadoch sa pohybový systém úplne zlyhá. Nastáva nedobrovoľné močenie, čiastočná dysfunkcia panvových orgánov.

Existuje stála zábudlivosť a prvé príznaky demencie.

Niekedy až do tretej fázy mnohé z nich nepripisujú náležitú dôležitosť všetkým vyššie uvedeným symptómom, ktoré zmierňujú bolesti hlavy s tabletkami. Neskoré odvolanie sa na špecialistu je plné nezvratných zmien v mozgu a iných orgánoch.

Liečba liečiv.

Liečba liekov trvá dlho a v niektorých prípadoch sa udržiavacia liečba musí vykonávať po celý život. Okrem zmiernenia príznakov je liečba odstránená hlavnou príčinou ochorenia. V závislosti od príčiny je vybraný komplex liekov.

 • Statíny, lieky, ktoré pomáhajú znižovať hladinu cholesterolu v krvi, zničia aterosklerotické pláty a vylučujú lumen cievy. Lovostatíny (Mefakor, Mevakos) a simvastatíny (Vasilip, Actalipid) sa bežne používajú.
 • Fibráty - tieto lieky tiež znižujú hladinu cholesterolu v krvi, ale neodporúča sa ich kombinovať so statinovými liekmi. Priraďte tento alebo ten typ finančných prostriedkov v závislosti od typu aterosklerózy. Z tejto skupiny sa bežne používajú klofibrát, atramid atď.
 • Vasodilatátory - papaverín hydrochlorid, Actovegin a niekoľko ďalších. Pomáhajú zvyšovať lumen cievy a zlepšujú prietok krvi.
 • Antispazmodiká sú relevantné pri vazokonstrikcii spôsobenej cervikálnou osteochondrózou.

Pri zúžení mozgových ciev spôsobených hypertenziou je predpísaná komplexná farmakoterapia na normalizáciu krvného tlaku.

Okrem odstránenia základnej príčiny sú lieky nevyhnutne predpísané na zmiernenie príznakov.

 • Painkillers - na zmiernenie bolesti hlavy.
 • Trankilizéry - uvoľňujú úzkosť a nervozitu spôsobenú chorobou. Zvyčajne je pridelené fenozepamu.
 • Antidepresíva sú predpísané pre dlhotrvajúcu depresiu, depresívny stav, podráždenosť.

Predpísané vitamíny a posilňujúce lieky:

 • Komplexy vitamínov a minerálov.
 • Povinný perorálny príjem alebo injekcie vitamínov A, C, E a selénu.
 • Prijatie liekov obsahujúcich lecitín.
 • Nasýtenie tela jódom pomocou liekov.

Liečba cerebrálnej vazokonstrikcie sa má začať až po vykonaní diagnózy odborníkmi a po konzultácii s lekárom, prísne dodržiavajúc všetky jeho pokyny.

Liečba chirurgickými metódami.

V konečných štádiách ochorenia je spôsob liečby neúčinný. V takýchto situáciách sa chirurgická liečba úspešne aplikuje.

Operácia je disekcia cievy a odstránenie aterosklerotických plátov z jej vnútornej steny. Po chirurgickom zákroku sa prietok krvi úplne obnoví. Jedná sa o pomerne jednoduchú operáciu, ktorá sa vykonáva pod miestnou anestézou a nevyžaduje rehabilitačné obdobie.

Schéma operácie na odstránenie aterosklerotického plátu z lumen cievy.

Tento spôsob zahŕňa vytvorenie lúmenu v uzavretej nádobe zavedením katétra do jeho dutiny. Ak je to potrebné, výsledný lúmen je pripevnený kostrou tenkých kovových vlákien (stent).

V angioplastike sa lumen cievy expanduje najmenším a najmenej traumatickým spôsobom pomocou balónikového katétra a stentu.

Ľudové lieky na liečbu vazokonstrikcie hlavy.

Liečba cerebrálnej vazokonstrikcie s ľudskými prostriedkami je účinná v počiatočných štádiách a je relatívne bezpečná. Ale aj tieto nástroje sa odporúčajú na použitie s presnou diagnózou a po predchádzajúcej konzultácii s lekárom.

 1. Odvar z borovicových výhonkov.

Tento vývar pomáha normalizovať tlak a saturuje telo s antioxidantmi a vitamínmi. Med, cukor a citrónová šťava sa pridávajú do odvaru mladých borovicových výhonkov. Konzumujte lyžicu denne.

Na odvar môžete použiť nielen ovocie, ale aj kvety. Bujón vyživuje srdcový sval, podporuje vazodilatáciu, má antispazmodálny účinok. Môžete ho nahradiť farmaceutickou alkoholovou tinktúrou.

 1. Tinktura a odvar z kvetov ďateliny.

Alkoholické infúzie alebo čaj z kvetov ďateliny sa berú na odstránenie zabudnutia, zmätenosti, hluku v ušiach. Pijte tinktúru 20 - 30 kvapiek denne, ale vývar môže piť 1-2 poháre denne.

Cesnak je vynikajúci nástroj na čistenie nádob. Lekár nám hovorí o tom, ako najlepšie pripraviť tinktúru a ako funguje cesnak na nádobách:

Cesnaková tinktúra na čistenie nádob z plakov (časť 1)

Komplikácie a následky.

Ohýbanie mozgových ciev môže viesť k nezvratným dôsledkom, ak nie je liečené včas. Niektoré komplikácie choroby môžu byť život ohrozujúce.

 1. Ischemická mŕtvica (alebo mozgový infarkt).

Ak dôjde k úplnému zablokovaniu cievy, začne sa hladenie mozgových buniek kyslíkom. Prvými príznakmi tejto komplikácie sú znecitlivenie jazyka a končatín, narušenie myšlienkových procesov a všeobecný závažný stav. Ak chýba včasná lekárska starostlivosť, mŕtvica môže viesť k nekróze oblastí mozgu alebo k smrti.

 1. Hemoragická mŕtvica (krvácanie do mozgového tkaniva).

Silný prietok krvi v okludovanej nádobe preniká cez jej steny, krv vstupuje do mozgu a poškodzuje jej bunky.

Nedostatok dostatočného prietoku krvných do mozgových buniek vedie k podvýžive a zníženiu funkčnosti jednotlivých sekcií. V dôsledku toho človek môže stratiť schopnosť hovoriť, chodiť, ovládať sa a pohybovať sa vo vesmíre. Všetko závisí od toho, ktoré časti mozgu nie sú dostatočne zásobované krvou.

Prevencia vazokonstrikcie.

Malo by sa pamätať na to, že ľudia po 30 rokoch, najmä starší ľudia, ako aj tí, ktorí sú vystavení fyzickému a emočnému stresu, sú ohrození. Preto, aby sa zabránilo ochoreniu, mali by sa venovať pozornosť ich životnému štýlu a výžive. Po tomto zozname jednoduchých pravidiel pomôže udržať mozgové cievy vo výbornom stave napriek ich veku:

 1. Znížte konzumáciu tučného mäsa a živočíšneho tuku na minimum a nahraďte ich rastlinnými bielkovinami a morskými plodmi.
 2. Znížiť používanie soli, a tiež tuku, vyprážané, múky výrobky.
 3. Venujte viac času vonku.
 4. Kontrastná sprcha, vytvrdzovanie - vynikajúca gymnastika pre všetky cievy tela.
 5. Sledujte tlak, v prípade potreby ho upravte.
 6. Zabezpečte ľahké, ale pravidelné cvičenie.

Napríklad triedy jogy sú vhodné pre ľudí všetkých vekových kategórií.

Vždy by ste mali venovať pozornosť svojej pohode a v prípade nepohodlia navštívte lekára. Tiež sa nepoužívajte sám.

Ak dodržiavate tieto jednoduché odporúčania, riziko zúženia mozgových ciev sa výrazne zníži.

Vaskulárne zúženie mozgu: príčiny, symptómy a liečba stenózy

Mierna bolesť hlavy, na ktorú mnohí jednoducho nevenujú pozornosť, môže byť príznakom aterosklerózy, inými slovami, zúženie mozgových ciev, a ak nezačnete svoju včasnú liečbu, dôsledky môžu byť veľmi vážne - z nedostatočnej koordinácie pohybu až po smrť mozgového tkaniva.

Vlastnosti patológie

Vazokonstrikcia spôsobuje cholesterolové plaky uložené na stenách tepien, ktoré saturujú mozog krvou. Vzdialenosť medzi stenami sa zmenšuje, prietok nádob sa znižuje. Mozog začne trpieť nedostatkom kyslíka, krvi a živín potrebných na správnu činnosť.

Vzhľad aterosklerotických plátov je uľahčený patologickými stavmi ciev krčnej oblasti a mozgu. Keď hladina cholesterolu v krvi stúpa, steny sa opotrebujú, zakryjú mikrotrhlinami a stanú sa menej odolné. V trhlinách a plátoch dochádza.

Aterosklerotické plaky sú druhom "magnetu" pre krvné doštičky, potrebné na zrážanie krvi. Zvyšujú sa, objavuje sa trombus, ktorý znižuje lúmen medzi stenami krvných ciev. V niektorých prípadoch sa trombus stáva tak veľkým, že dutina cievy sa úplne prekrýva.

Kde je koreň problému?

Hlavnou príčinou mozgovej stenózy mozgu a krku je zvýšenie hladiny cholesterolu v krvi. To je uľahčené nedostatočnou výživou, bohatou na tučné kalorické potraviny. "Pomocou" pri vývoji plakov cholesterolu je tiež nedostatok čerstvej zeleniny a ovocia, ryby.

Existujú aj ďalšie dôvody:

 • hypertenzia;
 • častý stres;
 • nadmerná duševná únava;
 • nedostatok čerstvého vzduchu;
 • nedostatok fyzickej aktivity;
 • zlé návyky;
 • cervikálna osteochondróza.

Všetky tieto faktory nepriaznivo ovplyvňujú stav krvných ciev a mozgu.

Formy a štádia choroby

Patológia má dve formy: náhle a chronické. V prvom prípade sa zvyšuje riziko mŕtvice, v druhom prípade je diagnostikovaná chronická cerebrálna ischémia. Môže sa rozvíjať už niekoľko rokov. Plavidlá sa postupne zužovali a viac, čo spôsobuje komorbidné poruchy.

Existujú tri štádiá choroby. V počiatočnom štádiu sú symptómy skôr rozmazané, často sa pripisujú mnohým ďalším poruchám. Po prvé, trpí nervový systém, ktorý sa prejavuje:

Postupne sa s týmito príznakmi pridávajú problémy s krátkodobou pamäťou: pacient zabúda na akcie, ktoré urobil nedávno a nemôže opakovať udalosti, ktoré sa mu stali počas dňa.

V druhej fáze vývoja má zúženie mozgových ciev už charakteristické alarmujúce príznaky. Funkcie motora sú narušené, čo má vplyv na chôdzu a jemné motorické zručnosti, objavujú sa príznaky Parkinsonovej choroby. Pri absencii náležitej liečby sa problémy postupne zintenzívnia.

V tretej fáze sa nedostatok koordinácie stáva čistejším, pacient často stráca rovnováhu, každý pohyb musí byť starostlivo naplánovaný. V priebehu času zlyhajú čelné laloky mozgu, zodpovedné za funkciu pohybu, ochorenie vedie k strate schopnosti samostatne sa pohybovať.

Mentálne schopnosti vykazujú významnú regresiu, objavujú sa prvé príznaky demencie cievneho vzniku. Avšak funkcie panvových orgánov sú narušené, čo spôsobuje inkontinenciu.

Požadovaná diagnostika

Pravidelné bolesti hlavy sú vážnym dôvodom na kontaktovanie špecialistu - terapeuta, kardiológ alebo neuropatológ. Okrem toho možno budete musieť vyšetriť oftalmológom: pri takýchto porušeniach sa tiež znižuje zúženie plavidiel fundusu.

Na diagnostiku sa používajú nasledujúce metódy:

 • fyzické vyšetrenie;
 • zber sťažností;
 • hodnotenie neurologických zmien;
 • hodnotenie kardiovaskulárneho systému;
 • dopplerovská sonografia;
 • MR angiografia;
 • CT agniografia;
 • MR.

Liečba je vybraná odborníkom len po diagnostikovaní a stanovení štádia patológie. Samostatná liečba môže vážne poškodiť: "nevhodná" liečba povedie k progresii ochorenia.

Ciele a metódy liečby

Optimálne zvolená metóda liečby závisí od formy a štádia ochorenia, akútne zúženie mozgových ciev vyžaduje naliehavú lekársku starostlivosť, v chronickom štádiu sa drogy užívajú na určitý čas. Trvanie kurzu určuje ošetrujúci lekár.

Lieky sú potrebné na zmiernenie príznakov a odstránenie príčiny ochorenia. Úlohy liečby zahŕňajú:

 • posilňovanie plavidiel;
 • zmierňujúce kŕče;
 • zriedenie krvi;
 • normalizácia krvného tlaku;
 • odstránenie zápalu.

Na liečbu sa používajú nielen vazodilatanciá, ale aj riedidlá krvi. Okrem toho môžu byť predpísané vitamín-minerálne komplexy, masáž alebo gymnastika, špeciálna strava na odstránenie cholesterolu. Tiež široko používané recepty tradičnej medicíny.

Pri nedostatočnej účinnosti liečebnej terapie alebo závažného zanedbania ochorenia sa odporúča chirurgická intervencia. Operácia odstraňuje plaky a posilňuje steny ciev. Pred rozhodnutím o spôsoboch liečby musí pacient navštíviť niekoľkých odborníkov: terapeuta, kardiológ a neuropatológ.

Liečba liečiv

Keď sa plavidlá zúžia, sú predpísané:

 • antikoagulanciá, ktoré zabraňujú výskytu krvných zrazenín: heparín, warfarín, clexan;
 • statíny na zníženie cholesterolu: Mevacos, Mevacor;
 • antioxidanty na očistenie organizmu: Kudesan Forte, Actovegin, Cardioxipin;
 • fibráty tiež znižujú hladinu cholesterolu: atromidín, simvastatín, klofibrát, Zocor;
 • vazodilatátory: Papaverine, Euphyllinum.

Navyše lieky môžu byť predpísané na boj proti účinkom patológie a minerálnych komplexov s vitamínmi skupiny A, B, C, E, PP.

Pred použitím ktorejkoľvek z týchto liekov musíte starostlivo preštudovať pokyny a zoznámiť sa s kontraindikáciami. Mnoho produktov sa neodporúča používať pri mnohých chronických ochoreniach alebo počas tehotenstva.

Chirurgická terapia je extrémne opatrenie, ktoré sa používa iba v pokročilých prípadoch. Je to spôsobené nesprávnym zaobchádzaním alebo nedostatkom. Pacientovi sa odporúča jedna z troch metód:

 • karotické posunovanie: medzi doskou a stenou problémovej nádoby sa vytvorí zvláštny rám tenkého drôtu. Nie najbežnejšou metódou: riziko komplikácií je príliš vysoké;
 • karotidová endarterektómia: platňa, ktorá upcháva nádobu, sa odstráni;
 • angioplastika: do tepny sa zavedie katéter, ktorý rozširuje problémovú oblasť cievy, čo vedie k obnoveniu dodávky krvi, čo spôsobí, že sa doska "tlačila".

Pri akútnych kŕčoch mozgových ciev sa liečba vykonáva v nemocnici.

Ľudové opravné prostriedky

Liečba ľudovými liekmi sa používa ako adjuvantná liečba, ale nemôže nahradiť farmakoterapiu. Okrem toho pred použitím konkrétneho predpisu by ste sa mali poradiť so svojím lekárom, aby ste nezhoršili stav pacienta.

Jedným z najefektívnejších receptov je cesnaková tinktúra: 200 gr. mletý čerstvý cesnak v 200 ml alkoholu. Trvať dva týždne na tmavom mieste pri izbovej terapii. Prvý príjem je pokles na malé množstvo mlieka. Liečte pol hodiny pred jedlom trikrát denne. Pri každom prijatí sa počet kvapiek zvyšuje o jeden, kým ich počet nedosiahne 25. Po znížení čísla podľa rovnakej schémy.

Existuje aj iná cesta: hlava cesnaku je rozdrvená do stavu kaše, 200 ml rastlinného oleja sa naleje a nechá sa stáť jeden deň. Po pridaní čajovej lyžičky čerstvej lisovanej citrónovej šťavy. Vezmite si pol hodinu lyžice každé ráno. Trvanie kurzu je tri mesiace.

Ako predchádzať mozgovým cievnym problémom

Riziko vývoja vaskulárnych patologických stavov mozgu sa nevyhnutne zvyšuje s vekom, najmä ak v priebehu života človeka viedol nie príliš zdravý životný štýl. Aby sa zabránilo takýmto problémom, odporúča sa dodržiavať správnu výživu: znížte množstvo sódy, pečivo, tuku a údenie, pridajte morské plody, chudé mäso, prírodné nápoje (ovocné nápoje, kompóty) a čerstvú zeleninu a ovocie.

Pri nízkej fyzickej aktivite sa vyvíja hypodynamia, ktorá prispieva k rýchlemu ukladaniu cholesterolových plakov. Aby ste tomu zabránili, nie je potrebné chodiť každý deň do posilňovne: stačí len raz denne urobiť ľahkú gymnastiku, chodiť častejšie a prestať používať výťah.

Ak je to možné, mali by ste sa vyhnúť stresovým situáciám a nervovým poruchám. V ťažkých obdobiach života je vhodné pomôcť telu prírodnými sedatívami - piť valerián pred spaním alebo pravidelne opakovať kurzy terapie s Persenom. Počet zlých návykov musí byť znížený, ale je lepšie ich úplne opustiť.

Pravdepodobné hrozby

Najnebezpečnejšou komplikáciou patológie je prudké narušenie krvného obehu v oblastiach, ktoré krmiva veľké krvné tepny, čo vedie k takmer okamžitej smrti. Vo väčšine prípadov sú takéto riziká charakteristické pre chorobu, ktorá je v tretej etape.

Po progresii ochorenia sa stráca schopnosť ovládať jej pohyby a reč, pozoruje sa inkontinencia. Často vzniká demencia (demencia), ktorá spôsobuje úplnú stratu kapacity.

Ak urobíte diagnózu včas a začnete s vhodnou liečbou, prognóza je celkom priaznivá. Dobré lieky, mierna telesná aktivita a správna výživa pozitívne ovplyvnia kvalitu života a zabránia postihnutiu.

Príčiny, príznaky a liečba cerebrálnej vazokonstrikcie

• Ako viete, cesnak je dobrý "čistiaci prostriedok" krvných ciev, preto pripravte túto infúziu. Rozdrvte 4 medové citróny so šupkou a 4 stredne veľké hlavy cesnaku (prirodzene olúpané) v mlynčeku na mäso. Zmiešajte celú hmotu, vložte ju do 2-litrovej nádoby a naplňte ju vrchol studenou vriacou vodou. Dajte nádobu do chladničky tak, aby sa naplnila 10 dní, denne pretrepte obsah. Potom prefiltrujte obsah plechovky, stlačte koláč a odhodte ho a vezmite 1 polievkovú lyžicu infúzie ráno a večer pred jedlom.

• Kontrastná sprcha je ideálnym prostriedkom na kŕče mozgových ciev. Ako ste sa zobudili ráno a večer pred spaním? Potrebujete vodu na hlave striedavo tolerantne s horúcou vodou a potom okamžite veľmi chladno. Približne to vyzerá takto: Stojíte vo sprche jednu minútu pri veľmi horúcej vode a potom nalejte studenú vodu na hlavu z vedra. Náhle poklesy teploty môžu rýchlo priniesť úľavu od zúženia krvných ciev v hlave. Je jasné, že rozhodnutie o takomto úkone je ťažké, ale účinok duše je takmer okamžitý. Ľudová liečba vazokonstrikcie mozgu • Na posilnenie krvných ciev v tele, nahraďte bežný čaj a kávu bylinnými odvarmi alebo bylinnými infúziami: mäta pieporná, prútený čaj, listy čierneho ryže, hloh. • Na posilnenie nervového systému si vezmite zmes takýchto tinktúr: zmiešajte rovnaké množstvá farmaceutických tinktúr z valeriánov, morušových, korvalolov, pivónie a hloh. Rozpusťte jednu čajovú lyžičku výslednej tinktúry do pohára s vodou a vypite ju ráno a pred spaním. Pomáha zlepšovať tok krvi do infúzie mozgu Hypericum. Recept je jednoduchý: 1 lyžička trávy sa naleje so sklenenou vriacou vodou, infúziou 10 - 15 minút, prefiltruje sa. Pite 100 ml trikrát denne. • Hloh sa môže používať samostatne vo forme infúzie, pretože má vynikajúci vazodilatačný účinok, čím zlepšuje cerebrálnu cirkuláciu. Kúpte si bobule z hlohu a 2 lyžice nakrájajte pohár vriacej vody. Počas dňa vypijte toto infúzne hrdlo na posilnenie ciev (Prečítajte si "Hojivé vlastnosti hlohu").

Čistenie mozgových ciev s ľudovými prostriedkami

• Liečba cerebrálnej aterosklerózy v počiatočnom štádiu sa môže úspešne uskutočniť pomocou ďateliny. Jeden litrový plech je upchatý kvetnými hlavičkami ďateliny do kapacity a naplnený sviečkou alebo vodkou. Trvajte 2 týždne na tmavom mieste pri izbovej teplote. Pijte 10 kvapiek do polovice pohára vody 2 krát denne. Pri bežnom používaní sa zlepšuje pamäť, znižuje sa šum a bzučanie v ušiach. • Na vyčistenie cholesterolu a posilnenie krvných ciev urobte cesnakový olej. Môžete odlupovať a nakrájať veľkú hlavu cesnaku do mlynčeka na mäso, dajte ho do pohára a nalejte o niečo vyššiu úroveň s olivovým olejom (môžete tiež použiť ľanové semeno, slnečnicu, kukuricu, sóju). Po 3 dňoch sa infúzia starostlivo odfiltruje. Potrebujete si zaobstarať pol hodiny pred každým jedlom, 1 čajovú lyžičku spolu s lyžičkou citrónovej šťavy.

• Veľkým pomocníkom v boji proti ateroskleróze mozgových ciev je olej z rakytníka. Pol hodiny pred každým jedlom piť 1 hodinu lyžičky masla dva týždne. O mesiac neskôr opakujte kurz.

Odstraňovanie mozgových ciev: Ako liečiť ľudové lieky?

Patológia mozgových ciev spôsobená výskytom aterosklerotických plakov je výsledkom:

 • sedavý životný štýl;
 • metabolická nerovnováha;
 • genetický faktor;
 • prítomnosť endokrinných ochorení;
 • škodlivé návyky (alkohol, fajčenie);
 • jesť veľké množstvo tučných jedál, čo je dôvod, prečo krvná hladina zlého cholesterolu narastá.
Steny krvných ciev strácajú svoju predchádzajúcu flexibilitu, sú pokryté trhlinami, v ktorých sa objavujú cholesterol alebo aterosklerotické plaky. Cholesterolové plaky priťahujú krvné doštičky na podporu zrážania krvi. Neustále rastú, vytvárajú krvné zrazeniny, čo spôsobuje čiastočnú upchatie ciev. Niekedy sa môže dokonca prekrývať aj krvná cieva. Najčastejšie tento proces prechádza z krku a dotýka sa krčnej tepny.

Vasokonstrikcia sa môže vyskytnúť v akútnej a chronickej forme. Akútna forma sa môže vyskytnúť vo forme mozgového infarktu alebo hemoragickej mŕtvice, ktorá môže viesť k smrti pacienta.

V chronickej forme sa ochorenie vyvíja pomaly so zvýšením príznakov:

 • body pred očami;
 • bolesti hlavy;
 • hučanie v ušiach;
 • sčervenanie tváre a potenie;
 • nespavosť;
 • zvýšená únava;
 • opakujúce sa závraty.

Chronická forma ochorenia prechádza cez tri fázy:

 • Prvá fáza je asymptomatická;
 • Druhá etapa je charakterizovaná nerovnováhou v práci rôznych orgánov, muskuloskeletálneho systému, močového systému. Osoba sa zdá byť nestabilnou chôdzou. Ruky alebo nohy môžu byť znecitlivené. Pacient sa zmení na nervózny a podráždenosť. Tieto príznaky sú pozorované asi jeden deň. Je dôležité, aby ste ich neprehliadli a ihneď sa obráťte na lekára.
 • Tretia etapa je vážna dysfunkcia v mozgu. Narušená koordinácia pohybov. Ak čas nepôsobí, muskuloskeletálny systém prestane fungovať. Reč je narušená, môže sa vyskytnúť slepota.

Nebezpečenstvo tejto situácie spočíva v tom, že namiesto naliehavej potreby lekárskej starostlivosti sa mnohí pacienti samy lieči a pokúšajú sa odstrániť bolesti hlavy s liekom proti bolestiam bez toho, aby dali dôraz na ohrozenie symptómov. V dôsledku toho môže byť liečba zahájená príliš neskoro.

Symptómy sú zvyčajne postačujúce na diagnostiku. Pre presnejšiu diagnostiku, vrátane stanovenia štádia ochorenia, sa vykoná ultrazvuková vyšetrenie, angiografia ciev a vykoná sa krvný test na biochémiu.

V prípade vazokonstrikcie môže predpísať liečbu iba lekár. Je mimoriadne nebezpečné zaoberať sa sebazáchou v tejto situácii. Lekár predpíše lieky, ktoré zlepšujú cerebrálnu cirkuláciu, vazodilatátory, statíny. vitamín-minerálne komplexy, ak to bude potrebné, pošle na fyzickú terapiu, masáže, procedúry.

Osobitný význam pri liečbe aterosklerózy je správna výživa.

Pacient trpiaci aterosklerózou musí odmietnuť:

 • údené mäso
 • tučné mäso
 • bohaté tukové polievky,
 • vnútornosti,
 • konzervované ryby,
 • nakladaná zelenina,
 • cukrovinky
 • čokolády,
 • káva,
 • tučných mliečnych výrobkov
 • vaječný žĺtok.

Budeme musieť znížiť príjem soli a cukru. Sladkosti môžu byť nahradené sušeným ovocím. Pri varení by ste mali dať prednosť rastlinnému oleji a nie krémové.

V strave pacienta by mali byť čerstvé ryby, nízkotučné tvaroh, zelenina a ovocie. Od samého začiatku musíte venovať pozornosť morskému kelu, citrusovým plodom, najmä grapefruitom (grapefruity sú kontraindikované pre tých, ktorí užívajú statíny), jablká, egreše, baklažány. Tieto potraviny znižujú hladinu cholesterolu v krvi a znižujú krvný tlak.

Je užitočné piť vývar boky a hlohu, karkade čaj.

Potrebujete piť viac zeleného čaju, pretože kofeín, ktorý je v zelenom čaji, zužuje krvné cievy, ale rýchlo sa vráti do normálu, pretože tento kofeín je mäkší ako v čiernom čaji alebo v káve. Také zúženie a rozširovanie je dobrým tréningom pre plavidlá.

Ako pomocnú liečbu môžete použiť množstvo populárnych receptov.

Metóda 1 Po odstránení kostí dobre umyte dve korene petržlenu, odlúpnite 15 cesnaku, nakrájajte 2 citróny. Všetky tieto výrobky sa menia na homogénnu hmotnosť. Pridajte destilovanú vodu na 1 liter (možno zakúpiť v lekárni).

Uchovávajte v chlade. Pijte s mliekom a 1 polievkovú lyžičku. l. po jedle 3 ks / deň. Piť 4 týždne na jeseň a na jar.

 • cesnakový koriander s 0,5 lyžičkou;
 • zázvor zázvoru;
 • borovica, oregano a valerián 1 des. lyžice;
 • Rowan s melíziou pre 2 dess. lyžice;
 • cowberry, motherwort a hloh, 3 deses každý. lyžice.

Všetko dôkladne premiešajte. Na 2 polievkové lyžice. lyžičky pridáme 2,5 litra vriacej vody. Počkajte 40 minút a piť pol pohára pri 3 p./ deň.

Pri použití sa zlepšuje cerebrálny krvný obeh, posilňujú steny krvných ciev, stabilizuje krvný tlak, zvyšuje náladu a stav sa zlepšuje. Metóda 315 strúčiky cesnakovej kôry a mlejte, až kým hladké, vložte do misy a nalejte s rastlinným olejom, kryt a čisté v chlade.

Každý deň stlačte čajovú lyžičku šťavy z citrónu a zamiešajte ju lyžičkou cesnakového oleja. Pite 3 ks / deň pred jedlom po dobu 30 minút.

Metóda 4 Stará metóda čistenia nádob. 200 g cesnaku sa rozdrví, naleje sa pohár alkoholu a inkubuje sa 2 týždne v tme. Kurz by mal začať užívaním 1 kvapky, pridanej do 1/4 šálky mlieka. Nástroj trvá 30 minút. pred jedlom. Pri každom nasledujúcom jedle sa dávka zvýši o jednu kvapku. Keď dosiahne 25 kvapiek, dávka sa zníži rovnakým spôsobom (vždy o jednu kvapku).

Nástroj znižuje cholesterol v krvi, nemá žiadne kontraindikácie a môže byť použitý ako preventívne opatrenie.

Metóda 5Krúsky cesnaku a vlašských orechov v rovnakých podieloch. Pridajte k výslednej hmotnosti slnečnicového oleja. Jedzte denne 2 polievkové lyžice. lyžice. Môžete pridávať do riadu, napríklad do šalátov. Zvlášť dobré pridať zmes do šalátov z mrkvy alebo repy. Výrobok uchovávajte na chladnom mieste v uzavretej nádobe.

Metóda 1 Naneste mladé vetvičky borovice, ktoré vychádzajú z pupienkov na jar. Je nevyhnutné priviesť z lesa 70 mladých vetvičiek z desiatich centimetrov. Je potrebné vriec do jedného litra vriacej vody, kým sa nezmäkne. Časť vody sa odparí, takže na konci varenia bude potrebné nalievať vodu na úroveň pôvodného.

V horúcom vývaru vložte 1 kg cukru a nakrájaný citrón spolu s kôrou. Cook znovu na 5 minút. Nakoniec nalejte do pohárov. Piť 1 ks / deň podľa čl. lyžička.

Metóda 2 Sušené kvety a plody hlohu v čajovom kanále v čaji. Taktiež urobte odvar. Brew 2 lyžice. l. hlohové plody s kvetmi vriacej vody (200 ml). Piť pred jedlom podľa čl. lyžička.

Metóda 350 g japonskej Sophora a 50 g bieleho imela naleje 0,5 litra vysoko kvalitnej vodky. Odstráňte v tme mesiac a niekedy sa potriasajte. Piť na zotavenie z mŕtvice 2 ks / deň, 2 lyžičky. Kurz je 20 dní, 15 dní odpočinku, potom druhý kurz. Byliny sa predávajú v lekárňach.

Metóda 4: Čajová lyžička sódy na uhasenie 1/2 šálky vriacej vody, pridajte studenú vyčistenú vodu a pijte ráno na prázdny žalúdok na prázdny žalúdok. Napriek skutočnosti, že sa uskutočnil výskum týkajúci sa použitia výrobku, neposkytli definitívne výsledky, preto by sa mal používať s mimoriadnou opatrnosťou.

Metóda 5 Pomáha pri poruchách pamäte a tinitu. Akékoľvek jedlá naplnené na vrchole s kvetmi ďateliny. Nalejte vodku a stojte dva týždne. Pridajte 10 kvapiek do čaju alebo vody alebo pripravte čaj a pijte celý deň.

Metóda 6: Root devyasila vylejte kvalitnú vodku a trvá 40 dní. Pite raz denne po dobu 25 kvapiek, zriedením vodou (na 100 ml).

Metóda 7Sušený koreň púpavyjte. Pred jedlom jesť čajovú lyžičku tohto prášku. Ak chcete pridať med, ak máte čerstvé púpavy, potom ich šťava môže byť zmiešaná s ryžovou vodou v častiach 1: 1. Vypite štvrť šálku.

Metóda 8: Prispieva k posilneniu krvných ciev: Sušené slivky, figy, sušené marhule, hrozienka, 200 gramov, vlašské orechy 20 kusov. Všetko jemne nakrájané. Je lepšie to urobiť pomocou nerezového noža bez použitia mlynčeka na mäso, aby sa nestratili užitočné látky.

Vložte zmes do nádoby. Každý deň musíte jesť 2 lyžice. l. zmesi. Odporúča sa piť kefír.

Metóda 9: Čajová lyžička oleja rakytníka 3 ks / deň po dobu 30 minút. pred jedlom po dobu dvoch týždňov zlepšuje prietok krvi do mozgu. Kurz 2 týždne, mesačná prestávka, potom druhý kurz.

Metóda 10 Na zlepšenie dodávania krvi do mozgu, 1 polievková lyžica. l. Ľubovník bodkovaný varený 200 ml vriacej vody a piť 1/3 šálky 3 ks / deň.

Nevýhodou tejto metódy je to, že ľubovník bodkovaný má toxický účinok na pečeň.

Metóda 11St. Lyžicový sušený plantain nalejte 200 ml vriacej vody a počkajte 10 minút. Pijte hodinu hltanom. Dva týždne prijatia, rovnaká prestávka, potom druhý kurz.

Metóda 12 Rozotrite veľkú cibuľu, zakryte ju cukrom (0,5 šálky), podržte jeden deň. Piť podľa čl. l. po jedení za hodinu 3 ks / deň.

Metóda 13 Šťavnaté čierne ryby denne vypíjajú pohár. Má antisklerotické a antioxidačné účinky, pomáha pri poruchách srdcového rytmu, má tonizujúci účinok.

Metóda 14 Vedci už preukázali výhody červeného suchého vína. Ak pijete polovicu pohára vína denne (nie viac), potom sa "zlý" cholesterol rozpadne. Víno sa môže opiť bez ničoho, môžete pridať lyžicu medu. Víno musí byť prirodzené, bez akýchkoľvek prísad.

Pretože fyzická nečinnosť spôsobuje rýchle ukladanie plakov cholesterolu, prevencia aterosklerózy predpokladá zvýšenie fyzickej aktivity, ktorá prispieva k rytmickej kontrakcii veľkých svalových skupín.

Je potrebné zosúladiť pracovné a životné podmienky, nie premeniť, všetko je v miere moderné. Musíte sa nútiť, aby ste sa viac pohybovali. Ak je to možné, pokúste sa ísť pracovať pešo alebo jazdiť na bicykli.

Prihláste sa do bazéna a tancujte. Robiť jogu. Chôdza v parku alebo v lese. V zime celá rodina ísť na lyžovanie, korčuľovanie alebo sánkovanie. Neváhajte behať, hrať snehové gule, valiť sa na snehu, vytesať snehuliaka.

Keďže fajčenie a alkohol dramaticky znižujú elasticitu krvných ciev, odmietanie týchto zlých návykov výrazne zlepšuje našu pohodu. Snažte sa vyhnúť sa stresovým situáciám a zabráňte ich negatívnemu ovplyvňovaniu vášho emočného stavu, pretože nervózna nadmerná exacerbácia a nadmerná strata spôsobujú prudký skok cholesterolu v krvi.

Pri sledovaní videa sa dozviete o ateroskleróze.

Zúženie lúmenu v cievach mozgu, zistené v čase, nie je nebezpečným ochorením. Včasná a prebiehajúca liečba v súlade s odporúčaniami ošetrujúceho lekára pomôže predísť vážnym komplikáciám v budúcnosti.

Najlepšie lieky na cerebrálne cievy

Rôzne patológie v práci ciev sú príčinou najzávažnejších chorôb. Starší ľudia, ktorých steny z ciev nie sú tak pružné a mnohé tepny sú upchaté trosky, sú tou najčastejšie ovplyvnené. Ale teraz aj v mladom veku má mnoho ľudí rôzne vaskulárne poruchy. A v mnohých prípadoch spôsobujú bolesti hlavy, tachykardiu a únavu. Na riešenie týchto problémov môžu byť cievne lieky. Sú navrhnuté tak, aby obnovili tón a elasticitu ciev, znížili riziko tvorby krvných zrazenín a zlepšili celkový stav pacienta.

Symptómy cievnych porúch

Na udržanie celkového zdravia je veľmi dôležité, aby nádoby fungovali správne. To znamená, že ich steny musia byť priepustné a elastické. Pre normálny krvný obeh musia byť plavidlá schopné časom zúžiť alebo rozšíriť. Ak stratí svoju elasticitu, steny sa zahustia, stanú sa krehké, čo môže viesť k vzniku krvných zrazenín alebo mŕtvice. V počiatočnom štádiu vaskulárneho ochorenia pacient zvyčajne prejavuje nasledujúce príznaky:

- časté bolesti hlavy;

- porucha pamäti a ťažkosti s koncentráciou;

- depresia, nestabilná nálada;

Aké lieky sa používajú pri cievnych ochoreniach

Ak je čas na zaznamenanie nedostatkov v práci na krvnom obehu a konzultujte s lekárom, je možné sa vyhnúť vážnym problémom. Vo väčšine prípadov môžu správne vybrané cievne lieky úplne odstrániť problém. Ale niekedy musíte užívať takéto lieky po celý životný cyklus. Cievne prípravky zvyčajne vyžadujú starší ľudia, ale môžu byť predpísané v každom veku. Na aké skupiny sú tieto drogy rozdelené?

1. Vasodilatačné liečivá sa najčastejšie používajú so zvýšeným tlakom. Zabraňujú vasospazmu a zlepšujú zásobovanie mozgu krvou.

2. Antagonisti vápenatých iónov majú podobný účinok, ale nekonajú na samotných plavidlách, ale na látke, ktorá spôsobuje ich zúženie. Ide o vápenaté ióny, ktoré robia tvrdé cievy a znižujú ich pružnosť.

3. Cievne prípravky založené na rastlinných alkaloidoch sa tiež stali obľúbenými pri liečbe rôznych porúch obehového systému.

4. Lieky, ktoré posilňujú steny ciev a majú priaznivý vplyv na ich metabolizmus, sú tiež účinné pri vaskulárnych poruchách.

5. Pri liečení porúch cerebrálnej cirkulácie sa používajú nootropické lieky, ktoré pôsobia špecificky na cievy mozgu.

6. Lieky na liečbu niektorých ochorení spôsobených vaskulárnymi poruchami: vegetovaskulárna dystónia, ateroskleróza, migréna a srdcové choroby.

7. V posledných rokoch sa homeopatické cievne liečivá stávajú čoraz obľúbenejšími.

Blokátory kalciových kanálov

1. Najznámejší liek tejto skupiny je "Zinnarizin". Zabraňuje vazospazmu a tvorbe krvných zrazenín, zlepšuje krvný obeh a zriedi krv. Ovplyvňuje "Tsinarizin" iba na mozgových cievach, preto sa nepoužíva na kardiovaskulárne choroby.

2. Nimodilín tiež rozširuje hlavne mozgové cievy. Liek ich robí pružnejšími, čím zlepšuje výživu mozgu.

Vasodilatačné lieky

Ide o najrozsiahlejšiu skupinu takýchto liekov. Môžu dilatovať krvné cievy buď pôsobením na mozgové impulzy alebo priamo ovplyvňujúce hladké svaly ich steny. Navyše niektoré cievne prípravky z tejto skupiny môžu selektívne ovplyvňovať jednotlivé orgány, ale väčšina z nich má svoju funkciu v celom tele a účinne znižuje krvný tlak. Preto je kontraindikáciou ich použitia hypotenzia. Najbežnejšie lieky v tejto skupine sú:

1. Pomocou ovplyvňujúcich nervových impulzov zahrňte "Validol", "Reserpine" a ďalšie.

2. Prípravky, ktoré dilatujú krvné cievy tým, že ovplyvňujú ich svaly, sú Papaverin, Dibazol, Diprofen, Eufillin, Theobromin a ďalšie.

3. Koronárne expandujúce činidlá selektívne pôsobia na cievy srdca. Najznámejšie z nich sú Erinite, Nitrosorbid, Chloracizin, Nitroglycerin a iné.

4. Cievne prípravky pre mozog sa používajú na poruchy mozgovej cirkulácie. Ide o "Euphyllinum", "Piracetam", "Fezam" a ďalšie.

5. Existujú aj choroby sprevádzané kŕčmi končatín. Pomáhajú im Papaverin, Angiotrophin a ďalšie.

V posledných rokoch sa objavili novšie cievne prípravky, ktoré účinnejšie uvoľňujú tepny a majú menej vedľajších účinkov. Medzi ne patria: "Norvask", "Plendil", "Nimotop", "Lazipil", "Klentiazem" a ďalšie. Okrem toho komplexné nástroje fungujú dobre, napríklad Omaron obsahuje piracetam a cinarisine, kombinuje ich účinky a stáva sa účinnejšími.

Lieky, ktoré posilňujú steny ciev

Pri normálnej prevádzke artérií a kapilár musia byť ich steny elastické, mierne priepustné a svalové. Preto akékoľvek porušenie krvného obehu, drogy sú potrebné na ich posilnenie. Patria sem najmä vitamíny a mikroelementy:

- "Ascorutin" obsahuje vitamíny P a C, rutín, katechíny, polyfenoly a antokyany.

- "Dihydroquerticín" sa vyrába na základe bioflavonoidov modřínu. Obsahuje tiež draslík a selén.

Rastlinné prípravky

Cievne poruchy sú dobre liečiteľné prírodnými prostriedkami. Farmácia v posledných rokoch aktívne využíva skúsenosti získané z tradičnej medicíny. A na liečbu cievnych ochorení sa vyrábajú mnohé liečivá na báze rastlín:

- Lieky obsahujúce vinca alkaloidy majú antispazmotický účinok, ako aj rýchlo sa rozširujúce cievy a znižujúci sa tlak. Patria medzi ne: "Kavinton", "Vinpocetín", "Telektol", "Bravinton" a ďalšie.

- Prípravky s výťažkom z gingko biloby sa často používajú na poruchy mozgovej cirkulácie. Nielen posilňujú steny krvných ciev, ale majú tiež antioxidačnú aktivitu. Sú to drogy ako Bilobil, Tanakan, Ginkgo Biloba Forte a ďalšie.

Kardiovaskulárne lieky

Ak lieky selektívne pôsobia na koronárne cievy, čím zlepšujú krvný obeh v srdci, používajú sa na angínu pectoris, koronárne srdcové choroby, arytmie a iné ochorenia. V podstate sú tieto nástroje založené na liečivých rastlinách: adonis, foxglove, ľalie z údolia alebo strofanthus. Najbežnejšie kardiovaskulárne lieky sú:

- "Adonizid" zlepšuje zásobovanie srdcového svalu krvou.

- "Cardiovalen" posilňuje steny koronárnych ciev.

- "Meproscillarin" rozširuje lúmen krvných ciev, znižuje opuch.

- "Amrinon" dilatuje koronárne cievy.

- "Theobromín" má tiež vazodilatačný účinok a stimuluje aktivitu srdca.

Nootropické lieky

Rôzne porušenia cerebrálneho obehu výrazne bránia normálnemu priebehu života. Sú sprevádzané častými bolesťami hlavy, strata pamäti, tinnitus a únava. Dôvodom je kyslíkové hladovanie mozgových buniek v dôsledku vazokonstrikcie. Často sa tento problém obáva aj detí a mladistvých. Na liečenie takýchto stavov sa používajú nootropické vaskulárne prípravky pre mozog:

- "Aminalon" zlepšuje prietok krvi a tkanivové dýchanie.

-"Phenotorpil" zvyšuje odolnosť mozgového tkaniva voči hypoxii a má anti-spasmodický účinok.

-"Piracetam" znižuje kŕče krvných ciev a zlepšuje výživu mozgových buniek.

-"Nootropil" zlepšuje mikrocirkuláciu krvi v mozgu. Nespracováva krvné cievy, ale obnovuje poškodené mozgové tkanivá.

Takéto lieky používajú nielen chorí ľudia. Často sú opití, ak potrebujú zlepšiť svoju pamäť, schopnosť učiť sa, keď sú prepracované av extrémnych situáciách. Veterinárne-vaskulárne liečivá, ktoré zahŕňajú piracetam alebo Aminalon, sa úspešne používajú pri liečbe dystónie.

Lieky na migrénu

Ide o dosť bežnú chorobu, ktorá spôsobuje utrpenie miliónom ľudí, tiež vznikajú v dôsledku porušenia činnosti krvných ciev. Konvenčné vazodilatancia však nie je vhodná na liečbu, pretože tento záchvat je sprevádzaný nielen vazospazmom, ale aj ich ostrým rozšírením. Preto, okrem nesteroidných protizápalových a analgetických liekov, musíte použiť špeciálne lieky na liečbu migrény:

- "Avamigran" účinne zmierňuje bolesť podobnú migréne v dôsledku porúch cerebrálnej cirkulácie.

- Prípravky zo skupiny antagonistov hormónu serotonínu pôsobia proti dramatickému rozšíreniu ciev: "imigrant", "Zomig", "Maxalt" a ďalšie.

Zdravie mozgu a jeho plné fungovanie do veľkej miery závisí od stavu plavidiel. Koniec koncov je pre nich nevyhnutné dodávať do nervových buniek potrebný kyslík a živiny, ako aj produkty metabolizmu. Ak mozgové cievy nemôžu poskytnúť neuróny potrebným množstvom kyslíka a prospešných látok, potom sa vyvinie hypoxia. Môže to byť aj chronické, čo vedie k postupnej smrti nervových buniek a zhoršeniu funkcie mozgu, a akútne, keď prietok krvi cez cievy náhle zastaví. To vedie k vývoju mŕtvice.

Existuje mnoho dôvodov, pre ktoré mozgové cievy môžu trpieť. Prvým je cerebrálna ateroskleróza, keď sú artérie zúžené kvôli poškodeniu stien aterosklerotického plátu. Tiež choroby ako arteriálna hypertenzia a diabetes mellitus tiež negatívne ovplyvňujú cievne steny. Vedú k strate pružnosti a sily cievnych stien, pretože s čo najmenším úsilím sa môžu zlomiť s vývojom hemoragickej mozgovej príhody.

Bolesť hlavy a problémy s pamäťou - prvý príznak poškodenia mozgových ciev

Preto by mal byť mozgový tkanivový účinok na cievy komplikovaný. Je potrebné predpísať lieky, ktoré nielen rozširujú lumen kapilár, ale tiež posilňujú stenu, bojujú proti ateroskleróze, zlepšujú stav krvného systému a zabraňujú tvorbe krvných zrazenín. A v niektorých prípadoch lieky, ktoré postihujú cievy mozgu, môžu byť hlavnou liečbou. Napríklad lieky na zmiernenie záchvatov migrény a ich prevencia ovplyvňujú krvný obeh a venotoniká pomôžu zbaviť sa bolestivých bolesti hlavy spojených s patologickou expanziou mozgových žíl mozgu.

V tomto článku sa budeme zaoberať hlavnými liekmi pre mozgové cievy.

Lieky na rozširovanie mozgových ciev

Stručne povedané, pôsobenie týchto liekov je zamerané na rozšírenie lúmenu arteriálnych kapilár spasmodické alebo poškodené rôznymi patologickými procesmi (ateroskleróza, hyalinóza atď.). To zabezpečuje normalizáciu prietoku krvi do neurónov, elimináciu hypoxie mozgových buniek, aktiváciu metabolických procesov a produkciu potrebnej energie. Výsledkom je zlepšenie mozgovej aktivity, zníženie závažnosti alebo symptómy ochorenia úplne vymiznú (vertigo, cefalalgia, tinitus, zlepšenie pamäti, zvýšenie pracovnej kapacity).

Video prednáška o liekoch pre plavidlá:

Nižšie sú uvedené hlavné skupiny liekov, ktoré môžu rozšíriť mozgové cievy.

Blokátory kalciových kanálov

Ide o celú triedu liekov, ktoré sa dlhodobo používali v lekárskej praxi, avšak vôbec nezanikli a každoročne sa na farmaceutickom trhu objavujú noví zástupcovia týchto liekov.

Lieky z tejto skupiny sa používajú v mnohých odvetviach lekárstva, napríklad na zmiernenie a prevenciu srdcových arytmií, mŕtvice, liečenia arteriálnej hypertenzie a na terapiu zúženia ciev dolných končatín.

Mechanizmus účinku týchto liekov je nasledujúci. Sú schopné zabrániť procesu penetrácie iónov vápnika z extracelulárnej matrice do svalových štruktúr krvných ciev a srdcového svalu (a existujú rôzne triedy liekov, ktoré selektívne ovplyvňujú srdce alebo krvné cievy). Takáto činnosť sa uskutočňuje v dôsledku blokovania pomalých L-kanálov, ku ktorým sa vápnik pohybuje. Vápnik vo svalových vláknach je známy ako hlavný katalyzátor svalovej kontrakcie, ktorá zužuje lumen cievy. Preto sa uskutočňuje výrazné rozšírenie lúmenu tepien a kapilár.

Existujú tri hlavné triedy blokátorov kalciových kanálov:

Skupina Verapamil. Skupina diltiazem. Nifedipínová skupina.

Každá trieda týchto liekov môže byť rozdelená na tri generácie. Prvé dve skupiny majú len 2 generácie, ale lieky z nifedipínovej skupiny existujú už 3 generácie. Sú to tie, ktoré sa používajú na rozšírenie ciev mozgu, pretože tieto lieky neovplyvňujú srdce, ale len periférne cievne lôžko.

Predstavitelia 3 generácií blokátorov z nifedipínovej skupiny:

Nifedipín. Felodipín, nikardipín, nimodipín. Amlodipín, lercanidipín.

Lerkamen (lerkanidipín) je moderný antagonista vápnika, ktorý dokonale chráni mozgové cievy.

Výhody najnovšej generácie blokátorov kalciových kanálov:

účinok liekov sa predlžuje (niektorí zástupcovia sú do 24-36 hodín); vysoká selektivita účinku (ovplyvňuje iba cievy a nečiní na srdci); oveľa menej vedľajších účinkov.

Vzhľadom na skúsenosti s použitím kalciových antagonistov na liečbu vaskulárnych lézií mozgu je potrebné poznamenať, že najlepšie výsledky možno dosiahnuť použitím Nimodipínu. Má najlepšie účinky na mozgové tepny.

Deriváty kyseliny nikotínovej

Kyselina nikotínová a jej deriváty majú veľmi podobnú štruktúru ako nikotínamid. Je to látka, ktorá je nevyhnutne súčasťou ľudského tela a vykonáva veľmi dôležité funkcie. Ďalším názvom je vitamín PP. Je súčasťou dôležitých enzýmových systémov, ktoré vykonávajú redoxné procesy.

Kyselina nikotínová neovplyvňuje tepny, ale môže rozšíriť lumen kapilár, čo prispieva k zlepšeniu cerebrálnej cirkulácie. Navyše kyselina nikotínová má schopnosť znižovať hladinu cholesterolu a triglyceridov v krvi, čo má priaznivý účinok na cerebrálnu aterosklerózu.

Vedľajší účinok, ktorý obmedzuje používanie derivátov kyseliny nikotínovej v lekárskej praxi, je rozšírenie krvných ciev na koži, čo vedie k sčervenaniu tváre a pocitu tepla. Ale po niekoľkých dňoch liečby sa objavuje tolerancia a prechádza takýto nežiaduci účinok.

Kyselina nikotínová dokonale rozširuje krvné cievy a posilňuje ich steny

Predstavitelia liekov s kyselinou nikotínovou

Kyselina nikotínová, nikofuranóza, acipimox, enduracin, niacín, pellagramín.

Tieto lieky sú spravidla predpísané pri injekcii krátkodobých liečebných postupov počas hospitalizácie alebo ambulantnej liečby. Vykonajte terapeutické kurzy odporúčané 2 krát za rok.

pentoxifylín

Táto látka je derivátom xantínu a je schopná zlepšiť reologické vlastnosti krvi. Pentoxifylín znižuje schopnosť krvných doštičiek prilepiť, čo zabraňuje tvorbe krvných zrazenín. Tiež látka má myotropnú vazodilatačnú schopnosť, čo znamená možnosť rozšírenia kapilár a malých ciev. Tento účinok sa prejavuje predovšetkým v mozgu a obličkách, v dôsledku čoho sa liek široko používa na ďalšie liečenie neurologických a nefrologických ochorení.

Kľúčoví zástupcovia

Trental, Agapurin, Vazonit, Latren, Pentilin.

Lieky Ginkgo Biloba

Ginkgo biloba je reliktný strom, jeden zostávajúci predstaviteľ triedy Ginkgo. Liečivé vlastnosti listov tohto stromu sú známe dlho.

Hlavné účinky takýchto liekov:

rozširuje vnútorný priemer kapilár mozgu; zriedi krv a zabraňuje tvorbe krvných zrazenín; robí cievnu stenu z pružného a trvanlivého, čím zabraňuje jej pretrhnutiu a mozgovým krvácaním; zlepšuje kognitívne a mnestické funkcie mozgu, to je inteligencia a pamäť; zlepšuje vedenie nervových impulzov, čo zvyšuje ľudský výkon a rýchlosť myslenia; má antioxidačné vlastnosti; znižuje hladinu aterogénneho cholesterolu v krvi; znižuje počet migrénových záchvatov a cievnych kríz počas menopauzy u žien.

Ginkgo biloba je skutočný zdroj živín

Kľúčoví zástupcovia

Bilobil, Tanakan, Memoplant, Ginos, Vitrum Memori, Ginkoum Evalar, Ginkgo Biloba S, Ginkor Fort, Intellan.

Napriek skutočnosti, že všetky lieky na báze ginkga biloba sú lieky bez lekárskeho predpisu a môžu sa užívať samostatne, konzultácia lekára nebude zbytočná, pretože existujú určité kontraindikácie pri používaní takýchto liekov.

Vinca alkaloidové prípravky

Látky, ktoré sú súčasťou bežných záhradných rastlín vinca, majú veľmi pozitívny účinok na cerebrálny obeh. Rozširujú cerebrálne kapiláry, zlepšujú metabolické procesy v mozgu, zmierňujú krv, zabraňujú tvorbe krvných zrazenín.

Hlavnými predstaviteľmi liekov na báze periwinkle:

Vinpocetin, Vincentin, Kavinton, Telektol, Bravinton.

Lieky z tejto skupiny patria k liekom bez lekárskeho predpisu, ale ich vlastné prijatie nie je vítané. Liečba sa musí robiť v kurzoch. Navyše, najprv sa lieky intravenózne injikujú a následne sa prenesú do udržiavacej liečby pilulkami.

Prípravky na posilnenie stien krvných ciev

Toto je obzvlášť potrebné, keď má pacient primárnu chorobu, ktorá poškodzuje cievne steny, napríklad hypertenziu, diabetes, aterosklerózu. Niektoré vitamíny a stopové prvky majú tento účinok:

Vitamín PP a C. Ide o veľkú skupinu vitamínových látok rastlinného pôvodu (nachádzajúcich sa v niektorých rastlinách bioflavonoidov). Kyselina askorbová má antioxidačné schopnosti, pomáha zvyšovať elasticitu ciev a zabraňuje ich krehkosti. Najznámejší liek, ktorý obsahuje tieto 2 vitamíny, je Askorutin, Quercetin. Selén, draslík, kremík. Tieto stopové prvky sa dajú získať jednak z potravy, jednak pomocou vitamínových a minerálnych doplnkov. Ktorú drogu si vyberiete, poraďte sa s lekárom.

Tieto lieky sa môžu užívať samostatne. Je dôležité dodržiavať odporúčané denné dávky pre každú vekovú skupinu.

Ascorutin - skvelý spôsob posilnenia kapilár

Prípravky na boj proti cerebrálnej ateroskleróze

Pri dlhodobom a správnom používaní liekov z tejto skupiny je možné stabilizovať proces aterosklerotického poškodenia mozgových ciev a dokonca aj určitú regresiu existujúcich aterosklerotických plakov v tepnách. To zvyšuje ich lúmen a pomáha zlepšovať metabolické procesy v nervovom tkanive.

Na tento účel sa používajú nasledujúce skupiny liekov:

Statíny (atorvastatín, rosuvastatín, simvastatín, pravastatín, lovastatín). Tieto lieky sa užívajú denne mnoho rokov a niekedy aj na celý život. Dávka zvolený lekár individuálne v závislosti na výstupných hladiny cholesterolu a dynamiku jej poklesu v krvi. Prípravky z tejto skupiny, okrem zníženia koncentrácie aterogénny cholesterolu (LDL) zvyšuje koncentráciu "dobrého" lipoproteínu s vysokou hustotou, a tiež stabilizovať existujúcu aterosklerotických plátov, a tým bráni rozvoju ischemickej cievnej mozgovej príhody. Niektorí zástupcovia majú dokonca schopnosť znižovať veľkosť aterosklerotických usadenín na stenách ciev. Fibráty (fenofibrát, klofibrát, gemfibrat, fenofibrát). Prípravky z tejto skupiny znižujú krv predovšetkým triglyceridov, ale aj na LDL cholesterolu, ale tiež ovplyvňujú. Prijať také lieky na predpis sadzieb s povinnou kontrolou každé 1-2 mesiace. sekvestranty žlčových kyselín (cholestyramín, colestipol, kolekstran, colesevelam). Tým, ich štruktúre, sú iónomeničovej živice, ktoré nie sú absorbované z čriev, ale váži cholesterol a triglyceridy, ktoré sa dostali do gastrointestinálneho traktu s potravinami, a výstup prirodzene. Medzi časté nežiaduce účinky, možno konštatovať, chronickou hnačkou, nadúvanie, ako aj vývoj Hypovitaminóza, pretože tieto lieky sú stiahnuté z čriev a vitamínov rozpustných v tukoch. Ďalšie liečivá na zníženie lipidov. Na modernom farmaceutickom trhu sú každý deň nové veci. Medzi lieky, ktoré sú schopné ovplyvňovať priebeh aterosklerózy, je potrebné poznamenať, probukol, niacín, tiadenol, omega-3 mastné kyseliny, Policosanol ezetimib.

Crestor (rosuvastatín) - moderný liek na znižovanie hladiny cholesterolu v krvi

Venotonika pre mozog

Ako je dobre známe v mozgu, nie sú len tepny, s patológiou, s ktorou sú spojené väčšina vaskulárnych ochorení mozgu, ale aj žily. Patológia venózneho systému mozgu vedie tiež k závažným a bolestivým symptómom, najmä k nárastu intrakraniálneho tlaku ak chronickej oblúkovej a pulzujúcej bolesti hlavy. Takéto dôsledky sú spojené najmä s patologickou expanzii žilových ciev a dysreguláciou ich tónu. Preto sa venotonické prípravky používajú na odstránenie venózneho nadbytku, ktorý tón venóznej cievnej steny prináša.

Najpopulárnejšia venotonika

Eskuzan, Detrolex, Troxivazin, Tanakan, Venoplant, Antistax.

Tieto lieky sú široko používané na liečbu kŕčových žíl dolných končatín vo forme gélov a masti. Existujú však aj formy na vnútorné použitie (tablety, kapsuly), ktoré budú účinné v patológii mozgových žíl.

Lieky, ktoré normalizujú reologické vlastnosti krvi

Bohužiaľ nie je možné dosiahnuť priaznivý účinok na cievy mozgu s liekmi, ktoré postihujú iba cievy. Keďže veľa závisí od obsahu, krvi. Mnoho ochorení a metabolických porúch vedie k tendencii krvi zvyšovať zrážanlivosť, čo spôsobuje tvorbu krvných zrazenín vo vnútri ciev a rozvoj ischemického poškodenia mozgového tkaniva. Preto sa pri komplexnej liečbe musia aplikovať lieky, ktoré ovplyvňujú reologické vlastnosti krvi.

Je to dôležité! Takéto lieky by mali byť odporúčané iba lekárom s jasnými pokynmi, ako ich užívať, kedy je potrebné predpísať vhodnú dávku a je prísne zakázané ich znížiť alebo zvýšiť, aby sa predišlo vážnym následkom vo forme krvácania.

Hlavné skupiny liekov, ktoré zmierňujú krv:

Antiagregačné lieky - aspirín, klopidogrel, tiklopidín atď. Antikoagulanciá priameho a nepriameho účinku - heparín a nízkomolekulárne heparíny, warfarín, synkumarín, finilín, rivaroxaban, apixaban. Trombolytika - fibrinolyzín, urokináza, streptokináza, alteplaza, actilize, metalizácia.

Video prenos cievnych ochorení mozgu:

Cievne poruchy tvoria hlavnú časť patológií mozgu u ľudí stredného, ​​staršieho a staršieho veku. Preto starostlivosť o ich stav nie je rozmar, ale skutočná potreba.

V tomto článku sa dozviete, aké prípravky pre mozgové cievy sa používajú v klinickej praxi. Indikácie použitia tejto skupiny liekov, mechanizmy účinku a pravidlá správy.

Kyselina acetylsalicylová (aspirín) Statíny Prípravky na báze Ginkgo Biloba Vinpocetín Cinnarizín Nimodipín Nicergolin Instenon

Lieky, ktoré postihujú mozgové cievy, sa najčastejšie používajú v neurológii na liečenie cerebrovaskulárnych ochorení, ktoré zahŕňajú ischemické a hemoragické mŕtvice, prechodný ischemický záchvat, dyscirkulatívnu encefalopatiu, vaskulárnu demenciu. Taktiež táto skupina liekov je široko používaná pri migrénach, bolestiach s napätím, Menierovej chorobe, poraneniach hlavy a iných chorobách.

Lieky pôsobiace na cievy mozgu majú rôzne mechanizmy účinku. Niektoré z nich znižujú riziko trombózy, iné - pôsobia proti tvorbe aterosklerotických plakov a iné - eliminujú cievne kŕče. Nižšie je uvedený vzorový zoznam najpopulárnejších piluliek pre mozgové cievy, počínajúc najčastejšie predpisovanými liekmi lekármi av zostupnom poradí.

Voľba vhodného liečiva je urobená neurológom.

1. Kyselina acetylsalicylová (aspirín)

Presne povedané, aspirín neovplyvňuje priamo cievy, bráni zhlukovaniu krvných doštičiek, to znamená, že im bráni pripojiť sa k poškodenému endotelu (vnútorné obloženie ciev) a zlepiť sa. Avšak nízke dávky aspirínu sú jedným z najbežnejších receptov neurológov na liečbu a prevenciu cerebrovaskulárnych ochorení. Toto je jeden z mála liekov, ktorý má preukázateľne pozitívny účinok na prevenciu a liečbu ischemických mozgových príhod a prechodných ischemických záchvatov.

Predtým bol aspirín široko používaný na primárnu prevenciu kardiovaskulárnych a cerebrovaskulárnych ochorení, to znamená, lekári ho odporúčali prakticky zdravým ľuďom, aby zabránili infarktu myokardu a mŕtvici. Nedávno sa však spochybnili prínosy tohto užívania tejto drogy, pretože niekedy riziko jej použitia prekročilo možné prínosy. Teraz je aspirín predpísaný na účely sekundárnej prevencie pacientom, ktorí už mali srdcový infarkt alebo mozgovú príhodu, ako aj ľuďom, u ktorých existuje vysoké riziko vzniku týchto komplikácií.

Kontraindikácie používania aspirínu:

Žalúdočný alebo dvanástnikový vred. Nedávno utrpela hemoragickú mŕtvicu. Alergia na aspirín. Astma, ktorej symptómy sa zhoršujú po užití kyseliny acetylsalicylovej. Poruchy zrážanlivosti krvi (hemofília). Ťažké poruchy pečene a obličiek. Tehotenstvo a dojčenie. Vek detí (použitie aspirínu môže spôsobiť vznik Rayovho syndrómu). Nedostatok glukózo-6-fosfátdehydrogenázy (použitie aspirínu môže spôsobiť hemolýzu červených krviniek).

Medzi možné vedľajšie účinky patria:

Dyspepsia a bolesť žalúdka - riziko ich výskytu môže byť znížené užívaním lieku s jedlom. Zvýšené krvácanie. Alergické reakcie - žihľavka, angioedém, kožná vyrážka a svrbenie, nazálne kongescie. Zvonenie v ušiach. Gastrointestinálne krvácanie. Hemoragická mŕtvica.

Odporúčaná dávka je 75-100 mg kyseliny acetylsalicylovej denne. Tento nástroj je dostupný v tabletách alebo enterosolventných kapsulách. Najpopulárnejšie prípravky aspirínu sú Cardio Magnetic, Magnicor, Aspirin Cardio, Aspecard. Lekári odporúčajú užívať ich raz denne, lepšie vo večerných hodinách súčasne.

2. Statíny

Statíny sú skupina liekov, ktoré znižujú hladinu škodlivého cholesterolu v krvi. V dôsledku týchto účinkov môžu tieto lieky znížiť riziko aterosklerotických plakov v stenách tepien celého tela vrátane mozgových ciev.

V súčasnosti je aktívna štúdia ďalších priaznivých účinkov statínov, ku ktorým patria:

Zlepšenie funkčného stavu endotelu. Oslabenie poškodenia spôsobeného oxidačným a zápalovým stresom. Podpora tvorby nových krvných ciev (angiogenéza) v oblasti zhoršeného zásobovania krvou. Znížená agregácia trombocytov a červené krvinky.

Okrem Toho Čítal O Plavidlách

Nestabilná angína, symptómy, liečba a všetko, čo s ňou súvisí

Angina pectoris je patologický stav, v ktorom človek zažíva ťažké bolesti na hrudníku vyžarujúce krk, ramená a niekedy aj horné končatiny.Tento problém je spôsobený nedostatočným prívodom krvi do srdca a nazýva sa stabilnou angínou.

Ako liečiť mozgovú mŕtvicu

Mnoho ľudí na svete zomrie mozgovou mozgovou príhodou, patrí do kómy. Čo robiť, ak osoba trpí touto chorobou? Ako vyliečiť mozgovú mozgovú príhodu, ako odstrániť dôsledky a čo je prevencia?

Čo rozširuje krvné cievy v mozgu? Vasodilatančné lieky a ľudové prostriedky

Čo rozširuje krvné cievy v mozgu? Takéto informácie budú užitočné pre mladých i starých ľudí. Ako je zrejmé z lekárskej štatistiky, u mnohých ľudí sa vyskytuje potreba používať špeciálne lieky.

Kto je hypotonický? Tipy pre životný štýl, výživa, cvičenie

Z tohto článku sa dozviete: kto je tak hypotonický, ako žije, aké problémy tento človek čelí každý deň. Pokyny, ako zmierniť nepríjemné príznaky, ak máte chronickú hypotenziu.

Ako sa zbaviť plakov v cievach srdca

Hlavným dôvodom vzniku koronárneho srdcového ochorenia je tvorba cholesterolových plakov na vnútorných povrchoch stien koronárnych artérií, ktoré kŕmia srdcom kyslíkom a užitočnými látkami.

Hydrocefalus mozgu u dospelých

Ivan Drozdov 10/02/2017 3 Komentáre Hydrocefalus (edém mozgu) je ochorenie, pri ktorom sa v častiach mozgu nahromadia veľké množstvá cerebrospinálnej tekutiny. Príčinou tohto ochorenia je dysfunkcia produkcie alebo odtoku mozgovomiechovej tekutiny z mozgových štruktúr.