Cerebrovaskulárne ochorenie (CVD) je zúženie mozgových ciev, ktoré spôsobuje chronické hladovanie kyslíkom (nedostatočnosť), ischémiu a mnohé ďalšie poruchy v tele. CVD sa stáva "ochorením pozadia" pri hypertenzii a ateroskleróze.

Najnebezpečnejšou cerebrovaskulárnou insuficienciou mozgu je, že môže viesť k mŕtvici s fatálnym koncom alebo postihnutím.

Dyscirkulatívna encefalopatia, ktorá sa vyskytuje s progresívnym CVD, je organickou léziou mozgového tkaniva. DEP sa zase nachádza v troch formách:

 • cerebrálna trombóza, čo je blokácia krvných ciev, tvorba plakov, ako aj akumulácia krvných zrazenín;
 • cerebrálna embólia - arteriálna blokáda s krvnými zrazeninami, napríklad v srdci;
 • cerebrálne krvácanie - prasknutie krvných ciev v mozgu ako dôsledok hemoragickej mozgovej príhody.

Etiologické faktory a patogenéza - viditeľné v koreňoch

Medzi hlavné faktory etiológie cerebrovaskulárnych ochorení patrí:

 • hrozba cholesterolu, zvyšujúca sa v dôsledku aterosklerotických lézií, to znamená zanesenie krvných ciev, výskyt ochorení krvi do mozgu;
 • porušenie mikrocirkulácie mozgu vedie k koagulačnej dysfunkcii, rôznej trombóze, ktorá zvyšuje riziko CVD;
 • prívod krvi do mozgu môže byť narušený vaskulitídou;
 • periodické poruchy mozgovej cirkulácie môžu byť spôsobené osteochondrózou, táto choroba tiež vedie k výskytu VBN (verterobrobasilárna insuficiencia);
 • arteriálna hypertenzia, ktorá tiež vedie k zníženiu krvného obehu v mozgu, je spôsobená kŕčmi arteriálnych stien.

Existuje korelácia medzi chorobami, ako je CVD a diabetes mellitus, dyslipidémia, hypertenzia, hypercholesterolémia, koronárna choroba srdca.

Faktory, ktoré môžu tiež prispieť k výskytu cerebrovaskulárnych ochorení: vek, obezita, kraniocerebrálne poranenia, zlé návyky, nízky mobilný životný štýl, dlhodobé užívanie perorálnych kontraceptív a dôležitý faktor dedičnosti.

Obyvatelia veľkých miest, často so stresom, sú viac ohrození chorobami.

Patogenéza cerebrovaskulárnych ochorení je nasledujúca:

 • poškodenie vnútorného obloženia krvných ciev;
 • znížená turbulencia prietoku krvi;
 • nadmerná koncentrácia kyslíka alebo glukózy;
 • vývoj oxidačného stresu (molekulárna hladina);
 • ako aj apoptóza, t.j. programovanej bunkovej smrti vďaka jej genetickému starnutiu.

Roztrhnutie mozgových ciev v oblasti patologických zmien vedie k smrti nervovej tkaniva. Krvácanie je nebezpečné, pretože vedie k vzniku ischémie, posunu mozgových štruktúr, mechanickej kompresie mozgového kmeňa.

Komplex cerebrovaskulárnej choroby

Medzinárodná klasifikácia chorôb predpisuje niekoľko "rubriky" pre jednotku cerebrovaskulárnej choroby, tj podkategórie ochorení obehového systému:

 • hemoragická mŕtvica spôsobuje náhlu stratu prívodu krvi s možnou tvorbou nádorov a hematómov;
 • ischemická cievna mozgová príhoda - porucha dodávania krvi do mozgu, patológia mozgového tkaniva;
 • nešpecifikované mŕtvice;
 • oklúzia (cievna oklúzia) a stenóza (zúženie "lumenov" v cievach) mozgu;
 • aneuryzmy (abnormálne cievne dilatácie), tri typy encefalopatie (subkortikálna, hypertenzívna a aterosklerotická);
 • Moyamoyova choroba (progresívne zúženie mozgových ciev vedúce k oklúzii);
 • mozgová arteritída (zápal artériových stien);
 • venózna sinusová trombóza, ktorá sa vyskytuje bez mozgového infarktu (zriedkavé v dôsledku zhoršenia prietoku krvi z mozgu).

Chronická cerebrovaskulárna nedostatočnosť

Choroba spôsobená poškodením krvného obehu v mozgu spôsobuje lokalizovaný zápal krvných ciev.

Príčiny CTsN sú rozmanité, môžu súvisieť s cukrovkou, hypertenziou, aterosklerózou.

Medzi dodatočnými faktormi spojenými s vývojom choroby môžu byť zistené zlé návyky, nezdravá strava (prevažne spojená s prebytkom vysokokalorických tukových jedál), dedičná predispozícia, nadváha, intoxikácia, stres, nedostatok spánku.

Choroba sa vyvíja rýchlo, zatiaľ čo malé tepny v mozgu sa zužujú, lokálna ischémia bielej hmoty v mozgu postupuje, čo vedie k výskytu migrény, tinitu, poruchy videnia, závrat.

Choroba má negatívny vplyv na duševný stav človeka, čo vedie k rozptýleniu pozornosti, strate pamäti, poruchám spánku, malému chveniu rúk, ako aj ťažkostiam pri rozprávaní a písaní.

Chovanie pacienta sa tiež môže dramaticky zmeniť: letargia, únava, apatia, podráždenosť a podráždenosť. Komplikované prípady cerebrovaskulárnej insuficiencie, ktoré sa vyskytujú na pozadí iných ochorení, vedú k vážnym poruchám rečového aparátu, schopnosti pamätať, koordinácia trpí.

Chronická cerebrovaskulárna insuficiencia má charakteristické symptómy, ktoré jej pomáhajú včas vypočítavať:

 • zvýšená únava z tých každodenných úloh, ktoré sa predtým javili celkom uskutočniteľné;
 • zníženie pracovnej kapacity;
 • výkyvy nálady;
 • podráždenosť;
 • úzkostlivosť;
 • paniky;
 • záchvaty paniky;
 • horúce vlny.

Tiež príznaky CVD sa stávajú porušením alebo nedostatkom spánku, sucho v ústach, nadmerné potenie, srdcové palpitácie.

Ďalšie zvýšenie príznakov

Po pokročení ochorenia sa vyskytujú vážne bolesti hlavy a migrény, ktoré vedú k poklesu koncentrácie, mentálnych schopností, memorovania, zníženia úrovne inteligencie, logiky.

Pacienti trpia depresívnou náladou, vytvárajú obavy, citlivosť končatín klesá, chôdza a mnohé reflexné reakcie tela sú narušené.

Ak sa zaznamenané príznaky pozorujú počas dňa alebo niekoľkých dní, je možné predpokladať porušenie krvného obehu v mozgu, pacient by mal byť ihneď vyšetrený na klinike.

Cerebrovaskulárna choroba vo svojom vývoji prechádza troma etapami, z ktorých posledná môže mať strašné následky:

 1. V prvej fáze choroba prebieha takmer nepoddajne, preto je mimoriadne ťažké podozrievať CEC (môže to byť bolesť hlavy, pocit slabosti, ako pri zraneniach alebo iných chorobách).
 2. Druhý stupeň CEC je spôsobený výskytom mentálnych patológií, ktoré boli uvedené vyššie, môžu byť dôvodom na rozhodnutie o zdravotnom postihnutí pacienta, ale navyše osoba je schopná sa o seba postarať.
 3. Posledným štádiom vývoja ochorenia je vaskulárna demencia, prechod choroby na inú patológiu, v ktorej sa pacient nemôže samostatne pohybovať, a preto, aby aspoň nejako šiel vo vesmíre, potrebuje vonkajšiu pomoc.

Diagnóza CVD - je všetko tak jednoduché?

Špecialisti v oblasti cievnej chirurgie a neuropatológie sa zaoberajú diagnostikou KVO. Na základe charakteristík priebehu ochorenia lekári určujú trajektóriu liečby, pričom primárne venujú pozornosť prítomnosti súvisiacich ochorení.

Prvá fáza prieskumu zahŕňa celkovú analýzu priebehu ochorenia: klinické testy krvi, moču, elektrokardiografia, stanovenie protrombínového indexu, reakcia na syfilis, biochemické krvné testy, röntgenové vyšetrenie hrudníka.

Tiež je možné diagnostikovať CVD pomocou angioskanningu (duplex alebo triplex). Táto metóda zahŕňa primárnu diagnózu, je najmenej nákladná z hľadiska času a peňazí, čo je najpriaznivejšie pre zdravie človeka. Angioscanning vám umožňuje poznať stupeň poškodenia ciev bez poškodenia zdravia.

Ďalšou klinickou diagnostickou metódou je angiografia, vďaka ktorej sú cievy skenované pod vplyvom "kontrastného röntgenu".

Táto technika vám umožňuje určiť stupeň poškodenia krvných ciev a zistiť, ako dlho sa začali poškodzovacie procesy. Angiografia tiež pomáha určiť prítomnosť krvných zrazenín, hematómov, miesta zužovania alebo nadmerného rozšírenia stien krvných ciev, ako aj rakovinovej patológie.

Väčšina kliník tiež ponúka scintigrafickú analýzu mozgu, MRI, transcraniálny dopplerov a CT.

Liečba a prevencia - základné základy

Cerebrovaskulárne choroby vyžadujú nielen lekársku starostlivosť o optimálny zdravotný stav, ale často aj úplnú zmenu životného štýlu, odmietanie zlých návykov, vyváženú stravu, spánok a boj.

Liečba liekom sa vykonáva s prihliadnutím na rizikové faktory, špecializovaný neurológ, riadený všetkými znakmi priebehu ochorenia, môže predpísať antisklerotické lieky alebo hypoglykemické lieky.

Lieky, ktoré sú v praxi najčastejšie používané pri liečbe cerebrovaskulárnych ochorení:

 • blokujú vápnikové kanály (Verapamil, Corinfar, Cardil);
 • dilatačné mozgové cievy (cordipin, Dilzem);
 • V závislosti od konkrétnej situácie sú antioxidanty predpísané: Cerebrolysin, Actovegin;
 • statíny s hypocholesterolemickým účinkom (Probucol, lovastatín);
 • antikoagulanciá (priamo - Fraxiparin alebo nepriame - Sincumar);
 • metabolizmus: Sermion, Tanakan;
 • Nootropika: Piracetam, glycín, fenobut;
 • a antispazmodiky: Dibazol, Papaverine.

Chirurgický zákrok sa používa v ťažkých prípadoch, pri odstraňovaní krvných zrazenín, plakov, zvyšuje priechodnosť krvi v cievach (pomocou katétrov), preto sa uskutočňuje postup stentovania.

Stent je inštalovaný vo vnútri stenózy tepny, rovnako ako balón, po ktorom je balón nafúknutý a narovnáva zúžené časti tepny. Po odstránení balónika z tepny zostáva stent vnútri, aby udržal daný tvar.

Aby ste predišli riziku CVD, mali by ste normalizovať krvný tlak, podrobiť sa pravidelným vyšetreniam, včas identifikovať a eliminovať objavujúce sa patológie, úplne opustiť zlé návyky, denne vykonať súbor terapeutických cvičení, vytvoriť vyváženú stravu, dodržiavať správny spôsob zmeny bdelosti a spánku, dávajte pozor na váhu.

Lekárske preventívne opatrenia - užívanie liekov na zlepšenie mozgovej cirkulácie, normalizácia zrážania krvi - až po konzultácii s lekárom. Pri dodržiavaní preventívnych postupov sa výrazne znižuje kvalita života človeka, jeho celkové zdravie, ako aj riziko cerebrovaskulárnych ochorení.

Cerebrovaskulárna nedostatočnosť: príčiny, komplikácie, liečba

Cerebrovaskulárna nedostatočnosť (iné názvy: cerebrovaskulárny syndróm, cerebrovaskulárne ochorenie, CVD) je skupina abnormalít mozgových ciev, u ktorých je krvný obeh v cievach tohto orgánu chronicky poškodený. To vedie k narušeniu dodávok kyslíka a živín do mozgového tkaniva (ischémia mozgu).

Pojem "cerebrovaskulárny syndróm" zahŕňa celú skupinu vaskulárnych patológií, v dôsledku ktorých sa objavuje cerebrálna ischémia. Ich charakteristiky sú uvedené v tabuľke:

Ak sa objavia príznaky choroby, obráťte sa okamžite na kardiológa, pretože centrum je veľmi nebezpečné ochorenie. Dlhodobý nedostatok kyslíka a živín vedie k rôznym chorobám mozgu, o ktorých sa dozviete neskôr v článku.

Príčiny ochorenia

Ohrozené osoby

Rizikom sú:

 • tí, ktorí fajčia a / alebo pijú alkohol, drogovo závislých;
 • kancelárskych pracovníkov, ktorí sa nezúčastňujú na športe;
 • diabetici;
 • osoby nad 60 rokov.

Príčiny rôznych patológií mozgových ciev

Symptómy cerebrovaskulárnej nedostatočnosti

Prvá fáza

Prvá fáza syndrómu prechádza týmito príznakmi:

 • časté bolesti hlavy
 • závraty,
 • ospalosť,
 • znížený výkon
 • letargia,
 • zábudlivosť a rozptyľovanie.
Symptómy prvej fázy cerebrovaskulárnej nedostatočnosti

Len málo ľudí s výskytom týchto príznakov sa stretne s lekárom. A márne! Ak zistíte ochorenie v tomto štádiu - môžete sa zbaviť symptómov bez toho, aby ste sa uchýlili k operáciám, a vyhnúť sa komplikáciám.

Druhá fáza

Keď progresia cerebrovaskulárnej nedostatočnosti nastane:

 • bolesti hlavy horšie;
 • existuje tinitus;
 • zhoršenie videnia;
 • sú mdloby.

Ak sa ochorenie presunie do druhej fázy - ihneď sa poraďte s lekárom, pretože už v tomto štádiu sa môžu vyvinúť nebezpečné komplikácie, o čom budete čítať nižšie.

Ak nezačnete liečbu ochorenia, objavia sa psycho-emočné poruchy. Môže to byť dramatické výkyvy nálady, neprimeraná reakcia na stresové situácie, rôzne neurózy a psychóza, fóbie, obsedantné stavy. Často sa v takejto situácii pacientka zameriava iba na psychoterapeuta, ktorý sa zaoberá problémami duševného zdravia bez toho, aby vedel, aký je pravý dôvod ich výskytu. Preto, ak neurose alebo psychózu predchádzali príznaky opísané v dvoch predchádzajúcich zoznamoch - okrem psychoterapeuta, kontaktujte kardiológa, ktorý vykoná komplexnú diagnostiku mozgových ciev.

Aj v druhej fáze sa objavujú poruchy pohybového systému. Môžu sa objaviť klesajúce chôdze, triaška v končatinách.

Ďalšia progresia patológie

Ak v tomto štádiu nevykonáte správnu liečbu patológie, zosilnia sa negatívne symptómy psychiky:

 • schopnosť učiť sa klesá;
 • zhoršuje dlhodobú a krátkodobú pamäť;
 • emocionálna reakcia na udalosti, ku ktorým dochádza, sa stratila;
 • znížená schopnosť logického myslenia;
 • narušená orientácia vo vesmíre.
 • narastajú aj poruchy a koordinácia pohybov.

To všetko vedie k úplnému postihnutiu pacienta.

Komplikácie cerebrovaskulárneho syndrómu

Choroba často vedie k komplikáciám, pretože pacienti v počiatočnom štádiu jednoducho nechodia k lekárovi.

demencie

V poslednej fáze choroba vedie k duševnej demencii. Ako sa rozvíjajú psychoemočné symptómy, rozvíjajú sa silné poruchy logického, kritického a imaginatívneho myslenia, dochádza k oslabeniu krátkodobej a dlhodobej pamäte, narušuje sa reč, ako aj schopnosť vnímať a analyzovať vizuálne a sluchové informácie, kvôli čomu prakticky zmizne orientácia vo vesmíre.

urážka

V ktoromkoľvek štádiu progresie cerebrovaskulárneho syndrómu sa môžu vyskytnúť dva typy mŕtvice:

Vyskytuje sa v dôsledku silného a dlhotrvajúceho nedostatku kyslíka a živín. Časť mozgového tkaniva zomrie. Cerebrálna cievna oklúzia s cholesterolovými plakmi alebo krvnými zrazeninami vedie k ischemickej mozgovej príhode.

Symptómy patológie: silná bolesť hlavy, nevoľnosť, vracanie, závrat, bolesť očí, nepríjemnosť sluchu, pocit tepla, smäd, potenie, možné mdloby a kŕče. Poruchy môžu nastať aj pri operácii ktorejkoľvek časti tela v závislosti od miesta postihnutého miesta. Niekedy sa vyvíja kóma.

Mŕtvica, ktorá vznikla v dôsledku CVD, bez ohľadu na jej typ, sa môže nazvať cerebrovaskulárnou mozgovou príhodou.

Prechodný ischemický záchvat

Ďalšou možnou komplikáciou je prechodný ischemický záchvat (iné názvy: TIA, mikroútrak). Toto je akútny pokles prívodu krvi do oblasti mozgu. Vyskytuje sa na pozadí cerebrovaskulárnych patológií.

Známky: paralýza jednej časti tela, znížená citlivosť. Symptómy zmiznú samy osebe a pretrvávajú dlhšie ako jeden deň, takže TIA sa nazýva mikroskop.

Napriek rýchlemu priebehu choroby ho nepodceňujte, pretože podľa štatistík približne 40% pacientov s TIA utrpelo mŕtvicu do 5 rokov po mikroskopickej úprave.

Diagnóza cerebrovaskulárnej nedostatočnosti

Ak sa objavia prvé príznaky, poraďte sa so svojím kardiológa. Predpíše tieto diagnostické postupy:

duplexné vyšetrenie ciev krku a hlavy;

MRI alebo CT vyšetrenie mozgu.

liečba

Všetky patologické príznaky vyvolávajúce dlhodobú liečbu vyžadujú dlhodobú liečbu (často celoživotné). Vo väčšine prípadov sa drogy musia užívať po celý život. Ak dodržiavate všetky odporúčania lekárov, môžete sa úplne zbaviť negatívnych symptómov a predchádzať život ohrozujúcim komplikáciám.

Najčastejšie sa na liečbu ochorenia používajú lieky, ale v prípade akútnej trombózy alebo úplného zablokovania cievy s plakmi môže lekár rozhodnúť o potrebe operácie.

Čo je cerebrovaskulárne ochorenie?

Cerebrovaskulárne ochorenia (TSVB) - je patologický stav vyznačujúci sa progresívnym poškodením mozgu ciev, čím sa postupne neuróny začnú umierať von, ako je požadované stráca kyslíka a živín. Nedávno sa vyskytla tendencia zvyšovať počet ľudí trpiacich touto formou porúch obehového systému. Preto sa čoraz viac ľudí učia z prvej ruky, čo to je, a možné dôsledky cerebrovaskulárnych ochorení.

Dokonca aj pred 30 rokmi bola cerebrovaskulárna choroba diagnostikovaná hlavne u ľudí, ktorí prekročili vek 60 rokov. Avšak teraz táto forma cerebrálneho obehu je zistená u 70% ľudí vo veku 45-50 rokov. Prvé príznaky sprevádzajúce cerebrovaskulárny syndróm nie sú v dnešných dňoch zriedkavé u tých, ktorí len nedávno prekročili vek 35 rokov. Vývoj CEC predstavuje veľké nebezpečenstvo, preto sa pri prvých prejavoch tohto patologického stavu musí pacient podrobiť komplexnej liečbe.

Hlavné príčiny cerebrovaskulárnych ochorení

Mozog je mimoriadne zložitá štruktúra, ktorá poskytuje kontrolu nad rôznymi procesmi, ktoré sa vyskytujú v ľudskom tele. Pre normálne fungovanie by tento orgán mal dostať veľké množstvo kyslíka a živín. Tkanivá mozgu sú mimoriadne citlivé na zníženie úrovne nasýtenia ich základných látok. So zvyšujúcimi sa poruchami cirkulácie začnú neuróny hromadne zomrieť, čo spôsobuje extrémne nepriaznivé účinky na celý organizmus.

V niektorých ohľadoch je cerebrovaskulárne ochorenie kolektívnym pojmom, pri ktorom sú skryté mnohé formy porúch cerebrálnej cirkulácie rôznej etiológie.

Termín mozgová ochorenia hemoragická môže skrývať typy a ischemickej mŕtvici, krvácanie do mozgu rôzneho lokalizácie, patológia mozgu chronické diskulyatornaya, aterosklerotické a hypertenzná encefalopatia a tak ďalej. D. Tieto stavy sa líšia akútnych alebo chronických porúch cerebrálneho prekrvenia. Medzinárodná klasifikácia ochorení označuje významný počet patológií k triede cerebrovaskulárnych porúch.

Pre mnoho moderných ľudí je zdravie na 2. alebo 3. mieste, preto vedia, čo je cerebrovaskulárne ochorenie po diagnóze. Táto závažná choroba je však spojená s dvoma extrémne častými patologickými stavmi u moderných ľudí vrátane aterosklerózy a hypertenzie.

Najčastejšie príčiny cerebrovaskulárnych ochorení sú teda aterosklerotické plaky a chronicky sa zvyšuje krvný tlak. Ateroskleróza je v súčasnosti veľmi častou chorobou krvných ciev. Tento patologický stav sa vyvíja na pozadí kritického zvýšenia hladín cholesterolu v krvi. Leví podiel cholesterolu vstupuje do ľudského tela spolu s jedlom bohatým na živočíšne tuky. Táto látka má viskóznu konzistenciu a prilepí sa na steny krvných ciev. Okrem toho aterosklerotické plaky obsahujú krvné elementy a niektoré ďalšie látky. Vzhľad aterosklerotických plakov v cievach mozgu prispieva k zúženiu ich lúmenu, ako aj k vývoju zápalových procesov. Aterosklerotické plaky sa môžu rýchlo stať príčinou poškodenia cerebrálnej cirkulácie.

Arteriálna hypertenzia, sprievodná hypertenzia, sa v priebehu času stáva príčinou vzniku ložísk poškodenia a nekrózy stien krvných ciev umiestnených v mozgu. Chronické zvýšenie krvného tlaku navyše vedie k napínaniu a zvýšeniu priepustnosti stien krvných ciev. Lumen ciev sa postupne zužuje, ako sa vyvíja stenóza. Všetky tieto procesy vedú k tomu, že mozgové bunky začínajú zomrieť a nedostávajú požadované množstvo kyslíka. Podľa štatistík približne 40% pacientov trpiacich cerebrovaskulárnou chorobou v anamnéze hypertenzie o 3 až 4 stupňoch. Okrem toho arteriálna hypertenzia je často príčinou mŕtvice.

Ďalšou častou príčinou cerebrovaskulárnych ochorení je systémová vaskulitída. Choroby patriace do tejto skupiny sprevádzajú deformácie a zápalové procesy postihujúce steny ciev. Poškodené cievy nemôžu normálne vykonávať svoju funkciu, čo vedie k nedostatočnej výžive mozgových tkanív kyslíkom a ich postupnej smrti.

Ďalšie predisponujúce faktory pre nástup patológie

Napriek tomu, že vo väčšine prípadov predchádza vývoj cerebrovaskulárnych ochorení ateroskleróza, hypertenzia alebo systémová vaskulitída, množstvo faktorov vonkajšieho a vnútorného prostredia, ktoré môžu za určitých okolností spôsobiť vývoj porúch cerebrálnej cirkulácie. Medzi takéto endogénne a exogénne predisponujúce faktory patria:

 • chronické ochorenia kardiovaskulárneho systému;
 • diabetes mellitus;
 • skvelé fajčenie;
 • alkoholizmus;
 • obezita;
 • infekčné choroby;
 • mozgové nádory;
 • vrodené abnormality cerebrálnej cievnej štruktúry;
 • tendencia k trombóze;
 • mozgové modriny;
 • poruchy krvi;
 • sedavý životný štýl;
 • masívne krvácanie akejkoľvek etiológie;
 • antifosfolipidový syndróm;
 • chronický stres;
 • osteochondróza krčnej chrbtice.

Toto nie je úplný zoznam patologických stavov a vonkajších faktorov, ktoré môžu mať negatívny vplyv na cievy, ktoré kŕmia mozgové tkanivo. Okrem toho sa aktívne skúma vplyv dedičného faktora na vývoj stavu, ako je cerebrovaskulárna choroba. Mnohí ľudia trpiaci rôznymi formami porúch cerebrálnej cirkulácie majú blízkych príbuzných, ktorí mali podobné symptómy v určitom vekovom období. Okrem toho zmeny súvisiace s vekom sú považované za predisponujúce faktory, ktoré môžu vyvolať cerebrovaskulárne ochorenia vrátane zníženia produkcie mnohých dôležitých hormónov a spomalenia metabolizmu. U žien môže byť vývoj cerebrovaskulárneho ochorenia spojený s menopauzou a zmenami pozorovanými v tomto stave.

Symptómy cerebrovaskulárnych ochorení

Rýchlosť nárastu symptomatických prejavov a ich závažnosť väčšinou závisí od charakteristík priebehu cerebrovaskulárnych ochorení. Vo väčšine prípadov sa príznaky porúch cerebrálnej cirkulácie dlhodobo zvyšujú. V počiatočných štádiách vývoja patológie sa pacienti nemusia venovať pozornosť ich symptómom, čo sa ich týka v dôsledku rušného pracovného dňa. Včasné prejavy cerebrovaskulárnych ochorení zahŕňajú:

 • časté bolesti hlavy;
 • zníženie pracovnej kapacity;
 • poruchy spánku;
 • depresie;
 • porucha pamäti;
 • zvýšená únava;
 • podráždenosť.

Príznaky sú čoraz intenzívnejšie a rôznorodejšie v súvislosti s poklesom ponuky mozgového tkaniva. Bolesti hlavy sa stávajú častejšie. Mnoho ľudí trpiacich cerebrovaskulárnou chorobou môže nesprávne zvážiť existujúce bolesti hlavy ako migrény. Nie je možné zastaviť bolestivý syndróm pomocou bežných liekov. Okrem toho, keď je cerebrálny obeh narušený, objavujú záchvaty všeobecnej slabosti a závratov. Počas cvičenia môže dôjsť k stmavnutiu očí. Okrem toho sa ráno objavuje tinnitus na pozadí vývoja CVD. Navyše v dôsledku podvýživy mozgového tkaniva možno pozorovať symptómy, ako je podráždenosť a iné emočné poruchy, pretrvávajúce sucho v ústach, asténia, tachykardia atď.

Existuje stále veľa príznakov cerebrovaskulárnych ochorení, ktorým pacient nemusí okamžite venovať pozornosť. Jasným príznakom rozpadu výživy mozgu kyslíkom je zníženie duševného výkonu. Riešenie akýchkoľvek problémov v tomto prípade si vyžaduje určité úsilie. Okrem toho, osoba trpiaca cerebrovaskulárnou chorobou, je ťažké zapamätať si dáta, porovnať udalosti atď. Okrem zníženia intelektuálnych schopností existujú fóbie a nerozumné obavy, neurózy a psychóza.

Pri ťažkých cerebrovaskulárnych ochoreniach sa pozoruje hypochondria, poruchy reči a zhoršenie zraku. Ak sa liečba nezačala, príznaky sa zhoršujú. Môže sa vyskytnúť porucha pohybu.

Bežné poškodenia motorov pozorované pri cerebrovaskulárnych ochoreniach zahŕňajú znížené reflexy, nestálosť chôdze, stratu citlivosti určitých častí tela, paralýzu a parézu končatín.

Bežné komplikácie cerebrovaskulárnych ochorení

Pokiaľ ide o taký stav ako cerebrovaskulárne ochorenie, stojí za to spomenúť jeho nepriaznivý vplyv na kvalitu ľudského života. V štádiu 1 vývoja ochorenia manifestácie ovplyvňujú život nenápadným spôsobom. Pacient, kvôli zníženiu duševného výkonu a zvýšeniu psycho-emocionálnych porúch, môže stratiť svoju prácu alebo zničiť svoju rodinu. Avšak čím viac cerebrovaskulárnych ochorení postupuje, tým závažnejšie prejavy sa stávajú. Napríklad ľudia, ktorí trpia počiatočným štádiom porúch spánku cerebrovaskulárnych ochorení, často pociťujú mdloby a strata vedomia môže spôsobiť vážne poranenia.

V štádiu 2 ochorenia môžu pacienti v dôsledku duševných porúch stratiť schopnosť slúžiť sami seba. Osoba môže zabudnúť na potrebu osobnej hygieny alebo včasnej výživy. V štádiu 3 vývoja patológie u väčšiny pacientov sa pozoroval vývoj vaskulárnej demencie so všetkými prejavmi, ktoré sú vlastné tomuto stavu. U väčšiny pacientov je vaskulárna demencia sprevádzaná vážnymi kognitívnymi poruchami vrátane straty orientácie v priestore a schopnosti normálneho pohybu. V tomto prípade pacient potrebuje stály monitoring. Významne prispievajú k rozvoju zdravotného postihnutia u ľudí trpiacich cerebrovaskulárnou chorobou, rôznymi závažnými motorickými poruchami. Porážka jednotlivých častí mozgu môže viesť k narušeniu vnútorných orgánov. Pacient sa môže stretnúť so stratou schopnosti normálne prehltnúť jedlo, ako aj s dysfunkciou panvových orgánov.

Okrem toho výrazne zhoršuje pozíciu pacientovho poškodenia sluchu, videnia a reči, pretože to zvyšuje potrebu vonkajšej pomoci. Bežnou komplikáciou závažného cerebrovaskulárneho ochorenia sú epileptické záchvaty. Okrem toho existuje vysoké riziko, že ochorenie sa stane akútnym, prejavom ischemickou alebo hemoragickou mozgovou príhodou, prechodnými, ischemickými záchvatmi, subarachnoidálnym krvácaním alebo inými stavmi, ktoré môžu byť fatálne v čo najkratšom čase.

Metódy diagnostiky cerebrovaskulárnych ochorení

Vzhľadom na to, že vo väčšine prípadov príznaky cerebrovaskulárnych ochorení rastú pomaly, často je tento patologický stav diagnostikovaný náhodou pri vykonávaní určitých štúdií v prípade podozrenia na prítomnosť iných cievnych ochorení. Na presnú diagnózu cerebrovaskulárnych ochorení sa vyžaduje nielen história a vyšetrenie pacienta, ale aj séria laboratórnych a inštrumentálnych vyšetrení.

Diagnóza začína tým, že pacienti sú priradení k neurologickému vyšetreniu, čo umožňuje určiť rozsah a povahu poškodenia mozgových štruktúr. Môžu sa vyžadovať konzultácie a iné zamerané špecialisty, vrátane oftalmológov, kardiológov, otolaryngológov atď. Najčastejšie používané laboratórne a inštrumentálne metódy na diagnostikovanie cerebrovaskulárnych ochorení sú:

 • všeobecné a biochemické krvné testy;
 • sérologické reakcie na niektoré infekčné choroby;
 • analýza na stanovenie protrombínového indexu;
 • EKG;
 • rozbor moču;
 • Röntgenové lúče;
 • duplexná angioskopia;
 • angiografia;
 • scintigrafia mozgu;
 • transcraniálna dopplerografia;
 • MRI;
 • CT scan;
 • eletroentsefalografiya;
 • meranie krvného tlaku;
 • analýza na určenie podielu lipoproteínov v krvi.

V niektorých prípadoch sa odporúča konzultovať s endokrinológiou a vykonávať výskum hladín hormónov. Okrem toho, ak sa v minulosti vyskytli ochorenia kardiovaskulárneho systému, možno denne sledovať EKG. Komplexné vyšetrenie vám umožňuje urobiť diagnózu čo najpresnejšie a vyvinúť najlepšiu stratégiu na korekciu existujúcich symptomatických prejavov CVD.

Liečba cerebrovaskulárnych ochorení

Liečba cerebrovaskulárnych ochorení sa vo väčšine prípadov uskutočňuje lekárskymi metódami. Liečba by mala byť predovšetkým zameraná na odstránenie hlavných príčin vývoja problému, obnovenie normálneho krvného obehu v cievach mozgu a zastavenie existujúcich symptómov. Blokátory kalciového kanála a inhibítory fosfodiesterázy sa zvyčajne predpisujú na zlepšenie hemodynamiky. Lieky patriace do týchto skupín sú vybrané pre každého pacienta individuálne, rovnako ako ich dávkovanie.

Na zníženie rizika cerebrovaskulárnych ochorení v akútnom stave sú predpísané protidoštičkové a antikoagulanciá, ktorých pacienti sa často musia užívať po celý život.

Tieto lieky môžu znížiť riziko tvorby krvných zrazenín. Okrem toho individuálne vybrané lieky, ktoré pomáhajú zlepšiť zásobovanie mozgového tkaniva kyslíkom.

Liečebný režim môže byť doplnený inými liekmi, ktoré sa líšia výrazným neuroprotektívnym účinkom. Ak sa v anamnéze ochorenia spomína ateroskleróza, môže sa ukázať použitie látok patriacich do skupiny statínov. Okrem toho je možné preukázať použitie liekov potrebných na normalizáciu krvného tlaku. Nootropics sú určené na zlepšenie pamäti a kognitívnych funkcií. Navyše antioxidanty a antispazmodiká sú často zahrnuté v liečebnom režime. Lieky patriace do rôznych skupín, ktoré sú najčastejšie predpísané pre cerebrovaskulárne ochorenia, zahŕňajú:

 • Corinfar.
 • Kardipin.
 • Cardo.
 • Dilzem.
 • Verapamil.
 • Cinnarizine.
 • Cere.
 • Aktovegin.
 • Tserebrokurin.
 • Imidazolu.
 • Ketoprofén.
 • Mekaprin.
 • Sermion.
 • CAVINTON.
 • Tanakan.
 • Vinpocetín.
 • Fraxiparin.
 • Heparín.
 • Sinkumar.
 • Fenilin.
 • Warfarín.
 • Chimes.
 • Kyselina acetylsalicylová.
 • Lipostat.
 • Tykveol.
 • Probucol.
 • Lovastatín.
 • Piracetam.
 • Glycín.
 • Omaron.
 • Phenibut.
 • Pantogamum.
 • Trentalu.
 • Pentoxifylín.
 • AGAPURIN.
 • Aminofylín.
 • Papaverín.
 • Dibazol.

S rozvojom akútnych život ohrozujúcich stavov môže byť potrebná chirurgická liečba. Najčastejšie sa používajú cerebrovaskulárne ochorenia, angioplastika, endarterektómia alebo stentovanie poškodených tepien. Pri vykonávaní angioplastiky sa do postihnutej cievy zavádza katéter s balónikom, ktorý pri otvorení zvyšuje lumen tepny. Endarterektómia odstraňuje krvné zrazeniny, ktoré môžu zablokovať tok krvi. Stentovanie zahŕňa inštaláciu špeciálnej sieťoviny, ktorá zabraňuje ďalšiemu zúženiu postihnutej oblasti tepny.

Ľudské lieky v boji proti cerebrovaskulárnym ochoreniam

Stojí za zmienku, že cerebrovaskulárne ochorenie je mimoriadne ťažké z hľadiska mechanizmu vývoja stavu, ktorého liečenie vyžaduje použitie silných liekov podľa schémy predpísanej ošetrujúcim lekárom. Ľudové lieky môžu byť použité výlučne ako doplnok k liečeniu.

Nie je veľa ľudových liekov, ktoré môžu zlepšiť stav osoby trpiacej cerebrovaskulárnou chorobou. Na zlepšenie cerebrálnej cirkulácie sa odporúča používať tinktúru pižmovej korene. Ak chcete pripraviť liečivú tinktúru, musíte zobrať približne 1 sušený koreň pivonky, dôkladne ho nakrájať a naliať 1 šálku vriacej vody. Výsledná zmes je potrebná na trvanie 2 hodín. Pripravená infúzia sa má aplikovať na polievkovú lyžicu asi 5-6 krát denne.

Citrus-medová zmes poskytuje dobrý tonizujúci a spevňujúci účinok. Na prípravu takého chutného a liečebného prípravku je potrebné opatrne rozomeliť v mlynčeku na mäso 1 citrón a 2 pomaranče. Vo výslednej zmesi je potrebné pridať trochu medu k hotovej látke sa ukázalo sladká chuť. Ďalej sa má zmes nechať v chladničke asi jeden deň a potom sa vezme do polievkovej lyžice 3-6 krát denne.

Pozitívny vplyv na stav mozgového tkaniva má infúziu mladých ihličiek s citrónovou šťavou. Ak chcete pripraviť takýto liek, musíte zobrať asi 100 g mladých ihličiek ľubovoľného ihličnatého stromu a naliať 1 liter vriacej vody. O deň neskôr v infúzii musíte pridať šťavu z ½ dielu citróna. Použite tento nástroj trikrát denne v polievkovej lyžici na prázdny žalúdok. Postup liečby tohto ľudského lieku musí pokračovať najmenej 3 mesiace.

Naviac pozitívny účinok celandínu má pozitívny účinok na cerebrovaskulárne ochorenie. Tento nástroj sa musí užívať na ½ lyžičky 3 krát denne. Priebeh liečby týmto nástrojom trvá najmenej 2 týždne. Pred použitím konkrétneho lieku by ste sa mali poradiť s lekárom. Dokonca aj bylinné prípravky majú svoje vlastné kontraindikácie, ktoré je potrebné zvážiť.

Prevencia cerebrovaskulárnych ochorení

Cerebrovaskulárne ochorenie je extrémne zákerné ochorenie, ktorého prevencia musí byť aktívne sledovaná od veku 35 rokov. Je veľmi dôležité úplne vzdať zlých návykov, pretože značne prispievajú k porušovaniu ciev. Okrem toho je potrebné podstúpiť liečbu patológií kardiovaskulárneho systému v čase. V prítomnosti hypertenzie sa majú užívať lieky na udržanie krvného tlaku pod kontrolou. Rovnako dôležité v prevencii cerebrovaskulárnych ochorení sú korekcia hmotnosti a správna výživa. Zníženie hmotnosti prispieva nielen k zlepšeniu krvných ciev, ale vedie aj k zníženiu chronického zvýšeného krvného tlaku.

Správna výživa ako súčasť prevencie CEC znamená vylúčenie z výživy z údeného mäsa, komodity, marinády, mastné mäso a všetky vyprážané potraviny. Základom stravy by mala byť zelenina v surovej a dusenej forme, kaša všetkého druhu, chudé mäso a výrobky z kyseliny mliečnej. Jedlo sa má užívať v malých dávkach najmenej 5 krát denne. To výrazne urýchli metabolizmus a vyčistí cievy aterosklerotických plakov. Okrem toho je potrebné vyvážiť prácu a čas odpočinku, pokiaľ je to možné, aby sa predišlo fyzickému preťaženiu. V rámci prevencie cerebrovaskulárnych ochorení sa odporúča vykonať uskutočniteľné fyzické cvičenia, ktoré pomáhajú zlepšiť celkový stav obehového systému.

Čo je cerebrovaskulárne ochorenie (CVD)

Rôzne dôvody môžu viesť k poškodeniu krvného obehu v mozgu. Táto podmienka prispieva k rozvoju mnohých patológií, ktoré sú kombinované v medicíne v spoločnej skupine nazývanej "cerebrovaskulárne ochorenie". Nie všetci však chápu, aká je diagnóza a aké sú jej dôsledky.

Čo je to?

Cerebrovaskulárne ochorenie (CVD) je stav, v ktorom dochádza k progresívnemu poškodeniu cievneho systému ľudského mozgu, charakterizovaného postupnou smrťou neurónov kvôli nedostatku základných živín a kyslíka.

Podľa štatistík každý rok narastá počet ľudí s touto chorobou diagnostikovaných. Ak boli pred 30 rokmi kardiovaskulárne ochorenia vystavené starším osobám, táto forma sa teraz v 70% prípadov zistí u pacientov starších ako 40 rokov.

Formy a typy

Podľa lekárskej klasifikácie je cerebrovaskulárna choroba rozdelená na akútnu a chronickú. Prvá skupina zahŕňa:

 • ischemický záchvat;
 • hypertenzná encefalopatia;
 • ischemická, nešpecifikovaná, hemoragická mŕtvica.

Chronická forma sa vyznačuje dyscirkulatívnou encefalopatiou, ktorá sa delí na tieto typy:

 • embólia, pri ktorej sú cievy blokované zrazeninami, ktoré sa tvoria vo veľkých tepnách a ktoré prúdia krvou do menších tepien;
 • krvácanie pri prasknutí, ktoré spôsobuje hemoragickú mŕtvicu;
 • trombóza, v ktorej plaky blokujú lúmen a prispievajú k jeho zúženiu.

Vývoj dyscirkulatívnej encefalopatie je postupný, sčasti nastáva akútny štádiu ochorenia.

Čo vyvoláva CVD

Ateroskleróza je pomerne častá. Zvýšená hladina cholesterolu v krvi sa stáva provokátom svojho vzhľadu. Táto látka je viskózna hmota, ktorá sa usadzuje na cievnych stenách. Aterosklerotické pláty zužujú lúmen, ktorý často porušuje cerebrálnu cirkuláciu.

Neustále sprevádzajúci tento stav vedie k zvýšeniu krvného tlaku k tomu, že steny krvných ciev sa začínajú rozťahovať, čo vedie k zvýšeniu ich priepustnosti. Postupne sa zužuje lúmen, vznik stenózy. Takéto procesy prispievajú k usmrteniu buniek na pozadí nedostatku kyslíka.

Nemenej významné dôvody zahŕňajú systémovú vaskulitídu. Choroby patriace do tejto skupiny sprevádzajú zápalové a deformačné procesy, ktoré priamo ovplyvňujú steny krvných ciev, v dôsledku ktorých dochádza k poruche v ich normálnom fungovaní, v dôsledku toho kyslík vstupuje do tkanív v nedostatočnom množstve a zomrie.

Ďalšie rizikové faktory zahŕňajú:

 • diabetes mellitus;
 • fajčenie;
 • nadmerné pitie;
 • nadváhou;
 • chronické patológie kardiovaskulárneho systému;
 • stres;
 • osteochondróza krčnej chrbtice;
 • mozgový nádor;
 • infekčné choroby.

Navyše dedičnosť, zmeny súvisiace s vekom, pomalý metabolizmus alebo obdobie menopauzy vo férovom pohlavnom styku môžu byť provokujúcim faktorom.

príznaky

Centrálnu bezpečnostnú banku v počiatočnej fáze jej vývoja sprevádza:

 • nespavosť;
 • všeobecná slabosť;
 • rýchla únava;
 • bolesti hlavy;
 • zhoršenie pozornosti;
 • netolerancie voči duševnej práci.

Pri absencii vhodnej liečby je cerebrovaskulárne ochorenie mozgových ciev charakterizované výraznými príznakmi. Bolesť hlavy sa stáva intenzívnejšou, pacienti ju často považujú za migrénu, podráždenosť, závrat, nevoľnosť.

Ak ani v tomto prípade nevyhľadáte lekársku pomoc, príznaky budú ešte vážnejšie. Medzi hlavnými emitujú:

 • silná bolesť na krku;
 • časté mdloby;
 • nestabilná chôdza;
 • poruchy pohybu - paréza a paralýza končatín;
 • menšie poškodenie zraku;
 • nezmyselná reč;
 • kŕče;
 • tras;
 • zvýšené závraty spojené s nevoľnosťou a vracaním.

V závislosti od priebehu patológie sa rozlišujú 3 stupne:

 • Prvá je charakterizovaná nenápadným vývojom CVD, príznaky sa v mnohých smeroch podobajú na ďalšie zranenia a choroby.
 • Druhá je poznačená duševnými poruchami, ktoré slúžia ako ukazovateľ pre priradenie postihnutia. Avšak v tomto štádiu pacient nestráca schopnosť samoobsluhy.
 • V období štádia 3 sa vyvinula vaskulárna demencia. Pacient stráca schopnosť samostatného pohybu, orientáciu v priestore, potrebuje pomoc blízkych. Takíto pacienti by mali byť pod neustálym monitorovaním.

Napriek tomu, že ochorenia patriace do cerebrovaskulárnej skupiny môžu aktívne pokročiť, u mnohých pacientov stav zostáva stabilný dlhšie ako jeden rok.

Možné komplikácie

Patologické stavy mozgovej aktivity vedú k vývoju zmien mozgového tkaniva, ktoré sprevádzajú mentálne a kognitívne abnormality:

 • pamäť sa rýchlo zhoršuje;
 • objavujú sa fóbie;
 • tam je egocentrism;
 • dezorientácia vo vesmíre;
 • demencia sa často objavuje.

V niektorých prípadoch je možné, že nystagmus - častý pohyb nedobrovoľných očných bulbov.

Medzi najzávažnejšie dôsledky ČVB patria:

 • Akútny prechodný ischemický záchvat. Je charakterizovaná dočasným poškodením krvného obehu a jeho ďalšou obnovou. Sprievodné príznaky zmiznú počas prvého dňa.
 • Ischemická mozgová príhoda. Kyslík prestane prúdiť do mozgu, čo spôsobí, že bunky zomrú. Doprevádzané parézou a paralýzou paží a nôh, strata pamäti, porucha reči a zraku.
 • Binswangerova choroba. Pri atrofii bielej mozgovej substancie sa dezorientácia a demencia postupne rozvíjajú, schopnosť self-servera sa stráca a pamäť sa zhoršuje.

Nie sú vylúčené iné podmienky, podľa ktorých prognóza nebude najpriaznivejšia, až do smrteľného výsledku.

Ako je diagnostikovaná choroba

Diagnózu cerebrovaskulárnych ochorení vykonáva neurológ a vaskulárny chirurg. Zhodnotí sa všeobecná podmienka a vykoná sa niekoľko povinných vyšetrení:

 1. Klinické a biochemické krvné testy.
 2. Elektrokardiogram.
 3. RTG hrudníka.
 4. Sérologická reakcia na syfilis.
 5. Analýza moču
 6. Stanovenie protrombínového indexu.

Pre úplnejšie štúdium s použitím takýchto metód inštrumentálnej diagnostiky, ako sú:

 • Angiografia. Pomáha určiť stav krvných ciev s kontrastným činidlom. Odhaľuje tiež možnú trombózu, aterosklerózu, aneuryzmu a rakovinu.
 • Angioscanning. Používa sa pri počiatočnej diagnostike CVD. Jedná sa o jednu z lacných a rýchlych metód, ktoré nepredstavujú nebezpečenstvo pri opakovanom používaní.
 • Transcraniálny Doppler. Výskumy sa vykonávajú pomocou ultrazvuku, ktorý umožňuje určiť rýchlosť prietoku krvi a výskyt porúch.
 • Scintigrafia mozgu je jednou z najjednoduchších metód, ktorá prakticky nemá žiadne kontraindikácie. Jej podstatou je zavedenie rádioaktívneho liečiva do žily, po ktorej sa skenovanie uskutoční po 15 minútach. Počas tejto doby sa rádioizotop šíri cez telo a hromadí sa v tkanivách, ktoré prešli patologickými zmenami.

Dôležitú úlohu zohráva magnetická rezonancia a počítačová tomografia.

Lekárske udalosti

Iba skúsený odborník bude schopný diagnostikovať patológiu a predpísať správnu liečbu, ktorej hlavnou úlohou je odstrániť poškodenie mozgovej aktivity.

Liečba sa vykonáva komplexne. Prvým krokom je odstránenie rizikových faktorov. Na tieto účely predpisujú lieky také skupiny ako:

 • antihypertenzíva;
 • antisclerosic;
 • hypoglykemický.

Až po korigovaní bazálnej rýchlosti metabolizmu môžete prejsť priamo k liečbe samotnej choroby.

Medzi hlavné skupiny liekov, ktoré prispievajú k normalizácii cerebrálnej cirkulácie, sú:

 1. Antioxidanty - Cerebrolysin, Actovegin, Cerebrocurin.
 2. Metabolické látky - Sermion, Tanakan, Cavinton.
 3. Antihypoxanty - Mecaprin, Ketoprofen.
 4. Nootropické lieky - glycín, Maron, pantogam.
 5. Antispazmikum - dibazol, papaverín.
 6. Priame antikoagulanciá (Fraxiparin), nepriame - warfarín, fenilín.
 7. Lieky na podporu vazodilatácie (Agapurin, Trental).
 8. Kyselina acetylsalicylová.

Počas základnej terapie normalizujte vonkajšie dýchanie, podporte neuroprotekciu a homeostázu.

 1. Dýchacie ústrojenstvo je dezinfikované, umelá pľúcna ventilácia sa vykonáva.
 2. Ak sa objavia príznaky srdcového zlyhania, používajú sa lieky ako Pentamine a Lasix.
 3. Keď srdcový rytmus zlyhá, antiarytmická liečba sa uskutočňuje s použitím Korglikonu a Strofantinu.
 4. Na zmiernenie vegetatívnych funkcií predpísané difenhydramín alebo haloperidol.
 5. V prípade edému mozgu, manitolu a furosemidu.

Hyperbarická oxygenácia sa používa na nasýtenie krvi kyslíkom a jeho normálne zásobovanie tkanivami. Podstata tejto metódy spočíva v tom, že pacient sa umiestni do komory, kde je nedostatok kyslíka tkanív eliminovaný kvôli čistému vzduchu. Tento postup môže výrazne zlepšiť životnosť a zabrániť možným komplikáciám.

Operatívny zásah

Pri ťažkých formách ochorenia, ktoré nie sú vhodné na liečbu, je potrebné vykonať operácie, v dôsledku ktorých sa z artérií odstránia aterosklerotické plaky a krvné zrazeniny. Cievne lúmeny sa zvyšujú umiestnením katétrov do nich.

Chirurgická liečba sa vykonáva s intracerebrálnym krvácaním a arteriálnymi aneuryzami.

Metódy tradičnej medicíny

Pri cerebrovaskulárnych ochoreniach nie je vylúčená liečba ľudovými liekmi. Najskúsenejších receptov použite nasledovné:

 • Suchý koreň peony. Potom jemne nakrájajte a nalejte varenú vodu. Nechajte to variť 60 minút. Odporúča sa používať lyžicu až 5 krát denne.
 • Twist v mlynčeku na mäso citróna a pomaranča (každé 2 kusy). Výsledná hmota sa zmieša s tekutým medom a dobre sa premieša až do homogénnej hmoty. Potrebujete trvať 24 hodín na chladnom mieste. Vezmite ráno, popoludní a večer na 1 polievkovú lyžičku. lyžička.

Malo by sa pamätať, že iba takéto metódy sa nemôžu zbaviť tejto choroby. Môžu byť použité len ako doplnok k hlavnému liečeniu.

Prevencia a prognóza

Aby ste predišli patológii, je dôležité dodržiavať niekoľko odporúčaní:

 1. Vynechajte zlé návyky.
 2. Pozor na váhu.
 3. Jedzte správne.
 4. Denné jednoduché fyzické cvičenie.
 5. Čas na prijatie opatrení na liečbu súvisiacich ochorení.

Na profylaxiu je možné predpísať lieky, ktoré potláčajú zrážanie krvi a zlepšujú krvný obeh.

Cerebrovaskulárne ochorenie je vážne ochorenie, ktoré môže predstavovať vážnu hrozbu pre život človeka.

Prognóza života bude vo veľkej miere závisieť od toho, ako bola poskytnutá včasná lekárska starostlivosť. Najdôležitejšie je mať na pamäti, že v žiadnom prípade sa nemôžete sama liečiť bez lekárskeho predpisu.

Cerebrovaskulárne ochorenie: formy, príčiny, symptómy, diagnóza, ako sa liečiť

Cerebrovaskulárne ochorenie (CVD) je patológia mozgových ciev vedúca k ischémii, hypoxii a narušeniu rôznych funkcií tela. Pod vplyvom nepriaznivých exogénnych a endogénnych faktorov sú mozgové cievy poškodené a cerebrálny obeh je narušený.

Cerebrovaskulárne ochorenie vedie k vzniku dyscirkulatívnej encefalopatie - ochorenia, ktoré predstavuje progresívne organické poškodenie mozgu, ktoré je výsledkom chronickej vaskulárnej insuficiencie. Táto patológia bola považovaná za problém starších ľudí. V súčasnosti je cerebrovaskulárna nedostatočnosť "mladšia": ochorenie sa čoraz viac vyskytuje u ľudí mladších ako 40 rokov. To súvisí s udržaním nezdravého životného štýlu, chudobnej ekológie, zlej výživy.

Cerebrovaskulárne ochorenie je v súčasnosti významným zdravotným problémom. Zostáva treťou v štruktúre celkovej úmrtnosti po ischemickej chorobe srdca a onkofatológii. CVD - príčina mŕtvice a dlhodobej invalidity.

úmrtnosti zo sveta

klasifikácia

Cerebrovaskulárne ochorenia - ochorenia obehového systému, ktoré zahŕňajú:

 • Hemoragické a ischemické mŕtvice.
 • Chronická dyscirkulatívna patológia mozgu - oklúzia a vazospazmus, arteritída, aneuryzma.
 • Intrakraniálne krvácanie.
 • Hypertenzívne cerebrovaskulárne ochorenia - aterosklerotická a hypertenzná encefalopatia.

etiológie

Hlavné etiologické faktory ochorenia:

 1. Aterosklerotická lézia mozgových ciev vedie k ukladaniu cholesterolu, tvorbe plakov, ich zúženiu a upchatiu a ďalej k porušeniu dodávania mozgovej krvi, trofizmu mozgu a duševným procesom.
 2. Dysfunkcia koagulačného systému krvi, trombóza a tromboembolizmus často spôsobujú poruchu mozgovej mikrocirkulácie.
 3. Kŕč arteriálnej steny na pozadí chronickej arteriálnej hypertenzie znižuje cerebrálny prietok krvi.
 4. Vaskulitída narúša prívod krvi do mozgu.
 5. Osteochondróza môže viesť k vertebro-bazilárnej nedostatočnosti a prechodným poruchám mozgovej cirkulácie.

Porušenie priechodnosti mozgových tepien v dôsledku trombózy, aterosklerózy, spazmu (a) a prasknutia krvných ciev s krvácaním v mozgu (b) - hlavné príčiny CVD

Faktory, ktoré vyvolávajú vývoj patológie:

 • Diabetes mellitus
 • Pokročilý vek
 • Hypercholesterolémia, dyslipidémia,
 • obezita,
 • hypertenzia,
 • ischemická choroba srdca,
 • stres,
 • Traumatické poranenie mozgu
 • Dlhodobé užívanie perorálnych kontraceptív
 • fajčenie,
 • Sedavý životný štýl
 • Dedičnosť.

symptomatológie

Cerebrovaskulárne ochorenie v počiatočnom štádiu jeho vývoja sa prejavuje nasledujúcimi klinickými príznakmi:

 1. Znížený výkon, zvýšená únava;
 2. Podráždenosť, zlá nálada, emočná nestabilita;
 3. Nadmerná zmätok;
 4. nespavosť;
 5. Pocit horúceho;
 6. Sucho v ústach;
 7. slabosť;
 8. Srdcové palpitácie.

V budúcnosti sa ako hypoxia mozgu zvyšujú nebezpečné poruchy a objavujú sa závažnejšie príznaky: zhoršenie schopnosti sústrediť sa, porucha pamäti, zhoršené myslenie, logika, koordinácia, neustále bolesti hlavy a znížená duševná výkonnosť.

Pacienti vyvíjajú depresiu, znižujú inteligenciu, rozvíjajú neurózy a psychózu, fóbie a strach, vyzerajú na seba-stred, výbušnosť a slabosť. Pacienti sa stávajú náchylní na hypochondriu a nemajú istotu. V závažných prípadoch sa objavujú kŕče, triaška, nestabilita chôdze, narušená reč, pohyby a citlivosť v končatinách, fyziologické reflexie zmiznú, ovplyvňujú sa orgány zraku.

Ďalšie zvýšenie morfologických zmien v mozgovom tkanive vedie k vzniku výraznejších a viditeľnejších syndrómov - mozgovej krízy a mŕtvice, parézy a paralýzy končatín, porúch panvy, dysfágie, núteného smiechu a plaču.

Tieto klinické príznaky, ktoré sa vyskytujú u pacientov počas dňa, poukazujú na akútne porušenie cerebrálnej cirkulácie - cerebrovaskulárnej mozgovej príhody. Ak zmiznú v kratšom čase, podozrenie na prechodný ischemický záchvat.

Existujú tri stupne cerebrovaskulárnych porúch:

 • TsVB prvého stupňa pokračuje nepostrehnuteľne. Jeho príznaky sú veľmi podobné príznakom iných ochorení alebo zranení.
 • Druhý stupeň sa prejavuje duševnými poruchami. Choroba je ukazovateľom na účely zdravotného postihnutia, ale pacient sám slúži.
 • Tretí stupeň - prechodná patológia vo fáze vaskulárnej demencie. Pacient sa nedokáže pohybovať a pohybovať vo vesmíre, potrebuje pomoc a starostlivosť o ľudí okolo seba. Chovanie takýchto pacientov by malo byť monitorované.

Najčastejšie komplikácie CVD sú: mŕtvica, prechodný ischemický záchvat, demencia, cerebrovaskulárna kóma.

diagnostika

Diagnóza a liečba cerebrovaskulárnej patológie zahŕňala neuropatológov a vaskulárnych chirurgov. Vyberajú taktiku liečby v súlade s charakteristikami priebehu ochorenia, celkovým stavom pacienta a prítomnosťou sprievodných ochorení.

Všeobecné vyšetrenie pacientov s CSD zahŕňa:

 1. Krvný test
 2. Biochemický krvný test,
 3. Stanovenie protrombínového indexu,
 4. Sérologická reakcia na syfilis,
 5. EKG,
 6. rozbor moču,
 7. RTG hrudníka.

Metódy navrhnuté na vykonanie úplnej a komplexnej inštrumentálnej diagnostiky cerebrovaskulárnych ochorení:

 • Duplexná alebo triplexová angioskopia je určená na primárnu diagnózu CVD. Je to najbezpečnejšia, najrýchlejšia a najlacnejšia. Preskúmajte tak, že postihnuté cievy môžu byť opakovane a bez poškodenia zdravia.
 • Angiografia je metóda kontrastného rádiografického vyšetrenia krvných ciev, ktorá umožňuje určiť ich funkčný stav, prítomnosť patologického procesu a jeho dĺžku. Cerebrálna angiografia sa vykonáva po injekcii kontrastného činidla do krvi. Umožňuje pacientovi určiť prítomnosť trombózy, aterosklerotického poškodenia a vazokonstrikcie, onkofatológiu, hematóm a aneuryzmu.
 • Scintigrafia mozgu je jednoduchá a neinvazívna metóda výskumu, ktorá nemá takmer žiadne kontraindikácie a nespôsobuje komplikácie. Jadrové skenovanie je veľmi citlivý a informatívny spôsob diagnostikovania cerebrovaskulárnej príhody. Do žily sa vstrekuje rádioaktívny farmakologický liek a skenuje sa 15 minút. Tento čas stačí na to, aby sa rádioizotop šíril po celom tele a hromadil sa v chorom tkanive. Indikátor obsahuje radiačnú dávku, ktorá je pre telo neškodná.
 • Transkraniálny Dopplerovský ultrazvuk je ultrazvukové vyšetrenie mozgových ciev, ktoré meria rýchlosť prietoku krvi a identifikuje hemodynamické poruchy.
 • Rovnako dôležitá pri diagnostike CVD je MRI a CT.

liečba

Nie je možné nezávisle identifikovať a liečiť cerebrovaskulárne ochorenie. Iba skúsený vysokokvalifikovaný špecialista po preskúmaní sťažností pacienta a po jeho úplnom vyšetrení predpíše príslušnú liečbu. Primeraná a včasná liečba zlepší kvalitu života pacienta a zníži riziko vzniku život ohrozujúceho stavu - mŕtvica.

Hlavným účelom liečenia choroby je odstránenie porúch mozgových funkcií. Ak chcete úplne zbaviť cerebrovaskulárnych ochorení, je potrebné určiť a odstrániť ich príčinu. Okrem predpisovania liekov poskytujú odborníci dôležité odporúčania pre pacientov: zmeniť váš životný štýl, schudnúť, nefajčiť a nepijete alkohol, správne a vyvážené jedlo.

Liečba

Komplexná liečba cerebrovaskulárnych ochorení sa zvyčajne vykonáva v neurologickom oddelení. Špecialisti najprv eliminujú rizikové faktory: predpisujú antisklerotické, hypotenzívne, hypoglykemické lieky. Iba po korekcii bazálneho metabolizmu pokračujú v priamom liečení patológie.

Špecifická liečba

Hlavné skupiny liekov, ktoré zlepšujú cerebrálny obeh a sú určené na liečbu chronickej cerebrovaskulárnej insuficiencie:

 1. Blokátory kalciového kanála zlepšujú tok mozgu, znižujú rýchlosť impulzov, inhibujú adhéziu krvných doštičiek a zlepšujú zloženie krvi. Lieky založené na nifedipíne rozširujú krvné cievy mozgu - "Corinfar", "Cardipin", prípravky z diltiazemovej skupiny "Dilzem", "Cardil". Medzi blokátory kalciového kanála patrí aj Cinnarizine a jeho deriváty, Verapamil.
 2. Antioxidanty. Cerebrolyzín je silný antioxidant predpísaný pre cerebrovaskulárne ochorenie, mozgovú príhodu a encefalopatiu. Okrem toho sa často používa "Cerebrocurin", "Actovegin".
 3. Antigipoksant predpísaný na lézie krvných ciev mozgu - "Ketoprofen", "Imidazol", "Mecaprin".
 4. Metabolické látky - "Kavinton", "Sermion", "Vinpocetín", "Tanakan".
 5. Priame antikoagulanciá - Heparín, Fraxiparín a nepriame - Fenilín, Sinkumar, Warfarín.
 6. Antidoštičková terapia - "kyselina acetylsalicylová", "Curantil".
 7. Lieky s hypocholesterolemickým účinkom, statíny - Lovastatín, Lipostat, Probucol, Tykveol.
 8. Nootropické lieky - Omaron, Piracetam, Pantogam, Glycín, Phenibut.
 9. Lieky, ktoré dilatujú mozgové cievy - "Pentoxifylline", "Trental", "Agapurin".
 10. Antispasmodiká - Papaverin, Eufillin, Dibazol.

Primárna liečba

Základná liečba CVD spočíva v normalizácii funkcie vonkajšieho dýchania, kardiovaskulárneho systému, udržiavania homeostázy a neuroprotekcie.

 • Aby ste to urobili, sanitujte dýchacie cesty, intubujte tracheu a vykonajte umelé dýchanie.
 • Keď sa objavia príznaky srdcového zlyhania a pľúcneho edému, používajú sa Lasix a Pentamín.
 • Antiarytmická liečba je indikovaná u pacientov so srdcovými arytmiami. Zvyčajne predpisujú antianginózne lieky, srdcové glykozidy - "Strofantin", "Korglikon", antioxidanty.
 • "Seduxen", "Haloperidol", "Dimedrol", "Sodný oxybutyrát" pomôžu zastaviť vegetatívne funkcie.
 • Na boj s edémom mozgu sa používajú osmotické diuretiká - manitol, furosemid.
 • Na stabilizáciu krvného tlaku predpíšte "Atenolol", "Enalapril", "Nifedipín", "Dibazol".
 • Korekcia metabolických porúch sa vykonáva vyplnením objemu extracelulárnej tekutiny pomocou Ringerových roztokov, plazmy, glukózy.
 • Symptomatická liečba zahŕňa antikonvulzívne a psychotropné lieky, svalové relaxancie, analgetiká - "Analgin", "Ketorol", "Promedol".

Hyperbarická oxygenácia je fyzioterapeutická metóda liečby, ktorá zabezpečuje nasýtenie krvi do kyslíka a jeho vstup do postihnutého mozgového tkaniva. Pacient je v špeciálnej komore a dýcha čistý kyslík. Hyperbarická oxygenácia eliminuje kyslíkový dlh tkanív a obnovuje aeróbnu glykolýzu. Tento postup zlepšuje kvalitu života pacientov, znižuje príznaky patológie a zabraňuje vzniku závažných komplikácií.

Chirurgická liečba

Ťažké formy patológie, ktoré sa zle podliehajú lekárskej korekcii, vyžadujú chirurgickú intervenciu. Pacienti odstránia krvné zrazeniny a aterosklerotické plaky z artérií, zvyšujú lumen ciev s katétrom a balónikom, vložia stenty do tepien, ktoré podporujú otvorenie lumen cievy.

Cerebrovaskulárne ochorenia podliehajú chirurgickej liečbe: arteriálne aneuryzmy a intracerebrálne krvácanie.

Ľudová medicína

Najbežnejšie spôsoby tradičnej medicíny používané pri liečbe cerebrovaskulárnych ochorení:

 • Korenie pivonky sa suší, rozdrví a vyleje vriacou vodou. Trvalo na hodinu, filter a 5 krát denne na lyžicu.
 • Mäso 2 pomaranče a 2 citróny v mlynčeku na mäso, zmiešajte hmotu s tekutým medom a premiešajte. Trvať na studenom dni a potom si vezmite lyžičku 3 krát denne.
 • Ihly z borovice sa nalejú do vriacej vody, naliehajú a pridávajú do vývaru pol krehký citrón. Vezmite drogu na prázdny žalúdok po dobu 3 mesiacov.
 • Tinktúra celandínu užívaná na prázdny žalúdok trikrát denne počas 2 týždňov.

Tradičná medicína je dobrým doplnkom k hlavnej patologickej liečbe.

Prevencia a prognóza

Opatrenia na prevenciu vývoja cerebrovaskulárnych ochorení:

 1. Normalizácia krvného tlaku,
 2. Včasná liečba komorbidít,
 3. Boj so zlými návykmi,
 4. Urobiť ľahké cvičenie,
 5. Správna výživa
 6. Optimalizácia práce a odpočinku,
 7. Korekcia hmotnosti.

Na profylaktické účely sú pacientom predpísané lieky, ktoré zlepšujú cerebrálnu cirkuláciu a potláčajú zrážanie krvi.

Ak sa choroba liečí rýchlo a správne, je možné nielen zlepšiť kvalitu života pacienta, ale aj znížiť riziko mŕtvice a iných závažných komplikácií.

Okrem Toho Čítal O Plavidlách

Čo je ROE (sedimentácia erytrocytov) v krvnom teste

Medicína je veľmi rozmanitá veda, naplnená mnohými zaujímavými pojmami. Mnohé z nich majú jedno alebo niekoľko synoným, ktoré môžu znieť úplne inak, ale naznačujú rovnaký koncept.

Lipoproteíny: funkcie, význam a klasifikácia

Jednou z príčin cukrovky je zvýšená hladina cholesterolu v krvi. Tam je tiež spätná väzba, keď diabetes výrazne zvyšuje cholesterol, čo vedie k výskytu kardiovaskulárnych patológií.

Ischemická choroba srdca

Koronárna choroba srdca (CHD) je organické a funkčné poškodenie myokardu spôsobené nedostatkom alebo zastavením prívodu krvi do srdcového svalu (ischémia). IHD sa môže prejaviť ako akútne (infarkt myokardu, zástava srdca) a chronické (angina pectoris, postinfrakčná kardiosekróza, srdcové zlyhanie).

Prečo sú monocyty zvýšené v krvi, čo to znamená?

Monocyty sú zrelé, veľké bielych krviniek obsahujúcich len jedno jadro. Tieto bunky patria medzi najaktívnejšie fagocyty v periférnej krvi. Ak krvný test ukázal, že monocyty sú zvýšené, máte monocytózu, znížená hladina sa nazýva monocytopénia.

Prečo je nižší tlak, príznaky, čo robiť

Z tohto článku sa dozviete, aký nízky nižší tlak môže naznačovať, aké ďalšie príznaky sprevádza. Spôsoby riešenia problému: lieky, ľudové prostriedky.Diastolický (nižší) tlak je ten, ktorý pôsobí na cievy krvou v momente uvoľnenia srdcového svalu.

Aneuryzma brušnej aorty

Aneuryzma brušnej aorty je rozšírenie aorty alebo vypuknutie jej steny smerom von, vyplývajúce z rôznych lézií, ktoré znižujú silu a elasticitu cievnej steny. Na návrh niektorých špecialistov je diagnóza aortálnej aneuryzmy určená vzorcom, ktorý je prispôsobený veku pacienta, jeho povrchu alebo v pomere medzi normálnym a rozšíreným segmentom aorty.