Zvýšená viskozita krvi je pre organizmus ohrozujúcim signálom. Ide o veľmi rušivý faktor, nebezpečné vážne dôsledky až po infarkt myokardu a mŕtvice. Syndróm zvýšil viskozitu krvi u ľudí - dôvod podstúpiť lekárske vyšetrenie na prítomnosť ochorení, ktoré spôsobujú zhrubnutie krvi. Pri malom porušení sa môžete vyrovnať sami, zmenou stravy, zvýšením množstva tekutiny v strave, bylinným odvarom. Ako odstrániť hrubú krv? Zvážte to v tomto článku.

Krv a jej vlastnosti

Krv je tekutá látka, ktorá je vnútorným spojivovým tkanivom tela. Obehový systém vykonáva transportnú funkciu v tele - zásobuje tkanivá a orgány kyslíkom. Viskozita v krvi znamená rovnováhu vzťahu medzi plazmou (kvapalnou zložkou) a vytvorenými prvkami (krvné bunky). Pri zmene smeru zníženia kvapalnej zložky spôsobuje SPV (syndróm vysokej viskozity) pomalší krvný prietok a v dôsledku toho kŕmenie kyslíkom v tkanivách tela.

Príčiny SPV

Krvné zrazeniny sa vyskytujú z viacerých dôvodov:

- nesprávny pitný režim (nedostatočné množstvo vody, nekvalitná voda atď.);

- chyby vo výžive (zvýšený príjem rýchlych sacharidov, prekrvenie proteínov, nedostatok určitých vitamínov);

- ochorenia cievneho systému (napríklad ochorenia kŕčových žíl, ktoré menia priechodnosť žíl);

- problémy s gastrointestinálnym traktom, obličky (znížená transportná funkcia kvôli kontaminácii jej produktmi nedostatočnou fermentáciou a neúplným rozkladom bielkovín, hnačka);

- onkológia, všetky typy cukrovky;

- zlé návyky (fajčenie, alkohol, drogy);

- infekcia (horúčka, intoxikácia atď.);

- lieky (diuretiká, antikoncepčné prostriedky, hormóny a niektoré bylinky).

Niekedy tehotenstvo môže spôsobiť nerovnováhu tekutín.

Ak sa často objavujete také veci ako únava bez zjavného dôvodu, vysoký krvný tlak, bolesti hlavy a zrakové poruchy, koncentrácia, strata pamäti, depresie, necitlivosť a neustále chladenie končatín, bolestivé uzliny na žilách - je čas premýšľať o stabilizácii krvnej rovnováhy telo. Je dôležité vedieť, ako tenká hustá krv.

Toto sa môže uskutočniť lekárskym ošetrením alebo stabilizáciou procesov výživy a príjmu tekutín.

Metódy diagnostiky SPV

- kompletný krvný obraz;

- špecializované testy zrážania kože;

- na stanovenie koeficientu viskozity (norma je 4,0 - 5,5 jednotiek, viac ako 5 je už dosť závažné porušenie, až 8 jednotiek a vyššie je kritický stav).

Podľa výsledkov testov lekár predpíše liečebnú liečbu alebo poskytne všeobecné odporúčania týkajúce sa možností neliečenia liekov a prevencie SPV. Takže človek má hustú krv. Ako riediť lieky, zvážte ďalšie.

Liečba liečiv

Treba poznamenať, že tento typ liečby musí byť vykonaný jasne tak, ako to predpísal ošetrujúci lekár. Na zníženie viskozity existuje množstvo liekov:

- "Heparín" - najslávnejší liek založený na analógu enzýmov pijavých slín.

- "Warfarín" (analóg - "Dabigatran") - lacné populárne antikoagulant nepriamej akcie.

- "Aspercard", "Curantil" a "Eskuzan" - lieky na zlepšenie sily žíl.

- "Aspirín" a "Cardiomagnyl" - riedenie hemolymfy, prevencia infarktu u staršej skupiny pacientov.

- Množstvo multivitamínových komplexov obsahujúcich selén (zvýšená elasticita krvných ciev).

Byliny, ktoré zriedia hustú krv Niektoré bylinky sú dobre známe v netradičnom lekárstve, ktoré dokonale zvládajú zriedenie hemu:

- Melilot - rastlinná rastlina na pestovanie byliniek. Liečivé vlastnosti ďateliny známe od čias starého Ríma. Je základom lieku "Warfarín". Toxické pre rastliny, používajte s opatrnosťou. Pri príprave tinktúr a odvarov sa celá rastlina používa úplne, jej stonky a korene obsahujú väčšiu koncentráciu liečivých látok. Toto by sa malo zohľadniť pri výrobe tinktúr.

- Konský gaštan je trvalka drevitá rastlina, ktorá sa aktívne používa v tradičnej medicíne a je súčasťou mnohých lekárskych prípravkov. Používajú sa všetky časti zariadenia.

Ďalšie tipy, ako zriediť hustú krv. Čo ešte môže pomôcť?

- Biela vŕba, ona valow, ona vŕta striebro. Krovinárstvo stredného pásma a severnej pologule. Rastá pozdĺž riečnych lôžok a pri vodných útvaroch. V alternatívnej medicíne sa používa stromová kôra bohatá na salicil.

- Zber palív, lúk, ďateliny a prasličky.

Prišli sme na to, ako zriediť hustú krv ľudových prostriedkov.

Potraviny s viskóznou krvou

Keď SPV zobrazuje korekciu napájania. Po prvé, spotreba čistej pitnej vody sa zvyšuje. Je dobré piť aspoň 2 litre denne. Zelený čaj nie je menej užitočný. Po druhé, je potrebné sa na nejaký čas podeliť s množstvom potravinárskych výrobkov. Soľ, údené mäso a sladké nápoje sýtené oxidom uhličitým sú vylúčené z každodenných potravín. Maximálny limit rýchleho sacharidov (sladkostí), bieleho chleba a rolí vysoko kvalitnej múky, pohánky, zemiakov, červenej kapusty, vlašských orechov, banánov.

Naopak odporúčané produkty na častú konzumáciu sú: morská kapusta a morské plody (bohaté na taurín, jód), tučné morské ryby (zdroj polynenasýtených kyselín).

Tu je to, ako jesť hustú krv. Ako riediť (pilulky sa nemusia používať) pri konzumácii zeleniny a ovocia? O tom ďalej.

Zelenina ostatné výrobky

Zelenina zahŕňa rajčiaky a sladkú papriku (majú priaznivý vplyv na nádoby), repa, cesnak, cibuľa, uhorky, cukety, baklažány. Pri výbere mäsa by ste mali uprednostňovať biele odrody - morčacie, kuracie prsia. Užitočné vajcia, mliečne výrobky, slnečnicové semienka, kešuše a mandle, ľanový olej, niektoré korenie - horúci pepper, zázvor, muškátový oriešok.

Z muškátového oriešku môžete pripraviť užitočnú tinktúru: 100 g muškátového orecha naliať 0,5 litra alkoholu, trvať tri týždne. Na konci tohto obdobia sa tinktúra užíva v množstve 20 až 30 kvapiek na pol pohára horúcej vody. Samostatný kurz - výsledné množstvo dokončenej infúzie. Po 10-14 dňoch sa kurz môže opakovať.

Drink zázvor: pol polievková lyžička zemného zázvoru naliať 1 liter vriacej vody, trvať na noci. Výsledné množstvo nápoja piť počas dňa.

Známa a účinná náprava cesnaku a medu. Mash 250 g cesnaku, zmiešame s 300 g medu. Výsledná zmes trvá 3 týždne v tme. Pijte lyžicu trikrát denne pred jedlom (30-40 minút). Niekedy v tinktúre pridáme niekoľko kvapiek citróna.

Aké plody tenké krv

Keď SST užitočné bobule a ovocie s kyselinou, bohaté na vitamíny C a E a draslík. Jedná sa o divo rastúce bobule, moruše, všetky druhy ríbezlí, čerešne, jahody, brusnice, čučoriedky, egreše. Plody: figy, jablko, broskyňa, granátové jablko, pomaranč, citrón. Môžete si vyrobiť čerstvé šťavy z ovocia a bobúľ. Zvlášť vhodné na zriedenie hustoty prietoku krvi je šťava z červeného hrozna alebo suchého červeného vína (dávka je štandardné sklo denne).

Je dôležité mať na pamäti, že v prípade problémov so žalúdkom je nadmerná kyslosť kontraindikovaná.

Vekové vlastnosti viskozity krvi

Ak má dieťa hustú krv, ako sa tenká? Túto otázku často kladú rodičia.

U novorodencov je normálna hustota krvného obehu 2-3 krát vyššia ako u dospelých. Je to spôsobené prítomnosťou veľkého množstva zrelých erytrocytov v krvnom obehu: ich nový a zostávajúci z obehového systému s matkou. Do veku jedného týždňa novorodenec dýcha a v dôsledku toho sa červené krvinky vrátia do normálu.

U dospelých sa približne 75 ml cirkulujúcej krvi na 1 kg telesnej hmotnosti považuje za normálne. U detí je táto dávka približne 130 ml na kg hmotnosti.

S rastom dieťaťa sa toto číslo mení. Do roku života dieťaťa sa tento ukazovateľ vyrovnáva so všeobecnou normou.

Krvný obraz detí a dospievajúcich má rovnaké vlastnosti ako dospelí. Príčiny PWV, metódy ich diagnózy a liečby sú identické s dospelými (berúc do úvahy dávku liekov podľa veku). Pozreli sme sa na to, ako hrubá krv.

Riedidlá na krv: čo si vybrať?

Krv je považovaná za tekutú, mobilnú tkaninu, ktorá poskytuje mnoho funkcií nášho tela. Šíri sa cez systém krvných ciev umiestnených v tele. Stáva sa však, že hustota krvi stúpa, a preto sa nemôže voľne pohybovať po celom tele a vykonávať svoje funkcie.

Príčiny silnej krvi

Hustota krvi by mala byť v normálnom rozmedzí, aby mohla voľne cirkulovať v tele a prispievať k jej práci. Niekedy je však tento parameter porušený.

Viaceré faktory vedú k hrubému krvi.

To možno podporiť z rôznych dôvodov, medzi ktoré patria:

 • Potravinová toxikinfekcia
 • hypoxia
 • cukrovka
 • zápal pečene
 • Cirhóza pečene
 • Kŕčové žily
 • zápal pankreasu
 • Politsetamiya

Existuje veľa faktorov pre výskyt takéhoto ochorenia, pretože mnohé choroby ovplyvňujú zloženie krvi.

Často sa príčina hustoty krvi stáva dehydratáciou. Trvalý nedostatok tekutiny v tele spôsobuje, že krv sa stáva viac viskóznou. Častejšie sa vyskytuje v regiónoch s horúcim podnebím.

Hustota tohto tkaniva sa tiež zvyšuje, keď vstúpi do tela kyselín. Sú to konečný produkt metabolizmu v tele, takže sa môžu vyskytnúť na pozadí zlej výživy.

Ak hovoríme o priamom vplyve na hustotu krvi, existuje niekoľko faktorov:

 • Zvýšenie počtu erytrocytov a krvných doštičiek
 • Zvýšenie hladiny hemoglobínu
 • Zvýšené zrážanie krvi
 • Strata krvi
 • Nedostatok enzýmu
 • Nedostatok vitamínov a minerálov

To všetko ovplyvňuje hustotu krvi. Je potrebné sledovať stav vášho tela a určiť príčiny predtým, než krv prestane vykonávať svoje funkcie.

Hrúbka krvi je ovplyvnená zmenou jeho zloženia a zvýšením počtu červených krviniek, krvných doštičiek a hemoglobínu. Rôzne choroby, stratu krvi a podvýživa vedú k tomu. Ľudia s pankreatitídou alebo cukrovkou sú obzvlášť náchylní na toto. Hustota krvi sa môže zvýšiť v dôsledku dlhodobej dehydratácie.

Získajte informácie o príčinách zhrubnutia krvi z tohto videa.

Diagnostické postupy

Hustota krvi sa diagnostikuje prostredníctvom testov. Hoci sa to nevykonáva systematicky, lekár môže predpísať predpis na predbežné vyšetrenie pacienta. Na diagnostiku sa na stanovenie zloženia a hrúbky používajú rôzne krvné testy. Toto je:

 • Kompletný krvný obraz (určuje zloženie)
 • Skúška zrážanlivosti krvi
 • Koagulogram (určuje stav hemostázy)
 • Analýza viskozity (určuje pomer plazmy a jednotných prvkov)
 • Definícia APTTV

Tieto testy určujú viskozitu krvi. Jeho rýchlosť sa pohybuje v rozmedzí 1,4 až 1,8 jednotiek, mierny prebytok je prijateľný. Primárne príznaky viskozity krvi sa začínajú objavovať rýchlosťou 4 jednotiek. Ak prekročíte 8 jednotiek, existujú zjavné príznaky.

Akékoľvek príznaky sú diagnostikované iba pri vykonávaní laboratórnych vyšetrení krvi.

Diagnóza krvnej hustoty sa vykonáva na základe niekoľkých testov. Umožňujú určiť jeho zloženie, stav procesov, pomer plazmy a prvkov, ako aj zrážanlivosť a viskozitu.

Na základe získaného indikátora sa diagnostikuje choroba a predpísaná ďalšia liečba. Pri zanedbateľnom prebytku indikátora je možná samotná liečba telesnými silami.

Kedy sa má krv zriediť?

Hustota krvi iba nepriamo ovplyvňuje jeho zrážanie a funkciu. Preto hustá krv nie je zárukou infarktu a iných ochorení a naopak. Okrem toho sa vo väčšine prípadov krv nezriedi, ale len znižuje jej zrážanlivosť. Koniec koncov, tento ukazovateľ vytvára veľké riziko pre život, čo prispieva k výskytu krvných zrazenín.

Na okamžité zriedenie krvi je veľa liekov a metód, ale je to nevyhnutné pre telo? Vo väčšine prípadov nevýznamné zvýšenie viskozity krvi neovplyvňuje činnosť tela a následne sa stabilizuje. Preto by ste nemali prehĺtať špeciálne drogy, pretože to môže zhoršiť situáciu.

Po zistení výsledkov testu je potrebné zriedenie krvi.

Riedenie je založené na testoch a príznakoch. V prvom prípade je index pre každý typ analýzy iný. Pre stanovenie hematokritu nad 0,55 značkou je nebezpečné pre telo, a vo všeobecnom analýzy krvi svedčí prebytočné hodnoty erytrocytov 6 * (10 ^ 12) na liter. Priama analýza indexu viskozity nad 4 jednotky je nebezpečná pre zdravie.

Nadbytočné ukazovatele sa prejavujú vo forme príznakov vysokej krvnej hustoty. Medzi ne patria:

 • arteriálnej hypertenzie
 • rozptýlenie
 • Sucho v ústach
 • bolesti hlavy
 • slabosť
 • Teplo v nohách
 • Studené končatiny
 • Uzlíky na žilách

Tiež jasným príznakom je necitlivosť a mravčenie určitých častí tela. Osoba s vysokou krvnou hustotou je stlačená a rýchlo unavená. V takýchto prípadoch by ste sa mali poradiť s lekárom a pokúsiť sa znížiť hustotu, ak to existujú zrejmé predpoklady.

Nie je vždy potrebné riediť krv. Pri malých výškách je tento indikátor bezpečný a nemá vážne dôsledky pre telo. Ak analýzy a symptómy naznačujú výrazný prebytok, potom stojí za to použiť bezpečné metódy na zníženie hustoty. Nemali by ste to však urobiť na základe vlastnej diagnózy, pretože môže poškodiť obehový systém.

Druhy liekov na zriedenie krvi

V hustom krvi sa používajú rôzne lieky. Používajú sa na zníženie rizika ochorenia a krvných zrazenín a nielen na zníženie viskozity krvi. Prvá vec, ktorú lekár snaží sa znižovať hustotu krvi (čo je celkom ťažké vykonávať pomocou liekov), a varujú telo pred chorobou a komplikácií v pozadí tejto situácie.

Na liečbu sa používajú dva typy liekov.

S hrubou krvou sú najprv predpísané dva druhy liekov: protidoštičkové látky a antikoagulanciá. Prvé lieky zabraňujú výskytu agregátov krvných doštičiek, ktoré chránia telo pred angínou a infarktom myokardu. Medzi nimi sú nasledujúce lieky:

Druhou kategóriou sú antikoagulanciá, ktoré zabraňujú výskytu fibrínu. Fibrín prispieva k vzniku krvných zrazenín, čo zvyšuje riziko trombózy. Medzi antikoagulanciami používajte:

Lieky sa vyberajú individuálne na základe indikácií, charakteristík tela a závažnosti stavu pacienta.

Prípravky na zriedenie krvi sa používajú pri prvej pomoci, pretože ide len o symptomatickú liečbu.

Hrubá krv je liečená odstránením jej príčin. Môže ísť o diabetes, hepatitídu, cirhózu a mnoho ďalších ochorení. Jednoduché zníženie krvnej hustoty nič neurobí, pretože sa vráti do pôvodného stavu.

Účinné lieky na zriedenie krvi

Krv je najdôležitejšou súčasťou tela, pretože jeho hlavnou funkciou je zabezpečiť jeho normálne fungovanie a ochranu pred rôznymi nepriaznivými faktormi. Jeho pohyb je zabezpečený cez krvné cievy.

Často existujú situácie, kedy krv začína zahusťovať, čo sa stáva nebezpečným pre zdravie. V tomto prípade odborníci predpisujú lieky na zriedenie krvi. O nich sa bude diskutovať ďalej.

Nebezpečenstvo silnej krvi

Väčšina ľudí nedáva dôležitosť skutočnosti, že porušenie príjmu tekutín do tela môže spôsobiť rôzne negatívne dôsledky. Odborníci identifikovali niekoľko patologických procesov, ktoré sú priamo závislé od viskozity krvi:

 • hypertenzia, charakterizovaná trvalým zvýšením krvného tlaku;
 • ischemická alebo hemoragická mŕtvica;
 • srdcový záchvat;
 • porušenie kardiovaskulárneho systému;
 • ateroskleróza;
 • kŕčové žily;
 • krvné zrazeniny.

Vývoj každej z týchto chorôb môže nielen spôsobiť zdravotné postihnutie, ale aj smrť.

Pomoc lieky

Určenie akéhokoľvek lieku má vykonať iba ošetrujúci lekár po vykonaní diagnostických činností. Okrem toho je počas celého trvania liečby potrebné pravidelne robiť testy na sledovanie zdravotného stavu.

Je dôležité si uvedomiť, že prášky na zriedenie krvi nie sú prostriedkom prevencie tvorby krvných zrazenín. Nie sú schopné rozpustiť už vytvorené zrazeniny. Avšak vzhľadom na ich vlastnosti je možné znížiť viskozitu hrubšej krvi a zabrániť vzniku trombózy.

Čo presne užívať liek av akom dávkovaní rozhodne odborník v každom jednotlivom prípade. Je potrebné vziať do úvahy vekovú kategóriu pacienta, závažnosť ochorenia a mnoho ďalších faktorov.

Skupiny drog

Všetky lieky, ktoré zabraňujú tvorbe krvných zrazenín, sú rozdelené do dvoch skupín:

 1. Protidoštičkové látky. Prispieť k pozastaveniu tvorby krvných zrazenín, ktoré zabraňujú angíne.
 2. Anticoagulants. Ide o lieky, ktoré majú schopnosť zabrániť zvýšenému zrážaniu krvi a trombóze v budúcnosti.

Lieky druhého typu sa zase rozdeľujú na:

 • nepriame lieky, ktoré sa používajú ako profylaxia po mŕtvici alebo infarkte myokardu;
 • priamy účinok, používaný pri vykonávaní dočasných terapeutických opatrení pod dohľadom laboratórneho výskumu.

Všetky lieky zamerané na zriedenie krvi musia byť najprv prijaté na poskytnutie prvej pomoci tela. Samotný patologický proces možno odstrániť len ako výsledok liečby základnej choroby.

Komu je žiadosť uvedená?

Je potrebné prijať opatrenia na podporu riedenia krvi len na základe vhodných výsledkov testov alebo v prípade výskytu charakteristických symptómov. V závislosti od typu laboratórneho výskumu sa ukazovatele môžu líšiť.

Pri hodnote hematokritu vyššej ako 0,55 je telo vážne ohrozené. Pri vykonávaní kompletného krvného testu na krvácavú poruchu sa pozoruje zvýšenie koncentrácie červených krviniek na 6 alebo viac na liter. Ak v analýze viskozity hodnota indikátora je vyššia ako štyri, potom môžeme hovoriť o hrozbe.

Zodpovedajúce symptómy tiež naznačujú nadmernú hustotu krvi v krvi. Patria medzi ne:

 • pocit sucha v ústach;
 • roztržitosť;
 • zvýšenie tlaku;
 • slabosť;
 • ťažkosti a chladu v dolných končatinách;
 • bolesť hlavy.

Navyše brnenie a necitlivosť v niektorých oblastiach tela sa považujú za jeden z hlavných príznakov. Pri krvných zrazeninách dôjde k trvalému depresívnemu stavu pacienta.

Efektívne produkty pre ľudí v každom veku.

Medzi najefektívnejšie a najčastejšie používané lieky na zmierňovanie krvi patrí:

 1. Heparín. Rovnaká aktívna zložka je prítomná v hliene pijavice, ktoré vstupujú do krvného obehu počas zhryznutia.
 2. Dabigatran. Je to inhibítor trombínu. Prispieva k dosiahnutiu aktívnej hladiny koagulácie.
 3. Warfarín. V popularite je na druhom mieste.
 4. Trentalu.
 5. Aspekard. Pomáha kontrolovať trombózu.
 6. Rivaroxaban. Liečia vysoko selektívne inhibítory. Relatívne nová droga.
 7. Aescusan. Prispieva k normalizácii krvného obehu v žilách, posilňuje cievne steny.
 8. Fenilin. Má efektívne účinky na krátke časové obdobie. Keďže tento nástroj má mnoho kontraindikácií, používa sa vo výnimočných prípadoch.
 9. Prípravky hydroxidu horečnatého (Cardiomagnyl). Vykonajte kontrolu nad zhrubnutím tekutiny v krvi.
 10. Multivitamíny. Prispieť k obnoveniu vaskulárnej štruktúry a zabrániť tvorbe krvných zrazenín.
 11. Aspirin.

Všetky vyššie uvedené prostriedky by sa mali používať len podľa pokynov lekára. Samošetrenie môže spôsobiť negatívne dôsledky.

Po 40-50 rokoch

Po dosiahnutí veku 40 rokov musí byť každá osoba pravidelne podrobená lekárskej prehliadke, aj keď nemá chronické ochorenia. Telo je postupne oslabené, čo je omnoho nebezpečnejšie pri vývoji akéhokoľvek patologického procesu.

Lieky predpísané odborníkmi na riedenie krvi pacientov starších ako 50 rokov zabraňujú vzniku trombózy, ako aj ochorenia srdca a krvných ciev. Vždy bol aspirín považovaný za jeden z najlepších liekov.

Navyše sa nedávno široko používali iné lieky. Zoznam liekov odporúčaných na použitie vo vyššom veku:

 • warfarín;
 • heparín;
 • Eksanta
 • Aspirínové kardio.

Aj dospelí sú veľmi vhodní:

Uvedené finančné prostriedky sa musia použiť s prestávkou. Toto udržiava viskozitu krvi normálne po celý rok.

Čo je možné použiť počas tehotenstva

Nedoporučuje sa používať lieky na zmierňovanie krvi sami, keď nosíte dieťa. Ich vymenovanie by mal vykonávať iba ošetrujúci lekár a až po vykonaní príslušného diagnostického vyšetrenia.

Okrem toho by ste nemali užívať drogy počas tehotenstva.

Ženy v pozícii najčastejšie menovali Curantil. Účinok liečiva pomáha posilňovať cievne steny, zlepšuje prietok krvi a zabraňuje tvorbe krvných zrazenín.

V stacionárnych podmienkach sa môže podávať heparín. Nemá nepriaznivý vplyv na plod, pretože nie je schopný preniknúť do placenty.

Treba však pamätať na to, že pri používaní sa zvyšuje riziko potratu alebo predčasného pôrodu, aby sa zabránilo takýmto komplikáciám, je nevyhnutné, aby sa tento nástroj používal iba pod prísnym dohľadom špecialistu.

Lacné finančné prostriedky

Najlepšie lacné drogy sú uvedené v nasledujúcom zozname:

 • Atsekardol;
 • Thromboth ACC;
 • Aspirínová kardio;
 • cardiomagnil;
 • Fenilin.

Vezmite všetky potrebné prostriedky až po konzultácii s lekárom.

Používanie drog na choroby

S rozvojom určitých patologických procesov je použitie liekov, ktoré prispievajú k prevencii trombózy, jednoducho nevyhnutné.

Takže s kŕčovými žilami musíte venovať osobitnú pozornosť zloženiu krvi a uistiť sa, že nezhustne. Dobré vlastnosti majú gél nazývaný Lioton.

Možno tiež predpísať tabletky Dipyridamolu alebo Curantila. S rozvojom tejto patológie nie je nadbytočné používať antikoagulanciá. Môže to byť Fraxiparin alebo Clexane vo forme injekcií, ktoré sú nízkomolekulárnymi analógmi Heparínu.

Ak existuje tendencia k zahusteniu krvnej kvapaliny, je dôležité venovať pozornosť zdravotnému stavu, ktorý zabráni tvorbe krvných zrazenín. Heparín a jeho analógy sa často používajú na vyriešenie tohto problému. Aby sa zabránilo tvorbe nových krvných zrazenín, je určený warfarín. V prípade rozsiahlej trombózy sa môže použiť Alteplaz.

Keď je odporúčaná predsieňová fibrilácia na pitie warfarínu. V prípade diagnostikovania hypertenzie a ischémie srdca - Cardiomagnyl.

kontraindikácie

Pred rozhodnutím o použití konkrétneho lieku by ste sa mali poradiť so svojím lekárom, pretože každé z týchto liekov má významné kontraindikácie.

Medzi najbežnejšie z nich patrí:

 • predispozícia na krvácanie;
 • cerebrálne krvácanie;
 • akútne formy vredov alebo erózie v orgánoch gastrointestinálneho traktu;
 • ťažké zlyhanie obličiek;
 • obdobie plodu (1. a 3. trimester);
 • dojčenia;
 • alergické reakcie;
 • nazálna polypóza;
 • dna;
 • individuálna intolerancia voči kyseline acetylsalicylovej;
 • vo veku menej ako 18 rokov.

Neodporúča sa, aby ste si vybrali lieky, ktoré prispievajú k zriedeniu krvi. Vzhľadom na viacero obmedzení je potrebná konzultácia so špecialistom. Len lekár bude môcť správne vybrať prostriedky a predpísať potrebnú dávku.

Vedľajšie účinky

Pretože väčšina liekov obsahuje vo svojom zložení účinné látky, pacienti často vyvolávajú vedľajšie účinky:

 • narušenie zažívacieho systému;
 • podráždenie gastrointestinálneho traktu;
 • vredy pri dlhodobom čerpaní peňazí;
 • gastrointestinálne krvácanie;
 • vyrážka na koži;
 • slabosť;
 • narušená stolica (hnačka).

Aby ste tomu zabránili, musíte prísne dodržiavať predpisy lekára a nemôžete nezávisle zvyšovať alebo znižovať dávkovanie lieku.

Prevencia komplikácií

Aby sa udržala normálna viskozita krvi a aby sa zabránilo negatívnym účinkom, je potrebné kontrolovať režim pitia a kvalitu výživy.

Je tiež dôležité dodržiavať niektoré jednoduché pravidlá prevencie:

 • znížiť množstvo potravín s vysokým obsahom cholesterolu a cukru v strave;
 • existuje viac morských plodov;
 • prestať piť a fajčiť;
 • venovať viac času na uvoľnenie a prechádzky na čerstvom vzduchu;
 • vykonávať;
 • Nevystavujte telo stresovým situáciám.

Prostriedky krvácania - lieky s vysokou účinnosťou. Vďaka ich účinkom sa zvyšuje šanca zabrániť vzniku mnohých závažných ochorení.

Spôsobuje hrubú liečbu krvi

Obehový systém tela vykonáva transportnú funkciu, dodáva kyslík a živiny do buniek a tkanív. Všetky patologické procesy, ktoré ju ovplyvňujú, vedú k narušeniu vnútorných orgánov. Hrubá krv naznačuje porušenie jej zloženia.

Tento patologický stav je charakterizovaný nasledujúcimi znakmi:

 • zvýšený objem červených krviniek;
 • zvýšené hladiny hemoglobínu;
 • rastúca koncentrácia krvných buniek a plazmy (hematokrit).

Predtým, než zistíte, prečo sa v osobe vytvorí hrubá krv, treba poznamenať, že ukazovatele uvedené vyššie sa menia, keď ľudia vyrastú.

O patologickom stave

Rozhodnutie o tom, čo robiť s hustou krvou, závisí od dôvodov, ktoré vyvolali tento stav. Je dôležité si uvedomiť, že skúmaný problém nie je samostatnou chorobou. Je to príznak, ktorý poukazuje na vážnu patológiu ľudského tela.

Krv pozostáva z dvoch zložiek:

 • krvných buniek alebo tvarovaných prvkov, na ktorých závisí hustota kvapaliny;
 • plazma predstavujúca kvapalnú časť.

Normálne je hustota prvej je 1092-1095, druhá - 1024-1050. To znamená, že koncentrácia tvarovaných prvkov vždy presahuje objem obsahu plazmy. Posledná z nich pozostáva z približne 91% vody a 9% sušiny. Okrem týchto buniek krv obsahuje rôzne proteíny a soli.

Pomer koncentrácie krvných buniek a plazmy, známy ako hematokrit, je u mužov a žien rozdielny. Je to spôsobené fyziologickými vlastnosťami ich organizmov.

Hustota krvi alebo viskozita závisí od koncentrácie dvoch zložiek: fibrinogénu a protrombínu. Toto číslo sa však môže zvýšiť po zvýšení množstva cholesterolu, glukózy a ďalších prvkov.

To vedie k zvýšeniu hematokritu

Príčinou silnej krvi môžu byť rôzne patologické procesy. Podobné faktory vyvolávajú zvýšenie hematokritu u mužov a žien. V prvom prípade je však predmetná problematika bežnejšia z vyššie uvedených dôvodov.

Existujú nasledujúce dôvody, ktoré zvyšujú hematokrit:

dehydratácia

Dehydratácia sa vyskytuje na pozadí:

 • nedostatočný príjem tekutiny v ľudskom tele;
 • renálne patológie;
 • priebeh diabetu;
 • horúčka;
 • žijúcich v regióne s vysokým teplotným prostredím;
 • kontinuálne zvracanie spôsobené ťažkou intoxikáciou alebo inými patologickými procesmi;
 • pretrvávajúca hnačka v dôsledku otravy jedlom;
 • chronická pyelonefritída.

Dehydratácia tiež ohrozuje osobu s chorobami, ktoré sú sprevádzané horúčkou. Táto reakcia na telo je navrhnutá tak, aby normalizovala stav pacienta, čoho dôsledkom je zvýšené potenie a časté močenie.

Dlhodobé lieky

Množstvo liekov (najmä syntetických drog) s dlhodobým používaním nepriaznivo ovplyvňuje stav krvi: plazma postupne stráca kvapalnú časť, čo nakoniec vedie k zvýšeniu hematokritu. Tieto javy môžu spôsobiť:

 • lieky používané na liečbu patológií kôry nadobličiek (napríklad hydrokortizón);
 • perorálne kontraceptíva;
 • diuretiká;
 • lieky určené na obnovenie erektilnej funkcie.

Tieto tablety je možné použiť iba po tom, čo súhlasíte s priebehom liečby lekárom av dávke predpísanej odborníkom.

Prerušenie metabolických procesov

Pri ochoreniach žalúdka, čreva a pečene nie sú niektoré metabolické produkty dostatočne oxidované a v tejto forme vstupujú do obehového systému. To vedie k zvýšeniu obsahu vytvorených prvkov vrátane glukózy, pričom sa zachová rovnaká plazmatická koncentrácia.

Výsledkom je zníženie množstva bielkovín v obehovom systéme, čo ďalej vyvoláva uvoľňovanie vody z krvi do tukových tkanív. O tomto probléme je znázornený výskyt edému.

Problémy s dýchacím systémom

Prerušenie dýchacieho systému spôsobuje zníženie množstva kyslíka vstupujúceho do tela. Nedostatok tejto látky vyvoláva nástup hypoxie a oxidácie krvi.

Táto druhá okolnosť negatívne ovplyvňuje životaschopnosť tvarovaných prvkov: začína sa hromadiť v nádobách. V dôsledku toho sa na pozadí hypoxie zrýchľuje proces dezintegrácie krvných buniek a uvoľňovanie produktov zhoršujúcich priebeh patologického stavu.

Zvýšte cholesterol

Zvýšenie hladiny cholesterolu v krvi je známe ako hypercholesterolémia. Tento proces prispieva k hematokritu. Súčasne dochádza k zmene viskozity krvi na pozadí aktívneho vstupu do plazmy nielen cholesterolu, ale aj ďalších prvkov: triglyceridov, lipoproteínov.

Infekcia tela

Infekcia tela rôznymi infekciami alebo parazitickými formami života vedie k aktivácii imunitného systému. Jeho bunky prenikajú do obehového systému, kde následne zomierajú, čím zvyšujú plazmatickú koncentráciu.

Tento proces je spôsobený skutočnosťou, že časť leukocytov je neustále umiestnená v submukóznej vrstve čreva. Takáto organizácia sa vyhýba stavu preplnenia. Avšak v prípade helmintickej alebo infekčnej patológie sa leukocyty vrátia do krvného obehu, čím sa zvyšuje viskozita tekutiny.

Nerve Surge

Silné skúsenosti vedú k zvýšeniu obsahu rôznych zložiek v krvnom riečisku: cholesterolu, glukózy a ďalších prvkov. Súčasne, aby sa zvýšil hematokrit, je potrebné, aby osoba pravidelne prežívala nervové nadmerné záťaže. Epizodické stresy majú malý vplyv na stav obehového systému.

Súčasné uvoľňovanie adrenalínu do krvi, ktoré sa vyskytuje na pozadí nervových zážitkov, zvyšuje nielen hematokrit, ale negatívne ovplyvňuje aj funkciu kostnej drene.

Ďalšie faktory

Existuje pomerne málo faktorov, ktoré vyvolávajú vznik hrubšej krvi. Patria sem aj:

 • negatívny vplyv prostredia, fajčenie, vystavenie oxidu uhoľnatému a výfukové plyny;
 • antifosfolipidový syndróm;
 • erytémia, v ktorej sa zvyšuje hladina červených krviniek;
 • leukémie;
 • myelóm;
 • cirhóza pečene;
 • hepatitída;
 • zápal pankreasu;
 • kŕčové žily;
 • tepelné popáleniny.

Nesprávna strava je ďalšou bežnou príčinou zhrubnutia krvi. Vyvolanie takéhoto dôvodu sa vysvetľuje skutočnosťou, že po preniknutí výrobkov do tela imunitný systém uvoľňuje mnohé bunky, aby ich očistil od cudzích prvkov. To znamená, že po každom jedle sa ľudská krv stáva o niečo silnejšou.

U novorodencov

U novorodencov sa krvný obraz výrazne líši od počtu dospelých a detí od jedného roka do nasledujúceho. Normalizujú sa v priebehu času. Najmä novorodenci majú vysoký obsah hemoglobínu a červených krviniek.

Tieto javy sú spôsobené skutočnosťou, že telo dieťaťa spadá do neznámeho prostredia a zodpovedajúcim spôsobom reaguje. V priebehu roka sa obnovia všetky indikátory a približujú sa k hodnotám u dospelých.

Doba nosenia dieťaťa

Keď sa narodí dieťa, v ženskom tele sa vyskytujú závažné zmeny. Niektoré z nich sú potrebné na úplné vytvorenie plodu. Niektoré zmeny však majú negatívny vplyv na stav matky aj nenarodeného dieťaťa. Jednou z nich je hustá krv počas tehotenstva.

Zvýšený hematokrit u žien sa vyskytuje z nasledujúcich dôvodov:

 • individuálna fyziológia;
 • znížený príjem vody;
 • nedostatočný príjem vitamínov a minerálov, ktoré vo veľkom množstve vedú k tvorbe plodu;
 • nedostatok enzýmov;
 • užívanie liekov obsahujúcich železo predpísaných pre nízky obsah hemoglobínu;
 • aktívne používanie potravín bohatých na bielkovinové zložky a uhľohydráty;
 • aktívnu prácu sleziny.

Okrem toho vzniká hustá krv počas tehotenstva kvôli toku mnohých patológií:

 • veľká strata krvi;
 • zvýšená zrážavosť, ktorá často vedie k potratom;
 • patológie obličiek, pečene a čriev;
 • silná bolesť

Často sa hematokrit u tehotných žien zvyšuje počas krátkeho časového obdobia pod vplyvom samostatného faktora. Ale keď sa skombinuje, stav ženy sa zhoršuje.

Je dôležité pochopiť, že hrubá krv u tehotných žien je ochranná reakcia organizmu proti strate krvi počas pôrodu. To znamená, že počas tehotenstva plodu všetky ženy dočasne zvyšujú hematokrit. Diskusia o závažnosti tohto problému je možná len vtedy, ak koncentrácia plazmy a jednotných prvkov výrazne prekročila povolenú rýchlosť.

Možné komplikácie

Najčastejšie sa u starších ľudí diagnostikuje hrubá krv. Vysvetľuje to skutočnosť, že ľudské telo je v priebehu času horšie pri zvládaní svojich funkcií, v dôsledku čoho sa produkty rozpadu vypúšťajú v menšom rozsahu. Vzhľadom na silnú krv sa zvyšuje zaťaženie kardiovaskulárneho systému, čo nakoniec vedie k vzniku patologických stavov.

Riziko komplikácií v posudzovanom probléme priamo závisí od jeho príčin.

Účinky u dospelých

Hore sa hovorilo, že s hustou krvou dochádza k poklesu prietoku krvi. Obzvlášť jasne sa tento problém vyskytuje na úrovni malých plavidiel. Výsledkom je stagnácia tekutiny, ktorá vedie k:

 • zníženie prívodu kyslíka a živín do buniek;
 • stagnácia oxidovaných produktov;
 • voľných radikálov.

Popísané procesy prispievajú k porušeniu homeostázy a výskytu hypoxie.

Okrem toho vzhľadom na pomalší prietok krvi sa zvyšuje priepustnosť cievnych stien. Táto okolnosť je jedným z hlavných dôvodov:

 • tvorba aterosklerotických plátov;
 • spájanie krvných zrazenín medzi sebou, čo sa stáva predpokladom pre vznik trombózy.

Tieto procesy vyvolávajú:

 • infarkt myokardu;
 • mozgová mŕtvica;
 • tromboembolizmus systému pľúcnej artérie;
 • smrťou.

Pri vývoji patologického procesu sa pozoruje zhrubnutie steny myokardu s následným zriedením. Výsledkom je vývoj srdcového zlyhania.

Znížený prietok krvi prispieva aj k vzniku hypertenzie (vysoký krvný tlak), častého krvácania.

Dôsledky počas tehotenstva

Dôsledky pre dieťa počas tehotenstva v súvislosti s vývojom posudzovaného patologického procesu budú oveľa ťažšie ako pre ženu. Hrubá krv spôsobuje nasledujúce negatívne účinky:

 • kŕčové žily ovplyvňujúce dolné končatiny;
 • hypoxia neformálneho dieťaťa;
 • trombóza, mŕtvica, infarkt myokardu;
 • vývojové poruchy u dieťaťa;
 • pozastavenie tehotenského pokroku;
 • potrat.

Ak sa neprijmú žiadne opatrenia na zriedenie hrubšej krvi, pravdepodobnosť smrti dieťaťa bude mimoriadne vysoká.

Klinický obraz

Sporný problém nemá žiadne konkrétne znaky. To znamená, že príznaky hrubšej krvi nie sú priradené v samostatnej skupine. Nasledujúce príznaky môžu naznačovať výskyt zvýšeného hematokritu:

 • intenzívna smäd;
 • odvodnenie slizníc a kože;
 • vznik dýchavičnosti;
 • tolerancia pri nízkych zaťaženiach, svalová slabosť;
 • aktívny tlkot srdca bez zjavného dôvodu;
 • vzhľad nepríjemných pocitov, lokalizovaný za hrudníkom;
 • ťažkosťou v hlave;
 • pocit chladu v končatinách.

Dieťa s hustou krvou sa stáva viac ošúchaným a ospalým.

Spôsoby identifikácie problémov

Pred zvážením toho, ako sa zjemňuje tenká krv, je potrebné sa zamyslieť nad tým, ako identifikovať tento problém. Na tento účel sa konajú tieto podujatia:

 • kompletný krvný obraz;
 • koagulogram, povinný pre tehotné ženy v prípade patologického stavu;
 • biochemická analýza;
 • test glukózovej tolerancie;
 • analýza moču.

Všetky štúdie sa vykonávajú na určenie úrovne obsahu tvarovaných prvkov a ich odchýlky od normálnych hodnôt.

Liečba

Liečba hrubšej krvi zahŕňa vykonávanie činností zameraných na riedenie a potlačenie príčiny. Na dosiahnutie týchto cieľov sú pridelené:

 • postupy obnovy metabolizmu;
 • lieky, ktoré zabraňujú tvorbe krvných zrazenín;
 • opatrenia na elimináciu nádorových útvarov.

Nasledujúce drogy zohrávajú aktívnu úlohu pri riešení problému:

 1. Aspirín, kardiomagnyl, dipyridamol a tirofiban. Prispievajú k zriedeniu krvi a normalizácii prietoku krvi. Tieto lieky nie sú predpísané pre nasledujúce patológie:
  • žalúdočné a duodenálne vredy;
  • bronchiálna astma;
  • hepatálna dysfunkcia;
  • hypertenzia;
  • alergie na zložky liekov;
  • tehotenstvo.
 2. Ak sú tieto patológie identifikované, tieto lieky sú nahradené inými látkami: neodikumarín, warfarín, heparín.

Je dôležité poznamenať, že súčasné podávanie liekov prvej a druhej skupiny je zakázané. Liečba hrubšej krvi sa vykonáva pod kontrolou koagulogramu.

Liečba patologického procesu zahŕňa aj intervencie a lieky určené na elimináciu základnej choroby. Preto sa režim liečby určuje v závislosti od jednotlivých indikátorov pacienta.

Normalizácia výkonu

S cieľom zriediť krv sa odporúča, aby tehotné ženy a iní pacienti zhodnotili svoju každodennú stravu. Strava pre posudzovaný problém zahŕňa odmietnutie určitých produktov. To, čo nemôže jesť, určuje ošetrujúci lekár na základe individuálnych indikátorov pacienta.

Dietetická výživa zahŕňa nasledujúce podmienky:

 1. Aktívny príjem tekutín. Každý deň pacient potrebuje piť až 1,5 až 2 litre tekutiny. Odporúča sa zastaviť voľbu na čistú, ne-uhličitú vodu. Samotná kvapalina musí byť spotrebovaná počas dňa.
 2. Znížte príjem soli. Zabraňuje odstráneniu tekutiny z tela, čo spôsobuje tvorbu opuchu.
 3. Existuje viac produktov s kyselinou askorbovou. Prispieva k rýchlemu zriedeniu krvi. Kyselina askorbová sa nachádza v plodoch, ovocí (grapefruit, limetka, citrón), zelenina, červená a oranžová.
 4. Pridajte do stravy množstvo korenia. Odporúča sa používať ako korenie na riad:
  • kurkuma;
  • oregáno;
  • kôpor;
  • zázvor;
  • tymián.
 5. Použite oleje z repkového, olivového a ľanového semena.

Počas liečby je potrebné opustiť:

 • mlieko a mliečne výrobky;
 • mäsové výrobky a konzervovanie;
 • vaječný žĺtok;
 • čokoláda, káva a potraviny s vysokým obsahom cukru;
 • pekárske výrobky.

Doplnenie stravy je navrhnuté tak, aby upravovalo každodennú fyzickú námahu v smere ich znižovania. V takom prípade ich nemôžete úplne opustiť.

Ľudová medicína

Liečba ľudovými prostriedkami tiež prináša pozitívne výsledky. Odporúča sa používať takéto výrobky iba po konzultácii s lekárom.

Vŕbová kôra

 1. Pri príprave lieku budete potrebovať čajovú lyžičku rastliny a dve poháre vriacej vody. Pri zmiešaní zložiek je potrebné ich pomaly ohrievať a 20 minút variť.
 2. Potom sa má kompozícia infúziť šesť hodín.
 3. Hotový liek sa užíva v pohári trikrát denne.

Koreň zázvoru

Rastlina musí byť drvená, potom zmiešaná s malým množstvom škorice a pridať do čaju. Kompozícia sa užíva nie viac ako trikrát denne po jedle.

Zber rastlín

 1. Ak chcete riediť krv, je potrebné zmiešať v rovnakých rozmeroch listy čierneho ryžového, hlohového a šípkového bobuľovitého, nechtových kvetov.
 2. Po brúsení by mali mať štyri polievkové lyžice zmesi a zriediť dvoma šálkami vriacej vody. Kompozícia sa varí 20 minút a infúzia sa nejaký čas.
 3. Hotový výrobok sa užíva vždy po jedle.

Je možné doplniť vyššie uvedené liečebné režimy s hirudoterapiou. Použitie tohto postupu je povolené len po konzultácii s lekárom, pretože má veľa kontraindikácií.

Ako prevenciu z hľadiska problému môžete použiť tipy týkajúce sa príjmu potravy. Tiež, aby sa zabránilo tvorbe silnej krvi, odporúča sa pravidelne cvičiť, udržiavať aktívny životný štýl a vzdávať zlé návyky.

Prečo má človek hustú krv, ako sa tenká?

Hrubá krv nie je nezávislé ochorenie, ale symptóm, ktorý sa vyskytuje pri rôznych poruchách v tele. Ak nezačnete včasnú liečbu, začnú v mnohých orgánoch a systémoch vzniknúť deštruktívne a niekedy aj nezvratné procesy.

Krv sa zahustí pri poruche v tele

Viskozita krvi je normálna

Hrubá krv (zvýšený viskozitný syndróm) sa vyskytuje so zvýšením hodnôt hematokritu, čo je porušení pomeru medzi hladinou enzýmov a plazmy.

Viskozita v krvi sa meria pomocou viskozimetra - pomocou prístroja sa porovnáva rýchlosť krvi a destilovanej vody. V ideálnom prípade by sa krv mala pohybovať 4-5 krát pomalšie ako voda, rýchlosť viskozity plazmy je 1,4 až 2,2 jednotky. Relatívna viskozita celej krvi u mužov je 4,3 - 5,7 jednotiek, u žien - 3,9 - 4,9. Hustota krvi je 1,050 až 1,064 g / ml.

Prvé klinické príznaky ochorenia sa začínajú objavovať, ak ukazovatele prekročia 4 jednotky.

U novorodencov sú hladiny hemoglobínu a leukocytov vyššie ako u dospelých, takže viskozita je 10-11, ku koncu prvého mesiaca života, výkonnosť dieťaťa klesne na 6, potom sa postupne znižuje.

Miera viskozity krvi u žien a mužov

U adolescentov sa na pozadí hormonálneho nastavenia v tele mierne zvyšuje viskozita v plazme, stačí upraviť denný režim, čím sa vytvorí správne menu, aby sa indikátory normalizovali.

Príčiny silnej krvi

Kvalitatívne ukazovatele plazmy závisia od mnohých faktorov - výživa, práca vnútorných orgánov, režim dňa. Stres, závislosť sa takmer vždy stáva príčinou vzniku syndrómu vysokej viskozity.

Z toho, čo krv sa zahusťuje - chyby vo výžive:

 1. Vášeň pre rýchle sacharidy, bielkovinové jedlá. Sladkosti zvyšujú množstvo glukózy a bielkovinové potraviny obsahujú mnoho aminokyselín, ktoré sú nedotované v krvi - všetky tieto faktory prispievajú k rozvoju vysoko viskózneho syndrómu.
 2. Zvýšený cholesterol s pravidelným používaním alkoholu, rýchleho občerstvenia, mastných a iných nezdravých potravín.
 3. Otrava tela ťažkými kovmi, pesticídy, ktoré sa hromadia v zelenine a ovocí pri spracovaní silnými chemikáliami.
 4. Avitaminóza - zvýšenie hustoty sa pozoruje vtedy, keď v tele absentuje kyselina askorbová a vitamíny B.

Hlavným dôvodom zvýšenej viskozity je dehydratácia, nedodržiavanie vodného režimu, používanie pitnej vody s nízkou kvalitou.

Nadbytočný cholesterol zahusťuje krv

Aké ochorenia zvyšujú viskozitu krvi

Ale vždy hustá krv je znakom nezdravé stravy alebo životného štýlu, často sa na patogických stavoch vyvíja patologický stav. Hlavným dôvodom sú cievne ochorenia, kŕčové žily, chronické srdcové zlyhanie.

Aké problémy môžu naznačovať zvýšený viskózny syndróm:

 • ochorenia obličiek - telo nemá čas na to, aby sa vylúčilo z poškodenia bielkovín, keď vnikne do krvi, spôsobuje jeho acidifikáciu;
 • ochorenia pečene - pri hepatitíde, cirhóze sa zníži syntéza krvných bielkovín, čo negatívne ovplyvňuje zloženie tekutiny;
 • zníženie enzymatickej aktivity v prípade pankreatitídy, cholecystitídy, dysbakteriózy - potravina nie je úplne trávená, do krevného obehu preniká podoxidovaná častica;
 • vírusové, bakteriálne infekcie, infekcie parazitmi;
 • predĺžený nárast teploty;
 • vnútorné krvácanie;
 • onkologické patológie - myelóm, niektoré formy leukémie;
 • diabetes, iné endokrinné ochorenia;
 • hyperfunkcia sleziny;
 • problémy s orgánmi dýchacieho systému;
 • rozsiahle tepelné popáleniny.

Hepatitída C zahusťuje krv

Symptómy krvných zrazenín

Syndróm zvýšenej viskozity má rozmazaný klinický obraz, dá sa spoľahlivo identifikovať iba pomocou testov. Existujú však niektoré príznaky, ktoré môžu naznačovať prítomnosť patológie.

Kľúčové vlastnosti:

 • časté bolesti hlavy;
 • hučanie v ušiach;
 • rozmazané videnie, roztrhnutie, problémy s pamäťou;
 • syndróm chronickej únavy, slabosť, ospalosť, všeobecná nevoľnosť;
 • hnisavé bolesti, znecitlivenie, mravčenie paží a nôh, končatiny sú takmer vždy chladné;
 • pokožka sa stáva čírou, suchou;
 • silný pocit smädu;
 • depresívnych stavov.
Ak sa krv stáva lepkavou a viskóznou, človek sa obáva vysokého krvného tlaku, dýchavičnosti, častého krvácania z nosa, začína sa rozbiehať uzliny na žilách.

Vízia sa môže zhoršiť v dôsledku zahustenia krvi.

Ktorý lekár sa má kontaktovať?

Ak sa vyskytnú príznaky zvýšenej viskozity plazmy, je potrebné navštíviť praktického lekára, ktorý po vyšetrení a počiatočnej diagnóze dokáže poradiť kardiológovi, endokrinológovi, gastroenterológovi, onkológu.

Ako určiť hustotu krvi?

Aby sme vedeli o úrovni viskozity, je potrebné dôkladne preskúmať, pretože nárast výkonu sa vyskytuje pri rôznych chorobách.

Aké testy musíte prejsť:

 • Klinický krvný test - sa vyskytuje syndróm zvýšenej viskozity s vysokým hemoglobínom a ESR, zvýšenie počtu červených krviniek, pokles počtu krvných doštičiek;
 • analýza hematokritu;
 • stanovenie zrážanlivosti krvi;
 • koagulogram - metóda pomáha určiť stav hemostázy;
 • výpočet času tromboplastínu.

Na stanovenie úrovne viskozity je potrebné vykonať krvný test.

Len na základe výsledkov laboratórnych testov môže lekár diagnostikovať syndróm zvýšenej viskozity, ďalšia diagnóza bude zameraná na identifikáciu príčiny. Osoba bude musieť urobiť EKG, ultrazvuk, MRI a CT, endoskopiu, robiť biochémiu, test na nádorové markery.

Čo robiť s hustou krvou

Pri diagnostikovaní syndrómu so zvýšenou viskozitou je potrebné začať liečbu liekom, dodržiavať špeciálnu diétu, alternatívna medicína sa môže brať ako podporná a pomocná terapia.

Riedidlá krvi

Pri vysokej viskozite je liečba zameraná na odstránenie ochorenia, ktoré sa stalo príčinou zvýšenej hustoty, prevencie trombózy.

Ako odstrániť krv:

 • lieky na báze kyseliny acetylsalicylovej - aspirín-kardio, kardiomagnyl, kardiopyrín, eliminujú viskozitu, majú trombolytický účinok;
 • priamo pôsobiace antikoagulanciá - heparín, Curantil;
 • Dihydroquercitín, Capilar - lieky posilňujú steny ciev, urýchľujú proces regenerácie, zabraňujú oxidácii tukov v bunkových membránach;
 • lieky na elimináciu prejavov kŕčových žíl - Lioton;
 • Tablety s heparínom - zlepšuje plazmatickú kvalitu;
 • znamená boj proti nadmernej kyslosti krvi - Alka-Mine.

Okrem toho by ste mali užívať vitamínové komplexy s vysokým obsahom kyseliny askorbovej, vitamíny skupiny B.

Capilar - prostriedok na posilnenie stien krvných ciev

Liečba ľudových liečiv

Niektoré liečivé rastliny a rastliny pomáhajú znižovať viskozitu krvi, ale je lepšie užívať ľudské lieky s liekmi.

Ako odstrániť krvné zrazeniny doma:

 1. Nalijte 200 ml vriacej vody 10 g rozdrvených kyslíkových kvetencov na suchom koši, rozmiešajte na nízkej teplote až do varu, nechajte 6 hodín v uzavretej nádobe. Pijte celú dávku liekov počas dňa v malých dúškoch. Trvanie liečby je 15-20 dní.
 2. Nalejte 220 ml vriacej vody 2 lyžice. l. tráva ďatelina, varte na minimálne teplo po dobu 10 minút, chladné, napätie, vezmite 50 ml bujónu trikrát denne.
 3. Varte 400 ml vriacej vody 1 lyžička. vŕba kôra, varte zmes na nízkej teplote po dobu 20 minút, nechajte v zapečatenej nádobe po dobu 4-5 hodín. Pite 180 ml trikrát denne.
Aby ste si udržali optimálnu hustotu plazmy, musíte každodenne pred raňajkami ustúpiť 10-15 ml slnečnicového oleja v ústach, nemusíte ju prehĺtať, mali by ste to vyplieniť, keď sa zmení na bielu.

Jedlo pri zahustení krvi

Diéta pomôže odstrániť menšiu viskozitu, zabráni vzniku patológie.

Zoznam užitočných produktov:

 • cibuľa, cesnak, paradajky, repa, cuketa, uhorky;
 • klíčené obilniny;
 • olej z ľanu, slnečnice, olivových strukovín;
 • citrusové plody, brusnice, jahody, maliny, čučoriedky, granátové jablko;
 • zázvor;
 • surové orechy;
 • chudé ryby a morské plody;
 • kuracie a králičie mäso;
 • tmavá čokoláda;
 • korenie a korenie - kurkuma, oregano, tymian.

Horká čokoláda je vhodná na zahusťovanie krvi.

Sladkosti s vysokým obsahom cukru, pečivo vyrobené z bielych múčnych druhov, sladké nápoje sýtené oxidom uhličitým, konzervované jedlá, mastné, údené potraviny by mali byť vylúčené zo stravy, je potrebné znížiť príjem soli. Zoznam zakázaných potravín zahŕňa pohánky, mliečne výrobky s vysokým obsahom tuku, kapustu, šošovku, banány,

Čo hrozí zhrubnutím krvi

Stav celého organizmu závisí od kvalitatívnych ukazovateľov krvi, preto syndróm zvýšenej viskozity môže spôsobiť vznik vážnych, život ohrozujúcich chorôb.

Dôsledky:

 • akumulácia krvných zrazenín v malých cievach s následnou nekrózou tkaniva;
 • zablokovanie portálnej žily, mezenterické cievy;
 • srdcový záchvat;
 • mŕtvice;
 • zápal pobrušnice;
 • dysfunkcia mozgu;
 • skryté krvácanie.

Ak je krv veľmi silná, srdce musí vynaložiť viac úsilia na pokrok, čo vedie k rýchlemu starnutiu a poškodeniu orgánu.

Vzhľadom na hustú krv u ľudí sa často vytvárajú krvné zrazeniny.

prevencia

Aby ste zabránili zhrubnutiu krvi, musíte dodržať režim pitnej vody - vypiť 1,5 litra čistej vody bez plynu, zelený čaj bez cukru, v horúcom počasí a pri vyššej fyzickej námahe, množstvo kvapaliny by sa malo zvýšiť na 2,5 litra za deň.

Ako zabrániť zvýšeniu viskozity syndrómu:

 • vzdať sa zlých návykov;
 • jesť správne a pravidelne;
 • dostať spánok, vyhnúť sa stresu, fyzickej a duševnej únavnosti;
 • presunúť viac;
 • každoročne podstupujú rutinnú inšpekciu.

Chôdza je zdravá

Zvýšená viskozita krvi je dôvodom na dôkladné komplexné vyšetrenie tela, po identifikácii príčin patológie je potrebné začať liečbu drogami, preskúmať stravovanie a denný režim, zvýšiť množstvo spotrebovanej tekutiny.

Hodnotiť tento článok
(5 hodnotení, priemerná hodnota 4.80 z 5)

Okrem Toho Čítal O Plavidlách

Kalcifikácia - čo je to? Dystrofická kalcifikácia

Kalcifikácia je (synonymum: petrifikácia, kalcinóza) ukladanie vápenatých kameňov do tkanív, ktoré sú hlboko vyčerpané alebo mŕtve. Tento jav sa vyvíja z rôznych dôvodov: infekcie, zranenia, metabolické poruchy a tak ďalej.

Prolaps mitrálnej chlopne

Prolaps mitrálnej chlopne (PMK) je klinická patológia, pri ktorej jeden alebo dva ventily tejto anatomickej formácie preliatia, to znamená, že sa počas systoly (kontrakcia srdca) ohýbajú do dutiny ľavej predsiene, čo sa normálne nemôže vyskytnúť.

Aké je riziko prolapsu mitrálnej chlopne?

Jednou z najčastejších patologických ochorení srdca je prolaps mitrálnej chlopne. Čo to znamená? Obvykle práca srdca vyzerá takto. Ľavé predsiene sú stlačené na uvoľnenie krvi, v tomto čase ventil opúšťa a krv prechádza do ľavej komory.

Prečo kapiláry prasknú v očiach?

Oko je jedným z najzložitejších a najdôležitejších orgánov vnímania, prostredníctvom ktorého má človek možnosť pozrieť sa na svet okolo seba. Oko je dobre zavedený mechanizmus a porušenie niektorých jeho podrobností môže viesť k zhoršeniu videnia.

Prečo sú žily opuchnuté a bolestivé v ramenách: príčiny a liečba

Oteklé žily v pažích nie sú vôbec smrteľné ochorenie. Vo väčšine prípadov to neovplyvňuje ľudské zdravie. Len príležitostne to môže byť znakom vážnych problémov s plavidlami.

Posilnenie mozgových ciev: gymnastika, prípravky, vytvrdzovanie

Z tohto článku sa dozviete: je možné posilniť cievy mozgu a predchádzať chorobám súvisiacim s ich krehkosťou? Ako posilniť krvné cievy mozgu?