Všetci ľudia sú oboznámení s pocitom, že keď nepohodlná pozícia rúk môže stratiť citlivosť, ruky a prsty sú znecitlivené. Ak je tento jav krátkodobý, potom je spojený so stláčaním nervových zakončení a nemal by byť rušivý.

Ak sa však necitlivosť vyskytne bez zjavného dôvodu a trvá dlho, alebo sa vôbec nezastaví, je to jasný znak existujúcej patológie.

Za akých chorôb sú prsty ruky znecitlivé, príčiny a liečenie tohto nepríjemného a niekedy nebezpečného javu - neskôr v článku.

príznaky

Charakteristické príznaky znecitlivenia ruky sú nepohodlie v oblasti ruky, predlaktia a lakťa. Súčasne je možné poznamenať pichnutie prvkov a pocit, že sa na nich dotýkajú. Zároveň sa v osobe znižuje citlivosť citlivého ramena alebo nohy, dochádza k pocitu chladu a niekedy bolesti.

Keď je tento príznak spojený s patologickými procesmi, pomerne často koža v tejto chvíli nadobudne modrastý odtieň. V medicíne sa tento jav označuje ako parestézia.

Fyziologické faktory

Dočasná strnulosť ruky môže byť spôsobená:

 1. Dlhé sedadlá s rukami, ktoré sú hádzané cez chrbát stoličky alebo kresla, v dôsledku čoho sú nervy stlačené a kŕmenie krvi končí.
 2. Dlhé vrecia na rameno alebo na batohu.
 3. Zatlačením manžety pri meraní tlaku, nepohodlným a tesným oblečením.
 4. Práca súvisiaca so zvyšovaním zbraní nad úrovňou srdca.
 5. Ohýbanie tepien v chladnom počasí.

Takéto zrejmé dôvody sa dajú ľahko odstrániť: stačí zmeniť čas od času, posunúť ruku a ak je to potrebné, trochu masírovať únikovú oblasť tak, aby krvný obeh prechádzal bez prekážok. Ak v práci musíte sedieť veľa - zorganizujte fyzickú minútu každú jednu a pol až dve hodiny.

Príčiny necitlivosti ruky

Najčastejšou príčinou necitlivosti prstov sa považuje za krátkodobý záchvat zväzku nervov a ciev umiestnených v tejto oblasti spojovacím tkanivom alebo svalmi. Ak sa končatina zmení na krátku dobu a po zmene polohy ramena alebo intenzívnej masáže zmizne príznaky, nie je dôvod na obavy.

Ak tento pocit pretrváva dlhý čas a ani zmena postavenia tela, ani masáž neumožňuje odstrániť tento problém, môžeme predpokladať vážne porušenie oblasti, v ktorej závisí zásoba mediálneho nervu v krvi.

Existuje celý rad ochorení, ktorých príznaky sa prejavujú necitlivosťou:

 1. Vegetatívna-vaskulárna alebo neurocirkulárna dystónia je zastaraným názvom celého komplexu autonómnych porúch spôsobených poruchou nervovej regulácie. Keď sa IRR u pacientov pozoruje nielen znecitlivenosť rúk, ale aj také príznaky ako: ospalosť alebo nespavosť, bolesti hlavy, závrat, kolísanie tlaku, tachi alebo bradykardia, záchvaty paniky.
 2. Osteochondróza krčnej chrbtice - nastáva, keď je poškodený medzistavcový disk krčnej chrbtice, čo vedie k zovretiu nervov. Príčiny cervikálnej osteochondrózy - prítomnosť hernie medzi stavcami, hyperreaktivita krčných stavcov, kĺbová degenerácia. Symptómy ochorenia - bolesť pri krku, fyzická práca s rukami, slabá koordinácia horných končatín, pocit mravčenia.
 3. Syndróm karpálneho tunela. Kompresia stredného nervu prechádzajúceho cez zápästie vedie k syndrómu karpálneho tunela. Obvykle sa to stáva ľuďom určitých povolaní (hudobníci, programátori, baliareň), ktorých práca je spojená s aktívnym ohybom paží v zápästiach. Niekedy sa syndróm vyskytuje po poraneniach a chirurgických zákrokoch, nachádza sa tiež v edémoch tehotných žien, ako aj pri ťažkej obezite.
 4. Raynaudova choroba. Táto choroba sa prejavuje paroxyzmálnymi obehovými poruchami tepien, ktoré sa najčastejšie prejavujú v oblasti chodidiel a rúk. V prípade Raynaudovej choroby nie je len strnulosť, ale aj rýchle zmrazenie, ako aj získanie modrej odtiene prstov počas chladu a rozrušenia. Najčastejšie ochorenie ovplyvňuje druhý, tretí a štvrtý prst a ruky. Ak nechcete venovať náležitú pozornosť takýmto príznakom a nezaobchádzať s nimi, môže choroba postihovať iné orgány (bradu, uši, nos). Po prvé, ovce sú ovplyvnené, a neskôr - nohy.
 5. Nedostatok vitamínu B12. Pretože je prítomný vo všetkých životne dôležitých procesoch v oblasti nervových vlákien, bude mať vplyv na svalovú citlivosť a kardiovaskulárny systém. Príznakmi tohto problému sú kŕče a necitlivosť.
 6. Slabý obeh - kvôli mnohým ochoreniam (v dôsledku infarktu, ischémie, cukrovky). Ruky sú znecitlivené kvôli tomu, že nervy začnú pracovať zle ako dôsledok zlého prietoku krvi. Napríklad pri cukrovke sú steny krvných ciev zničené kvôli glukóze.
 7. Koronárna choroba nosí srdce. Začne tlačiť krv cez nádoby horšie. Zvyčajne necitlivosť vo všetkých týchto prípadoch môže byť sprevádzaná migrénami, poškodením zdravia, závratmi. Pri anémii dochádza k necitlivosti. Preto je dôležité dobre jesť. Potraviny bohaté na železo nie je možné vylúčiť zo stravy.

V prípade problému necitlivosti rúk by ste ho nemali odmietnuť, dúfajúc, že ​​"to bude prechádzať samo od seba". Po prvé, je potrebné analyzovať spôsob života, pohodlie vankúša a oblečenie na spanie. Konzultácia praktického lekára je samozrejme tiež povinná. Poskytne vám potrebné vyšetrenia a v prípade pochybností vás odkáže na úzkych špecialistov - neurológ, kardiológ, hematológ. A pamätajte! Včasný začiatok liečby je vo väčšine prípadov zárukou priaznivého výsledku.

diagnostika

Aby sme pochopili, ako liečiť necitlivosť rúk a prstov, je potrebné nielen diagnostikovať symptómy, ale aj určiť príčiny ich vývoja. Ak chcete urobiť, predpísať štandardné testy - je potrebné darovať krv, moč.

Z hardvérových techník použite:

 • radiografia krčnej oblasti;
 • dopplerografia arteriálnych ciev chrbtice a krku;
 • zobrazovanie pomocou magnetickej rezonancie (MRI);
 • počítačová tomografia (CT);
 • Echoencefalografia (Echo EG);
 • elektroencefalografia (EEG).

Každá metóda poskytuje ďalšie informácie, ktoré pomáhajú nielen diagnostikovať, ale aj zvoliť najlepšie metódy liečby.

Čo robiť, ak sú vaše ruky necitlivé?

Ak sa znecitlivenosť rúk objaví náhle, mali by ste určite vyhľadať kvalifikovanú lekársku pomoc. Ale ak sú tieto pocity zriedkavé, krátkodobé a nespôsobujú vážne nepohodlie, môžete sa ich zbaviť pomocou špeciálnych fyzických cvičení.

Výbornou prevenciou znecitlivenia rúk sú ranné cvičenia, ktoré je možné praktizovať bez toho, aby ste sa dostali z postele. Najprv otočte ruky do jedného a potom opačným smerom. Potom sa na ohrev ramenného kĺbu urobte kruhovým pohybom rukou.

Tradičná medicína navyše ponúka širokú škálu liečby tejto choroby. Vybrali sme pre vás najobľúbenejšie a najpopulárnejšie. Tu sú niektoré z nich:

 1. Do tretiny položte pololitrovú nádobu nasekaného čerstvého cesnaku. Na závesy naplňte čistú vodu. " Zatvorte hustý polyetylénový kryt, čisté na tmavom mieste po dobu 2 týždňov. Každý deň pretrepte pohár. Potom pijte 5 kvapiek tinktúry na 1 lyžičku. varená voda, trikrát denne. Dĺžka liečby je najmenej mesiac.
 2. Ohrievací krém: 50 až 60 gramov amoniaku sa zmieša s jedným až šiestimi litrami vody a zmieša sa s 5 až 6 kvapkami gáfrového alkoholu, potom sa do výsledného roztoku naleje lyžica soli. Lotion je potrebné vtrieť do znecitlivých kĺbov a nechať cez noc.
 3. Efektívna metóda - trenie. Pre neho potrebujeme: 2-3 nakladané uhorky, 3 struky papriky a 500 ml vodky. Uhorky a paprika sú dôkladne rozomleté, zmiešané s vodkou a schované na tmavom mieste na týždeň. Kmeň pred tritom.
 4. Kontrastné kúpele sú dobré pre dlhotrvajúcu bolesť a znecitlivenie tela. Môžete si vziať plne kontrastnú sprchu a môžete nalievať vodu do dvoch malých kúpeľov: prvý, horúci a druhý, studený. Natiahnite ruky jeden po druhom do prvého kúpeľa, potom do druhého. Držte ruky v každom prípade aspoň 2-3 minúty. Pred vložením rúk do druhého kúpeľa počkajte 1 minútu. Počas dňa opakujte tento postup 4 krát. Zatiaľ čo sa horúci kúpeľ snaží vyčistiť prsty. Ak to chcete urobiť, pevne ich zatlačte na spodnú časť kúpeľa, rovnako ako stlačte a odskrutkujte.

Tiež veľmi populárne techniky pri liečbe necitlivosti rúk - miestny účinok, ktorý pomáha obnoviť tkanivový trofizmus. Existuje niekoľko spôsobov, medzi ktorými sú:

 1. Fyzikálna terapia, ktorá aktivuje periférnu cirkuláciu a zlepšuje výživu v necitlivej oblasti. Konkrétne hovoríme o phono- a elektroforéze, ktoré postihujú boľavou škvrnu s liekmi, vystavením sa mikročipom, ultrazvuku, laseroterapii - všetky tieto postupy majú biostimulačný účinok.
 2. Manuálne postupy, ktoré zlepšujú tok krvi na miesto necitlivosti. Keď sa vykonávajú, uvoľňujú sa kĺbové a svalové bloky, ktoré spôsobili stlačenie nervov a krvných ciev.
 3. Fyzikálna terapia, ktorá umožňuje zničiť motorické stereotypy, v dôsledku čoho sa kĺby a svaly rozvíjajú a posilňujú.

Osoba by sa mala starať o svoje zdravotné podmienky nezávisle. Potom bude jeho zdravotný stav vždy dobrý a žiadne nepríjemné pocity nebudú zasahovať do bežného spôsobu života. V prípade zistenia akejkoľvek choroby je včasné prijatie opatrení na odstránenie ochorenia schopné zaručiť priaznivý výsledok a najnižšie náklady v čase aj v peniazoch.

Rozčuľujte ruky v noci

Ak sú ruky v noci znecitlivené z dôvodu nevhodného držania tela počas spánku alebo nepríjemného lôžka, mali by sa tieto faktory vylúčiť. Je potrebné zakúpiť vysoko kvalitný, nie príliš tvrdý ortopedický matrac a malý vankúš, ktorý zabezpečí úplný odpočinok na chrbte a nepodporí hlavu v príliš vyvýšenej polohe.

Stojí tiež za to, aby ste sa usnuli, aby ste usnuli rukami hore. Okrem toho by ste sa mali postarať o pohodlné oblečenie na spanie. Nemala by ťahať ruky a držať pohyb.

Ak sú choroby príčinou problémov, lekár pošle pacienta na vyšetrenie (vyšetrenie moču a krvi, CT a MRI hlavy a krku, röntgenové vyšetrenie kĺbov ramena a ruky).

Aký lekár sa má kontaktovať

Výber špecialistu na účely liečby závisí od toho, čo spôsobilo necitlivosť prstov. Najskôr sa človek môže obrátiť na praktického lekára, ktorý bude počúvať príznaky a odkázať pacienta na odborného lekára.

Ak je srdcová choroba príčinou necitlivosti, potom je nevyhnutné odporúčanie kardiológovi a príslušné vyšetrenia a pre neurologické patológie budete musieť navštíviť neuropatológov.

prevencia

Aby ste sa nestretli s uvedenými chorobami, mali by ste:

 • zabrániť dlhodobému opotrebeniu;
 • viac, aby ste boli na voľnom priestranstve
 • zaviesť viac potravín obsahujúcich vitamín B12;
 • počas monotónnej práce na prestávke na aktívne fyzické pohyby;
 • včas liečiť stres;
 • úplne prestať fajčiť a alkohol;
 • oblečte sa v chladnom počasí.

Nemali by sme zabudnúť na rutinné inšpekcie, ktoré sa odporúčajú aspoň raz za rok.

Počuť ruky

Zhrnutie: Znečistenie rúk je zvyčajne príznakom závažnej patológie a vyžaduje návštevu lekára. Medzi najčastejšie príčiny patrí herniovaný disk krčnej chrbtice a dekompenzovaný diabetes.

Čo je znecitlivenosť ruky?

Abnormalita ruky je stav, v ktorom má človek stratu pocitu v jednej alebo oboch rukách. Citlivosť môže pokrývať rameno po celej jej dĺžke a dokonca ísť do rúk a prstov. Necitlivosť by sa nemala zamieňať s paralýzou. Ako bolo uvedené vyššie, znížená citlivosť je strata citlivosti, zatiaľ čo paralýza je strata mobility, čo môže alebo nemusí byť sprevádzané stratou pocitu.

Necitlivosť v rukách najčastejšie vyplýva z problémov s krčnou chrbticou alebo nedostatku krvného obehu. Rozmazanie rúk môže tiež vyplynúť z infekcie, zápalu, traumy, malígnych novotvarov a iných procesov. Nepríjemnosť rúk vo väčšine prípadov nie je príznakom podmienok, ktoré ohrozujú život človeka.

Necitlivosť v rukách je často sprevádzaná pocitom tŕpnutia alebo pálenia - také pocity sa nazývajú parestézie. V ostatných prípadoch parestézia okamžite predchádza výskytu necitlivosti.

V závislosti od príčiny môže necitlivosť rýchlo odísť, napríklad ak bola spôsobená nízkou teplotou. Citlivosť sa môže objaviť náhle a pomaly. Chronická necitlivosť rúk naznačuje určitý stupeň poškodenia nervov. Nepríjemnosť rúk sa môže zhoršiť v noci, čo je vo všeobecnosti charakteristické pre parestézie. Keďže znecitlivenie rukou môže byť príznakom niektorých ochorení, porúch a stavov, mali by ste povedať svojmu lekárovi o necitlivosti a iných nezvyčajných pocitoch, ktoré trvajú dlhšie ako niekoľko minút. Ak pocítite necitlivosť rúk v spojení s paralýzou, zmätenosťou, slabosťou v ruke alebo ruke, rozmazanou rečou, okamžite vyhľadajte lekársku pomoc. Ak je znecitlivenosť rúk konštantná, objavuje sa často alebo spôsobuje úzkosť, poraďte sa s lekárom.

Nepríjemnosť rúk môže byť sprevádzaná inými príznakmi alebo komplexom symptómov. Napríklad znížená citlivosť, mravčenie a svrbenie v kombinácii môžu byť príznakmi roztrúsenej sklerózy. Nepríjemnosť rúk v dôsledku intervertebrálnej hernie v krčnej chrbtici môže byť spojená so silnými bolesťami v oblasti ramena, ramena, rúk, prstov, bolesti hlavy, závratov a nestabilného krvného tlaku.

príznaky

Symptómy, ktoré môžu sprevádzať znecitlivenie ruky:

 • pocit pálenia;
 • ruka alebo prsty sú chladné na dotyk;
 • necitlivosť sa zvyšuje, keď osoba píše alebo vytlačí;
 • svrbenie;
 • svalové kŕče;
 • bolesť krku;
 • brnenie v ruke;
 • vyrážka;
 • citlivosť na dotyk;
 • bolesť v oblasti ramena, ramena, ruky alebo prstov;
 • kŕče v ruke.

VÁŽNÉ SYMPTOMY, KTORÉ MÔŽU UDEĽOVAŤ ŽIVOTNÉ NEBEZPEČNÉ ŠTÁT

V niektorých prípadoch sa znecitlivenie ruky objaví v kombinácii s inými príznakmi, ktoré môžu naznačovať život ohrozujúci stav. V tejto situácii je potrebná včasná diagnostika. Okamžite vyhľadajte lekársku pomoc, ak vy alebo niekoho z vašich blízkych máte niektorý z nasledujúcich život ohrozujúcich symptómov:

 • necitlivosť rúk po poškodení hlavy, krku alebo chrbta;
 • zmätok alebo stratu vedomia, dokonca aj na krátku chvíľu;
 • problémy s dýchaním;
 • ťažkosti pri chôdzi;
 • závraty;
 • strata zraku alebo zmena videnia;
 • paralýza;
 • rozmazaná reč;
 • náhlá znecitlivenosť rúk;
 • slabosť svalov paží.

Dočasná strnulosť ruky sa môže objaviť po dlhom stlačení nervov alebo nervov, napríklad s dlhým písmenom, kreslenie alebo spánok v nesprávnej polohe.

dôvody

Necitlivosť rúk môže byť spôsobená ortopedickými problémami alebo problémami s krvným obehom, ako aj stavmi a chorobami, pri ktorých dochádza k poškodeniu nervového systému. V niektorých prípadoch môže byť znecitlivenie ruky príznakom vážneho alebo život ohrozujúceho stavu, ktorý by mal byť diagnostikovaný čo najskôr.

Pomôcť identifikovať skutočnú príčinu necitlivosti pomôže bilaterálnej (znecitlivenie oboch rúk) alebo jednostrannej (znecitlivenie jednej ruky) povahy. Bilaterálna povaha necitlivosti sa pravdepodobne vyskytuje pri chorobách a podmienkach, ktoré zahŕňajú celé telo, vrátane cukrovky, roztrúsenej sklerózy a malígnej anémie.

Jednostranná povaha znecitlivenia sa vyskytuje pri zvieraní nervu a zlomenine kosti. Nepríjemnosť jednej ruky môže byť aj príznakom mŕtvice.

Necitlivosť rúk môže byť spôsobená nedostatočným prietokom krvi do ramena v dôsledku nasledujúcich stavov:

 • arteriovenózna malformácia (patologické spojenie medzi tepnami a žilami, zvyčajne kongenitálne, v ktorom sú tepny a žily prepojené do zapletených spletencov);
 • tromboangiitis obliterans alebo Buergerova choroba (akútny zápal tepien a žíl s tvorbou krvných zrazenín (krvné zrazeniny));
 • omrzliny alebo extrémne nízka teplota;
 • bolesť periférnych artérií (BPA, iný názov je periférne vaskulárne ochorenie (BPS), zúženie tepien v dôsledku ukladania tuku a cholesterolu na stenách tepien, čo obmedzuje prietok krvi do končatín).

Citlivosť rúk sa môže vyskytnúť aj v dôsledku ortopedických stavov, ktoré poškodzujú alebo zničia nervové tkanivá, ako napríklad:

 • zlomenina kostí alebo príliš tesná omietka;
 • cervikálna spondylóza (degeneratívne zmeny medzistavcových diskov v krčnej chrbtici);
 • intervertebrálna hernia v krčnej chrbtici (stav, pri ktorom dochádza k pretrhnutiu vonkajšej membrány disku, v dôsledku čoho časť gélovitého materiálu disku je stlačená do miechového kanála.) Miechový kanál je dutá zvislá trubica, do ktorej smeruje miecha a korene miechy intervertebrálna kýla často vedie k zovretiu koreňov chrbtových nervov, niekedy - miechy);
 • poškodenie krku alebo miechy;
 • stlačenie alebo stlačenie nervu (napríklad pri spánku na ramene);
 • osteoporóza.

Neurologické príčiny necitlivých rúk zahŕňajú:

 • alkoholizmus;
 • diabetická neuropatia (poškodenie nervového tkaniva v dôsledku vysokých hladín cukru v krvi);
 • otravy ťažkými kovmi (napríklad olovo);
 • hypotyreoidizmus (nedostatočnosť štítnej žľazy);
 • roztrúsená skleróza (choroba postihujúca mozog a miechu);
 • periférna neuropatia (poškodenie periférnych nervov);
 • poranenia alebo opuch miechy;
 • mŕtvice;
 • systémový lupus erythematosus (stav, v ktorom telo napadne svoje zdravé bunky a tkanivá);
 • transverzálna myelitída (neurologický stav, ktorý spôsobuje zápal miechy);
 • nedostatok vitamínu B12 (napríklad s malígnou anémiou).

diagnostika

Diagnóza príčiny necitlivosti ruky by mala začať konzultáciou s lekárom. Počas konzultácie lekár vykoná fyzickú prehliadku a spýta sa aj niekoľko otázok týkajúcich sa symptómov pacienta vrátane nasledujúcich:

 • Kde presne pocit necitlivosti?
 • Kedy ste sa prvýkrát cítili necitlivosť?
 • Ako dlho ste začali zažívať necitlivosť?
 • Existujú nejaké kroky, ktoré zhoršujú necitlivosť?
 • Máte iné pocity ako bolesť, pálenie, pichanie alebo svrbenie?
 • Cítiš svoje ruky, ruky, prsty tak studené alebo teplé?

Po predbežnej diagnóze môže lekár odkázať pacienta na ďalšie vyšetrenia. Tieto vyšetrenia môžu zahŕňať rôzne krvné testy, štúdie nervového vedenia, elektromyografiu, rádiografiu, počítačovú tomografiu (CT), zobrazovanie magnetickou rezonanciou (MRI) a mnohé ďalšie. Súbor prieskumov závisí od údajnej príčiny necitlivosti.

Potenciálne komplikácie citlivosti na ruky sa líšia v závislosti od skutočnej príčiny príznaku. Keďže znecitlivenie rukou môže byť spôsobené vážnymi chorobami, oneskorenie v diagnostike a liečbe môže viesť k nezvratnému poškodeniu. Je veľmi dôležité, aby ste rýchlo kontaktovali svojho lekára, ak máte opakovanú alebo pretrvávajúcu necitlivosť v rukách alebo iné neobvyklé príznaky. Keď sa diagnostikuje príčina necitlivosti, je potrebné striktne dodržiavať plán liečby predpísaný lekárom, aby sa znížilo riziko možných komplikácií spojených s necitlivosťou rúk, ako napríklad:

 • amputácia;
 • postihnutia;
 • neschopnosť vykonávať každodenné povinnosti;
 • strata svalovej sily;
 • paralýza;
 • nezvratná strata citlivosti;
 • chronická bolesť;
 • nízka kvalita života.

Článok bol pridaný k webu Yandex Webmaster 2016-09-27, 10:13

Pri kopírovaní materiálov z našich stránok a ich umiestňovaní na iné stránky požadujeme, aby každý materiál sprevádzal aktívny hypertextový odkaz na naše stránky:

 • 1) Hyperlink môže viesť k doméne www.spinabezboli.ru alebo k stránke, z ktorej ste skopírovali naše materiály (podľa Vášho uváženia);
 • 2) Na každej stránke vašej lokality, kde sú zverejnené materiály, by mal byť aktívny hypertextový odkaz na naše stránky www.spinabezboli.ru;
 • 3) Hypertextové odkazy by nemali byť zakázané, aby boli indexované pomocou vyhľadávacích nástrojov (pomocou "noindex", "nofollow" alebo akýmkoľvek iným spôsobom);
 • 4) Ak ste skopírovali viac ako 5 materiálov (t. J. Vaša webová stránka obsahuje viac ako 5 stránok s našimi materiálmi, musíte vložiť hypertextové odkazy na všetky články autorov). Okrem toho by ste mali umiestniť odkaz na našu stránku www.spinabezboli.ru na hlavnej stránke vašej stránky.

Pozri tiež

Sme v sociálnych sieťach

Pri kopírovaní materiálov z našich stránok a ich umiestňovaní na iné stránky požadujeme, aby každý materiál sprevádzal aktívny hypertextový odkaz na naše stránky:

7 hlavných a mnoho ďalších príčin necitlivosti rúk a prstov

Znepokojenosť horných končatín znepokojuje každého človeka aspoň raz v živote. Zvyčajne sa takýto stav vyskytuje počas nočného odpočinku, čo negatívne ovplyvňuje trvanie a kvalitu spánku. Ak sa objavuje príliš často a spôsobuje nepríjemné pocity, je potrebné sa poradiť s lekárom. Špecialista naplánuje štúdiu a na základe toho vám povie, prečo sú vaše ruky necitlivé. Lekár určí aj príslušné terapeutické opatrenia.

Všeobecné informácie

Necitlivosť rúk - strata citlivosti hornej končatiny alebo nejakej jej časti. Podmienka je typická pre ľudí rôzneho veku. Zvyčajne sa vyskytuje počas nočného odpočinku, ale môže sa občas objaviť počas denných hodín.

Z tohto dôvodu lekári odporúčajú, aby tento stav ignorovali a konzultovali s lekárom s častými prejavmi.

Prečo tvoje ruky sú znecitlivé?

Existuje niekoľko dôvodov, prečo sú ruky znecitlivené. Na určenie presného faktora môže po vykonaní príslušného výskumu iba lekár.

Nesprávny spôsob života

Škodlivú závislosť a nevhodnú stravu spôsobujú necitlivosť rúk. Ak sa bezprostredne pred odpočinkom, konzumovalo pikantné jedlo, alkohol, káva alebo čierny čaj sa opili, potom bude počas spánku bolesť hlavy a brucha.

Nesprávna poloha tela

Poškodenie horných končatín nastáva v dôsledku nepohodlného držania tela alebo dlhodobého pobytu v jednej polohe tela. Nepríjemné pocity sa objavujú kedykoľvek počas dňa alebo v noci, a to nielen v rukách, ale aj v iných častiach tela. Abnormalita sa nevyskytne okamžite. Po prvé, je to nepohodlie - brnenie v ruke alebo pocit pálenia. Potom sa vyskytne necitlivosť.

Ak sa pozícia nezmení, končatina sa nafúkne, objaví sa bolesť. Potom sa ruka zníži a dôjde k silnej bolesti. Po premiestnení ramena sa stav zvyšuje a po chvíli úplne zmizne.

Nevhodný vankúš

Ak sú ruky necitlivé, príčinou môže byť nepríjemný vankúš. Príliš vysoká a zvýšená hustota tohto objektu vedie k nadmernému prehĺbeniu stavcov v oblasti krčnej oblasti. Výsledkom je, že krv prestáva dobre cirkulovať v nervových koncoch medzistavcových diskov, ktoré sú zodpovedné za pohyblivosť ramien. To spôsobuje ich znecitlivenie.

Ak vznikne stav kvôli vysokým a tuhým vankúšom, môžete vyriešiť tento problém sami. Aby sa to dosiahlo, odporúča sa tento predmet nočného odpočinku zmeniť na ortopedický model. To bude úplne opakovať všetky ohyby tela, čo bude pozitívne ovplyvniť stav chrbtice, rovnako ako kvalitu spánku. Môžete sa tiež zbaviť necitlivosti končatín v noci.

Tunelový syndróm

Táto patológia sa najčastejšie vyskytuje u žien nad 40 rokov, ktorých profesionálna aktivita súvisí s neustálym napätím rúk. K tomu dochádza pri práci s počítačom, s hudobnými nástrojmi a šijacím zariadením.

Patológie podliehajú aj mužom, ktorí dlho musia riadiť auto. Príčinou tohto stavu je opuch a strhnutie nervu, ktorý je zodpovedný za pohyblivosť ruky a prstov, ako aj citlivosť ruky.

Charakteristické príznaky sú znecitlivenosť malého prsta a palca a po chvíli citlivosť stráca celú ruku. Stav sa vyskytuje v noci, čo vedie k prerušeniu spánku.

Choroby chrbtice

Táto patológia sa vyznačuje stlačením nervového konca stavcov, čo zhoršuje ich zásobovanie krvou. Symptómy ochorenia - necitlivosť horných končatín v noci, výskyt bolesti hlavy, závrat. Ak sa patológia spustí, dôjde k strate vedomia.

Vegetatívna dystónia

Pri vegetatívno-vaskulárnej dystónii dochádza k narušeniu prívodu krvi do periférnych tkanív. Tieto cievy nemôžu plne fungovať, čo spôsobuje problémy s krvným obehom. To vedie k znecitliveniu končatín. Zvyčajne znecitlivené ruky, nie nohy.

cukrovka

Nepríjemnosť horných končatín je jedným zo symptómov diabetes mellitus akéhokoľvek typu. S touto patológiou stúpa hladina glukózy, čo spôsobuje nepríjemné pocity v rukách. Takému stavu predchádza prehriatie alebo hypotermia, nestabilné emocionálne zázemie alebo nadmerné cvičenie.

Iné choroby

Patológie, pri ktorých sa pozoruje znecitlivenie horných končatín:

 • ochorenia obehového systému, najmä anémia a chronické poškodenie krvného obehu;
 • vysoký krvný tlak;
 • ochorenia nervového systému;
 • ochorenia kardiovaskulárneho systému;
 • nutričné ​​nedostatky;
 • ochorenie kĺbov;
 • roztrúsená skleróza.

Existuje rozdiel medzi znecitlivenosťou pravice a ľavej ruky?

Niektoré patológie sú charakterizované znecitlivenosťou horných končatín, ale existujú aj také ochorenia, pri ktorých sa len jeden z nich stane znecitlivený. Ľavá ruka hovorí o stave kardiovaskulárneho systému. Ak je necitlivosť, indikuje možné patologické stavy srdca alebo kĺbov.

Ak sa pravá horná končatina stane znecitlivená, zvyčajne to naznačuje nepríjemné držanie tela počas nočného odpočinku, rozvoj tunelového syndrómu, artritídu alebo osteochondrózu. Táto podmienka sa vyskytuje aj pred infarktom alebo mŕtvicou.

Prečo sú prsty znecitlivé?

Stáva sa, že nie všetky končatiny sú znecitlivené, ale len prsty. To sa deje z rovnakých dôvodov ako v prípade rúk, ale existujú aj dôvody na výskyt nepohodlia.

Počas tehotenstva

Príčiny necitlivosti prstov pri nosení dieťaťa:

 • porušenie rovnováhy vody a soli;
 • nedostatok železa a nízky hemoglobín;
 • hormonálna nerovnováha;
 • nedostatok živín;
 • nedostatok normálnej motorickej aktivity;
 • veľa prírastku hmotnosti.

Počas tehotenstva môže aj znecitlivenie rúk indikovať aj prítomnosť patológií, ktorých symptómom je strata citlivosti horných končatín. Z tohto dôvodu, ak sa vyskytne takýto stav, odporúčame konzultovať s lekárom.

polyneuropatia

Polyneuropatia - komplikácie diabetu. Charakteristické symptómy patológie sú bolesť v horných končatinách a ich znecitlivenie. Polyneuropatia môže byť nielen diabetická, ale aj alkoholická. Patológia sa vyvíja v dôsledku nadmernej konzumácie alkoholu. To je tiež charakterizované necitlivosť rúk.

Trombóza horných končatín

Patológia, pri ktorej dochádza k upchatiu tepien s krvnými zrazeninami. Ak prsty ruky zmätenia a po určitom čase sa celá končatina a takýto stav pozoruje viac ako 60 minút, odporúča sa poradiť sa s lekárom.

Raynaudov syndróm

Vasospastická patológia, pri ktorej dochádza k poškodeniu ciev. To vedie k zhoršeniu krvného obehu v prstoch. Výsledkom je znecitlivenie. Táto podmienka sa zobrazí kedykoľvek počas dňa. Vyskytuje sa hlavne v jesenno-zimnom období a na začiatku jari.

Guillain-Barreho syndróm

Ide o autoimunitnú patológiu, pri ktorej sa zápalový proces rozvíja v nervových zakončeniach zodpovedných za motorickú aktivitu horných končatín. Jedným z príznakov tejto choroby je znecitlivenosť prstov a všetkých horných končatín. S touto patológiou sa objavuje aj bolesť v oblasti hýždi, stehien a chrbta, dýchavičnosť, slabosť a rýchly pulz.

Všeobecné zásady na liečbu necitlivosti rúk

Ak sa vyskytne necitlivosť horných končatín, odporúča sa kontaktovať praktického lekára, kardiológ alebo neuropatológ. Pacientovi budú predpísané diagnostické opatrenia, po ktorých bude určená príčina ochorenia.

Ak sa zistí, že necitlivosť horných končatín nie je spojená s patológiou, ale je dôsledkom zhoršenia lokálneho krvného obehu, lekár predpíše pacientovi terapeutickú masáž a odporúča vykonať špeciálne cvičenia, ktoré zlepšujú krvný obeh. Odporúča sa navštíviť chiropraktik.

Hlavná vec - vybrať si vysoko kvalifikovaného odborníka s rozsiahlymi skúsenosťami. Neskúsený lekár v jednom pohybe môže zhoršiť stav pacienta.

Pre zníženie citlivosti rúk je predpísaná aj fyzioterapia. Použitie laseru alebo ultrazvuku má pozitívny vplyv na stav mäkkých tkanív a krvných ciev. V niektorých prípadoch je predpísaná elektroforéza. Podstatou postupu je zavedenie liekov do problémovej oblasti.

Ľudové opravné prostriedky

Pri necitlivosti horných končatín sa používajú aj ľudové prostriedky. Ich použitie je možné len po konzultácii s lekárom. Alternatívna medicína sa odporúča, aby sa nepoužívala ako samostatná liečba, ale aby bola zahrnutá do komplexnej liečby.

Pri necitlivých rukách sa odporúča používať zmes alkoholu. Na jeho prípravu vezmite 10 ml kafrového alkoholu a 50 ml amoniaku. Obidva produkty sa zmiešajú a zriedia sa litrom vody pri izbovej teplote. Vo výslednom produkte je nariedená lyžica soli. Zloženie sa používa na vymazanie problémových oblastí kvôli ich znecitliveniu.

Ak sú ruky znecitlivené, odporúča sa kúpať s rozmarínom. Za týmto účelom sa hrsti rozmarínu naleje do troch litrov vriacej vody. Produkt sa infúzií pol hodiny a pridá sa do kúpeľne. Postup sa vykonáva pred nočným odpočinkom. Trvanie kúpeľa - štvrťhodina.

záver

Prečo tvoje ruky sú znecitlivé? Na túto otázku odpovie len lekár, pretože sa prejavuje mnoho patológií. Pri absencii včasnej kvalifikovanej liečby sa môžu vyskytnúť komplikácie. V niektorých prípadoch z dôvodu neposkytnutia včasnej pomoci môžu mať následky najvážnejšie následky.

Aby ste tomu zabránili, potrebujete kontaktovať odborníka včas. Iba lekár môže povedať, z akých rúk rastie hlúpa a predpísať vhodnú liečbu.

Zánik ruky - príčiny necitlivosti, čo robiť, liečba

Často sa stáva, že v určitom okamihu sa ľavica alebo pravá ruka zrazu stane znecitlivená. Ak sa to stane raz, potom sa nemusíte obávať, ale s neustálym prejavom príznaku, mali by ste sa poradiť s lekárom, aby ste diagnostikovali možné patológie. Rozumieme, aké môžu byť príčiny patológie a ako by sa mala liečiť.

Zvyčajne sa vyžaduje niekoľko vyšetrení na identifikáciu príčin necitlivosti. V niektorých prípadoch je príčinou náchylnosť na stláčanie rôznych častí tela, v dôsledku čoho dochádza k narušeniu prietoku krvi do horných končatín. V takejto situácii vedie zmena postoja k normalizácii pocitov. Ak pacient neustále spozoruje manifestáciu patológie, potom je to dôvod, prečo ísť na lekára.

Ďalším príznakom nedostatku krvného zásobenia je pocit chladu alebo brnenie. Okrem toho vzhľadom na nedostatok kyslíka spôsobený slabým prietokom krvi je pravdepodobný výskyt bolesti.

príznaky

Príznaky sú prítomnosť nepohodlia v predlaktí, rukách a lakte. Možno pocit "koliky" a husi kožu na koži, zníženie prahu pocitov v ruke, pocit chladu a bolesti. Šanca cyanotického odtieňa kože s výskytom patologických procesov, ktoré vedú k znecitliveniu rúk. Tento fenomén v medicíne sa nazýva parestézia.

Rozrušené ruky - prečo?

Faktory tohto procesu môžu byť dočasné alebo chronické, zvážte oboje.

Čas alebo fyziologické faktory

 • Dlhý pobyt v póze, keď je ľavá alebo pravá ruka hodená cez bočnú stenu kresla. Výsledkom je stlačenie nervových zakončení v mieste styku ramena s bočnou stenou kresla
 • Ťažká taška alebo batoh. Pri prenose cez rameno na dlhú dobu môžu spôsobiť stláčanie, čo vedie k zhoršenému prietoku krvi.
 • Noste tesné oblečenie
 • Časté zdvíhanie zbraní nad úroveň ramien
 • Z dôvodu chladu, keď sú tepny úzke

Nie je nič zvláštnych v týchto faktoroch, s ktorými sa niekto nikdy stretol, ako preventívne opatrenie, zmena postoja, malý náboj alebo masáž pre ruku, zmena ramena pre batoh a tak ďalej. Oveľa vážnejšie a nebezpečnejšie patologické príčiny necitlivosti

Patologické faktory

Bežnou príčinou necitlivosti prstov na ruke je krátka špička nervových zakončení a krvných ciev v oblasti zápästia, napríklad spojivového tkaniva. S rýchlym ukončením necitlivosti po zmene držania tela alebo trenie na príznak možno ignorovať. Ak však takýto stav pokračuje dlhší čas, kým masáže, posturálne zmeny a trenie nevedú k účinku, potom je pravdepodobne vážne poškodenie, kvôli ktorému je vážne narušené zásobovanie nervov a svalov krvou.

Uvádzame niektoré choroby, ktoré spôsobujú príznaky necitlivosti v rukách:

 • Vegetatívna vaskulárna dystónia. Porucha, ktorá je súborom porúch vo vegetatívnej časti nervového systému. Súčasné príznaky sú prejavom ospalosti alebo nedostatku spánku, bolesti v hlave, závraty, skoky s krvným tlakom s poklesom alebo zvýšením z normálu, pocit paniky
 • Osteochondróza krčnej chrbtice. Je charakterizovaná zachytenými nervami v oblasti krku herniácie medzistavcových diskov, čo môže spôsobiť znecitlivené ruky, a to aj vľavo aj vpravo. Ďalšími príznakmi sú široká škála bolesti na krku, zníženie "otáčania", problémy s koordináciou rúk, brnenie v nich.
 • Syndróm karpálneho tunela. V tejto situácii je stlačený stredový nerv, ktorý prechádza do zápästia. Je charakteristická pre množstvo činností s aktivitou a dôraz na ruku, napríklad hudobníci, programátori, baliareň. Môže to byť tiež spôsobené zraneniami, účinkami operácie, počas tehotenstva alebo prírastku hmotnosti.
 • Raynaudov syndróm. Zdá sa, paroxysmálne, je porušenie krvného obehu v tepnách v oblasti rúk a nôh. S touto chorobou sú nielen rieky znecitlivené, ale aj pocit chladu, modrastý odtieň prstov. Obzvlášť často dochádza k ochoreniu v chladnom prostredí alebo vzrušení. V rizikovej zóne majú prsty tri a štyri na hornom a dolnom okraji. Medzi prvými je porážka prstov na horných končatinách a potom na nohách. Ak neurobíte žiadnu činnosť, potom ďalším riadkom bude strnulosť brady, uší, nosa.
 • Nedostatok vitamínu B12. Jeho nedostatok narúša proces udržiavania normálnej funkčnosti nervových zakončení, čo sa nakoniec prejaví symptómom necitlivosti. V oblasti rizika je aj kardiovaskulárny systém, navyše zjavné kŕče
 • Patológia krvného obehu. Môžu sa vyskytnúť ako dôsledok mnohých akútnych stavov kardiovaskulárneho systému, napríklad infarktu myokardu. Okrem toho môže byť príčinou chronické ochorenia, z ktorých hlavným je diabetes. Účinok týchto faktorov vedie k poškodeniu krvného obehu v tele a keďže končatiny sú na periférii schémy krvného obehu, sú prvými, ktorí trpia.
 • Ischemická choroba Kvôli patológii klesá moc, s ktorou srdce hodí krv. Prítomnosť migrény, závraty alebo zlého zdravotného stavu bude spolu s príznakmi prítomnosti tejto konkrétnej choroby spolu s rukami, ktoré nebývajú znecitlivené. Pri vystavení ochorenia by sa mala zvýšiť spotreba potravín bohatých na železo.

Ak sú vaše ruky pravidelne znecitlivené, potom bude chyba jednoducho vyriešiť problém a dúfať na tradičný "možno". V prvej fáze je dôležité analyzovať váš životný štýl, ako pohodlne vankúš a oblečenie, v ktorom osoba spí. Ak po analýze a prijatí potrebných opatrení symptómy stále pretrvávajú, mali by ste navštíviť terapeuta, ktorý vám poskytne pokyny na testy a vyšetrenia, po ktorých pravdepodobne budete musieť kontaktovať špecialistu. Oni sú zvyčajne neurológ, kardiológ, hematológ.

Diagnóza necitlivosti

Aby sme pochopili, prečo je jedna z rúk znecitlivená, pravá alebo obe, je niekedy potrebné vykonať rad diagnostických opatrení zameraných na identifikáciu príznakov rôznych ochorení a patológií uvedených v predchádzajúcej časti. Medzi najčastejšie používané postupy patrí:

 • Röntgenové vyšetrenie krku
 • Dopplerov štúdie ciev a ciev
 • Magnetické rezonančné zobrazenie pre suspektné cievne upnutie s šľachami
 • Počítačová tomografia
 • echoencephalography
 • electroencephalography

Každý typ vyšetrenia umožňuje získať potrebné informácie v prípade podozrenia na určitú chorobu. Okrem nich samozrejme tiež vykonávajú tradičný všeobecný test krvi a moču.

Liečba, keď vaše ruky sú znecitlivené

Pri náhlom prejave symptómu si vyžaduje kvalifikovanú lekársku pomoc. So zriedkavou a krátkodobou znecitlivenosťou v rukách bez veľkého nepohodlia sa fyzické cvičenia môžu zbaviť nepríjemných symptómov.

Napríklad zvyk ranných cvičení by bol dobrý spôsob, ako zabrániť necitlivosti. Cvičenie je veľmi jednoduché, stačí, aby sa kefy neotáčali v oboch smeroch, potom zopakujte rovnaký pohyb v oblasti lakťových a ramenných kĺbov

Takže, ako sa liečiť a čo robiť, ak vaše ruky sú znecitlivené? Liečebné metódy liečenia patológie zahŕňajú rôzne špeciálne sady cvičení a procedúr, obnovu poškodených tkanív, zlepšenie prietoku krvi a odstránenie zovretia v končatinách:

 • Fyzikálna terapia, ktorá aktivuje cirkuláciu krvi v končatinách, čo zlepšuje zásobovanie oblastí, ktoré sú upokojené. Príklady zahŕňajú fonoforézu a elektroforézu s účinkom biostimulácie, keď sú expozície lieky dodávané na miesto patológie pomocou mikrotúrov, ultrazvuku
 • Manuálna terapia Akupresúra účinne eliminuje stlačenie nervových zakončení v kĺboch ​​a svaloch.
 • Komplexy fyzikálnej terapie. Profesionálny rozvoj ranného cvičenia, o ktorom sme napísali vyššie, s rovnakými výhodami.

Čo sa zaobchádza s lekárom?

Môžete si vybrať, ktorému lekárovi prejdite analýzou vyššie opísaných symptómov. Spočiatku stojí za zmienku o praktickom lekárovi, ktorý vykoná vyšetrenie, predpíše potrebné diagnostické postupy a v prípade potreby dá pokyny úzkym odborníkom. Medzi nimi môže byť neurológ, neurológ, kardiológ a iní.

Ľudové metódy s rukami necitliví

Pomocou metód a prostriedkov tradičnej medicíny môže účinne zmierniť príznaky necitlivosti. Treba však pamätať na to, že ak sa končatiny zmení kvôli chronickým patologickým zmenám, takáto liečba prinesie iba dočasnú úľavu.

 • Infúzia na cesnaku. Vezmite si literovú nádobu, naplňte ju tretinou rozdrvených hláv čerstvého cesnaku a potom pridajte vodu tak, aby bol cesnak skrytý. Potom musí byť nádoba tesne uzavretá a udržiavaná na tmavom mieste po dobu 12-14 dní a dôkladne ju pretrepať každý deň. Pripravte infúziu trvať tridsať dní, päť kvapiek, trikrát denne, a rozdeľte ich do jedného litra čistej vody
 • Otepľovací prostriedok na alkohol pre kĺby. V jednom litri vody sa amoniak a gáfor rozpustí v množstve 70 gramov a 7 kvapiek. Po pridaní polievkovej lyžice soli a miešaní, rozotrite do kĺbov, ktoré sú vystavené necitlivosti
 • Trenie infúzie zeleniny na vodku. Vezmite niekoľko nálevu a tri červené papriky, nakrájajte a vylejte polovicu vodky. Po infúzii na tmavom mieste po dobu siedmich dní, napätie a trieť
 • Kontrastný kúpeľ. Podstata metódy je veľmi jednoduchá, pripravte dve nádoby s vodou, v jednej studenej v druhej horúcej (nepredkláňajte ju, teplota vody by nemala byť väčšia ako 39-40 stupňov). Ponorte sa do kúpeľov na miestach, kde sú príznaky patológie. Držte ruky v každej nádobe 1-2 minúty, opakujte až 4 krát denne. Keď sa objaví vaša ruka v horúcom kúpeli, zahrejte prstami, napríklad stlačením dolnej časti nádoby.

Čo robiť, ak vaše ruky zmätenú v noci?

K tomu dochádza v dôsledku dlhodobého pobytu na nesprávnej pozícii, nepríjemnosti lôžka alebo vankúšov. Na odstránenie nepohodlia je potrebné analyzovať a eliminovať porušenia. Ak sa prijmú opatrenia, ale nie je žiadny účinok, mali by ste premýšľať o špeciálnych ortopedických prostriedkoch - matra a vankúši, ktoré sú špeciálne vyrobené, aby dali rôznym častiam tela správnu polohu počas nočných snov. Napríklad, jeden z príznakov zdravého držania tela počas nočného spánku nie je príliš vysoká pozícia hlavy.

Dávajte pozor aj na šaty na spanie. Mala by byť zvolená na princípe priestrannosti, aby sa pri raste končatín a obmedzenia pohybu nedotýkala.

Nepríjemné prsty alebo ich tipy

Docela bežný jav, niekedy nazývaný "syndróm karpálneho tunela". Vyskytuje sa kvôli zovretiu nervových šliach umiestnených v karpálnom regióne a je zodpovedný za pocity v rukách. Nadmerný tlak šľachy končí opuchom a konstrikciou nervového zakončenia a výskytom príznaku. Pocit stuhnutých prstov sa môže pohybovať od mierneho brnenia až po stratu hmatovej funkcie. Pravá osoba bude charakterizovaná znecitlivenosťou vpravo a ľavou rukou - na ľavých rukách.

Bežné symptómy necitlivých prstov sú nasledovné:

 • V noci sa môžu vyskytnúť hrdzavé končatiny na končatine a potom sa premeniť na bolesť.
 • Pocit dotyku klesá, iba malý prst a prst prsteňa sa cítia dobre
 • Pravdepodobne pocit pálenia a kŕče.
 • Tvorba opuchu zápästia so zhoršenou pohyblivosťou prstov

Ak je situácia zanedbateľná, je možná atrofia palca, aby sa tomu zabránilo, je dôležité vykonať včasnú liečbu. Vývoj patológie sa vyskytuje nielen kvôli problémom s zápästí, ale môže tiež spôsobiť ochorenie v cievach, neuralgiu v krčnej chrbtici.

Prevencia necitlivosti

Ako sme zistili, hlúpe ruky môžu z rôznych dôvodov, niekedy úplne nesúvisiacich s rukami, preto, aby sa zabránilo takýmto patologickým prejavom, by sa mal všeobecne monitorovať ich zdravie a chronické ochorenia pod kontrolou.

Existujú však niektoré odporúčania:

 • Usilovne pracovať s ťažkými predmetmi, vyhýbajte sa prepätiu.
 • Vezmite vitamínové komplexy obsahujúce B12
 • Pre opakovanú prácu urobte prestávky na kompenzáciu nedostatku fyzickej aktivity.
 • Odstráňte fajčenie a alkohol
 • Vyhnite sa fúkaniu v chladnom počasí.
 • Naučte sa prežiť stres

Ak existuje predispozícia alebo tendencia návratu k znecitliveniu, mal by sa na vyšetrenie navštíviť špecializovaný lekár.

Prečo ruky v noci sú znecitlivé

2. septembra 2016

Všeobecné informácie

V našej ťažkej dobe, keď práca väčšiny mužov a žien od nich neustále vynakladá značné úsilie, je to správny odpočinok, ktorý je zárukou zdravia a ďalšej produktívnej profesionálnej činnosti pracujúcej osoby, takže dobrý a zdravý spánok je jednoducho životne dôležitý pre obnovenie fyzickej a intelektuálnej sily. Počas spánku sa ľudské telo zbaví únavy nahromadenej v priebehu dňa a rýchlo doplňuje svoje energetické zásoby s cieľom úplne splniť ďalšie pracovné ťažkosti.

Ako však ukazuje prax, nie každý sa môže pochváliť pokojným spánkom. Mnoho ľudí v noci odpočíva tvárou v tvár rôznym problémom, ktoré nielen zabraňujú telo relaxovať a zotavovať sa, ale tiež necháva pocit nepohodlia ráno po spánku. Jedným z takýchto problémov je znecitlivenosť rôznych členov ľudského tela v noci.

Prečo ruky v noci sú znecitlivé?

Takzvané odbočenie s nepohodlným držaním tela alebo konštantným napätím sa môže vyskytnúť kedykoľvek počas dňa a vo vzťahu k rôznym častiam tela (chrbát, hrudník, uši, nos, prsty atď.), Ale najčastejšie, najmä v noci, väčšinou ruky) alebo krku. Príznaky tohto ochorenia sa nevyvinú ihneď. Spočiatku môže človek cítiť problémovú ruku (alebo oboje) tingle, vydržať a trochu vychladnúť, potom pocit, ako končatiny bolesť, napučia, zvraty a dokonca znižuje. Pri pohybe ruky sa tieto negatívne príznaky spočiatku prudko zhoršujú, po ktorých postupne klesá a úplne zmizne.

Negatívne faktory, kvôli ktorým sú ruky znecitlivené a znecitlivené vo sne a príčiny tohto javu môžu byť veľmi rôznorodé. Hlavné dôvody, prečo sú ruky v noci a ruky počas spánku znecitlivené, by sa mali hľadať v systéme ich krvného zásobovania a inervácie, a to aj bez toho, aby boli vylúčené, hoci zriedkavejšie, ale niekedy oveľa významnejšie choroby a patológie. Iba pri presnej diagnostike a zisťovaní príčiny necitlivosti rúk v noci môže liečba takýchto stavov viesť k požadovanému pozitívnemu výsledku.

V nižšie uvedenom článku budeme podrobnejšie skúmať, prečo ruky a prsty v noci znecitli ruky a prsty, príčiny a následky týchto bolestivých pocitov, čo to môže znamenať a čo môže viesť k tomu, poradíme, čo robiť v tomto prípade a ktorému lekárovi sa poradiť, a odporučíme potrebný výskum a primeranú liečbu.

Prečo ruky sú znetvořené, dôvody

Nevhodný vankúš

V noci najčastejšou príčinou bolesti v rukách a ich znecitlivenia spočíva vo vankúši, na ktorom sa nachádza hlavu spiaceho, a to v jeho veľkosti a hustote. Pri použití tuhých a vysokých vankúšov sa často vyskytuje neprirodzená deformácia v krčnej chrbtici, ktorá trvá dostatočne dlho na to, aby zhoršila cirkuláciu v koreňoch miechy prechádzajúcich medzistavcovými otvormi a je zodpovedná za citlivosť a pohyblivosť končatín.

V tomto prípade nie je zmysluplné hľadať pomoc lekára. Riešením problému utlmených častí tela je nahradiť vankúš nižší a mäkší alebo ortopedický. Tento vankúš sa líši od obvyklého v neobvyklom tvare s prídavným podperným valcom pre krk, za ktorým je špeciálne vybranie určené pre hlavu. Tieto zariadenia umožňujú osobe zachovať prirodzenú anatomickú polohu hlavy a krku počas spánku, čo prispieva k normálnemu prívodu krvi do všetkých častí tela. Samozrejme, neexistuje žiadna jednoznačná úroveň vankúšov vhodná pre žiadnu osobu a výber tohto nočného príslušenstva by sa mal vykonať individuálne.

Nesprávna poloha tela

Ďalším dôvodom, prečo nohy a ruky stmievajú počas spánku, je nesprávna poloha tela spiaceho človeka alebo jeho časti. Neprirodná držanie tela a obrátené ruky alebo nohy pravdepodobne povedú k znecitliveniu končatín. Celá vec je opäť v porušenom prívode krvi vďaka pomalému nočnému pôsobeniu kardiovaskulárneho systému, ktorý nedokáže zabezpečiť dostatok krvi na ťažko dostupných miestach.

Zahŕňa to aj zvyk opatrovateľských mamičiek, ktoré vykonávajú spoločné tehotenstvo so svojím dieťaťom po tehotenstve, spávajú na svojom boku s rukami natiahnutými dopredu a položenými pod hlavou, rovnako ako nočný odpočinok manželov, keď je hlava jedného z nich na ramená druhého, ramena alebo lakťa. Treba mať na pamäti, že akákoľvek fyzická aktivita samozrejme spôsobuje tlak na krvné cievy, čo spôsobuje normálny prietok krvi.

Okrem toho môže byť príčinou stláčania ciev na končatinách a tým aj porušenia prietoku krvi do nich, pevná a nepríjemná nočná bielizeň s pevnými švami, záhyby, tesné manžety.

Správna telesná poloha pre zdravý spánok

Samozrejme, je dosť ťažké úplne kontrolovať postavenie vášho tela vo vašom spánku, takže by sa to malo robiť postupne, pričom si poznačte polohu tela ráno po spaní a snažte sa ho zmeniť vo večerných hodinách pri posteli.

Ak sa použije pyžamo, malo by sa vykonať aj výber pyžám, ktorý by nebol príťažlivý, ale praktický. Pyžamá by nemali brániť pohybu tela, byť voľné, jemné na dotyk a "priedušné". Ženy sú odporúčané pred spaním odstrániť všetky šperky, ktoré môžu prispieť k stlačeniu krvných ciev (krúžky, náramky atď.).

Zlé návyky

Pitie veľkého množstva alkoholu, silnej kávy alebo čaju, korenistých potravín a iných škodlivých látok hneď pred spaním môže nielen spôsobiť bolesti hlavy a nepríjemné pocity v bruchu ráno, ale tiež výrazne ovplyvniť postavenie tela počas spánku. Nevhodná a neprirodzená držanie tela pravdepodobne spôsobí necitlivosť akejkoľvek časti tela a bolestivé pocity z jeho strany.

V tomto ohľade by ste mali premýšľať dvakrát predtým, než si v noci dopriať svoje zlé návyky, najmä preto, že v tomto prípade problém necitlivosti končatín nie je najväčší v sérii možných bolestivých stavov, ktoré sa môžu vyvinúť v dôsledku nezdravého životného štýlu.

Tunelový syndróm

V poslednej dobe sa stále viac a viac ľudí sťažuje na necitlivosť a bolesť v rukách (jeden alebo oboje) a prsty, ktoré sa vyvíjajú večer a pokračujú cez noc. Pozrime sa, prečo sú prsty prstov v týchto ľuďoch znecitlivé a prečo sú ich ruky vyrovnané, čo je dôvodom pre to a čo robiť v tomto prípade.

Ak na konci každého pracovného dňa človek začne vnímať nepríjemné a bolestivé pocity v ruke (zápästia bolené, prsty sú nadšené, svrbivé a pichnuté, zdalo sa, ako keby husacie boky pretekali cez kožu), potom je to s najväčšou pravdepodobnosťou začiatok tvorby, tunelový syndróm. Toto ochorenie sa najčastejšie vyskytuje u ľudí starších ako 40 rokov (väčšinou u žien), ktorých každodenná práca súvisí s neustálym preťahovaním šliach a kĺbov rúk.

V minulosti bola táto choroba charakteristická pre hudobníkov, krajčírov, maliarov a pisárov. V tomto storočí túto rizikovú skupinu dopĺňali šoféri, kaderníci, redaktori a zamestnanci kancelárie, programátori a ďalší ľudia, ktorí neustále pracujú v počítači. Príčinou vzniku syndrómu tunela je strhnutie a opuch nervu, ktorý prechádza cez karpálny kanál a je zodpovedný za pohyb prstov a celkovú citlivosť dlaní. Konštantne zovretý nerv zle vedie nervové impulzy, ktoré spôsobujú nočné znecitlivenie prstov a malý prst alebo palec najprv hnusia a stane sa znecitlivené a potom sa celá dlaň v noci zníži.

V pokročilých prípadoch av neprítomnosti liečby môže táto patológia v prípade smrti nervu viesť k zníženiu kĺbovej pohyblivosti a dokonca k úplnej strate citlivosti v dlaniach a prstoch. Takáto situácia ohrozuje neschopnosť osoby používať aj jednoduché domáce predmety (pero, lyžičku, nôž, zubnú kefku atď.) A preto vyžaduje prevenciu a / alebo liečbu.

S cieľom vyliečiť alebo aspoň zabrániť šíreniu choroby musí pacient obmedziť čas práce a niekedy dokonca zmeniť typ činnosti. Na zníženie negatívnych príznakov tohto syndrómu lekári odporúčajú vykonať špeciálnu smerovú sadu cvičení, predpisujúcu liečbu vitamínmi a upokojujúce kúpele na ruky.

Poruchy chrbtice

Zvláštne miesto v mnohých stavoch necitlivosti končatín je obsadené rôznymi patologiami chrbtice. V prípade, keď osoba má v noci atypické bolesti hlavy, závrat a dokonca aj stratu vedomia, paralelne s únikom paží alebo nôh, potom je pravdepodobne v chrbtici.

Najčastejšie je bolesť v končatinách sprevádzaná intervertebrálnou herniou a osteochondrózou (hlavne v krčnej chrbtici).

Osteochondróza je v podstate celý komplex rôznych problémov pozorovaných z metabolických procesov chrupavky a kostného tkaniva chrbtice. Keď sú stavce zničené alebo deformované, korene chrbtových nervov sú stlačené, čo v skutočnosti vedie k rozvoju indispozície, bolesti a necitlivosti.

Jedným z hlavných dôvodov vzniku osteochondrózy a iných patologických stavov chrbtice je moderný sedavý životný štýl, začínajúci sa školskou lavicou a končiac s prácou zamestnanca kancelárie.

Denný a dlhodobý pobyt človeka v jednom, vo väčšine prípadov v sede vedie k jeho deformácii a v dôsledku toho k preťaženiu a kŕčeniu okolitých svalov. Zároveň sa môže vyskytnúť necitlivosť končatín nielen v noci, ale aj počas dňa. Táto choroba ako artritída môže byť samostatne pripísaná tejto skupine patológií, ktorých symptómy sú postupné zničenie kĺbov (najmä rúk).

Podozrenie na vznik všetkých vyššie opísaných chorobných stavov je záležitosťou konzultácie so špecialistom (ortopéd, neuropatológ, reumatológ, atď.) S cieľom určiť presnú diagnózu a vybrať vhodnú metódu liečby. Pred liečbou ochorení chrbtice pomocou masáže a fyzikálnej terapie je potrebné zabezpečiť, aby neexistovali žiadne kontraindikácie pre takúto liečbu (osteoporóza, osteomyelitída, ischémia atď.).

Cievne poruchy

Najnebezpečnejšou príčinou necitlivosti končatín je vývoj ischemickej cievnej mozgovej príhody. V prípade porušenia krvného obehu v jednej z oblastí mozgu sa často vyskytuje necitlivosť na jednej strane tela (napríklad ľavá časť tváre, ľavá ruka a noha sú "odobraté"), sprevádzané závratmi, vysokým krvným tlakom, zmätenosťou vedomia atď.

Ak spozorujete takéto príznaky, mali by ste okamžite zavolať ambulanciu a odviezť pacienta na špecializovanú kliniku pre núdzovú starostlivosť.

Iné choroby

Z iných patologických dôvodov, pre ktoré môže osoba trpieť pretrvávajúcou necitlivosťou končatín, možno identifikovať nasledujúce chronické ochorenia:

 • rôzne poruchy obehu v chronickej forme;
 • diabetes mellitus;
 • ischemická choroba a iné patologické stavy srdca;
 • rôzne formy anémie;
 • hypertenzia;
 • dedičné alebo zápalové patológie nervového systému;
 • nedostatok mikroelementov a / alebo vitamínov zo skupiny B;
 • roztrúsená skleróza;
 • autonómna dysfunkcia (zastaraná - vegetatívno-vaskulárna dystónia, VVD);
 • reumatoidná artritída (v prípade poškodenia nervov a deformácií kĺbov).

Prečo je moja ľavá ruka znecitlivá?

Ak sa ľavá ruka stane znecitlivená, znamená to, že je potrebné urýchlene venovať pozornosť stavu ľudského kardiovaskulárneho systému a podrobiť sa kompletnému vyšetreniu v špecializovanej lekárskej inštitúcii, keďže strata ľavej ruky, príčiny a liečenie tejto choroby musí najprv stanoviť len lekár -kardiologom. Ide o to, že akékoľvek náhle zmeny v stave ľavej ruky, ktoré sa vyskytujú počas dňa alebo v noci, keď sa z nejakého zjavného dôvodu, napríklad, ruka stane znecitlivená a bolestivá, ťahá a vzrušuje prst (veľký, malý prst atď.), Bolesť v celej ruke je bolestivá, môže indikovať vážne srdcové problémy, dokonca aj mikroútrak alebo stav pred infarktom.

V prípade, že sa ľavá ruka stane znecitlivená v dôsledku mikroskopu, nie je nadbytočné podstúpiť MRI procedúru alebo iné podobné štúdie na potvrdenie alebo vyvrátenie takejto diagnózy následnou terapiou. Ak sa ľavá ruka stane znecitlivená v dôsledku stavu pred infarktom a pacient má srdcovú chorobu, mal by okamžite predpísať preventívny kurz na infarkt s vhodnými liekmi a odporučiť mu aj to, čo má robiť v budúcnosti, aby sa takýmto situáciám zabránilo.

Ďalším dôvodom, prečo sa ľavá ruka odoberie, môže byť množstvo neurologických problémov a metabolických porúch. Z dôvodu nedostatku vitamínov zo skupín A a B v organizme sa pozoruje poškodenie v plášti nervových vlákien spolu so stratou citlivosti.

Ak má človek na ľavej ruke necitlivé prsty, je potrebné čo najskôr kompenzovať nedostatok vitamínov v tele.

Prečo sa pravá ruka zhoršuje?

Nepríjemnosť na pravej strane, ak je pravá ruka znecitlivená alebo dokonca ruka odoberaná úplne od lakťa k prstom, s najväčšou pravdepodobnosťou nemá nič spoločné s kardiovaskulárnym systémom. Existuje malá šanca, že pravá ruka je znecitlivená v dôsledku stavu pred úderom, ktorý je vyvolaný silným zúžením krčných ciev, čo si vyžaduje konzultáciu s lekárom. Ostatné dôvody, prečo je odvrátená pravá ruka (ruka ruky a bolesti, prsty sú modré, pravý malý prst robí a rastie znecitlivené atď.) Leží v rovine hlavných problémov (nesprávna poloha tela, nepohodlný vankúš, ochorenia chrbtice atď.). Takže znecitlivenie ruky na pravej strane môže znamenať porušenie prívodu krvi z dôvodu fyzického tlaku na ruky a bolesť v ruke sa môže vyskytnúť v dôsledku vývoja syndrómu tunelu. Tiež bolesť v zápästí pravého ruky môže byť spôsobená tvorbou osteochondrózy, artritídy alebo iných podobných patológií.

Čo robiť v týchto prípadoch a ako zabrániť necitlivosti, je popísané vyššie.

Prečo sa prsty znechutia?

Okrem už opísaných dôvodov, ktoré odpovedali na otázku, prečo prsty na ľavej strane sú zmätené a prečo sú prsty na pravej strane znecitlivé, stále existuje množstvo patologických a iných stavov, ktoré väčšinou postihujú zápästie, a preto prsty na mojich rukách sú znecitlivé.

tehotenstvo

Často sú ženy počas tehotenstva bolestivé pocit ťažkosti a necitlivosti na končatinách, ktoré postihujú hlavne prsty. Hlavné dôvody, prečo sú prsty skutočne znížené u tehotných žien, zahŕňajú: anémiu, poruchy rovnováhy vody a soli, hormonálne zmeny, nedostatok vitamínu, prírastok hmotnosti, zníženie motorickej aktivity.

Samozrejme, len lekár môže vyvodiť závery o etiológii takýchto negatívnych javov a ešte viac predpísať liekovú terapiu, najprv venovať pozornosť stavu tehotenstva. To znamená, že ak tieto príznaky nie sú spojené s akýmkoľvek závažným ochorením a nevyžadujú si núdzovú liečbu, je lepšie obmedziť liečebné metódy na rôzne vonkajšie prostriedky vrátane kúpeľov, odieranie atď.

Raynaudov syndróm

Dôvody, prečo sa prsty znečisťujú pri tejto chorobe, môžu byť veľmi odlišné (hypotermia, fajčenie, stres, užívanie liekov, ktoré ovplyvňujú cievny tonus, nadmerné pitie kávy atď.), Ale dôsledky sú vždy rovnaké - poškodenie kapilár a malých tepien vedie k poškodeniu krvného obehu v prstoch.

U pacientov s Raynaudovou chorobou sú pravdepodobne postihnuté ruky oboch rúk a ich prsty môžu bolesť a zmätenosť v noci aj počas dňa, najmä počas chladnej sezóny.

Táto patológia môže diagnostikovať iba lekár, ktorý pacientovi poradí, čo má urobiť, aby sa zabránilo vzniku ochorenia. Adekvátna liečba by mala byť založená na liečbe základnej choroby a jej následkov, negatívne ovplyvňujúcich prsty až po chirurgickú intervenciu.

polyneuropatia

Pri tejto chorobe dochádza k organickému poškodeniu nervových karpálnych plexusov a prstov. V stave polyneuropatie človek cíti necitlivosť rúk, ako keby ich ruky a prsty tiahli a pichali. Frekvencia takýchto bolestivých prejavov sa pozoruje v závislosti od stupňa poškodenia nervových vlákien.

Krvný tok a nervy u zdravého človeka as polyneuropatiou

Takéto útoky sa môžu vyskytnúť niekoľkokrát týždenne až niekoľkokrát za deň. Príčinou tejto patológie môžu byť rôzne infekcie, funkčné chorobné stavy (cukrovka, pankreatitída atď.), Anémia nedostatku železa a nedostatok vitamínov.

V tomto prípade musí byť predpísaná liečba najprv zameraná na liečbu základnej choroby, ktorá viedla k prejavom negatívnych symptómov na strane končatín.

Trombóza horných končatín

Patologický stav zablokovania trombom tepny umiestnenej v hornej časti končatiny Jedna z najvážnejších a najnebezpečnejších príčin, ktorej hlavným príznakom môže byť strata ruky, začínajúc prstami.

Ak zmätenosť prstov nezmizne po hodinu, ale skôr sa stáva silnejšou a stúpne na rameno, mali by ste ihneď vyhľadať kvalifikovanú lekársku pomoc, aby ste predišli možnej nekróze tkaniva, ktorá by mohla viesť k amputácii končatín.

Guillain-Barreho syndróm

Je to tiež nebezpečná autoimunitná choroba, charakterizovaná akútnym zápalom nervov a ich koreňov, čo vedie k poškodeniu hmatovej a motorickej funkcie. Najčastejšie prejavy syndrómu Guillain-Barre sú často necitlivosť a mravčenie prstov a prstov.

Tieto príznaky spolu s ďalšími negatívnymi javmi (bolesť chrbta, stehná, zadok, zmena srdcového tepu, slabosť, dýchavičnosť) sa zvyčajne prejavujú po miernom akútnom respiračnom vírusovom infekte alebo zažívacích ochoreniach, ktoré prechádzajú autoimunitným procesom. Vývoj choroby pred dosiahnutím maxima sa vyskytuje v priebehu 2-4 týždňov s následným zoslabením negatívnych symptómov.

Hlavnou terapiou je vykonávanie rehabilitačných aktivít po zastavení autoimunitného zápalu. Proces obnovy je pomerne dlhý (niekoľko mesiacov).

Prečo sú moje nohy znecitlivé?

V zásade všetky vyššie uvedené príčiny necitlivosti v rukách môžu viesť aj k podobným symptómom v dolných končatinách. Napríklad pri Raynaudovej chorobe a polyneuropatii sú postihnuté hlavne prsty, najmä malý prst a palec. V prípade patológie kardiovaskulárneho systému, najmä mozgovej mŕtvice, sa ľavá noha stane znecitlivená a pri ochoreniach chrbtice bolesť oboch končatín alebo noha odoberaná z pravej strany.

Stojí za zmienku, že intervertebrálna kýla a iné problémy lokalizované v oblasti bedrovej oblasti a nie v krčnej stene, ako v prípade horných končatín, postihujú predovšetkým dolné končatiny.

Ľavostranná neuralgia sedacieho nervu spôsobí bolesť v ľavej nohe a jeho pravostranný zápal odpovie na otázky o tom, čo bolí a prečo sa pravá noha zhoršuje.

Tiež si neuplatňujte zľavy na topánky, v ktorých moderní ľudia trávia veľa práce a voľného času. Najčastejšie sú na nohe a vankúš pod nimi zranený, keď nosia topánky s vysokým podpätkom a päta pri použití vytlačených tenisiek alebo topánok. V tejto veci sú odborníci, samozrejme, ženy, ktoré často kladú krásu a atraktívnosť nohy nad pohodlie a praktickosť obuvi.

Otázka, čo má robiť s necitlivosťou dolných končatín a ako liečiť boľavé nohy, by sa mala pristupovať individuálne av prípade pretrvávajúcej a silnej bolesti by ste sa mali poradiť so svojím lekárom.

záver

V prevažnej väčšine prípadov je znecitlivenosť končatín prechodným problémom, ktorý každý človek pravidelne čelí počas svojho života. Zvyčajne sa na zmiernenie tohto bolestivého stavu stačí natiahnuť vystužené rameno alebo nohu a počkať niekoľko minút, kým sa znova pozícia zmení, aby sa ponorila do rúk Morpheus. Niekedy však tieto príznaky môžu byť hrozivejšie. Ak sa často spozoruje znecitlivenie končatín, dochádza nielen v noci, ale aj počas dňa, z tohto dôvodu má človek normálny spánok, spí, často sa prebúdza v noci a potom už dlho nemôže zaspať, a potom pravdepodobne už nie je banálna nepohodlné držanie tela alebo tesné pyžamo. Všetky tieto trvalé alebo náhle príznaky môžu byť prevratné, aj keď zriedkavé, ale závažné patologické príznaky, medzi ktoré patria aj život ohrozujúce ochorenia.

V tomto ohľade sú akékoľvek situácie zahŕňajúce necitlivosť končatín bez zjavného jednoduchého dôvodu a spôsobujúce určité podozrenia považované za patologické, to znamená, že môžu byť škodlivé pre zdravie. V tomto prípade sa odporúča okamžite konzultovať lekára, ktorý pomocou všetkých symptómov, analýz a štúdií stanoví diagnózu a predpíše vhodnú liečbu alebo, ak existujúci problém nie je v jeho kompetencii, odporučí ďalšiemu odborníkovi.

Okrem Toho Čítal O Plavidlách

Čo diagnostikuje PMH srdca

PMK je abnormalita rozvoja srdca, ktorá je charakterizovaná tlačením ventilov do dutiny ľavej predsiene v čase kontrakcie ľavej komory. Táto patológia nemá výrazné príznaky.Lekárske indikácieUvažované ochorenie srdca nie je dobre pochopené.

To, čo odlišuje cerebrálne vaskulárne REG medzi ostatnými štúdiami, je proces a dekódovanie reoencefalografie

Kvalita nášho života závisí od mnohých nuánov stavu tela. Jedna z nich je práca nášho mozgu.

Výrobky s prírodnými statínmi

Podľa WHO každú piatu osobu na planéte, ktorá dosiahla vek 45 rokov, trpí aterosklerózou. Ide o chorobu spojenú s porušením metabolizmu tukov v tele, v ktorom sa tvoria plaky cholesterolu na stenách ciev.

Koronárne ochorenie srdca: čo to je a ako sa s ňou liečiť

Poruchy srdca výrazne komplikujú život, menia svoj obvyklý rytmus. Patria medzi ne aj ischemická choroba srdca - patológia, ktorej oneskorená liečba je postihnutá postihnutím alebo dokonca smrťou.

Ako vzniká vaskulárna encefalopatia a ako sa lieči?

Cievna forma encefalopatie je všeobecné poškodenie mozgu, ktoré je spôsobené nedostatočným dodaním krvi do orgánu, čo spôsobuje ischemické zmeny, nedostatok kyslíka, hypoxiu a rôzne ochorenia.

Čo zvyšuje ESR v krvi?

Rýchlosť sedimentácie erytrocytov (ESR) je ukazovateľ, ktorý je stále dôležitý pre diagnózu organizmu. Definícia ESR sa aktívne používa na diagnostiku dospelých a detí. Takáto analýza sa odporúča užívať raz ročne a vo veku - raz za šesť mesiacov.