Jednou z hlavných sťažností, ktoré pacienti najčastejšie vyjadrujú, je dýchavičnosť. Tento subjektívny pocit núti pacienta ísť na kliniku, zavolať na ambulanciu a môže dokonca byť indikáciou pre pohotovostnú hospitalizáciu. Čo je dyspnoe a aké sú jej hlavné príčiny? Odpovede na tieto otázky nájdete v tomto článku. Takže...

Čo je dyspnoe

Ako už bolo uvedené vyššie, dýchavičnosť (alebo dyspnoe) je subjektívny pocit človeka, akútny, subakútny alebo chronický pocit nedostatku vzduchu, ktorý sa prejavuje tesnosťou na hrudníku a klinicky zvýšenie rýchlosti dýchania nad 18 za minútu a zvýšenie jeho hĺbky.

Zdravý človek, ktorý je v pokoji, nevenuje pozornosť svojmu dychu. S miernou námahou frekvencia a hĺbka dýchania - osoba si to uvedomuje, ale táto podmienka mu neprináša nepríjemné pocity a okrem toho sa indikátory dýchania vrátia do normálu do niekoľkých minút po ukončení cvičenia. Ak sa dyspnoe pri strednej záťaži stáva výraznejšou alebo sa objaví, keď osoba vykonáva základné úkony (pri viazaní šnúrok, chodenie po dome), alebo ešte horšie, nedochádza v pokoji, hovoríme o patologickom dyspnoe, čo naznačuje určitú chorobu,

Klasifikácia dyspnoe

Ak sa pacient obáva ťažkostí s dýchaním, táto dýchavica sa nazýva inšpiratívna. Zaznamenáva sa pri zúžení priesvitu priedušnice a veľkých priedušiek (napríklad u pacientov s bronchiálnou astmou alebo v dôsledku kompresie priedušnice z vonkajšej strany - s pneumotoraxom, pleurisy atď.).

Ak sa počas expirácie vyskytne nepríjemné pocity, táto dýchavica sa nazýva výdych. Vyskytuje sa v dôsledku zúženia lumen malých priedušiek a je znakom chronickej obštrukčnej choroby pľúc alebo emfyzému.

Existuje niekoľko dôvodov spôsobujúcich zmiešanie dýchavičnosti - s porušením a vdychovaním a vydychovaním. Najdôležitejšie sú zlyhanie srdca a ochorenie pľúc v neskorých, pokročilých štádiách.

Existuje 5 stupňov dyspnoe, určených na základe sťažností pacienta - MRC stupnice (Medical Research Council Dyspnea Scale).

Príčiny dyspnoe

Hlavné príčiny dyspnoe možno rozdeliť do 4 skupín:

 1. Poruchy dýchania spôsobené:
  • porušenie priedušnosti;
  • ochorenia difúzneho tkaniva (parenchým) pľúc;
  • cievne ochorenia pľúc;
  • ochorenia dýchacích svalov alebo hrudníka.
 2. Srdcové zlyhanie.
 3. Hyperventilačný syndróm (s neurocirkulačnou dystóniou a neurózou).
 4. Metabolické poruchy.

Dyspnoe v pľúcnej patológii

Tento príznak sa pozoruje pri všetkých ochoreniach priedušiek a pľúc. V závislosti od patológie sa môže akútne vyskytnúť dyspnoe (pleuréza, pneumotorax) alebo trpieť pacientom celé týždne, mesiace a roky (chronická obštrukčná choroba pľúc alebo CHOCHP).

Dyspnoe pri COPD je spôsobené zúžením lumenu dýchacieho traktu, akumuláciou viskózneho sekrétu v ňom. Je trvalý, expiračný v prírode av neprítomnosti primeranej liečby sa stáva čoraz výraznejším. Často sa spája s kašľom, po ktorom nasleduje vylučovanie spúta.

Pri bronchiálnej astme sa dyspnoe prejavuje náhlymi uduseniami. Má vydychujúci charakter - krátky krátky dych nasleduje hlučný a ťažký výdych. Pri inhalovaní špeciálnych liekov, ktoré rozširujú priedušky, dýchanie sa rýchlo vráti do normálu. Pri kontakte s alergénmi - pri vdýchnutí alebo požití - dochádza k udušeniu. V závažných prípadoch nie je zákrok zastavený bronchomimetikami - stav pacienta sa zhoršuje postupne, stráca vedomie. Ide o extrémne život ohrozujúci stav, ktorý vyžaduje naliehavú lekársku starostlivosť.

Sprievodný dýchavičnosť a akútne infekčné ochorenia - bronchitída a zápal pľúc. Jeho závažnosť závisí od závažnosti základnej choroby a od rozsiahleho procesu. Okrem nedostatku dychu má pacient obavy z mnohých ďalších príznakov:

 • zvýšenie teploty z subfebrilu na febrilné čísla;
 • slabosť, letargia, potenie a iné príznaky intoxikácie;
 • neproduktívny (suchý) alebo produktívny (s hlienom) kašľom;
 • bolesť na hrudníku.

Pri včasnej liečbe bronchitídy a zápalu pľúc sa symptómy zastavia počas niekoľkých dní a zotavia sa. V závažných prípadoch zápalu pľúc sa so srdcovou artritídou spája respiračné zlyhanie - výrazne sa zvyšuje dýchavica a objavujú sa niektoré ďalšie charakteristické príznaky.

Nádory pľúc v počiatočných štádiách sú asymptomatické. Ak novo objavený nádor nebol náhodne identifikovaný (pri vykonávaní profylaktickej fluorografie alebo ako náhodný nález v procese diagnostikovania pľúcnych ochorení), postupne rastie a keď dosahuje dostatočne veľkú veľkosť, spôsobuje určité príznaky:

 • pri prvom neintenzívnom, ale postupne zhoršenom dušnosti;
 • hackujúci kašeľ s minimálnym spútom;
 • vykašliavanie krvi;
 • bolesť na hrudníku;
 • strata hmotnosti, slabosť, bledosť pacienta.

Liečba pľúcnych nádorov môže zahŕňať operáciu na odstránenie nádoru, chemoterapiu a / alebo radiačnú terapiu a ďalšie moderné metódy liečby.

Také stavy dyspnoe, ako je pľúcna tromboembólia alebo PE, lokalizovaná obštrukcia dýchacích ciest a toxický pľúcny edém sú pre život pacienta najnebezpečnejšie.

Pľúcna embólia - stav, pri ktorom jedna alebo viacero vetva pľúcnej tepny upchatých krvnými zrazeninami vedie k časti pľúc, sú vylúčené z dýchania. Klinické prejavy tejto patológie závisia od rozsahu poškodenia pľúc. Zvyčajne sa prejavuje náhle dýchavičnosť, narušuje pacienta so stredne ťažkým alebo miernym námahom alebo dokonca v pokoji, pocit dusenia, napätie a bolesť na hrudníku, podobne ako angína, často s hemoptýzou. Diagnóza je potvrdená zodpovedajúcimi zmenami na EKG, rádiografe hrudných orgánov, počas angiopulmografie.

Obštrukcia dýchacích ciest sa prejavuje aj ako komplex dýchacích symptómov. Dýchavičnosť je inšpiratívna v prírode, dýchanie je možné počuť na diaľku - hlučné, stridoróza. Častým spoločníkom dušnosti v tejto patológii je bolestivý kašeľ, najmä pri zmene polohy tela. Diagnóza sa vykonáva na základe spirometrie, bronchoskopie, röntgenového alebo tomografického vyšetrenia.

Prekážka dýchacích ciest môže mať za následok:

 • zhoršená tracheálna alebo bronchiálna priechodnosť v dôsledku kompresie tohto orgánu zvonka (aneuryzma aorty, chlopňa);
 • lézie trachey alebo bronchusového nádoru (rakovina, papilómy);
 • cudzí telový úder (aspirácia);
 • tvorba stenózy cicavcov;
 • chronický zápal vedúci k deštrukcii a fibróze tkanív tracheálnej chrupky (pri reumatických ochoreniach - systémovom lupus erythematosus, reumatoidnej artritíde, Wegenerovej granulomatóze).

Terapia s bronchodilatátormi v tejto patológii je neúčinná. Hlavná úloha pri liečbe patrí k adekvátnej liečbe základnej choroby a mechanickej obnove dýchacích ciest.

Toxický pľúcny edém sa môže vyskytnúť na pozadí infekčnej choroby, sprevádzanej ťažkou intoxikáciou alebo vystavením toxických látok dýchaciemu traktu. V prvej fáze sa táto podmienka prejavuje iba postupným zvyšovaním dýchavičnosti a rýchleho dýchania. Po chvíli ustúpi dychová dýchavičnosť, ktorá je sprevádzaná prebublávnym dychom. Prvým smerom liečby je detoxikácia.

Menej často sa dýchavica prejavuje nasledujúcimi ochoreniami pľúc:

 • pneumotorax - akútny stav, v ktorom vzduch vstupuje do pleurálnej dutiny a pretrváva v ňom, stláča pľúca a zabraňuje dýchaniu; vzniká v dôsledku zranení alebo infekčných procesov v pľúcach; vyžaduje naliehavú chirurgickú starostlivosť;
 • pľúcna tuberkulóza - závažné infekčné ochorenie spôsobené tuberkulózou mykobaktérií; vyžaduje dlhodobé osobitné zaobchádzanie;
 • pľúcna aktinomykóza - ochorenie spôsobené hubami;
 • pľúcny emfyzém - ochorenie, pri ktorom sa alveoly rozťahujú a strácajú svoju schopnosť normálnej výmeny plynov; vyvíja sa ako samostatná forma alebo sprevádza ďalšie chronické ochorenia dýchacieho systému;
 • silikóza - skupina chorôb z povolania pľúc vyplývajúca z ukladania prachových častíc do pľúcneho tkaniva; obnovenie je nemožné, pacientovi je predpísaná podporná symptomatická liečba;
 • skolióza, poruchy hrudných stavcov, ankylozujúca spondylitída - v týchto podmienkach je narušený tvar hrudníka, ktorý zhoršuje dýchanie a spôsobuje dýchavičnosť.

Dyspnoe v patológii kardiovaskulárneho systému

Osoby trpiace ochorením srdca, jedna z hlavných sťažností označuje dýchavičnosť. V počiatočných štádiách ochorenia sú pacientom vnímanie dýchavičnosti ako pocit nedostatočného vzduchu počas fyzickej námahy, ale v priebehu času je tento pocit spôsobený čoraz menej a menej stresom, v pokročilých štádiách neopúšťa pacienta ani v pokoji. Okrem toho sú pokročilé štádiá srdcového ochorenia charakterizované paroxysmálnym nočným dýchavičím - dusivým útokom vyvíjajúcim sa v noci, čo vedie k prebudeniu pacienta. Tento stav je tiež známy ako srdcová astma. Príčinou je stagnácia v pľúcnej tekutine.

Dyspnoe s neurotickými poruchami

Sťažnosti na dyspnoe rôzneho stupňa robia ¾ pacientov neurológov a psychiatrov. Pocit nedostatku vzduchu, neschopnosť vdychovať s plnými prsníkmi, často sprevádzané úzkosťou, strach z smrti z udusenia, pocit "chlopní", obštrukcia v hrudníku, ktorá bráni správnemu dýchaniu - sťažnosti pacientov sú veľmi rôznorodé. Zvyčajne sú takí pacienti veľmi vyčerpaní, ľudia, ktorí akútne reagujú na stres, často s hypochondriakálnymi tendenciami. Psychogénne respiračné poruchy sa často objavujú na pozadí úzkosti a strachu, depresívnej nálady, po prežívaní nervovej nadmernej reakcie. Dokonca sú možné aj záchvaty falošnej astmy - náhle sa rozvíjajú útoky psychogénnej dyspnoe. Klinickým znakom psychogénnych znakov dýchania je jeho hlučný dizajn - časté vzdychy, sténání, stonanie.

Liečba dyspnoe pri neurotických a neurózových poruchách vykonáva neuropatológovia a psychiatri.

Dyspnoe s anémiou

Anémia - skupina ochorení charakterizovaná zmenami v zložení krvi, menovite znížením obsahu hemoglobínu a červených krviniek. Keďže transport kyslíka z pľúc priamo do orgánov a tkanív sa uskutočňuje pomocou hemoglobínu, s poklesom jeho množstva začne telo začať zažívať kyslíkové hladovanie - hypoxiu. Samozrejme sa pokúša kompenzovať tento stav, zhruba povedané, načerpať viac krvného kyslíka, v dôsledku čoho dochádza k nárastu frekvencie a hĺbky dychu, to znamená k dýchavičnosti. Anémie sú rôznych typov a vznikajú z rôznych dôvodov:

 • nedostatok príjmu železa z potravy (napríklad pre vegetariánov);
 • chronické krvácanie (s peptickým vredom, leiomyómom maternice);
 • po nedávnych závažných infekčných alebo somatických ochoreniach;
 • s vrodenými metabolickými poruchami;
 • ako príznak rakoviny, najmä rakoviny krvi.

Okrem nedostatku dychu počas anémie sa pacient sťažuje na:

 • ťažká slabosť, únava;
 • znížená kvalita spánku, znížená chuť do jedla;
 • závraty, bolesti hlavy, znížený výkon, znížená koncentrácia, pamäť.

Osoby trpiace na anémiu sa vyznačujú bledosťou kože, niektorými typmi ochorenia - jej žltým odtieňom alebo žltačkou.

Diagnóza anémie je jednoduchá - stačí preniesť kompletný krvný obraz. Ak sa v ňom vyskytnú zmeny, ktoré naznačujú anémiu, bude naplánovaná ďalšia séria vyšetrení, laboratórnych aj inštrumentálnych, s cieľom objasniť diagnózu a identifikovať príčiny ochorenia. Hematológ predpíše liečbu.

Dyspnoe pri ochoreniach endokrinného systému

Osoby trpiace ochoreniami, ako je tyreotoxikóza, obezita a diabetes mellitus, sa často sťažujú na dýchavičnosť.

S tyreotoxikózou, stavom charakterizovaným nadprodukciou hormónov štítnej žľazy, sa výrazne zvyšujú všetky metabolické procesy v tele - zároveň narastá potreba kyslíka. Navyše prebytok hormónov spôsobuje zvýšenie počtu kontrakcií srdca, v dôsledku čoho srdce stráca schopnosť plne pumpovať krv do tkanív a orgánov - zažívajú nedostatok kyslíka, ktorý sa telo pokúša kompenzovať - ​​vzniká dýchavičnosť.

Nadmerné množstvo tukového tkaniva v tele počas obezity spomaľuje činnosť dýchacích svalov, srdca a pľúc, v dôsledku čoho tkanivá a orgány nedostávajú dostatok krvi a zažívajú nedostatok kyslíka.

Pri cukrovke sa skoršie alebo neskôr postihuje cievny systém tela, v dôsledku ktorého sú všetky orgány v stave chronického hladovania kyslíkom. Navyše v priebehu času dochádza aj k poškodeniu obličiek - dochádza k rozvoju diabetickej nefropatie, čo následne spôsobuje anémiu, čo vedie k ešte väčšiemu zlepšeniu hypoxie.

Dyspnoe u tehotných žien

Počas tehotenstva sú dýchacie a kardiovaskulárne systémy tela ženy vystavené zvýšenému stresu. Toto zaťaženie je spôsobené zvýšeným objemom cirkulujúcej krvi, kompresiou veľkosti maternice od spodnej časti membrány (vďaka čomu sa hrudné orgány stávajú stiesnené a dýchacie pohyby a srdcové kontrakcie sú trochu obmedzené) a potrebu kyslíka nielen matky, ale aj rastúceho embrya. Všetky tieto fyziologické zmeny vedú k tomu, že počas tehotenstva majú mnohé ženy dýchavičnosť. Frekvencia dýchania neprekračuje 22-24 za minútu, stane sa častejšia počas cvičenia a stresu. S progresiou tehotenstva tiež dochádza k dyspnoe. Navyše očakávané matky často trpia anémiou, v dôsledku ktorej sa dyspnoe ďalej zhoršuje.

Ak rýchlosť dýchania prekročí vyššie uvedené hodnoty, dýchavičnosť neprechádza alebo sa výrazne nezníži v pokoji, tehotná žena by mala vždy konzultovať so svojím lekárom - porodníkom-gynekológom alebo terapeutom.

Dýchavičnosť u detí

Respiračná frekvencia u detí rôzneho veku je odlišná. Dyspnoe by mala byť podozrivá, ak:

 • u detí 0-6 mesiacov je počet dýchacích ciest (NPV) vyšší ako 60 za minútu;
 • u dieťaťa vo veku 6 - 12 mesiacov je hodnota NPV vyššia ako 50 za minútu;
 • dieťa staršie ako 1 rok, hodnota NPV je vyššia ako 40 za minútu;
 • dieťa staršie ako 5 rokov s dýchacími pomermi viac ako 25 za minútu;
 • dieťa vo veku 10-14 rokov má hodnotu NPV vyššiu ako 20 za minútu

Je lepšie počítať dýchacie pohyby počas obdobia, keď dieťa spí. Horúca ruka by mala byť voľne umiestnená na hrudníku dieťaťa a spočítať počet hrudných pohybov za 1 minútu.

Počas emočného vzrušenia, počas fyzickej námahy, plaču, kŕmenia je miera dýchania vždy vyššia, ak NPV súčasne výrazne prekračuje normu a pomaly sa zotavuje v pokoji, mali by ste o tom informovať pediatra.

Najčastejšie sa u detí vyskytuje dýchavičnosť, keď sa vyskytnú nasledovné patologické stavy:

 • syndróm respiračnej tiesne novorodenca (často zaznamenaný u predčasne narodených detí, ktorých matky trpia cukrovkou, kardiovaskulárnymi poruchami, ochoreniami genitálnej sféry, prispievajú k nim intrauterinná hypoxia a asfyxia; bledosť, hrudná stuhnutosť je tiež zaznamenaná, liečba by mala začať čo najskôr - najmodernejšou metódou je zavedenie pľúcneho surfaktantu do priedušnice novorodenca s okamihy svojho života);
 • akútna stenózna laryngotracheitída alebo falošná krupica (malý lumen laryngeálnej štruktúry u detí je jej lúmen, ktorý so zápalovými zmenami v sliznici tohto orgánu môže viesť k poškodeniu prúdu vzduchu cez neho; dýchavičnosť pri dýchaní a udušenie, v tomto stave je potrebné dieťaťu poskytnúť čerstvý vzduch a okamžite zavolať sanitku);
 • vrodené srdcové chyby (kvôli vnútromaternicovým vývojovým poruchám dieťa rozvíja patologické odkazy medzi veľkými cievami alebo dutinami srdca, čo vedie k zmene žilovej a arteriálnej krvi, v dôsledku čoho orgány a tkanivá tela dostávajú krv, ktorá nie je nasýtená kyslíkom a prežíva hypoxiu; chyba vykazuje dynamické pozorovanie a / alebo chirurgickú liečbu);
 • vírusová a bakteriálna bronchitída, pneumónia, bronchiálna astma, alergie;
 • chudokrvnosť.

Na záver treba poznamenať, že iba špecialista môže určiť spoľahlivú príčinu dyspnoe, takže ak sa táto stížnosť nevyskytne, nevykonávajte sama liečbu - najpravdepodobnejším riešením by bolo konzultovať s lekárom.

Príčiny dyspnoe pri chôdzi, cvičení a odpočinku

Dyspnoe je stav, pri ktorom frekvencia a hĺbka dýchania sa dramaticky mení počas cvičenia alebo dokonca v pokojnom stave. Zvyčajne v takom stave človek cíti nedostatok vzduchu a snaží sa získať čo najviac kyslíka, pacient robí plytké časté dýchacie pohyby, ktoré len zhoršujú situáciu.

Rozmanitosť dýchavičnosti

Vzhľadom na to, že fázy dýchania v rôznych patologických procesoch respiračnej funkcie sa odlišujú ich dĺžkou trvania, je bežné rozlíšiť tri typy dyspnoe:

 1. Inšpiratívne je pre pacienta ťažké inhalovať a fáza expirácie sa stáva nezmenenou.
 2. Po vysypaní pacient ľahko inhaluje vzduch, ale pri výdychu vzniká ťažkosti.
 3. Zmiešajte v tomto prípade a inhalujte a vydychujte s ťažkosťami.

V závislosti od toho, ako často a v akom stave dochádza k záchvatu, určuje sa závažnosť ochorenia:

 1. Dýchavičnosť nastáva pri intenzívnej fyzickej námahe.
 2. Útok môže začať rýchlou alebo dlhou chôdzou.
 3. Keď dôjde k dyspnoe, pacient musí zaujať pokojnú pozíciu, aby sa útok skončil.
 4. Počas pokoja sa môžu vyskytnúť komplikácie dýchania.

Príčiny dyspnoe

Najčastejšie príčiny dyspnoe sú anémia, ochorenia kardiovaskulárneho a respiračného systému. U zdravého človeka sa môže vyskytnúť fyziologická dýchavičnosť, ktorá si nevyžaduje špeciálnu liečbu a sama odíde. Hlavné zrážacie faktory sú:

 • nadmerný výkon nepripraveného organizmu;
 • výška do výšky, kde je prítomný stav hypoxie;
 • v malom priestore, kde hladina oxidu uhličitého presahuje normu.

Aby ste sa vyrovnali s touto podmienkou, stačí zmeniť svoj životný štýl na aktívnejší, vstúpiť do športu každý deň a sledovať stravu, ale ak dyspnoe nezmizne a pravidelne sa obnovuje, mali by ste sa poradiť so svojím lekárom.

Dýchavičnosť

Dýchavičnosť sa môže vyskytnúť pri nadmernej cvičenie alebo chôdzi. Pokiaľ dôjde k progresii choroby, frekvencia útokov sa zvýši a požadovaná záťaž sa zníži. Problémy s rýchlym chôdzou sú spôsobené poruchou kardiovaskulárneho systému, začína hladovanie kyslíka, ktoré sa prejavuje ako dýchavičnosť.

Ak sa vyskytnú ťažkosti, keď osoba vystupuje po schodoch, môže to znamenať nedostatok fyzickej zdatnosti alebo prítomnosť infekcie v pľúcach a iných prechladnutí. Dýchavičnosť s minimálnym námahom sa vyskytuje v prípade problémov so srdcovou aktivitou alebo chorobami v pľúcnych a prieduškových zónach.

Ak dôjde k útoku počas jazdy, človek zažije:

 • nedostatok vzduchu, dusenie;
 • ťažkosti s dýchaním, zmena frekvencie a trvania;
 • bledosť kože;
 • modrosť pier;
 • počas dýchania, dýchavičnosť a pískanie;
 • tesnosť v hrudníku;
 • nadmerné potenie;
 • bolesť v hrudníku, niekedy dávať do ruky a predlaktia, v niektorých prípadoch môže pacient stratiť vedomie.

Pri chôdzi

Hlavné faktory vedúce k dyspnoe sú:

 • abnormálna štruktúra hrudníka, vrodená aj získaná;
 • neuróza, stres;
 • tromboembolické;
 • vegetatívna vaskulárna dystónia;
 • ochorenie priedušiek, najmä astma;
 • zápalové procesy pľúcneho tkaniva, napríklad zápal pľúc;
 • metabolické poruchy, obezita;
 • choroby srdcového systému.

V pokoji

Ak sa človek začne tlmiť, keď je v pokojnom, stredne ťažkom stave, potom to naznačuje prítomnosť patológie:

 • akumulácia tekutiny v pleurálnej oblasti;
 • zlyhanie srdca;
 • anémia;
 • nestabilná angína pectoris;
 • paralýza membrány.

Táto podmienka podlieha naliehavému vyšetreniu a liečbe.

Počas cvičenia

Okrem nedostatočnej prípravy tela, slabosti pľúc a svalovej atrofie môže dyspnoe počas športu signalizovať:

 • rozvoj bronchiálnej astmy;
 • prítomnosť koronárnej choroby srdca;
 • COPD;
 • ochorenie koronárnych artérií;
 • psychologické abnormality;
 • záchvat pľúcnej embólie.

Hematogénne a pľúcne

Najčastejšie pri ochorení pľúc sa pozoruje dýchavičnosť pri exspirácii. Sú sprevádzané opuchom a kŕčmi. Ťažkosti počas expirácie sa vyskytujú počas záchvatu bronchiálnej astmy. Pacient počúval charakteristické píšťalky a pískanie.

Inspiračná dyspnoe počas pohybu sa môže vyskytnúť pri edémoch a ochoreniach hrtana, pri prítomnosti nádoru v tejto oblasti.

Hematogénna forma sa vyskytuje zriedkavo, najmä u diabetikov alebo pacientov s poruchami obličiek, pečene a endokrinných ochorení. Je to spôsobené vniknutím produktov rozpadu do krvného obehu a otravou tela toxínmi. V tomto prípade je dýchanie hlučné, časté a hlboké.

Centrálna dyspnoe

Tento príznak je spojený s patologickými zmenami v práci centrálneho nervového systému. Neurozy môžu byť provokatéry, ako aj podávanie neurotrofických látok. Najčastejšie sa vyskytujú v arytmiách.

So srdcovým zlyhaním

Pri zriedení cievnych stien môže dôjsť k prítomnosti defektov v stenách, stenóze, srdcovým chybám, zlyhaniu srdca, dyspnoe srdca, keď telu chýba kyslík v prítomnosti záťaže. Existujú dva hlavné príznaky tejto podmienky:

 1. Polypnoea. Keď je v horizontálnej polohe silný tok krvi do srdca. Pacient má hlboké a časté dýchanie. Môže sa vyskytnúť pri srdcovom zlyhaní.
 2. Orthopnea - výskyt srdcovej dyspnoe, keď je osoba nútená byť vo vzpriamenej polohe, aby mohla dýchať. Táto podmienka sa pozoruje pri zlyhaní ľavej komory a ľavej komory.

anémia

Za týchto podmienok počet červených krviniek a index hemoglobínu klesá v krvi. Väčšina anémie sa vyskytuje v dôsledku:

 • nedostatok železa v potravinách;
 • veľká strata krvi pri krvácaní;
 • nedostatok kyseliny listovej;
 • nízke množstvo vitamínu B12 v tele.

Anémia môže spôsobiť dýchavičnosť dokonca aj v pokoji. Okrem toho sa pacient obáva častých závratov, krehkých nechtov, riedkych vlasov, koža sa stáva suchá a stáva sa bledým odtieňom, je stále slabá.

Dýchavičnosť u detí

Najčastejšie sa dieťa začína tlmiť v prítomnosti akútneho procesu v pľúcnom tkanive, napríklad zápal pľúc, ako aj v prípade, že dieťa je astmatické. Každá choroba má svoje jasné vlastnosti, ktoré ju dokážu rozlíšiť spolu s podobnými ochoreniami:

 1. Zápal pľúc. Toto je stav, keď sú tkanivá pľúc zhutnené a strácajú vzdušnosť. Choroba je sprevádzaná horúčkou, slabosťou, strata chuti do jedla. Začiatok pokračuje s výrazným suchým kašľom, po niekoľkých dňoch sa zmení na mokré, vypúšťanie spúta má zelenú alebo hnedú farbu. Vzhľadom na prítomnosť zápalového procesu má dieťa ťažkosti s dýchaním.
 2. Respiračná syncytiálna infekcia. U detí po 3 rokoch choroba prebieha ako zvyčajne ARVI. Najväčším nebezpečenstvom je choroba pre deti. RS vírus môže spôsobiť bronchiolitídu. Dieťa začína dýchavičnosť a suchý kašeľ. Ak čas nezastaví útok, dôjde k uduseniu.
 3. Bronchiálna astma. Zúženie priedušiek sa vyskytuje iba pri vystavení alergénu. Útok môže samo o sebe odísť, ak sa vyprovokuje provokačný faktor. V opačnom prípade pomôcť bronchodilatačnému a hormonálnemu inhalovaniu, pričom užívate antihistaminiká. Exacerbácia sa môže vyskytnúť na jar a v lete, bez ohľadu na fyzickú námahu.
 4. Ochorenie srdca. Dyspnoe sa v tomto prípade vyskytuje počas cvičenia. Je to spôsobené nedostatkom kyslíka v tele. Takéto dieťa sa rýchlo unaví, pri zaťažení môže koža nadobudnúť bledý odtieň, vo večernom veku môže dieťa vyvolať opuch v nohách. Často sa vyskytuje bolesť v správnom hypochondriu.

Ako sa zbaviť dýchavičnosti?

Ak chcete zistiť príčinu dyspnoe, musíte prejsť sériou vyšetrení:

 • Všeobecná krv a biochémia;
 • EKG;
 • Ultrazvuk zóny srdca;
 • hrudníka x-ray.

Okrem toho by pacient mal:

 • vzdať sa zlých návykov;
 • schudnúť s obezitou;
 • vyváženie stravy, vyhýbanie sa škodlivým potravinám;
 • kontrola krvného tlaku;
 • športujte.

Keď sú výsledky vyšetrení pripravené, lekár predpíše hlavnú liečbu na odstránenie základnej príčiny. Ak sa zistí ischemická choroba a stav preinfarkcie, pacientovi sa ukáže odpočinok a potrebné lieky. Pri bronchiálnej astme alebo COPD sa používa inhalačný systém. Hypoxia dobre reaguje na kyslíkovú terapiu. Aby to bolo možné, existujú špeciálne zariadenia, ktoré nasávajú telo kyslíkom kedykoľvek počas dňa.

Liečba pilulkami

Výskyt dyspnoe sa často vyskytuje v dôsledku spazmu v prieduškách, v tomto prípade sa uvádza:

 1. Salbutamol, terbutalín, fenoterol. Tieto lieky sa môžu použiť ako vo forme injekcií, tak vo forme tabliet. Majú krátke trvanie.
 2. Saltos, Formoterol, Clenbuterol majú dlhšiu účinnosť.
 3. Ditek, Berodual, Atrovent - inhalanty, ktoré pomáhajú zmierniť kŕče uvoľnením priedušiek.
 4. No-spa, Papaverine - antispazmodika.
 5. Ambroxol, Mukaltin pomáhajú pri riedení spúta.

Liečba dyspnoe ľudových liekov

Sada na prvú pomoc môže vždy pomôcť, ak nemôžete ihneď navštíviť lekára. Ale s pokračujúcimi útokmi by ste mali stále vidieť špecialistu, pretože tradičná medicína môže na chvíľu zachovať stav pacienta. Ak chcete zastaviť útok bez dýchania, mali by:

 1. Mix motherwort a hloh, 1 polievková lyžica. lyžičku a nalejte do pohára vriacej vody. O hodinu neskôr sa nápoj filtruje a užíva sa dvakrát denne.
 2. Zmiešajte pár strúčikov cesnaku s neupraveným ošúpaným citrónom, trvajú na 5 dní. Potom nalejte zmes s 1,5 šálky vody a trvať 2-3 krát denne, 1 polievková lyžica. lyžička.
 3. Melissa tráva a heřmánek 1: 1 nalejte 250 ml vriacej vody nad ním, nechajte asi hodinu a pridajte trochu citrónovej šťavy. Výsledný nápoj, aby sme popíjali počas dňa.

Príčiny a črty liečby dyspnoe u dieťaťa

Pri predpisovaní terapie je najdôležitejšou správna diagnostika. Môže to vyžadovať konzultáciu s kardiológa, pulmonológa, alergikom a pediatrom.

V prípade útoku je potrebné sedieť dieťa, otvoriť okno a rozpojiť všetky veci, ktoré môžu narušiť detský dych. Ak je príčinou dýchavičnosti bronchitída, musíte dieťaťu podať bronchodilatačné liečivo, napríklad Bronholitin. Ak sa vyskytne problém s vypúšťaním spúta, potom Mukaltin pomôže. Pri astme je indikovaný aminofylol, albuterol alebo solután.

Dyspnoe nie je smrteľné ochorenie, ale funguje len ako signál choroby vnútorných orgánov. Ak pocítite miernu dyspnoe, musíte sa uklidniť a pohodlne sedieť. Ak sa epizódy vyskytujú pravidelne, je potrebné poradiť sa so svojím lekárom. V prípade núdze, keď je pre dieťa ťažké dýchať a stav sa po niekoľkých minútach nezlepšuje, je potrebné zavolať sanitku.

Dyspnoe pri námahe je už zlyhanie srdca?

Dyspnoe je stav vyznačujúci sa rýchlym dýchaním, proti ktorému pacient zaznamená nedostatok vzduchu. Normálne, pri odpočinku by frekvencia respiračných pohybov nemala prekročiť 20 za minútu, zatiaľ čo dýchavičnosť, počet dýchacích pohybov je oveľa väčší a niekedy dosahuje 30-40.

Dýchavičnosť pri námahe nie je špecifickým znakom srdcového zlyhania a môže sa objaviť v mnohých iných, nekardiálnych ochoreniach, ako aj v nadváhe, zlej kondícii pacienta, emocionálnej labilite a vegetatívno-vaskulárnej dystónii.

Vzhľadom na to, že srdcové zlyhanie nie je nezávislé ochorenie, vzťah príznakov by mal byť potvrdený významným ochorením srdca, iba v tomto prípade môže byť dýchavičnosť považovaná za prejav srdcového zlyhania.

Samozrejme, dyspnoe srdcového pôvodu má nejaké zvláštnosti.

Napríklad sa vyznačuje ťažkosťami pri dýchaní, nie pri exhalácii. Ak je pacient s výskytom dýchavičnosti alebo dyspnoe ťažko vydychovať, potom sú to pravdepodobne symptómy pľúcneho ochorenia. Navyše u pacientov so srdcovou dyspnoeou je pacientovi zvyčajne ľahšie sedieť alebo dokonca stáť, než aby sa dostal do vodorovnej polohy. A s progresiou ochorenia, kvôli nedostatočnosti dychu, mnoho pacientov nemôže spať bez toho, aby zaujalo polovicu sediacej pozície alebo bez lešenia s viac vankúšikmi pod hlavou.

Pamätajte si, že počas cvičenia, dýchavičnosť sa dokonca vyskytuje u športovcov, celá otázka je v úrovni tejto záťaže. Ak sa môžete bez obmedzenia pohybovať na rovnom teréne a dýchavičnosť sa objaví iba pri lezení na troch alebo viacerých poschodiach, potom je to norma a taká dýchavičnosť je fyziologická, nie patologická.

Príčiny a prvá pomoc pri dyspnoe počas cvičenia

Dyspnoe je stav, ktorý je spojený s poruchou dýchania: frekvencia a hĺbka s výskytom pocitu nedostatku vzduchu. Dýchavičnosť môže mať rozmanitú povahu, je inšpiratívna, keď je ťažké dýchanie, výdych (ťažkosti pri výdychu) a zmiešaný.

Mechanizmus vývoja - dýchavičnosť je vonkajším prejavom nedostatku kyslíka v orgánoch a tkanivách tela.

Človek začne cítiť nedostatok vzduchu, hĺbka a frekvencia inhalácie a výdychu sa postupne mení, dýchanie sa stáva povrchnejším a častým. Pri zvýšenej hypoxii sa frekvencia zvyšuje.

Príčiny sú v túžbe tela udržiavať stálosť vnútorného prostredia. Pri zvýšenej záťaži na telo dochádza k zvýšeniu spotreby energie a kyslíka v tkanivách. Signál nedostatku kyslíka vstupuje do mozgu, čo dáva príkaz k dýchaciemu centru na zvýšenie aktivity na odstránenie nedostatku.

Dýchacie centrum zvyšuje prácu pľúc a srdca s cieľom obohatiť telo kyslíkom, čo je vyjadrené vonkajšími znakmi. U zdravého človeka s výnimkou zvýšeného zaťaženia sa obnoví v priebehu 5-7 minút.

Dýchavičnosť počas cvičenia je normálna a vyskytuje sa z niekoľkých dôvodov. So zvýšenou fyzickou aktivitou, najmä u ľudí, ktorí vedú pasívny životný štýl:

 • chôdza vysokou rýchlosťou alebo na značnú vzdialenosť;
 • schodiská pre lezenie;
 • prenos hmotnosti;
 • jogging.

V pokoji sa stav normalizuje rýchlo. Tento problém je jednoducho vyriešený, človek by sa mal pohybovať viac a hrať šport, alebo akceptovať slabosť jeho tela a čakať na vážne porušenia, ktoré sa vyskytujú v tele počas fyzickej nečinnosti. Normálny jav sa môže vyskytnúť aj počas psychoemotionálneho stresu (stres).

Spúšť je uvoľňovanie adrenalínu, čo vedie k zvýšeniu srdcovej frekvencie a presýteniu pľúc s kyslíkom. So zdravým srdcom takáto dýchavica nepredstavuje hrozbu a zmizne po upokojení človeka. Ak sa vyskytne problém so srdcovým systémom, môže sa narušiť stav.

Choroby a stavy charakterizované nedostatkom dychu

Často opakujúce sa symptómy alebo ich výskyt na pozadí bežnej fyzickej námahy je dôvodom na kontakt s lekárskym zariadením.

Choroby charakterizované respiračným zlyhaním:

 • patológia kardiovaskulárneho systému;
 • pľúcne ochorenie;
 • anémia;
 • alergická reakcia;
 • hormonálne poruchy;
 • akútne infekčné procesy sprevádzané výrazným zvýšením teploty;
 • obezita.

Okrem závažných ochorení môžu nasledujúce podmienky spôsobiť dyspnoe:

 • psychický stres (zvýšená agresivita, rozhorčenie, hnev);
 • záchvat paniky;
 • cudzie telá v nosohltanu alebo iné porušenia prechodu vzduchu cez dýchacie cesty;
 • zmena klímy;
 • zneužívania tabaku a alkoholu.

Väčšina ľudí ignoruje zmeny svetla v dýchaní, obviňujú únavu alebo zhoršujúcu sa ekológiu. Po prijatí na oddelenie má zvyčajne trvalý charakter.

Porucha dýchania sa vyvinula na vážne formy. Mali by ste byť pozorní na vaše zdravie a v prípade porušenia na pozadí bežných činností, urýchlene identifikovať a eliminovať škodlivý faktor.

 1. Patológia kardiovaskulárneho systému. Najprv sa vyskytujú respiračné zmeny pri ťažkej fyzickej námahe, pri rozvoji zlyhania srdca, pri obavách aj v pokoji. Charakteristickým znakom dušnosti srdcovej etiológie je ťažkosti s inhalovaním, vydychovanie nespôsobuje nepríjemné pocity. V závažných prípadoch srdcového zlyhania sú pacienti nútení spať, polovica sedenia alebo sedenia, toto miesto uľahčuje dýchanie. Ďalšie údaje naznačujúce srdcovú príčinu budú edém, bolesť na hrudníku, anamnéza infarktu myokardu a zmeny zistené na elektrokardiograme.
 2. Akútna zlyhanie ľavej komory. Tento stav spôsobuje zvýšenie stresu srdca, chorôb, ktoré prispievajú k tomuto: hypertenzia, ateroskleróza a srdcové chyby. Najčastejšie sa prejavujú v noci typy zlyhania ľavej komory: srdcová astma a pľúcny edém.
 3. Srdcová astma. Na pozadí fyzického cvičenia (v poslednom možnom a v pokoji fáze) pacient má ťažkú ​​dýchavičnosť, dusenie, sprevádzaný záchvaty strachu zo smrti. Existuje kašeľ, nasolabiálny trojuholník sa zmení na modrú. Z úst sa objavujú žilky na bruchu a pena. Pacient zaujme nútenú polohu, pulz sa urýchľuje na 120 a viac. Tlak na začiatku útoku je vysoký, s poklesom respiračného zlyhania. Je potrebné zavolať SMP a poskytnúť pacientovi útok čerstvého vzduchu. Nižšie nohy znižujú prietok krvi do srdca, čo pomáha redukovať útok.
 4. Pľúcny edém. Je to komplikácia srdcovej astmy. Ťažké udušenie sprevádza uvoľňovanie sérózneho alebo krvavého spenu. Dych prebubláva. Zmena vedomia pacienta. Závažný stav, ktorý predstavuje hrozbu pre život a vyžaduje volanie do záchrannej, kardiologickej alebo resuscitačnej brigády. Toto sú najzávažnejšie stavy srdcového pôvodu, sprevádzané úderom udusenia. Pomoc, ktorá nie je poskytnutá včas, môže byť smrteľná.
 5. Hypertenzívna srdcová choroba. Vyskytuje sa na vrchole nárastu krvného tlaku, trvá od 10 do 30 minút a úplne zmizne, keď je znížený krvný tlak. Pomoc by mala smerovať k normalizácii tlaku.
 6. Infarkt myokardu. Infarkt myokardu sprevádza útok dusivého, ktorý nie je prístupný liečbe. Môže sa vyvinúť do pľúcneho edému. Ak máte podozrenie, že tento stav má byť zabezpečený odpočinok a zavolajte kardiologickému tímu sanitky.
 7. Pľúcne ochorenie. Najčastejšou príčinou dyspnoe je bronchiálna astma. Pri astmatickom záchvate je ťažké vydychovať v dôsledku bronchospazmu. Dýchanie, hlučné so vzdialeným sipotom (počuteľné z diaľky), pacient zaujme nútenú polohu (orthopnea) pri sedení s dôrazom na paže. Ak sa útok rýchlo nezastaví, asmatoidný stav vyvíja stav, ktorý ohrozuje život človeka.
 8. Chudokrvnosť. Vyskytuje sa na pozadí zníženia schopnosti krvi prepravovať kyslík. Počas cvičenia trpí telo silné hladovanie kyslíka, ktoré je kompenzované zvýšeným dýchaním.
 9. Alergické reakcie. Alergické činidlo spôsobuje kŕč alebo opuch hrtana (angioedém), ktorý zabraňuje prechodu vzduchu cez vodivé cesty. Alergickou reakciou môže byť mierna dyspnoe alebo silný záchvat udusenia v závislosti od reaktivity tela na prijatý alergén.
 10. Hormonálne poruchy. Hormóny regulujú všetky procesy, ktoré sa vyskytujú v tele, v rozpore s hormonálnym pozadím, dochádza k porušeniu všetkých orgánov a systémov. Zlyhanie dýchania na pozadí hormonálnych porúch bude príznakom ochorenia iba súbežným stavom s popredím.
 11. Infekčné procesy. Akútne infekčné ochorenia sa vyskytujú s horúčkou a slabosťou. Počas každej fyzickej práce pacient dostane zvýšené dýchanie a srdcový tep. Pri infekcii srdca alebo pľúc sa dýchavičnosť vyvíja dokonca aj v pokoji a preberá ťažké formy.
 12. Obezita. S rastom telesnej hmotnosti je srdce nútené pracovať v zvýšenom režime. Okrem toho, že veľké objemy sú ťažšie na zabezpečenie potrebného množstva kyslíka, je bežné, že tuk obklopuje srdcový sval, v závažných prípadoch vyplňuje alveolárne tkanivo. To všetko je dôvodom na zavedenie klinického obrazu respiračného zlyhania s časom, a to aj pri najmenšom námahe. Ak máte ťažkosti s dýchaním s nadváhou, mali by ste šport včas a začať dodržiavať terapeutickú diétu. V opačnom prípade bude ďalší vývoj viesť k vážnemu nezvratnému poškodeniu orgánov.

Výskyt dýchavičnosti u detí počas fyzickej námahy môže byť normou, ak sa objaví s výrazným zaťažením a rýchlo prechádza v pokoji. A prejav choroby, ak sa vyskytuje s minimálnym zaťažením alebo dlhý čas, zostáva v pokojnom stave.

Najčastejšie príčiny dýchavičnosti u detí sú:

 • laryngitída;
 • bronchitída;
 • zhoršený vývoj srdca;
 • anémia;
 • vaskulárna dystónia.

U detí mladších ako jeden rok dochádza k dýchavičnosti pri akomkoľvek ochorení dýchacej sústavy a vylučuje sa zotavovaním. Tieto prejavy treba venovať pozornosť deťom. Hypoxia sa v ranom veku vyvíja rýchlo a môže sa stať hrozbou pre život dieťaťa. Keď je zistený útok, musí byť okamžite vyzvaný tím pre záchrannú službu, najmä ak je príčina neznáma.

Pri malom zaťažení sa objaví dýchavičnosť

Dýchavičnosť - príčina, príčiny, diagnóza a liečba

Čo je dýchavičnosť?

 • pacient cíti nedostatok vzduchu, je tu pocit dusenia;
 • dýchanie sa zvyčajne stáva častejšie;
 • hĺbka vdychovania a výdychu sa mení, dýchanie sa stáva hlučnejšie.

Obsah:

Ak má človek dýchavičnosť, potom je pre ostatných zvyčajne veľmi dobre viditeľný.

Aké sú jeho hlavné dôvody?

 • Srdcové patológie sú jednou z najčastejších príčin nedostatku dychu u starších ľudí. Keď srdce prestane normálne zvládnuť svoju funkciu, prúd krvi a kyslíka do rôznych orgánov vrátane mozgu začne klesať. V dôsledku toho sa dýchanie zvyšuje.
 • Choroby priedušiek a pľúc. Ak sú prieduchy zúžené a pľúcne tkanivo je patologicky zmenené kvôli niektorým ochoreniam, potom nevyhnutné množstvo kyslíka neprenikne do krvi. Dýchací systém sa snaží pracovať v intenzívnejšom režime.
 • Chudokrvnosť. Zároveň pľúca poskytujú krvi dostatočný kyslík. Srdce ho dobre prechádza cez tkanivá a orgány. Ale kvôli nedostatku červených krviniek (erytrocytov) a hemoglobínu nie je krvný obeh schopný prenášať kyslík do tkanív.

Aby lekár lepšie pochopil príčiny nedostatku dychu, pacient by mal podrobne vysvetliť nasledujúce body:

1. Kedy sa stalo dýchanie?

2. Či sa útoky vyskytujú iba počas fyzickej námahy alebo v pokoji?

3. Čo je ťažšie: vdychovať alebo vydychovať?

4. V akej polohe je dýchanie jednoduchšie?

5. Aké ďalšie príznaky vás obťažujú?

Typy dyspnoe

1. Inspiračná dýchavičnosť - na základe inšpirácie.

2. Expiračná dyspnoe - vzniká pri výdychu.

3. Zmiešané dyspnoe - a inhalovanie a vydychovanie je ťažké.

Srdcová dyspnoe

Srdcové zlyhanie

 • kombinácia dýchavičnosti s edémom nohy, ktoré sa objavujú hlavne večer;
 • recidivujúca bolesť srdca, pocit palpitácie a prerušenia;
 • modrastý nádych kože nôh, prstov a prstov, špička nosa a ušných lalôčok;
 • vysoký alebo nízky krvný tlak;
 • všeobecná slabosť, malátnosť, únava;
 • časté závraty, niekedy mdloby;
 • Pacienti sa často obávajú suchého kašľa, ktorý sa vyskytuje vo forme záchvatov (takzvaný srdcový kašeľ).

Problém dýchavičnosti pri srdcovom zlyhaní sa zaoberá praktickí lekári a kardiológovia. Môžu byť predpísané také štúdie ako všeobecné a biochemické krvné testy, EKG, ultrazvuk srdca, röntgenové lúče a počítačová tomografia hrudníka.

Dyspnoe a vysoký krvný tlak: hypertenzia

 • bolesti hlavy a závrat;
 • sčervenanie kože tváre, pocit prílivu;
 • porušenie celkovej pohody: pacient s arteriálnou hypertenziou sa rýchlejšie unaví, netoleruje fyzickú námahu a stres;
 • hučanie v ušiach;
 • "Letí pred očami" - blikanie malých škvŕn svetla;
 • recidivujúca bolesť srdca.

Ťažká dyspnoe so zvýšeným krvným tlakom sa vyskytuje ako útok počas hypertenznej krízy - prudké zvýšenie krvného tlaku. Súčasne sa tiež zvyšujú všetky symptómy ochorenia.

Akútna silná bolesť srdca a dýchavičnosť: infarkt myokardu

1. Dýchavičnosť spojená s bolesťou srdca, ku ktorej dochádza za hrudnou kosťou. Je veľmi silná, má piercing a pálenie charakter. Spočiatku sa pacientovi zdá, že má jednoducho zaútočiť na angínu. Ale po užití nitroglycerínu trvá viac ako 5 minút.

2. Bledosť, studený lepivý pot.

3. Pocit narušenia srdca.

4. Silný pocit strachu - pacientovi sa zdá, že sa chystá zomrieť.

5. Prudký pokles krvného tlaku v dôsledku výrazného zhoršenia čerpateľnej funkcie srdca.

Dyspnoe a palpitácie počas paroxyzmálnej tachykardie

Pľúcna vaskulitída

 • horúčka, horúčka: najčastejšie dyspnoe súvisí s týmito príznakmi, takže samotní pacienti sa mylne domnievajú, že sa u nich vyvinula zápal pľúc alebo iná respiračná infekcia;
 • bolesť brucha spojená s poškodením ciev brušnej dutiny;
 • arteriálna hypertenzia - zvýšenie krvného tlaku v dôsledku zúženia zápalového procesu periférnych ciev;
 • polyneuritida - porážka malých nervov v dôsledku narušenia ich krvného zásobovania;
 • bolesť svalov a kĺbov;
 • v priebehu času pacient zaznamená významnú stratu telesnej hmotnosti;
 • príznaky poškodenia obličiek.

Ako možno vidieť, spolu s hrudnou dýchavicou s pľúcnou vaskulitídou sa môže vyskytnúť veľké množstvo rôznych symptómov. Preto ani skúsený lekár nemôže okamžite urobiť presnú diagnózu. Je potrebné vykonať prieskum, ktorý určí terapeut. V budúcnosti, ak je dýchanie skutočne spôsobené periarteritis nodosa, lekár predpíše protizápalové a iné lieky.

Akútna dyspnoe, tachykardia, pokles krvného tlaku, stav udusenia:

pľúcna embólia

 • pokles krvného tlaku;
 • pacient sa stáva bledým, objaví sa studený lepivý pot;
 • dochádza k prudkému zhoršeniu celkového stavu, ktorý môže ísť až k strate vedomia;
 • bledosť kože.

Stav dyspnoe sa mení na udusenie. V budúcnosti sa u pacienta s pľúcnym tromboembolizmom vyskytuje zlyhanie srdca, edém, zvýšenie veľkosti pečene a sleziny a ascity (akumulácia tekutín v brušnej dutine).

Pľúcny edém

Pľúcna dyspnoe

bronchitída

1. Akútna bronchitída má všetky príznaky akútnej infekčnej choroby. Telesná teplota pacienta stúpa, kŕčový nos, bolesť hrdla, suchý alebo mokrý kašeľ, porušenie všeobecného stavu. Liečba dyspnoe pri bronchitíde zahŕňa vymenovanie antivírusových a antibakteriálnych liekov, expektorantov, bronchodilatačných liekov (rozšírenie priedušiek do priedušiek).

2. Chronická bronchitída môže viesť k pretrvávajúcej dýchavici alebo epizód vo forme exacerbácií. Toto ochorenie nie je vždy spôsobené infekciami: podráždenie bronchiálneho stromu rôznymi alergénmi a škodlivými chemickými látkami, tabakovým dymom, vedie k nemu dlhú dobu. Liečba chronickej bronchitídy je zvyčajne dlhotrvajúca.

 • vylučovanie veľkého množstva viskózneho hlienu: lieky, ktoré vylučujú, pomáhajú ich vyliečiť;
 • zápalová reakcia, ktorá vedie k opuchu steny priedušiek, zúženie lúmenu: bojuje s týmto stavom pomocou protizápalových, antivírusových a antimikrobiálnych liekov;
 • kŕč svalov, ktoré sú súčasťou steny bronchus: proti tomuto stavu lekár predpisuje bronchodilatátory a antialergické lieky.

Viac informácií o bronchitíde

Chronická obštrukčná choroba pľúc (CHOCHP)

Pri chronických obštrukčných ochoreniach pľúc sú charakteristické nasledujúce znaky:

 • Proces zúženia bronchu je takmer nezvratný: môže byť zastavený a kompenzovaný pomocou liekov, ale nie je možné ho zvrátiť.
 • Zúženie dýchacieho traktu a v dôsledku toho dýchavičnosť sa neustále zvyšuje.
 • Dyspnoe má hlavne výdychovú povahu: postihujú malé bronchy a bronchioly. Preto pacient ľahko inhaluje vzduch, ale s ťažkosťami vydychuje.
 • Dyspnoe u takýchto pacientov je kombinované s mokrým kašľom, počas ktorého sa spúta uvoľňuje.

Ak je dýchavičnosť chronická a existuje podozrenie na CHOCHP, terapeut alebo pulmonológ predpíše vyšetrenie pacienta zahŕňajúce spirografiu (hodnotenie respiračnej funkcie pľúc), röntgenové vyšetrenie hrudníka v prednej a bočnej výčnelke, vyšetrenie sputa.

pneumónia

Dyspnoe s pneumóniou je kombinované s ďalšími znakmi:

1. Zvyčajne choroba začína prudkým zvýšením teploty. Vyzerá to ako ťažká respiračná vírusová infekcia. Pacient cíti zhoršenie celkového stavu.

2. Existuje silný kašeľ, ktorý vedie k uvoľneniu veľkého množstva hnisu.

3. Dyspnoe pri pneumónii sa zaznamenáva už od začiatku ochorenia, je zmiešané, to znamená, že pacient má problémy s inhalovaním a vydychovaním.

4. Bledosť, niekedy modrastovo šedá koža.

5. Bolesť v hrudníku, najmä na mieste, kde sa patologické zameranie.

6. V závažných prípadoch je zápal pľúc často komplikovaný zlyhaním srdca, čo vedie k zvýšenému dýchaniu a výskytu iných charakteristických príznakov.

Dyspnoe pri bronchiálnej astme

 • Dyspnoe v bronchiálnej astme sa vždy vyvíja vo forme záchvatov. Súčasne je pre pacienta ľahké vdychovať vzduch a je veľmi ťažké vydychovať (dýchavičnosť pri dýchaní). Útok sa zvyčajne uskutočňuje po užití alebo vdychovaní bronchomimetík - liekov, ktoré prispievajú k uvoľneniu steny priedušiek a rozšíreniu lúmenu.
 • Pri dlhodobom záchvatu dýchavičnosti dochádza k bolesti v dolnej časti hrudníka, ktorá je spojená s napätím membrány.
 • Počas útoku sa objaví kašeľ a pocit určitého preťaženia v hrudníku. Zároveň sa prakticky nevylučuje spúta. Je viskózny, sklovitý, listy v malom množstve, zvyčajne na konci epizódy zadusenia.
 • Dýchavičnosť a ďalšie príznaky bronchiálnej astmy sa najčastejšie vyskytujú počas kontaktu pacienta s určitými alergénmi: peľ, zvieracie chĺpky, prach atď.
 • Často sú iné alergické reakcie, ako je urtikária, vyrážky, alergická rinitída atď.
 • Najzávažnejším prejavom bronchiálnej astmy je takzvaný astmatický stav. Vyvíja sa ako normálny útok, ale nie je zatknutý pomocou bronchomimetiky. Postupne sa stav pacienta zhoršuje, až kým sa dostane do stavu kómy. Astmatický stav je život ohrozujúci stav a potrebuje naliehavú lekársku starostlivosť.

Pľúcne nádory

 • Častý kašeľ, ktorý pacientovi znepokojuje takmer neustále. V tomto prípade sa spúta odchýli vo veľmi malom množstve.
 • Hemoptýza je jedným z najcharakteristickejších symptómov rakoviny pľúc a tuberkulózy.
 • Bolesť na hrudníku spája dýchavičnosť a iné príznaky, ak nádor rastie za pľúca a postihuje hrudnú stenu.
 • Prerušenie celkového stavu pacienta, slabosť, letargia, strata telesnej hmotnosti a úplné vyčerpanie.
 • Pľúcne nádory často metastázujú do lymfatických uzlín, nervov, vnútorných orgánov, rebier, hrudnej kosti, chrbtice. Súčasne sa objavujú ďalšie príznaky a sťažnosti.

Diagnóza príčiny dýchavičnosti u zhubných nádorov v počiatočných štádiách je pomerne zložitá. Najinformatívnejšie metódy sú rádiografia, počítačová tomografia, štúdium nádorových markerov v krvi (špeciálne látky, ktoré sa tvoria v tele v prítomnosti nádoru), cytológia sputa, bronchoskopia.

Ďalšie ochorenia pľúc a hrudníka, ktoré spôsobujú dýchavičnosť

 • Pľúcna tuberkulóza je špecifická infekčná choroba spôsobená mikroorganizmom Mycobacterium tuberculosis.
 • Aktinomykóza pľúc - plesňová choroba, ktorej príčinou je najmä výrazné zníženie imunity.
 • Pneumotorax je stav, pri ktorom dochádza k poškodeniu pľúcneho tkaniva a vzduch prechádza z pľúc do hrudnej dutiny. Najbežnejší spontánny pneumotorax spôsobený infekciami a chronickými procesmi v pľúcach.
 • Emfyzém je opuch pľúcneho tkaniva, ktorý sa vyskytuje aj pri niektorých chronických ochoreniach.
 • Prerušenie inhalačného procesu v dôsledku lézií respiračných svalov (medzičasové svaly a membrána) v prípade detskej obrny, myastenia, paralýzy.
 • Porušenie formy hrudníka a stlačenie pľúc so skoliózou, poruchy hrudných stavcov, ankylozujúca spondylitída (ankylozujúca spondyloartritída) atď.
 • Silikozy - choroby z povolania, ktoré sú spojené s ukladaním častíc prachu v pľúcach a prejavujú sa ako dyspnoe a iné príznaky.
 • Sarkoidóza je infekčné ochorenie pľúc.

Bledosť a dýchavičnosť pri námahe: anémia

1. Pacient doslova cíti poruchu, konštantnú slabosť, netoleruje zvýšené fyzické námahy. Tieto príznaky sa vyskytujú oveľa skôr, ako sa objaví dýchavičnosť.

2. Balenie kože je charakteristickým rysom, pretože v krvi je hemoglobín, ktorý mu dáva ružovú farbu.

3. Bolesti hlavy a závraty, porucha pamäti, pozornosť, koncentrácia - tieto symptómy sú spojené s hladkým kyslíkom v mozgu.

4. Takéto vitálne funkcie ako spánok, sexuálna túžba, chuť do jedla sú tiež porušené.

5. Pri závažnej anémii sa nakoniec vyvine srdcové zlyhanie, čo vedie k zhoršeniu dýchavičnosti a iných symptómov.

6. Niektoré jednotlivé typy anémie majú tiež svoje vlastné príznaky. Napríklad pri deficiencii chudokrvnosti B12 je narušená citlivosť pokožky. Pri anémii spojenej s poškodením pečene sa okrem bledej kože tiež vyskytuje žltačka.

Dyspnoe pri iných ochoreniach

Prečo sa po jedle vyskytne dyspnoe?

obezita

 • Orgány a tkanivá nedostávajú dostatok krvi, pretože je ťažké pre srdce presunúť celé telo tuku.
 • Tuk je uložený vo vnútorných orgánoch, čo sťažuje srdce a pľúca.
 • Podkožná vrstva tuku sťažuje dýchacie svaly.
 • Nadváha a obezita sú stavy, ktoré v prevažnej väčšine prípadov sprevádzajú ateroskleróza a arteriálna hypotenzia - tieto faktory tiež prispievajú k výskytu dýchavičnosti.

diabetes mellitus

 • Ak hladina glukózy v krvi nie je žiadnym spôsobom kontrolovaná, diabetes mellitus nakoniec vedie k porážke malých ciev. V dôsledku toho sú všetky orgány neustále v stave kysnutia.
 • Pri cukrovke typu II sa obezita často vyvíja, čo sťažuje srdce a pľúca.
 • Ketoacidóza - okyslenie krvi, keď sa v ňom objavia tzv. Ketónové telieska, ktoré vznikajú v dôsledku zvýšenej hladiny glukózy v krvi.
 • Diabetická nefropatia je poškodenie tkaniva obličiek v dôsledku poškodenia krvného obehu obličiek. To vyvoláva anémiu, ktorá zase spôsobuje ešte výraznejšie kyslík hladenie tkanív a dýchavičnosť.

Prečítajte si viac o cukrovke

tyreotoxikóza

Dýchavičnosť u detí: najčastejšie príčiny

Novorodenecký respiračný tiesňový syndróm

1. Závažná dýchavičnosť. Zároveň sa dýchanie stáva veľmi časté a koža dieťaťa sa stáva modrastou.

2. Koža sa stáva bledá.

3. Mobilita hrudníka je ťažká.

Laryngitída a falošná krupa

Dyspnoe u detí s ochorením dýchacích ciest

Vrodené srdcové chyby

 • otvorené oválne okno;
 • otvorená medzikomorová septa;
 • otvorený kanálový kanál;
 • Fallotov tetrad.

Podstatou všetkých týchto chýb je, že v srdci alebo medzi cévami sú patologické správy, ktoré vedú k zmesi arteriálnej a venóznej krvi. Výsledkom je, že tkanivá dostávajú krv, ktorá má nedostatok kyslíka. Dyspnoe sa vyskytuje ako kompenzačný mechanizmus. Dieťa môže narušiť len počas fyzickej námahy alebo neustále. Pri vrodenej chorobe srdca je indikovaná chirurgická intervencia.

Anémia u detí

Príčiny dyspnoe počas tehotenstva

 • rastúce embryo a plod vyžadujú viac kyslíka;
 • zvyšuje celkový objem krvi v tele;
 • zväčšený plod začne tlačiť membránu, srdce a pľúca zospodu, čo sťažuje dýchanie a srdcový tep;
 • s nízkou výživou tehotnej ženy sa rozvíja anémia.

V dôsledku toho sa počas tehotenstva objavuje konštantná dýchavičnosť. Ak je normálna frekvencia ľudského dýchania 16 - 20 za minútu, potom pre tehotné ženy - 22 - 24 za minútu. Dyspnoe horšie počas fyzickej námahy, stresu, skúseností. Čím dlhšie je tehotenstvo, tým výraznejšia je respiračná porucha.

Liečba dyspnoe

Čítajte viac:
recenzia
Nechajte spätnú väzbu

Môžete pridať komentáre a spätnú väzbu k tomuto článku v súlade s Pravidlami diskusie.

Dyspnoe pri námahe je už zlyhanie srdca?

Dyspnoe je stav vyznačujúci sa rýchlym dýchaním, proti ktorému pacient zaznamená nedostatok vzduchu. Normálne, pri odpočinku by frekvencia respiračných pohybov nemala prekročiť 20 za minútu, zatiaľ čo dýchavičnosť, počet dýchacích pohybov je oveľa väčší a niekedy dosahuje 30-40.

Dýchavičnosť pri námahe nie je špecifickým znakom srdcového zlyhania a môže sa objaviť v mnohých iných, nekardiálnych ochoreniach, ako aj v nadváhe, zlej kondícii pacienta, emocionálnej labilite a vegetatívno-vaskulárnej dystónii.

Vzhľadom na to, že srdcové zlyhanie nie je nezávislé ochorenie, vzťah príznakov by mal byť potvrdený významným ochorením srdca, iba v tomto prípade môže byť dýchavičnosť považovaná za prejav srdcového zlyhania.

Samozrejme, dyspnoe srdcového pôvodu má nejaké zvláštnosti.

Napríklad sa vyznačuje ťažkosťami pri dýchaní, nie pri exhalácii. Ak je pacient s výskytom dýchavičnosti alebo dyspnoe ťažko vydychovať, potom sú to pravdepodobne symptómy pľúcneho ochorenia. Navyše u pacientov so srdcovou dyspnoeou je pacientovi zvyčajne ľahšie sedieť alebo dokonca stáť, než aby sa dostal do vodorovnej polohy. A s progresiou ochorenia, kvôli nedostatočnosti dychu, mnoho pacientov nemôže spať bez toho, aby zaujalo polovicu sediacej pozície alebo bez lešenia s viac vankúšikmi pod hlavou.

Pamätajte si, že počas cvičenia, dýchavičnosť sa dokonca vyskytuje u športovcov, celá otázka je v úrovni tejto záťaže. Ak sa môžete bez obmedzenia pohybovať na rovnom teréne a dýchavičnosť sa objaví iba pri lezení na troch alebo viacerých poschodiach, potom je to norma a taká dýchavičnosť je fyziologická, nie patologická.

Ďalšie články na túto tému:

Hypertenzné znenie - ako dešifrovať diagnózu

Pred desiatimi rokmi bola diagnostikovaná hypertenzia, čo naznačuje...

EKG pre hypertenziu

Pre pacientov a lekárov je dnes ťažké prezentovať kardiológiu bez...

Bolesť na hrudníku

Bolesť na hrudníku je typická sťažnosť u pacientov s ochorením...

kalkulačka

Je vaša bolesť na hrudi srdca?

Populárne príspevky

 • Je vaša bolesť na hrudi srdca? (5,00 z 5)
 • Čo je infarkt myokardu? (5,00 z 5)
 • Ako sa infarkt myokardu líši v hĺbke lézie (5,00 z 5)
 • Čo sú antikoagulanciá a kedy sa používajú (5,00 z 5)
 • Penetračný, transmurálny, Q-pozitívny infarkt myokardu alebo infarkt myokardu s eleváciou ST (5,00 z 5)

Informácie uverejnené na webe sú len na vzdelávacie účely a nie sú príručkou samošetrenia.

Príznaky a príčiny dýchavičnosti, spôsob liečby

Konštantná bolestivá dýchavičnosť spôsobuje, že život človeka je nepríjemný, pretože stráca možnosť normálneho dýchania, čo je nevyhnutné pre fungovanie všetkých orgánov a systémov tela. V priebehu rokov sa takéto patologické stavy objavujú u mnohých ľudí, pretože sa roztiahnuteľnosť a elasticita pľúcneho tkaniva znižuje a mení sa sila a pohyblivosť membrány a svalov na hrudníku. Výsledkom je, že pľúca strácajú schopnosť úplne sa vyrovnať. Dýchavičnosť sa môže vyskytnúť aj v dôsledku chronických ochorení alebo dočasných zdravotných problémov.

Symptómy dýchavičnosti

Dýchavičnosť sa môže vyskytnúť príležitostne, paroxyzmálna a môže byť chronická. Veľký nedostatok vzduchu, pískanie alebo dýchavičnosť, zmeny v hĺbke a rytmu dýchania sú výraznými príznakmi dýchavičnosti. Muž bledne, snaží sa chytiť vzduch, jeho pery sú modré.

V chronickom priebehu ochorenia je pre človeka ťažké dýchať v náchylnej polohe, preto sú krčné svaly alebo dýchanie brucha spojené s týmto procesom. Chronická forma môže byť určená frekvenciou inhalácie a výdychu - ak je rytmus abnormálny, potom je to jasný symptóm patológie. Dyspnoe sa môže vyskytnúť v určitých špecifických prípadoch, napríklad pri chôdzi, fyzickej námahe, lezeckých schodoch, pri vstupe do mrazu, po jedle, v noci a dokonca aj počas sexu.

 • Pri chôdzi je dýchavičnosť spojená so srdcovou aktivitou alebo skôr s koronárnym cievnym systémom, ktorý dodáva krv do myokardu. Prítomnosť srdcovej chyby, zriedenie cievnych stien, defekty septa priamo ovplyvňuje dyspnoe. V dôsledku toho dochádza k hladovaniu kyslíkom, ktorý sa pri chôdzi prejavuje ako dýchavičnosť.
 • Bez minimálnej fyzickej námahy nemôže robiť žiadnu osobu, ani bez jedenia. Ak sa však pri takýchto každodenných činnostiach manifestuje dyspnoe, je to už patológia. Môže sa to vyskytnúť z dôvodu porušenia srdca alebo dýchacieho systému - pľúc a priedušiek. Výsledkom je nedostatok kyslíka, ktorý vstupuje do krvného obehu a objavuje sa dýchavičnosť.
 • Lezenie po schodoch by nemalo spôsobiť veľkú ťažkosť a dýchavicu zdravému človeku. Môže sa objaviť u ľudí, ktorí trpia pľúcnymi infekciami, nachladnutím, emfyzémom, zápalom pľúc atď. Dyspnoe sa môže zmeniť na akútny záchvat s bolesťou na hrudníku a dokonca spôsobiť stratu vedomia.
 • Ak sa človek začne tlmiť pri vstupe do mrazu, môže to byť dôsledok alergií na chlade, patológie pľúc, anémia. Podobné veci sa stávajú aj u ľudí s nízkou hmotnosťou. Mrazivý vzduch je pre telo dobrý, ale musíte sa naučiť dýchať, keď opustíte teplú miestnosť. Prvé pravidlo - nemôžete dýchať v ostrou mrazivom vzduchu s otvorenými ústami - môže spôsobiť dýchavičnosť a bolesť v srdci.
 • Obťažnosť pri dýchaní môže nastať aj počas nočného odpočinku. To naznačuje zlyhanie ľavej komory alebo kongestívne procesy v tkanivách srdcového svalu. Človek musí položiť niekoľko vankúšov alebo spať pri sedení, aby uvoľnil stav. Tiež, reliéf je zabezpečený prijatím vzpriamenej polohy, pretože krv sa uvoľňuje z pľúc.
 • Výskyt dyspnoe počas pohlavia sa môže vyskytnúť z vyššie uvedených dôvodov, ako aj pri anémii, ktorá je spôsobená nedostatkom železa v krvi. Presne to môže lekár určiť pri prijímaní výsledkov klinických testov.

Príčiny dyspnoe

Rôzne ochorenia môžu byť vincami nedostatku dychu - môžu byť určené frekvenciou a povahou inhalácie a výdychu. Každá kategória patológie má svoje vlastné meno a zdôvodnenie. V medicíne existuje rozdelenie, ktoré je definované ako centrálne dyspnoe, pľúcne, srdcové a hematogénne. Na druhej strane sú rozdelené na niekoľko druhov.

Pľúcna dyspnoe

V tejto kategórii patológie sú kombinované príčiny spojené s ochoreniami pľúc.

Expresná dýchavičnosť je najbežnejšou formou, ktorá je určená ťažkosťami pri výdychu a vyskytuje sa vtedy, keď lúmen v prieduškách sa zužuje v dôsledku opuchu, spazmu alebo obštrukcie spútom. Na zvládnutie tohto problému v procese dýchania je potrebné posilniť činnosť dýchacích svalov, ale aj to nestačí a výdychový cyklus môže byť ťažký.

Táto forma dyspnoe sa prejavuje pri bronchiálnej astme, najmä počas záchvatov, ako aj pri chronickej bronchitíde s výskytom bronchospazmu a alergickým edémom priedušiek. Táto forma je charakterizovaná pískaním a dýchavým zvukom pri výdychu, ale na rozdiel od srdcovej dyspnoe, človek môže spať v noci bez dusenia a jeho končatiny nemajú zima.

Inspiračná dýchavičnosť závisí od ťažkosti s povzdychom. Je to spôsobené nahromadením tekutiny v hrudníku - fibrózou, lymfogénnou karcinomatózou, pleuritídou, ascitom, ankylozujúcou spondylitídou. Podobná forma sa prejavuje v laryngeálnom edéme, nádorových ochoreniach tejto oblasti.

Tento typ dyspnoe môže byť určený neschopnosťou osoby urobiť reč bez častých dychov, objavuje sa aj pri minimálnej fyzickej námahe. Dýchanie v takýchto prípadoch sprevádza hlučný pískanie.

Srdcová dyspnoe

Príčiny tejto kategórie respiračného zlyhania sú najčastejšie mitrálna stenóza, ľavý predsieňový myxóm alebo srdcové zlyhanie ľavej komory, v ktorom je narušený krvný obeh, čo vedie k poruche dýchacích funkcií. Príznaky srdcovej dyspnoe pri týchto patologických ochoreniach sú ortopná a polypóje.

 • Orthopnea je syndróm dýchavičnosti srdca, ktorý núti človeka, aby bol stále verný, pretože to zmierňuje jeho stav. Orthopnea súvisí s nedostatočnosťou ľavej komory a ľavej predsiení.
 • Polypnea - sa vyznačuje zvýšenou frekvenciou a hĺbkou dýchania až po fenomén hyperventilácie. Najčastejšie spôsobené nadmerným žilovým krvným prietokom do srdca, keď osoba užíva horizontálnu polohu, môže byť spôsobené chronickým srdcovým zlyhaním.

Hematogénna dyspnoe

Takáto dýchavica nastáva, keď sa toxické produkty objavujú v krvi v dôsledku zlyhania pečene, diabetes mellitus alebo otravy. Dýchanie kvôli veľkému prúdeniu vzduchu sa stáva hlučné a dobre počuteľné.

Navyše hemické druhy, ktoré sa vyskytujú hlavne počas anémie, sú spojené s poklesom koncentrácie kyslíka v krvi. U pacientov s anémiou je výskyt takýchto dýchacích ťažkostí často výsledkom nie samotnej choroby, ale aj iných príčin, ako je anemická myokardiografia, hypoxické poškodenie centrálneho nervového systému.

Centrálna dyspnoe

Tento druh je príznakom patologických procesov v respiračnom centre centrálneho nervového systému, jeho oraginickými léziami, neurózou alebo účinkami neurotropných toxických látok. Na rozdiel od všetkých ostatných kategórií takéto dyspnoe nie je reakciou dýchacieho aparátu na patológiu iných orgánov, je to primárna príčina respiračného zlyhania s vážnymi dôsledkami. Môže sa prejaviť rôznymi spôsobmi: arytmiou, centrogénnou bradypéniou, hyperpóniou, tachypéniou a oligopnea.

 • Dýchacie arytmie sú spôsobené poruchami funkcií mozgového kmeňa, ku ktorým dochádza pri traumatickom poškodení mozgu, mŕtvici, zápalových procesoch a edémoch, ako aj pri určitých typoch chemických alebo omamných otráv.
 • Bradypnea - ide o zriedkavé dýchanie, ktoré sa môže vyskytnúť počas otravy omamnými látkami alebo patologickými zmenami v centrálnej nervovej sústave. Niekedy si to môžete všimnúť u zdravých ľudí počas hlbokého spánku. Pri systematickom liečení bradypnee je potrebná konzultácia s neurológom.
 • Oligopnéa - plytké dýchanie s nedostatočným vetraním pľúc, môže nastať pri hypotermii. Ak neurobíte lekárske opatrenia, tento typ dýchavičnosti prechádza do závažnejšej formy a môže viesť k zástave dýchania. Vo všetkých prípadoch je prognóza oligopénie nepriaznivá, pretože vedie k respiračnej acidóze alebo difúznej cyanóze.
 • Tachypénia - rýchle plytké dýchanie, ktoré sa môže vyskytnúť pri neuróze, tvorbe nádorov, meningitíde. Rýchlosť dýchania dosiahne stopáž za minútu. Takýto jav sa prejavuje aj v perifolestickosti, difúznej peritonitíde, ascitu, narušení centrálneho nervového systému.
 • Hyperpnoe - patologické hlboké dýchanie, sa vyskytuje v stave komatózy s hemoragickou mozgovou príhodou, meningitídou, poraneniami hlavy, alkoholickou kómou. Kvôli nahromadeniu hlienu v nazofaryngu a priedušnici a zmiešaniu svalov hltanu dýchanie často spôsobuje chrápanie a pískanie zvukov.

Všeobecná liečba dyspnoe

Liečba dyspnoe bude účinná, ak sa objaví príčina jej vzniku. Aby ste to urobili, musíte sa podrobiť vážnemu lekárskemu vyšetreniu, pretože bude zlé liečiť symptómy, nevenujte pozornosť podstate problému.

Hlavnou úlohou je zabezpečiť normálne vetranie pľúc. K tomu je potrebné najprv vynaložiť úsilie na to, aby osoba, ktorá trpí touto patológiou, je nevyhnutné dať tabak, aby začala zvyšovať svoju fyzickú aktivitu.

Pri liečbe ortopénie, pri ktorej nie je možné dýchať v ležiacej polohe, je veľmi vhodná rehabilitácia ultrazvukom a imunoterapia. Celkový plán liečby dyspnoe zvyčajne pozostáva z nasledujúcich činností:

 • Odstránenie ložísk infekcie v celom dýchacom systéme.
 • Normalizácia gastrointestinálneho traktu, lymfatické, kardiovaskulárne systémy tela, psycho-emotívna sféra.
 • Imunomodulácia (zvýšená imunita).
 • Energetická aktivácia organizmu.

lieky

 • Ak sú príčinou nedostatku dychu ochorenia dýchacieho systému, predovšetkým zdravotníci odporúčajú piť veľa mäkkých alkalických nápojov.
 • Pri intoxikácii tela potrebujeme infúznu terapiu - zavedenie tekutiny intravenózne (fyziologický roztok, gemodeza, reopolyglukina a iné)

Dýchavičnosť spôsobená bronchospazmom je liečená liekmi, ktoré ju eliminujú. Lieky sú rozdelené na prostriedky dlhodobých a krátkodobých opatrení.

Lieky s krátkodobým účinkom:

 • salbutamol (tablety, inhalátory, roztoky na použitie v rozprašovači).
 • fenoterol (aerosól, roztok na inhaláciu);
 • terbutalín (pilulky, injekcie, inhalácie).

Dlhodobo pôsobiace lieky:

 • soli (tablety);
 • formoterol (kapsuly, inhalátor);
 • Klenbuterol (tablety, sirup);
 • salmeterol (aerosól, prášok na inhaláciu);

Nasledujúce lieky sa používajú na uvoľnenie priedušiek:

 • Atrovent - Ipratropium Bromid (inhalátor, kapsuly, injekčný roztok).
 • Kombinované prípravky:
 • Berodual (aerosól, roztok pre inhalátory);
 • ditek (inhalačný roztok)
 • methylxanthiny
 • aminofylín (tablety, intravenózna injekcia).

Dýchacie prostriedky na úľavu pri bronchiálnej astme:

 • kromoglykát sodný (inhalátor, kapsuly);
 • nedocromil sodný (inhalátor);
 • nalkrom (kapsuly).

Existujú aj iné lieky, ale niektorý z nich by mal byť predpísaný iba odborným lekárom. Samoliečba pre ťažkú ​​dýchavicu môže viesť k veľmi vážnym následkom.

Ľudové lieky proti dýchavičnosti

V pokladnici ľudových liekov existujú recepty, ktoré pomôžu rozšíriť priedušky a uľahčiť dýchavičnosť.

 • Infúzia plodov a kvetov hlohu, zmiešaných jeden na jeden, sa robí nasledovne: tri šálky vriacej vody by mali byť nalievané na tri veľké lyžice zberu, rozdelené do troch dávok za jeden deň.
 • Med a jalovec olej. Jogurské kužele (100 g) + maslo (50 g) + med (150 g) stúpajú vo vodnom kúpeli. Vezmite si dve veľké lyžičky čaju denne.
 • Lilac kvety (jedna veľká lyžica) sa naleje so sklenenou vriacou vodou. Štyrikrát denne pijte dve veľké lyžice.

Gymnastika pre dýchavičnosť

Jednoduché dýchacie cvičenia vám pomôžu pri riešení problémov s dyspnoeou, bez ohľadu na príčinu.

 • Po vydychovaní vzduchu cez ústa je potrebné vdychovať cez nos, potom vydychovať ústa silou a ťahať do žalúdka, počítať až desať. Vdychujte cez ústa tak, aby vzduch prechádzal "do žalúdka", potom žalúdok natiahol a držal dych, počítať až desať. Toto cvičenie sa môže vykonať počas sedenia, státia a dokonca aj chôdze: vydychovať - ​​vdychovať - ​​vydychovať - ​​zadržať dych - vydychovať.
 • Nasledujúce cvičenie by sa malo robiť stáť alebo sedieť, s lakmi sklonenými. Otvorte dlaň, aby ste mohli vidieť. Pästie sú stlačené súčasnou produkciou hlučných krátkych dychov (8 krát). Potom položte ruky nadol na päť až desať sekúnd a znova vykonajte cvičenie. Požadovaný počet prístupov - až dvadsať.

Inštruktor terapeutickej gymnastiky sa môže zoznámiť s ďalšími cvičeniami. Ak ich pravidelne vykonávate, môžete sa navždy rozlúčiť s dýchavičnosťou.

Príklad cvičení pre dychové cvičenia na videu

Zabránenie dýchavičnosti

Aby sa takýto problém nedostal a potom sa hľadať spôsoby, ako sa ho zbaviť, je lepšie premýšľať o tom vopred a zabrániť vzniku tých ochorení, ktoré sú jeho hlavnou príčinou. Ak to chcete urobiť, postupujte podľa jednoduchých pravidiel života:

 • Zachovať normálny psycho-emocionálny stav.
 • Vynechať zlé návyky (alkohol, fajčenie a iné).
 • Uistite sa, že telo poskytuje primerané pravidelné cvičenie - môžu to byť ranné cvičenia, chôdza, lezenie po schodoch, plávanie atď.
 • Na kontrolu správnej polohy tela počas spánku - hlava by mala ležať na vankúši pod uhlom uhlov.
 • Ak máte príznaky dyspnoe, okamžite sa poraďte s lekárom a dodržiavajte jeho odporúčania.
 • Vykonajte dychové cvičenia pred nástupom dýchavičnosti - to nikdy neublíži.

Existuje veľa tipov, liečivých a prírodných liekov, ktoré nemožno zahrnúť do jedného článku. Bude veľmi zaujímavé, ak zdieľate skúsenosti s odstránením dyspnoe v komentároch. Možno vaša rada uľahčí niekomu život.

O stránke

Pomôcť ľuďom zrelého veku a dôchodcom

Dýchavičnosť

Dýchaním vedú odborníci k viditeľným poruchám v hĺbke a frekvencii dýchania, ktoré sprevádzajú subjektívny pocit nedostatku vzduchu v pľúcach. Tento príznak sa môže prejaviť ako počas cvičenia a stavu úplného odpočinku.

popis

Dyspnoe je jedným z najčastejších príznakov u ľudí, ktorí majú v jednom alebo inom prípade patológiu kardiovaskulárneho alebo pľúcneho systému. Môže sa vyskytnúť v dôsledku chorôb a patologických negatívnych podmienok, ako aj v dôsledku mnohých fyziologických faktorov.

Lekárskym názvom pre dýchavičnosť je dyspnoe. Medzinárodné klasifikátory rozlišujú dva hlavné typy tohto stavu:

 1. Tachypénia je rýchle, plytké dýchanie s rýchlosťou dýchania viac ako 20 za minútu.
 2. Bradypnea je zníženie funkcie dýchania so spomalením respiračnej frekvencie až na 12 alebo menej pohybov za minútu.

Podľa časového intervalu a intenzity dýchavičnosti sú tri hlavné poddruhy dyspnoe:

 1. Akútne (od niekoľkých minút až po hodiny).
 2. Subakútny (niekoľko hodín až pár dní).
 3. Chronická (od 3-5 dní do niekoľkých rokov).

Dýchavičnosť pri srdcovom zlyhaní

Dyspnoe je typickým príznakom srdcového zlyhania - ide o klinický syndróm charakterizovaný poruchami funkcie SJS, slabým prívodom krvi do tkaniva / orgánov systému a nakoniec poškodením myokardu.

Okrem nedostatku dychu sa pacient so srdcovým zlyhaním cíti veľmi unavený, má opuch a výrazne znižuje telesnú aktivitu. Kŕče krvi spôsobená oslabeným srdcovým svalom spôsobuje hypoxiu, acidózu a iné negatívne prejavy metabolizmu.

Ak máte podozrenie na srdcové zlyhanie, mali by ste ihneď kontaktovať svojho kardiológa a podniknúť kroky na stabilizáciu hemodynamiky čo najskôr, od zvyšovania krvného tlaku a normalizácie srdcového rytmu na zmiernenie bolesti, často srdcového zlyhania spôsobujúceho infarkt myokardu.

Príčiny dyspnoe

 1. Fyziologická - silná fyzická námaha.
 2. Srdeční - pľúcny edém, infarkt myokardu, myokarditída, poruchy srdcového rytmu, myxóm, kardiomyopatia, srdcové chyby, IHD, CHF.
 3. Respiračné - epiglotitída, alergické reakcie, astma, atelektáza a pneumotorax, rozdutie pľúc, tuberkulózu, COPD odlišné plynovania, kyfoskoliózy, intersticiálne ochorenie, pneumónia, obštrukčné pľúcne rakoviny.
 4. Vaskulárna - tromboembolizmus, primárna hypertenzia, vaskulitída, arteriálna venózna aneuryzma.
 5. Neuromuskulárna - laterálna skleróza, paralýza bránicového nervu, myasténia.
 6. Iné dôvody - ascites, problémy so štítnou žľazou, anémia, dysfunkcia dýchacieho ústrojenstva, metabolická acidóza spektrum, urémia, dysfunkcia hlasiviek výpotkami prevralnogo typ, perikard, hyperventilácia syndróm.
 7. Ďalšie okolnosti.

príznaky

Príznaky dyspnoe sa môžu meniť, ale v každom prípade súvisia s porušením normálneho rytmu respiračnej funkcie. Konkrétne sa výrazne mení hĺbka a frekvencia výskytu respiračných kontrakcií, od prudkého nárastu NPT na jeho pokles na nulu. Subjektívne pacient pocíti akútny nedostatok vzduchu, snaží sa dýchať hlbšie alebo naopak, čo najmenšie.

V prípade dýchavičnosti pri vdychovaní je ťažké inhalovať a proces vniknutia vzduchu do pľúc sprevádza hluk. Pri exspiračnej dyspnei je oveľa ťažšie vydychovať, pretože lúmeny bronchiolov a najmenšie častice priedušiek sa zúžia. Zmiešaný typ dyspnoe je najnebezpečnejší a často spôsobuje úplné zastavenie dýchania.

Hlavnými diagnostickými opatreniami sú najrýchlejšie posúdenie súčasného klinického obrazu pacienta, ako aj štúdium histórie ochorenia. Potom sa vymenúvajú ďalšie štúdie (z röntgenového a ultrazvuku na tomogramy, testy atď.) A pokyny sa posielajú úzkoprofilovým odborníkom. Najčastejšie sú pulmonológ, kardiológ a neuropatológ.

Liečba dyspnoe

Keďže dyspnoe môže byť spôsobené obrovským množstvom rôznych dôvodov, jeho liečba sa vyberá až po správnom stanovení presnej diagnózy prostredníctvom komplexnej diagnózy možných problémov.

Konzervatívna a liečebná liečba

Nasledujúce sú typické príčiny nedostatku dychu a ako ich odstrániť.

 1. V prítomnosti cudzieho telesa sa extrahuje pomocou Heimlichovho zariadenia, v extrémnych prípadoch sa používa chirurgická metóda, najmä tracheostémia.
 2. V prípade bronchiálnej astmy, selektívnych beta-adrenomimetiká (salbutamol), intravenózneho podávania aminofylínu.
 3. Zlyhanie ľavej komory - narkotické analgetiká, diuretiká, venózny vezodilatátor (nitroglycerín).
 4. Absencia viditeľných príčin alebo nemožnosť diferenciálnej diagnózy pri ťažkej dyspnoe v prednemocničnom štádiu - Lasix.
 5. Neurogénna povaha symptómu je respiračná gymnastika, intravenózna diazepam.
 6. Prekážky - anxiolytiká, priamy kyslík, neinvazívna respiračná podpora, chirurgická redukcia (s enfizemom), vytvorenie pozitívneho tlakového vektora na inhaláciu a výdych pacienta.

Liečba dyspnoe ľudových liekov

Zníženie frekvencie a intenzity záchvatov dýchavičnosti pomôže nasledovným činnostiam:

 1. Hot kozie mlieko na prázdny žalúdok - 1 šálka s dezertnou lyžičkou medu trikrát denne v prvom týždni.
 2. Suchý kôpor v množstve 2 čajové lyžičky / varenie varte s vriacou vodou, napätie, vychladnúť na pol hodinu a teplej ½ šálky trikrát denne po dobu dvoch týždňov.
 3. Vezmite si liter kvetu medu, prelistujte mlynček na mäso desať olúpaných malých hláv cesnaku a stlačte šťavu z desiatich citrónov. Všetko zložky dôkladne premiešajte, umiestnite do nádoby pod zatvorené veko na týždeň. Pije štvrtý čaj. lyžičku raz denne, najlepšie ráno a na prázdny žalúdok dva mesiace.

Čo robiť a kam ísť, ak máte dýchavičnosť?

Najprv - nepanikujte! Starostlivo prečítať jeho majetok v prítomnosti ďalších príznakov - ak dýchavičnosť sprevádzaná bolesťou v srdci alebo v jeho blízkosti pole, a tam je napoly v bezvedomí stave, koža zmodrie, a v procese dýchania sa tiež podieľajú na podporu svalových skupín, ako sú medzirebrové, hrudnej, krčnej, potom musí byť okamžite vyzvaná na ambulanciu, pretože dyspnoe môže mať kardiovaskulárny alebo pľúcny charakter.

V iných prípadoch sa pokúste dočasne vyhnúť silnej fyzickej námahe a dlhodobému pobytu pod priamym slnečným lúčom, dohodnúť si lekára alebo pľúcneho lekára. Špecialisti vykonajú počiatočné posúdenie zdravotného stavu, napíš príručku pre diagnostické aktivity alebo budú požiadaní, aby podstúpili ďalších lekárov (kardiológ, cévní chirurg, onkológ, neurológ).

Užitočné video

Ako ľahko sa zotavuje z nedostatku dychu?

Odpoveď na otázku

Počas fyzickej námahy mám dýchavičnosť. Čo robiť

Existuje názor, že dyspnoe počas cvičenia je nevyhnutne príznakom srdcového zlyhania. Toto je čiastočne prípad, ale dyspnoe sa môže prejaviť aj v iných ochoreniach / patológii / fyziologických podmienkach. Nadváha, veľmi nízka kondícia osoby, emocionálna labilita, vegetatívna dystónia a iné problémy výrazne znižujú minimálnu prahovú hodnotu, z ktorej začína dýchanie "zlyhať".

Okrem toho ľudia často nesprávne / subjektívne posudzujú svoje vlastné silné stránky / schopnosti. Ak sa bez akýchkoľvek problémov pohybujete v horizontálnej oblasti a stúpate bez dýchania na tretie poschodie alebo vyššie, potom je všetko v poriadku s vaším telom. Ak pacient nespĺňa vyššie uvedené kritériá, odporúča sa, aby sa poradil s praktickým lekárom, pulmonológom alebo kardiológa, aby diagnostikoval problém a predpísal primeranú liečbu.

Dýchavičnosť je sprevádzaná závratmi a bolesťami srdca. Ako sa môžem liečiť doma?

Vaše príznaky môžu byť prevratom srdcového záchvatu alebo pneumotoraxom - nahromadenie plynu / vzduchu v pleurálnej oblasti. Tak v prvom, ako aj v druhom prípade je potrebné ihneď ísť do nemocnice, domáca liečba sa neposkytuje.

Dýchavičnosť a nedostatok vzduchu pri behu. Je to normálne?

Vo väčšine prípadov ide o normálnu fyziologickú odpoveď na fyzickú námahu. Zároveň sa prah dýchavice, dokonca aj u zdravých ľudí, značne líši a závisí od hmotnosti človeka, jeho kondície a ďalších individuálnych charakteristík organizmu.

Príčiny a prvá pomoc pri dyspnoe počas cvičenia

Dyspnoe je stav, ktorý je spojený s poruchou dýchania: frekvencia a hĺbka s výskytom pocitu nedostatku vzduchu. Dýchavičnosť môže mať rozmanitú povahu, je inšpiratívna, keď je ťažké dýchanie, výdych (ťažkosti pri výdychu) a zmiešaný.

Mechanizmus vývoja - dýchavičnosť je vonkajším prejavom nedostatku kyslíka v orgánoch a tkanivách tela.

Človek začne cítiť nedostatok vzduchu, hĺbka a frekvencia inhalácie a výdychu sa postupne mení, dýchanie sa stáva povrchnejším a častým. Pri zvýšenej hypoxii sa frekvencia zvyšuje.

Príčiny sú v túžbe tela udržiavať stálosť vnútorného prostredia. Pri zvýšenej záťaži na telo dochádza k zvýšeniu spotreby energie a kyslíka v tkanivách. Signál nedostatku kyslíka vstupuje do mozgu, čo dáva príkaz k dýchaciemu centru na zvýšenie aktivity na odstránenie nedostatku.

Dýchacie centrum zvyšuje prácu pľúc a srdca s cieľom obohatiť telo kyslíkom, čo je vyjadrené vonkajšími znakmi. U zdravého človeka s výnimkou zvýšeného zaťaženia sa obnoví v priebehu 5-7 minút.

Dýchavičnosť počas cvičenia je normálna a vyskytuje sa z niekoľkých dôvodov. So zvýšenou fyzickou aktivitou, najmä u ľudí, ktorí vedú pasívny životný štýl:

 • chôdza vysokou rýchlosťou alebo na značnú vzdialenosť;
 • schodiská pre lezenie;
 • prenos hmotnosti;
 • jogging.

V pokoji sa stav normalizuje rýchlo. Tento problém je jednoducho vyriešený, človek by sa mal pohybovať viac a hrať šport, alebo akceptovať slabosť jeho tela a čakať na vážne porušenia, ktoré sa vyskytujú v tele počas fyzickej nečinnosti. Normálny jav sa môže vyskytnúť aj počas psychoemotionálneho stresu (stres).

Spúšť je uvoľňovanie adrenalínu, čo vedie k zvýšeniu srdcovej frekvencie a presýteniu pľúc s kyslíkom. So zdravým srdcom takáto dýchavica nepredstavuje hrozbu a zmizne po upokojení človeka. Ak sa vyskytne problém so srdcovým systémom, môže sa narušiť stav.

Choroby a stavy charakterizované nedostatkom dychu

Často opakujúce sa symptómy alebo ich výskyt na pozadí bežnej fyzickej námahy je dôvodom na kontakt s lekárskym zariadením.

Choroby charakterizované respiračným zlyhaním:

 • patológia kardiovaskulárneho systému;
 • pľúcne ochorenie;
 • anémia;
 • alergická reakcia;
 • hormonálne poruchy;
 • akútne infekčné procesy sprevádzané výrazným zvýšením teploty;
 • obezita.

Okrem závažných ochorení môžu nasledujúce podmienky spôsobiť dyspnoe:

 • psychický stres (zvýšená agresivita, rozhorčenie, hnev);
 • záchvat paniky;
 • cudzie telá v nosohltanu alebo iné porušenia prechodu vzduchu cez dýchacie cesty;
 • zmena klímy;
 • zneužívania tabaku a alkoholu.

Väčšina ľudí ignoruje zmeny svetla v dýchaní, obviňujú únavu alebo zhoršujúcu sa ekológiu. Po prijatí na oddelenie má zvyčajne trvalý charakter.

Porucha dýchania sa vyvinula na vážne formy. Mali by ste byť pozorní na vaše zdravie a v prípade porušenia na pozadí bežných činností, urýchlene identifikovať a eliminovať škodlivý faktor.

 1. Patológia kardiovaskulárneho systému. Najprv sa vyskytujú respiračné zmeny pri ťažkej fyzickej námahe, pri rozvoji zlyhania srdca, pri obavách aj v pokoji. Charakteristickým znakom dušnosti srdcovej etiológie je ťažkosti s inhalovaním, vydychovanie nespôsobuje nepríjemné pocity. V závažných prípadoch srdcového zlyhania sú pacienti nútení spať, polovica sedenia alebo sedenia, toto miesto uľahčuje dýchanie. Ďalšie údaje naznačujúce srdcovú príčinu budú edém, bolesť na hrudníku, anamnéza infarktu myokardu a zmeny zistené na elektrokardiograme.
 2. Akútna zlyhanie ľavej komory. Tento stav spôsobuje zvýšenie stresu srdca, chorôb, ktoré prispievajú k tomuto: hypertenzia, ateroskleróza a srdcové chyby. Najčastejšie sa prejavujú v noci typy zlyhania ľavej komory: srdcová astma a pľúcny edém.
 3. Srdcová astma. Na pozadí fyzického cvičenia (v poslednom možnom a v pokoji fáze) pacient má ťažkú ​​dýchavičnosť, dusenie, sprevádzaný záchvaty strachu zo smrti. Existuje kašeľ, nasolabiálny trojuholník sa zmení na modrú. Z úst sa objavujú žilky na bruchu a pena. Pacient zaujme nútenú polohu, pulz sa urýchľuje na 120 a viac. Tlak na začiatku útoku je vysoký, s poklesom respiračného zlyhania. Je potrebné zavolať SMP a poskytnúť pacientovi útok čerstvého vzduchu. Nižšie nohy znižujú prietok krvi do srdca, čo pomáha redukovať útok.
 4. Pľúcny edém. Je to komplikácia srdcovej astmy. Ťažké udušenie sprevádza uvoľňovanie sérózneho alebo krvavého spenu. Dych prebubláva. Zmena vedomia pacienta. Závažný stav, ktorý predstavuje hrozbu pre život a vyžaduje volanie do záchrannej, kardiologickej alebo resuscitačnej brigády. Toto sú najzávažnejšie stavy srdcového pôvodu, sprevádzané úderom udusenia. Pomoc, ktorá nie je poskytnutá včas, môže byť smrteľná.
 5. Hypertenzívna srdcová choroba. Vyskytuje sa na vrchole nárastu krvného tlaku, trvá od 10 do 30 minút a úplne zmizne, keď je znížený krvný tlak. Pomoc by mala smerovať k normalizácii tlaku.
 6. Infarkt myokardu. Infarkt myokardu sprevádza útok dusivého, ktorý nie je prístupný liečbe. Môže sa vyvinúť do pľúcneho edému. Ak máte podozrenie, že tento stav má byť zabezpečený odpočinok a zavolajte kardiologickému tímu sanitky.
 7. Pľúcne ochorenie. Najčastejšou príčinou dyspnoe je bronchiálna astma. Pri astmatickom záchvate je ťažké vydychovať v dôsledku bronchospazmu. Dýchanie, hlučné so vzdialeným sipotom (počuteľné z diaľky), pacient zaujme nútenú polohu (orthopnea) pri sedení s dôrazom na paže. Ak sa útok rýchlo nezastaví, asmatoidný stav vyvíja stav, ktorý ohrozuje život človeka.
 8. Chudokrvnosť. Vyskytuje sa na pozadí zníženia schopnosti krvi prepravovať kyslík. Počas cvičenia trpí telo silné hladovanie kyslíka, ktoré je kompenzované zvýšeným dýchaním.
 9. Alergické reakcie. Alergické činidlo spôsobuje kŕč alebo opuch hrtana (angioedém), ktorý zabraňuje prechodu vzduchu cez vodivé cesty. Alergickou reakciou môže byť mierna dyspnoe alebo silný záchvat udusenia v závislosti od reaktivity tela na prijatý alergén.
 10. Hormonálne poruchy. Hormóny regulujú všetky procesy, ktoré sa vyskytujú v tele, v rozpore s hormonálnym pozadím, dochádza k porušeniu všetkých orgánov a systémov. Zlyhanie dýchania na pozadí hormonálnych porúch bude príznakom ochorenia iba súbežným stavom s popredím.
 11. Infekčné procesy. Akútne infekčné ochorenia sa vyskytujú s horúčkou a slabosťou. Počas každej fyzickej práce pacient dostane zvýšené dýchanie a srdcový tep. Pri infekcii srdca alebo pľúc sa dýchavičnosť vyvíja dokonca aj v pokoji a preberá ťažké formy.
 12. Obezita. S rastom telesnej hmotnosti je srdce nútené pracovať v zvýšenom režime. Okrem toho, že veľké objemy sú ťažšie na zabezpečenie potrebného množstva kyslíka, je bežné, že tuk obklopuje srdcový sval, v závažných prípadoch vyplňuje alveolárne tkanivo. To všetko je dôvodom na zavedenie klinického obrazu respiračného zlyhania s časom, a to aj pri najmenšom námahe. Ak máte ťažkosti s dýchaním s nadváhou, mali by ste šport včas a začať dodržiavať terapeutickú diétu. V opačnom prípade bude ďalší vývoj viesť k vážnemu nezvratnému poškodeniu orgánov.

Výskyt dýchavičnosti u detí počas fyzickej námahy môže byť normou, ak sa objaví s výrazným zaťažením a rýchlo prechádza v pokoji. A prejav choroby, ak sa vyskytuje s minimálnym zaťažením alebo dlhý čas, zostáva v pokojnom stave.

Najčastejšie príčiny dýchavičnosti u detí sú:

U detí mladších ako jeden rok dochádza k dýchavičnosti pri akomkoľvek ochorení dýchacej sústavy a vylučuje sa zotavovaním. Tieto prejavy treba venovať pozornosť deťom. Hypoxia sa v ranom veku vyvíja rýchlo a môže sa stať hrozbou pre život dieťaťa. Keď je zistený útok, musí byť okamžite vyzvaný tím pre záchrannú službu, najmä ak je príčina neznáma.

Liečba, starostlivosť a prevencia

Schopnosť správne dýchať a zvýšiť objem hrudníka počas cvičení pomôže znížiť záchvaty dýchavičnosti a uľahčiť manifestáciu.

Potreba zapojiť sa do dobre vetraného priestoru, voľného oblečenia a dobrého zdravotného stavu. Pred cvičením uvoľnite z obsahu obsah pľúc a nosových dutín. Začnime realizáciu každého cvičenia štyrikrát, postupne sa zvyšuje na 12.

Ak cvičenie prináša nepríjemné pocity, mali by ste vykonať ľahkú verziu alebo odmietnuť ju vykonať, vrátime sa k odloženému tréningu v 3-4 triedach. Na zvýšenie vetrania dolných pľúc môžete vykonať nasledujúce cvičenia:

SP sedí na kresle, späť rovných nohách spolu, nohy stlačené na podlahu, ruky ležať voľne na kolenách.

 1. Ruky položené na spodné rebrá, ako keby ich stlačili, pomaly vydychovali, hlava a ramená idú do svahu a vdychujú do svojej pôvodnej polohy. Opakujte so svahom v opačnom smere.
 2. Exhale brucho. Hlavu spustenú do hrudníka a postupne sa ohýba na kolená. Chrbát je uvoľnený, musíte cítiť stavce, najprv ohýbate krčný región a potom hruď. Pri inhalovaní sa dostávame k PI.

SP ležiace na chrbte, nohy sa ohybne na kolenách, nohy pevne stlačené na podlahu.

 1. Po výdychu odoberte panvu z podlahy. Držte dych na niekoľko sekúnd, upevnite telo v tejto polohe. Pomalý výdych sa vráti do východiskovej polohy.
 2. Pri výdychu pritiahnite pravé koleno do hrudníka, po výdychu sa vrátime k PI. Opakujte cvičenie na ľavej nohe, na oboch nohách. Pri vdychovaní, hlava a ramená sú zaoblené a zdvihnuté, stlačíme bradu na hrudník.

Odporúčame absolvovať reláciu prechádzaním v kruhu sprevádzanom pokojným dýchaním. Ak tento komplex nebude spôsobovať ťažkosti, môžete vybrať komplexnejší komplex, ktorý pridáva hlasové cvičenia, dýchanie s odporom a dynamické dýchacie cvičenia. Pri individuálnom výbere komplexu sa odporúča obrátiť sa na inštruktora pre gymnastiku.

Charakteristikami pomoci v prípade výskytu je, že dyspnoe je iba prejavom ochorenia. Nie je to hlavná príčina, preto by mala byť poskytnutá pomoc na odstránenie primárneho porušenia.

Pri identifikácii seba alebo pri uzatváraní hrozivých symptómov počas cvičenia sa treba poradiť s terapeutom. Lekár po počiatočnom vyšetrení, ak je to potrebné, bude odvolávať špecialistu na objasnenie diagnózy a priradenie účinnej liečby.

Úzke špecialisti, ktorí sa podieľajú na liečbe dušnosti rôzneho pôvodu:

Po kompletnom vyšetrení a identifikácii skutočnej príčiny respiračného zlyhania lekár predpíše liečebnú terapiu.

V prípade útočenia by ste mali:

 • kľud a sedenie osoby;
 • Rozbaliť plaché oblečenie;
 • poskytnúť čerstvý vzduch;
 • v rozpore so srdcovou etiológiou Nitrospray alebo nitroglycerínu pod jazykom;
 • s astmatickým záchvatom Salbutamol alebo Berotek.

Zavolajte sanitku v prípade zvýšeného respiračného zlyhania. Pred príchodom posádky sanitky by mala byť osoba pod dohľadom.

Ak sa počas cvičenia vyskytne dyspnoe, mali by ste: prestať fajčiť, vyhnúť sa stresu, vyberať šport podľa vašich predstáv a robiť to, včas liečiť všetky choroby a posilniť celkovú imunitu. Tieto jednoduché opatrenia pomôžu bojovať s dýchavicou s primeranou liečbou. Ak bola príčinou nedostatku dychu hypodynamia, tieto metódy sú dostatočné na úplné odstránenie prejavov ochorenia.

V prípade vážneho ochorenia sa vyžaduje konštantná liečba a udržiavanie tela pomocou špeciálnych cvičení zameraných na obnovenie normálneho dýchania a zvýšenie exkurzie hrudníka.

Prečítajte si lepšie, čo hovorí o tejto záležitosti čestný doktor Ruskej federácie Victoria Dvornichenko. Už niekoľko rokov trpí zlým zdravotným stavom - neustálym prechladnutím, problémami s hrdlom a prieduškami, bolesťami hlavy, problémami s hmotnosťou, bolesťou brucha, nevoľnosťou, zápchou, slabosťou, strata sily, slabosťou a depresiou. Nekonečné testy, návštevy lekárov, diéty, pilulky nevyriešili moje problémy. Lekári nevedeli, čo robiť so mnou. Ale Vďaka jednoduchému predpisu, bolestiam hlavy, prechladnutiu, problémom s gastrointestinálnym traktom v minulosti sa moja váha vrátila do normálu a cítim sa ZDRAVÝ, plný sily a energie. Teraz sa môj doktor zaujíma, ako to tak je. Tu je odkaz na článok.

Okrem Toho Čítal O Plavidlách

MCV v krvných testoch: normy a možné príčiny odchýlok

U praktického lekára nebol vždy k dispozícii ukazovateľ ako MCV v krvnom teste. Jeho výskum bol možný s rozsiahlym zavedením hardvérových analytických metód a automaticky sa vydáva, keď je do biochemického analyzátora vložené určité množstvo krvi.

Hematokrit sa zvyšuje alebo znižuje: čo to znamená a prečo sa to deje

Dôležitý po určení koncentrácie hemoglobínu v krvi je test hematokritu - spôsob získavania informácií o pomere červených krviniek k množstvu krvnej plazmy.

Prečo sú bazofily zvýšené v krvi, čo to znamená?

Najmenšou skupinou leukocytov sú bazofily, ktoré v ľudskom tele vykonávajú mnoho funkcií.Obzvlášť nielen udržujú prietok krvi v malých cievach a poskytujú migračnú cestu k iným leukocytom v tkanive, ale tiež účinne ovplyvňujú rast nových kapilár.

Hemoragický šok

Stav šoku sa vyskytuje v prípade ostrého narušenia obvyklého krvného obehu. Ide o vážnu stresovú reakciu organizmu, ktorá sa nedokáže vyrovnať so správou životne dôležitých systémov. Hemoragický šok spôsobuje náhlu stratu krvi.

Trofické vredy dolných končatín

Trofický vred je ochorenie charakterizované tvorbou defektov v koži alebo sliznici, ku ktorému dochádza po odmietnutí nekrotického tkaniva a vyznačuje sa pomalým priebehom, malou tendenciou k hojeniu a tendenciou k recidíve.

Mestská klinická nemocnica pomenovaná podľa DD Pletneva

Štátna rozpočtová inštitúcia Moskva Ministerstvo zdravotníctvaFarebné dopplerovské mapovanieTáto štúdia je potrebná na posúdenie charakteru prietoku krvi (smer, rýchlosť, vaskulárna rezistencia, ich priechodnosť, priemer, stupeň vývoja aterosklerotického procesu vo vnútornej stene cievy).