Cievne aneuryzma je malá forma v mozgovej cievke, ktorá sa časom zvyšuje a krv sa naplní. Vyrovnaná nádoba vytvára tlak na nerv alebo na tkanivo, ktoré obklopuje mozog. Aneuryzma krvných ciev môže byť lokalizovaná v ľubovoľnej oblasti krvných ciev, ale spravidla je umiestnená v mieste oddelenia konárov od tepien.

Veľa ľudí vie, čo je aneuryzma, ale nie všetky predstavujú dôsledky tejto choroby.

V prípade pretrhnutia cievy krv prechádza do tkaniva obklopujúceho mozog, čo môže nakoniec viesť k smrti.

Aneuryzma mozgu

Lekári označujú túto chorobu za časovú bombu, pretože s ňou môžete roky žiť a necítiť žiadne príznaky. Ale po celú dobu sa aneuryzma neustále rozrastá a riskuje, že v každom okamihu vybuchne.

Druhy aneuryzmy

Ako bolo uvedené vyššie, tvorba krvi môže nastať kdekoľvek na cieve alebo aorty. Klasifikácia aneuryziem je nasledovná:

 • Aneuryzma srdca. Ide o tvorbu svalovej steny srdca. Je diagnostikovaná u približne 10-20% pacientov, ktorí už predtým prekonali infarkt myokardu. Časom sa v postihnutej oblasti objaví jazva, ktorá sa bude neustále vyrážať.
 • Aneuryzma aorty. Môže sa vyvinúť v akejkoľvek oblasti tohto krvného ciev. Táto diagnóza sa robí na päťdesiat tisíc ľudí ročne. Existuje aneuryzma hrudnej a brušnej aorty. Tiež sa diagnostikuje aneuryzma aortálnej oblúka, ktorá sa môže vyvinúť viac ako dvadsať rokov po zranení.
 • Periférna vaskulárna aneuryzma. Lokalizovaná v krvných cievach končatín a prejavujúca sa silnými bolesťami v oblasti paží a nôh.
 • Aneuryzma mozgovej tepny. Toto je najbežnejšia forma vaskulárnej aneuryzmy. Je charakterizovaná miestnym rozšírením mozgových artérií.

Príčiny choroby

Krvné útvary sa môžu vyskytnúť z nasledujúcich dôvodov:

 • vrodená dedičná slabosť arteriálneho systému mozgu;
 • vrodené chyby cievnych stien;
 • prítomnosť nádoru v mozgu, ktorý mení tok krvi cez cievy;
 • jednorazové ťažké zranenia alebo predĺžené neúmyselné traumatické poškodenie hlavy;
 • prítomnosť pretrvávajúcich infekčných chorôb, v ktorých sa vytvárajú mikrobiálne embólie, migrujú do mozgového krvného obehu;
 • arteriálna hypertenzia so zvýšeným intrakraniálnym tlakom;
 • ateroskleróza s ložiskami plaku v plavidlách, ktoré kŕmia mozog;

Tiež problémy s cievami hlavy môžu nastať pod vplyvom takých predisponujúcich faktorov:

 • fajčenie po mnoho rokov;
 • ťažké cvičenie;
 • prítomnosť cukrovky;
 • nízka fyzická aktivita, sprevádzaná ťažkou duševnou prácou.
Diagnóza aneuryzmy

Vedci tvrdia, že získaná vaskulárna aneuryzma je diagnostikovaná najčastejšie u ľudí starších ako päťdesiat rokov. Oveľa menej často sa vyskytuje u mladých ľudí, ktorí boli zranení pri dopravných nehodách av extrémnych športoch. Veľmi často v procese diagnostiky lekári nemôžu určiť príčiny aneuryzmy, preto sa niekedy progresívne zvyšovanie krvných ciev stáva nepríjemným objavom.

Zvýšenie aorty sa vyskytuje na pozadí takých chorôb, ako sú: syfilis, hypertenzia, fokálna nekróza, infekčné ochorenia a nadmerné nervové záťaže. Príčinou formácií na cievach srdca je predchádzajúci srdcový záchvat. Svalové tkanivo sa zriedi na zjazvenom tkanive, v dôsledku čoho sa stráca schopnosť kontrakcie. V dôsledku toho, pod vplyvom krvi, oblasť s formáciou vyklenutie von. Takto vzniká aneuryzma srdca. Táto forma ochorenia je najčastejšie lokalizovaná v medzikomorovej septa. Dôvodom zvýšenia periférnych ciev je prítomnosť zranení, vrodených vaskulárnych patológií, aterosklerózy a vaskulárnej erózie.

Známky a symptómy choroby

Najčastejšie sa príznaky aneuryzmy v počiatočných fázach prakticky nezobrazujú. Vo väčšine prípadov sa patológia krvných ciev zistí úplne náhodne - v procese MRI alebo CT po poranení.

Prvé známky aneuryzmy akejkoľvek formy sa prejavujú v podobe pocitov stláčania a pichania v oblasti expanzie cievy. V prípade pretrhnutia arteriálnej steny sa objavia nasledovné príznaky:

 • náhle akútne bolesti hlavy, ktoré sú na začiatku lokalizované na jednom mieste, potom sa nakoniec stávajú difúznymi;
 • pretrvávajúca nevoľnosť a zvracanie;
 • manifestácia epileptických záchvatov;
 • stavov v bezvedomí rôzneho trvania;
 • vznik pocitov strachu a úzkosti, až po akútnu psychózu.

V prípade apoplexickej formy ochorenia dochádza v oblasti mozgu k prasknutiu arteriálnej krvi. V prípade poškodenia karotickej artérie sa objavujú príznaky neurologického pôvodu:

V prípade poškodenia prednej mozgovej artérie sa symptómy prejavujú vo forme rôznych duševných porúch (psychóza, emočné poruchy, problémy s pamäťou a pozornosťou). Aneuryzma strednej cerebrálnej artérie spôsobuje neurologické a vizuálne príznaky, ktoré môžu sprevádzať záchvaty.

Výsledkom akéhokoľvek zvýšenia krvných ciev je krvácanie do mozgového tkaniva, ktoré môže byť smrteľné. Preto ak sa vyskytne niektorý z vyššie uvedených symptómov, je potrebné okamžite konzultovať s lekárom. Ak sa ochorenie vyskytuje vo fáze, keď je nárast malého rozsahu, potom existuje šanca, že choroba bude úplne vyliečená.

diagnostika

Pred liečbou aneuryzmy je potrebné vykonať presné vyšetrenie jej prítomnosti.

Diagnóza aneuryzmy pozostáva predovšetkým z priebehu inštruktážnej skúšky, ktorá zahŕňa nasledujúce štúdie:

angiografia

Táto diagnostická metóda pozostáva z röntgenového vyšetrenia s použitím kontrastných látok. Dokončený angiogram určuje stupeň zúženia alebo deštrukcie krvných ciev a mozgových tepien. Môžete tiež určiť zmeny v žilách a tepnách pomocou angiografie.

Angiografická metóda diagnostiky vaskulárnej aneuryzmy sa používa na určenie porúch cerebrálnej cirkulácie. V prítomnosti nádoru sa určuje presné umiestnenie, tvar a veľkosť. Samotná štúdia sa uskutočňuje v špeciálne vybavených rádiologických miestnostiach. Jej podstatou je zavedenie flexibilného katétra do tepny, v ktorom sa nachádza najviac postihnutá cieva. Keď k tomu dôjde, kontrastná látka sa uvoľní do krvného obehu hlavy a krku. Ďalej sa odoberá niekoľko röntgenových lúčov, na základe ktorých sa určuje prítomnosť vzdelania v cievach.

MRI (magnetická rezonancia)

V tomto prípade sa používa silné magnetické pole na detailný obraz mozgu a iných orgánov. Zhotovený obrázok možno považovať za dvojrozmerné prierezy ciev alebo trojrozmerné obrázky.

Ak je podozrenie na prasknutie aneuryzmy, analyzuje sa mozgovomiechová tekutina, ktorá sa kontroluje na krvácanie do mozgu.

CT (počítačová tomografia).

Ide o najrýchlejšie invazívnu diagnostickú metódu, ktorou sa určuje prítomnosť tesnenia v cievach mozgu. S roztrhnutou aneuryzmou táto štúdia určuje, či došlo k krvácaniu v dôsledku prasknutia. Ide o prvú diagnostickú metódu predpísanú lekárom, keď zistí akýkoľvek symptóm charakteristický pre aneuryzmu.

Počítač spracováva röntgenové lúče ako dvojrozmerné obrazy prierezov lebky a mozgu. V niektorých prípadoch sa kontrastné činidlo injektuje do krvného obehu pred CT. Táto výskumná metóda by sa mala vykonávať v špecializovaných laboratóriách.

Liečebné metódy

Liečba aneuryzmy sa vykonáva rôznymi spôsobmi, v závislosti od formy ochorenia a stupňa jej zanedbania. Liečba periférnej vaskulárnej formácie poskytuje len chirurgický zákrok, inak sa môže vyskytnúť prasknutie alebo tromboembolizmus. Ak nie je možné vykonať operáciu pre akékoľvek zdravotné indikátory, je predpísané množstvo liekov, ktoré môžu znížiť funkciu agregácie krvi (aspirín, heparín, warfarín).

Liečba augmentácie mozgových ciev sa vykonáva konzervatívne a chirurgicky. Konzervatívna terapia sa používa v prípade výučby menej ako 10 mm.

Súčasne by nemali existovať rizikové faktory pre hemodynamické poruchy. Podľa určitých indikácií sú predpísané potrebné lieky a je zavedený šetrný spôsob motorickej aktivity. Pokiaľ ide o chirurgickú liečbu, vykonáva sa tri spôsoby: endoskopická mikrochirurgia, intravaskulárny prístup a otvorená lebka. Spôsob prevádzky závisí od veľkosti formácie a jej umiestnenia.

Liečba aneuryzmy brušnej aorty sa vykonáva hlavne pomocou chirurgickej intervencie. Podstatou operácie je odstránenie poškodenej oblasti aorty a následná jej náhrada za protézu. V zavedenej protéze sa implantujú cievy, ktoré odišli z aorty na tomto mieste. V čase operácie sa uskutočňuje umelá zmena cyklu krvného obehu. V pooperačnom období je možný výskyt takých komplikácií, ako je zápalové ochorenie panvy, renálna deficiencia, intestinálna atónia, pľúcny edém a edém mozgu.

Kardiálna aneuryzma terapia zahŕňa prenos na opaľovanie lôžka a predpisovanie liekov, ktoré môžu znížiť krvný tlak a srdcový tep. Tým je znížená záťaž poškodenej oblasti srdcovej cievy a je pripravená zdravá svalová tkanivá pre nové funkčné podmienky. Z liekov sa predovšetkým predpísali beta-blokátory (Metaprolol, Atenolol alebo Propranolol na výber).

Prevencia ochorení

U vaskulárnych aneuryziem možno predchádzať pomerne jednoduchými pravidlami:

 • správna výživa a fyzická aktivita;
 • monitorovanie krvného tlaku;
 • pravidelné CT alebo MRI;
 • udržiavanie optimálneho spánku a práce;
 • systematických štúdií krvných ciev.

Treba pamätať na to, že veľa závisí od včasnej diagnostiky ochorenia a od dodržiavania odporúčaní lekára. Nepoužívajte samoliečbu, pretože sa stáva, že to vedie k negatívnym dôsledkom.

Aneuryzma mozgových ciev: príčiny, príznaky a liečebné metódy

Aneuryzma mozgových ciev je malá forma, ktorú možno porovnať s časovanou bombou. V prípade jeho pretrhnutia, každý desiaty zomrie pred prvou pomôckou a v procese liečby - každý druhý. Nesmiete si uvedomiť existenciu aneuryzmy v hĺbke mozgu a bezpečne žiť očné viečko, ktoré sa vám uvoľnilo, pretože podľa údajov pitvy (tj pitva) 50% z nich nie je zlomené.

Ak zistíte, že vy alebo tvoji blízky ste aneuryzma, potom budete čeliť ťažkej voľbe.

Čo je aneuryzma mozgu?

Aneuryzma mozgových ciev (mozgová, intrakraniálna alebo intrakraniálna aneuryzma) - tvorba na artériu v dôsledku vyčnievania jej steny v mieste nedostatočnej hustoty. Porušenie aneuryzmy, dokonca aj s včasnou diagnózou a kompetentnou chirurgickou starostlivosťou, môže byť smrteľné (50%) alebo poškodenie mozgového tkaniva s neurologickými prejavmi, s vysokou pravdepodobnosťou prežitia invalidity.

Najväčší počet takýchto pacientov je vo veku 40-60 rokov, miera prežitia mužov s ruptúrou aneuryzmy je vyššia ako u žien.

Príčiny patológie

Normálne krvné cievy - najmä tepny, tri vrstvy.

 1. Vnútorná vrstva (intima) - elastické membrány v kontakte s krvou, zabraňujúce tvorbe krvných zrazenín a prijímanie kyslíka priamo z prietoku krvi pomaly a jednoducho.
 2. Stredné - so svalovými bunkami a pružnými elastickými vláknami, ktoré sú zodpovedné za kontrakciu a expanziu, zmenu rýchlosti krvného prietoku prostredníctvom regulácie tlaku.
 3. Externé - spojivové tkanivo.

V mieste patológie steny tepien, kde dochádza k riedeniu jednému tkanivu, je zvyčajne voľná spojovacia časť, nádoba sa tiahne a vyduje a naplní sa krvou. V tele neoplasmy existujú zóny vírového prietoku krvi, stagnácia, vysoký tlak a je vysoká pravdepodobnosť, že sa môže vyskytnúť prasknutie.

Čo je aneuryzma mozgu, bola študovaná, ale príčiny vzniku aneuryzmy sa považujú za kombináciu mnohých faktorov. Ich prítomnosť sa môže nazývať predispozíciou, nie sú príznakmi prítomnosti aneuryzmy, ale zvyšujú pravdepodobnosť jej vzniku. Faktory, ktorých dôsledkom je zničenie stien tepien, sú nasledovné.

 1. Vrodené príčiny sú geneticky stanovený abnormálny vývoj vaskulárnych tkanív (nedostatok kolagénu), anatomické defekty (hypoplázia, kontrakcie), ktoré oslabujú steny ciev.
 2. Uzavreté kraniocerebrálne poranenia sa vytvárajú vo vonkajších kortikálnych oblastiach v miestach traumatického nárazu s ťažkým meningeom. Keď je štruktúra poškodená, v tkanive cievy sa vytvorí dutina, ktorá zužuje dutinu tepny, čo vedie k roztrhnutiu aneuryzmy. Okrem nebezpečenstva vyplývajúceho zo skutočnej aneuryzmy nesie riziko vzniku krvných zrazenín.
 3. Infekčné choroby, ktoré menia vlastnosti mozgových ciev (meningitída, bakteriálna endokarditída, plesňové infekcie). Aneuryzmy infekčnej povahy sa nachádzajú v oblastiach vzdialených od hlavných ciev, existuje vysoké riziko krvácania.
 4. Prijatie hormonálnej antikoncepcie.
 5. Addiction.
 6. Ateroskleróza.

klasifikácia

Pri diagnostikovaní uveďte charakteristiky aneuryzmy: tvar, umiestnenie, veľkosť a počet komôr.

Vo forme

Zvyčajnou formou aneuryzmy je hrdlo s vysokou hustotou tkanív, pozostávajúce z 3 vrstiev, tela a dómu. Najviac náchylný na roztrhnutie je 1 vrstva spojivového tkaniva. Podľa tvaru tela je možné rozlíšiť:

 • sakrálne (bobule) - najčastejšou formou, taška je pripevnená krkom na nádobu. Vyskytuje sa v hlavných tepnách základne mozgu na miestach s najväčšou záťažou. Môže byť viackomorová pri vytváraní viac ako jednej kamery;
 • v tvare vretiendu (fusiform) - rozšírenie lumen krvnej cievy s nafukovaním jeho steny vo všetkých smeroch (ako perličky na strunách). Tvorba tejto formy je charakteristická pre ľudí s abnormálnym vaskulárnym zhutnením (ateroskleróza).

Lokalizáciou

Častejšie sa vytvárajú aneuryzmy na cievach kruhu krvného obehu Willis, ktorý tvoria vnútorné krčné a karcinogénne tepny. Je umiestnená v základni mozgu. V miestach so zvýšenou turbulenciou krvi, kde plavidlá, ktoré kŕmia mozog, opúšťajú jej, dochádza k častému zisteniu aneuryzmy.

 • V oblasti komplexu predných tepien: mozog a spojivá je maximálna patológia - 45%. Keď je medzera pozorovaná duševná nestabilita, znížené duševné funkcie, pareza - často v nohe.
 • Na zadnej strane krčnej tepny - asi 25%: bolesť v čele a oči; paréza opačnej časti tela; porušenie inervácie očí a čeľustí.
 • Na strednej cerebrálnej tepne (25%): konvulzívne záchvaty, motorické / senzorické afázie; svalová slabosť (paréza alebo paralýza, často v ruke), strata vizuálnych polí. Oproti postihnutej hemisfére trpí.
 • Na nádobách systému vertebro-basilar - 5%:
  • na hlavnom základe: pareza očných svalov, nystagmus (rýchle nedobrovoľné pohyby očných svalov). Možné porušenie citlivosti končatín, paréza na strane zamerania, strata optických polí oproti postihnutej hemisfére, s krvnou stratou - kóma, respiračné zlyhanie;
  • aneuryzma vertebrálnej artérie je extrémne zriedkavé: porucha prehĺtania, reč, atrofia polovice jazyka, spojená s poruchou inervácie; zhoršená alebo stratená citlivosť na vibrácie, znížená citlivosť na bolesť, vibrácie, zmeny teploty, najmä v nohách. Pri rozsiahlej strate krvi, respiračnej poruchy kóma.
 • Pri tvorbe dvoch alebo viacerých artérií (15%).

Podľa veľkosti

Aneuryzma sa meria v priemere, niekedy sa hodnotenie jej veľkosti vyskytuje v niekoľkých projekciách:

 • miliárd (do 0,3 cm);
 • bežné (0,4-1,5 cm);
 • veľké (1,6-2,5 cm);
 • obrie (viac ako 2,5 cm).

Symptómy aneuryzmy

Toto ochorenie pacientom nemôže v žiadnom prípade obťažovať a počas vyšetrenia sa môže objaviť náhodou. Zvyšovaním veľkosti prináša tlak na nervy a najbližšie mozgové tkanivá, ktoré môžu vyvolať príznaky, ktoré vyžadujú naliehavú výzvu neurologovi, aby zvýšili svoje šance na normálny život.

Nešpecifické príznaky sa môžu objaviť aj v prípade bodových výtokov z aneuryzmy, ktoré predvídajú medzeru. Symptómy sú:

 • rozmazané videnie, s možným dvojitým videním, dilatáciou žiakov, s bolesťou v očiach;
 • zmena citlivosti tváre a končatín, prípadne jednostranná;
 • zhoršenie funkcií motora;
 • tranzistorové ischemické záchvaty (nazývané mikroskopy), sprevádzané známkami mŕtvice, trvajúc niekoľko minút až dní, s obnovou predchádzajúcich funkcií tela;
 • bolesti hlavy.

Porušenie aneuryzmy

Príznaky aneuryzmy mozgu pozorované u 75% pacientov s prasknutím: dochádza spontánne, podobá sa silnému úderu do hlavy s ďalším pocitom pálenia a prasknutia. To sa môže vyskytnúť v čase psychickej a fyzickej agitácie a / alebo zvýšenia krvného tlaku.

Pacient cíti ostrú bolesť, nauzeu s vracaním, pozorovanie narušenia vedomia: od zmätku až po jeho stratu. Vyskytujú sa symptómy meningitídy: stuhnutý krk, zvuk a fotofóbia a niektoré špecifické reakcie.

V 90% prípadov, keď sa aneuryzma pretrhne, dochádza k subarachnoidálnemu krvácaniu (krvácanie do mozgu a krvácaní do mozgu) - jedna z najakútnejších porúch cerebrálnej cirkulácie (mŕtvica).

Krv vyplňuje subarachnoidný priestor - medzi mäkkými a arachnoidnými pošvami mozgu, prechádza cestami mozkomíšneho moku, spojí sa s cerebrospinálnou tekutinou a zvyšuje intrakraniálny tlak. Ďalej koaguluje na zrazeniny a narúša cirkuláciu cerebrospinálnej tekutiny, ktorá je sprevádzaná aseptickým zápalom s meningeálnymi prejavmi.

diagnostika

Vzhľadom na úlohu dedičnosti odporúčané vyšetrenie mozgových ciev blízkym príbuzným pacienta.

Diagnostika sa vykonáva komplexným spôsobom, s cieľom študovať vzdelanie, dodatočné patologické stavy a stav pacienta pri príprave na operáciu.

Hlavné diagnostické opatrenia:

 • rozhovor pre zber anamnézy s pacientom a / alebo príbuznými;
 • vyšetrenie - pocit, poklepanie, počúvanie, kontrola krvného tlaku, prítomnosť neurologických reflexov, respiračné frekvencie;
 • biochemické a celkové krvné testy;
 • EKG - elektrokardiogram;
 • Počítačová tomografia sa používa na vizualizáciu aneuryzmy mozgu s použitím intravenóznych kontrastných látok - angiografie, ktorá umožňuje určiť polohu aneuryzmy, jeho tvar a veľkosť.
 • v prípade nedostatočných informácií sa vykonáva ďalšia punkcia a analýza mozgovomiechovej tekutiny na objasnenie subarachnoidálneho krvácania.

V prípade pretrhnutia, na posúdenie stavu mozgu a membrán (prítomnosť, charakter, objem a miesto krvácania, cerebrálny hematóm, hydrocefalus a ischémia).

Liečba aneuryzmou

Spôsoby liečby závisia od anatomických vlastností vydutia a pomeru rizika chirurgického zákroku a jeho absencie, berúc do úvahy pravdepodobnosť opakovaného pretrhnutia a charakteristiky zdravotného stavu pacienta.

V prípade nekontrolovateľnosti z rôznych dôvodov sa možnosť chirurgického zákroku zachová ďalších dve týždne. Počas tohto obdobia je potrebné vykonať nechirurgickú hospitalizáciu zameranú na stabilizáciu pacienta.

Neoperačná liečba

Keď sa aneuryzma pretrhne, konzervatívna terapia sa používa v prípade nemožnosti alebo neúčinnosti chirurgického zákroku alebo jeho prípravy.

Konzervatívna terapia kombinuje kombinácie liekov.

 1. Analgetiká.
 2. Antikonvulzíva.
 3. Prípravky na stabilizáciu krvného tlaku.
 4. Antiemetikum.
 5. Vtagonisty vápnika a iné.

chirurgia

Liečba radikálneho aneuryzmu - chirurgický. Vzhľadom na frekvenciu úmrtí v dôsledku operácie je potrebné si uvedomiť, že táto hodnota je 3 krát nižšia ako riziko prasknutia aneuryzmy bez operácie počas patológie.

Účelom zásahu je zastaviť tok krvi v oblasti mozgu. Ak to chcete urobiť, vylúčte postihnutú časť cievy z krvného obehu a oddeľte ho. Existujú dve metódy.

 1. Orezanie - otvorenie lebky a uloženie špeciálneho klipu na aneuryzme na mieste s najvyššou hustotou - krk, pričom sa zachová celistvosť a priepustnosť cievy. V budúcnosti umierajúce tkanivo dutiny s vývojom spojivového tkaniva v mieste fixácie. Metóda má svoje nevýhody - nútené poškodenie tkaniva pri absencii prístupu do vzdialených oblastí mozgu.
 2. Endovaskulárna oklúzia - intravaskulárna penetrácia, minimálne invazívna metóda prístupu k hlboko sediacim cievam, je najúčinnejšia. Katéter vstupuje cez kanál krvnej cievy (často femorálne) s röntgenovou kontrolou. V aneurysme katéter dodáva špirálu, ktorá ju blokuje, s ďalšou nekrózou dutiny. Podobný postup možno aplikovať v prípade už roztrhnutého aneuryzmu.

prevencia

Prevencia je založená na pravidelnom prieskume ľudí so zaťaženou dedičnosťou a dodržiavaním zdravého životného štýlu.

Keď sa deteguje aneuryzma, jedinou prevenciou je chirurgická liečba.

Niektoré odporúčania týkajúce sa životného štýlu, ktoré minimalizujú krvácavé faktory, sú nasledovné.

 1. Odstraňovanie potravín s vysokým obsahom živočíšnych tukov, cholesterolu, alkoholu a fajčenia.
 2. Odmietanie extrémnych športov.
 3. Zdravý životný štýl založený na dostatočnej aktivite.
 4. Antistresový režim.
 5. Konštantné užívanie liekov predpísaných lekárom vrátane hladiny krvného tlaku.
 6. Dohľad na lekára s kontrolou vývoja novotvaru - pravidelné lekárske vyšetrenie.
 7. Nedostatok samošetrenia, riziko komplikácií choroby pri užívaní mnohých liekov vrátane doplnkov stravy a alternatívnej medicíny.

Napriek tomu, že včasná diagnóza aneuryzmy je najefektívnejšou liečbou s najpriaznivejšou prognózou, riziká sú veľmi vysoké v prípade operácie mozgu.

Často sa pacient musí rozhodnúť o tomto postupe a posúdiť riziká s pomocou špecialistov.

záver

Potreba chirurgického zásahu do vizualizácie aneuryzmy v dôsledku náhodných vyšetrení závisí od jeho charakteristík a zdravotného stavu pacienta.

Chirurgický zákrok zostáva jediným spôsobom liečenia stavu, ako je mozgová aneuryzma. S rozvojom neurochirurgie - efektívnejších endovaskulárnych techník - indikátor bezpečnosti operačného postupu pre aneuryzmu rastie.

Aneuryzma mozgových ciev

Aneuryzmy mozgových ciev sú abnormálne lokálne výčnelky múrov arteriálnych ciev mozgu. V nádorovom priebehu mozgová vaskulárna aneuryzma napodobňuje kliniku masívnej lézie s poškodením optického, trigeminálneho a okulomotorického nervu. Pri apoplexickom priebehu sa cerebrálna vaskulárna aneuryzma prejavuje príznakmi subarachnoidálneho alebo intracerebrálneho krvácania, ktoré náhle vyplývajú z jeho prasknutia. Aneuryzma mozgových ciev je diagnostikovaná na základe anamnézy, neurologického vyšetrenia, roentgenografie lebky, vyšetrenia mozgovomiechového moku, CT vyšetrenia, MRI a MRA mozgu. Ak existuje dôkaz o mozgovej aneuryzme, podlieha chirurgickej liečbe: endovaskulárna oklúzia alebo orezávanie.

Aneuryzma mozgových ciev

Aneuryzma mozgových ciev je dôsledkom zmeny štruktúry cievnej steny, ktorá má zvyčajne 3 vrstvy: vnútornú - intimu, svalovú vrstvu a vonkajšiu - adventiciu. Degeneratívne zmeny, nedostatočné rozvinutie alebo poškodenie jednej alebo viacerých vrstiev cievnej steny vedú k zriedeniu a strate pružnosti postihnutej časti steny cievy. V dôsledku toho dochádza k vydutiu cievnej steny na oslabené miesto pod tlakom prietoku krvi. Toto vytvára aneuryzmus mozgových ciev. Najčastejšie sa mozgová aneuryzma nachádza na miestach arteriálneho vetvenia, pretože na stenu cievy dochádza k najväčšiemu tlaku.

Podľa niektorých správ je prítomnosť mozgovej aneuryzmy prítomná u 5% populácie. Je však často asymptomatický. Zvýšenie aneuryzmálnej expanzie sprevádza zriedenie jej steny a môže viesť k prasknutiu aneuryzmy a hemoragickej mŕtvice. Aneuryzma mozgových ciev má krk, telo a kopulu. Hrdlo aneuryzmy, podobne ako stena cievy, sa vyznačuje trojvrstvovou štruktúrou. Kupola sa skladá iba z intimy a je najslabším bodom, v ktorom môže prasknúť mozgová aneuryzma. Najčastejšie sa táto medzera pozoruje u pacientov vo veku 30-50 rokov. Podľa štatistík ide o prasknutú mozgovú aneuryzmu, ktorá spôsobuje až 85% netraumatických subarachnoidálnych hemorágií (SAH).

Príčiny mozgovej aneuryzmy

Vrodená aneuryzma mozgových ciev je dôsledkom vývojových abnormalít, čo vedie k narušeniu normálnej anatomickej štruktúry ich steny. Často sa spája s inou vrodenou patológiou: polycystická choroba obličiek, koarkácia aorty, dysplázia spojivového tkaniva, arteriovenózna malformácia mozgu atď.

Získaná cerebrálna vaskulárna aneuryzma sa môže vyvinúť ako dôsledok zmien, ku ktorým dochádza v stene cievy po utrpení kraniocerebrálneho poškodenia na pozadí hypertenzného ochorenia, pri ateroskleróze a hyalinóze krvných ciev. V niektorých prípadoch môže byť spôsobená infekčnou embolizáciou v mozgových tepnách. Takáto aneuryzma mozgových ciev v neurológii sa nazýva mykotická. Hemodynamické faktory ako nepravidelnosť krvného toku a hypertenzia prispievajú k tvorbe mozgovej aneuryzmy.

Klasifikácia aneuryzmy mozgu

Svojím tvarom je mozgová aneuryzma uzavretá a vretenovitá. A prvé sú oveľa bežnejšie, v pomere asi 50: 1. Na druhej strane, kruhová aneuryzma mozgových ciev môže byť jednoduchá alebo viackomorová.

Podľa lokalizácie sa mozgová aneuryzma klasifikuje do aneuryzmy prednej mozgovej tepny, strednej cerebrálnej artérie, vnútornej karotidovej tepny a vertebrobasilárneho systému. V 13% prípadov sa na viacerých tepnách nachádza viac aneuryziem.

Existuje aj klasifikácia mozgovej aneuryzmy podľa veľkosti, podľa ktorej sa rozlišujú miliárne aneuryzmy s veľkosťou až do 3 mm, malé až do 10 mm, stredne veľké - 11 - 15 mm, veľké - 16 - 25 mm a obrie - viac ako 25 mm.

Symptómy mozgovej aneuryzmy

Podľa jeho klinických prejavov mozgová vaskulárna aneuryzma môže mať nádorový alebo apoplexický priebeh. V prípade nádorového variantu sa cerebrálna vaskulárna aneuryzma progresívne zvyšuje a dosahuje značnú veľkosť, začína stláčať anatomické formácie mozgu umiestnené vedľa neho, čo vedie k vzniku zodpovedajúcich klinických príznakov. Nádorová cerebrálna vaskulárna aneuryzma je charakterizovaná klinickým obrazom intrakraniálneho nádoru. Jeho príznaky závisia od miesta. Najčastejšie sa v optickom chiasme a kavernóznom sínuse zistí nádorová cerebrálna vaskulárna aneuryzma.

Aneuryzma chiasmatickej oblasti je sprevádzaná zhoršenou ostrosťou a vizuálnymi oblasťami; s dlhodobou existenciou môže viesť k atrofii optického nervu. Mozgová vaskulárna aneuryzma, nachádzajúca sa v kavernóznom sínuse, môže byť sprevádzaná jedným zo troch syndrómov kavernóznych sínusov, ktoré sú kombináciou párov III, IV a VI párov FMN s poškodením rôznych vetiev nervu trigeminu. Parezia párov III, IV a VI je klinicky manifestovaná oculomotorickými poruchami (oslabenie alebo nemožnosť konvergencie, vývoj strabizmu); porážka trigeminálneho nervu - príznaky neuralgie trojklaného nervu. Dlho existujúca cerebrálna vaskulárna aneuryzma môže byť sprevádzaná deštrukciou kostí lebky, ktorá je zistená počas röntgenového vyšetrenia.

Často mozgová aneuryzma má apoplektický priebeh s náhlym výskytom klinických symptómov v dôsledku prasknutia aneuryzmy. Len príležitostne trpia aneuryzmatické bolesti v prednej časti orbitálnej oblasti.

Ruptúra ​​aneuryzmy mozgu

Prvým príznakom prasknutia aneuryzmy je náhla, veľmi intenzívna bolesť hlavy. Spočiatku môže byť lokálna povaha, zodpovedajúca umiestneniu aneuryzmy, potom sa stáva difúznym. Bolesť hlavy je sprevádzaná nevoľnosťou a opakovaným zvracaním. Existujú meningeálne príznaky: hyperestézia, stuhnutý krk, príznaky Brudzinského a Kerniga. Potom dochádza k strate vedomia, ktorá môže trvať aj v inom časovom období. Epileptiformné záchvaty a duševné poruchy sa môžu pohybovať od mierneho zmätku po psychózu. Subarachnoidálne krvácanie, ku ktorému dochádza pri roztrhnutí cerebrálnej cievnej aneuryzmy, je sprevádzané dlhým spazmom tepien, ktoré sa nachádzajú v blízkosti aneuryzmy. V približne 65% prípadov vedie tento vaskulárny kŕč na porážku mozgovej látky typu ischemickej mozgovej príhody.

Okrem subarachnoidálneho krvácania môže prasknutá cerebrálna vaskulárna aneuryzma spôsobiť krvácanie do látky alebo komôr mozgu. Intrarerebrálny hematóm sa pozoruje u 22% prípadov prasknutia aneuryzmy. Okrem mozgových symptómov sa prejavuje aj rastúcimi ohniskovými príznakmi v závislosti od polohy hematómu. V 14% prípadov porucha mozgovej aneuryzmy spôsobuje mozgové krvácanie. Toto je najzávažnejší variant vývoja ochorenia, často smrteľný.

Ohniskové príznaky, ktoré sprevádzajú ruptúrovaný aneuryzmus mozgových ciev, môžu byť rôzne a závisia od umiestnenia aneuryzmy. Teda cerebrálna vaskulárna aneuryzma, nachádzajúca sa v oblasti bifurkácie karotickej artérie, spôsobuje poruchy vizuálnej funkcie. Aneuryzma prednej mozgovej artérie je sprevádzaná parézou dolných končatín a duševnými poruchami, strednou mozgovou - hemiparézou na opačnej strane a poruchami reči. Lokalizovaná v vertebro-bazilárnom systéme, cerebrálna vaskulárna aneuryzma pri pretrhnutí je charakterizovaná dysfágiou, dysartriou, nystagmom, ataxiou, striedajúcimi sa syndrómami, centrálnou parézou tvárového nervu a léziou trigeminálneho nervu. Aneuryzma mozgových ciev, nachádzajúca sa v kavernóznom sínuse, je mimo dura mater a preto jej prasknutie nie je sprevádzané krvácaním do dutiny lebky.

Diagnóza mozgovej aneuryzmy

Často sa cerebrálna vaskulárna aneuryzma vyznačuje asymptomatickým priebehom a môže sa náhodne detegovať pri vyšetrení pacienta na úplne inú chorobu. S rozvojom klinických symptómov diagnostikuje mozgová vaskulárna aneuryzma neurológ na základe anamnézy, neurologického vyšetrenia pacienta, röntgenového a tomografického vyšetrenia a štúdie cerebrospinálnej tekutiny.

Neurologické vyšetrenie odhaľuje meningeálne a fokálne príznaky, na základe ktorých je možné vykonať aktuálnu diagnózu, čiže určiť miesto patologického procesu. Röntgenografia lebky dokáže odhaliť skryté aneuryzmy a zničenie kostí lebky. Presnejšia diagnóza poskytuje CT a MRI mozgu. Konečná diagnóza "cerebrálnej vaskulárnej aneuryzmy" môže byť založená na výsledkoch angiografickej štúdie. Angiografia umožňuje nastaviť umiestnenie, tvar a veľkosť aneuryzmy. Na rozdiel od röntgenovej angiografie magnetická rezonancia (MPA) nevyžaduje zavedenie kontrastných látok a môže sa uskutočniť dokonca aj v akútnom období prasknutia aneuryzmy mozgových ciev. Dáva dvojrozmerný obraz prierezu nádob alebo ich trojrozmerný trojrozmerný obraz.

Pri absencii viac informatívnych diagnostických metód môže byť roztrhnutá aneuryzma mozgových ciev diagnostikovaná lumbálnou punkciou. Detekcia krvi vo výslednej mozgovomiechovej tekutine naznačuje prítomnosť subarachnoidálneho alebo intracerebrálneho krvácania.

Počas diagnózy by mal byť tumor-podobný cerebrálny vaskulárny aneuryzmus odlíšený od nádoru, cysty a abscesu mozgu. Apoplexická cerebrálna vaskulárna aneuryzma vyžaduje diferenciáciu od epileptického záchvatu, prechodného ischemického záchvatu, ischemickej cievnej mozgovej príhody, meningitídy.

Liečba mozgovej aneuryzmy

Pacienti, ktorých aneuryzma mozgu má malú veľkosť, by mali byť neustále monitorované neurológom alebo neurochirurgom, pretože takáto aneuryzma nie je indikáciou na chirurgickú liečbu, ale je potrebné ju monitorovať podľa veľkosti a priebehu. Cieľom konzervatívnych terapeutických opatrení je zabrániť zvýšeniu veľkosti aneuryzmy. Môžu zahŕňať normalizáciu krvného tlaku alebo srdcovej frekvencie, korekciu hladín cholesterolu v krvi, liečbu účinkov TBI alebo existujúcich infekčných ochorení.

Chirurgická liečba je zameraná na prevenciu prasknutia aneuryzmy. Jeho hlavné metódy sú orezávanie krku aneuryzmy a endovaskulárna oklúzia. Môže sa použiť stereotaktická elektrokoagulácia a umelá trombóza aneuryzma s použitím koagulantov. Pri vaskulárnych malformáciách sa vykoná radiochirurgická alebo transcraniálna ablácia AVM.

Roztrhnutá cerebrálna cievna aneuryzma je naliehavá a vyžaduje konzervatívnu liečbu podobnú liečbe hemoragickej mozgovej príhody. Podľa indikácií sa vykonáva chirurgická liečba: odstránenie hematómu, endoskopická evakuácia alebo stereotaktická aspirácia. Ak je mozgová vaskulárna aneuryzma doprevádzaná krvácaním do komôr, vytvorte komorovú drenáž.

Prognóza mozgovej aneuryzmy

Prognóza ochorenia závisí od miesta, kde sa nachádza aneuryzma mozgových ciev, od jej veľkosti, ako aj od prítomnosti patológie vedúcej k degeneratívnym zmenám vaskulárnej steny alebo hemodynamických porúch. Nežiaduca aneuryzma mozgu môže počas života pacienta existovať bez toho, aby spôsobila klinické zmeny. Zlomená mozgová aneuryzma v 30 až 50% prípadov vedie k smrti pacienta. U 25-35% pacientov po pretrhnutí aneuryzmy pretrvávajú pretrvávajúce invalidizujúce účinky. Opakované krvácanie sa pozoruje u 20-25% pacientov, úmrtnosť po dosiahnutí 70%.

Aneuryzma mozgových ciev: príznaky, príčiny, diagnóza, liečba a prognóza

Desať minút pred koncom predstavenia, počas finálneho monologu Figaro, Andrej Mironov odišiel, oprel svoju ruku na altánok a začal klesať... Jeho priateľ a partner Alexander Shirvindt ho chytil a odniesol ho do zákulisia a kričal: "Závesy!". Andrej Mironov bol odvezený do miestnej nemocnice, kde o dva dni neskôr zomrel, bez opätovného nadobudnutia vedomia... Zomrel kvôli roztrhnutiu aneuryzmy mozgových ciev.

V Izraeli môže mozgová vaskulárna aneuryzma spoľahlivo diagnostikovať a úspešne vyliečiť. Viem to nielen z tlače a lekárskych príručiek.

Som izraelský rodinný lekár. Niektorí z mojich izraelských pacientov boli liečení a úplne sa zbavili aneuryzmy.

Dnes je táto choroba vyliečiteľná.

Obsah článku o aneuryzme mozgu

Čo je mozgová aneuryzma?

Cerebrálna vaskulárna aneuryzma (inak známa ako intrakraniálna aneuryzma) je malá forma na mozgových cievach, ktorá rýchlo rastie vo veľkosti a plní sa krvou. Konvexná časť aneuryzmy môže vyvolať tlak na nerv alebo na okolité tkanivo mozgu, ale roztrhnutie aneuryzmy je osobitným nebezpečenstvom, v dôsledku ktorého krv vstupuje do okolitého tkaniva mozgu (to sa nazýva krvácanie).

Niektoré typy aneuryziem, najmä tie s veľmi malou veľkosťou, nevedú k krvácaniu alebo iným komplikáciám. Aneuryzma mozgových ciev sa môže vyskytnúť v akejkoľvek oblasti mozgu, ale spravidla sa nachádza v mieste vetvy tepny z tepny medzi spodným povrchom mozgu a základňou lebky.

Aké sú príčiny mozgovej aneuryzmy?

Aneuryzma mozgových ciev môže byť spôsobená vrodenými abnormalitami stien krvných ciev. Taktiež intrakraniálny aneuryzma sa vyskytuje u ľudí s určitými genetickými poruchami, ako sú: ochorenia spojivového tkaniva, polycystická choroba obličiek, niektoré poruchy obehu, ako sú arteriovenózne kongenitálne malformácie (patologické príčiny tepien a žíl mozgu, ktoré zhoršujú obeh).

Medzi ďalšie príčiny mozgovej aneuryzmy patrí poranenie alebo poranenie hlavy, vysoký krvný tlak, infekcie, opuch, ateroskleróza (cievne ochorenie sprevádzané ukladaním cholesterolu na stenách krvných ciev) a iné ochorenia cievneho systému, ako aj fajčenie a užívanie drog. Niektorí vedci sa domnievajú, že perorálne kontraceptíva môžu zvýšiť riziko aneuryzmy.

Aneuryzma spôsobená infekciou sa nazýva infikovaná (mykotická) aneuryzma. Aneuryzmy spojené s rakovinou sú často spojené s primárnymi alebo metastatickými nádormi hlavy a krku. Použitie omamných látok, najmä časté užívanie kokaínu, môže viesť k poškodeniu ciev a viesť k vzniku aneuryzmy mozgu.

Druhy aneuryzmy

Vymedzujú sa tri hlavné typy mozgových aneuryziem.

Bagulárna aneuryzma vyzerá ako zaoblený vak krvi, ktorý je pripevnený krkom alebo základňou k tepne alebo k vetve krvnej cievy. Toto je najbežnejšia forma aneuryzmy mozgu (tiež známa ako aneuryzma "bobule", z dôvodu vonkajšej podobnosti s bobuľom visiacim z kmeňa) zvyčajne sa vyvíja v tepnách základne mozgu. Bagulárna aneuryzma sa najčastejšie vyskytuje u dospelých.

Bočná aneuryzma vyzerá ako nádor na jednej zo stien krvnej cievy a v dôsledku rozšírenia steny cievy v jednej z jeho sekcií sa vytvorí aneuryzma v tvare vretienka.

Aneurysmy sú tiež klasifikované podľa veľkosti. Malé aneuryzmy majú priemer menší ako 11 milimetrov, stredné aneuryzmy sú 11 až 25 milimetrov a obrie aneuryzma majú priemer viac ako 25 milimetrov.

Kto je ohrozený?

Aneuryzma mozgových ciev sa môže vyskytnúť v akomkoľvek veku. Táto choroba je bežnejšia u dospelých ako u detí a je o niečo častejšia u žien ako u mužov. Ľudia s určitými dedičnými ochoreniami sú vystavení vyššiemu riziku.

Riziko roztrhnutia a hemoragie v mozgu existuje pre všetky typy mozgových aneuryziem. Existuje asi 10 hlásených aneuryzmatických rupií na 100 000 ľudí ročne, čo je asi 27 000 ľudí ročne v Spojených štátoch). Najčastejšie aneuryzma postihuje ľudí vo veku od 30 do 60 rokov.

Hypertenzia, nadmerné užívanie alkoholu, drogová závislosť (najmä užívanie kokaínu) a fajčenie môžu tiež prispieť k prasknutiu aneuryzmy. Okrem toho stav a veľkosť aneuryzmy tiež ovplyvňujú riziko prasknutia.

Aké je nebezpečenstvo mozgovej aneuryzmy?

Roztrhnutie aneuryzmy vedie k krvácaniu v mozgu, čo spôsobuje vážne komplikácie vrátane: hemoragickej mŕtvice, poškodenia nervového systému alebo smrti. Po prvej prestávke sa aneuryzma môže opäť roztrhnúť s opakovaným krvácaním v mozgu, môžu sa vyvinúť aj nové aneuryzmy.

Najčastejšie prasknutie vedie k subarachnoidnému krvácaniu (krvácanie do dutiny medzi lebečnou kosťou a mozgom). Nebezpečným následkom subarachnoidálneho krvácania je hydrocefalus, ktorý je charakterizovaný nadmernou akumuláciou cerebrospinálnej tekutiny (CSF) v komorách mozgu, ktorý sa pod vplyvom rozširuje a vyvíja tlak na mozgové tkanivo.

Ďalšou komplikáciou je vazospazmus, v ktorom sa krvné cievy zužujú, čo obmedzuje prietok krvi do dôležitých oblastí mozgu. Nedostatok prívodu krvi môže viesť k poškodeniu ciev alebo tkaniva.

Aneuryzma mozgových ciev: príznaky

Často sú mozgové cievne aneuryzmy asymptomatické, až kým nedosiahnu veľkú veľkosť alebo prasknutie. Malá aneuryzma, ktorá sa nemení vo veľkosti, spravidla nemá žiadne príznaky, zatiaľ čo veľké, neustále rastúce aneuryzmy môžu vyvíjať tlak na tkanivá a nervy.

Príznaky mozgovej aneuryzmy sú: bolesť v očnej oblasti, znecitlivenie, slabosť alebo paralýza jednej strany tváre, rozšírené žiaky a rozmazané videnie.

Keď sa mozgová vaskulárna aneuryzma pretrhne, človek môže zažiť náhle a veľmi ťažké bolesti hlavy, dvojité videnie, nevoľnosť, vracanie, stuhnutý krk a strata vedomia. Ľudia zvyčajne označujú tento stav za "najhoršiu bolesť hlavy v živote", ktorá sa spravidla vyznačuje ostrosťou a intenzitou. V niektorých prípadoch pred roztrhnutím aneuryzmy u pacienta sa objavujú signály alebo varovné bolesti, ktoré trvajú niekoľko dní alebo dokonca týždne pred útokom.

Medzi ďalšie príznaky prasknutia mozgovej aneuryzmy patrí nevoľnosť a vracanie, sprevádzané ťažkou bolesťou hlavy, poklesom očných viečok, citlivosťou na svetlo, zmenami v duševnom stave alebo úzkosťou. Niektorí pacienti majú kŕče. Je to tiež možné straty vedomia av zriedkavých prípadoch aj kóma.

Ak trpíte akútnou bolesťou hlavy, najmä v kombinácii s inými príznakmi uvedenými vyššie, mali by ste okamžite konzultovať s lekárom.

Diagnóza mozgovej aneuryzmy

Zvyčajne sa aneuryzma nezhasne, kým nedôjde k prasknutiu. Niekedy sa vyskytuje náhodne pri vykonávaní obsluzovany spojených s inými ochoreniami.

Niektoré diagnostické metódy môžu poskytnúť informácie o aneuryzme a najvhodnejšej liečebnej metóde. Tieto vyšetrenia sa zvyčajne vykonávajú po subarachnoidálnom krvácaní na potvrdenie diagnózy aneuryzmy mozgových ciev.

Angiografia je röntgenové vyšetrenie krvných ciev, ktoré sa vykonáva pomocou kontrastných prostriedkov. Intrarerebrálny angiogram dokáže odhaliť, ako zúžené alebo zničené tepny alebo krvné cievy mozgu, hlavy alebo krku, a môže identifikovať zmeny v tepne alebo žile, vrátane slabého miesta, to znamená aneuryzmu.

Táto metóda sa používa na diagnostiku porúch cerebrálnej cirkulácie a tiež vám umožňuje presne určiť polohu, veľkosť a tvar mozgového nádoru, aneuryzmy alebo prasknutú cievu.

Angiografia sa vykonáva v špeciálne vybavených rtg. Miestnostiach. Po zavedení lokálneho anestetika sa do tepny vloží flexibilný katéter a prenesie sa do postihnutej cievy. Do krvného riečišťa sa uvoľní malé množstvo rádioaktívnej látky a rozšíri sa cez cievy hlavy a krku, po ktorých sa odoberie niekoľko röntgenových lúčov, pomocou ktorých môžete diagnostikovať aneuryzmu alebo iné obehové poruchy.

Počítačová tomografia (CT) hlavy je rýchla, bezbolestná, neinvazívna diagnostická metóda, pomocou ktorej je možné zistiť prítomnosť aneuryzmy mozgových ciev a pre ruptúrovanú aneuryzmu, aby sa zistilo, či došlo k krvácaniu mozgu v dôsledku prasknutia. Spravidla ide o prvý diagnostický postup predpísaný lekárom, ak navrhuje možnosť prasknutia. Röntgenové lúče sú spracované počítačom ako dvojrozmerné obrazy prierezov mozgu a lebky. Niekedy sa pred CT vyšetrením injekčne podajú kontrastné látky do krvného riečišťa. Tento proces nazývaný počítačová tomografická angiografia (CT angiografia) poskytuje jasnejší a podrobnejší obraz mozgových ciev. Počítačová tomografia sa zvyčajne vykonáva na ambulantnej báze, v špecializovaných laboratóriách alebo klinikách.

Magnetické rezonančné zobrazenie (MRI) využíva počítačové rádiové vlny a silné magnetické pole na získanie detailného obrazu mozgu a iných orgánov. Magnetická rezonančná angiografia (MRA) poskytuje ešte podrobnejší obraz krvných ciev. Obrázky je možné považovať za trojrozmerné obrazy alebo dvojrozmerné prierezy mozgu a ciev. Tento bezbolestný, neinvazívny postup môže ukázať veľkosť a tvar nevybuchnutej aneuryzmy, ako aj určiť prítomnosť krvácania v mozgu.

Ak je podozrenie na roztrhnutú aneuryzmu, lekár môže odkázať pacienta na analýzu mozgovomiechovej tekutiny. Po aplikácii lokálneho anestetika z subarachnoidálneho priestoru medzi miechou a jeho okolitými membránami sa pomocou chirurgickej ihly extrahuje malé množstvo mozgovomiechovej tekutiny (ktorá chráni mozog a miechu). Táto tekutina je potom kontrolovaná na krvácanie alebo krvácanie v mozgu. U ľudí s podozrením na subarachnoidálne krvácanie sa tento postup obvykle vykonáva v nemocnici.

Aneuryzma mozgových ciev: liečba

Nie všetky prípady prasknutia aneuryzmy. Pacientom s malými aneuryzmami sa odporúča nepretržite monitorovať dynamiku rastu aneuryzmy a vývoj ďalších príznakov, aby sa začala intenzívna komplexná liečba v čase. Každý prípad aneuryzmy je jedinečný. Typ, veľkosť a umiestnenie aneuryzmy, pravdepodobnosť jeho pretrhnutia, vek osoby, jeho zdravotný stav, história ochorenia, dedičnosť a riziko spojené s liečbou ovplyvňujú výber optimálnej metódy liečby aneuryzmy.

Existujú dva typy chirurgickej liečby mozgových aneuryziem: orezanie aneuryzmy a oklúzie. Tieto operácie patria do kategórie najkomplexnejších a najrizikovejších operácií (možno poškodenie iných krvných ciev, môže sa objaviť opakovaná aneuryzma, existuje aj riziko pooperačného záchvatu).

Endovaskulárna embolizácia je alternatívou k chirurgii. Tento postup sa vykonáva viac ako raz počas života človeka.

Je možné zabrániť výskytu mozgovej aneuryzmy?

K dnešnému dňu neexistuje prevencia aneuryzmy. Ľudia s diagnózou mozgovej aneuryzmy majú starostlivo sledovať tlak, nefajčiť a používať kokaín alebo iné lieky. Takíto pacienti tiež potrebujú konzultovať so svojím lekárom, či používať aspirín alebo iné riedidlá krvi. Ženy sa musia poradiť o používaní perorálnych kontraceptív.

Dôsledky mozgovej aneuryzmy a prognózy

Nevyplnená aneuryzma môže počas celého života zostať bez povšimnutia. Existujú prípady, keď prasknutie aneuryzmy môže byť smrteľné alebo spôsobiť hemoragickú mozgovú príhodu, vazospazmus (hlavnú príčinu invalidity alebo smrť v dôsledku prasknutia aneuryzmy), hydrocefalus, kómu, ako aj dočasné alebo ireverzibilné poškodenie mozgu.

Prognóza po pretrhnutí aneuryzmy do značnej miery závisí od veku, všeobecného zdravotného stavu osoby, ďalších súvisiacich neurologických stavov, miesta aneuryzmy, stupňa krvácania (a opakovaného krvácania), ako aj od okamihu trvania až po poskytnutie lekárskej starostlivosti. Dva najdôležitejšie faktory sú včasná diagnostika a liečba.

Pacienti, ktorí podstúpili liečbu nevybuchnutej aneuryzmy, budú vyžadovať menšiu rehabilitačnú liečbu a zotavia sa rýchlejšie ako pacienti, u ktorých došlo k prasknutiu aneuryzmy. Zotavenie z liečby alebo prasknutie môže trvať niekoľko týždňov až mesiacov.

Liečba a chirurgický zákrok na odstránenie aneuryzmy mozgu

Aneuryzma sa nazýva patologická forma vo forme lokálnej expanzie obehovej tepny mozgu v dôsledku slabej, nepružnej, zriedenej cievnej steny. Choroba je vážna a môže byť smrteľná. Je nebezpečné pretrhnúť nádobu v mieste expanzie, po ktorej nastane subarachnoidálne alebo intracerebrálne krvácanie.

Výsledok aneuryzmy na angiografii.

Až do krízy sa ochorenie môže vyvinúť asymptomaticky, niekedy dáva mierne neurologické symptómy, ktoré sa dajú ľahko zameniť s inými neživými patologiami. Často človek nepredpokladá, že má v hlave "bombu", ktorá sa "skrýva" roky, ale môže kedykoľvek explodovať. Po vyprázdnení plavidla a vyliatím krvi z neho vyplnením štruktúr mozgu sa aneuryzma prejaví už v plnej sile. Podstatné príznaky krvácania sú náhle, hrozné bolesti hlavy a strata vedomia. Bohužiaľ, neskoršie poskytovanie lekárskej starostlivosti spravidla končí v tragédii.

Choroba sa môže vyskytnúť v akomkoľvek veku, ale je častejšia u mladých ľudí (20-45 rokov) a ľudí v strednom veku (45-60 rokov). Celkové percento morbidity u dospelých obyvateľov sa pohybuje od 0,3% do 5%, u detí je aneuryzma veľmi zriedkavým javom. Podľa štatistík sa kvôli náhlemu krvácaniu v mozgu z dôvodu aneuryzmy 30 až 50% ľudí zomrie, 15 až 30% sa stane zdravotne postihnutým a vráti sa len asi 20% relatívne normálnej pracovnej kapacity. Áno, čísla sú neuspokojivé, ale s včasnou diagnózou a včasnou liečbou sa dá úspešne neutralizovať aj také hrozivé zameranie v mozgu.

Čo môže ovplyvniť tvorbu vaskulárnej aneuryzmy, aké typy je, ako zabrániť tragédii, je dôležité, aby o tom všetci vedeli. Takže podrobne prejdite na hlavnú vec.

Príčiny aneuryzmy

Nepriaznivé faktory, ktoré zvyšujú riziká vážneho ochorenia, sú následky určitých patológií a životného štýlu:

 • akékoľvek ochorenia spojivového tkaniva (pôsobia na cievy a robia ich slabými a nepružnými);
 • arteriálna hypertenzia a hypertenzia (vysoký krvný tlak zvyšuje zaťaženie cievnej formácie, čo vedie k pretiahnutiu ich steny);
 • závislosť od fajčenia, alkoholu, liekov (cievne tkanivá sú aktívne zničené pôsobením toxických látok, ktoré sú plné výskytu aneuryzmy, rýchleho nárastu jeho objemu a stimulácie medzery);
 • mechanické poškodenie (poranenia hlavy), ktoré vyvolali funkčné a degeneratívne zmeny v mozgových tepnách;
 • aterosklerotických a infekčných javov (meningitída, plesňová infekcia, endokarditída atď.), z ktorých trpí kvalita arteriálnej zložky mozgu;
 • intrakraniálne novotvary benígnych alebo malígnych foriem (porušujú silu cievnych stien, môžu urýchliť medzeru už existujúcej aneuryzmy).

Pri vzniku mozgových aneuryziem je často na vine viniť genetický faktor. Vy a všetci členovia rodiny by ste mali urýchlene preskúmať, ak je známe, že s touto diagnózou je spojený jeden z priamych príbuzných.

Klasifikácia aneuryziem mozgu

Cievne aneuryzmy mozgu v neurochirurgii sú zvyčajne klasifikované podľa miesta, tvaru, veľkosti, počtu komôr vo formácii. Zvážte každý parameter.

 1. Na lokálnom základe je patologický výčnelok:
 • predná mozgová / spojivová tepna (vyskytuje sa v 45% prípadov);
 • vnútorné rozdelenie krčnej tepny (30%);
 • stredná cerebrálna artéria (20%);
 • vertebrobasilická miska (4-5%);
 • zmiešaný typ - 2 a viac častí vaskulatúry sú súčasne ovplyvnené (viacnásobné ohniská sú diagnostikované u 10% pacientov, zatiaľ čo zvyšných 90% má jedinú aneuryzmu).
 1. V tvare sú aneuryzmatické rozšírenia rozdelené na:
 • vakuovitý (sacculate) - najbežnejší typ útvarov (98%), ktorý je viac náchylný na perforáciu než ostatné;
 • v tvare vretiendu (fusiformný) - menej agresívny a vzácny typ útvarov, v štruktúre všetkých aneuryziem trvá len 2%;
 • exfoliačné - sa vytvárajú v medzivrstve priestoru cievnej steny, ktorá vznikla v dôsledku voľného spojenia jej vrstiev, kde krv prúdi pod tlakom (v tepnách bázy mozgu sa vyvíjajú v najotvorenejších prípadoch).
 1. Vypuknutie veľkosti tepovej steny môže byť:
 • nevýznamné alebo malé - až do 4 mm;
 • bežné alebo priemerné - 5 - 15 mm;
 • veľká - 16-24 mm;
 • obra - od 25 mm a viac.
 1. Podľa počtu kamier sa rozlišuje aneuryzma:
 • samostatná komora - pozostáva z jednej komory (typická štruktúra);
 • multichamber - jeho rast sa vyskytuje pri tvorbe niekoľkých dutín.

Odborníci vytvorili vzor vývoja patológie u dospelých mužov a žien. Mužská populácia je 1,5-krát menej pravdepodobné, že utrpí, než ženská populácia. V detstve naopak choroba prevažuje trochu častejšie u chlapcov ako u dievčat (pomer 3: 2). Epidemiológia mládeže je rovnaká.

Schématický obraz lézií v závislosti od miesta.

Symptómy mozgovej aneuryzmy

Ako sme už uviedli, vo väčšine prípadov sa aneuryzma nevykazuje klinicky, kým nedôjde k akútnej fáze prasknutia. Ale s veľkými rozmermi, keď zaostrenie vážne vyvíja tlak na okolité štruktúry a narúša prenos nervových impulzov, sú zvyčajne cítiť neurogénne príznaky. Vzhľadom na to, že mozgová aneuryzma ohrozuje život človeka, je dôležité ho identifikovať v počiatočných štádiách, ale problémom je, že nikomu sa nikomu nevyskytne, aby šiel do nemocnice bez žiadnych alebo minimálnych sťažností.

Lekári vyzývajú každého dospelého človeka, najmä vo veku po 35 rokoch, aby sa aspoň raz ročne podrobili diagnostike mozgových ciev vo svoj prospech.

Teraz sa ozrejme všetky možné klinické príznaky, ktoré sú väčšinou rušivé pri nebezpečných objemoch nevybuchnutej defekty, keď sú postihnuté kraniálne nervy:

 • bolesť oka, znížené alebo rozmazané videnie;
 • strata sluchu (pokles, pocit hluku),
 • chrapot;
 • necitlivosť, slabosť, bolesť tváre, obvykle na jednej strane tváre;
 • svalový kŕč na krku (neschopnosť dotknúť sa hrudníka bradom);
 • kŕče kostrového svalstva;
 • slabosť v ruke alebo nohe;
 • zníženie citlivosti, narušenie hmatového vnímania na jednotlivých miestach kože;
 • koordinačné problémy;
 • závraty, nauzea;
 • neprimeraná ospalosť alebo naopak nespavosť;
 • inhibícia pohybov a duševnej aktivity.

Ak chcete vylúčiť alebo zistiť patológiu, okamžite prejdite cielenou lekárskou prehliadkou, ak spozorujete aspoň jeden príznak!

Dôsledky neliečenia

Ak sa nádoba roztrhne, krv sa naleje do mozgu, špecifickosť klinických príznakov je konkrétnejšia a výraznejšia. Patognostický scenár súvisiaci s aneuryzmálnym šokom je nasledujúci:

 • náhle intenzívne bolesti hlavy, ktoré sa rýchlo šíria a dosiahnu hrozný vrchol bolesti;
 • nevoľnosť, opakované zvracanie;
 • depresia vedomia rôzneho trvania;
 • meningeálny syndróm;
 • môžu sa vyskytnúť záchvaty, ktoré sa podobajú epileptickým záchvatom;
 • niekedy zvýšenie celkovej telesnej teploty, tachykardia, zvýšenie / zníženie krvného tlaku;
 • s masívnym krvácaním v dôsledku hlbokej inhibície mozgovej kôry, človek padne do kómy s poškodenou respiračnou funkciou.

Pre tých, ktorí sú blízky obeť (jednoduchý okoloidúci, priatelia alebo príbuzní), vezmite do úvahy! Rýchlosť vašej reakcie teraz závisí od života človeka. Výskyt opísaného komplexu symptómov (hlavné znaky na začiatku medzery - prvé 3 body) - signál pre okamžitú výzvu záchrannej služby. Kvalifikovaní lekári poskytnú pacientovi primeranú prvú pomoc, odvezú sa do zdravotníckeho zariadenia a vykonajú úplné vyšetrenie a záchrannú liečbu.

Diagnostické opatrenia

Vyšetrenie, ktoré umožňuje diagnostikovať aneuryzmu mozgových ciev, je založené na použití komplexnej diagnostiky. Integrovaný prístup identifikuje ochorenie, určí jej príčinu, presnú oblasť epicentra, počet lézií, typ, veľkosť, vzťah s mozgom a inými tepnami.

Ak nehovoríme o prestávkach, ktoré už prebehli, ale o úmysle pacienta vyšetriť, aby sa skontroloval stav plavidiel, návšteva začína s odvolaním na neurológa. Lekár po dôkladnom vypočutí pacientovej histórie vykoná všeobecné fyzické vyšetrenie vrátane:

 • palpácia jednotlivých častí tela na identifikáciu bolestivých oblastí;
 • perkusie alebo perkusie častí tela na určenie stavu testovacích vnútorných orgánov podľa povahy zvuku;
 • auskultácia, ktorá pomáha počuť abnormálne zvuky v srdci, karotickej tepne ako nepriamy znak aneuryzmy mozgu;
 • štandardné meranie tlaku, ktoré umožňuje posúdiť hladinu cirkulujúceho krvného tlaku v tepnách;
 • hodnotenie srdcového rytmu, respiračná frekvencia (často abnormálne odchýlky týchto parametrov naznačujú dyspláziu spojivového tkaniva, infekčné procesy);
 • neurologické testy, ktorých podstata spočíva v štúdiu šľachy, svalov, kožných reflexov, motorických funkcií muskuloskeletálneho systému, stupňa citlivosti v končatinách a trupu atď.

Na základe všetkých uvedených metód predbežného hodnotenia stavu je stále nemožné diagnostikovať. Všetky tieto metódy môžu len čisto hypoteticky naznačovať možnú (nepresnosť) prítomnosť ochorenia pri detekcii rizikových faktorov. Preto odborník ďalej píše pokyny pre základné diagnostické postupy - prechod nástrojových metód na vizualizáciu štruktúr mozgu. Vykonáva sa na špeciálnych zariadeniach:

 • počítačová tomografia (CT);
 • zobrazovanie pomocou magnetickej rezonancie (MRI);
 • cerebrálna angiografia.

Štandardná angiografia je pre pacientov, ktorí chcú podstúpiť primárne skríningové vyšetrenie, najvýhodnejšia z hľadiska cenovej dostupnosti. Jeho presnosť je samozrejme nižšia ako presnosť sľubných CT a MRI. Angiografická štúdia sa však celkom úspešne vyrovná s úlohou identifikovať aneuryzma, vrátane poskytovania informácií o mieste, type a rozsahu expanzie. Ale pre pacientov prijatých do nemocnice s príznakmi porušenej cievy alebo dlhodobého krvácania je štandardom diagnostiky použitie všetkých týchto postupov. Spolu s nimi sa vykonáva elektroencefalografia (EEG) a transcraniálna dopplerovská sonografia (TCD).

Zásady prvej pomoci

Pred príchodom lekárov by mali pacienti, ktorí sú blízko k pacientovi, schopní poskytnúť prvotnú prvú pomoc. Inštrukcia o naliehavých opatreniach zameraných na záchranu životov pred lekárskou návštevou je jasne opísaná nižšie.

 1. Položte obeť na rovný povrch, hlava musí byť vyvýšená. Vysoká poloha hlavy pomôže zlepšiť venózny krvný obeh, čím sa zabráni rýchlej akumulácii tekutiny v mozgovom tkanive a odvodňovaniu mozgov.
 2. Vytvorte podmienky pre dobrý prúd čerstvého vzduchu na mieste, kde klinický incident nastane. A je mimoriadne zmysluplné uvoľniť krk z takých vecí, ako napríklad odstrániť kravatu, šatku, tlačiť tlačidlá na košeli atď. Takéto opatrenie pomôže udržať funkcie krvného obehu a spomaliť proces masovej smrti nervových buniek.
 3. Ak chorá osoba omdlela, mali by ste skontrolovať dýchacie cesty na priechodnosť. Keď sa hlava vráti späť, musíte stlačiť čelo so súčasným rozšírením spodnej čeľuste a zachytiť bradu zospodu. Po otvorení úst pacienta vykonala revíziu ústnej dutiny (prstov) na prítomnosť cudzieho obsahu, jazykové potápanie. Odstrániteľné zubné protézy by sa mali odstrániť, ak nejaké existujú. Aby sa človek nedotýkal zvracania, vráťte hlavu na vysoký vankúš a otočte ho na jeho boku.
 4. Na prevenciu edému mozgu a zníženie krvácania je dôležité aplikovať na hlavu ľadové kompresie (môžete použiť mrazené potraviny, ľadové obaly atď.).
 5. Ak je to možné, stojí za to sledovať zmenu krvného tlaku, pomocou tonometra, ako aj počúvať tlkot srdca, monitorovať dýchanie. Ak v prípade neprítomnosti lekárov osoba prestane dýchať alebo srdce prestane biť, okamžite začne resuscitácia (umelé dýchanie, nepriama masáž srdca). Bez nich je v tejto situácii riziko tragického konca obrovské.

Bohužiaľ, aj všetky tieto opatrenia nie sú vždy účinné po pretrhnutí aneuryzmy. Smrteľnosť v niektorých prichádza blesk v prvých niekoľkých minútach. Ale bez špeciálneho zdravotníckeho vybavenia a odborných vedomostí je ťažké pochopiť, čo sa deje v tele. Preto je cenné, aby nestratila sebaovládanie a vieru vo výsledok. Pokračujte v ďalšom boji o život, kým sa pacient osobne neodovzdá odborníkom.

Operácia na odstránenie mozgovej aneuryzmy

Lekársku techniku ​​(chirurgickú alebo nechirurgickú) stanovujú úzko špecializovaní lekári individuálne na základe diagnostických údajov. Pre malé aneuryzmy, ktoré neprebiehajú, možno navrhnúť konzervatívnu taktiku. Ich cieľom je znížiť rastový potenciál vzdelávania, znížiť riziko prasknutia, zastaviť neurologické príznaky. Neinvazívna liečba je poskytnutie vysokokvalitného lieku pacientovi, ktorý má podporný účinok vďaka:

 • vazokonstrikčné činidlá;
 • antihypertenzívna kardiotonika;
 • antiepileptické lieky;
 • pilulky na bolesti;
 • dopamínolitikov (zvracanie, nauzea).

Malé aneuryzmy, ktoré nie sú v prevádzke, vyžadujú stály monitoring. Zároveň experti varujú, že je nemožné ich zbaviť konzervatívne. Preto hlavným prístupom k eliminácii ochorenia a jeho dôsledkov je neurochirurgická liečba, teda druh operácie na problémovej cievke mozgu.

Zostáva pred operáciou, vpravo - po.

Výber typu chirurgického zákroku závisí od dôkazov, miesta, integrity, anatomických vlastností aneuryzmy cievy, celkového stavu pacienta, stupňa ohrozenia života, technických schopností neurochirurgického centra. Intervencia sa môže uskutočniť podľa jednej z taktických operácií.

 1. Endovaskulárna chirurgia - do dutiny cievy (vnútri) sa vkladá mikrokatheter perkutánnym prístupom (bez otvorenia lebky) pod röntgenovou kontrolou na inštaláciu cievneho stentu alebo špirály. Zariadenia úplne alebo čiastočne "vypínajú" tepnu z krvného obehu. V priebehu času sa aneuryzma trombuje a znižuje veľkosť.
 2. Mikrochirurgické (otvorené pod kontrolou mikroskopu) - uskutočňuje sa ekonomické trepanie lebky, po ktorom nasleduje oddelenie ložiskovej tepny a oklúzie aplikáciou sponami na spodnej časti krku aneuryzmy. Uviaznutie (v hornej časti cievy) umožňuje upchať aneuryzmatický krk, čím sa eliminuje vaskulárna chyba z krvného riečišťa a znižuje sa pravdepodobnosť jeho prasknutia na minimum.

Video o tom, ako operácia na endovaskulárnej liečbe neurovaskulárnej aneuryzmy mozgu:

Obe liečebné a profylaktické operácie a intervencie pri prasknutí aneuryzma sú najkomplexnejším intraoperačným procesom vyžadujúcim najväčšie skúsenosti z mikrochirurga, úžasným zvládnutím nových neurochirurgických technológií a bezchybným vybavením chirurgickej jednotky. Treba poznamenať, že v Rusku av postsovietských krajinách je neurochirurgická pomoc v tejto oblasti stále na neprimeranej úrovni.

Otvorená operácia odstránenia videa:

Čo sa nedá povedať o Českej republike, je to jedna z mála krajín na svete, kde sa techniky minimálne invazívnej modernej neurochirurgie mozgu zvládajú a zdokonaľujú dokonalosť, pooperačné riadenie pacientov vo výške. Česká neurochirurgia vykonávajú šperkovú presnú manipuláciu aj v ťažko dostupných miestach mozgu bez toho, aby sa uchýlili k agresívnym otvoreným technikám. Poznamenávame, že náklady na neurochirurgické operácie a rehabilitáciu v Českej republike sú niekoľkonásobne nižšie ako v Nemecku a Izraeli.

Okrem Toho Čítal O Plavidlách

Čo sú pásové neutrofily a ich rýchlosť v krvi

Samozrejme, krvný test hrá významnú úlohu pri diagnostike ochorení. Znalosť účasti rôznych typov leukocytov v živote organizmu umožňuje identifikovať abnormality v čase a podozrivú patológiu.

Ako liečiť kŕčovú poruchu vertebrálnych artérií

Ľudia s hypertenziou a inými problémami v kardiovaskulárnom systéme nie vždy vedia presnú príčinu týchto porúch. V niektorých prípadoch sú tieto problémy spojené s vývojom špeciálneho typu patológie - kŕčovitosti stavcov chrbtice.

Príčiny a liečba nízkotlakového, charakteristických symptómov

Z tohto článku sa dozviete, aké indikátory krvného tlaku by mali byť vnímané ako nízky tlak, prečo sa to stane a čo ohrozuje. Ako môžete zvýšiť tlak na normálne počty.

SHEIA.RU

Hollow Vienna: Kde je Kde je vena cava: funkcie, chorobyĽudský obehový systém sa skladá z mnohých nádob, ktoré sa líšia veľkosťou a funkciou. Najväčšou nádobou v tele je vena cava (horná a dolná časť), ktorá zbiera krv zo všetkých častí, orgánov a tkanív ľudského tela a spája sa so srdcovým svalom.

Ischemická mozgová mŕtvica

Ischemická mozgová príhoda je infarkt mozgu, vyvíja sa s výrazným poklesom cerebrálneho prietoku krvi.Medzi chorobami, ktoré vedú k vzniku mozgového infarktu, je prvé miesto obsadené aterosklerózou, ktorá postihuje veľké mozgové cievy v krčnom alebo intrakraniálnych cievach alebo oboje.

Ako skontrolovať krvné cievy tela, indikácie pre takéto štúdie

Z tohto článku sa dozviete, ako skontrolovať cievy celého tela, aké metódy sa používajú na získanie obrázkov tepien a žíl a identifikujte ich choroby.