Arytmie srdca - porušenie frekvencie, rytmu a sekvencie kontrakcií srdca. Môžu sa vyskytnúť pri štrukturálnych zmenách v systéme vodivosti pri ochoreniach srdca a (alebo) pod vplyvom vegetatívnych, endokrinných, elektrolytických a iných metabolických porúch, s intoxikáciou a niektorými liečivými účinkami.

Často alebo dokonca s výraznými štrukturálnymi zmenami myokardu je arytmia spôsobená čiastočne alebo hlavne metabolickými poruchami.

Srdcová arytmia, čo je a ako sa liečiť? Zvyčajne srdce kontraktuje v pravidelných intervaloch s frekvenciou 60-90 úderov za minútu. V súlade s potrebami tela môže buď spomaliť svoju prácu, alebo urýchliť počet kusov za minútu. Podľa definície, WHO, arytmia je akýkoľvek rytmus srdca, ktorý sa líši od obvyklého sínusového rytmu.

dôvody

Prečo sa vyskytuje srdcová arytmia a čo je to? Príčiny arytmií môžu byť funkčné poruchy nervovej regulácie alebo anatomické zmeny. Často sú srdcové arytmie symptómom ochorenia.

Medzi patológie kardiovaskulárneho systému sú tieto ochorenia sprevádzané arytmiami:

 • koronárna srdcová choroba spôsobená zmenami štruktúry myokardu a rozšírením dutín;
 • myokarditída spôsobená poruchou elektrickej stability srdca;
 • srdcové defekty v dôsledku zvýšeného zaťaženia svalových buniek;
 • zranenia a chirurgické zákroky na srdci vedú k priamemu poškodeniu cesty.

Medzi hlavné faktory vyvolávajúce vývoj arytmie sú tieto:

 • závislosť na energetických nápojoch a kofeínu;
 • nadmerná konzumácia alkoholu a fajčenie;
 • stresu a depresie;
 • nadmerné cvičenie;
 • metabolické poruchy;
 • ochorenia srdca, ako sú malformácie, ischemická choroba, myokarditída, hypertenzia a iné stavy;
 • narušenie práce a choroby štítnej žľazy;
 • infekčné procesy a plesňové infekcie;
 • v období menopauzy;
 • choroby mozgu.

Idiopatická arytmia sa vzťahuje na stav, keď po komplexnom vyšetrení pacienta príčiny zostávajú nešpecifikované.

klasifikácia

V závislosti od tepovej frekvencie sa rozlišujú tieto typy arytmií:

 1. Sínusová tachykardia. Olovo v tvorbe elektrických impulzov v myokarde je sínusový uzol. Pri sínusovej tachykardii srdcová frekvencia prekračuje 90 úderov za minútu. Je to pocit človeka ako tlkot srdca.
 2. Sínusová arytmia. Ide o abnormálne striedanie srdcovej frekvencie. Tento typ arytmie sa zvyčajne vyskytuje u detí a dospievajúcich. Môže byť funkčný a súvisí s dýchaním. Keď vdychujete, kontrakcie srdca sa stávajú čoraz častejšie a keď vydychujete, stávajú sa menej častými.
 3. Sinusová bradykardia. Je charakterizovaný poklesom srdcovej frekvencie na 55 úderov za minútu alebo menej. To je možné pozorovať u zdravých, fyzicky vyškolených jedincov v pokoji, vo sne.
 4. Paroxysmatická fibrilácia predsiení. V tomto prípade hovoríme o srdcových palpitáciách s pravým rytmom. Frekvencia kontrakcií počas útoku dosahuje 240 úderov za minútu, spôsobuje slabý stav, zvýšené potenie, bledosť a slabosť. Dôvod tejto podmienky spočíva v objavení sa ďalších impulzov v predsieni, v dôsledku čoho sa výrazne znižujú doby odpočinku srdcového svalu.
 5. Paroxysmálna tachykardia. To je správny, ale častý rytmus srdca. Srdcová frekvencia sa súčasne pohybuje od 140 do 240 úderov za minútu. Začína a náhle zmizne.
 6. Arytmia. Ide o predčasné (mimoriadne) kontrakciu srdcového svalu. Pocit tohto typu arytmií môže byť buď zosilnený impulz v oblasti srdca, alebo blednutie.

V závislosti od závažnosti a závažnosti srdcových arytmií sa stanovuje režim liečby.

Symptómy srdcovej arytmie

V prípade srdcových arytmií môžu byť príznaky veľmi odlišné a sú determinované frekvenciou a rytmom kontrakcií srdca, ich účinok na intrakardiálnu, cerebrálnu, obličkovú hemodynamiku a funkciu ľavej komory myokardu.

Hlavné príznaky arytmie sú tlkot srdca alebo pocit prerušení, ktorý sa stráca počas práce srdca. Priebeh arytmií môže byť sprevádzaný udusením, angínou, závratmi, slabosťou, mdlobou a rozvojom kardiogénneho šoku.

Symptomatológia závisí od formy arytmie:

 1. Pocit častého, nepravidelného srdcového tepu sa zaznamenáva s fibriláciou predsiení.
 2. Srdcové blednutie a nepríjemné pocity v oblasti srdca - so sínusovou arytmiou.
 3. V extrasystoloch sa pacienti sťažujú na pocity vyblednutia, vyrušenia a prerušenia srdcovej činnosti.
 4. Palpitácie sú zvyčajne spojené so sínusovou tachykardiou.
 5. Paroxysmatická tachykardia sa vyznačuje náhlymi a koncovými údermi srdcového tepu až do 140 až 220 úderov. v minútach
 6. Záchvaty závratov a mdloby - so sínusovou bradykardiou alebo syndrómom chorého sínusu.

Existujú takzvané "hlúpe" arytmie, ktoré sa nevykazujú klinicky. Zvyčajne sa zisťujú fyzikálnym vyšetrením alebo elektrokardiografiou.

Arytmia počas tehotenstva

Prognóza tehotenstva a nadchádzajúcej porady závisí od toho, ako srdce ženy reaguje na očakávané udalosti. Nemožno však zabudnúť, že samotné tehotenstvo, ktoré nie je bežným stavom, môže spôsobiť poruchy rytmu a spôsobiť arytmiu. Napríklad výskyt extrasystolickej alebo paroxyzmálnej tachykardie počas tehotenstva spravidla neznamená organickú léziu myokardu a vyskytuje sa u približne 19-20% tehotných žien. A ak sa k tomuto všetkému pripojí neskorá toxikóza, potom nie je potrebné čakať na iného zo srdca, arytmie sa zintenzívnia.

Tento typ arytmie, ako úplný alebo neúplný atrioventrikulárny blok, nepredstavuje osobitné nebezpečenstvo pre zdravie ženy. Navyše, tehotenstvo prispieva k zvýšeniu komorovej frekvencie, takže opatrenia sú vykonávané iba v prípadoch poklesu pulzu na 35 a nižších úderov za minútu (pomôcka pre pôrodu - uloženie pôrodnej kliešte). Ale s organickou chorobou srdca sú ženy liečené zvýšenou pozornosťou, pretože výskyt fibrilácie predsiení v takejto situácii je kontraindikáciou pre zachovanie tehotenstva. Navyše, výber spôsobu doručenia pred termínom si vyžaduje aj osobitnú starostlivosť. Zdá sa, že je to tak benígne, v iných prípadoch cisársky rez u takýchto pacientov môže byť ohrozený tromboembolizmom v systéme pľúcnej tepny (PE).

Samozrejme, nikto nemôže zakázať tehotenstvo nikomu, takže ženy so srdcovým ochorením vedome konajú riskovať svojou drahou túžbou stať sa matkou. Keďže tehotenstvo sa už stalo, musia sa prísne dodržiavať predpisy a odporúčania lekára: dodržiavať plán práce a odpočinku, prijímať potrebné lieky a v prípade potreby byť hospitalizovaný pod dohľadom lekárov. Pôrod týchto žien sa spravidla uskutočňuje na špecializovanej klinike, kde môže žena v prípade nepredvídaných okolností kedykoľvek dostať pohotovostnú lekársku starostlivosť (berúc do úvahy ochorenie srdca).

diagnostika

Ak sa vyskytnú príznaky arytmie, lekár predpíše kompletné vyšetrenie srdca a krvných ciev, aby zistil jeho príčinu. Primárne diagnostické metódy počúvajú srdce a EKG.

Ak patológia nie je trvalého charakteru, používa sa monitorovanie Holtera - denné zaznamenávanie srdcových rytmov pomocou špeciálnych senzorov (vykonávaných v nemocničných oddeleniach). V niektorých prípadoch pasívny výskum nestačí. Potom lekári indukujú arytmiu umelo. Na tento účel bolo vypracovaných niekoľko štandardných testov. Tu sú:

 • fyzická aktivita;
 • mapovanie;
 • elektrofyziologické vyšetrenie;
 • test s naklonenou tabuľkou.

Liečba srdcových arytmií

V prípade diagnostikovanej srdcovej arytmie sa voľba taktickej liečby uskutočňuje s prihliadnutím na príčinu, typ poruchy srdcového rytmu a celkový stav pacienta. Niekedy na obnovenie normálneho fungovania srdca postačí vykonať lekársku korekciu základnej choroby. V iných prípadoch môže pacient vyžadovať lekárske alebo chirurgické ošetrenie, ktoré sa musí vykonať pod systematicky kontrolovaným EKG.

Lieky používané v liečbe arytmií:

 • blokátory kalciového kanála - verapamil / diltiazem;
 • betablokátory - metoprolol / bisoprolol / atenolol;
 • blokátory draslíkových kanálov - cordaron / sohexal;
 • blokátory sodíkového kanála - novokainid / lidokaín.

Chirurgická liečba sa používa v štádiách vážnej degradácie svalového srdcového tkaniva. Môžu byť priradené nasledujúce postupy:

 • srdcová stimulácia;
 • implantácia kardioverterového defibrilátora;
 • ablácia rádiofrekvenčného katétra.

Liečba srdcových arytmií, najmä jej komplexných foriem, sa vykonáva iba kardiológom. Aplikujte uvedené lieky iba podľa prísnych indikácií, v závislosti od typu arytmie. Na začiatku liečby by sa výber lieku mal vykonávať pod dohľadom lekára av ťažkých prípadoch iba v nemocnici. Vzhľadom na diagnózu lekár zvolí farmakoterapiu.

Ľudové opravné prostriedky

Ihneď si všimneme, že pri diagnostike srdcovej arytmie by ľudové lieky mali byť použité len ako doplnok k tradičným liekom, ale v žiadnom prípade by nemali byť nahradené. V skutočnosti bylinky len zrýchľujú proces hojenia, ale nie sú schopní úplne vyliečiť človeka. To je to, čo by sa malo postupovať pri výbere vašich obľúbených receptov.

 1. Nalejte 30 plodov hlohu s pohárom vriacej vody a zmes na malý oheň po dobu 10-15 minút. Odvar je konzumovaný čerstvý v rovnakých dávkach počas dňa.
 2. Zmiešajte jednu fľašu liehovinovej tinktúry s valeriánom, hlohom a matkou. Zmes dobre pretrepte a umiestnite do chladničky 1-2 dni. Liek sa užíva 30 minút pred jedlom, 1 čajová lyžička.
 3. Varenie pohára vody do smaltovej panvice a potom pridajte 4 gramy byliniek Adonis. Varte zmes za 4-5 minút na nízkej teplote, potom ju ochlaďte a panvicu umiestnite na teplé, suché miesto po dobu 20-30 minút. Napklenený vývar sa uchováva v chladničke, 1 lyžičku 3 krát denne.
 4. Odrežte 0,5 kg citrónov a naplňte ich čerstvým medom, pridajte k zmesi z 20 jadier, odstránených zo semien marhúľ. Dôkladne premiešajte a vezmite 1 polievkovú lyžicu ráno a večer.

účinky

Priebeh akýchkoľvek arytmií môže byť komplikovaný ventrikulárnou fibriláciou a flutterom, čo je ekvivalent zastavenia krvného obehu a vedie k smrti pacienta. Už v prvých sekundách sa objavia závraty, slabosť, potom - strata vedomia, mimovoľné močenie a kŕče. Krvný tlak a pulz nie sú detegované, zastavuje sa dýchanie, žiaci sa dilatujú - dochádza k klinickej smrti.

U pacientov s chronickým zlyhaním obehu (angína pektoris, mitrálna stenóza) sa počas paroxyzmy tachyarytmií vyskytuje dyspnoe a môže sa vyvinúť pľúcny edém.

Pri úplnom atrioventrikulárnom bloku alebo asystole sa môžu objaviť synkopálne stavy (záchvaty Morgagni-Adems-Stokes charakterizované epizódami straty vedomia), spôsobené prudkým poklesom srdcového výkonu a krvného tlaku a poklesom prívodu krvi do mozgu.

Tromboembolické poruchy fibrilácie predsiení v každom šiestom prípade vedú k cerebrálnej mozgovej príhode.

prevencia

Dokonca aj keď viete, čo je táto choroba, akákoľvek rada, ako liečiť arytmiu, bude zbytočná, ak nebudete dodržiavať jednoduché pravidlá prevencie doma:

 1. Ranné cvičenie alebo atletika.
 2. Monitorujte hladinu cukru v krvi a krvný tlak
 3. Prestaňte všetky zlé návyky.
 4. Udržujte svoju váhu v normálnych medziach.
 5. Udržiavať najzdútnejší, rovnomerný spôsob života, minimálne vystavený nadmerným emóciám, stresom a napätiu.
 6. Správna strava, pozostávajúca výlučne z prírodných produktov.

Ak sa objavia prvé príznaky arytmie, potom by ste nemali čakať na pridanie vážnejších symptómov, okamžite kontaktujte svojho lekára, potom riziko komplikácií a váženie celkovej pohody bude oveľa nižšie.

výhľad

Pokiaľ ide o prognózu, arytmie sú veľmi nejednoznačné. Niektoré z nich (supraventrikulárne extrasystoly, vzácne extrasystoly komôr), ktoré nie sú spojené s organickou chorobou srdca, nepredstavujú hrozbu pre zdravie a život. Fibrilácia predsiení môže naopak spôsobiť život ohrozujúce komplikácie: ischemická mŕtvica, závažné srdcové zlyhanie.

Najzávažnejšie arytmie sú flutter a ventrikulárna fibrilácia: predstavujú bezprostrednú hrozbu pre život a vyžadujú resuscitáciu.

Príčiny srdcovej arytmie u žien a ich liečba

Arytmiou sa rozumejú rôzne patologické stavy, pri ktorých je narušený normálny rytmus srdcového tepu (srdcový tep), aj keď je osoba v kľude. Pre každého pacienta je dôležité okamžite rozpoznať príznaky týchto porúch, pretože pri absencii terapeutických opatrení sa môžu vyskytnúť závažné komplikácie v práci kardiovaskulárneho systému. Avšak, známky srdcové arytmie, u žien nie je vždy jasne vyjadrené, a choroba sa nedá rozpoznať príležitosť, aby ľudia s predispozíciou k týmto patológiou sa monitoruje lekárom.

Známky ochorenia

Nie každý má čas na pravidelné návštevy lekára, ale je potrebné kontrolovať stav vášho srdca a rytmus jeho kontrakcií. Pri absencii akýchkoľvek chorôb je možné vykonávať aspoň minimálnu diagnostiku doma alebo na akomkoľvek inom mieste, napríklad v práci a vo verejnej doprave. A ak existujú akékoľvek porušenia, ktoré naznačujú arytmiu, ktorú možno pozorovať neustále alebo častejšie ako obvykle, budete sa musieť poradiť s kardiológa.

Najčastejším príznakom, ktorý naznačuje porušenie rytmu srdca, je pulz. Ak chcete to skontrolovať, musíte prsty jednej ruky na zápästie druhého a zmerať, koľko pulzácií sa vyskytlo za 1 minútu. K dispozícii sú aj špeciálne prenosné monitory tepovej frekvencie, ktoré môžete prenášať. Za normálnych okolností, zdravý človek bez arytmiou v pokoji, teda v neprítomnosti fyzickej aktivity a silné citového zmätku, hodnota tepovej frekvencie by mala byť medzi 60 a 80 tepov za minútu.

Doma by ste mali pravidelne kontrolovať tlak a pulz tonometrom, ktorý by mal byť u akejkoľvek ženy staršej ako 30 rokov s tendenciou k problémom s kardiovaskulárnym systémom. Ak chcete zistiť, aký tlak sa vo vašom prípade považuje za normálny, musíte sa poradiť s kardiológom a dostať sa do testu.

V nemocnici sa stav srdca a rytmus jeho kontrakcií kontroluje pomocou elektrokardiografu. Po ukončení procedúry lekár ihneď analyzuje výsledný obraz a zistí, či sú nejaké problémy. Okrem toho sa môže použiť denná alebo viacdňová elektrokardiografická metóda, ktorá zahŕňa určitú dobu nosenie prenosného zariadenia na tele. Po dokončení meraní sa zaznamenávajú v špeciálnom programe, ktorý ich analyzuje a dáva výsledok na základe celého obrazu štúdie.

Symptómy arytmie

Príznaky poruchy srdcového rytmu sa nie vždy prejavujú, niekedy to vyžaduje účinok negatívnych precipitujúcich faktorov. Vo väčšine prípadov však pacienti stále zaznamenávajú ochorenia, ktoré naznačujú arytmiu, ktorá trvá dlhší čas, takže môžu vzniknúť podozrenia z prítomnosti patológie.

K dnešnému dňu existuje viac ako desať typov srdcových arytmií a každý z nich je charakterizovaný svojimi vlastnými príznakmi, avšak podobné prejavy je možné vidieť. Vo väčšine prípadov, patológie je rozdelený do tachykardia (palpitácie), bradykardia (pomalé srdcová frekvencia) a extrasystola (single spastická kontrakcie pri celkovom rytme). V každom prípade je dôležité, aby si stretnutie s odborníkom, akonáhle sa tieto alebo iné príznaky boli zistené, pretože ak nechcete vykonávať včas vhodnú liečbu, môže dôjsť k ďalšej vážnej komplikácie.

Pri všetkých typoch arytmií u žien je charakteristická všeobecná slabosť, zvýšená únava, konštantná únava a niekedy aj bolesti hlavy a závraty. To je spôsobené tým, že v dôsledku zmeny srdcovej frekvencie je krvný obeh narušený a bunky nedostávajú požadované množstvo kyslíka. Telo musí vynaložiť energetické rezervy, čo má za následok, že pacient cíti všeobecnú nevoľnosť.

Pre tachykardiu je charakteristický pocit vlastného srdca. Za normálnych okolností, zdravý človek v stave pokoja, necíti v práci svojho srdca, ale zrýchlil rytmus človek cíti zrejmú zvlnenie, a to nielen do hrude, ale v hlave. Taktiež zvyšuje pulz, ktorý sa môže prejaviť nielen na zápästiach, ale aj na krku, popliteálnej dutine alebo blízko tela.

Bradykardia naopak nevykazuje žiadne zjavné zmeny v srdcovej frekvencii, príznaky sa vzťahujú na všeobecný stav. Človek môže mať nedostatok dychu, niekedy aj mdloby. Zvyčajne sú krátkodobé (1-2 minúty), zatiaľ čo pacient môže zažiť iba jednu stratu vedomia počas celého života alebo byť vystavený tomuto stavu neustále. V každom prípade by aj jeden záchvat slúžil ako dôvod na kontaktovanie špecialistu.

Niekedy bradykardia je normálnym stavom pre ženy, najmä pre tých, ktorí sú neustále zapojení do športu.

V niektorých prípadoch sa v prípade tachykardie alebo extrasystolických nárazov náhle objaví neovládateľný pocit strachu alebo dokonca strach z náhlej smrti. Je to spôsobené tým, že telo vníma zvýšenú srdcovú frekvenciu ako bezprostrednú hrozbu a reaguje na ňu na psychologickej úrovni.

Môžete tiež upozorniť na ďalšie príznaky srdcovej arytmie, ktoré sa vyskytujú vo všetkých typoch patológie:

 • dýchavičnosť počas cvičenia alebo v pokoji;
 • tmavnutie očí;
 • pocit straty vedomia;
 • bolesť v srdci alebo na hrudi;
 • respiračné zlyhanie;
 • zvýšenie alebo zníženie telesnej teploty;
 • opuch;
 • blednutie kože;
 • zvýšené potenie;
 • triaška;
 • zlomenina stolice.

Predpokladá sa, že ženy sú oveľa ľahšie znášať príznaky arytmie, takže nie je vždy možné diagnostikovať patológiu v počiatočnom štádiu. Často sa poruchy srdcového rytmu vyskytujú v spravodlivom sexi po 50 rokoch, ale musíte sa starať o svoje zdravie v mladom veku. Tým sa zabráni výskytu vážnych ochorení a šetrí sa čas a peniaze vynaložené na liečbu.

Prečo sa vyskytuje arytmia

Príčiny arytmií u žien môžu byť veľmi rôznorodé, ale vo väčšine prípadov sa počas liečby ľahko stanovujú provokujúce faktory. V jeho jadre je samotná porucha srdcového rytmu príznakom naznačujúcim určitú chorobu a zriedka sa prejavuje v jedinej forme. Preto je dôležité určiť, prečo došlo k porušeniu, aby sa hlavné činy nasmerovali na samotný koreň problému a aby sa v budúcnosti zabránilo výskytu relapsov.

Vo väčšine prípadov srdcové arytmie spôsobujú vážnejšie ochorenie srdca, napríklad:

 • ischémia;
 • vegetatívna vaskulárna dystónia;
 • ateroskleróza koronárnych artérií a veľkých ciev;
 • myokarditída;
 • srdcový záchvat;
 • hypoxia myokardu;
 • poškodenie ventilu;
 • vrodené alebo získané srdcové nedostatky;
 • zlyhanie srdca;
 • perikarditída;
 • rakovina kardiovaskulárneho systému;
 • arteriálna hypertenzia.

Ak je ochorenie srdca vylúčené, lekár hľadá problémy v iných systémoch tela. Príčiny arytmií môžu byť závažné ochorenie dýchacích ciest (zápal priedušiek, astma, pneumónia), endokrinné poruchy (hormonálna nerovnováha), diabetes, narušenie rovnováhy vody elektrolytov a t. D. Tiež môže dôjsť k srdcovej arytmie v dôsledku intoxikácie časté a hojné fajčiť alebo piť alkohol. Okrem toho sa patológia často pozoruje u tehotných žien, najmä v prvom trimestri a bezprostredne pred pôrodom, ako aj na začiatku menopauzy. Nesprávna arytmia sa vyskytuje extrémne zriedkavo a predstavuje výnimku z pravidla.

Rizikové skupiny

Ani jedna žena nie je imúnna voči problémom súvisiacim s rytmom srdcového tepu, a preto je potrebné pravidelné vyšetrenie kardiológa, a to aj pri absencii príznakov. Ženy s kardiovaskulárnymi ochoreniami majú väčšiu pravdepodobnosť vzniku arytmií, ale existujú aj ďalšie rizikové faktory:

 • zlé návyky, najmä fajčenie;
 • vek nad 45 rokov;
 • konštantné napätie a depresia;
 • nedostatočná telesná hmotnosť;
 • nadváhou;
 • pitie veľkého množstva čaju, kávy a energetických koktailov;
 • používanie určitých liekov.

Je pozoruhodné, že počas tehotenstva žena, ktorá v minulosti mala problémy so srdcovou frekvenciou, sa môže zbaviť tohto ochorenia bez akejkoľvek intervencie. Ale opačnú situáciu možno pozorovať aj vtedy, keď absolútne zdravý pacient, ktorý nemá žiadne predchádzajúce abnormality, vyvíja tachykardiu. Mnohí veria, že v tejto situácii všetko závisí vo veľkej miere od psychického stavu a nálady samotnej ženy.

Ako liečiť arytmie

Po kompletnej diagnostike a identifikácii hlavnej príčiny srdcových arytmií musí lekár predpísať príslušnú liečbu. V zásade bude zameraná na odstránenie koreňa problému a odstránenie príznakov bude mať vedľajší význam.

Tradičná medicína

Arytmia srdca je dôsledkom patologických zmien vo vodivom systéme. Skladá sa z jednotlivých uzlov, cez ktoré sa prenáša nervový impulz spôsobujúci kontrakciu. Ak dôjde k porušeniu na akomkoľvek mieste, ktoré zabraňuje vzniku pulzu alebo jeho prenosu, dôjde k zmene rytmu kontrakcií srdca. Špecializovaná farmakoterapia je zameraná na obnovenie normálneho fungovania vodivého systému.

Vo väčšine prípadov kardiológ predpíše lieky vo forme piluliek alebo vo forme sprejov, ktoré dokážu bojovať proti hlavnej príčine srdcových arytmií, napríklad kardiologickej choroby. Okrem toho môžu byť predpísané špeciálne antiarytmické lieky, ak je prítomná výrazná tachykardia.

Ak je diagnostikovaná predsieňová fibrilácia, ktorá je najvážnejšou poruchou srdcového rytmu, môžu byť predpísané ďalšie lieky na intravenózne podanie. Fibrilácia predsiení je charakterizovaná skutočnosťou, že dochádza k zrýchleniu chaotických kontrakcií v predsieni, čo môže mať za následok, že srdcový tep sa môže vyskytovať s frekvenciou 350-600 úderov za minútu.

Pri výrazných príznakoch, ako sú bolesť, slabosť, závrat, atď., Je možné predpísať ďalšie lieky a komplexy vitamínov. Treba mať na pamäti, že aj v tomto prípade nemožno liečiť bolesť hlavy pomocou samostatne predpísaných prostriedkov, lekár musí vykonať všetky schôdzky.

Ak konzervatívna liečba zlyhá a srdcová arytmia postupuje, možno predpísať chirurgické zákroky. Najčastejšie sa v tomto prípade vykonáva obtok tepny alebo stentovanie. Tieto operácie sú dosť účinné, ale nie vždy poskytujú absolútnu záruku absencie komplikácií a relapsov.

Tradičné chirurgické zákroky môžu byť v niektorých prípadoch nahradené rádiofrekvenčnou abláciou (kauterizácia). Podstatou tohto postupu je, že pomocou rádiofrekvenčných vĺn sa spáli malá časť myokardu. To stimuluje neprerušovanú operáciu a obnovu funkcií tkanív susediacich s výslednou jazvou.

V závažných prípadoch, keď nebezpečenstvo ohrozuje nielen zdravie, ale aj život žien, môže byť predpísaná operácia na inštaláciu elektronického implantátu - kardiostimulátora. Toto zariadenie udrží srdce na správnej úrovni a nedovolí, aby sa tento orgán zastavil v akejkoľvek nebezpečnej situácii.

Ľudová medicína

Mnoho žien používa tradičnú liečbu na zvládnutie rôznych ochorení. So srdcovou arytmiou môže tradičná medicína pomôcť pri eliminácii príznakov, ale musíte pochopiť, že táto technika úplne nevylieči patológiu. Okrem toho majte na pamäti, že pred použitím akýchkoľvek prostriedkov je potrebné konzultovať so svojím lekárom, aby ste predišli komplikáciám.

Vo väčšine prípadov sa rastlinné odvary používajú na odstránenie príznakov, ktoré sa dajú pripraviť z jednej vybranej zložky alebo zo súboru rastlín. V prípade rôznych typov arytmií môžete použiť koreň valeriánov, hlohu, boky, oregano, citrón, bavlnu, bobule, morušku, mätu, modrú chlp, ľubovník bodkovaný atď. Ak chcete zistiť, ktoré bylinky sú pre vás správne, potrebujete konzultovať s kardiológa. Môžete pridať med alebo citrón do niektorých bylinných prípravkov, ktoré tiež pomáhajú s arytmiami.

Liečba by mala byť navyše doplnená vyváženou stravou. Odporúča sa vylúčiť soľ, korenie a iné korenie, vyprážané a tučné jedlá, alkohol a nápoje sýtené oxidom uhličitým, ako aj marinády, konzervované potraviny, údené mäso na maximum. Odporúča sa použiť viac morských plodov, orechov, sušeného ovocia, byliniek, strukovín, ovocia, zeleniny a bobúľ v rôznych formách.

Arytmia u žien - aké sú vlastnosti?

Arytmia je porušením rytmu srdcových kontrakcií, ako aj zmenou srdcovej frekvencie v porovnaní s normou, ktorá je u dospelých oboch pohlaví asi 60-80 úderov za minútu. Tento jav môže byť dôsledkom významnej fyzickej námahy, stresu, hormonálnych zmien spôsobených prírodnými príčinami alebo patologických zmien v tele. Podľa lekárskej štatistiky je arytmia u žien bežnejšia než v silnej polovici ľudstva.

Príčiny fyziologickej ženskej arytmie

Fajčenie má veľmi negatívny vplyv na stav ženského srdca.

Takáto rodová selektivita arytmických prejavov možno vysvetliť zvláštnosťami ženského tela. Konkrétne ženské príčiny fyziologických arytmií sú nasledovné:

 1. Relatívna slabosť svalového systému - pri fyzickej práci, ako aj pri dlhšej chôdzi alebo behu, sa ženy plieskajú rýchlejšie ako muži a to okamžite ovplyvňuje srdcový rytmus a spôsobuje jeho zvýšenie.
 2. Emocionálna nestabilita - žena je ľahšie rozrušiť, vydesiť sa, obávať sa, že je pre ňu ťažšie zvládnuť jej nervy. Ženské srdce "reaguje" na akýkoľvek výbuch emócií - od vzrušenia začína narábať viac a zo strachu sa zastaví. Je to spôsobené uvoľnením adrenalínu do krvného obehu, ktoré má priamy vplyv na povahu srdca. Na základe častých opakovaní takýchto emisií sa začínajú vytvárať predpoklady pre morfologické zmeny stavu srdcového svalu a krvných ciev. Vyskytujú sa poruchy krvného tlaku a vyvolávajú arytmiu.
 3. Ženy častejšie ako muži používajú rôzne farmakologické prípravky so sedatívnym (sedatívnym) účinkom, ktoré nepriaznivo ovplyvňujú srdcový rytmus.
 4. Zlé návyky - fajčenie, zneužívanie alkoholu, s ktorou sa prekrásna polovica ľudstva stále viac hreší, má mimoriadne negatívny vplyv na stav ženského srdca.
 5. Iracionálne jedlo s prevahou v strave smažených, slaných a korenených jedál, použitie silného čaju a kávy - je tiež nielen mužskou, ale aj ženskou slabosťou, čo prispieva k arytmickým prejavom.
 6. Ďalším extrémom sú prísne diéty, ktoré ženy často využívajú na korekciu nadváhy - môžu viesť k anémiu, metabolickému (metabolickému) procesu, anorexii a spôsobujú príznaky arytmie u mladých žien.
 7. Zmeny v hormonálnych hladinách počas "kritických dní" a menopauzy sú pre tých, ktorí sú "pre..." je ďalším dôvodom fyziologického zlyhania srdcového rytmu u žien. Menopauza (menopauza) sa stáva ďalším faktorom, ktorý prispieva k výskytu arytmií.
 8. Ďalšou špecifickou príčinou fyziologickej arytmie u žien je tehotenstvo a pôrod. Zložitá povinnosť niesť a narodiť potomstvo, ktorá sa prirodzene prikladá na ramená žien, vyžaduje v tomto rozhodujúcom období maximálny návrat zo všetkých systémov tela budúcej matky, vrátane srdca. Musí pracovať pre dvoch a vzhľadom na skutočnosť, že psychologická a fyzická zraniteľnosť ženského tela sa pri čakaní na narodenie dieťaťa zvyšuje o rád, zvyšuje sa tým riziko, že srdce začne vystupovať z rytmu.

Príčiny patologických arytmií u žien

Včasná profylaxia srdca pomáha identifikovať patologické stavy v ranom štádiu.

Patologická arytmia u žien môže byť nezávislou chorobou, ale častejšie je to symptóm iných patológií. Zmena rytmu srdca je spojená s takmer všetkými ochoreniami, ktoré sa vyskytujú pri zvýšení / znížení celkovej telesnej teploty. Medzi choroby v symptomatickom zobrazení, ktoré zahŕňajú pretrvávajúci srdcový rytmus u žien, patria:

 • angína pectoris, ischémia, infarkt;
 • kardiopatológia spôsobená zápalovými procesmi v tkanivách srdcového svalu - myokarditída, perikarditída - vzniká ako komplikácia vírusových a streptokokových infekcií (chrípka, boľavé hrdlo);
 • hypertenzia a hypotenzia - podľa štatistík ženy trpia viac týmito poruchami v kardiovaskulárnom systéme;
 • gynekologické patológie, ktoré vedú k hormonálnej nerovnováhe;
 • Kvôli funkčným charakteristikám tela ženy častejšie ako muži majú ochorenia endokrinného systému - cukrovku, rôzne formy abnormalít štítnej žľazy, ktorých príznaky zahŕňajú zhoršenie srdcovej aktivity. Zlyhanie srdca môže byť jedným z prvých príznakov tohto druhu ochorenia.

Typy a symptómy patologických arytmií

Závraty a mdloby sú niektoré z príznakov ženskej arytmie.

Poruchy srdcového rytmu u žien, rovnako ako u mužov, majú mnoho odrôd. Lekári rozlišujú niekoľko typov patologických arytmií:

 1. Extrasystoly - hlavným príznakom tejto formy sú mimoriadne kontrakcie srdcového svalu (extrasystoly) na pozadí jeho normálnej činnosti. Jednoduché extrasystoly, ktorých počet neprekračuje 30 za hodinu, nepredstavujú nebezpečenstvo, ale ich časté opakovanie v rade - dva alebo viac - vedie k nerovnováhe kontraktilnej funkcie myokardu, čo môže spôsobiť najvážnejšie dôsledky vrátane zástavy srdca.
 2. Známka tachykardie je významná - od 90 alebo viac úderov za minútu - zvýšená srdcová frekvencia. Zvyčajne príčinou častého srdcového tepu u žien sú poruchy endokrinného a autonómneho nervového systému. Sínusová tachykardia vedie k zvýšeniu srdcovej frekvencie až na 150 za minútu a paroxysmálnej - až 300. A to sa deje nielen počas fyzickej námahy, ale aj v pokoji.
 3. Pri fibrilácii predsiení alebo predsieňovej fibrilácii sa počet srdcových tepien za minútu zvýši na 450. Táto vysoká frekvencia je extrémne nebezpečná - môže vyvolať krvnú zrazeninu, ktorá spôsobuje srdcový infarkt alebo mŕtvicu.
 4. Bradykardia je opačná ako tachykardia - jej srdce sa znižuje oveľa menej často, než je potrebné na normálne dodávanie krvi do tela: frekvencia jeho úderov klesá na 50 alebo menej úderov za minútu. Telo začína cítiť nedostatok kyslíka, ktorý spôsobuje bolesti hlavy u žien a môže tiež spôsobiť mŕtvicu.
 5. Sínusová arytmia sa prejavuje zmenami frekvencie rytmu - niekedy sa zvyšuje a potom klesá.
 6. Pri dýchacích arytmiách sa srdcová frekvencia počas inhalácie zvyšuje a pri výdychu klesá. Tento typ patológie je charakteristický pre dievčatá a mladé ženy, ktoré sa nečinia pri počítačovej práci, po polnocových večierkoch alebo pri diétach. Prispieva tiež ku vzniku fajčenia.

Všetky typy arytmií majú bežné príznaky. Pretože akékoľvek prerušenie práce srdca vedie k narušeniu prívodu krvi do tela, dochádza k bolesti na hrudníku, dýchavičnosti, únave, závratom a mdlobám.

Diagnóza a liečba arytmie u žien

Cordarone má dlhý polčas rozpadu, môže sa užívať každý druhý deň (200 mg sa môže podávať každý druhý deň a 100 mg sa odporúča užívať denne), ale užíva sa len ako predpisuje lekár

S príznakmi, ktoré spôsobujú, že žena má podozrenie na poruchu srdcového tepu, musí navštíviť miestneho terapeuta. Diagnóza arytmie začína auskultáciou - počúvanie hrudníka pomocou phonendoskopu, meranie krvného tlaku a pulznej frekvencie. V budúcnosti pacient dostáva odporúčanie na krvné testy a elektrokardiogram. Keď je zistená patológia, jej sú pridelené podrobnejšie vyšetrenia - ultrazvuk srdca a koronárna angiografia. Po stanovení presnej diagnózy lekár predpíše farmakologickú liečbu, ktorá zahŕňa antiarytmické lieky - Propafenon, Sotalex, Cordaron atď. Ak vyšetrenie odhalí prebytok cholesterolu, statiny sú potrebné na boj proti nemu. Aj počas liečby zahŕňajú beta-blokátory, blokátory kalciového kanála, diuretiká - je to potrebné na zníženie celkového zaťaženia srdca.

Čo s útokom?

V prípade akútneho a dlhotrvajúceho arytmického záchvatu, ktorý nemožno odstrániť doma, musí byť povolaný tím pre ambulancie. Pri čakaní na lekárov je potrebné pacienta upokojiť, keď ju položíte alebo sedíte na stoličke, odblokujete golier a pás na vonkajšom oblečení, rovnako ako obmedzujúce detaily spodnej bielizne - podprsenky, tela. Môžete ju piť s Corvalolom alebo valeriánom - uvoľní úzkosť, často sprevádzajúcu takéto útoky. Je potrebné zabezpečiť prístup čerstvého vzduchu do miestnosti, kde sa pacient nachádza, otvorením okna.

Nielen drogy, ale aj tradičné metódy - odvar z hlohu, šípka, upokojujúce čaje s mätou, citrón, med pomáhajú v boji proti útokom. Je tiež potrebné vzdať sa zlých návykov, upraviť spôsob práce a odpočinok, normalizovať potraviny, častejšie byť na čerstvom vzduchu.

výhľad

Arytmia, podobne ako mnohé iné ochorenia, sa nedá úplne vyliečiť. Avšak s riadnou lekárskou kontrolou môže byť jej vývoj dlhodobo zdržanlivý a poskytnúť žene príležitosť žiť bohatý a dlhý život.

Príznaky a príznaky srdcovej arytmie u žien

Symptómy srdcových arytmií u žien majú niektoré špecifické aspekty spôsobené fyziologickou štruktúrou ženského tela. Arytmia srdca je dosť bežnou formou poruchy vo fungovaní ľudského kardiovaskulárneho systému. Takéto zlyhania zriedkavo vedú k vážnym následkom, ale sú stále možné, ak sa nepodniknú žiadne kroky.

Mechanizmus vývoja ochorenia vo všeobecnosti závisí len od pohlavia, ale psychologické aspekty trochu menia obraz manifestácie patológie. Symptómy srdcových arytmií u žien sa môžu javiť oveľa jasnejšie ako u mužskej choroby. Okrem toho sa u tehotných žien pozoruje úplne odlišná štatistika ochorenia.

Vlastnosti srdcovej arytmie

Pod arytmiou srdca sa rozumie stála odchýlka od normy srdcovej frekvencie alebo abnormálnych zmien v ich postupnosti a sile. Sínusový rytmus kontrakcie je určený sínusovým uzlom, ktorý dáva impulz cez myokard cez systém vedenia k svalovým vláknam. V prípade porušenia akéhokoľvek dôvodu automatizmu, excitability, vedenia a kontraktility orgánu sa prejavuje arytmia kontrakcií. Hlavné príčiny tohto javu spočívajú v vegetatívnych, endokrinných, elektrolytických a iných patologických ochoreniach myokardu a niekedy v genetickej predispozícii vodivého systému.

V normálnom stave srdce funguje s frekvenciou 60-90 kontrakcií za minútu bez fyzickej námahy. Patológia môže iniciovať zmenu rytmu tak v smere spomalenia (klesajúceho), ako aj pozdĺž cesty urýchľujúcej (zvyšujúcej) frekvencie.

V závislosti od povahy abnormality sa môžu srdcové arytmie rozdeliť na hlavné odrody. Sinusová tachykardia je spôsobená nárastom automatizácie sínusového uzla a je charakterizovaná zvýšením frekvencie kontrakcií - viac ako 90 úderov za minútu - v pokoji, zatiaľ čo impulz môže byť počuť v rozsahu 130 až 230 úderov za minútu. Sinusová bradykardia je opísaná znížením srdcového tepu - pod 60 úderov za minútu (možno až 40 alebo menej) - kvôli zníženej excitabilite uzla.

Najnebezpečnejším typom arytmie je atriálny typ, ktorý je spojený s chaotickou kontrakciou určitých predsieňových svalových vlákien v dôsledku výrazného zvýšenia excitability myokardu a abnormalít v systéme vodivosti. Sínusový uzol začína strácať funkciu kardiostimulátora. Extrasystol je pomerne častá arytmia a spôsobuje skupinu alebo jedinú náhodnú kontrakciu svalov v dôsledku dodatočných impulzov napájaných rôznymi časťami vodivého systému.

Hlavným rysom je skoré budenie a mimoriadna kontrakcia srdca pod vplyvom týchto impulzov, ktoré neboli generované sínusovým uzlom.

Príčiny arytmií u žien

Hlavné príčiny arytmie sú charakteristické pre ľudí akéhokoľvek pohlavia a veku:

 1. Časté a nadmerné cvičenie, najmä bez správneho obdobia na zotavenie.
 2. Prerušenie spánku, nedostatočná doba odpočinku.
 3. Nadmerný príjem slaných, mastných a koreninových jedál, nedostatok výživy, nekontrolované pôst, nadmerné užívanie alkoholu.
 4. Častý a vážny psychologický a emočný stres.
 5. Patológie v kardiovaskulárnom systéme: ischemická choroba, infarkt (zápal) myokardu, hypoxia srdcového svalu, zlyhanie srdca, vrodené alebo získané srdcové chyby.
 6. Ďalšie ochorenia: dystónia vegetatívneho cievneho systému, hypoxia (pod vplyvom bronchitídy a iných ochorení dýchacích orgánov), dysfunkcia hormonálnych žliaz, diabetes.
 7. Vedľajšie účinky liekov (antidepresíva, diuretiká, hormóny, kofeín).
 8. Elektrolytická nerovnováha spôsobená nedostatkom dôležitých stopových prvkov.
 9. Toxické účinky škodlivých látok, vč. nikotín a etylalkohol.

Špecifické príčiny žien

Okrem bežných príčin u žien sa srdcová arytmia niekedy vyskytuje na pozadí hormonálnych zmien v tele po menopauze. Riziko arytmie u žien sa dramaticky zvyšuje po 50 rokoch, kedy hlavné príčiny sú spôsobené menopauzou.

Psychologické črty žien sú zaradené do hodnosti prevládajúcej príčiny, ako je emocionálna excitabilita. Dokonca aj malé negatívne napätia môžu spôsobiť trvalú arytmiu. Súčasne môže mať výskyt arytmie vo väčšine žien panika, ktorá vedie k zvýšenému patológii.

Skôr špecifickou ženskou príčinou choroby je umelé hladovanie v mene straty hmotnosti. Také nekontrolované postupy často vedú k rôznym typom srdcových abnormalít. Ženy silnejšie prejavujú také príčiny ako hypotermia, fyzické preťaženie, ktoré je spojené s fyzickým vývojom. Faktory fajčenia a užívania alkoholu u dievčat sú oveľa silnejšie ako u mužov.

Príčiny ochorenia počas tehotenstva

Počnúc prvými týždňami tehotenstva sa ženy podieľajú na rizikovej skupine na rozvoj sínusovej arytmie, ktorej vedú nasledujúce príčiny:

 1. Zvýšený prietok krvi (asi 20%) a vytvorenie nového systému na kŕmenie dieťaťa krvou, čo výrazne zvyšuje srdcovú záťaž.
 2. Zvýšte tón sympatického nervového systému.
 3. Znížená odolnosť voči namáhaniu.
 4. Elektrolytická nerovnováha pod vplyvom toxikózy.
 5. Zníženie hladín hemoglobínu.
 6. Dysfunkcia štítnej žľazy.
 7. Exacerbácia chronických ochorení, vrátane srdcové chyby.

Najväčšie zaťaženie srdcovej činnosti spadá počas prvého trimestra a posledných týždňov tehotenstva.

Symptómy arytmie

Príznaky srdcových arytmií u žien sa môžu prejaviť rôznymi spôsobmi, a preto je arytmia obvykle rozdelená do troch charakteristických foriem:

 1. Útoky: choroba, ktorá bola asymptomatická, náhle sa prejavila prudkou zmenou srdcového tepu, niekedy vedúcou k strate vedomia.
 2. Chronické prejavy ochorenia, keď sú prítomné slabosti a iné príznaky.
 3. Asymptomatická arytmia.

Ženy spravidla veľmi emočne vnímajú príznaky arytmie, kvôli čomu sa zvyšujú a prejavujú výraznejšie. Hlavné príznaky ochorenia zahŕňajú:

 1. Pocit abnormálneho srdcového tepu: s tachykardiou - zvýšené časté kontrakcie, s bradykardiou - pocit zlyhania srdca, so zmiešanými arytmiami - srdcový flutter, s extrasystolou - znateľná porucha rytmu rytmu.
 2. Slabosť a závrat.
 3. Nepríjemný pocit ťažkosti v srdci.
 4. Pocit strachu, prudko sa meniaca nálada, nepodložené fóbie, depresia.

Špecifické príznaky srdcovej arytmie u žien sa prejavujú v dôsledku intenzifikácie objavujúcich sa symptómov v dôsledku emocionálneho zážitku tohto javu. Medzi tieto príznaky patrí:

 • neočakávané tmavnutie očí;
 • dočasná strata vedomia (mdloby);
 • bolesť v oblasti srdca;
 • nedostatok dýchania, pocit zmätku;
 • ostrý krátky nárast teploty.

Dôležitou črtou arytmií u žien je výrazné zvýšenie trvania útoku po dosiahnutí veku 50 rokov.

Diagnóza ochorenia

Keď sa objavia prvé príznaky abnormálneho srdcového rytmu, mali by ste sa poradiť s lekárom, aby ste zistili ochorenie a rozlíšili arytmiu od iných ochorení. Primárnu diagnózu robí lekár na základe výsledkov auskultácie. Na všeobecnú analýzu sa odoberajú vzorky krvi a moču. Dôležité informácie definujúce typ arytmie poskytujú výsledky EKG. Na objasnenie štádia ochorenia a prítomnosti možných komplikácií v iných orgánoch sa uskutočňuje zobrazovanie magnetickou rezonanciou a stimulácia karotického sínusu.

Arytmia srdca je skôr zákerná choroba v smere vývoja srdcových patológií. Neschopnosť prijať včasné opatrenia môže viesť k komplikácii procesov. Arytmia u žien prebieha podľa rovnakého mechanizmu ako u mužov, ale psychologické charakteristiky ženského tela vedú k prejavu silnejších a nebezpečnejších príznakov.

Typy a znaky liečby arytmií u žien

U žien s arytmiou je charakteristická zmena normálneho rytmu srdca, ktorá sa prejavuje nepravidelným srdcovým rytmom. Arytmia je fyziologická a patologická. Prvá sa vyskytuje po emocionálnom náraze, fyzickej námahe, sama osebe nepredstavuje nebezpečenstvo. Druhá sa vyvíja na pozadí chorôb, prejavuje sa v pokoji odpočinku.

klasifikácia

Arytmia je rozdelená do takých foriem podľa frekvencie srdcového tepu:

 • Srdcová frekvencia - od 60 do 90 úderov za minútu sa nazýva normokardia.
 • Keď tachykardia porazí rýchlejšie, je viac ako 90 záberov.
 • Pre bradykardiu je počet úderov menší ako 60.

Typy arytmií vo forme nepravidelného srdcového tepu:

 • Sínusová tachykardia - pulzácia dosahuje 150 úderov. Funkcia - bolesť v srdci.
 • Sinusová bradykardia - zvyšuje intrakraniálny tlak, vyvíja bolesti hlavy. Frekvencia štrajkov je menej ako 60.
 • Paroxysmálna tachykardia sa vždy prejavuje zrýchlením srdcového tepu v pokojnom stave.
 • Fibrilácia predsiení je charakterizovaná nerovnomernou srdcovou frekvenciou.
 • Sínusová arytmia - nerovnomerné a nekonštantné rozdelenie impulzov, tlkot srdca potom urýchľuje a potom spomaľuje.
 • Supraventrikulárna arytmia - rýchly a pravidelný rytmus.
 • Ventrikulárna forma arytmie - komory srdca sa rýchlo znižujú.
 • Heart block - pomalý rytmus vedúci k zástave srdca.
 • Extrasystoly - predčasné kontrakcie svalov srdca. To sa prejavuje ostrými švihmi, po ktorých nasleduje vyblednutie.
 • Treba a blikanie je najnebezpečnejším stavom, v ktorom srdce prestane pracovať.

príčiny

Arytmia v ženskej polovici ľudstva je najčastejšie znakom inej choroby, ale môže sa vyvinúť ako nezávislá choroba.

Príčiny srdcovej povahy:

 • ischemická choroba;
 • ateroskleróza vo veľkých tepnách a koronárnych cievach;
 • dystonia vegetatívna;
 • myokarditída, perikarditída;
 • mŕtvica a infarkt myokardu;
 • hypertenzia;
 • rakoviny v kardiovaskulárnom systéme;
 • zlyhanie srdca;
 • srdcová choroba vrodená alebo získaná forma;
 • hypoxia myokardu;
 • patologické porušenie funkčnosti ventilov.

Príčiny nekardiálnej povahy:

 • pneumónia, bronchiálna astma, bronchitída;
 • hormonálna nerovnováha;
 • diabetes mellitus;
 • intoxikácia tela;
 • narušená rovnováha vody a soli v tele;
 • tehotenstvo (najčastejšie je to prvý a tretí trimester);
 • menopauza.

Skupina rizík

Riziková skupina zahŕňa ženy s takýmito problémami:

 • ochorenia srdca, obehového a endokrinného systému;
 • prítomnosť zlých návykov - fajčenie, používanie alkoholu, drogy;
 • veková kategória staršia ako 45 rokov;
 • depresívny stav;
 • častý stres;
 • obezita;
 • nechutenstvo;
 • prísne diéty;
 • zneužívanie energetických koktailov, silný čaj, káva;
 • liečebná terapia - niektoré skupiny drog spôsobujú arytmické záchvaty.

príznaky

Hlavným príznakom arytmie je zrýchlenie alebo oslabenie srdcového rytmu. Ak ste si tento prejav všimli viac ako raz, mali by ste vyhľadať kvalifikovanú pomoc. Doma môžete skontrolovať arytmiu meraním impulzu. Ak to chcete urobiť, pocítite pulznú žilu na zápästí, zaznamenajte čas (1 minútu) a začnite počítať. Môžete použiť špeciálne snímače tepovej frekvencie. Normálny stav pulzu by nemal byť nižší ako 60 úderov a vyšší ako 85.

Vzhľadom na to, že existuje veľa typov arytmií, príznaky sa môžu mierne líšiť. Napríklad pri bradykardii je pulz pomalý av tachykardii sa naopak zrýchľuje. Okrem toho sa rytmus môže prejavovať rôznymi spôsobmi. Existujú však bežné znaky:

 • zvýšená slabosť v čase arytmického útoku;
 • únava a malátnosť;
 • bolesť hlavy a závrat;
 • dýchavičnosť a nedostatok vzduchu;
 • slabé a slabé;
 • tma v očiach;
 • zhoršené dýchanie;
 • syndróm bolesti v hrudníku;
 • skoky v krvnom tlaku a teplote (nárast a pokles týchto ukazovateľov);
 • bledosť kože alebo začervenanie (v závislosti od krvného tlaku);
 • vysoká hladina potu.

Rozdiely medzi arytmiami u žien a mužov s arytmiami

Arytmia u žien a mužov je približne rovnaká, ale s tým rozdielom, že symptómy ženského pohlavia sa objavujú častejšie po stresových situáciách a fyzickej námahe. To platí najmä v predmenštruačnom období.

Ale v silnej polovici ľudských arytmických útokov dochádza na pozadí zlých návykov. Vyzerajú častejšie vo sne alebo vo večerných hodinách.

U žien sa arytmia vyvíja po 45 rokoch, u mužov - po 37 rokoch. Ženské telo, vzhľadom na svoje fyziologické vlastnosti, jasnejšie reaguje na zmeny v srdcovom rytme, takže príznaky sú veľmi výrazné.

Možné komplikácie a následky

Hlavnou komplikáciou je trombóza v rôznych systémoch tela:

 1. V pľúcnych tepnách. Ak neposkytnete lekársku starostlivosť včas, vedie k smrti.
 2. S oddelením krvných zrazenín prenikajú do celkového obehového systému, do mozgu, do srdca. V tomto prípade môže dôjsť k srdcovej a mozgovej mŕtvici, infarktu myokardu. Ak trombus blokuje veľké kmene kruhu Willis, potom pacient padne do kómy. Všetky tieto komplikácie môžu mať také dôsledky ako strata schopnosti samoobsluhy, porucha reči a motorických schopností, paralýza a smrť.
 3. Prítomnosť trombózy v mezenteriu čreva je nebezpečná nekróza tkanív orgánu.
 4. Keď tromboembolizmus v krvných cievach nohy vyvíja gangrénu, v ktorej je jedinou východiskovou cestou amputácia dolnej končatiny.
 5. Na pozadí trombózy sa objavujú ochorenia kardiovaskulárneho systému a iných vnútorných orgánov.

diagnostika

Spočiatku musíte kontaktovať svojho miestneho praktického lekára, ktorý vykoná predbežné vyšetrenie. On potom odkáže pacienta kardiológovi. Ak sa objavia problémy s inými vnútornými orgánmi, pacient by mal tiež navštíviť iných odborníkov - endokrinológov atď.

Aby sa diagnostikovala arytmia, stačí vykonať meranie srdcového tepu. Je však oveľa dôležitejšie identifikovať skutočnú príčinu arytmických záchvatov. Ak to chcete urobiť, obráťte sa na príslušného špecialistu, ktorý v úvodných fázach zbiera históriu.

Pacient by mal vysvetliť frekvenciu úrazov nepravidelného srdcového tepu, trvanie a prítomnosť ďalších príznakov. Lekár by mal vedieť, aké ochorenia utrpel pacient v jeho živote, ak má chronické patologické ochorenia a či ochorenia kardiovaskulárneho systému sa vyskytujú u blízkych príbuzných.

Lekár rozhodne vykoná auskultáciu, ktorá určuje rytmus a frekvenciu kontrakcií srdcového svalu. Ďalej sú priradené tieto diagnostické opatrenia:

 • Zbierka moču a krvných testov - posúdil stupeň obsahu rôznych látok v tele.
 • Vyhodnotenie hormonálnych hladín.
 • Echokardiografia - odhalila ochorenia kardiovaskulárneho systému, ktoré by mohli viesť k srdcovým arytmiám.
 • Elektrokardiografia určuje formu a typ arytmie.
 • Zobrazovanie magnetickou rezonanciou skúma iné vnútorné orgány na prítomnosť určitých patológií.

Tradičná liečba

Terapeutické opatrenia sú založené na príčine arytmie. To znamená, že ak je zistená hypertenzia, lieky sú predpísané na zníženie krvného tlaku. V prípade diabetu lekár pripravuje režim liečby cukrovky, v prípade hormonálnej nerovnováhy je liečba zameraná na obnovenie hormonálneho zázemia. Ak je arytmia nezávislou chorobou, vykoná sa adekvátna liečba na odstránenie arytmických záchvatov:

 1. Liečba: predpísané lieky, ktoré posilňujú myokard, obnovujú funkčnosť srdca a eliminujú arytmiu. Môžu to byť antiarytmiká (Propafenon, Sotalex, Kordaron), sedatíva (Novo-Passit, Persen, Afobazol). V závislosti od príčiny arytmie sa môžu predpisovať statinové prípravky, betablokátory, diuretiká (diuretiká), blokátory kalciového kanála atď.
 2. V ťažkých formách ochorení a arytmií, ako aj v neprítomnosti pozitívneho výsledku po lekárskej liečbe lekár odkazuje pacienta na operáciu. Najčastejšie sa vykonáva rádiofrekvenčná ablácia, pri ktorej je rádioterapia postihnutého myokardu kauterizovaná rádiofrekvenčnými vlnami.

Ľudové opravné prostriedky

Recepty tradičnej medicíny sa používajú výhradne ako pomoc pre všeobecnú schému liečby. Alebo na preventívne účely. Ich hlavným smerom je posilnenie srdcových svalov. Ale skôr ako použijete predpisy, mali by ste sa poradiť so svojím lekárom, pretože existujú špeciálne prostriedky pre každý typ arytmie.

Najlepšie recepty:

 1. Keď sa zvýši impulz, odporúčajú sa tinktúry z hlohu. Môžete variť dvoma spôsobmi - alkoholom alebo vodou. V prvom prípade musíte sušené ovocie odobrať v množstve 20 gramov, nalejte nad nimi 200 ml vodky a nechajte to variť 10-12 dní. Vezmite 10 kvapiek trikrát denne, ktoré sa pripájajú s vodou. Pre vývar bude potrebovať časť kvetu hlohu. Na pohári vriacej vody - 5 gramov. Vezmite si pol šálky 3 krát denne.
 2. Stlačte ju z citróna (100 ml), čiernej chobotnice (100 ml), mrkvy (300 ml) a brusníc (300 ml). Spojte súčasti, pridajte 200 ml kvalitnej vodky. Užívajte perorálne trikrát denne pred jedlom na 1 lyžičku. l.
 3. Vezmite pohár vody 1 lyžica koreňa valeriána. Nalejte do termosu a nechajte ho variť 10-12 hodín. Pijte 3 krát denne a 1 polievkovú lyžičku. l.
 4. Užitočné čajové nápoje z nechtíka, citróna, mäta. Brew štandardným spôsobom.
 5. V rovnakom pomere zmiešajte šťavu z čiernej reďkovky a prírodného medu. Pijte 3 krát denne 1 polievkovú lyžičku. l.
 6. Pripravte denný vitamínový šalát. Budete potrebovať kyslé smotany, petržlenové listy, kôpru a zeleru.
 7. Vytvorte vývar z bokov.
 8. Spojte strouhané jablko s nakrájanou cibuľkou. Konzumujte 2 krát denne v lyžici.

Preventívne opatrenia

Vďaka preventívnym opatreniam je možné zabrániť výskytu arytmických záchvatov a rozvoja ochorení:

 • odstrániť zlé návyky;
 • viesť aktívny životný štýl;
 • čas na spánok a odpočinok;
 • nasledovať strave - mala by byť bohatá na živiny;
 • robiť špeciálnu gymnastiku;
 • miestnosť vzduchu čoraz častejšie a otvorené;
 • okamžite kontaktujte odborníkov na akékoľvek ochorenia.

Môžete sa naučiť, aké cviky môžete urobiť pre profylaxiu a počas liečby arytmií a správneho dýchania, keď to robíte z nasledujúceho videa, v ktorom Sergej Maslyukov uvádza užitočné odporúčania:

Arytmia nie je sama osebe nebezpečná, pretože útoky sú krátkodobé, ale nesú so sebou nebezpečenstvo vzniku komplikácií, ktoré sú smrteľné. Preto pri prvých príznakoch arytmického srdcového rytmu prejdite na kardiológa na úplné vyšetrenie. Pamätajte, že zbavenie sa arytmií v počiatočných fázach je oveľa jednoduchšie pre ženu.

Okrem Toho Čítal O Plavidlách

Aneuryzma mozgových ciev: príznaky, príčiny, diagnóza, liečba a prognóza

Desať minút pred koncom predstavenia, počas finálneho monologu Figaro, Andrej Mironov odišiel, oprel svoju ruku na altánok a začal klesať...

Kapiláry roztrhnutiu na tele

Vzhľad červenohnedých útvarov na koži naznačuje, že kapiláry praskli v tejto oblasti. Ide o krvné cievy s priemerom 5 až 10 mikrónov, s vysokou permeabilitou, účasťou na metabolizme a prispievajú k obohateniu tela kyslíkom.

Prečo sú neutrofily znižované v krvi, čo to znamená?

Neutrofily sú najväčšou skupinou bielych krviniek, ktoré chránia telo pred mnohými infekciami. Tento typ bielych krviniek sa tvorí v kostnej dreni. Penetrujúc do tkanív ľudského tela, neutrofily ničia patogénne a cudzie mikroorganizmy metódou ich fagocytózy.

hypertonické ochorenie

Hypertenzia je ochorenie s chronickým priebehom, ktorého hlavným príznakom je pretrvávajúce a dlhodobé zvýšenie krvného tlaku pri zjavnej absencii viditeľného dôvodu jeho zvýšenia.

Denník krvného tlaku: pomocný hypertonický

Každý, kto je diagnostikovaný s hypertenziou, aj v počiatočnej fáze, je povinný udržiavať tlakový denník. Sú zaznamenané hodnoty ranného a večerného krvného tlaku.

ESR je norma u mužov podľa veku v tabuľke, príčiny odchýlok, liečba

Rýchlosť sedimentácie erytrocytov (ESR) je jedným z ukazovateľov meraných počas klinickej štúdie krvi. Nie je to konkrétny parameter, pretože nie je schopný priamo "povedať", ktoré telo nefunguje správne, ale jeho odchýlky od zdravých noriem dávajú impulz pre ďalšiu diagnostiku a identifikáciu vývoja patológie.