Z tohto článku sa dozviete, čo je rozšírená kardiomyopatia, jej príčiny, symptómy, liečebné metódy. Predikcia pre život.

V dilatačná kardiomyopatia nastane predĺženie (latinsky dilatáciu pre rozšírenie nazývané) zo srdcových dutín, ktorá je sprevádzaná progresívnou zhoršenie jeho práce. Toto je jeden z častých výsledkov rôznych chorôb srdca.

Kardiomyopatia je veľmi hrozné ochorenie, medzi pravdepodobnými komplikáciami ktorých sú arytmia, tromboembolizmus a náhla smrť. Ide o nevyliečiteľnú chorobu, ale v prípade úplnej a včasnej liečby môže kardiomyopatia trvať dlhú dobu bez akýchkoľvek symptómov, bez toho, aby pacientovi spôsobila závažné utrpenie a riziko vážnych komplikácií sa výrazne znížilo. Preto v prípade podozrenia na dilatáciu srdcových dutín je potrebné podstúpiť vyšetrenie a pravidelne monitorovať kardiológ.

Čo sa stane s ochorením?

V dôsledku pôsobenia škodlivých faktorov sa veľkosť srdca zvyšuje, zatiaľ čo hrúbka myokardu (svalová vrstva) zostáva nezmenená alebo klesá (tenšia). Takáto zmena anatómie srdca vedie k tomu, že jeho kontraktilná aktivita klesá - dochádza k depresii čerpacej funkcie a pri kontrakcii (systóliu) sa z komôr vysúva neúplný objem krvi. V dôsledku toho sú ovplyvnené všetky orgány a tkanivá, pretože nedostatok živín kyslíka krvou.

Zvyšná krv v komorách ďalej tiahne srdcové komory a dilatácia postupuje. Súčasne klesá prívod krvi myokardu a v ňom sa objavujú oblasti ischémie (hladovanie kyslíkom). Je ťažké preniesť impulz cez systém srdcového vedenia - vyvíjajú sa arytmie a blokády.

Vodivý systém srdca. Kliknite na fotografiu na zväčšenie

Zníženie objemu uvoľňovania, oslabenie sily uvoľnenia a stagnácia krvi v dutine komôr vedie k tvorbe krvných zrazenín, ktoré sa môžu prerušiť a upchať lumen pľúcnej artérie. Existuje teda jedna z najstrašnejších komplikácií dilatovanej kardiomyopatie - pľúcnej tromboembolizmu, ktorá môže viesť k smrti za niekoľko sekúnd alebo minút.

dôvody

Kardiomyopatia je výsledkom mnohých srdcových ochorení. V skutočnosti nie je to samostatná choroba, ale komplex symptómov, ku ktorým dochádza, keď dôjde k poškodeniu myokardu na pozadí nasledujúcich stavov:

 • infekčná karditída - zápal srdcového svalu s vírusovými, plesňovými alebo bakteriálnymi infekciami;
 • zapájanie srdca do patologického procesu pri autoimunitných ochoreniach (systémový lupus erythematosus, reumatizmus atď.);
 • arteriálna hypertenzia (vysoký krvný tlak);
 • poškodenie srdca toxínmi - alkohol (alkoholická kardiomyopatia), ťažké kovy, jedy, drogy, drogy;
 • chronická ischemická choroba srdca;
 • neuromuskulárne ochorenia (Duchenne dystrofia);
 • závažné možnosti pre nedostatok bielkovín a vitamínov (akútny nedostatok hodnotných aminokyselín, vitamínov, minerálov) - pri chronických ochoreniach tráviaceho traktu so zníženou absorpciou, s prísnymi a nevyváženými diétami v prípade núteného alebo dobrovoľného hladovania;
 • genetická predispozícia;
 • vrodené anomálie štruktúry srdca.

V niektorých prípadoch sú príčiny ochorenia nejasné a potom sa diagnostikuje idiopatická dilatačná kardiomyopatia.

Symptómy dilatovanej kardiomyopatie

Dlhotrvajúca kardiomyopatia môže byť dlhodobo úplne bez symptómov. Prvé subjektívne symptómy ochorenia (pocity a sťažnosti pacienta) sa objavia už vtedy, keď sa významne prejaví expanzia kardiálnych dutín a ejekčná frakcia výrazne klesá. Ejekčná frakcia je percento celkového objemu krvi, ktoré komôrka vytiahne z dutiny počas jednej kontrakcie (jedna systóla).

Keď dilatovaná kardiomyopatia znižuje frakciu ejekcie krvi

Pri ťažkej dilatácii sa začína objavovať príznaky, ktoré spočiatku pripomínajú príznaky chronického srdcového zlyhania:

Dýchavičnosť - v počiatočnom štádiu fyzickej námahy a potom v kľude. Zvýši polohu na chrbte a oslabuje v sediacej polohe.

Zvýšenie veľkosti pečene (v dôsledku stagnácie v systémovej cirkulácii).

Edém - opuch srdca sa objaví ako prvý na nohách (v členkoch), vo večerných hodinách. Ak chcete zistiť skrytý edém, musíte stlačiť prst v spodnej tretine nohy a stlačiť pokožku na povrch kosti 1-2 sekundy. Ak po odstránení prsta sa na pokožke nachádza fossa, čo naznačuje prítomnosť opuchu. S progresiou ochorenia sa závažnosť edému zvyšuje: zadržiavajú nohy, prsty, zväčšujú tvár, vo vážnych prípadoch dochádza k ascitu (akumulácia tekutiny v brušnej dutine) a anasarca sa môže vyskytnúť - bežný edém.

Suchý kompulzívny kašeľ, potom valcovanie na mokro. V pokročilých prípadoch - vývoj záchvatu srdcovej astmy (pľúcny edém) - dýchavičnosť, vyprázdnenie ružového penového sputa.

Bolesť v srdci, zhoršená fyzickou námahou a nervovým napätím.

Arytmie - takmer konštantná spoločná dilatácia srdca. Poruchy rytmu a vedenia sa môžu prejaviť rôznymi spôsobmi - neustálym prerušením práce, častými extrasystolmi, tachykardiou, záchvatmi paroxyzmálnej tachykardie alebo arytmiou, blokádami.

Tromboembolizmus. Oddelenie malých krvných zrazenín vedie k upchatiu tepien malého priemeru, ktoré môžu spôsobiť mikroinfarkciu kostrových svalov, pľúc, mozgu, srdca a ďalších orgánov. Ak dôjde k oddeleniu veľkej krvnej zrazeniny, takmer vždy vedie k náhlej smrti pacienta.

Pri vyšetrení pacienta doktor odhalí objektívne príznaky rozšírenej kardiomyopatie: zvýšenie hraníc srdca, tlmené srdcové tóny a ich nepravidelnosť, zväčšenie pečene.

komplikácie

Dilatovaná kardiomyopatia môže viesť k vzniku komplikácií, z ktorých dve sú najnebezpečnejšie:

Ventrikulárna fibrilácia a flutter - časté, neproduktívne (nedochádza k vysadeniu krvi) kontrakcie srdca - prejavuje náhlu stratu vedomia, nedostatok pulzu v periférnych tepnách. Bez okamžitej pomoci (použitím defibrilátora, umelého srdcového masážu) pacient zomrie.

Pľúcna embólia (PE), ku ktorej dochádza s poklesom krvného tlaku, dýchavičnosťou, palpitáciami, stratou vedomia. Ak sú zablokované veľké vetvy pľúcnej artérie, vyžaduje sa okamžitá lekárska pomoc.

diagnostika

Rozšírená kardiomyopatia je pomerne ľahko diagnostikovaná - skúsený doktor akéhokoľvek špecializácie ho môže podozrievať z prítomnosti charakteristických ťažkostí u pacienta. Ale vyšetrenie a liečba srdcových ochorení by mali vykonávať kardiológovia.

Na potvrdenie diagnózy sa vykonávajú tieto inšpekčné vyšetrenia:

 • Elektrokardiografia - umožňuje zistiť poruchy rytmu a vedenia, nepriame príznaky zníženia kontraktility myokardu.
 • Dopplerovská echokardiografia (ultrazvuk srdca) je najspoľahlivejšou diagnostickou metódou používanou na určenie stupňa a závažnosti ochorenia. To umožňuje zobraziť štruktúru a veľkosť srdcových dutín, pre detekciu zníženie výstupnej frakciu srdcovej a posúdiť rozsah jeho zníženia, na identifikáciu krvných zrazenín v dutinách srdca.
 • Rádiogramy hrudných orgánov sa nepoužívajú na diagnostiku kardiomyopatie, ale pri vykonávaní röntgenových lúčov podľa iných indikácií (napríklad pri vyšetrení, či existuje podozrenie na zápal pľúc), môže byť akútna dilatácia náhodným nálezom pre lekára - obrázok bude mať zvýšenie veľkosti srdca.
 • Rôzne testy so stresom (EKG a ultrazvuk pred a po cvičení) - na posúdenie stupňa patologických zmien.
Röntgenové vyšetrenie pacienta so zdravým srdcom a pacient s dilatovanou kardiomyopatiou

Liečebné metódy

Konzervatívne a chirurgické metódy sa používajú na liečbu rozšírenej kardiomyopatie.

Konzervatívna terapia

Hlavnou a najdôležitejšou konzervatívnou liečbou je použitie liekov z nasledujúcich skupín:

Selektívne betablokátory (atenolol, bisoprolol), ktoré znižujú srdcovú frekvenciu, zvyšujú ejekčnú frakciu a znižujú krvný tlak.

Srdcové glykozidy (digoxín a jeho deriváty) zvyšujú kontraktilitu myokardu.

Diuretiká (diuretiká - veroshpiron, hypotiazid, atď.) - na boj proti edému a arteriálnej hypertenzii.

ACE inhibítory (enalapril) - na odstránenie hypertenzie, zníženie zaťaženia myokardu a zvýšenie srdcového výdaja.

Antiagregačné lieky a antikoagulanciá vrátane predĺženého (aspirínu) aspirínu na prevenciu krvných zrazenín.

S rozvojom život ohrozujúcich arytmií sa používajú antiarytmiká (intravenózne).

operácie

Pri dilatovanej kardiomyopatii sa používa aj chirurgická liečba - inštalácia umelého kardiostimulátora, implantácia elektród do srdcových komôr, ktoré sa odporúčajú pri vysokom riziku náhlej smrti pacienta.

Indikácie pre chirurgickú liečbu: časté ventrikulárne arytmie, anamnéza fibrilácie komôr, zaťažená dedičnosť (náhle úmrtia u najbližších príbuzných pacientov s kardiomyopatiou). V terminálnych štádiách dilatovanej kardiomyopatie môže byť potrebná transplantácia srdca.

prevencia

Prevencia rozšírenej kardiomyopatie zahŕňa včasnú diagnostiku a liečbu srdcových ochorení. Všetci pacienti s patologickým stavom kardiovaskulárneho systému (karditída, ischemická choroba srdca, arteriálna hypertenzia atď.) Sa odporúčajú, aby každý rok podstúpili ultrazvuk srdca s odhadom ejekčnej frakcie. S jeho poklesom je okamžite predpísaná vhodná liečba.

Prognóza dilatovanej kardiomyopatie

Dilatovaná kardiomyopatia je nevyliečiteľná choroba. Je to chronický, postupne progresívny stav, ktorý doktori dnes, bohužiaľ, nemôžu pacienta zbaviť. Úplná terapia však môže významne spomaliť progresiu ochorenia a znížiť závažnosť jeho symptómov.

Pravidelné lieky umožňujú eliminovať dýchavičnosť a opuch, zvyšujú srdcovú výkonnosť a zabraňujú ischémii orgánov a tkanív a použitie aspirínu s predĺženým účinkom pomáha predchádzať tromboembolizmu.

Podľa štatistík konštantné užívanie jedného z liekov odporúčaných na dilatačnú kardiomyopatiu znižuje úmrtnosť pacientov pri náhlach komplikácií a zvyšuje očakávanú dĺžku života. Kombinovaná terapia umožňuje nielen predĺžiť, ale zlepšiť kvalitu života.

Medzi sľubné metódy liečby dilatácie srdca patrí moderný chirurgický zákrok so špeciálnym rámom oka umiestneným na srdci, ktorý mu neumožňuje rásť vo veľkosti a v počiatočných štádiách môže dokonca viesť k spätnému vývoju kardiomyopatie.

Dilatovaná kardiomyopatia

Určité podmienky sú nevyhnutné pre správne, rytmické kontrakcie srdca, pričom sa zabezpečí, aby objem krvi vylučovanej do aorty bol primeraný potrebám organizmu. Po prvé, normálna hrúbka steny srdca a normálne rozmery komôr srdca - predsiene a komôr. Existuje mnoho dôvodov, ktoré môžu narušiť biochemické procesy v bunkách myokardu, čo môže viesť k zmenám v konfigurácii srdca - zhrubnutie srdcových stien a / alebo k zvýšeniu objemu srdcových komôr. Vyskytne sa choroba, ako je kardiomyopatia.

Kardiomyopatia je výsledkom určitých kardiologických alebo systémových ochorení, ktoré sú charakterizované poruchou funkcie kontrakcie a relaxácie srdca a prejavujú sa príznakmi chronického zlyhania srdca, stagnáciou krvi v orgánoch a srdci a poruchami srdcového rytmu.

Okrem tých, ktoré boli získané v dôsledku určitých ochorení, kardiomyopatia môže byť vrodená a idiopatická - bez stanovenej príčiny.

Dilatovaná kardiomyopatia je ochorenie charakterizované rozšírením srdcových komôr so zahustenými alebo normálnymi stenami srdca. V dôsledku prekrvenia krvi v dutinách srdca sa objavuje systolická dysfunkcia - zníženie sily komorových kontrakcií a zníženie frakcie ejekčnej aorty pod 45% (zvyčajne viac ako 50%). Príčinou krvného zásobovania vnútorných orgánov a rozvoja kongestívneho srdcového zlyhania.

Prevalencia rozšírenej kardiomyopatie sa pohybuje od 1 do 10 na 100 000 obyvateľov. U novorodencov sa vyskytuje približne u 50% všetkých kardiomyopatií a u 3% všetkých patologických stavov srdca, často (40% všetkých prípadov) vyžaduje transplantáciu srdca pred dvojročným vekom. Medzi dospelými sú zvyčajne ľudia vo veku 20 - 50 rokov chorí, častejšie muži (60%).

Príčiny dilatovanej kardiomyopatie

Iba 40% pacientov môže určiť presnú príčinu kardiomyopatie. V iných prípadoch sa choroba považuje za primárnu alebo idiopatickú.

Príčiny sekundárnej dilatovanej kardiomyopatie:

- vírusové infekcie - Coxsackie, chrípka, herpes simplex, cytomegalovírus, adenovírus,
- geneticky determinované imunitné poruchy (defekt subpopulácie T-lymfocytov - prirodzené zabíjacie bunky), vrodené štrukturálne znaky srdca na molekulárnej úrovni,
- toxické poškodenie myokardu - alkohol, drogy, jedy, protirakovinové lieky,
- dysmetabolické poruchy - hormonálne poruchy v tele, hladovanie a diéty s nedostatkom bielkovín, vitamíny B, karnitín, selén a ďalšie látky,
- autoimunitné ochorenia - reumatoidná artritída, systémový lupus erythematosus často spôsobuje autoimunitnú myokarditídu, ktorej výsledkom môže byť kardiomyopatia.

Symptómy dilatovanej kardiomyopatie

Niekedy sa príznaky ochorenia nemusia objaviť niekoľko mesiacov alebo dokonca rokov, kým nie je kompenzovaná funkcia srdca. Ako dekompenzáciu alebo okamžite sa objavujú nasledovné príznaky:

1. Príznaky kongestívneho srdcového zlyhania:
- dýchavičnosť najprv pri chôdzi, potom v pokoji,
- nočné atentáty na srdcovú astmu, epizódy pľúcneho edému - výrazné udusenie v náchylnej polohe, kompulzívny kašeľ, suchý alebo s penivým spútom ružovej farby, niekedy pruhmi krvi, modré zafarbenie nechtov, nosa a uší, s edémom - výrazná cyanóza tváre, končatiny,
- opuch dolných končatín, zhoršenie večera a zmiznutie po spánku,
- pocit ťažkosti, mierne tupé bolesti v správnej subkostálnej oblasti. Vzhľadom na zvýšenú krvnú náplň pečene a rozťahovanie kapsuly,
- zvýšenie objemu brucha v dôsledku akumulácie tekutín (ascitu) v dôsledku srdcovej cirhózy v neskorších štádiách srdcového zlyhania,
- renálna dysfunkcia - zmeny v objeme rytmu a močenia - zriedkavé alebo časté, vo veľkých alebo malých dávkach,
- príznaky porúch mozgovej krvi - poruchy pamäti, pozornosť, zmätenosť, zmeny nálady, nespavosť a iné príznaky dyscyrkulácie (v tomto prípade žilovej) encefalopatie.

Srdcové zlyhanie má štyri fázy, v závislosti od symptómov a stupňa intolerancie cviku (stupne I, II A, II B, III a IV).

2. Symptómy charakteristické pre porušenie systolickej funkcie ľavej komory.
S počiatočným poklesom ejekčnej frakcie pacienta sú slabosť, únava, bledosť, studené ruky a chodidlá a závrat znepokojujúce.

Pri výraznom znížení srdcového výdaja sa prejavuje výrazná slabosť, neschopnosť vykonávať minimálne činnosti v domácnostiach, závažné závraty a stratu vedomia s malou námahou.

3. Symptómy porúch rytmu. Vo viac ako 90% sa vyskytujú rôzne arytmie, ktoré sa prejavujú pocitom srdcového zlyhania, pocitom vyblednutia a zástavy srdca. Najčastejšie sa vyvíja fibrilácia predsiení, niekedy je ťažké obnoviť rytmus, takže títo pacienti tvoria trvalú formu atriálnej fibrilácie. Možno vývoj atrioventrikulárneho bloku, blokáda zväzku His buniek, ventrikulárna arytmia a iné arytmie.

Pacient v neskorších štádiách zlyhania srdca spôsobený dilatovanou kardiomyopatiou vyzerá takto - má poloseňovú polohu aj počas spánku, pretože je ľahšie dýchať týmto spôsobom. Jeho dýchanie je hlučné, s ťažkým dychom, počujete v diaľke zuby v pľúcach v dôsledku výraznej stagnácie krvi. Oblička je nafúknutá, ruky a nohy sú opuchnuté, brucho je zväčšené, niekedy opuch podkožného mastného tkaniva sa rozvíja po celom tele - anasarca sa vyvíja. Najmenší pohyb, dokonca aj v posteli, zhoršuje dýchavičnosť a spôsobuje nepríjemné pocity.

Diagnóza dilatovanej kardiomyopatie

Ak sa takéto sťažnosti objavia u pacientov, poraďte sa s kardiológa alebo praktickým lekárom. Diagnózu možno podozrievať na základe prieskumu a vyšetrenia pacienta.

Pri auskultácii srdca a pľúc sú počuť oslabené srdcové zvuky, vo väčšine prípadov sú charakteristické arytmické, patologické srdcové zvuky (rytmus cvalu). Apical impulz vylial, posunul sa doľava a dole.

Krvný tlak môže byť normálny, zvýšený na začiatku ochorenia alebo častejšie znížený. Impulz normálnej alebo slabej náplne a napätia, nepravidelný.

Laboratórne metódy výskumu sú uvedené:

- všeobecné klinické testy - všeobecné krvné a močové testy, biochemické krvné testy s hodnotením funkcie pečene a obličiek (AlAT, AsAT, bilirubín, močovina, kreatinín, alkalická fosfatáza atď.),
- štúdium krvnej koagulácie - INR, protrombínový čas a index, čas zrážania krvi atď.
- glykemický profil (cukrová krivka) pre ľudí s cukrovkou,
- reumatoidné testy (protilátky proti streptolyzínu, streptohialaluronidázu, hladinu C - reaktívny proteín atď.) pre diferenciálnu diagnostiku s reumatickými srdcovými ochoreniami,
- stanovenie sodíkového uretického peptidu v krvi,
- hormonálne štúdie - hladina hormónov štítnej žľazy, nadledviny.

Metódy nástrojového výskumu:

- Echokardiografia je najcennejšou neinvazívnou metódou na štúdium srdcového svalu a funkcie srdca. Umožňuje rozlíšiť kardiomyopatiu od srdcových chýb, objasniť ischemické poškodenie myokardu, určiť veľkosť komôr a hrúbku stien srdca. Najdôležitejším kritériom, ktoré určuje ultrazvuk srdca a na ktorom závisí prognóza života, je podiel srdečného výdaja (EF). Za normálnych okolností je ejekčná frakcia u zdravého človeka 55 - 60%, s kardiomyopatiou - pod 45 - 50% a kritická hodnota je nižšia ako 30%.
- EKG a jeho modifikácie - denné monitorovanie EKG, EKG so záťažou (test na bežiacom páse), CPEPI - transesofageálna elektrofyziologická štúdia (nie všetky sú určené, pretože to nie je potrebné pre rozšírenú kardiomyopatiu).
- RTG hrudníka - je známy zväčšený a zväčšený tieň srdca a zvýšenie pľúcneho vzoru pozdĺž pľúcnych polí.

Rádio pacienta s dilatáciou srdcových komôr

- Ultrazvuk vnútorných orgánov, štítnej žľazy, nadobličiek.
- MRI srdca, ventrikulografia, scintigrafia myokardu možno vykonať v diagnosticky ťažkých prípadoch.

Dilatovaná kardiomyopatia sa musí odlíšiť od difúznej myokarditídy, ischemickej choroby srdca a ischemickej kardiomyopatie, perikarditídy a srdcových chýb. Preto v prípade podozrenia na ochorenie srdca musí pacient konzultovať s lekárom.

Liečba rozšírenej kardiomyopatie

Liečba počiatočného štádia srdcového zlyhania začína korekciou životného štýlu a výživy, ako aj elimináciou modifikovateľných rizikových faktorov (alkohol, fajčenie, obezita).

Liečba liekov:

- ACE inhibítory - captopril, perindopril, ramipril, lisinopril atď. Ukázali sa u všetkých pacientov so systolickou dysfunkciou. Zlepšujú prežitie a prognózu, znižujú počet hospitalizácií. Mala by sa podávať pod kontrolnými indikátormi funkcie obličiek (močovina a kreatinín). Je určený na neobmedzene dlhú dobu, možno pre život.
- diuretiká odstraňujú nadbytočnú tekutinu z pľúc a vnútorných orgánov. Veroshpiron, spironolaktón, furosemid, torasemid, lasix sú predpísané.
- kardiovaskulárne glykozidy sú potrebné pre tachymetrickú fibriláciu predsiení a zníženie ejekčnej frakcie. Digoxín, strofantín, Korglikon sú predpísané. Dávka liekov sa musí prísne sledovať, pretože predávkovanie vyvoláva intoxikáciu glykozidmi, otravu indikovanými liekmi.
- Beta-blokátory (metoprolol, bisoprolol, atď.) Sú predpísané na zníženie srdcovej frekvencie, hypertenzie. Tiež zlepšiť prognózu.

Tieto skupiny liekov spoľahlivo znižujú prejavy dysfunkcie ľavej komory, znižujú dýchavičnosť a opuch, zvyšujú toleranciu pri cvičení a všeobecne zlepšujú kvalitu života.

Navyše, menovaný:
- lieky proti zrážaniu krvi (antikoagulanciá): aspirín, trombotikum, acekardol atď. Zobrazené sú na prevenciu zvýšených krvných zrazenín v krvi. Warfarín alebo klopidogrel alebo Plavix sa používajú na fibriláciu predsiení pod kontrolou INR jedenkrát mesačne (alebo pod kontrolou protrombínového indexu).
- dusičnany - lieky s krátkym účinkom (nitrospray, nitromint) sa môžu odporučiť u pacientov so zvýšenou dýchavičnosťou pri chôdzi alebo pri súbežnej angíne. Intravenózne v nemocnici sa nitroglycerín podáva injekčne na zmiernenie zlyhania ľavej komory a pľúcneho edému.
- Antagonisti vápnikového kanála (nifedipín, verapamil, diltiazem) sa zvyčajne predpisujú pacientom s inými formami kardiomyopatie namiesto beta-blokátorov, ak sú pre nich kontraindikované. Ale v rozpore so systolickou funkciou ľavej komory je toto vymenovanie kontraindikované, pretože "relaxuje" srdcový sval, ktorý už nie je schopný správne kontrahovať. Nifedipín tiež zvyšuje srdcovú frekvenciu, čo je neprijateľné pri tachykardii predsieňovej fibrilácie. Ak však nie je možné použiť betablokátory, môže byť predpísaný amlodipín alebo felodipín.

Chirurgická liečba rozšírenej kardiomyopatie:

- implantácia kardioverteru - defibrilátora v prítomnosti život ohrozujúcich ventrikulárnych tachyarytmií
- implantácia kardiostimulátora je indikovaná na výrazné poruchy intraventrikulárneho vedenia, s disociáciou synchronných kontrakcií predsiení a komôr
- transplantácie srdca

Indikácie a kontraindikácie pre chirurgickú liečbu určuje kardiológ a kardiologický chirurg striktne individuálne, pretože tolerancia tela na operáciu na vyčerpanom srdci je nepredvídateľná a môže sa vyvinúť nepriaznivý výsledok.

Spôsob života

Pri kardiomyopatii je potrebné dodržiavať nasledujúce pokyny:
- vzdanie sa zlých návykov
- chudnutie, ale nie s pomocou pôstu alebo vyčerpávajúcej výživy, ale s pomocou správneho stravovacieho správania. Je potrebné usporiadať stravu: 4 - 6 jedál denne v malých porciách s prevládajúcim používaním tekutých jedál, výrobky varené vo varenej forme alebo v pare. Je potrebné vylúčiť vyprážané potraviny, korenené, slané, mastné potraviny a korenie. Cukrovinky, tučné mäso a hydina sú obmedzené. Zároveň je potrebné obohatiť stravu omega-3-nenasýtenými mastnými kyselinami obsiahnutými v morských rybách (losos, makrela, losos, pstruh, kaviár). Tiež užitočné v strave vitamínov, minerálov, selénu a zinku. Obzvlášť bohaté na selén sú ovsené vločky, tuniak, pohánka, vajcia, pšeničné otruby, hrach, slnečnicové semená, huby z prasiat, slanina.
- obmedzenie soli v strave na 3 g denne a s ťažkým edematóznym syndrómom - až 1,5 g denne, čo obmedzuje príjem tekutín vrátane prvých krokov do 1,5 litra denne.
- režim, ktorý vám umožní venovať dostatok času na odpočinok a spánok (minimálne 8 hodín nočného spánku)
- fyzická aktivita pacientov by mala byť prítomná denne, ale podľa závažnosti srdcového zlyhania. Aj keď pacient často stráca veľa času v posteli kvôli ťažkým dýchavičnostiam, opuchom atď., Mal by sa stále pohybovať aspoň v posteli a vykonávať jednoduché pohyby otáčania s hlavou, rukami a nohami, ako aj vykonávať dychové cvičenia. Komplex fyzikálnej terapie je možné skontrolovať u ošetrujúceho lekára.
- očkovanie proti chrípke a pneumokokom je indikované u jedincov s rodinnou predispozíciou na myokarditídu a kardiomyopatiu. Pri liečbe akútnych respiračných vírusových infekcií a iných respiračných ochorení musia tieto osoby používať rekombinantný interferón (Viferon, Genferon, Kipferon atď.).
- korekcia súvisiacich ochorení - diabetes mellitus, hypertenzia, hyper- a hypotyreóza atď.
- zamerajte sa na plodnú spoluprácu so svojím lekárom, kladením kladného výsledku liečby, implementáciou všetkých odporúčaní a konštantným užívaním nevyhnutných liekov - kľúčom k úspechu v liečbe kardiomyopatie.

Komplikácie dilatovanej kardiomyopatie

Kongestívne zlyhanie srdca a srdcové arytmie sa často považujú za komplikácie kardiomyopatie, avšak v podstate ide o klinické prejavy, ktoré sa vyskytujú u takmer všetkých pacientov a celkové symptómy kardiomyopatie sa skladajú zo symptómov týchto porúch.

Tromboembolické komplikácie - tvorba krvných zrazenín v srdcovej dutine - sú nebezpečné následky. Vzhľadom na stagnáciu a pomalý pohyb krvi cez komory sa krvné doštičky ukladajú na stenách srdca a vytvára sa takmer trombus v blízkosti steny, ktorý sa môže prenášať prietokom krvi cez veľké tepny a blokuje ich lúmen. Patria medzi ne tromboembolizmus pľúcnych, femorálnych, striekajúcich tepien, ischemická mozgová príhoda. Prevencia - neustále užívanie liekov, ktoré krvácajú.

Časté komorové predčasné údery, komorová tachykardia môžu viesť k ventrikulárnej fibrilácii, spôsobiť zastavenie srdca a smrť. Poruchám fatálneho rytmu možno zabrániť stálymi beta-blokátormi a srdcovými glykozidmi.

výhľad

Prognóza prirodzeného priebehu dilatovanej kardiomyopatie bez liečby je nepriaznivá, pretože srdce úplne prestane vykonávať čerpaciu funkciu, čo vedie k dystrofii všetkých orgánov, vyčerpaniu a smrti.
Pri liečení choroby je prognóza na život priaznivá - päťročná miera prežitia je 60-80% a desaťročná miera prežitia po transplantácii srdca je 70-80%.

Prognóza práce je určená stupňom porúch obehu. V prvej fáze srdcového zlyhania môže pacient pracovať, ale tvrdá fyzická práca, nočné posuny a pracovné cesty sú kontraindikované. Na odmietnutie týchto typov práce môže pacient poskytnúť zamestnávateľovi osvedčenie od ošetrujúceho lekára alebo rozhodnutie MSEC po prijatí III (pracovnej) skupiny postihnutých. Za prítomnosti IIA a nad štádiom zlyhania srdca sa určuje skupina II postihnutia.

Prognóza u pacientov s dilatovanou kardiomyopatiou

Dilatovaná kardiomyopatia je patológia srdcového svalu, v ktorej sa postupne vyvíja srdcové zlyhanie. Choroba sa vyskytuje pod vplyvom vrodených a získaných porúch v tele. Prognóza je často nepriaznivá, aby sa zlepšila, je potrebné začať liečbu včas.

predstava

Dilatovaná kardiomyopatia je ochorenie myokardu, ktorého vývoj sa vyskytuje z ľavého srdca. To vedie k napínaniu a zriedeniu komory, takže nemôže pumpovať krv v dostatočnom množstve.

Spočiatku sa tento problém v žiadnom prípade neprejavuje, ale predstavuje závažné zdravotné riziko, pretože spôsobuje zlyhanie srdca, arytmie, trombózu alebo náhlu smrť.

Patológia postihuje ľudí v akomkoľvek veku, ale je častejšia od 20 do 60 rokov.

dôvody

Vo väčšine prípadov nie je možné zistiť príčiny vývoja patologického procesu, potom sa považuje za idiopatickú. Ale choroba sa môže vyskytnúť pod vplyvom rôznych faktorov:

 1. V prítomnosti genetickej predispozície.
 2. V prípade vrodených srdcových chýb.
 3. V dôsledku prenikania baktérií, vírusov, húb a parazitov do tela.
 4. Ak olovo, ortuť, kobalt a iné toxické látky sú otrávené.
 5. Pri konzumácii alkoholu a drog.
 6. Pri aterosklerotických zmenách v cievach.
 7. Pod vplyvom neustáleho zvýšeného tlaku.
 8. V rozpore s metabolickými procesmi, ako je diabetes.
 9. Ako komplikácia na konci tehotenstva.
 10. Ak bol srdcový sval poškodený počas infarktu.
 11. Pri ochoreniach štítnej žľazy.
 12. Ak telo dostane nedostatočné množstvo vitamínov a minerálov.
 13. Pri autoimunitných ochoreniach vrátane systémového lupus erythematosus.
 14. Výsledkom neuromuskulárnych ochorení.
 15. Pod vplyvom vírusu ľudskej imunodeficiencie.

prejavy

Vývoj patologického procesu je pomalý. Spočiatku pacient necíti žiadne nepohodlie. V zriedkavých prípadoch existuje subakútny priebeh, ktorý je spojený s akútnymi respiračnými vírusovými infekciami alebo pneumóniou.

S touto chorobou:

 1. Muž sa rýchlo unaví.
 2. Cítite dýchavičnosť, ktorá je spojená s porušením prietoku krvi v pľúcnom obehu. S ňou je pre človeka ťažké dýchať v polohe na chrbte, takže musí neustále sedieť alebo stáť.
 3. Obáva sa útokov suchého kašľa.
 4. Vyskytujú sa symptómy srdcovej astmy.
 5. Počas fyzickej aktivity sú bolestivé pocity v srdci.

Vzhľadom na to, že krv začína stagnovať vo veľkom krvnom obehu, dochádza k pocitu ťažkosti v pečeni, opuchnuté nohy, akumulácia tekutiny v brušnej dutine.

Srdcový rytmus a vodivosť sa postupne narúšajú, čo je sprevádzané paroxysmi srdcového tepu a prerušením práce orgánu, pravidelne dochádza k strate vedomia.

Pri dilatovanej kardiomyopatii sa často vyskytuje upchatie tepien trombom, čo môže spôsobiť smrť pacienta.

Pravdepodobnosť embolizácie sa zvyšuje, ak osoba trpí fibriláciou predsiení.

Patológia sa môže rozvinúť rýchlo alebo pomaly, obdobia exacerbácií sa nahradia remistickými zmenami.

Od výskytu prvých príznakov ochorenia trvá približne 1,5 roka až po nástup termálnej fázy. Najčastejšie však choroba postupuje pomaly.

diagnostika

Dilatácia kardiomyopatie vyžaduje starostlivú diagnózu na potvrdenie problémov v srdci.

Po prvé, pacient je vyšetrený, jeho srdce je poklepané, história rodiny a život je zbieraný. Vybrali sme tiež niekoľko prieskumov:

 1. Ak chcete zistiť, či v tele existujú zápalové procesy, hormonálne poruchy, toxické látky, vykonajú sa krvné testy.
 2. Röntgenové lúče hrudníka sa vykonávajú na zistenie štrukturálnych zmien v srdci a prítomnosti tekutiny v pľúcach.
 3. Elektrická aktivita srdca sa hodnotí pomocou elektrokardiogramu. Môžu predpísať každodenné sledovanie Holtera, počas ktorého pacient nosí prenosné zariadenie niekoľko dní a fixuje prácu srdca.
 4. Na potvrdenie nárastu komôr sa vykonáva ultrazvuk srdca. Počas konania sa získava obraz orgánu a študuje sa jeho štruktúra a fungovanie.
 5. Využil záťažové testy na určenie toho, ako srdce nesie záťaž. V tomto prípade by mal byť pacient zapojený do bežiaceho pásu alebo na bicykel. Predtým sú k nemu pripevnené elektródy, ktoré fixujú srdcovú frekvenciu a rytmus. Tieto testy určujú závažnosť rozšírenej kardiomyopatie. Okrem vykonávania cvičení môžu poskytnúť liek, ktorý imituje zvýšené zaťaženie.
 6. Ak chcete presnejšie určiť veľkosť srdca a ako dobre funguje fotoaparát, môžu vykonávať počítačové alebo magnetické rezonančné zobrazovanie.
 7. Na posúdenie tlaku vo vnútri srdca a na určenie úrovne vytláčania krvi z komôr sa vykonáva katetrizácia. Ide o invazívny postup. Zavádza sa cez nádobu na ramene alebo krku a prenáša sa do srdca. Katéter môže obsahovať kontrastné látky, ktoré farbia tepny a kontrolujú ich pod vplyvom röntgenových lúčov.

Ak existujú ťažkosti pri diagnostikovaní a určovaní príčiny kardiomyopatie, pacient a jeho najbližšia rodina sa odvolávajú na genetickú štúdiu na identifikáciu genetickej predispozície k problému.

Liečebné metódy

Liečba rozšírenej kardiomyopatie je predpísaná na odstránenie zvýšených krvných zrazenín, príznakov srdcového zlyhania, arytmií.

Osoba s takou diagnózou musí dodržiavať odpočinok v posteli, piť menej tekutín a jesť menej soli.

Predpísať lieky. Za prítomnosti srdcového zlyhania sa odporúča:

 • inhibítory enzýmu konvertujúceho angiotenzín;
 • diuretiká.

Ak je srdcový rytmus narušený, potom nemôžete urobiť bez beta-blokátorov a srdcových glukozidov. Mali by ste tiež používať lieky na cievnu dilatáciu, predĺžené dusičnany, pomôžu znížiť prietok krvi na pravú stranu tela.

Ak chcete zabrániť vzniku krvných zrazenín v dôsledku zvýšenej krvnej hustoty, použite antikoagulanciá. Za týmto účelom používajte heparín, ktorý sa podáva injekčne pod kožu. Okrem nich predpísajte antiagregačnú látku vo forme kyseliny acetylsalicylovej.

Ak sa vyskytne dilatačná kardiomyopatia, liečba môže zahŕňať aj chirurgické zákroky. V závažných štádiách vývoja ochorenia a so závažnými nepravidelnosťami v srdcovej činnosti sa môžu uchýliť k transplantácii zdravého orgánu. Po chirurgickom zákroku prežilo približne 75% pacientov.

Ak dôjde k dilatačnej kardiomyopatii, mali by sa dodržiavať klinické pokyny, aby sa zabránilo vzniku komplikácií. Pacient musí dodržiavať diétu, vzdať tuk a opekanie, znížiť telesnú aktivitu, vyhnúť sa stresu, pravidelne navštevovať lekára.

Komplikácie a prognóza

Polovica prípadov končí smrťou chorých. Dôvody sú skryté v závažných nepravidelnostiach v práci srdca, vývoji fibrilácie predsiení a tromboembolizmu. Všetci ostatní pacienti umierajú v procese rozvoja srdcového zlyhania pomalšie.

S touto chorobou:

 • vodivosť srdca je zlomená;
 • krvné cievy tvoria krvné zrazeniny, ktoré sa môžu odtrhnúť a upchať lumen;
 • chronickým zlyhaním dochádza k zlyhaniu srdca, v dôsledku ktorého všetky orgány a tkanivá trpia nedostatočným zásobovaním krvou;
 • zlomený rytmus srdca.

Podľa štatistík sa smrť vyskytuje počas piatich rokov u väčšiny pacientov. Postupne sa srdcová stena stáva tenkou, telo preto je ťažké fungovať, čo znižuje očakávanú dĺžku života človeka.

Po transplantácii srdca sa prognóza výrazne zlepšila. Väčšina ľudí po procedúre žije asi desať rokov. Môžu sa mierne predĺžiť život a znížiť pravdepodobnosť komplikácií, ak budete postupovať podľa pokynov lekára.

Vlastnosti ochorenia u detí

Dilatovaná kardiomyopatia je ochorenie, ktoré sa vyskytuje v detstve. Pravdepodobnosť vzniku problému sa zvyšuje, ak existuje genetická predispozícia k problému. Genetická forma ochorenia sa začína prejavovať počas prvých troch rokov.

Malé deti zvyčajne trpia idiopatickou kardiomyopatiou, ktorej príčina nemožno zistiť.

U starších detí sa choroba vyskytuje pod vplyvom negatívnych faktorov. Nebezpečenstvo problému spočíva v tom, že postupne vedie k zlyhaniu srdca, trombóze. Väčšina detí nežije do dospelosti. Smrť sa často vyskytuje v kongenitálnej forme ochorenia počas prvých dvoch mesiacov života.

V prítomnosti patológie u detí sa zvyčajne používa symptomatická liečba. Ak existujú iné choroby, musíte sa ich zbaviť.

Terapeutické opatrenia sú zamerané na prevenciu rozvoja zlyhania srdca a tromboembolizmu.

K tomu použite inhibítory, prostriedky na zníženie krvného tlaku a iné lieky. Dávku by mal zvoliť lekár, berúc do úvahy vek a hmotnosť dieťaťa, vlastnosti jeho tela.

prevencia

Neexistujú žiadne jasné odporúčania, ktoré by pomohli vyhnúť sa vývoju problému. Ak sa chcete vyhnúť riziku porušovania pravidiel, ak sa vzdávate zlých návykov, jesť správne a urobiť normálny režim fyzickej aktivity.

Ak rýchlo zistíte problém a vykonáte liečbu, môžete znížiť výskyt komplikácií a zvýšiť dĺžku života.

Dilatovaná kardiomyopatia

Dilatovaná kardiomyopatia je lézia myokardu charakterizovaná rozšírením dutiny ľavej alebo obidvoch komôr a narušením kontraktilnej funkcie srdca. Dilatovaná kardiomyopatia sa prejavuje príznakmi kongestívneho zlyhania srdca, tromboembolickým syndrómom a poruchami rytmu. Diagnóza dilatačná kardiomyopatia je založený na klinických dát, fyzikálneho vyšetrenia, EKG, phonocardiography, echokardiografia, röntgen, scintigrafia, MRI, infarkt biopsia. Liečba dilatovanej kardiomyopatie sa uskutočňuje s ACE inhibítormi, β-blokátormi, diuretikami, nitrátmi, antikoagulanciami a antiagregátormi.

Dilatovaná kardiomyopatia

Dilatačná kardiomyopatia (kongestívne, kongestívne kardiomyopatie) - Klinická forma kardiomyopatia, ktorá je založená na pretiahnutie srdcových dutín a ventrikulárne dysfunkciu systolický (najlepšie vľavo). V kardiológii predstavuje podiel rozšírenej kardiomyopatie asi 60% všetkých kardiomyopatií. Dilatovaná kardiomyopatia sa často prejavuje vo veku 20-50 rokov, ale vyskytuje sa u detí a starších ľudí. Medzi pacientmi ovládanými mužmi (62-88%).

Príčiny dilatovanej kardiomyopatie

V súčasnosti existuje niekoľko teórií, ktoré vysvetľujú vývoj dilatovanej kardiomyopatie: dedičná, toxická, metabolická, autoimunitná, vírusová. V 20-30% prípadov je dilatovaná kardiomyopatia rodinnou chorobou, často s autozomálnou dominantnosťou, menej často s autozomálnym recesívnym alebo X-viazaným (Bartovým syndrómom) typom dedičnosti. Bartov syndróm je okrem dilatovanej kardiomyopatie charakterizovaný mnohonásobnými myopatiami, srdcovým zlyhaním, endokardiálnou fibroelastózou, neutropéniou, retardáciou rastu, pyodermou. Rodinné formy rozšírenej kardiomyopatie a majú najnepriaznivejšie priebehy.

Anamnéza zneužívania alkoholu u 30% pacientov s dilatovanou kardiomyopatiou. Toxický účinok etanolu a jeho metabolitov na myokard sa prejavuje poškodením mitochondrií, poklesom syntézy kontraktilných proteínov, tvorbou voľných radikálov a poškodením metabolizmu v kardiomyocytoch. Okrem iných toxických faktorov existuje profesionálny kontakt s mazivami, aerosólmi, priemyselným prachom, kovmi atď.

V etiológii dilatovanej kardiomyopatie sa pozoruje vplyv nutričných faktorov: podvýživa, nedostatok proteínov, nedostatok vitamínu B1, nedostatok selénu a nedostatok karnitínu. Na základe týchto pozorovaní je založená metabolická teória vývoja dilatačnej kardiomyopatie. Autoimunitné ochorenia sa prejavujú u dilatačná kardiomyopatia prítomnosť orgán srdcových autoprotilátok:. Antiaktina, antilaminina, antimiozina ťažkých reťazcov protilátky proti mitochondriálnej membráne kardiomyocytov, atď však autoimunitné mechanizmy sú dôsledkom faktor, ktorý ešte nie je nainštalovaný.

S pomocou techník molekulárnej biológie (v obj. H. PCR) v etiopatogenéze dilatačná kardiomyopatia preukázali úlohu vírusu (enterovírus, adenovírus, vírus herpes, cytomegalovírusu). Často dilatovaná kardiomyopatia je výsledkom vírusovej myokarditídy.

Rizikové faktory pre popôrodné dilatačná kardiomyopatia, ktorá sa vyvíja u predtým zdravých žien v poslednom trimestri tehotenstva alebo krátko po narodení, ktoré sa považujú staršie ako 30 rokov, negroidní, viacpočetného tehotenstva histórii viac ako 3 pôrody, neskoré otravy tehotenstva.

V niektorých prípadoch etiológia dilatovanej kardiomyopatie zostáva neznáma (idiopatická dilatačná kardiomyopatia). Je pravdepodobné, že dilatácia myokardu nastane, ak sa vystaví radu endogénnych a exogénnych faktorov, najmä u jedincov s genetickou predispozíciou.

Patogenéza dilatačnej kardiomyopatie

Pod vplyvom kauzálnych faktorov klesá počet funkčne kompletných kardiomyocytov, čo je sprevádzané expanziou srdcových komôr a poklesom čerpacej funkcie myokardu. Dilatácia srdca vedie k diastolickej a systolickej dysfunkcii komôr a spôsobuje rozvoj kongestívneho zlyhania srdca v malom a potom v pľúcnom obehu.

V počiatočných štádiách dilatovanej kardiomyopatie sa dosiahne kompenzácia vďaka pôsobeniu zákona Frank - Starling, zvýšeniu srdcovej frekvencie a zníženiu periférneho odporu. Vzhľadom k tomu, v dôsledku vyčerpania zásob postupuje tuhosť srdcový infarkt, zvyšuje systolická dysfunkcia, znížené tepový objem a minútu, rastúci tlak na konci diastoly v ľavej komore, ktorá vedie k ďalšej expanzii.

V dôsledku rozťahovania dutín komôr a ventilových krúžkov vzniká relatívna mitrálna a trikuspidálna nedostatočnosť. Hytrotrofia myocytov a tvorba náhradnej fibrózy vedú k kompenzačnej hypertrofii myokardu. S poklesom koronárnej perfúzie sa vyvinie subendokardiálna ischémia.

V dôsledku zníženia srdcového výdaja a poklesu perfúzie obličiek sa aktivuje sympatický nervový systém a renín-angiotenzínový systém. Uvoľňovanie katecholamínov sprevádza tachykardia, výskyt arytmií. Rozvoj periférnej vazokonstrikcie a sekundárneho hyperaldosteronizmu vedie k zadržovaniu sodíkových iónov, zvýšeniu BCC a vzniku edémov.

U 60% pacientov s dilatovanou kardiomyopatiou tvoria v srdcových dutinách tromby v blízkosti steny, ktoré spôsobujú ďalší vývoj tromboembolického syndrómu.

Symptómy dilatovanej kardiomyopatie

Rozšírená kardiomyopatia sa postupne rozvíja; Po dlhú dobu môžu sťažnosti chýbať. Menej často sa prejavuje subakútne, po akútnej respiračnej vírusovej infekcii alebo pneumónii. Patognomické syndrómy dilatovanej kardiomyopatie sú srdcové zlyhanie, poruchy rytmu a vedenia a tromboembolizmus.

Klinické prejavy dilatovanej kardiomyopatie zahŕňajú únavu, dýchavičnosť, ortopéniu, suchý kašeľ, astmatické záchvaty (srdcová astma). Asi 10% pacientov sa sťažuje na anginózne bolesti - angína. Priľnavosť stagnácie vo veľkom obehu je charakterizovaná vznikom ťažkosti v správnom hypochondriu, edému nohy, ascitu.

Pri poruchách rytmu a vedenia sa vyskytujú paroxysmy srdcového rytmu a prerušenia srdcovej činnosti, závrat a synkopálne stavy. V niektorých prípadoch sa dilatovaná kardiomyopatia najprv deklaruje tromboembolizmom tepien veľkej a malej cirkulácie (ischemická mozgová príhoda, pľúcna embólia), ktorá môže spôsobiť náhlu smrť pacientov. Riziko embolizácie sa zvyšuje s fibriláciou predsiení, ktorá je spojená s dilatovanou kardiomyopatiou v 10-30% prípadov.

Priebeh dilatovanej kardiomyopatie môže byť rýchlo progresívny, pomaly progresívny a opakujúci sa (so striedajúcimi sa exacerbáciami a remisíami ochorenia). S rýchlo progresívnym variantom dilatovanej kardiomyopatie sa terminálny stupeň srdcového zlyhania vyskytne v priebehu 1,5 roka od objavenia prvých príznakov ochorenia. Najčastejšie dochádza k pomaly progresívnemu priebehu dilatovanej kardiomyopatie.

Diagnóza dilatovanej kardiomyopatie

Diagnóza rozšírenej kardiomyopatie predstavuje významné ťažkosti v dôsledku nedostatku špecifických kritérií. Diagnóza sa stanovuje vylúčením iných ochorení, sprevádzaných dilatáciou dutín srdca a rozvojom zlyhania obehu.

Objektívne klinické príznaky sú dilatačné kardiomyopatiou kardiomegalie, tachykardiu, cval, hluk relatívnej nedostatočnosti mitrálnej a trojcípej ventilov zvýšiť BH stagnujúci šelest v spodnej pľúc, opuchy krčnej žily, zväčšená pečeň a ďalšie. Auskultačné nálezy sú podporované prostredníctvom phonocardiography.

EKG odhaľuje známky preťaženia a hypertrofie ľavej komory a poruchy ľavej predsiene, rytmu a vedenia, ako je predsieňová fibrilácia, fibrilácia predsiení, blokáda ľavej zväzky His, AV blokády. Pomocou monitorovania EKG zo strany Holtera sa stanovujú život ohrozujúce arytmie a vyhodnocuje sa denná dynamika repolarizačných procesov.

Echokardiografia umožňuje odhaliť hlavné diferenciálne znaky dilatovanej kardiomyopatie - rozšírenie srdcových dutín, zníženie ejekčnej frakcie ľavej komory. EchoCG vylučuje iné pravdepodobné príčiny srdcového zlyhania - kardiosklerózu po srdcovom infarkte, srdcové chyby atď. sa zistí prítomnosť trombov v blízkosti steny a hodnotenie rizika tromboembólie.

Radiograficky možno zistiť zvýšenie veľkosti srdca, hydroperikardia, príznaky pľúcnej hypertenzie. Na posúdenie štrukturálnych zmien a kontraktility myokardu sa uskutočňuje scintigrafia, MRI, PET srdca. Myokardiálna biopsia sa používa na diferenciálnu diagnostiku dilatovanej kardiomyopatie s inými formami ochorenia.

Liečba rozšírenej kardiomyopatie

Terapeutická taktika dilatovanej kardiomyopatie je korekcia prejavov srdcového zlyhania, arytmií, hyperkoagulácie. Pacientom sa odporúča odpočinok v lôžku, obmedzujúci príjem tekutín a soli.

Liečba srdcového zlyhania zahŕňa vymenovanie inhibítorov ACE (enalapril, captopril, perindopril atď.), Diuretiká (furosemid, spironolaktón). Keď sa používajú poruchy srdcového rytmu, používajú sa β-adrenergné blokátory (karvedilol, bisoprolol, metoprolol) a opatrne sa používajú srdcové glykozidy (digoxín). Odporúča sa podávať predĺžené dusičnany (žilové vazodilatátory - izosorbid dinitrát, nitrosorbid), ktoré znižujú prietok krvi do pravého srdca.

Prevencia tromboembolických komplikácií pri dilatačnej kardiomyopatii sa uskutočňuje s antikoagulanciami (heparín subkutánne) a antiagregátormi (kyselina acetylsalicylová, pentoxifylín, dipyridamol). Radikálna liečba dilatovanej kardiomyopatie zahŕňa transplantáciu srdca. Prežitie po 1 roku po transplantácii srdca dosahuje 75-85%.

Prognóza a prevencia dilatovanej kardiomyopatie

Vo všeobecnosti je priebeh dilatovanej kardiomyopatie nepriaznivý: 10-ročné prežitie je od 15 do 30%. Priemerná dĺžka života po nástupe príznakov srdcového zlyhania je 4-7 rokov. Smrť pacientov vo väčšine prípadov pochádza z ventrikulárnej fibrilácie, chronického zlyhania obehu, masívneho pľúcneho tromboembolizmu.

Odporúčania kardiológov na prevenciu rozšírenej kardiomyopatie zahŕňajú medikogénne poradenstvo pre rodinné formy ochorenia, aktívnu liečbu respiračných infekcií, elimináciu užívania alkoholu, vyváženú výživu, zabezpečenie adekvátnej ponuky vitamínov a minerálov.

Ako zabrániť náhlej smrti pri dilatovanej kardiomyopatii?

Kardiovaskulárne ochorenia sú naďalej najčastejšou príčinou náhlej smrti na celom svete. Jednou z odrôd ochorenia myokardu je dilatovaná kardiomyopatia. Ovplyvňuje hlavne mužov a často je diagnostikovaná po smrti.

Aby sa zabránilo takémuto riziku, pomôže správna akcia proti syndrómom kardiomyopatie. Bohužiaľ, pokročilá choroba má veľmi nepriaznivú prognózu, ktorá sa vyznačuje 50% pravdepodobnosťou smrti za desať rokov.

Ako sa manifestuje choroba?

V medicíne existuje špeciálna skupina ochorení myokardu, ktorá má názov kardiomyopatia. V týchto ochoreniach sa srdcový sval podrobuje štrukturálnym a funkčným zmenám.

Najčastejšie sa vyskytuje v starobe, ale v modernej realite postihuje čoraz viac mladých ľudí. Po prvé, je dôležité pochopiť, že kardiomyopatia nesúvisí so zápalovými a neoplastickými ochoreniami. Jeho hlavné prejavy zahŕňajú symptómy srdcového zlyhania a arytmie.

Dilatačná kardiomyopatia, známejšia ako stagnácia, je zahrnutá v skupine primárnej kardiomyopatie. To znamená, že povaha ochorenia a jeho pôvodná príčina je nejasná.

V medicíne sa tento pojem vzťahuje na klinickú formu kardiomyopatie. Tento koncept zahŕňa preťahovanie dutín srdca. Druhým jasným znamením pre profesionála bude systolická dysfunkcia ľavej komory. Niekedy sú problémy s pravou komorou, ale také prípady nie sú veľmi časté. Nie viac ako desať percent z celkového počtu.

Rizikové skupiny

Rozšírená kardiomyopatia nie je na zozname dobre skúmaných ochorení. Obzvlášť ťažké je situácia s objasnením príčin ochorenia. Existujú niektoré predpoklady podporované vedeckou prácou, ale samotná etiológia sa stále skúma.

Lekári môžu podľa štatistiky iba odporučiť a navrhnúť rizikové skupiny. Zároveň samotné príčiny vzniku symptómov sú stále nejasné. Napriek tomu, na základe počtu prípadov a procesu liečby, možno urobiť niekoľko záverov, ktoré pomôžu znížiť pravdepodobnosť tejto choroby. V západnej medicíne je bežné vyčleniť päť príčin rozšírenej kardiomyopatie:

 • dedičný;
 • jedovatý;
 • metabolická;
 • autoimunitné;
 • vírusovej.

Bohužiaľ, v tridsiatich percentách prípadov je choroba zdedená. Vo všeobecnosti každý tretí pacient s podobnou chorobou má jedného z najbližších príbuzných s rovnakou diagnózou.

Táto toxická príčina je oveľa prozaická - alkohol. Zvýšené dávky etanolu spôsobujú poškodenie kontraktilných proteínov a porušujú potrebnú úroveň metabolizmu. Navyše nielen alkohol patrí do tejto skupiny. Choroby z povolania sú tiež klasifikované ako toxické lézie. Ľudia, ktorí sú v kontakte s priemyselným prachom, kovmi a škodlivými látkami, sú tiež v druhej rizikovej skupine.

Základná podvýživa, nedostatok bielkovín, nedostatok základných vitamínov tiež spôsobujú riziko ochorenia. Takéto prejavy sú však možné iba s veľmi dlhým nepravidelným životným štýlom. Toto v lekárskych prípadoch je veľmi zriedkavé.

Napríklad osoba asi desať rokov mala problémy s správnou výživou, spánok, v dôsledku čoho mal poruchu, ktorá spôsobila výskyt rozšírenej kardiomyopatie, ale takéto prípady predstavujú menej ako 5 percent všetkých pacientov. Súčasne prichádzajú zvyčajne na liečbu dilatovanej kardiomyopatie, pričom ešte stále sprevádzajú kytice rôznych, nielen srdcových ochorení.

Jasné a malé symptómy srdcových ochorení

Zákernosť tohto typu srdcových ochorení spočíva v tom, že viac ako polovica pacientov nemá žiadnu chorobu. V tomto prípade môže pomôcť len ročná lekárska prehliadka. Bez bolesti v oblasti srdca však len veľmi málo ľudí dobrovoľne prechádza do hlbokej štúdie srdcového svalu.

Po prvé, nasledujúce príznaky by mali byť upozornené:

 • únava;
 • suchý kašeľ bez príznakov SARS;
 • astmatické záchvaty;
 • charakterizovaná bolesťou za hrudnou kosťou.

Menej ako desať percent pacientov uvádza konkrétnu bolesť v správnom hypochondriu. Z časti sa podobá známkam apendicitídy alebo akútnej otravy. Môže sa vyskytnúť silný opuch nôh. Pre niektorý z vyššie uvedených príznakov je naliehavá potreba konzultovať s lekárom. Nie je ďaleko od skutočnosti, že diagnóza naznačuje rozšírenú kardiomyopatiu, avšak v každom prípade takéto zdravotné problémy nebudú strašiť úplne zdravú osobu, čo znamená, že musíte začať monitorovať telo.

Venujte zvláštnu pozornosť vášmu stavu v noci. Pri kardiomyopatii telo trpí hlavne počas spánku. Je možné napadnúť srdcový astma. Navyše, suchý kašeľ bude sledovať v náchylnej polohe. To isté platí pre výrazné zadusenie.

Opuch nôh sa objavuje iba v noci a ráno majú tendenciu ustupovať. Bolesť v pravom hypochondriu nastáva v dôsledku preťahovania kapsuly pečene.

Symptómy srdca

V samostatnej skupine príznakov je zvyčajne vylučovať problémy so srdcovým svalstvom. Podľa štatistík má 90% pacientov rôzne srdcové problémy. Postupom času sa budú javiť silnejšie, čo vyvolá riziko náhlej smrti.

Vo väčšine prípadov sa zaznamenáva fibrilácia predsiení. Existuje riziko rozvoja a iných arytmií. Napríklad, ventrikulárne, pretože ochorenie priamo ovplyvňuje ľavú komoru.

Symptómy ochorenia v pokročilých prípadoch

Ak je v prvej fáze ochorenia ťažké ju diagnostikovať, potom v pokročilých prípadoch bohužiaľ len veľmi nezodpovední ľudia ignorujú výrazné príznaky. Tu často hovoríme o naliehavej pomoci, bez ktorej môže človek zomrieť kedykoľvek. Predpoveď bude veľmi nepriaznivá. Samozrejme, rozšírená kardiomyopatia nemusí byť smrteľná, ale riziko je veľmi skvelé.

Pacient so zanedbávanou chorobou už nemôže žiť normálnym životom. On je neustále znepokojený rôznymi bolesťami. Najmä nemôže spať, pretože sa dusí a často sa usiluje zaspať sedieť. Kvôli stagnácii krvi v pľúcach je dýchanie pacienta hlučné a s ťažkým sipotom. Edém ovplyvňuje nielen končatiny, ale aj postupne prechádza do celého tela.

Často u takýchto pacientov, neustále dýchavičnosť a nepohodlie z akýchkoľvek náhlych pohybov. Naliehavá potreba konzultovať s lekárom, pretože okrem náhlej smrti je možné postihnutie a veľmi ťažké obdobie rehabilitácie. V niektorých prípadoch sa príležitosť slúžiť je úplne stratená a pacient sa stáva závislou na ostatných, bez toho, aby opustil posteľ.

Komplikácie choroby

Najstrašnejším rizikom je náhla smrť zo srdcového zlyhania. Ďalšie komplikácie zahŕňajú:

 • poruchy srdcového rytmu a vedenia;
 • krvné zrazeniny v srdci;
 • ventrikulárna tachykardia;
 • ischemickej cievnej mozgovej príhody.

Nedostatok liečby je najistejšou cestou k smrti. Zatiaľ čo ignoruje symptómy ochorenia, pacient postupne vytvára krvné zrazeniny v oblasti srdca. V priebehu času trombocyty ucpávajú veľké tepny a vyvolávajú ischemickú mozgovú príhodu.

V prípade komorovej tachykardie je možná náhla komorová fibrilácia. Bez potrebnej lekárskej starostlivosti môže byť človek vystavený riziku náhlej zástavy srdca.

Bez liečby srdce veľmi rýchlo v porovnaní so zdravou osobou vyčerpá svoj zdroj. Na krátky čas dôjde k dystrofii všetkých dôležitých orgánov.

Liečba srdcového ochorenia

Je veľmi dôležité poradiť sa s lekárom v počiatočnom štádiu ochorenia, ak je diagnóza možná na základe primárnych symptómov. V takom prípade sa prognóza okamžite nestane priaznivou, ale zdravotné riziko sa výrazne zníži. V skutočnosti pacient zvýši svoje šance na boj proti chorobe, ktorá je ťažká pre štandardnú liečbu.

Základné obmedzenia pri liečbe pacientov s dilatovanou kardiomyopatiou zahŕňajú:

 • vylúčenie fyzickej aktivity;
 • úplný zákaz spotreby soli;
 • odpočinok v posteli je žiaduci v závislosti od priebehu ochorenia.

Lieková terapia sa považuje za účinnú. Podľa štatistík je pre 80% pacientov možné získať lieky, ktoré majú pozitívny vplyv na priebeh ochorenia.

Zoznam najčastejšie používaných liekov:

Uvedené tri lieky sú zahrnuté do skupiny inhibítorov. V prípade výrazných porúch so srdcovým rytmom sa používajú špeciálne prípravky adrenoblokátory. Najobľúbenejšou liekovou látkou je bisoprolol. Je možné, že lekár predpíše lieky zamerané na zníženie prietoku krvi do oblasti pravého srdcového svalu.

Každá choroba je individuálna, takže je veľmi dôležité, aby sa v takejto ťažkej situácii sama neliečila. Najčastejšie lekári predpisujú špecifickú liečbu DCP (dilatačná kardiomyopatia) na základe individuálnych vlastností tela. Vo väčšine prípadov sú predpísané doplnky na zriedenie krvi. Najmä jednoduchý aspirín alebo Atsekardol.

Aby sa zbavili symptómov dýchavičnosti s nekomplikovaným priebehom ochorenia, lekári odporúčajú špeciálne nitráty vo forme spreja. Často sú takí pacienti liečení liekom Nitromín, predávaný v lekárni vo forme aerosólu.

Chirurgická intervencia

Ak štandardné metódy nedokážu dosiahnuť pokrok choroby, dochádza k sekundárnej dilatovanej kardiomyopatii a hrozba života pretrváva, potom je predpísaný chirurgický zákrok. Rozhodnutie o chirurgickom zákroku srdca zvyčajne nie je prijaté jediným lekárom, ale osobitnou konzultáciou, ktorá pozostáva z najlepších odborníkov, ktorí preberajú zodpovednosť za život pacienta. Celkovo existujú tri typy chirurgických zákrokov na túto chorobu:

 • implantácia defibrilátora do srdca;
 • odstránenie prebytočného tkaniva v ľavej komore;
 • transplantácie srdca.

Lekári naposledy sa pokúsia vyhnúť chirurgickému zásahu, ale rozhodnutie sa v každom prípade bude robiť v závislosti od pomeru rizika operácie a náhlej smrti. To znamená, že v prípadoch, keď je choroba v krátkom čase smrteľná, operácia zostáva jedinou nádejou na predĺženie života, aj keď to môže byť posledné pre pacienta.

Implantácia defibrilátora je nevyhnutná, ak sa vyskytujú život ohrozujúce príznaky arytmie. Po úspešnom scenári bude po operačnom zákroku srdce pacienta normálne fungovať. Ak bola operácia vykonaná správne a nevznikli žiadne komplikácie, u nekomplikovaných pacientov sa percento prežívania v desaťročných obdobiach výrazne zvyšuje.

Implantácia kardiostimulátora je predpísaná v prípadoch porúch intraventrikulárneho vedenia. Okrem toho je možné túto metódu liečby použiť na disociáciu synchrónnych kontrakcií v predsieni a komorách. Operácia pomáha zbaviť sa týchto príznakov, ale riziká sú dostatočne veľké.

Odstránenie prebytku tkaniva v ľavej komore v lekárskej terminológii sa nazýva myotómia. Spodná línia spočíva v tom, že časť tkaniny zabraňuje odtoku krvi. Po zákroku tento problém zmizne a znižuje riziko zástavy srdca.

Transplantácia srdca

Štatistiky tvrdia, že desaťročná miera prežitia srdcových transplantátov dosahuje priemer viac ako sedemdesiat percent. Toto je najviac extrémny spôsob riešenia problému. Nie je veľa ľudí, dokonca ani v kritickej situácii, rozhodne o takejto operácii a finančne je to veľmi drahé.

Lekári odporúčajú takéto radikálne opatrenia len v tých najviac zanedbaných prípadoch, keď nie je možné vykonať iné operácie a život pacienta môže byť kedykoľvek prerušený.

Pri takomto zásahu môže byť srdce pacienta úplne odstránené. Nahradil srdce darcovi. Je dôležité pochopiť, že pre moderných lekárov je transplantácia srdca rutinnou prácou. Priemerné prežitie pacientov bez komplikácií je o niečo viac ako desať rokov. Existuje dokonca aj svetový rekord. V Spojených štátoch pacient žil viac ako tridsať rokov s transplantovaným srdcom a nezomrel na srdcové zlyhanie, ale stal sa obeťou rakoviny kože.

Dilatovaná kardiomyopatia vedie k ochoreniam, pri ktorých sa používa núdzová transplantácia srdca. Vo viac ako 50% prípadov sa pri tejto chorobe vykonáva transplantácia životne dôležitého orgánu.

Existuje niekoľko kontraindikácií pre túto operáciu. V jednotlivých prípadoch sú výnimky možné, ale lekári sa zvyčajne nerobia na operáciu, pokiaľ ide o pacientov:

 • viac ako 65 rokov;
 • s aktívnou infekciou;
 • s malígnym vznikom;
 • zneužívanie alkoholu a fajčenie;
 • s prognózou prežitia menej ako tri roky.

Vo vyššie uvedených prípadoch je transplantácia srdca kontraindikovaná vo väčšine lekárskych inštitúcií. Mnoho prípadov sa však rieši individuálne. Niektorí lekári sú ochotní riskovať život pacienta, ak preberie plnú zodpovednosť za svoj zdravotný stav počas a po operácii.

Životný štýl pre pacientov s kardiomyopatiou

Keď lekár vykoná oficiálnu diagnózu, potom sa pacient najprv bude musieť úplne zmeniť svoj obvyklý spôsob života. Samozrejme, niekedy sa stáva, že človek už plne zodpovedá, ale často sa bude musieť radikálne meniť návyky. Nasledujúce opatrenia musia byť prijaté na úspešné boj proti tejto chorobe:

 • úplne vzdať zlých návykov (fajčenie, alkohol, drogy);
 • znížiť nadváhu;
 • správna výživa;
 • obmedzené sladkosti a potraviny, ktoré sa neodporúčajú používať v strave;
 • obmedzovať soľ;
 • režim prevádzky by nemal vyčerpať telo;
 • nadmerná fyzická aktivita je kontraindikovaná;
 • potrebujú duševný postoj k víťazstvu v boji proti tejto chorobe.

Správna výživa vo väčšine prípadov zahŕňa malé časti, ale často. Zvyčajne lekári odporúčajú s podobnou diagnózou šesťkrát denne. Pre každý prípad závisí individuálna strava, ale všeobecné odporúčania sú stále prítomné.

Konkrétne sa ukazuje, že pacienti majú vo svojej strave čo najviac potravín obohatených omega-3 nenasýtenými mastnými kyselinami. Najmä v rybách:

Navyše potraviny s vysokým obsahom selénu a zinku budú užitočné. Tu lekári pravdepodobne poradia, aby ste do stravy pridali vločky, pohánka, vajcia, slaninu a biele huby.

Obmedzenie príjmu soli je primárne zamerané na boj proti edému. To isté platí aj pre príjem tekutín. Štandardná hranica pre osoby s podobnou chorobou nie je viac ako jeden a pol litra vody denne, dokonca aj v horúcom počasí.

Dávajte pozor na režim prevádzky. Vo všeobecnosti sa odporúča vykonávať pracovnú činnosť v skrátenom pracovnom dni. Ak to nie je možné, potom nie je dovolené porušovať režim spánku a odpočinok. S kardiomyopatiou akéhokoľvek druhu je dôležité spať v noci, inak sa všetko úsilie o boj s touto chorobou zníži.

Zvlášť dôležité je psychologický postoj k boju proti dilatovanej kardiomyopatii. Je dôležité si uvedomiť, že akékoľvek najúspešnejšie taktiky na liečbu choroby neprinesú želaný výsledok, ak človek neverí v pozitívny výsledok. Štatistiky prežitia, samozrejme, nie sú najpriaznivejšie, ale zároveň existuje toľko ľudí s podobnou diagnózou na celom svete, čo vedie k slušnému životnému štýlu v každom veku.

Preventívne opatrenia

Nemožno povedať, že existuje špeciálna metóda, ktorá umožňuje znížiť pravdepodobnosť dilatovanej kardiomyopatie na nulu. Ak existuje genetická predispozícia v rodine, potom je samozrejme potrebné podstúpiť ročné kardiologické vyšetrenie.

Často majú tí, ktorí mali prípady ochorenia medzi príbuznými, odporúčané odmietnuť profesionálne športy a neodporúča sa, aby si vybrali povolanie tam, kde budú musieť čeliť zvýšenému fyzickému stresu na tele.

Najzákladnejšie preventívne opatrenia, ako akákoľvek iná choroba, v prípade kardiomyopatií všetkých typov sa nelíšia. Je potrebné úplne vzdať zlé návyky, dodržiavať režim spánku a odpočinku, získať zdravú a vyváženú stravu.

Dilatovaná kardiomyopatia s úspechom modernej medicíny nie je veta. Samozrejme, je to veľmi nepríjemná diagnóza, ale včasná liečba ochorenia môže výrazne znížiť riziko náhlej smrti. Hlavná vec je pri prvých nepríjemných príznakoch srdca hľadať lekársku pomoc. Inak, keď sa ochorenie začína rozvíjať a ide do pokročilého štádia, existuje veľké riziko, že sa na operačnom stole.

Avšak aj pri najhoršom scenári je možné predĺžiť život kvôli kompetentnému chirurgickému zásahu. Päťročné prežitie pacientov s diagnózou dilatovanej kardiomyopatie dosahuje v priemere 80%. Ak budete dodržiavať všetky pokyny kvalifikovaného ošetrujúceho lekára, viesť správny životný štýl a mať potrebný mentálny postoj, potom je celkom možné zachovať slušnú kvalitu života.

Okrem Toho Čítal O Plavidlách

Šesť účinných spôsobov, ako zlepšiť cerebrálny obeh

Z tohto článku sa dozviete, ako zlepšiť krvný obeh v mozgu, v akých prípadoch a na aký účel by sa malo urobiť. Keďže poškodenie krvného obehu ovplyvňuje mozog, existuje niekoľko účinných spôsobov, ako to zlepšiť.

Normálny tlak a pulz osoby podľa veku: tabuľka, abnormality

Z tohto článku sa dozviete: aký tlak je normálny v rôznych vekových kategóriách. Ak sa odchýlka od normy považuje za patológiu a kedy - nie.

varicocele

Varikokéla je dilatácia spermatickej šnúry. Vyskytuje sa počas puberty a najväčšej sexuálnej potencie, t.j. počas obdobia najväčšieho krvného spánku na pohlavné orgány. Lokalizovaná v 95% prípadov na ľavej strane, kde sú podmienky na odtok krvi z miešku horšie ako vpravo.

Prípravky na liečbu aterosklerózy dolných končatín: dávky a mechanizmus ich účinku

Zvýšený cholesterol a lipidová nerovnováha vedú u väčšiny pacientov k rozvoju aterosklerózy dolných končatín. Musíte byť vyhradený s vytrvalosťou a trpezlivosťou na zastavenie choroby, ale každý to môže urobiť.

Norma krvných doštičiek

Krvné doštičky sú malé krvné doštičky, ktoré sa tvoria v bunkách červenej kostnej drene a hrajú dôležitú úlohu v procesoch hemostázy a trombózy.
Je to na krvných doštičkách, že krv je zadržaná v kvapalnom stave, závisí rozpúšťanie vytvorených krvných zrazenín a ochrana stien krvných ciev pred poškodením.

Liečba kŕčových žíl laserovou koaguláciou. V nohách je pravda

Kŕčové žily alebo kŕčové žily v každodennom živote sú často označované ako "choroba unavených nôh". V skutočnosti sú však faktory, ktoré ju spôsobujú, oveľa komplikovanejšie.