Arytmie srdca - porušenie frekvencie, rytmu a sekvencie kontrakcií srdca. Môžu sa vyskytnúť pri štrukturálnych zmenách v systéme vodivosti pri ochoreniach srdca a (alebo) pod vplyvom vegetatívnych, endokrinných, elektrolytických a iných metabolických porúch, s intoxikáciou a niektorými liečivými účinkami.

Často alebo dokonca s výraznými štrukturálnymi zmenami myokardu je arytmia spôsobená čiastočne alebo hlavne metabolickými poruchami.

Srdcová arytmia, čo je a ako sa liečiť? Zvyčajne srdce kontraktuje v pravidelných intervaloch s frekvenciou 60-90 úderov za minútu. V súlade s potrebami tela môže buď spomaliť svoju prácu, alebo urýchliť počet kusov za minútu. Podľa definície, WHO, arytmia je akýkoľvek rytmus srdca, ktorý sa líši od obvyklého sínusového rytmu.

dôvody

Prečo sa vyskytuje srdcová arytmia a čo je to? Príčiny arytmií môžu byť funkčné poruchy nervovej regulácie alebo anatomické zmeny. Často sú srdcové arytmie symptómom ochorenia.

Medzi patológie kardiovaskulárneho systému sú tieto ochorenia sprevádzané arytmiami:

 • koronárna srdcová choroba spôsobená zmenami štruktúry myokardu a rozšírením dutín;
 • myokarditída spôsobená poruchou elektrickej stability srdca;
 • srdcové defekty v dôsledku zvýšeného zaťaženia svalových buniek;
 • zranenia a chirurgické zákroky na srdci vedú k priamemu poškodeniu cesty.

Medzi hlavné faktory vyvolávajúce vývoj arytmie sú tieto:

 • závislosť na energetických nápojoch a kofeínu;
 • nadmerná konzumácia alkoholu a fajčenie;
 • stresu a depresie;
 • nadmerné cvičenie;
 • metabolické poruchy;
 • ochorenia srdca, ako sú malformácie, ischemická choroba, myokarditída, hypertenzia a iné stavy;
 • narušenie práce a choroby štítnej žľazy;
 • infekčné procesy a plesňové infekcie;
 • v období menopauzy;
 • choroby mozgu.

Idiopatická arytmia sa vzťahuje na stav, keď po komplexnom vyšetrení pacienta príčiny zostávajú nešpecifikované.

klasifikácia

V závislosti od tepovej frekvencie sa rozlišujú tieto typy arytmií:

 1. Sínusová tachykardia. Olovo v tvorbe elektrických impulzov v myokarde je sínusový uzol. Pri sínusovej tachykardii srdcová frekvencia prekračuje 90 úderov za minútu. Je to pocit človeka ako tlkot srdca.
 2. Sínusová arytmia. Ide o abnormálne striedanie srdcovej frekvencie. Tento typ arytmie sa zvyčajne vyskytuje u detí a dospievajúcich. Môže byť funkčný a súvisí s dýchaním. Keď vdychujete, kontrakcie srdca sa stávajú čoraz častejšie a keď vydychujete, stávajú sa menej častými.
 3. Sinusová bradykardia. Je charakterizovaný poklesom srdcovej frekvencie na 55 úderov za minútu alebo menej. To je možné pozorovať u zdravých, fyzicky vyškolených jedincov v pokoji, vo sne.
 4. Paroxysmatická fibrilácia predsiení. V tomto prípade hovoríme o srdcových palpitáciách s pravým rytmom. Frekvencia kontrakcií počas útoku dosahuje 240 úderov za minútu, spôsobuje slabý stav, zvýšené potenie, bledosť a slabosť. Dôvod tejto podmienky spočíva v objavení sa ďalších impulzov v predsieni, v dôsledku čoho sa výrazne znižujú doby odpočinku srdcového svalu.
 5. Paroxysmálna tachykardia. To je správny, ale častý rytmus srdca. Srdcová frekvencia sa súčasne pohybuje od 140 do 240 úderov za minútu. Začína a náhle zmizne.
 6. Arytmia. Ide o predčasné (mimoriadne) kontrakciu srdcového svalu. Pocit tohto typu arytmií môže byť buď zosilnený impulz v oblasti srdca, alebo blednutie.

V závislosti od závažnosti a závažnosti srdcových arytmií sa stanovuje režim liečby.

Symptómy srdcovej arytmie

V prípade srdcových arytmií môžu byť príznaky veľmi odlišné a sú determinované frekvenciou a rytmom kontrakcií srdca, ich účinok na intrakardiálnu, cerebrálnu, obličkovú hemodynamiku a funkciu ľavej komory myokardu.

Hlavné príznaky arytmie sú tlkot srdca alebo pocit prerušení, ktorý sa stráca počas práce srdca. Priebeh arytmií môže byť sprevádzaný udusením, angínou, závratmi, slabosťou, mdlobou a rozvojom kardiogénneho šoku.

Symptomatológia závisí od formy arytmie:

 1. Pocit častého, nepravidelného srdcového tepu sa zaznamenáva s fibriláciou predsiení.
 2. Srdcové blednutie a nepríjemné pocity v oblasti srdca - so sínusovou arytmiou.
 3. V extrasystoloch sa pacienti sťažujú na pocity vyblednutia, vyrušenia a prerušenia srdcovej činnosti.
 4. Palpitácie sú zvyčajne spojené so sínusovou tachykardiou.
 5. Paroxysmatická tachykardia sa vyznačuje náhlymi a koncovými údermi srdcového tepu až do 140 až 220 úderov. v minútach
 6. Záchvaty závratov a mdloby - so sínusovou bradykardiou alebo syndrómom chorého sínusu.

Existujú takzvané "hlúpe" arytmie, ktoré sa nevykazujú klinicky. Zvyčajne sa zisťujú fyzikálnym vyšetrením alebo elektrokardiografiou.

Arytmia počas tehotenstva

Prognóza tehotenstva a nadchádzajúcej porady závisí od toho, ako srdce ženy reaguje na očakávané udalosti. Nemožno však zabudnúť, že samotné tehotenstvo, ktoré nie je bežným stavom, môže spôsobiť poruchy rytmu a spôsobiť arytmiu. Napríklad výskyt extrasystolickej alebo paroxyzmálnej tachykardie počas tehotenstva spravidla neznamená organickú léziu myokardu a vyskytuje sa u približne 19-20% tehotných žien. A ak sa k tomuto všetkému pripojí neskorá toxikóza, potom nie je potrebné čakať na iného zo srdca, arytmie sa zintenzívnia.

Tento typ arytmie, ako úplný alebo neúplný atrioventrikulárny blok, nepredstavuje osobitné nebezpečenstvo pre zdravie ženy. Navyše, tehotenstvo prispieva k zvýšeniu komorovej frekvencie, takže opatrenia sú vykonávané iba v prípadoch poklesu pulzu na 35 a nižších úderov za minútu (pomôcka pre pôrodu - uloženie pôrodnej kliešte). Ale s organickou chorobou srdca sú ženy liečené zvýšenou pozornosťou, pretože výskyt fibrilácie predsiení v takejto situácii je kontraindikáciou pre zachovanie tehotenstva. Navyše, výber spôsobu doručenia pred termínom si vyžaduje aj osobitnú starostlivosť. Zdá sa, že je to tak benígne, v iných prípadoch cisársky rez u takýchto pacientov môže byť ohrozený tromboembolizmom v systéme pľúcnej tepny (PE).

Samozrejme, nikto nemôže zakázať tehotenstvo nikomu, takže ženy so srdcovým ochorením vedome konajú riskovať svojou drahou túžbou stať sa matkou. Keďže tehotenstvo sa už stalo, musia sa prísne dodržiavať predpisy a odporúčania lekára: dodržiavať plán práce a odpočinku, prijímať potrebné lieky a v prípade potreby byť hospitalizovaný pod dohľadom lekárov. Pôrod týchto žien sa spravidla uskutočňuje na špecializovanej klinike, kde môže žena v prípade nepredvídaných okolností kedykoľvek dostať pohotovostnú lekársku starostlivosť (berúc do úvahy ochorenie srdca).

diagnostika

Ak sa vyskytnú príznaky arytmie, lekár predpíše kompletné vyšetrenie srdca a krvných ciev, aby zistil jeho príčinu. Primárne diagnostické metódy počúvajú srdce a EKG.

Ak patológia nie je trvalého charakteru, používa sa monitorovanie Holtera - denné zaznamenávanie srdcových rytmov pomocou špeciálnych senzorov (vykonávaných v nemocničných oddeleniach). V niektorých prípadoch pasívny výskum nestačí. Potom lekári indukujú arytmiu umelo. Na tento účel bolo vypracovaných niekoľko štandardných testov. Tu sú:

 • fyzická aktivita;
 • mapovanie;
 • elektrofyziologické vyšetrenie;
 • test s naklonenou tabuľkou.

Liečba srdcových arytmií

V prípade diagnostikovanej srdcovej arytmie sa voľba taktickej liečby uskutočňuje s prihliadnutím na príčinu, typ poruchy srdcového rytmu a celkový stav pacienta. Niekedy na obnovenie normálneho fungovania srdca postačí vykonať lekársku korekciu základnej choroby. V iných prípadoch môže pacient vyžadovať lekárske alebo chirurgické ošetrenie, ktoré sa musí vykonať pod systematicky kontrolovaným EKG.

Lieky používané v liečbe arytmií:

 • blokátory kalciového kanála - verapamil / diltiazem;
 • betablokátory - metoprolol / bisoprolol / atenolol;
 • blokátory draslíkových kanálov - cordaron / sohexal;
 • blokátory sodíkového kanála - novokainid / lidokaín.

Chirurgická liečba sa používa v štádiách vážnej degradácie svalového srdcového tkaniva. Môžu byť priradené nasledujúce postupy:

 • srdcová stimulácia;
 • implantácia kardioverterového defibrilátora;
 • ablácia rádiofrekvenčného katétra.

Liečba srdcových arytmií, najmä jej komplexných foriem, sa vykonáva iba kardiológom. Aplikujte uvedené lieky iba podľa prísnych indikácií, v závislosti od typu arytmie. Na začiatku liečby by sa výber lieku mal vykonávať pod dohľadom lekára av ťažkých prípadoch iba v nemocnici. Vzhľadom na diagnózu lekár zvolí farmakoterapiu.

Ľudové opravné prostriedky

Ihneď si všimneme, že pri diagnostike srdcovej arytmie by ľudové lieky mali byť použité len ako doplnok k tradičným liekom, ale v žiadnom prípade by nemali byť nahradené. V skutočnosti bylinky len zrýchľujú proces hojenia, ale nie sú schopní úplne vyliečiť človeka. To je to, čo by sa malo postupovať pri výbere vašich obľúbených receptov.

 1. Nalejte 30 plodov hlohu s pohárom vriacej vody a zmes na malý oheň po dobu 10-15 minút. Odvar je konzumovaný čerstvý v rovnakých dávkach počas dňa.
 2. Zmiešajte jednu fľašu liehovinovej tinktúry s valeriánom, hlohom a matkou. Zmes dobre pretrepte a umiestnite do chladničky 1-2 dni. Liek sa užíva 30 minút pred jedlom, 1 čajová lyžička.
 3. Varenie pohára vody do smaltovej panvice a potom pridajte 4 gramy byliniek Adonis. Varte zmes za 4-5 minút na nízkej teplote, potom ju ochlaďte a panvicu umiestnite na teplé, suché miesto po dobu 20-30 minút. Napklenený vývar sa uchováva v chladničke, 1 lyžičku 3 krát denne.
 4. Odrežte 0,5 kg citrónov a naplňte ich čerstvým medom, pridajte k zmesi z 20 jadier, odstránených zo semien marhúľ. Dôkladne premiešajte a vezmite 1 polievkovú lyžicu ráno a večer.

účinky

Priebeh akýchkoľvek arytmií môže byť komplikovaný ventrikulárnou fibriláciou a flutterom, čo je ekvivalent zastavenia krvného obehu a vedie k smrti pacienta. Už v prvých sekundách sa objavia závraty, slabosť, potom - strata vedomia, mimovoľné močenie a kŕče. Krvný tlak a pulz nie sú detegované, zastavuje sa dýchanie, žiaci sa dilatujú - dochádza k klinickej smrti.

U pacientov s chronickým zlyhaním obehu (angína pektoris, mitrálna stenóza) sa počas paroxyzmy tachyarytmií vyskytuje dyspnoe a môže sa vyvinúť pľúcny edém.

Pri úplnom atrioventrikulárnom bloku alebo asystole sa môžu objaviť synkopálne stavy (záchvaty Morgagni-Adems-Stokes charakterizované epizódami straty vedomia), spôsobené prudkým poklesom srdcového výkonu a krvného tlaku a poklesom prívodu krvi do mozgu.

Tromboembolické poruchy fibrilácie predsiení v každom šiestom prípade vedú k cerebrálnej mozgovej príhode.

prevencia

Dokonca aj keď viete, čo je táto choroba, akákoľvek rada, ako liečiť arytmiu, bude zbytočná, ak nebudete dodržiavať jednoduché pravidlá prevencie doma:

 1. Ranné cvičenie alebo atletika.
 2. Monitorujte hladinu cukru v krvi a krvný tlak
 3. Prestaňte všetky zlé návyky.
 4. Udržujte svoju váhu v normálnych medziach.
 5. Udržiavať najzdútnejší, rovnomerný spôsob života, minimálne vystavený nadmerným emóciám, stresom a napätiu.
 6. Správna strava, pozostávajúca výlučne z prírodných produktov.

Ak sa objavia prvé príznaky arytmie, potom by ste nemali čakať na pridanie vážnejších symptómov, okamžite kontaktujte svojho lekára, potom riziko komplikácií a váženie celkovej pohody bude oveľa nižšie.

výhľad

Pokiaľ ide o prognózu, arytmie sú veľmi nejednoznačné. Niektoré z nich (supraventrikulárne extrasystoly, vzácne extrasystoly komôr), ktoré nie sú spojené s organickou chorobou srdca, nepredstavujú hrozbu pre zdravie a život. Fibrilácia predsiení môže naopak spôsobiť život ohrozujúce komplikácie: ischemická mŕtvica, závažné srdcové zlyhanie.

Najzávažnejšie arytmie sú flutter a ventrikulárna fibrilácia: predstavujú bezprostrednú hrozbu pre život a vyžadujú resuscitáciu.

Zlyhanie srdcového rytmu: príčiny, symptómy a liečba

Porucha srdcového rytmu je vhodný názov v medicíne - arytmia. Patológia je porucha frekvencie, pravidelnosť práce orgánu, narušenie elektrickej vodivosti. Niekedy sa choroba vyskytuje na pozadí mdloby, závraty spôsobené nedostatkom vzduchu a bolesťou v oblasti srdca. Diagnostiku môžete vykonať pomocou inštrumentálneho a fyzického výskumu. V priebehu terapie sa používajú techniky srdcovej chirurgie a lieky.

Vlastnosti arytmie

Mnohí ľudia majú obavy v otázke, čo robiť, ak niekto zlyhá? Stručný prehľad tejto srdcovej choroby vám pomôže. Arytmia alebo zlyhanie srdcového rytmu je všeobecný pojem, ktorý naznačuje poruchu vo výskyte a prenose elektrického impulzu. Patológia je veľmi nebezpečná, má negatívne dôsledky.

Porucha rytmu sa prejavuje na pozadí poruchy vodivosti kardiovaskulárneho systému, ktorá obnovuje pravidelné a konzistentné kontrakcie. Funkčné, organické faktory by sa mali považovať za príčinu zlyhania srdcového rytmu. Arytmia môže spôsobiť nebezpečné zmeny. Ani infarkt. Charakteristika choroby naznačuje vznik silného impulzu, vyblednutiu orgánu a prerušenie jeho práce. Niekedy mdloba, bolesť v hrudi, dýchanie, slabosť a závrat.

Ak nedáte diagnostiku včas a nezačnete včasnú, kompetentnú liečbu, môžu sa objaviť príznaky angíny. Pri tejto chorobe existuje riziko srdcového zlyhania alebo pľúcneho edému.

Poruchy srdcového vedenia a rytmu spôsobujú smrť u detí i dospelých v 15% všetkých prípadov. Príčiny patológie a liečby zlyhania srdcového rytmu určuje kardiológ.

 • bradykardia;
 • fibrilácia predsiení;
 • tachykardia;
 • arytmie.

Špecifický rytmus, frekvencia, sekvencia kontrakcií sú riadené vodivým systémom. V prípade porážky sa objavia znaky arytmie. Ak sa balíky Gis dostanú pod útok, objaví sa blokáda, a to porucha vodivosti. Dôsledkom toho je nesprávna koordinácia fungovania komôr, predsiení.

Príčiny vývoja

Skôr ako sa naučíte liečiť patológiu, mali by ste zvážiť jej opis a pôvod. Príčiny zlyhania srdcového rytmu môžu spočívať v iných ochoreniach. Určuje ich lekár, pre ktorý sa vykonáva podrobná diagnostika.

V súlade s etiologickými faktormi a mechanizmom vzniku ochorenia existujú dve formy arytmie - funkčné a organické. Pokiaľ ide o druhú, je častým spoločníkom myokarditídy, ischemickej choroby srdca, zranenia, poruchy, nedostatočnosť, ESR, komplikácie po operácii.

Ak dôjde k poruche srdcovej činnosti, príčinou môže byť:

 • únava;
 • stresové situácie, nedostatok spánku, dobrý oddych;
 • zlé návyky;
 • nesprávna strava, nadváha;
 • poškodenie mozgu, ktoré negatívne ovplyvňuje ľudský nervový systém;
 • patológia v chrbtici;
 • porušovanie práce rôznych orgánov a systémov;
 • gynekologické ochorenia;
 • vysoký krvný tlak, choroby kardiovaskulárneho systému, ischemická choroba srdca, srdcový infarkt, mŕtvica;
 • účinok toxínov, škodlivých látok na telo;
 • samoliečba;
 • patológia štítnej žľazy, diabetes mellitus.

S cieľom poskytnúť prvú pomoc včas počas vysielacieho času je vhodné vedieť, ako príznaky srdcového zlyhania vyzerajú. Je zaujímavé, že zmena rovnováhy elektrolytov v tomto orgáne vyvoláva vývoj arytmie. Proces značne komplikuje kontraktilnú kapacitu svalu.

Klinický obraz

Počas útoku môže byť potrebná núdzová lekárska starostlivosť. Preto je dôležité vedieť o príznakoch poruchy srdcového rytmu a nebezpečných indikátoroch.

 • závraty;
 • silná slabosť, zimnica;
 • búšenie srdca, prítomnosť vyblednutia a prerušenia;
 • angína pectoris;
 • dusenie;
 • kardiogénny šok;
 • mdloby;
 • nevoľnosť.

Počas útoku by ste mali urobiť všetko pre zmiernenie stavu pacienta. Potrebujete vedieť, aký liek alebo ľudový liek pomôže zvládnuť zhoršené ochorenie.

Arytmia môže byť smrteľná. Od prvých sekúnd sa objavujú slabosti, závraty, kŕče. Nie je možné určiť impulz a tlak, poškodenie dychu. Dosiahne sa dilatácia žiaka a môže sa vyskytnúť klinická smrť. Ak má pacient asystoliu, existuje riziko vzniku synkopálneho stavu. V prípade fibrilácie predsiení je tromboembolická komplikácia ukončená mŕtvicou.

Metódy diagnostiky a terapie

Primárna etapa diagnostiky vykonáva terapeut, kardiológ. Potom sa použijú inštrumentálne štúdie.

Diagnóza srdcovej arytmie:

 • EKG;
 • Ultrazvuk srdca;
 • lekárske vyšetrenie;
 • meranie pulzu, krvný tlak;
 • Monitorovanie EKG, krvný tlak;
 • OAM, KLA, elektrolyty.

Najčastejšou príčinou patológie je chronická forma ochorenia koronárnych artérií, hypertenzia, zlyhanie srdca. V tomto prípade sú predpísané lieky a pilulky, ktoré vykazujú vysokú účinnosť v terapii.

Hlavné lieky na arytmiu:

 • statíny;
 • ACE;
 • blokátory beta-adrenoreceptorov;
 • diuretiká;
 • inhibítory angiotenzínu;
 • kardiovaskulárne lieky.

Dobrý účinok sa pozoruje pri ich stabilnom používaní. Lieky môžu predpisovať iba ošetrujúci lekár. Dobre pomôžte antiarytmickým liekom: "Sotaleks", "Propanorm", "Kordaron". Prispievajú k zvyšku srdcového svalu. Veľmi dôležitá je prevencia, čo znamená zdravý životný štýl, miernu telesnú aktivitu, užívanie určitých liekov.

Tradičné metódy liečby arytmií:

 1. Môžete urobiť infúziu prasličky, budete potrebovať sušené listy. Varenie: 2 lyžičky. suroviny varené v pohári vriacej vody. Kmeň za dvadsať minút. Vezmite každé 2 hodiny na lyžicu.
 2. Mäty piepornej. V 200 ml vriacej vody pripravte čajovú lyžičku bylín. Trvať na pol hodinu, piť raz za deň za rok.
 3. Boj proti tachykardii: rezané špargľové klíčky - 1 polievková lyžica. lyžičku, nalejte 250 ml vriacej vody, zabaľte. Trvať na hodine, piť denne na 2 polievkové lyžice. l. asi mesiac.
 4. Zmiešajte rovnaké množstvá čiernej reďkovovej šťavy s tekutým medom. Vezmite 3 lyžičky. po jedle.
 5. Nechtík. Na 0,5 litra teplej vody 1 polievková lyžica. l. kvety rastliny. Chladenie. Vezmite 100 ml 4-5 krát denne.

Postup liečby by sa mal koordinovať s lekárom, aby sa zabránilo vedľajším účinkom a komplikáciám.

Väčšina prípadov neohrozuje zdravie a život. Prvotná forma patológie, ktorá prispieva k rozvoju cievnej mozgovej príhody a srdcového zlyhania, si zasluhuje osobitnú pozornosť. Zvláštna hrozba a negatívne dôsledky sú pozorované pri fibrilácii, pri trepaní komôr.

Zlyhanie srdcového rytmu je teda nebezpečným ochorením, ktoré je plné vývoja mnohých komplikácií, ako aj negatívnych následkov. Ak sa objavia podozrivé príznaky, mali by ste sa poradiť s lekárom a podstúpiť profylaktické vyšetrenie. Je prísne zakázané zaobchádzať s vlastnou liečbou.

V akých prípadoch ide o porušenie srdcového rytmu, príčiny, liečbu a prevenciu

Porucha srdcového rytmu alebo jednoducho arytmia je komplexný stav, v ktorom sa môže vyskytnúť nielen porušenie srdcovej frekvencie, ale aj ich rytmus a konzistencia sú narušené.

Normálny srdcový rytmus je veľmi dôležitý pre koordinovanú prácu všetkých zložiek tela. Kód srdcovej arytmie podľa ICD 10 - I49, kde sú kombinované všetky typy porúch.

Príčiny porúch rytmu sú veľmi odlišné. Pocit prerušenia sa prejavuje takmer okamžite po vzniku problému. Koniec koncov, v normálnom stave sme ani nepomýšľali na skutočnosť, že je taký dôležitý orgán ako srdce.

Jednou z bežných príčin arytmií je stres alebo emočný stres. Platí to najmä pre ľudí s nestabilnou psychikou a ochorením nervového systému (centrálneho a vegetatívneho). Takíto ľudia by mali byť pozorní k okoliu.

Ako je správna srdcová frekvencia

Potom do 0,05 sekundy vstúpia do atrioventrikulárneho uzla. Počas tohto obdobia sú atria znížené. Potom sú signály prenášané do tkaniva komôr cez zväzky vlákien komory, čo ich spôsobuje systóliou.

Porucha rytmu sa môže vyskytnúť, ak funkcia myokardu zlyhá:

 • automatizmus;
 • vodivosť;
 • popudlivosť;
 • kontraktility.

Požadovaná srdcová frekvencia je riadená mozgovou kôrou. Avšak myokard nie je vždy znížený s rovnakým rytmom - počas spánku, jeho zníženie by sa malo znížiť počas cvičenia - naopak, je urýchlené.

Táto funkcia je zabezpečená vagusmi a sínusovými nervmi prenášajúcimi signály z mozgovej kôry, ako aj hormóny hypofýzy.

Poruchy srdcového rytmu - čo to je

Arytmia alebo porušenie rytmických kontrakcií srdca je veľmi bežná patológia charakterizovaná znížením alebo zvýšením srdcového rytmu, ako aj jeho nepravidelnosťou.

Mechanizmy arytmie

Faktory, ktoré vyvolávajú patologickú zmenu srdcového rytmu, sú rôzne a závisia od typu arytmie:

 • tachykardia alebo bradykardia (zvýšenie alebo zníženie počtu kontrakcií, ale konštantný rytmus) sú vyvolané narušením fungovania nervovej a hormonálnej regulácie, napríklad pri strese, psychologickej traume, intoxikácii tela po infekcii. Sú tiež spôsobené srdcovými patológiami - vývojom nádorov, zápalom, degeneráciou a srdcovým zlyhaním.
 • nodulárny typ kontrakcie - z atrioventrikulárneho uzla vzniká v dôsledku prenosu funkcie na silnejšiu nervovú križovatku. Jedná sa o zriedkavý typ arytmií a zvyčajne sa vyskytuje u pediatrických pacientov.
 • iná forma patológie, idioventrikulárna, sa vyskytuje vtedy, keď sa puls vyvíja v komorách a prenáša sa z nich na predsiene;
 • Extrasystol sa vyvíja počas tvorby ďalších zdrojov oblasti excitácie, ktoré majú svoje vlastné miesto. Vznikajú pred prirodzenými impulzmi. Môžu byť jednoduché alebo skupinové. Spravidla sa tieto impulzy vyskytujú v dôsledku nadmerného podráždenia, degenerácie alebo zápalu.

 • paroxyzmálna tachykardia sa vyvíja s nadmernou excitabilitou autonómneho nervového systému a srdcového svalu. Je charakterizovaný záchvatmi a akútnou poruchou rytmických kontrakcií srdca;
 • Poruchy fibrilácie predsiení sú spojené s porušením atrioventrikulárnych spojení. Je charakterizovaná ľubovolnými kontrakciami v dôsledku zníženej koncentrácie draslíka v srdcovej svalovine, zvýšenej excitability akéhokoľvek centra. Vyskytuje sa na pozadí tachykardie alebo bradykardie, má paroxysmálny charakter.

 • blokovanie impulzov v rôznych intervaloch srdcového aparátu môže byť funkčné alebo organické, v tomto prípade môže byť nervové spojenie zlomené nekrotickým miestom, lokalizáciou infarktu srdcového svalu, jazvami pri myokardioskleróze alebo zápalom počas záchvatu reumatizmu u mladých pacientov. Takéto patológie sa líšia v stupni a povahe prerušenia signálu.
 • Špecifická variabilita srdcovej pulzácie sa vyskytuje v akútnom štádiu srdcového ochorenia: prejavuje sa kombinácia niekoľkých patológií. Aby sa vrátil správny rytmus, je potrebná liečba vedúcej choroby, berúc do úvahy elektrolyty, koncentráciu enzýmov v krvi a dĺžku symptómov.

  Ako porucha srdcového rytmu

  Najčastejšie ťažkosti pacientov s arytmiou sú nasledovné:

  • pocity zlyhania rytmických kontrakcií, tlakov alebo úderov v hrudi;
  • v prípade pretrhnutia väzieb - pocit "zastavenia" srdca;
  • závrat, tmavnutie očí;
  • dyspnoe aj keď je uvoľnené;
  • slabý stav; u malých pacientov je viditeľná znížená telesná aktivita;
  • bolesť v srdcovej oblasti - zúženie, bodnutie, stlačenie, dá sa v ľavej ruke alebo lopatke.

  Poruchy srdcového rytmu - klasifikácia

  Porucha srdcového rytmu sa vyskytuje v dôsledku rôznych mechanizmov. V súlade s tým sa rozlišuje niekoľko skupín arytmií:

  1. Zlyhanie vytvárania impulzov:
   • Porucha sínusového uzla:
    • sínusová tachykardia;
    • sínusová bradykardia;
    • sínusová arytmia;
    • syndróm slabosti vodiča rytmu;
    • ukončenia tohto uzla.

 • Impulzy z ďalších zdrojov:
  • náhradná skĺzavá kontrakcia: z atrioventrikulárneho uzla, zo svalového tkaniva komôr a zmiešaná;
  • zmena kardiostimulátora;
  • zrýchlené dodatočné rezy.

 • Ďalšie zdroje budenia nezávislé od automatickej funkcie:
  • arytmie;
  • paroxyzmálna tachykardia.
 • Porucha vedenia:
  • synopatriálny blok;
  • intraatriálny blok;
  • atrioventrikulárny blok;
  • intraventrikulárna blokáda;
  • ventrikulárna asystóla;
  • syndróm predčasnej komorovej kontrakcie.
 • Príčiny porúch srdcového rytmu

  Tvorba arytmií je možná, ak existujú poruchy vo fungovaní niektorých systémov tela:

  • Narušená dodávka krvi. Ak sa do srdca dodá nedostatočné množstvo krvi, vzniká problém pri vytváraní pulzácie, ktorá spôsobuje arytmiu;
  • Poškodenie alebo smrť myokardu. Výsledkom je porušenie priepustnosti impulzov.

  Okrem vyššie uvedeného, ​​tieto ochorenia prispievajú k arytmii:

  • Koronárna choroba. Toto ochorenie vyvoláva vznik arytmií, ktoré môžu viesť k smrti srdca. Vyskytuje sa postupné zúženie krvných ciev, prípadne zastavenie obehu v srdci. Toto vedie k nekróze oblasti myokardu a dochádza k infarktu.
  • Kardiomyopatia. Steny komôr a predsieň. Znižujú sa alebo sú príliš hrubé, v dôsledku toho menej krvi prúdi do aorty a štruktúry tela nedostávajú dostatok výživy.
  • Ochorenie srdcových chlopní. Poruchy vo fungovaní chlopňového aparátu srdca narušujú normálne fungovanie orgánu.

  príznaky

  Najdôležitejšie prejavy arytmie sú nasledovné:

  • pacient je veľmi závratný;
  • srdcový tep má zjavné zmeny;
  • kyslíkový hlad;
  • mdloby alebo slabosť;
  • bolesť v hrudi.

  Symptómy arytmií sú veľmi podobné prejavom iných ochorení. Po zistení týchto symptómov je potrebné konzultovať s lekárom diagnózu ochorenia a predpisovanie liečby.

  diagnostika

  • typ arytmie;
  • dodatočné zdroje impulzov a ich umiestnenie;
  • trajektória excitačnej vlny;
  • stupeň rušenia vedenia;
  • typ blokády väzieb;
  • spojenie s patologickými procesmi srdcového svalu.

  Táto diagnostická metóda môže tiež stanoviť vedľajšie účinky užívania liekov alebo účinnosť liečby.

  Ak chcete zistiť príčinu poruchy srdcového rytmu, preskúmajte:

  • krvný test: stanovenie enzýmovej aktivity, ako aj koncentrácia sodíka, draslíka a bielkovín;
  • ultrazvuk a Doppler: pomôcť identifikovať porušenia vo fungovaní srdcových komôr, ventilov, krvný obeh srdca.

  liečba

  Liečba rôznych typov arytmií by mala mať osobný prístup. Nie vo všetkých prípadoch sa ukazuje obnovenie normálnej srdcovej frekvencie.

  Starostlivosť o pacienta pozostáva z nasledujúcich činností:

  • poskytovanie odpočinku;
  • masáž očných svalov;
  • hlboké dýchanie so zdržaním vo výške inhalácie;
  • používanie tinktúry z hlohu (15-20 kvapiek);
  • horčíkové omietky na projekčnej ploche srdca.

  Rôzne skupiny liečiv sa vyberú tak, aby zastavili ďalšie zdroje pulzu alebo aktivovali metabolizmus vo vláknach srdcového svalu, ako aj obnovili trajektóriu prenosu impulzov.

  Okrem toho je potrebné poradiť sa s chirurgom srdca, aby ste zistili, či je potrebný chirurgický zákrok pre poruchy srdcového rytmu, či sa má vložiť umelý kardiostimulátor. Nemožno odložiť návštevu lekára, pretože nečinnosť pacienta môže viesť k vzniku srdcového zlyhania.

  Musíte pravidelne navštevovať kardiológov. Pacient sa tiež musí naučiť určiť vlastnú pulzáciu a dodržiavať všetky odporúčania lekára: obmedziť fyzickú aktivitu, zbaviť sa zlých návykov.

  Poruchy srdcového rytmu u detí

  Prvé príznaky vývoja detskej arytmie sú:

  • prítomnosť dyspnoe;
  • bledá pokožka;
  • úzkosť bez zjavného dôvodu;
  • nedostatok hmotnosti;
  • zlá chuť.

  U dospievajúcich sa prejavuje porucha srdcového rytmu vo forme:

  • časté mdloby;
  • nepohodlie v hrudníku;
  • pocit neznášanlivosti;
  • letargia;
  • nadmerná únava.

  Faktory, ktoré vyvolávajú vývoj detskej arytmie:

  • rôzne srdcové chyby;
  • genetická predispozícia;
  • intoxikácia tela drogami;
  • abnormality srdca;
  • zápal v orgáne;
  • ochorenia vnútorných orgánov;
  • poškodenie funkcie nervového systému.

  Avšak existujú pomerne nebezpečné formy arytmií u detí, ako je extrasystólia a tachykardia. Závažnosť spočíva v tom, že deti už dlho necítia žiadne nepohodlie vo svojich telách.

  Diagnostikujte ochorenie pomocou elektrokardiografických štúdií, sledovanie Holtera, elektrofyziologické vyšetrenie pažeráka. Niekedy používajú testovanie na simulátoroch na posúdenie funkčného stavu srdca počas cvičenia.

  Liečba pediatrických arytmií sa uskutočňuje podľa formy a štádia ochorenia. Ak lekár zistí, že arytmia je dočasná, lieky nie sú predpísané. V tomto prípade dieťa musí zabezpečiť mier, znížiť fyzickú námahu a snažiť sa vyhnúť sa emočnému stresu.

  V prípade závažnejšieho typu patológie sú lieky predpísané na pomoc pri odstraňovaní príčin ochorenia. Je zriedka potrebné vykonať operáciu - inštaláciu kardiostimulátora.

  Pravdepodobné komplikácie

  Poruchy srdcového rytmu môžu spôsobiť vznik nasledujúcich ochorení:

  • Mŕtvica. Toto ochorenie je charakterizované nekrózou oblasti mozgu, ktorá je extrémne nebezpečná pre ľudský život. Rýchlosť krvného obehu v oblasti predsiení je znížená, kvôli ktorému sa vytvárajú krvné zrazeniny a v dôsledku ich cirkulácie v tele, sú mozgové tepny blokované, čo spôsobuje mŕtvicu.
  • Chronická dekompenzácia srdca. Zjavil sa v neúčinnosti pulzácie srdca, spravidla po dlhom priebehu arytmie. Je potrebné neustále monitorovať rytmus kontrakcií srdca.

  Aby sa zabránilo vývoju arytmií u malých detí, musia kontrolovať svoj denný režim a zúčastňovať sa plánovaných lekárskych vyšetrení. Ak sa choroba vyvinula, mali by ste zistiť príčiny a zastaviť ich. Ak existuje podozrenie, že osoba má poruchu srdcového rytmu, je potrebné sa poradiť s vysoko kvalifikovaným lekárom.

  U dospelých sú preventívne opatrenia:

  • prestať fajčiť a piť alkohol
  • normalizovaný spánok,
  • vyváženej stravy
  • rovnováha medzi prácou a odpočinkom.

  Je tiež potrebné liečiť identifikované ochorenia včas. Srdce je najdôležitejší orgán, od ktorého závisí ľudský život. Ak zistíte akékoľvek poruchy v jeho práci, mali by ste sa poradiť s lekárom.

  Porucha srdcového rytmu

  Porucha srdcového rytmu je klinický prejav, ktorý vo väčšine prípadov indikuje výskyt ochorenia v tele. Tvárou v tvár podobným prejavom môžu dospelí aj deti. Pohlavie tiež nezáleží na tom. Veľké množstvo faktorov, ktoré nie sú vždy spojené s patologickými stavmi srdca, môže viesť k vzniku takéhoto príznaku. Okrem toho existuje skupina úplne neškodných dôvodov.

  Klinický obraz bude určený stavom, ktorý viedol k zmene rytmu, zvýšeniu alebo spomaleniu tepovej frekvencie. Medzi hlavné príznaky sa považujú dýchavičnosť, závrat, kolísanie krvného tlaku, slabosť a bolesť v oblasti srdca.

  Identifikujte príčiny srdcových arytmií pomocou laboratórnych a inštrumentálnych metód vyšetrenia. Terapia bude individuálna, ale základom je liečba a liečba ľudovými prostriedkami.

  Porucha srdcového rytmu v medzinárodnej klasifikácii chorôb je kódovaná niekoľkými hodnotami. Kód ICD-10 je I49.0-I49.8.

  etiológie

  Lekári identifikujú obrovský počet príčin srdcových abnormalít, patologických aj fyziologických.

  Kardiovaskulárne patológie, ktoré majú za následok vznik hlavného symptómu:

  Druhá kategória príčin patologickej povahy zahŕňa ochorenia postihujúce nervový systém. Medzi tieto ochorenia stojí za to zdôrazniť:

  • VVD;
  • neuróza a neurasténia;
  • mŕtvica a ďalšie stavy, ktoré sú charakterizované poškodením cerebrálneho obehu;
  • neoplazmy akéhokoľvek pôvodu v mozgu;
  • traumatické poranenie mozgu.

  Príčiny porúch srdcového rytmu spojené s inými vnútornými orgánmi:

  • diabetes mellitus;
  • nízky alebo vysoký obsah hormónov štítnej žľazy;
  • adrenálne lézie;
  • kýla pažerákovej membrány;
  • široká škála chorôb dýchacieho systému;
  • ulcerózna lézia duodena alebo žalúdka.

  Fyziologické zdroje tohto príznaku:

  • predmenštruačný syndróm je najčastejšou príčinou arytmií u adolescentných dievčat;
  • menopauza;
  • dlhotrvajúci vplyv stresových situácií alebo nervového prepätia;
  • obdobie tehotenstva - keď je tehotenstvo veľmi často nárastom srdcovej frekvencie;
  • zneužívanie zlých návykov;
  • slabá výživa, najmä použitie veľkého množstva kávy;
  • nedostatok spánku;
  • predĺžená hypotermia alebo prehriatie tela.

  Navyše nekontrolovaný príjem určitých skupín liekov môže spôsobiť poruchy srdcového rytmu, napríklad:

  • diuretiká;
  • hormonálne látky;
  • antidepresíva;
  • antibiotiká;
  • lieky obsahujúce kofeín.

  Porušenie srdcového rytmu u detí a v niektorých prípadoch u adolescentov môže byť spôsobené:

  • vrodené ochorenie srdca;
  • genetická predispozícia;
  • ťažká otravou potravou;
  • predávkovanie liekmi;
  • narušenie fungovania centrálneho nervového systému;
  • tok infekčných chorôb;
  • patológií iných vnútorných orgánov uvedených vyššie.

  Stojí za zmienku, že hlavnou rizikovou skupinou sú ľudia vystavení obezite a osoby vo vekovej skupine viac ako štyridsaťpäť rokov.

  V niektorých prípadoch nie je možné určiť príčiny vzniku takého symptómu.

  klasifikácia

  V medicíne je obvyklé rozlišovať nasledujúce typy srdcových arytmií:

  • sínusová tachykardia je stav, v ktorom srdcová frekvencia dosahuje sto päťdesiatkrát a je vyššia za minútu. U zdravého človeka sa môže vyskytnúť na pozadí stresu alebo ťažkej fyzickej námahy;
  • sínusová bradykardia - v takýchto prípadoch je úplne opačná situácia v porovnaní s predchádzajúcou. Srdcová frekvencia klesne pod šesťdesiat úderov za minútu. Podobná porucha u zdravých dospelých sa vyskytuje počas spánku;
  • paroxysmálna tachykardia - srdcová frekvencia sa pohybuje od sto štyridsať až dvadsať úderov za minútu za predpokladu, že osoba je v pokoji. Táto podmienka vyžaduje naliehavú prvú pomoc;
  • extrasystólia - porucha charakterizovaná skutočnosťou, že niektoré časti srdca kontrahujú po uplynutí času. Vzniká pri akýchkoľvek problémoch so srdcom v prípadoch predávkovania s liekmi, drogami alebo alkoholom. Treba poznamenať, že extravaskulárne deti môžu byť smrteľné;
  • atriálna fibrilácia - sa líši od úderov v tom, že zníženie určitých skupín srdcových svalov sa vyskytuje chaoticky. Frekvencia komorových kontrakcií môže dosiahnuť sto päťdesiat úderov za minútu a atria v tomto čase nemôže byť vo všeobecnosti znížená;
  • idioventrikulárny srdcový rytmus, ktorý má opačný smer impulzu - od komôr k predsieniam;
  • nodulárna forma rytmu - je pomerne zriedkavým typom poruchy srdcového rytmu, ale vo väčšine prípadov sa pozoruje u detí.

  symptomatológie

  Nebezpečenstvo arytmií spočíva v tom, že sa vo všeobecnosti nemôže prejaviť, prečo človek nemusí dokonca ani podozrievať, že existuje takéto porušenie. Práve z tohto dôvodu sa pri preventívnych vyšetreniach veľmi často vyskytuje narušenie srdcového rytmu.

  Avšak v niektorých prípadoch sú poruchy rytmu srdcových kontrakcií sprevádzané nasledujúcimi príznakmi:

  • dýchavičnosť, ktorá sa prejavuje buď s miernou fyzickou námahou alebo v kľude;
  • pocit "úderov" v hrudi;
  • intenzívny závraty;
  • znížená zraková ostrosť alebo tmavnutie očí;
  • neprimeraná slabosť a únava;
  • dieťa nevykazuje zvyčajnú aktivitu a záujem o veci alebo ľudí;
  • bolesť v oblasti srdca. Takýto prejav môže mať iný charakter, napríklad bodnutie alebo drvenie;
  • ožarovanie bolesti v ľavej ruke a oblasti lopatky;
  • zmena správania pacienta;
  • pocit nedostatku dychu;
  • slabý stav.

  Treba poznamenať, že tieto sú ďaleko od všetkých príznakov poruchy srdcového rytmu, ich prítomnosť a intenzita prejavu sa budú líšiť od pacienta k pacientovi.

  V prípadoch jedného alebo viacerých symptómov musí byť obeti poskytnutá prvá pomoc. Najprv je potrebné zavolať záchrannú službu a počas čakania dodržiavať pravidlá prvej pomoci:

  • ubezpečte pacienta a dajte ho tak, aby horná časť tela bola vyššia ako dolné končatiny - s rýchlou srdcovou frekvenciou, so zriedkavým pulzom, postavenie osoby by malo byť opačné;
  • poskytovať čerstvý vzduch v miestnosti;
  • uvoľniť pacienta z úzkych a stiesnených odevov;
  • každých pätnásť minút na meranie krvného tlaku a ukazovateľov srdcovej frekvencie, zaznamenajte ich na neskoršiu prezentáciu hosťujúcim lekárom;
  • dať pacientovi sedatívnu medikáciu. Ak sa útok prvýkrát nevyvinie, potom uveďte tie lieky, ktoré majú normalizovať stav, ale pod podmienkou, že sú predpísané ošetrujúcim lekárom.

  diagnostika

  Ak chcete zistiť príčiny výskytu a typu poruchy srdcového rytmu, lekár by mal:

  • študovať históriu ochorenia a históriu života pacienta - niekedy bude schopný poukázať na faktory, ktoré vedú k poruchám srdcového rytmu
  • vykonať objektívne vyšetrenie - určiť zvýšenie alebo spomalenie srdcovej frekvencie, ako aj merať krvný tlak;
  • starostlivo rozhovor s pacientom, ak je vedomý, frekvencie výskytu záchvatov arytmií, prítomnosti a stupňa intenzity príznakov.

  Medzi inštrumentálne metódy vyšetrenia v rozpore so srdcovým rytmom je zdôrazniť:

  • EKG vrátane denného monitorovania;
  • testovanie bežeckého pásu a ergometria na bicykli;
  • transesofageálny EKG;
  • Doppler;
  • US.

  Medzi laboratórnymi testami majú špecifické krvné testy diagnostickú hodnotu, ktorá môže byť použitá na určenie zápalového poškodenia srdca.

  liečba

  Čo robiť a ako liečiť pacientov so zhoršenou srdcovou frekvenciou pozná kardiológ. Po prvé, je potrebné zbaviť sa príčiny vzniku hlavného symptómu, pretože je predpísaný individuálny režim liečby. Zvlášť opatrne zvolená liečba pre deti a ženy počas tehotenstva.

  Predpísaná je korekcia porušenia srdcovej frekvencie, ktorá sa vykonáva pomocou:

  • antiarytmické lieky;
  • komplexy vitamínov;
  • inštalácia kardiostimulátorov;
  • fyzioterapeutických postupov, medzi ktoré patrí vplyv nízkofrekvenčného magnetického poľa, oxidu uhličitého a radónových kúpeľov.

  V niektorých prípadoch môžu pacienti odhaliť túžbu po liečbe ľudovými liekmi, ale to môže byť vykonané až po konzultácii so svojím lekárom. Najúčinnejšie z nich sú:

  • kvety nealkoholové;
  • kôra horského popola;
  • modré kvetinky medveďa;
  • rašelina a fenykl;
  • valerian koreň;
  • listy divokej jahody;
  • mätový a citrónový balzam;
  • jablká a med;
  • cibuľa a zeler;
  • poľná prasnica a hloh;
  • divoká ruža a reďkovka;
  • čakanka a orechy.

  komplikácie

  Mnoho pacientov si neuvedomuje nebezpečenstvo porúch srdcového rytmu. Ignorovanie príznakov a neochota hľadať kvalifikovanú pomoc môže viesť k nasledujúcim komplikáciám:

  prevencia

  Aby ste predišli problémom s výskytom poruchy srdcového rytmu, musíte:

  • úplne opustiť závislosť;
  • viesť aktívny životný štýl;
  • jesť správne a vyvážené;
  • užívajte iba lieky predpísané klinikom a prísne dodržiavať dávkovanie;
  • udržiavať normálnu telesnú hmotnosť;
  • ak je to možné, vyhnúť sa stresu;
  • znížiť vplyv príliš vysokých alebo nízkych teplôt na telo;
  • absolvovať pravidelnú lekársku prehliadku.

  Prognóza poruchy srdcového rytmu priamo závisí od typu poruchy, príčiny, ktorá viedla k takej poruche, včasnom prístupe k kardiológovi, komplexnej terapii a vekovej kategórii pacienta.

  "Porušenie srdcového rytmu" sa pozoruje u chorôb:

  Amyloidóza je postihnutie, ktoré môže postihnúť všetky orgány v tele. Hlavným dôvodom jeho vývoja je akumulácia amyloidového proteínu v tkanivách, ktoré by normálne nemali byť v tele. Spravidla toto porušenie produkcie bielkovín ovplyvňuje telo ľudí od 60 rokov a starších. Najnebezpečnejšou vecou je, že amyloidóza AA a A1 sa môže stať "katalyzátorom" takých ochorení, ako je skleróza, nedostatočnosť vnútorných orgánov a dokonca aj atrofia končatín.

  Aneuryzma srdca je mimoriadne zložitý patologický stav, ktorý môže kedykoľvek spôsobiť masívnu krvnú stratu a viesť k smrti pacienta. Aneuryzma vzniká zriedením a vypuknutím časti myokardu a pri každom následnom srdcovom impulse sa jej steny stávajú len tenšou, a preto sú len nejakým časom, kedy sa bez liečby roztrhne srdcová aneuryzma.

  Ebsteinova anomália (synchrónna Ebsteinova anomálie, Epsteinova anomália) je srdcová chyba, ktorá sa vyskytla v štádiu vývoja plodu. Toto ochorenie spočíva v znížení objemu dutiny pravej komory na pozadí nárastu dutiny pravého predsieňa.

  Antifosfolipidový syndróm je ochorenie zahŕňajúce celý komplex symptómov súvisiaci so zhoršeným metabolizmom fosfolipidov. Podstata patológie spočíva v tom, že ľudské telo prijíma fosfolipidy pre cudzie telesá, proti ktorým vytvára špecifické protilátky.

  Aortálna nedostatočnosť je patologický proces v srdci, ktorý je charakterizovaný neúplným prekrytím aortálneho otvoru s letáckymi mitrálnymi chlopňami. To znamená, že medzi nimi vzniká medzera, ktorá zase vedie k pretečeniu krvi v ľavej komore. To sa tiahne, čo zhoršuje výkon jeho funkcií. Toto ochorenie je druhou najčastejším ochorením srdca a často je sprevádzané zúžením aorty. Nedostatok aortálnej chlopne je častejšie diagnostikovaný u mužov ako u žien. V závislosti od faktorov výskytu môže byť táto porucha primárna a sekundárna. Preto vývojové faktory sú vrodené patológie alebo choroby.

  Arytmia zahŕňa všetky podmienky, v ktorých sa môže meniť postupnosť srdcových tepien, ich frekvencia a silu, ako aj rytmus. Arytmia, ktorej symptómy sa objavujú v dôsledku porušenia hlavných funkcií charakteristických pre srdce (vedenie, excitabilita, automatizmus), je v jednom pomenovaní všeobecná verzia patológie, čo znamená akékoľvek zmeny v srdcovom rytme, ktoré sa líšia od štandardného sínusového rytmu.

  Arytmogénna dysplázia (syntetická arytmogénna pravokomorová kardiomyopatia, Fontanova choroba, ARVD) je ochorenie, pri ktorom dochádza k progresívnej výmene normálneho svalového tkaniva myokardu spojivovým alebo tukovým tkanivom. Často je ovplyvnená pravá komora a poškodenie ľavej komory sa vyskytuje v ojedinelých prípadoch a len s progresiou ochorenia.

  Friedreichova ataxia je genetická patológia, pri ktorej nielen poškodzuje nervový systém, ale aj vývoj extraneurálnych porúch. Táto choroba sa považuje za pomerne bežnú - s touto diagnózou žije na 100 tisíc obyvateľov 2-7 ľudí.

  Aerofagia (synoptická pneumatóza žalúdka) je funkčný žalúdočný rozruch, ktorý je charakterizovaný požitím veľkého množstva vzduchu, ktorý po chvíli spôsobuje jeho regurgitáciu. Toto sa môže vyskytnúť počas používania jedla aj mimo neho. Podobný stav sa môže vyskytnúť u dospelých aj u dieťaťa.

  Blokáda zväzku His (BNPG) lúča je kardiologická patológia, ktorá je vyjadrená v porušení intracardiického vedenia, spomalenie alebo úplné zastavenie vedenia pozdĺž vetiev jeho zväzku. Znaky neúplnej blokády pravého zväzku Jeho zväzku zvyčajne chýbajú v počiatočnom štádiu vývoja. Keď sa ochorenie zhorší, prejaví sa klinický obraz, ktorý sa vyznačuje slabosťou, závratmi a symptómami narušenia kardiovaskulárneho systému.

  Pompeho choroba (syn, glykogenéza typu 2, deficiencia kyseliny alfa-glukozidázy, generalizovaná glykogenóza) je zriedkavé ochorenie s dedičnou povahou, ktorá spôsobuje poškodenie svalov a nervových buniek v tele. Je pozoruhodné, že neskôr sa ochorenie rozvinie, tým lepšia bude prognóza.

  Vegetovaskulárna dystónia (VVD) je ochorenie, ktoré zahŕňa celé telo v patologickom procese. Najčastejšie periférne nervy ako aj kardiovaskulárny systém majú negatívny vplyv na vegetatívny nervový systém. Je nevyhnutné liečiť ochorenie bez zbytočného odkladu, pretože v zanedbanej forme to bude mať vážne dôsledky pre všetky orgány. Okrem toho lekárska pomoc pomôže pacientovi zbaviť sa nepríjemných prejavov ochorenia. V medzinárodnej klasifikácii chorôb ICD-10 má IRR kód G24.

  Zápal vaječníkov je akútny alebo chronický patologický proces, ktorý postihuje ženské pohlavné žľazy a spôsobuje narušenie ich normálneho fungovania. Často je patológia sprevádzaná poškodením vajíčkovodov - v takýchto situáciách sa choroba nazýva salpingo-ooforitída alebo adnexitída.

  Spinálny hemangióm je ochorenie charakterizované prítomnosťou pomaly sa vyvíjajúceho benígneho nádoru. Predložená choroba sa môže vyskytnúť s bolesťou alebo bezbolestným. Jeho tvorba sa vyskytuje vo všetkých kostných tkanivách. Hemangióm je jeden z najčastejších diagnostikovaných primárnych nádorov chrbtice.

  Hyperkalemia je porucha, pri ktorej sa koncentrácia draslíka v krvnej plazme zvyšuje a je vyššia ako 5 mmol / l. Choroba sa vyskytuje v dôsledku zníženej produkcie draslíka z tela alebo používania ľudskej potravy alebo liekov s vysokým obsahom.

  Hyperkalcémia je definovaná ako ochorenie charakterizované vysokou koncentráciou vápnika v krvi, v ktorej ukazovatele presahujú známku 2,6 mmol / l. Hyperkalcémia, ktorej symptómy môžu často byť úplne chýba u pacienta, sa zisťuje pomocou krvných testov. Pokiaľ ide o hlavnú príčinu jeho výskytu, zvyčajne sa určuje na základe dotazov pacienta o liekoch a potravinách, ktoré používajú. Medzitým určenie príčin hyperkalcémie prebieha hlavne pri vykonávaní röntgenových vyšetrení a laboratórnych testov.

  Hyperkinéza je v bezvedomí, spontánny pohyb svalov. Patológia má inú lokalizáciu, ktorá vzniká v dôsledku porúch v práci centrálneho a somatického nervového systému. Choroba nemá jasné obmedzenia týkajúce sa veku a pohlavia. Hyperkinezia je diagnostikovaná aj u detí.

  Hypersomnia je porucha spánku charakterizovaná zvýšením doby odpočinku a prejavom dennej ospalosti. V tomto prípade trvanie spánku je viac ako desať hodín. Zriedkavo sa vyskytuje ako nezávislá porucha - často komplikácia niektorých ochorení. Po dlhom spánku nedochádza k zlepšeniu celkového stavu, k neustálemu ospalosti a problémom pri prebudení.

  Hypertrofická kardiomyopatia je patológia charakterizovaná zhrubnutím steny ľavej komory. Steny pravej komory trpia touto chorobou oveľa menej často. Okrem toho sa začína rozvíjať srdcové zlyhanie a takmer vždy diastolické.

  Hypertrofia ľavej komory (kardiomyopatia) je typická srdcová choroba u pacientov s diagnózou hypertenzie. Hypertrofia ľavej komory, ktorej príznaky umožňujú považovať túto patológiu za proces zahŕňajúci štrukturálnu adaptáciu srdca vzhľadom na metabolické potreby relevantné pre myokard, ako aj zmeny vyskytujúce sa v hemodynamických parametroch, je pomerne nebezpečné, pretože často vedie k smrteľnému výsledku.

  Hypokaliémia je patológia, ktorá sa vyskytuje na pozadí zníženia množstva takého stopového prvku ako draslíka v ľudskom tele. To sa deje z rôznych dôvodov, vnútorných alebo vonkajších, a môže viesť k rozvoju vážnych patológií. Preto ak hladina draslíka v moči klesne pod 3,5 mmol / l, lekári vydávajú poplach a hovoria o hypokaliéme, ktorá si vyžaduje urgentnú liečbu.

  Hypokalciémia je patologický stav, ktorý sa vyvíja v dôsledku narušeného elektrofyziologického procesu a vyznačuje sa znížením hladiny vápnika v tele. Táto patológia môže byť akútna aj chronická. Je dôležité včas určiť príčinu progresie ochorenia a začať s primeranou liečbou, aby sa predišlo vývoju nebezpečných účinkov na zdravie. Hypokalciémia sa môže vyskytnúť u ľudí z rôznych vekových skupín, vrátane malých detí.

  Hypoproteinémia je ochorenie, ktoré spôsobuje zníženie koncentrácie proteínu v krvnej plazme, čo vedie k vývoju ďalších patologických procesov v tele. Ochorenie je obzvlášť nebezpečné počas neskorého tehotenstva, pretože vyvoláva vznik závažnej toxikózy.

  Hypothermia je patologický pokles telesnej teploty u mužov alebo u žien (vrátane novorodenca) na úroveň pod 35 stupňov. Podmienka je extrémne nebezpečná pre život človeka (už to nie je otázka komplikácií): ak neposkytnete osobe lekársku starostlivosť, smrť nastane.

  Glukozúria je často vrodená porucha, ale môže sa vyskytnúť pod vplyvom iných faktorov. Charakterizovaná skutočnosťou, že sa glukóza vylučuje z tela spolu s močom, ale hladina cukru v krvi zostáva v normálnom rozmedzí. Takýto proces vzniká, pretože obličky absorbujú glukózu, ktorá vstupuje do krvi. Toto ochorenie zvyčajne nie je sprevádzané žiadnymi príznakmi. Diagnóza sa potvrdí na základe testov moču, pri ktorých sa zistí vysoká koncentrácia cukru. Niekedy s cukrovkou alebo počas tehotenstva môže takéto porušenie pokročiť.

  Dextrokardia je vrodená patológia, keď je narušená prirodzená poloha srdca a pridružených ciev (orgán nie je umiestnený na ľavej strane hrudníka, ale na pravej strane). Jednoduchá forma takejto anomálie si nevyžaduje špecifickú liečbu a neovplyvňuje kvalitu života človeka.

  Porucha predsieňového septa je kardiologická patológia vrodenej prírody, pri ktorej sa vytvára otvorená komunikácia medzi ľavým a pravým predsieňom. S touto patológiou v septe sa vytvorí jeden alebo niekoľko otvorov, ktoré oddeľujú ľavú a pravú dutinu. To vedie k patologickému vylučovaniu krvi, zhoršeniu srdcovej a systémovej hemodynamiky.

  Diabetická neuropatia je dôsledkom ignorovania symptómov alebo nedostatku terapie na kontrolu diabetu. Existuje niekoľko predisponujúcich faktorov na výskyt takejto poruchy na pozadí základnej choroby. Hlavné sú závislosť od zlých návykov a vysokého krvného tlaku.

  Dilatovaná kardiomyopatia je patológia hlavného svalu srdca, čo vedie k výraznému zvýšeniu jej komôr. To vedie k porušeniu fungovania srdcových komôr. Choroba môže byť primárna aj sekundárna. V prvom prípade faktory výskytu v súčasnosti zostávajú neznáme av druhej jeho vývoju predchádza výskyt iných ochorení.

  Rozptýlená tuberkulóza je špecifická patológia bakteriálnej povahy, ktorá sa vyskytuje pri tvorbe veľkého počtu ložísk tuberkulózneho zápalového procesu s lokalizáciou v tkanivách pľúc. Považuje sa za pomerne bežné ochorenie, ktoré je diagnostikované v 15% prípadov lézií orgánov dýchacieho systému.

  Strana 1 z 4

  S cvičením a temperamentom môže väčšina ľudí robiť bez medicíny.

  Okrem Toho Čítal O Plavidlách

  Zlé žilové odtoky z hlavy

  Hlavné symptómy a metódy liečby porúch venózneho odtoku mozguPodstata patológie a jej prejavovAnatómia venózneho systému mozgu v každej osobe má mnoho individuálnych charakteristík.

  Chronické a akútne ochorenia žíl dolnej končatiny

  Štatistiky ukazujú, že ochorenia žíl dolnej končatiny sa čoraz rýchlejšie zhoršujú a každý desiaty školák je už diagnostikovaný už 13 rokov. Takýto nárast chorôb venózneho systému je spojený so sedavým životným štýlom, predĺženým statickým zaťažením, nadváhou.

  Prečo je hematokrit zvýšený v krvi, čo to znamená?

  Počty erytrocytov, leukocytov a krvných doštičiek pre celkový objem krvi v tele sa nazývajú hematokrit.Tento ukazovateľ je obyčajne zobrazený ako percento, menej často - ako zlomkové číslo.

  Príčiny modrín od najmenšej rany

  Tvorba modriny alebo modriny na tele je normálna, ak sa objaví v dôsledku fyzického nárazu (šok, silný tlak alebo mechanické poškodenie). Ak sa však hematómy objavia svojvoľne, bez akéhokoľvek vplyvu, mali by ste premýšľať o vašom zdraví.

  Prehľad pľúcnej embólie: čo to je, symptómy a liečba

  Z tohto článku sa dozviete, čo je pľúcna embólia (pľúcna embólia), aké príčiny vedú k jej vývoju. Ako sa táto choroba prejavuje a ako nebezpečná, ako ju liečiť.

  Zacvaknite plavidlo pod oči

  Koža okolo očí je veľmi tenká a citlivá, ak je poškodená, môžete vidieť oblasti subkutánneho krvácania vo forme malých podliatin alebo petechií. Stáva sa to častejšie po poranení, úderu alebo silnom tlaku na pokožku.