Z tohto článku sa dozviete o žilovej nedostatočnosti (skrátenej VN), o nebezpečnosti tejto patológie. Ako sa vyvíja, rozdiely medzi akútnymi a chronickými formami venóznej insuficiencie. Príčiny, rizikové faktory pre venóznu insuficienciu dolných končatín, symptómy a liečbu, prognóza na zotavenie.

Venózna nedostatočnosť je kombináciou defektov, ktoré vytvárajú podmienky pre zhoršenie žilového krvného prietoku: slabý výkon ventilu, znížený žilový tón, stagnácia krvi v krvi, relaxácia svalovej pumpy.

Štruktúra ventilov, žíl a svalovej pumpy

Normálny pohyb venóznej krvi z okraja do stredu poskytuje:

 • tón cievnej steny;
 • ventily ciev, "uzamknutie" krvi (neumožňujúce jej pohyb späť);
 • svalové kontrakcie (potlačenie žily zdola hore).

Základom vývoja patológie sa stáva vrodená slabosť cievnych stien. Z rôznych dôvodov (vrodené a získané defekty, kŕčové ochorenie, post-tromboflebitický syndróm) sa v oblasti ventilov stretávajú a strácajú elasticitu a vytvárajú prekážku pre ich úplné uzavretie. Krv sa pohybuje späť, zvyšuje tlak a stagnáciu v kanáli, situácia sa zhoršuje oslabeným svalovým tónom alebo zníženou fyzickou aktivitou (hypodynamia).

 • deformované, spletité, natiahnuté žily, pri ktorých sa zvyšuje tlak na cievne steny;
 • dochádza k akumulácii metabolických produktov a vyvíja sa zápal tkanív;
 • štruktúra buniek ciev, zmeny tkanív (jazvy);
 • narušené orgány (fibróza pečene).

Venózna nedostatočnosť môže spôsobiť poruchy prívodu krvi do akýchkoľvek orgánov a tkanív (pľúca, obličky, pečeň, mozog), charakteristický rozdiel v nedostatočnosti dolnej končatiny z iných patologických lokalizácií - lokalizácia procesu (nohy) a kožné prejavy (dermatitída, trofické vredy, nekróza na nohách) ).

Venózna nedostatočnosť dolných končatín môže byť:

 1. Akútna (od 2 do 3%) sa stáva výsledkom úplného zablokovania vaskulárneho lôžka hlbokých žíl s trombami. Je charakterizovaný rýchlym vývojom (edém, cyanóza pod miestom trombózy, akútna, neznesiteľná bolesť).
 2. Chronická (97-98%) postihuje iba povrchové žily, postupne sa rozvíja (porušenie tónu cievnych stien, ventilových prístrojov, svalového tonusu). Charakteristické znaky - prejavy kože (dermatitída, trofické vredy).

Chronická žilová nedostatočnosť dolných končatín je nebezpečná obehovými poruchami, ktoré vedú k zápalovým procesom a zmenám štruktúry tkanív (kŕčové žily, periplebitída, tromboflebitída a trofické vredy). Akútny proces v dolných končatinách môže spôsobiť gangrénu (masovú smrť a rozklad buniek), oddelenie trombov a smrť v dôsledku tromboembólie (trombóza pľúcnej artérie).

Je nemožné vyliečiť žilovú nedostatočnosť, s diagnózou v počiatočných štádiách (pavúkovými žilami) je možné zabrániť vývoju procesu a stabilizovať stav stabilným spôsobom. Liečba chronickej a akútnej nedostatočnosti dolných končatín vykonáva angiosurgeon, v počiatočnom štádiu - flebológa.

Mechanizmus rozvoja

Normálny tok krvi z dolných končatín do srdca je v rozpore so silou gravitácie, ktorá pôsobí na ľudské telo. Hlavný impulz k pohybu krvi je daný silou srdcového výstupu (krv je "presunutá" pozdĺž cievneho kanála zo srdca k okraju) a negatívny tlak, ktorý nastane, keď sa srdce uvoľní (krv sa "nasáva" z periférie do stredu).

Pomocné mechanizmy, ktoré pomáhajú zvýšiť krv do srdca zo vzdialených častí tela:

 • uzatváranie ventilov žíl, ktoré nedovoľuje pohyb krvi v opačnom smere (napríklad od nohy po členky);
 • tón cievnej steny;
 • svalové kontrakcie (ich tlak na steny žíl poskytuje pohyb krvi hore).

V prípade patológie sú poruchy venózneho krvného obehu spôsobené:

 • napínanie cievnych stien v oblasti ventilov, neumožňuje ich tesné uzavretie a spätný tok krvi;
 • stagnácia krvi, ktorá tlačí na žilu a ďalej roztiahne stenu a deformuje ju;
 • oslabenie svalového tonusu, zvyšuje spätný tok krvi a prispieva k deformácii žíl;
 • zvýšený tlak vo vnútri cievy v dôsledku pohybových porúch a stagnácie krvi.

V dôsledku toho sa cievne steny vydutia, zvýšený tlak poškodzuje žily, zvyšuje ich priepustnosť a "stláča" časť krvi, pričom pigmentuje (farbia) susedné tkanivá.

Prívod krvi do orgánu je narušený, nedostatočnosť venózneho odtoku CVI vedie k:

 1. Akumulácia metabolických produktov.
 2. Kyslíkové hladovanie.
 3. Zápalový proces.
 4. Zvýšená viskozita krvi.
 5. Tvorba krvných zrazenín.

Stagnácia vytvára prekážku lymfodrenážu (normálne sa časť tekutiny vypúšťa cez venózny systém, s patológiou, tlak v žilách bráni procesu), prispieva k vzniku opuchov a stagnácie lymfy, čo zvyšuje výživové a metabolické poruchy.

Lymfatické cievy v tkanivách

Akútne a chronické formy ochorenia

Keď hovoríme o žilovej nedostatočnosti nohy, naznačujú dve formy ochorenia: akútne a chronické, líšia sa od seba navzájom lokalizáciou procesu (hlboké a povrchné žily), príčinou výskytu, hlavnými prejavmi a komplikáciami.

Rozlišujúce znaky akútnej a chronickej venóznej insuficiencie dolných končatín:

Venózna nedostatočnosť - liečba. Venózna nedostatočnosť dolných končatín

Venózna nedostatočnosť je extrémne častým problémom. Pri takýchto sklamaných štatistikách môžeme poďakovať modernému životnému štýlu. Sediaca práca, nedostatok fyzickej aktivity, nezdravá strava - to všetko nepriaznivo ovplyvňuje prácu cievneho systému.

Takže čo je táto choroba? Aké sú jej prvé príznaky? Ako nebezpečná môže byť nedostatočnosť žilových ciev? Existuje účinná liečba? Tieto otázky zaujímajú mnohých pacientov.

Čo je to choroba?

Venózna nedostatočnosť je choroba, ktorú niektorí lekári žartovne nazývajú odmenou za stojaci chrbát. Nie je žiadnym tajomstvom, že žily sú nádoby, ktorými krv prechádza do srdca, a preto proti sile gravitácie. Reverzný prietok krvi je zabránený špeciálnymi venóznymi ventilmi. Pri dlhších statických zaťaženiach (sedenie, státie) je tlak na ventily a steny nádob príliš veľký.

Po prvé, ventily sú natiahnuté, po ktorých sa často pozoruje tzv. Venózny reflux - návrat krvi zhora nadol. Ďalší objem tekutín lisuje proti steny cievy, čo spôsobuje, že sa roztiahne a tenká. Časom plazma začína prenikať cez tenkú cievnu stenu, ktorá sa potom nahromadí v mäkkých tkanivách a vytvára edém. Preto nie je narušená iba štruktúra krvných ciev, ale aj výživa blízkych tkanív.

Nedávne štatistické štúdie ukázali, že v rozvinutých krajinách trpí žilná ​​nedostatočnosť najmenej 15-40% populácie. Vo väčšine prípadov je diagnostikovaná choroba u ľudí vo veku 20 až 50 rokov.

Bohužiaľ, väčšina chorých ľudí chodí na lekára už vo veľmi neskorých štádiách ochorenia. To je to, čo phlebologists považujú za hlavný problém. Napokon, čím skôr bude pacientovi pomáhať, tým ľahšie bude eliminovať hlavné príznaky a zabráni vzniku komplikácií.

Hlavné príčiny vývoja venóznej nedostatočnosti dolných končatín

V skutočnosti sa chronická žilová nedostatočnosť dolných končatín môže vyvinúť pod vplyvom rôznych faktorov. Na začiatok stojí za zmienku, že táto choroba sa často objavuje na pozadí kŕčových žíl. Navyše vaskulárna nedostatočnosť môže byť spôsobená niektorými kongenitálnymi patológiami povrchových alebo hlbokých žíl. Táto skupina ochorení môže zahŕňať hypopláziu, apláziu a prítomnosť arteriovenóznych fistúl.

Často je zlyhanie výsledkom flembotrombózy, ktorú pacient predtým toleroval. Zriedkavejšie sa choroba rozvinie po poranení.

Na druhej strane existujú určité rizikové faktory, ktoré zvyšujú pravdepodobnosť vzniku ochorenia u osoby. Napríklad u niektorých ľudí existuje určitá genetická predispozícia, ktorá je spojená s nedostatkom spojivového tkaniva, čo vedie k nedostatku kolagénu - steny krvných ciev u týchto pacientov sú menej elastické.

Rizikové faktory zahŕňajú aj dlhodobé statické zaťaženie, ktoré sa pozoruje u ľudí, ktorých povolanie si vyžaduje stály pobyt na sediacom alebo stojacom mieste (obchodníci, pokladniči, kancelárií). Nezabudnite na obezitu, pretože tie extra libier sú dodatočnou záťažou pre kardiovaskulárny systém.

Chronická žilová nedostatočnosť u žien je diagnostikovaná oveľa častejšie ako u mužov. Je to spôsobené konštantnými výkyvmi hladiny estrogénu, ktoré sa pozorujú počas tehotenstva alebo užívania hormonálnych liekov. Riziko vzniku nedostatku sa zvyšuje s vekom. Okrem toho sú ohrozené osoby, ktorým hrozí chronická zápcha.

Klasifikácia a závažnosť ochorenia

V súčasnej medicíne existuje niekoľko klasifikačných systémov pre túto chorobu. Napríklad v závislosti od etiológie môže byť chronická venózna insuficiencia vrodená (spojená s určitými anatomickými vlastnosťami organizmu), primárna (príčina ochorenia nie je známa) alebo sekundárna (ochorenie sa vyvinulo v dôsledku zranenia, trombózy alebo inej žilovej choroby).

Najčastejšie flebológovia používajú nasledujúci klasifikačný systém, ktorý zohľadňuje prítomnosť a intenzitu symptómov:

 • Stupeň 0 - osoba nemá žiadne príznaky choroby. Táto kategória ľudí bola pridelená náhodou, keďže chýbajúce znaky nie vždy naznačujú úplné zdravie. Niektorí pacienti, u ktorých bola diagnostikovaná nedostatočnosť, nemajú žiadne ťažkosti a neexistujú žiadne vonkajšie príznaky.
 • Pri prvom stupni sa pozorujú pravidelne sa vyskytujúce bolesti v nohách, ako aj nočné kŕče a pocit ťažkosti, ktorý sa zvyšuje pri predĺžených statických zaťaženiach. Otok sa objavuje len z času na čas.
 • Druhý stupeň závažnosti sa vyznačuje pretrvávajúcim edémom. Na pokožke môžete nahradiť hyperpigmentáciu, ako aj oblasti vlhkého alebo suchého ekzému.
 • V treťom stupni sa na koži objavujú trofické vredy, ktoré sa pravidelne otvárajú a hoja.

Hlavné príznaky ochorenia

Určite v živote takmer každej osoby existuje aspoň jeden rizikový faktor, pod vplyvom ktorého sa môže vyvinúť venózna insuficiencia. Príznaky tejto choroby sú mimoriadne dôležité vedieť, pretože čím skôr bude človek venovať pozornosť zhoršeniu zdravia, tým skôr sa poradí s lekárom a dostane kvalitnú liečbu.

Prvými znakmi žilovej nedostatočnosti dolných končatín sú bolesť a opuch. Zvyčajne sa ťažké a bolestivé bolesti u nohy objavujú v neskorých popoludňajších hodinách. Nepohodlie sa zhoršuje pri dlhšom vzpriamení. Puffiness sa tiež objaví vo večerných hodinách, s opuchom viditeľným iba na členkoch a nerozšíriacimi sa na prsty. Ráno sa človek zvyčajne cíti dobre, čo je najčastejší dôvod odmietnutia lekárskej pomoci.

Ak sa nelieči, veno-lymfatická nedostatočnosť sa posunie na novú úroveň - teraz sa prejavia príznaky. Chorá osoba trpí pretrvávajúcou bolesťou a bolesťou v nohách. Edémy sa stávajú pretrvávajúcimi - môžu byť zaznamenané kedykoľvek počas dňa. Mnoho pacientov sa sťažuje na nočné kŕče, ktoré ovplyvňujú kvalitu spánku.

Vzhľadom na nedostatočný krvný obeh je narušená troficita (výživa) tkanív. Na pokožke sa môžu objaviť hyperpigmentované oblasti, ktoré vyzerajú ako malé hnedé škvrny. Koža postihnutých ciev sa stáva tenšou a začína sa odlupovať - ​​to je spôsob, ako sa vyvíja ekzém.

Ako to vyzerá venózna insuficiencia. Jej príznaky sa zhoršujú každý mesiac. Tretia etapa ochorenia sa vyznačuje výskytom trofických vredov. Takéto kožné lézie sa formujú postupne. Najprv sa na povrchu objaví tmavá škvrna. V priebehu času sa v jeho strede objaví malé zhutnenie, ktorého vzhľad sa podobá voskovitému parafínu. Táto oblasť pokožky je mimoriadne citlivá na mechanické namáhanie - akékoľvek ranenie alebo poranenie vedie k otvoreniu vredu, ktorý sa v priebehu času len zväčší.

Nie je to všetko nebezpečenstvo, s ktorým súvisí venózna nedostatočnosť. Fotografia zobrazuje vzhľad budúceho trofického vredu. Takáto otvorená oblasť na koži sa stáva vynikajúcou vstupnou bránou na infekciu. Často je ulceratívny proces komplikovaný rôznymi bakteriálnymi a hubovými zápalmi.

Moderné diagnostické metódy

Samozrejme, keď sa objavia prvé príznaky choroby, mali by ste ísť na lekára. Len odborník môže správne posúdiť stav pacienta a urobiť diagnózu "venóznej insuficiencie".

Podozrenie na prítomnosť problémov s nádobami lekára vzniká spravidla aj počas počiatočného vyšetrenia. Pacient sa však musí podrobiť niektorým vyšetreniam. Štandardné testy sú biochemické štúdie vzoriek krvi a moču. Nie sú to špecifické analýzy, ale umožňujú určiť prítomnosť zápalu a niektorých súvisiacich ochorení. Kompletný krvný obraz pomáha zistiť počet červených krviniek, krvných doštičiek a podľa toho index viskozity krvi.

Najinformatívnejším postupom je ultrazvukové vyšetrenie ciev dolných končatín. Počas vyšetrenia odborník môže určiť prítomnosť rozšírených častí žíl, uzlín alebo zrazenín.

V zriedkavých prípadoch (ak ultrazvuk nedal presný výsledok) je pacientovi predpísaný komplexnejší postup. Flebografia sa považuje za pomerne presnú metódu. Počas štúdie sa intravenózne injektuje špeciálne kontrastné činidlo do pacienta a potom monitoruje jeho priebeh v žilovom systéme.

Venózna nedostatočnosť dolných končatín: liečba konzervatívnymi metódami

Keď sa táto choroba zistí, objaví sa otázka terapie. Ako liečiť venóznu insuficienciu? Najprv treba poznamenať, že táto choroba je chronická v prírode, takže liečba v tomto prípade musí byť komplexná a dlhotrvajúca.

Postup liečby sa vyberá individuálne. Niektorí pacienti užívajú lieky počas dvoch mesiacov, zatiaľ čo iní pacienti potrebujú dlhší príjem. Vo väčšine prípadov lekári predpisujú lieky, ktoré môžu posilniť žilovú stenu a normalizovať tok krvi. Používajú sa aj lieky na zlepšenie výživy tkanív - zabraňujú tak vzniku trofických vredov.

Zvláštna starostlivosť je potrebná u pacientov, ktorí už začali ulceratívny proces. Poškodené oblasti pokožky by mali byť pravidelne ošetrované rôznymi antiseptickými a hojivými roztokmi alebo masťami. Niekedy lekári predpisujú protizápalové lieky - v závažnejších prípadoch sú potrebné kortikosteroidy. Ak existuje vysoká pravdepodobnosť vzniku krvných zrazenín, predpisujte heparín alebo niektoré iné lieky na zmierňovanie krvného tlaku.

Tento druh terapie si vyžaduje žilovú nedostatočnosť. Liečba zahŕňa aj rôzne fyzioterapeutické metódy, ktoré urýchľujú proces hojenia. Najefektívnejšie postupy zahŕňajú liečbu magnetickými poľami, dynamické prúdy. Tiež pacienti s touto diagnózou často chodia na elektroforézu. Dobrým výsledkom je laserová terapia.

Na normalizáciu krvného obehu sa odporúča, aby chorí ľudia nosili špeciálne kompresné pančuchy alebo pančuchy. Takéto pomôcky pomáhajú zbaviť sa edému, čiastočne obnoviť krvný obeh a zabrániť stagnácii krvi v mäkkých tkanivách.

A samozrejme, terapeutická gymnastika je neoddeliteľnou súčasťou kvalitnej terapie. Venózna nedostatočnosť dolných končatín sa často vyvíja na pozadí sedavého životného štýlu. Tento rizikový faktor môže a musí byť odstránený. Samozrejme, športy, ktoré zahŕňajú ťažké bremená na nohách (futbal, basketbal, vzpieranie), nie sú vhodné. Ale plávanie alebo gymnastika pomôže zlepšiť zdravie.

Chirurgická liečba CVI

Chirurgia sa zvyčajne predpisuje v prípade, že konzervatívna liečba je neúčinná. K dnešnému dňu existuje veľa chirurgických zákrokov. A výber tu závisí od závažnosti ochorenia a od stavu pacienta, prítomnosti kontraindikácií atď.

V prvej fáze ochorenia môže byť skleroterapia účinná. Počas postupu sa do postihnutej cievy vstrekuje špeciálny prípravok, ktorý zablokuje lumen cievy a zastavuje tok krvi v tejto oblasti cievnej mriežky.

Bohužiaľ, táto metóda sa nemôže vždy zbaviť choroby nazývanej chronická žilová insuficiencia. Liečba druhého a tretieho stupňa ochorenia je indikáciou masívnejšej chirurgickej intervencie. V závislosti od stavu cievneho systému sa uskutočňuje buď ligácia alebo odstránenie zväčšenej časti nádoby. Niekedy počas postupu je tiež potrebná plasticita ciev - umožňuje to normalizovať prietok krvi. Samozrejme, po operácii by mala byť rehabilitačná doba. Niektorí pacienti potrebujú ďalší spôsob užívania rôznych liekov. A je samozrejme mimoriadne dôležité v budúcnosti dodržiavať zdravý životný štýl a vyhnúť sa vystaveniu rizikovým faktorom, pretože choroba sa môže vrátiť.

Možné komplikácie venóznej nedostatočnosti

Venózna nedostatočnosť dolných končatín je extrémne nebezpečný stav, ktorý v žiadnom prípade nemožno brať ľahko. Najskôr je potrebné poznamenať, že akumulácia významných objemov krvi v cievach nohy má negatívny vplyv na prácu celého organizmu. Keďže nervový systém neobdrží dostatok kyslíka a živín, pacienti s takouto diagnózou sa často sťažujú na pretrvávajúci závraty, mdloby, problémy s mentálnym námahom. Častou komplikáciou je kardiovaskulárne zlyhanie.

To nie sú všetky problémy, s ktorými súvisí žilová insuficiencia. Výsledkom ochorenia môže byť flebitída (zápal žilových stien) alebo tromboflebitída (zápal steny s tvorbou krvných zrazenín). Na druhej strane oddelenie krvnej zrazeniny a jej vstup do krvného riečiska môže viesť k pľúcnej embólii - blokáda pľúcnych ciev pri absencii núdzovej starostlivosti spravidla končí smrťou.

Liečba ľudových liečiv

Dnes je veľa ľudí rôzneho veku vystavených diagnóze venóznej insuficiencie dolných končatín. Liečba je dlhý a náročný proces. Samozrejme, lekár by mal vybrať liečbu pre pacienta. Existujú však niektoré recepty na tradičné lieky, ktoré môžu pomôcť urýchliť proces obnovy.

Napríklad ľudia z radov liečiteľov odporúčajú extrakty z konského gaštanu, pretože výťažok z tejto rastliny skutočne posilňuje žilové steny. Ďalší účinný prostriedok je považovaný za extrakt z lieskových orieškov. Ako surovina sa používa kôra aj listy rastliny.

Kalanchoe je ďalšou užitočnou rastlinou, ktorá sa používa na kompresie. Pri príprave potrebujete 50 gr listov rastlín a vylejte 500 ml alkoholu. Banka musí byť zatvorená a uchovávaná na tmavom mieste sedem dní. Po tejto infúzii je pripravená na použitie. Ale dezinfikovať povrch trofických vredov, môžete použiť výpis japonskej Sophora.

V každom prípade stojí za pochopenie, že liečba venóznej nedostatočnosti s ľudskými prostriedkami je možná len po predchádzajúcej konzultácii s lekárom. Vyššie uvedené recepty je možné použiť iba ako adjuvantnú liečbu. V žiadnom prípade nesmiete zanedbávať lekárske predpisy.

Existujú účinné metódy prevencie?

Dnes je veľa ľudí diagnostikovaných s venóznou nedostatočnosťou. Liečba je dlhý a zložitý proces. Preto je oveľa jednoduchšie pokúsiť sa zabrániť jej rozvoju. Samozrejme, neexistujú žiadne lieky, ktoré by mohli trvale chrániť pred vaskulárnou nedostatočnosťou. Napriek tomu dodržiavanie niektorých jednoduchých pravidiel pomôže minimalizovať riziko vzniku ochorenia.

Pretože hlavným rizikovým faktorom v tomto prípade je sedavý životný štýl, potom je od toho, že človek musí začať. Nie každý človek má možnosť zmeniť svoj životný štýl. Ale ak budete musieť stráviť väčšinu pracovného času v sede, mali by ste z času na čas prestávky, aby ste si mohli natahovať nohy. Fyzická aktivita je tiež predpokladom - z času na čas robia nejaké gymnastické cvičenia, zaregistrujte sa na fitness alebo plávanie, často chodíte na prechádzku na čerstvom vzduchu, bežíte ráno atď.

Nezabudnite venovať pozornosť topánkam - malo by to byť pohodlné. V prípade potreby môžete vždy zakúpiť špeciálne ortopedické vložky. Pri odpočinku alebo spánku sa pokúste udržať nohy v mierne zdvihnutej polohe (napríklad umiestnite pod nimi vankúš). A samozrejme, dávajte pozor na telesnú hmotnosť, pretože tie extra libry majú negatívny vplyv nielen na činnosť cievneho systému, ale aj na stav celého organizmu.

Ak pravidelne užívate hormonálnu antikoncepciu, je potrebné z času na čas podstúpiť ultrazvuk žíl dolných končatín. A samozrejme pri prvých príznakoch ochorenia je potrebné konzultovať s lekárom. V raných štádiách problému je oveľa jednoduchšie odstrániť.

Nedostatok mozgových ciev: Čo je to?

Bežnou patológiou dnes je venózna insuficiencia cerebrálneho obehu. Toto ochorenie sa vyvinie pod vplyvom mnohých faktorov, ktoré môžu viesť k narušeniu normálneho odtoku krvi z lebečnej dutiny.

Spravidla sa choroba vyvíja na pozadí iných patologických stavov. Medzi hlavné príčiny cerebrálnej vaskulárnej nedostatočnosti patria kraniocerebrálne poranenia, edém mozgu, kardiovaskulárna a pľúcna insuficiencia, rovnako ako mozgové nádory, pleuristika. Symptómy ochorenia sa často prejavujú u ľudí, ktorí utrpeli pleuristickú chorobu alebo pneumotorax. Rizikové faktory zahŕňajú hypertenziu, trombózu a tromboflebitídu, ako aj astmu. Niekedy sa choroba vyvíja po asfyxii.

Venózna nedostatočnosť mozgu je niekedy asymptomatická. Vo väčšine prípadov sa však pacienti sťažujú na neustále sa objavujúce bolesti hlavy. Bolestivosť sa zvyčajne zvyšuje s ostrými otáčkami hlavy, zmenami teploty alebo atmosférického tlaku, ako aj počas silného stresu alebo intoxikácie alkoholom.

Okrem bolesti hlavy existujú aj ďalšie príznaky. Najmä pacienti zaznamenali konštantnú únavu, apatie a svalovú slabosť. Z času na čas sa objavujú závraty a tinitus. Príznaky venóznej nedostatočnosti zahŕňajú poruchy spánku, výpadok v oči, duševné poruchy, epileptické záchvaty.

V každom prípade by malo byť zrejmé, že cirkulačná nedostatočnosť mozgu je mimoriadne vážny problém. Nedostatok včasnej liečby môže viesť k nebezpečným následkom. Z tohto dôvodu by ste nemali váhaví navštíviť lekára za prítomnosti príznakov. V tomto prípade je potrebná komplexná terapia, ktorá je zameraná na zníženie edémov, normalizáciu prietoku krvi a zlepšenie tónu cievnych stien.

Chronická žilová insuficiencia

Chronická venózna insuficiencia (CVI) je patológia spôsobená porušením venózneho odtoku v dolných končatinách. Podľa zahraničných flebológov trpí 15 až 40% populácie vyspelých krajín určitými chorobami žílového systému a 25% pacientov vykazuje príznaky chronickej žilovej insuficiencie. Vývoj chronickej venóznej insuficiencie je spôsobený dlhotrvajúcimi kŕčovými žilami, tromboflebitídou a vrodenými anomáliami v štruktúre venózneho systému. Pri CVI dochádza k opuchom a pigmentovým poruchám na nohách, únave a ťažkostiam v nohách a kŕčom v noci. Progresívna venózna nedostatočnosť spôsobuje výskyt trofických vredov.

Chronická žilová insuficiencia

Chronická venózna insuficiencia (CVI) je patológia spôsobená porušením venózneho odtoku v dolných končatinách. Podľa zahraničných flebológov trpí 15 až 40% populácie vyspelých krajín určitými chorobami žílového systému a 25% pacientov vykazuje príznaky chronickej žilovej insuficiencie. Ruské štúdie v oblasti flebológie naznačujú, že pri podrobnom vyšetrení sú príznaky CVI určené každým druhým ruským vo veku 20 až 50 rokov a od 5 do 15% populácie trpí dekompenzovanou chronickou venóznou insuficienciou, ktorá je v 4% prípadov sprevádzaná trofickými vredmi, Prevalencia tohto patologického stavu je spôsobená vzpriamením chôdze, v dôsledku čoho sa zvyšuje zaťaženie žíl dolných končatín takmer nevyhnutným.

Ako najdôležitejší problém, ktorý má negatívny vplyv na vývoj a progresiu CVI, je potrebné poznamenať neskoro liečbu pacientov na lekársku pomoc. Značná časť pacientov sa domnieva, že príznaky chronickej venóznej insuficiencie sú normálnym dôsledkom únavy a predĺženého statického zaťaženia. Niektorí ľudia podceňujú závažnosť patológie a nie sú si vedomí komplikácií CVI. Spolu s nedostatkom informácií zohráva určitú negatívnu úlohu aj reklama "zázračných" prostriedkov, ktoré pravdepodobne úplne eliminujú venóznu patológiu. V súčasnosti iba približne 8% pacientov s CVI dostáva zdravotnú starostlivosť.

Chronická žilová nedostatočnosť je často zamieňaná s kŕčovými žilami dolných končatín. Tieto štáty však nie sú totožné. CVI je možné zistiť aj bez viditeľných zmien v povrchových žilách nohy. Chronická venózna insuficiencia sa vyvíja v dôsledku mnohých vrodených a získaných patologických stavov, ktoré vedú k zhoršenému odtoku cez hlboké žily dolných končatín.

Mechanizmus rozvoja CVI

Krv z dolných končatín preteká cez hlboké (90%) a povrchové (10%) žily. Prúd krvi zo zdola nahor poskytuje množstvo faktorov, z ktorých najdôležitejšie je svalová kontrakcia počas cvičenia. Svaly, kontrahujú, tlačí na žilu. Pri pôsobení gravitácie sa krv spadne, ale venózne ventily zabraňujú jej opačnému toku. Výsledkom je normálny prietok krvi venóznym systémom. Udržiavanie konštantného pohybu tekutiny proti gravitácii je možné vďaka konzistencii ventilového zariadenia, stabilnému tónu žilovej steny a fyziologickej zmene lumen žíl, keď sa mení pozícia tela.

V prípade, že jeden alebo viacero prvkov, ktoré zabezpečujú normálny pohyb krvi, začína patologický proces pozostávajúci z niekoľkých etáp. Rozšírenie žily pod ventil vedie k poruche chlopne. V dôsledku konštantného pretlaku sa žila stále rozširuje od zdola nahor. Pripojený žilový reflux (patologické vylučovanie krvi zhora nadol). Krv stagnuje v cieve, rozdrvuje žilovú stenu. Priepustnosť žilovej steny sa zvyšuje. Plazma cez stenu žily sa začne potopiť do okolitého tkaniva. Tkanivá napučiavajú, ich jedlo je rozbité.

Nedostatok krvného obehu vedie k akumulácii tkanivových metabolitov v malých cievach, lokálnej krvnej zrážanlivosti, aktivácii maktofágov a leukocytov, k zvýšeniu počtu lyzozomálnych enzýmov, voľných radikálov a lokálnych zápalových mediátorov. Za normálnych okolností sa časť lymfy odvádza cez anastomózy do venózneho systému. Zvýšenie tlaku v žilovom kanáli narušuje tento proces, vedie k preťaženiu lymfatického systému a zhoršeniu odtoku lymfy. Trofické poruchy sú zhoršené. Vznikajú trofické vredy.

Príčiny CVI

Chronická venózna insuficiencia sa môže vyskytnúť v nasledujúcich prípadoch:

 • dlhotrvajúce kŕčové žily dolných končatín;
 • posttromboflebitický syndróm;
 • vrodené abnormality hlbokých a povrchných žilových systémov (kongenitálna hypo- alebo aplázia hlbokých žíl - Klippel-Trenonov syndróm, vrodené arteriovenózne fistuly - Parke-Weber-Rubashov syndróm).

Niekedy sa po utrpení flebotrombózy vyvíja chronická venózna insuficiencia. V posledných rokoch boli ako jedna z príčin, ktoré viedli k rozvoju CVI, identifikované flebopatie, v ktorých dochádza k venóznej kongescii pri absencii inštrumentálnych a klinických príznakov patológie venózneho systému. V zriedkavých prípadoch sa po zranení vyvíja chronická venózna insuficiencia.

Existuje množstvo nepriaznivých faktorov, pri ktorých narastá riziko vzniku chronickej venóznej insuficiencie:

 • Genetická predispozícia. Geneticky spôsobený nedostatok spojivového tkaniva, ktorý spôsobuje slabosť cievnej steny z dôvodu nedostatku kolagénu, vedie k vzniku patológie.
 • Ženský sex Výskyt chronickej venóznej nedostatočnosti je spôsobený vysokou hladinou estrogénu, zvýšeným stresom žílového systému počas tehotenstva a pôrodu a dlhšou dĺžkou života.
 • Age. U starších ľudí sa pravdepodobnosť vývinu CVI zvyšuje v dôsledku dlhodobého vystavenia nepriaznivým faktorom.
 • Prijatie hormonálnych kontraceptív a iných liekov obsahujúcich hormóny (kvôli zvýšeným hladinám estrogénu).
 • Nedostatočná fyzická aktivita, obezita.
 • Dlhé statické zaťaženie (dlhé výlety v doprave, stojace alebo sedavé práce), neustále zdvíhanie.
 • Chronická zápcha.

Klasifikácia CVI

V súčasnosti ruskí flebológovia používajú nasledujúcu klasifikáciu CVI:

 • Stupňa 0. Chýbajú symptómy chronickej venóznej nedostatočnosti.
 • Titul 1. Pacienti trpia bolesťou v nohách, pocit ťažkosti, prechodný opuch, nočné kŕče.
 • Stupeň 2. Edém sa stáva trvalým. Vizuálne určená hyperpigmentáciou, účinky lipodermatosklerózy, suchého alebo plačúceho ekzému.
 • 3. stupeň. Je charakterizovaný prítomnosťou otvoreného alebo uzdraveného trofického vredu.

Stupeň 0 nebol izolovaný lekárom. V praxi existujú prípady, keď pacienti so závažnými kŕčovými zmenami v žilách nevykazujú žiadne sťažnosti a príznaky chronickej venóznej nedostatočnosti úplne chýbajú. Taktika manažmentu týchto pacientov sa líši od taktiky liečby pacientov s podobnou premenou kŕčových žíl, sprevádzaných CVI 1 alebo 2 stupňov.

Existuje medzinárodná klasifikácia chronickej venóznej insuficiencie (systém CEAP), ktorá zohľadňuje etiologické, klinické, patofyziologické a anatomické a morfologické prejavy CVI.

Klasifikácia CVI systémom CEAP:

Klinické prejavy:
 • 0 - chýbajú viditeľné a hmatové príznaky žilovej choroby;
 • 1 - telangiektázia;
 • 2 - kŕčové žily;
 • 3 - opuch;
 • 4 - kožné zmeny (hyperpigmentácia, lipodermatoskleróza, venózny ekzém);
 • 5 - zmeny kože v prítomnosti vyliečeného vredu;
 • 6 - zmeny kože v prítomnosti čerstvých vredov.
Etiologická klasifikácia:
 1. CVI je spôsobená vrodenou abnormalitou (EC);
 2. primárna CVI s neznámou príčinou (EP);
 3. sekundárne CVI v dôsledku trombózy, poranenia atď. (ES).
Anatomická klasifikácia.

Odráža segment (hlboký, povrchný, komunikatívny), lokalizácia (veľká subkutánna, dolná dutina) a úroveň lézie.

Klasifikácia s prihliadnutím na patofyziologické aspekty CVI:
 1. CVI s fenoménom refluxu (PR);
 2. CVI so znakmi obštrukcie (PO);
 3. CVI s refluxom a obštrukciou (PR, O).

Pri hodnotení systému CVI pomocou systému CEAP sa používa bodový systém, pri ktorom sa každý symptóm (bolesť, opuch, krvácanie, pigmentácia, lipodermatoskleróza, vredy, ich dĺžka, počet a frekvencia recidív) odhaduje na 0, 1 alebo 2 body.

V rámci systému CEAP sa uplatňuje aj stupnica invalidity, podľa ktorej:

 • 0 - úplná absencia príznakov;
 • 1 - sú prítomné symptómy CVI, pacient je schopný a nepotrebuje podporné opatrenia;
 • 2 - pacient môže pracovať celý deň len vtedy, ak používa podporné prostriedky;
 • 3 - pacient je vypnutý, aj keď používa podporné zariadenia.

Symptómy CVI

CVI sa môže prejaviť rôznymi klinickými príznakmi. V počiatočných štádiách sa objaví jeden alebo viac symptómov. Pacienti majú obavy z ťažkostí v nohách, zhoršujú sa po dlhom pobyte vo vzpriamenej polohe, prechodných opuchoch, nočných kŕčoch. K dispozícii je hyper (menej často - hypo) pigmentácia kože v distálnej tretine nohy, suchosť a strata elasticity kože nohy. Kŕčové žily v počiatočnom štádiu chronickej venóznej insuficiencie sa nie vždy objavujú.

Keďže progresia chronickej obličkovej choroby sa zhoršuje lokálnym zlyhaním obehu. Trofické poruchy sú čoraz výraznejšie. Vznikajú trofické vredy. Depozícia významného množstva krvi v dolných končatinách môže viesť k závratom, mdlobu a príznakom srdcového zlyhania. Kvôli poklesu BCC pacienti s ťažkou chronickou venóznou insuficienciou netolerujú fyzický a duševný stres.

Diagnostika CVI

Diagnóza sa robí na základe anamnestických údajov, sťažností pacientov a výsledkov objektívnych a inštrumentálnych vyšetrení. Záver o stupni porušenia venózneho odtoku sa uskutočňuje na základe USDG žíl dolných končatín a duplexnej angioskopie. V niektorých prípadoch, s cieľom objasniť príčinu CRF, sa uskutočňuje štúdia rádiofaktúry (flebografia).

Liečba CVI

Pri určovaní taktiky liečby chronickej venóznej nedostatočnosti by malo byť jasne zrejmé, že CVI je systémový patologický proces, ktorý nemožno eliminovať odstránením jednej alebo viacerých povrchných kŕčových žíl. Cieľom terapie je obnovenie normálneho fungovania žilových a lymfatických systémov dolných končatín a prevencia relapsov.

Všeobecné zásady liečby CVI:

 1. Terapia by mala byť kurzom. Niektorí pacienti majú krátke alebo epizodické kurzy, iné sú pravidelné a dlhé. Priemerná dĺžka trvania kurzu by mala byť 2 až 2,5 mesiaca.
 2. Príjem liekov musí byť kombinovaný s inými metódami liečby CVI.
 3. Liečba CVI by sa mala zvoliť individuálne.
 4. Na dosiahnutie dobrých výsledkov je potrebná aktívna účasť pacienta. Pacient musí pochopiť podstatu svojej choroby a dôsledky odchýlok od odporúčaní lekára.

Hlavným významom pri liečbe CVI sú konzervatívne metódy: farmakoterapia (flebotómie) a vytvorenie dodatočného rámca pre žily (elastická kompresia). Prípravky na lokálne použitie: ošetrenie rany, masti, krémy, antiseptiká a krémy sú predpísané za prítomnosti vhodných klinických prejavov. V niektorých prípadoch sú indikované kortikosteroidné prípravky.

Chirurgická liečba sa vykonáva na odstránenie abnormálneho žilového výboja a odstránenie kŕčových žíl (flebektómia). Približne 10% pacientov s chronickou venóznou insuficienciou potrebuje chirurgickú liečbu. S rozvojom CVI na pozadí kŕčových žíl sa často uchýlila k minimálne invazívnej miniflebektómii.

Prevencia CVI

Prevencia CVI zahŕňa cvičenie, pravidelné prechádzky a prevenciu zápchy. Je potrebné obmedziť čas strávený v statickej polohe (státie, sedenie). Nekontrolované hormonálne lieky by sa mali vylúčiť. Najmä u pacientov s rizikom, najmä pri vymenovaní estrogénu, sa používajú elastické pančuchy.

Známky akútnej a chronickej venóznej insuficiencie nohy - príčiny, rozsah a terapia

Porušenie venózneho obehu sprevádzané výraznými príznakmi vedie k ochoreniu nazývanému venózna insuficiencia dolných končatín - symptómy, liečba a prevencia je zameraná na obnovenie prietoku krvi vo vnútri žily. Choroba je spojená s udržiavaním sedavého životného štýlu a genetickej predispozície, v určitých štádiách sprevádzaných kŕčovými žilami.

Čo je venózna nedostatočnosť dolných končatín

Venózna nedostatočnosť dolných končatín je najvyššia v prevalencii vaskulárnych patológií. Častejšie utrpia ženy a podľa štatistických údajov je postihnutá takmer tretina dospelého obyvateľstva. Keď sú z viacerých dôvodov, a to aj v dôsledku zvýšeného stresu, prerušené venózne ventily, ktoré regulujú proces krvného obehu, začína konštantný odtok krvi v dolných končatinách smerom nadol, proti pohybu smerom hore k srdcu, objaví sa prvý symptóm - pocit ťažkosti v nohách.

Ak sa ochorenie vyvíja, tlak na steny ciev neustále stúpa, čo vedie k ich zriedeniu. Môže dôjsť k zablokovaniu žíl a ak nie je zahájená žiadna včasná liečba, trofické vredy tkanív obklopujúcich žilové cievy. Vyskytujú sa príznaky kŕčových žíl - edém dolných končatín, nočné kŕče, číry žilový vzor v blízkosti povrchu kože.

príznaky

Symptómy venóznej nedostatočnosti závisia od formy, v ktorej sa prejavuje - akútna (AIV) alebo chronická (CVN), závažnosť štádia ochorenia. WHF dolných končatín sa rýchlo rozvíja, sprevádzané silnou bolesťou, opuchom a krvácaním žilového vzoru na koži. Hlavné príznaky CVI dolných končatín sú:

 • systematický pocit ťažkosti v nohách;
 • svalové kŕče v noci a počas pokoja;
 • opuch;
 • hypo- alebo hyperpigmentácia kože, venózna dermatitída;
 • trofické vredy, suchosť, začervenanie na koži;
 • závraty, mdloby.

dôvody

Lekárska skupina príčin, tj choroby a stavy, ktoré spôsobujú chronickú venóznu insuficienciu dolných končatín, sú choroby, ktoré narušujú fungovanie systému venózno-svalového čerpadla:

 • flebotrombóza;
 • tromboflebitída;
 • vrodené abnormality cievneho systému;
 • zranenia a vážne poškodenie dolných končatín.

Existujú sekundárne, takzvané nemodifikujúce faktory, ktoré nie sú príčinou výskytu QHV a CVI, ale sú ohrozené, môžu prispieť k rozvoju ochorenia alebo zhoršiť stav pacienta. Patria medzi ne:

 • genetická predispozícia k tejto chorobe;
 • pohlavie - ženy trpia v priemere trikrát častejšie ako muži v dôsledku vyššej hladiny hormónu estrogén;
 • tehotenstvo, pracovná činnosť - zvýšené zaťaženie žilových ciev, dochádza k zmene hormonálnych hladín v ženskom tele;
 • pokročilý vek;
 • nadváhou;
 • nízka motorická aktivita;
 • pravidelná tvrdá fyzická práca, zdvíhanie.

tvar

Je rozlíšená venózna insuficiencia dolných končatín akútnych a chronických foriem (je tu aj venózna insuficiencia mozgu). AOD vzniká v dôsledku prekrytia hlbokých žíl dolných končatín, počas trombózy alebo poranenia nohy. Podkožné cievy nie sú ovplyvnené. Hlavným príznakom AIV je silná bolesť, ktorá sa zastaví po aplikácii studeného kompresie, pretože zima znižuje objem krvi v cievach.

CVI naopak ovplyvňuje žily umiestnené v blízkosti povrchu kože, preto je sprevádzané degeneratívnymi a pigmentačnými zmenami kožných pigmentových škvŕn, trofickými vredmi. Ak odložíte liečbu, výskyt takýchto anomálií krvných ciev, ako je pyodermia, tvorba krvných zrazenín a patologická obštrukcia členku sa stáva nevyhnutným.

Klasifikácia CVI

Existuje medzinárodný klasifikačný systém pre venóznu insuficienciu CEAP. Podľa tohto systému existujú tri stupne CVI:

 • CVI s 1 stupňom - ​​sprevádzané bolesťou, opuchom, konvulzívnym syndrómom, je pacientom narušený pocit ťažkosti v nohách;
 • CVI stupeň 2 - sprevádzaný ekzémom, dermatosklerózou, hyperpigmentáciou;
 • CVI stupeň 3 - trofické vredy na koži dolných končatín.

diagnostika

Na objasnenie klinického obrazu choroby, na stanovenie presnej diagnózy a na pomoc po externom vyšetrení, lekár pošle pacienta na vykonanie nasledujúcich testov:

 • Ultrazvuk dolných končatín;
 • všeobecná analýza a biochémia krvi;
 • venography.

Liečba venóznej insuficiencie dolných končatín

Porušenie venózneho odtoku dolných končatín nazývaného venózna insuficiencia je liečené komplexnou liečbou vrátane:

 • elimináciu rizikových faktorov;
 • liečebná terapia;
 • korekcia fyzickej aktivity pacienta pomocou lekárskej gymnastiky;
 • rehabilitácia;
 • chirurgický zákrok;
 • elastická kompresná metóda.

lieky

Mechanizmus liečby CVI s lekárskymi liekmi sa vyvíja v závislosti od štádia vývoja ochorenia. Pri prvom stupni CVI sa používa skleroterapia - intravenózna injekcia lieku, ktorá významne znižuje prietok krvi v deformovanej časti cievy. Počas druhého stupňa sa používa liečba s liekmi, ktoré zvyšujú celkový tonus žilových ciev a regulujú cirkuláciu susedných tkanív. V tomto prípade sú hlavné výsledky dosiahnuté len počas 3-4 mesiacov liečby a celková dĺžka kurzu je 6-8 mesiacov.

V tretej etape pacient potrebuje komplexnú liečbu hlavných symptómov a komplikácií. Predpísané lieky všeobecného spektra a masť pre lokálne použitie. V priebehu komplexnej terapie je potrebné predpisovať flebotoniku, nesteroidné protizápalové lieky, antikoagulanciá, antiagregačné lieky a antihistaminiká. Prípravky na vonkajšie použitie sú vybrané zo skupiny liekov obsahujúcich kortikosteroidy.

Je dôležité priradiť správne fyzioterapeutické postupy a výber komplexu terapeutickej gymnastiky. Vo väčšine prípadov sú priradené;

 • elektroforéza;
 • balneoterapia;
 • diadynamický prúd.

Trofické vredy spojené s tretím štádiom sú veľmi nebezpečným typom ochorení kože, sú plné mnohých závažných komplikácií a výskytu infekcií. Pacientovi je predpísaný odpočinok v posteli, dlhodobá antibiotická liečba, pravidelná lokálna hygienická starostlivosť s použitím antiseptických látok. Na urýchlenie procesu sa odporúča používať produkty obsahujúce prírodné rastlinné antiseptiká - propolis, rakytník - a nosiť lekárske úplety.

Ľudové opravné prostriedky

V počiatočných štádiách venóznej nedostatočnosti dolných končatín a ako preventívne opatrenia ľudia používajú ľudové prostriedky na zlepšenie krvného obehu a znižovanie bolesti. Z choroby pomoc:

 • infúzie konského kaštanu;
 • harmančekový olej;
 • liehovinová tinktúra voňajúcej ruže;
 • tinktúra šľachtica strieborná;
 • Kompresie z bodliaka - kal obyčajný;
 • zábaly so srvátkou;
 • liehovinová tinktúra Kalanchoe.

Na prevenciu žilovej nedostatočnosti dolných končatín je dôležité dodržiavať výživovú stravu - odmietnuť vyprážané a mastné potraviny. Odporúča sa konzumovať potraviny, ktoré majú antikoagulačné vlastnosti:

Kompresná terapia

Liečba elastickou kompresiou zahŕňa dva hlavné body - nosenie kompresného bielizne (silne odporúčané pre tehotné ženy) a obväzovanie dolných končatín elastickým obväzom. Pomocou kompresnej terapie sa dosiahlo významné zlepšenie stavu pacienta s venóznou insuficienciou dolných končatín nasledujúcimi spôsobmi:

 • zníženie nadýchnutia;
 • obnovenie normálneho svalového čerpadla;
 • zlepšenie mikrocirkulácie tkaniva a hemodynamiky žily.

Bandáže strácajú svoju elasticitu po niekoľkých praniach, preto by sa mali nahradiť v priemere raz za dva až tri mesiace a striedať s kompresnými pančuchami alebo spodnými nohavičkami. Kompresné obväzy dolných končatín sa vykonávajú podľa týchto pravidiel:

 • vyrobené pred zdvíhaním;
 • nohavice obviazané nahor od členku až po stredné stehno;
 • obväzy by mali byť tesné, ale bolesť a stláčanie by sa nemali cítiť.

Chirurgická intervencia

Keď sa pacientovi odkáže na neskorý štádium vývinu žilovej nedostatočnosti dolných končatín, lekár môže predpísať nasledujúci typ operácie:

 • sklerotizácia;
 • ožarovanie laserom;
 • flebektomie;
 • abelyatsiyu.

prevencia

Ako prevencia žilovej nedostatočnosti sa rizikové faktory znižujú udržaním aktívneho životného štýlu, prispôsobovaním stravovacích návykov, odvykaním od fajčenia a alkoholu, nepohodlnej obuvi a tesného oblečenia. Ak existuje genetická predispozícia za prítomnosti anamnézy, odporúča sa profylaktické ultrazvukové vyšetrenie žíl, aby sa zistili patologické príznaky a včasná liečba venóznej insuficiencie.

Video: Chronická venózna insuficiencia

Informácie uvedené v článku sú len informačné. Materiály výrobku nevyžadujú samošetrenie. Iba kvalifikovaný lekár môže diagnostikovať a poradiť o liečbe na základe individuálnych charakteristík konkrétneho pacienta.

Venózna nedostatočnosť

Venózna nedostatočnosť je komplex príznakov spôsobený zhoršeným odtokom krvi cez venózny systém. Asi 40% dospelých trpí touto patológiou. Najčastejšie dochádza k venóznej insuficiencii dolných končatín. To sa vysvetľuje pravou chôdzou človeka, v dôsledku čoho sa výrazne zvyšuje zaťaženie žíl na nohách, pretože cez ne preteká krv a prekonáva sily gravitácie. Venózna nedostatočnosť sa môže pozorovať aj v iných častiach tela - vnútorných orgánoch, mozgu.

Chronická venózna insuficiencia je pomaly progresívna patológia, ktorá je už dlho takmer bez symptómov, a preto pacienti často vyhľadávajú lekársku pomoc v pokročilých štádiách. V tom spočíva šikovnosť choroby. Podľa štatistík nie je viac ako 8-10% pacientov včas liečených.

Pacienti často spájajú kŕčové žily a venóznu insuficienciu dolných končatín. Tieto dve patológie majú v symptomatológii veľa spoločné, ale napriek tomu nie sú totožné.

Príčiny a rizikové faktory

Patologický mechanizmus vývoja venóznej nedostatočnosti je dosť komplikovaný. Pretrvávajúce ťažkosti s odtokom krvi cez žily vedú k zvýšeniu intravaskulárneho tlaku ak expanzii lúmenu ciev. Na vnútornej výstelke niektorých veľkých a najviac stredných žilov sú semilunárne ventily, ktoré zabraňujú opačnému smeru prietoku krvi. Na pozadí rozširovania nádob sa ventily ventilov prestávajú uzavierať a krv začína prúdiť nielen smerom k srdcu, ale aj spätne.

Ak sa liečba venóznej nedostatočnosti nezačne v tomto štádiu, neskôr v dôsledku zvyšujúceho sa tlaku strácajú steny žily svoju elasticitu. Okrem toho sa zvyšuje ich priepustnosť, čo vedie k rozvoju regionálneho edému. Tento edém stláča krvné cievy, čím narušuje prívod krvi do tkanív a stáva sa príčinou trofických porúch.

Najčastejšie sa venózna nedostatočnosť nohy vyvíja na pozadí nasledujúcich patologických stavov:

 • kŕčové žily dolných končatín;
 • posttrombotický syndróm;
 • traumatické poranenie končatín;
 • flebotrombóza;
 • vrodené alebo získané abnormality štruktúry krvných ciev.

Príčiny venóznej insuficiencie mozgu môžu byť:

 • profesionálne vokálne lekcie;
 • výrazné fyzické námahy;
 • systematické nosenie šiat na krku;
 • skolióza;
 • asfyxia;
 • zranenia krčnej chrbtice;
 • traumatické poranenie mozgu;
 • pretrvávajúce ťažkosti s nazálnym dýchaním (zakrivenie nosnej septa, chronická rinitída);
 • cerebrálna trombóza;
 • bronchiálna astma;
 • arteriovenóznej alebo venóznej hypertenzie.
Asi 40% dospelých trpí touto patológiou. Najčastejšie dochádza k venóznej insuficiencii dolných končatín.

Faktory, ktoré významne prispievajú k venóznej nedostatočnosti, zahŕňajú:

 • ženský pohlavie;
 • genetická predispozícia;
 • dlhodobá hormonálna liečba;
 • tehotenstva;
 • obezita;
 • pokročilý vek;
 • fyzická nečinnosť.

Formy choroby

V závislosti od trvania patologického procesu existujú dve formy žilovej nedostatočnosti dolných končatín:

 • akútne - sa vyskytuje ako dôsledok hlbokej žilovej trombózy. Trombus uzatvára takmer celý lúmen hlbokej žily a odtok krvi sa zastaví. Príznaky rastie veľmi rýchlo: končatina je opuchnutá, koža nadobúda modrastý nádych kože, vzor jasnovitých žíl je jasne viditeľný, silná bolesť je pozdĺž hlavnej cievy. Ak sa postihnutá končatina aplikuje na studený kompres, bolesť ustúpi;
 • chronický - patologický proces je lokalizovaný v povrchových žilách. Dlhodobo pokračuje s minimálnymi prejavmi, až kým sa pacientovi nezobrazia trofické zmeny postihnutej končatiny. Spočiatku sa na koži objavia hyperpigmentačné oblasti, ktoré sa časom zvyšujú, potom sa objavia trofické vredy, ktoré sa ťažko liečia.

Štádium choroby

V závislosti od závažnosti klinických príznakov určte štádia chronickej venóznej insuficiencie dolných končatín:

 1. Elementary. V postihnutej končatine je pocit plnosti a / alebo ťažkosti. Po nejakom čase sa objaví pretrvávajúci edém, ku konvulzii (najčastejšie v noci). Uložená výkonnosť.
 2. Vyvinuté klinické prejavy. Edémy sa zvyšujú, na pokožke sa objavujú hyperpigmentačné oblasti, ekzém, lipodermatoskleróza.
 3. Trofické poruchy. Vytváranie trofických vredov, ktoré nie sú liečivé, je charakteristické.

Niekedy sa rozlišuje ďalší štádium chronickej venóznej insuficiencie. Vďaka nej chýbajú klinické príznaky ochorenia a porážka žíl sa dá identifikovať len pomocou špeciálnych testov.

Akútna žilová nedostatočnosť môže spôsobiť vznik bieleho alebo modrého bolestivého flegmasia, ktorý zase môže viesť k vzniku gangrény končatín, hypovolemického šoku.

V klinickej praxi sa používa aj medzinárodná klasifikácia akútnej a chronickej venóznej insuficiencie (systém CEAP):

 • 0 - patológia žilových ciev nie je viditeľná;
 • 1 - objavenie telangiektázy na koži (pretrvávajúca dilatácia malých krvných ciev, cievne "hviezdy");
 • 2 - zväčšené saphenózne žily sa stávajú viditeľnými;
 • 3 - výskyt pretrvávajúceho edému končatiny;
 • 4 - zmeny farby pokožky;
 • 5 - hyperpigmentácia kože v prítomnosti vyliečených trofických vredov;
 • 6 - hyperpigmentácia pokožky a čerstvé trofické vredy.

V klinickej praxi aplikovaná a klasifikácia podľa etiologického faktora. Faktom je, že výber liečebného režimu pre venóznu nedostatočnosť je určený príčinou vykrvenia. Vzhľadom na etiologický faktor sa rozlišujú nasledujúce typy venóznej nedostatočnosti:

 • ES - súvisí s účinkami úrazu;
 • EP - príčina patológie nie je známa;
 • ES - v dôsledku dedičnej predispozície.

Anatomická klasifikácia vychádza z zobrazenia úrovne lézie, lokalizácie patologického procesu (veľká saphenózna žila, dolná vena cava), segment (povrchové, hlboké alebo komunikačné žily).

V závislosti od patofyziologických mechanizmov:

 • chronická žilová insuficiencia s príznakmi obštrukcie;
 • chronická žilová insuficiencia s prejavmi refluxu;
 • kombinovaná chronická venózna insuficiencia (kombinuje obštrukciu a reflux).

Flebológovia v rámci klasifikácie venóznej nedostatočnosti podľa systému CEAP uplatňujú špeciálnu škálu, ktorá hodnotí stupeň zníženia pracovnej kapacity:

0 - príznaky ochorenia úplne chýbajú;

1 - príznaky venóznej insuficiencie sú mierne, schopnosť pacienta pracovať je úplne zachovaná;

2 - schopnosť pacienta pracovať je znížená, môže pracovať celý deň iba vtedy, ak dostane udržiavaciu terapiu;

3 - existuje trvalé postihnutie, ktoré sa neobnoví ani na pozadí liečby.

Symptómy venóznej nedostatočnosti

Venózna nedostatočnosť dolných končatín

Klinický obraz venóznej nedostatočnosti závisí od formy ochorenia. Pri akútnej žilovej nedostatočnosti sa príznaky rýchlo rozvíjajú. Vzhľadom na zablokovanie žily trombom sa krvný tok náhle zastaví, vzniká edém postihnutého končatín a rýchlo sa rozvinie. V priebehu hlavnej žily dochádza k pocitu silnej bolesti, ktorá sa neodstráni ani do stavu pokoja, ani pri snahe zmeniť polohu tela. Na zníženie bolesti je možné len aplikáciu na koniec studeného kompresie a užívanie nesteroidných protizápalových liekov. Koža sa stáva modrastou a vzorka podkožnej žily je na nej jasne viditeľná.

V začiatočných štádiách chronickej venóznej insuficiencie sa u pacienta objavia nasledovné príznaky:

 • ťažkosť a stuhnutosť nohy, zhoršená do konca pracovného dňa;
 • opuch dolných končatín;
 • kŕče, ktoré sa vyskytujú hlavne v noci;
 • zmena farby kože (hyper- a hypopigmentácia);
 • strata elasticity kože.

Ak liečba venóznej nedostatočnosti nie je okamžite zahájená, vzniknú trofické vredy. Navyše ukladanie významného objemu krvi do žíl postihnutej končatiny spôsobuje, že pacient trpí záchvatmi závratov a mdloby.

Chronická venózna insuficiencia mozgu

Chronická venózna insuficiencia mozgu dlho prechádza pacientom bez povšimnutia, čo je vysvetlené významnými kompenzačnými schopnosťami a rozvinutým systémom krvných ciev mozgu. Klinické príznaky žilovej insuficiencie mozgu sa objavujú len vtedy, keď dôjde k významnému narušeniu odtoku krvi z mozgového tkaniva. Patria medzi ne:

 • časté bolesti hlavy;
 • záchvaty vertigo;
 • prechodné poškodenie vizuálnej funkcie (diplopia, náhle zatemnenie očí);
 • poruchy citlivosti kože na končatinách (necitlivosť, mravčenie, "plazivé husacie kohútiky");
 • apatia.

Dlhodobé poruchy venózneho odtoku sa stávajú príčinou edému mozgu, vývojom nezvratných zmien v ňom, čo vedie k vzniku neurologických symptómov.

Chronická venózna insuficiencia mozgu vedie k intrakraniálnej hypertenzii, spôsobuje nezvratné zmeny v nervovom tkanive a môže spôsobiť trvalú invaliditu. Pozri tiež:

diagnostika

Diagnóza žilovej nedostatočnosti sa vykonáva na základe charakteristických klinických príznakov ochorenia, údajov o objektívnych vyšetreniach, laboratórnych vyšetrení a vyšetrení vyšetrenia pacienta.

Stupeň žilnej insuficiencie možno určiť na základe výsledkov dopplerovského ultrazvukového snímania (presnosť tejto metódy dosahuje 80-90%), duplexné angioskopenie. Na objasnenie príčiny poškodenia venózneho krvného obehu je v niektorých prípadoch indikovaná flebografia (kontrastná štúdia postihnutého žily).

Zmeny vo výsledkoch laboratórnych krvných testov pri venóznej nedostatočnosti nie sú špecifické. Zvyšuje sa index protrombínu. Pri vstupe sekundárnej infekcie a vývoja flebitídy (zápal žilovej steny) do všeobecnej analýzy krvi dochádza k zvýšeniu počtu leukocytov (leukocytóza), posunu leukocytového vzorca doľava, zvýšeniu ESR.

Chronická venózna insuficiencia je pomaly progresívna patológia, ktorá je už dlhý čas takmer asymptomatická. Podľa štatistík nie je viac ako 8-10% pacientov včas liečených.

Diferenciálna diagnostika sa uskutočňuje s lymfangitídou, erysipelami. Akútna venózna insuficiencia je diferencovaná s naťahovaním alebo pretrhnutím svalov, stláčaním žily zvonka zväčšenými lymfatickými uzlinami alebo nádorom, lymfedémom, roztrhnutím cysty Baker a celulitídou.

Liečba žilovej nedostatočnosti

Liečba akútnej venóznej insuficiencie začína ukladaním studeného kompresie na postihnutú končatinu. K tomu sa bavlnená tkanina navlhne v ľadovej vode, stláča sa a nanesie na kožu. Po 1,5-2 minútach sa textília odstráni a zvlhčí vo vode a potom sa znovu aplikuje na kožu. Celková dĺžka trvania procedúry je jedna hodina.

Pacienti majú prísny odpočinok na lôžku. Aby sa zabránilo ďalšiemu trombóze, sú predpísané injekcie heparínu, ktoré sa vykonávajú pod kontrolou času zrážania krvi a počtu krvných doštičiek. V ďalšom sú uvedené nepriame antikoagulanciá. V prvých dňoch liečby sa stanoví protrombínový index denne, následne sa monitoruje raz za 7 až 10 dní počas niekoľkých týždňov a po stabilizácii pacienta jedenkrát za mesiac počas trvania liečby.

Pri akútnej žilovej nedostatočnosti dolných končatín, vzhľadom na tvorbu plávajúceho trombu, je indikovaný chirurgický zákrok, ktorý spočíva v inštalácii filtru cava v dolnej vene cava pod úroveň renálnych žíl. Táto operácia zabraňuje rozvoju tromboembolických komplikácií vrátane potenciálne život ohrozujúcej pľúcnej embólie pacienta (PE).

Liečba chronickej venóznej insuficiencie ako systémového patologického procesu je zameraná nielen na obnovenie normálneho krvného obehu krvi, ale aj na prevenciu recidívy choroby.

Liečba žilnej nedostatočnosti v chronickej forme sa uskutočňuje s liekmi, ktoré znižujú zrážanie krvi (kyselina acetylsalicylová, nepriame antikoagulanciá) a flebotropné lieky. Okrem liečebnej terapie sa aplikuje aj metóda pružnej kompresie (bandáž končatiny elastickými obväzmi, nosenie kompresného úpletu).

Pacienti často spájajú kŕčové žily a venóznu insuficienciu dolných končatín. Tieto dve patológie majú v symptomatológii veľa spoločné, ale napriek tomu nie sú totožné.

V prípade chronickej žilovej insuficiencie podľa indikácií vykonávajú chirurgické odstránenie kŕčových žíl alebo nahradia operáciu skleroterapiou - špeciálne liečivo sa vstrekuje do patologicky zmenenej žily, čo spôsobuje zápal jej steny a ďalej ich spojenie.

Možné dôsledky a komplikácie

Komplikácie chronickej venóznej nedostatočnosti sú:

 • hlboká žilová tromboflebitída;
 • pľúcna embólia;
 • streptokoková lymfangitída.

Akútna venózna insuficiencia môže spôsobiť vznik bieleho alebo modrého bolestivého hlenu, ktorý zase môže viesť k vzniku gangrény končatín, hypovolemického šoku (kvôli výraznému ukladaniu krvi do končatiny). Ďalšou komplikáciou tohto stavu môže byť hnisavá fúzia krvnej zrazeniny s vývojom abscesu, flegmónu av najťažších prípadoch aj septicopémiou.

Chronická venózna insuficiencia mozgu vedie k intrakraniálnej hypertenzii, spôsobuje nezvratné zmeny v nervovom tkanive a môže spôsobiť trvalú invaliditu.

výhľad

Pri včasnej diagnostike a aktívnej liečbe venóznej nedostatočnosti je prognóza vo všeobecnosti priaznivá.

prevencia

Prevencia akútnej venóznej insuficiencie zahŕňa:

 • včasná aktivácia pacientov po chirurgických zákrokoch;
 • použitie elastických pančúch;
 • vykonávanie pacienta v lôžku s periodickým stlačením holennej kosti;
 • drogová prevencia trombózy so zvýšeným rizikom.

Preventívne opatrenia zamerané na prevenciu vzniku chronickej žilovej nedostatočnosti:

 • varovná zápcha;
 • aktívny životný štýl (šport, prechádzky na čerstvom vzduchu, ranné cvičenia);
 • vyhýbanie sa dlhodobému pobytu v statickej polohe (sedenie, státie);
 • pri vykonávaní hormonálnej substitučnej liečby estrogénom sa odporúča, aby ženy nosili elastické pančuchy, je pravidelne monitorovaný protrombínový index;
 • odmietanie nosiť hubené spodné prádlo, vrchné odevy s pevným golierom;
 • bojovať s nadváhou;
 • odmietanie pravidelne nosiť vysoké podpätky.

Okrem Toho Čítal O Plavidlách

Diéta na zníženie hladiny cholesterolu - týždenné menu. Výrobky na týždeň na zníženie hladiny cholesterolu

Ako cieľ dietetickej výživy môžete nastaviť výsledok nielen o zníženie hmotnosti, ale aj zníženie hladiny cholesterolu v krvi.

Dešifrovanie krvného testu na zrážanie

Vďaka krvi je veľké množstvo vitálnych procesov v tele. Prepravuje živiny, zlúčeniny kyslíka, udržuje telesnú teplotu, zabraňuje krvácaniu a vykonáva ďalšie dôležité funkcie.

Zvýšená ESR v krvi žien je normou a príčinou

ROE - sedimentačná reakcia erytrocytovFenomén sedimentácie erytrocytov je známy už od dávnych čias. V súčasnosti zostáva definícia rýchlosti takéhoto usadzovania populárnou laboratórnou štúdiou prezentovanou v rámci všeobecného krvného testu (OAK).

Miera neutrofilov v krvi detí

Leukocyty sú dôležité krvinky, ktoré chránia dieťa pred rôznymi vonkajšími alebo vnútornými nepriaznivými faktormi. Takéto bunky sú na stráži pre zdravie detí a sú zodpovedné za imunitu.

Má varikokélu vľavo? Povedzte všetky informácie o kŕčových žilách ľavej semenníka u mužov

Varikokéla sa vyskytuje u približne 18% mužov v reprodukčnom veku. O chorobe, vo väčšine prípadov, sa stáva úplne známa náhodou, keď sa študuje z iného dôvodu.

Kapilárna sieťka na tvári: odstráňte domov a kabínu

Problémy s kožou žien sú dostatočné v každom veku. Jednou z nich je viditeľná vaskulárna sieť na tvári. Mnohí začnú zápasiť s viditeľnými kapilárami na tvári nie je vôbec tak, ako by sa malo urobiť.