Migréna je chronické neurologické ochorenie, ktoré sa vyznačuje opakujúcou sa silnou bolesťou hlavy. Charakteristickým znakom je, že bolesť sa najčastejšie rozširuje na iba polovicu hlavy. Ide o veľmi bežný problém. Nachádza sa u 10% ľudí. Útoky sa môžu vyskytnúť zriedkavo - niekoľkokrát za rok, ale u väčšiny pacientov sa vyskytujú 1-2 krát týždenne.

Krásna polovica ľudstva je viac pravdepodobné, že bude trpieť záchvaty silnej bolesti hlavy. Mnohí muži však čelia tomuto problému. Ďalším názvom pre migrénu je ochorenie aristokratov. Predpokladá sa, že bolesti hlavy sa častejšie vyskytujú u ľudí, ktorí sa venujú duševnej práci.

Čo je to?

Migréna je neurologické ochorenie, ktorého najčastejším a charakteristickým príznakom sú epizodické alebo pravidelné ťažké a bolestivé záchvaty bolesti hlavy v jednom (zriedkavo v oboch) polovici hlavy.

Súčasne neexistujú vážne poranenia hlavy, mŕtvica, mozgové nádory a intenzita a pulzujúca povaha bolesti je spojená s bolesťou hlavy, a nie s tenzívnou bolesťou hlavy. Migrenózna bolesť hlavy nie je spojená so zvýšeným alebo prudkým poklesom krvného tlaku, záchvatom glaukómu alebo zvýšením intrakraniálneho tlaku (ICP).

Zaujímavé fakty

Prvé symptómy, ktoré pripomínajú migrénu, boli popísané starými liečiteľmi doby šumérovej civilizácie pred narodením Krista v roku 3000 pred naším letopočtom. O niečo neskôr (okolo roku 400 nl) Hippokrates vyzdvihol migrénu ako ochorenie a opísal jej príznaky. Migréna však vďačí svojmu názvu starému rímskemu lekárovi - Claudiu Galenovi. Okrem toho najprv identifikoval charakter migrény - lokalizáciu bolesti v jednej polovici hlavy.

Je pozoruhodné, že migréna sa často stáva spoločníkom géniov. Táto choroba, rovnako ako žiadna iná, "miluje" aktívnych a emocionálnych ľudí, ktorí uprednostňujú duševnú prácu. Napríklad utrpeli také vynikajúce osobnosti ako Pontius Pilát, Pyotr Čajkovskij, Edgar Po, Karl Marx, Anton Pavlovič Čechov, Julius Caesar, Sigmund Freud, Darwin a Newton. Nepoužil migrénu a moderné celebrity. Utrpenie a bolesti hlavy trpia takými osobnosťami ako Whoopi Goldberg, Janet Jackson, Ben Affleck a ďalší.

Ďalšia zvedavá skutočnosť (hoci sa to nedá dokázať vedecky): ľudia, ktorí majú tendenciu k dokonalosti, trpia častejšie migrénami. Takíto jednotlivci sú ambiciózni a ambiciózni, ich mozgy neustále pracujú. Nestačí, aby urobili všetko perfektne, mali by byť najlepšie. Preto sú veľmi zodpovední a svedomí všetko, pracujú "pre seba a pre toho chlapíka". V skutočnosti sú to workaholici.

Mechanizmus vývoja migrénovej bolesti hlavy

Ako viete, migréna je špeciálny typ bolesti hlavy, ktorého vývojový mechanizmus je jedinečný a nie je podobný žiadnemu inému. Pretože väčšina liekov na bolesti hlavy je s migrénou neúčinná.

Migrénový záchvat sa vyskytuje v niekoľkých po sebe idúcich fázach:

 1. Kŕč arteriálnych ciev mozgu a vývoj krátkodobej hypoxie mozgovej látky. Vývoj migrénovej aury je spojený s touto fázou.
 2. Potom nastane dilatácia alebo expanzia všetkých typov mozgových ciev (tepny, žily, venuly, arterioly a kapiláry). V tejto fáze sa vyvíja typická pulzujúca bolesť hlavy.
 3. Objavuje sa opuch cievnych stien a perivaskulárneho priestoru, čo spôsobuje, že sú tuhé na signály na opačnú kontrakciu. Tento jav určuje dĺžku migrénových bolestí hlavy.
 4. Posledná fáza sa vyznačuje spätným vývojom migrény a tiež sa nazýva syndróm po migréne. Po určitom čase po ukončení bolesti sa pacient môže sťažovať na všeobecnú slabosť, únavu a pocit "staleness" v hlave.

Napriek dostupným údajom o povahe migrénovej bolesti hlavy sa objavujú nové informácie každý deň, pretože tento problém aktívne skúmajú vedci z celého sveta. Napríklad podľa najnovších lekárskych publikácií hrá hypotalamus mozgu významnú úlohu v patogenéze migrény a to poskytuje nové príležitosti pre vynález účinných liekov na liečenie a prevenciu migrény.

Príčiny migrény

Jedným z tajomstiev sú príčiny migrény. Na základe dlhodobých pozorovaní bolo možné stanoviť niektoré vzory výskytu záchvatov.

Obaja muži a ženy trpia migrénami, ale u žien sa vyskytuje dvakrát častejšie ako u mužov. Existuje závislosť výskytu ochorenia na životnom štýle, a preto sa zistilo, že ľudia, ktorí sú sociálne aktívni a ambiciózni, povolania vyžadujúce vysokú duševnú aktivitu, ako aj ženy v domácnosti sú najviac náchylné na migrény. Extrémne zriedkavé prípady migrény u ľudí v pracovných profesiách, ktorých činnosť súvisí s neustálym pohybom.

Príčiny migrény trpiace touto chorobou zahŕňajú mnohé faktory, ale ich priamy vplyv na vývoj útoku sa nedá určiť, takže tieto faktory možno považovať len za predispozíciu alebo za "začiatočný okamih", ktorý sa spustí, keď sa pravá príčina ochorenia objaví. Príčiny migrény zahŕňajú:

 • Niektoré druhy výrobkov: tvrdé syry, červené víno, čokoláda, makrely, údené mäso, káva;
 • Stres alebo skúsený psycho-emocionálny vzrušenie.
 • Niektoré typy liekov, ako napríklad perorálne kontraceptíva;
 • Výrazné zmeny počasia (meteorologická forma migrény);
 • Silná fyzická námaha;
 • Premenštruačný syndróm.

Obyčajne skúsení pacienti zvyčajne vedia, čo v nich vyvoláva migrény a pokúšajú sa eliminovať vplyv tohto faktora, a tak dokážu znížiť frekvenciu útokov, ale úplne ich nezbaviť.

klasifikácia

V závislosti od príznakov migrény je choroba rozdelená na tieto typy:

 • hemiplegik (strata schopnosti vykonávať činnosť s rukou alebo nohou);
 • stav migrény (trvá viac ako jeden deň).
 • retina (postihuje polovicu hlavy a oblasti očí, možno prudké zníženie videnia);
 • bazilárna (vyskytuje sa u mladých žien, je plná mozgového infarktu v neprítomnosti adekvátnej liečby);
 • oftalmológia (ovplyvňuje vizuálne orgány, presahy očných viečok, strata vizuálnej funkcie);
 • brušná (často sa vyskytuje u detí, mladých mužov, sprevádzaných kŕčmi, bolesti brucha);

V lekárskej praxi existujú aj koncepty migrény s aurou a bez aury.

Bez aury pacient má časté bolesti hlavy, ktoré môžu trvať štyri hodiny až tri dni za sebou. Bolestivé pocity sú fixované v určitej časti hlavy (v bode). Bolesť sa zvyšuje s telesnou aktivitou, ako aj s intenzívnou duševnou aktivitou.

S aurou je sprevádzaný veľkým počtom zložitých, niekedy zmiešaných symptómov, ktoré sa vyskytujú dlho pred útokom alebo okamžite s jeho začiatkom.

Príznaky migrény

Najzákladnejšie príznaky migrény u žien a mužov sú pulzujúca paroxysmálna bolesť v polovici hlavy, ktorá trvá od 4 do 72 hodín. Pri ohýbaní sa bolesť zvyšuje - ide o nadmerné rozšírenie krvných ciev.

Migrénové záchvaty môžu predchádzať aura - rôzne neurologické príznaky: vestibulárny, motorický, zmyslový, sluchový, vizuálny. Vizuálna aura sa vyskytuje častejšie ako iné, keď človek vidí veľa ľiarnych zábleskov v ľavom alebo pravom zornom poli, dochádza k strate fragmentov zorného poľa alebo k deformácii objektov.

Takže hlavné príznaky migrény sú nasledovné:

 1. Prekurzory migrény - slabosť, pocit nemotovanej únavy, neschopnosť sústrediť sa, zhoršená pozornosť. Po záchvatoch sa niekedy pozoruje pošliapačka - ospalosť, slabosť, bledosť kože.
 2. Nauzea je dôležitý príznak, ktorý pomáha rozlíšiť bolesť migrény od iných typov bolesti. Tento príznak vždy sprevádza záchvaty a niekedy je taký výrazný, že príde na vyrušovanie. V tomto prípade je stav pacienta subjektívne jednoduchší, na niekoľko minút sa stáva jednoduchším. Ak vracanie neprinesie úľavu a bolesť neklesne v priebehu niekoľkých dní, potom to môže byť príznakom stavu migrény a vyžaduje hospitalizáciu.
 3. Povaha migrénovej bolesti sa líši od iných bolestí hlavy - začínajúc od chrámu, pulzujúca a bolestivá bolesť postupne pokrýva polovicu hlavy, ktorá sa šíri na čelo a oči.
 4. V 10% prípadov migrény u žien sa vyskytuje počas menštruácie a trvá jeden deň alebo dva od jej začiatku. Jedna tretina všetkých žien, ktoré majú túto chorobu, trpí menštruačnou migrénou.
 5. Pri migréne sa vždy vyskytuje jeden alebo viac príznakov - fotofóbia, nevoľnosť, vracanie, strach zo strachu, poškodenie zápachu, zrak alebo pozornosť.
 6. Perorálne kontraceptíva a iné lieky, ktoré ovplyvňujú hormonálnu rovnováhu, vrátane hormonálnej substitučnej terapie, môžu výrazne zvýšiť riziko útoku, v 80% prípadov zintenzívňuje intenzitu.
 7. Tepny v oblasti chrámu sú napäté a pulzujúce, bolesť a napätie sa zhoršujú pohybom, takže pacienti prenášajú princíp do lôžka v pokojnej a temnej miestnosti, aby minimalizovali množstvo vonkajších stimulov.
 8. Podráždenosť, úzkosť, únava, ospalosť, bledosť alebo začervenanie kože, úzkosť a depresia sú symptómy spojené s migrénami, ktoré sa môžu alebo nemusí objaviť v každom jednotlivom prípade.
 9. Jednostranná bolesť sa môže striedať z útoku na útok, pokrývajúci ľavú, potom pravú stranu hlavy alebo okcipitálnu oblasť.

Podľa lekárskeho výskumu ženy častejšie trpia migrénami, v priemere 7 útokov za mesiac proti 6 útokom u mužov, dĺžka trvania útokov je 7,5 hodiny u žien a u mužov 6,5 hodín. Dôvodom útoku na ženy sú zmeny v atmosférickom tlaku, teplote vzduchu a iných klimatických zmenách a u mužov - intenzívna fyzická námaha. Príznaky spojené s migrénami sa tiež líšia: ženy majú väčšiu pravdepodobnosť nevoľnosti a zhoršenia čuchu a muži majú fotofóbiu a depresiu.

Ako zmierniť bolesť doma?

Pri menších prejavoch migrény môže byť bolesť uvoľnená z útoku bez liečby, pre ktorú je potrebné:

 • dovolil si "spať";
 • výplachy;
 • gymnastika tváre;
 • umývanie hlavy;
 • masáž hlavy a krku;
 • akupunktúra;
 • kurzy jogy;
 • Homeopatie.

Najjednoduchšie dostupné prostriedky na zmiernenie utrpenia migrény v domácnosti sú over-the-counter analgetiká, ktoré obsahujú ibuprofén, nurofen, aspirín, paracetamol (čo je najmenej účinné) a pôsobia rýchlejšie a silnejšie vo forme "šumivých" foriem.

Na zníženie prejavov nevoľnosti alebo vracania môžete použiť antiemetiká, a to aj vo forme rektálnych čapíkov. Antiemetické lieky, ktoré prispievajú k absorpcii analgetík z gastrointestinálneho traktu, zvyšujú ich účinok.

Ako liečiť migrénu?

Domáca liečba migrény zahŕňa dve hlavné oblasti - zmiernenie už vyvinutého útoku a predchádzanie výskytu útokov v budúcnosti.

Úľavu od útoku. Iba neurológ môže predpísať akékoľvek prostriedky na zmiernenie bolesti počas migrénového záchvatu, závisí to od intenzity a trvania. Ak je záchvat mierny alebo mierny a trvá maximálne 2 dni, lekár predpíše jednoduché analgetiká, prípadne kombinované.

 1. Kombinované prípravky obsahujúce kodeín, paracetamol, fenobarbetal a sodnú soľ metamizolu.
 2. NSAID (ibuprofén), paracetamol (kontraindikované pri patológii obličiek a pečene), kyselina acetylsalicylová (nemôže sa užívať s tendenciou krvácania a gastrointestinálnych ochorení).
 3. Ak je intenzita bolesti vysoká, trvanie záchvatov je viac ako 2 dni, potom sú Triptani predpísaní pre migrénu (zoznam všetkých moderných triptanov, ceny, ako ich správne aplikovať). Sú k dispozícii v sviečkach, roztokoch, sprejoch, infekciách.
 4. Neselektívni agonisti - Ergotamín atď.
 5. Pomocné psychotropné látky - domperidón, metoklopramid, chlórpromazín.

Triptány sú drogy vyvinuté pred 20 rokmi a odvodené od serotonínu. Konajú niekoľkými smermi naraz:

 1. Triptány selektívne ovplyvňujú krvné cievy a znižujú bolestivú pulzáciu iba v mozgu bez ovplyvnenia zvyšku cievneho systému tela.
 2. Ovplyvňujú iba špecifické produkčné látky (receptory), ktoré vyvolávajú výskyt bolesti, ich počet sa znižuje - bolesť tiež zmizne.
 3. Majú výrazný analgetický účinok, čo znižuje citlivosť trigeminálneho nervu.

V klasickej verzii migrény s aurou môže Papazol, ktorý sa odobral v prvých minútach, pomôcť. Niekto pomáha horúci kúpeľ, niekto je vystavený chladu, tretí je uľahčený tlakovou komorou.

Experimentálne liečenie migrény

Experimentálne metódy zahŕňajú liečbu hypnózou, elektronické prístroje, špeciálnu náplasť. Neexistujú však žiadne dôkazy o ich účinnosti a je potrebný ďalší výskum.

V súvislosti s narušením bunkového metabolizmu a aktiváciou peroxidácie lipidov, ku ktorej dochádza v patogenéze migrény, je podávanie antioxidantov a metabolických liekov, ktoré zlepšujú bunkové energetické procesy a chráni ich pred poškodením voľnými radikálmi, patogeneticky oprávnené (kombinácia vitamínov A, E, C, koenzým Q10, antioxykaps, emoxipín).

Napríklad bola nedávno publikovaná štúdia, ktorá zahŕňala 1 550 detí a adolescentov, ktorí trpeli častými migrénovými záchvatmi. V priebehu tohto obdobia sa ukázalo, že v mnohých pacientoch sa pozorovala nízka hladina koenzýmu Q10 v plazme a odporúčanie na používanie doplnkov stravy obsahujúcich koenzým Q10 môže viesť k zlepšeniu niektorých klinických príznakov. Autori dospeli k záveru, že na potvrdenie takýchto pozorovaní je potrebná analýza s viac vedecky kvalitatívnou metodikou.

V ďalšej štúdii u 42 pacientov porovnávali autori účinnosť koenzýmu Q10 (300 mg / deň) a placeba: koenzým Q10 bol významne účinnejší než placebo, aby sa znížila frekvencia migrénových záchvatov, trvanie bolesti hlavy a trvanie nauzey po 3 mesiacoch liečby. Autori hodnotia koenzým Q10 ako účinný a dobre tolerovaný prostriedok na prevenciu prejavov migrény.

Skupina plastických chirurgov z univerzitných nemocníc v Clevelande asi desať rokov pracovala na hypotéze, že v niektorých prípadoch je príčinou recidivujúcej bolesti hlavy a migrény trigeminálne nervové podráždenie spôsobené svalovými kŕčmi okolo neho. Publikovali sa výsledky štúdií potvrdzujúcich oslabenie alebo vymiznutie bolesti hlavy s injekciou Botox a chirurgickým odstránením príslušných svalov.

Liečba alternatívnou migrénou

Ďalšie spôsoby liečby tejto choroby:

 1. Biofeedback. Jedná sa o špeciálny druh relaxácie pomocou špeciálneho vybavenia. Počas postupu sa človek naučí riadiť fyziologické odpovede na rôzne účinky, ako napríklad stres.
 2. Akupunktúra. Štúdie ukázali, že tento postup pomáha zvládnuť bolesti hlavy rôzneho pôvodu, vrátane migrény. Ale akupunktúra je účinná a bezpečná len vtedy, ak ju vykonáva odborný špecialista s pomocou špeciálnych sterilných ihiel.
 3. Kognitívna behaviorálna terapia. Pomáha ľuďom s migrénami.
 4. Masáž. Efektívny spôsob prevencie pomáha pri zriedkavých záchvatoch migrény.
 5. Byliny, vitamíny, minerály, doplnky stravy. Pre prevenciu a zriedkavšie záchvaty migrény pomáhajú takéto lieky, ako je liečivá rastlina, feverfew, vysoké dávky riboflavínu (vitamín B2), koenzým Q10, horčík. Ale skôr ako ich použijete, mali by ste vždy konzultovať s lekárom.

Prevencia migrénových záchvatov

Týmito jednoduchými odporúčaniami sa môžete vyhnúť vyvolaniu útoku:

 1. Postupujte podľa strave a stravy, neponáhľajte sa počas jedla a neponúkajte na cestách.
 2. Spravte hygienu spánku, ktorej trvanie by malo byť 7 - 8 hodín, kedy by sa denná "tichá hodina" mala úplne zrušiť. Je potrebné ísť do postele v pokojnom, nedráždivom stave súčasne (ale nie príliš skoro), bolo by dobré, keby ste vstali.
 3. Minimalizujte stresové situácie, vždy máte po ruke neškodné prostriedky na ich zaobchádzanie (valeriánske pilulky atď.) A nezabúdajte, že v iných prípadoch je žiaduce využiť pomoc terapeuta, ktorý vám pomôže naučiť sa ovládať svoje správanie.
 4. Nenechajte sa uniesť alkoholom, nikotínom a kávou, ale ak si môžete dovoliť obľúbený kávový nápoj nie viac ako dve šálky denne (ráno), potom alkohol s tabakovými výrobkami by mal byť úplne opustený.
 5. V žiadnom prípade nesmiete ignorovať používanie medicínskych profylaktických antimigrenálnych liekov predpísaných lekárom. Mali by byť vždy po ruke.
 6. Je dobré pravidelne vykonávať kúpeľnú liečbu alebo liečbu v miestnom dispenzare, kde môžete získať nefarmakologické prostriedky prevencie (fyzioterapia, masáž oblasti krku, akupunktúra).

Je potrebné súhlasiť, že je ťažké bojovať proti migréne, ale je to možné. Zvyčajne disciplinovaní pacienti vedia všetko o svojej chorobe, a vo väčšine prípadov sa vyrovnávajú, aj keď, samozrejme, nie sú závidení, musíte byť neustále v pohotovosti. "Cesta bude zvládnutá tým, kto chodí!" Povedali starci.

výhľad

S kompetentnou a komplexnou terapiou je prognóza tejto choroby povzbudivá. Prítomnosť ochorenia môže byť dôkazom vývoja vážnych ochorení, vrátane rakoviny, abscesu, zápalu mozgu, encefalitídy, vaskulárnej aneuryzmy, hydrocefalusu atď.

Rizikovou skupinou ľudí, ktorí môžu mať migrénu, môžu byť obyvatelia veľkých miest, ktorí vedú dynamický životný štýl a zanedbávajú voľný čas, dievčatá a ženy staršie ako 20 rokov (najmä počas menštruácie), ako aj ľudia s genetickou predispozíciou na migrény.

Pre správnu diagnózu a optimálnu liečbu potrebujete pomoc od neurológov. Len skúsený lekár bude môcť rozlíšiť príznaky migrény od iných syndrómov s podobnými príznakmi a tiež odporučí krok za krokom účinnú liečbu.

Liečba migrény: zoznam liekov na migrénu a bolesti hlavy

Migréna je dedičné ochorenie, pri ktorom sú cievy mozgu precitlivené a zapálené pod vplyvom nepriaznivých vonkajších a / alebo vnútorných faktorov. Migrény sú sprevádzané silnou bolesťou, fotofóbiou a nevoľnosťou. Neexistujú žiadne trvalé degeneratívne zmeny v mozgu, vazodilatácia a zápal sa vyskytuje iba počas útoku a potom sa zastaví.

Migréna nepredstavuje nebezpečenstvo pre zdravie, navyše - ľudia, ktorí trpia, si zachovávajú jasnosť mysle a dlhú pamäť. Ale počas bolestivých útokov na pozitívne aspekty choroby nechcú premýšľať. Ako zistíte, či máte naozaj migrénu alebo bolesti hlavy majú inú povahu?

Tu je to, čo potrebujete vedieť o migrénoch:

Záchvaty majú zvyčajne štyri fázy: prodrom, auru, samotnú bolesť a post-normálne obdobie;

Prodrom je úzkosť a predvídanie útoku, aura je vizuálna, hmatová, čuchová a porucha reči pred útokom, bolesť pri migréne je vždy veľmi silná, pulzujúca a lokalizovaná v určitej časti hlavy a po normálnom období je pocit slabosti po útoku;

Niekedy dochádza k migréne bez aury, ale jej absencia neodstraňuje diagnózu;

Závažné záchvaty migrény môžu sprevádzať vracanie, závraty, dvojité videnie a tmavnutie očí a dokonca aj paralýza končatín. Opakujúca sa bolesť brucha a zvracanie nejasnej etiológie u detí môžu byť tiež prejavom migrény.

Pre ženy sa migréna najprv prejavuje vo veku 13-23 rokov, často sa jej príchod spája s prvým narodením. Chlapci trpia touto chorobou oveľa menej často, ale začínajú trpieť skôr - od 8 do 10 rokov a je ťažké predpovedať, kedy sa útoky skončia. Migréna je diagnostikovaná len u 6% celej mužskej populácie. U žien každú pätinu trpí, ale takmer všetky migrény ustúpia po menopauze.

Úplne vyliečiť migrénu je nemožné, rovnako ako vysvetliť jej príčiny alebo zabrániť rozvoju. Ale choroba môže a mala by byť pod kontrolou. V ideálnom prípade by ste nemali mať viac ako dva útoky mesačne a nemali by trvať dlhšie ako dve hodiny. Tí, ktorí sú zvyknutí na bolesť a bežať na toaletu dva alebo tri dni, takéto slová sa zdajú byť nedosiahnuteľným snom. Ale nenechajte sa ponáhľať do zúfalstva. Pokúsime sa vás naučiť žiť takým spôsobom, aby vás nepoložila migréna, ale vy ste to urobili.

Ak chcete prevziať kontrolu nad migrénou, musíte:

Vypočítajte provokujúce faktory a starostlivo ich vyvarujte;

Pochopte rozmanitosť liekov proti bolesti, nájdite ten správny liek a vezmite si ho správne, aby ste rýchlo utišili bolesť.

Robte všetko preto, aby sa znížila frekvencia útokov.

Každý z týchto troch bodov budeme podrobne analyzovať.

Migréna spúšťa: Poznaj svojho nepriateľa

Migréna sama o sebe nie je bolesť hlavy, ale iba zvýšená citlivosť mozgu. Aby bolesť začala, sú potrebné provokatívne faktory, ktoré sa nazývajú migrény. Jeden človek môže mať jednu alebo viac z týchto spúšťačov a niekedy útoky vznikajú len z určitej kombinácie.

Čo sa ukáže: ak nie je dôvod, potom nebudú žiadne záchvaty? Správne, len ťažko sa úplne ochráni pred spúšťačmi - sú doslova všade. Niekto má viac šťastia - ich migréna prekonáva iba na pozadí stresu a niekto trpí akýmkoľvek poklesom atmosférického tlaku.

Nepokúšajte sa vyvodzovať závery, snažte sa uchovať "migračný denník" na jeden mesiac. Nakreslite tabuľku, označte dátumy v hornej časti a napíšte všetky možné spúšťače na boku. Ak došlo k záchvatu, vložte plusy do stĺpca oproti provokujúcim faktorom, ku ktorým došlo v daný deň. Napríklad: pili - plus, nespali - plus, pršalo - plus, oni sa s niekým hádali - plus a tak ďalej. Výsledkom tejto mini-štúdie bude jasné, ktoré spúšťače (alebo kombinácie spúšťačov) vyvolávajú vo vás vírusové záchvaty.

A aby sme vám pomohli objaviť svojich nepriateľov, poskytneme tu zoznam všetkých možných interných a externých spúšťačov migrény:

Alkohol. Po prvé, mali by ste sa pozerať na červené víno a šampanské. Akýkoľvek alkohol rozširuje krvné cievy a vyvoláva migrénu, ale červené víno obsahuje aj flavonoidy a šampanské obsahujú bubliny s oxidom uhličitým, takže vasodilatačný účinok týchto silných nápojov je najvýraznejší;

Food. Tu sa na prvom mieste výrobky obsahujúce tyramín - údené mäso, modrý syr, pivo. O niečo menej triggerov sú citrusové plody, banány a čokoláda. Nedávno existuje dôkaz, že záchvaty migrény môžu vyvolať všadeprítomný glutamát monosodný, doplnok stravy, ktorý zvyšuje chuť väčšiny hotových výrobkov. Čo sa týka kofeínu, jeho úloha pri spustení mechanizmu migrény je nejednoznačné. Na jednej strane káva a silný čaj strhávajú krvné cievy a na druhej strane pravidelná konzumácia kofeínu je návyková. A jeho ostré odmietnutie vyvoláva nežiaduce zmeny v cievnom tóne a následkom migrény;

Režim napájania. V skutočnosti to nie je to, čo budete jesť, ale záleží na tom, ako často to robíte. Dlhá prestávka medzi jedlami vyvoláva kritický pokles hladín glukózy v krvi. A kto je najviac požehnaný v tele? Samozrejme, mozog. A ak je náchylný na migrény, nebude sa ti pomstiť za hladovku s útokom neslýchanej bolesti. Nezabudnite na občerstvenie každé 3-4 hodiny;

Alergie. Individuálna intolerancia na potraviny, drogy alebo vonkajšie faktory (prach, peľ) priamo súvisí s frekvenciou záchvatov migrény. Táto skutočnosť bola potvrdená lekárskou štúdiou, v ktorej bola izolovaná skupina pacientov zo všetkých ich alergénov počas troch mesiacov. Absolútne vo všetkých subjektoch sa počet záchvatov znížil a bolesť sa stala menej intenzívnou a predĺženou;

Liquid. Každý, kto trpí migrénou, potrebuje 1,5 litra čistej vody denne. To umožní, aby biochemické reakcie v tele prebehli správne a odpad týchto reakcií sa nebude akumulovať v tkanivách a nádobách. Ak sa zúčastňujete športu alebo tvrdej fyzickej práce, zvážte rastúcu potrebu tela na čistú vodu. Nie v čaji, káve alebo šťave, ale v čistej vode;

Lieky. Lieky, ktoré majú vazodilatačný účinok (napríklad nitroglycerín, courantil atď.), Takmer určite spustia migrénový mechanizmus a spôsobia útočenie, preto si pozorne prečítajte poznámky ku všetkým liekom pred ich užívaním;

Spánok. Dospelý potrebuje spať 6 až 8 hodín denne, nie menej. Predpokladajme, že zmeníte svoje pracovné miesto a namiesto bežných 8 hodín teraz teraz len spíte. 5. Prispôsobenie sa takémuto plánu bude nevyhnutne sprevádzané záchvatmi migrény. Rovnaká vec sa môže stať aj s osobou, ktorá odišla na dovolenku a rozhodla sa, že spí pred poludňajškom - je veľmi pravdepodobné, že váš sybarizmus sa zmení na strašné bolesti hlavy;

Emocionálny stres. Je ťažké si predstaviť každodenný život bez stresu, ale môžete sa naučiť ako relaxovať a obnoviť pokoj. Pre ľudí s migrénam je to obzvlášť dôležité. Počas samotného stresu, keď je telo sústredené, nedôjde k žiadnemu útoku - pred niekoľkými hodinami alebo na ďalší deň vás predbieha. Preto po nervovom šoku alebo konflikte vynaložte maximálne úsilie, aby ste sa zbavili negatívnych výsledkov a zbavili sa napätia.

Šport a outdoorové aktivity. Celý deň v záhrade, prvý tréning fitnes, dlhé nákupy - a teraz už ste sa zrútili migrénou. Známy obraz, nie? Ak sa v živote moc nepohybuješ, nenechajte sa ponáhľať, aby ste sa naložili sami, ale ak naopak pravidelne cvičte, udržujte dobrú prácu a nikdy sa neznížte;

Počasím. Atmosférické poklesy tlaku nie je možné nazvať najpopulárnejšími migrénovými spúšťačmi - tieto faktory ovplyvňujú len ľudí s nestabilným arteriálnym tlakom. Nie je však zasahovanie a je pravdepodobné, že ste hypertenziou, trpíte migrénou;

Prostredie. Iné vonkajšie faktory môžu spôsobiť útok: dlhý hlasný zvuk (konštrukcia, výrobná hala, rockový koncert, futbalový zápas), silný zápach (parfum, farba, lak, rozpúšťadlo), znečistený vzduch (dymová alebo prašná miestnosť);

Hormóny. To je odpoveď na otázku, prečo migréna tak "miluje" spravodlivý sex. Počas života každého ženského tela sa pod vplyvom pohlavných hormónov objavujú závažné zmeny: dievča dozrieva, menštruuje, otehotnie, rodí, živí a stráca plodnosť. A v každom štádiu fungujú hormóny. Nie je prekvapujúce, že takmer všetky ženy, ktoré trpia migrénou, oslavujú svoje násilné útoky v predvečer menštruácie, v popôrodnom období a počas menopauzy.

Ako sa zbaviť bolesti hlavy?

No, konečne sa dostala k najdôležitejšej veci - povedzte a uveďte do úvahy všetky otázky, ktoré vás priviedli k tejto stránke:

Mala by som užívať lieky proti bolesti migrény?

Ako často to môžete urobiť?

A ako sa zbaviť nevoľnosti?

Sú pilulky na bolesti hlavy škodlivé?

Ako sa líšia od seba, s výnimkou ceny?

Kedy užívať liek: počas aury, po nástupe bolesti, alebo keď je už nemožné vydržať?

Alebo si zoberieme prášok len v prípade, že prvá predoba útoku?

Poďme sa pozrieť na všetko v poriadku. Začnime s kompletným zoznamom všetkých liekov na migrénu a bolesti hlavy, čo naznačuje ich skutočné zloženie. Môže byť pre vás veľkým prekvapením, že za rovnakú látku vám môže byť účtovaná 10 alebo viackrát v lekárni s vami. Rovnako dôležité je naučiť sa rozlíšiť tablety, ktoré sú vhodné na liečbu migrény, od úplne nevhodných, ako aj posúdenie závažnosti možných vedľajších účinkov.

Jednoduché lieky proti bolesti

Oficiálny liek nazýva takéto lieky krátkou skratkou NSAID - nesteroidné protizápalové lieky, to znamená, zmierniť zápal bez pomoci hormónov. Nižšie uvádzame podrobný zoznam týchto liekov a dokonca aj vtedy, ak v ňom nenájdete názov liekov, prečítajte si ich zloženie - určite sú tu úplne známe podmienky.

Absolútne všetky NSAID zbavujú bolesti hlavy kvôli úľave od zápalu v cievnych stenách. Inými slovami, tieto lieky odstraňujú samotnú príčinu bolesti, ktorá je veľmi dobrá. Avšak v niektorých tabletách sú dodatočné zložky, ktoré majú upokojujúci alebo antispazmotický účinok. Pokiaľ je to dôležité v liečbe migrény, budeme podrobne diskutovať.

A na začiatok rozdelíme všetky lieky na bolesti hlavy do dvoch veľkých skupín:

Jednozložkové analgetiká

Jednoduché jednozložkové analgetiká zahŕňajú kyselinu acetylsalicylovú, ibuprofén, acetaminofén, naproxén, ketorolak, xefokam, lornoxikam a diklofenak.

Doteraz boli v Rusku zaregistrované nasledujúce lieky:

Kyselina acetylsalicylová (Aspirín, upsarín). Pre liečbu migrény je skutočná dávka od 500 mg a vyššia, najlepšou možnosťou je piť dve tablety 500 mg naraz. Šumivé tablety sú oveľa lepšie prispôsobené, pretože sa absorbujú rýchlejšie, čo je veľmi dôležité v prípade nevoľnosti. Lekárne môžu spĺňať tzv. Kardiálny aspirín (trombotický, Aspirínové kardio), ktorý je predpísaný na profylaktické účely pacientom s rizikom mŕtvice a srdcového infarktu, pretože kyselina acetylsalicylová znižuje zrážanlivosť krvi. Buďte opatrní: takýto aspirín nie je absolútne vhodný na liečbu migrény, je to príliš malé dávkovanie;

acetaminofénu (Paracetamol). Zvažovali sme paracetamol ako liek na vysokú horúčku u detí. Samo o sebe je to bezpečné, ale nie príliš účinné, takže viaczložkové analgetiká s prídavkom paracetamolu sú vhodnejšie na liečbu migrény. Čistý acetaminofén sa tiež predáva pod názvami Panadol, Tylenol, Efferalgan;

ibuprofen (Nurofen 200 mg, Nurofen forte 400 mg, Mig 200, Mig 400, Brufen, Advil). Má analgetický, antipyretický a protizápalový účinok. Dobre tolerované pacientmi, rýchlo zmierňuje bolesti hlavy. Ak je predpísaná migréna v dávke 500 mg;

Metamizol sodný (Analgin 500 mg, Baralgin 500 mg). Zoznam s týmto najpopulárnejším analgetikom sme nezačali, pretože sa v posledných desaťročiach veľmi zdiskreditoval. Pravidelný príjem Metamizolu negatívne ovplyvňuje zloženie krvných, pečeňových a obličkových funkcií. V celom civilizovanom svete sa čistá látka uvoľnila dlhodobo v dávke 500 mg, ale do zloženia viaczložkových liekov proti bolesti sa pridalo iba 100 až 250 mg. V Rusku sa stále vyrába penny Analgin s dávkou metamizolu, ktorá dobre odstraňuje bolesti hlavy migrény, ale pri pravidelnom používaní spôsobuje nenapraviteľné poškodenie zdravia;

naproxén (Naproxen 250 mg, Bonifen 275 mg, Bonifen Forte 550 mg). Na liečbu migrény sa používa ako samostatne v dávke 500 až 750 mg, ako aj ako súčasť kombinovaných liečiv pre bolesti hlavy. Často sa používa na boj proti opakujúcim sa bolestiam u žien;

diclofenac (Voltaren) - protizápalová látka, úspešne používaná na bolesť chrbta a kĺbov. Existuje mnoho obchodných názvov diklofenaku a Voltaren, možno najslávnejší z nich. Tablety diklofenaku alebo prášok Voltaren sa používajú na zmiernenie akútnych bolesti hlavy a liečbu migrény;

ketorolac (Ketanov, 10 mg);

lornoxikam (Ksefokam, Ksefokam Rapid) Ketanov a Ksefokam - najsilnejšie analgetiká, s ktorými môžete odstrániť aj pulzujúcu bolesť zubov alebo kŕče z pečeňovej koliky. Obidve lieky sa široko používajú pri liečbe migrény, a to nielen vo forme piluliek, ale aj vo forme injekcií.

Viackomponentné analgetiká

Tieto lieky proti bolesti môžu obsahovať jednu alebo viac hlavných aktívnych zložiek (napríklad sodnú soľ metamizolu a paracetamol), ako aj jednu alebo dve ďalšie látky (napríklad kodeín, kofeín alebo fenobarbital).

Je známe, že kofeín má vazokonstrikčný účinok, ktorý je veľmi dôležitý pre migrény. Kodeín a fenobarbital utišujú nervový systém a znižujú excitabilitu mozgovej kôry. V minulosti sa fenobarbital používal vo vysokých dávkach na liečbu epilepsie a táto prax odhalila vážne vedľajšie účinky a zaznamenala účinok závislosti. Zvážte, že kodeín a fenobarbital sú návykové, čo znamená, že tablety s takými prísadami nie sú vhodné na pravidelné liečenie migrény.

Uvádzame zoznam najpopulárnejších kombinovaných liečiv pre bolesti hlavy:

Citramon (paracetamol 180 mg + kofeín 30 mg + kyselina acetylsalicylová 240 mg). Rovnaké zloženie má Askofen. Tieto lieky sú vhodné na liečbu migrény u pacientov, ktorí nemajú problémy s vysokým krvným tlakom a cievnymi kŕčmi. Ak chcete zastaviť útok, musíte vypiť aspoň 2 tablety naraz.

Migrenol, extra panadol (paracetamol 500 mg + kofeín 65 mg). Tu máte živý príklad vytiahnutia peňazí od nevedomých ľudí trpiacich divokou bolesťou hlavy. Prichádzajú do lekárne, kde sú povinne ponúkané špeciálnu liečbu migrény, ktorá sa nazýva Migrenol, a samozrejme stojí niekoľko stoviek. Migrenol a Panadol Extra sú v skutočnosti desiatkovým paracetamolovým blisterom a šálkou kávy. A z migrény tieto lieky pomáhajú horšie ako Citramon (tiež, mimochodom, desať-rubľa);

Pentalgin. Pod touto značkou sa predávajú 4 lieky, ktoré sa líšia v zložení a účeloch. Prvé tri sú vhodné na úľavu od bolesti počas zriedkavých (nie viac ako 2 krát mesačne) migrénových záchvatov a štvrtý má antispazmický účinok a je určený na odstránenie bolesti kĺbov, kŕčov, zubov, svalov, kĺbov a menštruácie:

Pentalgin N (sodná soľ metamizolu 300 mg + naproxen 100 mg + kofeín 50 mg + kodeín 8 mg + fenobarbital 10 mg);

Pentalgin ICN (sodná soľ metamizolu 300 mg + paracetamol 300 mg + kofeín 50 mg + kodeín 8 mg + fenobarbital 10 mg). Rovnaké zloženie má prípravky Sedal M a Sedalgin neo;

Pentalgin plus (propifenazón + paracetamol + kofeín + kodeín + fenobarbital);

Pentalgin (paracetamol 300 mg + naproxén 100 mg + kofeín 50 mg + drotaverín 40 mg + feniramin maleát 10 mg).

Caffetín (propifenazón 210 mg + paracetamol 250 mg + kofeín 50 mg + kodeín 10 mg) je dobrý, pretože neobsahuje analgin, ale nie je vhodný na trvalé liečenie migrény kvôli kodeínu;

Tempalgin (sodná soľ metamizolu 500 mg + triacetonamín 4 toluénsulfonát 20 mg). To všetko je známe "zelené pilulky z hlavy." Bohužiaľ, bolesť je dobre uvoľnená vďaka veľkej dávke analginu a narkotického sedativa;

Spazmalgon (Spazgan som užil Metamizol sodný 500 mg + pitofenón 2 mg + fenpiverínium bromid 20 mg). Použitie tohto lieku na trvalé liečenie migrény je veľkou chybou. Má úplne iný účel. Samozrejme, že 500 mg analginu zmieta akúkoľvek bolesť, ale už sme o ňom hovorili. A ďalšie zložky lieku Spasmalgona majú antispazmotický účinok, ktorý počas migrény nie je relevantný, pretože cievy v mozgu sú dilatované a zapálené, ale nie sú stlačené. Rozpusťme mýtus až do konca: Drotaverín (No-spa) je tiež zbytočný pre migrény. Má výlučne antispazmodický a nie protizápalový účinok, ale počas záchvatu migrény nie sú žiadne kŕče;

Andipal (sodná soľ metamizolu 250 mg + dibazol 20 mg + papaverín 20 mg + fenobarbital 20 mg). Veľmi účinná látka na zmiernenie bolesti hlavy u ľudí trpiacich migrénou na pozadí hypertenzie a zvýšenej nervovej excitability. Avšak vzhľadom na skutočnosť, že jedna tableta Andipalu obsahuje len polovicu tablety analginu, musíte na liečbu migrény piť dve tablety naraz, čo je 40 mg fenobarbitalu. V dôsledku toho je závislosť nevyhnutná.

Teraz diskutujeme o "požiaroch", injekčných metódach na zmiernenie hroznej bolesti hlavy počas migrénového záchvatu. Musia sa uchýliť k tomu, keď človek prijal absolútne nevhodné pilulky, ktoré mu nepomohli, a vynechal drahocenný čas, alebo keď statočne vydržal bolesť, až kým nezačal vyliezť na stenu, samozrejme to nemôžete urobiť, ale ak nastane situácia, bude musieť urobiť injekciu.

Pri intramuskulárnych injekciách doma sú najčastejšie používané nasledujúce analgetiká:

Baralgin - 2500 mg analgónu v 1 ampulke. Ekvivalent piatich tabliet analgínu sa ihneď uvoľní do krvi. Vo fáze, keď je bolesť hlavy neznesiteľná a je sprevádzaná nevoľnosťou, je to najlepšia cesta;

Ketorol - 30 mg ketorolaku v 1 ampulke. Pomáha rýchlejšie a lepšie ako Baralgin, menej poškodzuje zdravie, ale stojí oveľa drahšie a nikdy nie je k dispozícii núdzovým lekárom. Ak máte silnú migrénu, lepšie si kúpite Ketorol v lekárni sami spolu so správnymi injekčnými striekačkami a držte ju v ruke.

Účinnou a bezbolestnou alternatívou k injekciám sú rektálne čapíky. Vzhľadom k tomu, veľké plavidlá prechádzajú cez konečník, odtiaľ bolesti rýchlo vstúpiť do krvného obehu, obchádzať tráviaci trakt, ktorý je nevoľnosť.

Nasledujúce sviečky sa používajú na liečbu migrény:

Voltaren 50 a 100 mg (diklofenak);

Cefecone D (paracetamol);

Indometacin 50 a 100 mg.

Ak nauzea nie je veľmi silná a nie je sprevádzaná vracaním, je rozumné užívať diklofenak v prášku - sáčok Voltaren Rapid. Je veľmi rýchlo absorbovaný v žalúdku a nedráždi mukóznu membránu, a preto nezhoršuje nevoľnosť.

Na konci rozhovoru o kombinovaných liekoch proti bolestiam na liečbu migrény by som chcel podrobnejšie vysvetliť lieky na predpis. Takéto tablety nie je možné kúpiť v lekárni len preto, že obsahujú nebezpečné látky, ktoré spôsobujú závislosť. Napríklad Zaldiar (tramadol 37,5 mg + paracetamol 325 mg). Paracetamol bol spomenutý vyššie a tramadol je semirektotická látka, ktorá aktivuje endorfínové receptory. Inými slovami, po užívaní tramadolu sa človek cíti, akoby v jeho krvi bol endogénny rad hormónu radosti. Príčina bolesti pretrváva, ale mechanizmy proti bolesti sa spustia v mozgu. Zaldiar sa používa iba na liečbu závažných nekontrolovaných foriem migrény a len tak, ako to predpisuje lekár.

Osobitné migrenózne analgetiká

Pokiaľ existuje migréna, tak veľa vedcov sa snaží nájsť špeciálny liek na liečbu tejto záhadnej choroby. Značné percento pacientov nemôže vybrať anestetikum vôbec medzi dostupnými a populárnymi analgetikami - žiadne tabletky im jednoducho nepomôžu. Preto bol vedecký prielom v liečbe migrény len otázkou času a nedávno sa uskutočnil.

V roku 1989 vyvinula nemecká farmaceutická spoločnosť GlaxoSmithKline prvú špeciálnu anti-migrénu - sumatriptan. Zastavuje dilatované cievy, blokuje uvoľňovanie peptidu viazaného na kalcitón a substanciu P z koncov trigeminálneho nervu, čím úplne zastaví migrénový záchvat. Do dnešného dňa sa sumatriptán považuje za "zlatý štandard" pri liečbe migrény - tento liek radikálne zlepšuje kvalitu života viac ako 70% pacientov, ktorí sa o to pokúsili.

triptány

Sumatriptan bol prvým členom rodiny anti-migrénových liekov. Za posledných 30 rokov bola táto rodina doplnená niekoľkými účinnejšími prostriedkami. Je dôležité pochopiť, že triptány nezbavujú žiadnu inú bolesť hlavy, s výnimkou migrény. Zároveň žiadny iný typ liekov nepreukazuje takú vysokú účinnosť pri liečbe migrény ako triptánov.

Nasledujúce triptány sa predávajú v ruských lekárňach:

Sumatriptan a jeho generiká (lieky s rovnakou účinnou látkou):

Tablety Emigran 50 a 100 mg a vo forme spreja 20 mg (jedna dávka);

Amigrenin 50 a 100 mg (Rusko);

Sumamigren 50 a 100 mg (Poľsko);

Rapimed 50 a 100 mg (Island);

zolmitriptan (Zomig 2,5 mg);

eletriptan (Relpax 40 mg);

naratriptan (Namig 2,5 mg).

V porovnaní s pôvodnými liekmi sú generické lieky až štvornásobne lacnejšie a navyše majú rovnakú vysokú účinnosť. V našej krajine má Amigrenin (generický liek Sumatriptanu), ktorý sa dá kúpiť v priemere 150-200 rubľov, a zaslúži si zaslúženú lásku medzi pacientmi s migrénami.

Vznik triptanov na farmaceutickom trhu bol spásou pre milióny ľudí, ktorí trpia bolestivými migrénami s nevoľnosťou a vracaním. Ale ako je to často v živote, každá dobrá vec má svoje nevýhody. Triptány nie sú výnimkou. Vzhľadom na to, že zhoršujú zápalové cievy, niektorí ľudia jednoducho nemôžu užívať tieto lieky.

Dôležité: Triptány sú striktne kontraindikované u pacientov s chronicky zvýšeným alebo slabo kontrolovaným krvným tlakom, koronárnou srdcovou chorobou, ako aj s infarktom myokardu alebo mozgovou príhodou.

Hoci triptány majú bodový, selektívny účinok na cievy mozgu, ich účinok na srdce a periférne cievy nemožno úplne znižovať. Preto lekári nepredpisujú liečbu migrény triptánmi relatívne zdravým a mladým pacientom, ktorí počas intenzívnej fyzickej námahy utrpia bodavé bolesti v srdci alebo pocit ťažkosti olova v nohách. Kŕčové žily a tromboflebitída v histórii sú tiež faktory, ktoré nie sú v prospech triptánov.

Ak máte migrénu s aurou, je veľmi dôležité vybrať ten správny okamih na užívanie triptanu. Počas aury sú cievy mozgu zúžené a nástup bolesti signalizuje ich rozšírenie a zápal. Preto by ste v žiadnom prípade nemali užívať pilulku vo fáze aury, aby ste sa dostali pred bolesť. Takže ju nedosiahnete, ale len predĺžiť auru a zvýšiť úzkosť počas útoku.

Je lepšie začať liečbu migrény Sumatriptanom alebo Zomigom po konzultácii s lekárom a základným vyšetrením vrátane elektrokardiogramu. Samozrejme, že v lekárni sa tieto lieky budú predávať bez predpisu, ale neponáhľajte sa ísť tam bez návštevy lekára. Skutočnosť, že sa triptány predávajú v 2 alebo 3 tabletách v jednom balení, naznačuje, že predávkovanie alebo zneužitie je plné vážnych negatívnych následkov.

Dôležité: Triptány nemôžu liečiť zriedkavé závažné formy migrény s aura - hemiplegickou a basilárnou migrénou. Okrem toho sú tieto lieky kontraindikované u detí mladších ako 18 rokov, tehotných a dojčiacich žien.

Zvyčajne sú triptány dobre znášané, len niekedy pacienti zaznamenajú pocit preliatia, zimnica a hrudník. Tridsaťročná prax liečby migrény s triptánmi umožňuje bezpečne hovoriť o ich bezpečnosti a vysokej účinnosti. Preto, ak nemáte žiadne kontraindikácie, nič sa nemôže báť - môžete bezpečne pokračovať v liečbe.

Deriváty Ergotamínu

Existuje aj ďalšia, staršia trieda špeciálnych anti-migrénových analgetík - derivátov ergotamínu. Na rozdiel od triptanov majú iba úzke cievy a veľmi silne a rýchlo preto môžu byť nebezpečné, najmä vo veľkých dávkach. Vo väčšine cudzích krajín tieto lieky nie sú priebežne predpisované na liečbu migrény. Deriváty ergotamínu sa považujú len za rezervné látky na úľavu od závažných záchvatov, keď nie sú použité žiadne iné metódy.

Napríklad liečivo Dihydroergotamín v ampulkách je prítomné v arzenáli západných lekárov v prípade núdzovej starostlivosti pre pacienta s migrénovým stavom (to znamená, že trpí bolesťou hlavy niekoľko dní bez účinku konvenčných analgetík). Nemôžete si kúpiť dihydroergotamín v lekárni bez lekárskeho predpisu, ale môžete si zakúpiť kombinované bolesti s nízkym obsahom ergotamínu.

Tri tri také analgetiká sú registrované v Rusku:

Nomigren (vínan ergotamínu 0,75 mg + kofeín 80 mg + propifenazón 200 mg + camilofínchlorid 25 mg + citrát mekloxamínu, 20 mg). Ergotamín zužuje krvné cievy, kofeín tóny ich steny a urýchľuje vstrebávanie tabliet, propifenazón má analgetický účinok a mekloxamín neutralizuje nauzeu;

Syncapton (ergotamín tartrát 1 mg + kofeín 100 mg + dimenhydrinát 25 mg);

Koketamín (1 mg ergotamín-tartrát + 100 mg kofeínu).

Podľa názoru pacientov však dve tablety lieku Nomigren umožňujú zastaviť migrény s približne rovnakou rýchlosťou a účinnosťou ako jedna tableta Zomigu. Ak porovnáte tieto lieky z hľadiska bezpečnosti, je vhodnejšie triptán. A stále je potrebné brať do úvahy, že spoločný príjem derivátov ergotamínu a triptanov je kategoricky kontraindikovaný, pretože vedie k kritickému zúženiu mozgových ciev!

Dôležité: Ak užívate Nomigrén alebo akúkoľvek inú kombinovanú analgetiku s prídavkom ergotamínu, môžete triptány používať najskôr po 24 hodinách!

Deriváty ergotamínu majú širokú škálu kontraindikácií:

Ochorenia periférnych krvných ciev;

Ako zaobchádzať s nevoľnosťou počas migrénového záchvatu?

Migračný záchvat je takmer vždy sprevádzaný nevoľnosťou a niekedy aj opakovaným zvracaním. Nielenže je to veľmi nepríjemné, ale tiež zasahuje do včasného vstrebávania užívaných liekov proti bolesti. Ak ste si vzali pilulku a potom vás zvracali, môžete predpokladať, že ste liek vôbec neprijali. Preto akonáhle pocítite blížiace sa nevoľnosť, ihneď užite antiemetikum (Reglan, Raglan), môžete ju užívať spolu s analgetikom.

Avšak aj na samom začiatku migrénového záchvatu, keď je príliš skoro hovoriť o nevoľnosti a pulzujúcej bolesti, žalúdok nefunguje správne, nie v plnej sile a jedlo, ktoré sa jesol predtým, je oneskorené. Rovnaký osud bude pravdepodobne čakať na anestetikum, ktoré ste užívali. Ležie tam a koróruje sliznicu, navyše vyvoláva nevoľnosť. Aby ste sa tomu vyhli, užite Motilium Pill - liek na prejedanie, ktorý obsahuje komplex žalúdočných enzýmov, ktoré urýchľujú tráviaci proces.

Ako si vybrať liek na migrénu?

Z vyššie uvedeného rozmanitosti liekov proti bolesti nie je prekvapujúce, že sa zmätené: aké tabletky si vybrať a kde začať liečbu migrény? Najdôslednejší prístup bude - s takýmto štartom, začať s najmenším zlom, postupne sa posúvať k najväčšiemu a len ak jednoduché analgetiká nepomáhajú. Dôležité je vybrať dostatočnú dávku, inak budete piť ďalšie 2 pilulky za hodinu, po niekoľkých hodinách ďalšie dve hodiny, nakoniec to nebude fungovať, pretože tento okamih chýba a ty nespravodlivo napíšete drogu na "neúčinné prostriedky migrény".

Aspirín zo všetkých jednoduchých NSAID najlepšie zo všetkých zmierňuje bolesť hlavy spôsobené migrénou. Včasné užívanie 1000 mg aspirínu je v porovnaní s triptánmi porovnateľné, ale oveľa cenovo dostupnejšie. Nezabudnite však na korozívny účinok, ktorý má kyselina acetylsalicylová na žalúdok. Z tohto dôvodu je liečba migrény s aspirínom kontraindikovaná u pacientov s gastritídou a peptickým vredom.

Ako sme uviedli vyššie, v Európe bolo vyhlásené skutočné prenasledovanie kombinovaných analgetík kvôli škodlivým návykovým látkam (kodeín, fenobarbital). Preto tam, ak je bolesť hlavy ťažká, človek musí byť spokojný s bežným aspirínom.

Podnikaví ľudia prišli so špeciálnym "anti-migrénovým kokteilom" pozostávajúcim z jednoduchých a cenovo dostupných prísad:

Pohár vody s rozpustením 1000 mg šumivého aspirínu;

Šálka ​​čerstvo vyrobenej sladkej čiernej kávy alebo nádoby z kolá;

Ako to funguje? Najprv vezmite veľkú dávku aspirínu v rýchlo absorbovanej forme. Po druhé, poskytnete tela tekutinu a glukózu a to vyplní žalúdok a upokojí mozog. Po tretie, dostanete časť žalúdočných enzýmov, ktoré pomáhajú stráviť čo najrýchlejšie obsah žalúdka a tlačiť ho do čriev, kde sa absorbuje aspirín. Tento "koktail" naozaj funguje! Skúste to a ak máte vred alebo gastritídu, nahraďte aspirín nalgesinom alebo naproxenom v dávke 500-750 mg.

Triptány sú vaše lieky prvej línie v prítomnosti žalúdočného vredu alebo dvanástnikového vredu, ako aj s exacerbáciou gastritídy alebo pod podmienkou, že Aspirín nereaguje 45 minút po požití. Opäť pripomíname: pre liečbu migrény triptány je potrebné získať povolenie od lekára!

Jednorozložkové analgetiká (ibuprofén, analgén, paracetamol, diklofenak) by sa nemali používať vo svojej čistej forme, najmä analgin. Pokúste sa otestovať sami účinok ibuprofenu (600-800 mg) alebo ketorolaku (20 mg), možno to stačí na rýchle a úplné odstránenie bolesti hlavy počas útoku. Ale paracetamol a diklofenak sa ťažko porovnávajú s účinnosťou aspirínu pri liečbe migrény. Aj keď, ako viete, každá osoba je individuálna.

Kombinované analgetiká (Citramon, Pentalgin) sa oveľa častejšie používajú na zmiernenie záchvatov migrény a sú lepšie, ale nezabúdajte, že sme hovorili o škodlivých prísadách a závislostí. Formulácie obsahujúce kodeín a fenobarbital môžu byť použité len na liečbu miernej migrény s 2-3 záchvatmi za mesiac.

Zvolený liek na migrénu možno považovať za účinný, ak:

Úplne zmierňuje bolesti hlavy najneskôr 4 hodiny po požití;

Počas prvých 2 hodín prechádza nauzea a fotofóbia a bolesť prechádza z pulzujúcej na nudné a postupne sa stráca;

Pomáha vám zastaviť útok vždy alebo takmer vždy;

Bolesť hlavy sa neobnoví nasledujúci deň;

Nemusíte opakovať príjem drogy alebo pridať ďalší počas útoku.

Ako užívať lieky proti bolesti pri migréne?

Nie, nie je to prísne dodržiavanie pokynov, ne želat tablety, ktoré nie sú určené pre toto, a piť je s dostatkom vody. Je to samozrejmé. Pri liečbe migrény možno najdôležitejšie je čas užívania lieku a nie jeho zloženie. Akýkoľvek analgetikum, jednoduchý alebo kombinovaný, bežný alebo špeciálny, je schopný zastaviť silnú bolesť hlavy, akákoľvek príčina. Avšak s migrénou máte niekoľko minút, aby ste mu poskytli túto príležitosť.

Rozšírenie a zápal mozgových ciev je jedinou príčinou bolesti hlavy iba počas prvých 40-120 minút od začiatku záchvatu (v závislosti od rýchlosti rastu bolesti). Ak ste počas prvých dvoch hodín podali lieky proti bolesti, máte šancu zastaviť útok. V opačnom prípade chýba šanca.

Keď sa na bolesti hlavy objaví nevoľnosť, strach z jasného svetla a neznášanlivosť hlasných zvukov, to naznačuje, že bolestivé impulzy už prešli vláknami trigeminálneho nervu a dosiahli mozgovú kôru. Mechanizmy bolesti sa zintenzívnili, čo je pre analgetiká veľmi ťažké, najmä vzhľadom na nezmyselnosť orálneho podania.

Dôležité: Príliš neskoro, lieky proti bolesti bez ohľadu na ich typ a zloženie vám nepomôžu zbaviť sa migrénovej bolesti hlavy, ale dostanete všetky negatívne účinky a vedľajšie účinky. Neprekračujte dávkovanie a neopakujte príjem každú hodinu a dúfajte, že budete mať úľavu. Ak je migrénový záchvat sprevádzaný opakovaným zvracaním, nemá zmysel užívať pilulky vôbec - iba injekcie.

Kombinované analgetiká vám s väčšou pravdepodobnosťou pomôžu, keď vám chýba optimálny príjem, ale len preto, že upokojujúce doplnky obsahujú nepríjemnú citlivosť mozgovej kôry a už nie bojujú s príčinou, ale s účinkom. Keďže koncentrácia kodeínu a fenobarbitalu v takýchto prípravkoch je obmedzená, úspech nie je zaručený. Ale nekontrolované liečenie migrény kombinovanými analgetikami určite vedie k vzniku závislosti na nich. Užívanie liekov pridaním fenobarbitalu alebo kodeínu sa odporúča nie viac ako dvakrát mesačne.

Nedostatočná liečba bolesti sa zvyčajne stáva dôvodom, že človek trpí celodennou hroznou bolesťou hlavy a nakoniec spôsobí ambulanciu. Lekári mu injekčne podali injekciu s Baralginom, Dimedrolom, niekedy dokonca s Relanium, a výsledkom je, že vyčerpaný pacient rýchlo zaspáva. Snažte sa nikdy dostať do tohto stavu: po prvé, je to nebezpečné pre zdravie a po druhé, vedie k nárastu migrenóznych útokov v budúcnosti.

Dôležité: Nemôžete stoicky znášať strašné bolesti hlavy a odmietať užívať lieky proti bolesti s odkazom na ich poškodenie. Čím dlhšie a bolestivé budú útoky, tým častejšie sa budú opakovať.

Samozrejme, nemôžete nič robiť a len to vydržte: v mozgu sú ochranné mechanizmy proti bolesti, ktoré vypínajú bolesť, keď prestane byť alarmom pre vás ako hostiteľa a stane sa hrozbou pre samotné telo. Po maximálne 72 hodinách sa v krvi nahromadí obrovská koncentrácia hormónu serotonínu a bolestivý syndróm sa odstráni.

Avšak rezervy mozgu nie sú nekonečné - nemôže produkovať serotonín neustále v divokých množstvách a nárast bude nevyhnutne nasledovať pokles. A nízka hladina tohto hormónu v krvi spôsobuje, že človek zažije silnú bolesť z akéhokoľvek dôvodu, dokonca aj najmenší. Inými slovami, prah bolesti sa znižuje a pri migréne je to katastrofa.

Painkillers: pomoc alebo ublíženie?

Absolútne všetky analgetiká na zmiernenie bolesti a zápalu narušujú syntézu enzýmu cyklooxygenázy. Tento enzým sa však nielen podieľa na vzniku zápalu, ale je prítomný aj v sliznici zdravého žalúdka. Nedostatok cyklooxygenázy vedie k zriedeniu a ulcerácii sliznice, takže zneužívanie NSAID je plné rozvoja gastritídy a vredov. Tieto lieky majú zlý vplyv na prácu pečene a obličiek, pretože sa vylučujú z tela cez jeden z týchto orgánov, alebo dokonca oboje.

Druhým negatívnym bodom je fyziologická závislosť. Telo sa zvykne na skutočnosť, že z neho niečo nie je zle, z neho sa objavuje "dobrá tableta" a eliminuje zápal. Chce menej a menej a čoraz viac a viac dostávať takéto tabletky. V dôsledku toho, ak sa skôr môžete zbaviť migrény 500 mg aspirínu, teraz len 1500 mg pomoc. Zvyšuje sa počet liekov, preto sa vedľajšie účinky zvyšujú. Existuje začarovaný kruh, ktorý je niekedy tak ťažké dostať sa von, ako je to kvôli drogám.

V medicíne existuje špeciálny pojem, ktorý sa vzťahuje na drogy-indukované bolesti hlavy - abuzusnaya (z angličtiny "Zneužívanie" - zneužitie). Akonáhle človek s takýmto problémom znižuje koncentráciu analgetík v krvi, vzniká bolesť, jednoducho ako reakcia na skutočnosť, že nebral pilulku včas. Pokračuje v závislosti od svojej závislosti a naďalej zvyšuje používanie liekov proti bolesti, kým nedôjde k hospitalizácii s diagnózou akútnej otravy drogou.

Dôležité: Podľa WHO 1 z 50 obyvateľov planéty trpí bolesťou hlavy a ženy sa stali obeťami drogovej závislosti päťkrát častejšie ako muži.

Takmer všetci ľudia, ktorí sa dlho a pravidelne uchýlili k liečbe migrény s analgetikami, tiež rozvíjajú silnú psychickú závislosť od liekov. Vždy sa obávajú záchvatov, nesú s nimi veľa krabičiek a pľuzgierov, odoberajú veľkú časť svojho príjmu na lieky, berú prášky tak, "aby zabránili bolesti". Rozpoznáte sa v tomto popise? Skúste zostať!

Môžete užívať lieky proti bolesti nie viac ako dvakrát týždenne. Počas migrénového záchvatu sa musí vykonať včas a prísne v terapeutickej (nie podhodnotenej) dávke. Recepciu nemôžete zopakovať skôr, ako je uvedené v návode, piť viac tabliet denne ako odporúča, alebo namiesto toho piť iné tablety, vedené tým, že ste neprekročili dávku jednotlivých liekov. Budú vás všetko otráviť a bolesť sa neodstráni, ak sa im to nepodarí okamžite.

Dôležité: Podľa medzinárodných zdravotných štandardov, bez rizika vzniku závislosti, jednozložkové analgetiká sa môžu užívať nie viac ako 15 dní v mesiaci a kombinované, polorumarkové a triptány - nie viac ako 10 dní v mesiaci.

To je samozrejme úžasné - hovoríte - ale čo keď to bolí ?! A nič vám nepomôže? A záchvaty sa zvyšujú len? Na nasledujúcich kapitolách sa pokúsime odpovedať na tieto otázky.

Ako znížiť frekvenciu záchvatov migrény?

Úspešné riešenie tohto problému je rovnako závislé od vás a vášho lekára. Čo môžete urobiť osobne, aby sa záchvaty migrény zriedkavšie a menej bolestivé? Na samom začiatku nášho rozhovoru sme diskutovali o triggeroch - vonkajších a vnútorných faktoroch, ktoré vyvolávajú výskyt záchvatov. Je to škoda, ale neuropatológovia tvrdia, že takmer žiadny z pacientov s migrénou neustále vedie denník o svojich radách a nesnaží sa identifikovať svoje vlastné spúšťače. Každý hovorí niečo ako "Mám záchvaty, keď som nervózny", alebo "Len som nedostal dosť spánku", ale nič nerobia, aby sa chránili pred týmito rizikami!

Pokúste sa prestať hovoriť o princípe "nie sme, život je." Ste plne schopní organizovať správny spôsob práce a odpočinku, naučiť sa relaxovať po strese, vtiahnuť do seba lásku k svetlu, zdravé jedlo, šport a aktívny životný štýl. Ak útoky spôsobujú vonkajšie faktory (dlhotrvajúci hlasný zvuk, znečistený vzduch, alergény), jednoducho ich odstráňte zo svojho života. No, ak aj váš najpríjemnejší postoj k vám stále neumožňuje znížiť frekvenciu záchvatov migrény, je na čase konzultovať s lekárom vážnu liečbu.

Po vyšetrení budete predpísaný spôsob užívania špeciálnych liekov zameraných na zníženie citlivosti mozgových ciev. Nezbavujú bolesti hlavy, ale zabraňujú ich výskytu. Každá osoba s ťažkou migrénou sa odporúča raz za 2-3 roky podstúpiť takú preventívnu liečbu, ktorá zvyčajne trvá 3 až 6 mesiacov.

Nezabudnite navštíviť lekára, ak:

Každý mesiac máte 3 alebo viac migrénových záchvatov a v intervaloch medzi nimi máte pozadie, naliehavé bolesti hlavy;

Ste nútení prekročiť odporúčané dávkovanie a frekvenciu užívania analgetík, pretože stratili účinnosť a vaša migréna je mimo kontroly.

Na zníženie frekvencie záchvatov migrény sa používajú lieky rôznych tried:

Antiepileptické lieky - Topamax v dávke do 100 mg, kyselina valproová (Depakine), gabapentín (Neurontin, Tebantin). Tieto lieky znižujú excitabilitu mozgu, takže spúšťače nie sú tak ľahké a rýchlo spôsobujú migrény;

antidepresíva - lieky, ktoré zvyšujú koncentráciu serotonínu a noradrenalínu hormónov v krvi, ako je venlafaxín (Velafaks, Efevelon, Venlaksin), paroxetín (Paxil, Reksetin, Cipramil) a tricyklické antidepresíva amitriptylínu. Všetky z nich sú zamerané na posilnenie ochrany proti bolesti mozgu. Používa sa v minimálnych terapeutických dávkach;

Beta blokátory - Propranolol, Anaprilin, Obzidan, používaný na zníženie krvného tlaku. Takéto lieky tiež spomaľujú srdcový rytmus, takže sú predpísané na liečbu migrény iba tým, ktorých tlak je takmer vždy udržiavaný na 120/80 a pulz je stabilný;

Blokátory kalciových kanálov - Verapamil a nimodipín (Nimotop) sa používajú pri migréne. Na zníženie krvného tlaku sa vyžadujú pomerne vysoké dávky týchto liekov, ale vo všeobecnosti dobre stabilizujú cievny tonus;

Lieky, ktoré zlepšujú cerebrálny obeh - napríklad Vasobral v kvapkách a tabletkách. Pri liečbe migrény má miernu účinnosť, ale je úplne bezpečná a vyhovuje takmer všetkým.

Horčíkové prípravky - posilniť krvné cievy a udržiavať srdce.

Útok začína: čo robiť?

Zhrňte náš rozhovor o liečbe migrény, zostavte celý arzenál a vypracujte jasný akčný plán, aby ste nestratili jediný cenný moment, keď vám útok opäť príde.

Ak začne bolesť hlavy:

Okamžite prejdite domov, odložte si prácu;

Vezmite si teplú sprchu, použite aromatické oleje, ktoré vám pomôžu vyrovnať sa s bolesťou (levanduľa, patchúli, bergamot);

Urobte šálku sladkého čaju alebo kávy, rozpustite 2 šumivé aspirínové tablety v pohári, jesť niečo svetlé, ak ste už dlho nezjedli, neužite tablety Motilium a ak ste chorý, potom Cerukal;

Zavrite miestnosť, zatvorte závesy, ležte pod krytom, oddýchnite a snažte sa spať;

Ak po 45-60 minútach bolesť nezačala ustupovať, použite teplotný kontrast: vložte studený mokrý uterák na čelo alebo pod krk a spustite nohy do misky s horúcou vodou. Požiadajte niekoho z rodiny, aby vám poskytol masáž, alebo sa môžete uchýliť k akupresúre, ktorej schémy sú ľahko nájdené na internete;

Po 2 hodinách, ak sa bolestivý syndróm stále nezmenšil, užívajte triptan alebo kombináciu analgetik so sedatívnou zložkou;

-Li 2 hodiny po tomto útoku nezastavilo, začal som zvracať, žiadne tabletky už nie vziať - zavolať sanitku alebo robiť injekcie baralgin / ketorolac doma, ak je to možné.

Kedy zavolať sanitku?

Existujú situácie, keď potrebujete zavolať sanitku. Hoci migréna nie je nebezpečná choroba, vo veľmi zriedkavých prípadoch preberá ohrozujúce formy a môže viesť k závažným komplikáciám. Prečítajte si pozorne nasledujúci zoznam: aj keby ste boli zvyknutí zaobchádzať s záchvatmi na vlastnú päsť, niektoré odchýlky od bežného scenára by mali viesť k okamžitému uchopeniu telefónu.

Zavolajte sanitku, ak:

Útok trvá dlhšie ako tri dni, to znamená, že máte takzvaný stav "migrény", výsledkom ktorého sa môže najmä v dospelosti stať mŕtvica.

Máte viac ako vracanie, hnačku a dehydratáciu;

Migréna aura trvá viac ako 1 hodinu;

Zhoršené videnie, reč, dotyk a vôňa sú zachované počas celého útoku, a nie iba predchádzať;

Skôr, vaša migréna nikdy nebola sprevádzaná aurou, ale teraz sa zrazu objavila;

Máte silné závraty, zatemnenie očí, zakrivenie obrysov objektov, úplnú slepotu, stratu vedomia, dezorientáciu vo vesmíre;

Kurz migrény sa dramaticky zmenil a posledný týždeň máte druhý alebo tretí záchvat;

Máte viac ako 55 rokov, dlhodobo ste trpeli migrénou a zrazu máte znova ťažkú ​​bolesť hlavy podobnú migréne.

Dúfajme, že dnes sme boli schopní odpovedať na všetky vaše otázky o migrénoch, pomôcť získať nádej a navrhnúť spôsoby, ako prevziať kontrolu nad touto zákernou a tajomnou chorobou. Buďte opatrní a buďte zdraví!

Okrem Toho Čítal O Plavidlách

Príčiny a účinky mŕtvice miechy

Miechová mŕtvica, tiež nazývaná miecha alebo miecha, sa vyskytuje, keď je krvný obeh narušený v mieche. Jeho podiel medzi rôznymi údermi je 1-1,5%. Úmrtnosť v tejto chorobe je relatívne nízka, ale takmer vždy vedie k invalidite.

ESR v krvi: norma u žien podľa veku (tabuľka)

Rýchlosť sedimentácie erytrocytov je biologický parameter, ktorý určuje pomer proteínov a krviniek. ESR je dôležitým parametrom celkového krvného testu, pretože ukazovatele sedimentácie sa menia v niektorých chorobách a špecifických podmienkach tela.

Venózna nedostatočnosť - liečba. Venózna nedostatočnosť dolných končatín

Venózna nedostatočnosť je extrémne častým problémom. Pri takýchto sklamaných štatistikách môžeme poďakovať modernému životnému štýlu.

Opuchnuté žily na chrámoch

Tento stav, keď žily v chrámoch pulzujú, neznamená vždy prítomnosť ochorenia alebo patologický stav cievneho systému. Tento fenomén sa častejšie vyskytuje ako dôsledok psycho-emocionálneho alebo fyzického nadmerného zaťaženia.

Stenóza aortálnej chlopne: ako a prečo sa vyskytuje, príznaky, ako sa liečiť

Z tohto článku sa dozviete: čo je aortálna stenóza, aké sú mechanizmy jej vývoja a príčiny jeho výskytu. Symptómy a liečba choroby.

Počítačová tomografia brušnej dutiny s kontrastom

Počítačová tomografia je široko používaná. diagnostická metóda, ktorá vám umožní starostlivo preskúmať brušnú dutinu a urobiť presnú diagnózu. Počas prieskumu sa získajú kvalitné a informatívne obrázky.