Pri prvom príznaku krvácania je potrebné vykonať opatrenia na jeho zastavenie. V prípade vonkajšieho krvácania je možné ich dočasné zastavenie, ktoré zabraňuje ďalšiemu krvácaniu a umožňuje, aby obeť bola prepravovaná do nemocnice na vykonanie konečného zastavenia obehu.

Pre rôzne zdroje krvácania sa používajú rôzne metódy dočasného zastavenia.

Ak krvácanie z kapilár a krvácanie zo safenóznej žily má:

1.) Dajte zranenej končatine vyvýšenú polohu.

2.) Naneste tlakový obväz

Treba mať na pamäti, že obväz by nemal byť príliš tesný, aby sa nestlačili hlavné tepny a žily.

Keď krvácanie tepien by malo:

1.) Držte nádobu na podložnú kosť dlžkou (nad ranou);

2.) Dajte končatám úžasnú polohu;

3.) Naneste hemostat alebo použite inú spoľahlivú metódu na dočasné zastavenie krvácania tepien.

Schopnosť vykonávať prst pritlačenie rôznych tepien je nevyhnutná pre doktora akejkoľvek špecializácie, pretože oneskorenie aj na niekoľko sekúnd môže stáť poškodenú osobu, aby žila.

V bodoch tlaku palpácia tepien je hmatateľná. Je potrebné sa naučiť (na seba alebo na svojich priateľov), aby okamžite našli potrebné body a stiahli tepny. Kritériom správnosti upínania tepny v učebnom procese je zmiznutie pulzu vzdialeného tlaku a v reálnej situácii - ukončenie alebo významné zníženie krvácania.

Karotidová artéria je stlačená proti karotickému tuberkulóze (tuberculum caroticum) priečneho procesu šiesteho krčných stavcov. Na stlačenie je potrebné nájsť strednú časť vnútorného okraja sternokleidomastoidných a mastoidných (sternokulárnych) svalov a stlačiť dozadu a dovnútra v smere stredovej čiary zadnej plochy krku. Účinnosť tlaku sa kontroluje na časovej tepne. Na tréningové účely by sa táto technika mala vykonávať opatrne, pretože to môže byť bolestivé. Je zrejmé, že nemôžete vykonať súčasné stláčanie karotidových artérií na oboch stranách.

Podkľúčová tepna je pritlačená proti prvému rebru v oblasti tuberkulózy lisfrancu. Na vykonanie tlaku sa vonkajší okraj sterna sternacekuskulárnej bradavky nachádza v mieste pripojenia k klavikuly. Lisovanie sa uskutočňuje v smere zhora nadol bezprostredne smerom von od určeného bodu. Účinnosť sa kontroluje pulzom na radiálnej tepne. Na vzdelávacie účely by sa táto technika mala vykonávať aj opatrne, pretože vetvy brachiálneho plexu sa nachádzajú bezprostredne von z tepny.

Axiálna artéria sa pritláča na hlavu humeru pozdĺž predného okraja axilárnej chlpatých častí. Lisovanie sa vykonáva v bode pulzácie smerom nahor a smerom dovnútra. Účinnosť sa kontroluje pulzom na radiálnej tepne.

Brachiálna artéria je stlačená proti vnútornému povrchu ramienka a vnútornému okraju bicepsového svalu. Účinnosť tlaku sa kontroluje na radiálnej artérii.

Femorálna artéria je stlačená proti horizontálnej vetve pubickej kosti pod pupočným väziom. Na jeho stlačenie by sa mal nájsť stred projekcie Puparteho väzba (medzi spina iliaca superior predný a pubikálny tuberkulárny kosť). Kompresia sa vykonáva v sagitálnom smere bezprostredne pod projekciou väzov v bode pulzácie tepny. Účinnosť sa testuje na tepnách zadnej nohy alebo zadnej tibiálnej tepny.

Abdominálna aorta sa môže tlačiť na chrbticu prednou brušnou stenou. Za týmto účelom položte obeť na tvrdý povrch a stlačte päsťou, s celkovou hmotnosťou tela, na pupku alebo mierne doľava. Táto technika je účinná len u tenkých a fyzicky slabo rozvinutých jedincov. Používa sa na hojné krvácanie do maternice po pôrode, s poraneniami iliakálnych artérií nad inguinálnym väzivom. Lisovanie spravidla neposkytuje úplné upnutie aorty, v súvislosti s ktorou krvácanie úplne nezastaví, ale len oslabuje. Implementácia tejto techniky môže byť sprevádzaná traumou prednej brušnej steny a dokonca aj brušnými orgánmi. Nedoporučuje sa to na vzdelávacie účely. Stačí sa naučiť, ako určiť pulzáciu brušnej aorty v paraumbilickej oblasti s hlbokým metodickým palpáciou brucha podľa Obraztsova-Strážskeho. Toto poskytuje predstavu o tlakovom bode.

Pritlačením prstom je možné zastaviť krvácanie takmer okamžite, ale ani silná osoba nemôže pokračovať v stlačení dlhšie ako 10-15 minút, keď jeho ruky oslabia. V tejto súvislosti je už v štádiu prvej pomoci potrebné použiť iné metódy dočasného zastavenia krvácania, z ktorých najjednoduchší a najspoľahlivejší je zavedenie hemostatu.

Prvá zmienka o použití hemostatického krútenia sa týka obdobia staroveku. V XVI. Storočí jeho využitie obnovil Ambroise Pare. V súčasnosti je najpoužívanejším postrojom Esmarkh, čo je hrubý gumový pás s koncovkami na upevnenie. Počas Veľkej vlasteneckej vojny bol široko používaný tkaninový postroj systému NIISI RKKA. Pozostávala z pásky s troma centimetrovou textíliou, ktorá bola automaticky uzamknutá, keď bol zväzok napnutý, a slučka pásky s dreveným zákrutom a dvoma ramenami na upevnenie zákrutu. Dôležitým znakom postroja bola schopnosť prispôsobiť napätie a tým zabrániť nadmernému stlačovaniu alebo naopak použiť pás na hrubom oblečení.

Technika miešania hemostat:

1. Turnaj sa aplikuje nad ranu čo najbližšie k nej, ale nie bližšie ako 4-5 cm, aby nenarúšal incíziu a revíziu rany počas počiatočnej chirurgickej liečby. Turnaj sa neprekrýva v kĺboch, na rukách a nohách. Na začiatku dvadsiateho storočia bola myšlienka, že turniket možno aplikovať len na segmenty končatín s jednou kosťou (rameno a bedra), bežné, pretože segmenty s dvoma kosťami (predlaktia a dolná časť nohy) nemusia krížové kostné tepny. V súčasnosti sa zistilo, že tomu tak nie je, interosseous tepna je spoľahlivo komprimovaná okolitými tkanivami.

2. Končatiny pripevnené k vzácnej polohe.

3. Postroj sa neprekrýva holou kožou - je nutné vložiť podložku, uterák, rukáv košeľu.

4. Gumová páska Esmarch je natiahnutá, nanesená na končatinu zo strany cievneho výstupku a 2-krát prekrútená okolo nej, potom zahnutá. Prvé kolo sa deje s veľkým napätím, nasledujúce kolá sa fixujú, s oslabením. Kritériom správnosti uloženia popruhu je úplné zastavenie krvácania. Ak je turniket slabý, tepna nie je úplne upnutá a krvácanie pokračuje. Žily sú súčasne zatiahnuté krúžkom, končatiny pretekajú krvou a krvácanie sa môže dokonca zvýšiť.

5. Turnaj sa používa najviac 2 hodiny v lete av zime - nie viac ako 1-1,5 hodiny. Značka (hárka kartónu) je pripevnená k popruhu s uvedením času prekrytia alebo podobná položka sa vykonáva priamo na postroji.

Ak po určenom čase nie je obeť doručená do lekárskej inštitúcie, je potrebné:

1.) uskutočniť prstové stlačenie tepny nad popruhom;

2.) uvoľnite alebo odoberte postroj po dobu 10-15 minút;

3.) opäť utiahnite postroj alebo ho posuňte o niečo vyššie;

4.) uvoľnite prst stlačenie, uistite sa, že nie je žiadne krvácanie.

Pri hojnom krvácaní z maternice po pôrode, pri roztrhnutí dolných končatín, pri zraneniach iliakálnych artérií sa môže používať postroj Momburg. Je to páska plachtoviny s dĺžkou približne 3 metre. Pacient je umiestnený na stôl, na chrbte. Na žalúdku, na ľavej strane pupka ukladá hustý valec s priemerom 8-10 cm, potom na úrovni pupka je žalúdok navinutý dvomi koľajami lana, ktoré kreslia s veľkou silou: dvaja ľudia, tlačiaci jednu nohu na stôl, ťahajú lano v rôznych smeroch. Súčasne sa stláča brušná aorta. Popruh sa môže držať 15-20 minút. počas ktorých sa pripravujú prípady na pohotovosť. V súčasnosti je vďaka pokroku vo vývoji pôrodníctva takmer úplne vyčerpaný postroj Momburg.

Stlačenie brušnej aorty

Metóda zastavenia krvácania podľa Schmidtovho postupu sa široko uplatňuje v pôrodníctve s život ohrozujúcim krvácaním z maternice. Technika lisovania aorty podľa Schmidta je pomerne jednoduchá a spočíva v jej stláčaní zadnou stenou brušnej dutiny.

Pri pomalom pripojení odporúčame zobraziť video po prepisovaní:

- Stiahnite si bezplatný videoklip: Kompresia aorty pomocou metódy Schmidt. Avi - Stiahnite si toto video o medicíne

Diskusiu o videu môžete nájsť na našom fóre.

TLAK ABDOMINÁLNEHO AORTA PODĽA SHMIDTU A BIRYUKOVU

Cieľ: zastaviť hypotonické krvácanie a brániť prietoku krvi do maternice.

INDIKÁCIE: hypotónia maternice

KONTRAINDIKÁCIE: Obezita stupňa 3 až 4

PRÍPRAVA ROBU: horizontálna poloha na generickej tabuľke.

PERFORMÁCIA TECHNIKA (schéma OOD)

1. Čo robiť: stlačte brušnú aortu na chrbticu podľa Schmidta alebo Biryukova.

2. Ako to urobiť: a) Schmidtovu metódu - ručne stlačiť aortu s päsťou - stoja na ľavej strane matky na stojane, stlačiť pravú ruku do pästiek, umiestniť pupok vertikálne na ženské brucho a stlačiť zadnú časť aorty so zadnou časťou hlavných falangov (až kým zmizne pulz) v femorálnej tepne). Ak chcete zvýšiť tlak a "oporu" pravého ramena, zakryte ju ľavou rukou v oblasti zápästia.

B) Metóda Biryukova - stlačenie aorty s kríženými prstami oboch rúk. Stoj vpravo od matky v stánku. Umiestnite prsty jednej ruky medzi prsty druhej a pritlačte aortu k chrbtici cez prednú brušnú stenu nad pupkom. Stlačte aortu takou silou, aby jej pulzácia pod miestom stlačenia nebola čo najďalej (pozri obrázok).

3. Čo používať: ruky

4. Ovládanie: vizuálne

5. Výsledok: kontrakcia maternice pri pritláčaní aorty prstami nastáva reflexne a je spojená so stimuláciou receptorov a plexu brušnej aorty. Účinok anémie na neuromuskulárne aparatúry maternice tiež spôsobuje jej zníženie.

MOŽNÉ KOMPLIKÁCIE: neúčinné zastavenie hypotonického krvácania.

NÁSLEDNÁ PÉČE: monitorovanie sekrécie genitálií

MANIPULÁCIA ALGORITMU číslo 38

Dátum pridania: 2015-07-11; Zobrazenie: 2013 | Porušenie autorských práv

Hypotonické a atónové krvácanie

Liečbu. Opatrenia na boj proti hypotonickému a atonickému krvácaniu sú na začiatku rovnaké; sú zamerané hlavne na zlepšenie tónu a excitability maternice a tým zvýšenie jej kontraktility. Ak sú pri hypotonickom krvácaní takmer všetky prostriedky účinné, potom s atonickým krvácaním sú často nejednoznačné. Navyše, vďaka použitiu konzervatívnych metód sa oneskorí okamih včasného chirurgického zákroku a operácia zvyčajne prebieha oneskorene. Lekár by si mal vždy pamätať na to a nemal by chýbať chvíľku na chirurgickú intervenciu. Pracovná miestnosť v pôrodníckej jednotke by mala byť vždy pripravená na núdzové operácie.

Pred použitím metód a nástrojov, ktoré zvyšujú kontraktilitu maternice, je potrebné starostlivo preveriť porod a zabezpečiť jeho integritu. Pri najmenšom podozrení na zhoršenú integritu placenty je potrebné, aby bolo pravidlom vyšetrenie maternicovej dutiny manuálnym alebo inštrumentálnym spôsobom.

Skúsenosti ukazujú, že niekedy postačuje vložiť ruku do maternice a preskúmať jej dutinu (ak sa pozorujú všetky aseptické a antiseptické pravidlá), aby sa znižovala a krvácanie sa zastavilo. Najprv je potrebné vyprázdniť močový mechúr: preplnený močový mechúr zabraňuje prechodu placenty a kontrakcií maternice. Metódy a prostriedky na zvýšenie tonusu maternice a jej zníženie sú odlišné. Môžete použiť mechanické a tepelné podnety, liečbu drogami a nakoniec chirurgické zákroky.

Mechanické metódy zahŕňajú predovšetkým dráždenie maternice cez brušnú stenu. Za týmto účelom sa brucho v oblasti maternice rýchlo, ale jemne trenie dlaňou ruky; v prípade zvlášť výraznej letargie maternice je potrebné masírovať podstatnú časť brucha v nádeji, že maternica, ktorá je zle ohraničená, spadá pod pôsobenie masážnej ruky a začne reagovať. Akonáhle je maternica zreteľne vnímateľná, odporúča sa vykonávať tlak zhora nadol a čiastočne zozadu a dozadu a pokúsiť sa čo najviac odstrániť krvné zrazeniny a tým lepšie je uzavrieť maternicu.

Niekedy combined vonkajšie použitie vnútorné masáž: maternica masírovať medzi rukou, z ktorých jedna je zovretú päsťou, sa zavedie do prednej pošvovej klenby (niektorí lekári ruka je umiestnená priamo do maternice), zatiaľ čo druhá sa vzťahuje na maternicu z brušnej steny. Táto metóda je účinnejšia, ale nebezpečnejšia vo vzťahu k možnosti infikovania matky.

Dobrý výsledok s masívnym krvácaním sa dá dosiahnuť po zavedení maternice do polohy umelého hyperaflexia, čím sa dosiahne cievna kontrakcia. V tomto prípade, jeden z autorov (AP Gubarev, NI Raczynski) sa odporúča stlačiť anteflektirovannuyu maternice symfýzou cez brušnú stenu, zatiaľ čo iní sú kombinované príjem - jednou rukou pritlačenou maternice, zavádza do pošvy, a druhý - je umiestnený na hrbolček povrchu ( V. F. Snegirev).

Z ďalších metód mechanického pôsobenia stojí za zmienku silný ťah po cervix pomocou nástrojov v smere k pohlavnému úseku a jeho krúteniu pozdĺž pozdĺžnej osi. Tieto metódy sú zamerané na rozťahovanie maternicových artérií, aby sa znížil ich lúmen a tým sa zabránilo toku arteriálnej krvi.

Často na zvýšenie pôsobenia mechanických metód a stláčania krvných zrazenín z maternice je potrebné ich kombinovať s účinkom "studenej" vo forme bubliny s ľadom umiestneným na dolnej časti brucha. Súčasne s týmito opatreniami sa vykonáva aj liečba drogami. Pokiaľ ide o používanie teplej maternice, odporúčané niektorými gynekológmi, v súčasnosti sa väčšina zaoberá touto udalosťou negatívne.

Podľa nášho názoru môže použitie horúcich sprchoviek viesť k odmietaniu krvných zrazenín z jamiek na vnútornom povrchu maternice.

Z liekov používali lieky ergot, čo spôsobilo rýchle a energické kontrakcie maternice.

S rovnakým účelom sa odporúčajú injekcie 0,5 až 1 ml roztoku epinefrínu (1: 1000) do krčka maternice alebo intramuskulárne (injekcie sa nedajú kombinovať s podávaním ergotínových liekov).

V posledných rokoch sme začali používať pregnantol (buď perorálne v dávke 0,02, alebo subkutánne a intravenózne v množstve 1 ml 1% roztoku). Pregnantol má niekoľko výhod oproti námelu: je neškodný, stabilný, nezvyšuje krvný tlak a nespôsobuje ďalšie vedľajšie účinky.

Na ten istý účel sa používajú pituitrín, pituglandol a iné prípravky hypofýzy.

Pituitrín sa podáva nielen subkutánne, ale aj v krčku maternice v dávke 0,5 až 1 ml. V niektorých prípadoch, najmä keď nepriaznivé histórie alebo v prítomnosti obzvlášť ťažkou formou pôrodníckych patologických stavov, rovnako ako podávanie pituitrina sa môže prevádzať pri zneužívaní somatické prírode intravenózne (v množstve 1 ml po dobu 1-2 min; ED Vorozhtsova, MM Tarabukhin), pričom si pamätá na kontraindikácie, pretože táto metóda nie je vždy bezpečná. Napríklad, nemá sa používať u žien, ktoré trpia eklampsií alebo sú v preeklamptickom stave.

Pri intravenóznom podaní pituitrínu sú možné aj komplikácie ako šok alebo kolaps. Aby sa predišlo výskytu týchto komplikácií, M. M. Tarabukhin odporúča dodržiavať niekoľko pravidiel: 1) pomaly (do 1-2 minút) injekciu pituitrínu do žily; 2) nepoužívajte ho nad 1 ml; 3) nezapojujte pituitrín, najmä ak bol injekčný roztok podaný krátko predtým subkutánne.

Pre profylaxiu počas druhej fázy, na začiatku erupcie hlavy, môže byť vykonaná intramuskulárnou injekciou 4,5 ml 3% roztoku pahikarpin kardiamina sa a 1 ml (alebo 1 ml 10-20% roztoku kofeínu) sa dôkladne zmieša s 10 ml krvi bol prevzatý z ulnárna žila pôrodnej ženy (N. Verkhatsky). Do injikovaných látok môžete pridať 2 ml 5% roztoku kyseliny askorbovej a 1 až 2 ml 5% roztoku vitamínu B1.

Intravenózne podanie 10% roztoku chloridu vápenatého by sa nemalo používať v prípadoch akútnej straty krvi, pretože podľa A. I. Smirnova má nepriaznivé účinky na dýchacie centrum za takýchto podmienok (citované V. A. Pokrovsky).

S pomocou týchto liekov sa maternica posilňuje a intenzívna kontraktilná aktivita sa dosiahne.

Súčasne s vymenovaním drog sa uskutočňuje metóda slovných účinkov na psychiku ženy.

Ak vyčlenené finančné prostriedky nevedú k cieľu a krvácanie pokračuje, niektorí autori odporúčajú používanie pripojenia maternice a vagíny, ktoré naša klinika kategoricky odmieta; N. N. Fenomenov, A. A. Muratov a iní sa vtedy držali toho istého názoru, aj keď táto metóda mala aj viacerých prívržencov (E. Bumm, V. V. Stroganov atď.).

Avšak v niektorých prípadoch sa musí praktizujúci uchýliť k tejto metóde, a preto považujeme za potrebné poskytnúť opis jeho techniky.

Prázdne mechúra podávané zrkadlá, pričom zachytenie bullet kliešte predné a zadné krk peru pull posledný a pre vonkajšie ručné ovládanie (aby sa zabránilo falošným tamponáda) dlhé klieští sa zavádza do dutiny maternice na dno dlhý pruh mokrého, ale dobre vykrúcanú gázy vopred zmáčané vo fyziologickom roztoku (Kiparsky) alebo v rivanole (1: 2000), stohovať ho v postupných vrstvách. Tak, vypchávanie maternice, a potom vagíny (krčka maternice, klenby). Gázový pás je odoberaný 10-12 cm široký a dlhý 20 m a viac.

Na zvýšenie účinku sa maternica stlačí z vonkajšej strany obväzom (pásom brucha). Tampón sa ponechá obdobie asi 2 až 3 h tampónu causes strong kontrakcie maternice (predĺženej retraction) len v tých prípadoch, keď svaloviny maternice zachovala schopnosť znižovať, a najmä nesmie byť príliš Stretched a poskytuje okamžité zalisovanie dates bleeding placentou.; zabalená maternica sa čoskoro stáva pevnou a zostáva v relatívne dlhom stave. Avšak vo väčšine prípadov nefunguje zapojenie, najmä s pravou atóniou maternice.

V atónovej maternici, ktorá sa neovplyvňuje pod vplyvom tampónu, nemôže mať pozitívny účinok, pretože stena maternice, ktorá sa stále viac a viac preťahuje, sa pohybuje od tampónu a krvácanie pokračuje. Preto sú odporcovia tamponádovej metódy presvedčení, že tampón maternice a vagíny je účinný iba v tých prípadoch, keď maternica nezbavila svoju schopnosť reagovať na podráždenie (prípady hypotonického krvácania); ak existuje paréza maternice, úplná alebo čiastočná (atónia maternice), tampón je neúčinný. Okrem toho sa odporcovia tejto metódy domnievajú, že manipulácia spojená so zavedením tampónu do dutiny maternice je nebezpečná v zmysle infekcie v nej; dokonca iodoformová gáza nezabraňuje vývoju bakteriálnej flóry.

Z iných metód sa používa pritláčanie klesajúcej aorty na chrbticu cez vonkajšie brušné kryty pomocou prstov alebo špeciálnych zariadení (obr. 109). Účelom tejto metódy je dosiahnuť zastavenie prietoku krvi do maternice (arteriálna anémia), aby sa vyvolala intenzívna kontrakcia. Avšak táto metóda nie je vždy úspešná vzhľadom na skutočnosť, že a. Spermatika začína nad tlakovým miestom (takmer na úrovni a. Renales výtok z aorty alebo z a. Renales sám) a nie je ovplyvnená. Úspešnosť tejto metódy je navyše zmiernená ťažkosťou skúmania aorty a postačujúca na zastavenie krvácania jej stláčaním (napnutá maternica, hrubá a elastická brušná stena atď.).


Obr. 109. Stlačenie aorty rukou.

Rovnaký cieľ sledujú rôzne formy pelotík, brušných obväzov a kompresorov. Tieto zariadenia neposkytujú lepší účinok ako ručné stlačenie aorty.

Pri atónoch maternice sú všetky vyššie uvedené metódy neúčinné. Rovnako v súčasnosti pôrodné asistentky upustili od uplatňovania postroja Momburg ako operácie, ktorá je pre ženu veľmi traumatická a nie vždy zaručuje úspech.

Núdzová medicína

Po pôrode, placenta previa alebo predčasné odlúčenie počas normálneho uchytenie, ako aj tendencia k hypotenzii by mal začať vnútrožilovej kvapka (20 - 30 kvapiek za 1 minútu) pituitrina alebo oxytocínu dávku 5 IU prípravku v 250 ml 5% roztoku glukózy.

Pri krvácaní nad 300 ml potrebujete včasné, rýchle, ale systematické opatrenia na zastavenie krvácania a na boj proti strate krvi, ktoré neumožňujú krvácanie žien.

Pôrodník-gynekológ pri pôrode by mal byť vždy pripravený poskytnúť naliehavú pomoc pri atonickom krvácaní. Atónia maternice môže v priebehu niekoľkých minút viesť k akútnej a dokonca smrteľnej strate krvi, ak nie je včas poskytnutá riadna pomoc. Krvácanie s atóniou maternice je často tak závažné, že lekári a pôrodné asistentky môžu byť zmätení, ak nie sú ochotní poskytnúť pomoc, a v takýchto prípadoch je každá minúta vzácna a naozaj "oneskorenie smrti je ako".

Prvou úlohou je zastaviť krvácanie a terapeutické opatrenia by sa mali vykonávať konzistentne, najprv s použitím najjednoduchších.

Najskôr starostlivo skontrolujte placentu, zistite, či sú časti placenty ponechané v maternici. Pri oneskorení v maternici častí detského miesta alebo pri pochybnostiach o jej integrite sa vykoná okamžité vyšetrenie maternice.

Pri pokračujúcom krvácaní z maternice, pri zisťovaní oneskoreného oddelenia placenty alebo porušenia jej integrity je nevyhnutné vykonať manuálne vyšetrenie maternice.

Inštrumentálne vyšetrenie maternice zvyčajne nevyžaduje použitie anestézie; operácia sa vykonáva asepticky, pretože sa kyretina injektuje priamo do maternice, čím sa obchádzajú dolné časti pôvodného kanálika. Škrabanie maternice umožňuje starostlivo odstrániť malé častice placentárneho tkaniva a okrem toho je silným dráždením vedie k zníženiu maternice.

Domnievame sa, že stieracie maternice počas prvých hodín po pôrode sa môže použiť v prípade závažnej hypotenzie maternice v prípade meškania malých častíc placentárnu tkaniva alebo pochybností v integritu placenty, rovnako ako oneskorenie membrán, sprevádzané krvácanie. Predpokladom pre použitie inštrumentálneho vyšetrenia maternice v počiatočnom období po pôrode je podľa nášho názoru prítomnosť špeciálne veľkej tupé kyretéty. Dodržiavanie tohto stavu zabraňuje traumatizácii steny maternice a výskytu svalového tkaniva v škrabance.

I. Jakovlev (1966), s odkazom na klinické a fyziologické štúdie ukazujú zmeny v povahe reflexných reakcií v dôsledku škrabanie maternice po pôrode, sa domnieva, že pomocou inštrumentálnych maternice vyšetrenia vyžaduje veľkú opatrnosť pri škrabanie steny maternice, tak, aby nedošlo k zraneniu periférnych nervov end.

Pri aplikácii kyretáže na maternicu v rôznych dňoch po pôrode je tiež potrebné použiť len tupé kyretky, aj keď sú menšie ako nástroj používaný na operáciu v prvých hodinách po pôrode. Použitie "bežných kyretí", ktoré sú viac či menej akútne, súvisí s nebezpečenstvom traumatizácie steny maternice a dokonca aj s perforáciou.

Podľa I. Pantseviča a S.D. Amstislavského (1956) sa zo 4 perforácií maternice objavili 2 perforácie počas vyliečenia maternice, ktoré sa pokúsili o krvácanie niekoľko dní po pôrode.

Na našej klinike bol jeden prípad slepej perforácie maternice v oblasti vnútorného hltana v dôsledku opakovaného vyčerpania maternice 14. deň po pôrode. Súčasne došlo k závažnému krvácaniu a musel som odstrániť maternicu.

Klinika opakovane získal pre vyšetrenie a liečbu žien trpiacich pretrvávajúci menštruácia, neperforované maternice alebo krčka maternice, neplodnosť, vyskytujúce sa po kyretáž maternice v popôrodnom období, vyrobené v iných pôrodných domoch. Pri dôkladnom objasnení anamnestických údajov a informácií získaných od lekárov, ktorí vykonali operáciu, sa ukázalo, že kyretáž sa uskutočnila niekoľko dní po pôrode s použitím bežných, tj akútnych kyretínov. Najdôležitejšie a trvalé zmeny v maternici sa pozorovali po opakovanom oškrabaní v období popôrodenia.

To všetko dohromady dokazuje, že ak je potrebné vyčistiť maternicu niekoľko dní po narodení, operácia by sa mala vykonať veľmi opatrne a starostlivo. Okrem toho by ste mali v takýchto prípadoch vážne premýšľať o indikáciách na kyretáž, ktoré sa používajú hlavne v prítomnosti údajov, ktoré poukazujú na oneskorené častice placenty (nárast veľkosti maternice, otvorenie cervikálneho kanálika a maternicového hrdla, určenie častíc placenty). Často len prítomnosť malého krvácania alebo dlhšieho krvácania dlhšie, než je obvyklé obdobie, spôsobuje, že lekár odrezáva maternicu. Zvyčajne sa v škrabancoch získaných škrabaním maternice niekoľko dní po pôrode zriedka vyskytuje placentárne tkanivo. Škrabanie maternice nie vždy má dobrý terapeutický účinok a v mnohých z nich vedie k traumatizácii stien maternice. Niektoré puerpery, ktoré nemali placentárnu tkanivu v škrabkách, by tiež mohli prejsť konzervatívnou liečbou.

Preto s cieľom vyriešiť problém vyliečenia maternice po niekoľkých dňoch po narodení dieťaťa by sa malo pristupovať opatrne pri tých, ktorí majú okrem krvácania žiadne iné príznaky, ktoré by naznačovali oneskorenie častíc placenty. V takýchto prípadoch by ste mali najskôr aplikovať konzervatívne metódy terapie a uchýliť sa k vyčerpaniu maternice v prípade vážneho krvácania alebo vykonať túto operáciu s diagnostickým účelom pre dlhotrvajúce krvácanie (chorionepithelióm).

Pri krvácaní kvôli hypotenzii maternice sa intravenózne podáva intravenózne 5 IU (1 ml) oxytocínu, zriedeného v 250 ml 5% roztoku glukózy alebo izotonického roztoku chloridu sodného. Frekvencia kvapiek za minútu sa upraví individuálne v závislosti od dosiahnutého účinku. Jednoúrovňové injekcie do žily 1 ml oxytocínu + 20 ml 40% roztoku glukózy (pomaly!) Sú povolené a potom nasleduje prepnutie na kvapkanie v tej istej dávke. Obvykle by sa močový mechúr mal vyprázdniť ako prvý; vložte ľadový obal do dolnej časti brucha, vstreknite 1-2 ml ergometrinu intramuskulárne a 1-2 ml pituitrínu a jemne masírujte maternicu cez brucho.

Vo väčšine prípadov sú tieto opatrenia dostatočné na to, aby spôsobili zníženie svalov maternice a zastavili krvácanie. Ak je nedostatok týchto aktivít, alebo v prípade, že meškanie je podozrenie na placentárnu častice sú ručne do maternice s cieľom kontroly a jeho dutiny cez brušnú masážou maternicovej vyrábať závoja stláčanie pre päsť ruku zavedený do dutiny maternice.

Masáž maternice by mala byť prerušovaná v intervaloch 2-3 minút a celková dĺžka trvania je 15-20 minút. N. A. Shilko (1961) naznačuje, že kontinuálna vonkajšia masáž maternice nedáva dlhé kontrakcie, nespôsobuje pretrvávajúce svalové stiahnutie a cievnu kontrakciu. maternicovej masáž päsť vhodné doplniť manipuláciu odporúča (ZgeepNSh (1961). Ruka sa nachádza v maternici, druhý pritlačí na prednej brušnej steny a punkciou to, vyrábať injekcia 1 ml pituitrina alebo oxytocínu (5 IU), priamo do vnútorného steny maternice (obr 61) (s prázdnym močovým mechúrom).

Racionálne môžeme predpokladať, že je návrhom Greenhill, ktorý zabezpečuje kompresiu maternice medzi vonkajšou rukou umiestnenou na brušnej stene v dolnej časti maternice a druhou rukou, zavedená do predného oblúka vagíny a zaťatá do pästi.

Obr. 61. Zavedenie pituitrínu priamo do steny maternice.

AP Nikolaev (1964) sa domnieva, že tento spôsob je vhodné aplikovať po maternicové masáže na päsťou, pohybujúce sa päsťou vpredu, zadné fornixu pošvy a maternice stláčanie medzi päsť a vonkajším ramenom, ktorý tiež masáže maternice.

Odporúča takúto kombinovanú metódu, AP Nikolaev verí, že keď sa používa, dochádza k univerzálnej stimulácii citlivých receptorov maternice a vagíny, ktorá má rozsiahle reflexné zóny.

Ak vyššie uvedené opatrenia zlyhajú, krvácanie pokračuje, potom brucho tlačí aortu päsťou na chrbticu. Táto technika nielen znižuje prietok krvi do panvových orgánov, ale spôsobuje aj anémiu maternice, ktorá je pre ňu silne dráždivá a vedie k zníženiu svalov maternice, čo má za následok zníženie alebo zastavenie krvácania. Aorta by mala byť stlačená, aby zmizol pulz v femorálnej tepne.

Stlačenie aorty na chrbticu pomocou pästi je ľahko dosiahnuteľné za akýchkoľvek podmienok, zastaví sa dobre krvácanie, ale vyžaduje značnú silu. Ruka sa zvyčajne brzo unaví a stlačenie aorty sa musí vykonať 10-15 minút. Preto by sme sa mali uchýliť k pomoci druhej ruky a zaistiť si oblasť zápästia tejto ruky, ktorej päsť tlačila aortu na chrbát. Striedaním zvyšovania tlaku s jednou rukou a potom s druhou rukou je možné predĺžiť stlačenie aorty na požadovanú dĺžku času (obrázok 62).

Obr. 62. Stlačenie aorty päsťou na chrbticu cez brušnú stenu

Stlačením aorty sa má uchýliť a pri zastavení závažného krvácania rôznymi metódami produkovanými pošvou (štetiny, vyšetrenie maternice atď.).

MV Biryukov (1962) na klinike a experiment ukázali, že stlačenie aorty s hypotóniou maternice s prstami je účinnejšie ako stlačenie päsťou. Abdominálna aorta nad 10 cm je stlačená prstami oboch rúk a prsty jednej ruky sú umiestnené medzi prstami druhého (obrázok 63), kontrakcie maternice s takým tlakom aorty sa vyskytujú reflexne a sú spojené so stimuláciou receptorov a brušnej aortálnej plexy. V podmienkach experimentu MV Biryukov ukázal, že po blokáde s novokainom, abdominálnym aortálnym plexom a základom rohovky maternice, pritláčanie aorty prstami nespôsobuje kontrakciu maternice.

Obr. 63. Pritlačenie aorty podľa M. V. Biryukova.

Použitím metódy MV Biryukov na našej klinike sme opakovane pozorovali dobrý účinok pri zastavení hypotonického krvácania.

Núdzová pomoc v pôrodníctve a gynekológii, L.S. Persianinov, N.N. Rasstrigin, 1983

Stlačenie brušnej aorty

Lokalizácia ťažkého krvácania z tepien

Umiestnenie bodov pre stláčanie prstov

Poranenie hornej a strednej časti krku, submandibulárnej oblasti a tváre

1. Spoločná karotidová artéria

Uprostred stredného okraja sternocleidomastoidného svalu (na úrovni horného okraja štítnej chrupavky). Vytvorte veľký tlak alebo II-IVfingery smerom k chrbtici.

Stlačte artériu na karotidový tuberkulárny priečny proces VI krčka maternice.

2. Oblikovú artériu

Na spodný okraj spodnej čeľuste na okraji zadnej a strednej tretiny (2 cm pred uhlom spodnej čeľuste, to znamená na prednom okraji masticujúceho svalu)

Rany časovej oblasti alebo nad uchom

3. Povrchová tepna

Do temporálnej kosti vpredu a nad ušným podstavcom (2 cm hore a pred otvorením ušného kanálika)

Poranenia ramenného kĺbu, podkľúčových a axilárnych oblastí, horná tretina ramena

4. Subklasická tepna

Do Irebro v oblasti nadkľučnikovej oblasti, za strednou tretinou klíčiky, smerom von od miesta pripojenia sternokleidomastoidného svalu. Tlak sa vytvára vo veľkých alebo II-IV prstoch v supraklavikulárnej fusii zhora nadol, zatiaľ čo tepna je stlačená na rebro.

Rany horných končatín

5. Axilárna artéria

Na hlavu humerusu v podpazuší v prednej časti vlasovej línie musí byť rameno otočené smerom von

6. Brachiálna tepna

Na humerus v hornej alebo strednej tretine ramena, na jeho vnútornom povrchu, na stredovom okraji bicepsového svalu, v drážke, medzi bicepsom a tricepsom

7. Loketná artéria

K ulnarovej kosti v hornej tretine vnútorného povrchu predlaktia, v mieste, kde sa pri meraní krvného tlaku vyskytne syndrómový šelest so stetoskopom

8. Radiálna artéria

Na polomer v bode určenia impulzu v distálnom predlaktí

Poranenia dolných končatín

9. Femorálna artéria

Pod inguinálnou väzbou (trochu strednou k jej strednej) k horizontálnej vetve pubickej kosti, tepna je stlačená palcami alebo päsťou

10. Popliteálna artéria

V strede popliteálnej fossy na zadnej ploche femorálnej alebo tibiálnej kosti, späť dopredu s mierne ohnutým kolenným kĺbom

11. Zadná tibiálna artéria

Na zadný povrch stredového členku

12. Zadná noha tepny

Pod členkom, na prednom povrchu nohy, smerom von od predĺženej šľachy palca, t. J. približne v strede medzi vonkajším a vnútorným členkom

Poranenie panvy, poškodené ilické tepny

13. Abdominálna aorta

Päsť ku chrbtici v pupku, mierne naľavo od neho

Kompresia a najmä zadržanie arteriálneho kmeňa sú určité ťažkosti a vyžadujú vedomosti o špeciálnych technikách. Cievne tepny sú celkom mobilné, takže keď sa ich pokúšate stlačiť jedným prstom, "podliehajú". Aby sa zabránilo plytvaniu časom, malo by sa stlačenie vykonať buď niekoľkými prstami jednej ruky, alebo prvými prstami oboch rúk (čo je menej výhodné, pretože obidve ruky sú obsadené súčasne) (obrázok 4 a, b). Ak je to potrebné, je potrebné dostatočne dlhé lisovanie, ktoré vyžaduje fyzickú námahu (najmä pri stláčaní femorálnej tepny a brušnej aorty), mali by ste použiť svoju vlastnú telesnú hmotnosť. (Obrázok 4c).

Treba mať na pamäti, že správne vytvorené lisovanie prstov by malo viesť k okamžitému zastaveniu arteriálneho krvácania, t.j. k zmiznutiu pulzujúceho prúdu krvi pochádzajúceho z rany. V prípade arteriovenózneho krvácania môže krvácanie z venózneho a hlavne kapilárneho systému, hoci to robí, klesať, ale pretrváva nejaký čas.

Po zastavení arteriálneho krvácania pomocou prstov je potrebné pripraviť a dočasne zastaviť krvácanie iným spôsobom, najčastejšie zavedením arteriálnej šnúry.

Abdominálna aorta sa môže tlačiť na chrbticu prednou brušnou stenou. Za týmto účelom položte obeť na tvrdý povrch a stlačte päsťou, s celkovou hmotnosťou tela, na pupku alebo mierne doľava. Táto technika je účinná len u tenkých ľudí. Používa sa na profúzne krvácanie pri poraneních ilických artérií (nad inguinálnym väzivom).

Lisovanie spravidla neposkytuje úplné upnutie aorty, v súvislosti s ktorou sa krvácanie úplne nezastaví, ale stane sa slabšie. Táto technika môže byť sprevádzaná traumou prednej brušnej steny a dokonca aj orgánmi brušnej dutiny. Neodporúča sa to vykonávať na účely výcviku, stačí sa naučiť, ako určiť pulzáciu abdominálnych potratov v pupočnej oblasti.

Obr. 3. Body pre prstové stlačenie tepien (vysvetlené v texte)

Obr. 4. Dočasné zastavenie krvácania prstom stlačením tepien

a - stlačenie prstov jednej ruky; b - stlačenie prvých dvoch prstov; stlačenie femorálnej tepny päsťou.

MAXIMÁLNY OTVORENIE KONČETIN V SPOLOČNOSTI

Ak chcete zastaviť krvácanie z tepien (s poraneniami stehennej, popliteálnej, axilárnej, brachiálnej, ulnarovej, radiálnej a iných tepien) z distálnych končatín, môžete sa uchýliť k maximálnej flexe končatín. Namiesto ohybu (ohyb na lakeť, popliteal fossa, inguinal fold) položte obväzový valec alebo hrubý valček s bavlneným gázom s priemerom približne 5 cm, po ktorom je končatina pevne pripevnená v polohe maximálneho ohybu v lakte (ruke alebo ramene). poranenie tepien nohy alebo chodidla) alebo bedrového kĺbu (s ranou femorálnej artérie) (obrázok 5). Krvácanie sa zastaví v dôsledku inflexie tepien.

Táto metóda je účinná pri arteriálnom krvácaní od bedra (maximálna flexia v bedrovom kĺbe), od nohy a chodidla (maximálna flexia v kolennom kĺbe), ruky a predlaktia (maximálna flexia lakťa).

Obr. 5. Dočasné zastavenie krvácania metódou maximálnej flexie končatín.

a - v lakte; b - v kolennom kĺbe; v bedrovom kĺbe.

Indikácie na vykonanie maximálneho ohybu končatiny v kĺbe ako celku sú rovnaké ako pri aplikácii arteriálnej šnúry. Metóda je menej spoľahlivá, ale zároveň menej traumatická. Zastavenie krvácania pomocou maximálnej ohýbanie končatín vedie k rovnakému ako pri ukladaní postrojov, ischemických distálnych oblastí, a preto obdobia pobytu končatiny v najviac ohnutom stave zodpovedajú obdobiam pobytu na končatinách postroja.

Táto metóda nevedie vždy k cieľu. Opísaná metóda na zastavenie krvácania nie je aplikovateľná pri súbežnom poškodení kostí (zlomeniny alebo dislokácie kostí).

Pri krvácaní z axilárnej artérie alebo periférnych delenia podkľúčového arteriómu ramena čo najviac späť dozadu (takmer ku kontaktu lopatkových lopatiek) a pripevnené k sebe na úrovni lakťových kĺbov. Súčasne dochádza k stlačeniu podkľúčovej tepny medzi klavikulou a prvým rebrom.

Obr. 6. Dočasné zastavenie krvácania z axilárnej alebo podkľúčovej tepny

Maximálna flexia lakťa sa často používa na zastavenie krvácania po prepichnutí kubitálnej žily.

PREVENCIA POŠKODENÉHO OBMEDZENIA VÝŠKOVEJ POZÍCIE

Zvýšenie poškodenej končatiny (dávajúc končatine vyššiu polohu) znižuje prívod krvi do ciev a podporuje rýchlejšiu tvorbu krvných zrazenín.

Indikácie pre jeho použitie - venózne alebo kapilárne krvácanie pri poškodení distálnych končatín.

Prekrývajúce sa väzby

Použitie tlakového obväzu. Krvácanie z žíl a malých artérií, ako aj z kapilár, sa môže zastaviť aplikáciou tlakového obväzu. Zavedenie tlakového obväzu je žiaduce kombinovať s inými metódami dočasného zastavenia krvácania: pri zdvíhaní končatiny a (alebo) s tamponádovými ranami.

Po ošetrení kože okolo rany kožným antiseptikom sa na ranu aplikujú sterilné gázové obrúsky a na vrchu sa umiestni vankúš z vaty z bavlny alebo bavlnená gáza, ktoré sú pevne pripevnené na lokálne stlačenie krvácajúcich tkanív.

Pred aplikáciou bandáže musíte dať končatine vysokú pozíciu. Bandáž sa má aplikovať z okraja do stredu. Súčasne sa na dosiahnutie požadovaného tlaku valčeka na mäkkých tkanivách počas fixácie použije spôsob "prekrytia obväzu", ako je znázornené na obr. 7.

Obr. 7. Prijatie "krížového obväzu" pri aplikácii tlakového obväzu

Na tento účel je vhodný individuálny obväzový vak (obrázok 8).

Obr. 8. Individuálny obväzový balíček

Tlakový obväz sa môže aplikovať s krvácaním z kŕčových žíl dolných končatín, ako aj po mnohých operáciách, napríklad po flebektómii po resekcii prsníka po mastektómii. Avšak tlakové obväzy nie sú účinné pri masívnom krvácaní tepien.

DISTANČNÁ TAMPONÁDA NA STENY

V prípadoch, keď zdvíhanie končatiny a aplikácia tlakového obväzu neprerušuje krvácanie, sú aplikované tampónové rany, po ktorých nasleduje aplikácia tlakového obväzu, ktorý je v závislosti od zvýšenej polohy končatiny dobrou metódou dočasného zastavenia krvácania z veľkých žíl a malých (a niekedy veľkých) tepien. Používa sa na hlboké poranenia a rany krvných ciev. Tamponáda rany tiež zastavuje kapilárne krvácanie. Tesné tamponádové rany sa často používajú na venózne a arteriálne krvácanie na pokožke hlavy, krku, trupu, zadku a ďalších oblastiach tela.

Metóda spočíva v tesnom naplnení dutiny rany gázovými obrúčkami, hrebeňmi alebo špeciálnymi tampónmi. Gázové tampóny alebo obrúsky sa zavádzajú do rany, s ktorou je celá rana dutiny pevne naplnená. Zároveň je potrebné zabezpečiť, aby sa hrot každej vložky umiestnil na povrchu rany. V niektorých prípadoch sú okraje rány kože prišité a utiahnuté stehmi nad tampónom. Gáza, namočená s krvou, sa stáva základom pre vypadávanie fibrínu a tvorbu krvnej zrazeniny. Tamponáda rany sa môže použiť ako metóda dočasnej alebo trvalej hemostázy. Na zvýšenie účinku je tamponáda často kombinovaná s použitím lokálnych hemostatických činidiel, ako je peroxid vodíka. Použitie hypotermie rany zvyšuje hemostatický účinok v dôsledku cievneho spazmu a zvýšenie adhézie krvných doštičiek na endotel.

Na vykonanie plnohodnotnej tamponády v predhospitálnom štádiu lekárskej starostlivosti, pri absencii aseptických podmienok a anestézie nie je vždy možné.

V prípade podozrenia na penetrujúce zranenia (hrudník, brušná dutina) je potrebné veľmi opatrne tampónovať, pretože súčasne sa môžu tampóny vložiť cez ranu do telesnej dutiny. Tiež by ste mali mať obavy z tesnej rannej tamponády v poplitealnej oblasti, pretože v tomto prípade sa môže vyvinúť ischémia končatiny a jej gangréna.

Navyše tamponáda tvorená ranami vytvára podmienky pre vznik anaeróbnej infekcie. Preto sa treba vyhnúť, ak je to možné, vyhnúť sa zraneniam.

TLAKU KRVNÉHO PLAVIDLA V PREDCHÁDZAJÚCOM

Lisovanie krvácajúcej nádoby v rane sa vykonáva v prípade potreby v naliehavých prípadoch (táto technika sa niekedy chirurgami používa na krvácanie počas operácie). Na tento účel lekár (zdravotnícky pracovník) rýchlo nasadí sterilnú rukavicu alebo lieči rukavice alkoholom. Miesto poškodenia cievy je v rane pritlačené prstami alebo tupferom (gázová gulička alebo malá obrúska v príchode Mikulich alebo Kocher alebo v kliešťoch). Krvácanie sa zastaví, rana sa vysuší a zvolí sa najvhodnejší spôsob zastavenia krvácania.

ZAMESTNANIE ZBRANEJ PLAVIDIEL V PREDCHÁDZANÍ

V predhospitálnom štádiu môžu byť pri napomáhaní aplikované hemostatické svorky na ranu, ak sú k dispozícii sterilné hemostatické svorky (Billroth, Kocher alebo iné) a krvácajúca nádoba v rane je jasne viditeľná. Nádoba je uchopená svorkou, svorka je pripevnená, na ranu je aplikovaný aseptický obväz. Svorky sú umiestnené v obväzu aplikovanom na ranu a na končatinách zostáva predbežný zväzok. Pri preprave obete do nemocnice je nevyhnutná imobilizácia poškodenej končatiny. Výhodou tejto metódy je jednoduchosť a zachovanie kolaterálneho obehu. Nevýhody zahŕňajú nízku spoľahlivosť (zvierka v procese transportu sa môže rozvinúť, rozbiť nádobu alebo odtrhnúť časť nádoby), možnosť poškodenia svorkou umiestnenou v blízkosti poškodenej tepny žíl a nervov, rozdrvením okraja poškodenej nádoby, čo neskôr komplikuje uloženie cievnej stehy pre konečné zastavenie krvácania.

Umiestnenie zvierky na krvácajúcu nádobu v rane sa používa, ak nie je možné dočasne zastaviť krvácanie inými spôsobmi, najmä pri krvácaní z poškodených ciev pri poranení proximálnych končatín a tiež pri zranení hrudníka alebo brušnej steny. Pri aplikácii svoriek treba pamätať na to, že sa to musí robiť veľmi starostlivo, vždy pod vizuálnou kontrolou, aby sa predišlo poškodeniu okolitých nervov, krvných ciev a iných anatomických štruktúr.

Spočiatku sa pokúšajú zastaviť krvácanie tým, že krvácajú cievy s prstami (v priebehu rany) alebo vtlačia na ranu, vypúšťajú ranu z krvi a potom nanášajú hemostatické svorky na ranu buď priamo na krvácajúcu nádobu, alebo (ak je ťažké zistiť) na hrúbke mäkkého tkaniva v ktorom je poškodená nádoba. Môže existovať niekoľko takýchto svoriek. Keďže obeť má byť ďalej prepravovaná, aby sa zabránilo predčasnému sekundárnemu krvácaniu, je potrebné prijať opatrenia na zabránenie skĺznutiu, roztrhnutiu alebo odblokovaniu svoriek.

IMPOSITION OF ARTERIAL HARNESS

Ak nie je možné dočasne zastaviť vonkajšie arteriálne alebo arteriovenózne krvácanie inými spôsobmi, použije sa hemostat.

Obr. 9. Arteriálna turniketa

Prekrytie arteriálnej šnúry je najspoľahlivejšou cestou na dočasné zastavenie krvácania. V súčasnosti sa používajú gumové pásy a pásikové pásy, gumové pásy sú vybavené špeciálnymi spojovacími prvkami na pripevnenie prekrývajúceho sa zväzku. Môže to byť kovový reťazec s háčikom alebo plastovými "tlačidlami" s otvormi v gumičke. Klasický tubulárny pryžový prúžok, navrhnutý spoločnosťou Esmarch, je z hľadiska účinnosti a bezpečnosti nižšia ako páskové postroje a prakticky sa už nepoužíva. Dočasné zastavenie vonkajšieho arteriálneho alebo arteriovenózneho krvácania s turnajom spočíva v tesnom vytiahnutí končatiny nad miesto poranenia. Je neprijateľné používať arteriálne krúžky v krvácaní žíl alebo kapilár.

Obr. 10. miesta krvácajúceho hemostatu s krvácaním z tepien: a - chodidlo; b - kolenný a kolenný kĺb; v - kefy; g - predlaktie a lakťový kĺb; d - rameno; e - boky

Negatívnou stránkou zavedenia arteriálneho zväzku je to, že zväzok tlačí nielen poškodené cievy, ale všetky nádoby, vrátane intaktných, a tiež stláča všetky mäkké tkanivá, vrátane nervov. Prichádza úplné zastavenie prietoku krvi vzdialeného postroji. To zaisťuje spoľahlivé zastavenie krvácania, ale súčasne spôsobuje významnú ischémiu tkaniva a navyše škrtiaca klapka môže mechanicky komprimovať nervy, svaly a iné štruktúry.

Pri absencii prívodu kyslíka v krvi je metabolizmus v končatine bez kyslíka. Po odstránení kábla vstúpia oxidované produkty do celkového krvného obehu, čo spôsobí ostrý posun stavu acidobázy na kyslú stranu (acidóza), klesá vaskulárny tonus a je možný rozvoj akútneho zlyhania obličiek.

Intoxikácia spôsobuje akútne kardiovaskulárne a následné zlyhanie viacerých orgánov, označované ako turniketový šok. Nedostatok kyslíka v tkanivách umiestnených vzdialene od prekrývajúceho sa zväzku vytvára priaznivé podmienky pre vývoj plynovej anaeróbnej infekcie, t.j. pre rast baktérií, ktoré sa reprodukujú bez kyslíka.

Vzhľadom na nebezpečenstvá spojené s uložením popruhu sú indikácie na jeho používanie prísne obmedzené: mali by byť použité iba v prípadoch poškodenia hlavných (hlavných) tepien, keď nie je možné zastaviť krvácanie inými prostriedkami.

Treba pamätať na to, že spolu s vysokou účinnosťou môže táto metóda sama osebe viesť k závažným následkom: otáčavý šok a poškodenie nervových kmeňov s následným vývojom parézy alebo paralýzy. Klinické skúsenosti ukázali, že 75% obetí je spletené bez riadneho svedectva, preto by jej použitie ako metódy dočasného zastavenia krvácania malo byť obmedzené. V prípade rany zahŕňajúceho kruté krvácanie by sa krviprelievanie malo okamžite aplikovať na mieste. Po zastavení krvácania je potrebné urobiť tamponádu rany a na ranu aplikovať tlakový obväz, po ktorom sa turniket rozpustí. Zvyčajne to spôsobuje pretrvávajúcu hemostázu počas transportu obete do lekárskej inštitúcie, kde sa uskutoční konečná zastávka krvácania.

Je potrebné poznať niekoľko všeobecných pravidiel pre zavedenie arteriálnej šnúry, ktorých realizácia umožní dosiahnuť spoľahlivé zastavenie krvácania; aspoň čiastočne, aby sa predišlo škodlivým účinkom postroja a znížila sa možnosť komplikácií:

1) Hemostat sa používa hlavne na zranenie hlavných tepien. Môže byť ťažké odlíšiť krvácanie z venózneho krvácania od krvácania do tepien s komplexnou anatómiou rany a krvácaním z venóznych tepien. Preto, ak krv z rany prúdi mocné, zvlášť. v jednom alebo druhom stupni pulzujúcim prúdom by sa malo jednať ako v prípade krvácania z tepien, t.j. aby sa uchýlil k zavedeniu hemostatického arteriálneho kábla, ktorý sa vždy vykonáva rovnomerne, ako v prípade krvácania z tepien, proximálne k rane. Malo by sa to považovať za nepríjemný úder, ktorý je vzdialený od rany.

2) Krúžok sa aplikuje proximálne na ranu a čo najbližšie ku zraneniu, ale nie bližšie ako 4-5 cm. Ak z rôznych dôvodov počas evakuácie nie je možné včas vylúčiť turniket, vznikne ischemická gangréna. Dodržiavanie tohto pravidla vám umožňuje udržiavať životaschopné tkanivo čo najbližšie k miestu poškodenia.

3) Pred aplikáciou krúžku stlačte tepnu prstami na kosť.

4) Potom by mala byť zranená končatina zvýšená, aby krv tekla z žíl. To umožní po aplikácii popruhu vyhnúť sa výtoku z rany venóznej krvi, ktorá naplnila cievy distálnej končatiny.

5) Nie je možné umiestniť turnaj v strednej tretine ramena a v hornej časti nohy, aby nedošlo k poškodeniu radiálnych a fibulárnych nervov. Taktiež turnaj nezaťažuje kĺby, ruku, nohu.

6) Postroj by nemal byť aplikovaný na holú pleť - pod pásom sa vyžaduje podšívka, predtým zamýšľaná oblasť použitia postrojov je zabalená do mäkkého materiálu (uterák, šál, podšívka z bavlnenej tkaniny, obväz, atď.), Vyhýbanie sa vráskam. obeť bez toho, aby ste ju odstránili.

7) Je dobré umiestniť kúsok hrubého kartónu pod postroj z opačnej strany od zväzku ciev, čo čiastočne zachováva zabezpečený prietok krvi.

Obr. 6. Etapy miešania štandardného hemostatu:

a - zabaliť končatinu uterákom; b - postroj je pod stehno a napnutý; v - prvej zákrute vleku; g - upevňovací pás

Obr.11 Prekrývanie arteriálnej šnúry:

Okrem Toho Čítal O Plavidlách

Čistenie a posilňovanie plavidiel ľudovými metódami

Je známe, že krvné cievy sa v priebehu rokov začínajú ucpávať a strácať svoju elasticitu. To zasa zvyšuje riziko nebezpečných kardiovaskulárnych ochorení, ako je infarkt myokardu alebo mŕtvica.

biosféra

Osteopat Gurichev Arseny AleksandrovichPatológia chrbtice a jej dôsledkyČasť 1. VšeobecneVertebrálne vplyvyKompresia alebo oklúzia vertebrálnej artérieKompresia miechy a nervovPatologická poloha stavcov

Koronárne ochorenie srdca: čo to je a ako sa s ňou liečiť

Poruchy srdca výrazne komplikujú život, menia svoj obvyklý rytmus. Patria medzi ne aj ischemická choroba srdca - patológia, ktorej oneskorená liečba je postihnutá postihnutím alebo dokonca smrťou.

Mozgová mŕtvica

Dôvody mŕtvice: trombóza, embólia, hypertenzia, aneuryzma, ťažká trauma, vedúca k tvorbe hematómov, upchatie ciev. Ak je krvný obeh mozgového kmeňa narušený, je diagnostikovaná stonková mozgová príhoda.

Príznaky angína, ako pomôcť a predchádzať recidíve

Z tohto článku sa dozviete, aký je útok na angínu, čo ju spôsobuje, jej charakteristické symptómy a rozdiel od iných patologických stavov. Ako odstrániť útok a zabrániť jeho výskytu v budúcnosti.

Porušenie mozgového obehu

Porušenie mozgovej cirkulácie - patologický proces, ktorý vedie k obštrukcii krvného obehu cez cievy mozgu. Takéto porušenie je plné vážnych následkov, nie výnimky - smrteľného výsledku.