Z tohto článku sa naučíte: ochorenie aortálnej aneuryzmy v srdci - čo to je, prečo sa vyskytuje, aké nebezpečné je, aké zmeny sprevádzajú, či sa dá úplne vyliečiť. Typy, príznaky, komplikácie, metódy diagnostiky a liečby tejto choroby.

Pri aneuryzme aorty srdca (aneuryzma aortae) sa lumen určitého segmentu aorty rozširuje. Vyvíja sa v dôsledku oslabenia, stenčenia a preťahovania jeho steny vytváraním vreca alebo vretenovitého výčnelku. Vzhľad takýchto zmien je možný v akejkoľvek tepne, ale je to najcharakteristickejšia najväčšia nádoba v tele, aorta. Čo je aneuryzma aorty? Toto je stav, keď sa zistí nárast priemeru cievnej lúmeny o faktor 2 alebo viac v porovnaní s normálnymi veľkosťami zodpovedajúcimi pohlaviu a veku pacienta.

Aneuryzma sa vyvíja ako nezávislá patológia alebo ako výsledok inej choroby. Spúšťací mechanizmus patologických zmien v štruktúrach steny aorty môže byť: zápalový proces, ateroskleróza, mechanické poškodenie, iné získané patológie alebo vrodené nedostatočné rozvinutie.

Z rôznych dôvodov sa začnú objavovať štrukturálne zmeny v spojivovom tkanive steny veľkej nádoby. Tento proces pod vplyvom sily prietoku krvi vedie k natiahnutiu najslabšej časti steny. Výsledkom je vytvorenie rozšírenej dutiny alebo takzvanej vrecka. Na tomto mieste sa prietok krvi spomaľuje, krv stagnuje, tvoria sa krvné zrazeniny. Veľkosť vytvorenej aneuryzmy sa zvyšuje. Aneuryzma v tvare vretiendu s difúznym rozšírením steny sa rozvíja častejšie, to znamená, že steny sa tiahnu po celom obvode cievy a nie iba na jednej strane.

Aneuryzma aorty sa považuje za jednu z najnebezpečnejších patológií. Jej podvodom je, že prasknutie steny vedie k okamžitej smrti alebo k extrémne vážnemu stavu v dôsledku masívneho krvácania, aj keď človek nemusí byť ani na tento problém vedomý.

Choroba je liečená kardiológiou a vaskulárnym chirurgom, pacienti s touto patológiou sú registrovaní.

Príčiny aneuryzmy aorty

Z dôvodov aneuryzmy sú vrodené a získané:

Rizikové faktory aneuryzmy

 1. Pokročilý vek (starší ako 55-65 rokov).
 2. Pohlavie mužov (u mužov je aneuryzma 2-14 krát častejšie než u žien).
 3. Prítomnosť hypertenzie.
 4. Obezita.
 5. Zneužívanie alkoholu.
 6. Fajčenia.
 7. Dedičná záťaž.
 8. Fyzická nečinnosť.
 9. Nadbytočný cholesterol v krvi.

Druhy aneuryzmy aorty

Aneuryzmy sú rôzneho druhu v závislosti od príčiny, polohy, štruktúry, segmentu a tvaru stien.

Získané - všetky ostatné možnosti zápalovej a nezápalovej povahy.

Aneuryzma vzostupnej aorty - aneuryzmatický vak vo vzostupnom segmente

Aneuryzma oblúka - vrece alebo difúzne zväčšenie vytvorené medzi vzostupným a klesajúcim segmentom aorty

Aneuryzma klesajúcej časti - resp. Na klesajúcu časť aorty

Aneuryzma brušnej aorty - tvorba vaku v brušnej aortke

Kombinovaný aneuryzmus - objaví sa na torakabdominálnom segmente aorty

Falošné (pseudoaneurysmy) - vlastná stena nádoby sa nepodieľa na vytváraní vydutia a vak sa tvorí z pojivového tkaniva, ktorý sa objavil v dôsledku pulzujúceho hematómu

Spindly - difúzne rozšírenie steny okolo celého obvodu aorty

Komplikované - s vývojom komplikácií

Exfoliácia - s výskytom hematómu, ktorý pozdĺžne rozdeľuje cievnu stenu, čím sa vytvorí falošný kanál

príznaky

Patológia každého pacienta sa klinicky prejavuje rôznymi spôsobmi. Príznaky aneuryzmy aorty, ich intenzita závisí od umiestnenia a veľkosti aneuryzmatického vrecka, od rozsahu lézie a od príčiny jeho výskytu. Môže byť asymptomatické alebo s tak vzácnymi príznakmi, že človek nevenuje pozornosť príležitostnému nepohodlie alebo bolesti.

Hlavným príznakom aneuryzmy je bolesť spôsobená léziami cievnej steny, jej rozťahovaním a kompresnou stláčaním aneuryzmálnym vyčnievaním blízkych orgánov. Miesto aneuryzmy možno presne navrhnúť lokalizáciou bolesti.

Symptómy aneuryzmy vzostupnej aorty

Klinicky sa táto patológia prejavuje bolesťou v hrudníku alebo v oblasti srdca. Pri aortálnej nedostatočnosti sa človek obáva o búšenie srdca, dýchavičnosť, závrat, slabosť. Inštinktívne sa snaží obmedziť motorickú aktivitu. Veľká veľkosť aneuryzmy vyvoláva vývoj syndrómu vena cava. Je charakterizovaný komplexom symptómov s podlhovastou a modrú tvárou, opuch hornej časti tela, bolesti hlavy, chrapot, dýchavičnosť, kašeľ. Tieto príznaky sa vyvíjajú v dôsledku porušenia odtoku venóznej krvi z hornej časti tela na dolnú.

Symptómy aneuryzmy brušnej aorty

Medzi prejavmi pretrvávajúcej alebo opakujúcej sa bolesti a nepríjemnosti v bruchu, pocitu plnosti v žalúdku, dokonca aj po malom množstve príjmu potravy, pálenín, nevoľnosti, plynatosti, inej dyspepsie, úbytku hmotnosti. Často sa sami pacienti nachádzajú v hustom, pulzujúcom, bolestivom formovaní v bruchu.

Symptómy aortickej aorty

Pri takejto patológii dochádza k stresovej kompresii pažeráka s poruchou prehltnutia. Charakterizované chrapľavosťou, suchým kašľom, slzením, dýchavičnosťou, bradykardiou, bolesťou nad hrudnou kosťou, najmä pri prehĺtaní. Kompresia koreňa pľúc vedie k stagnácii a častému zápalu pľúc.

Symptómy aneuryzmy zostupnej aorty

Zmiernenie sympatického plexu je sprevádzané bolesťou ľavej lopatky a ramena. Stláčanie medzičasových tepien vedie k ischémii miechy, paralýze oboch ramien alebo končatín naraz, paraplegia - súčasná paralýza všetkých končatín. Pacient čiastočne alebo úplne stráca schopnosť vykonávať účinky na postihnutú končatinu. Pri prerušení nervov sa objavuje medzikostálna neuralgia. Výsledkom stlačenia stavcov je deformácia, posun s krivosťou chrbtice.

Symptómy aneuryzmy aorty

Rozpoznanie aorty je sprevádzané náhlymi, ostrými, trúbiacimi, nesnesiteľnými bolesťami, ktoré migrujú v priebehu disekcie a majú širokú škálu ožiarenia - medzi lopatkami, za hrudnou kosťou, v žalúdku a pod, v dolnej časti chrbta, cez chrbticu. Pacient má pohyblivú úzkosť a zároveň slabosť, modrú pokožku a hojný pot. Stav pacienta je veľmi vážny.

Krvný tlak sa najprv prudko zvýši a potom klesne. Lekár počas vyšetrenia fixuje asymetriu impulzu na dolnom a hornom konci. Zostávajúce prejavy závisia od lokalizácie začiatku oddelenia cievnej steny. Môžu byť mdloby, spadajú do kómy, chrapot, vývoj akútneho zlyhania obličiek atď. Väčšina pacientov s touto patológiou zomrie na vzniknuté následky.

Komplikácie aortickej aneuryzmy

Ak sa aneuryzma pretrhne, vzniknú závažné následky:

 • Masívne krvácanie vedie k šoku, k poklesu krvného tlaku s nedostatkom krvného zásobenia všetkým životne dôležitým orgánom ak akútnemu zlyhaniu srdca.
 • Intraabdominálne alebo gastrointestinálne krvácanie závisí od toho, kde došlo k prasknutiu.
 • Zlyhanie srdca a / alebo poruchy aorty.
 • Hemotorax - krvácanie do pleurálnej dutiny.
 • Hemoperikardium je vyliatie krvi do dvojvrstvovej dutiny nazývanej perikardiálna.
 • Symptómy akútnej oklúzie končatín - akútne poruchy obehu v oblasti ramien a nôh v dôsledku zablokovania periférnej artérie s krvnou zrazeninou. Rozvíja sa s oddelením a rozširovaním krvných zrazenín z aneuryzmatického vaku.
 • Mŕtvica je spôsobená zablokovaním krvnej cievy v mozgu krvnou zrazeninou.
 • Zlyhanie obličiek alebo renovaskulárna hypertenzia - pretrvávajúce zvýšenie A / D kvôli problémom s obličkami - začína v dôsledku trombózy renálnej artérie.

diagnostika

Často sa pri klinickom vyšetrení alebo vyšetrení na inú chorobu zistí aneuryzma aorty srdca - najväčšia cieva. Ak kardiológ predpokladá prítomnosť aneuryzmy, pacient musí prejsť komplexnou diagnózou. Prioritou sú inštrumentálne metódy, laboratórne testy potvrdzujú len príčinu patológie, napríklad aterosklerózu.

Aneuryzma aorty

Aneurysma aorty je patologická lokálna expanzia oblasti hlavnej tepny kvôli slabosti jej steny. V závislosti od lokalizácie aneuryzmy aorty, bolesti v hrudníku alebo bruchu, prítomnosti pulzujúcej nádorovej formy, sa môžu prejaviť symptómy kompresie susedných orgánov: dýchavičnosť, kašeľ, dysfónia, dysfágia, opuch a cyanóza tváre a krku. Základ diagnózy aortálnej aneuryzmy pozostáva z röntgenovej (hrudnej a brušnej rádiografie, aortografie) a ultrazvukových metód (UZDG, ultrazvukové vyšetrenie hrudníka / brušnej aorty). Chirurgická liečba aneuryzmy zahŕňa vykonanie jej resekcie s aortálnou protézou alebo uzavretou endoluminálnou protetikou aneuryzmy so špeciálnou endoprotézou.

Aneuryzma aorty

Aneurysma aorty je charakterizovaná nevratným rozšírením arteriálneho lumenu v obmedzenom priestore. Pomer aritických aneuryziem s rôznou lokalizáciou je približne nasledovný: aneuryzma brušnej aorty predstavuje 37% prípadov, vzostupná aorta - 23%, aortálny oblúk - 19%, zostupná hrudná aorta - 19,5%. Podiel aneuryziem hrudnej aorty v kardiológii predstavuje takmer 2/3 celkovej patológie. Hrudné aneuryzmy aorty sa často kombinujú s inými poruchami aorty - aortálnej nedostatočnosti a aortálnej koarkácie.

Klasifikácia aneuryzmy aorty

V cievnej chirurgii sa navrhlo niekoľko klasifikácií aortálnych aneuryziem, pričom sa zohľadnila ich lokalizácia podľa segmentu, tvaru, štruktúry steny a etiológie. Podľa segmentovej klasifikácie sú rozlíšené nasledovné: Valsalvova sinusová aneuryzma, vzostupná aneuryzma aorty, aneuryzma aortálnej oblúkovej kosti, zostupná aneuryzma aorty, aneuryzma brušnej aorty, kombinovaná lokalizačná aneuryzma aorty.

Hodnotenie morfologickej štruktúry aortálnych aneuryziem nám umožňuje rozdeliť ich na pravdivé a falošné (pseudoaneurysmy). Skutočná aneuryzma sa vyznačuje zriedením a vyčnievaním zo všetkých vrstiev aorty. Podľa etiológie sú skutočné aneuryzmy aorty zvyčajne aterosklerotické alebo syfilizačné. Stenu falošnej aneuryzmy predstavuje spojivové tkanivo vytvorené vďaka organizácii pulzujúceho hematómu; vlastné steny aorty pri tvorbe falošnej aneuryzmy nie sú zahrnuté. Pseudoaneurysmy pôvodu sú častejšie traumatické a pooperačné.

Podľa tvaru sa nachádzajú kruhové a vretenovité aortálne aneuryzmy: prvé sú charakterizované lokálnym výčnelkom steny, druhým difúznym rozťahovaním celého priemeru aorty. Obvykle je u dospelých priemer vzostupnej aorty asi 3 cm, zostupná hrudná aorta je 2,5 cm a abdominálna aorta je 2 cm. Zdá sa, že aortálna aneuryzma sa zvyšuje o 2 alebo viac krát priemer nádoby v obmedzenom priestore.

Vzhľadom na klinický priebeh existujú nekomplikované, komplikované exfoliačné aneuryzmy aorty. Konkrétne komplikácie aneuryzmy aorty zahŕňajú ruptúry aneuryzmatického vaku sprevádzané masívnym vnútorným krvácaním a tvorbou hematómov; trombóza aneuryzmy a tromboembolizmus artérií; celulitída okolitých tkanív spôsobená aneuryzmovou infekciou. Zvláštnym typom je aneuryzma aortálnej dýzy, kedy pri pretrhnutí vnútornej výstelky krv preniká medzi vrstvami steny tepny a šíri sa pod tlakom pozdĺž cievy a postupne ju rozoberá.

Etiologická klasifikácia aneuryziem aorty je detailne opísaná pri zvážení príčin ochorenia.

Príčiny aortickej aorty

Podľa etiológie môžu byť všetky aneuryzmy aorty rozdelené na vrodené a získané. Tvorba vrodených aneuryziem súvisí s dedičnými ochoreniami aortálnej steny - Marfanovým syndrómom, fibróznou dyspláziou, Ehlers-Danlosovým syndrómom, Erdheimovým syndrómom, dedičným nedostatkom elastínu atď.

Získané aneuryzmy aorty zápalovej etiológie sú výsledkom špecifickej a nešpecifickej aortitídy s hubovými infekciami aorty, syfilis a pooperačných infekcií. Neza zápalové alebo degeneratívne aneuryzmy aorty zahŕňajú prípady aterosklerózy, defekty stehov a protézy. Mechanické poškodenie aorty vedie k vzniku hemodynamicky-poststeotických a traumatických aneuryziem. Idiopatické aneuryzmy sa vyvíjajú pri aortálnej medionakróze.

Rizikové faktory pre vznik aortálnych aneuryziem sa považujú za starobné, mužské pohlavie, arteriálnu hypertenziu, fajčenie a zneužívanie alkoholu, dedičnú záťaž.

Patogenéza aneuryzmy aorty

Okrem defektnosti aortálnej steny sa na tvorbe aneuryzmy podieľajú mechanické a hemodynamické faktory. Auretické aneuryzmy sa pravdepodobne vyskytujú vo funkčne stresových oblastiach s vyšším stresom v dôsledku vysokej rýchlosti krvného prietoku, stúpania pulznej vlny a jej tvaru. Chronická aortálna trauma, ako aj zvýšená aktivita proteolytických enzýmov, spôsobujú deštrukciu pružnej kostry a nešpecifické degeneratívne zmeny v cievnej stene.

Vytvorená aneuryzma aorty sa postupne zvyšuje vo veľkosti, pretože napätie na jej stenách sa zvyšuje v pomere k rozšíreniu priemeru. Prietok krvi v aneuryzmatickom vaku sa spomaľuje a stáva sa turbulentným. Len asi 45% krvného objemu v aneurysme vstupuje do distálnej arteriálnej vrstvy. Je to spôsobené tým, že pri vstupe do aneuryzmatickej dutiny krv prechádza pozdĺž stien a centrálny prietok je obmedzený mechanizmom turbulencie a prítomnosťou trombotických hmôt v aneuryzme. Prítomnosť krvných zrazenín v dutine aneuryzmy je rizikovým faktorom pre tromboembolizmus distálnej časti aorty.

Symptómy aneuryzmy aorty

Klinické prejavy aneuryzmy aorty sú premenlivé a určujú sa podľa miesta, veľkosti aneuryzmatického vaku, jeho dĺžky a etiológie choroby. Aneurysmy aorty môžu byť asymptomatické alebo sprevádzané nepatrnou symptomatológiou a môžu sa zistiť pri bežných vyšetreniach. Hlavným prejavom aneuryzmy aorty je bolesť spôsobená léziou steny aorty, jej rozťahovaním alebo kompresným syndrómom.

Klinika aneuryzmy brušnej aorty sa prejavuje prechodnou alebo pretrvávajúcou vyliatou bolesťou, bolesťou v bruchu, pálením, váhou v epigastriu, pocitom plnosti v žalúdku, nevoľnosťou, vracaním, dysfunkciou čriev a úbytkom hmotnosti. Symptomatológia môže byť spojená s kompresiou srdca, dvanástnikovým vredom a účinkom viscerálnych artérií. Často pacienti nezávisle určujú prítomnosť zvýšenej pulzácie v brušnej dutine. Palpácia je podmienená napätou, hustou, bolestivou pulzujúcou formáciou.

Pre aneuryzma vzostupnej aorty, typická bolesť v srdci alebo za hrudnou kosťou spôsobená stláčaním alebo stenózou koronárnych artérií. Pacienti s aortálnou nedostatočnosťou sa obávajú dýchavičnosti, tachykardie, závratov. Veľké aneuryzmy spôsobujú vznik syndrómu hornej dutej kaše s bolesťami hlavy, opuchom tváre a horného trupu.

Aneurizmus aortálnej oblúky vedie k stlačeniu pažeráka s príznakmi dysfágie; v prípade upchatia recidivujúceho nervu, drsnosti hlasu (dysfónia), suchého kašľa; záujem vagového nervu sprevádza bradykardia a slinenie. Pri stláčaní priedušnice a priedušiek dochádza k dýchavičnosti a dýchavičnosti; s kompresiou koreňa pľúc - kongescia a častá pneumónia.

Pri dráždivosti s aneuryzmou klesajúcej aorty periaortického sympatického plexu nastáva bolesť v ľavej ruke a lopatke. V prípade postihnutia interkostálnych artérií sa môže vyvinúť ischémia miechy, paraparéza a paraplézia. Kompresiu stavcov sprevádza ich stabilizácia, degenerácia a posun s tvorbou kyfózy; stláčanie krvných ciev a nervov sa klinicky prejavuje radikulárnou a medzičasovou neuralgiou.

Komplikácie aortickej aneuryzmy

Aneurysmy aorty môžu byť komplikované ruptúrou s rozvojom masívneho krvácania, kolapsu, šoku a akútneho zlyhania srdca. Prevrat aneuryzmy sa môže vyskytnúť v systéme hornej dutej vény, perikardiálnej a pleurálnej dutiny, pažeráka, brušnej dutiny. Súčasne sa objavujú ťažké, niekedy smrteľné stavy - syndróm vena cava, hemoperikardia, tamponáda srdca, hemotorax, pľúcne, gastrointestinálne alebo intraabdominálne krvácanie.

S oddelením trombotických hmôt od aneuryzmatickej dutiny sa vyvíja obraz akútnej oklúzie ciev končatín: cyanóza a bolestivosť prstov, ponechané na koži končatín, prerušované klaudikácie. Renálna arteriálna hypertenzia a zlyhanie obličiek vznikajú pri trombóze renálnej artérie; s poškodením mozgových artérií - mŕtvica.

Diagnóza aortizmu aorty

Diagnostické hľadanie aneuryzmy aorty zahŕňa hodnotenie subjektívnych a objektívnych údajov, vykonávanie rádiologických, ultrazvukových a tomografických štúdií. Auskultáciou aneuryzmy je prítomnosť systolického šelestu pri projekcii dilatácie aorty. Aneuryzma brušnej aorty sú zistené pri palpácii brucha vo forme pulzujúcej nádorovej formy.

Plán röntgenového vyšetrenia pacientov s aneuryzmou hrudnej alebo brušnej aorty zahŕňa fluoroskopiu a röntgenové vyšetrenie hrudníka, revíznu radiografiu brušnej dutiny, röntgenové vyšetrenie pažeráka a žalúdka. Ako uznanie aneuryzmy vzostupnej aorty sa používa echokardiografia; v iných prípadoch sa vykonáva USDG hrudnej / brušnej aorty.

Počítačová tomografia (MSCT) hrudnej a brušnej aorty umožňuje presné a vizuálne zobrazenie aneuryzmálnej expanzie, identifikáciu prítomnosti disekcie a trombotických hmôt, para-aortálny hematóm, kalcifikačné ložiská. V záverečnej fáze prieskumu sa vykoná aortografia, podľa ktorej sú špecifikované lokalizácia, veľkosť, dĺžka aneuryzmy aorty a jej vzťah k susedným anatomickým štruktúram. Na základe výsledkov komplexnej inštrumentálnej skúšky sa rozhoduje o indikáciách na chirurgickú liečbu aneuryzmy aorty.

Aneuryzma hrudnej aorty by mala byť diferencovaná od nádorov pľúc a mediastína; aneuryzma brušnej aorty - z lézií brušnej hmoty, lézie mezenterických lymfatických uzlín, retroperitoneálne nádory.

Liečba aneuryzmatu aorty

V prípade asymptomatickej a progredujúcej aneuryzmy aorty sú obmedzené dynamickým pozorovaním cievneho chirurga a röntgenovej kontroly. Na zníženie rizika možných komplikácií sa vykonáva antihypertenzívna a antikoagulačná liečba, zníženie hladiny cholesterolu.

Chirurgický zákrok je indikovaný pre aneuryzma brušnej aorty s priemerom viac ako 4 cm; aneuryzmy hrudnej aorty s priemerom 5,5-6,0 cm alebo so zvýšením aneuryziem menšej veľkosti o viac ako 0,5 cm za šesť mesiacov. Keď sa porucha aortálnej aneuryzmy preruší, indikácie pre záchrannú chirurgickú intervenciu sú absolútne.

Chirurgická liečba aneuryzmy aorty spočíva v excízii aneurysmaticky modifikovanej oblasti cievy, šití defektu alebo jeho nahradenie vaskulárnou protézou. Vzhľadom na anatomickú lokalizáciu sa uskutoční resekcia aneuryzmy brušnej aorty, hrudnej aorty, aortálneho oblúka, torakabdominálnej aorty a subrenálnej aorty.

Pri hemodynamicky významnej aortálnej nedostatočnosti je resekcia vzostupnej hrudnej aorty kombinovaná s náhradou aortálnej chlopne. Alternatívou otvorenej vaskulárnej intervencie je endovaskulárna protetika aneuryzmy aorty s umiestnením stentu.

Prognóza a prevencia aneuryzmy aorty

Prognóza aneuryzmy aorty je určovaná hlavne veľkosťou a súbežnou aterosklerotickou léziou kardiovaskulárneho systému. Vo všeobecnosti je prirodzený priebeh aneuryzmy nepriaznivý a je spojený s vysokým rizikom smrti z aortálnej praskliny alebo tromboembolických komplikácií. Pravdepodobnosť prasknutia aurálnej aneuryzmy s priemerom 6 cm alebo viac je 50% ročne, menší priemer - 20% ročne. Včasná detekcia a plánovaná chirurgická liečba aneuryziem aorty je odôvodnená nízkou intraoperačnou mortalitou (5%) a dobrými dlhodobými výsledkami.

Profylaktické odporúčania zahŕňajú kontrolu krvného tlaku, organizáciu správneho životného štýlu, pravidelné monitorovanie kardiológa a angiosurgeonu a lekársku terapiu pre sprievodnú patológiu. Osoby z rizikových skupín na vývoj aneuryzmy aorty by mali absolvovať skríningové ultrazvukové vyšetrenie.

Všetko o aortálnej aneuryzme srdca: Čo to je, čo je nebezpečné a ako to vyliečiť v čase?

Srdce je životne dôležitý orgán, takže akékoľvek jeho patológie a odchýlky od normálneho fungovania môžu vyvolať rôzne choroby. Tieto patologické zmeny zahŕňajú aortálnu aneuryzmu srdca, ale čo je to?

Táto choroba má svoje vlastné symptómy, ako aj metódy diagnostiky a liečby. Ako zistiť chorobu včas a zabrániť vážnym následkom jej progresie, zisťujeme ďalej.

Vlastnosti a špecifickosť choroby

V medicíne je táto patológia spojená s neprirodzenou expanziou steny aorty, ktorá je vyvolaná oslabením jej svalov. Zvyčajne sa v špecifickej oblasti pozoruje aneuryzma, ktorá nepresahuje 3 - 5 cm. Vďaka tejto polohe sa pri diagnostikovaní ochorenia u pacientov pozoruje nádorovité formácie na povrchu srdca, ktoré sú v skutočnosti iba zväčšenou diametrálne aortou.

Aneuryzma je nebezpečná choroba, pretože zvýšenie aorty môže vyvolať stláčanie menších ciev, ktoré majú kľúčový význam pre "výživu" srdca. Toto ochorenie môže zvýšiť steny hlavnej nádoby o 2 alebo dokonca 3-násobok bežných parametrov.

Ak považujeme túto chorobu za pozíciu lokalizácie, kardiológia uvádza nasledovné štatistiky: brušná časť aorty predstavuje 37% všetkých prípadov ochorenia, vzostupná aorta má 23% pravdepodobnosť prejavu. Zvyšných 40% odníma aneuryzma aortálnej klenby a jej klesajúcu časť.

Príčiny vývoja

Aneuryzma sa vyvíja na pozadí dystrofických zmien v aorte, ktoré môžu vyvolať nasledujúce choroby:

 • rozsiahla ateroskleróza starnutia;
 • poranenie hrudníka s pretrhnutím srdcového svalu (syndróm dlhého stláčania);
 • zápalové svalové vlákna, ktoré sú chronické;
 • Marfanov syndróm je patológia spojivového tkaniva, v ktorej vlákna nemajú žiadne vlastnosti pre pružnosť;
 • fibrózna dysplázia hrudníka;
 • súčasné srdcové ochorenie.

Riziková zóna na získanie tejto patológie sa po 50 rokoch najčastejšie odvoláva na ľudí a u mužov choroba postupuje častejšie a aktívnejšie než u žien. Dôvodom je predovšetkým sedavý životný štýl a prítomnosť zlých návykov.

Klasifikácia a etapa

V medicíne je zvykom rozdeliť ochorenie na niekoľko typov, v závislosti od faktorov a miesta jej prejavu. V závislosti od výskytu aneuryzmy je rozdelený na:

 • byt - je umiestnený takmer na rovnakej úrovni so srdcom, hlboko do tela;
 • huby - vo forme hríbov, ktorých "čiapka" úplne opisuje najnebezpečnejšiu oblasť;
 • saceform - aneuryzma je zväčšená na jednej strane a na druhej strane má znateľné zúženie;
 • disekcia - v mieste aortálnej disekcie;
 • difúzia - mení svoju veľkosť v závislosti od krvného tlaku.

Pokiaľ ide o priebeh choroby, je potrebné rozlišovať tri etapy, ktoré majú svoje vlastné charakteristiky:

 • Akútna fáza je najnebezpečnejšia, pretože sa vyskytuje okamžite na pozadí srdcových infarktov alebo rozsiahlych zápalových procesov. Za pár dní sa môže pozorovať ruptúra ​​steny aorty, ktorá je smrteľná. Vyžaduje okamžitú operáciu a tiež dlhodobú rehabilitáciu.
 • Subakútna fáza - je dôsledkom minulých ochorení srdca a operácií v tejto oblasti, ktoré sú poznačené prítomnosťou jaziev. Môže sa vyskytnúť v priebehu 2 - 3 mesiacov s obmedzeným priebehom a menej akútnymi príznakmi.
 • Chronická fáza sa vyznačuje rovnomerným priebehom s určitým stupňom zriedenia steny aorty bez náhlych zmien a syndrómov akútnej bolesti.

Pri diagnostikovaní aneuryzmy je často zamieňaná s ďalšími ochoreniami srdca, takže existuje ďalšia klasifikácia, ktorá zvyšuje spoľahlivosť diagnózy. Existujú také typy aneuryzmy, ako napríklad:

 • Je pravda - klinický obraz je plne v súlade s presnejšími štúdiami.
 • Falošný - klinický obraz sa nezhoduje so svedectvom MRI alebo CT vyšetrenia, zatiaľ čo sa zisťujú adhézie a nádory, ktoré nemajú nič spoločné s patológiou.
 • Funkčné - kvôli prítomnosti minimálnej úrovne nekrotických zmien v stenách krvných ciev, v dôsledku ktorých sa čiastočne alebo úplne stratí schopnosť prirodzenej kontrakcie.

Aké sú nebezpečenstvá a aké sú komplikácie?

Hlavnou úlohou lekárov je nielen včasná diagnóza, ale aj úplná kontrola priebehu ochorenia. Akútny stav, ktorý je poznačený prítomnosťou bleskového prúdu, môže spôsobiť rýchle zvýšenie a rozťahovanie steny cievy, čo môže spôsobiť ich prasknutie. Je to príčina rozsiahleho vnútorného krvácania, ktoré je extrémne nebezpečné pre život človeka.

Komplikácie choroby, ktoré sa prejavujú v dôsledku nedostatku včasnej liečby, môžu byť nezvratné nekrotické zmeny v susedných cievach, ktoré sa podieľajú na zabezpečení životaschopnosti srdca. Nemenej nebezpečným javom je tvorba krvných zrazenín, ktoré sú častými príčinami rozsiahlych mozgových príhod a dokonca okamžitou smrťou.

Ako rozpoznať túto chorobu?

Klinický obraz choroby je veľmi zmätený a môže súvisieť s inými ochoreniami. V 90% prípadov sa ochorenie necíti samé, prejavuje sa len v štádiu predbleskania. Bezbolestnosť a nedostatok jasného obrazu spôsobuje, že diagnóza je komplikovanejšia, ale včasné absolvovanie vyšetrení a vyšetrení sa zbaví nežiaducich "prekvapení".

Primárne príznaky

V počiatočnom štádiu nie sú zjavné príznaky, ale rozsiahle potenie, výskyt dýchavičnosti a závrat môže už naznačovať problémy kardiovaskulárneho systému a slúži ako dôvod konzultácie s lekárom. Pre každú osobu môžu byť prvé znaky úplne odlišné: od indispozície až po ťažkú ​​stlačenie bolesti v hrudníku.

postup

Keď sa aneuryzma stane rozsiahlou, jej príznaky môžu byť nasledovné:

 • bolesť na hrudníku;
 • akútna bolesť v ľavej chrbticovej oblasti chrbta;
 • závrat a strata vedomia;
 • narušené dýchanie s pridaním dýchavičnosti;
 • opuch tváre a končatín;
 • znížená srdcová frekvencia;
 • pocit bolesti na hrudníku.

Táto klinika hovorí o progresii ochorenia a potrebe rýchlej vyriešenia tejto situácie.

Známky prasknutia

Keď má ochorenie akútny stupeň a rýchly priebeh, môže dôjsť k pretrhnutiu stien, po ktorom sa začne krvi vlievať do telesnej dutiny. Identifikácia takejto akcie môže byť na nasledujúcom klinickom obrázku:

 • Pacient sa začína tlčiť, koža sa stáva modrastou farbou.
 • Tlak prudko klesá a srdcový rytmus je narušený.
 • Strata vedomia a ťažkosti s dýchaním.

Ako nie je neskoro?

Identifikácia aortálnej aneuryzmy samotného srdca je veľmi ťažká. Vzhľadom na všetky rizikové faktory, najmä v starobe, je veľmi dôležité podstúpiť rutinné vyšetrenia, ktoré eliminujú hlavné riziká a zabraňujú roztrhnutiu aorty.

Pri výskyte bolesti v srdci, ako aj v hrudnej chrbtici, zvýšeného potenia a závratov vždy vyhľadajte kvalifikovanú pomoc lekárov.

Nie je potrebné zanedbávať ani tie najvýraznejšie príznaky a samé lieky. Niekedy môže nekontrolovaný príjem liekov zhoršiť situáciu a viesť k nepredvídateľným následkom.

Kardiológovia a kardiochirurgovia sa podieľajú na vyšetrení a liečbe aneuryziem, ktoré robia kompletnú diagnózu a monitorujú stav pacienta.

Zistite tu príčiny aneuryzmy brušnej aorty a nájdete veľa užitočných informácií o jej symptómoch a liečbe v tomto článku.

Nemenej menej nebezpečná je aneuryzma mozgových ciev - skontrolujte, či ste v riziku?

diagnostika

Na presné určenie choroby je nevyhnutná kompletná diagnostika. Má dva smery:

 • Skúmanie a počiatočné posúdenie celkového stavu pacienta - lekár vykonáva palpáciu hrudníka a tiež predpisuje podrobný krvný test, pri ktorom sa v prítomnosti ochorenia zaznamená významné zvýšenie počtu bielych krviniek.
 • Hardvérové ​​metódy diagnostiky - účinnosť je presnejšia analýza aortálneho stavu srdca. K tomu použite EKG, MRI a CT, na základe ktorých môžete dosiahnuť čo najpresnejšiu diagnózu.

liečba

Plánovaná liečba choroby zahŕňa dve metódy: liek a chirurgický zákrok. Pozrime sa podrobnejšie na každú z nich.

Liečba

Liečba zahŕňa užívanie liekov, ktoré môžu ovplyvňovať steny ciev a zvyšovať ich pružnosť. Najčastejšie sa lieky injektujú intramuskulárne pomocou hlbokej injekcie. Antikoagulanciá a glykozidy prispievajú k normalizácii mikrocirkulácie, posilňujú steny aorty, zabraňujú zvýšeniu aneuryzmy.

Chirurgická liečba

Nasledujúce indikátory môžu byť indikáciou pre núdzové operácie:

 • rýchly nárast v oblasti aneuryzmy, ktorého priemer presahuje 5 cm;
 • ruptúra ​​aorty a vnútorné krvácanie;
 • zranenie, v ktorom hrudník stláča aneuryzma a zbavuje srdce normálnej krvi.

Kardiochirurgia zvažuje 3 možnosti operabilnej liečby:

 • Šitie - vyrezanie oslabených stien a šitie najviac hustých častí.
 • Resekcia - srdce je odrezané od prirodzenej výživy, prenesené do umelého, po ktorom je aneuryzma úplne odstránená. Zdravé steny ciev sú spojené.
 • Posilnenie steny - v dutine aorty, kde sa nachádza aneuryzma, sa zavádzajú špeciálne roztoky na podporu prirodzeného zníženia priemeru cievy.

Viac informácií o aneuryzme aorty z tohto videa:

Prognózy a preventívne opatrenia

S včasnou diagnózou existujú vysoké šance na zotavenie a obnovenie normálneho života. Prevencia aortálnej aneuryzmy srdca je v nasledujúcich aktivitách:

 • správna výživa s prevahou zdravého prírodného jedla a minimalizácia sladkých a mastných kyselín;
 • dodržiavanie dňa a fyzickej námahy;
 • prestať fajčiť a piť alkohol;
 • aktívne odpočinok s prvkami športu;
 • prechod rutinných vyšetrení, ako aj včasné vyzvanie na pomoc na klinike.

Auretická aneuryzma srdca je nebezpečná choroba, ktorej nedostatok liečby môže byť smrteľný. Preto nie je potrebné vydržať bolesť a "zasekávať" ju nekonečným množstvom liekov proti bolestiam. Skorá diagnóza má vynikajúce predpovede pre úplné zotavenie, pamätajte si to vždy, keď zanedbáte návštevu lekára, čo je voľba v prospech tabliet so spornou účinnosťou.

Čo potrebujete vedieť o aneuryzme srdcovej aorty

Medzi všetkými chorobami srdca a krvných ciev môžeme vymenovať najnebezpečnejšie podmienky pre život človeka. Patria medzi ne infarkt myokardu, srdcové zlyhanie a aneuryzma aorty. Pozrime sa, čo sa skrýva pod týmto podivným menom. Aneuryzma srdcovej aorty - obmedzené alebo bežné rozšírenie najväčšej cievy ľudského tela. Pri aneurysme priemer lumenu aorty prekračuje normálnu veľkosť 2 alebo viackrát.

Príčiny a lokalizácia ochorenia

Zvážte príčiny rozšírenia aorty srdca. Nasledujúce choroby môžu viesť k nemu:

 • Marfanov syndróm (zdedené patologické stavy spojivového tkaniva);
 • Vláknová dysplázia (náhrada vaskulárneho alebo kostného tkaniva vláknitým);
 • ateroskleróza;
 • trauma;
 • Zápalové choroby (syfilis atď.);
 • Meddonecrosis z Erdheimu, medionekróza tehotných žien (nekróza strednej výstelky arteriálnych ciev s tvorbou cystov).

Auretická aneuryzma môže byť lokalizovaná v akejkoľvek jej časti. V závislosti od anatomického umiestnenia je aneuryzma klasifikovaná. Aneuryzma môže ovplyvniť:

 • Salsa Valsava
 • Vzostupné oddelenie
 • Oddelenie nadväzujúcej výroby
 • Aortový oblúk.

Existuje tiež aneuryzma hrudnej a brušnej aorty (kombinované typy ochorenia).

Podľa štatistík sa výskyt aneuryziem u mužov pozoruje 5 krát častejšie ako u žien.

Vo väčšine prípadov sú pacienti starší ako päťdesiat rokov, čo sa zvyčajne pripisuje prítomnosti aterosklerózy a jej vedúcej úlohe pri rozvoji ochorenia. Vyvoláva aneuryzma a arteriálnu hypertenziu (zvýšený krvný tlak).

Aneuryzma v hrudnej oblasti sa často vyskytuje na pozadí dystrofických zmien aorty a medionakrózy, ktoré vznikli z nejasných dôvodov. Pre tento typ patológie existuje termín - "anulo-aortálna ektázia". Je charakterizovaná:

 • Vysoké riziko náhlej smrti;
 • Disekcia aorty;
 • Nedostatok ventilového zariadenia (aortálny ventil trpí viac).

Bagulárna aneuryzma sa vyskytuje najčastejšie vo vzostupnej časti aorty. Zápalové procesy v aorte a syfilis často vedú k aneuryzme stúpajúcej časti.

Trauma sú tiež príčinou aneuryzmy. U ľudí, ktorí podstúpili operáciu na disekciu aortálnej steny srdca, sa niekedy vytvorí aneuryzma v iných predtým zdravých oblastiach aorty.

Symptómy ochorenia

Vo väčšine prípadov je aneuryzma aorty asymptomatická. Objavujú to náhodou - počas rutinných inšpekcií alebo počas vyšetrenia iného orgánu. Sťažnosti u pacientov sa objavujú v prípade, že aneuryzma rýchlo rastie alebo je v predvečer medzery.

Aneuryzma oblúka a klesajúca časť aorty spôsobuje symptómy častejšie ako proces lokalizovaný v iných častiach. Dôvodom je - anatomická poloha. Takéto aneuryzmy môžu vyvíjať tlak na rebro, hrudnú chrbticu, mediastinálne orgány, hrudník. Kompresia priedušiek a priedušnice spôsobuje kašeľ a dýchavičnosť, kompresia pažeráka vedie k palpitácii srdca, kompresia recidivujúceho nervu je charakterizovaná chrapľavosťou.

Dlhá bolesť alebo horiaca bolesť za hrudnou kosťou alebo vzadu vpravo je charakteristická pre patológiu hrudnej aorty srdca. Môžu byť zaznamenané aj príznaky iných srdcových stavov, ako je srdcové zlyhanie. V týchto prípadoch sa pacient sťažuje na slabosť, dýchavičnosť, suchý hackerický kašeľ, opuch, časté bolesti hlavy a závrat.

Pri vyšetrení musí lekár venovať pozornosť vonkajším znakom osoby. Vysoký rast, predĺženie dlaní (arachnodactyly), deformácia hrudnej kosti, skolióza, kyfóza, hypermobilita kĺbov môže naznačovať prítomnosť Marfanovho syndrómu, o ktorom sme sa písali vyššie.

Bohužiaľ niekedy je prvým prejavom ochorenia roztrhnutie aorty, čo sa prejavuje krvácaním do orgánov mediastína: pleurálnej dutiny, pažeráka alebo priedušiek. Pacient má veľa zvracanie krvi, v prípade pľúcneho krvácania, ruptúra ​​aorty predchádza ruptúru aorty v priebehu niekoľkých dní. Je to masívne krvácanie s ruptami aorty, ktoré sú smrteľné.

Okrem ruptu sa aneuryzmy môžu komplikovať tvorbou krvných zrazenín v artériách pľúcneho obehu vrátane mozgových ciev. V takýchto prípadoch sa vyvinie mŕtvica.

Prognóza ochorenia

Prognóza ochorenia sa považuje za nepriaznivú. Od nástupu ochorenia a počas nasledujúcich piatich rokov zomrie približne 75% pacientov. Okrem toho polovica zomrie na pretrhnutie aorty, zvyšok pacientov - zo sprievodnej patológie - mŕtvice a koronárnej choroby srdca.

Existuje závislosť hrozby aortálnej praskliny srdca na veľkosti aneuryzmy. Rozšírenie plavidla o viac ako 5 cm sa považuje za život ohrozujúce. Avšak v niektorých prípadoch môže byť pokročilý vek pacienta alebo iné srdcové ochorenia životne ohrozujúcejšie ako prítomnosť malého aneuryzmu.

Porušenie aorty je núdzová situácia, ktorá vyžaduje chirurgickú pomoc. Pri prasknutí alebo stratifikácii aorty sa vykoná naliehavá operácia. Bez neho pacient zriedka žije dlhšie ako niekoľko dní.

liečba

Chirurgia je znázornená v nasledujúcich prípadoch:

 • Priemer aneuryzmy je väčší ako 6 cm;
 • Ak pod lekárskym dohľadom dochádza k rýchlemu nárastu veľkosti aneuryzmy;
 • S aneuryzmou spôsobenou zranením.

Chirurgická mortalita ochorenia je približne 15%. Operácia môže mať kontraindikácie, ak je aneuryzma sprevádzaná ťažkým ochorením srdca.

Preventívne opatrenia

Zvážiť prevenciu aneuryzmy by malo byť rovnaké ako prevencia srdcových ochorení a aterosklerózy. Tu je dôležité všetko:

 • Zdravý životný štýl;
 • Ukončenie fajčenia a konzumácia alkoholu;
 • výživa;
 • Dostatočná fyzická aktivita;
 • Včasné lekárske vyšetrenia s cieľom identifikovať provokujúce ochorenia.

Postarajte sa o svoje zdravie a pamätajte, že iba zdravá osoba môže byť naozaj šťastná!

Aneuryzma aorty

Aneurysm aorty je obmedzená intraluminálna dilatácia aortálnej cievy lokalizovaná v ktorejkoľvek jej anatomickej časti a charakterizovaná pretrvávajúcimi klinickými prejavmi. Samostatnou nosologickou jednotkou v medzinárodnej kardiologickej klasifikácii je stratifikačná aneuryzma aorty, ktorá je len komplikáciou základnej patológie, ktorá sa vyskytuje počas jej predĺženého priebehu alebo traumatického poškodenia.

Existuje veľa klinických, etiopatogenetických a morfologických klasifikácií aneuryzmy aorty, avšak základné kritérium pre praktizovanie kardiológov a srdcových chirurgov je oddelenie podľa princípu lokalizácie aneurysmálnej expanzie.

Príčiny aortickej aorty

Po dlhú dobu bola aterosklerotická vaskulárna lézia považovaná za jediný etiopatogenetický faktor, ktorý vyvolával vývin aortálnej aneuryzmy, ale teraz existuje veľa patogénnych teórií o vzniku aneuryzmatickej dilatácie aorty.

Auretická aneuryzma srdca sa najčastejšie vyvíja v dôsledku "defektnosti" membrány strednej cievnej steny, ktorá môže mať vrodenú povahu a keď je vystavená zvýšenému tlakovému gradientu, lokalizácia steny miestnej aorty je pozorovaná v postihnutej oblasti.

Nedávne vedecké štúdie o patogenéze vývoja aneuryzmy aorty preukázali skutočnosť negatívneho účinku nešpecifických degeneratívnych procesov vyskytujúcich sa v strednej stene cievnej steny, ktorá sa v srdcovej chirurgii označuje termínom "medionekróza". Tieto patologické zmeny v cievnej stene aorty sa pozorujú u osôb trpiacich všeobecnou patologickou stratou spojivového tkaniva, ktorá sa pozoruje pri Marfanovej chorobe.

Získaná aneuryzma aorty je najčastejšie výsledkom zápalového ochorenia aortálnej cievy infekčnej a imunitnej povahy, ktorá sa pozoruje napríklad v syfilisoch. Hlavný rozdiel medzi aneuryzmou aorty a aneuryzmickým rozťahovaním iných ciev spočíva v tom, že aneuryzmatický vak v projekcii aorty pozostáva výlučne z vláknitej zložky a neexistujú absolútne žiadne známky laminárneho krvného toku. Vzhľadom na skutočnosť, že s aneuryzmou aorty sa v lumen aneuryzmatického vrecka vytvoria masívne trombotické vrstvy, dokonca ani s angiografickou kontrastnou štúdiou nie je možné spoľahlivo odhadnúť metrické parametre aneuryzmy.

Našťastie aneuryzmy, ktoré sa objavujú ako komplikácia chirurgického zákroku na aorty, sa v poslednej dobe stali oveľa menej bežnými, ale aneuryzma brušnej aorty má najčastejšie post-traumatický vznik, čo sa pozoruje pri uzavretom tupom brušnom poškodení.

Symptómy aneuryzmy aorty

Špecifickosť komplexu klinických symptómov, ako aj intenzita prejavu určitých symptómov závisí od umiestnenia aneuryzmatického poškodenia cievy, ako aj od veľkosti samotného aneuryzmatického vrecka. Dlhý priebeh aneuryzmy nevyhnutne vyvoláva zvýšenie jeho metrických parametrov, čo výrazne zvyšuje riziko jeho pretrhnutia do blízkych dutých orgánov a dutín (pleurálny, brušný, perikardiálny). Roztrhnutie aneuryzmy aorty pri projekcii pľúcneho kmeňa prispieva k vývoju aortopulmonálnych výhybiek, ktoré vedú k závažnému porušovaniu kardiohemodynamiky.

Pri aneuryzme aortálneho sínusu sa vytvárajú podmienky na rozvoj nedostatočnosti aortálnej chlopne a sprievodného intraluminálneho zúženia jednej alebo viacerých koronárnych artérií. Klinické prejavy aneuryzmy tejto lokalizácie vo forme zvýšenia veľkosti pečene, opuchu krčných žíl a vývoja syndrómu generalizovaného edému sú dôsledkom kompresného účinku aneuryzmy na sekcie pľúcneho trupu a pravého srdca. V situácii, keď má pacient aneuryzma aortálneho sínusu s obrovskými rozmermi, môže byť kompresný účinok na pľúcny kmeň smrteľný.

S aneuryzmou vzostupnej aorty pacienta predĺžené bolesti na hrudi nudné povahy s ťažkými respiračnými poruchami vo forme progresívneho dýchavičnosti. Aneuryzma vzostupnej veľkej aorty nevyhnutne vyvoláva vývoj atrofických zmien v kostnom tkanive predných segmentov rebier a hrudnej kosti a výskyt patologického pulzovania pozdĺž pravej parastrálnej línie na úrovni druhého medzikostálneho priestoru. Vzhľad pacienta s aneuryzmou vzostupnej aorty, opuch krčných žíl a opuch končatín naznačuje kompresívny účinok na hornú vena cava.

Aneuryzma lokalizovaná v projekcii aortálneho oblúka sa najčastejšie prejavuje respiračnými poruchami rôzneho stupňa intenzity, ktorých výskyt je spôsobený kompresným účinkom na priedušnicu a prieduškami veľkého kalibru. Pri kompresii ľavého hlavného bronchu dochádza k segmentálnej alebo lobárnej atelektáze. Pacientove sťažnosti na chrapľavosť, pretrvávajúci kašeľ bez výpotku z hlienu, astmatické záchvaty by sa mali považovať za kompresiu s aneuryzmálnym vakom horného nervu. Keď sa aneuryzma aortálneho oblúka prerazí do pažeráka, rozvinú sa klasické príznaky krvácania z pažeráka, čo si vyžaduje okamžitú lekársku intervenciu.

Keď je aneuryzma aorty lokalizovaná v veľkej časti smerom dole, pacient má príznaky neurologického profilu, ktorý simuluje iné ochorenia a sťažuje včasnú diagnostiku aneuryzmy. S touto patológiou pacienti venujú pozornosť výraznému syndrómu bolesti pri projekcii chrbtice a porušovaniu všetkých typov citlivosti. Keď stresujúci účinok aneuryzmy na pľúcny parenchýma vytvára podmienky pre vznik hypoventilačnej pneumónie, náchylnej na tvorbu pľúcnej atelektázy. Kompresiu lumenu pažeráka sa prejavuje ťažkosťou pri premiestňovaní hrudníka (dysfágia). Dlhodobá starostlivosť aneuryzmatického vaku na stenu pažeráka môže vytvoriť perforáciu pažeráka, ktorá je sprevádzaná rozvojom submazálneho krvácania z pažeráka.

Aneuryzma hrudnej aorty, ako aj torakabdominálnej oblasti, má najčastejšie zápalový vznik v syfilítických léziách. Charakteristickým prejavom aneuryzmy tejto lokalizácie je výskyt výrazného bolestivého syndrómu pri projekcii epigastria spôsobeného zhoršeným prívodom krvi do orgánov brušnej dutiny, ktorý je dôsledkom kompresie horného mezenterického arteriálneho lúmenu.

Vývoj komplikácií pri aneurysme aorty je možné pozorovať tak v úplnej absencii terapeutických opatrení, ako aj v pooperačnom období. Keď má pacient aneuryzmu vzostupnej aorty s dlhým priebehom, vzniká srdcový defekt vo forme nedostatočnosti aortálnej chlopne a vyvstávajú príznaky srdcového zlyhania v dôsledku zhoršeného obehu v koronárnych artériách. Najčastejšou komplikáciou aneuryzmy je jej roztrhnutie a rozvoj masívneho krvácania. Objem straty krvi počas pretrhnutia aorty je veľmi veľký, takže pre túto patológiu je charakteristický bleskotvorný vývoj post-hemoragického šoku.

Disekovanie aneuryzmy aorty

Disekujúci typ aneuryzmy aorty hrudnej oblasti sa vytvára spravidla na pozadí aterosklerotických lézií aortálnej cievy v kombinácii s traumatickým účinkom na hrudník arteriálnej hypertenzie s vysokým počtom krvného tlaku. Počiatočné znaky disekcie sú odtrhnutie aortálnej intimy s následným vývojom intrahepatálneho hematómu. Patologický substrát disekcie aortálnej aneuryzmy je teda intramurálny hematóm, ktorý delí aortálnu stenu na vnútorné a vonkajšie vrstvy. V situácii, keď dochádza k oddeleniu aortálnej steny, vzniká účinok "cievy v lúmeni cievy".

Existujú tri hlavné patogenetické varianty vývoja stratifikácie aneuryzmy. Pri akútnej stratifikácii aneuryzmy aorty je najvyššia pravdepodobnosť smrteľného výsledku v prvých 4 hodinách. Dĺžka trvania vývoja aneuryzmatickej disekcie s subakútnym priebehom sa pohybuje od piatich dní do jedného mesiaca. Chronický priebeh aneuryzmy je extrémne zriedkavý a vyznačuje sa pomalým progresívnym vývojom poškodenia steny aneuryzmy.

V akútnom priebehu disekcie aneuryzmy aorty pacient vyvíja jasné klinické symptómy vo forme náhleho syndrómu náhlej bolesti v oblasti hrudníka, vyžarujúcej sa do oblasti vnútropodnikovej a horného ramenného pletenca. Pri projekcii bedrovej, epigastrickej a paraumbilickej oblasti sa prejavuje patognomonický príznak vytesnenia bolesti, čo naznačuje zvýšenie delaminácie a zvýšenie intrahepatického hematómu. Povaha retrosternálnej bolesti je hlavne paroxysmálna, čo zásadne rozlišuje exfoliujúcu aneuryzmu od záchvatu angíny pectoris.

Objektívne vyšetrenie pacienta dokáže zistiť patologickú pulzáciu, auskultáciu hrubého systolického šumu v mieste počúvania aorty s maximálnou auskultáciou pri projekcii aneuryzmálnej expanzie. Nepriamym príznakom stratifikácie aneuryzmy aorty je prudké zvýšenie počtu krvného tlaku, po ktorom nasleduje prudké zníženie jeho ukazovateľov. Na overenie diagnózy je nevyhnutné, aby pacient urýchlene vykonal rádiografické vyšetrenie orgánov hrudnej dutiny av prípade potreby aj angiografiu.

Pred stanovením presnej diagnózy musí pacient poskytnúť pohotovostnú lekársku starostlivosť, ktorá spočíva v vykonaní adekvátnych proti-šokových opatrení na zmiernenie bolesti. Protišokové a analgetické opatrenia zahŕňajú použitie 0,005% roztoku Fentanylu v dávke 1 ml spolu s 0,25% roztokom Droperidolu v dávke 2 ml intravenózne. V predhospitálnom štádiu s disekčnou aneuryzmou v neprítomnosti neuroleptanalgeticheskie je potrebné intravenózne podať pacientovi 1% roztok morfínu v dávke 1 ml s 1% roztokom Dimedrol v dávke 2 ml. Intramuskulárne podanie 0,1% roztoku Anapriliny v dávke 1 ml sa odporúča len v prípade zvýšenia počtu krvných tlakov bez príznakov bronchospastického syndrómu. Po poskytnutí primárnej lekárskej starostlivosti pacientovi s disekciou aortálnej aneuryzmy je potrebné hospitalizovať v nemocnici srdcovej chirurgie.

Aneuryzma brušnej aorty

Medzi kardiochirurgmi existuje názor, že pre vývoj aneuryzmy lokalizovanej v brušnej aorty je najdôležitejšia genetická predispozícia. Navyše aneuryzma brušnej aorty môže dosiahnuť kriticky veľké veľkosti presahujúce 80 mm, čo výrazne zvyšuje riziko vyvinutia zväzku, ale prasknutie steny cievy. Táto lokalizácia aneuryzmy sa vyznačuje najvyššou rýchlosťou vývinu komplikácií vo forme prasknutia cievnej steny a miera úmrtia je 60%.

Rovnako ako pri inej lokalizácii aneuryzmy aorty, aneuryzmatické rozšírenie brušnej časti sa najčastejšie vyvíja pri projekcii ateroskleroticky zmenenej časti cievnej steny. Druhé miesto v štruktúre etiologických faktorov vyvolávajúcich vývin aneuryzmy je obsadené traumatickým vplyvom na brušnú dutinu a kostné a traumatické poranenia chrbtice. Syfilizačné aneuryzmy tejto lokalizácie sú extrémne zriedkavé a sú skôr výnimkou z pravidla.

Najskorší znak aneuryzmy lokalizovanej v brušnej aorty je pacientova pocit patologickej pulzácie v brušnej dutine. Vývoj syndrómu typického bolesti nie je charakteristický pre aortálnu aneuryzmu tejto lokalizácie, avšak niektorí pacienti môžu mať pocit nepohodlia v chrbte, ktorý sa s pohybom tela znižuje.

Výskyt pacienta s výrazným bolestivým syndrómom páskového charakteru v hornej časti brucha a chrbta je najskorším klinickým kritériom pre vznik ruptúry aneuryzmy. Táto patológia sa vyznačuje bleskovitým nárastom prejavov šoku spôsobeného masívnym krvácaním do brušnej dutiny. Pri absencii včasného chirurgického zákroku, rozpoznanie aneuryzmy brušnej aorty v krátkom čase vyvoláva vývoj smrteľného výsledku.

Diagnóza aortizmu aorty

Typické klinické príznaky aneuryzmy aorty akejkoľvek lokalizácie sa objavujú len vo fáze kompresných účinkov na blízke vnútorné orgány, preto sa pri stanovovaní diagnózy nemožno spoliehať len na klinický obraz. Veľmi často dochádza k overeniu aneuryzmy aorty v čase plánovaného vyšetrenia pacienta pomocou rutinných skríningových inštrumentálnych techník. Pri veľkej aneurysmálnej expanzii a typickej lokalizácii aneuryzmy môže skúsený kardiológ odhaliť patologické objektívne príznaky už vo fáze počiatočného vyšetrenia pacienta, avšak konečné overenie diagnózy je možné len po aplikácii špecifických inštrumentálnych zobrazovacích techník.

Už pri bežnom röntgenovom vyšetrení je vo väčšine prípadov možné správne interpretovať skagologický obraz aneuryzmy, ktorý sa vizualizuje ako významné rozšírenie aorty, ktorá vytláča štruktúry horného mediastína v opačnom smere. Aby sa objasnila lokalizácia aneuryzmy, odporúča sa pacientovi vykonať röntgenoskopiu hrudnej dutiny s orálnym kontrastom pažeráka. Predĺžený priebeh aneuryzmy aorty nutne vyvoláva ukladanie vápenatých solí na jeho stenách, ktoré je možné vizualizovať na rádiografe s polypozičným vyšetrením. V situácii, keď aneuryzma nachádzajúca sa v brušnej aorte má hlavné parametre, je možné vizualizovať lúmen bedrovej stavby, ako aj samotnú aneuryzmatickú expanziu pri vápenatej kalcifikácii steny aorty s abdominálnou röntgenoskopiou.

Ultrazvukové vyšetrenie sa týka najbežnejšej metódy zobrazovania aneuryzmy, najmä brušnej aorty. Ekografické príznaky aneuryzmy sú významné rozšírenie lumenu aorty v celej cieve, ako aj aterosklerotická lézia cievnej steny.

Na posúdenie stavu steny aneuryzmatického vaku a existujúcich znakov disekcie aneuryzmy sa pacientovi odporúča vykonať výpočtovú tomografiu. Najspoľahlivejším výskumom týkajúcim sa diagnózy aortálnej aneuryzmy je angiografia, ktorá umožňuje čo najpresnejšie stanovenie lokalizácie aneuryzmatického vrecka, jeho dĺžky a indikácie chirurgického zásahu.

Liečba aneuryzmatu aorty

Vo všetkých situáciách nie je overovanie diagnózy "aortálnej aneuryzmy" základom pre použitie chirurgického zákroku, existuje však pomerne úzka škála kritérií, ktoré sú nepopierateľným argumentom pri rozhodovaní o chirurgickej liečbe. Napríklad kritické parametre aneuryzmálnej expanzie, ktoré sú väčšie ako 5 cm, sú absolútnym kritériom pre chirurgickú resekciu aorty. Navyše aneuryzmy rôznych lokalizácií podliehajú okamžitému odstráneniu, ktoré majú všetky príznaky možného rušenia aorty a zvýšené riziko tromboembolických komplikácií. Nezanedbateľnou indikáciou pre operáciu je aj rýchly progresívny rast aneuryzmatického vaku, ktorý presahuje 5 mm za šesť mesiacov.

Treba mať na pamäti, že hraničné rozmery aneuryzmy aorty môžu nastať pri ťažkých hemodynamických poruchách, ktoré si vyžadujú korekciu, a preto pri absencii medicínskych opatrení konzervatívneho a chirurgického plánu má táto patológia extrémne nepriaznivý priebeh a prognózu pre pacienta. Náhla smrť je zvyčajne výsledkom masívneho krvácania a výskytu hemoragického šoku, ku ktorému dochádza pri pretrhnutí steny aortálnej cievy, ale nemali by sme zabudnúť na riziká smrti vyplývajúce z rozvoja dekompenzovaného srdcového zlyhania, ktoré má dlhý priebeh a je strašné pre životný stav pacienta.

V súčasnosti úspešné zavedenie srdcového profilu najnovších metód liečby aneuryzmy aorty do chirurgickej praxe umožňuje zlepšiť kvalitu a trvanie života ľudí trpiacich touto patológiou. Podľa svetovej štatistiky dosahuje päťročná miera prežitia pacientov v pooperačnom období 80%, čo je ukazovateľ účinnosti a uskutočniteľnosti chirurgického zákroku aneuryzmy aorty.

V situácii, keď má pacient kontraindikácie na operáciu, napr. Starší vek alebo prítomnosť komorbidnej patológie vo fáze dekompenzácie, sa odporúča použiť podpornú liečebnú terapiu založenú na liekoch antihypertenzívnej skupiny beta-blokátorov (Obzidan v dennej dávke 80 mg perorálne). Ako lieky by mala byť etiopatogenetická orientácia účinku uprednostňovaná pred liečivami znižujúcimi hladinu cholesterolu, pretože bráni progresii aterosklerotického srdcového ochorenia a krvných ciev (Atorvastatín v dennej dávke 20 mg aspoň počas dvoch mesiacov). Samozrejme, činnosti zmeny životného štýlu sú dobrou prevenciou ďalšieho vývoja ochorení, ktoré sú základom pre vývoj aneuryzmy.

Operácia aneuryzmatu aorty

Rozsah a metódy chirurgickej intervencie primárne závisia od lokalizácie aneuryzmálnej expanzie. Takže s existujúcou aneuryzmou vzostupnej aorty sa odporúča vykonať operáciu strednou sternotómiou. Počiatočným štádiom operačného prínosu je expozícia aorty a jej odstavenie zo všeobecného obehu, pre ktoré je špeciálna svorka umiestnená vo vzdialenosti 20 mm od hrdla aneuryzmatického vaku. Excízia sakurového aneuryzmu by mala byť úplná, ale nad miestom prekrytia svorky je potrebné zachovať úsek nezmenenej cievnej steny s dĺžkou aspoň 10 mm. Po vyrezaní aneuryzmy sa povrch rany nespojí a s veľkou poruchou môžete použiť techniku ​​podania syntetickej chlopne.

S vretenovitou formou aneuryzmy vzostupnej aorty dochádza k rozsiahlej difúznej intraluminálnej expanzii, takže operácia sa uskutočňuje za podmienky použitia stroja srdca a pľúc. Priame vystavenie aorty umožňuje uložiť priečnu svorku na aortu nad projekciou brachycephalic stonky z nej. Aneuryzmatický vak sa otvára súčasne so zavedením špeciálnej kanyly do otvorov koronárnych artérií, aby sa zlepšila koronárna perfúzia. Vzhľadom na skutočnosť, že aneuryzma v tvare vretienka zaberá veľký segment aorty, chirurgický zákrok zahŕňa resekciu aorty na dlhú vzdialenosť, po ktorej nasleduje nahradenie defektu alotransplantátom.

V situácii, keď má pacient komplikácie aortálnej aneuryzmy vo forme vývoja nedostatočnosti aortálnej chlopne, sa chirurgický zákrok uskutočňuje postupne. Spočiatku sa nahradí aortálna chlopňa, po ktorej nasleduje aortálna resekcia a umiestnenie aloštepu.

Chirurgická liečba aneuryzmy aortálnej oblúky sa uskutočňuje iba za podmienok umelého krvného obehu a spočíva v tom, že sa na oblúku aorty používajú svorky na vypnutie aortálneho oblúka spolu s odchádzajúcimi tepnami z krvného obehu. Prevádzková výhoda v tomto prípade spočíva v resekcii modifikovanej aorty, po ktorej nasleduje nahradenie alotransplantátom.

Operácia na odstránenie aneuryzmy aorty umiestnenej v projekte jej klesajúcej časti sa uskutočňuje s čiastočným použitím kardiopulmonálneho bypassu, zatiaľ čo cievy dodávajúce hornú polovicu tela nie sú vypnuté z obehu. Chirurgickým prístupom k resekcii je ľavostranná torakotómia s následným otvorením perikardiálnej dutiny. Uloženie klipov na aortu musí byť vykonané v priečnom smere. Odstránenie aneuryzmaticky pozmenenej oblasti aorty a následné zavedenie aloštepu sa uskutočňuje na zvyšných úsekoch cievnej steny, po ktorých je potrebné odstrániť svorky.

Chirurgický zákrok pri disekovaní aneuryzmy aortálnej cievy je absolútnym kritériom pre vykonanie operácie prostredníctvom mediálnej sternotómie. Najčastejšie je resekcia modifikovanej rozšírenej aorty sprevádzaná výmenou aortálnej chlopne za umelý ventil.

Keď je torakabdominálna aneuryzma najpriaznivejším prístupom je torakotómia s disekciou rebier a disekciou dómu membrány na úroveň aorty, po ktorej nasleduje presun brušných orgánov na prístup k aneuryzmálnej expanzii retroperitoneálne. Pri použití aloštepu sa vytvorí blatník, po ktorom sú arteriálne vetvy prechádzajúce z aorty do protézy anastomózne.

Aneuryzma aorty - ktorý lekár vám pomôže? Pri prítomnosti alebo podozrení na vývin aortálnej aneuryzmy by ste mali okamžite konzultovať lekára, ako je kardiológ a kardiológ.

Okrem Toho Čítal O Plavidlách

Ako a na čo sa má liečiť intestinálna porucha

Väčšina ľudí v priebehu života čelí rôznym chorobám tráviaceho systému. Môžu sa vyskytnúť v dôsledku nesprávnej stravy alebo zneužitia zlých návykov. Tiež ťažkosti s trávením sú spôsobené získaním vírusovej alebo bakteriálnej infekcie.

Srdce bolí a nie je dostatok vzduchu ako liečiť

"Niečo so srdcom. Nedostatok vzduchu "Angina pectoris (populárne meno - angina pectoris) je kardiovaskulárne ochorenie, ktoré sa prejavuje akútnou bolesťou, stresom, tlakom, pálenie alebo len pocit nepohodlie v hrudníku.

Moderné spaľovanie kotla na pevné palivá - princíp prevádzky a funkcie prevádzky

Nie všetci vedia o existencii kotlov na tuhé palivá, ktoré dlho spaľujú. Z tohto dôvodu je rozumné oboznámiť sa s týmto zariadením.

Nízky krvný tlak - príčiny a liečba

Krvný tlak je jedným z hlavných ukazovateľov stálosti vnútorného prostredia ľudského tela. Skladá sa z dvoch indikátorov: systolický a diastolický krvný tlak.Systolický krvný tlak sa pohybuje od 110 do 130 mm Hg.

Krvný tlak: čo znamenajú čísla na tonometri

Koncepcia krvného tlakuVšeobecný pojem "krvný tlak" znamená tlak krvi na stenách krvných ciev obehového systému. Niekedy dochádza k substitúcii pojmov a krvný tlak sa nazýva krvný tlak.

Príznaky mŕtvice, prvé príznaky

Mŕtvica je deštruktívne narušenie normálneho zásobovania mozgu, čo spôsobuje smrť mozgového tkaniva kvôli nedostatku kyslíka a základných živín. Vyskytuje sa vtedy, keď sa zastaví alebo významne oslabuje prívod krvi do časti mozgu.