Pľúcna embólia (krátka verzia - pľúcna embólia) je patologický stav, pri ktorom krvné zrazeniny výrazne upchávajú vetvy pľúcnej tepny. Krvné zrazeniny sa objavujú najprv v žilách ľudského veľkého krvného obehu.

V súčasnosti veľmi vysoké percento ľudí trpiacich kardiovaskulárnymi ochoreniami zomiera kvôli vývoju pľúcnej embólie. Často je pľúcna embólia príčinou smrti u pacientov po operácii. Podľa lekárskej štatistiky zomrie asi pätina všetkých ľudí s pľúcnym tromboembolizmom. V takomto prípade sa smrť vyskytuje vo väčšine prípadov počas prvých dvoch hodín po vzniku embolusu.

Odborníci tvrdia, že určenie frekvencie pľúcnej embólie je ťažké, pretože približne polovica prípadov ochorenia prechádza bez povšimnutia. Bežné príznaky ochorenia sú často podobné príznakom iných ochorení, takže diagnóza je často chybná.

Príčiny pľúcnej embólie

Najčastejšie pľúcna embólia sa vyskytuje v dôsledku krvných zrazenín, ktoré sa pôvodne objavili v hlbokých žilách nohy. Preto je hlavnou príčinou pľúcnej embólie najčastejšie vývoj hlbokej žilovej trombózy nohy. Vo viac zriedkavých prípadoch je tromboembolizmus spôsobený krvnými zrazeninami z žíl pravého srdca, brucha, panvy, horných končatín. Veľmi často dochádza ku vzniku krvných zrazenín u pacientov, ktorí v dôsledku iných ochorení neustále po odpočinku. Najčastejšie ide o ľudí, ktorí trpia infarktom myokardu, chorobami pľúc, ako aj tými, ktorí utrpeli poranenie miechy, podstúpili operáciu na bedra. Významne zvyšuje riziko tromboembolizmu u pacientov s tromboflebitídou. Veľmi často sa pľúcna embólia prejavuje ako komplikácia kardiovaskulárnych ochorení: reumatizmus, infekčná endokarditída, kardiomyopatia, hypertenzia, koronárna choroba srdca.

Avšak pľúcna embólia niekedy postihuje ľudí bez známok chronických ochorení. To sa zvyčajne stáva, ak je človek dlhodobo nútený, napríklad často letí s lietadlom.

Aby sa krvná zrazenina mohla tvoriť v ľudskom tele, sú potrebné tieto podmienky: prítomnosť poškodenia cievnej steny, pomalý prietok krvi v mieste poranenia, vysoká zrážanlivosť krvi.

Poškodenie steny žily sa často vyskytuje počas zápalu, pri poranení, ako aj pri intravenóznej injekcii. Na druhej strane prietok krvi spomaľuje v dôsledku vývoja srdcového zlyhania u pacienta s predĺženou nútenou polohou (nosenie sadry, opierka lôžka).

Lekári určujú množstvo dedičných porúch ako príčiny zvýšenej krvnej zrážanlivosti a tento stav môže tiež spustiť používanie perorálnych kontraceptív a AIDS. Vyššie riziko vzniku krvných zrazenín sa zisťuje u gravidných žien, u ľudí s druhou krvnou skupinou, ako aj u obéznych pacientov.

Najnebezpečnejšími sú krvné zrazeniny, ktoré sú na jednom konci pripevnené k stene cievy, zatiaľ čo voľný koniec krvnej zrazeniny je v lúmene cievy. Niekedy stačí len málo úsilia (človek môže kašľať, spôsobiť náhly pohyb, napätie) a takýto trombus sa rozpadne. Ďalej je krvná zrazenina v pľúcnej tepne. V niektorých prípadoch trombus zasiahne steny cievy a rozpadá sa na malé kúsky. V tomto prípade môžu byť malé cievy v pľúcach zablokované.

Symptómy pľúcnej tromboembólie

Odborníci určujú tri typy pľúcnej embólie v závislosti od toho, koľko poškodení ciev pľúc je pozorované. Pri masívnej pľúcnej embolizácii sa postihuje viac ako 50% pľúcnych ciev. V tomto prípade sú príznaky tromboembolizmu vyjadrené šokom, prudkým poklesom krvného tlaku, stratou vedomia, nedostatočnou funkciou pravej komory. Cerebrálne poruchy sú niekedy dôsledkom cerebrálnej hypoxie s masívnou tromboembolizmom.

Submasívna tromboembolizácia sa stanoví v léziách 30 až 50% pľúcnych ciev. S touto formou ochorenia osoba trpí nedostatkom dychu, ale krvný tlak zostáva normálny. Dysfunkcia pravej komory je menej výrazná.

Pri nonmassive tromboembolizmus, funkcia pravej komory nie je narušená, ale pacient trpí nedostatkom dychu.

Podľa závažnosti ochorenia je tromboembolizmus rozdelený na akútnu, subakútnu a rekurentnú chronickú. V akútnej forme ochorenia PATE začína náhle: hypotenzia, ťažká bolesť na hrudníku, dýchavičnosť. V prípade subakútneho tromboembolizmu dochádza k zvýšeniu pravostranného a respiračného zlyhania, príznakov infarktovej pneumónie. Opakujúca sa chronická forma tromboembólie je charakterizovaná recidívou dýchavičnosti, symptómami zápalu pľúc.

Príznaky tromboembólie závisia priamo od toho, aký masívny je proces, ako aj od stavu krvných ciev, srdca a pľúc. Hlavnými znakmi vývoja pľúcneho tromboembolizmu sú ťažké dýchacie ťažkosti a rýchle dýchanie. Zjavenie dýchavičnosti je spravidla ostrý. Ak je pacient v polohe na chrbte, potom sa to stáva jednoduchším. Výskyt dyspnoe je prvým a najcharakteristickejším symptómom pľúcnej embólie. Dýchavičnosť naznačuje vývoj akútneho respiračného zlyhania. Môže to byť vyjadrené rôznymi spôsobmi: niekedy sa človeku zdá, že je trochu nedostatočný, v iných prípadoch sa výrazne prejavuje dýchavičnosť. Tiež známkou tromboembólie je silná tachykardia: srdce kontraktuje s frekvenciou viac ako 100 úderov za minútu.

Okrem nedostatku dychu a tachykardie sa prejavuje bolesť v hrudníku alebo nejaké nepríjemné pocity. Bolesť môže byť odlišná. Takže väčšina pacientov zaznamená ostrú bolesť dýka za hrudnou kosťou. Bolesť môže trvať niekoľko minút a niekoľko hodín. Ak sa objaví embólia hlavného kmeňa pľúcnej tepny, bolesť sa môže odtrhnúť a cítiť sa za hrudnou kosťou. Pri masívnom tromboembolizme sa bolesť môže rozšíriť mimo oblasť hrudnej kosti. Embólia malých vetva pľúcnej artérie sa môže objaviť bez bolesti. V niektorých prípadoch môže dôjsť k výronu krvi, modrosti alebo blanšírovaniu pier, uší nosa.

Pri počúvaní špecialista zisťuje dýchavičnosť v pľúcach, systolický šelest nad oblasťou srdca. Pri vykonávaní echokardiogramu sa krvné zrazeniny nachádzajú v pľúcnych tepnách a v pravých častiach srdca a tiež sú príznaky dysfunkcie pravej komory. Röntgen zobrazuje zmeny v pľúcach pacienta.

V dôsledku zablokovania sa zníži čerpacia funkcia pravej komory, v dôsledku čoho nedosiahne dostatočné množstvo krvi do ľavej komory. To je plné poklesu krvi v aorty a tepne, čo spôsobuje prudký pokles krvného tlaku a šok. Za takýchto podmienok pacient vyvíja infarkt myokardu, atelectázu.

Často má pacient zvýšenie telesnej teploty na subfebril, niekedy febrilné indikátory. Je to spôsobené tým, že sa do krvi uvoľňujú mnohé biologicky účinné látky. Horúčka môže trvať dva dni až dva týždne. Niekoľko dní po pľúcnom tromboembolizme môžu niektorí ľudia pocítiť bolesť na hrudníku, kašeľ, vykašliavanie krvi, symptómy zápalu pľúc.

Diagnóza pľúcnej embólie

V procese diagnostiky sa vykoná fyzické vyšetrenie pacienta na identifikáciu určitých klinických syndrómov. Lekár môže určiť dýchavičnosť, hypotenziu, určuje teplotu tela, ktorá sa zvyšuje v prvých hodinách pľúcnej embólie.

Hlavné metódy vyšetrenia na tromboembolizmus by mali zahŕňať EKG, RTG hrudníka, echokardiogram, biochemické krvné testy.

Treba poznamenať, že v približne 20% prípadov nie je možné stanoviť vývoj tromboembolizmu pomocou EKG, pretože sa nezaznamenali žiadne zmeny. Existuje celý rad špecifických znakov, ktoré sú stanovené v priebehu týchto štúdií.

Najinformatívnejšou metódou vyšetrovania je ventilačný pľúcny pľúcny sken. Tiež vykonala štúdiu angiopulmonografiou.

V procese diagnostiky tromboembolizmu je tiež preukázané inštrumentálne vyšetrenie, počas ktorého lekár určuje prítomnosť flebotrombózy dolných končatín. Na detekciu žilovej trombózy sa používa rádiografická venografia. Dopplerov ultrazvuk ciev nohy umožňuje identifikovať porušenie priechodnosti žíl.

Liečba pľúcnej embólie

Liečba tromboembolizmu je zameraná predovšetkým na zvýšenie pľúcnej perfúzie. Cieľom terapie je tiež predchádzať prejavom postmobilickej chronickej pľúcnej hypertenzie.

Ak sa podozrenie na pľúcnu embóliu zdá byť podozrivé, potom vo fáze pred hospitalizáciou je dôležité okamžite zabezpečiť, aby pacient dodržal najprísnejšie odpočinok v posteli. Tým sa zabráni opakovaniu tromboembólie.

Katetrizácia centrálnej žily sa vykonáva na infúzne liečenie, ako aj starostlivé sledovanie centrálneho venózneho tlaku. Ak dôjde k akútnemu respiračnému zlyhaniu, pacient je tracheálne intubovaný. Ak chcete znížiť silnú bolesť a uvoľniť malý okruh krvného obehu, pacient musí užívať narkotické analgetiká (na tento účel sa používa hlavne 1% roztoku morfínu). Táto droga tiež účinne znižuje dýchavičnosť.

Pacientom, ktorí majú akútnu nedostatočnosť pravej komory, šok, arteriálnu hypotenziu, sa podáva intravenózne reopolyglucín. Avšak tento liek je kontraindikovaný pri vysokom centrálnom venóznom tlaku.

Na zníženie tlaku v pľúcnom obehu je indikované intravenózne podávanie aminofylínu. Ak systolický krvný tlak nepresahuje 100 mm Hg. Art., Potom sa táto droga nepoužíva. Ak je pacientovi diagnostikovaná infarktová pneumónia, je mu predpísaná antibiotická liečba.

Na obnovenie priechodnosti pľúcnej artérie sa aplikuje konzervatívna aj chirurgická liečba.

Metódy konzervatívnej terapie zahŕňajú zavedenie trombolýzy a poskytnutie prevencie trombózy na prevenciu re-tromboembólie. Preto sa vykonáva trombolytická liečba, aby sa rýchlo obnovil tok krvi cez okludované pľúcne tepny.

Takéto ošetrenie sa vykoná, ak je lekár presvedčený o správnosti diagnózy a môže poskytnúť úplné laboratórne monitorovanie liečebného procesu. Je potrebné vziať do úvahy množstvo kontraindikácií pre aplikáciu takejto liečby. Jedná sa o prvých desať dní po operácii alebo poranení, prítomnosť sprievodných ochorení, pri ktorých existuje riziko hemoragických komplikácií, aktívna forma tuberkulózy, hemoragická diatéza, kŕčové žily v pažeráku.

Ak nie sú žiadne kontraindikácie, liečba heparínom sa začne okamžite po vykonaní diagnózy. Dávky lieku by sa mali vyberať individuálne. Terapia pokračuje vymenovaním nepriamych antikoagulancií. Pacienti užívajúci liek warfarín uviedli, že trvajú minimálne tri mesiace.

Ľudia, ktorí majú jasné kontraindikácie na trombolytickú liečbu, majú trombus chirurgicky odstránený (trombektómia). V niektorých prípadoch sa odporúča inštalovať filtry cava v nádobách. Sú to sitá, ktoré môžu mať krvné zrazeniny a zabrániť ich vniknutiu do pľúcnej tepny. Takéto filtre sa injikujú cez kožu - hlavne cez vnútornú jugulárnu alebo femorálnu žilu. Nainštalujte ich do obličkových žíl.

Prevencia pľúcnej embólie

Na prevenciu tromboembolizmu je dôležité presne vedieť, ktoré podmienky predisponujú k vzniku venóznej trombózy a tromboembolizmu. Obzvlášť pozorné voči svojmu stavu by mali byť ľudia, ktorí trpia chronickým zlyhaním srdca, musia dlho zostať v posteli, podrobovať sa masívnej diuretickej liečbe a dlhodobo užívať hormonálnu antikoncepciu. Okrem toho je rizikovým faktorom množstvo systémových ochorení spojivového tkaniva a systémovej vaskulitídy, diabetes mellitus. Riziko tromboembolizmu sa zvyšuje s mŕtvicami, poraneniami miechy, dlhodobým pobytom katétra v centrálnej žilke, prítomnosťou rakoviny a chemoterapie. Obzvlášť pozorný stav vlastného zdravia by mali byť osoby, ktoré boli diagnostikované s kŕčovými žilkami na nohách, obéznymi ľuďmi s rakovinou. Preto, aby sa zabránilo vývoju pľúcnej embólie, je dôležité vyhnúť sa z pooperačného oddychu v lôžku v čase, na liečbu tromboflebitídy v oblasti žily. Ľudia, ktorí sú ohrození, sú profylakticky liečení heparínmi s nízkou molekulovou hmotnosťou.

Na prevenciu prejavov tromboembólie sú antiagreganty pravidelne relevantné: môžu sa vyskytnúť malé dávky kyseliny acetylsalicylovej.

Pľúcna embólia

Pľúcna embólia (pľúcna embólia, pľúcna embólia, pľúcna embólia) - mechanická obštrukcia (obštrukcia) toku krvi v pľúcnej tepne, spôsobené tým, že preniká do embólie (krvnej zrazeniny), ktorý je sprevádzaný ťažkým záchvatom vetiev pľúcnice, rozvoj akútnej pľúcnej srdca, zníženie srdcového výdaja, bronchospazmus a zníženie okysličovania krvi.

Zo všetkých pitvy vykonávaných každoročne v Rusku sa nachádza pľúcna embólia v 4 až 15% prípadov. Podľa štatistík je 3% chirurgických zákrokov v pooperačnom období komplikovaných vývojom pľúcnej embólie, kým úmrtie sa pozoruje v 5,5% prípadov.

Pacienti s pľúcnou embóliou vyžadujú urgentnú hospitalizáciu v jednotke intenzívnej starostlivosti.

Pľúcna embólia sa prevažne pozoruje u ľudí nad 40 rokov.

Príčiny a rizikové faktory

V 90% prípadov je zdroj krvných zrazenín vedúci k pľúcnej embólií umiestnený v povodí nižšej vene cava (ileo-femorálny segment, panvové a prostatické žily, hlboké žilové žily).

Rizikové faktory sú:

 • malígne nádory (zvyčajne rakovina pľúc, žalúdka a pankreasu);
 • ochorenia kardiovaskulárneho systému (infarkt myokardu, fibrilácia predsiení, mitrálna choroba, myokarditída, infekčná endokarditída);
 • zlyhanie srdca;
 • mŕtvice;
 • sepsa;
 • zápalové ochorenie čriev;
 • erythremia;
 • nefrotický syndróm;
 • obezita;
 • nedostatok pohybu;
 • estrogénová terapia;
 • primárny hyperkoagulačný syndróm;
 • antifosfolipidový syndróm;
 • nedostatok proteínu C a S;
 • nedostatok antitrombínu III;
 • tehotenstvo a obdobie popôrodenia;
 • disfibrinogenemiya;
 • epilepsie;
 • trauma;
 • pooperačné obdobie.

Formy choroby

V závislosti od lokalizácie patologického procesu sa rozlišujú nasledujúce typy pľúcnej embólie:

 • embólia malých vetiev pľúcnej tepny;
 • embólia lobárnych alebo segmentálnych vetiev pľúcnej tepny;
 • masívne - miesto krvnej zrazeniny je hlavným kmeňom pľúcnej tepny alebo jednou z jej hlavných vetiev.

V závislosti od objemu ciev, ktoré sa vypúšťajú z krvného obehu, sa rozlišujú štyri formy pľúcnej embólie:

 • smrteľný (objem postihnutého pľúcneho arteriálneho krvného toku je vyšší ako 75%) - vedie k rýchlej smrti;
 • masívny (objem postihnutých ciev nad 50%) - tachykardia, hypotenzia, strata vedomia, akútne zlyhanie pravej komory, pľúcna hypertenzia, kardiogénny šok;
 • submaximálna (postihuje 30 až 50% pľúcnych artérií) - charakterizovaná strednou dýchavičnosťou, miernymi príznakmi akútneho zlyhania pravej komory s normálnou hladinou krvného tlaku;
 • malá (menej ako 25% toku krvi je vypnutá) - mierna dyspnoe, žiadne príznaky pravého žalúdočného nedostatku.
Akútna masívna pľúcna embólia môže spôsobiť náhlu smrť.

V súlade s klinickým priebehom môže mať pľúcna embólia tieto formy:

 1. Blesk (akútne) - sa vyskytuje vtedy, keď je zrazenina úplne zablokovaná oboma hlavnými vetvami alebo hlavným kmeňom pľúcnej artérie. Pacient sa náhle rozvinie a rýchlo zvyšuje akútne respiračné zlyhanie, krvný tlak prudko klesá a objavuje sa fibrilácia komôr. Niekoľko minút po nástupe choroby začne smrť.
 2. Akútna - pozorovaná pri oklúzii hlavných vetví pľúcnej tepny, časti segmentových a lobárnych konárov. Choroba začína náhle. U pacientov so srdcovou, respiračnou a mozgovou nedostatočnosťou sa objavuje a rýchlo postupuje. Trvalo 3-5 dní, vo väčšine prípadov komplikované tvorbou pľúcneho infarktu.
 3. Protrahované (subakútne) - sa vyvíja s oklúziou stredných a veľkých vetví pľúcnej artérie a je charakterizované viacerými pľúcnymi infarktami. Patologický proces trvá niekoľko týždňov. Závažnosť pravostrannej a respiračnej poruchy sa postupne zvyšuje. Opakovaná tromboembólia sa často vyskytuje, čo môže byť smrteľné.
 4. Rekurentná (chronická) - charakterizovaná opakovanou trombózou lobárnych a segmentálnych vetvach pľúcnej artérie, čo má za následok, že pacient má recidivujúce pľúcne infarkty, pleurisy, ktoré sú zvyčajne bilaterálne. Postupne dochádza k zlyhaniu pravej komory a hypertenzii pľúcneho obehu. Opakovaná pľúcna embólia sa zvyčajne vyskytuje v pooperačnom období, ako aj u pacientov s kardiovaskulárnymi alebo onkologickými ochoreniami.

Symptómy pľúcnej embólie

Závažnosť klinického obrazu závisí od nasledujúcich faktorov:

 • miera vývoja porúch krvného toku v systéme pľúcnej tepny;
 • veľkosť a počet trombóznych arteriálnych ciev;
 • závažnosť porúch pľúcneho zásobovania krvou;
 • počiatočný stav pacienta, prítomnosť sprievodnej patológie.

Patológia sa prejavuje v širokom klinickom rozsahu od asymptomatického priebehu po náhlu smrť. Klinické príznaky pľúcnej embólie nie sú špecifické, sú charakteristické mnohými ďalšími ochoreniami pľúc a kardiovaskulárneho systému. Avšak, ich náhly nástup a vysvetliť ich neschopnosť iných ochorení (zápal pľúc, infarkt myokardu, srdcové zlyhanie), umožňuje vysoký stupeň pravdepodobnosti pacienta predpokladať, pľúcna embólia.

V klasickom klinickom zobrazení pľúcnej embólie sa rozlišuje niekoľko syndrómov.

 1. Pľúcne a pleurálne. Jeho príznaky sú dýchavičnosť (spôsobená poruchou vetrania a perfúzie pľúc) a kašeľ, čo je u 20% pacientov sprevádzané hemoptýzou, bolesťou v hrudníku (zvyčajne v jeho spodných častiach). Pri masívnej embolizácii sa vyvíja výrazná cyanóza hornej časti tela, krku a tváre.
 2. Srdcové. Charakterizované pocitom nepohodlia a bolesti za hrudnou kosťou, tachykardiou, srdcovými arytmiami, ťažkou hypotenziou až do vývoja kolapsového stavu.
 3. Brucha. Vyskytuje sa o niečo menej často ako iné syndrómy. Pacienti sa sťažujú na bolesť v hornej časti brucha, ktorej výskyt súvisí s preťahovaním kapsuly glisson na pozadí poruchy pravej komory alebo podráždenia diafragmovej dómu. Ďalšie príznaky abdominálneho syndrómu sú vracanie, pálenie, črevná paréza.
 4. Mozgová. Je častejšie pozorovaný u starších ľudí trpiacich ťažkou aterosklerózou mozgových artérií. Je charakterizovaná stratu vedomia, kŕče, hemiparéza, psychomotorická agitácia.
 5. Obličky. Po odstránení pacientov zo šoku môžu vyvolať sekréciu anúrie.
 6. Horúčku. Na pozadí zápalových procesov v pohrudnici a pľúcach sa teplota pacienta zvýšila na horúčavé hodnoty. Doba trvania horúčky sa pohybuje od 2 do 15 dní.
 7. Imunologický. Vyvíja sa v druhom alebo treťom týždni nástupu ochorenia a je charakterizovaná vzhľadu v krv pacienta cirkulujúcich imunokomplexov, rozvoj eozinofília, rekurentná pleurálny výpotok, pneumonitída vzhľad kože vyrážka urtikaropodobnoy.
Podľa štatistík je 3% chirurgických zákrokov v pooperačnom období komplikovaných vývojom pľúcnej embólie, kým úmrtie sa pozoruje v 5,5% prípadov. Pozri tiež:

diagnostika

Ak existuje podozrenie na pľúcnu embóliu, je predpísaný komplex laboratórnej a inštrumentálnej skúšky vrátane:

 • röntgenologické vyšetrenie hrudníka - Pľúcna embólia rysy sú: atelektáza, pľúcna kongescia korene amputácie symptóm (pokrok náhlemu prasknutie cievy), Westermarck symptóm (lokálna pokles pľúcna krvné zásobenie);
 • Pľúcna scintigrafia ventilačnej perfúzie - príznaky vysokej pravdepodobnosti pľúcnej embólie zahŕňajú: normálnu ventiláciu a zníženie perfúzie v jednom alebo viacerých segmentoch (diagnostická hodnota metódy sa znižuje s predchádzajúcimi epizódami pľúcnej embólie, pľúcnymi nádormi a chronickým obštrukčným pľúcnym ochorením);
 • angiopulmonografia - klasická metóda diagnostiky pľúcnej embólie; kritériá na diagnostiku sú detekcia kontúry trombu a náhla zlomenie vetvy pľúcnej tepny;
 • elektrokardiografia (EKG) - umožňuje identifikovať nepriame príznaky pľúcnej embólie a eliminovať infarkt myokardu.

Diferenciálna diagnostika sa uskutočňuje s netrombotickou embolizáciou pľúcnej artérie (nádor, septická, mastná, amniotická), psychogénna hyperventilácia, zlomenina rebier, pneumónia, bronchiálna astma, pneumotorax, perikarditída, srdcové zlyhanie, infarkt myokardu.

Liečba pľúcnej embólie

Pacienti s pľúcnou embóliou vyžadujú urgentnú hospitalizáciu v jednotke intenzívnej starostlivosti. Liečba pľúcnej embólie v prvom štádiu spočíva v podávaní heparínu, nepriamych antikoagulancií a fibrinolytických látok.

Pľúcna embólia sa prevažne pozoruje u ľudí nad 40 rokov.

V prípadoch závažnej hypotenzie sa vykonáva infúzna terapia, používajú sa dopamín, dobutamín, hydrochlorid epinefrínu. V prípade recidivujúceho klinického priebehu pľúcnej embólie s dlhým priebehom alebo počas života sú nepriame antikoagulanciá, kyselina acetylsalicylová (Aspirín) predpísané, je inštalovaný filtrát cava, aby sa zabránilo vniknutiu zrazeniny do dolnej dutej žily.

Vývoj infarktu a zápalu pľúc je indikáciou pre vymenovanie širokospektrálnych antibiotík.

V prípade masívnej pľúcnej embólie a neúčinnosti konzervatívnej terapie sa chirurgická intervencia uskutočňuje jedným z dvoch spôsobov:

 • uzavretá embolektómia s aspiračným katétrom;
 • otvorená embolektómia v kardiopulmonárnom bypasse.

Chirurgická liečba pľúcnej embólie je sprevádzaná pomerne vysokým rizikom komplikácií a smrti.

Možné dôsledky a komplikácie

Akútna masívna pľúcna embólia môže spôsobiť náhlu smrť. V prípadoch, keď kompenzačné mechanizmy majú čas na prácu, pacient okamžite nezomrie, ale rýchlo vyvíja sekundárne hemodynamické poruchy, ktoré pri absencii včasnej liečby sú smrteľné. Možné dôsledky pľúcnej embólie môžu byť:

 • akútne pľúcne srdce;
 • zápal pľúc;
 • zápal pohrudnice;
 • pľúcny absces;
 • gangrénu pľúc.

výhľad

Pri včasnej a adekvátnej liečbe pľúcnej embólie miera úmrtnosti nepresiahne 10%, bez liečby dosiahne 30%. Prognóza je horšia u pacientov s predchádzajúcimi ochoreniami srdca alebo pľúc.

U približne 1% pacientov, ktorí dlhodobo trpeli pľúcnou embóliou, sa vyvíja chronická pľúcna hypertenzia.

Zo všetkých pitvy vykonávaných každoročne v Rusku sa nachádza pľúcna embólia v 4 až 15% prípadov.

prevencia

Aby sa zabránilo pľúcnej embólii, predoperačná príprava pacientov s rizikovými faktormi zahŕňa:

 • pneumatická kompresia;
 • nosenie kompresného spodného prádla (elastické pančuchy);
 • malé dávky heparínu.

V pooperačnom období sa podávajú subkutánne malé dávky heparínu a predpisujú sa nepriame antikoagulanciá.

V prípade recidivujúcej pľúcnej embólie sú predpísané nepriame antikoagulanciá po celý život, pri rozhodovaní o inštalácii filtru cava.

Pľúcna embólia - čo to je? Príčiny a liečba choroby

Pľúcna embólia - veľa ľudí to nevie. Spravidla sa vyvíja náhle, keď jedna alebo viac krvných zrazenín blokuje pľúcnu artériu. Trombus sa oddeľuje od ciev umiestnených v dolných končatinách (trombóza femorálneho segmentu je obzvlášť nebezpečná). Blokovanie prietoku krvi do pľúc spôsobuje nedostatok kyslíka (pľúcny kmeň môže byť úplne zablokovaný). V 30% prípadov je embólia smrteľná.

Nebezpečenstvo tejto choroby spočíva v tom, že približne polovica prípadov zablokovania malých tepien v pľúcach je asymptomatická. Príznaky nachladnutia (kašeľ, nízka teplota) môžu byť charakteristické pre daný stav, a preto nie je možné diagnostikovať ho včas a poskytnúť primeranú pomoc.

Symptómy pľúcnej embólie

Hlavné príznaky ochorenia zahŕňajú:

 • dýchavičnosť, sipot, bolesť na hrudníku (ako pri infarkte). Príznaky sa často objavujú počas spánku, keď pociťujú emocionálny alebo fyzický stres;
 • vykašliavanie krvi;
 • arytmia, rýchle dýchanie, hypertenzia;
 • horúčka;
 • dýchacie a srdcové šelesty;
 • pľúcna hypertenzia;
 • opuch, zápal tkanív postihnutých končatín (v mieste tvorby krvnej zrazeniny), bolesť pri dotyku, zmena farby, citlivosť, zvýšená teplota tejto oblasti;
 • ťažkosti pri chôdzi

Príčiny embólie

Pravdepodobnosť komplikácií závisí od veľkosti krvnej zrazeniny, ktorá vstúpila do pľúc, od stavu krvných ciev. Riziko je vyššie, ak sú tepny už čiastočne zablokované, s existujúcim ochorením srdca, poškodením žíl.

Rizikové faktory (sú identické s trombózami) sú:

 • staroba (najmä obdobie od 60 do 75 rokov) - tepny sú spravidla už poškodené, zhoršujú situáciu obezity a ochorenia, ako je cukrovka a hypertenzia;
 • neaktívny životný štýl - tí, ktorí ignorujú fyzickú aktivitu, majú väčšiu pravdepodobnosť výskytu trombózy kvôli zhoršenému prietoku krvi. Riziko embolizácie sa zvyšuje s leteckou dopravou, dlhými cestami pri automobilovej doprave, imobilizáciou po chirurgickom zákroku, sedavou prácou;
 • nadváha - je plná chronického zápalu, zvýšený tlak, ako aj nadbytok tukového tkaniva zvyšuje hladinu estrogénu;
 • mŕtvica, srdcový záchvat alebo prítomnosť trombózy - so slabými tepnami, srdcový záchvat, hypertenzia, riziko vzniku nových krvných zrazenín. Embólia sa môže rozvinúť po zraneniach, operáciách na cievach;
 • hospitalizácia - približne 20% prípadov pľúcnej embólie sa vyskytuje v nemocnici (kvôli nehybnosti, stresu, nárastu tlaku, infekciám, použitiu intravenózneho katétra);
 • trauma, silný stres - traumatické udalosti (duševnej alebo fyzickej povahy) zvyšujú desaťnásobné riziko trombózy, zvyšujú zrážanlivosť krvi, narúšajú hormonálnu rovnováhu, vyvolávajú hypertenziu;
 • nedávne infekčné choroby - zápalové procesy nepriaznivo ovplyvňujú zrážanlivosť krvi;
 • chronické ochorenia - artritída, rakovina, autoimunitné ochorenia, cukrovka, ochorenia obličiek a čreva zhoršujú stav krvných ciev a buniek v pľúcach, vyvolávajú trombózu;
 • menopauza a iné hormonálne zmeny - zvýšenie hladiny estrogénu (v dôsledku náhradnej liečby alebo užívania antikoncepčných prostriedkov) zvyšuje zrážanlivosť krvi, vyvoláva komplikácie v srdcovej činnosti;
 • tehotenstvo - telo produkuje viac krvi, takže stačí pre matku a podporu plodu, tlak na žily sa zvyšuje (zhoršuje situácia zvýšená hmotnosť);
 • fajčenie, drogová závislosť, užívanie alkoholu;
 • genetické faktory - môžu byť zdedené porušenia pri tvorbe krvných doštičiek a zrážania krvi (ale na to, aby sa stav stal ohrozujúcim, je potrebné vystavenie ostatným uvedeným spúšťačom).

Tradičné metódy liečby tromboembolizmu

Pri liečbe pľúcnej embólie sú predpisované antikoagulanciá - warfarín, heparín, coumadín (vo forme piluliek, injekcií alebo kvapiek), postupy na odstránenie krvných zrazenín, súbor opatrení na zabránenie ich výskytu.

Lieky na zriedenie krvi sa majú starostlivo užívať bez narušenia dávkovania, aby nedošlo k krvácaniu (tento vedľajší účinok nie je menej nebezpečný pre život ako krvná zrazenina).

Prevencia pľúcnej embólie

Môžete sa zbaviť krvnej zrazeniny a chirurgicky, ale bez zmien životného štýlu sa problém opäť vráti. Nasledujúce akcie majú priaznivý vplyv na tvorbu krvi a stav plavidiel:

Nastavenie výkonu

Prírodné antikoagulanciá, ktoré znižujú riziko tvorby krvných zrazenín, sú:

 • výrobky obsahujúce vitamíny A a D: lieskové oriešky, slnečnicový olej, mandle, sušené marhule, špenát, slivky, ovsené vločky, losos, štikorka, šípka, vápno, maslo, rybí tuk, hovädzie mäso,
 • zdravé bielkovinové jedlá: strukoviny, biele mäso (kuracie mäso), orechy, semená;
 • korenie: cesnak, oregano, kurkuma, zázvor, kajenský korenie;
 • tmavá čokoláda;
 • ananás, papája;
 • med;
 • jablčný jablkový ocot;
 • zelený čaj;
 • omega-3 tuky;
 • primrosový olej;
 • voda, bylinné čaje (sladké nápoje, alkohol a kofeín budú musieť byť opustené).

Nie je potrebné vyhnúť sa výrobkom s vitamínom K napriek schopnosti prvku zvýšiť zrážanlivosť krvi. V prírodných produktoch (listová, krížová zelenina, bobuľové ovocie, avokádo, olivový olej, sladké zemiaky) je jeho koncentrácia nízka, ale majú antioxidanty, elektrolyty, protizápalové látky.

Fyzická aktivita

Mali by sa zabrániť obdobia dlhšieho odpočinku (najmä - veľa hodín sediacich pri stole alebo televízii).

Najlepšie druhy cvičení na udržanie tlaku sú bežné, na ochranu srdca a pľúc - aerobikový tréning: beh, cyklistika, intervalový tréning.

Je dôležité udržiavať aktivitu v starobe, vykonávať aspoň jednoduché zahrievanie, strečing cvičenie.

Ak existujú predpoklady na tvorbu krvných zrazenín (alebo už sa rozvíjajú poruchy obehu a upchatie ciev), nemôžete dlho zostať v sede, musíte sa zahriať a chodiť každých 30 minút.

Podporujte zdravú váhu

Ďalšie kila sú dodatočným zaťažením srdca, dolných končatín, krvných ciev. Tukové tkanivo je domovom estrogénu - hormónu, ktorý vyvoláva zápal a tvorbu krvných zrazenín.

Podpora optimálnej váhy prispieva nielen k strave a cvičeniu, ale aj k vyhýbaniu sa alkoholu, zdravému spánku, eliminácii stresu.

Pozor pri výbere liekov

Mnoho liekov (pre hypertenziu, hormonálnu, antikoncepciu) vyvoláva trombózu. Je potrebné sa opýtať na predpisovanie iných liekov alebo spolu s odborníkom hľadať alternatívne spôsoby liečby.

Buďte opatrní, aby ste objavili symptómy, ktoré sa môžu objaviť po operácii, počas odpočinku počas rehabilitácie po úraze (najmä tých, ktoré postihujú dolné končatiny).

Ak máte dýchavičnosť, náhly kŕč v hrudníku, opuch nôh alebo rúk alebo dýchacie ťažkosti, musíte okamžite kontaktovať svojho lekára.

Ľudové opravné prostriedky

Pľúcna embólia je veľmi vážna a rýchlo sa rozvíjajúca choroba. V tomto ohľade nie je v žiadnom prípade prípustné použitie ľudových prostriedkov na liečbu. Recepty tradičných liečiteľov sa môžu použiť iba pri zotavení z liekov, ktoré lekár predpísal.

Počas obdobia zotavovania sa v zásade používajú prostriedky na posilnenie kardiovaskulárneho systému a na posilnenie imunity organizmu.

Tromboembolizmus sa týka podmienok, ktoré musíte rýchlo reagovať. Skúmajte vyššie uvedené príznaky, aby ste v prípade potreby dostali včas pomoc. Ťa žehnaj!

Tromboembolizmus pľúcnej artérie

Tromboembolizmus pľúcnej artérie (pľúcna embólia) je oklúziou pľúcnej tepny alebo jej vetvami trombotickými hmotami, čo vedie k život ohrozujúcim poruchám pľúcnej a systémovej hemodynamiky. Klasické príznaky pľúcnej embólie sú bolesti za hrudnou kosťou, zadusenie, cyanóza tváre a krku, kolaps, tachykardia. Na potvrdenie diagnózy pľúcnej embólie a diferenciálnej diagnózy s inými podobnými príznakmi sa vykonávajú EKG, pľúcny röntgen, echoCG, scintigrafia pľúc a angiopulmonografia. Liečba pľúcnej embólie zahŕňa trombolytickú a infúznu terapiu, inhaláciu kyslíka; ak je neúčinná, tromboembolikómia z pľúcnej artérie.

Tromboembolizmus pľúcnej artérie

Pľúcna embólia (PE) - náhle blokovanie vetvy alebo kmeňa pľúcnej artérie krvnou zrazeninou (embolus), ktorá sa vytvorí v pravej komore alebo predsiene srdca, v žilovom lôžku veľkého obehu a prinesená krvným obehom. Výsledkom je, že pľúcna embólia zastaví prívod krvi do pľúcneho tkaniva. Vývoj pľúcnej embólie dochádza často rýchlo a môže viesť k smrti pacienta.

Pľúcna embólia zabije 0,1% svetovej populácie. Asi 90% pacientov, ktorí zomreli na pľúcnu embóliu, v tom čase nemalo správnu diagnózu a nevykonala potrebnú liečbu. Medzi príčiny smrti populácie v dôsledku kardiovaskulárnych ochorení je PEH na treťom mieste po IHD a mŕtvici. Pľúcna embólia môže viesť k smrti v nekardiologickej patológii, ktorá vzniká po operáciách, úrazoch, pôrode. Pri včasnej optimálnej liečbe pľúcnej embólie existuje vysoká miera zníženia úmrtnosti na 2 - 8%.

Príčiny pľúcnej embólie

Najbežnejšie príčiny pľúcnej embólie sú:

 • hlboká žilová trombóza (DVT) nohy (70-90% prípadov), často sprevádzaná tromboflebitídou. Trombóza môže nastať v rovnakom čase hlboké a povrchné žily nohy
 • trombóza dolnej dutej žily a jej prítokov
 • kardiovaskulárne choroby predisponujúce k vzniku krvných zrazenín a pľúcnej embólie (ochorenie koronárnych artérií, aktívny reumatizmus s mitrálnou stenózou a fibriláciou predsiení, hypertenzia, infekčná endokarditída, kardiomyopatia a nereumatická myokarditída)
 • septický generalizovaný proces
 • onkologické ochorenia (najčastejšie pankreas, žalúdok, rakovina pľúc)
 • trombofília (zvýšená intravaskulárna trombóza v rozpore so systémom regulácie hemostázy)
 • antifosfolipidový syndróm - tvorba protilátok proti fosfolipidom krvných doštičiek, endotelových buniek a nervového tkaniva (autoimunitné reakcie); to je dokázané zvýšenou tendenciou k trombóze rôznych lokalizácií.

Rizikové faktory pre venóznu trombózu a pľúcnu embóliu sú:

 • dlhotrvajúci stav nehybnosti (odpočinok v posteli, častá a dlhotrvajúca cesta, cestovanie, paréza končatín), chronické kardiovaskulárne a respiračné zlyhanie sprevádzané pomalším prietokom krvi a venóznou stagnáciou.
 • pričom veľké množstvo diuretík (hromadná strata vody vedie k dehydratácii, zvýšenému hematokritu a viskozite krvi);
 • zhubné nádory - niektoré typy hemoblastózy, polycytémia vera (vysoký obsah červených krviniek a krvných doštičiek v krvi vedie k ich hyperagregácii a tvorbe krvných zrazenín);
 • dlhodobé užívanie určitých liekov (perorálna kontraceptíva, hormonálna substitučná liečba) zvyšuje zrážanlivosť krvi;
 • ochorenie kŕčových žíl (s kŕčovými žilkami dolných končatín, podmienky na stagnáciu venóznej krvi a tvorbu krvných zrazenín);
 • metabolické poruchy, hemostáza (hyperlipoproteinémia, obezita, diabetes, trombofília);
 • chirurgické a intravaskulárne invazívne postupy (napríklad centrálny katéter vo veľkej žilke);
 • arteriálna hypertenzia, kongestívne srdcové zlyhanie, mŕtvica, infarkt myokardu;
 • poranenia miechy, zlomeniny veľkých kostí;
 • chemoterapie;
 • tehotenstvo, pôrod, popôrodné obdobie;
 • fajčenie, vek, atď.

Klasifikácia TELA

V závislosti od lokalizácie tromboembolického procesu sa rozlišujú nasledujúce varianty pľúcnej embólie:

 • masívny (trombus je lokalizovaný v hlavnom trupu alebo v hlavných vetvách pľúcnej tepny)
 • embólia segmentálnych alebo lobárnych konárov pľúcnej artérie
 • embólia malých vetiev pľúcnej artérie (zvyčajne bilaterálne)

V závislosti od objemu odpojeného arteriálneho prietoku krvi počas pľúcnej embólie sa rozlišujú tieto formy:

 • malé (menej ako 25% pľúcnych ciev ovplyvnených) - sprevádzané nedostatkom dychu, pravá komora funguje normálne
 • submaximálna (submaximálna - objem postihnutých pľúcnych ciev od 30 do 50%), u ktorých má pacient dýchavičnosť, normálny krvný tlak, nedostatočnosť pravého komoru nie je veľmi výrazná
 • masívny (objem postihnutého pľúcneho krvného obehu viac ako 50%) - strata vedomia, hypotenzia, tachykardia, kardiogénny šok, pľúcna hypertenzia, akútne zlyhanie pravej komory
 • (objem prietoku krvi v pľúcach je vyšší ako 75%).

Pľúcna embólia môže byť závažná, mierna alebo mierna.

Klinický priebeh pľúcnej embólie môže byť:
 • akútne (fulminantné), keď dôjde k okamžitému a úplnému zablokovaniu hlavného kmeňa trombu alebo oboch hlavných vetiev pľúcnej artérie. Vyvinutie akútneho respiračného zlyhania, zastavenie dýchania, kolaps, ventrikulárna fibrilácia. Smrtelný výsledok sa vyskytne za pár minút, pľúcny infarkt nemá čas na rozvoj.
 • akútna, v ktorej dochádza k rýchlo sa zvyšujúcej obturate hlavných vetiev pľúcnej artérie a časti lobárneho alebo segmentálneho. Náhle sa začína, rýchlo postupuje, prejavujú sa príznaky respiračnej, srdcovej a mozgovej nedostatočnosti. Trvá maximálne 3 až 5 dní, komplikovaný vývojom pľúcneho infarktu.
 • subakútna (dlhotrvajúca) s trombózou veľkých a stredných vetiev pľúcnej artérie a rozvojom viacerých pľúcnych infarktov. Trvá niekoľko týždňov, pomaly postupuje, sprevádzané zvýšeným zlyhaním dýchacích ciest a pravej komory. Opakovaná tromboembolizácia sa môže vyskytnúť pri exacerbácii symptómov, ktoré často vedú k smrti.
 • chronické (recidivujúce), sprevádzané recidivujúcou trombózou lobárnych, segmentálnych vetví pľúcnej artérie. Zjavuje sa opakovaným pľúcnym infarktom alebo opakovaným pleuridom (zvyčajne bilaterálnym), ako aj postupným zvyšovaním hypertenzie pľúcneho obehu a rozvojom poruchy pravej komory. Často sa vyvíja v pooperačnom období na pozadí už existujúcich onkologických ochorení, kardiovaskulárnych ochorení.

Symptómy PE

Symptomatológia pľúcnej embólie závisí od počtu a veľkosti trombóznych pľúcnych artérií, rýchlosti tromboembólie, stupňa zastavenia prívodu krvi do pľúcneho tkaniva a počiatočného stavu pacienta. Pri pľúcnej embolizácii existuje široká škála klinických stavov: od takmer asymptomatického priebehu po náhlu smrť.

Klinické prejavy PE sú nešpecifické, môžu sa pozorovať pri iných pľúcnych a kardiovaskulárnych ochoreniach, ich hlavný rozdiel je ostrý, náhly nástup bez prítomnosti iných viditeľných príčin tohto stavu (kardiovaskulárne zlyhanie, infarkt myokardu, zápal pľúc atď.). Pre TELA v klasickej verzii je charakteristický počet syndrómov:

1. Cordial - vaskulárne:

 • akútna vaskulárna nedostatočnosť. Vyskytuje sa pokles krvného tlaku (kolaps, obehový šok), tachykardia. Srdcová frekvencia môže dosiahnuť viac ako 100 úderov. za minútu.
 • akútna koronárna insuficiencia (u 15-25% pacientov). To sa prejavuje náhlou silnou bolesťou za hrudnou kosťou inej povahy, ktorá trvá niekoľko minút až niekoľko hodín, fibrilácia predsiení, extrasystólia.
 • akútne pľúcne srdce. V dôsledku masívnej alebo submazívnej pľúcnej embólie; prejavuje sa tachykardiou, opuchom (pulzáciou) cervikálnych žíl, pozitívnym venóznym pulzom. Edém v akútnom pľúcnom srdci sa nevyvíja.
 • akútna cerebrovaskulárna nedostatočnosť. Cerebrálne alebo fokálne poruchy, cerebrálna hypoxia sa vyskytujú av ťažkej forme, cerebrálny edém, cerebrálne krvácanie. Vykazuje to závrat, tinitus, hlboké mdloby s kŕčmi, vracaním, bradykardiou alebo kómou. Môžu sa vyskytnúť psychomotorické agitácie, hemiparéza, polyneuritida, meningeálne príznaky.
 • akútne respiračné zlyhanie prejavuje dýchavičnosť (od pocitu nedostatku vzduchu až po veľmi výrazné prejavy). Počet dychov je viac ako 30-40 za minútu, pozoruje sa cyanóza, koža je šedohnedá, bledá.
 • mierny bronchospastický syndróm je sprevádzaný suchým pískaním.
 • pľúcny infarkt, infarktová pneumónia sa rozvíja 1 až 3 dni po pľúcnej embólii. Existujú sťažnosti na dýchavičnosť, kašeľ, bolesť v hrudi zo strany lézie, zhoršená dýchaním; hemoptýza, horúčka. Vyskytujú sa jemné prebublávané vlhké vlnky, hluk pleurálneho trenia. Pacienti s ťažkým srdcovým zlyhaním majú významné pleurálne výpotky.

3. Horúčkový syndróm - subfebril, febrilná telesná teplota. Súvisejú so zápalovými procesmi v pľúcach a pohrudnici. Doba trvania horúčky sa pohybuje od 2 do 12 dní.

4. Abdominálny syndróm je spôsobený akútnym, bolestivým opuchom pečene (v kombinácii s črevnou pareziou, peritoneálnym podráždením, štikaním). Vykazuje akútna bolesť v správnom hypochondriu, pálenie, zvracanie.

5. Imunologický syndróm (pulmonitída, recidivujúca pleuristika, kožná vyrážka podobná urtikárii, eozinofília, výskyt cirkulujúcich imunitných komplexov v krvi) sa vyvíja po 2-3 týždňoch choroby.

Komplikácie pľúcnej embólie

Akútna pľúcna embólia môže spôsobiť zástavu srdca a náhlu smrť. Keď sa spúšťajú kompenzačné mechanizmy, pacient okamžite nezomrie, ale v neprítomnosti liečby sa veľmi rýchlo rozvinie sekundárne hemodynamické poruchy. Kardiovaskulárne ochorenia pacienta významne znižujú kompenzačné schopnosti kardiovaskulárneho systému a zhoršujú prognózu.

Diagnóza pľúcnej embólie

Pri diagnostike pľúcnej embólie je hlavnou úlohou určiť umiestnenie krvných zrazenín v pľúcnych cievach, zhodnotiť stupeň poškodenia a závažnosť hemodynamických porúch, identifikovať zdroj tromboembólie, aby sa zabránilo opakovaniu.

Zložitosť diagnostiky pľúcnej embólie určuje potrebu takýchto pacientov nájsť v špeciálne vybavených cievnych oddeleniach, ktoré majú čo najširšie možnosti pre špeciálny výskum a liečbu. Všetci pacienti s podozrením na pľúcnu embóliu majú nasledujúce testy:

 • starostlivé sledovanie histórie, hodnotenie rizikových faktorov pre DVT / PE a klinické príznaky
 • všeobecné a biochemické vyšetrenie krvi a moču, analýza krvného plynu, koagulogram a plazmatický D-dimér (metóda diagnostiky žilových krvných zrazenín)
 • EKG v dynamike (aby sa vylúčil infarkt myokardu, perikarditída, zlyhanie srdca)
 • Röntgenové vyšetrenie pľúc (na vylúčenie pneumotoraxu, primárnej pneumónie, nádorov, zlomeniny rebier, pleurisy)
 • Echokardiografia (na zistenie zvýšeného tlaku v pľúcnej tepne, preťaženie pravého srdca, krvné zrazeniny v srdcových dutinách)
 • pľúcna scintigrafia (narušená perfúzia krvi cez pľúcne tkanivo indikuje pokles alebo absenciu prietoku krvi v dôsledku pľúcnej embólie)
 • angiopulmonografia (na presné stanovenie polohy a veľkosti krvnej zrazeniny)
 • USDG žily dolných končatín, kontrastná venografia (na identifikáciu zdroja tromboembolizmu)

Liečba pľúcnej embólie

Pacienti s pľúcnou embóliou sú umiestnení na jednotke intenzívnej starostlivosti. V prípade núdze je pacient úplne resuscitovaný. Ďalšia liečba pľúcnej embólie je zameraná na normalizáciu pľúcneho obehu, prevenciu chronickej pľúcnej hypertenzie.

Aby sa zabránilo opätovnému výskytu pľúcnej embólie, je potrebné dodržiavať prísne odpočinok v lôžku. Na udržanie okysličovania sa kyslík kontinuálne inhaluje. Masívna infúzna terapia sa vykonáva na zníženie viskozity krvi a na udržanie krvného tlaku.

V počiatočnom období bolo určené trombolytická liečba s cieľom čo najrýchlejšieho rozpustenia krvnej zrazeniny a obnovenia toku krvi v pľúcnej tepne. V budúcnosti sa na prevenciu opätovného výskytu pľúcnej embólie vykonáva heparínová liečba. V prípadoch infarktu a pneumónie je predpísaná antibiotická liečba.

V prípadoch masívnej pľúcnej embólie a neefektívnosti trombolýzy chirurgickí chirurgovia vykonávajú chirurgickú tromboembolektómiu (odstránenie trombu). Ako alternatíva k embolektómii sa používa fragmentácia tromboembolového katétra. Pri opakovanej pľúcnej embólii sa vytvára špeciálny filter vo vetvách pľúcnej artérie, dolnej vene cava.

Predpoveď a prevencia pľúcnej embólie

Pri skorom poskytovaní plného objemu starostlivosti o pacienta je prognóza na život priaznivá. Pri výrazných kardiovaskulárnych a respiračných ochoreniach na pozadí rozsiahlej pľúcnej embólie je úmrtnosť vyššia ako 30%. Polovica recidív pľúcnej embólie sa vyvinula u pacientov, ktorí nedostali antikoagulanciá. Včasná riadne vykonaná antikoagulačná liečba znižuje riziko pľúcnej embólie o polovicu.

Aby sa zabránilo tromboembolizmu, včasnej diagnostike a liečbe tromboflebitídy, je potrebné určiť nepriame antikoagulanciá pre pacientov v rizikových skupinách.

Potenciálna hrozba pre život - pľúcna embólia a jej prejavy

Pľúcna embólia je patologický stav, keď časť krvnej zrazeniny (embólia), ktorá sa oddelí od primárneho miesta jej formovania (často nohy alebo ramená), sa pohybuje cez krvné cievy a upcháva lumen pľúcnej tepny.

Ide o vážny problém, ktorý môže viesť k infarktu pľúcneho tkaniva, nízkym obsahom kyslíka v krvi, poškodeniu iných orgánov kvôli hladovaniu kyslíkom. Ak je embólia veľká alebo niekoľko vetiev pľúcnej tepny sú súčasne zablokované, môže to byť smrteľné.

Prečítajte si v tomto článku.

Príčiny

Najčastejšie krvná zrazenina spadá do systému pľúcnej tepny (lekárske označenie je pľúcna embólia) v dôsledku oddelenia od steny hlbokých žíl nohy. Podmienka známa ako hlboká žilová trombóza (DVT). Vo väčšine prípadov je tento proces dlhý, nie všetky zrazeniny sa okamžite otvoria a upchávajú tepny pľúc. Blokovanie cievy môže viesť k vzniku infarktu (smrť tkaniva). Postupné "zomieranie pľúc" vedie k zhoršeniu okysličenia (okysličenia) krvi, resp. Aj iných orgánov.

Pľúcna embólia, ktorej príčinou je v 9 z 10 prípadov tromboembólia (opísaná vyššie), môže byť dôsledkom zablokovania inými substrátmi, ktoré vstúpili do krvného obehu, napríklad:

 • kvapôčky tuku kostnej drene s zlomeninou tubulárnej kosti;
 • kolagén (zložka spojivového tkaniva) alebo fragment tkaniva v prípade poškodenia akéhokoľvek orgánu;
 • kus nádoru;
 • vzduchové bubliny.

Známky pľúcneho upchatia

Symptómy pľúcnej embólie u každého jednotlivého pacienta sa môžu značne líšiť, čo do veľkej miery závisí od počtu okludovaných ciev, ich kalibru a prítomnosti pacienta pred touto pľúcnou alebo kardiovaskulárnou patológiou.

Najbežnejšie príznaky blokovania cievy sú:

 • Prerušované, ťažkosti s dýchaním. Symptóm sa zvyčajne objaví náhle a vždy sa zhorší s najmenšou fyzickou aktivitou.
 • Bolesť na hrudníku. Niekedy to pripomína "srdcový ropucha" (bolesť za hrudnou kosťou), ako pri srdcovej infekcii, pri hlbokom nadýchaní sa zvyšuje, kašľa, keď sa mení pozícia tela.
 • Kašeľ, ktorý je pomerne často krvavý (spúta krvi v hlienu alebo je hnedá).

Pľúcna embólia sa môže prejaviť aj inými príznakmi, ktoré môžu byť vyjadrené nasledovne:

 • opuch a bolesť v nohách, spravidla v oboch, častejšie lokalizované v svaloch tela;
 • lepkavá koža, cyanóza (cyanóza) kože;
 • horúčka;
 • zvýšené potenie;
 • poruchy srdcového rytmu (rýchly alebo nepravidelný srdcový tep);
 • závraty;
 • kŕče.

Rizikové faktory

Určité ochorenia, liečebné postupy a určité stavy môžu prispieť k výskytu pľúcnej embólie. Patria medzi ne:

 • sedavý životný štýl;
 • dlhý odpočinok v posteli;
 • akékoľvek operácie a niektoré chirurgické zákroky;
 • nadváhou;
 • zavedený kardiostimulátor alebo venózna katetrizácia;
 • tehotenstvo a pôrod;
 • používanie antikoncepčných piluliek;
 • rodinná anamnéza;
 • fajčenie;
 • niektoré patologické stavy. Často sa pľúcna embólia vyskytuje u pacientov s aktívnym onkologickým procesom (najmä pri pankreatických, ovariálnych a pľúcnych karcinómoch). Pľúcna embólia spojená s nádormi sa môže vyskytnúť aj u pacientov, ktorí užívajú chemoterapiu alebo hormonálnu liečbu. Napríklad, táto situácia sa môže vyskytnúť u ženy s anamnézou rakoviny prsníka, ktorá užíva tamoxifen alebo raloxifén na profylaxiu. Ľudia trpiaci hypertenziou, ako aj zápalové ochorenia čriev (napríklad ulcerózna kolitída alebo Crohnova choroba) majú zvýšené riziko rozvoja tejto patológie.

Diagnóza pľúcnej tromboembólie

Pľúcna embólia je pomerne ťažko diagnostikovaná, najmä u pacientov, ktorí majú súčasne patológiu srdca a pľúc. Na stanovenie presnej diagnózy lekári niekedy predpisujú niekoľko štúdií, laboratórnych testov, ktoré umožňujú nielen potvrdiť embolizáciu, ale aj nájsť príčinu jej výskytu. Najčastejšie sa používajú tieto testy:

 • RTG hrudníka,
 • izotopové pľúcne skenovanie,
 • pľúcna angiografia,
 • spirálová počítačová tomografia (CT),
 • krvný test na D-dimér,
 • ultrazvuk
 • flebografia (röntgenové vyšetrenie žíl),
 • zobrazovanie pomocou magnetickej rezonancie (MRI),
 • krvné testy.

liečba

Liečba pľúcnej embólie má zabrániť ďalšiemu zvýšeniu krvných zrazenín a vzniku nových, čo je dôležité pri prevencii závažných komplikácií. K tomu použite lieky alebo chirurgické postupy:

 • Antikoagulanciá sú riedidlá krvi. Skupina liekov, ktorá zabraňuje tvorbe nových zrazenín a pomáha telu rozpustiť už vytvorené. Heparín je jedným z najčastejšie používaných antikoagulancií, ktorý sa používa ako intravenózne, tak subkutánne. Začne pôsobiť hneď po vstupe do tela, na rozdiel od perorálnych antikoagulancií, ako napríklad warfarínu. Novo vznikajúca trieda liekov v tejto skupine sú nové orálne antikoagulanciá: XARELTO (Rivaroxoban), PRADAXA (Dabgatran) a ELIKVIS (Apiksaban) sú skutočnou alternatívou k warfarínu. Tieto lieky účinkujú rýchlo a majú menej "nepredvídaných" interakcií s inými liekmi. Spravidla nie je potrebné duplikovať ich použitie heparínom. Avšak všetky antikoagulanciá majú vedľajší účinok - je možné závažné krvácanie.
 • Trombolytiká - riedidlá krvných zrazenín. Zvyčajne, keď sa tvorí krvná zrazenina v tele, sú spustené mechanizmy na jej rozpustenie. Trombolýzy po ich zavedení do žily tiež začnú rozpúšťať vzniknutú krvnú zrazeninu. Keďže tieto lieky môžu spôsobiť náhle a závažné krvácanie, zvyčajne sa používajú v život ohrozujúcich situáciách spojených s pľúcnou trombózou.
 • Odstránenie trombu. Ak je veľmi veľká (krvná zrazenina v pľúcach ohrozuje život pacienta), lekár môže navrhnúť jeho odstránenie flexibilným tenkým katétrom, ktorý je vložený do ciev.
 • Venózny filter. Pomocou endovaskulárneho postupu sú nainštalované špeciálne filtre v dolnej vene cava, ktoré zabraňujú pohybu krvných zrazenín z dolných končatín do pľúc. Venózny filter je inštalovaný pre tých pacientov, u ktorých je kontraindikované použitie antikoagulancií alebo v situáciách, keď ich účinok nie je dostatočne účinný.

prevencia

Pred vývojom sa môže zabrániť tromboembolizácii pľúcnej artérie. Aktivity začínajú prevenciou hlbokej venóznej trombózy dolných končatín (DVT). Ak má človek zvýšené riziko rozvoja HVT, mali by sa prijať všetky opatrenia na predchádzanie tomuto stavu. Ak osoba nikdy nemala hlbokú žilovú trombózu, ale existujú vyššie uvedené rizikové faktory pre pľúcnu embóliu, mali by ste sa postarať o nasledovné:

 • Počas dlhých výletov a leteckej dopravy musíte postarať sa o stagnujúce žily na nohách (pravidelne vykonávať cvičenia, ktoré zahŕňajú svaly dolných končatín).
 • V pooperačnom období, hneď ako sa lekár môže dostať z postele a chodiť, je potrebné sa aktívne zapojiť do navrhovanej komplexnej fyzickej námahy. Čím viac pohybov, tým menšia je šanca na zrážanie krvi.
 • Ak lekár predpisuje liek po operácii, ktorý zabraňuje tvorbe krvných zrazenín, musí sa tento predpis prísne dodržiavať.

Ak sa v minulosti vyskytla HBT alebo pľúcna embólia, mali by sa dodržať nasledujúce odporúčania, aby sa zabránilo tvorbe ďalších krvných zrazenín:

 • pravidelne navštevujte svojho lekára na preventívne prehliadky;
 • nezabudnite užiť liek predpísaný lekárom;
 • používať kompresné pančuchy na zabránenie ďalšieho zhoršenia chronickej nedostatočnosti žíl dolných končatín, ak to odporúčajú lekári;
 • Okamžite vyhľadajte lekársku pomoc, ak sa objavia príznaky hlbokej žilovej trombózy alebo pľúcnej embólie.

Pľúcna embólia sa najčastejšie vyskytuje v dôsledku odlúčenia časti krvných zrazenín vytvorených v nohách a jej prechodu do pľúcnej tepny, čo vedie k zablokovaniu toku krvi v určitej časti pľúc. Stav, ktorý často končí smrťou. Liečba spravidla závisí od závažnosti situácie, symptómov, ktoré sa objavili. Niektorí pacienti potrebujú okamžitú núdzovú starostlivosť, zatiaľ čo iní pacienti môžu byť liečení ambulantne. Ak máte podozrenie, že máte hlbokú žilovú tromboembolizmus, existujú príznaky pľúcnej embólie - okamžite sa poraďte s lekárom!

Pacienti s problémami žíl dolných končatín by v žiadnom prípade nemali nechať všetko prekonať. Komplikácie kŕčových žíl dolných končatín sú nebezpečné s ich dôsledkami. Aký druh Zistite si v našom článku.

Existujú rôzne dôvody, pre ktoré sa môže vyvinúť akútne srdcové zlyhanie. Tiež rozlišovať a tvorí, vrátane pľúc. Príznaky závisia od počiatočnej choroby. Diagnóza srdca je rozsiahla, liečba musí začať okamžite. Len intenzívna liečba pomôže zabrániť smrti.

S ostrým nárastom na vrchol hlbokých milovníkov potápania môže zrazu cítiť ostrú bolesť v hrudi, triaška. Môže to byť vzduchová embólia. Koľko vzduchu je na to potrebné? Kedy vzniká patológia a aké symptómy? Ako poskytnúť núdzovú starostlivosť a liečbu?

V medicíne sú stále niektoré nevyriešené choroby a jedným z nich je tuková embólia. Môže sa vyskytnúť pri zlomeninách, amputáciách, ktoré sa prejavujú v pľúcach, obličkových kapilárach. Čo je to syndróm? Ako sa lieči? Aké preventívne opatrenia existujú?

Nebezpečná pľúcna hypertenzia môže byť primárna a sekundárna, má rôzne stupne prejavu, existuje osobitná klasifikácia. Príčiny môžu byť v patológii srdca, vrodené. Symptómy - cyanóza, ťažkosti s dýchaním. Diagnóza je rôznorodá. Viac alebo menej pozitívna prognóza idiopatickej pľúcnej artérie.

Ak je diagnostikovaná pľúcna hypertenzia, liečba sa má začať skôr, aby sa zmiernil stav pacienta. Prípravky na sekundárnu alebo vysokú hypertenziu sú predpísané v komplexe. Ak metódy nepomohli, prognóza je nepriaznivá.

Veľmi nebezpečný plávajúci trombus je iný, pretože nesúvisí so stenou, ale voľne pláva cez žily dolnej vene cava v srdci. Na liečbu možno použiť rekanalizáciu.

Niekedy je ťažké zistiť, prečo sa u detí objavila pľúcna hypertenzia. Je obzvlášť ťažké, že sa na začiatku vyskytne u novorodencov. V nich sa považuje za primárne a sekundárne sa vyskytuje na pozadí CHD. Liečba je výnimočná bez operácie.

Vrodená drenáž pľúcnych žíl môže zabiť dieťa pred dosiahnutím veku jedného. U novorodencov je to úplné a čiastočné. Abnormálna drenáž u detí je determinovaná echokardiografiou, liečba je chirurgická.

Okrem Toho Čítal O Plavidlách

Plavidlá na tvári: hviezdy, retikulumy, pavúky.

Problémy s cievami pokožky tváre nemožno ani si všimnúť ani zameniť s ničím. Plavidlá, v ktorých sa zmeny vyskytli, niekedy vyzerajú ako tenké pruhy červenej alebo modrej farby, ktoré niekedy rozširujú desivé jasné škvrny.

Cholesterolové plaky - aké zviera?

Pred niekoľkými rokmi sa na celom svete začala kampaň na boj proti cholesterolu a cholesterolu. Aké sú tieto plaky cholesterolu a prečo sú také nebezpečné?Cholesterol je látka produkovaná telom z prichádzajúcich potravín.

Protrombínový index je normálny počas tehotenstva

protrombínProtrombín je jednou z najdôležitejších zložiek na zabezpečenie zrážania krvi. Protrombín je komplexný proteín v krvnej plazme, prekurzor trombínu.

Kompletná revízia bypassu koronárnych artérií: ako to ide, výsledky liečby

Z tohto článku sa dozviete, čo je chirurgia bypassu koronárnej artérie, úplné informácie o tom, čo bude človek musieť čeliť takým zásahom, ako aj ako dosiahnuť maximálny pozitívny výsledok takejto terapie.

Biochemická analýza krvi INR a PTI - čo je to?

Biochemická analýza krvi (koagulogram) zahŕňa špeciálnu štúdiu a analýzu krvného PTI, ako aj analýzu INR, ktoré sú ukazovateľmi stavu systému koagulácie ľudskej krvi.

SHEIA.RU

Zadné (predné) trifurkácia správnej vnútornej karotidovej tepny: čo to je Čo je trifurkácia správnej vnútornej krčnej tepnyTrifurkácia správnej vnútornej karotidovej tepny, čo je a ako sa vyskytuje normálny jav, sa stáva známym po vykonaní viacerých diagnostických postupov.