Z tohto článku sa dozviete: čo je nedostatočnosť mitrálnej chlopne, prečo sa vyvíja, ako sa prejavuje. Rozsah ochorenia a jeho črty. Ako sa zbaviť nedostatku mitrálnej chlopne.

Nedostatok mitrálnej chlopne je jeho porucha, pri ktorej nie sú jej ventily schopné úplne zatvoriť. Z tohto dôvodu dochádza k regurgitácii (spätný prietok krvi) z ľavej komory na ľavú predsieň.

Choroba je nebezpečná v tom, že vedie k zlyhaniu srdca, zhoršeniu krvného obehu a súvisiacim poruchám vnútorných orgánov.

Chyba ventilu môže byť úplne vyliečená chirurgickým zákrokom. Konzervatívna liečba - je to viac symptomatická.

K liečbe pracuje kardiológ, kardiolog a reumatológ.

dôvody

Ide o získanú chybu, ktorá nie je vrodená. Môže to byť spôsobené chorobami, ktoré poškodzujú spojivové tkanivá tela (pretože ventily sú tvorené spojivovým tkanivom), ochorenia srdca a anomálie samotného ventilu.

Možné príčiny ochorenia mitrálnej chlopne:

Symptómy, stupne a stupne

Ochorenie sa môže vyskytnúť v akútnych a chronických formách.

Akútna mitrálna nedostatočnosť nastáva vtedy, keď šliach šľachy alebo papilárne svaly prasknú počas infarktu alebo infekčnej endokarditídy, ako aj pri srdcových poraneniach.

Chronika sa postupne rozvíja (v 5 etapách) v dôsledku chronických ochorení, ako je reumatizmus, systémový lupus erythematosus, koronárna srdcová choroba a tiež patológia samotnej mitrálnej chlopne (jej prolaps, degenerácia).

Symptómy akútnej bikuspidálnej nedostatočnosti:

 • Prudký pokles krvného tlaku až kardiogénneho šoku.
 • Zlyhanie ľavej komory.
 • Pľúcny edém (prejavuje sa dusením, kašľom, sipotom, hlienom).
 • Predsieňové extrasystoly.
 • Fibrilácia predsiení.

Stupne mitrálnej nedostatočnosti

Na určenie závažnosti defektu môže byť echokardiografia (ultrazvuk srdca). Závisí od objemu krvi, ktorá sa dostáva späť do ľavej predsiene, a veľkosti otvoru, ktorý zostáva, keď sú ventilové lístky zatvorené.

Charakteristiky závažnosti:

Etapy choroby: charakteristiky a symptómy

V závislosti od závažnosti defektu, závažnosti porúch obehu a symptómov, ktoré trápia pacienta, existuje 5 fáz:

 1. Fáza kompenzácie. Je charakterizovaná nedostatočnosťou mitrálnej chlopne 1 stupeň (objem regurgitácie je nižší ako 30 ml). Poruchy obehu v malých a veľkých kruhoch chýbajú. Pacient netrápi žiadne príznaky. Choroba môže byť náhodne diagnostikovaná počas bežného fyzického vyšetrenia.
 2. Fáza subkompenzácie. Stupeň závažnosti z hľadiska EchoCG je mierny. Reverzný prietok krvi do ľavej predsiene vedie k jej rozšíreniu (dilatácii). Na kompenzáciu porúch obehu je ľavá komora nútená intenzívnejšie kontrahovať, čo vedie k jej zvýšeniu - hypertrofii. Pri intenzívnej fyzickej námahe sa objavuje dýchavičnosť a zvýšený srdcový tep, čo naznačuje mierne narušenie krvného obehu v pľúcnom (malom) kruhu. Môže sa vyskytnúť mierny opuch nôh (chodidiel a nôh).
 3. Fáza dekompenzácie. Závažnosť regurgitácie je 2-3. V tomto štádiu je krvný obeh narušený v malých i veľkých kruhoch. Toto je vyjadrené nedostatkom dychu počas fyzickej námahy, výrazným zvýšením ľavej komory, bolesťou v tlačení, bolesti alebo štepení v ľavej polovici hrudníka (zvyčajne po fyzickej námahe), zlyhaním periodického srdcového rytmu.
 4. Dystrofická etapa. Závažnosť je tretia (regurgitácia nad 60 ml alebo 50%). Funguje nielen ľavé, ale aj pravé srdcové komory. Hypertrofia oboch komôr môže byť detegovaná na echoCG alebo na RTG hrudníku. Značne narušený krvný obeh v oboch kruhoch. Z tohto dôvodu sa na nohách vyskytuje výrazný edém, bolesť v ľavom aj pravom hypochondriu (môže sa vyskytnúť v pokoji), dýchavičnosť po malom cvičení alebo v pokoji, záchvaty srdcovej astmy (udušenie, kašeľ). Objavia sa obličkové a pečeňové poruchy. V tomto štádiu môže byť trikuspidálna nedostatočnosť tiež pridaná k nedostatku mitrálnej chlopne.
 5. Terminálová fáza. Zodpovedá štádiu 3 chronického srdcového zlyhania. Fungovanie všetkých častí srdca je narušené. Srdce už nie je schopné správne dodávať všetkým orgánom krv. Pacient je rušený nedostatkom dýchania, častými záchvatmi srdcovej astmy, prerušením činnosti srdca, neznášanlivosťou na akúkoľvek fyzickú aktivitu, opuchom končatín a brucha, bolesťou v srdci, arytmiami (fibrilácia predsiení, predsieňovými extrasystoly). Nezvratne sa vyskytujú dystrofické zmeny vo vnútorných orgánoch (najmä v obličkách a pečeni). Predpoveď je mimoriadne nepriaznivá. Liečba je už neúčinná.

diagnostika

Na identifikáciu ochorenia sa používa jeden alebo niekoľko postupov:

 • normálna echokardiografia;
 • transesofageálna echokardiografia;
 • RTG hrudníka;
 • EKG.

liečba

Môže to byť chirurgické alebo lekárske. Avšak liečebná liečba nemôže úplne eliminovať patológiu. Mitrálna nedostatočnosť sa môže úplne vyliečiť iba chirurgicky.

Taktika liečby choroby

V akútnej forme mitrálnej nedostatočnosti sú lieky urýchlene zavedené na zmiernenie symptómov a potom sa vykonáva chirurgický zákrok.

V chronickej forme stratégia liečby závisí od štádia.

Liečba liečiv

Pri akútnej forme ochorenia sa pacientovi podávajú ako prvé pomocné látky nitráty (nitroglycerín) a inoglykidové inotropné lieky (napríklad Dobutamín). Potom sa vykoná núdzová operácia.

V chronickej forme by liečba mala byť zameraná na zlepšenie činnosti srdca a krvného obehu, ako aj na odstránenie základnej choroby.

Diuretiká, beta-blokátory, antagonisty aldosterónu, dusičnany, antiarytmiká, ACE inhibítory sa používajú na korigovanie porúch obehu. Ak sa zvýši riziko vzniku krvných zrazenín - protidoštičkové lieky.

Liečba základnej choroby, ktorá spôsobila patológiu mitrálnej chlopne:

Chirurgická liečba

Predpísaná je pre akútnu formu ochorenia, ako aj pre druhý a vyšší stupeň chronickej formy.

V modernej chirurgickej praxi sa používajú dva typy operácií:

 1. Plastový ventil. Jedná sa o rekonštrukciu vlastného ventilu (lemovanie jeho chvostov, akordy šľachy).
 2. Ochranný ventil. Je to jeho náhrada za protézu umelého alebo biologického pôvodu.

Tým, že sa operácia vykoná včas, je možné zabrániť ďalšej progresii defektu a súvisiacemu zlyhaniu srdca.

prevencia

Preventívne opatrenia spočívajú v liečbe základnej choroby ešte pred nástupom mitrálnej nedostatočnosti (včasná liečba endokarditídy antibiotikami, riadne podávanie liekov proti reumatizmu predpísaných lekárom atď.).

Vylúčte faktory, ktoré zvyšujú riziko srdcových ochorení: fajčenie, alkoholizmus, častá konzumácia tukov, slané a korenené jedlá, nesprávny pitný režim, nedostatok spánku, nízka pohyblivosť, obezita, stres, iracionálne rozloženie času na prácu a odpočinok.

Život s mitrálnou nedostatočnosťou

Ak je vada prvého stupňa závažnosti a je v štádiu kompenzácie, môžete to urobiť len pozorovaním lekára a užívaním minimálneho množstva liekov. Navštívte kardiológ a vykonajte echokardiografiu každých šesť mesiacov.

Fyzická aktivita v primeraných medziach nie je kontraindikovaná, ale súťažné atletické záťaže sú vylúčené v ľubovoľnej fáze nehody.

Pokiaľ ide o tehotenstvo, je možné v počiatočnom štádiu malformácie bez výrazných porúch obehu, ale doručenie sa uskutoční cisárskym rezom. Pri chorobe 2 a vyššie je úspešné tehotenstvo možné až po odstránení poruchy.

Po výmene ventilov postupujte podľa pravidiel zdravého životného štýlu, aby ste predišli kardiovaskulárnym ochoreniam. Ak v budúcnosti budete potrebovať nejaké operácie (vrátane zubných) alebo invazívnych diagnostických procedúr, varujte lekára vopred o protetickom ventile, pretože Vám budú predpísané špeciálne lieky na prevenciu zápalového procesu a krvných zrazenín v srdci.

výhľad

Prognóza závisí od príčiny zlozvyku.

 • Vo väčšine prípadov je to nepriaznivé, keďže hlavné ochorenia (reumatizmus, lupus, Marfanov syndróm, koronárne srdcové ochorenie) sa ťažko liečia a nemožno ich úplne zastaviť. Takto choroba môže viesť k iným léziam srdca, krvných ciev a vnútorných orgánov.
 • Ak bola chyba spôsobená endokarditídou alebo degeneratívnymi zmenami samotného ventilu, prognóza je užitočnejšia. Kúra je možná v prípade včasnej plastickej chirurgie alebo výmeny chlopne. Ustálená protéza bude trvať od 8 do 20 rokov alebo viac, v závislosti od odrody.
 • Prognóza ochorenia závažnosti 1, ktorá nie je sprevádzaná poruchami obehu, môže byť priaznivá. So správnou taktikou pozorovania, ako aj pri liečbe základnej choroby nemusí mitrálna nedostatočnosť postupovať mnoho rokov.

Mitrálna nedostatočnosť (nedostatok mitrálnej chlopne)

Mitrálna nedostatočnosť sa vzťahuje na získané srdcové ochorenie a je charakterizovaná léziou mitrálnych (bicuspidových) chlopní.

Mitrálna chlopňa pozostáva z spojivového tkaniva a nachádza sa vo vláknitom kruhu, pokrývajúcom atrioventrikulárny otvor medzi ľavým predsieňom a komorou. Normálne, keď je krv vytiahnutá z ľavej komory do aorty, jej ventily sú úplne blízko a zabraňujú spätnému toku krvi do átria. Mobilita a flexibilita ventilov zabezpečujú šnúry šľachy - vlákna, ktoré pochádzajú z vnútornej steny komory z papilárnych (papilárnych) svalov a sú pripojené k ventilom a podporujú ich.

Keď sa organická (zápalová, traumatická, nekrotická) lézia spojivového tkaniva chlopňových listov, chordov šľachy alebo papilárnych svalov mení ich tvar a štruktúra, v dôsledku čoho sa ventily nezapadajú tesne do seba a priestor medzi nimi preteká ( regurgitácia - stav, ktorý má negatívny vplyv na steny átria). Táto patológia ventilu sa nazýva porucha.

Nedostatok mitrálnej chlopne je ochorenie spôsobené organickou léziou srdca, počas ktorej sa vyskytujú hemodynamické poruchy (pohyb krvi v srdci av iných orgánoch) a závažné srdcové zlyhanie. Toto ochorenie v kombinácii s stenózou mitrálnej chlopne je najčastejšie medzi získanými srdcovými poruchami. Zároveň sa len zriedka vyskytuje izolovaná, takzvaná "čistá" mitrálna nedostatočnosť - iba v 2% prípadov všetkých získaných chýb.

Príčiny mitrálnej nedostatočnosti

V 75% prípadov je príčinou zlyhania reumatizmus, najmä opakované reumatické záchvaty, v iných prípadoch bakteriálna endokarditída a ateroskleróza vedú k malformácii. Veľmi zriedkavo môže akútna mitrálna nedostatočnosť spôsobiť akútny infarkt myokardu, srdcové zranenia s poškodením papilárnych svalov a prasknutie chordov šľachy.

Symptómy mitrálnej nedostatočnosti

Stupeň prejavu symptómov defektu závisí od klinického štádia ochorenia.

Vo fáze kompenzácie, ktorá môže trvať niekoľko rokov, a niekedy desaťročia, symptómy zvyčajne chýbajú. Pacient môže byť narušený zvýšenou únavou, slabosťou, chladom a chladnými končatinami.

Keďže zmeny v ventiloch ventilu postupujú, rovnako ako pri opakovaných reumatických záchvatoch, kompenzačné mechanizmy v srdci nestačia, preto začína fáza subkompenzácie. Počas cvičenia, ako je dlhé a rýchle chôdzi na dlhé vzdialenosti, aktívne chôdzu do schodov sa objaví dýchavičnosť, bolesť na ľavej strane hrudi, búšenie srdca (tachykardia), nepravidelné porúch srdcového rytmu srdca (zvyčajne fibrilácia predsiení). V tom istom čase pacient zaznamená opuch nôh a nôh.

V neskorších štádiách (dekompenzácia, ťažká dekompenzácia a terminál) sa sťažnosti týkajú charakteru trvalého a ruštia pacienta nielen počas bežných domácich aktivít, ale aj v pokoji. Dyspnoe môže byť prejavom "srdcovej" astmy a pľúcneho edému - pacient v polohe náchylnosti nemôže dýchať, je v polohe v polovici sedenia; existujú záchvaty dusivého kašľa s možnou hemoptýzou; opuch sa pozoruje nielen na končatinách, ale aj v celom tele; pacient má obavy z ťažkostí v správnom hypochondriu a nárastu objemu brucha v dôsledku výraznej stagnácie krvi v pečeni. Dystrofické zmeny vo vnútorných orgánoch sa vyvíjajú, pretože srdcový sval je tak vyčerpaný, že nie je schopný poskytnúť krv a tkanivá tela.

Diagnóza mitrálnej nedostatočnosti

V prípadoch, keď pacient nezaznamenáva prítomnosť sťažností z kardiovaskulárneho systému, diagnózu možno urobiť náhodou počas bežnej lekárskej prehliadky. Ak sa pacient v súvislosti s vyššie uvedenými sťažnosťami obráti na lekára, diagnóza sa stanoví v súlade s údajmi vyšetrenia pacienta.

Výsledky klinického vyšetrenia nám umožňujú predpokladať prítomnosť reumatického procesu s léziou srdcových ťažkostí a zhodnotenie pacientovej histórie pacienta; pri vyšetrení sa zistí cyanóza (modré klince na nechty, uši, nos, pery, v neskorých fázach celej tváre, končatín), opuch končatín a zvýšenie brucha; Na počúvaním hrudníka auscultated oslabenie 1 pitch systolický šelest na vrchole srdce - do tej miery, projekcia mitrálnej chlopne a stagnujúcich alebo prebublávania (pľúcny edém) šelesty v pľúcach. V laboratórnych štúdiách (všeobecné krvné a močové testy, biochemické krvné testy, imunologické krvné testy) sa určujú markery zápalu, ukazovatele zhoršenej funkcie pečene a obličiek a ukazovatele špecifické pre reumatizmus.

Pacientovi sú tiež priradené inštrumentálne metódy vyšetrenia: EKG a 24-hodinová EKG monitorujú poruchy rytmu, zvýšenie (hypertrofia) v počiatočných štádiách ľavého srdca a potom vpravo; Röntgenové lúče sú predpísané na identifikáciu zväčšeného srdcového tieňa a stagnáciu krvi v cievach pľúcneho tkaniva, najmä pri pľúcnom edéme.

Echokardiografia (ultrazvuk srdca) pomáha vizualizovať anatomické štruktúry srdca a potvrdiť diagnózu. Táto metóda umožňuje vyhodnotiť pohyblivosť chlopne, pre posúdenie porúch intrakardiálne prietoku krvi regurgitácia, sa meria insuficiencia frakcie, tlak v pľúcnej tepne pre určenie ejekčnú frakciu krvi do aorty, pre meranie efektívne oblasť otvoru regurgitácia. V závislosti od týchto indikátorov je nedostatok mitrálnej chlopne rozdelený do nasledujúcich stupňov:

- nevýznamná nedostatočnosť: podiel regurgitácie menej ako 30% (percento krvi sa vracia do ľavej predsiene objemu krvi v ľavej komore v čase jej zníženia); oblasť dierky, cez ktorú je krv vhadzovaná do atria menej ako 0,2 metrov štvorcových. cm; spätný prietok krvi v predsieni je umiestnený na letákoch ventilov a nedosahuje polovicu átria.
- závažný nedostatok: regurgitatívna frakcia 30-50%, oblasť otvorenia regurgitácie 0,2 - 0,4 m2. cm, prúd krvi naplní polovicu átria.
- závažné zlyhanie: regurgitatívna frakcia je viac ako 50%, plocha diery je väčšia ako 0,4 m2. viď, krvný obeh vyplní celé ľavej predsiene.

V nejasných prípadoch, ako aj kvôli nemožnosti vykonania ultrazvuku srdca cez prednú stenu hrudníka, môže byť predpísaná transesofageálna echokardiografia. Na stanovenie tolerancie cvičenia sa vykoná stresová echokardiografia - pred a po cvičení sa vykonáva ultrazvuk srdca.

Echokardiografia s dopplerovským vyšetrením. Na obrázku vpravo ukazuje šípka injekciu krvi do ľavej predsiene prostredníctvom mitrálnej chlopne (MK).

Rovnako ako pri mitrálnej stenóze, v ťažkých klinických situáciách s kontroverznými výsledkami vyšetrenia alebo pred chirurgickým zákrokom môže byť katetrizácia srdcových dutín predpísaná meraním tlakového rozdielu v jeho komorách. Ak pacient s touto poruchou má ischemickú srdcovú chorobu, lekár môže považovať za nevyhnutné mať koronárnu angiografiu (CAG) zavedením rádioaktívnej látky do koronárnych (srdcových) ciev a posúdenie ich priechodnosti.

Liečba mitrálnej nedostatočnosti

Liečba tejto choroby srdca zahŕňa vymenovanie liekov a radikálnu metódu liečenia poruchy - chirurgickú korekciu chlopne.

Nasledujúce skupiny liekov sa používajú pri liečbe drogami:

- Na zníženie celkovej periférnej rezistencie ciev, v ktorých má zväčšená ľavá komora krvným tlakom, sa predpisujú ACE inhibítory a betablokátory: perindopril 2-4 mg raz denne, fosinopril 10-40 mg jedenkrát denne; karvedilol 12,5 - 25 mg jedenkrát denne, bisoprolol 5 až 10 mg jedenkrát denne.
- obmedzenie prietoku krvi do natiahnutej pravej predsiene sú priradené dusičnany - prípravky nitroglycerínu a jeho analógy: nitrosprey sublingválne 1 - 3 dávky v ataky dušnosti alebo bolesť na hrudníku, kardiket 20-40 mg za 20 minút pred výkonom v počiatočnej fáze a každý deň od jednej do päťkrát denne v neskorších štádiách (s ťažkým dýchaním a častými epizódami pľúcneho edému).
- diuretiká (diuretiká) sú predpísané na zníženie celkového objemu krvného obehu a následne na vylúčenie preťaženia objemu srdca: indapamid 2,5 mg ráno, veroxpiron 100-200 mg ráno atď.
- antiagreganty a antikoagulanciá sú predpísané na zníženie krvných zrazenín a zvýšené zrážanie krvi: trombóza Ass 50 - 100 mg pri obede po jedle; Warfarín 2. 5 mg, Plavix 75 mg - dávka sa vypočítava individuálne pod prísnou kontrolou parametrov koagulácie krvi.
- v prítomnosti predsieňovej fibrilácie sa na obnovenie správneho rytmu (s paroxyzmálnou formou) používajú antiarytmiká - intravenózne polarizovať zmes, amiodarón, novoceaminid IV. Keď je predsieňová fibrilácia konštantná, predpisujú sa srdcové glykozidy (Korglikon, Strophanthin) a beta-blokátory.
- antibiotiká (bicilín, amoxicilín s kyselinou klavulanovou atď.) sa používajú na prevenciu opakujúcich sa reumatických záchvatov, ako aj pri vykonávaní invazívnych zásahov (pri zavedení tkaniva do tela).

Liečebný režim je nastavený individuálne pre každého pacienta ošetrujúcim lekárom.

Z chirurgických metód liečby sa používa ventilový plast (šnúry na lemovanie šliach, chordy šliach) a jeho protetiky.

Obrázok znázorňuje mechanickú protézu protetického ventilu.

Operácia je znázornená v druhom stupni malformácie (ťažká insuficiencia) av druhom a treťom štádiu toku procesu (sub- a dekompenzácia). V štádiu ťažkej dekompenzácie je použitie chirurgickej metódy liečby kontroverznou kvôli ťažkým všeobecným stavom a v terminálnom štádiu je operácia striktne kontraindikovaná.

Životný štýl s mitrálnou nedostatočnosťou

Pacient musí dodržiavať všeobecné zásady udržiavania zdravého životného štýlu, ako aj dodržiavať odporúčania lekára, ktoré sa používajú pri mnohých kardiologických ochoreniach - vylúčiť alkohol, fajčiť, mastné, vyprážané, korenené jedlá; obmedziť množstvo spotrebovanej kvapaliny a soli; spať veľa a často chodiť na čerstvom vzduchu.

Keď nastane otehotnenie, žena by mala byť monitorovaná srdcovým chirurgom spolu s pôrodníkom a kardiológa. V počiatočných štádiách as ťažkým stupňom vady sa môže zachrániť tehotenstvo a v prípadoch výrazných hemodynamických porúch je prísne kontraindikované. Dodávka bude s najväčšou pravdepodobnosťou vykonaná cisárskym rezom.

Komplikácie mitrálnej nedostatočnosti

Komplikácie bez liečby

V prípadoch, keď pacient nemá obavy o sťažnosti a stupeň defektu určený ultrazvukom srdca nie je ťažký, nedostatok liekov alebo chirurgického zákroku neovplyvňuje stav hemodynamiky. Ak sa pacient ukáže s aktívnymi ťažkosťami a diagnóza mitrálnej nedostatočnosti sa potvrdí alebo sa diagnostikuje závažný stupeň, nedostatok liečby vedie k porušeniu krvného obehu v tele a k funkcii kardiovaskulárneho systému. Bez korekcie srdcového svalu môže vyvinúť komplikácie, vrátane život ohrozujúci - kardiogénny šok, pľúcny edém, systémové tromboembolické choroby, záchvaty fibrilácia predsiení a rizikom vzniku krvných zrazenín a usadil ich v cievach mozgu, pľúc, čriev, srdca, do stehennej tepny. Komplikácie sú zriedkavejšie ako pri mitrálnej stenóze.

Komplikácie operácie

Rovnako ako pri akejkoľvek operácii existuje určité riziko operačného rizika pri protetike alebo plastike mitrálnej chlopne. Úmrtnosť po takýchto operáciách, podľa rôznych autorov, dosahuje 8-20%. Pacient môže tiež vyvinúť pooperačné komplikácie, ako je tvorba krvných zrazenín v dutinách srdca v dôsledku práce s mechanickými protézami, vývoj bakteriálneho zápalu na letákoch ventilov, vrátane umelého biologického, tvorba adhézií medzi ventilmi s vývojom zúženého ventilového otvoru (stenóza). Prevencia vzniku komplikácií je adekvátny predpis antikoagulačných liekov, antibiotická terapia v počiatočnom pooperačnom období, ako aj pri rôznych diagnostických a terapeutických opatreniach v iných oblastiach medicíny (katetrizácia močového mechúra, extrakcia - extrakcia zubov a iné zubné zákroky, gynekologické operácie atď.).,

výhľad

Dokonca aj pri absencii sťažností zo srdca pacienta je prognóza života nepriaznivá, pretože choroba postupuje s vývojom hemodynamických porúch, ktoré bez liečby vedú k závažnej dysfunkcii tela a k smrti.

Vďaka včasnej chirurgii a správnemu predpisovaniu liekov sa zvyšuje očakávaná dĺžka života, ako aj kvalita života.

Mitrálna nedostatočnosť

. alebo: nedostatočnosť mitrálnej chlopne, nedostatočnosť bikuspidálnej chlopne

Symptómy mitrálnej nedostatočnosti

 • Najskôr vysušený kašeľ, potom s pridaním spúta s krvnými pruhmi, sa objaví s nárastom závažnosti stagnácie krvi v pľúcach.
 • Dýchavičnosť - nastáva v dôsledku stagnácie krvi v pľúcach.
 • Palpitácie, pocit nepravidelného tepu srdca, blednutie srdce ťahy v ľavej polovici hrudníka - dochádza pri arytmia (srdcová arytmia) z dôvodu poškodenia srdcového svalu rovnakým postupom, ktorý nazýva mitrálnej nedostatočnosť (napríklad srdca, poranenia alebo myokarditída - zápal srdcového svalu ) a zmenou štruktúry átria.
 • Celková slabosť a znížený výkon - súvisia s poruchou distribúcie krvi v tele.

tvar

dôvody

 • Vrodená nedostatočnosť mitrálnej chlopne je celkom bežná. Vyskytuje sa v dôsledku vystavenia tela negatívnych faktorov tehotnej ženy (napríklad žiareniu alebo röntgenovému žiareniu, infekcii atď.). Varianty vrodenej nedostatočnosti mitrálnej chlopne:
  • Myxomatózna degenerácia (zvýšenie hrúbky a zníženie hustoty ventilových letákov) sa vyskytuje v rámci syndrómu dysplázie spojivového tkaniva (vrodená porucha syntézy bielkovín, ktorá má narušený vznik kolagénu a elastínových proteínov, ktoré tvoria štruktúru vnútorných orgánov). Myxomatózna degenerácia vedie predovšetkým k prolapsu mitrálnej chlopne (PMK - prehĺbenie jednej alebo oboch letákov mitrálnej chlopne do dutiny ľavej predsiene počas komorovej kontrakcie srdca);
  • anomálie (poruchy) štruktúry mitrálnej chlopne - napríklad štiepenie (rozdelenie na dve časti) predného letáku mitrálnej chlopne;
  • prvok štruktúry akordov (vlákna šľachy pripevňujúce papilárne svaly k srdcovému svalu) vo forme ich predĺženia alebo skracovania.
 • Získané organické (spojené so zmenami v ventilových letákoch) môžu mať nedostatočnosť mitrálnych chlopní z týchto dôvodov:
  • Reumatizmus (systémový (tj pri porážke rôznych orgánov a systémov tela) zápalové ochorenie s primárnou léziou srdca) je najčastejšou príčinou nedostatočnosti mitrálnej chlopne. Mitrálna nedostatočnosť s reumatizmom je vždy spojená s porážkou iných ventilov;
  • infekčná endokarditída (zápalové ochorenie sliznice srdca);
  • Chirurgická liečba mitrálnej chlopne: mitrálnej commissurotomy (chirurgické rozdelenie kondenzovaný mitrálnej chlopne) môže spôsobiť mitrálnej chlopne - tak zvýšenie prietoku krvi výslovne latentné pred mitrálnej nedostatočnosti;
  • uzavreté srdcové poranenie s prasknutím mitrálnej chlopne.
 • Získaný relatívny alebo funkčný (to znamená, že nie je spojený so zmenami v letákoch ventilov) sa môže vyskytnúť nedostatočnosť mitrálnej chlopne z nasledujúcich dôvodov.
  • Poraziť papilárne svaly (vnútorné svaly komorovej poskytuje pohybu ventily) v akútnym infarktom myokardu (smrť svalovej časti srdca následne po zastavenie toku krvi k nej) ľavej komory.
  • Chordové prerušenia (vlákna šľachy pripevňujúce papilárne svaly k srdcovej svalovine).
  • Rozšírenie vláknitého krúžku (tesný krúžok vo vnútri stien srdca, ku ktorému sú pripojené ventilové letáky) z nasledujúcich dôvodov:
   • myokarditída (zápal srdcového svalu);
   • dilatovaná kardiomyopatia (ochorenie srdca, pri ktorom dochádza k zvýšeniu jeho dutín a poklesu hrúbky srdcového svalu);
   • zvýšenie ľavej komory s dlhodobou existujúcou hypertenziou (pretrvávajúce zvýšenie krvného tlaku);
   • tvorba aneuryzmy (výčnelok steny) ľavej komory pod mitrálnou chlopňou v dôsledku infarktu myokardu ľavej komory;
   • obštrukcia prietoku krvi z ľavej komory (napríklad nádor alebo stenóza aorty - zúženie ústia aorty - počiatočná časť najväčšej cievy ľudského tela, ktorá prechádza z ľavej komory).

Kardiológ pomôže pri liečbe ochorení

diagnostika

 • Analýza histórie ochorenia a sťažností - ako dlho trpia dyspnoe, palpitácie, kašeľ (prvý suchý, potom spút s krvou), s ktorými pacient spája ich výskyt.
 • Analýza dejín života. Ukazuje sa, že pacient a jeho blízky príbuzní boli chorí, kto je pacient po profesii (či už bol v kontakte s infekčnými látkami), či boli infekčné choroby. V anamnéze môžu byť príznaky reumatického procesu, zápalových ochorení, poranenia hrudníka a nádorov.
 • Fyzikálne vyšetrenie. Pri vyšetrení je cyanóza (cyanóza) kože, "mitrálne splachovanie" (jasne červené sfarbenie tváre pacienta v dôsledku zhoršeného obohatenia krvi s kyslíkom), "srdcový hrb" je pulzujúci výčnelok vľavo od hrudnej kosti (centrálna kosť hrudníka, ku ktorej sú pripojené rebrá) v dôsledku výrazného zvýšenia ľavej srdcovej komory srdca. Keď je perkus (odbočenie) určený rozšírením srdca doľava. Počas auskultácie (počúvania) srdca sa v systole (obdobie kontrakcie komôr srdca) zistí hluk v hornej časti srdca.
 • Test krvi a moču. Vedené na identifikáciu zápalového procesu a súvisiacich ochorení.
 • Biochemická analýza krvi. Úroveň cholesterolu (tukovitej látky), cukru a celkovej krvnej bielkoviny, kreatinínu (produkt rozkladu proteínov), kyseliny močovej (produkt rozkladu purínov - látok z bunkového jadra) je určený na zistenie sprievodného poškodenia orgánov.
 • Imunologický krvný test. Obsah protilátok proti rôznym mikroorganizmom a srdcovým svalom (špeciálne proteíny produkované v tele, ktoré môžu zničiť cudzie látky alebo bunky tela) a hladinu C-reaktívneho proteínu (proteín, ktorého hladina stúpa v krvi počas akéhokoľvek zápalu) bude určená.
 • Elektrokardiografická štúdia (EKG) - umožňuje posúdiť rytmus srdcových tepien, prítomnosť srdcových arytmií (napríklad predčasné kontrakcie srdca), veľkosť srdca a jeho preťaženie. Pri nedostatku mitrálnej chlopne je najčastejšie zistiť nárast ľavej predsiene a ľavej komory na EKG.
 • Fungrokardiogram (metóda analýzy srdcového hluku) s nedostatočnosťou mitrálnej chlopne ukazuje prítomnosť systolického srdcového šumu (to znamená počas komorovej kontrakcie) pri projekcii bicuspidového ventilu.
 • Echokardiografia (EchoCG - ultrazvuk srdca) je hlavnou metódou na určenie stavu mitrálnej chlopne. Oblasť ľavého atrioventrikulárneho otvoru sa meria, letáky s mitrálnou chlopňou sa vyšetrujú na zmenu ich tvaru (napríklad zvrásnenie chvostov alebo prítomnosť medzier v nich), voľné uzatvorenie počas komorovej kontrakcie, prítomnosť vegetácií (prídavné konštrukcie na kohútich ventilov). Rovnako s EchoCG sa hodnotí veľkosť srdcových dutín a hrúbka ich steny, stav ostatných srdcových chlopní, zahustenie endokardu (vnútorná výstelka srdca) a prítomnosť tekutiny v perikarde (perikardiálny vak). Keď dopplerovská echokardiografia (ultrazvuková štúdia pohybu krvi cievami a komorami srdca) odhalila opačný tok krvi z ľavej komory na ľavú predsieň počas komorovej kontrakcie, ako aj zvýšený tlak v pľúcnych tepnách (cievy, ktoré prinášajú krv do pľúc).
 • Rádiografia hrudníka - posúdi veľkosť a umiestnenie srdca, menia konfiguráciu srdca (vyčnievanie srdcového tieňa pri projekcii ľavej predsiene a ľavej komory), objavenie stagnácie krvi v cievach pľúc.
 • Srdcová katetrizačná metóda je diagnostická metóda založená na zavedení katétrov (lekárske nástroje vo forme rúrky) do srdcovej dutiny a merania tlaku v ľavej predsieni av ľavej komore. Pri nedostatku mitrálnej chlopne sa tlak v ľavej predsieni stáva takmer rovnaký ako v ľavej komore.
 • Spirálová počítačová tomografia (CT), metóda založená na sérii röntgenových lúčov v rôznych hĺbkach a zobrazovanie magnetickou rezonanciou (MRI), metóda založená na zarovnaní vodných reťazcov pri vystavení silným ľudským magnetom na ľudskom tele poskytuje presný obraz srdca.
 • Koronarokardiografia (CCG) je metóda, pri ktorej sa do srdcových vlastných krvných ciev a srdcových dutín zavádza kontrast (farbivo), čo im umožňuje presne zobraziť a vyhodnotiť pohyb prietoku krvi. Pri plánovaní chirurgickej liečby poruchy alebo podozrenia na sprievodnú koronárnu chorobu srdca.

Liečba mitrálnej nedostatočnosti

 • Je potrebné liečiť základné ochorenie - príčiny nedostatočnosti mitrálnej chlopne.
 • Liečba liekom je indikovaná na komplikácie mitrálnej nedostatočnosti (napríklad liečba srdcového zlyhania, poruchy srdcového rytmu atď.).
 • Nedostatok mitrálnej chlopne zanedbateľného alebo mierneho stupňa nevyžaduje špeciálnu liečbu. V prípade závažnej a závažnej mitrálnej nedostatočnosti sa uskutočňuje chirurgická liečba: plastická chirurgia alebo náhrada mitrálnej chlopne.
 • Chirurgická liečba nedostatočnosti trikuspidálnej chlopne sa vykonáva výlučne v podmienkach umelého prekrvenia (počas operácie nie je to srdce, ktoré pumpuje krv v celom tele, ale elektrické čerpadlo). Typy operácií.
  • Plastická chirurgia (to znamená normalizácia prietoku krvi cez ľavý atrioventrikulárny otvor s ochranou vlastnej mitrálnej chlopne) sa uskutočňuje s nedostatočnosťou mitrálnej chlopne o 2-3 stupne a bez výrazných zmien v jej hrotoch. Možnosti plastickej chirurgie pre nedostatok mitrálnej chlopne:
   • (plastový ventil) vložením oporného krúžku na základňu mitrálnych chlopní. Krúžok pozostáva z kovovej základne, ktorá je pokrytá syntetickou tkaninou;
   • skrátenie akordov (vlákna šľachy pripevňujúce papilárne svaly na srdcový sval - vnútorné svaly srdca, ktoré zabezpečujú pohyb ventilov);
   • odstránenie časti predĺženej zadnej časti mitrálnej chlopne.
  • Protétika mitrálnej chlopne sa vykonáva iba s hrubými zmenami jej hrudiek alebo subvalvulárnych štruktúr, ako aj v prípade neefektívnosti už vykonanej ventilovej plastiky. Používajú sa dva typy protéz:
   • biologické protézy (vyrobené z aorty (teda najväčšej nádoby) zvierat), ktoré sa používajú u detí a žien, ktoré plánujú graviditu;
   • Mechanické ventily (vyrobené zo špeciálnych lekárskych kovových zliatin) sa používajú vo všetkých ostatných prípadoch.
 • Chirurgická liečba je kontraindikovaná za prítomnosti ireverzibilných sprievodných ochorení (ktoré nevyhnutne vedú k smrti v blízkej budúcnosti), ako aj pri ťažkom srdcovom zlyhaní, ktoré nie je možné liečiť.
 • Pooperačný manažment.
  • Po implantácii (implantácii) mechanickej protézy pacienti potrebujú konštantný príjem liekov zo skupiny nepriamych antikoagulancií (lieky, ktoré znižujú zrážanlivosť krvi blokovaním syntézy látok potrebných na zrážanie pečene).
  • Po implantácii biologickej protézy sa krátko uskutočňuje antikoagulačná liečba (1-3 mesiace).
  • Po plastickej ventile sa antikoagulačná liečba nevykonáva.

Komplikácie a následky

 • Komplikácie nedostatku mitrálnej chlopne:
  • Poruchy srdcového rytmu, najmä často fibrilácia predsiení (taká porucha srdcového rytmu, pri ktorej sa jednotlivé časti svalov predsiene navzájom nezávisle vzájomne zväčšujú) sa vyskytujú v dôsledku prerušenia normálneho pohybu elektrického pulzu v srdci;
  • atrioventrikulárne (AV), to znamená atrioventrikulárna blokáda - zhoršenie v priebehu elektrického impulzu z predsiene do komôr;
  • sekundárna infekčná endokarditída (zápal vnútorného obloženia srdca s poškodením jeho chlopní u pacienta s existujúcim ochorením srdca);
  • zlyhanie srdca (zníženie sily srdcových kontrakcií s nedostatočnou dodávkou krvi do orgánov);
  • pľúcna hypertenzia (zvýšený tlak v cievach pľúc v dôsledku stagnácie krvi v nich).
 • Pacienti, ktorí sú operovaní na nedostatok mitrálnej chlopne, môžu vyvinúť špecifické komplikácie:
  • Tromboembolizmus artérií vnútorných orgánov (uzáver trombom - krvná zrazenina - lúmen cievy, ktorý kŕmi orgánom, s trombom vytvoreným na inom mieste a vyvolaným prietokom krvi). Trombus sa u takýchto pacientov vytvára v oblasti pôsobenia (napríklad na ventily umelej chlopne alebo na švíkoch s plastovým ventilom). Ischemická mozgová príhoda (smrť časti mozgu spôsobená prerušením prietoku krvi) a mezenterická trombóza (smrť časti čreva v dôsledku zastavenia prietoku krvi) sú pre život najnebezpečnejšie;
  • infekčná endokarditída (zápal vnútornej výstelky srdca);
  • atrioventrikulárny blok (spomaľuje až úplné zastavenie pohybu elektrického impulzu z predsiene do komôr v prípade chirurgického poškodenia vodivých ciest);
  • paravalvulárne fistuly (erupcia časti stehov, ktoré majú umelú srdcovú chlopňu, s výskytom krvného toku za ventilom);
  • protézová trombóza (tvorba krvných zrazenín v oblasti protetických chlopní, narušenie normálneho prietoku krvi);
  • zničenie biologickej (vyrobenej z živočíšnych plavidiel) protézy s potrebou opätovnej prevádzky;
  • kalcifikácia biologickej protézy (ukladanie vápenatých solí do umelého srdcového chlopňa z tkanív zvierat, spôsobuje utesnenie ventilu a poškodenie jeho pohyblivosti).
 • Prognóza nedostatočného ventilu závisí od závažnosti základnej choroby, ktorá spôsobila toto srdcové ochorenie, ako aj od závažnosti defektu ventilu a od stavu myokardu (srdcového svalu).
  • So stredne ťažkou mitrálnou nedostatočnosťou zostáva pacientovo blaho a pracovná schopnosť niekoľko rokov.
  • Závažná mitrálna nedostatočnosť, ako aj zníženie sily srdcového svalu pomerne rýchlo vedú k rozvoju zlyhania srdca (vývoj stagnácie krvi v dôsledku zníženia srdcového výkonu). Viac ako 5 rokov, 9 z 10 pacientov žilo s prvou nedostatočnosťou mitrálnej chlopne, viac ako 10 rokov - každé štyri z piatich pacientov.

Prevencia mitrálnej nedostatočnosti

 • Primárna prevencia nedostatku mitrálnej chlopne (to znamená pred vznikom tejto srdcovej choroby).
  • Prevencia chorôb chlopní lézie, tj reumatické ochorenia (systémové (tj. S poškodenie rôznych orgánov a systémov tela), zápalové poruchy s prevažujúcou ochorenia srdca), infekčné endokarditídy (zápalové ochorenie vnútornej výstelky srdca), a ďalšie.
  • V prítomnosti ochorení zahŕňajúcich poškodenie chlopňového aparátu srdca sa môže zabrániť vzniku ochorenia srdca skorou účinnou liečbou.
  • Vytvrdzovanie tela (od detstva).
  • Liečba ložísk s chronickou infekciou:
   • v chronickej tonzilitíde (zápal mandlí) - chirurgické odstránenie mandlí;
   • v prípade zubného kazu (vznik zubného kazu pod pôsobením mikroorganizmov) - plnenie dutín atď.
 • Sekundárna profylaxia (tj u ľudí s rozvinutou nedostatočnosťou mitrálnej chlopne) má za cieľ zabrániť progresii poškodenia srdcovej chlopne a zhoršeniu funkcie čerpania srdca.
  • Konzervatívna liečba (tj bez chirurgického zákroku) pacientov s mitrálnou nedostatočnosťou. Používajú sa nasledujúce lieky:
   • diuretiká (diuretiká) - odstráňte prebytočnú tekutinu z tela;
   • inhibítory enzýmu konvertujúceho angiotenzín (ACE) - používané na prevenciu zlyhania srdca;
   • nitráty - rozširuje krvné cievy, zlepšuje tok krvi, znižuje tlak v cievach pľúc;
   • draselné prípravky - zlepšenie stavu srdcového svalu;
   • srdcové glykozidy (zvýšenie pevnosti srdcových sťahov, čo vzácny a rytmické kontrakcie srdca, sú použité iba pre fibriláciu predsiení - Tento porúch srdcového rytmu, v ktorom sú niektoré časti sieňach svalov zmluva na veľmi vysokej frekvencie) a prítomnosť zlyhania srdca (zníženie pevnosti srdcových sťahov s nedostatočnými prívod krvi do orgánov).
  • Prevencia opakovaného výskytu reumu sa vykonáva:
   • antibiotická terapia (použitie liekov zo skupiny antibiotík, ktoré potláčajú rast mikroorganizmov);
   • kalenie;
   • liečba ohniskov chronickej infekcie;
   • pravidelný dohľad nad reumatológa a kardiológa.
 • zdroje
 • Národné klinické pokyny All-ruskej vedeckej spoločnosti pre kardiológiu. Moskva, 2010. 592 s.
 • Gorbachenkov A.A., Pozdnyakov Yu.M. Valvulárne ochorenie srdca: mitrálna, aortálna, zlyhanie srdca. M.: GEOTAR-Media, 2007.
 • Makolkin V.I. Získané srdcové chyby. 4- vydanie. M.: GEOTAR-Media, 2008.
 • Pokyny pre ambulantnú polyklinickú kardiológiu. Pod. Ed. JN Belenkova, R.G. Oganov. M.: GEOTAR - Media, 2006. P.199-222.
 • Sprievodca kardiológiou. Výučba v 3 zväzkoch. Ed. GI Storozhakova, A.A. Gorbachenkova. M.: GEOTAR-Media, 2008.
 • Shostak N.A., Anichkov D.A., Klimenko A.A. Získané srdcové chyby. V knihe: Kardiológia: národné vedenie. Ed. JN Belenkova, R.G. Oganov. M.: GEOTAR-Media, 2007. str. 834-864.

Mitrálna nedostatočnosť

Mitrálna nedostatočnosť je ochorenie srdcového chlopne charakterizované neúplným uzáverom alebo prepadom ventilov ľavého atrioventrikulárneho ventilu počas systoly, čo je sprevádzané spätným patologickým prietokom krvi z ľavej komory do ľavej predsiene. Mitrálna nedostatočnosť vedie k dyspnoe, únave, palpitáciám, kašľu, hemoptýze, edému v nohách, ascitu. Diagnostický algoritmus na zistenie mitrálnej nedostatočnosti zahŕňa porovnanie údajov z auskultácie, ECG, PCG, röntgenového vyšetrenia, echokardiografie, katetrizácie srdca, ventrikulografie. Pri mitrálnej nedostatočnosti sa uskutočňuje lekárska terapia a kardiochirurgia (protetika alebo plastická mitrálna chlopňa).

Mitrálna nedostatočnosť

Nedostatok mitrálnej chlopne - vrodené alebo získané srdcové ochorenie v dôsledku poškodenia ventilových letákov, subvalvulárnych štruktúr, akordov alebo nadmerného pretiahnutia ventilového krúžku, čo vedie k regurgitácii mitrál. Izolovaná mitrálna nedostatočnosť v kardiológii je zriedka diagnostikovaná, ale v štruktúre kombinovaných a kombinovaných srdcových chýb sa vyskytuje v polovici prípadov.

Vo väčšine prípadov sa získaná mitrálna nedostatočnosť kombinuje s mitrálnou stenózou (kombinovaným ochorením mitrálnej chlopne) a poruchami aorty. Izolovaná kongenitálna mitrálna nedostatočnosť predstavuje 0,6% všetkých vrodených srdcových chýb; v zložitých chybách sa zvyčajne kombinuje s DMPP, VSD, otvoreným arteriálnym kanálikom a aortálnou koarkciou. U 5-6% zdravých jedincov sa tento alebo tento stupeň mitrálnej regurgitácie zistil pomocou EchoCG.

Príčiny mitrálnej nedostatočnosti

Akútna mitrálna nedostatočnosť sa môže vyvinúť ako dôsledok prerušenia papilárnych svalov, akordov šliach, roztrhnutia mitrálnej chlopne pri akútnom infarkte myokardu, tupého poškodenia srdca a infekčnej endokarditídy. Pretrhnutie papilárnych svalov v dôsledku infarktu myokardu je spojené s letálnym výsledkom v 80-90% prípadov.

Vývoj chronickej mitrálnej nedostatočnosti môže byť spôsobený poškodením chlopní pri systémových ochoreniach: reumatizme, sklerodermii, systémovom lupus erythematosus, Lefflerovej eozinofilnej endokarditíde. Reumatická choroba srdca spôsobuje asi 14% všetkých prípadov izolovanej mitrálnej nedostatočnosti.

Ischemická dysfunkcia mitrálneho komplexu sa pozoruje u 10% pacientov s post-infarkčnou kardiosklerózou. Mitrálna nedostatočnosť môže byť spôsobená prolapsom mitrálnej chlopne, trhaním, skrátením alebo predĺžením akordov šľachy a papilárnych svalov. V niektorých prípadoch je mitrálna nedostatočnosť dôsledkom systémových defektov spojivového tkaniva v systéme Marfan a Ehlers-Danlos.

Relatívna mitrálna nedostatočnosť sa vyvíja pri absencii poškodenia chlopňového aparátu počas dilatácie dutiny ľavej komory a rozšírenia vláknitého prstenca. Takéto zmeny sa vyskytujú pri dilatovanej kardiomyopatii, progresívnom priebehu arteriálnej hypertenzie a ochorenia koronárnych artérií, myokarditíde, aortálnej chorobe srdca. Kalcinácia chlopní, hypertrofická kardiomyopatia atď. Patrí medzi najčastejšie príčiny vzniku mitrálnej nedostatočnosti.

Vrodená mitrálna nedostatočnosť nastáva počas fenestrácie, delenia mitrálnych chlopní, deformity padáka ventilu.

Klasifikácia mitrálnej nedostatočnosti

Priebeh mitrálnej nedostatočnosti je akútny a chronický; etiológia - ischemická a neischemická.

Rozlišuje sa aj medzi organickou a funkčnou (relatívnou) mitrálnou nedostatočnosťou. Organické zlyhanie sa vyvíja pri štrukturálnej zmene samotnej mitrálnej chlopne alebo vlákien šľachy, ktoré ju drží. Funkčná mitrálna nedostatočnosť je zvyčajne výsledkom expanzie (mitralizácie) dutiny ľavej komory počas jej hemodynamického preťaženia spôsobeného chorobami myokardu.

Vzhľadom na závažnosť regurgitácie sú rozlíšené 4 stupne mitrálnej nedostatočnosti: s miernou mitrálnou regurgitáciou, stredne ťažkou a závažnou mitrálnou regurgitáciou.

V klinickom priebehu mitrálnej nedostatočnosti existujú tri etapy:

I (kompenzovaná fáza) - slabá mitrálna nedostatočnosť; mitrálna regurgitácia je 20-25% systolického krvného objemu. Mitrálna nedostatočnosť je kompenzovaná hyperfunkciou ľavého srdca.

II (subkompenzovaný stupeň) - mitrálna regurgitácia je 25-50% systolického krvného objemu. Zvýšila sa stasová krv v pľúcach a pomaly sa zvýšilo biventrikulárne preťaženie.

III (dekompenzovaná fáza) - výrazná nedostatočnosť mitrálnej chlopne. Návrat krvi do ľavej predsiene v systole je 50-90% systolického objemu. Celkové srdcové zlyhanie sa vyvíja.

Vlastnosti hemodynamiky pri mitrálnej nedostatočnosti

V dôsledku neúplného uzatvorenia kordov mitrálnej chlopne počas systoly vzniká regurgitantná vlna z ľavej komory na ľavej predsiene. Ak je reverzný tok krvi zanedbateľný, mitrálna nedostatočnosť je kompenzovaná zvýšenou prácou srdca s vývojom adaptačnej dilatácie a hyperfunkcie ľavej komory a izotonického typu ľavej predsiene. Tento mechanizmus môže dlhodobo obmedziť nárast tlaku v pľúcnom obehu.

Kompenzovaná hemodynamika pri mitrálnej nedostatočnosti je vyjadrená adekvátnym zvýšením mŕtvice a minútových objemov, poklesom konečného systolického objemu a absenciou pľúcnej hypertenzie.

Pri závažných formách mitrálnej nedostatočnosti prevažuje objem regurgitácie nad objemom cievnej mozgovej príhody, pričom sa minimálny objem srdca prudko zníži. Pravá komora, ktorá prežíva zvýšený stres, rýchlo hypertrofuje a dilatuje, čo vedie k vzniku závažného zlyhania pravej komory.

Pri akútnej mitrálnej nedostatočnosti nemá adekvátna kompenzačná dilatácia ľavého srdca čas na rozvoj. V tomto prípade je rýchly a významný nárast tlaku v pľúcnom obehu často sprevádzaný fatálnym pľúcnym edémom.

Symptómy mitrálnej nedostatočnosti

V období kompenzácie, ktorá môže trvať niekoľko rokov, je možná asymptomatická mitrálna nedostatočnosť. Vo fáze subkompenzácie sa objavujú subjektívne symptómy, ktoré sa prejavujú dýchavičnosťou, únavou, tachykardiou, angínou, kašľom, hemoptýzou. S rastom žilovej stagnácie v malom kruhu môžu nastať záchvaty srdcovej astmy v noci.

Vývoj zlyhania pravej komory sprevádza výskyt akrokyanózy, periférneho edému, zväčšenej pečene, opuchu krčných žíl, ascitu. Pri kompresii recidivujúceho laryngeálneho nervu rozšíreným ľavým predsieňom alebo pľúcnym kmeňom dochádza k chrapľavosti alebo afónii (Ortnerov syndróm). Vo štádiu dekompenzácie u viac ako polovice pacientov s mitrálnou nedostatočnosťou sa zisťuje predsieňová fibrilácia.

Diagnóza mitrálnej nedostatočnosti

Základné diagnostické údaje naznačujúce mitrálnu nedostatočnosť sa získajú počas dôkladného fyzikálneho vyšetrenia, potvrdeného elektrokardiografiou, fonokardiografiou, rádiografiou a röntgenovým vyšetrením hrudníka, echoCG a Dopplerovým vyšetrením srdca.

V dôsledku hypertrofie a dilatácie ľavej komory u pacientov s mitrálnou nedostatočnosťou sa objaví srdcový hrboľ, v medziklavikulárnej línii V-VI sa objaví roztrhnutý horný apikálny impulz, pulzácia v epigastriu. Perkusia je určená rozšírením hraníc srdcovej dullness vľavo, hore a vpravo (s úplným srdcovým zlyhaním). Auskultatívne príznaky mitrálnej nedostatočnosti oslabujú, niekedy úplná absencia tónu I na vrchole, systolický šelest nad vrcholom srdca, prízvuk a rozdelenie II tónu nad pľúcnu tepnu atď.

Informačný obsah fonokardiogramu je schopnosťou podrobne charakterizovať systolický šelest. EKG zmeny v mitrálnej nedostatočnosti naznačujú hypertrofiu ľavej predsiene a komory a pri pľúcnej hypertenzii hypertrofiu pravej komory. Na snímkach je zaznamenané zvýšenie ľavej kontúry srdca, v dôsledku čoho tieni srdca nadobúdajú trojuholníkový tvar, kongestívne korene pľúc.

Echokardiografia umožňuje určiť etiológiu mitrálnej nedostatočnosti, posúdiť jej závažnosť, prítomnosť komplikácií. Pomocou Dopplerovej echokardiografie je zistená regurgitácia cez mitrálny otvor, určuje sa jej intenzita a veľkosť, čo spoločne umožňuje posúdiť stupeň mitrálnej nedostatočnosti. Za prítomnosti fibrilácie predsiení sa na vyšetrenie krvných zrazenín v ľavej predsieni používa transesofageálna echokardiografia. Na hodnotenie závažnosti mitrálnej nedostatočnosti sa používa zvuk srdcových dutín a ľavá ventrikulografia.

Liečba mitrálnej nedostatočnosti

Pri akútnej mitrálnej nedostatočnosti je potrebné podanie diuretík a periférnych vazodilatancií. Na stabilizáciu hemodynamiky sa môže uskutočniť intra-aortálna balónová kontrapulzácia. Špeciálna liečba miernej asymptomatickej chronickej mitrálnej nedostatočnosti sa nevyžaduje. V subkompenzovanom štádiu sú predpisované ACE inhibítory, beta-blokátory, vazodilatanciá, srdcové glykozidy, diuretiká. Pri rozvoji fibrilácie predsiení sa používajú nepriame antikoagulanciá.

Pri mitrálnej nedostatočnosti strednej a závažnej závažnosti, ako aj pri výskyte sťažností je indikovaná srdcová chirurgia. Absencia kalcifikácie chlopní a uloží na zariadení pohyblivého ventilu umožňuje uchýliť k ventilových intervencií. - Plastická mitrálnej annuloplasty ventilu, skrátenie plastové akordy atď Napriek nízke riziko vzniku infekčnej endokarditídu a trombózu, ventil šetriace operácie sú často sprevádzané rekurentné mitrálnej regurgitácie, čo obmedzuje ich výkon pomerne úzky rozsah indikácií (prolaps mitrálnej chlopne, prerušenie ventilovej štruktúry, nedostatočnosť relatívneho ventilu, dilatácia ventilového krúžku, plánované tehotenstvo).

V prítomnosti kalcifikácie ventilu, výrazného zahustenia akordov, je indikované protetické ošetrenie mitrálnej chlopne biologickou alebo mechanickou protézou. Špecifickými pooperačnými komplikáciami v týchto prípadoch môžu byť tromboembolizmus, atrioventrikulárny blok, sekundárna infekčná endokarditída protézy, degeneratívne zmeny bioprotéz.

Prognóza a prevencia mitrálnej nedostatočnosti

Pokrok regurgitácie pri mitrálnej nedostatočnosti sa pozoruje u 5-10% pacientov. Päťročné prežitie je 80%, desaťročné - 60%. Ischemická povaha mitrálnej nedostatočnosti rýchlo vedie k vážnemu poškodeniu krvného obehu, zhoršuje prognózu a prežíva. Pooperačné relapsy mitrálnej nedostatočnosti sú možné.

Mitrálna nedostatočnosť mierneho a stredného stupňa nie je kontraindikáciou tehotenstva a pôrodu. Pri vysokom stupni nedostatkov je potrebné ďalšie testovanie s komplexným posúdením rizika. Pacienti s mitrálnou nedostatočnosťou majú pozorovať srdcový chirurg, kardiológ a reumatológ. Prevencia získanej nedostatočnosti mitrálnej chlopne je prevencia chorôb vedúcich k vzniku defektu, hlavne reumatizmu.

Okrem Toho Čítal O Plavidlách

Cievková dopplerografia: účel štúdie, príprava, osobitosti vykonávania a interpretácie výsledkov

Žily a tepny v našom tele predstavujú dôležitý obehový systém, prostredníctvom ktorého sa kyslík a ďalšie užitočné a živiny prepravujú do všetkých orgánov a tkanív.

Diéta s vysokým cholesterolom

Cholesterol sa vzťahuje na prospešné látky, ktoré sa podieľajú na metabolizme. Cholesterol vstupuje do tela z živočíšnych produktov.Cholesterol je lipofilný alkohol, zohráva úlohu pri tvorbe bunkových membrán pri syntéze určitých hormónov a vitamínov v iných metabolických procesoch.

Laserová terapia pre kŕčové žily alebo liečbu kŕčových žíl pomocou laseru, cena operácie na odstránenie

Moderná medicína a farmakológia ponúkajú širokú škálu metód a nástrojov na liečbu kŕčových žíl - ochorenie, pri ktorom sa steny krvných ciev zmierňujú, deformujú a strácajú elasticitu.

, ,,1,,,, ,,.,,.

Progresívna multifokálna leukoencefalopatia

Progresívna multifokálna leukoencefalopatia je zriedkavé demyelinizačné ochorenie spôsobené reaktiváciou vírusu JC, ktorý sa nachádza v tele väčšiny ľudí. Patológia sa vyskytuje na pozadí potlačenia imunity u pacientov s AIDS, hemoblastózou, dedičnými imunodeficienciami u pacientov, ktorí dostávajú imunosupresívnu liečbu.

Flebitis žily na rameno - liečba, spôsobuje

Liečba žalúdočných žíl by mala byť včasná.Flebitída je zápalový proces steny žily. V procese vzniku ochorenia sú steny ciev na ramene alebo na nohe po určitom období zápalu zničené.