Z tohto článku sa dozviete, aké sú príznaky prekurzorov a hlavné príznaky mŕtvice u žien. Prvá pomoc pre mozgovú príhodu pre seba a cudzinca.

Príznaky a príznaky mŕtvice u žien a mužov sú rovnaké, jediný rozdiel je v tom, že ženy častejšie nevenujú pozornosť predchodcom mŕtvice a nesú ich na nohách.

Symptómy - prekurzory mŕtvice u žien

Toto sú príznaky, ktoré nevyhnutne neznamenajú, že osoba bude určite mať mozgovú príhodu. Ak sa však objaví, okamžite vyhľadajte pomoc od lekára. Prekurzory mŕtvice naznačujú nedostatočný prísun krvi do mozgu. Ak sa neodvolávate na špecialistov včas, existuje vysoké riziko mŕtvice alebo prechodného ischemického záchvatu (TIA) mozgu (mikroskop).

 • časté záchvaty vertigo;
 • pretrvávajúce bolesti hlavy;
 • hučanie v ušiach;
 • zábudlivosť, rozptyľovanie;
 • necitlivosť ramien, nohy;
 • nepríjemnosť pohybu (zhoršená koordinácia).

Ak tieto príznaky nezmiznú v priebehu niekoľkých týždňov, obráťte sa na svojho kardiológa o pomoc pri identifikácii príčiny nedostatočného dodávania krvi do mozgu.

Hlavné prejavy mŕtvice

Sú to príznaky patológie, vďaka čomu si môžete poznať mŕtvicu sami.

Príznaky mŕtvice, prvé príznaky

Mŕtvica je deštruktívne narušenie normálneho zásobovania mozgu, čo spôsobuje smrť mozgového tkaniva kvôli nedostatku kyslíka a základných živín. Vyskytuje sa vtedy, keď sa zastaví alebo významne oslabuje prívod krvi do časti mozgu.

Keď časť nervových buniek zomrie, telo stratí jednu z funkcií, za ktoré mŕtve bunky zodpovedajú: paralýza, strata reči a iné závažné poruchy. Keď dôjde k zablokovaniu krvných ciev ischemická mozgová príhoda s ruptúrou - hemoragická.

Hlavnou metódou prevencie chorôb je prísna kontrola hlavných rizikových faktorov - vysoký krvný tlak, zlé návyky a zvýšené hladiny cholesterolu v krvi.

Príčiny mŕtvice

Príčinou mŕtvice je porušenie prietoku krvi do oblasti mozgu v dôsledku zablokovania (stenózy) alebo prasknutia mozgovej tepny. Najčastejšie sa vyskytuje mŕtvica u ľudí trpiacich srdcovými problémami alebo chorobami, ktoré vyvolávajú poruchy obehového systému.

Takmer 90 percent mozgových príhod je ischemických, čo je dôvodom, prečo je najčastejšou príčinou mozgová trombóza (blokácia artérie), ktorá sa vyskytuje najčastejšie pri ateroskleróze. Nedostatok prietoku krvi zbavuje mozgové bunky kyslíka a živín, bunky môžu zaniknúť počas niekoľkých minút.

V prípade hemoragickej formy sa steny defektnej tepny roztrhajú. Stáva sa oveľa menej často ako ischemické, ale nebezpečnejšie. Medzi provokujúce faktory patrí vysoký krvný tlak a slabé miesta v stenách krvných ciev (aneuryzma).

Ak charakterizovať ako celok, príčinou patológie je poškodenie nervových buniek umiestnených v mozgu a kontrola všetkých funkcií ľudského tela - to všetko vedie k vážnym následkom. Táto choroba je lídrom medzi príčinami ľudského postihnutia a patrí k tretím príčinám úmrtnosti.

Rizikové faktory

Mnoho faktorov môže zvýšiť riziko mŕtvice. Niektoré z týchto faktorov tiež zvyšujú riziko vzniku srdcových ochorení.

 • história príbuzných má mozgovú príhodu alebo infarkt myokardu;
 • vek 55 rokov a viac;
 • vysoký krvný tlak a cholesterol;
 • nadváha, diabetes, ateroskleróza;
 • zlé návyky - fajčenie, alkohol.

Je potrebné zamyslieť sa nad rizikom patológie v prítomnosti jedného z vyššie uvedených faktorov.

Prvé príznaky mŕtvice u žien a mužov

Pred nástupom cievnej mozgovej príhody sú príznaky prívodu krvi do mozgu takmer vždy pozorované. Predchodcom mŕtvice môže byť prechodné porušenie cerebrálnej cirkulácie alebo prechodný ischemický záchvat.

U žien a mužov sa to môže prejaviť takými príznakmi ako sú bolesti hlavy, závrat, slabosť. Ďalej sa môže vyskytnúť nauzea a vracanie.

Hemoragické - líši od ischemickej, že poškodenie a prasknutiu nádoby dochádza pri zvýšenom krvnom tlaku, vzhľadom k tomu, že arteriálnej steny v aterosklerózy cievnej nerovnomerne nosí. Ischemická choroba je hlbšia než hemoragická, preto sú príznaky ischemickej cievnej mozgovej príhody mazané, hladko alebo "blikajú".

Prvé príznaky mŕtvice u žien:

 • náhla strata videnia;
 • jasný nedostatok koordinácie;
 • stiahnutie sila z paží a nôh;
 • strata porozumenia slov alebo schopnosť jasne hovoriť;
 • znížená citlivosť;
 • hladké zvýšenie vyššie uvedených znakov.

Ženské mŕtvice, ktorých symptómy sú niekedy nekonvenčné na začiatku ochorenia, často sťažuje diagnostiku ochorenia predčasne, čo značne oneskoruje poskytovanie primeranej lekárskej starostlivosti.

Znaky mužského mŕtvice:

 • závažné bolesti hlavy môžu byť sprevádzané vracaním;
 • náhla slabosť a závrat;
 • obtiažnosť výslovnosti reči a vnímanie okolia;
 • rozmazané videnie;
 • zakalenie vedomia;

Ak patológia postihuje určitú časť mozgu, potom budú zlyhania v práci tej časti tela, za ktorú postihnutá oblasť bola zodpovedná.

Príznaky mŕtvice

Keď sa vyskytnú nasledujúce špecifické príznaky mozgovej príhody, musí sa naliehavo zavolať ambulancia. Pamätajte tiež, kedy tieto príznaky začali, pretože ich trvanie môže byť dôležité pre výber liečby.

 1. Požiadajte osobu, aby sa usmieval. S úderom úsmevu bude krivka.
 2. Požiadajte, aby ste držali svoje ruky zdvihnuté, s slabosťou svalov to nedá urobiť.
 3. Požiadajte postihnutého, aby urobil jednoduchú vetu. Počas útoku bude muž alebo žena hovoriť pomaly, zakaľovanie. Je to ako reč opitého človeka.
 4. Požiadať o vytiahnutie jazyka - jeho hrot sa odchyľuje od zamerania v mozgu.

Tieto symptómy sa spájajú s nasledujúcimi znakmi:

 1. Akútne bolesti hlavy bez akéhokoľvek pochopiteľného dôvodu;
 2. Rozmazané videnie v jednom alebo oboch očiach;
 3. Vznik neočakávanej slabosti;
 4. Nepochopenie reči;
 5. Čiastočná alebo úplná paralýza končatín.

Príznaky krátkodobého ischemického záchvatu sú rovnaké ako pri normálnej mŕtvici, ale trvá len niekoľko minút.

Prvá pomoc

Pacienti s akútnymi poruchami mozgového obehu by mali byť okamžite hospitalizovaní v nemocnici. Nezávislé opatrenia by sa mali vykonať bezprostredne pred príchodom lekára. Pri mŕtvici sú prvé minúty a hodiny choroby najdrahšie, pretože v tomto okamihu môže byť lekárska starostlivosť najúčinnejšia.

 1. Pacient položte na výšku a zdvihnite hlavu o 30 stupňov;
 2. Zabezpečte voľný prístup na čerstvý vzduch;
 3. Vyberte si oblečenie tak, aby nebránilo pohybu hrudníka;
 4. Pri zvracaní otočte hlavu obete na bok, aby sa zvracanie nedostalo do dýchacieho traktu.
 5. Ak je tlak zvýšený, poskytnite pacientovi potrebné lieky, ktoré zvyčajne užíva v takýchto prípadoch;
 6. Naliehavé zavolajte sanitku.

Po tejto chorobe potrebujú takmer všetci pacienti rehabilitáciu.

liečba

Liečba zdvihu je dlhý proces, ktorý pozostáva z rôznych liečebných postupov.

Predovšetkým by mala byť okamžitá hospitalizácia zameraná na stabilizáciu stavu pacienta. Okrem toho je pacientovi predpísaná oxygenoterapia, rehabilitačná liečba a rehabilitácia s využitím fyzikálnej terapie, masáže a fyzioterapie.

Po prvých krokoch sa liečba cievnej mozgovej príhody zameriava na pomoc pacientovi obnoviť jeho silu, funkcie a návrat do nezávislého života. Za týmto účelom existuje špeciálny rehabilitačný program pre ľudí, ktorí utrpeli mozgovú príhodu.

Účinky mŕtvice

Mŕtvica môže ďalej viesť k predĺženiu kómy, paralýze alebo pareze (svalovej slabosti) svalov na jednej strane alebo časti tela, poškodeniu intelektu a / alebo pamäti.

Najčastejšími účinkami sú:

 1. Najzávažnejšou komplikáciou je paralýza;
 2. Slabosť, stuhnutosť a bolesť svalov;
 3. Nedostatok koordinácie;
 4. Poruchy reči, ako je dysartéria a afázia;
 5. Tvorba tlakových vredov je proces smrti tkaniva v miestach, kde je koža pod tlakom;
 6. Problémy s pozornosťou, vnímaním informácií a pamäte;
 7. Porušenie urodynamiky.

Dôsledky mozgovej cirkulácie môžu byť dočasné aj nezvratné, pri ktorých dochádza ku konečnej smrti buniek.

Prevencia zdvihu

Primárnym významom pre prevenciu patológie je identifikácia rizikových faktorov, implementácia odporúčaní lekára a dodržiavanie zdravého životného štýlu.

 1. Meranie krvného tlaku pravidelne;
 2. Zníženie cholesterolu a nasýtených tukov vo vašej strave;
 3. Diéta bohatá na ovocie a zeleninu;
 4. Kontrola diabetu;
 5. Fyzická aktivita a kontrola hmotnosti.

Okrem toho, na prevenciu mozgovej príhody, lekári vám odporúčajú, aby ste sa zapojili do psychoregulácie, meditácie a sebaptize, ktoré zabránia stresu a depresii a tiež znížia psychický tlak.

Znaky blížiace sa cievnej mozgovej príhody. Čo robiť s mozgovou príhodou? Prvá pomoc

Takže sme už hovorili o tom, čo je mŕtvica, o mechanizmoch jej vývoja ao tom, ako tomu zabrániť. Ale čo robiť, ak nebolo možné zabrániť jeho vývoju? Toto bude prerokované. Ako sme už povedali, mŕtvica v preklade z latinčiny znamená "výkyv", čo znamená, že jeho výskyt je náhly.

Mŕtvica sa však vždy nevyskytuje náhle: najčastejšie jej predchádza niekoľko príznakov. Zvyčajne ide o vážne bolesti hlavy, ktoré sú najčastejšie sprevádzané blikajúcimi "muchami" pred očami. Okrem toho môže dôjsť k závratom, rôznym pocitom, ako je znecitlivenie špičiek prstov, mravčenie atď. Všetky tieto príznaky by mali upozorniť a vyvolať účinok.

Najprv musíte merať krvný tlak sami alebo s pomocou blízkych ľudí. Spravidla tieto príznaky signalizujú nielen hroziacu katastrofu mozgu, ale aj prudké zvýšenie krvného tlaku (hypertenzívna kríza). Hypertenzné krízy sú spravidla ukazovateľmi slabo zvolenej liečby arteriálnej hypertenzie alebo porušenia režimu liekov, ktoré znižujú krvný tlak.

Lieky používané v modernej kardiológii na liečbu pacientov s vysokým krvným tlakom nielen redukujú, ale tiež kontrolujú normálnu úroveň tlaku dlhú dobu, čím zabraňujú vzniku hypertenzných kríz, ktorých výsledkom môže byť mŕtvica. Ak je hladina krvného tlaku dlhší čas v normálnych hraniciach (takzvaná "normotenzívna zóna"), doktor môže znížiť dávku liekov, ale liečbu nezrušiť. Preto žiadnu iniciatívu v liečbe, inak môžete vyvolať mŕtvicu alebo infarkt myokardu.

Preto nie je to množstvo krvného tlaku, ktoré určuje vývoj hypertenznej krízy, ale kombinácia vysokého krvného tlaku a klinických príznakov, čo naznačuje nedostatočnú cirkuláciu v životne dôležitých orgánoch, mozgu a srdci. Hypertenzná kríza vyžaduje naliehavé alebo naliehavé zníženie krvného tlaku. V takomto prípade je potrebné urgentne zavolať záchrannú službu.

Pred príchodom tímu pre ambulancie je možné užívať lieky, ktoré znižujú tlak a nenarušujú fungovanie cieľových orgánov. Patria medzi ne drogy, ako napríklad kaptopril (synonymum: capoten), nifedipín (synonymum: corinfar), ako aj dobre známe klonidín. Kaptopril je dostupný v tabletách s obsahom 25 mg. Mali by ste užiť jednu kaptopril tabletu, dôkladne ju žuť a prehltnúť. Táto droga začne znižovať tlak v priebehu približne 10 minút, takže neočakávame okamžitý účinok. Ak sa tlak po 15 až 20 minútach nezníži, môžete užiť ďalšiu pilulku.

y. Ak nie je kaptopril, je účinný pri hypertenzných krízach nifedepín (Corinfar), ale pamätajte, že existujú dve formy tejto drogy - krátke (jednoduché) a dlhodobo pôsobiace (retard) formy. Corinfar-retard je vhodný len na liečbu hypertenzie a nie je vhodný na liečbu hypertenzných kríz. Jednoduchý korinfar (alebo nifedepín) sa v modernej kardiológii používa iba na zastavenie hypertenzívnych kríz a nie je vhodný na liečbu arteriálnej hypertenzie kvôli jej krátkej činnosti. Nifedepín (alebo jednoduchý corinfar) v tabletách s obsahom 10 mg sa vyrába.

V prípade hypertenznej krízy musíte zobrať jednu pilulku, dôkladne ju žuť a prehltnúť. Nástup účinku tejto drogy je o niečo neskôr ako účinok kaptoprilu - v priemere po 30 minútach. Ak teda po 40-45 minútach tlak neklesne, môžete si vziať ďalšiu pilulku.

Ak v kabíne domáceho lieku nebola kaptopril ani nifedipín, ale existuje aj klofelin, potom môžete užiť jednu tabletu klonidínu, podať ju pod jazyk a rozpustiť ako nitroglycerín. Nesnažte sa výrazne znížiť krvný tlak! Jeho pokles o 10-15 mm Hg. dostatočné na zníženie rizika komplikácií. Značný pokles tlaku je tiež nepriaznivý pre mozog, rovnako ako hypertenzívna kríza, a to musíme mať na pamäti.

Okrem prostriedkov na zníženie krvného tlaku sú potrebné aj lieky na prevenciu tvorby krvných zrazenín. Patrí sem dobre známy aspirín. Aby aspirín pracoval čo najskôr, je to nevyhnutné? pilulky brúsiť a prehĺtať? šálky varenej studenej vody. Ak máte ochorenie gastritídy alebo peptického vredu, môžete užívať rozpustný ("šumivý") aspirín - napríklad UPSA. Rozpustný aspirín sa rýchlo vstrebáva do krvného obehu a blokuje tvorbu krvných zrazenín v cievach.

Ak máte arteriálnu hypertenziu, stačí, aby ste v nej mali lieky na prvú pomoc, ako je uvedené vyššie. Jednoducho nie je potrebné hovoriť o potrebe monitorovania krvného tlaku. Dnes existuje veľa modelov tonometrov. Jedná sa o jednoduché monitory krvného tlaku nazývané sfygmomanometre, ako aj moderné poloautomatické a automatické monitory krvného tlaku. Váš lekár vám povie, ako merať tlak bežným tlakom. Spravidla je na meranie tlaku takýmto prístrojom potrebná vonkajšia pomoc, pretože Je potrebné zachytiť špeciálne zvukové efekty pomocou phonendoskopu, ktorý je súčasťou prístroja, na začiatku ktorého sa posudzuje hodnota systolického (alebo "horného") tlaku a na konci diastolického (alebo "nižšieho") tlaku.

Poloautomatické a automatické tonometre sú oveľa pohodlnejšie, pretože samotné zariadenie určuje tlakové hodnoty a zobrazuje ich na LCD obrazovke. Radil by som vám, aby ste si kúpili poloautomatický tonometer - stojí to oveľa menej ako "automata" a je veľmi jednoduché.

Jediný rozdiel od automatických monitorov krvného tlaku je potreba samovzdušnej manžety, ktorá je aplikovaná na rameno. V automatickom tonometri sa to robí kompresorom zabudovaným do zariadenia. Chcel by som vás varovať pred kúpou automatického monitoru krvného tlaku, ktorý sa aplikuje na zápästie - je vhodné ho použiť, ale dáva veľké chyby, t. nepresné čísla tlaku.

Hovorili sme o predsudkoch mŕtvice. Tieto symptómy však nie vždy predchádza mŕtvici. Niekedy môže dôjsť k rozvoju cievnej mozgovej príhody s relatívnou pohodou. Toto je zvyčajne výsledkom zablokovania lumen cievy krvnou zrazeninou vytvorenou na povrchu aterosklerotického plátu. Takáto zrazenina okamžite blokuje dutinu cievy a tým zastavuje tok krvi cez ňu. To vedie k vzniku ischemickej mŕtvice ("ischémia" - anémia). Ak prudký nárast krvného tlaku spôsobí prasknutie steny cievy, čo je uľahčené jeho aterosklerotickou léziou, dôjde k krvácaniu alebo hemoragickej mŕtvici. Čo bude odlišovať ischemickú cievnu mozgovú príhodu od hemoragickej reakcie?

Ischemická cievna mozgová príhoda sa vyvíja relatívne postupne, zatiaľ čo krvácanie sa vyskytuje náhle, okamžite. Ak sú pacienti s ischemickou cievnou mozgovou príhodou vedomí, potom hemoragická mŕtvica pokračuje so stratou vedomia - človek padá "ako vak" - to je takzvaný drop útok. Poviem vám o prípadoch ischemickej cievnej mozgovej príhody. Jeden pacient, ktorý sa prebudil ráno, pocítil tú nepríjemnosť v ľavej ruke a znecitlivenosť v ňom. Spájala to s tým, že "položila svoju ruku na ruku a zapojila sa do domácich prác. Postupne sa v ľavej nohe objavila necitlivosť, nepríjemnosť v nej. Keď sa blížila k svojmu manželovi, všimol si aj nepríjemnosť reči - "jazyk sa stratil." Všetky tieto udalosti sa vyskytli v priebehu 4,5 hodín. Ide o typický prípad ischemickej cievnej mozgovej príhody - klinický obraz ochorenia sa postupne rozvíjal.

Ako sme už povedali (pozri: "Mŕtvica: každý by mal vedieť"), príznaky, ktoré sa objavia počas mŕtvice, závisia od toho, kde sa v mozgu vyvinula katastrofa. Existuje jeden malý "trik": mŕtvica sa vyvíja na strane protiľahlej k tej, na ktorej sú klinické príznaky. Takže ak je pravá ruka nepríjemnosť alebo znecitlivenie, potom sa na ľavej strane rozvinula vaskulárna katastrofa mozgu. Čo môže byť iné ako uvedené príznaky?

Afázia - strata prejavu. Afazia je senzorická a motorická. Senzorická afázia je spojená s nedorozumením reči adresovanej pacientovi. Stáva sa ako cudzinec - nechápe, čo mu hovoríte. V motorickej afázii pacient nemôže hovoriť, aj keď rozumie reči. On môže odpovedať na otázky s kývnutím, odpovedať na kus papiera.

Agrafiya - strata písania. Je tiež senzorický a motorický. V zmyslovej agrárni stráca pacient schopnosť čítať. Ako malé dieťa sa pozrie do knihy, ale nedokáže čítať, čo je v ňom napísané. Motor agraphia je sprevádzaná stratou písomných zručností. V tomto prípade môže pacient čítať, ale nemôže napísať nič, pretože centrum zodpovedné za list je poškodené.

Apraxia - strata zručností získaných v procese života. Môže to byť napríklad neschopnosť samostatne otvoriť zámok, viazanie šnúrky atď. Apraxia je zvyčajne spojená s poškodením pravého hemisféra mozgu.

Všetky vyššie uvedené symptómy sú charakteristické pre takzvanú "veľkú" mŕtvicu. Okrem toho sa môže vyvinúť "malá" mŕtvica. Malá mŕtvica je jemnejšia ako veľká. Pri menšej mŕtvici sa vytvárajú malé miesta poškodenia mozgu - lakunárne infarkty. Úplná strata reči nie je pozorovaná a existujú jej kvalitatívne zmeny - napríklad neurčitosť, neurčitosť, skenovanie, "telegrafický" štýl.

Neexistuje ani úplná strata zručností pri písaní a iba zmena rukopisu - kaligrafický rukopis, ktorý existoval predtým, ako sa vývoj mŕtvice zmení na čmáranie. Ale lacunárne údery nie sú tak neškodné. Takže mnohé z nich pokračujú bez akýchkoľvek príznakov. V priebehu času sa v mozgu vytvára mnoho takýchto "dier", v dôsledku ktorých začína trpieť psychika - emocionálna nestabilita, hlúposť, extrémna forma - demencia. Lacunárne infarkty sú najčastejšie výsledkom nesprávne liečenej arteriálnej hypertenzie. Preto najdôležitejším spôsobom, ako zabrániť ich výskytu, je správna liečba hypertenzie.

Preto sme diskutovali o tom, ako sa mŕtvica prejavuje. Čo robiť, ak nešťastie postihlo niekoho z ľudí, ktorí sú blízko k vám? Musíte pamätať, že túto osobu môžete skutočne pomôcť. Keď mŕtvica tvorí postihnutú oblasť, v epicentru ktorej nervové bunky takmer okamžite zomrú. Ale na periférii tejto zóny sa bunky nachádzajú v "úžasnom" stave - zachovávajú si svoju životnú činnosť, ale minimalizujú spotrebu energie, pretože nedostatok kyslíka.

V dôsledku toho sa tieto bunky zdajú byť dočasne "vypnuté" a za výhodných podmienok môžu obnoviť svoju činnosť. Táto zóna sa nazýva "penumbra". Príroda nám poskytla krátky čas - asi 5 hodín na obnovenie funkcie týchto buniek. Po tejto dobe začínajú nervové bunky "penumbry" zomrieť.

Našou úlohou je čo najskôr obnoviť činnosť týchto buniek. Najprv musíte zavolať na ambulančnú brigádu. Čo robiť pred príchodom? Ak je pacient v stave, je potrebné ho utišiť. Vytvorte pacienta v pohodlnej a pohodlnej polohe, lepšie leží na chrbte a položte malý vankúš pod hlavu. Poskytnite dostatočný prívod kyslíka - je potrebné otvoriť vetracie otvory, okná. Odstrániteľné zubné protézy z ústnej dutiny sa musia odstrániť.

Pri nadmernom podráždení a hlienu jemne nakláňajte hlavu pacienta na stranu. Zabráňte náhlym pohybom hlavy. Monitorujte krvný tlak. Ak sa zvýši, postupujte podľa vyššie uvedených odporúčaní. Nesnažte sa výrazne znížiť tlak! Jeho optimálne zníženie sa považuje za 10-15 mm Hg, nie viac. Pamätajte si, že v akútnom období mozgovej príhody je použitie vazodilatátorov ako papaverín, nikoshpan, no-spa alebo kyselina nikotínová kontraindikované, pretože spôsobujú fenomén "krádeže": cievy sa dilatujú v neporušených oblastiach mozgu a krv sa spúšťa tam, zóny sa zhoršujú nedostatočne.

Existujú špeciálne lieky, ktoré dokážu ochrániť nervové bunky, ktoré sú v penumbre, a tým zabrániť ich smrti. Sú to drogy ako nootropil (piracetam), glycín a cerebrolyzín. Tieto lieky môžu byť pacientovi podané pred príchodom ambulancie, pretože sú bezpečné a nedávajú nežiaduce vedľajšie účinky.

Glycín - je potrebné dať pacientovi raz túto liečbu v dávke 1 gram - musí sa uchovávať v ústach až do úplnej resorpcie. Ak je človek v bezvedomí, potom sa liek môže rozpustiť vo vode a opatrne pipetovať do úst.

Nootropil (piracetam) sa používa vo veľkej dávke (10 gramov) - intramuskulárne injekčne, ale ak je rozpustná forma (spoločnosť UCB, môžete ju aplikovať dovnútra). Ak neviete, ako urobiť intramuskulárne alebo intravenózne injekcie, je lepšie čakať na posádku sanitky.

Cerebrolyzín - odporúča sa intramuskulárne injikovať 5 ml tohto lieku.

Použitie týchto liekov veľmi uľahčuje ďalší priebeh ochorenia, môže obmedziť rozsah mozgovej príhody, zvýšiť kompenzačnú adaptačnú rezervu a uľahčiť prepravu pacienta. Preto je dôležité mať tieto lieky vo vašej domácej súprave prvej pomoci pre pacientov trpiacich aterosklerózou a arteriálnou hypertenziou.

Keď príde tím pre ambulancie, lekár posúdi stav pacienta, mal by byť upozornený na lieky, ktoré ste dali pacientovi predtým, ako dorazila sanitka. V prípade potreby lekár zavedie nevyhnutné lieky, ktoré sú opísané vyššie a nevyhnutne hospitalizujú pacienta v neurologickej nemocnici. V nemocnici bude každá liečba zameraná na zabezpečenie normalizácie prietoku krvi v postihnutej oblasti.

K tomu použite lieky, ako je Cavinton (Vinpocetine), nimotop. Na obnovenie funkcie nervových buniek v oblasti perličiek sa použijú prípravky na metabolické pôsobenie - nootropil (piracetam), cerebrolyzín (cereblizovaný), encephabol, actovegin atď.

V poslednej dobe sa úspešne aplikoval nový liek - Huato bolusy. Jedná sa o základnú alebo základnú liečbu zameranú na obnovenie buniek, ktoré si zachovajú životaschopnosť, čo umožňuje obmedziť plochu cievnej mozgovej príhody a zabrániť opakovaným zraneniam. Okrem základnej liečby môže byť potrebná ďalšia liečba zameraná na zníženie krvného tlaku a normalizáciu funkcie srdca.

Preto je potrebné zabrániť vzniku mozgovej príhody v štádiu výskytu prekurzorov, ktoré sú markermi arteriálnej hypertenzie. Preto správna liečba hypertenzie výrazne znižuje riziko vaskulárnych nehôd v mozgu. Ak sa nešťastie nedá vyhnúť, je potrebné vynaložiť maximálne úsilie na to, aby bol pacient hospitalizovaný čo najskôr a aby sa prijali opatrenia na ochranu nervových buniek pred poškodením.

Ak má vaša rodina pacientku s arteriálnou hypertenziou alebo aterosklerózou, doplňte svoju lekársku súpravu s lekárňou prvej pomoci, ako je uvedené vyššie (kaptopril, nootropil alebo piracetam v ampuliach, cerebrolyzín alebo cerebrolyzát, glycín, aspirín - s výhodou rozpustný).

Poviem vám, ako pomôcť pacientovi s recidívou. Tu bude vaša pomoc veľmi cenná.

Mŕtvica - čo to je, prvé príznaky, príznaky u dospelých, príčiny, následky, liečba a prevencia mŕtvice

Čo je to? Mŕtvica je akútne porušenie cerebrálnej cirkulácie, čo vedie k pretrvávajúcemu poškodeniu mozgu. Môže byť ischemická alebo hemoragická. Patológia je sprevádzaná akútnym porušovaním cerebrálnej cirkulácie, vaskulárnej lézie a centrálneho nervového systému. Keď je narušený normálny prietok krvi, výživa nervových buniek mozgu sa zhoršuje a to je veľmi nebezpečné, pretože orgán funguje kvôli neustálemu zásobovaniu kyslíkom a glukózou.

Poďme sa pozrieť na to, aké znaky sú charakteristické pre mŕtvicu, prečo je dôležité pomôcť osobe v prvých minútach nástupu príznakov, ako aj možné dôsledky tejto choroby.

Čo je mŕtvica?

Mŕtvica je akútne poškodenie krvného obehu v mozgu, ktoré spôsobuje poškodenie a smrť nervových buniek.

Počas "terapeutického okienka" (podmienene tzv. Prvých 3 až 6 hodín po cievnej mozgovej príhode) možno terapeutickým manipuláciám zabrániť ireverzibilným účinkom ischémie a bunkovej smrti.

Mŕtvice sa nachádzajú u jedincov v širokom vekovom rozmedzí: vo veku 20-25 rokov až do vysokého veku.

 • Kontrikcia alebo upchatie krvných ciev v mozgu - ischemická mozgová príhoda;
 • Krvácanie v mozgu alebo v jeho mieche - hemoragická mŕtvica.

Frekvencia je pomerne vysoká a vek sa výrazne zvyšuje. Úmrtnosť (úmrtnosť) z mŕtvice zostáva veľmi vysoká. Cieľom liečby je obnovenie funkčnej aktivity neurónov, zníženie vplyvu kauzálnych faktorov a prevencia recidívy vaskulárnej katastrofy v tele. Po mŕtvici je veľmi dôležité rehabilitovať osobu.

Príznaky tejto choroby musia byť známe každému človeku, aby ste včas reagovali na katastrofu v mozgu a zavolajte posádku záchrannej zdravotnej služby pre seba alebo svojich blízkych. Poznanie základných príznakov môže zachrániť život niekoho.

Existujú 2 hlavné typy mŕtvice: ischemická a hemoragická. Majú zásadne odlišný mechanizmus vývoja a potrebujú radikálne odlišné prístupy k liečbe. Ischemická a hemoragická mŕtvica zodpovedá 80% a 20% celkovej populácie.

Ischemická mozgová príhoda

Ischemické poškodenie mozgu sa vyskytuje v 8 prípadoch z 10. Väčšinou trpia ľudia staršieho veku, po 60 rokoch, častejšie muži. Hlavným dôvodom je zablokovanie krvných ciev alebo ich dlhotrvajúci kŕč, ktorý vedie k zastaveniu krvi a k ​​hladovaniu kyslíkom. To vedie k smrti mozgových buniek.

Tento typ ochorenia sa môže rozvíjať častejšie v noci alebo ráno. Existuje tiež spojenie s predchádzajúcim zvýšeným emocionálnym (stresovým faktorom) alebo fyzickou námahou, užívaním alkoholu, stratou krvi alebo progresiou infekčného procesu alebo somatického ochorenia.

Hemoragická mŕtvica

Čo to je? Hemoragická mŕtvica je výsledkom krvácania do mozgovej látky po poškodení cievnych stien. Zhoršenie funkčnej aktivity a smrti neurocytov sa v tomto prípade vyskytuje hlavne v dôsledku ich kompresie hematómom.

Výskyt hemoragickej mozgovej príhody je hlavne spojený s difúznym alebo izolovaným cerebrálnym vaskulárnym ochorením, v dôsledku ktorého stráca cievna stena svoju elasticitu a stáva sa tenšou.

Často sprevádzaná stratou vedomia, rýchlejším rozvojom príznakov mŕtvice, vždy významné neurologické poruchy. To je spôsobené tým, že v tomto prípade je cerebrálny krvný obeh narušený v dôsledku pretrhnutia cievnej steny s vyliatím krvi a tvorbou hematómu alebo v dôsledku namočenia nervového tkaniva krvou.

V 5% prípadov mŕtvice nie je možné zistiť typ a mechanizmus vývoja. Bez ohľadu na typ mozgovej príhody sú jej dôsledky vždy rovnaké - ostrý, rýchlo sa rozvíjajúci dysfunkcia oblasti mozgu v dôsledku smrti časti jej neurocytárnych buniek.

Prvé príznaky mŕtvice u dospelých

Známky mŕtvice by mali byť známe všetkým ľuďom bez ohľadu na dostupnosť lekárskej výchovy. Tieto príznaky sú primárne spojené s porušením inervácie svalov hlavy a tela, takže ak máte podozrenie na mozgovú príhodu, požiadajte osobu, aby vykonala tri jednoduché úkony: úsmev, zdvihnite ruky, povedzte akékoľvek slovo alebo vetu.

U osoby, ktorá náhle pocítila "nevoľnosť", môžu byť navrhnuté cievne problémy pre nasledujúce príznaky, ktoré sa môžu považovať za prvé príznaky mŕtvice:

 • Necitlivosť oblastí tela (tvár, končatiny);
 • bolesť hlavy;
 • Strata kontroly nad životným prostredím;
 • Dvojité videnie a iné poškodenie zraku;
 • Nevoľnosť, vracanie, závrat;
 • Poruchy motivácie a citlivosti.

Stáva sa, že náhla udalosť nastane náhle, ale častejšie sa vyskytuje na pozadí prekurzorov. Napríklad v polovici prípadov je ischemickej mŕtvici predchádzať prechodné ischemické záchvaty (TIA).

Ak sa v posledných troch mesiacoch raz týždenne alebo častejšie objavia aspoň dva z nasledujúcich príznakov, je potrebná okamžitá lekárska pomoc:

 • Bolesť hlavy, ktorá nemá konkrétnu polohu a je spôsobená katastrofou spôsobenou únavou alebo počasím.
 • Vertigo, ktoré sa objaví v pokoji a zhoršuje pohyb.
 • Prítomnosť tinitu, trvalého aj prechodného.
 • "Pokles" pamäte na udalosti aktuálneho časového obdobia.
 • Zmeny intenzity výkonu a porúch spánku.

Tieto príznaky by sa mali považovať za predchodcu vývoja cievnej mozgovej príhody.

Ako rozpoznať mŕtvicu?

Ak chcete rozpoznať túto chorobu, venujte pozornosť nasledujúcim bodom:

 1. Pozrite sa bližšie, opýtajte sa, či osoba potrebuje pomoc. Človek môže odmietnuť pretože on sám nepochopil, čo sa s ním deje. Reč človeka s mŕtvicou bude ťažké.
 2. Požiadajte sa, aby sa usmieval, ak sú rohy pery umiestnené na inej línii a úsmev vidí podivne - to je príznak mŕtvice.
 3. Potrebujte ruky s osobou, ak došlo k mŕtvolu, potom bude handshake slabý. Môžete tiež požiadať, aby ste zvýšili svoje ruky. Jedna ruka spontánne spadne.

Pri identifikácii príznakov mŕtvice u osoby okamžite zavolajte sanitku. Čím skôr je poskytnutá kvalifikovaná pomoc, tým väčšia je šanca na odstránenie následkov tejto choroby.

príčiny

Lekári identifikujú dve hlavné príčiny mŕtvice. Ide o výskyt krvných zrazenín v obehovom systéme a prítomnosť plakov cholesterolu, ktoré môžu blokovať cievy. Útok sa môže vyskytnúť u zdravého človeka, ale táto pravdepodobnosť je extrémne nízka.

Patológia sa vyvíja ako komplikácia základného kardiovaskulárneho ochorenia, ako aj pod vplyvom nepriaznivých faktorov:

 • ateroskleróza mozgových ciev;
 • tromboembolické;
 • hypertenzia (arteriálna hypertenzia);
 • reumatické ochorenie srdca;
 • infarkt myokardu;
 • srdcová chirurgia;
 • konštantné napätie;
 • vaskulárne nádory;
 • užívanie určitých typov drog;
 • alkoholizmus;
 • fajčenie;
 • aneuryzma mozgovej tepny.

Vývoj komplikácie je možný aj na pozadí všeobecného blahobytu, často však dochádza k rozpadu kompenzačných mechanizmov v prípadoch, keď zaťaženie plavidiel presahuje určitú kritickú úroveň. Takéto situácie môžu byť spojené s každodenným životom, s prítomnosťou rôznych chorôb, s vonkajšími okolnosťami:

 • ostrý prechod z náchylnej polohy do pozície v stoji (niekedy stačí premiestniť sa do sediacej pozície);
 • husté jedlo;
 • horúci kúpeľ;
 • horúca sezóna;
 • zvýšený fyzický a duševný stres;
 • srdcové arytmie;
 • prudké zníženie krvného tlaku (najčastejšie pri pôsobení liekov).

Najčastejšou príčinou mŕtvice je však vysoký krvný tlak, 7 z 10 ľudí, ktorí trpia krvácaním, sú ľudia s hypertenziou (tlak vyšší ako 140 až 90), porušenie srdca. Dokonca aj neškodná fibrilácia predsiení spôsobuje krvné zrazeniny, ktoré vedú k zhoršenému prietoku krvi.

Príznaky mŕtvice

Klinické prejavy mŕtvice závisia od typu, umiestnenia a veľkosti lézie.

Príznaky mŕtvice u dospelých:

 • Známky blížiace sa cievnej mozgovej príhody začínajú bolesťami hlavy a závratmi, ktoré nie sú vysvetlené inými príčinami. Možná strata vedomia.
 • Strata schopnosti vyjadriť svoje myšlienky jasne slovami je jedným z charakteristických príznakov. Človek nemôže povedať nič konkrétne alebo dokonca opakovať jednoduchú frázu.
 • Pacient môže začať zvracať, rovnako ako otras mozgu.
 • Hluk v hlave.
 • Ubezpečuje sa, že osoba nevie alebo si nepamätá, kam ide, prečo potrebuje predmety, ktoré má v rukách. Vonkajšie sa to prejavuje rozptýlením a zmätkom.
 • Vizuálne sú príznaky porúch obehu v mozgu viditeľné na tvári osoby. Pacient sa nemôže usmievať, tvár je skreslená, snáď sa nedá zatvoriť viečko.

Existuje sedem hlavných príznakov pred mozgovou príhodou, ktorá presne indikuje ochorenie:

 • Wry tvár (asymetrický úsmev, skosené oko).
 • Nesúvislý prejav
 • Ospalosť (apatia).
 • Ohniskové akútne bolesti hlavy a tváre.
 • Rozmazané videnie
 • Paralýza končatín.
 • Koordinačná porucha.

Príznaky blížiacej sa cievnej mozgovej príhody môžu byť veľmi rôznorodé, takže by ste mali byť veľmi pozorní, aké symptómy sa vyskytujú pred mŕtvicou u ľudí.

 • náhla strata vedomia
 • generalizované kŕče
 • respiračné zlyhanie s ohniskovými príznakmi a neurologickými poruchami v budúcnosti (poruchy reči, citlivosť, koordinácia pohybu, epileptické záchvaty).

Okrem toho, počas ischemického záchvatu u ľudí môže dôjsť k zhoršeniu reflexu prehĺtania a reči. Preto môže pacient začať koktať, nie jasne.

Kvôli porušeniu chrbtice (stavcov) môže pacient vyvinúť nedostatok koordinácie, takže sa nebude môcť pohybovať samostatne alebo dokonca sedieť.

 • Strata vedomia v čase skoku krvného tlaku (na pozadí krízy, zaťaženia - emocionálne alebo fyzické);
 • Vegetatívne príznaky (potenie, horúčka, návaly tváre, menej často - bledá pokožka);
 • Zhoršené dýchanie a srdcová frekvencia;
 • Možno vývoj kómy.

Stojí za to zvážiť, že ak existujú známky mozgovej príhody, čas nevratných zmien v mozgu už začal jeho odpočítavanie. Tieto 3-6 hodiny, ktoré majú vykonať obnovenie poškodenia krvného obehu a boj o zníženie postihnutej oblasti, sa znižujú o minútu.

Ak symptómy mŕtvice úplne zmiznú v období až 24 hodín po nástupe jej klinických prejavov, potom to nie je mŕtvica, ale prechodné porušenie cerebrálnej cirkulácie (prechodný ischemický záchvat alebo hypertenzná mozgová kríza).

Prvá pomoc

Pri mŕtvom mozgu cerebrálne krvácanie vyžaduje okamžitú odpoveď na jeho výskyt, a preto po nástupe prvých príznakov je potrebné vykonať nasledujúce kroky:

 1. Pacienta položte tak, aby jeho hlava bola zvýšená o približne 30 °.
 2. Ak je pacient v bezvedomí a je na podlahe, presuňte ho do pohodlnejšej polohy.
 3. Ak má pacient predpoklady na zvracanie, otočte hlavu na bok, aby sa zvracanie nedostalo do dýchacieho systému.
 4. Je potrebné pochopiť, ako sa zmení pulz a krvný tlak u chorého človeka. Ak je to možné, musíte tieto indikátory skontrolovať a zapamätať si ich.
 5. Keď príde tím ambulancie, lekári potrebujú uviesť, ako začali problémy, ako veľmi sa začal cítiť a vyzeral zle, a aké pilulky urobil.

Spolu s odporúčaniami pre prvú pomoc pri mozgovej príhode by ste si mali pamätať, čo absolútne nemôžete urobiť:

 • presuňte osobu alebo posuňte ho do postele (je lepšie ho opustiť tam, kde k útoku došlo);
 • používať amoniak na uvedenie pacienta do vedomia;
 • silou držať končatiny v prípade kŕčov;
 • dajte pacientovi lieky v tabletkách alebo kapsulách, ktoré sa môžu zaseknúť v dýchacích cestách (najmä ak má dysreguláciu prehltnutia).

účinky

Najcharakteristickejšie problémy, ktoré vzniknú po zdvihu, zahŕňajú nasledujúce:

 • Oslabenie alebo ochrnutie končatín. Najčastejšie sa prejavuje paralýza jednej polovici tela. Imobilizácia môže byť úplná alebo čiastočná.
 • Spasticity svaly. Končatina je držaná v jednej polohe, kĺby môžu postupne atrofovať.
 • Problémy rečového aparátu: nesúrodosť a nesúdržnosť reči.
 • Dysfágia - porušenie funkcie prehĺtania.
 • Zhoršenie videnia: čiastočná strata zraku, bifurkácia, zníženie rozsahu pokrytia.
 • Dysfunkcia čriev a močového mechúra: močová inkontinencia alebo naopak neschopnosť vylučovať ju.
 • Duševné patológie: depresia, strach, nadmerná emocionalita.
 • Epilepsia.
 • poruchy reči;
 • nemožnosť logického riešenia úlohy;
 • neschopnosť analyzovať situáciu;
 • zhoršená schopnosť pohybovať sa pravou rukou a / alebo nohou;
 • zmena citlivosti z tej istej strany (vpravo) - necitlivosť, parestézie;
 • depresívna nálada a iné duševné zmeny.
 • chabá pamäť, zatiaľ čo reč zostáva spravidla normálna;
 • paréza a paralýza na ľavej strane tela;
 • emočná chudoba;
 • vzhľad patologických fantázií atď.

Znaky kómy

Kóma po údere mŕtvice sa vyvinie dosť rýchlo, akútne a má nasledovné príznaky:

 • Muž náhle padol
 • Jeho tvár sa zmenila na fialovo-červenú.
 • Dýchanie sa stalo hlučným dýchaním
 • Pulz sa stál, BP sa zvýšil
 • Očné bulvy sa odvrátili
 • Žiaci sa zúžili alebo stali nerovnými
 • Reakcia žiakov na svetlo sa stala letargickou
 • Znížený svalový tonus
 • Poruchy panvových orgánov (inkontinencia moču)

Koľko rokov žije po mozgovej príhode?

Táto otázka nemá žiadnu definitívnu odpoveď. Smrť môže nastať ihneď po mŕtvici. Je však možné a dlhé, relatívne plné života po celé desaťročia.

Medzitým sa zistilo, že úmrtnosť po úderoch je:

 • Počas prvého mesiaca - 35%;
 • Počas prvého roka - asi 50%.

Prognóza výsledku cievnej mozgovej príhody závisí od mnohých faktorov vrátane:

 • Vek pacienta;
 • Zdravotný stav pred úderom;
 • Kvalita života pred a po mŕtvici;
 • Dodržiavanie rehabilitačného obdobia;
 • Úplnosť príčin mŕtvice;
 • Prítomnosť sprievodných chronických ochorení;
 • Prítomnosť stresových faktorov.

diagnostika

Diagnostické opatrenia zahŕňajú:

 • Inšpekcia. Test SPD. Vyjadruje prvé tri kroky, ktoré pacient musí vykonať: usmievajte sa, hovorte a pokúste sa zdvihnúť jeho ruku.
 • Posúdenie celkového stavu pacienta lekárom.
 • Predpísané je presné a operatívne vyšetrenie pacienta, pomôže liečba magnetickou rezonanciou alebo počítačová tomografia.
 • Lumbálna punkcia odlíši cerebrálne krvácanie od iných patologických stavov mozgu.
 • Počítačové zobrazovanie a zobrazovanie pomocou magnetickej rezonancie sa používajú na zistenie prítomnosti mozgovej príhody, objasnenie jej povahy (ischemickej alebo hemoragickej), postihnutej oblasti, ako aj na vylúčenie iných ochorení s podobnými symptómami.

Liečba a rehabilitácia po mŕtvici

Optimálne podmienky hospitalizácie a začiatku liečby sú prvé 3 hodiny od začiatku klinických prejavov. Liečba v akútnom období sa uskutočňuje na oddeleniach intenzívnej starostlivosti špecializovaných neurologických oddelení, potom sa pacient prenesie do ranej rehabilitačnej jednotky. Pred stanovením typu mŕtvice sa vykoná základná nediferencovaná liečba po presnej diagnostike - špecializovanej liečbe a následnej dlhodobej rehabilitácii.

Liečba po mŕtvici zahŕňa:

 • uskutočnenie kurzu vaskulárnej liečby,
 • používanie liekov, ktoré zlepšujú metabolizmus mozgu,
 • kyslíkovou terapiou
 • rehabilitačná liečba alebo rehabilitácia (fyzioterapia, fyzikálna terapia, masáž).

V prípade záchvatu ihneď zavolajte sanitku! Ak neposkytnete okamžitú pomoc, povedie to k smrti pacienta!

Aby sa predišlo komplikáciám, terapia sa vykonáva pomocou nasledujúcich liekov:

 • cerebroprotektory obnovujú štruktúru poškodených mozgových buniek;
 • lieky na zriedenie krvi (uvedené len pri ischemickej mozgovej príhode);
 • hemostatiká alebo hemostatické látky (používajú sa s jasne definovanou mozgovou príhodou hemoragického pôvodu);
 • antioxidanty, vitamínové prípravky a lieky, ktoré zlepšujú metabolizmus a krvný obeh v tkanivách.

Rehabilitačné aktivity:

 • vykonávajú sa od samého začiatku mozgovej príhody a pokračujú v udržiavaní neurologického deficitu v priebehu života s účasťou pacienta, tím zdravotníckych pracovníkov a príbuzných;
 • správna starostlivosť o pacienta, použitie špeciálnych pomôcok;
 • dýchacie cvičenia (na prevenciu zápalu pľúc);
 • najskoršia možná aktivácia motorického režimu pacienta, od krátkeho sedenia v posteli po plnohodnotnú fyzikálnu terapiu;
 • používanie rôznych fyzioterapeutických a iných metód: elektrické procedúry, masáže, akupunktúra, cvičenie s rečovým terapeutom.

Ľudové opravné prostriedky na obnovenie tela po zdvihu

Pred použitím ľudových prostriedkov sa poraďte so svojím lekárom, pretože možné kontraindikácie.

 1. Šípková škorica. Plody a korene rastliny sa používajú na prípravu odvaru, ktorý sa zavádza do celkovej kúpeľa pri liečbe paralýzy a parezy. Kurz robí 25 procedúr, bujón sa naleje do vody s teplotou 37-38 ° C.
 2. Kúpeľ s šalvia po utrpení mŕtvice. 3 šálky šalviovej byliny naliať 2 litre vriacej vody. Nechajte stáť 1 hodinu, napnite a nalejte do kúpeľne teplou vodou. Vezmite si tieto kúpele každý druhý deň.
 3. Takéto odvar je veľmi užitočné: čajová lyžička drvené suché pivoňka korene by mali byť naplnené pohárom vriacej vody. Potom trvať na hodinu a napätie. Použite polievkovú lyžičku 5x denne.
 4. Zásobný olej. Príprava tohto nástroja nasledovne: 30 g bobkového listu sa má naliať so skleneným rastlinným olejom. Trvajte na 2 mesiace, každý deň sa budete musieť potápať. Olej musí byť vyčerpaný a potom varený. Zmes sa odporúča trieť na paralyzované miesta.

prevencia

Mŕtvica je jednou z tých ochorení, ktoré možno ľahšie predchádzať než liečbe. Prevencia zdvihu pozostáva z:

 1. To sa dá predísť pomocou racionálnej organizácie pracovných a oddychových režimov, správnej výživy, regulácie spánku, normálneho psychického prostredia, obmedzenia sodnej soli v strave, včasnej liečby kardiovaskulárnych ochorení: koronárnej choroby srdca, hypertenzie.
 2. Najlepším spôsobom, ako sa vyhnúť mŕtvici, je zabrániť ateroskleróze a iným kardiovaskulárnym ochoreniam. Je dôležité kontrolovať krvný tlak a kontrolu diabetu.
 3. Ak je to potrebné, užívajte lieky, ktoré zlepšujú mikrocirkuláciu mozgových ciev a je tiež možné užívať lieky, ktoré zabraňujú nedostatku kyslíka (hypoxie) mozgu, ako to predpisuje lekár.

Známky cievnej mozgovej príhody: prekurzory, prvé prejavy, symptómy a ich triedy, rozdiely v ischemickej a hemoragickej

Prečo je dôležité poznať príznaky mŕtvice? Každý študent strednej školy môže pravdepodobne odpovedať na túto otázku, pretože každý z nich musí niekedy počuť, že niekto náhle ochorie, "ochromil", človek v bezvedomí bol vyzdvihnutý na ulici sanitkou alebo vo sne alebo pri smrti smrti. Spravidla hádaním ľudia predpokladajú infarkt myokardu alebo mozgovú mŕtvicu (= akútna cerebrovaskulárna príhoda).

Symptómy dvoch typov mozgovej príhody - ischemické a hemoragické (krvácanie) môžu byť rozlíšené neurológom, ale príznaky mŕtvice a srdcového infarktu môžu byť rozlíšené bez vyššieho lekárskeho vzdelania. Aby sa v takýchto situáciách nestratil, a pokiaľ je to možné, aby bol užitočný v núdzových prípadoch, môže sa čitateľ pokúsiť naučiť sa identifikovať tieto stavy preskúmaním rozlišovacích znakov mŕtvice.

Znepokojujúce udalosti

Prvé príznaky mŕtvice sú do značnej miery závislé od umiestnenia a veľkosti zamerania ischémie alebo krvácania av menšej miere od jej typu.

Znamená to, že príznaky krvácania sa objavujú o niečo jasnejšie a rýchlejšie av prípade bežných lézií sa stáva častejšie smrteľnými.

U osoby, ktorá náhle pocítila "nevoľnosť", môžu byť navrhnuté cievne problémy pre nasledujúce príznaky, ktoré sa môžu považovať za prvé príznaky mŕtvice:

 • Necitlivosť oblastí tela (tvár, končatiny);
 • bolesť hlavy;
 • Strata kontroly nad životným prostredím;
 • Dvojité videnie a iné poškodenie zraku;
 • Nevoľnosť, vracanie, závrat;
 • Poruchy motivácie a citlivosti.

Avšak tieto symptómy mozgovej príhody sú určené (aj u pacienta) za predpokladu, že je vedomý. Medzitým akútne porušenie cerebrálneho obehu je často medzi prvými príznakmi mdloby, z ktorých sa pacient nemusí dostať von.

Podozrenie, že človek má príznaky mozgovej príhody (krútená tvár, zmätený reč, slabosť končatín na jednej strane, dezorientácia), by ho nemal otriasť, pokúšať sa ho položiť alebo sedieť, najmä ak je v bezvedomí. Mŕtvica môže byť taká závažná, že neoprávnené akcie iba zhoršia stav pacienta.

Správne správanie druhých pacientov nesmie poškodiť pacienta, musíte starostlivo dať pacientovi pohodlnú pozíciu, ak je človek vedomý, môžete ho požiadať, aby sa usmieval, ukázal svoj jazyk. Neschopnosť vykonať tieto jednoduché akcie, zhoršené vedomie, poruchy reči, neschopnosť pohybovať sa alebo dokonca zmeniť polohu tela sú prvými príznakmi mozgovej príhody, ktoré by mali ostatných okamžite zavolať pohotovostnú lekársku službu a čakať na príchod lekárskeho tímu.

základné testy na podozrenie na mozgovú príhodu

Mŕtve predovšetkým očakávajú ľudí v pokročilom veku. Pokiaľ ich však rozlišujeme podľa pohlavia, akútne porušenie cerebrálnej cirkulácie u ženy nastane v neskoršom veku (po menopauze, pretože pred ňou estrogén chráni ženský pohlavie), zatiaľ čo mŕtvica mužov môže byť omnoho mladšia a vo veku štyridsať rokov sa nepovažuje rarita.

Vzhľadom na to, že sa každá osoba môže stať očitým svedkom katastrofy a že život obete bude pravdepodobne závisieť od jeho činov, v prvom rade by sa malo zamerať na všeobecné príznaky mozgovej príhody charakteristické pre oba typy mŕtvice.

Prvé príznaky a symptómy mŕtvice - 4 kontroly

Cerebrálne poruchy a neurologické poruchy

V akútnom období akejkoľvek mozgovej príhody neurológovia rozlišujú 2 skupiny porúch.

Základom vývoja príznakov nazývaných mozgové je hypoxia spôsobená ischémiou (infarkt mozgu) alebo zvýšený intrakraniálny tlak na pozadí krvácania (hemoragická mŕtvica). Mozgové príznaky môžu byť podozrivé v prítomnosti:

 1. Ťažká bolesť hlavy;
 2. Nevoľnosť a vracanie;
 3. Zhoršené vedomie (od zakalenia až po kómu);
 4. Kŕče.

Neurologické prejavy cievnej mozgovej príhody, označované ako ohnisko, naznačujú poškodenie špecifickej oblasti mozgu. Ak sa pozriete pozorne na pacienta, môžete si všimnúť nielen lekára, ale aj osobu, ktorá sa náhodou ukázala byť blízko:

 • Porušenie alebo úplná strata motorických funkcií končatín na strane protiľahlej k léze, zníženie šľachových reflexov a svalového tonusu (hemiparéza alebo hemiplegia);
 • Na opačnej strane lézie je možné pozorovať porušenie citlivosti (hemihypestézia);
 • Zmena polohy očí - pozerajú smerom k strane lézie (paréza pohľadu), na strane, ktorá prežíva utrpenie, je žiak rozšírený (mydriáza);
 • Vynechanie rohu úst a hladkosť nasolabiálneho záhybu;
 • Poruchy reči v prípade poškodenia prevažujúcej hemisféry GM (u pravoruký, reč je narušená, keď vzniknú problémy na ľavej pologuli, ľavákov, naopak - vpravo)
 • Výskyt patologických reflexov, ktorý ťažko určuje osoba, ktorá nemá kvalifikáciu neurológov, preto musí byť špecialista zapojený do ich identifikácie.

Je však veľmi dôležité, pokiaľ ide o prognózu, ktorá časť mozgu trpí ischémiou alebo krvácaním. A hoci symptómy mozgovej príhody sú takmer rovnaké pre oba typy mozgovej príhody, ale v závislosti od miesta postihnutého miesta existujú výrazné príznaky mŕtvice, ktoré okrem odborníkov môžu tiež zaujímať našich čitateľov.

Utrpenie hlavných akcií

Pravdepodobne čitateľ bude stále chcieť vedieť, ako príznaky mŕtvice vyzerajú, keď je ovplyvnená určitá časť mozgu. Koniec koncov, správa, že čelný alebo časový región je vystavený utrpeniu, napríklad nič nehovorí, ak neviete, ktoré strediská sa nachádzajú v tejto oblasti a za čo sú zodpovedné.

Subarachnoidný priestor

Subarachnoidný (alebo subarachnoidálny) priestor je dutina plná mozgovomiechovej tekutiny, ktorá sa nachádza medzi meningami: mäkký a subarachnoidný.

Krvácanie v subarachnoidnom priestore je vždy sprevádzané udalosťami, ktoré ohrozujú život pacienta:

 1. Ťažká bolesť hlavy;
 2. Ťažké mozgové príznaky;
 3. Vývoj kómy.

Brainový kmeň

Neurovedci a utrpenie mozgového kmeňa nájdu najnebezpečnejší stav, keďže na tomto mieste sú umiestnené veľmi dôležité nervové centrá, ktoré zabezpečujú životne dôležitú činnosť organizmu, ako aj jadrá lebečnice. Pravdepodobnosť úmrtia pri krvácaní v kmeňovom trupu dosahuje 90%.

Príznaky mŕtvice (krvácanie) s léziou kmeňa sú pomerne výrečné:

 • Rýchla strata vedomia a rozvoj kómy:
 • Dvojstranná paralýza, znížená citlivosť;
 • Prerušenie funkcie prehĺtania;
 • Porušenie dýchania a srdcovej činnosti.

Ventrikuly mozgu

Rozsiahle krvácanie v hemisfére je často sprevádzané prelomom do mozgových komôr, čo tiež predstavuje skutočnú hrozbu pre život pacienta.

Príznaky takejto mozgovej príhody:

 1. Ostrú poruchu vedomia;
 2. Kóma.

mozoček

Masívne krvácanie v malom mozgu (okcipitálny lalok) ohrozuje rýchly vývoj edému a jeho zavedenie do veľkého foramen magnum, ktorý končí smrťou pacienta.

Symptómy mozgovej mozgovej príhody:

 • Intenzívna bolesť hlavy v okcipitálnej oblasti;
 • Závažné závraty;
 • vracanie;
 • Porušenie koordinácie pohybov (osoba stráca schopnosť zaujať vertikálnu pozíciu);
 • Poruchy reči.

Čelné laloky

Keďže čelné laloky sú zodpovedné za veľké množstvo funkcií určujúcich osobnosť (sebaúcta, kritika, schopnosť abstraktného myslenia, pozornosti), utrpenie danej oblasti sa prejavuje kombináciou symptómov, ktoré sa nazývajú "frontálna psychika":

 1. Zmena osobnosti;
 2. Návrat primitívnych reflexov (prehensile, proboscis);
 3. disinhibition;
 4. Záchvaty agresie;
 5. apatia;
 6. Konvulzívne záchvaty.

Vo všeobecnosti sa správanie pacienta v prípade poškodenia čelných lalokov mení bez rozoznania, existujú však aj ďalšie príznaky charakteristické pre všetky typy mŕtvice: motorické a senzorické poruchy, paralýza, porucha reči.

Oblasť parietálnej

Pri porážke parietálneho regiónu v prvom rade trpí taktilná citlivosť, schopnosť písať, čítať, počítať, orientovať sa vo vesmíre sa stráca, osoba prestáva rozpoznávať známe predmety.

Časový lalok

Utrpenie časového laloku sa prejavuje predovšetkým:

 • Strata sluchu (hluchota, tinitus);
 • Strata schopnosti porozumieť materinskému jazyku, vnímanie iných zvukov (hudba, spievanie vtákov);
 • halucinácie;
 • Vývoj časovej epilepsie.

Samozrejme, nie je možné popísať utrpenie všetkých štruktúr mozgu oddelene, najmä preto, že všeobecné znaky mŕtvice sú viac-menej charakteristické pre lézie v akejkoľvek oblasti nervového systému.

Čo neurolog uvidí?

Na základe čoho ošetrujúci lekár presne vedel, v ktorej časti mozgu došlo k nehode? Na čelnom alebo parietálnom laloku? Alebo, chráňte, v kufri? Samozrejme, nebudeme môcť s troškou pochopiť všetky jemnosti neurologických vedy, ale pravdepodobne bude možné naučiť sa niektoré tajomstvá diagnostiky.

Mnoho ľudí z iných ako lekárskych povolaní pravdepodobne počulo, že mŕtvice sú ischemické a hemoragické. Je možné ich odlíšiť od osoby, ktorá nemá lekárske vzdelanie? S najväčšou pravdepodobnosťou - nie a neurológ, ktorý sa krátko pozrie na pacienta alebo dokonca ho skúma a kontroluje, môže s ťažkosťami povedať s plnou dôverou, že má všetky dôvody na to, aby spojil mŕtvicu s určitým typom (mozgový infarkt, krvácanie). V každom prípade je potrebné počas vyšetrovania diagnostikovať prídavné inštrumentálne a laboratórne vyšetrenia (CT, oko, koagulogram, lumbálna prepichnutie atď.). Kritériá, na ktoré sa lekár opiera, sú uvedené v nasledujúcej tabuľke.

Aby vyššie uvedené nevyzeralo nepodložené, skúsime v nasledujúcich častiach vykonať určité porovnanie etiológie, patogenézy a príznakov ischemickej a hemoragickej mozgovej príhody.

Ischemická mŕtvica - akútna forma cerebrálnej ischémie

Cievna mozgová príhoda, čo predstavuje závažnú formu mozgovej ischémie, najčastejšie sa vyskytuje na pozadí aterosklerotického procesu, poškodenie mozgových ciev, a vzťahujúce sa k procesu hypertenzia, teda ľudia vo veku, zaťažený závažím s hmotnosťou zdravotných problémov, ale nie vždy dať túto istotu mali hodnôt. Mnohí z nich majú mozgovú ischémiu v chronickej forme spolu s opakujúcimi sa bolesťami hlavy, závratmi, poruchou pamäti a pozornosťou. V niektorých z nich progresívny proces vytvára mentálne postihnutia, čo vedie k postihnutiu.

Ďalšími dôvodmi, ktoré vedú k rozvoju akútnych porúch prekrvenia mozgu, zahŕňajú: vaskulitídu, kongenitálna cievna mozgová, diabetes, reumatizmu, zlozvykov, porušenie systémových hemodynamiky (ICHS, poruchy srdcového rytmu s tendenciou k tromboembólie, hemostatickej problémy systému). Nemôžete ignorovať faktory, ktoré primárne naznačujú akútnu cerebrálnu ischémiu:

 1. Vek po 50 rokoch (a pre mužov - a dokonca aj skôr) - spravidla v takýchto rokoch sa zriedkavým pacientom môže pochváliť čisté cievy, žiadna zmena spektra lipidov a normálny arteriálny tlak;
 2. Zvýšená viskozita krvi a jej pomalý pohyb pozdĺž cievneho lôžka;
 3. Narušenie metabolizmu tukov - kliatbou nášho života (menopauza u žien v tomto ohľade dodáva problémy: klesajúci hladiny estrogénov, priberanie na váhe rýchlo rozvíjajúca aterosklerotické proces, zvýšený krvný tlak - riziko ischemickej cievnej mozgovej príhody);
 4. Hematologická patológia sprevádzaná zvýšenou koaguláciou krvi a následne zosilnenými (často zbytočnými) krvnými zrazeninami;
 5. Cervikálna osteochondróza a všetky jej dôsledky (napríklad vertebro-bazilárna nedostatočnosť);
 6. Neochota sa rozlúčiť so zlými návykmi získanými v mládeži, medzi ktoré patrí hlavné miesto ku fajčeniu.

Medzitým sa už dlho poznamenalo, že ischemické mŕtvice u ľudí s vyššie uvedenou patológiou sa často vyskytujú na pozadí stresu, vzrušenia, strachu, to znamená, že emócie hrajú významnú úlohu pri rozvoji choroby.

Ischemická cievna mozgová príhoda = infarkt mozgu

Lekári ischemická cievna mozgová príhoda sa nazývajú mozgový infarkt, pretože je najčastejšie založený na cerebrálnej cievnej trombóze v mieste poškodenia plaku. Prerušenie integrity krytu endotelu plaku vedie k nevyhnutnej trombóze a uzatvoreniu arteriálneho lumenu. V oblasti narušeného prietoku krvi sa výživa tkanív zastaví, dôjde k vzniku hlbokej hypoxie s vývojom nekrózy - ide o infarkt mozgu alebo ischemickú mozgovú príhodu.

Treba poznamenať, že ischemická mozgová príhoda, na rozdiel od hemoragickej, často obsahuje prekurzory, medzi ktoré patria aj nasledujúce symptómy, ktoré sa už môžu mylne zmýliť s prvými príznakmi mŕtvice, ale stále sa objavujú:

 • Závrat, všeobecná slabosť;
 • Bolesť hlavy môže byť prítomná, ale jeho závažnosť je zvyčajne dosť slabá, takže pacient neostrí svoju pozornosť na tento príznak;
 • Pulz slabý;
 • Nízky krvný tlak;
 • Teplota tela je normálna (alebo subfebrilná);
 • Krátkodobé poškodenie vedomia (v čase vývoja skutočnej mozgovej príhody, podľa ischemického typu, vedomia sa zvyčajne zachováva);
 • Zatemnenie očí;
 • Prechodná paréza a parestézia.

Nedostatok prívodu krvi v časti mozgu (začiatok skutočného mozgového infarktu) sa prejavuje pomerne rýchlo a vytvára akútny stav.

Prechodný ischemický záchvat (TIA) - dočasný záchvat s príznakmi tejto ischemickej cievnej mozgovej príhody. Podmienka môže prechádzať bez následkov, ale vyžaduje si okamžitú liečbu a dôkladné pozorovanie pod dohľadom špecialistu.

Prvé známky mŕtvice sa veľmi nelíšia od symptómov TIA:

 1. Človek sa cíti veľmi závratne;
 2. Nevoľnosť, často nasleduje zvracanie;
 3. Reč sa zmrzačí (jazyk je "tkaný");
 4. Vo väčšine prípadov je zhoršenie videnia;
 5. Oblasti tváre (a celého tela), ktoré sú inervované z postihnutej oblasti, sú znecitlivené;
 6. Porušenie orientácie v čase a priestore priťahuje pozornosť, pacient si nemôže spomenúť na vek, adresu bydliska atď.;
 7. Neurologické príznaky, ktoré sa prejavujú zmiznutím citlivosti, výskytom patologických reflexov a pohybovými poruchami, sa neustále dlho čakajú.

Neurologické príznaky nie je súčasťou povinného znalostí ľudí, ktorých pracovná aktivita je ďaleko od medicíny, ale zrejme to môže byť zrejmé, najmä ak sa pokúsite pripnúť alebo ihla mierne brnenie končatín pacienta - v rozpore s citlivosťou na výstrely nereagoval.

Hemoragická mŕtvica je vždy vážny stav

Začiatok hemoragickej mozgovej príhody je v princípe charakterizovaný rovnakými príznakmi, ktoré sú charakteristické pre mozgový infarkt. Je pravda, že:

často sprevádzané stratou vedomia, rýchlejším rozvojom symptómov mozgovej príhody, vždy významnými neurologickými poruchami.

To je spôsobené tým, že v tomto prípade je cerebrálny krvný obeh narušený v dôsledku pretrhnutia cievnej steny s vyliatím krvi a tvorbou hematómu alebo v dôsledku namočenia nervového tkaniva krvou.

Ak veľká loď utrpela a postihnutá oblasť zaujíma významnú oblasť, potom čoskoro dôjde k rýchlemu zvýšeniu intrakraniálneho tlaku a následne k rýchlemu rozvoju neurologických symptómov. To znamená, že klinické prejavy CMP podľa druhu hemoragickú sú spôsobené predovšetkým umiestnenie a veľkosť lézií a vyvíjajú v závislosti na ktoré sú mozgové štruktúry ovplyvnené patologických procesov, teda prvých príznakov mŕtvice bodu utrpenia tak či onak mozgová funkcia. Medzitým sú najčastejšie v popredí motorické a senzorické poruchy.

Mŕtvica a krvácanie, aký je rozdiel?

Niektorí ľudia sa mýlia, že medzi krvácaním a mŕtvicou kladú "rovnaké" znamenie, pretože to nie sú úplne identické pojmy, aj keď hemoragická mŕtvica je vždy krvácanie a krvácanie nie je vždy mŕtvica.

Akútna cievna mozgová typ hemoragickej zdvihu nazýva hemoragickým alebo tvorbu hematómu v dôsledku prasknutia nádoby alebo impregnáciou nervového tkaniva cez cievne steny v pozadí vysokého krvného tlaku u pacientov s hypertenziou a viac po hypertenzných kríz. Treba poznamenať, že samotná hypertenzná kríza je často príčinou krvácania do mozgu - steny krvných ciev môžu dlho "trvať", ale s novou krízou, ktorá prechádza patologickými zmenami, nemôžu odolať tlaku a zlomiť.

Pokiaľ ide o sekundárne krvácanie spôsobené expozíciou iným kauzálnym faktorom (množstvo patologických stavov, ktoré nie sú spojené s pretrvávajúcim zvýšením krvného tlaku alebo zmenami v krvných cievach), slovo "mŕtvica" zvyčajne súvisí s týmito udalosťami, ktoré sú mimochodom príznakmi mŕtvice. nepoužíva.

Takmer vždy náhle a nečakané

Je nepravdepodobné, že pacienti s anamnézou arteriálnej hypertenzie, častými hypertenzívnymi krízami alebo aneuryzmami a vaskulárnymi malformáciami, o ktorých človek nemusí vedieť, stavajú pre seba takýto neviditeľný prospekt, ako je mŕtvica. Pravdepodobne každý človek vždy dúfa, že kýmkoľvek sa môže stať problém, ale nie mu, preto sa s jeho arteriálnou hypertenziou a krízami často bezstarostne zaobchádza. Ale keď pacient, ktorý bol doručený do nemocnice a ktorý sa dostal do života, počuje hrozné slovo "mŕtvica" vo vzťahu k sebe, z nejakého dôvodu začína byť prekvapený, že to bol ten, kto mal taký smutný osud. Bohužiaľ, nie všetci pacienti dokážu byť trápi podobným odôvodnením v prípade akútneho porušenia cerebrálneho obehu. Hemoragický typ ochorenia často nemá žiadnu šancu na život.

príčiny hemoragickej mŕtvice - krvácanie s deštrukciou cievnej steny v dôsledku malformácií a ruptúry aneuryzmy

Hemoragická mŕtvica "mladšia" ischemická, jej náhle výskyt u mladých pacientov nie je prekvapujúcim odborníkom. Na rozdiel od mozgového infarktu, krvácanie sa zvyčajne vyskytuje počas dňa kvôli vysokému krvnému tlaku a spravidla osoba neočakáva nadchádzajúcu katastrofu;

Prvé príznaky mŕtvice (hemoragický typ):

 • Strata vedomia v čase skoku krvného tlaku (na pozadí krízy, zaťaženia - emocionálne alebo fyzické);
 • Vegetatívne príznaky (potenie, horúčka, návaly tváre, menej často - bledá pokožka);
 • Zhoršené dýchanie a srdcová frekvencia;
 • Možno vývoj kómy.

Hlavným dôvodom nástupu krvácania je arteriálna hypertenzia, aneuryzmy a malformácie zohrávajú významnú úlohu pri formovaní predpokladov pre nástup cievnej mozgovej príhody. Navyše taká patológia ako diabetes mellitus, narušené lipidové spektrum, hematologické ochorenia sprevádzané poklesom zrážanlivosti krvi, dedičnosť a samozrejme aj aterosklerotický proces, ktorý veľmi negatívne ovplyvňuje stav cievnej steny (ulcerácia, zriedenie ). Používanie antikoagulancií, protidoštičkových látok a fibrinolitikov, rovnako ako nemožnosť a neochota vzdať sa zlých návykov - faktory, ktoré zase môžu viesť aj k tejto vážnej patológii.

Diagnóza a liečba

Napriek tomu, že slovo "mozgová príhoda" je pomerne často prítomné v lexikóne lekárov, samotných pacientov a ich príbuzných, v stĺpci "diagnostika" tento koncept je sotva možné nájsť. Dôstojný lekár bude stručne napísať: ONMK a neurológ, ktorí sa držia svojej terminológie, uvedú jednu z nasledujúcich diagnóz:

 1. hematóm;
 2. Hemoragické namáčanie;
 3. Mozgový infarkt.

Okrem toho sa informácie o mieste zaostrenia na lézie pridajú k ľubovoľnej z týchto slov, ktorá, ako už bolo uvedené, má definovateľnú prediktívnu hodnotu.

Rád by som upriamil pozornosť čitateľa na to, že liečba mozgového infarktu a hemoragickej mŕtvice v niektorých pozíciách možno považovať za opačné.

Napríklad antikoagulanciá predpísané pre ischémiu budú škodlivé pre krvácanie, pretože ďalej rozširujú veľkosť lézie (hematóm alebo namáčanie).

Pokus o liečbu akútneho porušenia cerebrálneho krvného obehu na základe skúseností známych a susedov nepovedie k dobrému, aj keď prvé príznaky mozgovej príhody nie sú zvlášť desivé kvôli slabému prejavu. Iba pohotovostná lekárska starostlivosť v akútnom období a prísna implementácia ošetrujúceho lekára počas fázy obnovy pomôžu minimalizovať reziduálne účinky, ktoré sú viac či menej prítomné až do konca života pacienta.

Okrem Toho Čítal O Plavidlách

Dôsledky masívneho infarktu a šance na prežitie

Rozsiahly infarkt je najnebezpečnejšou formou srdcového infarktu. Predstavuje vážnu hrozbu pre ľudské zdravie a život.Mnoho ľudí si neuvedomuje, že v ich telách sa rozvíjajú patologické procesy.

Čo zvyšuje ESR v krvi?

Rýchlosť sedimentácie erytrocytov (ESR) je ukazovateľ, ktorý je stále dôležitý pre diagnózu organizmu. Definícia ESR sa aktívne používa na diagnostiku dospelých a detí. Takáto analýza sa odporúča užívať raz ročne a vo veku - raz za šesť mesiacov.

Spôsob stanovenia rýchlosti sedimentácie erytrocytov podľa Westergrenu

Špecifická hmotnosť červených krviniek je väčšia ako hmotnosť plazmy, a preto sa postupne usadzujú v skúmavke. Vonkajší plášť červených krviniek je negatívne nabitý, čo spomaľuje ich sedimentáciu.

V nohách prasknú žily, aké sú príčiny a čo robiť

Kŕčové žily - bežné ochorenie, pri ktorom sa cievy stanú krehkými a možnou perforáciou žilovej steny. Dnes budeme vysvetľovať otázku, prečo sa žily v nohách zlomili, aké sú dôvody a ako s nimi zaobchádzať.

Indikátor ESR v onkológii - norma a odchýlky

ESR je zahrnutá do zoznamu povinných vyšetrení vykonaných v počiatočnej fáze diagnostiky chorôb. Rýchlosť sedimentácie červených krviniek je u mužov a žien rozdielna.

Všetko o hemangiómoch u novorodencov: príčiny, liečby a dôsledky

Čo je to hemangióm? Ide o benígny novotvar na koži novorodenca, ktorý sa skladá z endotelových buniek, ktoré vytvárajú vlastnú distribúciu a vývoj.