Z tohto článku sa dozviete: aké sú srdcové choroby (vrodené a získané). Ich príčiny, príznaky a liečebné metódy (lekárske a chirurgické).

Kardiovaskulárne ochorenia sú jednou z hlavných príčin smrti. Ruská štatistika ukazuje, že približne 55% všetkých mŕtvych občanov trpelo práve chorobami tejto skupiny.

Preto je dôležité, aby všetci poznali príznaky srdcových patológií s cieľom identifikovať ochorenie včas a okamžite začať liečbu.

Rovnako dôležité je, aby ste sa podrobili bežnej kontrole s kardiológom aspoň raz za 2 roky a od 60 rokov - každý rok.

Zoznam chorôb srdca je rozsiahly, je uvedený v obsahu. Oveľa ľahšie sa liečia, ak sú diagnostikované v počiatočnej fáze. Niektoré z nich sú úplne liečené, iné nie sú, ale v každom prípade, ak sa terapia začne už v počiatočnom štádiu, je možné vyhnúť sa ďalšiemu vývoju patológie, komplikáciám a zníženiu rizika smrti.

Ischemická choroba srdca (CHD)

Ide o patológiu, pri ktorej nie je dostatok krvi do myokardu. Príčinou je ateroskleróza alebo trombóza koronárnych artérií.

Klasifikácia CHD

O akútnom koronárnom syndróme by sa malo diskutovať osobitne. Jeho znamením je dlhý (viac ako 15 minútový) záchvat bolesti na hrudníku. Tento termín neznamená samostatnú chorobu, ale používa sa, keď nie je možné rozlíšiť infarkt myokardu od nestabilnej angíny symptómami a EKG. Pacientovi sa podá predbežná diagnóza akútneho koronárneho syndrómu a okamžite začne trombolytická liečba, ktorá je potrebná pre akúkoľvek akútnu formu ochorenia koronárnych artérií. Konečná diagnóza sa vykoná po krvnom vyšetrení markerov infarktu: srdcový troponín T a srdcový troponín 1. Ak je ich hladina zvýšená, pacient má nekrózu myokardu.

Symptómy CHD

Známka angíny - záchvaty pálenia, stláčanie bolesti v hrudi. Niekedy sa bolesť prejavuje na ľavej strane, do rôznych častí tela: lopatka, rameno, rameno, krk, čeľusť. Menej často sa bolesť nachádza v epigastriu, takže pacienti si môžu myslieť, že majú problémy so žalúdkom a nie so srdcom.

Pri stabilných angínach vyvolaných fyzickou aktivitou. V závislosti od funkčnej triedy stenokardie (ďalej len FC) môže byť bolesť spôsobená záťažou rôznej intenzity.

Nestabilná angina pectoris sa líši od stabilnej v tom, že útoky sa stávajú čoraz častejšie, začínajú sa zdržovať, môžu trvať dlhšie - 10-30 minút.

Kardiálna skleróza sa prejavuje bolesťou na hrudníku, dýchavičnosťou, únavou, edémom a poruchami rytmu.

Známky infarktu myokardu (ďalej len MI) môžu byť odlišné. V závislosti od príznakov existuje niekoľko foriem MI.

Podľa štatistík asi 30% pacientov zomrie na toto srdcové ochorenie počas dňa bez toho, aby sa obrátili na lekára. Preto starostlivo skúmajte všetky príznaky infarktu myokardu včas, aby ste zavolali sanitku.

Príznaky IM

Bolesť trvá 15 minút (niekedy dokonca aj deň). Nitroglycerín sa neodstráni. Analgetiká to len chvíľu oslabujú.

Ďalšie príznaky: dýchavičnosť, arytmia.

Hlavné znaky: pocit dusenia, nedostatok vzduchu, panika.

Ďalšie: cyanóza slizníc a kože, zrýchlený srdcový tep.

Liečba CHD

Dlhodobá liečba: Aspirín, beta-blokátory, statíny, ACE inhibítory.

V nemocnici pacient dostane antagonisty vápnika (Verapamil, Diltiazem) a aspirín. Tieto budú musieť byť priebežne prijaté.

Po príchode lekári okamžite začnú s touto liečbou: vdychujú kyslík, vstreknú roztok morfínu, ak nitroglycerín nezmiernil bolesť, injekčne podajú heparín na zriedenie krvi.

Ďalšia liečba: eliminácia bolesti pri použití intravenózneho nitroglycerínu alebo narkotických analgetík; obštrukcia ďalšej nekrózy tkaniva myokardu pomocou trombolytik, nitrátov a beta-blokátorov; pravidelné používanie aspirínu.

Obnovujú krvný obeh v srdci pomocou takýchto chirurgických zákrokov: koronárna angioplastika, stenting, chirurgia bypassu koronárnej artérie.

Chronické srdcové zlyhanie

Toto je stav srdca, v ktorom nie je schopný plne pumpovať krv cez telo. Príčinou sú ochorenia srdca a krvných ciev (vrodené alebo získané defekty, ischemická choroba srdca, zápal, ateroskleróza, hypertenzia atď.).

V Rusku trpí CHF viac ako 5 miliónov ľudí.

Etapy CHF a ich príznaky:

 1. 1 - počiatočné. Toto je mierna porucha ľavej komory, ktorá nevedie k poškodeniu hemodynamiky (krvného obehu). Príznaky chýbajú.
 2. Etapa 2A. Prerušenie krvného obehu v jednom z kruhov (častejšie - malé), zvýšenie ľavej komory. Známky: dýchavičnosť a palpitácie s malou námahou, cyanóza slizníc, suchý kašeľ, opuch nôh.
 3. Etapa 2B. Hemodynamika je narušená v oboch kruhoch. Srdcové komory sa podrobia hypertrofii alebo dilatácii. Známky: pokojná dyspnoe, bolesť v hrudi, modrý odtieň slizníc a kože, arytmia, kašeľ, srdcová astma, opuch končatín, brucha, zväčšenie pečene.
 4. Etapa 3 Ťažké poruchy obehu. Nezvratné zmeny srdca, pľúc, ciev, obličiek. Všetky znaky charakteristické pre stupeň 2B sú posilnené, príznaky poškodenia vnútorných orgánov sa spoja. Liečba je už neúčinná.

liečba

Po prvé, liečba základnej choroby je nevyhnutná.

Vykonáva sa tiež symptomatická liečba. Pacient je predpísaný:

 • ACE inhibítory, beta-blokátory alebo antagonisty aldosterónu - zníženie krvného tlaku a zabránenie ďalšiemu progresii srdcového ochorenia.
 • Diuretiká - na odstránenie edému.
 • Srdcové glykozidy - na liečbu arytmií a zlepšenie výkonu myokardu.

Chyby ventilov

Existujú dva typické typy patologických stavov chlopní: stenóza a nedostatočnosť. Pri stenóze sa priesvitný chlopňový ventil sťažuje čerpanie krvi. A v prípade nedostatku ventil naopak nie je blízko ku koncu, čo vedie k odtoku krvi v opačnom smere.

Najčastejšie sú také chyby srdcovej chlopne. Vyzerajú na pozadí chronických ochorení (napríklad ischemickej choroby srdca), zápalov alebo zlého životného štýlu.

Aortálne a mitrálne chlopne sú najviac náchylné na ochorenie.

Príznaky a liečba najčastejších ochorení ventilov:

V ťažkom štádiu sa vyskytujú záchvaty angíny pectoris, mdloby počas fyzickej námahy, bledosť kože, nízky systolický krvný tlak.

Prolaps mitrálnej chlopne

Ďalšou bežnou patológiou je prolaps mitrálnej chlopne. Nájdené v 2,4% populácie. Ide o kongenitálnu poruchu, pri ktorej ventily ventilu "klesajú" do ľavej predsiene. V 30% prípadov je to asymptomatické. Vo zvyšných 70% pacientov lekári zaznamenali dýchavičnosť, bolesť v oblasti srdca, sprevádzané nevoľnosťou a pocitom "kómy" v krku, arytmiami, únavou, závratmi, častou horúčkou až do 37,2-37,4.

Liečba sa nemusí vyžadovať, ak ochorenie prebieha bez znakov. Ak je vada sprevádzaná arytmiami alebo bolesťou srdca, predpísaná symptomatická liečba. Pri silnej zmene ventilu je možná jeho chirurgická korekcia. Keď choroba postupuje s vekom, pacienti potrebujú vyšetriť kardiológ 1-2-krát za rok.

Ebsteinova anomália

Ebsteinova anomália je posun trikuspidálnych chlopní v pravej komore. Symptómy: dýchavičnosť, paroxysmatická tachykardia, mdloby, opuch žíl v krku, zvýšenie pravého predsiene a hornej časti pravej komory.

Liečba asymptomatickým prietokom sa nevykonáva. Ak sa vyslovia znaky, vykoná sa chirurgická korekcia alebo transplantácia ventilu.

Vrodené srdcové chyby

Vrodené abnormality štruktúry srdca zahŕňajú:

 • Porucha vnútorného priechodu - prítomnosť správy medzi pravou a ľavou predsieňou.
 • Porucha medzikomorovej septa je patologická správa medzi pravou a ľavou komorou.
 • Eisenmengerov komplex - defekt ventrikulárnej septa, umiestnený vysoko, aorta je posunutá doprava a súčasne spojená s obidvoma komorami (aortálna dextropácia).
 • Otvorený arteriálny kanál - komunikácia medzi aortou a pľúcnou tepnou, ktorá je normálne prítomná v embryonálnom štádiu vývoja, sa nestratila.
 • Fallotov tetrad je kombináciou štyroch malformácií: defekt komorového septa, aortálna dextropácia, stenóza pľúcnej artérie a hypertrofia pravého ventrikulu.

Vrodené srdcové chyby - príznaky a liečba:

Symptómy srdcového ochorenia: príznaky a odporúčania

Včasná diagnostika ochorení kardiovaskulárneho systému je mimoriadne dôležitá, pretože plne funkčné srdce a zdravé cievy sú kľúčom k adekvátnemu prívodu krvi do všetkých orgánov a systémov tela. V určitej časti prípadov je aj závažné srdcové ochorenie asymptomatické, ale často pacienti s kardiálnymi chorobami (to znamená osoby so srdcovým ochorením) vykazujú typické ťažkosti, na základe ktorých je možné podozrievať určitú chorobu. O akých symptómoch hovoríme? Zvážte nižšie.

Hlavné príznaky ochorenia srdca

Hlavné príznaky srdcových ochorení sú:

 • bolesť v hrudníku, najmä za hrudnou kosťou;
 • pocit nedostatku dychu alebo dýchavičnosť;
 • prerušenia srdcovej činnosti, rýchly tlkot srdca (tachykardia);
 • opuch;
 • závrat a periodická strata vedomia;
 • slabosť, únava;
 • ťažkosti, bolesti v správnom hypochondriu.

Aj chrapľavosť a kašeľ, úplná nedostatočná chuť do jedla (anorexia), horúčka (hypertermia) a časté nočné močenie, alebo noktúria môžu naznačovať srdcovú patológiu.

Bolesť na hrudníku

Bolesť v hrudníku (tzv. Kardiálgia) je najčastejším príznakom srdcového ochorenia, ale môže to byť spôsobené nielen srdcovými ochoreniami, ale aj inými orgánmi a systémami.

Nasledujúce srdcové stavy môžu spôsobiť bolesť na hrudníku:

Koronárna choroba srdca (CHD) je príčinou viac ako 50% všetkých kardiálov. Jeho najimpozantnejšie formy sú angina pectoris a infarkt myokardu. Angina pectoris má niekoľko znakov, na základe ktorých nie je ťažké podozrievať túto konkrétnu patológiu:

 • bolesť je lokalizovaná za hrudnou kosťou, môže vyžarovať ľavú ruku, ľavú lopatku, ľavú polovicu krku;
 • zvyčajne bolesť trvá od jednej do pätnástich minút;
 • bolesť, spravidla silná, má pečivú, utlačujúcu, kompresívnu povahu sprevádzanú strachom zo smrti a často studeným potom;
 • bolestivý záchvat sa vyskytuje po fyzickom alebo emočnom strese, prejedanie sa, vystavenie chladu;
 • zmiernenie bolesti, odpočinok, polo-sedenie v posteli, užívanie nitroglycerínu.

V tejto forme ochorenia koronárnych artérií, ako difúzna kardiosekróza, bolesť zvyčajne nie je intenzívna alebo mierne intenzívna, častejšie je piercing, môže trvať na chvíľu, alebo možno niekoľko hodín.

Pri hypertenzii sa kardiália vyskytuje na pozadí zvýšeného krvného tlaku a zvýšeného pulzu, čo je povaha ich neistoty.

Poruchy srdcových chlopní sú sprevádzané aj bolesťami srdca, najvýraznejšia v stenóze aortálnej chlopne (podľa jej charakteristík je bolesť podobná angíne pectoris).

Bolesť v srdci s perikarditídou je dlhá, často konštantná, zhoršuje dýchanie a kašeľ. Môže sa znížiť sedenie pacienta a zvýšiť polohu v polohe na chrbte.

Myokarditída je tiež charakterizovaná dlhými bolesťami bolesti. Často sú sprevádzané poruchami srdcového rytmu, rozšírením hraníc a výskytom hluku v oblasti vrcholu.

Kardialgia s kardiomyopatiou je neistá, s cvičením zvyčajne nie sú spojené.

Existuje veľa príčin bolesti v srdci, ale nie je spojená s patológiou v tomto orgáne. Najdôležitejšie sú:

 • kardialgia pri osteochondróze cervico-hrudnej chrbtice (alebo vertebrálnej kardiálie) - druhá najbežnejšia príčina bolesti srdca po IHD;
 • ochorenia pažeráka (kardiospazmus, refluxná ezofagitída, divertikuly a nádory);
 • patológia štítnej žľazy (hypothyroidizmus);
 • ochorenia pleury (pleurisy, nádory, pneumónia, pneumotorax);
 • herpes zoster;
 • neurocirkulačná dystonia;
 • ochorenia svalov hrudníka a rebier.

Dýchavičnosť

Dýchavičnosť sa nazýva pacientov pocit nedostatočného, ​​ťažkého dýchania, pocitu nedostatku vzduchu. Tento príznak je dôležitým príznakom patológie srdca a pľúc. Pri ochoreniach srdca má inšpiráciu (to je ťažké pre pacienta vdychovať) alebo zmiešanú povahu a považuje sa za patológiu len vtedy, ak sa vyskytuje v námahe, ktorý ho nespôsobil predtým ani v pokoji; nárast v polohe sklonu, klesá pri presune do sediacej alebo stojacej polohy.

Hlavné srdcové príčiny dušnosti sú:

 • zlyhanie ľavého srdca;
 • Pľúcna embólia (pľúcna embólia);
 • myokardiálna patológia (srdcový záchvat, aneuryzma ľavej komory, kardiomyopatia, kardioskleróza, myokarditída);
 • akútne srdcové arytmie;
 • chlopňovité ochorenie srdca;
 • hypertenzná kríza;
 • angína pectoris;
 • vaskulitída, najmä - nodózna periarteritída.

Prerušenia práce srdca, srdcový tep

Zdravý človek necíti prácu svojho srdca. Navyše nie sú príliš vážne porušenia srdcového rytmu často tiež neľutované.

Ale väčšina pacientov s srdcami môže charakterizovať prácu svojho srdca: "vyskočí z hrudníka", "zdá sa, že zmrzne, zastaví" a "klepne znova a potom pomalšie." Tieto sťažnosti sú príznakmi arytmií - srdcového rytmu a porúch vedenia.

Opuch, ťažkosť a bolesť v správnom hypochondriu

Tieto príznaky nie sú ničím iným, ale znakmi srdcového zlyhania. V počiatočnom štádiu nemusí byť edém viditeľný z vonkajšej strany, ale je prítomný vo vnútri tela: takzvaný skrytý edém. Po progresii srdcového zlyhania sa objaví periférny edém - na nohách, nižšia tretina nohy. Stávajú sa večerné. Ľahko sa dá diagnostikovať edém sami. Keď stlačíte prstom naň, objaví sa zuby, ktoré trvá 30-40 sekúnd.

Z edému pozorovaného pri chronickej nedostatočnosti žíl dolných končatín sa srdcový edém vyznačuje symetriou miesta - na oboch končatinách rovnako. Ak sa nelieči, edém sa šíri vyššie - na nohy, stehná, v pokročilých prípadoch - do oblasti zadku a vonkajších pohlavných orgánov; potom sa kvapalina začína hromadiť nielen v podkožnom tukovom tkanive, ale aj v dutinách tela (napríklad v brušnej oblasti sa to nazýva ascit) - anasarca sa vyvíja. S anasarque je potrebné čo najskôr prijať opatrenia: kvôli nekróze tkaniva a vážnemu poškodeniu funkcií rôznych orgánov v brušnej dutine sa kvapalina neabsorbuje a vytvára akumulácie.

Súbežne s výskytom opuchu často pacient začína vnímať najprv nepohodlie, závažnosť a potom bolesť v správnom hypochondriu. Tieto javy sú spojené so stagnáciou v systémovej cirkulácii a sú spôsobené zväčšenou pečeňou, v ktorej sa cirhóza skôr alebo neskôr vyvíja pri absencii potrebnej liečby.

Strata vedomia, závrat

Pacienti s "jadrom" v dôsledku zhoršenia dodávania krvi do mozgu môžu byť narušené závraty, mdlobou alebo mdlobou. Toto sa zvyčajne pozoruje, keď:

 • rôzne arytmie (ako je zlyhanie sínusu, ventrikulárna tachykardia, paroxyzmálna supraventrikulárna tachykardia a iné);
 • obštrukčné zmeny v cievach (stenóza úst aorty alebo pľúcnej tepny, Fallotov tetrad, atriálna trombóza, ľavý predsieňový myxóm a ďalšie);
 • v dôsledku stresu (neurokarziogénna synkopa - synkopa);
 • v dôsledku výraznej zmeny polohy tela (posturálna hypotenzia).

Strata vedomia v patológii srdca nie je sprevádzaná kŕčmi a močovou inkontinenciou.

Slabosť, únava

Tieto ťažkosti sú zvyčajne podávané pacientmi so srdcovým zlyhaním, pretože v tomto stave je znížený výkon srdca a orgány a systémy, najmä muskuloskeletálny systém, postrádajú kyslík a iné živiny. Slabosť sa zvyšuje s fyzickou námahou a zníženie tolerancie cvičenia má dôležitú diagnostickú hodnotu.

Ako bolo spomenuté na začiatku, menšie príznaky srdcových ochorení zahŕňajú:

 • kašeľ - nastáva vtedy, keď je respiračný trakt stlačený nádorom srdca a aorty, srdcový záchvat a alveolárny pľúcny edém, srdcové zlyhanie; vo väčšine prípadov je suchá, obsedantná, ale s pľúcnym edémom je mokrá, s ružovým penovým spútom a s pľúcnym infarktom je krčená;
 • chrapľavosť - zvyčajne súvisí so stlačením laryngeálneho nervu rozšíreným ľavým predsieňom alebo aneuryzmou aorty;
 • zvýšenie telesnej teploty (hypertermia) - zaznamenané u pacientov trpiacich infekčnou endokarditídou, myokarditídou alebo komplikáciami srdca infekcie iného lokalizačného procesu;
 • časté nočné močenie (noktúria) - vyskytuje sa u pacientov s kongestívnym zlyhaním srdca;
 • zhoršená anorexia, rýchla strata hmotnosti a napokon plytvanie sa vyskytuje v pokročilých formách chronického srdcového zlyhania; sú veľmi vážnym príznakom, ktorý si vyžaduje naliehavú nápravu.

Neexistujú žiadne "frivolné" srdcové ochorenia, takže ak sa ocitnete s jedným alebo viacerými príznakmi ochorení tohto orgánu, nemali by ste "ťahať" a čakať na ich postup, ale mali by ste vyhľadávať pomoc miestneho terapeuta, rodinného lekára alebo kardiológu. Špecialista vypočuje vaše sťažnosti, vykoná potrebnú skúšku s cieľom objasniť diagnózu, na základe ktorého budú údaje odporučiť konzervatívnu alebo prípadne chirurgickú liečbu.

Pamätajte si, že čím skôr sa vykoná presná diagnóza, tým viac šancí na prekonanie choroby!

Ktorý lekár sa má kontaktovať

Ak sa objaví jeden alebo viac z týchto príznakov, obráťte sa na praktického lekára alebo rodinného lekára. Po predbežnej diagnóze vás v prípade potreby odkáže na kardiológ, reumatológ, kardiolog, endokrinológ a gynekológ. Ak sa sťažnosti nevzťahujú na srdcové choroby, na liečbe sa môžu zúčastniť pulmonológ, neurológ a ďalší odborníci. Veľmi často pacienti s kardiálnymi chorobami potrebujú ďalšie rady od odborníka na výživu a oftalmológov (vyšetrenie fundusu). V kardiológii majú inštrumentálne diagnostické metódy značnú dôležitosť, preto sa snažte nájsť dobrého odborníka na funkčnú diagnostiku a ultrazvuk.

Choroby kardiovaskulárneho systému (CVD): prehľad, prejavy, liečebné princípy

Kardiovaskulárne ochorenia (CVD) sú najakútnejším problémom modernej medicíny, lebo úmrtnosť z patológie srdca a krvných ciev prichádza na prvom mieste spolu s nádormi. Každoročne sa zaznamenávajú milióny nových prípadov a polovica všetkých úmrtí súvisí s jednou alebo druhou formou poškodenia obehového systému.

Patológia srdca a krvných ciev má nielen zdravotný, ale aj sociálny aspekt. Popri obrovských nákladoch štátu na diagnostiku a liečbu týchto chorôb zostáva úroveň invalidity vysoká. To znamená, že chorí v produktívnom veku nebudú môcť plniť svoje povinnosti a zaťaženie ich obsahu ponesie rozpočet a príbuzní.

V posledných desaťročiach došlo k výraznému "omladeniu" kardiovaskulárnych ochorení, ktoré už nie je nazývané "choroba starších ľudí". Čoraz viac medzi pacientmi sú tváre nielen zrelého, ale aj mladého veku. Podľa niektorých údajov sa počet prípadov získaných srdcových chorôb medzi deťmi zvýšil až desaťkrát.

Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie miera úmrtnosti na kardiovaskulárne ochorenia dosahuje 31% všetkých úmrtí na svete a vyskytuje sa viac ako polovica prípadov ischemickej choroby a mŕtvice.

Je potrebné poznamenať, že ochorenia kardiovaskulárneho systému sú oveľa bežnejšie v krajinách s nedostatočnou úrovňou sociálno-ekonomického rozvoja. Dôvodmi sú nedostupnosť kvalitnej zdravotnej starostlivosti, nedostatočné vybavenie zdravotníckych zariadení, nedostatok personálu, nedostatok efektívnej preventívnej práce s obyvateľstvom, z ktorých väčšina žije pod hranicou chudoby.

Dlhým dôkazom je rozšírenie CVD na moderný životný štýl, stravovacie návyky, nedostatok pohybov a zlé návyky, takže dnes sa aktívne realizujú všetky druhy preventívnych programov zameraných na informovanie obyvateľstva o rizikových faktoroch a spôsoboch prevencie srdcovej a cievnej patológie.

Kardiovaskulárna patológia a jej odrody

Skupina ochorení kardiovaskulárneho systému je pomerne rozsiahla, zoznam obsahuje:

Väčšina z nás je spojená s CVD primárne s koronárnou chorobou srdca. To nie je prekvapujúce, pretože táto patológia sa vyskytuje najčastejšie a postihuje milióny ľudí na planéte. Jeho prejavy vo forme stenokardie, porúch rytmu, akútnych foriem vo forme srdcového záchvatu sú rozšírené u stredného a staršieho veku.

Okrem ischémie srdca existujú iné, nie menej nebezpečné a tiež pomerne časté typy CVD - hypertenzia, o ktorej som nepočul nič lenivého, mŕtvica, choroby periférnych ciev.

Pri väčšine ochorení srdca a krvných ciev je substrátom lézie ateroskleróza, ktorá nezvratne mení cievne steny a narušuje normálny pohyb krvi do orgánov. Ateroskleróza - závažné poškodenie stien krvných ciev, ale v diagnostike sa zdá veľmi zriedkavo. Je to spôsobené tým, že klinicky sa zvyčajne prejavuje formou ischémie srdca, encefalopatie, mozgového infarktu, cievnych lézií nohy atď., Preto sa tieto choroby považujú za hlavné ochorenia.

Koronárna choroba srdca (CHD) je stav, pri ktorom sa srdcovým svalom nedosiahne dostatočný objem krvi v dôsledku koronárnych artérií, ktoré zmenili aterosklerózu. Myokard trpí nedostatkom kyslíka, dochádza k hypoxii, po ktorej nasleduje ischémia. Odpoveďou na porušenie krvného obehu sa stáva bolesť a štartujú štrukturálne zmeny v srdci - raste v spojivovom tkanive (kardiozkleróza), dutiny sa rozširujú.

faktory CHD

Medzi najbežnejšie formy ochorenia koronárnych artérií patrí angína, arytmia a srdcový záchvat. Angina pectoris sprevádza chronická hypoxia a jej hlavným prejavom je bolesť. Arytmie sa môžu vyskytnúť ako nezávisle, tak na pozadí existujúcej angíny. Medzi arytmiami, fibriláciou predsiení, tachykardiou, poruchou vedenia impulzov vo forme blokád a inými sú možné.

Extrémny stupeň nedostatku výživy srdcového svalu má za následok srdcový záchvat, nekrózu myokardu, čo je jeden z najvážnejších a najnebezpečnejších typov ICHS. Infarkt myokardu je náchylnejší k mužom, ale v starobe sexuálne rozdiely postupne vymiznú.

O nie menej nebezpečnú formu poškodenia obehového systému možno považovať arteriálnu hypertenziu. Hypertenzia je bežná u ľudí oboch pohlaví a je diagnostikovaná už vo veku 35-40 rokov. Zvýšený krvný tlak prispieva k pretrvávajúcim a nezvratným zmenám v stenách artérií a artérií, vďaka čomu sa stávajú slabo roztiahnuteľnými a krehkými. Mŕtvica je priamym dôsledkom hypertenzie a jednou z najvážnejších patológií s vysokou úmrtnosťou.

Vysoký tlak sa odzrkadľuje aj v srdci: zvyšuje sa, jeho steny sa zväčšujú v dôsledku zvýšeného zaťaženia a prietok krvi v koronárnych cievach zostáva na rovnakej úrovni, preto s hypertenzívnym srdcom pravdepodobnosť IHD vrátane infarktu myokardu sa mnohonásobne zvyšuje.

Cerebrovaskulárna patológia zahŕňa akútne a chronické formy porúch obehu v mozgu. Je jasné, že akútne porušenie vo forme cievnej mozgovej príhody je mimoriadne nebezpečné, pretože spôsobuje, že pacient je postihnutý alebo vedie k jeho smrti, ale aj chronické varianty porážky mozgových ciev spôsobujú veľa problémov.

typický vývoj ischemických porúch mozgu spôsobených aterosklerózou

Dyscirkulatívna encefalopatia na pozadí hypertenzie, ateroskleróza alebo ich súčasný vplyv spôsobuje narušenie mozgu, pre pacientov je stále ťažšie vykonávať pracovné povinnosti, dochádza k progresii encefalopatia v živote a extrémnym rozsahom ochorenia je vaskulárna demencia, keď pacient nie je schopný žiť nezávisle.

Vyššie uvedené ochorenia kardiovaskulárneho systému sú tak často spojené s tým istým pacientom a navzájom sa zhoršujú, že je často ťažké vytvoriť medzi nimi jasnú líniu. Napríklad pacient trpí vysokým krvným tlakom, sťažuje sa na bolesť v srdci, už trpel mŕtvicou a dôvodom pre všetky je arterioskleróza artérií, stres, životný štýl. V tomto prípade je ťažké posúdiť, ktorá patológia bola primárna, s najväčšou pravdepodobnosťou, lézie vyvinuté paralelne v rôznych orgánoch.

Zápalové procesy v srdci (karditída) - myokarditída, endokarditída, perikarditída - sú oveľa menej časté ako predchádzajúce formy. Reumatizmus sa stáva najčastejšou príčinou týchto ochorení, keď telo reaguje zvláštnym spôsobom na streptokokovú infekciu a napadne proteínmi nielen mikrób, ale aj vlastné štruktúry. Reumatické lézie srdca - veľa detí a adolescentov, dospelí zvyčajne majú následok - srdcové choroby.

Srdcové vady sú vrodené a získané. Získané chyby sa vyvíjajú na pozadí rovnakej aterosklerózy, keď sa valvulárne ventily nahromadia na seba mastné pláty, vápenaté soli sú sklerotizované. Ďalšou príčinou získanej choroby môže byť reumatická endokarditída.

Pri poruche ventilových letákov je možné zúženie dutiny (stenóza) a rozšírenie (porucha). V oboch prípadoch dochádza k narušeniu krvného obehu v malom alebo veľkom kruhu. Stagnácia vo veľkom kruhu sa prejavuje typickými príznakmi chronického srdcového zlyhania a ak sa krv nahromadí v pľúcach, prvým znakom bude dýchavičnosť.

chlopňový prístroj srdca - "cieľ" pre karditídu a reumatizmus, hlavnú príčinu získaných srdcových chýb u dospelých

Väčšina lézií v srdci nakoniec končí svojim zlyhaním, ktoré môže byť akútne a chronické. Akútne srdcové zlyhanie je možné na pozadí infarktu, hypertenzívnej krízy, ťažkej arytmie a prejavuje sa pľúcnym edémom, akútnou žilovou kongesciou vo vnútorných orgánoch, zástava srdca.

Chronické srdcové zlyhanie sa tiež označuje ako choroba koronárnych artérií. Komplikuje angínu, kardiosklerózu, predchádzajúcu nekrózu myokardu, dlhodobé arytmie, srdcové chyby, zmeny myokardiálnej dystrofnej a zápalovej povahy. Každá forma kardiovaskulárneho ochorenia môže mať za následok zlyhanie srdca.

Príznaky srdcového zlyhania sú stereotypné: pacienti sa vyvíjajú opuchom, pečeň sa zvyšuje, koža sa stáva bledá alebo modrastá, dýchavičnosť je bolestivá a tekutina sa vytvára v dutinách. Akútne aj chronické srdcové zlyhanie môže spôsobiť smrť pacienta.

Patológia žíl vo forme varikóznej dilatácie, trombózy, flebitídy, tromboflebitídy sa vyskytuje u starších aj u mladých ľudí. V mnohých ohľadoch šírenie ochorenia kiahne prispieva k životnému štýlu modernej osoby (výživa, fyzická nečinnosť, nadváha).

Kŕčové žily zvyčajne postihujú dolné končatiny, ak sú dilatované podkožné alebo hlboké žily nohy alebo stehien, ale je to možné aj v iných cievach - panvových žilách (najmä u žien), portálovom systéme pečene.

Vrodené anomálie, ako napríklad aneuryzmy a malformácie, predstavujú špeciálnu skupinu vaskulárnej patológie. Aneuryzma je lokálna expanzia cievnej steny, ktorá sa môže vytvoriť v cievach mozgu a vnútorných orgánov. V aorte je aneuryzma často aterosklerotická a oddelenie postihnutej oblasti je mimoriadne nebezpečné z dôvodu rizika prasknutia a náhlej smrti.

Neurológovia a neurochirurgovia sú konfrontovaní s vaskulárnymi malformáciami, keď sa objavil vývoj cievnych stien s tvorbou abnormálnych previazaní a spletencov, pretože tieto zmeny sú najnebezpečnejšie, keď sa nachádzajú v mozgu.

Príznaky a príznaky kardiovaskulárnych ochorení

Veľmi krátko sa dotýkajú hlavných typov patológie kardiovaskulárneho systému, stojí za to venovať malú pozornosť symptómom týchto ochorení. Medzi sťažnosťami prevláda:

Bolesť je hlavným príznakom väčšiny srdcových ochorení. Sprevádza angínu, srdcový záchvat, arytmie, hypertenzívne krízy. Dokonca aj nepatrné nepríjemné pocity v hrudníku alebo krátkodobá neintenzívna bolesť by mali byť príčinou obáv a v prípade akútnej bolesti "dýka" by ste mali naliehavo vyhľadať kvalifikovanú pomoc.

Pri ischemickej chorobe srdca je bolesť spojená s hladinou myokardu spôsobeného kyslíkom v dôsledku aterosklerotických lézií srdcových ciev. Stabilná angína sa vyskytuje s bolesťou v reakcii na stres alebo stres, pacient užíva nitroglycerín, ktorý eliminuje bolestivý záchvat. Nestabilná angína pectoris sa prejavuje bolesťou v kľude, zatiaľ čo lieky nie vždy pomáhajú a riziko srdcového záchvatu alebo závažnej arytmie sa zvyšuje, takže bolesť, ktorá vznikla sama osebe s pacientom s ischémiou srdca, slúži ako základ pre hľadanie pomoci od špecialistov.

Akútna, silná bolesť v hrudníku, ktorá sa rozširuje do ľavej ruky, pod lopatkou, do ramena, môže hovoriť o infarkte myokardu. Prijatie nitroglycerínu ho neodstráni a medzi príznaky sa objavuje dýchavičnosť, arytmia, pocit strachu zo smrti, veľká úzkosť.

Väčšina pacientov s patológiou srdca a krvných ciev má slabosť a rýchlo sa unaví. Je to spôsobené nedostatočnou dodávkou kyslíka do tkanív. S nárastom chronického srdcového zlyhania výrazne klesá odolnosť voči fyzickej námahe, pre pacienta je ťažké chodiť aj na krátku vzdialenosť alebo vyliezť pár podlaží.

príznaky pokročilého srdcového zlyhania

Takmer všetci pacienti s kardiálnymi ochoreniami trpia nedostatkom dychu. Je osobitne charakteristický pre srdcové zlyhanie s chlopňovými léziami. Zuby, vrodené aj získané, môžu sprevádzať stagnácia krvi v pľúcnom obehu, čo vedie k ťažkostiam s dýchaním. Nebezpečnou komplikáciou takéhoto poškodenia srdca môže byť pľúcny edém vyžadujúci okamžitú lekársku pomoc.

Edém sprevádza kongestívne zlyhanie srdca. Najprv sa objavia vo večerných hodinách na dolných končatinách, potom pacient spozoruje ich šírenie smerom hore, paže, tkanivá brušnej steny, tvár sa začína zväčšovať. Pri závažnom srdcovom zlyhaní sa v dutinách nahromadí tekutina - zvyšuje sa objem brucha, dýchavičnosť a pocit ťažkosti v náraze hrudníka.

Arytmie môže prejaviť pocit palpitácie alebo vyblednutia. Bradykardia, keď sa pulz spomalí, prispieva k mdlobu, bolesti hlavy, závraty. Zmeny rytmu sú výraznejšie počas fyzickej námahy, pocitov, po ťažkom jedle a príjme alkoholu.

Cerebrovaskulárne ochorenia s vaskulárnymi léziami mozgu, ktoré sa prejavujú bolesťami hlavy, závratmi, zmenami v pamäti, pozornosťou, intelektuálnym výkonom. Na pozadí hypertenzívnych kríz, okrem bolesti hlavy, srdcového tepu, blikajúceho "pred" očami, hluk v hlave je rušivý.

Akútne poruchy obehu v mozgu - mŕtvica - sa prejavuje nielen bolesťou v hlave, ale aj rôznymi neurologickými príznakmi. Pacient môže stratiť vedomie, parizia a paralýza sa rozvinú, citlivosť je narušená atď.

Liečba kardiovaskulárnych ochorení

Kardiológovia, praktickí lekári a vaskulárni lekári sa zaoberajú liečbou kardiovaskulárnych ochorení. Konzervatívne kliniky sú predpísané polyklinickým lekárom av prípade potreby sú pacienti poslaní do nemocnice. Je tiež možné chirurgické ošetrenie určitých typov patológie.

Hlavné princípy liečby srdcových pacientov sú:

 • Normalizácia režimu s vylúčením nadmerného fyzického a emočného stresu;
 • Diéta zameraná na korekciu metabolizmu lipidov, pretože ateroskleróza je hlavným mechanizmom mnohých ochorení; v prípade kongestívneho zlyhania srdca je príjem tekutín obmedzený, pri hypertenzii, soli atď.;
 • Odmietanie zlá návyky a fyzická aktivita - srdce musí plniť zaťaženie, ktoré potrebuje, inak sval bude trpieť ešte viac z "underloading", preto kardiológovia odporúčajú prechádzanie a uskutočniteľné cvičenia dokonca aj u tých pacientov, ktorí utrpeli infarkt alebo srdcový zákrok;
 • Liečba;
 • Chirurgické intervencie.

Lieková terapia zahŕňa vymenovanie liekov rôznych skupín v závislosti od stavu pacienta a typu srdcovej patológie. Najčastejšie používané:

 1. Beta-blokátory (atenolol, metoprolol);
 2. Diuretiká (furosemid, veroshpiron);
 3. Inhibítory ACE (analapril, lisinopril);
 4. Periférne vazodilatátory (pentoxifylín, nicergolín, sermóza);
 5. Antagonisty kalcia (verapamil, diltiazem);
 6. Nitroglycerín a dusičnany s predĺženým účinkom;
 7. Činidlá proti zrážaniu (antikoagulanciá a antiagregačné lieky) - aspirín, warfarín, klopidogrel;
 8. Srdcové glykozidy pri chronickom srdcovom zlyhaní.

Mnohí pacienti s ťažkým srdcovým ochorením užívajú niekoľko liekov z rôznych skupín naraz a deriváty kyseliny aspirínu sú predpísané pre každého a pre život na prevenciu trombotických komplikácií. Liečebný režim je vybraný individuálne kardiológa.

S neúčinnosťou farmakoterapie môže byť potrebný rozvoj život ohrozujúcich komplikácií. Medzi operácie v kardiológii časté:

 • Stentovanie, keď špeciálna trubica rozširuje lúmen;
 • Bypass koronárnych artérií je indikovaný na ťažké formy ischemickej choroby srdca a je zameraný na vytvorenie ďalšej cesty pre vstup krvi do srdcových ciev;
 • Pri arytmiách sa vykonáva rádiofrekvenčná ablácia alebo priesečník ďalších dráh na vedenie impulzov v srdci;
 • Ochranné ventily - zobrazené pre defekty, aterosklerotické lézie, infekčné procesy na ventiloch ventilov;
 • Rôzne typy angioplastiky;
 • Transplantácia srdca, prejavujúca závažné poruchy, kardiomyopatia, myokardiálna dystrofia.

Diagnóza a liečba patológie srdca a krvných ciev sú vždy veľmi nákladnými opatreniami a chronické formy vyžadujú celoživotnú terapiu a pozorovanie, preto prevencia je dôležitou súčasťou práce kardiológov. S cieľom znížiť počet pacientov s patológiou srdca a krvných ciev, včasné zistenie zmien v týchto orgánoch a včasná liečba lekárom, väčšina krajín sveta aktívne vykonáva preventívnu prácu.

Je potrebné informovať čo najviac ľudí o rizikových faktoroch, úlohe zdravého životného štýlu a výživy ao pohyboch v udržiavaní zdravia kardiovaskulárneho systému. S aktívnou účasťou Svetovej zdravotníckej organizácie sa realizuje celý rad programov zameraných na zníženie chorobnosti a úmrtnosti z tejto patológie.

Symptómy kardiovaskulárnych ochorení

Ako viete, kardiovaskulárne ochorenia patria medzi najbežnejšie a najnebezpečnejšie ochorenia našej doby. Existuje veľa dôvodov, ale genetická predispozícia a nesprávny spôsob života sú považované za hlavné.

Bolesť je jedným z najčastejších príznakov ochorení spojených so zhoršenou kardiovaskulárnou funkciou. Ak je bolesť horúca, akútna, potom je najčastejšie spazmus koronárnych ciev, čo vedie k podvýžive samotného srdca. Takéto bolesti sa nazývajú stenokardiálne. Môžu sa vyskytnúť počas cvičenia, nízkej teploty, stresu. Angina pectoris sa vyskytuje, keď krvný obeh nedokáže uspokojiť potrebu kyslíka srdcového svalu. Doktor dokáže rozpoznať angínu pectoris alebo angínu pectoris už pri prvej liečbe pacienta. A čo je horšie, diagnostikovanie abnormalít. Pre správnu diagnózu je potrebné sledovanie priebehu stenokardie, analýza vyšetrení a vyšetrenia pacienta. Je potrebný ďalší prieskum - 24-hodinové monitorovanie EKG (zaznamenávanie EKG počas dňa).

Silný tlkot srdca neznamená vždy vývoj patológie, ako to môže nastať pri zvýšenej fyzickej námahe alebo v dôsledku emocionálneho vzrušenia človeka a dokonca aj po jedení veľkého množstva jedla.

Pri ochoreniach srdca sa dyspnoe môže vyskytnúť už v počiatočných štádiách. Tento príznak sa vyskytuje pri srdcovom zlyhaní: srdce nefunguje na plný výkon a nevyčerpáva potrebné množstvo krvi cez krvné cievy. Najčastejšie sa srdcové zlyhanie vyvíja v dôsledku aterosklerózy (depozity v cievach aterosklerotických plátov). V prípade miernej formy ochorenia, dýchavičnosť sa obáva intenzívnej fyzickej námahy. V závažných prípadoch sa dýchavičnosť vyskytuje aj v pokoji.

Hlavnou príčinou edému je nárast tlaku v venóznych kapilárach. Toto napomáhajú také faktory, ako je zhoršená funkcia obličiek a zvýšenie priepustnosti cievnych stien. Ak sú členky nohami väčšinou opuchnuté, môže to znamenať zlyhanie srdca.

Pallor sa najčastejšie pozoruje s anémiou, vazospazmom, ťažkou reumatickou kardiitídou (zápalové poškodenie srdca s reumatizmom), aortálna nedostatočnosť.

Tieto symptómy sú často sprevádzané ochoreniami spojenými s poruchami srdca a krvných ciev. Hlavným dôvodom tejto reakcie organizmu je to, že mozog nedostáva potrebné množstvo krvi, a preto nie je dostatok krvi do mozgu kyslíkom. Okrem toho sú bunky otrávené produktmi rozpadu, ktoré nie sú včas zbierané krvou z mozgu.

Prvé príznaky ochorenia srdca

Aké sú prvé príznaky problémov so srdcom?

Prvým znakom objavujúcich sa srdcových problémov. Dyspnoe sa vyskytuje, keď je srdce stále mierne postihnuté, ale už nemôže pumpovať dostatok krvi.

Toto sú príznaky vaskulárnych porúch. Opuch srdcových ochorení sa začína objavovať v prípadoch, keď srdce už nie je schopné zvládnuť zvýšené zaťaženie a dekompenzácia nastane.

Modré pery

V prípade nedostatku krvného obehu srdca sa zaznamenáva bledá alebo modrastá farba pier. Ak sú pery úplne bledé - mala by sa vylúčiť anémia (anémia).

Ak vidíte osobu, ktorá trpí obezitou pred vami, je takmer zaručené, že podozrieva kardiovaskulárne choroby. Extra libier je vážne dodatočné zaťaženie srdca.

Modravočervená farba tváre môže byť indikátorom poškodenia mitrálnej chlopne.

Červený knobný nos

Červený, hrboľatý nos s pruhmi krvných ciev umožňuje podozrenie na hypertenziu.

Znaky o podmienkach, ktoré si vyžadujú naliehavú lekársku starostlivosť:

 • plytké dyspnoe, pri ktorej sa pacient nedá úplne nadechnúť;
 • závažná bledosť alebo abnormálna červená pleť;
 • slabo hmatateľný, ale rýchly pulz;
 • náhle nudný pohľad;
 • vzhľad nezmyselného prejavu;
 • neschopnosť pacienta odpovedať na prejav, ktorý mu bol adresovaný;
 • strata vedomia

Nemali by sa ignorovať pocity nepohodlie v hrudníku, ťažkosti alebo bolesti za hrudnou kosťou, bolesť sa šírila na ruku, chrbát, pod lopatou, hrdla, čeľuste, nedostatok vzduchu - to sú príznaky infarktu.

Boľavé srdce: skryté znaky

Známky srdcového záchvatu sú dobre známe: bolesť alebo tlak za hrudnou kosťou, dýchavičnosť, poruchy srdcového rytmu, strach, potenie, závraty a niekedy aj strata vedomia. Existuje však niekoľko znakov, ktoré ho môžu podozrievať a varovať dlho pred útokom.

Prvé príznaky poruchy srdcovej funkcie sa začínajú objavovať niekoľko mesiacov alebo dokonca rokov pred infarktom. Môžu to byť nasledujúce znaky.

Čo môže zmiasť bolesť angíny. s pálenie záhy, s bolesťou zubov, s interkostálnou neuralgiou, so svalovou bolesťou, so zvieraním nervu. Test je jednoduchý: užívajte nitroglycerín. Bolesť angíny pectoris sa významne znižuje alebo prestáva.

Pravidelne sa tieto "bolesti" u mužov starších ako 40 rokov a u žien nad 45 rokov musia stať dôvodom na to, aby sa terapeut dostal na kontrolu srdca.

Pocit vzduchu

Dýchavičnosť - rýchle dýchanie a pocit nedostatku vzduchu, ktorý sa vyskytuje počas fyzického alebo emočného stresu, a potom počas každodenných činností. Je to príznakom problémov s pľúcami alebo so srdcom.

Dýchavičnosť "srdca" sa vyskytuje častejšie v náchylnej polohe. Stáva sa, že jadrá niekoľko dní pred útokom dokonca spia sedí alebo trpia nespavosťou.

Zvýšená únava, únava

Tento príznak je zaznamenaný väčšinou žien, ktoré utrpeli infarkt. Nešpecifická únava z každodennej práce môže stratiť ich niekoľko mesiacov pred útokom, ale nevenovali jej pozornosť.

65% mužov s diagnostikovanou koronárnou artériovou chorobou už niekoľko rokov trpí erektilnou dysfunkciou. U žien sa to prejavuje ako pokles libida, ťažkosti s dosiahnutím orgazmu.

Ak problém s erekciou pretrváva dlhú dobu a nezávisí od pracovného stresu alebo fyzickej únavy, je to dôvod, prečo sa poradiť s terapeutom alebo kardiológa a skontrolovať srdce.

Chrápanie a spánkové apnoe

Podľa štatistík spánková apnoe zvyšuje riziko infarktu počas nasledujúcich 5 rokov trikrát. To je dôvod, prečo ťažkosti s dýchaním počas spánku a chrápanie nemusia zostať bez povšimnutia - to sú problémy, ktoré si vyžadujú okamžitú korekciu terapeuta. Možno s kardiológom.

Gingivitída a paradentóza

Podivne, ochorenie ďasien a krvácanie môže byť tiež spojené s ochorením srdca.

Existujú dve teórie vysvetľujúce túto skutočnosť. Po prvé, pri kardiovaskulárnych ochoreniach dochádza k narušeniu prívodu krvi do tela, ovplyvňujú sa malé tepny a tkanivá okolo zuba sú veľmi citlivé na množstvo dodávaného kyslíka. Po druhé, je známe, že choroby ústnej dutiny môžu byť komplikované srdcovými ochoreniami (napríklad myokarditída po bolesti v krku). To znamená, že baktérie, ktoré spôsobujú zápal ďasien, sa môžu podieľať na poškodení tepien, ktoré sa živia srdcom, a na rozvoj zápalu v nich.

Keď srdce prestane pracovať s plnou silou, krv nemôže odstrániť metabolické produkty a tekutinu z tkanív. V dôsledku toho sa tvorí opuch - príznakom srdcového zlyhania. Spočiatku nenápadné, rastú časom. Opuch môže byť podozrenie z topánok a krúžkov. Tento príznak vyžaduje povinné srdcové vyšetrenia.

Porucha srdcového rytmu sa môže vyskytnúť dlho pred útokom. Niekedy sa zisťuje iba zaťažením. Možno ju zistiť preventívnym EKG, ktoré by sa malo vykonať raz za rok u mužov nad 40 rokov a u žien po 45 rokoch.

Osobitne pozorné na prítomnosť týchto príznakov by mali byť liečení ľuďmi s prítomnosťou rizikových faktorov infarktu myokardu. Patria medzi ne: vysoký krvný tlak, vysoký cholesterol, srdcový záchvat u pacienta alebo príbuzných, fajčenie, cukrovka. fyzická nečinnosť. obezita.

Prvé príznaky koronárnej choroby srdca

Koronárna choroba pozostáva z niekoľkých chorôb, ktorých hlavnou príčinou je nedostatok kyslíka. Tento faktor má významný vplyv na činnosť srdcového svalu, v dôsledku čoho orgán stráca svoju predchádzajúcu pracovnú kapacitu.

Rovnako ako akákoľvek iná choroba je lepšie predchádzať alebo liečiť ischemickú chorobu v počiatočných štádiách skôr ako spúšťať ju. Preto je veľmi dôležité, aby ste boli schopní určiť symptómy tejto choroby.

V závislosti od formy ochorenia budú príznaky koronárnej choroby srdca odlišné. Mnoho ľudí žije s touto chorobou už niekoľko rokov a ani si neuvedomuje, že ich srdcový sval prežíva akútny nedostatok kyslíka. Ak navštívite masážne stoličky niekoľkokrát týždenne. ak bežíte ráno, máte dobrý obed a večeru a necítite sa nepríjemne v oblasti srdca, potom sa takéto ischemické ochorenie považuje za asymptomatické. Vo väčšine prípadov človek cíti nejakú bolesť v oblasti srdca, ale nedokáže pochopiť, s čím súvisí.

Nemyslite si, že bolesť bude trvalá. Existujú takzvané vrcholy a recesie ochorenia koronárnych artérií. Takéto ochorenie sa vyvíja pomaly a príznaky samotnej choroby sa môžu v priebehu času meniť. Niekedy sa zdá, že ochorenie ustúpilo, ale v skutočnosti sa začalo rozvíjať iným spôsobom.

Prvým príznakom ochorenia môže byť bolesť chrbta. Niektorí ľudia začnú cítiť bolesť v ľavej časti čeľuste av ľavej ruke. Ak ste začali v srdci pozorovať búšenie srdca a nadmerné potenie, mali by ste sa poradiť s lekárom. Najčastejším príznakom ochorenia je stále bolesť na ľavej strane hrudníka. Nesmiete dokonca používať masér. pretože jeho pocit bude neuveriteľne silný. Pri nadmernej alebo vysokej záťaži u pacienta s ischemickou chorobou sa objavuje dýchavičnosť.

Existuje takzvaná arytmická forma ischemickej choroby, pri ktorej osoba má zmenu v frekvencii kontrakcie srdcového svalu. Najpopulárnejšou formou tejto choroby je fibrilácia predsiení. Prerušenia v srdci, zatiaľ čo ľudia niekedy takmer necítia a na dlhú dobu ich nevenujú pozornosť. Všetky symptómy, ktoré sme uviedli vyššie, sú charakteristické pre ochorenie miernej závažnosti. Ak osoba začala ochorenie, potom kyslíkové hladovanie nielenže spôsobí silnú bolesť v oblasti srdca, ale môže tiež viesť k infarktu myokardu.

V druhom prípade je strašné, že po srdcovom infarkte zomierajú niektoré bunky srdcového svalu a nemôžu sa obnoviť.

Choroby srdca a krvných ciev - hlavné znaky a metódy liečby

Choroby srdca a krvných ciev dlhé roky udržujú dlaň medzi hlavnými príčinami smrti a postihnutia. Počnúc "neškodným" nárastom tlaku a dýchavičnosťou, môžu skončiť s mozgovou príhodou alebo infarktom. Problémy so srdcom sa skrývajú pre ľudí v každom veku a dokonca môžu byť vrodené.

Choroby srdca a krvných ciev - hlavné príznaky

Predpokladá sa, že srdcový pacient je ľahko identifikovateľný vzhľadom. Bledosť, dýchavičnosť, slabosť - tento obrázok je nakreslený slovom "jadro". Tieto symptómy sú charakteristické pre pacientov so srdcovým zlyhaním.

Mnoho srdcových ochorení sa však môže vyskytnúť bez viditeľných znakov a môže sa zistiť len počas vyšetrenia. Niekedy sú srdcové problémy sprevádzané atypickými príznakmi a skryté ako iné ochorenia.

Klinický obraz závisí od povahy patologického procesu a z toho, ktoré funkcie srdca sú narušené.

Najčastejšími prejavmi sú:

 1. Bolesť na hrudníku je jedným zo zjavných príznakov srdcovej patológie. Povaha bolesti poukazuje na možný problém. Kŕč koronárnych ciev je sprevádzaný akútnym pocitom pálenia, ktorý sa vyskytuje nezávisle od fyzickej aktivity dokonca aj v noci a je znakom angíny pectoris. Predĺžená silná bolesť za hrudnou kosťou vyžarujúca chrbát, krk, ľavé rameno indikuje vývoj infarktu myokardu. S aneuryzmou alebo aortálnou disekciou sa bolesť dostáva do zadnej časti hlavy, slabín a chrbtice. Nervózna bolesť, ktorá neprekračuje oblasť srdca, v kombinácii s teplotou, môže naznačovať zápal perikardu. Súčasne môže byť nepohodlie v hrudníku spôsobené inými ochoreniami: šindle, spazmus pažeráka, pneumotorax, interkostálna neuralgia, strhnutie hrudných stavcov.
 2. Bolesť podobná príznakom osteochondrózy je lokalizovaná medzi lopatkami v ľavej oblasti ramena, ramena, zápästia, krku, čeľuste. Ľudia si myslia, že má problémy s chrbticou a v skutočnosti sa mu srdce veľmi bojí. Zvyčajne sú tieto bolesti zaznamenané po fyzickom a emočnom strese, čo naznačuje prítomnosť angíny pectoris. Ak nepohodlie nezmizne po odpočinku a užívaní liekov na srdce, je čas zavolať sanitku - možno príde infarkt.
 3. Heart beat sa zvyšuje počas stresu, emočného vzrušenia, fyzickej aktivity a to je normálne. Ak sa však zdá, že srdce "vyskočí" z hrudníka, zastaví sa - je to zámienka na prerušenie záťaže s cieľom obnoviť pulz a čo najskôr urobiť kardiogram. Tachykardia sprevádzaná slabosťou, tlakom v hrudi, mdloba vyžaduje okamžitú liečbu lekárovi. Tieto príznaky môžu naznačovať zlyhanie srdca, zhoršenie zásobovania krvou.
 4. Bledosť je spôsobená poruchami obehu spôsobenými kŕčmi, reumatickými ochoreniami srdca, aortálnou nedostatočnosťou a anémiou. V závažných prípadoch sa vyskytuje cyanóza nasolabiálneho trojuholníka, tváre, končatín.
 5. Príznaky funkčných porúch nervového systému, ako je nespavosť, úzkosť, zmätenosť, slabosť a tras sú charakteristické pre kardioverúziu.
 6. Edém srdcových ochorení v dôsledku toho, že telo neposkytuje normálny krvný obeh. Pri srdcovom zlyhaní krv stúpa zle v žilách a hromadí sa v cievach, čo spôsobuje nadúvanie.
 7. Ak sa záchvaty suchého kašľa objavia bez komunikácie s bežnou chrípkou a alergiami, najmä v polohe na ležanie a expektorantné lieky neovplyvňujú jej povahu, existuje šanca na srdcové ochorenie.
 8. Teplota tela pri zápalových ochoreniach srdca stúpa rovnakým spôsobom ako u iných infekcií. Karditída je často sprevádzaná horúčkou a intoxikáciou.
 9. Vysoké tlakové hladiny nad 140/90 mm Hg. Art. takmer vždy sprevádzané kardiovaskulárnymi patológiami. Hypertenzia zvyšuje riziko mŕtvice a infarktu.
 10. Ak je v pokoji, frekvencia pulzu klesne pod 50 úderov za minútu. alebo viac ako 90, môže to znamenať poruchu systému srdcového vedenia alebo vývoj ischémie.
 11. Dyspnoe, ktorá sa vyskytuje u zdravých ľudí počas fyzickej námahy a rýchlo prechádza, u pacientov s jadrami, dokonca aj v pokoji a vo sne. Nedostatok vzduchu je spojený so zlyhaním ľavej komory, ochorením koronárnych artérií, hypertenziou a srdcovou astmou.
 12. Bolesť v hornej časti žalúdka, vracanie a nevoľnosť nie sú vždy známkami otravy a gastritídy. Bolesti srdca sa môžu podávať blízkym orgánom a nevoľnosť môže byť spôsobená hypoxiou.

Rôzne ochorenia srdca poskytujú širokú škálu príznakov a choroba sa dá určiť iba ako výsledok prieskumu. Pacienti často kombinujú niekoľko kardiálnych diagnóz naraz.

Diagnóza srdcových ochorení

Pri rozvoji srdcových ochorení zohrávajú veľkú úlohu životný štýl a chronické ochorenia. Na určenie pravdepodobných príčin patológie kardiológ zhromažďuje históriu. Hlavné rizikové faktory, na ktoré sa zameriava pozornosť:

 • age;
 • obezita;
 • nedostatok pohybu;
 • vysoká hladina "zlého" cholesterolu v krvi;
 • hypertenzia;
 • fajčenie;
 • zneužívanie alkoholu;
 • konštantné napätie;
 • zaťažená dedičnosť;
 • časté prechladnutie;
 • infekčné ložiská v tele;
 • hormonálne a autoimunitné poruchy.

Po zistení hlavných sťažností a odstraňujúcich faktorov lekár pokračuje v diagnostike srdcových ochorení.

diagnostika

 1. Vizuálne posúdenie stavu pacienta: hmotnosť, prítomnosť cyanózy, edém.
 2. Meranie krvného tlaku a pulzu.
 3. Perkusia a palpácia hrudníka vám umožňujú zistiť akumuláciu tekutiny v pleurálnej dutine a perikardu, aby ste určili veľkosť a silu srdcového tepu. Pocit brucha je potrebný na pocit nárastu pečeňových a krvných stasov v cievach brušnej dutiny, charakteristických pre srdcové zlyhanie.
 4. Auskultácia - počúvanie so stetoskopom hluku sprevádzajúceho prácu orgánov. Hluk môže byť fyziologický u tehotných žien a malých detí.
 5. EKG zachytáva srdcový rytmus, pomáha identifikovať poruchy, hypertrofické procesy, poruchy obehu.
 6. Stresová skúška sa vykonáva pri fyzickej námahe. Snímače elektrokardiografu a tonometra sú pripojené k pacientovi, ktorý pracuje na bicykli. Zariadenia zaznamenávajú tlak, frekvenciu a rytmus srdca počas tréningu. To vám umožní identifikovať patologické zmeny, ktoré sú v normálnom EKG nepostrehnuteľné.
 7. Každodenné sledovanie odstraňuje kardiogram počas bežného ľudského života: počas spánku, bdelosti, práce, cvičenia, stravovania a liekov.
 8. Echo-KG - ultrazvukové vyšetrenie chlopňového aparátu srdca, morfologické a fyziologické poruchy pri CHD, vrodené a získané malformácie, zmeny sklerotického tkaniva. Umožňuje vám posúdiť stav a činnosť tela v reálnom čase. Dopplerov ultrazvuk ukazuje pohyb krvi v cievach a komorách srdca.
 9. Tomografické metódy určujú patológiu v anatomickej štruktúre srdca.
 10. Koronografia - röntgenové vyšetrenie koronárnych ciev sa uskutočňuje zavedením kontrastného činidla. Umožňuje zobraziť oblasti ischémie a príčiny bolesti srdca neznámeho pôvodu.

Kardiológ získa ďalšie informácie z laboratórnych testov: hemoglobín, počet krvných doštičiek, lipidogram, koagulogram.

Druhy kardiovaskulárnych patológií

Srdce je anatomicky a funkčne zložitý orgán a klasifikácia jeho ochorení zahŕňa niekoľko parametrov naraz: postihnuté oddelenie, porucha funkcie, povaha poškodenia. Podmienečne možno chorobu srdca rozdeliť do niekoľkých skupín:

Okrem Toho Čítal O Plavidlách

Čo je blokáda AV: príčiny, diagnóza a liečba

Z tohto článku sa dozviete: čo je blokáda AV, ako liečba a prognóza závisia od závažnosti života, ako dlho je implantovaný kardiostimulátor, ako udržať srdce doma.

Infarkt myokardu

Infarkt myokardu je stredom ischemickej nekrózy srdcového svalu, ktorý sa vyvíja v dôsledku akútneho porušenia koronárneho obehu. Klinicky sa prejavuje pálenie, stláčanie alebo stláčanie bolesti za hrudnou kosťou, rozšírenie na ľavú ruku, kosť, lopatka, čeľusť, dýchavičnosť, strach, studený pot.

Regurgitácia na ventile pľúcnej tepny 1 stupňa a čo to je

Regurgitácia je opačný pohyb krvi z jednej dutiny srdca do druhej cez ventily.Môže sa objaviť na akomkoľvek ventile (mitrálny, aortálny, trikuspidálny, pľúcny artériový ventil) a je prekurzorom normálneho aj patologického stavu.

angiodystonia

Angiodystóniu mozgových ciev (cerebrálna angiodystónia) je veľmi vážna patológia spôsobená určitými štrukturálnymi zmenami v cievnych stenách. S touto chorobou sa zmenšuje schopnosť žíl a ciev adaptovať, čo vedie k zhoršenému prietoku krvi.

Kalcifikácia aorty - čo je to?

Kardiovaskulárny systém sa môže právom považovať za základ zdravia a normálneho fungovania všetkých vnútorných orgánov. Je to prostredníctvom jej krvného zásobovania. Tento proces je nevyhnutný na dodávanie kyslíka do všetkých systémov a orgánov.

Čo je kruh Willis

Cévny systém mozgu má zložitú štruktúru. Jednou z jeho najdôležitejších zložiek je kruh Willis. Je to komplex tepien, ktorý sa nachádza v základni mozgu.Vďaka nemu existuje správne rozdelenie prietoku krvi v prípade poruchy karotickej artérie.