Kvalita nášho života závisí od mnohých nuánov stavu tela. Jedna z nich je práca nášho mozgu. Zdravé plavidlá a dodávka "čistej a vysokokvalitnej" krvi prispievajú k jej vynikajúcemu fungovaniu.

Ak dôjde k poruche, je potrebné vyšetriť príčinu. Jednou z metód identifikácie príčin mozgovej cievnej choroby je REG (reoencefalografia).

Tento článok pomôže pochopiť a pochopiť podstatu tejto metódy.

Všeobecné informácie o štúdii

REG mozgových ciev alebo dešifrovaná reoencefalografia, metóda modernej medicíny pri štúdiu pohybu krvi v ľudskom mozgu bez prenikania do vnútra lebky.

Štúdium, ak je to potrebné, určitej časti mozgu, stav nádob v ňom, ich steny (tón), ako sú (rýchlo alebo nie) naplnené krvou, čo do nich vstupuje krv (viskózna alebo nie), rýchlosť jej príjmu, čas tečenia a reakcie, správania sa nádob.

Podstata metódy

Podstata metódy spočíva v tom, že prúd prechádza ľudským mozgom, je to frekvenčná frekvencia a elektrický odpor mozgu, alebo skôr jej tkanív, je okamžite zobrazený na obrazovke monitora.

Napriek týmto výhodám mnohí lekári súhlasia, že táto metóda sa stala zastaralou (aj keď sa stále používa v mnohých zdravotníckych zariadeniach) a nahrádza sa magnetickou rezonanciou a počítačovou tomografiou alebo Dopplerovským ultrazvukom.

Zariadenia, pomocou ktorých sa vykonáva reoencefalografia mozgových ciev, sa nazývajú reteografie, majú niekoľko kanálov od 2 do 6, čo vám umožňuje získať výsledky (reoencefalogramy) niekoľkých oblastí mozgu naraz.

Najčastejšie sa používajú okrúhle kovové elektródy, ktoré sú upevnené na hlave človeka s pásikmi z gumy v miestach potrebných na výskum (chrámy, nosový most, obočie, krk) a špeciálne pasty sa používajú na zvýšenie ich kontaktu so skalpom.

Pacient na žiadosť lekára prijíma rôzne polohy hlavy (ohyby vpravo, vľavo, späť, dopredu) a zaznamenávajú sa všetky výsledky, ktoré sa potom dešifrujú na čítanie cerebrálnych mozgových ciev. Každý vek má svoj vlastný štandard svedectva.

Čo zobrazuje a vyšetruje REG

Budeme sa definovať tým, čo ukazuje REG na mozog.

Výsledky REG sú objemové informácie o stave ciev mozgu.

Na základe ukazovateľov špecialista skúma cievny tonus, elasticitu svojich stien, rýchlosť vnikania krvi, spôsob, akým sa správajú pri rôznych zaťaženiach (naklápanie a otočenie hlavy) a následne odtok krvi z hlavy.

Výsledkom môže byť identifikácia rastu cholesterolu na stenách krvných ciev alebo hematómov po poškodení lebky, predispozície na tvorbu krvných zrazenín vo vnútri nich, vývoj intrakraniálneho tlaku.

Čo ukazuje USDG mozgových ciev a aké sú náznaky postupu, môžete sa z našej štúdie naučiť.

Existujú určité príznaky mŕtvice u mužov, ktoré sa líšia od symptómov útoku na ženy. Znalosť, ktorá môže zachrániť život pacienta.

Indikácie pre štúdiu

Keď naše telo ako celok pracuje rovnomerne, v štúdiu jeho práce neexistujú žiadne špeciálne pokyny.

Ale vonkajšie faktory (zmeny teploty, kolísanie tlaku v atmosfére, pohyb z jednej klimatickej zóny do druhej) často zasahujú do činnosti nášho tela, a tým ovplyvňujú jeho zložky.

Plavidlá nie sú výnimkou. Oni sa opotrebovávajú, neodolávajú expozície a pri strese alebo úzkosti sa vyskytujú poruchy. REG vám umožňuje identifikovať ich.

Nasledujúce hlavné indikácie pre REG mozgu sú rozlíšené:

 1. Formácie cholesterolu na stenách krvných ciev porušujú ich elasticitu, pacient vyvinie aterosklerotický proces, ktorý vo väčšine prípadov vedie k infarktu myokardu alebo mŕtvici. (REG je predpísaný pre mŕtvicu alebo srdcový záchvat.) Ak je pacient hypertenzívny alebo má ochorenie - vegetatívno-cievna dystónia).
 2. Predispozícia alebo tvorba krvných zrazenín s ich ďalšou separáciou a zablokovaním cievy vedie k ischemickej mozgovej príhode (s cerebrálnou ischémiou alebo ak existujú príznaky jej vývoja).
 3. Prenosové poranenia hlavy bez zjavného dôvodu (bolesť, závrat) vedú k vzniku intrakraniálneho tlaku alebo krvácaniu v mozgových tkanivách (s otrasom alebo kontúziou mozgu).
 4. Bolesti hlavy, migrény, sú výsledkom nesprávneho prietoku krvi v cievach hlavy (s bolesťami hlavy, hlukom v ušiach, porušením vestibulárneho aparátu).
 5. S nespavosťou, zníženým zrakom, mdlobou.

kontraindikácie

Najčastejšie sa nemá používať u novorodencov.

V tomto prípade nie sú presné údaje o mozgu reg, v prípade detí amplitúda vlny je malá a dĺžka anakrotu je naopak veľká, nie je incisura.

Výhody výskumu v porovnaní s inými metódami

Mnohí lekári na zdravotníckych fórach spochybňujú ignorovanie REG a jeho nahradenie modernými výskumnými metódami.

Tí, ktorí sú proti, tvrdia, že kosti lebky nie sú schopné niesť dostatočný prúd (odpor je prítomný) a výsledky štúdie vnútorných nádob nie sú presné, všetky ukazovatele ukazujú len stav susedných plavidiel.

Odmietajúc to, články lekárskych vedcov sú uvedené, že kosti lebky nie sú prekážkou, pretože vlastnia hlavne kapacitný odpor.

Výhodou tejto metódy je, že externé faktory (ľudské tkanivo, amplitúda signálu, šírenie vlny) ju nedokážu ovplyvniť, zatiaľ čo iné metódy podliehajú týmto javom.

Výskumný proces

Proces výskumu pomocou cerebrálnej vaskulárnej encefalografie je jednoduchý. Jedinou podmienkou je pokoj.

Pacient leží na chrbte s očami zatvorenými pre med. na pohovke. Doktor odmasťuje skúmané oblasti hlavy s alkoholom a na ne ukladá kovové elektródy, ktoré sú mazané kontaktnou pastou na zlepšenie citlivosti.

Elektródy sú upevnené gumovými pásmi. Pri elektródach prechádza slabý prúd, pomocou ktorého sa zaznamenávajú indexy mozgových ciev. Na obrazovke monitora sa zobrazujú "zakrivené čiary" - ukazovatele práce plavidiel a prietok krvi.

Príprava na postup

Príprava na procedúru trvá asi 5 minút. Špecialista odmasťuje skúmané oblasti pacienta a fixuje na ne kovové elektródy.

Proces sa začal

Táto technika je bezpečná a bezbolestná.

Pretože pred štartom sa odporúča 15-minútová prestávka alebo odpočinok, celková doba trvania pacienta trvá približne 25-30 minút (zahŕňa prípravný proces).

Odporúča sa, aby nefajčili 2-3 hodiny pred začatím zákroku, nezabudnite na jeden deň všetky lieky, ktoré ovplyvňujú krvný obeh v tele. Držte ju v polohe alebo v posedení.

Výsledky a prepis

Výsledok REG, špecialista sa zobrazí na papieri, ktorý zobrazuje zakrivené čiary a pokračuje v ich dekódovaní.

V prvom rade sa venuje pozornosť veku pacienta, každý vek (mladý a starý) má svoje vlastné indikácie REG čítania.

Krivky sú oscilácie vĺn, ktoré sú charakterizované správaním krvných ciev vyplnením krvi a samotným naplnením jednotlivých častí mozgu. Vlny sú reprezentované čiarami smerujúcimi nahor (anakrot) a dole (katakrota).

Na dolnej čiare je diktívny hrot. Rez je umiestnený v strednej tretine pred diktóznym zubom.

Pri dešifrovaní výsledkov cerebrálnej vaskulárnej encefalografie sa pozornosť venuje pravidelnosti vlny, ich vrcholu a jej zaokrúhľovaniu, vzostupným a zostupným líniám, prítomnosti iných línií, umiestneniu incisúry a diktickej zuby.

Hodnotenie pacientov a lekárov

Názory lekárov sa vo svojom veku líšia. Mladí špecialisti predložili svoje názory na používanie nových metód (počítačové, ultrazvukové) výskumy, starší špecialisti dodržiavajú REG.

Ale negatívne recenzie a odvolania nepoužívať túto techniku ​​chýbajú. Pacienti sú spokojní.

Platí to najmä pre matky s malými deťmi, ktoré môžu sedieť na kolenách, kde sa dieťa cíti v bezpečí, alebo dôchodcovia, ktorí sa pri príprave postupu môžu ľahnúť a porozprávať sa s lekárom v procese diagnostiky.

Náklady na postup

Cena REG plavidiel mozgu sa pohybuje od 1 000 do 3 500 rubľov. Kde prechádza štúdia a akú sumu si pacient sám vyberie.

Stojí za zmienku, že je lepšie to robiť v špecializovaných centrách vybavených moderným vybavením as prítomnosťou niekoľkých špecialistov, ktorí dokážu spoločne urobiť presnú diagnózu v náročných prípadoch a predpísať liečbu.

Mnoho kliník ponúka svoje služby na vykonanie tohto postupu v domácnosti pacienta, potom sa náklady zvyšujú na sumu od 10 000 rubľov po 12 000 rubľov.

Lekárske výskumné centrá

Lekárske strediská ponúkajú svoje služby:

 • "Doktor Plus", Moskva. bolezni-spravka.ru;
 • "Univerzitná klinika", Petrohrad;
 • "Univerzitná klinická bolesť hlavy", Moskva. https://es.foursquare.com;
 • "Doktor DoStaLet", Moskva.

REG je veľmi účinná metóda diagnostiky stavu mozgových ciev.

Je to spôsobené dostupnosťou postupu a rozšírením zariadení v krajine.

Takmer úplná absencia kontraindikácií alebo vedľajších účinkov presvedčí mnohých lekárov, aby použili túto konkrétnu metódu diagnostiky.

Video: Echoencefalografia - vyšetrenie mozgových ciev

Existuje aj ďalší spôsob ultrazvukovej diagnostiky patológií v mozgu, ktorý sa vykonáva pomocou osciloskopu. Aké sú výhody a nevýhody postupu.

REG plavidlá hlavy: kedy urobiť skúšku a ako ju dešifrovať?

Každý vie, že centrálny nervový systém reguluje všetky procesy v tele, ako aj to, že všetky jeho bunky potrebujú aj dýchanie a živiny, ktoré sa dostanú pozdĺž tepien krvných ciev. Kvalita života priamo závisí od kvality krvného zásobovania, berúc do úvahy funkcie a úlohy priradené našim hlavám. Cesta krvi nesúca "jedlo" musí byť hladká a musí spĺňať len "zelené svetlo". A ak na nejakej časti bariéry v podobe zúženia plavidla, blokáda alebo ostrý priepasť "cesty", potom vysvetlenie príčiny by malo byť okamžité a spoľahlivé. V tomto prípade bude mozgová vaskulárna REG prvým krokom v štúdiu problému.

Plavidlá vedúce k "stredu"

Keď sú cievy nášho tela hladké a elastické, keď srdce rovnomerne a účinne zabezpečuje krvný obeh, ktorý poskytuje výživu tkanivám a odoberá zbytočné látky, sme pokojní a ani nezaznamenávame tieto procesy. Avšak pod vplyvom rôznych faktorov plavidlá nemôžu odolať a "zhoršiť". Nemôžu sa prispôsobiť teplotným výkyvom a zmenám v atmosférickom tlaku, strácajú schopnosť ľahko sa pohybovať z jednej klimatickej zóny do druhej. Plavidlá strácajú "zručnosti" rýchlej reakcie na vonkajšie podnety, takže akékoľvek vzrušenie alebo stres môžu viesť k vaskulárnej katastrofe, ktorú možno zabrániť cerebrálnou vaskulárnou reoencefalografiou prijatou včas. Príčiny vedúce k zhoršenému prietoku krvi sú nasledovné:

 • Zúženie lumen ciev v dôsledku ukladania cholesterolových plakov narušuje jeho elasticitu a vyvíja aterosklerotický proces. Toto často vedie k infarktu myokardu alebo mŕtvici;
 • Zvýšené krvné zrazeniny môžu viesť k ich oddeleniu, migrácii pozdĺž krvného obehu a uzatvoreniu lumen cievy (ischemická mozgová príhoda).
 • Traumatické poranenia mozgu, ktoré boli predtým prenesené a ako by mohli byť bezpečne dokončené, môžu viesť k zvýšeniu intrakraniálneho tlaku, ktorý sa prejaví aj prejavmi porúch obehu.

REGenský mozog môže určiť prítomnosť alebo neprítomnosť subdurálneho hematómu v dôsledku traumatického poškodenia mozgu. Krvácanie vytvorené v mozgovom tkanive prirodzene narúša normálny prietok krvi.

Ak nebudete chodiť ďaleko dopredu a vykonať štúdiu, keď sú príznaky slabé a občas spôsobujú nepríjemný pocit, mozog REG určuje nielen stav ciev, ale tiež vám pomôže vybrať si taktiku, aby ste predišli vážnym následkom ohrozujúcim ľudský život.

REG okrem toho ukazuje nielen kvalitu prietoku krvi cez hlavné cievy, ale tiež ocení obeh kolaterálu (keď krvný tok cez hlavné cievy je obtiažny a je poslaný "okolo").

REG a "závažné" ochorenia

Existujú podmienky, ktoré, hoci nie sú smrteľné, nedávajú normálny život. Tu je neurocirkulačná dystónia prítomná u mnohých, preto choroba naozaj neznamená, pretože "nezomrú z nej". Alebo napríklad migréna (hemikrania), považovaná za rozmar sociálnych žien, bezpečne dosiahla naše dni a nenecháva veľa žien osamote. Lieky na bolesti hlavy spravidla nepomáhajú, ak kofeín nie je zahrnutý do zloženia lieku.

Vzhľadom na to, že žena je úplne zdravá (neexistujú žiadne príznaky akejkoľvek choroby), iní často pokrčia pokrčením ramien. A ona sa pomaly začína považovať za simulátora, avšak v hlbinách svojej duše si uvedomuje, že vyšetrenie na hlave neublíži. Medzitým nesnesiteľné bolesti hlavy prichádzajú mesačne a súvisia s menštruačným cyklom.

Určený a vykonávaný hlavou REG, rieši problém v priebehu niekoľkých minút a použitie primeraných liekov uvoľňuje pacienta zo strachu z mesačných fyziologických stavov. Ale to je priaznivý priebeh choroby, a tam je ďalší...

Len málo ľudí vie, že nemožno zvážiť frivolnú migrénu, pretože nielen ženy sú choré s ňou, a to nielen v mladom veku. Aj muži v tomto ohľade niekedy "šťastní". A ochorenie sa môže prejaviť v takom rozsahu, že osoba úplne stráca pracovnú kapacitu a musí byť pridelená skupine postihnutých.

Ako analyzovať prácu plavidiel hlavy?

Keď je potreba vytvoriť REG, pacienti sa spravidla začínajú obávať. Môžete ju okamžite upokojiť - táto metóda je neinvazívna a preto bezbolestná. Procedúra REG nie je škodlivá pre telo a môže byť vykonaná aj v ranom detstve.

Preskúmanie hlavy REG sa vykonáva pomocou 2-6-kanálového prístroja - reograf. Samozrejme, čím viac zariadení má zariadenie, tým väčšia bude oblasť štúdia. Na vyriešenie veľkých problémov a zaznamenávanie prác v niekoľkých miskách sa používajú polyuretogramy.

Takže krok za krokom procedúry REG je nasledovný:

 1. Pacient je pohodlne umiestnený na mäkkom gauči;
 2. Na hlave ukladajte kovové platne (elektródy), ktoré sú predtým ošetrené špeciálnym gélom, aby sa zabránilo podráždeniu pokožky.
 3. Elektródy sú pripevnené gumovou páskou na miestach, kde sa plánuje vykonať posúdenie stavu plavidiel.
 4. Elektródy sú uložené v závislosti od toho, ktorá časť mozgu je predmetom štúdie REG:
 5. Ak má lekár záujem o bazén vnútornej krčnej tepny, elektródy sa vytvoria na nosovom a mastoidnom procese;
 6. Ak sa prípad týka vonkajšej krčnej tepny, dosky budú zosilnené pred sluchovým kanálom a nad vonkajším obočím (priebeh časovej tepny);
 7. Hodnotenie fungovania ciev v bazéne vertebrálnych artérií zabezpečuje ukladanie elektród na mastoidný (mastoidný) proces a okcipitálne tuberkulá so súčasným odstránením elektrokardiogramu.

Pri vyšetrovaní hlavy REG sa odporúča, aby pacient zavrel oči tak, aby vonkajšie podnety neovplyvnili konečný výsledok. Dáta prijaté zariadením sa zaznamenávajú na papierovej páske.

Výsledky REG, ktorých dekódovanie si vyžaduje ďalšie zručnosti, sa posielajú lekárovi, ktorý absolvoval špeciálnu odbornú prípravu v tejto oblasti. Pacientka je však veľmi netrpezlivá, keď zisťuje, čo sa deje v jeho plavidlách a aký to znamená časový rozvrh na páske, pretože, ako sa to deje, má už dobrý nápad a môže dokonca upokojiť tých, ktorí čakajú na chodbe.

V niektorých prípadoch sa na získanie úplnejších informácií o cievnej funkcii používajú vzorky s liečivami pôsobiacimi na cievnej stene (nitroglycerín, kofeín, papaverín, aminofylín atď.).

Čo znamenajú nepochopiteľné slová: dešifrovanie REG

Keď lekár začne dešifrovať REG, zaujíma sa predovšetkým o vek pacienta, ktorý sa nevyhnutne zohľadňuje, aby dostal primerané informácie. Samozrejme, normy pre stav tónu a elasticity pre mladú a staršiu osobu budú odlišné. Podstatou REG je registrovať vlny, ktoré charakterizujú plnenie určitých oblastí mozgu krvou a reakciou ciev na zásobovanie krvou.

Stručný opis grafického obrazu kmitov môže byť reprezentovaný nasledovne:

 • Vzostupná čiara vlny (anakrot) prudko stúpa smerom nahor, jeho vrchol je mierne zaoblený;
 • Klesajúci (katakrota) hladko klesá;
 • Inzisura, ktorá sa nachádza v strednej tretine, nasleduje malý diktívny zub, odkiaľ klesá zostup a začína nová vlna.

Ak chcete dešifrovať doktor REG, venujte pozornosť:

 1. Sú vlny pravidelné;
 2. Čo je vrchol a ako je zaokrúhlená;
 3. Aké sú zložky (vzostupné a zostupujúce);
 4. Určuje umiestnenie incisúry, diktívneho hrotu a prítomnosť ďalších vĺn.

Normy REG plánuje v závislosti od veku

Výsledky prieskumu naznačujú aterosklerózu

Spoločné typy podľa REG

Po analýze záznamu reoencefalografu lekár zaznamená odchýlku od normy a vyvodzuje záver, že pacient sa snaží čítať a interpretovať rýchlejšie. Výsledkom štúdie je určiť typ správania plavidiel:

 • Dystonický typ je charakterizovaný konštantnou zmenou vaskulárneho tónu, kde často prevažuje hypotónia so zníženou pulznou náplňou, ktorá môže byť sprevádzaná prekážkou venózneho odtoku;
 • Angiodystonický typ sa veľmi líši od dystonického typu. Je tiež charakterizovaná poruchami vaskulárneho tónu v dôsledku defektu v štruktúre cievnej steny, čo vedie k zníženiu elasticity ciev a bráni krvnému obehu v konkrétnom bazéne;
 • Typ hypertenzie v systéme REG je v tomto ohľade trochu odlišný, dochádza k pretrvávajúcemu zvýšeniu tonusu aduktívnych ciev s prekážkou venózneho odtoku.

Typy REG nemôžu byť kvalifikované ako samostatné choroby, pretože sprevádzajú len inú patológiu a slúžia ako diagnostická príručka pre jej určenie.

Rozdiel REG od iných štúdií mozgu

Často sa zapisujú do lekárskeho centra na vyšetrenie hlavy REG, pacienti ich zamieňajú s ďalšími štúdiami, ktoré obsahujú v ich názvoch slová "electro", "graphy" a "encephalo". To je pochopiteľné, všetky označenia sú podobné, a pre ľudí, ktorí sú ďaleko od tejto terminológie, je niekedy ťažké pochopiť. Najmä v tomto ohľade sa získava elektroencefalografia (EEG). Správne obaja študujú hlavu tým, že kladú nad elektródy a zaznamenávajú údaje o práci nejakej oblasti hlavy na papierovej páske. Rozdiely medzi REG a EEG spočívajú v tom, že prvá skúma stav prietoku krvi a druhá odhaľuje aktivitu neurónov časti mozgu.

Plavidlá počas EEG majú nepriamy účinok, avšak v encefalograme sa prejaví dlhodobý narušený krvný obeh. Zvýšená konvulzívna pripravenosť alebo iné patologické zameranie na EEG je dobre zistené, čo slúži na diagnostikovanie epilepsie a konvulzívnych syndrómov spojených s traumou a neuroinfekciou.

Kde, ako a koľko?

Nepochybne, tam, kde je lepšie prejsť REG mozgu, ktorého cena sa pohybuje od 1 000 do 3 500 rubľov, rozhodne pacient. Je však veľmi žiaduce uprednostňovať dobre vybavené špecializované centrá. Okrem toho prítomnosť viacerých špecialistov z tohto profilu pomôže pochopiť kolektívne v ťažkých situáciách.

Cena REG, okrem úrovne kliniky a kvalifikácie špecialistov, môže závisieť od potreby funkčných testov a neschopnosti vykonať postup v inštitúcii. Mnoho kliník poskytuje túto službu a ísť domov, aby vykonali štúdiu. Náklady sa potom zvyšujú na 10 000-12 000 rubľov.

Rheoencefalografia: postup, interpretácia výsledkov

Delenie mozgu reguluje všetky procesy v ľudskom tele. Stav samotného tela závisí od kvality výživy jeho tkanív, včasného čistenia oblastí toxínov a dodávky kyslíka v správnom množstve. Prerušenie krvných kanálov, ktorými sa toto všetko deje, vedie k zníženiu funkčnosti oddelenia centrálnej nervovej sústavy. Na diagnostiku takýchto patológií sa používa celý rad metód a smerov. Región mozgových ciev je jedným z týchto prístupov. V porovnaní so štúdiami, ako sú CT a MRI, je to považované za zastarané, avšak v niektorých prípadoch je jeho výhody nepopierateľné.

Porovnajte dve metódy: CT a MRI môžete v tejto publikácii.

Čo ukazuje REG mozgových ciev?

Rheoencephalography je neinvazívna verzia štúdie, v ktorej sa používa špeciálny prístroj, reograf.

Rheograph pomáha posúdiť stav mozgových ciev odstránením viacerých ukazovateľov. Je to spôsobené prechodom slabého frekvenčného prúdu cez tkanivovú štruktúru. Prístroj zobrazuje technické údaje založené na elektrickom odporu štruktúr látky vo vnútri lebky. Prítomnosť niekoľkých kanálov v zariadení nám umožňuje určiť stav biomasy v niekoľkých častiach orgánu.

Postup vám umožňuje nastaviť viskozitu krvi, najmä prietok krvi v určitej oblasti a celkové množstvo krvi do mozgu, údaje o rozdelení pulznej vlny a závažnosti reakčných ciev. Pre každý z týchto bodov sú charakteristické určité ukazovatele. Odchýlky v nich, ako aj známky, že tonus veľkých a stredných artérií je narušený, naznačujú prítomnosť patológií.

REG mozgu umožňuje identifikovať porušenia charakteristické pre:

 • traumatické poranenie mozgu s negatívnymi dôsledkami;
 • mŕtvice a ischémia;
 • hematómy a krvné zrazeniny;
 • vaskulárna ateroskleróza;
 • VVD;
 • Parkinsonova choroba;
 • adenómy hypofýzy;
 • sluchové postihnutie.

Prístup, ktorý pomáha potvrdiť alebo odstrániť cievne ochorenia, je absolútne bezpečné. Neprináša bolesť a nepohodlie. Metóda je schválená na použitie v detstve a je vysoko informatívna.

Výhody postupu

Reeoncefalografia je technicky náročná, ale jednoducho realizovateľná metóda na posúdenie stavu mozgových ciev. Pre vykonanie manipulácie nevyžadujú špeciálne podmienky. Na uskutočnenie relácie na hlave objektu je postačujúce upevniť kovové elektródy, ktoré napájajú prúd a čítajú údaje.

Ďalšie výhody riaditeľa REG:

 • Samotná relácia trvá len 30 minút, na získanie výsledkov trvá ďalších 10 minút.
 • Prístup je jedným z najbezpečnejších zo všetkých výskumných metód. Môže sa použiť nielen v prítomnosti zjavných indikácií, ale aj ako súčasť zoznamu postupov pri odbornej prehliadke;
 • pomocou prístupu sa dá odhadnúť tón malých tepien alebo väčších ciev oddelene, čo má hodnotu z hľadiska diagnostiky patológií v rôznych štádiách ich vývoja;
 • vzhľadom na bezpečnosť variantu je povolené ho používať s akoukoľvek frekvenciou, ktorá poskytuje vysoko kvalitné monitorovanie stavu pacienta po operácii alebo počas liečby;
 • náklady na reláciu sú podstatne nižšie ako v prípade "pokročilejších" partnerov;
 • Postup nevyžaduje špecifickú odbornú prípravu a má minimálny súbor kontraindikácií, je povolený v deťoch a starobe.

Takéto moderné prístupy ako CT a MRI sa používajú oveľa častejšie ako REG, ale manipulácia nestráca svoj význam. Často sa predpisuje ako ďalšia diagnostická metóda na objasnenie diagnózy alebo na posúdenie závažnosti stavu pacienta.

Rozdiel REG od MRI, CT, Dopplera

Je ťažké dať jednoznačnú odpoveď na otázku, ktorá skúška je lepšia - REG, MRI, CT scan alebo USDG. V každom prípade sa používajú určité vlastnosti mozgu a ich reakcia na účinky fyzikálnych faktorov. Napriek tomu, že REG aj UZDG sledujú rovnaké ciele a od ktorých sa požaduje, aby posúdili stav plavidiel, prinášajú rôzne výsledky. Prvý výlet vám umožní zhodnotiť funkčnosť kanálov. Druhá ustanovuje ich fyzickú kondíciu. Štúdie sa navzájom dopĺňajú a výber optimálneho variantu by mal vykonať ošetrujúci lekár.

Na rozdiel od iných diagnostických postupov je REG menej náročné na podmienky, zariadenie na jeho implementáciu je prístupnejšie. Nevytvára žiadne nepríjemné pocity a nevyžaduje zavedenie malého dieťaťa v stave celkovej anestézie, na rozdiel od MRI a CT.

V tomto prípade sú najnovšie možnosti viac informatívne a poskytujú odpovede na pôsobivý zoznam otázok týkajúcich sa stavu mozgu.

Dozviete sa o informatívnosti MRI z tohto článku.

Bežné typy reoencefalografie

Tieto štúdie REG umožňujú potvrdiť alebo vyvrátiť množstvo bolestivých stavov na posúdenie kvality ciev mozgu pacienta po operácii alebo terapii.

Výsledkom tohto postupu je, že diagnostik získa krivku na svojich rukách, ktorá môže byť použitá na vyhodnotenie funkčnosti kanálov. Samostatne existuje niekoľko typov výsledkov, ktorých vzor je charakteristický pre určité ochorenia.

Existujúce typy správania obehu:

 • dystonická - stála zmena ukazovateľov charakteristických pre problémy s odtokom žilovej krvi;
 • angiodystonický - prietok krvi je narušený zmenami v cievnych stenách, čo vedie k problémom v určitej oblasti;
 • hypertonický - tón ​​krvných kanálov sa zvyšuje na pozadí poklesu kvality venózneho odtoku.

Pri dekódovaní údajov sa zohľadňuje vek subjektu, jeho všeobecný stav a úroveň vhodnosti. Zohľadňuje sa základný krvný tlak, ktorý je schopný ovplyvniť plnenie krvných ciev a stav pulzu. Preto je veľmi dôležité, aby ste sa sami nevyhodnotili výsledky. Existuje riziko zamieňania individuálnej frekvencie a patológie.

Indikácie REG

Vonkajšie faktory, staroba, porušenie princípov zdravého životného štýlu a choroby z minulosti vedú k zmene štruktúry stien krvných kanálov a znižujú ich funkčnosť. Vaskulárne patológie sa v posledných rokoch výrazne "dostali mladšie". Včasná detekcia problému je kľúčom k úspešnému riešeniu a zníženiu rizika kritického momentu.

Indikácie REG:

 • zvýšené hladiny cholesterolu v krvi, podozrenie na aterosklerotické plaky na cievnych stenách;
 • hypertenzia alebo IRR;

Viac informácií o účinkoch hypertenzie na vývoj cefalgie sa dozviete tu.

 • zmeny zloženia krvi, zvýšenie rizika tvorby krvných zrazenín;
 • poškodenie hlavy v histórii;
 • migréna, chronické bolesti hlavy;

Viac sa dozviete o príčinách chronickej cefalgie v tomto článku.

 • rýchle zhoršenie zraku, poruchy spánku, mdloby, závraty;
 • "Zlá" dedičnosť - prítomnosť v histórii príbuzných, ktorí boli identifikovaní patológia, založená na zhoršenom tóne a vaskulárnej práci;
 • pokročilý vek;
 • meteorologickej závislosti.

Dozviete sa vplyv atmosférického tlaku na stav človeka v tomto článku.

Táto štúdia môže byť použitá ako samostatný prístup alebo ako súčasť komplexnej diagnostiky. Jeho použitie často umožňuje potvrdiť alebo vyvrátiť diagnózu, vylúčiť pravdepodobnosť zdravotných chýb.

Test otáčania hlavy s reg negatívom

Čo ukáže REG mozgových ciev?

Rheoencefalografia alebo REG je metóda na štúdium mozgových ciev na základe grafického záznamu zmien tkanivového odporu, keď prechádza vysokofrekvenčný elektrický prúd nízkej magnitúdy.

Obsah:

Miechový vaskulárny systém REG je vysoko informatívny, pomerne jednoduchý a dostupný výskumný postup s odkazom na neinvazívne intervencie.

Čo ukazuje REG mozgových ciev?

Metóda reoencefalografie umožňuje vyhodnotiť:

 • cievny tonus mozgu;
 • elasticita steny cievy;
 • vaskulárny odpor;
 • plnenie krvi a prietok krvi;
 • rýchlosť pulznej vlny;
 • závažnosť zvýšeného intrakraniálneho tlaku;
 • príležitostí pre rozvoj kolaterálu.

Metóda umožňuje vyhodnotiť tieto ukazovatele samostatne pre arteriálne a žilové lôžka, ako aj izolovane pre nádoby rôznych veľkostí.

metodika

Pre REG sa používajú špeciálne zariadenia - reografia. Pacient je umiestnený na chrbte, v pohodlnej polohe, zatvorené oči. Špeciálne elektródy (od 2 do 6 kusov, v závislosti od počtu odhadovaných oblastí mozgu), pripevnené gumovými pásikmi, sú umiestnené na hlave pacienta. Povrch elektród je ošetrený tukovým vodičom.

Po nainštalovaní elektród sa napájajú vysokofrekvenčným slabým elektrickým prúdom a meria sa odolnosť tkanív počas ich prechodu. Výsledok je graficky zaznamenaný na papieri vo forme zakrivených čiar.

Metóda je absolútne bezpečné a nemá nepriaznivý vplyv na telo.

Pri vykonávaní REG je možné použiť rôzne funkčné testy, ktoré umožňujú vyhodnotiť funkciu vaskulárneho lôžka mozgu za meniacich sa podmienok. Takéto testy nám umožňujú rozlíšiť funkčné lézie mozgu od organických.

 • nitroglycerínový test;
 • vzorky s kofeínom, papaverínom, aminofylínom;
 • vzorky so zmenou polohy tela (rotácia hlavy).

Počas testov sa brali do úvahy zmeny vaskulárneho tónu, zmeny krvných ciev a zhoršenie venózneho odtoku.

Indikácie pre REG

Rheoencefalografická metóda pre štúdium mozgu je veľmi informatívna a pomerne jednoduchá na použitie, čo umožňuje odporučiť ju za nasledujúcich podmienok:

 • mozgové mŕtvice (hemoragické a ischemické) na posúdenie stupňa poškodenia mozgového krvného obehu;
 • poranenia hlavy;
 • bolesti hlavy, závrat, tinitus;
 • zhoršené videnie alebo sluch;
 • kolísanie krvného tlaku;
 • podozrenie na aterosklerotické cievne lézie mozgu;
 • vegetovaskulárna dystónia a ortostatická hypotenzia;
 • zvýšený intrakraniálny tlak;
 • migréna, nespavosť, znížená pamäť;
 • osteochondróza s lokalizáciou v krčnej chrbtici (na vylúčenie syndrómu stavcov).

REG mozgových ciev: interpretácia výsledkov

Dešifrovanie výsledkov cerebrálneho vaskulárneho systému REG vyžaduje špeciálne zručnosti a je vykonávané lekárom, ktorý absolvoval ďalšie odborné školenie.

Rehoencephalogram sa podobá krivke (vlna), s klesajúcimi a vzostupnými segmentmi synchrónnymi s pulzom. Vzostupná časť vlny sa nazýva anacrot a klesajúca katakrota. Anakrot má veľkú strmosť a rýchlo sa tlačí až na najvyšší bod, kde je trochu zaoblený. Catharthe, na druhej strane, ide pomaly hladko a na strednej tretine má diskotékový zub alebo tzv. Incisura.

Pri hodnotení REG sa venuje pozornosť nasledujúcim charakteristikám reoencefalogramu:

 • tvar vlny, trvanie úlovku (v sekundách);
 • veľkosť amplitúdy vĺn;
 • prítomnosť ďalšieho zuba (incisura) a jeho polohy;
 • pravidelnosť oscilácií;
 • prítomnosť dodatočných vĺn.

Okrem toho sa vyhodnocujú takéto ukazovatele:

 1. RI - eografický index, ktorý umožňuje odhadnúť množstvo prietoku krvi;
 2. DKI - diskotický index, ktorý umožňuje posúdiť vaskulárny tonus a periférny odpor;
 3. DI - diastolický index, ktorý umožňuje odhadnúť množstvo odtoku krvi a žilového tónu.

Je potrebné objasniť vek pacienta, pretože normy REG sú pre každú vekovú skupinu odlišné.

Typy porušenia REG

 1. Znížený arteriálny tón: veľká amplitúda REG-vln, dochádza k zvýšeniu strmosti a skráteniu trvania anakortu, vrchol je to špicaté. Extra kolieska sa posúvajú a zväčšujú.
 2. Zvýšený arteriálny tón: znižuje sa amplitúda vln REG, dochádza k poklesu strmosti a zvýšeniu trvania anakortu. Diskrétny zub je vyhladený, na anakortu sú ďalšie vlny.
 3. Vegetatívno-vaskulárna dystónia: charakterizovaná konštantnou zmenou prídavného hrotu a prítomnosťou ďalších vln na katakorte.
 4. Obtiažnosť odtoku venóznej krvi: katakorta je predĺžená, konvexná. Krivka sa zmenila pred začiatkom ďalšieho cyklu vo forme viacnásobnej vlnovej dĺžky.
 5. Arteriálna hypertenzia: charakteristická variabilita amplitúdy a tvaru zubov.
 6. Aterosklerotické lézie: vlny sú vyhladené, horná časť ankrotu je sploštená, na katakorte nie sú žiadne ďalšie vlny.

Ako sa pripraviť na cerebrálne cievne REG

Držanie REG nevyžaduje špeciálny tréning zo strany pacienta. Odporúča sa vyhnúť sa fajčeniu niekoľko hodín od postupu, ako aj chvíľu odpočívať pred odstránením REG.

Povrch pokožky pred fixáciou elektród je odmastený alkoholom. Doktor vykoná túto manipuláciu.

kontraindikácie

Metóda je bezpečná a nemá takmer žiadne kontraindikácie, jedinou výnimkou je neonatálna perióda kvôli nedostatku údajov o účinku REG na mozog dieťaťa.

Taktiež sa neodporúča vykonať REG u pacientov s kožnými defektmi vo vyšetrovanej oblasti, hubových a parazitických ochorení kože a vlasov.

Pred mnohými rokmi som tento postup urobil. Mal som zranenie hlavy spôsobené mdloby v dôsledku cievneho kŕče. Vzorky sa robili so zmenou polohy tela. Rozlíšený, samozrejme, doktor. Wow, teraz je táto metóda tiež relevantná. A myslel som, že moderná medicína môže "vidieť" pacientov cez.

REG mozgových ciev: čo ukazuje, prepis štúdie

Rheoencefalografia je jednoduchý a účinný typ vyšetrenia, ktorý dokáže odhaliť rôzne abnormality v mozgu. Pri nízkych nákladoch na výskum má vysoký informačný obsah a rýchle výsledky. Vzhľadom na zmeny v práci mozgových ciev REG umožňuje vysokú mieru dôvery v čo najkratšom čase, aby objasnila diagnózu a oveľa účinnejšie ako tá istá tomografia, pretože táto môže trvať až niekoľko mesiacov.

Vďaka REG doktor dokáže rýchlo a presne stanoviť diagnózu, ako aj vybrať liečbu pre pacienta v závislosti od výsledkov liečby.

Vlastnosti systému REG ako štúdie

Pomocou reoencefalografie lekári hodnotia mozgovú cirkuláciu. Vaskulárny tonus a úroveň prívodu krvi v určitej oblasti mozgu môžu pomôcť určiť vývoj patológie a okamžite začať liečbu bez toho, aby čakali na vznik závažných štádií ochorenia.

Medzi parametre REG patrí rýchlosť pulznej vlny, viskozita krvi, doba toku a rýchlosť prietoku krvi, závažnosť vaskulárnej odpovede.

Niektorí lekári sú však presvedčení, že metóda výskumu REG je beznádejne zastaraná a nevykonáva žiadne porovnanie v presnosti a úplnosti údajov získaných pri zobrazovaní mozgu. To je čiastočne pravda, ale nedá sa povedať, že táto štúdia je úplne zbytočná - podstatne objasňuje klinický obraz a umožňuje lekárovi predpisovať liečbu čo najskôr a to môže niekedy zabrániť smrti. Preto lekári stále predpisujú tento druh výskumu, okrem iného v kontroverzných bodoch.

Ako je reg

Štúdia sa uskutočňuje pomocou reografu - špeciálneho záznamového zariadenia. Postup je nasledovný: pacient leží alebo sedí v pohodlnej polohe, zatvára oči, elektródy sú pripevnené k určitým bodom na hlave a pripevnené gumenými pásmi. Často, na zvýšenie citlivosti zariadenia je prijímacia časť elektród pokrytá špeciálnym gélom, ktorý pôsobí ako vodič.

Pacient by mal byť pripravený na skutočnosť, že koža, na ktorej sa elektródy prekrývajú, sestra odmasťuje alkoholom a potom pripevní kontakty pokryté zložením vodiča - to môže spôsobiť nepríjemné pocity. Potom sa v priebehu postupu prechádza slabým prúdom cez elektródy a zaznamenávajú sa hodnoty odozvy mozgového tkaniva, ktoré sa potom dekódujú. Samotný postup s riadnym výkonom zdravotného personálu je bezbolestný. Avšak kontaktná pasta niekedy spôsobuje ťažkosti s jej prítomnosťou, ale pacienti nemusia mať obavy, pretože sa ľahko umývajú.

Hlavná ťažkosť pri vykonávaní štúdie spočíva v tom, že osoba pod vplyvom stresu spôsobeného vyšetrením je veľmi nervózna kvôli ľudským plavidlám, nádoby sú úzke a výsledky môžu byť nespoľahlivé. Aby sa tomu zabránilo, lekár vopred vysvetľuje celý postup a hovorí s touto témou počas procesu. Mimochodom, žiadosti o obrátenie a pohyb nie sú len psychologickej povahy, ale aj praktického využitia - s pomocou dodatočných údajov o tom, ako sa mozgové cievy správajú pri pohybe, môžete výrazne objasniť diagnózu. Tiež lekár môže požiadať, aby dýchal rýchlejšie alebo držal dych, stlačte karotidovú tepnu, urobte nejaké fyzické cvičenie. Niekedy sa na zvýšenie spoľahlivosti používajú funkčné testy nikotínu alebo nitroglycerínovej gumy.

REG pre deti

Samostatne je potrebné povedať o REG pre deti. Celý postup trvá najmenej 10 minút, niekedy sa rozkladá na pol hodiny. Po celú dobu musí dieťa sedieť alebo ležať stále, často s očami zatvorenými, takže vonkajšie podnety nie sú rušivé. Nie všetci sú schopní sadnúť si toto množstvo času, a preto lekári odporúčajú buď mať výchovný účinok na dieťa, alebo nepodrobiť vyšetreniu vôbec, ak je dieťa nepokojné. Bohužiaľ, ale tu sú obmedzenia presne to isté ako pre tomografiu. Úlohou rodiča je v tomto prípade povedať jeho dieťaťu o tom, prečo je potrebné, a presvedčiť ho o potrebe chvíľu sedieť. Najdôležitejšie je, že presvedčenie sa nevyskytuje násilím a v stresujúcom prostredí, pretože dôsledky tohto zásahu budú mazať celý obraz štúdie.

Je tiež potrebné poznamenať, že REG je pre deti vhodnejšie ako tomografia, pretože je oveľa jednoduchšie pre dieťa sedieť s gumovými pásmi na hlave v prítomnosti dospelých a rodičov, než aby sa nachádzali vo veľkom droningovom prístroji samotnom.

Interpretácia údajov z výskumu

Existuje niekoľko charakteristík získaných údajov: tvar vlny, veľkosť amplitúdy, prítomnosť a umiestnenie vzhľadom na hlavnú vlnu prídavnej vlny nadol. Kombinácia týchto údajov pomáha rozlišovať medzi organickými a negatívnymi zmenami vyskytujúcimi sa v mozgu a tiež zistiť istotu, bez prenikania do lebky, kde sa nachádzajú lézie.

Vlna má anakrotické a katakrotické fázy, to znamená vzostupnú strmú a plochú klesajúcu vlnu, navyše katakrot má špeciálny (diktárny) zub, ktorý sa zvyčajne nachádza uprostred katastrofa. Čo to znamenajú?

Obdobie úplného otvorenia cievy sa uvádza pomocou trvania oblúka v sekundách, systolický prítok je indikovaný takzvaným reografickým indexom a arteriolový tón je indikovaný diktogramom a krvný odlev a venózny tón sú indikované diastolickým indexom. Rôzne obrázky rheoencephalograms sú charakteristické pre rôzne choroby, napríklad:

 • Cerebrálna ateroskleróza je vyhladená vlna, vrchol je sploštený, v zostupnej časti vlny nie sú žiadne ďalšie vlny.
 • Ateroskleróza mozgových ciev - vlny pripomínajú oblúky alebo kopule.
 • Znížený tón tepien - zvýšená amplitúda, veľká strmosť a skrátenie ankreku, ostrý vrchol, veľký a presunutý diktívny zub.
 • Zvýšený tón tepien je malá amplitúda, strmosť anakrotu je znížená a veľkosť je predĺžená, zub je posunutý smerom k vrcholu a zmenšený veľkosť, existujú ďalšie vlny na krku.
 • Vaskulárna dystónia - plávajúce hroty, ďalšie vlny na katakrotoch.
 • Venózny odtok je ťažký - dlhý a konvexný šupinatý, pred ďalším cyklom veľa ďalších vĺn.
 • Kŕče cievy - okrúhle vrcholy.
 • Hypertenzia - rôzna amplitúda a tvar kriviek, neexistuje žiaden jediný obrázok.

A tiež s pomocou REG je možné stanoviť následky mozgovej príhody a dokonca aj stav pred prekonaním ciev, hematómov, migrény a iných patológií. Spolu to umožňuje pacientovi poskytovať včasnú a kvalitnú starostlivosť.

Prečo potrebujeme REG

Rheoencefalografia je potrebná v prípade potreby:

 • Diagnóza ochorenia mozgových ciev
 • Ovládanie krvného obehu v mozgu po zraneniach alebo operáciách
 • Vyhodnotenie hypertenzie
 • Hodnotenie stavu mozgu v TBI
 • Vyhodnotenie stavu mozgu v encefalopatii
 • Hodnotenie stavu mozgu v adenóme hypofýzy
 • Posúdenie stavu mozgu po ischémii alebo mŕtvici
 • Zabezpečenie detekcie cirkulácie
 • Vyhľadajte príčinu neistých príznakov
 • Vyhľadajte príčiny IRD a SVD

Pretože počas procedúry nie je pacientovi zranenie, REG je jednou z najzákladnejších a neškodných diagnostických metód.

REG je považovaná za jednu z najbezpečnejších a najšetrnejších výskumných metód, pretože trvá len 10 minút a pacientovi nepoškodzuje.

Indikácie pre REG

Tento encefalogram možno priradiť na diagnostické i profylaktické účely, pretože je absolútne bezpečné. Platí to najmä pre pacientov staršieho a staršieho veku, pretože v priebehu času sa charakteristika ciev zhoršuje a každá patológia je najlepšie rozpoznaná vopred.

Na ktoré sťažnosti lekári píšu indikácie na vykonanie REG:

 • bolesť hlavy
 • Závraty inej povahy
 • TBI a zranenia krčnej chrbtice
 • Zlá dedičnosť - prítomnosť medzi príbuznými pacientov s vaskulárnymi léziami
 • Vegetatívna dystónia
 • Pokročilý vek
 • Ateroskleróza mozgových ciev
 • Meteorologická závislosť
 • Nevysvetliteľná strata sluchu, vízie, pamäte
 • kríza

Tento výskum odstraňuje pochybnosti pri stanovovaní diagnózy a má aj formálny charakter, ak je klinický obraz viac či menej jasný, ale stále existuje možnosť lekárskej chyby.

Okrem toho v kombinácii s dopplerovským ultrazvukom môže byť táto štúdia z hľadiska množstva informácií získaných s tomografiou, zatiaľ čo zostáva prístupnejšia a funkčnejšia.

Výhody reoencefalografie

REG sa preukázalo ako bezpečné pre zdravie, čo vám umožňuje poslať pacienta na vyšetrenie, aj keď podľa predbežnej diagnózy je úplne zdravý, to znamená na preventívne účely. Áno, používa sa už pomerne dlho a niektorí vedci môžu byť uznaní za zastarané, ale jeho účinnosť je nespochybniteľná.

Pre štúdium nepotrebuje ďalší laboratórny priestor, veľa času a drahé vybavenie, ako pre tomografiu. V tomto prípade prístroj samostatne zaznamenáva prácu tepien a žíl, čo zjednodušuje diagnostiku v ktorejkoľvek fáze vývinu ochorenia. Jednoduché podmienky postupu a jeho bezbolestnosť pre pacienta sú hlavnými výhodami v otázke, aké výskumné metódy by mali byť predpísané malým pacientom.

U pozorovaných starších pacientov je tento postup potrebný častejšie ako v prípade iných kategórií, ale súčasne je k dispozícii a jeho realizácia nevyžaduje veľké náklady na materiál ani pri kontakte so súkromnou klinikou.

Dnes sa REG používa aj na počiatočné vyšetrenie novorodencov, hoci údaje z týchto štúdií boli samozrejme vážne upravené vďaka špecifickej činnosti ciev ľudského mozgu po pôrode av prvom roku života. Amplitúda vlny je malá, anakrot je dlhý, vôbec nie je incisura a všetko je to normálny klinický obraz zdravého dieťaťa. Vo všetkých ostatných prípadoch vek pacienta neposkytuje žiadne opravy na dekódovanie údajov získaných v štúdii.

Magnetická rezonancia a počítačová tomografia sú podrobnejšie, poskytujú komplexnejší obraz o tom, čo sa deje, ako napríklad ultrazvuk Doppler, ale nie sú tak prístupné pre verejnosť a fronta na štúdium môže trvať príliš dlho kvôli nedostatku vybavenia na klinikách. Existujú však kategórie pacientov, ktorí pravidelne potrebujú takúto štúdiu - napríklad v pooperačnom období. Preto sa lekári neprestanú odvolávať na reoencefalografiu.

Starší pacienti by sa mali podrobiť tomuto postupu častejšie, hoci sa môžu vykonávať na základe súkromnej kliniky, ako aj v každej okresnej klinike.

Potreba výskumu

Docela často doktori predpisujú REG ako ďalšiu štúdiu, aj keď to nie je zvlášť potrebné. Bezpečnosť postupu umožňuje vydávať pokyny iba na objasnenie diagnózy najlacnejším a najlacnejším spôsobom v súčasnosti. Je ťažké povedať, aké neoprávnené sú ich činy, ale možno ani jeden život nebol zachránený kvôli skutočnosti, že v REG sa lekári objavili ložiská chorôb, ktoré pacient ani nepochyboval. Pomocou tohto postupu je stav pred úderom pomerne ľahko rozpoznaný, čo umožňuje lekárom poskytnúť pacientovi včas potrebnú pomoc a zachrániť jeho život a výkon. Preto je ťažké opustiť REG - napriek skutočnosti, že už dávno existovali oveľa sofistikovanejšie metódy na štúdium ciev ľudského mozgu, lekári si zvykli dôverovať známym, obvyklým a takmer nikdy neúspešným metódam testovania. To samozrejme platí nielen pre dospelých lekárov, ale aj pre pediatrov, keď sa stretávajú s nepodporovanými príznakmi a začínajú mať podozrenie na vegetatívno-cievnu dystóniu u dieťaťa. Výskum v tomto prípade umožní včas pomôcť dieťaťu a poskytnúť mu liečbu bez drog v štádiu, keď je stále účinná a choroba nezasahuje do normálneho života tým, že vyvíja komplikácie v srdci, pľúcach, gastrointestinálnom trakte a žľazy tela.

To, čo odlišuje cerebrálne vaskulárne REG medzi ostatnými štúdiami, je proces a dekódovanie reoencefalografie

Kvalita nášho života závisí od mnohých nuánov stavu tela. Jedna z nich je práca nášho mozgu. Zdravé plavidlá a dodávka "čistej a vysokokvalitnej" krvi prispievajú k jej vynikajúcemu fungovaniu.

Ak dôjde k poruche, je potrebné vyšetriť príčinu. Jednou z metód identifikácie príčin mozgovej cievnej choroby je REG (reoencefalografia).

Tento článok pomôže pochopiť a pochopiť podstatu tejto metódy.

Všeobecné informácie o štúdii

REG mozgových ciev alebo dešifrovaná reoencefalografia, metóda modernej medicíny pri štúdiu pohybu krvi v ľudskom mozgu bez prenikania do vnútra lebky.

Štúdium, ak je to potrebné, určitej časti mozgu, stav nádob v ňom, ich steny (tón), ako sú (rýchlo alebo nie) naplnené krvou, čo do nich vstupuje krv (viskózna alebo nie), rýchlosť jej príjmu, čas tečenia a reakcie, správania sa nádob.

Podstata metódy

Podstata metódy spočíva v tom, že prúd prechádza ľudským mozgom, je to frekvenčná frekvencia a elektrický odpor mozgu, alebo skôr jej tkanív, je okamžite zobrazený na obrazovke monitora.

Napriek týmto výhodám mnohí lekári súhlasia, že táto metóda sa stala zastaralou (aj keď sa stále používa v mnohých zdravotníckych zariadeniach) a nahrádza sa magnetickou rezonanciou a počítačovou tomografiou alebo Dopplerovským ultrazvukom.

Zariadenia, pomocou ktorých sa vykonáva reoencefalografia mozgových ciev, sa nazývajú reteografie, majú niekoľko kanálov od 2 do 6, čo vám umožňuje získať výsledky (reoencefalogramy) niekoľkých oblastí mozgu naraz.

Najčastejšie sa používajú okrúhle kovové elektródy, ktoré sú upevnené na hlave človeka s pásikmi z gumy v miestach potrebných na výskum (chrámy, nosový most, obočie, krk) a špeciálne pasty sa používajú na zvýšenie ich kontaktu so skalpom.

Pacient na žiadosť lekára prijíma rôzne polohy hlavy (ohyby vpravo, vľavo, späť, dopredu) a zaznamenávajú sa všetky výsledky, ktoré sa potom dešifrujú na čítanie cerebrálnych mozgových ciev. Každý vek má svoj vlastný štandard svedectva.

Čo zobrazuje a vyšetruje REG

Budeme sa definovať tým, čo ukazuje REG na mozog.

Výsledky REG sú objemové informácie o stave ciev mozgu.

Na základe ukazovateľov špecialista skúma cievny tonus, elasticitu svojich stien, rýchlosť vnikania krvi, spôsob, akým sa správajú pri rôznych zaťaženiach (naklápanie a otočenie hlavy) a následne odtok krvi z hlavy.

Výsledkom môže byť identifikácia rastu cholesterolu na stenách krvných ciev alebo hematómov po poškodení lebky, predispozície na tvorbu krvných zrazenín vo vnútri nich, vývoj intrakraniálneho tlaku.

Čo ukazuje USDG mozgových ciev a aké sú náznaky postupu, môžete sa z našej štúdie naučiť.

Existujú určité príznaky mŕtvice u mužov, ktoré sa líšia od symptómov útoku na ženy. Znalosť, ktorá môže zachrániť život pacienta.

Indikácie pre štúdiu

Keď naše telo ako celok pracuje rovnomerne, v štúdiu jeho práce neexistujú žiadne špeciálne pokyny.

Ale vonkajšie faktory (zmeny teploty, kolísanie tlaku v atmosfére, pohyb z jednej klimatickej zóny do druhej) často zasahujú do činnosti nášho tela, a tým ovplyvňujú jeho zložky.

Plavidlá nie sú výnimkou. Oni sa opotrebovávajú, neodolávajú expozície a pri strese alebo úzkosti sa vyskytujú poruchy. REG vám umožňuje identifikovať ich.

 1. Formácie cholesterolu na stenách krvných ciev porušujú ich elasticitu, pacient vyvinie aterosklerotický proces, ktorý vo väčšine prípadov vedie k infarktu myokardu alebo mŕtvici. (REG je predpísaný pre mŕtvicu alebo srdcový záchvat.) Ak je pacient hypertenzívny alebo má ochorenie - vegetatívno-cievna dystónia).
 2. Predispozícia alebo tvorba krvných zrazenín s ich ďalšou separáciou a zablokovaním cievy vedie k ischemickej mozgovej príhode (s cerebrálnou ischémiou alebo ak existujú príznaky jej vývoja).
 3. Prenosové poranenia hlavy bez zjavného dôvodu (bolesť, závrat) vedú k vzniku intrakraniálneho tlaku alebo krvácaniu v mozgových tkanivách (s otrasom alebo kontúziou mozgu).
 4. Bolesti hlavy, migrény, sú výsledkom nesprávneho prietoku krvi v cievach hlavy (s bolesťami hlavy, hlukom v ušiach, porušením vestibulárneho aparátu).
 5. S nespavosťou, zníženým zrakom, mdlobou.

kontraindikácie

Najčastejšie sa nemá používať u novorodencov.

V tomto prípade nie sú presné údaje o mozgu reg, v prípade detí amplitúda vlny je malá a dĺžka anakrotu je naopak veľká, nie je incisura.

Výhody výskumu v porovnaní s inými metódami

Mnohí lekári na zdravotníckych fórach spochybňujú ignorovanie REG a jeho nahradenie modernými výskumnými metódami.

Tí, ktorí sú proti, tvrdia, že kosti lebky nie sú schopné niesť dostatočný prúd (odpor je prítomný) a výsledky štúdie vnútorných nádob nie sú presné, všetky ukazovatele ukazujú len stav susedných plavidiel.

Odmietajúc to, články lekárskych vedcov sú uvedené, že kosti lebky nie sú prekážkou, pretože vlastnia hlavne kapacitný odpor.

Výhodou tejto metódy je, že externé faktory (ľudské tkanivo, amplitúda signálu, šírenie vlny) ju nedokážu ovplyvniť, zatiaľ čo iné metódy podliehajú týmto javom.

Výskumný proces

Proces výskumu pomocou cerebrálnej vaskulárnej encefalografie je jednoduchý. Jedinou podmienkou je pokoj.

Pacient leží na chrbte s očami zatvorenými pre med. na pohovke. Doktor odmasťuje skúmané oblasti hlavy s alkoholom a na ne ukladá kovové elektródy, ktoré sú mazané kontaktnou pastou na zlepšenie citlivosti.

Elektródy sú upevnené gumovými pásmi. Pri elektródach prechádza slabý prúd, pomocou ktorého sa zaznamenávajú indexy mozgových ciev. Na obrazovke monitora sa zobrazujú "zakrivené čiary" - ukazovatele práce plavidiel a prietok krvi.

Príprava na postup

Príprava na procedúru trvá asi 5 minút. Špecialista odmasťuje skúmané oblasti pacienta a fixuje na ne kovové elektródy.

Proces sa začal

Táto technika je bezpečná a bezbolestná.

Keďže 15 minútová prestávka alebo prestávka sa odporúča pred začiatkom, celkovo pre pacienta, ide o poriadok veľkosti (v súčasnosti tiež vstupuje do prípravného procesu).

Odporúča sa, aby nefajčili 2-3 hodiny pred začatím zákroku, nezabudnite na jeden deň všetky lieky, ktoré ovplyvňujú krvný obeh v tele. Držte ju v polohe alebo v posedení.

Výsledky a prepis

Výsledok REG, špecialista sa zobrazí na papieri, ktorý zobrazuje zakrivené čiary a pokračuje v ich dekódovaní.

V prvom rade sa venuje pozornosť veku pacienta, každý vek (mladý a starý) má svoje vlastné indikácie REG čítania.

Krivky sú oscilácie vĺn, ktoré sú charakterizované správaním krvných ciev vyplnením krvi a samotným naplnením jednotlivých častí mozgu. Vlny sú reprezentované čiarami smerujúcimi nahor (anakrot) a dole (katakrota).

Na dolnej čiare je diktívny hrot. Rez je umiestnený v strednej tretine pred diktóznym zubom.

Pri dešifrovaní výsledkov cerebrálnej vaskulárnej encefalografie sa pozornosť venuje pravidelnosti vlny, ich vrcholu a jej zaokrúhľovaniu, vzostupným a zostupným líniám, prítomnosti iných línií, umiestneniu incisúry a diktickej zuby.

Hodnotenie pacientov a lekárov

Názory lekárov sa vo svojom veku líšia. Mladí špecialisti predložili svoje názory na používanie nových metód (počítačové, ultrazvukové) výskumy, starší špecialisti dodržiavajú REG.

Ale negatívne recenzie a odvolania nepoužívať túto techniku ​​chýbajú. Pacienti sú spokojní.

Platí to najmä pre matky s malými deťmi, ktoré môžu sedieť na kolenách, kde sa dieťa cíti v bezpečí, alebo dôchodcovia, ktorí sa pri príprave postupu môžu ľahnúť a porozprávať sa s lekárom v procese diagnostiky.

Náklady na postup

Cena REG plavidiel mozgu sa pohybuje od 1 000 do 3 500 rubľov. Kde prechádza štúdia a akú sumu si pacient sám vyberie.

Stojí za zmienku, že je lepšie to robiť v špecializovaných centrách vybavených moderným vybavením as prítomnosťou niekoľkých špecialistov, ktorí dokážu spoločne urobiť presnú diagnózu v náročných prípadoch a predpísať liečbu.

Mnohé klinické pracoviská ponúkajú svoje služby na vykonanie tohto postupu v domácnosti pacienta, potom sa náklady zvyšujú na sumu odrezaného dorubley.

Lekárske výskumné centrá

Lekárske strediská ponúkajú svoje služby:

 • "Doktor Plus", Moskva. bolezni-spravka.ru;
 • "Univerzitná klinika", Petrohrad;
 • "Univerzitná klinická bolesť hlavy", Moskva. https://es.foursquare.com;
 • "Doktor DoStaLet", Moskva.

REG je veľmi účinná metóda diagnostiky stavu mozgových ciev.

Je to spôsobené dostupnosťou postupu a rozšírením zariadení v krajine.

Takmer úplná absencia kontraindikácií alebo vedľajších účinkov presvedčí mnohých lekárov, aby použili túto konkrétnu metódu diagnostiky.

Video: Echoencefalografia - vyšetrenie mozgových ciev

Existuje aj ďalší spôsob ultrazvukovej diagnostiky patológií v mozgu, ktorý sa vykonáva pomocou osciloskopu. Aké sú výhody a nevýhody postupu.

Táto sekcia bola vytvorená tak, aby sa starala o tých, ktorí potrebujú kvalifikovaného odborníka, bez toho, aby narúšal obvyklý rytmus vlastného života.

Čo je reoencefalografia (REG) mozgových ciev?

Choroby a ich symptómy spojené s patológiou mozgových ciev, sú v prvom rade apeluje na neurológov. Mnohí sa strašne bojí "strašidelnými a nepochopiteľnými" názvami štúdií, ktoré lekár odporúča, lebo ľudia, ktorí sú ďaleko od lekárskej starostlivosti, často spájajú s podozrením na dostatočne závažnú diagnózu. Ale to je ďaleko od prípadu, takže stojí za to uklidniť a pochopiť všetko v poriadku.

Jedným z týchto "nezrozumiteľných" štúdií je reoencefalografia (REG) mozgových ciev, ktorá počula názov, ktorý niektorí pacienti vystrašili kvôli neznalosti. Takže aký je tento postup?

Čo je reoencefalografia?

Rheoencefalografia pomáha určiť stav mozgových ciev

Technika reoencefalografie pozostáva z prechodu striedavého elektrického prúdu cez mozgové tkanivo a stanovenia parametrov elektrického odporu, ktorý závisí od objemu a viskozity krvi v cievach mozgu. Sú to indikátory súčasného odporu, ktoré umožňujú vyhodnotiť vyššie uvedené parametre. Keď sú cievy plnokrvné a dilatované, odpor prúdu sa zvyšuje a ak sú zúžené, je pozorovaný opačný vzor.

Výhody a nevýhody cievnej diagnostiky

V súčasnosti sa reoencefalografia nepoužíva tak často ako predtým, pretože existujú presnejšie metódy na diagnostiku stavov mozgu a jeho ciev, ako je elektroencefalografia (EEG), počítačová tomografia (CT) alebo magnetická rezonancia (MRI je najpresnejšia diagnostická metóda ). Vzhľadom na to, že nie každá nemocnica alebo klinika (napríklad v regionálnych centrách) sa môže pochváliť prítomnosťou moderného vybavenia, REG sa stane báječným asistentom v diagnostike.

Ak je v liečebnom a preventívnom systéme nejaký tomograf a lekár sa stále usiluje podstúpiť réoencefalografiu, vzniká otázka: "Prečo je REG, nie magnetická rezonancia alebo počítačová tomografia, pretože druhá a tretia metóda sú oveľa informatívnejšia?".

Mnoho lekárov napriek existencii modernejších diagnostických metód stále vyberá reoencefalografiu rovnako

Po prvé, je to najbezpečnejší spôsob diagnostiky patológie mozgových ciev. Po druhé, nie každý môže odolať hluku a uzavretému priestoru tomografu (to je obzvlášť dôležité pri skúmaní detí, pretože nie všetky deti sú schopné pokoja, najmä v prípade, že neexistuje matka). Po tretie MRI a CT v porovnaní s REG sú nákladnou metódou vyšetrenia. Výhodou reoencefalografie je tiež to, že keď sa používa, skúmajú sa nádoby bez toho, aby sa ovplyvnili "nepotrebné a nepotrebné" oblasti. Magnetická rezonancia a počítačová tomografia ukazujú aj kosti lebky a mäkké tkanivá (najčastejšie sa tieto metódy stávajú relevantnými, ak existuje podozrenie na závažnú diagnózu, napríklad proces nádoru a ďalšie).

Významnou nevýhodou REG je to, že akékoľvek vzrušenie, skúsenosť (a spravidla neexistuje taká osoba, ktorá by takéto emócie zažila predtým, než podstúpila akýkoľvek diagnostický postup), nedodržanie odporúčaní o príprave na postup môže ovplyvniť výsledky vyšetrenia.

Indikácie a kontraindikácie pre reoencefalografiu

Časté bolesti hlavy môžu byť indikátorom prieskumu.

Lekár môže dať pokyn prechádzať reoencefalografiou, ak pacient má nasledujúce patologické stavy:

 • bolesti hlavy s rôznou intenzitou, miestom a trvaním;
 • závraty;
 • cerebrálna ischémia;
 • mŕtvice;
 • tinitus a vzhľad "múch" pred tvojimi očami;
 • otrasy a modriny mozgu;
 • modriny a zlomeniny krčnej chrbtice a kostí lebky;
 • zvýšený intrakraniálny tlak;
 • poruchy obehu mozgu;
 • arteriálna hypertenzia;
 • vaskulárna dystónia;
 • hypotenzia;
 • patológie oblasti hypotalamu - hypofýzy (najmä nádorové formácie);
 • encefalopatia;
 • Parkinsonova choroba;
 • časté mdloby;
 • ateroskleróza;
 • cervikálna osteochondróza;
 • poruchy pamäti a spánku;
 • poruchy videnia a sluchu;
 • meteorologickej závislosti.

Rheoencefalografia sa považuje za úplne bezpečnú metódu funkčnej diagnostiky, môže sa aplikovať na všetky kategórie obyvateľstva (od dojčiat až po starších). Štúdia sa neuskutočňuje v prípadoch, keď má pacient poruchy (rany a odreniny) a infekčné ochorenia pokožky hlavy.

Príprava na prieskum

Ak chcete získať presné výsledky, je potrebné pozorovať emočný pokoj v predvečer a tesne pred štúdiom.

Neexistuje špeciálna príprava na prieskum. Stačí sa pokúsiť dodržiavať nasledujúce odporúčania:

 • v predvečer štúdie neužívajte žiadne lieky, ktoré by mohli ovplyvniť stav krvných ciev;
 • snažte sa vyhnúť stresovým situáciám v predvečer a tesne pred štúdiom;
 • nepili kávu a silný čaj v pracovný deň ráno;
 • v predvečer a pred štúdiom nefajčiť;
 • Okamžite pred štúdiom odpočívajte 15-20 minút;
 • Pripravte si utierky a uteráky vopred, aby ste odstránili prebytočný gél po procedúre.

Takéto opatrenia sú potrebné na upokojenie nervového systému a minimálne cievne zmeny (ako viete, akékoľvek vzrušenie alebo vplyv určitých chemikálií môže zmeniť vaskulárny obraz). Dodržiavanie takýchto jednoduchých pravidiel pomôže špecialistovi čo najpresnejšie zhodnotiť stav mozgových ciev a urobiť správnu diagnózu.

Priamo vo funkčnej diagnostike odborník pripraví pacienta na vyšetrenie odmastením pokožky oblastí, ktoré je potrebné vyšetriť, a aplikáciou rheoentrografných elektród.

Ako je diagnostika?

Diagnóza sa vykonáva pomocou špeciálneho zariadenia reografu (reoenterograph) pripojeného k zariadeniu, ktoré zaznamenáva a vydáva údaje (elektrokardiograf, počítač, elektroencefalograf a iné). Počas štúdie by mal byť pacient v pohodlnej a uvoľnenej polohe. Najčastejšie je umiestnená na špeciálnej stoličke. Zdravotná sestra alebo lekár umiestni na hlavu pacienta elektródy a upevnia ich pomocou špeciálnej elastickej pásky, ktorá ich predtým mazala pastou alebo gélom. Pre pohodlnosť je páska umiestnená tak, aby prechádzala pozdĺž obvodu hlavy: nad oblasťou supercilárnych oblúkov, nad ušami a pozdĺž zadnej časti hlavy.

Eografová páska je umiestnená pozdĺž obvodu hlavy.

Oblasti prekrytia elektród budú vždy odlišné a závisia od toho, ktoré nádoby sa majú skúmať:

 • ak je potrebné vyšetriť vertebrálne tepny, elektródy sa musia aplikovať na oblasť okcipitálnych tuberkulóznych a mastoidných procesov;
 • ak je predmetom štúdia vonkajšia karotidová artéria, elektródy by mali byť umiestnené v časovej oblasti;
 • pri skúmaní vnútorných krčných tepien sú elektródy prekrývajú oblasť mastoidných procesov a mosta nosa.

V podstate preskúmať všetky plavidlá naraz. Prieskum trvá v priemere maximálne dvadsať minút.

Jednou z hlavných podmienok pre réoencefalografiu je pokojný pokoj a relaxácia.

Umiestnenie prekrývajúcich sa elektród reoencelografu závisí od umiestnenia skúmaných nádob

Okrem štandardnej metódy vykonávania REG existuje štúdia využívajúca takzvané funkčné testy. Najbežnejšie sú vzorky s otočnými a náklonmi hlavy v rôznych smeroch, užívanie nitroglycerínu (pod jazykom), držanie dychu, zhlboka nadýchaním a vydychovanie, zmena polohy tela, cvičenie. Všetky čítania sa zaznamenávajú a potom sa porovnávajú s tými, ktoré boli vykonané v pokoji.

Možné dôsledky po REG

Ako už bolo uvedené, reoencefalografia je bezpečná diagnostická metóda používaná na vyšetrenie pacientov akejkoľvek vekovej skupiny. Spravidla neexistujú žiadne následky po vykonaní tohto diagnostického postupu v pokoji.

Pri vykonávaní funkčných testov sa môže vyskytnúť bolesť hlavy (nitroglycerín má taký vedľajší účinok) a závraty (po zákrokoch hlavy alebo pri fyzickej námahe).

Interpretácia výsledkov

Vyhodnotenie parametrov získaných odborníkmi na dekódovanie reoencefalogramov

Vyhodnotenie parametrov štúdie zahŕňalo lekára. Moderná technológia zjednodušila komplexný postup dešifrovania pomocou špecializovaných počítačových programov. Vďaka tomu môže pacient dostať výsledky svojho vyšetrenia do desiatich minút po ukončení procedúry (a nie o niekoľko dní neskôr, ako to bolo v minulosti v mnohých zdravotníckych zariadeniach). Vek pacienta je veľmi dôležitý, pretože pre každú vekovú skupinu sa menia parametre reogramu.

Všetky údaje získané v dôsledku prieskumu sa premenia na grafický obrázok (graf), ktorý vyzerá veľmi podobne ako elektrokardiogram. Zariadenie sa vydá na papier alebo na monitore počítača.

Parametre vyhodnotené reoencefalografom

Obraz podobný vlne (každý zub rheogramu) je rozdelený na špeciálne segmenty, ktoré majú svoje vlastné mená:

 • Anakrot (vzostupná časť grafu);
 • horná časť grafu;
 • kacakrot (na začiatku grafu);
 • incisura (zuby na klesajúcej časti grafu);
 • dikrota alebo dicrotická vlna (klesajúca časť grafu umiestnená po incisure).

Parametre týchto segmentov sú hodnotené ako:

 • zaokrúhlenie alebo ostrosť grafových vrcholov;
 • pravidelnosť vlny;
 • hĺbka dikroty;
 • kde je incisura;
 • vzhľad anakroty a katakrotov;
 • prítomnosť alebo neprítomnosť ďalších vĺn v katastrofe.

Treba poznamenať, že nie menej dôležité sú parametre zubov, ako napríklad amplitúda a sklon. Určujú zhodu získaných hodnôt s vekom pacienta. Napríklad, mladé zuby sú výraznejšie a viac náchylné ako u starších ľudí.

Dôležité ukazovatele reoencefalogramu v tabuľke

Na základe hodnôt týchto ukazovateľov je vytvorený všeobecný obraz stavu ciev mozgu.

Príklad rheoencefalografických ukazovateľov je normálny

Reoencefalografická krivka je zvyčajne charakterizovaná:

 • špicaté špičky (s vekom sa sploštia a sploštia), jasné výrezy a dikroty;
 • čas zdvíhania prstov na 0,1 s sa zvyšuje s vekom na 1,9 s;
 • ab / T by nemala presiahnuť 15%;
 • Indikátor A1 / A by nemal prekročiť 70%;
 • C / A by nemala presiahnuť 75%;
 • asymetria krvného obehu v cerebrálnych hemisférach by nemala presiahnuť 10%.

Recenzie pacientov

Nemôžete sa báť - nebudete cítiť nič. Moje dieťa v každom prípade povedalo, že to bolo dokonca trochu lesklé, ale nebola žiadna bolesť.

Hoci diagnóza s pomocou REG je mnohými považovaná za zbytočnú, tento postup nám pomohol urobiť správne diagnózu.

Postup je veľmi nepochopiteľný, rovnako ako samotné zariadenie. Cítim sa, že sa nič nedeje, necítim nič. Jediná vec, ktorú lekár požiadal počas "hlavy nie je spinning?" Postup, ja som odpovedal, že nie, to nebolo točenia. Bola vystrašená, že by sa mala otáčať a chce. Ale nič sa nestalo. Takže som nič necítil. Celý postup trvá asi 5 minút, a na záver mi dal výpis, povedali mi, aby som to vzal môjmu lekárovi. Keď som sa pýtal, či je všetko v poriadku, lekár povedal: "Áno, normálne." A vo všeobecnosti to bol môj záver, lebo ošetrujúci lekár povedal to isté! Stále nechápem, čo tento postup ukazuje...

Aké metódy vyšetrenia mozgu môžu určiť lekár - video

Takže teraz je jasné, že reoencefalografia je jednoduchý postup, ktorý vám umožňuje identifikovať patológiu krvných ciev a dodávanie krvi do mozgu. Napriek tomu, že moderná medicína ponúka pokročilejšie metódy diagnostiky, REG sa úspešne používa dodnes a umožňuje lekárom presne diagnostikovať pacientov.

Príznaky a liečba

Informácie sa poskytujú na informačné a referenčné účely. Profesionálny lekár by mal diagnostikovať a predpisovať liečbu. Nepoužívajte samoliečbu. | Dohoda o užívaní Kontakt | Inzerujte © 2018 Med.Consultant - Zdravie on-line

REG (reoencephalography) mozgu: normy a interpretácia výsledkov štúdie hlavných ciev

Patológia mozgu nevylučuje ani dospelých, ani deti. Včasná diagnostikovaná choroba, ako aj správna liečba zabránia vážnym komplikáciám, zachovajú kvalitu života pacienta a dokonca aj samotný život.

Diagnostika cievneho mozgu pomocou REG alebo reoencelografie je jednou z najinformatívnejších, časovo overených metód. Vďaka nemu sa zvyšuje možnosť včasnej pomoci pacientovi a pravdepodobnosť vzniku komplikácií základnej choroby sa znižuje.

Aká je metóda reografie?

REG - čo je to?

Štúdium stavu plavidiel iných častí tela má iný názov:

 • rehehepatography - diagnostikuje stav pečene;
 • reovasografia - cievy končatín;
 • rheocardiografia - pracuje so stavom srdca;
 • reopulmonography - dáva charakterizáciu stavu pľúc.

Existujú aj ďalšie odrody réografie. Na štúdium prívodu krvi do mozgu pri vykonávaní reoencefalografie sa používa špeciálne zariadenie (prístroj nazývaný reograf). Zvyčajne je to predpona pre ďalšie viackanálové zariadenia: zariadenia na odstraňovanie EKG, polygraf. Jeho "srdce" je vysokofrekvenčný generátor. Reograf vám umožňuje nahrávať reogram (grafické zobrazenie získaných údajov). Interakcia s vyskúšanými oblasťami tela prebieha prostredníctvom kovových elektród - sú umiestnené na holom mieste kože, ktoré bolo predtým odmastené alkoholovým roztokom. Zlepšený kontakt je dosiahnutý použitím podložky navlhčenej fyziologickým roztokom. Na vykonanie štúdie o prietoku krvi v jednej časti sa používajú dve elektródy: prvá je umiestnená na začiatku úseku, druhá na konci.

Procedúra REG je podobná ako EEG: elektródy sú tiež pripojené k hlave pacienta, ktoré čítajú údaje o krvnom naplnení mozgu

REG ako výskumná metóda

Rheoencefalografia, ako metóda na štúdium dodávania krvi do mozgových štruktúr, je bezpečný neinvazívny spôsob získavania informácií o elasticite a tóne cévnej steny krvných ciev dodávajúcich mozog. REG mozgu vám tiež umožňuje určiť prívod krvi jednotlivých štruktúr mozgu. V prítomnosti cievnej lézie sa odhalí jej umiestnenie a veľkosť.

Informačný obsah REG sa môže zvýšiť vykonaním funkčných testov. Najčastejšie vzorky sú nitroglycerín a nikotín. Umožňujú vám posúdiť formu poškodenia mozgu:

Ak po užití nitroglycerínu nie je amplitúda vlny REG dostatočne zvýšená, znamená to "organickú hmotu". Funkčné testy sa používajú na posúdenie stavu stavcov chrbtice, čo naznačuje zmenu polohy hlavy.

REG plavidlá a ultrazvuk sa dokonale dopĺňajú. V závislosti od situácie sa uprednostňuje jedna alebo druhá z nich. Diagnostika pomocou REG umožňuje posúdiť stav veľkých aj malých plavidiel. V mnohých prípadoch je REG iba ďalšou metódou skúmania. Napríklad, tento spôsob štúdia stavu mozgu sa často používa v spojení s EEG. Navyše EEG zostáva hlavnou diagnostickou metódou. Čo je EEG a prečo je REG iba "metódou v potrubí"?

REG a EEG - dve strany tej istej mince

V niektorých prípadoch sú na zisťovanie patológie mozgu výhodné EEG - napríklad pri epilepsii. Alebo používajú túto metódu štúdia ako hlavnú štúdiu, ktorá ju dopĺňa štúdiami, ktoré umožňujú študovať stav plavidiel. EEG je schopný identifikovať viac patológií ako reoencefalografiu. EEG je záznam elektrickej aktivity mozgu. Aktivita neurónov sa zaznamenáva prostredníctvom elektród pripojených k hlave pacienta.

Základom pre EEG je spontánna strata vedomia, bolesti hlavy, ktoré nemožno liečiť liekom, problémy so spánkom, vestibulopatia a nadmerná únava, podozrenie z oneskoreného duševného vývoja detí a epilepsia. Táto štúdia vám tiež umožňuje sledovať priebežnú liečbu. Otázka, ktorý diagnostický postup je najlepší, nie je celkom správne spýtať sa.

Ako sa uskutočňuje štúdia?

Výskumný postup nie je veľmi komplikovaný, ale pre úspech a objektivitu štúdie je potrebné dodržiavať niekoľko pravidiel. Po prvé, pacient musí byť pokojný. Musí sedieť alebo si ľahnúť, zatvoriť oči a pokúsiť sa relaxovať nielen fyzicky, ale aj morálne. Kliekanie musí byť zachované počas celej procedúry reoencefalografie. Predtým, než sa má procedúra konať v tichom stave, a ak pacient trpí fajčením, najmenej 2 hodiny v prípade postupu sa musia zdržať fajčenia. Akékoľvek lieky, ktoré môžu ovplyvniť cievny tonus, ktoré sa taktiež podarilo vykonať štúdiou reoencefalografiou, nemôžu byť.

Samotný priebeh štúdie je jednoduchý až bežný. Plochy pokožky hlavy sú odmastené alkoholom, potom sú na ne upevnené elektródy. V priebehu štúdie môže diagnostik sám požiadať pacienta, aby urobil pohyby hlavy alebo zmenil polohu tela.

Aby výsledok štúdie nebol deformovaný, pacient musí byť pokojný a uvoľnený.

Indikácie a kontraindikácie

Spektrum chorôb, v ktorých je možné predpísať reoencefalografiu, je dosť široká. REG mozgových cieľov je pridelené:

 • v prípade zranení (modriny, otrasy, poranenia hlavy);
 • encefalopatia;
 • ischémia
 • vestibulopathy;
 • meteosensitivity;
 • migrény a stav migrény;
 • syndróm vertebrálnej artérie;
 • ak máte podozrenie na diabetickú mikroangiopatiu;
 • sluchová porucha;
 • IRR, NDC;
 • hypertenzia;
 • so zvýšeným intrakraniálnym tlakom;
 • Parkinsonova choroba;
 • nádory hypofýzy;
 • kognitívne poruchy;
 • a niekoľko ďalších patologických vaskulárnych zmien.

Postup nemá absolútne kontraindikácie. Relatívne sú:

 • neonatálne obdobie;
 • poškodenie kože na mieste aplikácie elektród;
 • kategorické odmietnutie pacienta uskutočniť postup;
 • ochorenia kože a vlasov v oblasti pripojenia elektród - bakteriálna, parazitická alebo hubová povaha.

Opis výsledku prieskumu

Štúdium krvného zásobovania hlavy s pomocou REG je jednoduchý postup na vykonanie, ale špeciálne vzdelanie a zručnosti sú potrebné na dešifrovanie jeho výsledkov. Preto iba odborník môže diagnostikovať a korelovať zmeny v reteograme s možnými patologickými stavmi cievneho systému. V procese analýzy získaných údajov skúma diagnostika odchýlky v amplitúde vln od normy, odpoveď REG vlny na funkčné testy a vyvodzuje záver o norme alebo patológii ciev dodávajúcich mozog krvi. REG vlny majú niekoľko typov. Bežné typy sú:

 • hypertonický typ - charakterizovaný pretrvávajúcou hypertonicitou cievnej steny krvných ciev, ktoré dodávajú krv do mozgu a zhoršuje odtok venóznej krvi z mozgových štruktúr;
 • dystonický typ vaskulárneho tonusu, ktorý je charakterizovaný pravidelnými zmenami - môže sa napríklad vyskytnúť hypertonus, v kombinácii s nízkym pulzným tlakom môže dôjsť k preťaženiu žíl;
 • angiodystón je blízky predchádzajúcemu variantu, charakteristickým rozdielom je prítomnosť defektu v cievnej stene, čo vedie k zníženiu elasticity a narušenému prívodu krvi do jednotlivých štruktúr mozgu.

Typ reoencefalogramu nie je diagnóza. Graf kriviek zobrazuje iba zmeny, na ktoré je vystavený krvný tok. A čo sa odlišuje od normy. Na základe výkladu týchto zmien a údajov z iných diagnostických postupov môže lekár určiť príčinu utrpenia a urobiť diagnózu.

Výsledok štúdie ukazuje abnormality v zásobovaní mozgu krvou, to znamená v patologických stavoch krvných ciev.

Kde môžem urobiť prieskum?

Kde môžem prejsť REG? Môžete vykonať vyšetrenie na mnohých súkromných klinikách, ktoré sa špecializujú na vaskulárnu patológiu alebo choroby mozgových štruktúr. Štátne zdravotnícke zariadenia sú tiež vybavené reografiou. Medicína dnes je nejednoznačná v súvislosti s touto diagnostickou metódou vyšetrenia: niektorí odborníci sú skeptickí, iní považujú REG za jediný spôsob, ako zistiť príčinu ľudského utrpenia pri niektorých ochoreniach.

Dobrý večer! Povedzte mi, prosím, pri vykonávaní ultrazvukového vyšetrenia prsníka, môže sonológ zmiasť malý fibroadenóm s mastopatiou?

Varovanie! Všetky informácie na webe sú poskytované len na účely referencie a sú len informačné. Pri všetkých otázkach diagnostiky a liečby chorôb je potrebné konzultovať s lekárom osobnú konzultáciu.

Okrem Toho Čítal O Plavidlách

Normálny tlak a pulz osoby podľa veku: tabuľka, abnormality

Z tohto článku sa dozviete: aký tlak je normálny v rôznych vekových kategóriách. Ak sa odchýlka od normy považuje za patológiu a kedy - nie.

Úplné preskúmanie cerebrálneho vazospazmu

Z tohto článku sa dozviete, aké je nebezpečenstvo spazmu mozgových ciev, čo to naznačuje a či je potrebné liečiť tento stav.Pri spazme mozgových ciev vzniká krátkodobá funkčná porucha mozgovej cirkulácie v podobe náhleho napadnutia kŕčmi - kontrakcia svalovej vrstvy intracerebrálnych malých kalibrových ciev, čo vedie k zníženiu ich lumenu a zníženiu intenzity prietoku krvi.

ESR v krvi: norma u žien podľa veku (tabuľka)

Rýchlosť sedimentácie erytrocytov je biologický parameter, ktorý určuje pomer proteínov a krviniek. ESR je dôležitým parametrom celkového krvného testu, pretože ukazovatele sedimentácie sa menia v niektorých chorobách a špecifických podmienkach tela.

Recenzia vaskulitídy: aké sú príčiny, symptómy a liečba

Z tohto článku sa dozviete: charakteristiky vaskulitídy, aká je táto choroba a ako ju liečiť. Druhy patológie, spôsoby liečby.Vaskulitída - čo to je?

Cievny doppler: pre kŕčové žily a iné ochorenia

Príležitostne každý človek trpí bolesťou hlavy, ale málo známe skutočné príčiny nástupu takéhoto symptómu. V skutočnosti najčastejšie spôsobujú bolesť hlavy môže narušiť krvný obeh, rovnako ako problémy s nádobami.

Kompletný prehľad panvových kŕčových žíl

Z tohto článku sa dozviete, prečo sú kŕčové žily v panve považované za samostatnú chorobu a nie za kŕčové žily; ktorí môžu mať túto chorobu a prečo. Manifestácia a diagnostika tejto patológie, ako ju správne liečiť, šance na obnovu.