Kvalita nášho života závisí od mnohých nuánov stavu tela. Jedna z nich je práca nášho mozgu. Zdravé plavidlá a dodávka "čistej a vysokokvalitnej" krvi prispievajú k jej vynikajúcemu fungovaniu.

Ak dôjde k poruche, je potrebné vyšetriť príčinu. Jednou z metód identifikácie príčin mozgovej cievnej choroby je REG (reoencefalografia).

Tento článok pomôže pochopiť a pochopiť podstatu tejto metódy.

Všeobecné informácie o štúdii

REG mozgových ciev alebo dešifrovaná reoencefalografia, metóda modernej medicíny pri štúdiu pohybu krvi v ľudskom mozgu bez prenikania do vnútra lebky.

Štúdium, ak je to potrebné, určitej časti mozgu, stav nádob v ňom, ich steny (tón), ako sú (rýchlo alebo nie) naplnené krvou, čo do nich vstupuje krv (viskózna alebo nie), rýchlosť jej príjmu, čas tečenia a reakcie, správania sa nádob.

Podstata metódy

Podstata metódy spočíva v tom, že prúd prechádza ľudským mozgom, je to frekvenčná frekvencia a elektrický odpor mozgu, alebo skôr jej tkanív, je okamžite zobrazený na obrazovke monitora.

Napriek týmto výhodám mnohí lekári súhlasia, že táto metóda sa stala zastaralou (aj keď sa stále používa v mnohých zdravotníckych zariadeniach) a nahrádza sa magnetickou rezonanciou a počítačovou tomografiou alebo Dopplerovským ultrazvukom.

Zariadenia, pomocou ktorých sa vykonáva reoencefalografia mozgových ciev, sa nazývajú reteografie, majú niekoľko kanálov od 2 do 6, čo vám umožňuje získať výsledky (reoencefalogramy) niekoľkých oblastí mozgu naraz.

Najčastejšie sa používajú okrúhle kovové elektródy, ktoré sú upevnené na hlave človeka s pásikmi z gumy v miestach potrebných na výskum (chrámy, nosový most, obočie, krk) a špeciálne pasty sa používajú na zvýšenie ich kontaktu so skalpom.

Pacient na žiadosť lekára prijíma rôzne polohy hlavy (ohyby vpravo, vľavo, späť, dopredu) a zaznamenávajú sa všetky výsledky, ktoré sa potom dešifrujú na čítanie cerebrálnych mozgových ciev. Každý vek má svoj vlastný štandard svedectva.

Čo zobrazuje a vyšetruje REG

Budeme sa definovať tým, čo ukazuje REG na mozog.

Výsledky REG sú objemové informácie o stave ciev mozgu.

Na základe ukazovateľov špecialista skúma cievny tonus, elasticitu svojich stien, rýchlosť vnikania krvi, spôsob, akým sa správajú pri rôznych zaťaženiach (naklápanie a otočenie hlavy) a následne odtok krvi z hlavy.

Výsledkom môže byť identifikácia rastu cholesterolu na stenách krvných ciev alebo hematómov po poškodení lebky, predispozície na tvorbu krvných zrazenín vo vnútri nich, vývoj intrakraniálneho tlaku.

Čo ukazuje USDG mozgových ciev a aké sú náznaky postupu, môžete sa z našej štúdie naučiť.

Existujú určité príznaky mŕtvice u mužov, ktoré sa líšia od symptómov útoku na ženy. Znalosť, ktorá môže zachrániť život pacienta.

Indikácie pre štúdiu

Keď naše telo ako celok pracuje rovnomerne, v štúdiu jeho práce neexistujú žiadne špeciálne pokyny.

Ale vonkajšie faktory (zmeny teploty, kolísanie tlaku v atmosfére, pohyb z jednej klimatickej zóny do druhej) často zasahujú do činnosti nášho tela, a tým ovplyvňujú jeho zložky.

Plavidlá nie sú výnimkou. Oni sa opotrebovávajú, neodolávajú expozície a pri strese alebo úzkosti sa vyskytujú poruchy. REG vám umožňuje identifikovať ich.

Nasledujúce hlavné indikácie pre REG mozgu sú rozlíšené:

 1. Formácie cholesterolu na stenách krvných ciev porušujú ich elasticitu, pacient vyvinie aterosklerotický proces, ktorý vo väčšine prípadov vedie k infarktu myokardu alebo mŕtvici. (REG je predpísaný pre mŕtvicu alebo srdcový záchvat.) Ak je pacient hypertenzívny alebo má ochorenie - vegetatívno-cievna dystónia).
 2. Predispozícia alebo tvorba krvných zrazenín s ich ďalšou separáciou a zablokovaním cievy vedie k ischemickej mozgovej príhode (s cerebrálnou ischémiou alebo ak existujú príznaky jej vývoja).
 3. Prenosové poranenia hlavy bez zjavného dôvodu (bolesť, závrat) vedú k vzniku intrakraniálneho tlaku alebo krvácaniu v mozgových tkanivách (s otrasom alebo kontúziou mozgu).
 4. Bolesti hlavy, migrény, sú výsledkom nesprávneho prietoku krvi v cievach hlavy (s bolesťami hlavy, hlukom v ušiach, porušením vestibulárneho aparátu).
 5. S nespavosťou, zníženým zrakom, mdlobou.

kontraindikácie

Najčastejšie sa nemá používať u novorodencov.

V tomto prípade nie sú presné údaje o mozgu reg, v prípade detí amplitúda vlny je malá a dĺžka anakrotu je naopak veľká, nie je incisura.

Výhody výskumu v porovnaní s inými metódami

Mnohí lekári na zdravotníckych fórach spochybňujú ignorovanie REG a jeho nahradenie modernými výskumnými metódami.

Tí, ktorí sú proti, tvrdia, že kosti lebky nie sú schopné niesť dostatočný prúd (odpor je prítomný) a výsledky štúdie vnútorných nádob nie sú presné, všetky ukazovatele ukazujú len stav susedných plavidiel.

Odmietajúc to, články lekárskych vedcov sú uvedené, že kosti lebky nie sú prekážkou, pretože vlastnia hlavne kapacitný odpor.

Výhodou tejto metódy je, že externé faktory (ľudské tkanivo, amplitúda signálu, šírenie vlny) ju nedokážu ovplyvniť, zatiaľ čo iné metódy podliehajú týmto javom.

Výskumný proces

Proces výskumu pomocou cerebrálnej vaskulárnej encefalografie je jednoduchý. Jedinou podmienkou je pokoj.

Pacient leží na chrbte s očami zatvorenými pre med. na pohovke. Doktor odmasťuje skúmané oblasti hlavy s alkoholom a na ne ukladá kovové elektródy, ktoré sú mazané kontaktnou pastou na zlepšenie citlivosti.

Elektródy sú upevnené gumovými pásmi. Pri elektródach prechádza slabý prúd, pomocou ktorého sa zaznamenávajú indexy mozgových ciev. Na obrazovke monitora sa zobrazujú "zakrivené čiary" - ukazovatele práce plavidiel a prietok krvi.

Príprava na postup

Príprava na procedúru trvá asi 5 minút. Špecialista odmasťuje skúmané oblasti pacienta a fixuje na ne kovové elektródy.

Proces sa začal

Táto technika je bezpečná a bezbolestná.

Pretože pred štartom sa odporúča 15-minútová prestávka alebo odpočinok, celková doba trvania pacienta trvá približne 25-30 minút (zahŕňa prípravný proces).

Odporúča sa, aby nefajčili 2-3 hodiny pred začatím zákroku, nezabudnite na jeden deň všetky lieky, ktoré ovplyvňujú krvný obeh v tele. Držte ju v polohe alebo v posedení.

Výsledky a prepis

Výsledok REG, špecialista sa zobrazí na papieri, ktorý zobrazuje zakrivené čiary a pokračuje v ich dekódovaní.

V prvom rade sa venuje pozornosť veku pacienta, každý vek (mladý a starý) má svoje vlastné indikácie REG čítania.

Krivky sú oscilácie vĺn, ktoré sú charakterizované správaním krvných ciev vyplnením krvi a samotným naplnením jednotlivých častí mozgu. Vlny sú reprezentované čiarami smerujúcimi nahor (anakrot) a dole (katakrota).

Na dolnej čiare je diktívny hrot. Rez je umiestnený v strednej tretine pred diktóznym zubom.

Pri dešifrovaní výsledkov cerebrálnej vaskulárnej encefalografie sa pozornosť venuje pravidelnosti vlny, ich vrcholu a jej zaokrúhľovaniu, vzostupným a zostupným líniám, prítomnosti iných línií, umiestneniu incisúry a diktickej zuby.

Hodnotenie pacientov a lekárov

Názory lekárov sa vo svojom veku líšia. Mladí špecialisti predložili svoje názory na používanie nových metód (počítačové, ultrazvukové) výskumy, starší špecialisti dodržiavajú REG.

Ale negatívne recenzie a odvolania nepoužívať túto techniku ​​chýbajú. Pacienti sú spokojní.

Platí to najmä pre matky s malými deťmi, ktoré môžu sedieť na kolenách, kde sa dieťa cíti v bezpečí, alebo dôchodcovia, ktorí sa pri príprave postupu môžu ľahnúť a porozprávať sa s lekárom v procese diagnostiky.

Náklady na postup

Cena REG plavidiel mozgu sa pohybuje od 1 000 do 3 500 rubľov. Kde prechádza štúdia a akú sumu si pacient sám vyberie.

Stojí za zmienku, že je lepšie to robiť v špecializovaných centrách vybavených moderným vybavením as prítomnosťou niekoľkých špecialistov, ktorí dokážu spoločne urobiť presnú diagnózu v náročných prípadoch a predpísať liečbu.

Mnoho kliník ponúka svoje služby na vykonanie tohto postupu v domácnosti pacienta, potom sa náklady zvyšujú na sumu od 10 000 rubľov po 12 000 rubľov.

Lekárske výskumné centrá

Lekárske strediská ponúkajú svoje služby:

 • "Doktor Plus", Moskva. bolezni-spravka.ru;
 • "Univerzitná klinika", Petrohrad;
 • "Univerzitná klinická bolesť hlavy", Moskva. https://es.foursquare.com;
 • "Doktor DoStaLet", Moskva.

REG je veľmi účinná metóda diagnostiky stavu mozgových ciev.

Je to spôsobené dostupnosťou postupu a rozšírením zariadení v krajine.

Takmer úplná absencia kontraindikácií alebo vedľajších účinkov presvedčí mnohých lekárov, aby použili túto konkrétnu metódu diagnostiky.

Video: Echoencefalografia - vyšetrenie mozgových ciev

Existuje aj ďalší spôsob ultrazvukovej diagnostiky patológií v mozgu, ktorý sa vykonáva pomocou osciloskopu. Aké sú výhody a nevýhody postupu.

REG mozgových ciev: najbezpečnejšia a najpresnejšia štúdia

Rheoencephalography je slovo niekoľkých koreňov, od starovekého gréčtina to znamená "ῥεος" - "tok", "ένκεφαλος" - "mozog" a "γράφω" - "písať, imitovať".

To znamená, že cerebrálny vaskulárny systém REG ukazuje výkres celého systému ciev v našej hlave, ich priechodnosť a možné zranenia a problémy.

Čo to je použitie v medicíne

Reg sa vedie (stačí, aby nebol alarmovaný!) Keď sa elektrický prúd nanáša na mozog pomocou elektród. Ak ste niekedy urobili REG - to je takáto "čiapočka" s drôtmi, takmer sledujete elektrický náboj s frekvenciou 16-300 kHz.

Naše tkanivá, ktoré tvoria mozog, krvné cievy a podobne, reagujú určitým spôsobom na prúd. V tomto okamihu počítač zaznamenáva a zaznamenáva všetky zmeny. Na základe toho sa vytvorí mapa práce skúmaného tela, pri dešifrovaní, ktoré určuje prítomnosť alebo absenciu akejkoľvek choroby.

Často je to REG, ktoré poskytuje nielen najpresnejšie údaje o priechodnosti plavidiel, ich zablokovaní alebo rozbití, ale tiež pomáha pri výbere taktiky na ďalšie predchádzanie vážnym zdravotným problémom.

Čo je priradené a čo zobrazuje

Hlavným účelom tohto zariadenia je zistiť, aké procesy prebiehajú momentálne v našej hlave. Priraďte štúdiu po vážnom údere do hlavy, aby ste zabránili krvácaniu.

Druhým priaznivým účinkom REG je to, že určuje tok krvi hlavnými, hlavnými cievami a kolaterálnou cirkuláciou, tj pohybom krvných prúdov obchádzajúcich hlavné cievy, ak sa z nejakého dôvodu nedokážu vyrovnať s ich prácou.

Pred vynálezom reoencefalografie neboli choroby ako neurocirkulačná dystónia a migréna považované za choroby. Dôkazy z lekárskeho hľadiska sú takmer nemožné. Osoba je považovaná za zdravú. Orgány fungujú normálne, čo znamená, že osoba, ktorá sa krčí z bolesti hlavy (muži tiež trpia migrénami!) S najväčšou pravdepodobnosťou simuluje. Koniec koncov, úžasná vec, len tie výrobky, ktoré obsahujú kofeín pomáhajú týmto ľuďom z bolesti hlavy.

A len štúdia REG dala všetko na svoje miesto. Dokázala svoju prítomnosť za niekoľko minút a ľudia, ktorí trpeli najchudobnejšími bolesťami hlavy, už neboli obvinení z predstierania, že našli primerané riešenie svojich problémov.

Čo ukazuje štúdia:

 • všetko, čo sa deje v našej lebke;
 • prívod krvi do mozgu;
 • práce jednotlivých plavidiel;
 • stav tonusu;
 • vaskulárna elasticita;
 • krvný odtok.

Indikácie a kontraindikácie reoencefalografie

REG sa odporúča pre nasledujúce možné diagnózy:

 • cerebrovaskulárne ochorenie,
 • dystónia,
 • stenóza,
 • migréna,
 • akútne a / alebo chronické obehové poruchy,
 • ateroskleróza,
 • zdvih
 • monitorovať účinky jednotlivých liekov a predpísanú liečbu,
 • identifikovať vertebrálne účinky na vertebrálne artérie pri osteochondróze, spondylitíde, dôsledkoch zranení a podobne.

Priame indikácie:

 • zranenia hlavy
 • bolesti hlavy
 • vaskulárna dystónia,
 • chronické bolesti hlavy
 • závraty,
 • rozmazané videnie, sluch, pamäť,
 • migréna,
 • poruchy obehu
 • iné choroby.

Kontraindikácie pri vykonávaní REG:

 • neodporúčame používať novorodenca
 • ak sú rany a odreniny viditeľné v oblastiach, ktoré sa majú preskúmať.

Pravidlá prípravy postupu

 • Nebojte sa. Tento postup je neinvazívny, to znamená, že nepotrebuje penetráciu do vnútra, injekcie alebo rezy (non + lat. Invasio - úvod, penetrácia). Navyše, žiadne poškodenie tela! Je povolené aj pre novorodencov.
 • Vezmite so sebou uterák. Je to užitočné po postupe. Zvláštny gél utrite.
 • Nemyslite na zlú a neplačte sa. Je to hlavne pre ženy. Hoci sa niektorí muži nemôžu upokojiť.

Hlavný pokrok

Najčastejšie v nemocniciach sa nachádza 2-6 kanálový reograf. Čím viac kanálov, tým viac bude oblasť, ktorá je predmetom štúdia. Existuje aj polyureografia.

Krok za krokom, ako sa robí REG:

 1. pacient sedí na pohodlnom kresle;
 2. miesta na pokožke hlavy sú rozmazané so špeciálnym gélom, aby sa zabránilo podráždeniu pokožky;
 3. oni dali klobúk s elektródami na hlavách, to môžu byť samostatné kovové dosky pripevnené gumovým pásom len v skúmaných miestach,
 4. lekár vás požiada o zatvorenie očí tak, aby ste neboli vystavení vonkajším podnetom.

Teraz o konkrétnych miestach a o tom, čo z nich určuje počítačová réoencefalografia.

Čo je reoencefalografia (REG) mozgových ciev?

Choroby a ich symptómy spojené s patológiou mozgových ciev, sú v prvom rade apeluje na neurológov. Mnohí sa strašne bojí "strašidelnými a nepochopiteľnými" názvami štúdií, ktoré lekár odporúča, lebo ľudia, ktorí sú ďaleko od lekárskej starostlivosti, často spájajú s podozrením na dostatočne závažnú diagnózu. Ale to je ďaleko od prípadu, takže stojí za to uklidniť a pochopiť všetko v poriadku.

Jedným z týchto "nezrozumiteľných" štúdií je reoencefalografia (REG) mozgových ciev, ktorá počula názov, ktorý niektorí pacienti vystrašili kvôli neznalosti. Takže aký je tento postup?

Čo je reoencefalografia?

Rheoencefalografia pomáha určiť stav mozgových ciev

Technika reoencefalografie pozostáva z prechodu striedavého elektrického prúdu cez mozgové tkanivo a stanovenia parametrov elektrického odporu, ktorý závisí od objemu a viskozity krvi v cievach mozgu. Sú to indikátory súčasného odporu, ktoré umožňujú vyhodnotiť vyššie uvedené parametre. Keď sú cievy plnokrvné a dilatované, odpor prúdu sa zvyšuje a ak sú zúžené, je pozorovaný opačný vzor.

Výhody a nevýhody cievnej diagnostiky

V súčasnosti sa reoencefalografia nepoužíva tak často ako predtým, pretože existujú presnejšie metódy na diagnostiku stavov mozgu a jeho ciev, ako je elektroencefalografia (EEG), počítačová tomografia (CT) alebo magnetická rezonancia (MRI je najpresnejšia diagnostická metóda ). Vzhľadom na to, že nie každá nemocnica alebo klinika (napríklad v regionálnych centrách) sa môže pochváliť prítomnosťou moderného vybavenia, REG sa stane báječným asistentom v diagnostike.

Ak je v liečebnom a preventívnom systéme nejaký tomograf a lekár sa stále usiluje podstúpiť réoencefalografiu, vzniká otázka: "Prečo je REG, nie magnetická rezonancia alebo počítačová tomografia, pretože druhá a tretia metóda sú oveľa informatívnejšia?".

Mnoho lekárov napriek existencii modernejších diagnostických metód stále vyberá reoencefalografiu rovnako

Po prvé, je to najbezpečnejší spôsob diagnostiky patológie mozgových ciev. Po druhé, nie každý môže odolať hluku a uzavretému priestoru tomografu (to je obzvlášť dôležité pri skúmaní detí, pretože nie všetky deti sú schopné pokoja, najmä v prípade, že neexistuje matka). Po tretie MRI a CT v porovnaní s REG sú nákladnou metódou vyšetrenia. Výhodou reoencefalografie je tiež to, že keď sa používa, skúmajú sa nádoby bez toho, aby sa ovplyvnili "nepotrebné a nepotrebné" oblasti. Magnetická rezonancia a počítačová tomografia ukazujú aj kosti lebky a mäkké tkanivá (najčastejšie sa tieto metódy stávajú relevantnými, ak existuje podozrenie na závažnú diagnózu, napríklad proces nádoru a ďalšie).

Významnou nevýhodou REG je to, že akékoľvek vzrušenie, skúsenosť (a spravidla neexistuje taká osoba, ktorá by takéto emócie zažila predtým, než podstúpila akýkoľvek diagnostický postup), nedodržanie odporúčaní o príprave na postup môže ovplyvniť výsledky vyšetrenia.

Indikácie a kontraindikácie pre reoencefalografiu

Časté bolesti hlavy môžu byť indikátorom prieskumu.

Lekár môže dať pokyn prechádzať reoencefalografiou, ak pacient má nasledujúce patologické stavy:

 • bolesti hlavy s rôznou intenzitou, miestom a trvaním;
 • závraty;
 • cerebrálna ischémia;
 • mŕtvice;
 • tinitus a vzhľad "múch" pred tvojimi očami;
 • otrasy a modriny mozgu;
 • modriny a zlomeniny krčnej chrbtice a kostí lebky;
 • zvýšený intrakraniálny tlak;
 • poruchy obehu mozgu;
 • arteriálna hypertenzia;
 • vaskulárna dystónia;
 • hypotenzia;
 • patológie oblasti hypotalamu - hypofýzy (najmä nádorové formácie);
 • encefalopatia;
 • Parkinsonova choroba;
 • časté mdloby;
 • ateroskleróza;
 • cervikálna osteochondróza;
 • poruchy pamäti a spánku;
 • poruchy videnia a sluchu;
 • meteorologickej závislosti.

Rheoencefalografia sa považuje za úplne bezpečnú metódu funkčnej diagnostiky, môže sa aplikovať na všetky kategórie obyvateľstva (od dojčiat až po starších). Štúdia sa neuskutočňuje v prípadoch, keď má pacient poruchy (rany a odreniny) a infekčné ochorenia pokožky hlavy.

Príprava na prieskum

Ak chcete získať presné výsledky, je potrebné pozorovať emočný pokoj v predvečer a tesne pred štúdiom.

Neexistuje špeciálna príprava na prieskum. Stačí sa pokúsiť dodržiavať nasledujúce odporúčania:

 • v predvečer štúdie neužívajte žiadne lieky, ktoré by mohli ovplyvniť stav krvných ciev;
 • snažte sa vyhnúť stresovým situáciám v predvečer a tesne pred štúdiom;
 • nepili kávu a silný čaj v pracovný deň ráno;
 • v predvečer a pred štúdiom nefajčiť;
 • Okamžite pred štúdiom odpočívajte 15-20 minút;
 • Pripravte si utierky a uteráky vopred, aby ste odstránili prebytočný gél po procedúre.

Takéto opatrenia sú potrebné na upokojenie nervového systému a minimálne cievne zmeny (ako viete, akékoľvek vzrušenie alebo vplyv určitých chemikálií môže zmeniť vaskulárny obraz). Dodržiavanie takýchto jednoduchých pravidiel pomôže špecialistovi čo najpresnejšie zhodnotiť stav mozgových ciev a urobiť správnu diagnózu.

Priamo vo funkčnej diagnostike odborník pripraví pacienta na vyšetrenie odmastením pokožky oblastí, ktoré je potrebné vyšetriť, a aplikáciou rheoentrografných elektród.

Ako je diagnostika?

Diagnóza sa vykonáva pomocou špeciálneho zariadenia reografu (reoenterograph) pripojeného k zariadeniu, ktoré zaznamenáva a vydáva údaje (elektrokardiograf, počítač, elektroencefalograf a iné). Počas štúdie by mal byť pacient v pohodlnej a uvoľnenej polohe. Najčastejšie je umiestnená na špeciálnej stoličke. Zdravotná sestra alebo lekár umiestni na hlavu pacienta elektródy a upevnia ich pomocou špeciálnej elastickej pásky, ktorá ich predtým mazala pastou alebo gélom. Pre pohodlnosť je páska umiestnená tak, aby prechádzala pozdĺž obvodu hlavy: nad oblasťou supercilárnych oblúkov, nad ušami a pozdĺž zadnej časti hlavy.

Eografová páska je umiestnená pozdĺž obvodu hlavy.

Oblasti prekrytia elektród budú vždy odlišné a závisia od toho, ktoré nádoby sa majú skúmať:

 • ak je potrebné vyšetriť vertebrálne tepny, elektródy sa musia aplikovať na oblasť okcipitálnych tuberkulóznych a mastoidných procesov;
 • ak je predmetom štúdia vonkajšia karotidová artéria, elektródy by mali byť umiestnené v časovej oblasti;
 • pri skúmaní vnútorných krčných tepien sú elektródy prekrývajú oblasť mastoidných procesov a mosta nosa.

V podstate preskúmať všetky plavidlá naraz. Prieskum trvá v priemere maximálne dvadsať minút.

Jednou z hlavných podmienok pre réoencefalografiu je pokojný pokoj a relaxácia.

Umiestnenie prekrývajúcich sa elektród reoencelografu závisí od umiestnenia skúmaných nádob

Okrem štandardnej metódy vykonávania REG existuje štúdia využívajúca takzvané funkčné testy. Najbežnejšie sú vzorky s otočnými a náklonmi hlavy v rôznych smeroch, užívanie nitroglycerínu (pod jazykom), držanie dychu, zhlboka nadýchaním a vydychovanie, zmena polohy tela, cvičenie. Všetky čítania sa zaznamenávajú a potom sa porovnávajú s tými, ktoré boli vykonané v pokoji.

Možné dôsledky po REG

Ako už bolo uvedené, reoencefalografia je bezpečná diagnostická metóda používaná na vyšetrenie pacientov akejkoľvek vekovej skupiny. Spravidla neexistujú žiadne následky po vykonaní tohto diagnostického postupu v pokoji.

Pri vykonávaní funkčných testov sa môže vyskytnúť bolesť hlavy (nitroglycerín má taký vedľajší účinok) a závraty (po zákrokoch hlavy alebo pri fyzickej námahe).

Interpretácia výsledkov

Vyhodnotenie parametrov získaných odborníkmi na dekódovanie reoencefalogramov

Vyhodnotenie parametrov štúdie zahŕňalo lekára. Moderná technológia zjednodušila komplexný postup dešifrovania pomocou špecializovaných počítačových programov. Vďaka tomu môže pacient dostať výsledky svojho vyšetrenia do desiatich minút po ukončení procedúry (a nie o niekoľko dní neskôr, ako to bolo v minulosti v mnohých zdravotníckych zariadeniach). Vek pacienta je veľmi dôležitý, pretože pre každú vekovú skupinu sa menia parametre reogramu.

Všetky údaje získané v dôsledku prieskumu sa premenia na grafický obrázok (graf), ktorý vyzerá veľmi podobne ako elektrokardiogram. Zariadenie sa vydá na papier alebo na monitore počítača.

Parametre vyhodnotené reoencefalografom

Obraz podobný vlne (každý zub rheogramu) je rozdelený na špeciálne segmenty, ktoré majú svoje vlastné mená:

 • Anakrot (vzostupná časť grafu);
 • horná časť grafu;
 • kacakrot (na začiatku grafu);
 • incisura (zuby na klesajúcej časti grafu);
 • dikrota alebo dicrotická vlna (klesajúca časť grafu umiestnená po incisure).

Parametre týchto segmentov sú hodnotené ako:

 • zaokrúhlenie alebo ostrosť grafových vrcholov;
 • pravidelnosť vlny;
 • hĺbka dikroty;
 • kde je incisura;
 • vzhľad anakroty a katakrotov;
 • prítomnosť alebo neprítomnosť ďalších vĺn v katastrofe.

Treba poznamenať, že nie menej dôležité sú parametre zubov, ako napríklad amplitúda a sklon. Určujú zhodu získaných hodnôt s vekom pacienta. Napríklad, mladé zuby sú výraznejšie a viac náchylné ako u starších ľudí.

Dôležité ukazovatele reoencefalogramu v tabuľke

Na základe hodnôt týchto ukazovateľov je vytvorený všeobecný obraz stavu ciev mozgu.

Pri predpisovaní reg head a aký je tento postup

Nie každý pacient vie, pre aké účely je vykonávaná funkcia REG, čo to je. Je to jedna z metód vyšetrenia, ktorá pomáha zistiť, ako krvný tok veľkých a malých ciev hlavy a krku zodpovedá norme. Rheoencefalografia sa používa vtedy, keď je potrebné určiť prítomnosť patológií v cievnom lôžku mozgu, posúdiť stav mozgovej cirkulácie po poraneniach, mŕtviciach a chirurgických zákrokoch.

Ako sa údaje čítajú v REG?

Na vykonanie vyšetrenia je potrebný polygraf, ktorý prinesie výsledok na papierovej páske. Ide o špeciálne zariadenie, ktoré dodáva elektrické impulzy senzorom pripojeným k pacientovej hlave.

Spárované elektródy pripojené k reografii sa aplikujú na hlavu objektu. Jedna z elektród prináša signál, ktorý je po prechode mozgovou tkanivou detegovaný opačnou elektródou. Vzhľadom na to, že tkanivá tela a prietok krvi majú odlišnú elektrickú vodivosť, impulzné oscilácie v krvi spôsobujú určité zmeny v údajoch. Údaje sa prenášajú do počítača, ktorý ich nielen zachytáva, ale aj ich posiela do polygrafu.

Grafy sú zaznamenané na papieri, dva výsledky sú uvedené, ak je porovnaná aktivita prietoku krvi v ľavej a pravej hemisfére. Taktiež môže byť zaznamenaný elektrokardiogram paralelne s REG hlavy, aby sa sledoval súlad plnenia cievy a srdcového výstupu.

Kedy má osoba reoencefalografiu?

Pomocou systému REG môžete získať informácie o funkciách vaskulárneho lôžka bez vizualizácie objektu. Lekár nevidí tepny, ale dostáva iba údaje o tom, koľko krvácajú, ako sa zužujú a rozširujú, keď cez ne prechádza krv cez krv. Vyšetrenie je predpísané pacientom, ktorí sa sťažujú na bolesti hlavy, závraty, mdloby, nespavosť, mentálne postihnutie. Taktiež sa reoencefalografia uskutočňuje u pacientov trpiacich nasledujúcimi patologiami:

 • Vegetatívno-vaskulárna dystónia.
 • Hypertenzia.
 • Hypotenzia.
 • Cerebrálna ateroskleróza.
 • Vertero-bazilárna nedostatočnosť.
 • Migréna.
 • Neurocirkulačná dystónia.
 • Diabetes mellitus.
 • Osteochondróza krčnej chrbtice.
 • Encefalopatia.
 • Parkinsonova choroba.
 • Epilepsia.

Vyšetrenie je indikované u pacientov po mŕtvici, ktorí podstúpili cerebrálnu ischémiu alebo krvácanie do hlavnej dutiny. REG je možné vykonať aj po poranení hlavy alebo krku, otrasom mozgu, aby sa zistilo, či došlo k porušeniu prietoku krvi. Rheoencefalografia môže byť predpísaná na monitorovanie účinnosti predpísanej liečby, pretože táto metóda štúdia toku krvi pomáha získať dynamické údaje na porovnanie.

Ak vznikla otázka, o tom, čo sa vykonáva REG pre mozgové cievy, čo to je, môžeme povedať, že je to cielené vyšetrenie, ktoré umožňuje posúdiť stav ciev, ale neurčiť chorobu.

Kontraindikácie REG

Rheoencefalografiu možno vykonať na doslova každú osobu. Postup nevyžaduje špeciálny tréning, nespôsobuje nepríjemné pocity. Vysokofrekvenčný prúd dodávaný do elektród je taký slabý, že sa vôbec necíti. Postup sa môže vykonať aj pre deti v akomkoľvek veku, je to neškodné.

Systém REG môže byť zrušený iba vtedy, ak je pokožka pacienta poškodená v mieste, kde majú byť elektródy pripojené. Skúmanie sa tiež neuskutočňuje u pacientov s kožnými ochoreniami pokožky hlavy: seboroická dermatitída, herpes, purulentný ekzém atď.

Rozdiel REG od MRI, CT, Dopplera

Niektorí odborníci sa domnievajú, že prieskum REG prežil svoju užitočnosť, pretože nedosahuje informatívnu hodnotu magnetickej rezonancie alebo počítačovej tomografie. Ale nie každý vedúci lekár môže na klinike nainštalovať objemný tubusový skener. Táto technika je pomerne drahá a vyžaduje si zvláštnu údržbu.

Ale aj keď je k dispozícii magnetický rezonančný snímač, neurológ nemusí vždy poslať pacienta na tomografické vyšetrenie. V takýchto situáciách, keď má pacient kardiostimulátor, nemôže byť vyšetrený MRI. Tehotné ženy sú kontraindikované na diagnostiku hlavy na CT skene kvôli ožiareniu.

Preto je vhodné používať reoencefalografiu. Tento postup môže pôsobiť nielen ako samostatná metóda vyšetrenia, ale aj ako doplnková dopplerografia u dospelého pacienta, neurosonografia u jednoročného dieťaťa. Komplexné vyšetrenie pomáha presne určiť príčinu vývoja patológie a vybrať si najúčinnejšie lieky na liečbu.

Príprava na prieskum

Predtým ako prejdete postupom, je žiaduce mať dobrý spánok. Dve hodiny pred diagnostickým vyšetrením sa neodporúča piť čaj, kávu, Coca-Cola, je prísne zakázané fajčiť a užívať lieky obsahujúce alkohol. Ak pacient užíva lieky ovplyvňujúce vaskulárne lôžko (napríklad vazodilatačné lieky, antispazmodiká, lieky na znižovanie krvného tlaku), musí koordinovať príjem pred vyšetrením u ošetrujúceho lekára.

Bezprostredne pred procedúrou musí pacient odpočívať. Odporúčame ticho sedieť po dobu 15-20 minút v tichu, nehovorte s nikým, nečítajte, nehrajte hry na vašom mobilnom telefóne alebo tablete a nevstupujte do diskusií.

Ako sa postup vedie?

Zvyčajne pre držanie hlavy REG musí pacient sedieť na špeciálnej stoličke. Niekedy sa pacientovi ponúkne ležať na gauči a vyšetrí sa v polohe na ľavej strane. Prieskum sa uskutočňuje na viackanálovom reografe: od 2 kanálov po 6. Počet kanálov závisí od rozsahu štúdie, čím viac kanálov na zariadení, tým väčšia časť mozgu môže byť študovaná v jednom postupe.

V mieste pripojenia elektród sa pokožka ošetrí alkoholom. Elektródy samotné sú rozmazané so špeciálnym gélom, ktorý zvyšuje vodivosť signálov. Snímače môžu byť namontované v štrbinách širokého pásika alebo umiestnené na špeciálnej "čiapke".

Umiestnenie elektród na hlave pacienta závisí od toho, ktoré oblasti mozgu je potrebné preskúmať:

 • Pri štúdiu bazénu vnútornej krčnej tepny sa snímače pripevňujú cez vnútro obočia a na mastoidný proces (za ucho).
 • Ak sa skúmajú bazálne vertebrálne tepny (praktizuje sa pri osteochondróze krčnej oblasti), snímače sú pripojené k mastoidným a okcipitálnym tuberkulám.
 • Keď je potrebné vyhodnotiť prietok krvi na vonkajšej krčnej tepne, snímače sú pripevnené pred ušným podstavcom a nad vonkajším okrajom obočia.

Ak je potrebné súčasne vykonať EKG, snímače sú tiež pripojené na zápästie pacienta. Preskúmanie hlavy trvá 10-15 minút, zatiaľ čo pacient necíti nič. Údaje z elektród sú dodávané do počítača, existujú staršie zariadenia, ktoré odosielajú výsledok priamo na papier.
"alt =" ">

Funkčné testy v REG

Pacient môže byť požiadaný na samom začiatku procedúry, aby zavrel oči tak, aby mu nič nebolo rozptýlené. Okrem toho, s cieľom objasnenia údajov sa prieskum uskutočňuje pomocou funkčných testov:

 • Testujte s vazodilatanciami. Najčastejšie sa používa nitroglycerín. Avšak v prípade potreby môže byť pacientovi ponúknuté užívanie aminofylínu, kofeínu.
 • Vzorka s vazokonstrikčnými liekmi.
 • Ak chcete zistiť, či v mozgu dochádza k vaskulárnemu spazmu, vykoná sa test glycerínu.
 • Ortostatický test zahŕňa nakláňanie hlavy na stranu, tam a späť. Pacient môže byť vyzvaný, aby ostane stáť, sklonil sa.
 • Test s hyperventiláciou - ak pacient potrebuje často dýchať, na signál, ktorý drží dych, dýchajte teraz s nosom a potom s ústami.

Lekár počas vyšetrenia môže prsty natiahnuť niektoré krvné cievy. To je potrebné na získanie najkompletnejších údajov o prívode krvi do periférnych oblastí mozgu.

Bezpečnostné opatrenia by mali vyšetriť pacienti s epilepsiou na reoenceografe, pretože majú postup, ktorý môže spustiť útok. Funkčné testy, ktoré ovplyvňujú prietok krvi a činnosť neurónov, môžu negatívne ovplyvniť.

Čo ukazujú výsledky prieskumu?

Predtým by mal byť opäť upriamený pozornosť pacienta na to, čo je REG hlavy. Údaje získané z reografu nie sú jednoznačnou diagnózou, len naznačujú, že funkčnosť nádob zodpovedá norme alebo odchýlke od nej.

Pri dešifrovaní výsledkov lekár berie do úvahy nielen všeobecné zdravie pacienta, prítomnosť chronických ochorení, ale aj vek. REG dáta sú rôzne u detí, mladých, zrelých ľudí a starších ľudí.

Na papieri vytvára stroj krivky riadkov, ktoré sú usporiadané v grafoch. Zdravotnícky pracovník poznamenáva:

 • Hlodavci sú vzostupné línie vlny, ostré smerom hore, s mierne zaoblenými vrcholmi.
 • Katakroty sú hladko klesajúce zostupné čiary.
 • Výpočet - umiestnený v strednej tretine vlny.

Pre výsledok záleží na tom, ako pravidelné sú vlny, či majú vrcholy zaokrúhľovanie, výšku, ako sa nachádza innsurr, či existujú ďalšie vlny, zuby. Sadzba pre 14-ročného pacienta je úplne odlišná od rýchlosti toku krvi u 50-ročného pacienta. Ak v prvom prípade sú vlny nerovnomerné a striedajú sa s vysokými vrcholmi, potom v druhom prípade lekár uvidí rovnomernejšiu líniu s rovnomerne rozmiestnenými krídlami.

Pri dešifrovaní výsledkov hlavy REG dostane lekár informácie o:

 • Tón tepien, žíl, kapilár.
 • Stupeň plnenia určitej časti cievnej vrstvy krvou.
 • Rýchlosť prietoku krvi v súlade s pohybom impulznej vlny.
 • Viskozita krvi

Podľa výsledku reohegramu možno identifikovať tri typy funkcií vaskulárneho lôžka, ktoré naznačujú odchýlku od normy:

 • Dystonické. Pri tomto druhu porúch dochádza k neustálemu zmenám vaskulárneho tónu, vzniká hypertonus, striedajúci sa s nízkym pulzným tlakom, čo naznačuje porušenie venózneho odtoku, stagnáciu.
 • Angiodistonichesky. Je charakterizovaný nestabilným tónom, ktorý je spôsobený stagnáciou žilovej krvi v určitej časti hlavy. Pozoruje sa, keď dôjde k defektu stien krvných ciev, čo viedlo k strate pružnosti cievy, zníženiu elasticity a v dôsledku toho k porušeniu prívodu krvi do mozgových tkanív.
 • Hypertenzná. Pri tomto type patológie je odtok žilovej krvi ťažký, existuje stály hypertón cévnej steny.

Pre pacienta výsledky, ktoré vydal reograf, nepredstavujú informačnú hodnotu. Len lekár môže "čítať" reogram, zistiť, či sú patologické zmeny v krvi a predpisovať potrebnú liečbu.

Vykonáva sa reoencefalografia na deťoch?

Keďže diagnóza hlavy pomocou systému REG je absolútne bezpečné, tento postup sa môže vykonať pre deti všetkých vekových skupín. Neonatálne vyšetrenie tohto typu sa nevykonáva, pretože neurosonografia je dostatočná na získanie údajov o prietoku krvi v mozgu dieťaťa.

V niektorých prípadoch je problém s odstránením údajov, pretože je žiaduce vykonať REG, keď je pacient úplne nehybný. Nie každé dieťa bude môcť pokojne sedieť, dokonca aj keď bude trvať len 5 minút. Preto môže byť zvýšená mobilita malého pacienta dôvodom na odmietnutie vykonať skúšku. Keď sa réoencefalogram nevyužíva anestézia, používanie na tak krátky čas je nepraktické.

Dieťa prechádza REG spolu s jedným z rodičov. Aby dieťa cítilo sebavedomie, mohlo sedieť pokojne, môžete ho vziať do náručia. Ak pacient pláči, bojí sa, kričí, postup sa zruší.

Ak nie je možné podstúpiť vyšetrenie MRI alebo CT kvôli kontraindikáciám, ale je potrebné skontrolovať stav prietoku krvi, má zmysel súhlasiť s REG. Preskúmanie hlavy s reoencefalografiou je jednoduchý postup, ktorý je prístupný pre mnohých pacientov a nevyžaduje špeciálny tréning.

REG plavidlá hlavy: kedy urobiť skúšku a ako ju dešifrovať?

Každý vie, že centrálny nervový systém reguluje všetky procesy v tele, ako aj to, že všetky jeho bunky potrebujú aj dýchanie a živiny, ktoré sa dostanú pozdĺž tepien krvných ciev. Kvalita života priamo závisí od kvality krvného zásobovania, berúc do úvahy funkcie a úlohy priradené našim hlavám. Cesta krvi nesúca "jedlo" musí byť hladká a musí spĺňať len "zelené svetlo". A ak na nejakej časti bariéry v podobe zúženia plavidla, blokáda alebo ostrý priepasť "cesty", potom vysvetlenie príčiny by malo byť okamžité a spoľahlivé. V tomto prípade bude mozgová vaskulárna REG prvým krokom v štúdiu problému.

Plavidlá vedúce k "stredu"

Keď sú cievy nášho tela hladké a elastické, keď srdce rovnomerne a účinne zabezpečuje krvný obeh, ktorý poskytuje výživu tkanivám a odoberá zbytočné látky, sme pokojní a ani nezaznamenávame tieto procesy. Avšak pod vplyvom rôznych faktorov plavidlá nemôžu odolať a "zhoršiť". Nemôžu sa prispôsobiť teplotným výkyvom a zmenám v atmosférickom tlaku, strácajú schopnosť ľahko sa pohybovať z jednej klimatickej zóny do druhej. Plavidlá strácajú "zručnosti" rýchlej reakcie na vonkajšie podnety, takže akékoľvek vzrušenie alebo stres môžu viesť k vaskulárnej katastrofe, ktorú možno zabrániť cerebrálnou vaskulárnou reoencefalografiou prijatou včas. Príčiny vedúce k zhoršenému prietoku krvi sú nasledovné:

 • Zúženie lumen ciev v dôsledku ukladania cholesterolových plakov narušuje jeho elasticitu a vyvíja aterosklerotický proces. Toto často vedie k infarktu myokardu alebo mŕtvici;
 • Zvýšené krvné zrazeniny môžu viesť k ich oddeleniu, migrácii pozdĺž krvného obehu a uzatvoreniu lumen cievy (ischemická mozgová príhoda).
 • Traumatické poranenia mozgu, ktoré boli predtým prenesené a ako by mohli byť bezpečne dokončené, môžu viesť k zvýšeniu intrakraniálneho tlaku, ktorý sa prejaví aj prejavmi porúch obehu.

REGenský mozog môže určiť prítomnosť alebo neprítomnosť subdurálneho hematómu v dôsledku traumatického poškodenia mozgu. Krvácanie vytvorené v mozgovom tkanive prirodzene narúša normálny prietok krvi.

Ak nebudete chodiť ďaleko dopredu a vykonať štúdiu, keď sú príznaky slabé a občas spôsobujú nepríjemný pocit, mozog REG určuje nielen stav ciev, ale tiež vám pomôže vybrať si taktiku, aby ste predišli vážnym následkom ohrozujúcim ľudský život.

REG okrem toho ukazuje nielen kvalitu prietoku krvi cez hlavné cievy, ale tiež ocení obeh kolaterálu (keď krvný tok cez hlavné cievy je obtiažny a je poslaný "okolo").

REG a "závažné" ochorenia

Existujú podmienky, ktoré, hoci nie sú smrteľné, nedávajú normálny život. Tu je neurocirkulačná dystónia prítomná u mnohých, preto choroba naozaj neznamená, pretože "nezomrú z nej". Alebo napríklad migréna (hemikrania), považovaná za rozmar sociálnych žien, bezpečne dosiahla naše dni a nenecháva veľa žien osamote. Lieky na bolesti hlavy spravidla nepomáhajú, ak kofeín nie je zahrnutý do zloženia lieku.

Vzhľadom na to, že žena je úplne zdravá (neexistujú žiadne príznaky akejkoľvek choroby), iní často pokrčia pokrčením ramien. A ona sa pomaly začína považovať za simulátora, avšak v hlbinách svojej duše si uvedomuje, že vyšetrenie na hlave neublíži. Medzitým nesnesiteľné bolesti hlavy prichádzajú mesačne a súvisia s menštruačným cyklom.

Určený a vykonávaný hlavou REG, rieši problém v priebehu niekoľkých minút a použitie primeraných liekov uvoľňuje pacienta zo strachu z mesačných fyziologických stavov. Ale to je priaznivý priebeh choroby, a tam je ďalší...

Len málo ľudí vie, že nemožno zvážiť frivolnú migrénu, pretože nielen ženy sú choré s ňou, a to nielen v mladom veku. Aj muži v tomto ohľade niekedy "šťastní". A ochorenie sa môže prejaviť v takom rozsahu, že osoba úplne stráca pracovnú kapacitu a musí byť pridelená skupine postihnutých.

Ako analyzovať prácu plavidiel hlavy?

Keď je potreba vytvoriť REG, pacienti sa spravidla začínajú obávať. Môžete ju okamžite upokojiť - táto metóda je neinvazívna a preto bezbolestná. Procedúra REG nie je škodlivá pre telo a môže byť vykonaná aj v ranom detstve.

Preskúmanie hlavy REG sa vykonáva pomocou 2-6-kanálového prístroja - reograf. Samozrejme, čím viac zariadení má zariadenie, tým väčšia bude oblasť štúdia. Na vyriešenie veľkých problémov a zaznamenávanie prác v niekoľkých miskách sa používajú polyuretogramy.

Takže krok za krokom procedúry REG je nasledovný:

 1. Pacient je pohodlne umiestnený na mäkkom gauči;
 2. Na hlave ukladajte kovové platne (elektródy), ktoré sú predtým ošetrené špeciálnym gélom, aby sa zabránilo podráždeniu pokožky.
 3. Elektródy sú pripevnené gumovou páskou na miestach, kde sa plánuje vykonať posúdenie stavu plavidiel.
 4. Elektródy sú uložené v závislosti od toho, ktorá časť mozgu je predmetom štúdie REG:
 5. Ak má lekár záujem o bazén vnútornej krčnej tepny, elektródy sa vytvoria na nosovom a mastoidnom procese;
 6. Ak sa prípad týka vonkajšej krčnej tepny, dosky budú zosilnené pred sluchovým kanálom a nad vonkajším obočím (priebeh časovej tepny);
 7. Hodnotenie fungovania ciev v bazéne vertebrálnych artérií zabezpečuje ukladanie elektród na mastoidný (mastoidný) proces a okcipitálne tuberkulá so súčasným odstránením elektrokardiogramu.

Pri vyšetrovaní hlavy REG sa odporúča, aby pacient zavrel oči tak, aby vonkajšie podnety neovplyvnili konečný výsledok. Dáta prijaté zariadením sa zaznamenávajú na papierovej páske.

Výsledky REG, ktorých dekódovanie si vyžaduje ďalšie zručnosti, sa posielajú lekárovi, ktorý absolvoval špeciálnu odbornú prípravu v tejto oblasti. Pacientka je však veľmi netrpezlivá, keď zisťuje, čo sa deje v jeho plavidlách a aký to znamená časový rozvrh na páske, pretože, ako sa to deje, má už dobrý nápad a môže dokonca upokojiť tých, ktorí čakajú na chodbe.

V niektorých prípadoch sa na získanie úplnejších informácií o cievnej funkcii používajú vzorky s liečivami pôsobiacimi na cievnej stene (nitroglycerín, kofeín, papaverín, aminofylín atď.).

Čo znamenajú nepochopiteľné slová: dešifrovanie REG

Keď lekár začne dešifrovať REG, zaujíma sa predovšetkým o vek pacienta, ktorý sa nevyhnutne zohľadňuje, aby dostal primerané informácie. Samozrejme, normy pre stav tónu a elasticity pre mladú a staršiu osobu budú odlišné. Podstatou REG je registrovať vlny, ktoré charakterizujú plnenie určitých oblastí mozgu krvou a reakciou ciev na zásobovanie krvou.

Stručný opis grafického obrazu kmitov môže byť reprezentovaný nasledovne:

 • Vzostupná čiara vlny (anakrot) prudko stúpa smerom nahor, jeho vrchol je mierne zaoblený;
 • Klesajúci (katakrota) hladko klesá;
 • Inzisura, ktorá sa nachádza v strednej tretine, nasleduje malý diktívny zub, odkiaľ klesá zostup a začína nová vlna.

Ak chcete dešifrovať doktor REG, venujte pozornosť:

 1. Sú vlny pravidelné;
 2. Čo je vrchol a ako je zaokrúhlená;
 3. Aké sú zložky (vzostupné a zostupujúce);
 4. Určuje umiestnenie incisúry, diktívneho hrotu a prítomnosť ďalších vĺn.

Normy REG plánuje v závislosti od veku

Výsledky prieskumu naznačujú aterosklerózu

Spoločné typy podľa REG

Po analýze záznamu reoencefalografu lekár zaznamená odchýlku od normy a vyvodzuje záver, že pacient sa snaží čítať a interpretovať rýchlejšie. Výsledkom štúdie je určiť typ správania plavidiel:

 • Dystonický typ je charakterizovaný konštantnou zmenou vaskulárneho tónu, kde často prevažuje hypotónia so zníženou pulznou náplňou, ktorá môže byť sprevádzaná prekážkou venózneho odtoku;
 • Angiodystonický typ sa veľmi líši od dystonického typu. Je tiež charakterizovaná poruchami vaskulárneho tónu v dôsledku defektu v štruktúre cievnej steny, čo vedie k zníženiu elasticity ciev a bráni krvnému obehu v konkrétnom bazéne;
 • Typ hypertenzie v systéme REG je v tomto ohľade trochu odlišný, dochádza k pretrvávajúcemu zvýšeniu tonusu aduktívnych ciev s prekážkou venózneho odtoku.

Typy REG nemôžu byť kvalifikované ako samostatné choroby, pretože sprevádzajú len inú patológiu a slúžia ako diagnostická príručka pre jej určenie.

Rozdiel REG od iných štúdií mozgu

Často sa zapisujú do lekárskeho centra na vyšetrenie hlavy REG, pacienti ich zamieňajú s ďalšími štúdiami, ktoré obsahujú v ich názvoch slová "electro", "graphy" a "encephalo". To je pochopiteľné, všetky označenia sú podobné, a pre ľudí, ktorí sú ďaleko od tejto terminológie, je niekedy ťažké pochopiť. Najmä v tomto ohľade sa získava elektroencefalografia (EEG). Správne obaja študujú hlavu tým, že kladú nad elektródy a zaznamenávajú údaje o práci nejakej oblasti hlavy na papierovej páske. Rozdiely medzi REG a EEG spočívajú v tom, že prvá skúma stav prietoku krvi a druhá odhaľuje aktivitu neurónov časti mozgu.

Plavidlá počas EEG majú nepriamy účinok, avšak v encefalograme sa prejaví dlhodobý narušený krvný obeh. Zvýšená konvulzívna pripravenosť alebo iné patologické zameranie na EEG je dobre zistené, čo slúži na diagnostikovanie epilepsie a konvulzívnych syndrómov spojených s traumou a neuroinfekciou.

Kde, ako a koľko?

Nepochybne, tam, kde je lepšie prejsť REG mozgu, ktorého cena sa pohybuje od 1 000 do 3 500 rubľov, rozhodne pacient. Je však veľmi žiaduce uprednostňovať dobre vybavené špecializované centrá. Okrem toho prítomnosť viacerých špecialistov z tohto profilu pomôže pochopiť kolektívne v ťažkých situáciách.

Cena REG, okrem úrovne kliniky a kvalifikácie špecialistov, môže závisieť od potreby funkčných testov a neschopnosti vykonať postup v inštitúcii. Mnoho kliník poskytuje túto službu a ísť domov, aby vykonali štúdiu. Náklady sa potom zvyšujú na 10 000-12 000 rubľov.

Pri predpisovaní reg head a aký je tento postup

Reg hlava: čo to je? Mozgová rioencefalografia je efektívna a cenovo dostupná metóda diagnostikovania stavu ciev hlavy.

Výraz "REG hlavy" prijatý v odvolaní sa môže považovať za tautologický, pretože samotný pojem je založený na troch gréckych slovách: "tok", "mozog" a sloveso "písať".

Tento typ výskumu je výrazne lacnejší ako zobrazovanie pomocou magnetickej rezonancie a je celkom informatívny. Poskytuje informácie, ktoré MRI alebo multispirálna počítačová tomografia hlavy nemôžu poskytnúť.

Väčšina sa zhoduje a v mnohých ohľadoch prekonáva ultrazvuk dopplerovú sonografiu vo funkcii REG. Je menej prístupný pri cenách a prevalencii zariadení, má väčší celkový informačný obsah, ale stráca v niektorých parametroch. A na rozdiel od REG sa môže vykonávať len v pozícii pacienta, ktorý leží.

Reg hlava: čo to je? Mozgová rioencefalografia je efektívna a cenovo dostupná metóda diagnostikovania stavu ciev hlavy.

Výraz "REG hlavy" prijatý v odvolaní sa môže považovať za tautologický, pretože samotný pojem je založený na troch gréckych slovách: "tok", "mozog" a sloveso "písať".

Tento typ výskumu je výrazne lacnejší ako zobrazovanie pomocou magnetickej rezonancie a je celkom informatívny. Poskytuje informácie, ktoré MRI alebo multispirálna počítačová tomografia hlavy nemôžu poskytnúť.

Väčšina sa zhoduje a v mnohých ohľadoch prekonáva ultrazvuk dopplerovú sonografiu vo funkcii REG. Je menej prístupný pri cenách a prevalencii zariadení, má väčší celkový informačný obsah, ale stráca v niektorých parametroch. A na rozdiel od REG sa môže vykonávať len v pozícii pacienta, ktorý leží.

Mozgová reoencefalografia

Rheoencefalografia mozgu vám umožňuje merať množstvo pulznej krvnej náplne, zistiť, ako pružné sú steny krvných ciev, skontrolujte ich reaktivitu.

Periférna rezistencia a všeobecný vaskulárny tonus je tiež určená touto metódou. Môžete zistiť, s akou rýchlosťou je impulzná vlna distribuovaná, aká je rýchlosť toku krvi.

Väčšina týchto parametrov je pochopiteľná len pre odborníkov, ale vo všeobecnosti umožňuje hodnotiť fungovanie obehového systému mozgu z rôznych uhlov.

Umožňuje vám porovnať stav ciev pravého a ľavého hemisféry, identifikovať abnormality charakteristické pre stav pred mozgovou príhodou, aterosklerózu, dystóniu a mnoho ďalších ochorení.

Informácie o prietoku krvi REG sa prijíma diferenčne podľa oblastí mozgu a podľa hladiny krvných ciev (od kapilár po najväčšie žily a tepny).

Vlastnosti postupu

Prvýkrát sa hlava REG konala v roku 1959. FL to strávil. Dzhenker. Je tiež autorom tohto pojmu. Ale umožnili mu vykonať túto štúdiu o vývoji sovietskych vedcov (Naumenka a Kedrov) a ich západných kolegov (H. Yarulin, K. Polzer, F. Shufrid).

Vedci zistili, že krv, ktorá sa pohybuje cez cievy, má menej elektrického odporu než iné tkanivá. Venózna a arteriálna krv sa tiež líšia v ich rezistencii.

Pri vykonávaní REG cez tkanivo hlavy prechádza vysokofrekvenčný prúd s malým napätím. Snímače v tomto okamihu merajú zmenu odporu. Získané krivky sa dekódujú v porovnaní s normami a robia závery o odchýlkach v krvnom obehu pacienta.

Rheograph

Pre pacienta nie je postup prechodu reoencefalogramu záťažový. 24 hodín pred podaním je potrebné prestať užívať akékoľvek lieky, ktoré ovplyvňujú krvný obeh. Najskôr nesmiete fajčiť pred nahrávaním.

Pacient je umiestnený a požiadaný, aby zaujal pozíciu, v ktorej sa cíti dobre. Potom s tampónom s alkoholom utrite miesto na pripevnenie elektród (guľaté plechy s rozmermi 2-4 cm). Elektródy sú mazané špeciálnou vodivou pastou a pripevnené k hlave gumovými pásikmi. Jedna z elektród môže byť umiestnená na mastoidnom procese.

Potom sa zapne fixačné zariadenie (reograf) a začne sa zaznamenávanie hodnôt. Rezort môže mať iný počet kanálov (od 2 do 6). Väčší počet kanálov umožňuje simultánne zaznamenávanie viacerých častí mozgu.

Počas procedúry môže byť pacient vyzvaný, aby vykonal nejaké pohyby, urobil niekoľko hlbokých nádychov (hyperventilácia). To vám umožní porovnať hodnoty odpočinku a aktivity. Výsledok REG v kľude sa nazýva pozadie. Tiež, na zvýšenie informačného obsahu postupu možno vykonať po užití liekov na zúženie alebo rozšírenie krvných ciev.

Postup trvá nie viac ako pol hodiny. O trochu viac času môže lekár požiadať o opis výsledkov.

Vzhľadom na podobnosť postupu a názov REG je často zamieňaný s EEG (electroencephalography), ktorý zachytáva elektrické impulzy emitované mozgovými oblasťami. Musíte vedieť, že ide o dve úplne odlišné štúdie. A majú iné stretnutia.

Výsledky prieskumu

Na výstupe reografovej práce sa získajú cyklické krivky. Jeden cyklus krivky zobrazuje údaje zaznamenané v jednom srdcovom srdci, rovnako ako známejší elektrokardiogram priemernej osoby. Často sú výsledky týchto dvoch prieskumov súčasne považované za presnejšiu interpretáciu získaných výsledkov.

Každý zub krivky má sklon, amplitúdu, môže presne opakovať ostatné alebo mať poruchy.

U mladých zdravých ľudí je sklon krivky výrazne vyšší, zuby sú výraznejšie ako u starších ľudí. A pri vegetatívno-vaskulárnej dystónii sa môžu krivky REG pravého a ľavého hemisféry významne líšiť.

Pri ateroskleróze sa výška vlny znižuje, príležitostne sa môžu objaviť ďalšie vlny.

Pre tieto a ďalšie príznaky lekár určí pravdepodobnú chorobu a stupeň a jej vývoj.

V REG sú nasledujúce typy odchýlok:

 • angiodystonická (charakterizovaná ťažkosťami v krvnom obehu so znížením cievnej elasticity a poklesom cievneho tonusu);
 • hypertenzia (charakterizovaná ťažkosťami pri odtoku krvi z mozgu žilami a súvisiacim vysokým krvným tlakom);
 • diastolická (existuje variabilita vaskulárneho tónu, súčasne nízka plnenie ciev a prekážka odtoku).

Indikácie na použitie

Prvá metóda sa používa na určenie poškodenia krvných ciev mozgu. Rheoencefalogram bude užitočný pri diagnostike týchto ochorení:

 • mŕtvica mozgu;
 • ischémia mozgu;
 • zdvihy a predbežný zdvih;
 • vaskulárna dystónia;
 • adenóm hypofýzy;
 • ateroskleróza mozgových ciev;
 • podliatiny;
 • vertebro-bazilárna nedostatočnosť.

Dôvodom prechodu je akákoľvek mechanická poranenie hlavy, ako aj sťažnosti na nasledovné ochorenia:

 • časté bolesti hlavy;
 • závraty;
 • hučanie v ušiach;
 • stratu orientácie s výraznou zmenou polohy tela;
 • poškodenie alebo strata pamäti;
 • zníženie intelektuálnej výkonnosti;
 • meteosensitivity;
 • mdloby;
 • zhoršenie zraku.

Na doplnenie obrazu získaného počas vyšetrenia mozgu MRI sa môže ešte vykonať analýza REG.

Najčastejšie sa REG prejaví, keď už sa objavili príznaky ochorenia. Starším ľuďom je vhodné vykonať REG ako preventívne opatrenie. Dešifrovanie získaných výsledkov môže byť neoceniteľné v liečbe ochorení cievneho systému v počiatočnom štádiu. Takže sa môžete nielen vyhnúť mŕtvici, ale aj zabezpečiť kvalitu mozgu na dlhšie obdobie kvôli včasnej terapii.

kontraindikácie

Neexistujú žiadne kontraindikácie na vykonávanie REG. To môže byť pre deti a tehotné. Nie je to invazívne - nespôsobuje škodu ani bolesť. Môže sa konať niekoľkokrát. Moderné vodivé pasty nespôsobujú alergie.

Štúdia sa vykonáva, zvyčajne sedí, ale ak je to potrebné, môžete urobiť záznam a ležať pacienta.

Odmietnuť z tohto prieskumu z iných dôvodov. Prvým zvykom je moderný človek, aby nevenoval pozornosť jeho stavu. Takže ľudia môžu trpieť migrénou niekoľko rokov, utopiť ju improvizovanými liekom proti bolestiam.

Ale môžete získať testované a predpísané terapie, ktoré vás môžu ochrániť pred závažným ochorením mozgu.

Druhým dôvodom je zanedbanie REG ako zastaranej metódy zisťovania. Koniec koncov, existuje MRI, CT scan, ultrazvuk a Doppler. Áno, existujú dnes. Sú to skvelé techniky, ktoré veľmi uľahčujú modernú diagnostiku.

REG je však najjednoduchšia a najdostupnejšia metóda na určenie nebezpečenstva vzniku veľmi veľa chorôb v počiatočnom štádiu.

Je lacný, trvá málo času a je pre ľudí úplne neškodný. A so všetkými výhodami modernejších metód REG, nebude to ani tak nadbytočné, pretože dopĺňa ich svedectvo a rozširuje informácie o prívode krvi do mozgu pacienta.

Okrem Toho Čítal O Plavidlách

Teplota pri IRR

Normálna teplota osoby je 36,6 stupňov. Ak je dlhý čas nad týmito ukazovateľmi, hovoríme o narušení vnútorných procesov v tele. Tento stav v medicíne sa nazýva subfebril. Dlhodobá teplota v IRR je celkom bežná.

Krv z očí: príčiny a spôsoby liečby

Existuje veľa prípadov, keď je z oka krev. Tvárou v tvár podobným problémom po prvýkrát sa človek pravdepodobne bude vystrašiť a bude mať čas rozlúčiť sa s jeho očami, ale nemali by ste sa panikať.

Norma ESR v krvi podľa Westergrenu

Spôsob stanovenia rýchlosti sedimentácie erytrocytov (ESR), ktorý bol vyvinutý na začiatku minulého storočia švédskym lekárom Westergrenom, slúži na posúdenie stavu pacienta pri liečbe a prevencii infekcií, zápalov a nádorových procesov.

Kotvenie v krvi


Ľudská krv je dôležitou súčasťou tela, ktorá vykonáva nielen trofickú (nutričnú) funkciu, ale aj hlavnú zložku ľudského imunitného systému. Vďaka bunkám imunitného systému, ktoré sa produkujú v kostnej dreni a vstupujú do krvi, môže telo odolávať baktériám, vírusom a prvokom.

Prečo sa cievy zužujú a aké symptómy človek zažíva, keď sú cievy rôznych orgánov úzke

Vasokonstrikcia je stav, ktorý predstavuje nebezpečenstvo pre ľudské zdravie. Ovplyvňuje cievy čiastočne v ktorejkoľvek oblasti tela alebo upcháva lumen.

Systolický a diastolický tlak: popis, normálne hodnoty, odchýlky

Z tohto článku sa dozviete, aké sú typy krvného tlaku, ktoré z jeho odrôd je dôležitejšie - systolický alebo diastolický tlak. Prečo sa odlíšia oddelene, aká je ich norma a ako to dokazujú odchýlky.