Včasná prevencia mŕtvice môže zabrániť rozvoju tejto patológie v 80% prípadov. Budeme hovoriť stručne o príčinách tejto choroby, ktorej sa musíme vyhnúť.

Účinná prevencia mozgovej mŕtvice nie je možná bez vedomia príčin tejto choroby.

V závislosti od príčin jej výskytu je rozdelená na 2 hlavné typy: ischemická mozgová príhoda alebo mozgový infarkt a hemoragická mŕtvica alebo krvácanie z mozgu.

Mozgový infarkt sa vyskytuje pri zastavení prietoku krvi cez tepny, ktoré sa živia určitou oblasťou mozgu. Môže sa to vyskytnúť z nasledujúcich dôvodov:

 • rast aterosklerotických plakov;
 • oddelený trombus, ktorý vstupuje do krvných ciev mozgu zo srdcových chlopní v okamihu náhlej arytmie;
 • pokles krvného tlaku alebo zníženie množstva krvi čerpaného srdcom;
 • zvýšiť viskozitu krvi s tvorbou jeho zrazenín v cievach mozgu.

Hlavnou príčinou krvácania v mozgu je prudký skok v krvnom tlaku. Nedokážu to vydržať, nádoby praskli. V zriedkavých prípadoch, pri stále vysokých hodnotách krvného tlaku, dochádza k postupnému "stláčaniu" krvi cez cievnu stenu do mozgového tkaniva. Keď sa akumuluje dostatočné množstvo krvi, vzniknú neurologické príznaky.

Takto uvažované dôvody pomáhajú pochopiť, ako zabrániť mŕtvici a zabrániť vzniku neurologických komplikácií.

Pre koho je dôležitá prevencia mŕtvice

Lekári vypracovali zoznam podmienok (rizikových skupín), v ktorých je prevencia povinná:

 • ženy nad 50 rokov, muži nad 45 rokov;
 • hypertenzia (vysoký krvný tlak);
 • zlyhanie srdca;
 • srdcové ochorenie s arytmiami;
 • vysoký krvný tlak (hypertenzia);
 • ochorenia spojené s tvorbou krvných zrazenín;
 • diabetes mellitus;
 • fajčiarov so skúsenosťami.

Zvláštne miesto medzi týmito podmienkami je prevencia mŕtvice v starobe. U ľudí vo veku nad 50 rokov dochádza k normálnym zmenám v krvných cievach súvisiacich s vekom - k zníženiu elasticity cievnej steny, ktorá nemusí vydržať prudký nárast tlaku, napríklad v dôsledku stresu alebo silných emócií.

Opatrenia na prevenciu mŕtvice

Keďže príčiny vývoja porúch obehu v mozgu sa úplne zhodujú s príčinami akútnych porúch srdcového svalu v obehu, prevencia mŕtvice a infarktu myokardu sa môže uskutočniť podľa jedinej schémy.

Pre pohodlie pacientov bol zostavený "Kontrolný zoznam prevencie mŕtvice". Obsahuje 7 položiek.

Bod 1. Krvný tlak - pod kontrolou

V 99% prípadov je hypertenzia zodpovedná za vývoj krvácania do mozgu. Preto je potrebné udržať hladiny krvného tlaku pod kontrolou. Jeho normálne hodnoty sú: systolický ("horný") - nie vyšší ako 140 mm Hg. Art., Diastolický ("nižší") - nie vyšší ako 90 mm Hg. Art.

Ako sa vyhnúť mŕtvici u pacientov s hypertenziou? K tomu musíte mať osobné zariadenie na meranie krvného tlaku. Starší pacienti by si mali vybrať automatické alebo poloautomatické modely, pretože pri používaní nevyžadujú špeciálne zručnosti. Výsledky musia byť zaznamenané v denníku: ráno po prebudení, popoludní, večer pred spaním, s uvedením dátumu a získaných hodnôt.

Ak po prvýkrát zistíte, že máte vysoký krvný tlak, okamžite sa poraďte s lekárom. Ak už bola diagnostikovaná hypertenzia, kontrola tlaku pomôže posúdiť účinnosť predpísaných liekov a v prípade potreby zmeniť liečebný režim.

Bod 2. Boj proti srdcovej arytmii

Krvné zrazeniny, ktoré sa tvoria v dutine srdca a na jeho ventiloch pri určitých ochoreniach, môžu ísť von do celkového krvného obehu a zablokovať lumen mozgových ciev. Toto riziko sa zvyšuje, ak sa vyskytne abnormálny srdcový rytmus - arytmia. Pacienti s rizikom by mali podstúpiť povinné EKG (elektrokardiografia) raz za šesť mesiacov. Ak sú zistené poruchy srdcového rytmu, užívajte predpísané antiarytmické lieky na prevenciu mŕtvice.

Bod 3. Zlé návyky - zastavte!

U fajčiarov sa dvakrát častejšie vyskytuje mŕtvica v porovnaní s ľuďmi bez zlých návykov. Je to preto, že nikotín zužuje mozgové tepny a znižuje elasticitu cievnej steny. Pri nepriaznivých podmienkach plavidlá nemusia vydržať prudký nárast krvného tlaku a výbuch.

Ukázalo sa, že ak prestanete fajčiť, potom po 5 rokoch pravdepodobnosť výskytu mozgovej príhody klesne na priemernú úroveň u pacientov tohto veku.

Bod 4. Cholesterol - č

Prevencia ischemickej cievnej mozgovej príhody má zabrániť tvorbe aterosklerotických plakov. Všetci pacienti, ktorí sú ohrození, majú byť testovaní na lipidy najmenej raz za šesť mesiacov.

Musíte začať znižovať hladinu cholesterolu zmenou stravovacích návykov a cvičenia.

V ponuke pre tých, ktorí chcú zabrániť vývoju cievnej mozgovej príhody, by mali byť: pary, varené a dusené mäsové výrobky, zelenina, nízkotučné mliečne výrobky, chudé mäso, ryby, olivový olej.

Cvičenie by sa malo zvoliť vzhľadom na vek a dostupné choroby. Hlavná vec, že ​​fyzická aktivita bola denne. Vhodný pre väčšinu pacientov je chodiť pokojným krokom 30-60 minút denne.

V prípade nedostatku metód, ktoré nie sú liekom, lekár má predpísať lieky proti lipidom (proti cholesterolu) na prevenciu mozgovej príhody.

Bod 5. Pozor, diabetes!

Zmeny v cievnej stene u diabetes mellitus sú dôležitým faktorom pri zvyšovaní rizika porúch obehu v mozgu. Preto je dôležité pravidelne kontrolovať hladinu glukózy v krvi: raz za šesť mesiacov, ak nie sú žiadne sťažnosti a prísne podľa schémy navrhovanej lekárom, ak už bola diagnóza urobená.

Bod 6. Prevencia vzniku krvných zrazenín

Prípravky na prevenciu mozgovej príhody a srdcového záchvatu, ktoré ovplyvňujú schopnosť krvných zrazenín, môžu zabrániť vzniku mikrotrombu. Sú životne dôležité pre pacientov, ktorí prešli rôznymi typmi operácií s ochoreniami žíl (kŕčové žily).

Bod 7. Nenechajte si ujsť čas

Mozgový infarkt sa na rozdiel od krvácania zriedka vyvíja zrazu. Najčastejšie sa môžu identifikovať prekurzory mŕtvice, včas rozpoznať, že je možné zabrániť vzniku vážnych neurologických porúch.

Mali by ste ihneď zavolať sanitku, ak sa vyskytnú nasledovné príznaky:

 • náhla slabosť, závraty;
 • necitlivosť v ramenách, nohách alebo na akejkoľvek strane tváre;
 • ťažkosti s rečou;
 • náhle zhoršenie zraku;
 • akútne vyvinuté bolesti hlavy.

Pre pohodlie pacienta a pripomienky k hlavným smerom prevencie porúch cerebrálnej cirkulácie môžete vytlačiť a zavesiť obrázky "predchádzania mŕtvici" na významných miestach.

Sila prírody pre vaskulárne zdravie

Prevencia mŕtvice s ľudskými prostriedkami sa môže vykonávať výhradne ako doplnok liekov predpísaných lekárom na tento účel.

Tradičná medicína môže zabrániť rozvoju cievnej mozgovej príhody, hlavne posilnením cievnej steny a očistením tela nadmerného cholesterolu.

Tinktúra Sophora japončina

Ak chcete dostať cievy silu a obnoviť pružnosť pomôže Sophora japončine. Vezmite si sušené puky a nalejte 70% roztok lekárskeho liehu v množstve 1 lyžička surovín na 5 lyžičiek tekutiny. Trvajte 2-3 dni, neumožňujte skladovanie na svetle. Vezmite 20 kapek po každom jedle (3-4 krát denne).

Citrón a medová pasta

Tento recept pomôže znížiť cholesterol a vyčistiť nádoby. 1 citrón, 1 oranžovo dôkladne umyte kefou a rolujte v mlynčeku na mäso spolu s kôrou. Nadbytočný odtok šťavy. Hmota by mala byť silná. Vo výslednej suspenzii vložte 1 lyžicu prírodného hustého medu a premiešajte. Účinok môže byť dosiahnutý tým, že sa 1 lyžička. pasta po každom jedle.

Colza obyčajná

Koreňová bylina pomôže posilniť krvné cievy a zabrániť tomu, aby sa na nich usadil cholesterol. Sušené suroviny trvajú 1 hodinu na vriacej vode v sklenenej nádobe. Na infúziu sa užíva 1 diel bylinky a 20 dielov vody. Píšte pol pohára 4 krát denne.

Aby sa ochránilo zdravie a radosť z pohybu do staroby, je potrebné pamätať na to, že prevencia a liečba mozgovej príhody bude účinná len vtedy, ak budú vykonávané spoločne lekárom a pacientom.

Prevencia zdvihu

Zdvih - patologický stav mozgu, ktorý sa vyvíja v dôsledku náhleho prerušenia dodávky krvi do nervových buniek a ich smrti s príchodom mozgových a / alebo fokálnymi neurologickými príznakmi, ktoré trvá dlhšie ako jeden deň, alebo spôsobuje smrť pacienta v kratšom čase. V budúcnosti táto choroba spôsobuje pretrvávajúce porušenia vo forme parezy, paralýzy, poruchy reči a vestibulárnych porúch, ktoré sú príčinou zdravotného postihnutia a poškodenia sociálnej adaptácie pacientov po mŕtviciach. V súčasnosti má prednosť prevencia vývoja tejto patológie primárnu a sekundárnu prevenciu mozgovej príhody.

Rizikové faktory pre mŕtvicu

Všetky oblasti preventívnej práce na zabránenie vzniku mozgovej príhody majú kontrolovať rizikové faktory a ich korekciu.

Všetky rizikové faktory sú rozdelené do niekoľkých kategórií - predispozície, behaviorálne a "metabolické".

Predisponujúce faktory zahŕňajú aspekty, ktoré nie sú predmetom korekcie:

 1. vek (frekvencia úderov sa zvyšuje po 50 rokoch a rastie každý rok);
 2. pohlavie (muži po 40 rokoch majú vyššie riziko výskytu mŕtvice ako ženy);
 3. rodinná anamnéza a dedičná predispozícia.

Faktory správania, ktoré prispievajú k vývoju úderov, sú:

 • fajčenie (zdvojnásobuje riziko mŕtvice);
 • psychologické faktory (stres, depresia, únava);
 • užívanie alkoholu, liekov a liekov (perorálne kontraceptíva);
 • nadváhou a obezitou;
 • aterogénna strava;
 • fyzická aktivita (hypodynamia zvyšuje riziko ischemických mŕtvice).

"Metabolickými" rizikovými faktormi sú hypertenzia, dyslipidémia, metabolický syndróm, endokrinopatia (diabetes mellitus), koagulopatia.

Individuálna lieková korekcia "metabolických" faktorov a eliminácia aspektov správania je základom prevencie ischemických a hemoragických mozgových príhod.

Hlavné pokyny na prevenciu mŕtvice

Hlavné etiologické príčiny akútne cerebrovaskulárne aterosklerózy považovaný mozgových cievnych ochorení a hypertenzie u ischemickej mŕtvice, hypertenzie a malígne medzi patológiu mozgových ciev (aneuryzma, arteriovenóznou malformácií, a diabetickej angiopatie iných vazopaty) pri zdvihu typu hemoragickú.

V tejto súvislosti sú hlavnými oblasťami primárnej a sekundárnej prevencie mŕtvice:

 • aktívna detekcia a adekvátna liečba pacientov s primárnou arteriálnou hypertenziou alebo hypertenziou;
 • Varovanie ischemickú cievnu mozgovú príhodu (mozgový infarkt) pacienti s ochorením srdca a ciev (arytmia, srdcové ochorenia, infarkt myokardu a endokarditídu) a včasné liečenie týchto chorôb;
 • prevencia opakujúcich sa akútnych porúch mozgovej cirkulácie u pacientov s prechodnými ischemickými záchvatmi alebo "malými" mŕtvicami vrátane operatívnych liečebných metód;
 • liečebná terapia porúch metabolizmu lipidov u jedincov s aterosklerotickými léziami mozgových ciev, karotidových artérií a u pacientov s ochorením koronárnych artérií.

Nový nástroj na rehabilitáciu a prevenciu mŕtvice, ktorý má prekvapivo vysokú účinnosť - zbierka kláštora. Kolekcia kláštora naozaj pomáha riešiť následky mŕtvice. Okrem toho má čaj normálny krvný tlak.

Primárna prevencia akútnych cerebrovaskulárnych porúch

Existujú dva hlavné typy tahov:

 1. ischemickej (spojené s arteriálnej obštrukcie alebo kŕče mozgových ciev a spôsobuje zlé prekrvenie oblasti mozgu a nekrózy smrti nervových buniek v ohnisku a rozvoja mozgového infarktu);
 2. krvácanie (krvácanie spojené s prasknutie mozgovej cievy (tepny alebo žily) s prietokom krvi v mozgovej látku alebo pod plášťom, stláčať obklopujúce nervového tkaniva, čo spôsobuje smrť neurónov a podporovať rozvoj a progresiu opuchu mozgu).

Primárna prevencia cievnej mozgovej príhody - komplexné opatrenia zamerané na prevenciu vzniku akútnych porúch prekrvenia mozgu - hemoragická mŕtvica alebo infarktu mozgu (mozgová mŕtvica) - udržanie zdravého životného štýlu, vyváženú stravu, udržiavať primeranú telesnú hmotnosť, abstinenciu od fajčenia a primeranej lekárskej liečbe srdcových a cievnych chorôb, cukrovka a iné choroby.

Korekcia liekov na prevenciu mozgového infarktu

Ischemická mŕtvica je oveľa bežnejšia - od 75 do 80% všetkých prípadov akútnych porúch cerebrálnej cirkulácie. Výskyt mozgového infarktu dôjde, zvyčajne na pozadí aterosklerotických zmien v mozgových cievnych stien, v kombinácii s vysokým krvným tlakom, lézie srdcových chlopní (vrodené alebo získané chyby) a / alebo poruchy srdcového rytmu (fibrilácia predsiení).

Prevencia mŕtvice zahŕňa včasnú liečbu užívaním liekov:

 • terapia znižujúca hladiny lipidov (použitie statínov);
 • antihypertenzívna liečba;

Môžete sa zotaviť z mŕtvice doma. Nezabudnite piť raz denne.

Použitie hypolipidemických liekov

Ateroskleróza sa vyskytuje v dôsledku zníženého metabolizmu lipidov a rozvoja hypercholesterinémie. Cholesterol sa ukladá na vnútornú výstelku krvných ciev a vytvára aterosklerotické plaky, ktoré bránia prietoku krvi cez cievy - srdce, mozog a iné orgány. Jamková je s rozpätím plaku vedie k vyhladeniu mozgovej tepny - podvýživy a respiračných nervových buniek, čo vedie k odumretiu neurónov za vzniku mozgového infarktu.

Dlhodobé zvýšenie hladiny cholesterolu v krvi o 10% vedie k zvýšeniu rizika mozgového infarktu o 25-30%.

Statínom (pravastatín, niacín, simvastatín) - lieky, ktoré znižujú hladinu lipidov v plazme a zvýšenej tvorbe a ukladaniu cholesterolu vo forme cholesterolu plakov a znížiť riziko ischemickej mŕtvice a infarktu myokardu.

Antihypertenzná terapia

Zvýšený krvný tlak je hlavným a dobre liečiteľným rizikovým faktorom pre vývoj hemoragických a ischemických mozgových príhod.

Častou komplikáciou hypertenzná choroba alebo primárnej hypertenzie recidivujúce mozgové hypertenzná kríza s prudkým nárastom krvného tlaku, sprevádzané stratou cievne steny svalových buniek, čo vedie k tvorbe viac vydutín s vývojom krvácanie do mozgu. Alebo opuchu steny mozgových artérií a arteriol, ich zúženie alebo uzatvorenie medzier s vývojom malých hlbokých infarktov mozgu.

Prevencia mozgovej mŕtvice je kontrola krvného tlaku, nasledované priradenie antihypertenzív - ACE inhibítory, blokátory kalciových kanálov, diuretiká alebo receptora angiotenzín II s individuálnou výber lieku v každom jednotlivom prípade. Antihypertenzívne lieky sa dlhodobo užívajú na stabilizáciu optimálnej hladiny krvného tlaku s povinnou korekciou liečby ošetrujúcim lekárom (kardiológom alebo terapeutom).

Vlastnosti primárnej prevencie ischemickej cievnej mozgovej príhody u žien

K dnešnému dňu, ischemickej mŕtvice vo veku 18 až 40 rokov medzi často vyvinú u žien, v dôsledku dlhodobého užívania antikoncepčných tabletiek, patologickom priebehu tehotenstva a dishormonal poruchy (v dôsledku zvýšených hladín estrogénu, čo vedie k zvýšeniu krvného zrážania a vzniku krvných zrazenín), Tiež sa objaví na často zdĺhavé záchvatom migrény, ktoré sú opatrené predĺženou mozgových cievnych kŕčov v kombinácii s fajčením, čo spôsobuje dlhé cievnych kŕčov a toxicitu organizmu, prispieva k progresii degeneratívnych procesov v mozgových ciev.

Základom prevencie vzniku akútnej ischemickej cerebrovaskulárnej príhody u žien je:

 • prestať fajčiť a iné zlé návyky;
 • kontrola krvného tlaku a antihypertenzívne lieky;
 • racionálna výživa a udržiavanie zdravého životného štýlu s fyzickou aktivitou;
 • primeraný príjem perorálnych kontraceptív s kontrolou hladiny hormónov a konzultácia s gynekológom-endokrinológom;
 • liečba hormonálnych porúch a chorôb, ktoré vyvolávajú jej zmenu (mastopatia, endometrióza, polycystické vaječníky).

Sekundárna prevencia ischemických a hemoragických mŕtv

Sekundárna prevencia mŕtvice je komplexný program, ktorý zabraňuje vzniku recidivujúcej mozgovej príhody, ktorá zahŕňa metódy, ktoré nie sú liečivami a liekmi.

Medzi iné metódy patria:

 • zastavenie fajčenia a iných zlých návykov (alkohol, drogová závislosť);
 • diéta hypocholesterolov;
 • postupné zvyšovanie fyzickej aktivity (cvičenie, masáže, chôdza);
 • úbytok hmotnosti.

Terapeutické opatrenia na prevenciu spätného mŕtvice:

 • antitrombotické lieky (protidoštičkové a nepriame antikoagulanciá);
 • liečba antihypertenzívami;
 • prevencia mozgovej príhody s ľudskými prostriedkami;
 • chirurgická liečba (karotidová endatektómia).

Moderná antitrombotická liečba

Použitie antitrombotických liekov dnes je dôležitou súčasťou prevencie recidivujúcich mŕtvice. Na tento účel sa používajú hlavne kyselina acetylsalicylová (aspirín), tiklopidín, klopidogrel a dipyridamol.

Preventívna antitrombotická liečba, ktorá sa má vykonávať dlhodobo a nepretržite (niekoľko rokov) pod kontrolou vyšetrenia agregácie doštičiek pred podaním a niekoľko dní po začiatku liečby antiagregátom. Zvýšenie aktivity agregácie krvných doštičiek u pacientov s rizikom ischemickej mozgovej príhody a účinná lekárska korekcia tejto patológie je jedným z kritérií pre potrebu predpisovať antiagregačnú látku.

Charakteristiky vymenovania antitrombotických liekov

Nový nástroj na rehabilitáciu a prevenciu mŕtvice, ktorý má prekvapivo vysokú účinnosť - zbierka kláštora. Kolekcia kláštora naozaj pomáha riešiť následky mŕtvice. Okrem toho má čaj normálny krvný tlak.

Pri používaní týchto liekov je dôležité vziať do úvahy kontraindikácie a nežiaduce reakcie - aspirínová astma, vysoké riziko vzniku krvácaní u starších a senilných pacientov, dysfunkcia pečene, erozívne lézie žalúdka a čriev. V tomto prípade sú predpísané mäkké perorálne prípravky - sulodeoxidové heparinoidy a lomoparán, ktoré sú relatívne bezpečné na použitie pod kontrolou času aktivovaného tromboplastínu pred a po podaní.

Prevencia mŕtvice u vysokorizikových skupín

Prevencia mŕtvice sa vykonáva spoločne terapeutmi a neurológmi. Na prevenciu ischemických a hemoragických mozgových príhod, ako aj infarktu myokardu sa používajú protidoštičkové látky a nepriame antikoagulanciá, lieky na zníženie lipidov a antihypertenzíva. Úspech chirurgických zákrokov na hlavných cievach mozgu vo väčšine prípadov závisí od stavu kardiovaskulárneho systému pacienta a pri operácii bypassu koronárnej artérie je potrebné komplexné posúdenie cerebrovaskulárnej rezervy a stavu cievneho systému mozgu ako celku.

Dosiahnutie významného zníženia výskytu mŕtvice len identifikáciou a liečbou vysokorizikových skupín je ťažké a takmer nemožné. Je potrebné vytvoriť cielené programy na podporu zdravého životného štýlu, správnej výživy a zlepšenie ekologickej situácie. Iba kombinácia primárnej prevencie vo vysokorizikových skupinách a všeobecná národná stratégia prevencie cerebrovaskulárnych ochorení zníži výskyt a mortalitu z mŕtvice.

Stále si myslíte, že je nemožné zotaviť sa z STROKE a kardiovaskulárnych patológií!

Skúšali ste niekedy obnoviť prácu srdca, mozgu alebo iných orgánov po utrpení patológií a zranení? Súdiac podľa skutočnosti, že čítate tento článok - neviete, aké to je:

 • časté nepríjemné pocity v hlave (bolesť, závrat)?
 • náhly pocit slabosti a únavy.
 • neustále pocítil zvýšený tlak.
 • o dýchavičnosti po najmenšom fyzickom namáhaní a ničom čo povedať...

A teraz odpovedzte na otázku: to vám vyhovuje? Je možné všetky tieto príznaky tolerovať? A ako dlho ste "unikli" do neefektívnej liečby? Koniec koncov, skôr alebo neskôr bude SITUÁCIA KONSOLIDOVANÁ. To je pravda - je na čase skončiť s týmto problémom! Súhlasíte? Preto sme sa rozhodli zverejniť exkluzívnu metódu od Eleny Malysheva, v ktorej odhalila tajomstvo liečby a prevencie mŕtvice a kardiovaskulárnych ochorení. PREČÍTAJTE VIAC. >>>

Prevencia mŕtvica: prekurzory kolapsu, diagnostika, životný štýl, prostriedky na zlepšenie zdravia

Zdá sa, že sa s ním nikdy nedokážem vyrovnať. Čím ďalej, tým viac prípadov srdcových záchvatov a krvácaní, a teda aj viac úmrtí, najmä po hemoragickej mŕtvici. Ľudia hovoria: "Keby som vedel, kam padnete, mali by ste šíriť slamu". V súvislosti s touto vaskulárnou patológiou je možné a potrebné vopred vedieť, kam padnete, a preto prevencia mŕtvice by sa mala stať slabou. Oklamať mŕtvicu a varovať ho pred úderom je cieľom mnohých ľudí: lekári i tí, ktorým je "napísané pre rodinu".

Stav epidémie získal mŕtvicu nielen v Rusku. Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) je znepokojená stavom na celom svete, pretože kardiovaskulárna patológia trvá tisícky životov každý rok a necháva pozostalým postihnutým. Treba poznamenať, že z väčšej časti sú predstaviteľmi malej mužskej populácie. V dôsledku toho sa WHO rozhodla zjednotiť "celý svet" a ponáhľať sa bojovať proti tejto chorobe bez zohľadnenia geografických hraníc. V tomto ohľade sa od 29. októbra 2004 považuje za Svetový deň proti mŕtvici na celej planéte.

Deň boja proti mŕtvici v Rusku je poznačený odchodom mnohých zdravotníckych centier v Moskve a Petrohrade do mestských ulíc a vidieckych oblastí, ktorých obyvatelia môžu vyšetriť a konzultovať s odborníkmi (terapeutmi, neurológmi). Okrem toho od roku 2006 pôsobí v Rusku medziregionálny fond na pomoc rodinným príslušníkom pacienta, pretože je známe, aké bremeno je na ramenách pre starostlivosť a rehabilitáciu blízkej osoby, ktorá prežila cievnu nehodu.

Pochopte sami seba

Napriek tomu má táto patológia dedičnú predispozíciu, takže tu už je možné vypočítať niečo. Aby sa zabránilo mŕtvici, mali by sa preskúmať faktory vedúce k vaskulárnej katastrofe. Samozrejme, mnohí z nich, takýto zoznam, snáď nie je žiadna choroba. Nemôžete pochopiť jemnosti, ale pravdepodobne každý vie, že to vedie k mŕtvici:

To sú hlavné body, aj keď existujú oveľa priťažujúce faktory, ale takmer všetci poznájú vlastnú dedičnosť a svoje choroby, ktoré by mali byť zložené.

Niektorí ľudia sú skeptickí úsmev, poukazujúc na skutočnosť, že nemajú vysoký tlak, a preto sa nemusia báť. Bohužiaľ to nie je. Ischemická mŕtvica mozgu sa môže ľahko vyskytnúť u osoby so stabilným arteriálnym tlakom, pretože vzniká pri zablokovaní mozgových ciev krvnou zrazeninou alebo na pozadí aterosklerózy. Ďalšie predpoklady pre mozgovú príhodu môžu hrať úlohu, napríklad:

Rizikové faktory kľúčového úderu

 1. Pomalý pohyb krvi cez cievy;
 2. Zvýšená viskozita krvi;
 3. Rad ochorení srdca;
 4. Cervikálna osteochondróza;
 5. Porušovanie metabolizmu tukov;
 6. Niektoré hematologické ochorenia charakterizované zvýšeným zrážaním krvi, ako je hemofília;
 7. Age. Ak majú ženy infarkt až na 50 rokov, je extrémne zriedkavým fenoménom, potom ako sa hladina estrogénu znižuje, v pre- a menopauze sa v tomto ohľade začínajú "vyrovnávať" s mužmi.

Čo môže chrániť?

Niektorí ľudia si myslia, že akonáhle nie sú žiadne príznaky blížiace sa cievnej mozgovej príhody, znamená to, že sa nemôžete obávať, zatiaľ čo iní, naopak, hľadajú a nájdu aj tam, kde nie. Zlý a jeden a druhý, stredný stred je dobrý. Pristupujte múdro a účelne, ak je to možné, preskúmajte "nepriateľa", aby sa zabránilo mŕtvici, bez zníženia kvality života.

Hľadáte predpoklady pre takéto vážne ochorenie a nájsť aj príležitostne rastúci tlak, mali by ste to venovať pozornosť. Toto je varovná značka týkajúca sa cievnej mozgovej príhody, takže užívanie liekov na zníženie tlaku bude užitočné. A nie pravidelne. Chytanie kaptoprilovej tablety počas záchvatu môže byť nevyhnutné, ale musíte zajtra ísť aj lekárovi, aby ste si vybrali lieky na systematický príjem.

Arteriálna hypertenzia, ktorá sa môže vyvinúť z epizodického nárastu krvného tlaku a tiež pridať aterosklerózu, by mala byť signálom pre účinok. Pretože takéto príznaky často vedú k hemoragickej mŕtvici - zákernej chorobe a priamemu ohrozeniu života.

Explicitné prekurzory mozgovej príhody sú charakteristické iba pre niektoré typy mozgových infarktov (ak uvažujeme o "malom" a mikroskopickom zákroku), ale keď sa mozgová cieva pretrhne, je ťažké predvídať a predpovedať, preto prevencia infarktu a mŕtvica by mali začať dávno pred očividnými príznakmi blížiacej sa patológie.

Treba mať na pamäti, že mozgová príhoda nie je len z patológie mozgových ciev a choroba nie je izolovaná, ale naopak, mnohé poruchy v tele môžu viesť k prasknutiu cievy (krvácanie) a jej tromboembolizmu (mozgový infarkt).

Video: tipy na prevenciu cievnej katastrofy z programu "Na zdravie!"

Začíname s prevenciou

Bohužiaľ, nie tak často ľudia premýšľajú o mŕtvici, aby sa tomu zabránilo. Ako sa hovorí, "až kým sa nerozsvieti hrom...". Ale strach z opakovanej mozgovej príhody, prežívajúci pacienti stále začínajú hľadať spôsoby, ako sa vyhnúť opakovaniu. Medzitým, v nebezpečenstve, ale stále cítime bezpečne, potrebujeme rovnakú prevenciu.

Prevencia kardiovaskulárnej patológie pozostáva z týchto ukazovateľov:

I. Výživa

Čo je možné jesť a čo nemôže byť - napísané a povedané veľa. Možno by to nestojí za opätovné pripomenutie ľuďom, ktorí už všetko vedia, ale dvomi slovami:

 • Mastné, vyprážané, korenené a slané jedlá sú vylúčené.
 • Strava musí byť úplná a vyvážená - bez ozdôb;
 • Prítomnosť potrebného množstva bielkovín, ľahko stráviteľných tukov a uhľohydrátov (lepšie v ovocí než v lyžici cukru) je povinná. Vitamíny v strave by sa mali tiež uskutočňovať;
 • Výnimkou silnej kávy ("milovníci kávy" ju môžu nahradiť nápojom bez kofeínu).

II. Wellness aktivity

Patrí sem boj proti fyzickej nečinnosti (fyzikálna liečba), masáž krčnej oblasti pre pacientov s cervikálnou osteochondrózou (vertebrobasilárna miska), kúpeľná liečba s menovaním rôznych fyzioterapeutických postupov.

Video: sada cvičení na prevenciu mŕtvice

III. režim

Okrem stravy, osoba, ktorá sa snaží zabrániť mŕtvici, by nemala zabudnúť na režim. A nielen jedlo:

 • Spôsob práce a odpočinku;
 • Úplný spánok;
 • Večerné prechádzky;
 • Ihličnaté kúpele v noci pomôžu vyriešiť nielen nahromadenú únavu, ale aj najlepšie regulátory psycho-emocionálneho stavu.

IV. Prevencia mŕtvice s ľudskými prostriedkami

Predpokladá sa, že najstaršou metódou je najnovšia metóda. Stalo sa to s borovicovými šiškami, ktoré od nepamäti zaobchádzali s našimi predkami pre rôzne choroby. Myšlienka používať borovicové kužele ako liečbu mŕtvice patrí Američanom, ktorí už dokonca vytvorili pilulky. Hovorí, že nie sú nižšie ako moderné drahé lieky, ale inšpirujú dôveru v neškodnosť kvôli ich prirodzenému pôvodu.

Lieky z borovicových šištičiek je možné pripraviť doma, hlavná vec je zbierať vhodné ovocie.

Pre infúziu alebo odvar by mali byť kužele zrelé, ale zelené (mladé) a je lepšie ich zhromažďovať začiatkom júla (z nejakého dôvodu sa verí, že je lepšie v deň Ivana Kupaly). Môžete si pripraviť alkoholový roztok (5 kusov kužeľov na pohár vodky) alebo odvar z 5 kužeľov na liter vody. V oboch prípadoch sú hrbole umyté, rezané, v prvom prípade sa dva týždne infúzia denne trasúcimi a po raňajkách sa odoberú čajovou lyžičkou, v druhej sa varia 5 minút a odoberú sa 100-130 gramov raz denne po jedle.

Okrem borovicových šištiek sú v ľuďoch obľúbené tinktúra gaštanu konského, nechtíka, citrónovník. Takéto chutné "lieky" ako malinový džem, mlieko, olivový olej pomáhajú predchádzať mŕtvici.

Video: recept infúzie kužeľov z "1 kanál"

Prevencia zo strany kliniky

diagnostika

Diagnóza mŕtvice zahŕňa počítačovú alebo magnetickú rezonanciu, ale určuje sa jej typ. Takéto štúdie vopred môžu odhaliť aneuryzmu alebo vaskulárne malformácie mozgu, ktoré sa nevyjadrujú až do krvácania, ale súčasne CT a MRI nepovedia o blížiacich sa úderoch inej etiológie.

cholesterol

S vedomím, že metabolizmus lipidov hrá dôležitú úlohu vo vývoji vaskulárnej patológie, samotný pacient môže požiadať o takú všeobecne nekomplikovanú analýzu. Úroveň celkového cholesterolu spravidla nie je veľmi informatívna, dá sa dozvedieť o tvorbe aterosklerotického procesu z lipidového spektra vydelením celkového cholesterolu na frakcie. Zvýšenie lipoproteínov s nízkou hustotou a sérových triglyceridov sú ukazovatele, ktoré podozrivé z porušenia metabolizmu tukov, čo vedie k tvorbe aterosklerotických plakov, ktoré... A tak ďalej.

Prečítajte si viac o boji proti nadmernému cholesterolu v materiáloch o:

Krvné zrazeniny a tlak

Statiny predpísané v rozpore s metabolizmom tukov budú v tomto prípade lieky na prevenciu mŕtvice a srdcového infarktu. Okrem toho antiagregačné činidlá (najmä tie, ktoré obsahujú kyselinu acetylsalicylovú, ktoré zabraňujú tvorbe krvných zrazenín) sa považujú za lieky na ischemickú mŕtvicu. A nezabudnite na opravu krvného tlaku! Pravidelný príjem antihypertenzívnych liekov by sa mal stať zvykom.

zdôrazňuje

Stres a nervózne zážitky sú pre takéto osoby lepšie, aby sa tomu vyhli, ale ak to nie je možné z dôvodu niektorých okolností, potom by ste aspoň mali chrániť nervový systém čo najviac od negatívneho vplyvu traumatických faktorov užívaním sedatív (až po sedatíva a antidepresíva).

Regulácia hmotnosti a cukru

Okrem uvedených preventívnych opatrení by mal pacient (alebo kým bude zdravý) neustále monitorovať hladinu glukózy a kontrolovať jej hmotnosť, čo tiež pomôže zabrániť mŕtvici.

Zlé návyky

Pacienti z rizikovej skupiny, ktorí majú zlé návyky a nechcú s nimi pracovať, vyžadujú najvyššiu pozornosť. Mŕtvica a fajčenie, mŕtvica a alkohol... Toto je uvedené vo všetkých televíznych programoch o zdraví, je to spomenuté pri popisovaní akejkoľvek kardiovaskulárnej patológie v lekárskych a populárnych vedeckých publikáciách, je neustále povedané vlastníkom návykov. Bohužiaľ, často bez akéhokoľvek výsledku. A márne... Napokon, tieto faktory výrazne urýchľujú patologické procesy a následne aj nástup vaskulárnej katastrofy, čo výrazne skracuje život človeka.

Kontrolný zoznam prevencie mŕtvice

Pre prevenciu mŕtvice je nevyhnutná poznámka. Je to komplex opatrení zameraných na prevenciu choroby. V skutočnosti 20% mŕtvicových pacientov zomrie v priebehu prvého roka a riziko opakovanej mŕtvice sa zvyšuje s každým rokom.

Zdvih - porucha prekrvenia mozgu v dôsledku cievnej oklúzii trombom alebo plaku (ischemická) alebo prasknutie nádoby (krvácanie), čo vedie k farbenie neurónov a motorické funkcie je narušená, neschopnosť jasné a zrozumiteľné reči, ochrnutie. Dôsledky mŕtvice zriedka vymiznú bez stopy.

Mŕtvica sa každý rok stane mladšou, čo znamená, že stále viac a viac ľudí je ohrozených. Úlohou každej osoby je dodržiavať pravidlá prevencie, aby sa zabránilo tejto chorobe.

Prevencia primárneho a spätného mozgového príhody

Prevencia mozgovej mŕtvice zahŕňa:

 • V prítomnosti hypertenzie (vysoký krvný tlak) je systematicky pomocou liekov na dosiahnutie trvalého znižovania. Hlavná vec je, že užívanie antihypertenzívnych liekov by malo byť denne;
 • Správna a racionálna výživa. Zníženie množstva rýchlych sacharidov a zníženie množstva tuku živočíšneho a rastlinného pôvodu;
 • Udržujte hmotnosť v normálnych medziach. Zabráňte nadmernému úbytku hmotnosti a najmä obezite;
 • Stredná fyzická aktivita. Prinajmenšom by mali byť ranné cvičenia alebo denné prechádzky;
 • Zastavenie fajčenia a zníženie príjmu alkoholu
 • Liečba chronických ochorení, ktoré môžu vyvolať vývoj mozgovej príhody: cukrovka, chlamydia;
 • Zníženie psychologických faktorov, nadmerný stres, vzrušenie.

Okrem bežných príčin mŕtvice u žien existuje ďalší dôvod, ktorý je rovnako dôležitý pre prevenciu a liečbu porúch cerebrálnej cirkulácie.

Toto je hormonálna droga. Sú menovaní v rôznych prípadoch.

Ak chcete zabrániť nežiaducim tehotenstvám, upravte menštruačné cykly, hormonálne poruchy a ďalšie problémy.

Prevenciou bude neustále monitorovanie hladiny hormónov v krvi av prípade potreby ich zrušenie alebo výber alternatívnej liečby.

Nemali by sme však vylúčiť fyzickú aktivitu zo života vo všeobecnosti, pretože jej absencia zvyšuje riziko vzniku krvných zrazenín, a preto riziko vzniku cievnej mozgovej príhody.

Sledujte videá v tejto téme.

Čo sa odporúča pri ischemickej a hemoragickej mŕtvici

Ischemická a hemoragická mŕtvica je len odrôd jednej choroby.

Obidva spôsobujú zhoršený prísun krvi do mozgu.

Ischemická mozgová príhoda je spojená s kŕčmi alebo upchatím mozgových ciev.

Počas doby, kedy krv spolu s kyslíkom nevstúpili do mozgu, neuróny umierajú, čo vedie k poškodeniu reči, motorickej činnosti, pamäti.

Hemoragická mŕtvica je spojená s prasknutím mozgových ciev. Je to nebezpečnejšie a spôsobuje vážnejšie poškodenie oblastí mozgu. Drogová prevencia bude užívať antihypertenzívne lieky, statíny (ktoré znižujú počet cholesterolových plakov, čo spôsobuje koróziu steny cievy).

Tiež musí existovať zníženie používania soli, mierne cvičenie, strata hmotnosti.

Čo čítať

 • ➤ Aké sú príznaky hypotyreózy?
 • ➤ Najlepší spôsob, ako liečiť trasenie rúk!

Liečba drog a preventívne opatrenia

 • Prijatie antihypertenzívnych liekov.

Hlavnou podmienkou úspešnej liečby tohto typu liečby je, že príjem by mal byť kontinuálny, denne.

Nemal by sa zabudnúť ani jeden deň, pretože následky môžu byť oveľa horšie, ako keby neboli vôbec prijaté.

 • Recepcia statínov. Statíny sú lieky, ktoré znižujú množstvo lipidov (tukov) v krvnej plazme a znižujú rýchlosť tvorby cholesterolových plakov. Tvorba plakov cholesterolu na stenách krvných ciev sa nazýva ateroskleróza. Táto choroba je jedným z prvých miest z dôvodu mŕtvice. Zníženie krvných lipidov zabraňuje riziku aterosklerotických plakov. To znamená, že pravdepodobnosť ich oddelenia a zablokovanie lumen cievy klesá.
 • Liečba chronických ochorení somatického a vírusovo infekčného plánu. Takéto choroby zahŕňajú diabetes a chlamydia. Užívanie liekov zameraných na liečbu (alebo aspoň zníženie príznakov a možných komplikácií) znižuje riziko mikroskopu.
 • Použitie bylinných liečiv na zníženie množstva lipidov v plazme. Je tiež dobré použiť tinktúry na zníženie krvného tlaku.
 • Antitrombík a antikoagulanciá. Znižujú krvnú krv, a preto sa znižuje riziko krvnej zrazeniny, ako aj riziko vzniku cievnej mozgovej príhody.

  Video na túto tému

  Škola prevencie a prevencie chorôb

  Kardiovaskulárne ochorenia sú na prvom mieste v počte úmrtí, takže úlohou zdravotnej starostlivosti je prevencia a prevencia. Všetci lekári tvrdia, že je ľahšie neliečiť túto chorobu, ale zabrániť jej výskytu.

  Preto vo všetkých klinikách sú stojany a prezentácie o nebezpečenstve mozgovej príhody, jej prvých symptómov a spôsoboch, ako sa tomu vyhnúť.

  Hlavným rysom nástupu príznakov mozgovej príhody je náhle. Mnohí nechápu, čo sa s nimi deje. Na klinikách pred kanceláriami lekárov sa nachádzajú lavičky, kde sú symptómy zobrazené pomocou ilustrácií.

  Takže, keď sa stretnete s touto chorobou mimo kliniku, osoba bude schopná správne diagnostikovať ju v sebe alebo inej osobe a urobiť správne rozhodnutia.

  Od výskytu prvých príznakov by nemalo trvať dlhšie ako 6 hodín, aby ste poskytli kvalifikovanú lekársku pomoc. Inak dôsledky nebudú reverzibilné a v najhoršom prípade nebude možné uložiť osobu.

  Existujú hlavné príznaky, ktoré môžu pomôcť pri určovaní cievnej mozgovej príhody u osoby:

  • Nepríjemnosť tváre a vzhľad jej asymetrie. Môžete požiadať osobu, aby sa usmievala;
  • Výskyt rečových chýb: nezmyselná reč, jazyk nerešpektuje a zdá sa byť obrovský;
  • Ostrý bolesť hlavy;
  • Závažné závraty, strata orientácie v priestore, neschopnosť chodiť normálne z dôvodu nedostatočnej koordinácie;
  • Nepríjemnosť paží, nohy, tváre. Často postihuje jednu konkrétnu stranu tela. Môžete požiadať osobu, aby zdvihol ruky a stlačil ich k vám;
  • Ostrá strata videnia.

  Rizikové faktory rozvoja ochorenia

  • Vysoký krvný tlak;
  • Pitie veľkého množstva alkoholu;
  • Zvýšený cholesterol v krvnej plazme;
  • Fajčenie veľkého množstva cigariet za deň;
  • Chronické choroby: cukrovka;
  • Nízka fyzická aktivita, fyzická nečinnosť;
  • Poruchy srdcového rytmu (fibrilácia predsiení);
  • nadváhou;
  • Pred zdvihom alebo mikroskopom;
  • Prítomnosť príbuzných, ktorí utrpeli mozgovú príhodu alebo príčinu smrti, bolo ostrým narušením cerebrálneho obehu.

  Kardiológovia a praktickí lekári majú vždy pre pacienta kontrolný zoznam prevencie mozgovej príhody, ktorý zahŕňa všetky potrebné opatrenia. Keď ich priviedol domov, členovia rodiny budú môcť sledovať ich pokyny a vyhnúť sa mŕtvici.

  Čo robiť mladšie

  Domáca prevencia sa začína v ranom detstve.

  Návyky, ktoré boli očkované v mladom veku, budú trvať celý život a znížiť riziko vzniku mŕtvice.

  Stojí za to sledovať vašu váhu. Zníženie množstva rýchlych uhľohydrátov a tukov rastlinného a živočíšneho pôvodu niekoľkokrát zníži riziko. Je potrebné prestať fajčiť a piť veľké množstvo alkoholu. Šport by sa mal vyžadovať. Dokonca ranné cvičenia zlepšia stav krvných ciev.

  Mikroskop - poškodenie mozgových ciev, pri ktorých dochádza k spazmu, upchatiu alebo roztrhnutiu krvných ciev a na niekoľko minút zostáva mozog bez prívodu krvi.

  Mikroskop sa líši od úderu iba v tom, že kritická fáza nie je taká dlhá a dôsledky nespôsobujú vážne poruchy motora, motora a ďalších funkcií tela.

  Pri konštantnom systolickom tlaku nad 140 a diastolickom nad 90, mali by ste ihneď konzultovať s lekárom, aby ste predpísali kompetentnú liečbu. S týmto tlakom sú steny nádob v neustálom napätí a skôr alebo neskôr môže stenu prasknúť, čo povedie k vzniku zdvihu alebo mikroskopu.

  Užívanie antihypertenzívnych liekov staršej generácie môže viesť k nepríjemným vedľajším účinkom: bolesti hlavy, zrýchlený srdcový tep, nevoľnosť.

  Po takýchto príznakoch pacienti zvyčajne prestávajú užívať lieky, čo dramaticky zvyšuje riziko mikroúrazu, pretože tlak bude vyšší ako bol, a to je plné prasknutia cievy.

  Užívanie liekov proti vysokému krvnému tlaku by malo byť denné. Preto lekár bude môcť správne vybrať liek, ktorý raz, užívaný denne, pomôže dosiahnuť pretrvávajúce zníženie krvného tlaku a znížiť riziko vzniku mikroskopu.

  Pri tomto chronickom ochorení je postihnutý vaskulárny tonus, čo znamená, že akékoľvek neštandardné situácie môžu vyvolať buď ostrý spazmus krvných ciev mozgu, alebo naopak, ich roztrhnutie s ďalším výskytom mikroútoku so všetkými následnými nepríjemnými následkami.

  Prevencia tejto choroby bude užívať lieky, ktoré zvyšujú tón krvných ciev a zvyšujú silu cievnej steny.

  Vlastnosti výživy na prevenciu vývoja patológie

  Často je mŕtvica výsledkom nezdravého životného štýlu, neopatrného postoja k jedlu o "nesprávnych" potravinách.

  Zabránenie mozgovej príhody nie je v skutočnosti ťažká úloha, stačí prehodnotiť svoj životný štýl, vyvážiť stravu a prevziať kontrolu nad všetkými okolnosťami a faktormi, ktoré môžu viesť k mŕtvici.

  Preventívne opatrenia, ako ukázali štúdie, pomáhajú znížiť riziko tejto choroby. Ľudia, ktorí prestávajú fajčiť, vedú sedavý životný štýl, nechajú sa uniesť s nezdravým jedlom, sladkosti a iným nezdravým jedlom, predlžujú svoj život po mnoho rokov.

  Zabrániť výskytu mŕtvice môže byť, ak:

  • vylúčiť z stravy mastné a rafinované potraviny;
  • obmedziť príjem soli (denná dávka - najviac šesť gramov);
  • obmedziť na minimum používanie výrobkov zo spracovaného mäsa (klobásy, klobásy, slanina atď.), ako aj konzervované ryby a mäso, kečupy, omáčky a údené mäso;
  • vylúčiť závislosť od alkoholu a fajčenia.

  "Správne" produkty by mali vyživovať ľudské telo pomocou uhľohydrátov, bielkovín, tukov, vitamínov a minerálov v požadovanom množstve. Priaznivci zdravého životného štýlu by mali do svojho zoznamu zahrnúť:

  • sliviek, pohánky, orechov, semien, morského kelu, zeleniny, celozrnného chleba a iných výrobkov obsahujúcich horčík, čo znižuje hladinu "škodlivého" cholesterolu v krvi a bojuje proti hypertenzii;
  • morčacie mäso, sušené marhule, dátumy, hrozienka, sušené banány, figy atď., aby telo získalo tryptofán, čo má pozitívny vplyv na neuróny mozgu zodpovedné za normálny duševný stav osoby;
  • kukurica, kakao, tmavá čokoláda, strukoviny, ovsené vločky obsahujúce lyzín, ktoré pomáhajú udržiavať jasnú myseľ a jasnosť myslenia pred a počas pokročilých rokov;
  • hovädzie pečeň, lucerna, chudé mäso a mliečne výrobky, ktoré obsahujú leucín, ktorý je zodpovedný za činnosť mozgovej činnosti;
  • ryby, vajcia, mliečne výrobky (zakysaná smotana, mlieko, tvaroh), ktoré v dôsledku obsahu fenylalanínu môžu pomôcť bojovať s mozgovou príhodou a doplňovať adrenalín v krvi, čo ovplyvňuje rýchlosť reakcie;
  • bobuľové ovocie, čerstvé ovocné šťavy s dužinou, prírodná marmeláda, celozrnné chleby, obilniny obsahujúce pektíny budú výborným preventívnym prostriedkom proti tvorbe aterosklerotických plátov a krvných zrazenín v nádobách. Tieto produkty pomáhajú odstraňovať toxíny a odpady z tela;
  • zelený hrášok, vaječné žĺtky, pomaranče, kapusta (brokolica, biela, karfiol, kohlrabi), melón, melón, mrkva obsahujúca metionín, čo pomáha udržiavať normálnu hladinu cholesterolu.

  Jedenie reďkovky, chrenu, repy, repy, citrusov, olivového oleja tiež pomáha udržiavať normálny ukazovateľ cholesterolu v krvi a znižuje riziko mŕtvice o tretinu.

  Prevencia ľudových prostriedkov

  Tradičná medicína, najmä rastlinná medicína, pomáha predchádzať mŕtvici tým, že posilňuje steny krvných ciev s bylinkami, aby sa zabránilo ischémii.

  Liečivé rastliny, infúzie a odvar z nich úspešne bojujú s vysokým cholesterolom, a preto zabraňujú možnosti mŕtvice:

  1. Tinktura japonského plodu Sophora v kombinácii s kyselinou askorbovou pomáha posilňovať cievne steny. Tiež s pomocou japonskej Sophory sa metabolizmus normalizuje, čo bráni procesu ukladania soli do tela. Okrem prevencie mŕtvice sa zabráni výskytu infarktu a ukladania kameňa.
  2. Listy aloe vera. Zmes sa pripraví: listy, med, Cahors a je akceptovaná kurzovou metódou (od dvoch do troch dní do jedného a pol mesiaca).
  3. Koreň elecampanu trvá na alkohole a užíva sa v 25 kvapkách pred jedlom. Táto infúzia je skvelým antisklerotickým liekom pre starších ľudí.
  4. Listy z netopiere, zbierané v máji, trvajú na vodke. Infúzia znižuje hladinu cholesterolu v krvi, zlepšuje funkciu srdca.
  5. Plody horského popola, oregano a divokej ruže ako infúzia sa opitú ako čaj.
  6. Calendula tinktúra užíva 30 kvapiek trikrát denne a poskytuje účinnú pomoc pri prevencii mŕtvice.
  7. Tráva z močiarov Chistitsa sa varela a opil lyžicu denne.
  8. Na prevenciu vážneho ohrozenia je dôležitá úloha priradená kukuričnému koni, ktorý trvá na vodke a spotrebuje 40 kvapiek trikrát denne.
  9. Borovicové kužele, ako potvrdzuje výskum, dokážu obnoviť funkciu mozgu.

  Zoznam tradičnej medicíny na zabránenie výskytu mozgovej mŕtvice môže pretrvávať neurčito, ale musíme mať na pamäti, že akékoľvek recepty z referenčných kníh alebo internetu by mali byť koordinované s lekárom a predpísané dávkovanie prípravkov a infúzií sa musí prísne dodržiavať. Súčasne by sa malo zabrániť stresovým situáciám a nadmernému fyzickému namáhaniu.

  Prevencia mikroúrazov a srdcového záchvatu u žien

  Na rozdiel od všeobecného presvedčenia, že mŕtvica alebo srdcový infarkt "ohrozuje" ľudí až po 50 až 65 rokoch, tieto ochorenia sa často vyskytujú u tých, ktorí sotva prekročili 30-ročný míľnik. Celkový obraz týchto cievnych ochorení je taký, že ženy sa s nimi stretávajú hlavne po 60 rokoch v období menopauzy.

  Navyše mikroskop - porušenie prietoku krvi v mozgu, sprevádzané tkanivovou nekrózou - je bežnejšie (asi 10 percent) u žien ako u mužov. Vo všeobecnosti chýba koncepcia "mikroústroja" v medicíne, tento pojem sa nepoužíva medzi odborníkmi. Lekári uvádzajú, že obehová porucha v mozgu sa nazýva prekurzor mŕtvice. Často sa zmiňuje s infarktom v dôsledku podobných primárnych príznakov: porucha reči a koordinácie pohybu, bolesti hlavy, opuch, znížená citlivosť končatín, strata vedomia atď.

  Aby sa zabránilo možnosti mikroústroja, mozgovej príhody a srdcového infarktu, ženská polovica ľudstva by mala venovať veľkú pozornosť ich zdraviu, nesmie ignorovať prekurzory závažných ochorení, zistiť akékoľvek poruchy v tele, konzultovať s lekárom a prijať preventívne opatrenia:

  • kontrola krvného tlaku;
  • každoročne podstupujú lekárske vyšetrenia a absolvujú potrebné testy;
  • prestať fajčiť, alkohol a iné zlé návyky;
  • znížiť hmotnosť, zabrániť obezite;
  • jesť správne, vziať vitamínové a minerálne komplexy;
  • robiť fyzické cvičenie, chodiť na čerstvý vzduch;
  • pokús sa spať deväť hodín;
  • dostávať pozitívne emócie;
  • vyhnúť sa stresovým situáciám, nervovým poruchám;
  • podávajte orálne antikoncepčné prostriedky pod lekárskym dohľadom.

  Je známe, že ženy po 30 rokoch veku, ktoré pravidelne užívajú perorálne kontraceptíva, sú vystavené riziku vzniku mikroskopu alebo cievnej mozgovej príhody takmer o 25% častejšie ako u tých, ktorí používajú iné prostriedky na prevenciu tehotenstva.

  Preventívne opatrenia pre mužov

  Pokiaľ ide o mužov, môžu po štyridsiatich rokoch zaznamenať príznaky mikroústroja, mozgovej príhody a srdcového infarktu, ak nie sú odhodlané viesť zdravý životný štýl a majú dedičné alebo zhoršujúce sa choroby.

  Stresujúce situácie, nervové šoky, chronická únava, zneužívanie alkoholu a tabaku môžu byť príčinou chorôb u mužov.

  Muži utrpia a zomrú na tieto ochorenia častejšie ako ženy, ale každý z nich môže skontrolovať svoj životný štýl a zabrániť vzniku "bodu bez návratu".

  Muži, ako aj ženy by mali:

  • prestať fajčiť, brať alkoholické nápoje a drogy;
  • monitorujte krvný tlak;
  • monitorovať hladiny cholesterolu v krvi;
  • pozorne počúvajte svoje telo, bez toho, aby ste ignorovali príznaky akejkoľvek choroby, aby ste predišli rôznym komplikáciám, ihneď sa obráťte na lekára;
  • Je povinné podrobiť sa lekárskym vyšetreniam a klinickému vyšetreniu;
  • vyhnúť sa stresovým situáciám, relaxovať a odpočívať častejšie;
  • kontrolovať telesnú hmotnosť, zabrániť ukladaniu tukov, ktoré sú "nebezpečné" pre zdravie mužov;
  • zapojiť sa do mierneho cvičenia (lepšia chôdza je rýchle ako beh);
  • prejedať, držať sa vyváženej stravy;
  • spať 8-9 hodín denne;
  • denná prechádzka na čerstvom vzduchu.

  Je známe, že je ľahšie zabrániť, než sa vyliečiť. Preto by mali muži i ženy jasne uvedomiť, že zdravie je vo vlastných rukách.

 • Okrem Toho Čítal O Plavidlách

  Ako sa vysporiadať so slabými a prasknutými kapilárami na nos

  Rozšírené cievy na tvári (tzv. Kuperoz) nevyzerajú extrémne esteticky príjemné. Ženy sú obzvlášť vystrašené červenými kapilárami na nosi, pretože to ostatným naznačuje myšlienku chronického alkoholizmu.

  Ateroskleróza dolných končatín: tri príčiny, zákerné príznaky a liečba

  Z tohto článku sa dozviete, že podstatou tejto choroby je ateroskleróza ciev dolných končatín, prečo sa objavuje patológia. Kto je najčastejšie chorý, ako môžete diagnostikovať a liečiť ochorenie.

  Kompresia pod kŕčovými žilami: čo je lepšie kúpiť?

  Kŕčové žily sa prejavujú ako pretrvávajúca dilatácia a predĺženie žíl dolných končatín, čo vedie k zriedeniu cievnych stien a tvorbe uzlín. Vývoj choroby tiež prispieva k slabosti venóznych chlopní, čo je vrodená patológia.

  Stojace plavidlá: choroby. Liečba, prevencia cievnych ochorení končatín

  Choré nohy... Aké utrpenie prinášajú ľuďom, niekedy úplne zneschopňujúce, robia život len ​​nesnesiteľným! Bohužiaľ, plavidlá na svojich nohách sa dnes obávajú nielen staršej populácie.

  Sinusová bradykardia u detí: príčiny a znaky patológie

  Tento patologický stav sa môže diagnostikovať v každom veku a je oveľa menej bežný u detí než u dospelých pacientov.Často môže byť sínusová bradykardia u detí variantom normy, ale nevylučuje jej výskyt pri komplexných ochoreniach kardiovaskulárneho systému.

  Kŕčové žily v nohách: príznaky a liečba

  Kŕčové žily v nohách sú nielen kozmetickým problémom, ktorý vyvoláva znepokojenie ľudí o ich príťažlivosti, ale aj o nebezpečnej chorobe, ktorá si vyžaduje primerané zaobchádzanie a súlad s preventívnymi opatreniami.