Ľudia, ktorí mali ischemickú alebo hemoragickú mozgovú príhodu, dokonca aj v miernom stave, pravdepodobne znova prejavia akútnu poruchu mozgovej cirkulácie. Liečba a sekundárna prevencia sú potrebné na zníženie tohto rizika. Mnohí ho však zanedbávajú, nevedia, aké nebezpečné je.

Prípravky na prevenciu mŕtvice

Podľa lekárskych štatistík predstihuje brainstorming:

 • 40% ľudí - 4-5 rokov po primárnej mŕtvici;
 • 20% - na 12 mesiacov;
 • 18% - o 2-3 roky neskôr.

Sekundárna prevencia mŕtvice je v prvom rade komplexnou liekovou terapiou. Keď je predpísaná ischemická mozgová príhoda:

 • lieky, ktoré zlepšujú tok krvi: warfarín, kardiomagnyl (alebo trombón ASS), Curantil, Plavix - na celý život;
 • lieky, ktoré aktivujú metabolizmus v mozgu: Cerebrolysin, Cortexin, Ceraxon, Fezam, Lutsetam - kurzy intravenóznych injekcií, ktoré sa striedajú s užívaním piluliek;
 • prostriedky na stimuláciu krvného obehu v kapilárach: Cerebrolysin, Trental, Vinpocetine, Actovegin;
 • antidepresíva (predpísané psychoterapeutom alebo psychológa).

Sekundárna prevencia chorôb u pacientov s hemoragickou mozgovou príhodou, najmä tých, ktorí prešli chirurgickým zákrokom, sa tiež vykonáva s vymenovaním liekov na zlepšenie metabolických procesov v mozgu. Z liekov, ktoré zabraňujú tvorbe krvných zrazenín, môžete užívať Cardiomagnyl, ale opatrne, pod dohľadom lekára. Okrem toho prevencia zahŕňa:

 • lieky na korekciu krvného tlaku pri hypertenzii: enalapril, metoprolol, liprasid, furosemid a iné;
 • sedatíva: tinktúra valeriána, Corvalol, Persen, Fyto Novo-Sed, Gidazepam;
 • cievne prípravky, ktoré posilňujú kapiláry: Askorutin, Profylactin C, Bilobil, Ginkor Fort;
 • statíny chránia cievne steny.

Tablety na aterosklerózu mozgových ciev

Preventívne opatrenia v prípade choroby sú účinnejšie, ak užívate statíny - lieky na čistenie krvných ciev od "zlého" cholesterolu, a tým zníženie rizika opakujúcej sa mozgovej katastrofy. Priraďte ich okamžite po primárnej ischemickej mŕtvici. Avšak v hemoragickej forme ochorenia sa statíny nie vždy ukazujú a užívanie týchto liekov si vyžaduje osobitné opatrenia.

Prevencia, ak sa tento liek aktivuje pre cievy mozgu, je plánovaná dlho. Lekári sa riadia klasifikáciou statínov podľa generácií:

 • 1.: simvastatín, lovastatín, pravastatín;
 • 2. fluvastatín;
 • 3.: Atorvastatín, Cerivastatin;
 • 4.: Rosuvastatín, pitavastatín.

Účinok najmodernejších liekov - rosuvastatínu a pitavastatínu - je podobný účinku staršieho atorvastatínu. Terapeutické ciele sa im dosahujú v menších dávkach. Rýchlejší "zlý" cholesterol rosuvastatínu. Bezpečnejší - pitavastatín, ale je to dvakrát drahšie. Lacnejšie lieky - atorvastatín, simvastatín. Sekundárna prevencia ochorenia pri použití liekov v tejto skupine súčasne znižuje riziko ťažkých kardiovaskulárnych lézií.

Prípravky na činnosť mozgu

Nemenej dôležitý liek, ktorý sa má užívať, je stimulátorom vyšších funkcií mozgu. Hlavnými liekmi sú Cortexin, Piracetam (Nootropil). Sekundárna prevencia ochorenia zriedka plynie bez Noopept, Phenibut, ktoré obnovujú poškodené bunky, pomáhajú zlepšiť stav psychiky, spánku, pozornosti, pamäti. Pikamilon, Glycín sa považujú za menej účinné.

Ako sa vyhnúť spätnému mŕtvolu

Je veľmi dôležité, aby pacient s takou vážnou diagnózou nezúfal, veril: návrat k nezávislému životnému štýlu je možný. Sekundárna profylaxia je nevyhnutná pre osoby, ktoré utrpeli mozgovú príhodu a pre osoby, ktorým hrozí. Moderná medicína má arzenálu účinných nástrojov. Sekundárna prevencia mŕtvice má dva ciele. Toto je prevencia opakovaných prechodných záchvatov (prechodná akútna porucha cerebrálnej cirkulácie) a liečba súvisiacich ochorení.

Komplex preventívnych opatrení zahŕňa:

 • periodické monitorovanie stavu mozgu pomocou tomografie;
 • zníženie krvného tlaku, predchádzanie hypertenzívnym krízam;
 • udržiavanie glukózy na optimálnej úrovni u diabetikov;
 • korigovanie telesnej hmotnosti, pretože nadváha je vážnym rizikovým faktorom pre mŕtvicu;
 • kontrola prietoku krvi;
 • zníženie množstva "zlého" cholesterolu v tele;
 • prestať fajčiť, nadmerné užívanie alkoholu, silná káva;
 • zotavenie fyzickej aktivity a mentálnej rovnováhy, vylúčenie silného stresu.

Mŕtvica: liečba a prevencia

Zdvihnite video

Až donedávna bola liečba mŕtvice obmedzená na základnú podporu života v priebehu útoku a rehabilitácie. Teraz však liečba môže byť užitočná čo najskôr po nástupe cievnej mozgovej príhody. Je veľmi dôležité, aby ste sa dostali do nemocnice a čo najskôr urobili diagnózu. Dostať liečbu včas, je dôležité pri znižovaní poškodenia mŕtvice.

Prognóza ťahu


Mŕtvica je štvrtou hlavnou príčinou smrti. Úmrtnosť z toho sa však znižuje. Viac ako 75% pacientov prežije jeden rok po prvej mŕtvici a viac ako polovica žije na 5 rokov.

Ľudia, ktorí trpia ischemickou cievnou mozgovou príhodou, sú oveľa pravdepodobnejšie, že prežijú, než pacienti s hemoragickou mozgovou príhodou. Najväčšie nebezpečenstvo ischemickej cievnej mozgovej príhody pochádza z útokov embólie a potom z trombotických lakunárnych ciev.

Hemoragická mŕtvica nielenže zničí mozgové bunky, ale vytvára aj iné komplikácie vrátane zvýšeného tlaku na mozog alebo kŕče v krvných cievach, ktoré môžu byť veľmi nebezpečné. Štúdie však ukazujú, že ľudia, ktorí zaznamenali hemoragickú mozgovú príhodu, majú väčšiu pravdepodobnosť obnovenia funkcií než tí, ktorí prežijú ischemickú mozgovú príhodu.

Liečba ischemickej cievnej mozgovej príhody


Okamžitá liečba ischemickej cievnej mozgovej príhody je zameraná na rozpustenie trombu. Pacientom, ktorí sú liečení v ambulancii s príznakmi akútnej ischemickej cievnej mozgovej príhody, sa zvyčajne podáva aspirín, ktorý pomáha riediť krv. Aspirín môže byť smrteľný pre pacientov trpiacich hemoragickou mozgovou príhodou, takže je najlepšie, aby ste nebrali aspirín doma dovtedy, kým lekár nerozhodne, kedy došlo k mŕtvici.

Ak pacient vstúpi do nemocnice do 3-4 hodín po mŕtvici (ak sa objavia iba príznaky), potom môže byť kandidátom na trombolytickú ("Busterová zrazenina") farmakoterapiu. Trombolytické lieky sa používajú na zničenie existujúcich krvných zrazenín. Štandardné trombolytické lieky sú aktivátory tkanivového plazminogénu (T-PA). Zahŕňajú: Alteplazu (Activazu) a Reteplazu (Retavazu).

Nasledujúce kroky sú rozhodujúce pred injekciou Busterovej zrazeniny: CT vyšetrenie sa vykoná pred trombolytickou liečbou - lekár musí najskôr uistiť, že úder nie je hemoragická mŕtvica. Ak je ischémia a ak je zranenie veľmi rozsiahle, môže to mať vplyv na použitie trombolytik. Trombolytiká sa zvyčajne podávajú do 3-4 hodín po mŕtvici, inak nemajú žiadny účinok. Najlepšie výsledky sa dosiahnu, ak sa trombolytiká podajú pacientom do 90 minút po mŕtvici.

Niektorí pacienti môžu pociťovať výhody liečby trombolytickou liečbou 4,5 hodiny po nástupe symptómov mozgovej príhody. Títo pacienti sú pacienti mladší ako 80 rokov, ktorí majú menej závažné cievne mozgové príhody, ktorí majú v minulosti mozgovú príhodu alebo cukrovku a ktorí neužívajú krvné produkty (tenké antikoagulanciá). Pacienti, ktorí nespĺňajú tieto kritériá, by nemali používať trombolytickú liečbu po 3 hodinách.

Trombolytiká sú nebezpečné pre riziko krvácania, preto nemôžu byť vhodné pre pacientov s existujúcimi rizikovými faktormi krvácania.

Liečba hemoragickej mozgovej príhody


Liečba hemoragickej cievnej mozgovej príhody závisí čiastočne od toho, či je mozgová príhoda spôsobená krvácaním medzi mozgom a lebkou (subarachnoidálne krvácanie) alebo intracerebrálnym krvácaním. Môžu byť použité aj lieky aj operácie.

- Lieky. Rôzne typy liekov sú predpísané v závislosti od príčiny krvácania. Ak je príčinou vysoký krvný tlak, podajú sa antihypertenzíva na zníženie. Ak sú antikoagulanciá ako warfarín (Coumadin) alebo heparín, sú okamžite zrušené a pridajú sa ďalšie lieky na zvýšenie zrážanlivosti krvi. Lieky ako blokátory kalciového kanála Nimodipine (Nimotop) môžu znížiť riziko ischemickej cievnej mozgovej príhody po hemoragickej mozgovej príhode.

- Ordinácie. Chirurgia môže byť vykonaná pre aneuryzmy alebo arteriovenózne malformácie, ktoré spôsobujú krvácanie. Operáciu je možné vykonať pomocou kraniotómie, ktorá zahŕňa vytvorenie dierky v kosti lebky. Menej invazívne, môže sa to vykonať vložením katétra. Katéter prechádza malým rezom v oblasti slabín do tepny a potom v malých krvných cievach mozgu, kde sa nachádza aneuryzma. Ak má aneuryzma ruptúru, môže byť na ňu umiestnená svorka, aby sa zabránilo ďalšiemu úniku krvi do mozgu.

Súvisiace články:

Kontrola a liečba komplikácií mŕtvice


V prvých dňoch po mŕtvici sú pacienti vystavení riziku komplikácií. V tomto prípade je potrebné vykonať nasledujúce kroky:

- Udržiavajte dostatočné množstvo kyslíka. To je veľmi dôležité. V niektorých prípadoch môže byť potrebná ventilácia dýchacích ciest. Pacienti môžu tiež potrebovať dodatočný kyslík, ak je hladina v krvi nízka;

- Spravujte horúčku. Horečka by mala byť od začiatku monitorovaná a intenzívne ošetrovaná liekom a v prípade potreby chladiacou prikrývkou.

- Zabezpečenie prehltnutia. Pacient musí poskytnúť spôsob, ako prehltnúť predtým, ako užíva potraviny, kvapaliny alebo lieky. V opačnom prípade hrozí nebezpečie udusenia;

- Udržiavajte elektrolyty. Udržanie zdravej rovnováhy elektrolytov (pomer sodíka, vápnika a draslíka v telesných tekutinách) je rozhodujúci;

- Monitorujte krvný tlak. Kontrola krvného tlaku je dôležitá, ale ťažká. Krvný tlak často spontánne klesá počas prvých 24 hodín po mŕtvici. Pacienti, ktorých krvný tlak zostáva zvýšený, majú používať antihypertenzívne lieky opatrne;

- Sledujte tlak na mozog. Nemocniční pracovníci majú pozorne sledovať dôkaz zvýšeného tlaku na mozog (edém mozgu), čo je častá komplikácia hemoragickej mozgovej príhody. Môže sa vyskytnúť aj niekoľko dní po ischemickej mŕtvici. Skoré príznaky zvýšeného tlaku mozgu: ospalosť, zmätenosť, letargia, slabosť a bolesť hlavy. Lieky možno podať na zníženie tlaku alebo rizika. Uchopením horného tela nad dnom - napríklad zdvihnutím hlavy lôžka môžete znížiť tlak v mozgu. Toto je štandardná prax pre pacientov s ischemickou mozgovou príhodou, ale znižuje krvný tlak, čo môže byť nebezpečné pre pacientov s masívnou mozgovou príhodou;

- Monitorovanie aktivity srdca. Pacienti majú byť monitorovaní elektrokardiografickým zariadením na kontrolu fibrilácie predsiení a iných problémov srdcového rytmu, najmä tých, ktorí majú vysokú riziko infarktu po mozgovej príhode;

- Kontrolujte hladinu cukru v krvi (glukózu). Zvýšená hladina cukru v krvi (glukóza) sa môže vyskytnúť pri ťažkej mŕtvici a môže to byť vážne obťažovanie. Takíto pacienti môžu vyžadovať inzulínovú terapiu;

- Monitorovanie koagulácie krvi. Pravidelné testy zrážanlivosti krvi sú dôležité, aby sa zabezpečilo, že krv nie je "hrubá";

- Skontrolujte hlbokú žilovú trombózu. Trombóza hlbokých žíl je krvná zrazenina v žilách stehna alebo stehna. Môže to byť závažná komplikácia po komplikácii, pretože existuje riziko zrážania (trombu) a jej pohyb cez žily v mozgu alebo srdci. Hlboká žilová trombóza môže tiež spôsobiť pľúcnu embóliu. V prípade potreby sa môžu podávať antikoagulanciá - napríklad heparín, čo zvyšuje riziko krvácania. Pacienti s mŕtvicou sú tiež vystavení riziku pľúcnej embólie;

- Prevencia infekcií. Pacienti trpiaci mŕtvicou majú zvýšené riziko zápalu pľúc, infekcií močových ciest a iných bežných infekcií.

Komplikácie mŕtvice a postihnutia


Mnohí pacienti majú telesnú slabosť, častú bolesť a spasticitu (stuhnutosť svalov alebo kŕče). V závislosti od závažnosti príznakov, tieto poruchy môžu mať vplyv na schopnosť chodiť, vstať zo stoličky, používať počítač, riadiť auto, a mnoho ďalších každodenných činností.

- Faktory, ktoré ovplyvňujú kvalitu života pozostalých. Mnoho ľudí, ktorí utrpeli cievnu mozgovú príhodu, môže po mŕtvici získať funkčnú nezávislosť. 25% zostáva - s miernym postihnutím a 40% - trpí miernym až ťažkým postihnutím.

- Faktory ovplyvňujúce relapsy. Riziko recidivujúcej cievnej mozgovej príhody je najväčšie počas prvých týždňov a mesiacov po predchádzajúcej mŕtvici. Avšak u približne 25% ľudí bude prvý útok pokračovať a ďalšie 5krát môže nastať. Rizikové faktory pre relapsu zahŕňajú: starnutie; blokované tepny (anamnéza ochorenia koronárnych artérií, ochorenie krčnej tepny, periférne artérie, ischemická mozgová príhoda alebo TIA); hemoragická mŕtvica alebo embólia; diabetes; alkoholizmus; ochorenie srdcových chlopní fibrilácia predsiení.

Prevencia zdvihu


Pacienti, ktorí mali prvú mozgovú príhodu alebo TIA, majú vysoké riziko recidívy mozgovej príhody. Na zníženie tohto rizika sú nevyhnutné sekundárne preventívne opatrenia.

Zmena životného štýlu

- Prestaňte fajčiť. Fajčenie je hlavným rizikovým faktorom mŕtvice. Pacienti by tiež mali zabrániť vystaveniu sekundárnemu tabakovému dymu.

- Jedzte zdravé potraviny. Pacienti by mali dodržiavať diétu bohatú na ovocie a zeleninu, vysoký obsah draslíka a nízky obsah nasýtených tukov. Každý by mal obmedziť príjem sodíka (soli) na menej ako 1500 mg / deň. To je dôležité najmä pre ľudí nad 50 rokov a všetkých s vysokým krvným tlakom.

- Cvičenie. Cvičenie pomáha znižovať riziko vzniku aterosklerózy, čo môže pomôcť znížiť riziko mŕtvice. Lekári odporúčajú najmenej 30 minút cvičenia počas všetkých dní v týždni.

- Udržujte zdravú váhu. Obézni pacienti by sa mali snažiť schudnúť zdravým stravovaním a pravidelným cvičením.

- Zastavte konzumáciu alkoholu. Pitie alkoholu zvyšuje riziko ischémie a hemoragických mŕtvice.

- Kontrola diabetu. Ľudia s cukrovkou by sa mali zamerať na hladinu glukózy v krvi nalačno menej ako 110 mg / dl a hemoglobín A1C približne 7%. Krvný tlak pre ľudí s cukrovkou by mal byť 130/80 mmHg. Art. alebo menej.

- Kontrola krvného tlaku. Znižovanie krvného tlaku je dôležité pri prevencii mŕtvice. V opačnom prípade by sa u zdravých pacientov s vysokým krvným tlakom malo usilovať o krvný tlak pod 140/90 mm Hg. Art. Pacienti s diabetom, chronickým ochorením obličiek, aterosklerózou alebo majú mať tendenciu mať krvný tlak pod 130/80 mmHg. (tieto odporúčania sú však v súčasnosti nadhodnotené). farmakoterapie sa odporúča pre ľudí s vysokým krvným tlakom, ktorí nemôžu kontrolovať ich krvný tlak prostredníctvom stravy a inými zmenami životného štýlu. Na kontrolu krvného tlaku sa používa veľa rôznych typov liekov.

- Nižší cholesterol. Pacienti, ktorí majú ischemickú mozgovú príhodu alebo TIA, majú užívať statíny na zníženie hladiny cholesterolu. Väčšina pacientov by sa mala snažiť znížiť ich LDL ("zlý" cholesterol) na menej ako 100 mg / dl. Pacienti s viacerými rizikovými faktormi by sa mali snažiť o hladiny LDL nižšie ako 70 mg / dl.

Súvisiace články:

Lieky na prevenciu protititlopatej cievnej mozgovej príhody


Lekár môže navrhnúť aspirín alebo iné protidoštičkové liečivo, ako je klopidogrel (Plavix), ktoré pomáhajú predchádzať zrazeninám v tepnách alebo v srdci. Tieto lieky sa nazývajú antiagregačnými činidlami, ktoré spôsobujú, že krvné doštičky sú menej lepivé, a preto znižujú pravdepodobnosť tvorby krvných zrazenín. Ale nikdy by ste nemali užívať aspirín bez predchádzajúcej konzultácie so svojím lekárom.

- Primárna profylaxia (aby sa zabránilo prvému zdvihu). Predtým, ako sa predtým náhle uvalili infarkt myokardu alebo TIA, sú protidestičkové lieky. Pred rozhodnutím, či má alebo nemá brať aspirín, aby sa zabránilo mŕtvice spôsobené upchatiu ciev (mozgová mŕtvica), lekár by mal posúdiť, či pacient je zvýšené riziko záchvatov spôsobenú krvácaním do mozgu (hemoragickej cievnej mozgovej príhody), rovnako ako krvácanie v iných častiach tela. U mužov a žien všetkých vekových skupín, ktoré majú nízke riziko mozgovej príhody, neexistuje žiadny dôkaz, že samotný aspirín pomôže predchádzať útoku.

- Ženy vo veku 55-79 rokov by mali zvážiť užívanie nízkych dávok aspirínu (81 mg denne), ak majú riziko vzniku mozgovej príhody alebo infarktu. Rizikové faktory: kardiovaskulárne choroby, vysoký krvný tlak, cukrovka, fajčenie, fibrilácia predsiení, hypertrofia ľavej komory.

- Ženy mladšie ako 55 rokov by nemali užívať aspirín na primárnu prevenciu mozgovej príhody.

- Muži vo veku 45-79 rokov by mali zvážiť užívanie Aspirinu, ak majú zvýšené riziko srdcového infarktu. Aspirín sa neodporúča pre mužov len na prevenciu mŕtvice. Niektoré rizikové faktory koronárnych ochorení srdca a srdcového infarktu: kardiovaskulárne ochorenia, vysoký krvný tlak, cukrovka, fajčenie, fibrilácia predsiení, hypertrofia ľavej komory.

- Muži mladší ako 45 rokov by nemali užívať aspirín na primárnu prevenciu mŕtvice.
U žien a mužov vo veku 80 rokov a starších nie je jasné, či prínosy Aspirinu na prevenciu mozgovej príhody prevažujú nad rizikami krvácania v gastrointestinálnom trakte alebo mozgu.

Každodenné užívanie aspirínu môže spôsobiť vredy a gastrointestinálne krvácanie. Musíte sa porozprávať so svojím lekárom o týchto rizikách.


- Sekundárna profylaxia (aby sa zabránilo druhému zdvihu po prvom). Po ischemickej mŕtvici alebo TIA sa odporúča dvakrát denne aspirín, aby sa zabránilo opakovanej mozgovej príhode. Klopidogrel sa môže použiť namiesto aspirínu u pacientov, ktorí majú zúžené koronárne cievy alebo majú stent. Kombinácia aspirínu a klopidogrelu už nemá výhody a zvyšuje riziko krvácania.

Antikoagulačné lieky na prevenciu mŕtvice


Antikoagulanciá sú lieky, ktoré sa nazývajú tiež protizrážanlivosť krvi alebo zriedenie krvi. Používajú sa na prevenciu tvorby krvných zrazenín a mŕtvice. U väčšiny pacientov s fibriláciou predsiení, miernym až vysokým rizikom mŕtvice sa považujú za najlepšie prostriedky na prevenciu mŕtvice.

Warfarín (Coumadin) je hlavnou antikoagulanciou používanou na prevenciu mŕtvice u vysokorizikových pacientov s fibriláciou predsiení. Tak ako všetky antikoagulanciá, warfarín zvyšuje riziko krvácania, ale pre väčšinu pacientov jeho prínosy značne prevyšujú riziká. Riziko krvácania je vysoké, ak sa warfarín podáva po prvýkrát, s vyššími dávkami as dlhým časom užívania. Pacienti s rizikom krvácania sú zvyčajne starší, so žalúdočnými problémami a hypertenziou. Je dôležité, aby pacienti, ktorí užívajú warfarín, by mal pravidelne kontrolovať krvný obraz, aby sa ubezpečil, že sa nestala "príliš tenký", pretože "príliš tenký" krv zvyšuje riziko krvácania, zatiaľ čo krv je "príliš tučný" zvyšuje riziko krvné zrazeniny a mŕtvica.

Ľudia s fibriláciou predsiení, ktorí sa zvyčajne považujú za kandidátov na warfarín, často majú jednu alebo viac z nasledujúcich charakteristík:

- Predchádzajúca pľúcna trombóza, mŕtvica alebo prechodné ischemické ataky;
- Krvná zrazenina v jednej z komôr srdca;
- Valvulárna srdcová choroba;
- Vysoký krvný tlak;
- Cukrovka staršia ako 65 rokov;
- Rozšírenie ľavej predsiene (jedna z komôr srdca);
- Ischemická choroba srdca;
- Srdcové zlyhanie
- Vek: 75 rokov a starší.

Pacienti užívajúci Dabigatran, na rozdiel od tých, ktorí užívajú warfarín, nemusia pravidelne sledovať zrážanie krvi. Dabigatran sa však musí užívať dvakrát denne (warfarín sa užíva jedenkrát denne). Môže spôsobiť väčšie riziko niektorých typov vedľajších účinkov ako warfarín, z poruchy trávenia až po infarkt myokardu. Lekári v súčasnosti odporúčajú, aby pacienti, ktorí majú dobrý pocit z používania warfarínu, neprešli na Dabigatran. Dabigatran môže zvýšiť riziko krvácania, ale v súčasnosti prínosy prevážia riziká.

Chirurgia na prevenciu mŕtvice


- Karotidová endarterektómia. Endarterektómia je chirurgický zákrok na odstránenie sedimentov na karotidovej tepne. Zloženie plaku môže spomaliť a dokonca zastaviť tok krvi cez neho. S vekom sa tvoria aterosklerotické plaky na vnútornej stene tepien. Tieto plaky sú zložené z cholesterolu, vápnika a vláknitého tkaniva.

Chirurgická liečba sa odporúča na prevenciu ischemickej cievnej mozgovej príhody u niektorých pacientov, u ktorých sa prejavujú príznaky stenózy a zúžení karotickej artérie o 70% alebo viac. U ľudí, ktorých karotidové tepny sú zúžené o 50% alebo menej, namiesto operácie sa spravidla odporúčajú protidoštičkové lieky.

U pacientov so stredne závažnou stenózou (50-69%) sa rozhoduje o vykonaní operácie individuálne. Výsledkom operácie je obnovenie zhoršeného prietoku krvi v krčnej tepne.

V dôsledku tohto postupu existuje riziko srdcového infarktu alebo mozgovej príhody. Ktokoľvek, kto to prechádza, musí byť istý, že ich chirurg má veľa skúseností s vykonávaním tohto postupu a že lekárske centrum má menej ako 6% komplikácií. Karotidová endarterektómia sa vo všeobecnosti neodporúča pacientom s akútnou mozgovou príhodou.


- Karotidová angioplastika a stentovanie. Angioplastika a stenty pre niektorých pacientov sa môžu použiť ako alternatíva k karotidovej endarterektómii. Tieto metódy sa používajú hlavne ako alternatívny postup pre pacientov, ktorí nemôžu podstúpiť endarterektómiu, najmä u pacientov s ťažkou stenózou (viac ako 70% arteriálnej blokády) a vysokým chirurgickým rizikom. Niektoré nedávne štúdie ukázali, že extrakraniálne stentovanie (stent - vyrobený vo forme valcovej kostry) je elastická kovová alebo plastová štruktúra, ktorá zapadá do lumen dutých orgánov a rozširuje oblasť zúženú patologickým procesom, stent zabezpečuje priepustnosť fyziologických tekutín vrátane krvi a rozširuje lumen dutý orgán - napríklad tepny) karotických artérií môžu fungovať rovnako ako karotidová endarterektómia s vysokou mierou rizika pre pacientov posteľ 70 rokov. Iné štúdie však ukázali, že stenting zvyšuje riziko nežiaducich účinkov.

Karotidové stentovanie zahŕňa: umiestňovanie stentu do krku ako liečbu extrakraniálnej (mimo lebky) karotickej stenózy. Iný typ - perkutánna angioplastika a stentovanie (SPT) sa skúmal ako liečba na prevenciu mŕtvice u pacientov s intrakraniálnou artériovou stenózou. Postup PTAS je podobný postupu CAS, ale zahŕňa umiestnenie stentu na podporu a otvorenie blokovaných tepien v mozgu, a nie v krčnej stenách.

Prevencia zdvihu: ako sa vyhnúť a čo znamená

Včasná prevencia mŕtvice môže zabrániť rozvoju tejto patológie v 80% prípadov. Budeme hovoriť stručne o príčinách tejto choroby, ktorej sa musíme vyhnúť.

Účinná prevencia mozgovej mŕtvice nie je možná bez vedomia príčin tejto choroby.

V závislosti od príčin jej výskytu je rozdelená na 2 hlavné typy: ischemická mozgová príhoda alebo mozgový infarkt a hemoragická mŕtvica alebo krvácanie z mozgu.

Mozgový infarkt sa vyskytuje pri zastavení prietoku krvi cez tepny, ktoré sa živia určitou oblasťou mozgu. Môže sa to vyskytnúť z nasledujúcich dôvodov:

 • rast aterosklerotických plakov;
 • oddelený trombus, ktorý vstupuje do krvných ciev mozgu zo srdcových chlopní v okamihu náhlej arytmie;
 • pokles krvného tlaku alebo zníženie množstva krvi čerpaného srdcom;
 • zvýšiť viskozitu krvi s tvorbou jeho zrazenín v cievach mozgu.

Hlavnou príčinou krvácania v mozgu je prudký skok v krvnom tlaku. Nedokážu to vydržať, nádoby praskli. V zriedkavých prípadoch, pri stále vysokých hodnotách krvného tlaku, dochádza k postupnému "stláčaniu" krvi cez cievnu stenu do mozgového tkaniva. Keď sa akumuluje dostatočné množstvo krvi, vzniknú neurologické príznaky.

Takto uvažované dôvody pomáhajú pochopiť, ako zabrániť mŕtvici a zabrániť vzniku neurologických komplikácií.

Pre koho je dôležitá prevencia mŕtvice

Lekári vypracovali zoznam podmienok (rizikových skupín), v ktorých je prevencia povinná:

 • ženy nad 50 rokov, muži nad 45 rokov;
 • hypertenzia (vysoký krvný tlak);
 • zlyhanie srdca;
 • srdcové ochorenie s arytmiami;
 • vysoký krvný tlak (hypertenzia);
 • ochorenia spojené s tvorbou krvných zrazenín;
 • diabetes mellitus;
 • fajčiarov so skúsenosťami.

Zvláštne miesto medzi týmito podmienkami je prevencia mŕtvice v starobe. U ľudí vo veku nad 50 rokov dochádza k normálnym zmenám v krvných cievach súvisiacich s vekom - k zníženiu elasticity cievnej steny, ktorá nemusí vydržať prudký nárast tlaku, napríklad v dôsledku stresu alebo silných emócií.

Opatrenia na prevenciu mŕtvice

Keďže príčiny vývoja porúch obehu v mozgu sa úplne zhodujú s príčinami akútnych porúch srdcového svalu v obehu, prevencia mŕtvice a infarktu myokardu sa môže uskutočniť podľa jedinej schémy.

Pre pohodlie pacientov bol zostavený "Kontrolný zoznam prevencie mŕtvice". Obsahuje 7 položiek.

Bod 1. Krvný tlak - pod kontrolou

V 99% prípadov je hypertenzia zodpovedná za vývoj krvácania do mozgu. Preto je potrebné udržať hladiny krvného tlaku pod kontrolou. Jeho normálne hodnoty sú: systolický ("horný") - nie vyšší ako 140 mm Hg. Art., Diastolický ("nižší") - nie vyšší ako 90 mm Hg. Art.

Ako sa vyhnúť mŕtvici u pacientov s hypertenziou? K tomu musíte mať osobné zariadenie na meranie krvného tlaku. Starší pacienti by si mali vybrať automatické alebo poloautomatické modely, pretože pri používaní nevyžadujú špeciálne zručnosti. Výsledky musia byť zaznamenané v denníku: ráno po prebudení, popoludní, večer pred spaním, s uvedením dátumu a získaných hodnôt.

Ak po prvýkrát zistíte, že máte vysoký krvný tlak, okamžite sa poraďte s lekárom. Ak už bola diagnostikovaná hypertenzia, kontrola tlaku pomôže posúdiť účinnosť predpísaných liekov a v prípade potreby zmeniť liečebný režim.

Bod 2. Boj proti srdcovej arytmii

Krvné zrazeniny, ktoré sa tvoria v dutine srdca a na jeho ventiloch pri určitých ochoreniach, môžu ísť von do celkového krvného obehu a zablokovať lumen mozgových ciev. Toto riziko sa zvyšuje, ak sa vyskytne abnormálny srdcový rytmus - arytmia. Pacienti s rizikom by mali podstúpiť povinné EKG (elektrokardiografia) raz za šesť mesiacov. Ak sú zistené poruchy srdcového rytmu, užívajte predpísané antiarytmické lieky na prevenciu mŕtvice.

Bod 3. Zlé návyky - zastavte!

U fajčiarov sa dvakrát častejšie vyskytuje mŕtvica v porovnaní s ľuďmi bez zlých návykov. Je to preto, že nikotín zužuje mozgové tepny a znižuje elasticitu cievnej steny. Pri nepriaznivých podmienkach plavidlá nemusia vydržať prudký nárast krvného tlaku a výbuch.

Ukázalo sa, že ak prestanete fajčiť, potom po 5 rokoch pravdepodobnosť výskytu mozgovej príhody klesne na priemernú úroveň u pacientov tohto veku.

Bod 4. Cholesterol - č

Prevencia ischemickej cievnej mozgovej príhody má zabrániť tvorbe aterosklerotických plakov. Všetci pacienti, ktorí sú ohrození, majú byť testovaní na lipidy najmenej raz za šesť mesiacov.

Musíte začať znižovať hladinu cholesterolu zmenou stravovacích návykov a cvičenia.

V ponuke pre tých, ktorí chcú zabrániť vývoju cievnej mozgovej príhody, by mali byť: pary, varené a dusené mäsové výrobky, zelenina, nízkotučné mliečne výrobky, chudé mäso, ryby, olivový olej.

Cvičenie by sa malo zvoliť vzhľadom na vek a dostupné choroby. Hlavná vec, že ​​fyzická aktivita bola denne. Vhodný pre väčšinu pacientov je chodiť pokojným krokom 30-60 minút denne.

V prípade nedostatku metód, ktoré nie sú liekom, lekár má predpísať lieky proti lipidom (proti cholesterolu) na prevenciu mozgovej príhody.

Bod 5. Pozor, diabetes!

Zmeny v cievnej stene u diabetes mellitus sú dôležitým faktorom pri zvyšovaní rizika porúch obehu v mozgu. Preto je dôležité pravidelne kontrolovať hladinu glukózy v krvi: raz za šesť mesiacov, ak nie sú žiadne sťažnosti a prísne podľa schémy navrhovanej lekárom, ak už bola diagnóza urobená.

Bod 6. Prevencia vzniku krvných zrazenín

Prípravky na prevenciu mozgovej príhody a srdcového záchvatu, ktoré ovplyvňujú schopnosť krvných zrazenín, môžu zabrániť vzniku mikrotrombu. Sú životne dôležité pre pacientov, ktorí prešli rôznymi typmi operácií s ochoreniami žíl (kŕčové žily).

Bod 7. Nenechajte si ujsť čas

Mozgový infarkt sa na rozdiel od krvácania zriedka vyvíja zrazu. Najčastejšie sa môžu identifikovať prekurzory mŕtvice, včas rozpoznať, že je možné zabrániť vzniku vážnych neurologických porúch.

Mali by ste ihneď zavolať sanitku, ak sa vyskytnú nasledovné príznaky:

 • náhla slabosť, závraty;
 • necitlivosť v ramenách, nohách alebo na akejkoľvek strane tváre;
 • ťažkosti s rečou;
 • náhle zhoršenie zraku;
 • akútne vyvinuté bolesti hlavy.

Pre pohodlie pacienta a pripomienky k hlavným smerom prevencie porúch cerebrálnej cirkulácie môžete vytlačiť a zavesiť obrázky "predchádzania mŕtvici" na významných miestach.

Sila prírody pre vaskulárne zdravie

Prevencia mŕtvice s ľudskými prostriedkami sa môže vykonávať výhradne ako doplnok liekov predpísaných lekárom na tento účel.

Tradičná medicína môže zabrániť rozvoju cievnej mozgovej príhody, hlavne posilnením cievnej steny a očistením tela nadmerného cholesterolu.

Tinktúra Sophora japončina

Ak chcete dostať cievy silu a obnoviť pružnosť pomôže Sophora japončine. Vezmite si sušené puky a nalejte 70% roztok lekárskeho liehu v množstve 1 lyžička surovín na 5 lyžičiek tekutiny. Trvajte 2-3 dni, neumožňujte skladovanie na svetle. Vezmite 20 kapek po každom jedle (3-4 krát denne).

Citrón a medová pasta

Tento recept pomôže znížiť cholesterol a vyčistiť nádoby. 1 citrón, 1 oranžovo dôkladne umyte kefou a rolujte v mlynčeku na mäso spolu s kôrou. Nadbytočný odtok šťavy. Hmota by mala byť silná. Vo výslednej suspenzii vložte 1 lyžicu prírodného hustého medu a premiešajte. Účinok môže byť dosiahnutý tým, že sa 1 lyžička. pasta po každom jedle.

Colza obyčajná

Koreňová bylina pomôže posilniť krvné cievy a zabrániť tomu, aby sa na nich usadil cholesterol. Sušené suroviny trvajú 1 hodinu na vriacej vode v sklenenej nádobe. Na infúziu sa užíva 1 diel bylinky a 20 dielov vody. Píšte pol pohára 4 krát denne.

Aby sa ochránilo zdravie a radosť z pohybu do staroby, je potrebné pamätať na to, že prevencia a liečba mozgovej príhody bude účinná len vtedy, ak budú vykonávané spoločne lekárom a pacientom.

Prevencia zdvihu

Zdvih - patologický stav mozgu, ktorý sa vyvíja v dôsledku náhleho prerušenia dodávky krvi do nervových buniek a ich smrti s príchodom mozgových a / alebo fokálnymi neurologickými príznakmi, ktoré trvá dlhšie ako jeden deň, alebo spôsobuje smrť pacienta v kratšom čase. V budúcnosti táto choroba spôsobuje pretrvávajúce porušenia vo forme parezy, paralýzy, poruchy reči a vestibulárnych porúch, ktoré sú príčinou zdravotného postihnutia a poškodenia sociálnej adaptácie pacientov po mŕtviciach. V súčasnosti má prednosť prevencia vývoja tejto patológie primárnu a sekundárnu prevenciu mozgovej príhody.

Rizikové faktory pre mŕtvicu

Všetky oblasti preventívnej práce na zabránenie vzniku mozgovej príhody majú kontrolovať rizikové faktory a ich korekciu.

Všetky rizikové faktory sú rozdelené do niekoľkých kategórií - predispozície, behaviorálne a "metabolické".

Predisponujúce faktory zahŕňajú aspekty, ktoré nie sú predmetom korekcie:

 1. vek (frekvencia úderov sa zvyšuje po 50 rokoch a rastie každý rok);
 2. pohlavie (muži po 40 rokoch majú vyššie riziko výskytu mŕtvice ako ženy);
 3. rodinná anamnéza a dedičná predispozícia.

Faktory správania, ktoré prispievajú k vývoju úderov, sú:

 • fajčenie (zdvojnásobuje riziko mŕtvice);
 • psychologické faktory (stres, depresia, únava);
 • užívanie alkoholu, liekov a liekov (perorálne kontraceptíva);
 • nadváhou a obezitou;
 • aterogénna strava;
 • fyzická aktivita (hypodynamia zvyšuje riziko ischemických mŕtvice).

"Metabolickými" rizikovými faktormi sú hypertenzia, dyslipidémia, metabolický syndróm, endokrinopatia (diabetes mellitus), koagulopatia.

Individuálna lieková korekcia "metabolických" faktorov a eliminácia aspektov správania je základom prevencie ischemických a hemoragických mozgových príhod.

Hlavné pokyny na prevenciu mŕtvice

Hlavné etiologické príčiny akútne cerebrovaskulárne aterosklerózy považovaný mozgových cievnych ochorení a hypertenzie u ischemickej mŕtvice, hypertenzie a malígne medzi patológiu mozgových ciev (aneuryzma, arteriovenóznou malformácií, a diabetickej angiopatie iných vazopaty) pri zdvihu typu hemoragickú.

V tejto súvislosti sú hlavnými oblasťami primárnej a sekundárnej prevencie mŕtvice:

 • aktívna detekcia a adekvátna liečba pacientov s primárnou arteriálnou hypertenziou alebo hypertenziou;
 • Varovanie ischemickú cievnu mozgovú príhodu (mozgový infarkt) pacienti s ochorením srdca a ciev (arytmia, srdcové ochorenia, infarkt myokardu a endokarditídu) a včasné liečenie týchto chorôb;
 • prevencia opakujúcich sa akútnych porúch mozgovej cirkulácie u pacientov s prechodnými ischemickými záchvatmi alebo "malými" mŕtvicami vrátane operatívnych liečebných metód;
 • liečebná terapia porúch metabolizmu lipidov u jedincov s aterosklerotickými léziami mozgových ciev, karotidových artérií a u pacientov s ochorením koronárnych artérií.

Nový nástroj na rehabilitáciu a prevenciu mŕtvice, ktorý má prekvapivo vysokú účinnosť - zbierka kláštora. Kolekcia kláštora naozaj pomáha riešiť následky mŕtvice. Okrem toho má čaj normálny krvný tlak.

Primárna prevencia akútnych cerebrovaskulárnych porúch

Existujú dva hlavné typy tahov:

 1. ischemickej (spojené s arteriálnej obštrukcie alebo kŕče mozgových ciev a spôsobuje zlé prekrvenie oblasti mozgu a nekrózy smrti nervových buniek v ohnisku a rozvoja mozgového infarktu);
 2. krvácanie (krvácanie spojené s prasknutie mozgovej cievy (tepny alebo žily) s prietokom krvi v mozgovej látku alebo pod plášťom, stláčať obklopujúce nervového tkaniva, čo spôsobuje smrť neurónov a podporovať rozvoj a progresiu opuchu mozgu).

Primárna prevencia cievnej mozgovej príhody - komplexné opatrenia zamerané na prevenciu vzniku akútnych porúch prekrvenia mozgu - hemoragická mŕtvica alebo infarktu mozgu (mozgová mŕtvica) - udržanie zdravého životného štýlu, vyváženú stravu, udržiavať primeranú telesnú hmotnosť, abstinenciu od fajčenia a primeranej lekárskej liečbe srdcových a cievnych chorôb, cukrovka a iné choroby.

Korekcia liekov na prevenciu mozgového infarktu

Ischemická mŕtvica je oveľa bežnejšia - od 75 do 80% všetkých prípadov akútnych porúch cerebrálnej cirkulácie. Výskyt mozgového infarktu dôjde, zvyčajne na pozadí aterosklerotických zmien v mozgových cievnych stien, v kombinácii s vysokým krvným tlakom, lézie srdcových chlopní (vrodené alebo získané chyby) a / alebo poruchy srdcového rytmu (fibrilácia predsiení).

Prevencia mŕtvice zahŕňa včasnú liečbu užívaním liekov:

 • terapia znižujúca hladiny lipidov (použitie statínov);
 • antihypertenzívna liečba;

Môžete sa zotaviť z mŕtvice doma. Nezabudnite piť raz denne.

Použitie hypolipidemických liekov

Ateroskleróza sa vyskytuje v dôsledku zníženého metabolizmu lipidov a rozvoja hypercholesterinémie. Cholesterol sa ukladá na vnútornú výstelku krvných ciev a vytvára aterosklerotické plaky, ktoré bránia prietoku krvi cez cievy - srdce, mozog a iné orgány. Jamková je s rozpätím plaku vedie k vyhladeniu mozgovej tepny - podvýživy a respiračných nervových buniek, čo vedie k odumretiu neurónov za vzniku mozgového infarktu.

Dlhodobé zvýšenie hladiny cholesterolu v krvi o 10% vedie k zvýšeniu rizika mozgového infarktu o 25-30%.

Statínom (pravastatín, niacín, simvastatín) - lieky, ktoré znižujú hladinu lipidov v plazme a zvýšenej tvorbe a ukladaniu cholesterolu vo forme cholesterolu plakov a znížiť riziko ischemickej mŕtvice a infarktu myokardu.

Antihypertenzná terapia

Zvýšený krvný tlak je hlavným a dobre liečiteľným rizikovým faktorom pre vývoj hemoragických a ischemických mozgových príhod.

Častou komplikáciou hypertenzná choroba alebo primárnej hypertenzie recidivujúce mozgové hypertenzná kríza s prudkým nárastom krvného tlaku, sprevádzané stratou cievne steny svalových buniek, čo vedie k tvorbe viac vydutín s vývojom krvácanie do mozgu. Alebo opuchu steny mozgových artérií a arteriol, ich zúženie alebo uzatvorenie medzier s vývojom malých hlbokých infarktov mozgu.

Prevencia mozgovej mŕtvice je kontrola krvného tlaku, nasledované priradenie antihypertenzív - ACE inhibítory, blokátory kalciových kanálov, diuretiká alebo receptora angiotenzín II s individuálnou výber lieku v každom jednotlivom prípade. Antihypertenzívne lieky sa dlhodobo užívajú na stabilizáciu optimálnej hladiny krvného tlaku s povinnou korekciou liečby ošetrujúcim lekárom (kardiológom alebo terapeutom).

Vlastnosti primárnej prevencie ischemickej cievnej mozgovej príhody u žien

K dnešnému dňu, ischemickej mŕtvice vo veku 18 až 40 rokov medzi často vyvinú u žien, v dôsledku dlhodobého užívania antikoncepčných tabletiek, patologickom priebehu tehotenstva a dishormonal poruchy (v dôsledku zvýšených hladín estrogénu, čo vedie k zvýšeniu krvného zrážania a vzniku krvných zrazenín), Tiež sa objaví na často zdĺhavé záchvatom migrény, ktoré sú opatrené predĺženou mozgových cievnych kŕčov v kombinácii s fajčením, čo spôsobuje dlhé cievnych kŕčov a toxicitu organizmu, prispieva k progresii degeneratívnych procesov v mozgových ciev.

Základom prevencie vzniku akútnej ischemickej cerebrovaskulárnej príhody u žien je:

 • prestať fajčiť a iné zlé návyky;
 • kontrola krvného tlaku a antihypertenzívne lieky;
 • racionálna výživa a udržiavanie zdravého životného štýlu s fyzickou aktivitou;
 • primeraný príjem perorálnych kontraceptív s kontrolou hladiny hormónov a konzultácia s gynekológom-endokrinológom;
 • liečba hormonálnych porúch a chorôb, ktoré vyvolávajú jej zmenu (mastopatia, endometrióza, polycystické vaječníky).

Sekundárna prevencia ischemických a hemoragických mŕtv

Sekundárna prevencia mŕtvice je komplexný program, ktorý zabraňuje vzniku recidivujúcej mozgovej príhody, ktorá zahŕňa metódy, ktoré nie sú liečivami a liekmi.

Medzi iné metódy patria:

 • zastavenie fajčenia a iných zlých návykov (alkohol, drogová závislosť);
 • diéta hypocholesterolov;
 • postupné zvyšovanie fyzickej aktivity (cvičenie, masáže, chôdza);
 • úbytok hmotnosti.

Terapeutické opatrenia na prevenciu spätného mŕtvice:

 • antitrombotické lieky (protidoštičkové a nepriame antikoagulanciá);
 • liečba antihypertenzívami;
 • prevencia mozgovej príhody s ľudskými prostriedkami;
 • chirurgická liečba (karotidová endatektómia).

Moderná antitrombotická liečba

Použitie antitrombotických liekov dnes je dôležitou súčasťou prevencie recidivujúcich mŕtvice. Na tento účel sa používajú hlavne kyselina acetylsalicylová (aspirín), tiklopidín, klopidogrel a dipyridamol.

Preventívna antitrombotická liečba, ktorá sa má vykonávať dlhodobo a nepretržite (niekoľko rokov) pod kontrolou vyšetrenia agregácie doštičiek pred podaním a niekoľko dní po začiatku liečby antiagregátom. Zvýšenie aktivity agregácie krvných doštičiek u pacientov s rizikom ischemickej mozgovej príhody a účinná lekárska korekcia tejto patológie je jedným z kritérií pre potrebu predpisovať antiagregačnú látku.

Charakteristiky vymenovania antitrombotických liekov

Nový nástroj na rehabilitáciu a prevenciu mŕtvice, ktorý má prekvapivo vysokú účinnosť - zbierka kláštora. Kolekcia kláštora naozaj pomáha riešiť následky mŕtvice. Okrem toho má čaj normálny krvný tlak.

Pri používaní týchto liekov je dôležité vziať do úvahy kontraindikácie a nežiaduce reakcie - aspirínová astma, vysoké riziko vzniku krvácaní u starších a senilných pacientov, dysfunkcia pečene, erozívne lézie žalúdka a čriev. V tomto prípade sú predpísané mäkké perorálne prípravky - sulodeoxidové heparinoidy a lomoparán, ktoré sú relatívne bezpečné na použitie pod kontrolou času aktivovaného tromboplastínu pred a po podaní.

Prevencia mŕtvice u vysokorizikových skupín

Prevencia mŕtvice sa vykonáva spoločne terapeutmi a neurológmi. Na prevenciu ischemických a hemoragických mozgových príhod, ako aj infarktu myokardu sa používajú protidoštičkové látky a nepriame antikoagulanciá, lieky na zníženie lipidov a antihypertenzíva. Úspech chirurgických zákrokov na hlavných cievach mozgu vo väčšine prípadov závisí od stavu kardiovaskulárneho systému pacienta a pri operácii bypassu koronárnej artérie je potrebné komplexné posúdenie cerebrovaskulárnej rezervy a stavu cievneho systému mozgu ako celku.

Dosiahnutie významného zníženia výskytu mŕtvice len identifikáciou a liečbou vysokorizikových skupín je ťažké a takmer nemožné. Je potrebné vytvoriť cielené programy na podporu zdravého životného štýlu, správnej výživy a zlepšenie ekologickej situácie. Iba kombinácia primárnej prevencie vo vysokorizikových skupinách a všeobecná národná stratégia prevencie cerebrovaskulárnych ochorení zníži výskyt a mortalitu z mŕtvice.

Máte riziko, ak:

 • prežívajúce náhle bolesti hlavy, blikajúce muchy a závraty;
 • tlakové "skoky";
 • rýchlo sa cítite slabé a unavené;
 • naštvaný malými drobnosťami?

To všetko sú predzvesťou mŕtvice! E. Malysheva: "V čase zaznamenané príznaky, rovnako ako prevencia v 80%, pomáha predchádzať mŕtvici a vyhnúť sa strašným následkom! Ak chcete chrániť seba a svojich blízkych, musíte si vziať penny nástroj. »PREČÍTAJTE VIAC. >>>

Ako zabrániť úderu: 12 tipov

Ako zabrániť mŕtvici

Z tohto článku sa dozviete:

Čo je mŕtvica a ako sa choroba prejavuje

Čo je predzvesťou cievnej mozgovej príhody a je možné jej zabrániť

Aké lieky a lieky majú užívať ľudia, ktorí sú náchylní na mŕtvicu

Ako zabrániť inému úderu

Ako zabrániť mŕtvici? Je možné vyhnúť sa tejto zákernej chorobe, ktorá každoročne zabije viac ako 6,5 milióna ľudí? Odpoveď je áno! A to je oveľa jednoduchšie, ako rehabilitovať človeka s mozgovou príhodou, ktorá sa už stala.

Čo je to mŕtvica

Mŕtvica je náhla dysfunkcia krvného obehu v mozgu. Existujú dva hlavné typy mŕtvice: ischemická a hemoragická. Pri ischemickej mozgovej príhode je mozgová cirkulácia zhoršená v dôsledku spazmu a (alebo) cievnej oklúzie. Pri hemoragickej mŕtvici dochádza k pretrhnutiu krvných ciev až k vylúčeniu krvi v mozgu.

Napriek tomu, že sú trikrát viac prípadov ischemickej cievnej mozgovej príhody, miera úmrtnosti v dôsledku tohto typu mŕtvice je podstatne nižšia ako v dôsledku hemoragickej reakcie.

Krv vykonáva transportnú funkciu a dodáva živiny do mozgu. Vychádzajúc z hlavnej tepny (aorta) preteká cez cievy a vstupuje do lebky dvomi pármi karotických tepien - pred a za sebou, po ktorých sa krvný systém rozdelí do mnohých malých ciev. Prerušenie prevádzky ktoréhokoľvek z nich vedie k nedostatku živín v nervovom tkanive av dôsledku toho k ischémii.

Za mozgovú príhodu sa považuje sezónne ochorenie, ktorého vrchol spadá spravidla na jar. V našej krajine sa priemerne 400 000 prípadov zaznamenáva ročne.

Väčšina pacientov, ktorí prežili mŕtvicu, majú "vedľajšie účinky" - bolesti hlavy, poruchu funkcie reči, paralýzu.

Krvácanie do mozgu sa často vyskytuje v dôsledku dlhotrvajúceho namáhania alebo stresových situácií. Najčastejšie sa táto choroba vyskytuje u ľudí vo veku, ktoré vznikajú na pozadí arteriosklerózy krvných ciev a hypertenzie. Nie je nezvyčajné, aby boli pacienti hospitovaní priamo z dachových pozemkov, kde prevážali ťažké predmety a strávili veľa času nad posteľami.

Odporúčané články na čítanie:

Kto je ohrozený

Objektívne existujú kategórie ľudí, u ktorých je pravdepodobnosť výskytu mŕtvice. Patria medzi ne:

ľudia s cukrovkou, vysoký krvný tlak a cholesterol v krvi;

ľudia s genetickou predispozíciou k tejto chorobe;

ľudia s krvným tlakom, ktorý prekračuje normu (120 až 80);

ženy nad 55 rokov;

všetci ľudia po 65.

Prví predchodcovia mŕtvice

V prevažnej väčšine prípadov, približne deň pred mozgovou príhodou, sa začína objavovať periodické narušenie pohybu krvi cez cievy mozgu, čo sa prejavuje nasledujúcimi príznakmi:

všeobecné nepohodlie;

prechodná porucha vedomia.

Obvykle sa ischemická mozgová príhoda vyvíja za niekoľko hodín, avšak v niektorých prípadoch tento proces trvá niekoľko dní. Prvé príznaky sa objavujú v noci alebo v dopoludňajších hodinách, keď sa objavujú, potom zmiznú. Oblička sa stáva bledá a niekedy modrá, citlivosť pokožky klesá a čuchové, rečové a zrakové poruchy sú pozorované. Pacient nemusí rozpoznať ľudí a predmety. Vyskytuje sa hemiparéza (čiastočná strata citlivosti) na strane tela oproti postihnutej mozgovej hemisfére.

Hemoragická mŕtvica zvyčajne predčasne neočakáva predpoveď. Útok sa vyskytuje počas najväčšieho fyzického a psychického stresu, ktorý je spravidla počas dňa. Symptómy hemoragickej mŕtvice zahŕňajú náhle zmeny telesnej teploty, pretrvávajúci pot, červenú pleť, skok v krvnom tlaku a ťažkosti s dýchaním. Pacient cíti silnú bolesť hlavy a mdloby.

Pomocou takzvaného príznaku "plachty", pri ktorom sa jedna tvár pacienta nafúkne počas expirácie, môže byť diagnostikovaná hemoragická mŕtvica. Okrem toho môže byť určená slabým svalovým tonusom a vyvorochennoy nohou.

Je možné zabrániť úderu

Bohužiaľ, existujú prípady, keď pacienti majú postihnutie po utrpení cievnej mozgovej príhody. Aby sa zabránilo smutným následkom akútnej cerebrálnej cirkulačnej nedostatočnosti, ľudia náchylní k tejto chorobe, rovnako ako ich blízky, by mali byť pozorní a neprehliadať také príznaky ako náhla slabosť, čiastočná dysfunkcia rečového aparátu, necitlivosť končatín. Aj keď sú opísané procesy krátkodobé a rýchle, nie sú menej nebezpečné.

Vzhľad takých predkov mozgovej mŕtvice v živote by mal viesť k zmene životného štýlu. V prvom rade sa musí zmena týkať energetického systému. Je potrebné znížiť množstvo tuku, údené mäso, vyprážané potraviny vo vašej strave a používať soľ čo najmenej. Zelenina, ovocie, bobule - to sú produkty, ktoré by mali vo vašom menu čo najskôr blikať.

V dôsledku mnohých štúdií sa dospelo k záveru, že pravdepodobnosť ischémie je znížená o 5% pri použití každej časti rastlinnej potravy. Najprv by mali byť zahrnuté vitamín C obohatené potraviny, ako sú zelene, citrusové plody, rôzne druhy kapusty.

Jedna porcia môže vyzerať takto:

jedno jablko, banán alebo pomaranč;

150-180 g. bobule (jahoda, malina, ryža, angreš, čučoriedka atď.);

pohár ovocnej šťavy;

lyžice sušeného ovocia;

dve polievkové lyžice zeleniny;

Vyšetrovaním potravinových preferencií pacientov s mozgovou príhodou a ich rovesníkov, ktorí netrpia touto chorobou, fínski vedci dospeli k záveru, že jesť jedno jablko denne môže významne znížiť pravdepodobnosť porúch cerebrálnej cirkulácie.

Podľa vedcov je taký pozitívny vplyv jabĺk spôsobený fenolovými kyselinami obsiahnutými v ovocí. Táto látka je zaradená do kategórie antioxidantov - chemických zlúčenín, ktoré rušia výskyt radikálov, ktoré majú rušivý účinok na krvné cievy.

Fenolové kyseliny teda majú pozitívny účinok na cievy, čím sa znižuje pravdepodobnosť ich zablokovania, tvorba krvných zrazenín a deštrukcia.

12 tipov na prevenciu mŕtvice a srdcového infarktu

Sledujte krvný tlak

Môžete pravidelne merať krvný tlak doma nákupom špeciálneho zariadenia (tonometra) v lekárni. Ak túto príležitosť nemáte, kontaktujte pravidelne praktického lekára na miestnej klinike. Mimochodom, môže vám poradiť o správnom používaní monitora domáceho krvného tlaku.

Zvýšený tlak je prvým zvončekom o možnej mozgovej príhode, a preto je dôležité monitorovať ju a ak je to potrebné, okamžite prijať opatrenia na jeho stabilizáciu.

Ak chcete dosiahnuť optimálny krvný tlak, môžete jesť zdravé potraviny a robiť mierne cvičenia. Okrem toho by ste sa mali vzdať zlých návykov (fajčenie, konzumácia alkoholu) a sledovať celkovú telesnú hmotnosť.

Pamätajte si, že vysoký krvný tlak nielen spôsobuje mozgovú príhodu, ale môže tiež spôsobiť iné nebezpečné komplikácie.

Prijať opatrenia na prevenciu cukrovky

Ľudia s cukrovkou sú náchylnejší na mŕtvicu. Ak chcete zabrániť cukrovke, pokúste sa jesť správne, venujte pozornosť hladine cukru v krvi a sledujte svoju váhu pri cvičení.

Vyvarujte sa vysokej hladine cholesterolu

Pri výbere potravy obsahujú predovšetkým potraviny bohaté na vlákninu a obsahujúce najmenej množstvo nasýtených tukov. V prvom rade môžete uviesť vyššie uvedené jablká, hrušky, ovsené vločky, otruby, fazuľa atď. Priaznivý vplyv na hladinu cholesterolu v krvi olivového oleja, rýb a orechov. Mimochodom, je potrebné skontrolovať to každých 4-5 rokov, a ak máte túto úroveň zvýšiť - častejšie.

Bojujte nadváhou

Nie je žiadnym tajomstvom, že tie extra libier sú jedným z hlavných odporcov tela v boji za jeho normálne a zdravé fungovanie. Zdanlivo nevýznamná hmotnosť v ďalších 5 kilogramoch môže vážne zvýšiť pravdepodobnosť mozgovej príhody, ako aj vývoj cukrovky, srdcových problémov a iných ochorení. Uistite sa, že vaša výška je úmerná a zodpovedá váhe.

Venujte pozornosť spotrebovaným výrobkom.

Ako už bolo uvedené, obohacujte svoju stravu o zeleninu, ovocie, zrná, mliečne výrobky a mäso s nízkym obsahom tuku. Venujte však pozornosť nasledujúcim výrobkom, ktorých spotreba môže najmä znížiť riziko mŕtvice:

Sladké zemiaky, banány, paradajková pasta a hrozienka majú vysoký obsah draslíka. Vedci tvrdia, že draslík môže znížiť pravdepodobnosť úderov o 20%;

Nastavte pravidlo na používanie olivového oleja. To všetko, ako ste už robili s rastlinným olejom - smažte, smažte, sezónny šalát, teraz sprevádzajte výlučne olivový olej. Prínosné vlastnosti tohto druhu oleja už dlho nie sú žiadnym tajomstvom, ale len málo ľudí vie, že znižuje možnosť mŕtvice o 40%.

Zabudnite na alkohol

Pitný alkohol má negatívny vplyv na krvný tlak, čo vás privedie bližšie k cukrovke a mŕtvici. Napriek tomu je zaujímavé, že nedávne štúdie vedcov ukázali, že pohár alkoholu denne môže významne znížiť riziko týchto nepríjemných ochorení. Nezabúdajte však, že v žiadnom prípade nemôžete toto opatrenie prekročiť. Odporúča sa uprednostniť červené víno, pretože látka obsiahnutá v ňom rezervitrol má priaznivý účinok na mozog a srdce.

Prestaňte fajčiť

Fajčenie je jednou z hlavných príčin mŕtvice. Štúdie ukazujú, že táto závislosť zdvojnásobuje pravdepodobnosť ischemickej mozgovej príhody a štyrikrát krvácanie do mozgu! Nikotín vstupujúci do tela zvyšuje krvný tlak, cigaretový oxid uhoľnatý zabraňuje vstupu krvi do mozgu a dym zahusťuje krv.

Sledujte spánok

Nie je žiadnym tajomstvom, že zdravý spánok človeka trvá 7-9 hodín. Avšak pre ľudí s predispozíciou na mŕtvicu sa toto pravidlo nevzťahuje. Optimálny spánok pre takýchto ľudí by nemal trvať dlhšie ako 7 hodín. Ak budete spať dlhšie, riziko mŕtvice sa výrazne zvýši. Chrápanie je tiež faktorom, ktorý vás privedie bližšie k mŕtvici a s ním k cukrovke a srdcovému zlyhaniu, pretože môže vyvolať metabolický syndróm.

Ženy by sa mali vyhnúť používaniu hormonálnych liekov.

Použitie tohto typu piluliek výrazne zvyšuje riziko vzniku krvných zrazenín v cievach, najmä u žien starších ako 35 rokov. Ak sa nachádzate v takzvanej "rizikovej skupine" mŕtvice, skúste použiť iné metódy antikoncepcie.

Nebojujte sa samotnou depresiou

Človek nemôže byť vždy veselý a veselý, preto smútok je pre neho úplne normálny stav, čo sa nedá povedať o depresii. Táto podmienka zvyšuje pravdepodobnosť úderov o 20%. Ak ste neustále trpia smútkom, úzkosťou, podráždenosťou, mali by ste sa poradiť s lekárom.

Ako súvisí depresia s mozgovou príhodou? Je to veľmi jednoduché. Muž v depresívnom stave veľa fajčí, snaží sa "držať" svoje problémy, jesť nezdravé jedlo, nevykonáva a tak ďalej. Takže mŕtvica nie je priamo závislá od depresie, ale môže spôsobiť mnohé ďalšie choroby vedúce k poškodeniu ciev mozgu.

Sledujte svoju srdcovú frekvenciu

Osoba trpiaca fibriláciou predsiení je oveľa pravdepodobnejšie, že dostane mŕtvicu. V tomto prípade sa príznaky mozgovej príhody nemusia prejaviť až do posledného okamihu, čo je ešte nebezpečnejšie. So stredne ťažkou fibriláciou predsiení sa krvné zrazeniny môžu tvoriť priamo v predsieni, opäť úplne bez povšimnutia, čo nakoniec vedie k mŕtvici alebo poškodeniu vnútorných orgánov.

Pravdepodobnosť mŕtvice, ak trpíte fibriláciou predsiení, sa zvyšuje o 4-5 krát. Toto ochorenie vedie k 10 až 15% prípadov ischemickej mozgovej príhody (mozgová mŕtvica ako dôsledok spazmu a upchania mozgových ciev) a 25% prípadov mŕtvice u pacientov starších ako 80 rokov.

Ak si myslíte, že vaše telo je náchylné na mŕtvicu, navštívte svojho lekára.

Nikdy nebude zbytočné konzultovať s lekárom, najmä ak sa blížite k staršiemu veku, alebo vo vašej rodine pre viac ako jednu generáciu existuje tendencia k srdcovej chorobe, mŕtvici alebo iným súvisiacim ochoreniam. Včasná profylaxia pomôže znížiť riziko mozgovej príhody a jednoducho utiera nervy.

Lieky a lieky na cievne mozgové príhody

Lieky používané na prevenciu mŕtvice sa dajú rozdeliť do nasledujúcich skupín:

antihypertenzíva (enalapril, lisinopril atď.). Ľudia trpiaci hypertenziou majú väčšie riziko vzniku mŕtvice. Lieky v tejto skupine, ich dávkovanie a metódy podávania predpisuje lekár;

protidoštičkové látky (trombóza, kardiomagnyl, aspirín). Tieto lieky pomáhajú predchádzať upchávaniu krvných ciev a tvorbe krvných zrazenín. Predpísané sú aj lekárom, ale spravidla sa berú podľa mesiaca schémy prijímania - mesiac prerušenia;

diuretiká (lasix, furosemid atď.) sú lieky, ktoré odstraňujú nadbytok sodíka z tela a zmierňujú opuch.

V žiadnom prípade nemôžu užívať svoje vlastné lieky. Výber lieku, jeho schéma a dávkovanie by mal byť predpísaný výlučne kvalifikovaným odborníkom, pretože veľa závisí od jednotlivých charakteristík organizmu a súčasného klinického obrazu. V opačnom prípade je možné nielen pomôcť telu vyhnúť sa mŕtvici, ale aj spôsobiť jej značné škody.

Je možné predchádzať mŕtvici ľudovými prostriedkami

Tu je zoznam liekov, ktoré tradičná medicína odporúča zabrániť vzniku mozgovej príhody, ako aj infarktu myokardu a iných kardiovaskulárnych ochorení:

Aloe treelike (listy). Pred rezaním listov nechajte rastlinu naplniť 5 dní (rastlina by mala mať 3-5 rokov). Je potrebné zmiešať 375 g rozdrvených listov aloe, 625 g medu, 675 ml červeného vína (najlepšie Cahors). Zmes sa naplní 5 dní na tmavom chladnom mieste. Prvých 5 dní trvá 1 lyžičku. zmesi 3 krát denne 3 hodiny pred jedlom, nasledujúce dni - 1 polievková lyžica. l. 3 krát denne hodinu pred jedlom. Priebeh liečby je od 2-3 dní do jedného a pol mesiaca;

Elecampus vysoký (koreň). 30 g suchých surovín na 1 liter vodky trvá 40 dní. Vezmite 25 kvapiek pred jedlom. Infúzia elekampanu je pre starších ľudí skvelým antisklerotickým činidlom;

Škvrnitá žihľava (listy). V fľaši trvajú 200 g listov zbieraných v máji, 0,5 litra vodky. Viazame krk fľaše s gázou a dajte ju na okenný parapet na jeden deň. Potom sme odstránili na tmavom mieste. Trvať na tom, že by si mal namáhať a zobrať 1 lyžičku. dvakrát denne: pol hodiny pred jedlom a v noci. Tento nástroj pomáha znižovať hladinu cholesterolu v krvi a zlepšuje funkciu srdca;

Rowan obyčajný (ovocie), oregano (tráva) - 20 g každý, divoká ruža - 60 g. Pripravte infúziu z 1 lyžice. výsledná zmes na 1 šálku vody. Varíme a trváme na porcelánovom alebo smaltovom hrnci, pridáme cukor a pijeme ako čaj;

Horčica sareptsky. Horčičný prášok sa používa pri výrobe horčacích náplastí a horčičných kúpeľov, ktoré reflexne ovplyvňujú krvný obeh v tele a znižujú riziko mŕtvice.

Ako zabrániť inému úderu

V žiadnom prípade nemôžete byť ostražití a prestať dodržiavať odporúčania lekárov, ak sa vám podarilo zotaviť sa z mŕtvice. Takéto správanie je obzvlášť charakteristické pre ľudí, ktorí zažili mozgovú príhodu v mladom veku. Nedodržanie lekárskych predpisov, ako aj nasledujúce faktory prispievajú k opätovnému výskytu klinického obrazu:

Závislosť na závislosti (fajčenie, alkohol a drogy);

Zanedbanie zdravého životného štýlu a nedodržiavanie denného režimu;

Nezdravá strava, bohatá na stravu tučných, pikantných, sladkých jedál;

Poklesy krvného tlaku;

Vysoká úroveň psychického a fyzického stresu.

Navyše, nezabudnite na vplyv ekológie, situácia, v ktorej ponecháva veľa na želanie. Pravdepodobnosť recidivujúcej mozgovej príhody vo veľkej miere závisí od toho, ako efektívne sa liečba uskutočnila v prvom prípade.

Po vyliečení z mozgovej mŕtvice nesmieme zabudnúť na strave, tlak, stres a liečbu.

Čo musíte urobiť, aby ste predišli spätnému mŕtvolu:

Užívajte všetky lieky predpísané lekárom;

Pravidelne navštevujte lekárov.

Jedzte zdravo;

Majte aktívny životný štýl;

Sledujte krvný tlak;

Získajte lekárničku s potrebnými liekmi.

Okrem Toho Čítal O Plavidlách

Príčiny a liečba nízkotlakového, charakteristických symptómov

Z tohto článku sa dozviete, aké indikátory krvného tlaku by mali byť vnímané ako nízky tlak, prečo sa to stane a čo ohrozuje. Ako môžete zvýšiť tlak na normálne počty.

Patológia vaskulárnych štruktúr oka: príčiny, symptómy a liečba

Zúženie ciev v podklade (angiopatia) sa vyskytuje v dôsledku poruchy nervovej regulácie. Tón krvných ciev, prietok krvi do oka sa zhoršuje.

Krv z očí (Hemolacria)

Hemolacria je zriedkavé ochorenie sprevádzané krvavými slzami. Prvé informácie o ňom sa začali objavovať v 16. storočí. V tých dňoch spôsobila krv z očí najťažšie emócie u ľudí.Hemolakri ako prejav hormonálnych porúchV gynekológii existuje taká vec ako endometrióza.

Núdzová starostlivosť pri hypertenznej kríze

Hypertenzívna kríza - nebezpečná komplikácia hypertenzie, ktorá si vyžaduje naliehavú starostlivosť. Každá osoba trpiaca hypertenziou by si mala pamätať, že táto hypertenzná kríza sa môže vyskytnúť takmer v každom okamihu a na štádiu III pacienta nezáleží na I.

Flebotonika: indikácie, účinnosť, vedľajšie účinky

V tomto článku sa dozviete viac o flebotonike. V akých situáciách sú predpísané lieky a aké sú. Mechanizmus účinku na choroby, kontraindikácie a vedľajšie účinky populárnych drog.

encefalopatia

Encefalopatia je všeobecný názov pre rôzne patologické procesy založené na degenerácii mozgových neurónov v dôsledku porušenia ich metabolizmu. Encefalopatia sa prejavuje polymorfnými neurologickými poruchami, poruchami v intelektuálno-mnestickej a emocionálno-volebnej sfére.