Prolaps mitrálnej chlopne (PMK) je klinická patológia, pri ktorej jeden alebo dva ventily tejto anatomickej formácie preliatia, to znamená, že sa počas systoly (kontrakcia srdca) ohýbajú do dutiny ľavej predsiene, čo sa normálne nemôže vyskytnúť.

Diagnóza PMH bola umožnená pomocou ultrazvukových techník. Prolaps mitrálnej chlopne je pravdepodobne najčastejšou patológiou v tejto oblasti a vyskytuje sa u viac ako šiestich percent populácie. U detí je anomália detegovaná oveľa častejšie ako u dospelých a u dievčat sa vyskytuje častejšie asi štyrikrát. V dospievaní je pomer dievčat k chlapcom 3: 1 a u žien a mužov 2: 1. U starších osôb je rozdiel v frekvencii výskytu MVP u oboch pohlaví vyrovnaný. Toto ochorenie sa vyskytuje aj počas tehotenstva.

anatómia

Srdce môže byť zastúpené ako druh čerpadla, ktoré spôsobuje cirkuláciu krvi cez cievy celého organizmu. Takýto pohyb tekutiny je možný kvôli udržaniu správneho tlaku v srdcovej dutine a pri práci svalového aparátu tela. Ľudské srdce pozostáva zo štyroch dutín, ktoré sa nazývajú komory (dve komory a dve predsiene). Komory sú navzájom obmedzené špeciálnymi "dverami" alebo ventilmi, z ktorých každý pozostáva z dvoch alebo troch listov. Vzhľadom na túto anatomickú štruktúru hlavného motora ľudského tela sa každá bunka ľudského tela dodáva s kyslíkom a živinami.

V srdci sú štyri ventily:

 1. Mitrálnej. Oddeľuje dutinu ľavej predsiene a komory a pozostáva z dvoch ventilov - predných a zadných. Prolaps letáku predného ventilu je oveľa bežnejší ako chrbát. K jednotlivým ventilom sú pripojené špeciálne nite, tzv. Akordy. Poskytujú ventilový kontakt so svalovými vláknami, ktoré sa nazývajú papilárne alebo papilárne svaly. Pre plnohodnotnú prácu tejto anatomickej formácie je nevyhnutná spoločná koordinovaná práca všetkých zložiek. Počas srdcovej kontrakcie - systoly - klesá dutina svalovej srdcovej komory a zvyšuje sa tlak v ňom. Súčasne sa papilárne svaly, ktoré uzatvárajú krv späť späť do ľavej predsiene, odkiaľ sa vylievajú z pľúcneho obehu, sú obohatené kyslíkom a krv preto vstupuje do aorty a potom vstúpi do všetkých orgánov a tkanív.
 2. Tricuspid (trikuspidálny) ventil. Skladá sa z troch krídel. Nachádza sa medzi pravou predsieňou a komorou.
 3. Aortálny ventil. Ako je opísané vyššie, nachádza sa medzi ľavou komorou a aortou a nedovoľuje vrátiť krv do ľavej komory. Počas systoly sa otvára a uvoľňuje arteriálnu krv do aorty pod vysokým tlakom a počas diastoly je zatvorená, čo zabraňuje spätnému toku krvi do srdca.
 4. Pľúcna artéria ventilu. Nachádza sa medzi pravou komorou a pľúcnou tepnou. Rovnako ako aortálna chlopňa nedovoľuje, aby sa krv vrátila do srdca (pravá komora) počas diastoly.

Za normálnych okolností môže byť práca srdca reprezentovaná nasledujúcim spôsobom. V pľúcach je krv obohatená kyslíkom a vstupuje do srdca, alebo skôr do jej ľavej predsiene (má tenké svalové steny a je len "nádrž"). Z ľavej predsiene sa vlieva do ľavej komory (predstavovaná "silným svalom" schopným vyvrátiť celý objem krvi), odkiaľ prechádza aortou do všetkých orgánov veľkého obehu (pečeň, mozog, končatiny a iné) počas systoly. Prenosom kyslíka do buniek krv zaberá oxid uhličitý a vráti sa do srdca, tentoraz do pravého predsiene. Z jeho dutiny tekutina vstupuje do pravej komory a počas systoly sa vylučuje do pľúcnej tepny a potom do pľúc (pľúcna cirkulácia). Cyklus sa opakuje.

Čo je prolaps a ako je nebezpečné? Toto je stav nedostatočného fungovania chlopňového zariadenia, pri ktorom sa počas svalovej kontrakcie odtokové cesty krvi úplne nezatvoria a v dôsledku toho sa časť krvi počas systoly vráti do sekcií srdca. Takže s prolapsom mitrálnej chlopne, kvapalina počas systoly čiastočne vstupuje do aorty a čiastočne z komory je posunutá naspäť do predsieň. Tento návrat krvi sa nazýva regurgitácia. Zvyčajne v patológii mitrálnej chlopne sú zmeny mierne vyjadrené, takže tento stav je často považovaný za variant normy.

Príčiny prolapsu mitrálnej chlopne

Existujú dve hlavné príčiny tejto patológie. Jedným z nich je vrodená porucha štruktúry spojivového tkaniva srdcových chlopní a druhá je dôsledkom predchádzajúcich ochorení alebo zranení.

 1. Vrodený prolaps mitrálnej chlopne je dosť bežný a je spojený s hereditárne prenášanou poruchou v štruktúre vlákien spojivového tkaniva, ktoré slúžia ako základ pre hrudky. V tomto prípade patológovia rozširujú vlákna spojujúce ventil so svalom (akordom) a ventily sa stávajú mäkšie, ohybnejšie a ľahšie sa rozťahujú, čo vysvetľuje ich tesné uzavretie v čase systoly srdca. Vo väčšine prípadov kongenitálny MVP postupuje priaznivo, bez toho, aby spôsoboval komplikácie a zlyhanie srdca, preto sa najčastejšie považuje skôr za znak tela ako za chorobu.
 2. Srdcové choroby, ktoré môžu spôsobiť zmeny v normálnej anatómii ventilov:
  • Reumatizmus (reumatické ochorenie srdca). Zvyčajne srdcové zlyhanie predchádza bolesť hrdla, niekoľko týždňov po tom, čo nastane záchvat reumatizmu (poškodenie kĺbov). Avšak okrem viditeľného zápalu prvkov muskuloskeletálneho systému sa do procesu zapájajú srdcové chlopne, ktoré sú vystavené oveľa väčšiemu deštruktívnemu účinku streptokokov.
  • Koronárna choroba srdca, infarkt myokardu (srdcový sval). Pri týchto ochoreniach dochádza k zhoršeniu prívodu krvi alebo k jeho úplnému zastaveniu (v prípade infarktu myokardu) vrátane papilárnych svalov. Môže dôjsť k prerušeniu akordov.
  • Poranenie hrudníka. Silné údery v oblasti hrudníka môžu spôsobiť náhle oddelenie chordov ventilov, čo vedie k závažným komplikáciám v prípade neposkytnutia včasnej pomoci.

Klasifikácia prolapsu mitrálnej chlopne

Existuje klasifikácia prolapsu mitrálnej chlopne v závislosti od závažnosti regurgitácie.

 • Stupeň I je charakterizovaný vychýlením krídla od troch do šiestich milimetrov;
 • Stupeň II je charakterizovaný nárastom amplitúdy vychýlenia na deväť milimetrov;
 • Trieda III je charakterizovaná výrazným vychýlením viac ako deväť milimetrov.

Symptómy prolapsu mitrálnej chlopne

Ako už bolo spomenuté, prolaps mitrálnej chlopne vo väčšine prípadov je takmer asymptomatický a náhodne sa diagnostikuje počas preventívnej lekárskej prehliadky.

Medzi najčastejšie príznaky prolapsu mitrálnej chlopne patria:

 • Kardialgia (bolesť v srdci). Tento príznak sa vyskytuje v približne 50% prípadov MVP. Bolesť je zvyčajne lokalizovaná v ľavej polovici hrudníka. Môžu byť krátkodobé a môžu sa rozťahovať niekoľko hodín. Bolesť sa môže vyskytnúť aj v pokoji alebo s ťažkým emočným stresom. Často však nie je možné spojiť výskyt srdcového príznaku s akýmkoľvek provokujúcim faktorom. Je dôležité poznamenať, že bolesť nie je zastavená užívaním nitroglycerínu, ku ktorému dochádza pri koronárnej chorobe srdca;
 • Pocit nedostatku vzduchu. Pacienti majú ohromnú túžbu zhlboka sa nadýchnuť v "plných prsiach";
 • Pocit prerušenia srdcovej činnosti (buď veľmi zriedkavé srdcové srdce, alebo naopak rýchle (tachykardia);
 • Závrat a mdloby. Sú spôsobené srdcovými arytmiami (s krátkodobým poklesom prietoku krvi do mozgu);
 • Bolesti hlavy ráno a v noci;
 • Zvýšená teplota, bez akéhokoľvek dôvodu.

Diagnóza prolapsu mitrálnej chlopne

Zvyčajne sú chvenie ventilov diagnostikované terapeutom alebo kardiológa počas auskultácie (počúvanie srdca pomocou stetofonendoskopu), ktoré vedú každému pacientovi počas rutinnej lekárskej prehliadky. Srdce šumí kvôli zvukovým javom pri otváraní a zatváraní ventilov. Ak máte podozrenie na srdcovú poruchu, lekár vám dáva smer ultrazvukovej diagnostiky (ultrazvuku), ktorá vám umožní vizualizovať ventil, určiť prítomnosť anatomických defektov a stupeň regurgitácie. Elektrokardiografia (EKG) neodzrkadľuje zmeny srdca v tejto patológii ventilových letákov

Liečba a kontraindikácie

Taktika liečby prolapsu mitrálnej chlopne je určená stupňom prolapsu ventilových letákov a objemom regurgitácie, ako aj povahou psycho-emocionálnych a kardiovaskulárnych porúch.

Dôležitým bodom terapie je normalizácia pracovných a liečebných režimov pre pacientov a súlad s každodennou rutinou. Nezabudnite venovať pozornosť predĺženému (dostatočnému) spánku. O otázke telesnej kultúry a športu by malo rozhodovať individuálne ošetrujúci lekár po vyhodnotení indikátorov fyzickej kondície. Pacienti, pri absencii závažnej regurgitácie, vykazovali mierne cvičenie a aktívny životný štýl bez akýchkoľvek obmedzení. Najvýhodnejšie sú lyže, plávanie, korčule, cyklistika. Ale činnosti súvisiace s trhavým typom pohybu sa neodporúčajú (box, skákanie). V prípade výraznej mitrálnej regurgitácie sú športy kontraindikované.

Je možné odporučiť všeobecnú posilňovaciu terapiu pre pacientov s návštevou kúpeľných stredísk, vodné procedúry, masáž chrbtice, najmä oblasť krku, akupunktúra, vitamíny.

Dôležitou súčasťou liečby prolapsu mitrálnej chlopne je fytoterapia založená predovšetkým na sedatívnych (upokojujúcich) rastlinách: valerián, matka, hloh, divoký rozmarín, šalvia, ľubovník bodkovaný a ďalšie.

Na prevenciu vzniku reumatoidných lézií srdcových chlopní je v prípade chronickej tonzilitídy (tonzilitída) ukázaná tonzilektómia (odstránenie mandlí).

Lieková terapia pre MVP je zameraná na liečbu komplikácií, ako je arytmia, srdcové zlyhanie, ako aj symptomatická liečba prejavov prolapsu (sedácie).

V prípade ťažkej regurgitácie, ako aj pristúpenia obehového zlyhania je možné vykonať chirurgickú operáciu. Spravidla je postihnutá mitrálna chlopňa šitá, to znamená, že sa uskutočňuje valvuloplastika. S jej neefektívnosťou alebo nepraktickosťou z mnohých dôvodov je možná implantácia umelého analógu.

Komplikácie prolapsu mitrálnej chlopne

 1. Nedostatok mitrálnej chlopne. Tento stav je častou komplikáciou reumatickej choroby srdca. V tomto prípade dôjde kvôli neúplnému uzatvoreniu ventilov a ich anatomickej poruche k výraznému návratu krvi do ľavej predsiene. Pacient sa obáva slabosti, dýchavičnosti, kašľa a mnohých ďalších. V prípade výskytu podobnej komplikácie je indikovaná protéza ventilu.
 2. Útoky na angínu a arytmiu. Táto choroba je sprevádzaná abnormálnym srdcovým rytmom, slabosťou, závratmi, pocitom srdcového zlyhania, plameňom pred očami, mdlobou. Táto patológia vyžaduje závažné lekárske ošetrenie.
 3. Infekčná endokarditída. Pri tejto chorobe dochádza k zápalu srdcovej chlopne.

Prevencia prolapsu mitrálnej chlopne

Po prvé, na prevenciu tohto ochorenia je potrebné dezinfikovať všetky chronické ohniská infekcie - zuby zuby, tonzilitída (prípadne odstránenie mandlí podľa indikácií) a iné. Uistite sa, že podstupujete pravidelné ročné lekárske vyšetrenia včas, aby ste liečili nádchy, najmä bolesť v krku.

Prolaps mitrálnej chlopne

Prolaps mitrálnej chlopne sa môže vyskytnúť u ľudí rôzneho veku, ale u detí častejšie v porovnaní s dospelými a u žien častejšie ako u mužov. Táto patológia sa môže vyskytnúť z rôznych dôvodov:

· V dôsledku zmien v anatomickej štruktúre ventilov, akordov a papilárnych svalov, vláknitých chlopní;

· V dôsledku difúzneho alebo lokálneho poškodenia kontraktility steny ľavej komory.

Všetky vyššie uvedené porušenia môžu mať rôzne etiológie. Idiopatický (primárny) prolaps je geneticky determinovaný, to znamená, že je spôsobený vrodenou patológiou fibrillogenézy alebo myxomatóznej degenerácie ventilov. Sekundárny prolaps mitrálnej chlopne sa vždy vytvára v dôsledku inej choroby. Príčiny sekundárneho prolapsu zahŕňajú:

· Dedičné choroby spojivového tkaniva (napríklad Marfanov syndróm, elastický pseudoxantóm, Ehlersov-Danlowov syndróm);

· Zhoršený prísun krvi do papilárnych svalov;

· Toxické účinky na plod v poslednom trimestri vývoja plodu.

· Hypertrofická obštrukčná kardiomyopatia;

· Porucha predsieňového septa;

Často je prolaps mitrálnej chlopne asymptomatický, zvlášť vrodený as miernou regurgitáciou. Primárny prepad dvojsložkového ventilu je často spojený s vysokým rastom, dlhými končatinami, zvýšenou elasticitou kože, hypermobilitou kĺbov, zlým zrakom atď. Najčastejšími príznakmi tejto patológie sú:

· Sťažnosti týkajúce sa "prerušenia práce srdca", porušenie rytmu srdcových kontrakcií, pravidelné "vyblednutie" srdca;

· Bolesť v oblasti srdca, ktorá často nie je spojená s fyzickou námahou, ale vzniká po psycho-emocionálnych nepokojoch. Takáto bolesť môže trvať niekoľko sekúnd až niekoľko hodín, nie je zastavená nitroglycerínom. Povaha bolesti závisí predovšetkým od primárneho ochorenia (ak je prolaps sekundárny);

· Únava, tendencia k mdlobu, závraty, celková slabosť a slabá tolerancia cvičenia;

· Pocit nedostatku dychu, dýchavičnosť;

· Vegetačné krízy, záchvaty paniky;

Medzi spôsobmi inštrumentálnej diagnostiky je potrebné poznamenať:

· EKG: môžu sa zaznamenať poruchy srdcového rytmu (extrasystoly, bradyarytmia, paroxysmálna tachykardia, porucha atrioventrikulárneho vedenia), nešpecifické zmeny (S-T kúpele alebo vzostupný interval pod izolínom, sploštený alebo negatívny, asymetrický T-vlny);

· Holter monitoring - sledovanie EKG počas dňa, čo zvyšuje pravdepodobnosť zaznamenávania zmien v rytme činnosti srdca a porovnáva ich s faktormi, ktoré spôsobili zlyhanie;

· Echo-KG - najviac informatívna metóda pre túto patológiu. Umožňuje identifikovať prehĺbenie ventilových letákov, zistiť hypertrofiu ľavého srdca, zahusťovanie chlopní, predĺženie chordov šľachy, rozšírenie mitrálneho krúžku, ako aj zistenie nepriamych znakov bicuspidového prolapsu (interatriálna aneuryzma aortálneho koreňa);

· Rôntgenové vyšetrenie hrudníka umožňuje podozrenie na túto patológiu nasledujúcimi spôsobmi: konfigurácia srdca pripomína "závesnú kvapku", mierny výčnelok pozdĺž ľavého obrysu srdca pľúcnej tepny.

Prolaps mitrálnej chlopne môže byť primárny a sekundárny (získaný), ako bolo uvedené skôr. Tiež choroba ultrazvukovými príznakmi má tri stupne:

1 stupeň - prehnutie mitrálnej chlopne do dutiny ľavej predsiene menej ako 5 mm;

2 stupne - prolaps ventilových hrotov do 10 mm;

3 stupne - prehnutie dvojplošného ventilu viac ako 10 mm.

Ak sa objavia príznaky tejto choroby, je naliehavo potrebné kontaktovať kardiológa s ďalšou diagnózou a liečbou.

Pri absencii aktívnych ťažkostí a príznakov nedostatočnosti mitrálnej chlopne nie je potrebná liečba. Stačí stať sa pravidelne (raz ročne) a viesť zdravý životný štýl. Avšak pri výskyte aktívnych ťažkostí a príznakov bicuspidovej nedostatočnosti je potrebná špeciálna liečba. V prípade vrodeného prolapsu sú predpísané adrenergné blokátory (na zastavenie a prevenciu tachykardie, arytmií), prípravkov obsahujúcich horčík, vitamínov (PP, B1, B2) racionálnej psychoterapii. Chirurgická intervencia je použiteľná v prípadoch ťažkej regurgitácie (3-4 st.). Liečba získaného prolapsu bicuspidovej chlopne je založená na liečbe primárnej choroby a závisí od závažnosti prolapsu samotného.

Najčastejšou (až 80%) komplikáciou tejto choroby sú rôzne poruchy srdcového rytmu. Môže to byť aj mitrálna nedostatočnosť, infekčná myokarditída, neurologické komplikácie (ischemická mozgová príhoda, cerebrovaskulárna patológia), odtrhnutie tendinných akordov, náhla koronárna smrť.

Starostlivá hygiena ústnej dutiny (rehabilitácia chronických ložísk infekcie), odmietanie fajčenia, alkohol, silný čaj a káva, dodržiavanie normálnej práce a odpočinku, mierne cvičenie sa odporúča.

Je prolaps mitrálnej chlopne neškodný, ako sa zdá na prvý pohľad?

Srdce zabezpečuje kompletné dodávanie krvi do celého tela, takže neexistujú žiadne nebezpečné typy srdcovej patológie: zdanlivo nevinný prolaps mitrálnej chlopne srdca (PMK) môže byť príčinou vážnych komplikácií, ktoré ohrozujú ľudský život. Musíte vedieť, aké sú možnosti ochorenia chlopní a aké je nebezpečenstvo prolapsu mitrálnej chlopne, aby ste vedome a úplne dodržali odporúčania kardiológa.

Obzvlášť dôležitá je porucha chlopňového aparátu počas tehotenstva: prolaps mitrálnej chlopne a tehotenstvo môžu mať vzájomný negatívny účinok, zhoršenie srdcového stavu ženy a spôsobenie nebezpečných komplikácií pre dieťa. Včasná detekcia a liečba choroby je najdôležitejším faktorom prevencie, ktorý je veľmi dôležitý u detí a mladých žien.

Proliferácia ventilov

Bežne počas systolického kontrakcie srdcového svalu, keď sa krv z komôr uvoľní do veľkých ciev, sú obidva ventily ventilu medzi átriou a komorou tesne uzavreté. Obe získané a vrodené prolapy mitrálnej chlopne sú oslabením a prehĺbením jedného alebo obidvoch ventilov s tvorbou chlopňovej nedostatočnosti a zhoršeným prietokom srdca, čo je rizikový faktor pre nebezpečné komplikácie. Jedná sa o jeden z najbežnejších typov srdcovej patológie, čo môže byť dôvodom na zníženie kvality ľudského života. Toto je obzvlášť dôležité pre teenagerov, športovcov a ženy, ktoré snívajú o nájdení šťastia v materstve.

Príčinné faktory choroby

Prolaps mitrálnej chlopne u detí je najčastejšou vrodenou verziou ochorenia, ktorá sa vyskytuje na pozadí nasledujúcich faktorov:

 • genetické abnormality potvrdené rodinnou povahou patológie;
 • dedičná metabolická porucha (myxomatózna degenerácia ventilových prístrojov);
 • vrodená dysplázia spojivového tkaniva;
 • intrauterinná chlopňovitá choroba srdca.

Niekedy sa pri dospelom diagnostikuje prolaps primárnej mitrálnej chlopne, čo vysvetľuje absenciu symptómov. Keď stres na srdci stúpa, dochádza k prejavom srdcovej patológie, čo spôsobuje, že osoba vyhľadá lekársku pomoc. Podobné situácie sú prolaps mitrálnej chlopne u tehotných žien alebo u športovcov.

Hlavné príčiny prelapsu mitrálnej chlopne získanej povahy:

 • zápalové ochorenie srdca (reumatizmus, endokarditída, myokarditída, perikarditída);
 • ischemická choroba srdca;
 • chirurgické a traumatické poškodenie srdca;
 • predsieňový myxóm;
 • systémová patológia spojivového tkaniva.

Prolaps mitrálnej chlopne u detí a dospelých vyžaduje povinné lekárske pozorovanie s určením závažnosti patológie a výberu optimálnej liečby taktiky.

Závažnosť defektu ventilu

Veľký význam pri výbere metód liečby prolapsu mitrálnej chlopne je klasifikácia založená na diagnostických indikátoroch ultrazvuku. Sonografia rozdeľuje patológiu na nasledujúce možnosti:

 • prolaps mitrálnej chlopne 1 stupňa - prehnutie valvulárnych hrudok hlboko do ľavej predsiene až do 3-6 mm;
 • prolaps mitrálnej chlopne 2 stupne - prolaps na úroveň 7-9 mm;
 • posledný mitrálny prolaps mitrálnej chlopne posledných 3 stupňov - prekročenie množstva chlopne o viac ako 9 mm

Dôležitým prediktívnym faktorom je výskyt spätného prietoku krvi. Prolaps mitrálnej chlopne s regurgitáciou, detegovaný ultrazvukovým snímaním, výrazne zhoršuje priebeh ochorenia, preto závažnosť srdcovej patológie prudko klesá, keď sa vráti arteriálna krv.


V závislosti od príčiny výskytu sa rozlišujú nasledujúce typy defektov ventilov:

 • idiopatická prolaps mitrálnej chlopne (primárna, vrodená);
 • získané PMK (sekundárne).

Symptómy patológie

Niekedy, dokonca aj v prípade počiatočného stupňa previsu, môžu chýbať špecifické príznaky prolapsu mitrálnej chlopne, najmä ak nie sú žiadne prejavy regurgitácie. Chorná osoba môže podať tieto sťažnosti:

 • rýchly nástup únavy;
 • malátnosť a slabosť;
 • problémy so spánkom;
 • opakujúce sa bolesti hlavy;
 • podráždenosť a emočná nestabilita.

Zo špecifických prejavov sú možné nasledujúce príznaky:

 • bolesť na ľavej strane hrudníka s rôznou závažnosťou, ktoré nie sú uvoľnené nitroglycerínom a sú zhoršené na pozadí fyzickej námahy;
 • búšenie srdca;
 • dýchavičnosť;
 • pocit hluku v hrudníku vznikajúci na pozadí fyzickej námahy;
 • závrat a tendencia k strate vedomia.

Prípadné a dočasné príznaky zahŕňajú nasledujúce príznaky:

 • kolísanie (zvýšenie alebo zníženie) krvného tlaku spojeného so zmenou polohy tela alebo cvičenia;
 • neočakávané záchvaty potenie;
 • parestézie v prstoch alebo prstoch;
 • bledá pokožka;
 • psycho-emocionálne poruchy.

V prípade prolapsu mitrálnej chlopne vzniká nárast symptómov a zhoršenie celkového stavu počas športového výkonu, ťažkej fyzickej práce alebo s progresiou komplikácií.

Diagnostické metódy

Pri vyšetrení bude praktický lekár počúvať zvuky srdca pomocou phonendoskopu (auskultácia srdca). Možným prejavom prolapsu chlopne sú atypické zvuky v oblasti srdca (jedno alebo viac kliknutí, šum). Povinné metódy výskumu zahŕňajú:

 • elektrokardiografia (EKG);
 • ultrazvukové vyšetrenie srdca;
 • dopplerometria (vyšetrenie srdcového krvného obehu);
 • angiokardiografii.

Typické diagnostické ultrazvukové kritériá sú:

 • ventily s posunutými ventilmi v smere ľavej predsiene vo vzdialenosti väčšej ako 3 mm;
 • detekcia významného zvýšenia amplitúdy ventilu;
 • dilatácia mitrálneho ústia a zhrubnutie ventilových letákov;
 • vzhľad spätného krvného refluxu.

Najpresnejšia diagnóza prolapsu mitrálnej chlopne je možná pomocou špeciálneho angiografického vyšetrenia (ľavostranná ventrikulografia), ktorá sa vykonáva podľa prísnych indikácií, ktoré predpísal kardiológ.

Lekárska taktika

Pri absencii sťažností a závažných patologických zmien počas ultrazvukového vyšetrenia na pozadí prolapsu bez hemodynamických porúch sa nevyžaduje žiadna liečba. Potreba liečebnej alebo chirurgickej liečby sa vyskytuje vtedy, keď príznaky vzrastú alebo sú medzi komplikáciami. Ako liečiť prolaps mitrálnej chlopne, známy kardiológ, ktorý bude predpisovať liečbu:

 • v prípade výrazných porúch rytmu - používajú sa liečebné alebo chirurgické metódy terapie (rádiofrekvenčná ablácia, implantácia kardiostimulátora);
 • ak je zistená menšia regurgitácia, je potrebná špeciálna medikácia, ak je indikovaná, je použitá chirurgická liečba (vulvoplastika, protetika);
 • protijednotlivé lieky by sa mali použiť na prevenciu tromboembolizmu;
 • je nevyhnutná náprava súvisiacich ochorení (udržiavanie optimálneho krvného tlaku, endokrinných porúch, psychoterapie);
 • počas tehotenstva je potrebné vytvoriť podmienky na tiché naloženie plodu a prevenciu tromboembolických komplikácií, pre ktoré sa používa lieková terapia s protidoštičkovými liekmi.

Liečba prolapsu 1 mitrálnej chlopne zahŕňa symptomatickú a profylaktickú liečbu s návštevou lekára najmenej 1 krát za 2 roky. V akejkoľvek inej variante taktiky liečby choroby sa vyberie individuálne.

komplikácie

Najviac prognosticky bezpečnou možnosťou je hemodynamicky nezanedbateľný prolaps mitrálnej chlopne 1. stupňa, keď nie sú žiadne príznaky a regurgitácia. Avšak aj v tejto situácii je potrebné dodržiavať odporúčania špecialistu a pokračovať v lekárskych pozorovaniach, aby sa predišlo nepríjemným situáciám. Medzi nebezpečné komplikácie patrí:

 • infekčná endokarditída;
 • arytmie;
 • zlyhanie srdca;
 • ischemická cievna mozgová príhoda;
 • tromboembolizmus veľkých ciev;
 • syndrómu náhlej smrti.

Preventívne opatrenia

V každom prípade patológie je potrebné prijať opatrenia na prevenciu nebezpečných komplikácií, ktoré zahŕňajú:

 • antibiotická profylaxia pred akýmikoľvek operáciami alebo diagnostickými postupmi;
 • dlhodobé užívanie liekov, ktoré zabraňujú tvorbe krvných zrazenín (protidoštičkové látky);
 • symptomatická liečba;
 • obmedzenie fyzickej aktivity a ťažká práca s pracovnými nebezpečenstvami (prolaps mitrálnej chlopne a šport sú nezlučiteľné, čo je obzvlášť dôležité pre deti a dospievajúcich);
 • pravidelný dohľad lekárom.

Mladé ženy, ktoré snívajú o zdraví plodu plodu a narodení zdravého dieťaťa, musia absolvovať predgraduálnu odbornú prípravu vrátane úplného vyšetrenia kardiológa s preventívnym užívaním liekov pred počatím, počas celého tehotenstva, pri pôrode a po pôrode.

Kontraindikácie pre počatie a nosenie plodu sú komplikované varianty srdcovej patológie, keď existuje skutočné riziko náhlej smrti.

V prevažnej väčšine ľudí so srdcovým prolapsom je prognóza života priaznivá, najmä pri prísnom dodržiavaní preventívnych opatrení.

Prolaps mitrálnej chlopne

Čo je Prolapse mitrálnej chlopne -

Prolaps mitrálnej chlopne (MVP) je patologický stav charakterizovaný abnormálnym prolapsom (ohýbaním alebo vydukaním) atrioventrikulárneho ventilu, ktorý klesá do ľavej predsiene počas kontrakcie ľavej komory.

V roku 1880 bola choroba prvýkrát opísaná ako auskultúrny fenomén, ktorý bol objavený ako systolický šelest sprevádzaný systolickými kliknutiami alebo kliknutiami. V roku 1963 boli pomocou angiografických štúdií lekári schopní identifikovať príčiny neskorého systolického šelestania a mesosystolických klikov, ktoré zahŕňajú pokles alebo klesanie mitrálnej chlopne v ľavej predsieni. Počas prolapsu sa vyskytuje séria klinických a elektrokardiografických zmien. V roku 1966 bol termín definitívne prijatý vo vzťahu k chorobe - mŕtvej chlopne. Treba poznamenať, že choroba má iné názvy: syndróm slam-ventil, papilárny syndróm, syndróm mezosystolickej kliky a telesystický šum.

Nedávno sa táto patológia u detí stáva bežnejšou. Je to spôsobené rozsiahlym zavedením echokardiografie do klinickej praxe, ktorá umožňuje identifikovať aj "hlúpe" formy MVP.

Táto choroba je diagnostikovaná u 21-30% kardiologicky chorých detí. Diagnóza MVP sa najčastejšie venuje deťom v školskom veku, hoci prejav choroby u dojčiat a dokonca aj u novorodencov nie je vylúčený. Podľa štatistík je 18% detí chorých vo veku 6-15 rokov, 3-4% - 18-25 rokov, 5% - do jedného roka.

Čo spúšťa / Príčiny prolapsu mitrálnej chlopne:

O výskyte prolaps mitrálnej chlopne ovplyvňuje narušeniu architektonické vnútrosrdcovú štruktúry, neúplné funkčné zodpovedajúce rôzne komponenty ventilu mitrálnej komplexu navzájom, kongenitálna, dedičné alebo získané náchylnosť k menejcennosti spojivových tkanivových štruktúr, myxomatous degeneráciu tkaniva srdca, malé anomálie, letáky, annulus fibrosus, chordae a papilárna svaly zmena koncového diastolického objemu ľavej komory, porušenie neorogumorálnej regulácie funkcie miteru Nogo ventil. Výskyt detskej choroby je ovplyvnený nielen dedičným faktorom, ale aj predchádzajúcimi ochoreniami - kardiomyopatia, koronárna choroba srdca, reumatizmus, infarkt myokardu, vrodené srdcové chyby,.

Patogenéza (čo sa deje?) Počas prolapsu mitrálnej chlopne:

Prolaps mitrálnej chlopne má niekoľko foriem: vrodená a získaná, primárna (idiopatická), ktorá sa najčastejšie zistí počas komplexného vyšetrenia, ale nie je spojená s žiadnou chorobou a sekundárnou, ktorá sa vyvíja ako komplikácia alebo jeden z prejavov primárnej choroby reumatická horúčka, reumatická karditída, endokarditída, kardiomyopatia, genetické ochorenie spojivového tkaniva - Marfanov syndróm, Ehlers-Danlosův syndróm, infarkt myokardu, myokarditída, dystrofia, miokardiosk Erózia a kol.).
Primárny prolaps mitrálnej chlopne má "auskultatívne" formy, pre ktoré sú charakteristické výrazné symptómy a "mute" formy - slabá symptomatológia sa prejavuje len pri echokardiografickom vyšetrení.

Príčinou prolapsu mitrálnych chlopní je myxomatózna degenerácia oboch ventilových štruktúr srdca a intrakardiálnych nervových vlákien srdcového vodivého systému. Myxomatózna degenerácia sa prejavuje vo forme difúznej lézie vláknitej vrstvy, deštrukcie a fragmentácie kolagénu a elastických vlákien, zvýšenej akumulácie glykozaminoglykánov v extracelulárnej matrici. Nadbytočná akumulácia kolagénu typu III sa vyskytuje v postihnutých hrudkách. Tieto faktory znižujú hustotu tkaniva zmeneného myxomatózou. Myxomatózna degenerácia sa zvyšuje s vekom a považuje sa za jednu z príčin perforácie letákov a prasknutie akordov mitrálnej chlopne u ľudí od veku 40 rokov.

Tiež prolaps môže byť spôsobené funkčné javy: regionálne kontraktility narušenie a uvoľnenie ľavej komory - nizhnebazalnoy hypokinéza, abnormálne kontrakcie - nedostatočné zníženie dlhé ľavej komory osi predčasnému uvoľneniu prednej steny ľavej komory, atď Príčinou týchto chorôb sú zápalové a degeneratívne zmeny (myokarditída. asynchrónia budenia a vedenie impulzov, narušenie srdcového rytmu atď.), narušenie autonómnej inervácie Dátových štruktúr a psycho-emočných odchýlok. Dysfunkcia ľavej komory u dospievajúcich sa môže prejaviť v dôsledku zhoršenia krvného toku v dôsledku vývoja fibromuskulárnej dysplázie malých koronárnych artérií a topografických anomálií ľavej obvodovej artérie.

Vývoj PMK je tiež ovplyvnený poruchami elektrolytov, ktoré zahŕňajú: intersticiálny nedostatok horčíka, ktorý má závažné klinické prejavy. Intersticiálny nedostatok horčíka ovplyvňuje produkciu fibroblastového defektného kolagénu v letákoch mitrálnej chlopne.

Najčastejšou príčinou MVP je vrodená nedostatočnosť spojivových tkanív jej štruktúr a menšie anatomické anomálie ventilového aparátu, ako aj zhoršená neurovegetatívna regulácia funkcie mitrálnych chlopní.

Primárna MVP sa vzťahuje na nezávislý dedičný syndróm, ktorý vznikol ako dôsledok vrodených porúch fibrillogenézy. Je zahrnutá v skupine izolovaných anomálií, ktoré vznikli na pozadí vrodených porúch spojivového tkaniva.

Sekundárny prolaps mitrálnej chlopne je zriedkavý, ale vyskytuje sa pri reumatickom ochorení mitrálnej chlopne, anomálii Ebstein, ktorá je spôsobená jednak priamym poškodením ventilu, jednak vznikom nerovnováhy medzi ventilom a komorou a hemodynamickými abnormalitami.

Prolaps letákov mitrálnej chlopne sa vyskytuje z troch dôvodov:

 • porucha skeletovej funkcie štruktúr spojivového tkaniva ventilu, vďaka ktorému sa ventilové konštrukcie zbytočne ohýbajú, rozťahujú alebo emitujú za tlakového zaťaženia;
 • porušenie pomeru plochy, hrúbky, dĺžky a správnosti všetkých komponentov ventilu voči sebe navzájom;
 • poruchy neuroendokrinnej regulácie fungovania všetkých zložiek ventilovej štruktúry.

U pacientov s diagnózou PMC pozorovaný nedostatok spojivového tkaniva ventilových štruktúr, ktoré zahŕňajú: expanzný ventil vláknitého kruhu, zväčšenie plochy ventilových letákov, ich "redundancie", vyjadrené vrúbkované ( "chlpatý") posterolateral leták, ktorý vysvetľuje častejšie jeho prolaps. Ak sa chlopne predlžujú alebo tenšie akordy, môžu vypadnúť. Keď je PMK je posun lokalizácia a zníženie kontraktility z papilárnych svalov, poruchy koordinované fungovanie ventilových štruktúr, takže prolaps mitrálnej chlopne často prejavuje na pozadí neuro dystónia a psycho-emočných porúch.

Oslabenie závisí od stupňa plnenia krvi ľavej komory a jej end-diastolického objemu. Konvergencia zložiek ľavej komory je spôsobená častým srdcovým rytmom, ťažkou hyperkinéziou a malou náplňou komory. To vysvetľuje väčšiu intenzitu kliknutí. V prípade MVP sa pozorujú aj hepodynamické poruchy, posuny, objemové preťaženie ľavej predsiene a cirkulačná nedostatočnosť ľavej komory.

Lekári izolovaní "tichý" formulár. Pri echokardiografickom vyšetrení sa dá náhodne zistiť. Rozlišujú aj auskultúrnu formu, ktorá je charakterizovaná auskultatívnymi a fonokardiografickými "klikami" a zvuky. Etiológia zahŕňa: primárny prolapse (familiárny, nevyslovený, Marfanov syndróm atď.) A sekundárny prolaps (reumatizmus, ischemická choroba srdca, kardiomyopatia). Gradácia MVP sa vyskytuje podľa závažnosti (v mm) ohybu ventilov a stupňa mitrálnej regurgitácie. Z vyššie uvedeného možno rozlíšiť nasledujúce zmeny v srdci:

Lokalizácia prolapsu: predný, zadný alebo obidva ventily.
Existujú 3 stupne prolapsu:
I stupeň - 3-6 mm.
Stupeň II - 6-9 mm.
Trieda III - viac ako 9 mm.

Mitrálna regurgitácia má 4 stupne:
Stupeň I - regurgitácia menej ako 4 cm2 alebo preniknutie do dutiny ľavej predsiene o viac ako 20 mm.
II. Stupeň - regurgitácia prietoku 4 až 8 cm2 alebo prenikanie nie viac ako polovicu dĺžky átria.
Stupeň III - regurgitational tok viac ako 8 cm2 alebo preniká viac ako polovicu dĺžky atria, ale nedosahuje svoju "strechu".
Stupeň IV - regurgitantný tok dosahuje zadnú stenu, vstupuje do ľavej predsieňovej prílohy alebo do pľúcnych žíl.

Keď sa môžu vyskytnúť prolaps mitrálnej Clan komplikácie, ktoré zahŕňajú: srdcová arytmia, infekčné endokarditídu, srdcové zlyhanie, separácia alebo perforáciu tetivy letáku, náhlej srdcovej smrti, progresívny mitrálnej regurgitácie s transformáciou v NMC.

Príznaky prepadnutia mitrálnej chlopne:

Od väčšiny pacientov dostávajú početné sťažnosti neurogénnej povahy, ktorých predpokladom je vegetatívna asténia a vaskulárna dystónia. Medzi zaznamenanými sťažnosťami boli bolesti hlavy, slabosť a znížená tolerancia na fyzickú aktivitu, závraty, dýchavičnosť, tendencia k mdlobu.

Hlavnou sťažnosťou je šitie, bolesť v srdci, ktorá sa nachádza v oblasti bradavky, bolesť sa zhoršuje pri inhalácii, bolesť je krátkodobá (trvá 10-20 sekúnd až 2-5 minút), môže sa opakovať niekoľkokrát denne. Také bolestivé útoky sa vyskytujú najčastejšie počas dňa počas psycho-emocionálneho stresu. Upozorňujeme, že bolesť je zriedka spojená s fyzickou aktivitou, často sa vyskytujú v pokoji odpočinku a fyzická aktivita a zmena pozornosti prispieva k ich zmiznutiu. Dlhotrvajúca kardiálna reakcia dobre reaguje na zastavenie s dennými sedatívami, prípravkami valeriánov, valocoridom a validolom. Príčinou kardiálie sa stane mikrocirkulácia v papilárnom svale v oblasti myokardu.

Keď PMC u detí, "gotický" sky, hypermobilita ( "uvoľnenosti") kĺby, ploché nohy, "sandalevidnaya medzeru" medzi I. a II prsty, svalová slabosť, prietrže SHmorlja a začiatkom osteochondróze, giperrastyazhimost kožné strie v oblasti zadku a stehien, krátkozrakosť s rôznou závažnosťou, porucha ubytovania a refrakcia.

Diagnóza prepadu mitrálnej chlopne:

Diagnostika sa vykonáva komplexne a obsahuje nasledujúce metódy:

Fyzický. Pri tejto metóde sa pulz kontroluje na uspokojivé plnenie a napätie, krvný tlak s tendenciou k hypotenzii. Lokalizácia apikálneho impulzu bežnej sily je v štvrtom alebo piatom interkostálnom priestore, 1-1,5 cm vo vnútri bradavky. Okraje srdca "úzke" vďaka svojej vertikálnej ("visiace") pozícii. Srdcové šumy sú odposluchované fyzickou metódou.

Elektrokardiogram. Táto metóda nám umožňuje študovať srdcový sval registráciou bioelektrických potenciálov pracujúceho srdca. Deti majú miernu sínusovú tachykardiu, extrasystol, pravú komoru alebo supraventrikulárnu. Extrasystoly často majú extrakardiálne vlastnosti, ktoré často vymiznú počas fyzickej námahy, ako aj v noci, keď je telo v pokoji, ale vyskytuje sa pri psycho-emocionálnom strese. Deti majú bradyarytmiu, tachyarytmiu, supraventrikulárne extrasystoly.

Phonocardiography. Táto metóda zaznamenáva tóny srdca a zvuky.

Rádiografiu. Zobrazuje vnútornú štruktúru tela, dokonca aj v sekcii. Stín srdca má spravidla malú veľkosť, ktorá sa nachádza pozdĺž chrbtice. V laterálnych a šikmých projekciách sa kontúry ľavej predsiene a komory nezmenia. Často dochádza k miernemu opuchu pľúcnej tepny pozdĺž ľavého obrysu srdca.

Echokardiografia (EchoCG) je hlavnou diagnostickou metódou pre PMH a používa sa vo viac ako 90% prípadov. Rozmery ľavej predsiene a ľavej komory nie sú zväčšené, septá sú neporušené. Z mitrálnej chlopne v systéme sa zisťuje viacero odoziev.

Diferenciálna diagnostika sa vykonáva s cieľom vylúčiť iné ochorenia srdca s podobnými príznakmi. Okrem toho sa táto patológia musí diferencovať od vrodenej a získanej nedostatočnosti mitrálnej chlopne, ktorá bola predtým použitá pre MVP.

Prognóza prolapsu mitrálnej chlopne je všeobecne priaznivá a väčšina detí nemá fyzické alebo psychomotorické vývojové abnormality alebo akékoľvek vážne zdravotné problémy. Zároveň predpovedajú pravdepodobnosť komplikácií, berú do úvahy prítomnosť a priebeh syndrómu MVP u príbuzných, prípady náhlej srdcovej smrti medzi nimi, srdcové arytmie, prípady infekčnej endokarditídy; aj charakter prejavov MVP u dieťaťa je významný.

Liečba prelapsu mitrálnej chlopne:

Všetky deti s PMH by mali byť v dispenzarizácii s kardiológiou a taktika ich riadenia závisí od formy MVP. Na počúvanie tvorí PMC II a III stupňa deti sú uvoľňované z telesného cvičenia so skupinou, s výnimkou konkurenčné a izometrickej zaťaženie vzhľadom k ich nutnosti maladaptivní reakcie: obehový intenzívne zaťaženie a sympathicotonic náladu zvyšujúce expresiu výhrez a regurgitácia. Komplexná liečba zahŕňa fyzioterapiu, masáže, vodné ošetrenie.

Lieková terapia je zameraná na elimináciu porúch autonómie - predpísať každodenné utišujúce lieky (sonapax, fenibut, seduxen atď.), Prípravky valeriánov, matky, brómu. V prítomnosti sympatikotónie, sínusovej tachykardie, extrasystolov, predovšetkým predčasného, ​​multifokálneho predĺženia Q-T intervalu, synkopálne epizódy v histórii poukazujú na použitie adrenergných blokátorov (atenolol, obzidan, betaxolol atď.) S priebehmi 2-3 mesiacov pod kontrolou krvného tlaku a EKG s postupným zrušenie. Okrem antiarytmického účinku a prevencie syndrómu náhlej srdcovej smrti redukujú adrenergné blokátory srdcový rytmus a prispievajú k lepšiemu naplneniu ľavej komory ak zníženiu veľkosti prolapsu. Spolu s beta-adrenergnými blokátormi sa široko používa kardiotrofická a metabolická liečba (Riboxin, Inosine, Panangin, Magnerot, Magne B6, vitamíny B2 a B15, koenzým, atď.), Antioxidanty - vitamíny A, C, E, Selenium, Essentiale. V prípadoch závažnej regurgitácie a progresívneho NMC sú indikované malé dávky srdcových glykozidov.

Na prevenciu infekčnej endokarditídy je potrebné pred a po možných menších chirurgických zákrokoch ako aj pri infekčných ochoreniach predpísať antibakteriálnu a imunomodulačnú liečbu s povinnou následnou kontrolou reakcií na teplotu, krv a moč.

V prípade komplikácie prolapsu mitrálnej chlopne s akútnou separáciou akordov a zvýšenou akútnou nedostatočnosťou ľavej predsieňovej (ľavej komory) je znázornená naliehavá chirurgická operácia annuloplastiky a náhrady mitrálnej chlopne.

V "mute" forme a v prvom stupni MVP deti praktizujú fyzické cvičenia vo všeobecnej skupine. Ak majú autonómne poruchy, prebiehajú kurzy sedatívnej a posilňujúcej liečby. Počas malých chirurgických zákrokov nie sú indikované profylaktické antibiotiká. Pozorovanie kardiológa v čase s povinnou registráciou EKG a EchoCG by sa malo vykonať pre deti s PMH aspoň dvakrát do roka.

Prevencia prolapsu mitrálnej chlopne:

U detí má PMK benígnu formu, komplikácie sú zriedkavé. Ak sa správna liečba nevykoná a nie je pozorovaná, môže sa vyvinúť chlopňová nedostatočnosť a mitrálna regurgitácia. A keď dieťa dosiahne dospelý vek, bude ťažké napraviť porušenia. Včasná diagnóza, liečba a preventívne opatrenia sú preto už v ranom veku dieťaťa dôležité.

Prevencia MVP je prevencia progresie ventilových porúch a vývoj komplikácií. U detí s prolapsom mitrálnej chlopne lekári individuálne vyberajú fyzickú námahu, liečbu súbežného srdcového ochorenia. Dieťa je pod dohľadom pediatra, kardiológu a pediatrického reumatologa, pediatrického neurologa; dieťa musí pravidelne vykonávať EKG, echokardiografiu atď.

Ktorí lekári majú byť konzultovaní, ak máte prolaps mitrálnej chlopne:

Niečo vás trápi? Chcete sa dozvedieť podrobnejšie informácie o úprave mitrálnej chlopne, jej príčinách, symptómoch, spôsoboch liečby a prevencii, priebehu ochorenia a strave po nej? Alebo potrebujete inšpekciu? Môžete si dohodnúť stretnutie s lekárom - klinika Eurolab je vždy k dispozícii! Najlepší lekári vás preskúmajú, preskúmajú vonkajšie príznaky a pomôžu vám identifikovať ochorenie symptómami, poradíme sa s vami a poskytneme potrebnú pomoc a diagnózu. Môžete tiež zavolať lekára doma. Klinika Eurolab je pre vás otvorená nepretržite.

Ako kontaktovať kliniku:
Telefónne číslo našej kliniky v Kyjeve: (+38 044) 206-20-00 (viackanálové). Tajomník klinickej ordinácie vám vyberie vhodný deň a čas návštevy lekára. Naše súradnice a pokyny sú uvedené tu. Pozrite podrobnejšie informácie o všetkých službách kliniky na jej osobnej stránke.

Ak ste v minulosti vykonali nejaké štúdie, uistite sa, že ste získali výsledky pre konzultáciu s lekárom. Ak nebudú vykonané štúdie, urobíme všetko potrebné na našej klinike alebo s našimi kolegami na iných klinikách.

Ste? Musíte byť veľmi opatrní, pokiaľ ide o celkové zdravie. Ľudia nevenujú dostatočnú pozornosť príznakom ochorení a neuvedomujú si, že tieto choroby môžu byť život ohrozujúce. Existuje veľa chorôb, ktoré sa v prvom rade nezjavujú v našom tele, ale nakoniec sa ukazuje, že sú už bohužiaľ už príliš neskoro na liečenie. Každá choroba má svoje vlastné špecifické znaky, charakteristické vonkajšie prejavy - tzv. Symptómy choroby. Identifikácia príznakov je prvým krokom v diagnostike ochorení všeobecne. Aby ste to urobili, stačí, aby ste ich lekár niekoľkokrát ročne vyšetrili, aby ste nielen zabránili strašnej chorobe, ale aj udržali zdravú myseľ v tele a v tele ako celku.

Ak sa chcete spýtať lekára na otázku - použite sekciu online konzultácie, možno nájdete odpovede na vaše otázky a prečítajte si tipy na starostlivosť o seba. Ak máte záujem o recenzie o klinikách a lekároch - pokúste sa nájsť informácie, ktoré potrebujete v sekcii Všetky lieky. Tiež sa zaregistrujte na lekárskych portáloch spoločnosti Eurolab, aby ste mali aktuálne informácie o aktuálnych novinkách a aktualizáciách na stránkach, ktoré vám budú automaticky posielané poštou.

Okrem Toho Čítal O Plavidlách

Lymfóza dolných končatín: príčiny. Ako liečiť lymfóza dolných končatín?

Ako viete, mnoho ľudí trpí opuchom. Vo večerných hodinách môžete pozorovať mierny opuch nôh a žíl, ráno sa situácia najčastejšie normalizuje.

Ako liečiť lymfóza dolných končatín?

Lymfóza z dolných končatín (lymfodémy nôh, lymfatické opuchy končatín) je ochorenie lymfatického systému charakterizované zhoršenou cirkuláciou lymfy a patologickou retenciou lymfy v tkanivách.

Ako čistiť nádoby - rýchlo doma. Ako čistiť nádoby s ľudovými prostriedkami doma, video

Krvný systém osoby prechádza druhom znečistenia s vekom. Škodlivé látky sa hromadia na stenách krvných ciev, zužujú ich priemer a komplikujú zásobovanie krvou.

Dôsledky hypertenznej krízy

Hypertenzívna kríza je nárastom tlaku na kritické úrovne. Cieľovým orgánom môže byť: obličky, krvné cievy, mozog, srdcový sval. Každý pacient musí čeliť tejto alebo takejto sile podobným javom, ktorý nie je nezvyčajný u pacientov s hypertenziou.

Miera ESR v krvi detí a čo robiť so zvýšenou hodnotou

Vďaka analýze krvi dieťaťa je možné určiť, či je dieťa zdravé alebo či má nejaké ochorenie. Toto je obzvlášť dôležité, ak je choroba skrytá. Na identifikáciu takýchto skrytých patológií sa všetky deti pravidelne posielajú na testy v určitom veku.

Top 10 liekov najlepšie pomôcť pre kŕčové žily

Liečba kŕčových žíl nie je ľahká úloha. Mal by sa začať, keď sa objavia prvé príznaky, ušetrí sa z operácie a výrazne sa zlepší kvalita života. Na vyliečenie kŕčových žíl s jedným liekom je nemožné, vyžaduje si integrovaný prístup.