Prolaps medzistavcového disku je prvým štádiom tvorby medzistavcovej hernie, keď nastávajú iba prvé poruchy a zmeny v štruktúre disku, bez narušenia integrity vláknitého krúžku. Tieto zmeny sú úplne reverzibilné, ak sa liečba začne rýchlo. Veľkosť prolapsu sa môže pohybovať od 1 do 3 mm. Najčastejšie sa táto podmienka vyskytuje u žien 30-35 rokov. V 49% prípadov sú postihnuté bedrové porasty, u 46-47% z nich sú hrudné stavce a krk je najmenšie pravdepodobne postihnutý. V prípade predčasného hľadania lekárskej pomoci prejde prolaps do chronického a progresívneho priebehu intervertebrálnej kýrie.

príčiny

Prvé zmeny v štruktúre medzistavcového disku sa môžu vyvinúť v prítomnosti viacerých príčinných faktorov:

 • Metabolické poruchy;
 • Prítomnosť chronických ochorení chrbtice (reumatoidná artritída, ankylozujúca spondylitída, osteochondróza, zakrivenie chrbtice atď.);
 • Dlhodobé porušovanie správnej výživovej technológie (nedostatok živín, vitamínov, minerálov);
 • Poranenia chrbtice (vyvrtnutia, zlomeniny, modriny atď.);
 • Časté zaťaženie na chrbtici (práca v dachu, pracovné nebezpečenstvo - nakladače atď.);
 • Obezita a nadváha;
 • Vek zmeny.

Riziko vývinu prolapsu medzistavcového disku sa zvyšuje s vystavením osoby predisponujúcim faktorom:

 • Ženský sex;
 • Čistá vegetariánska (úplné odmietnutie potravín pre zvieratá);
 • Vek od 30 do 40 rokov;
 • Diabetes mellitus;
 • Fajčenie a zneužívanie alkoholu;
 • Znížená funkcia štítnej žľazy;
 • Sedavý životný štýl;
 • Jednoduché pohyby v chrbtici dlhú dobu.

Pod vplyvom všetkých predispozičných a kauzálnych faktorov začína intervertebrálny disk stráca svoju elasticitu, hustotu a silu. Ponecháva to potrebné na normálne fungovanie kvapaliny, stopových prvkov a živín. V dôsledku toho sa steny medzistavcového disku začínajú vyrážať (z latiny "Prolapse" - prolaps) a prekračujú hranice stavca. Vláknitý kruh stále zachováva svoju integritu a zostáva nedotknutý.

klasifikácia

Hlavné typy prolapsu medzistavcového disku podľa miesta patológie:

 • Zadný bočný prolapp - výbežok disku sa vyskytuje na boku chrbtového kanála;
 • Centrálny prolaps (medián) - výčnelok sa vyskytuje v smere páteřového kanála k stredu stavcov chrbtice;
 • Anterolaterálny prolapp - výbežok disku sa vyskytuje v smere spinóznych procesov a predného väzenia chrbtice smerom von;
 • Bočný prolaps (bočný) - výčnelok disku sa vyskytuje mimo chrbtice na jednej strane stavca.

Podľa lokalizačného procesu sa prolapsy disku delia na:

 • Prolaps v krčnej chrbtici;
 • Prolaps v hrudnej oblasti;
 • Prolaps v bedrovej chrbtici.

Symptómy prolapsu medzistavcového disku

Klinické príznaky prolapsu medzistavcového disku sú pomerne slabé a často ich pacient nevenuje pozornosť. Bez ohľadu na postihnutú chrbticu má pacient pocit rovnakých príznakov:

 • Zvýšená únava z bežného zaťaženia;
 • Krátka a mierna bolesť chrbta;
 • Periodická znecitlivenosť kože a "plazivé husi";
 • Nepohodlie po spaní v známej posteli.

diagnostika

Diagnóza sťaženého disku je veľmi zriedkavá. Najčastejšie ide o náhodné zistenie patológie pri diagnostikovaní inej choroby. Jedinou informatívnou metódou, ktorá spoľahlivo určuje prítomnosť disku prolabirovaniya, je MRI (magnetická rezonancia). Pomocou tejto metódy je možné detegovať aj tie najmenšie zmeny v medzistavcovom disku a začať okamžite a okamžite liečiť.

Liečba prolapsu medzistavcového disku

Liečba prolapsu je mimoriadne konzervatívna a pomáha pacientovi úplne zbaviť sa ďalšej progresie patológie.

Liečba liečiv

 • Chondroprotektory: Mukosat, Teraflex, Hondroksid. Odstráňte hlavnú príčinu choroby, obnovte poškodenú chrupavku a odstráňte proces jej ničenia. Priebeh liečby je individuálny a závisí od veku pacienta, účinku predisponujúcich faktorov na neho a rýchlosti procesov obnovy.
 • Biogénne stimulanty: Aloe, PhiBs, Plazmol atď. Urýchľujú metabolické a regeneračné procesy, spúšťajú prirodzené mechanizmy na opravu tkaniva.
 • Vitamíny: Multi-tabs, Neyrobion atď. Zlepšiť ochranné vlastnosti tela, normalizovať metabolizmus, prenos nervov a zlepšiť krvný obeh.

fyzioterapia

Fyzioterapia je hlavnou liečbou pre túto fázu vzniku intervertebrálnej hernie. Každé z týchto opatrení pomáha normalizovať metabolické procesy, urýchliť prietok krvi cez cievy, obnoviť prenos nervových impulzov, uvoľniť svalové vlákna, zvýšiť vzdialenosť medzi postihnutými stavcami. Hlavné metódy fyzioterapeutického ošetrenia prolapsu medziobratlového disku:

komplikácie

Komplikácie v štádiu prolapsu medzistavcového disku nevznikajú, pretože základné štruktúry chrbtice nie sú ovplyvnené. Pri absencii včasnej liečby prechádza diskový prolaps do stupňa výčnelku a ďalej pred vytvorením herniovaného disku.

prevencia

Aby sa predišlo vzniku prolapsu medziobratlového disku a jeho ďalšiemu vývoju v herniovanom disku, je potrebné dodržiavať množstvo podmienok a pravidiel:

 • Ak sa v chrbtici vyskytnú nejaké sťažnosti, nevykonávajte samoliečbu;
 • Bojujte s hypodynamiou (za prítomnosti sedavého diela, zaistite pauzy, choďte na prácu pešo atď.);
 • Posilnite svalový rám chrbta (gymnastika, cvičenie, cvičebné zariadenie);
 • Sledujte postoj z detstva;
 • Jedzte na potravinovej technológii a používajte všetky potrebné minerály, bielkoviny a tuky.

Čo je premenu meniskusu?

Hľadal som, čo je členstvo v mechanizme médií. Našiel! Dnes som sa pozrel na kolenné kĺby s ohnutým stavom v bočných úsekoch a ja som videl ich prelamáciu až na 2/3, ale. Meniskus medial, našiel som protokol. V roku 2000 som študoval (tam bola jednoduchšia klasifikácia) a v roku 2003.

Drahý Eugene. Prepad mediálneho meniskusu za okrajom kĺbového priestoru je najčastejšie jeden zo znakov. Bolesť v kolennom kĺbe Bolesť v ramennom kĺbe Cyklu Becker Crunch a kliknutí na kĺby.

Prepad vnútorného meniskusu vo vnútri kĺbu je nepriamym znakom subchondrálnej ruptúry menisku. Vzhľadom na to, že mediálny menisk je pripojený k mediálnemu laterálnemu väzivu.

Príčiny poškodenia mediálneho menisku kolenného kĺbu. Napriek skutočnosti, že mediálny meniskus kolenného kĺbu je menej mobilný ako bočný, je zranený oveľa častejšie.

Vo všeobecnosti je poškodenie menisku kolenného kĺbu, najmä poškodenie stredného menisku, bežným fenoménom, ktorý sa najčastejšie týka mužov.

Pravdepodobne ste počuli, ako sa auto porovná s telom osoby. Motor sa volá so srdcom, palivovou nádržou so žalúdkom, motorom s mozgom. Je pravda, že anatómia "organizmov" je podobná. Existuje homohodnotný analóg tlmičov?

Je možné športovať po pretrhnutí tela mediálneho menisku kolenného kĺbu? Konzervatívna liečba menisku kolenného kĺbu je skutočná.

Zoznámte sa s funkciami mediálneho roztrhnutia menisku predného rohu. Čo je prelom mediálneho meniskusu kolenného kĺbu? PROBLÉMY NIE VIAC!

Konzervatívna a chirurgická liečba poškodenia predného rohu vnútorného menisku kolenného kĺbu.

Liečba a obnovenie mediálneho menisku kolenného kĺbu. Medial meniskus je vnútorný meniskus kolenného kĺbu, ktorý je v tvare polmesiaca chrupavka.

Kolená. Trauma meniskusu kolenných symptómov a liečby. Štruktúra kolenných kĺbov zahŕňa dva typy menisku:

vonkajšie (bočné) a interné (mediálne).

Disky chrupaviek umiestnené medzi tibiou a femurom sa nazývajú kolenné menisky. mediálne (alebo interné) - má formu pravidelného polkruhu.

Stredový meniskus kolenného kĺbu:

symptómy a liečenie poškodenia. Medial (vnútorný) meniskus je chrupavková vrstva.

Príčiny a príznaky poškodenia menisku kolenného kĺbu. Tradičná terapia a recepty. Najčastejšie lekári diagnostikujú nie bodnutie, ale roztrhnutie mediálneho menisku.

Roztrhnutie zadného rohu stredového menisku kolenného kĺbu je sprevádzané určitými symptómami, ktoré závisia od tvaru poranenia a majú nasledujúce charakteristiky

Poškodenie zadného rohu mediálneho menisku kolenného kĺbu sa vyskytuje relatívne často a hlavne sprevádza trvalé zranenia dolnej končatiny v oblasti kolena.

Roztrhnutie vnútorného menisku kolenného kĺbu. Bolesť kolena najčastejšie indikuje poškodenie menisku. Vnútorný meniskus, ktorý sa tiež nazýva mediálny meniskus, je menej mobilný ako vonkajší, ale častejšie je zranený.

post-traumatická hemartróza pravého kolenného kĺbu 1 polievková lyžica, vnútorné trhliny stredného menisku, jeho fragmentácia, prolaps pod väzbou.

Mierne poškodenie stredového menisku kolenného kĺbu.

Aká je prelamácia mediálneho meniskusu kolenného kĺbu - 100%!

Pre poškodenie chrupavky nie sú nebezpečné. Odtrhnutie alebo roztrhnutie mediálneho meniskusu kolenného kĺbu.

Poškodenie menisku kolena. 23. mája 2015. Pozícia meniskusov s ohybom kolena a mediálne otáčaním holennej kosti. Mediálny meniskus sa znižuje a pohybuje sa späť.

klinovité chrupavkové "podkovy" sú hrubšie ako vnútorné. Stredný meniskus kolenného kĺbu je väčší. Pripája sa k mediálnemu väzu, pretože je náchylný na zranenie.

Artroskopické obrázky meniskusu

Menisci kolenného kĺbu sú chrupavkové, formujúce sa v tvare polmesiaca, ktoré zvyšujú kongruenciu kĺbových povrchov, pôsobia ako tlmiče tŕnia v kĺbe, podieľajú sa na podávaní hyalínovej chrupavky a tiež stabilizujú kolenný kĺb. Pri pohybe v kolennom kĺbe sa menisci pohybujú v rôznych smeroch, kĺžu po tibiálnej plošine, môžu sa zmeniť tvar a napätie. Meniskus kolenného kĺbu dva:

- vnútorný (stredný) meniskus - vonkajší (postranný) meniskus

Menisci pozostávajú z vláknitých chrupaviek. Menisci spravidla majú polo-lunárnu formu, hoci existujú varianty diskoidných meniscií (častejšie externé). Na priereze je tvar meniskusu blízko trojuholníka smerujúceho k základni kĺbovej kapsuly.

Priraďte telo meniskusu, prednú a zadnú rohovku menisku. Stredový meniskus tvorí väčší polkruh než bočný. Jeho úzky predný roh pripojený k strednému úseku eminentia intercondylaris pred PKC (predného skríženého väzu) a roh pripevní na zadné bočné časti eminentia intercondylaris, vpredu PCL (zadného skríženého väzu) a za miesta pripojenia bočného menisku. Stredový meniskus je pevne pripevnený k kapsule kĺbu, a teda menej pohyblivý, čo spôsobuje väčšiu frekvenciu poškodenia. Bočný meniskus je širší než mediálny, má takmer prstencovitý tvar. Taktiež bočný meniskus je mobilnejší, čo znižuje frekvenciu jeho pretrhnutia.

Prívod krvi do menisku je z tepien kĺbovej kapsuly. Podľa stupňa krvného zásobovania existujú tri zóny. Najväčšia oblasť krvného zásobenia meniskusu je umiestnená bližšie ku kĺbovej kapsule (červená zóna). Vnútorné časti menisku nemajú vlastné krvné zásobenie (biela zóna), táto časť tela je poháňaná cirkuláciou intraartikulárnej tekutiny. Preto je pravdepodobnejšie, že poškodenie menisku vedľa kĺbovej kapsuly (parakapsulárne roztrhnutie) bude rásť a roztrhnutie vnútornej časti menisku spravidla nerastú. Tieto vlastnosti z veľkej časti určujú taktiku liečby poškodenia menisku a schopnosť vykonávať meniskusové sutúry.

Poškodenie Lokalizácia vylučujú niekoľko typov menisku poranenia: poranenia menisku teleso (medzera "zalievanie zvládne" typ, pozdĺžnu medzeru, priečne prasknutie vodorovné medzery nerovnomerný medzera, atď), poškodenie prednej alebo zadnej roh menisku, poškodenie parakapsuyarnye.

Existujú izolované poškodenia vnútorného alebo vonkajšieho meniskusu a ich kombinované poškodenie. Niekedy je poškodenie menisku súčasťou zložitejšieho poškodenia štruktúr kolenného kĺbu.

Poškodenie menisku je najčastejšou patológiou kolenného kĺbu.

Typickým mechanizmom poškodenia meniskusu je zranenie spôsobené otáčaním ohnutého alebo polovične ohnutého ramena v čase jeho funkčného zaťaženia pevnou nohou (hranie futbalu, hokej, iné športy, kolízie a pád pri lyžovaní).

Menej často sa vyskytujú slzy menisku, keď stojíte, skákať, nekoordinovaný pohyb. Na pozadí degeneratívnych zmien - zranenie, ktoré spôsobuje poškodenie menisku, môže byť malé.

V klinickom zobrazení poškodenia meniskom je zvykom rozlišovať medzi akútnym a chronickým obdobím. Akútne obdobie začína bezprostredne po primárnom zranení. Pacient má silnú bolesť v kolennom kĺbe, obmedzenie pohybu v dôsledku bolesti, niekedy spodná časť nohy je fixovaná v polohe flexe (blokáda kĺbov). V akútnom prípade je ruptúra ​​meniskusu často sprevádzaná krvácaním do dutiny kolenného kĺbu (hemartróza). V oblasti spoja dochádza k opuchu.

Často nie je diagnostikovaná poškodenie menisku v čerstvých prípadoch a často sa diagnostikuje zranenie alebo podvrtnutie. V dôsledku konzervatívnej liečby, najmä v dôsledku fixácie nohy a vytvorenia mieru, sa štát postupne zlepšuje. Avšak pri vážnom poškodení menisku zostáva problém.

Po dlhšej dobe, s obnovením stresu alebo s menším drobným poškodením a často s nepríjemným pohybom, sa bolesť, zhoršená funkcia kĺbov obnovuje, synoviálna tekutina sa znova nahromadzuje v kĺbe (post-traumatická synovitída) alebo sa objavuje kĺbová blokáda. Toto je takzvané chronické obdobie choroby. V tomto prípade môžeme hovoriť o stale alebo chronickom poškodení menisku.

Typické symptómy: Pacient si počas pohybov sťažuje na bolesť pri projekcii menisku a zvyčajne je celkom jednoznačne bod bolesti. Obmedzenie rozsahu pohybu (nemožnosť úplného predĺženia nohy alebo úplné zavesenie). porucha pohybu v kolennom kĺbe. Symptóm blokády kĺbu, keď sa pretrhnutá časť menisku pohybuje v kĺbovej dutine a je periodicky narušená medzi kĺbovými povrchmi femorálnych a tibiálnych kostí. Pacient v niektorých prípadoch sám je schopný odstrániť vznikajúci blok spoja alebo sa uchýliť k pomoci outsiderov. Po odstránení blokády kĺbového pohybu v ňom je opäť možné úplne. Pravidelne dochádza k reaktívnemu zápalu vnútorného obloženia kĺbu, synoviálna tekutina sa hromadí v kĺbovej - post-traumatickej synovitide. Postupne sa oslabuje a zhoršená koordinácia svalov - svalové straty, poruchy chôdze.

Ďalším nebezpečenstvom chronického poškodenia menisku je postupné poškodenie kĺbovej chrupavky a vznik posttraumatickej artritídy.

Diagnóza poškodenia menisku zahŕňa preberanie histórie, klinické vyšetrenie špecialistom a inštrumentálne vyšetrovacie metódy. Na vylúčenie poškodenia kostných štruktúr a objasnenie vzťahu zložiek kĺbu spravidla vykonávajú röntgenové vyšetrenie (poškodenie meniskusov nie je viditeľné na snímkach, pretože menisci sú transparentné pre röntgenové lúče). Na vizualizáciu meniskusov a iných intraartikulárnych štruktúr je v súčasnosti najinformatívnejšou neinvazívnou metódou zobrazovanie pomocou magnetickej rezonancie (MRI), pričom sa používa aj počítačová tomografia (CT) a ultrazvuková diagnostika (ultrazvuk).

1 intaktné menisky.
2 Poškodenie zadnej rohy menisku.

Traumatické poranenia menisku sú často spojené s poškodením iných štruktúr kolenného kĺbu: krížové väzy, laterálne väzy, chrupavka, kapsula kolenného kĺbu.

Najpresnejšia a najkompletnejšia diagnóza sa vykonáva pri vykonávaní počiatočného štádia artroskopickej chirurgie počas vyšetrenia a revízie všetkých častí kĺbu.

Konzervatívna liečba: Ako prvá pomoc sa zvyčajne vykonáva anestézia, prepichnutie kĺbu, odstránenie krvi nahromadenej v kĺbe, v prípade potreby sa odstráni blokácia kĺbu. Na vytvorenie pokoja sa aplikuje fixačná bandáž alebo dlaha. Termín imobilizácie 3-4 týždne. Určený ochranný režim, studený lokálne, pozorovanie dynamiky, nesteroidné protizápalové lieky (NSAID). Po nejakej dobe, fyzikálna terapia, chôdza s dávkovanými záťažami sa pridá fyzioterapia. S priaznivým priebehom sa obnovenie funkcie a návrat na športové zaťaženie dosiahne za 6-8 týždňov.

Ak nie je možné vylúčiť blokádu kĺbu, opätovný výskyt blokády kĺbu, pretrvávajúca bolesť v kĺbe, bolesť pri chôdzi, obmedzenie možnosti fyzickej námahy - je zobrazená chirurgická liečba.

Dnes je najefektívnejšou liečbou artroskopická chirurgia.

Operácia sa vykoná "zatvoreným" po 2 prerazeniach (0,5 cm každá). Artroskop a potrebné nástroje sú vložené do kĺbovej dutiny. Prebieha kontrola všetkých častí kĺbu, špecifikuje sa povaha a rozsah poškodenia menisku. V závislosti od povahy a lokalizácie poškodenia je vyriešená otázka potreby odstránenia poškodenej časti menisku alebo možnosti menistického šitia.

Trochu histórie: V roku 1962 profesor Watanabe M. opísal túto techniku ​​a vykonal prvú endoskopickú operáciu - čiastočnú resekciu menisku. V roku 1971 O'Connor R.L. oboznámi sa s novou technikou meniskovej resekcie a začne ju používať na svojej klinike. V roku 1975 O'Connor R.L. publikovanie prvých výsledkov artroskopických operácií a opisuje techniku ​​endoskopickej resekcie poškodeného fragmentu menisku, po ktorom nasleduje zarovnanie zostávajúcej časti. Prvé práce na artroskopickom stehu menisku s popisom technológie a nástrojov publikoval Wirth C.R., 1981; Stone R.G., Miller G., 1982. Tieto práce znamenali novú etapu v chirurgii menisku, keďže predtým boli tieto operácie vykonávané len otvoreným spôsobom. V čase N. sa väčšina operácií na poškodenie meniskusu vykonáva artroskopicky.

Artroskopická technika operácie umožňuje liečbu kĺbov tkanív s maximálnou starostlivosťou. Spravidla sa odstráni iba poškodená časť menisku a okraje defektu sú zarovnané. Čím väčšia časť intaktného menisku môže byť zachovaná, tým menej je pravdepodobné, že dôjde k progresii posttraumatických zmien v kĺbe. Úplné odstránenie meniskusu vedie k vzniku výraznej artrózy.
S čerstvým zranením a lokalizáciou poškodenia bližšie k parakapulárnej zóne má zmysel vykonávať operáciu - artroskopické stehovanie meniskusu.

Rozhodnutie o taktike liečby, operačný chirurg preberá operáciu na základe štúdie poškodeného menisku a technických schopností.

Kvôli nízkej invazívnosti operácie bežná liečba trvá obvykle 1-2 dni. V pooperačnom období je limit výkonu určený na 2-4 týždne. V niektorých prípadoch sa odporúča chôdza na barle a nosenie kolien. Od prvého týždňa môžete začať s rehabilitačnou liečbou. Úplné zotavenie a návrat do športových nákladov sa zvyčajne vyskytuje v termínoch 4-6 týždňov.

Vďaka včasnej diagnostike a kvalifikovanej chirurgii poskytuje liečba vynikajúce funkčné výsledky a umožňuje vám úplne obnoviť fyzickú aktivitu.

Dobrý deň, moje koleno to znervózňuje. MRI: Kosti tvoriace ľavý kolenný kĺb majú bežnú konfiguráciu a sú správne umiestnené. Kĺbová rozštiepka je nerovnomerne a mierne zužovaná. Kĺbová chrupavka v oblasti mediálnych kondylov je nerovná a mierne tenká s hrúbkou do 2 mm. Vonkajšia obrys medzimestskej výšky je nasmerovaná. Na pozadí subchondrálnej sklerózy v mediálnom kondyle tibiálnej kosti je v režime FS detekovaný mierny zvýšený MR signál spôsobený opuchom kostnej drene. V postrannom menisku je mierne zvýšený MR signál lineárneho tvaru vizualizovaný bez komunikácie s kĺbovou dutinou. Mediálny meniskus mierne prechádza smerom von. V zadnom rohu mediálneho menisku sa vizualizuje patologický MR-signál lineárneho tvaru s šírením na dolný kĺbový povrch. Predné a zadné krížové väzy kolenného kĺbu majú normálnu hrúbku a charakteristiky signálu. Bočné bočné väzby majú normálny priebeh, nezmenené. Tekutina sa rozpoznáva okolo mediálneho kolaterálneho väzu. V dutine kĺbu, v suprapatelárnom vaku, v mediálnom a laterálnom krútení sa zisťuje tekutina. Na vonkajšom okraji mediálnej hlavy svalu gastrocnemius sa zistil multikomorový cytokín Baker s rozmermi 13 * 14 * 43 mm. Mäkké tkanivá obklopujúce kolenný kĺb a krvné cievy prechádzajúce v blízkosti sú bez patologických zmien. Záver: Pánové príznaky gonoartrózy vľavo. Mierny edém kostnej drene v projekcii tibiálneho kondylu. MRI príznaky poškodenia zadného rohu mediálneho menisku podľa Stollerovej triedy 3a. Degeneratívne zmeny bočného meniskusu podľa Stollera 1. Periligamentitis mediálny kolaterálny väz. Synovitída. Bakerova cysta. Vrvch ponúkol, aby dal injekcie Diprospan, tvrdí, že crack v meniskus zarubtsuetsya. Povedzte mi prosím, injekcie sú tak drahé, ale existuje záruka, že im pomôžu? Môže existovať nejaká iná liečba?

Prolapsované membrány: prečo sa vyskytuje a ako sa liečiť?

Keď gynekológ povedie tehotnej žene, že má prepad membrány dieťaťa, naznačuje to priamu hrozbu potratu, najmä ak neexistuje vhodná liečba.

Čakacia doba pre dieťa nie je pre ženské telo jednoduché, pretože všetky jeho sily sa sústreďujú na zachovanie a vykonávanie plnohodnotného zdravého dieťaťa. Veľké zaťaženie padá na čapiec: zadržanie plodu v tele matky závisí od hustoty jeho kompresie.

Aký je prepad fetálneho močového mechúra?

Podľa tohto pojmu lekári znamenajú ismicko-cervikálnu insuficienciu (ICN). V tomto stave je slabosť krčka maternice a uterus, čo môže viesť k spontánnemu potratu, počnúc druhým trimestrom tehotenstva.

Cervikálny kanál nie je schopný byť v dobrej kondícii a pevne stlačený, takže jeho steny sa uvoľňujú a plodový mechúr sa v cervixu prepadá pod váhou dieťaťa, čo vedie k infekcii a disekcii. Takéto opatrenia vedú k pretrhnutiu membrán a potratov.

dôvody

Pri prelome plodového močového mechúra sa izmus a hrdlo nedokážu vyrovnať s hlavnou úlohou - tesne uzavrieť cestu do dutiny dutiny a bezpečne držať rastúce dieťa v maternici.

Existujú určité dôvody na zníženie fetálneho močového mechúra, ktoré sa pozoruje pri ismicko-cervikálnej insuficiencii:

 • vrodené malformácie ženského reprodukčného systému;
 • hormonálna nerovnováha v tele tehotnej ženy (nedostatočná produkcia progesterónu a nadmerná produkcia mužských pohlavných hormónov);
 • viacnásobné tehotenstvo;
 • zúrodňovacie zmeny na maternici, získané ako výsledok predchádzajúcich chirurgických zákrokov, ako aj v dôsledku traumatických poranení.

Patológia sa dá identifikovať až v druhom trimestri tehotenstva, keď dieťa začne rýchlo rásť, čo vedie k zvýšeniu tlaku na krčku maternice, ktoré nemôže spoľahlivo udržať plod v ženskom tele.

príznaky

Nebezpečenstvo vzniku cervikálnej nedostatočnosti spočíva v tom, že nemá prekurzory, ktoré by naznačovali pravdepodobnosť vzniku patológie. Preto sa výskyt plodového močového mechúra vždy stáva neočakávane. Ak sa staráte o svoje zdravie, môžete si všimnúť prvé príznaky tohto ochorenia a podniknúť kroky na udržanie tehotenstva.

Budúca matka by mala naliehavo požiadať lekársku pomoc, ak zistí tieto znaky:

 • tok plodovej vody;
 • atypické močenie;
 • pocit nepohodlia vo vagíne.

Nie je možné vopred predpovedať, že žena bude mať prebudenie bubliny, pretože neexistujú žiadne subjektívne pocity až do okamihu počatia a počas prvých troch mesiacov tehotenstva.

Diagnóza ismicko-cervikálnej nedostatočnosti sa vykonáva pomocou inštrumentálneho gynekologického vyšetrenia s použitím zrkadiel, ako aj palpáciou vagíny. V začiatočných štádiách dochádza k zmäkčeniu a skráteniu krku, neskôr k miernemu otvoreniu krku, približne 2 cm a k prolase membrán membrán.

liečba

Výber spôsobu liečby ICN závisí od niekoľkých faktorov:

 • - obdobie zistenia zlyhania krčka maternice a ťahu maternice;
 • existuje história sebestačnosti kvôli skráteniu a rozšíreniu cervikálneho kanála;
 • dôvodov, ktoré viedli k ICN.

Keď žena z takého dôvodu už prekonala potrat, je možné vykonať plastickú chirurgiu krčka maternice v plánovacom štádiu tehotenstva. Účinnosť vyrobených lekárskych manipulácií sa môže posúdiť najskôr o šesť mesiacov neskôr - počas tohto obdobia sa lekári odporúčajú zdržať sa následnej koncepcie.

Konzervatívna liečba je predpísaná pacientovi v prípade včasnej detekcie prolapsu membrány plodu spôsobenej porušením hormonálnej hladiny, najmä nadbytkom mužských hormónov. Lieky poskytujú príležitosť na nápravu endokrinných porúch. Ak sa po 10-14 dňoch cervix stabilizuje a neexistujú žiadne predpoklady na jeho ďalšiu expanziu, liečba je obmedzená len na lieky.

Keď sa ICN uchýlia k inštalácii pesaru, ktorý tesne uzavrie krčok a zabráni jeho otvoreniu. Výrobok je silný široký krúžok, ktorý je upevnený pri vstupe do maternice. Pesary pomáhajú rozložiť zaťaženie vyvinuté na cervikálnom kanáli rastúcim plodom, podporujú svaly perinea a zabraňujú prepadu membrán. Ak už došlo k výpadku, nemôžete prsteň zavesiť.

V porovnaní s chirurgickým spôsobom liečby má táto technika niekoľko výhod:

 • jednoduchosť vkladania a extrakcie;
 • inštalácia môže byť vykonaná v podmienkach nemocnice aj v ambulancii;
 • nemusíte robiť anestéziu;
 • Fixácia pesarií je povolená po 25 týždňoch gravidity.

Keď medikácia nepomôže zastaviť dilatáciu krčka maternice, alebo je pozorovaná ICN spôsobená predchádzajúcim traumatickým faktorom, je potrebná operácia na záchranu tehotenstva.

Šitie šije sa vykonáva medzi 13 a 26 týždňami tehotenstva a ich odstránenie sa vykonáva najskôr 38 týždňov. Potom sa maternica samostatne otvára, skracuje a otvára pôrodný kanál.

Uzavretie krčka maternice je najlepšou možnosťou zabrániť riziku potratu počas prolapsu plodového močového mechúra. Táto metóda je menej traumatická, jednoduchá na vykonávanie a tiež neškodí zdraviu matky a dieťaťa.

Operácia sa vykonáva iba v nemocnici. Pred vyšetrením sa vykoná úplné vyšetrenie tehotnej ženy a vonkajšie pohlavné orgány a vagína sa dezinfikujú pomocou antiseptických roztokov. Po zákroku bude očakávaná matka navštíviť lekára každý týždeň na prehliadku.

Ak fetálny močový mechúr klesne do cervikálneho kanálika, je potrebná dodatočná korekcia stehov. Po rekonštrukcii musí žena dodržiavať predpis lekára, dodržiavať odpočinok v posteli a užívať predpísané lieky.

Plochý mechúr

Táto patológia sa nazýva aj plytká voda.

Plochá membrána močového mechúra je pozorovaná kvôli niektorým komplikáciám priebehu tehotenstva, ktoré je spôsobené rôznymi dôvodmi:

 • infekcia matky alebo dieťaťa;
 • výživové nedostatky, ako aj voda;
 • nedostatok vitamínu.

V prirodzenom priebehu tehotenstva existuje voľný priestor medzi hlavou dieťaťa a membránami, naplnenou plodovou tekutinou. Ak je horné telo dieťaťa napnutá, lekári diagnostikujú "plochý močový mechúr".

pichnutie

Amniotómia sa vykonáva v situáciách, keď sa pozoruje dilatácia krčka maternice a nedochádza k nezávislému vypúšťaniu amniotických vôd. Úlohou postupu je stimulovať nástup prírodnej práce, ak žena pocíti nástup kontrakcií, ale nevedie k skracovaniu a rozšíreniu krčka maternice.

Existujú štyri typy amniotómie:

 • predčasný - pred nástupom pôrodu;
 • skoro - od okamihu začiatku kontrakcií až po otvorenie krku na 3 prstoch;
 • včas - sa vykonáva v intervale 7-10 cm;
 • oneskorené - urobené po úplnom zverejnení, keď bublina neprenikla sama.

odlúčenie

Tento postup sa vykonáva, ak žena predlžuje graviditu. Exfoliácia vám umožňuje stimulovať nástup práce. Gynekológ dokáže oddeliť močový mechúr od krčka maternice, čo prispieva k syntéze prostaglandínov, ktoré pôsobia na uvoľnenie krčka maternice.

Pri vykonávaní postupu by mal lekár postupovať opatrne, aby nedošlo k poškodeniu membrán.

Prevencia patológie fetálneho močového mechúra

Nie je možné úplne zabrániť prelapaniu plodového močového mechúra, avšak je možné znížiť riziko vzniku ismicko-cervikálnej nedostatočnosti nasledovaním jednoduchých odporúčaní:

 • včas liečiť hormonálne dysfunkcie;
 • počas tehotenstva nezahŕňajú zdvíhanie a ťažkú ​​fyzickú prácu.

S diagnostikovaným ICN včasná detekcia problému zabráni prelapaniu a pretrhnutiu membrán a použitie moderných metód liečby zvyšuje pravdepodobnosť úspešného výsledku tehotenstva o 2-3 krát.

Význam slova prolaps

Slovník zdravotných pojmov

Názvy, názvy, frázy a frázy obsahujúce "prolabirovaniya":

Príklady použitia slova prolase v literatúre.

Krvácanie môže byť spôsobené traumou, papilomatózou, angiomatózou, kameňmi, zápalom, môžu mať dievčatá výhrez sliznice močovej trubice.

Zdroj: knižnica Maxim Moshkov

Transliterácia: prolabirovanie
Späť na prednej strane číta ako: marketing
Prolaps pozostáva zo 14 písmen

Aké je riziko prolapsu mitrálnej chlopne?

Jednou z najčastejších patologických ochorení srdca je prolaps mitrálnej chlopne. Čo to znamená? Obvykle práca srdca vyzerá takto. Ľavé predsiene sú stlačené na uvoľnenie krvi, v tomto čase ventil opúšťa a krv prechádza do ľavej komory. Ďalej sa ventily zatvárajú a kontrakcia komôr spôsobuje, že sa krv presunie do aorty.

S prolapsom chlopne časť krvi v čase komorovej kontrakcie prechádza do átria opäť, pretože prolaps je deformácia, ktorá zabraňuje normálnemu zatváraniu dverí. Preto dochádza k spätnému refluxu krvi (regurgitácia) a vyvíja sa mitrálna nedostatočnosť.

Prečo sa vyvinie patológia

Prolaps mitrálnej chlopne je problém, ktorý je bežnejší u mladých ľudí. V diagnostike tohto problému je typický vek 15 až 30 rokov. Príčiny patológie sú nakoniec nejasné. Vo väčšine prípadov sa MVP vyskytuje u ľudí s patologickými stavmi spojivového tkaniva, napríklad s dyspláziou. Jednou z jej vlastností môže byť zvýšená flexibilita.

Napríklad, ak osoba ľahko ohýba palec na ruke v opačnom smere a dosiahol ju na predlaktie, potom je vysoká pravdepodobnosť prítomnosti jednej patológie spojivového tkaniva a PMK.

Takže jednou z príčin prolapsu mitrálnej chlopne sú vrodené genetické poruchy. Avšak vývoj tejto patológie je možný z dôvodu získaných príčin.

Získané príčiny PMK

 • Ischemická choroba srdca;
 • myokarditída;
 • Rôzne kardiomyopatie;
 • Infarkt myokardu;
 • Vklady vápnika na mitrálnom kruhu.

Kvôli bolestivým procesom je narušené dodávanie krvi do srdcových štruktúr, zapálené tkanivá, bunky umierajú, sú nahradené spojivovým tkanivom, tkanivá samotného ventilu a okolité štruktúry sú zahustené.

To všetko vedie k zmenám v tkanivách ventilu, k poškodeniu svalov, ktoré ho ovládajú, v dôsledku čoho sa ventil úplne zastaví, to znamená, že jeho chlopne preliatia.

Je PMC nebezpečný?

Hoci sa prolaps mitrálnej chlopne kvalifikuje ako srdcová patológia, vo väčšine prípadov je prognóza pozitívna a nie sú pozorované žiadne príznaky. Často je PMK diagnostikovaná náhodou počas ultrazvuku srdca počas profylaktických vyšetrení.

Manifestácia PMK závisí od stupňa prolapsu. Symptómy sa objavujú, ak je regurgitácia závažná, čo je možné v prípadoch výraznej deformácie ventilových letákov.

Väčšina ľudí s PMH netrpí tým, patológia neovplyvňuje ich životy a výkonnosť. Avšak s druhým a tretím stupňom prelapsu sú v oblasti srdca, bolesti a porúch rytmu možné nepríjemné pocity.

V najvážnejších prípadoch sa objavujú komplikácie spojené so zhoršením krvného obehu a zhoršením stavu srdcového svalu v dôsledku rozťahovania počas návratu krvi.

Komplikácie mitrálnej nedostatočnosti

 • Prasknutie srdcového akorda;
 • Infekčná endokarditída;
 • Myxomatózne zmeny chlopní;
 • Zlyhanie srdca;
 • Náhlu smrť.

Posledná komplikácia je extrémne zriedkavá a môže sa vyskytnúť, ak je MVP kombinovaná s ventrikulárnymi arytmiami, ktoré sú život ohrozujúce.

Stupeň prelapsu

 • 1 stupeň - ohyb ventilových chlopní 3-6 mm,
 • 2 stupne - vychýlenie nie je väčšie ako 9 mm,
 • Stupeň 3 - viac ako 9 mm.

Takže najčastejšie prelaps mitrálnej chlopne nie je nebezpečný, takže nie je potrebné liečiť. Avšak s výraznou závažnosťou patológie si ľudia potrebujú starostlivú diagnózu a pomoc.

Ako sa problém prejavuje

Prolaps mitrálnej chlopne sa prejavuje špecifickými príznakmi s významnou regurgitáciou. Avšak pri rozhovore s pacientmi s odhaleným MVP, dokonca aj v najmenšom rozsahu, sa ukáže, že ľudia majú mnoho sťažností na malé ochorenia.

Tieto sťažnosti sú podobné problémom vyplývajúcim z vegetatívne-vaskulárnej alebo neurocirkulačnej dystónie. Keďže táto porucha je často diagnostikovaná súčasne s mitrálnou nedostatočnosťou, nie je vždy možné rozlišovať medzi príznakmi, ale PMK je priradená hlavná úloha pri zmenách v blahobyte.

Všetky problémy, bolesť alebo nepohodlie vyplývajúce z mitrálnej nedostatočnosti sú spojené so zhoršením hemodynamiky, to znamená prietoku krvi.

Keďže v tejto patológii sa časť krvi vráti do átria a nevstúpi do aorty, srdce musí urobiť dodatočnú prácu na zaistenie normálneho prietoku krvi. Nadmerné zaťaženie nie je nikdy výhodné, vedie k rýchlejšiemu opotrebeniu tkanín. Navyše regurgitácia vedie k rozšíreniu átria kvôli prítomnosti dodatočnej časti krvi.

V dôsledku pretečenia krvi v ľavej predsieni sú všetky oblasti ľavého srdca preťažené, intenzita kontrakcií sa zvyšuje, pretože potrebujete zvládnuť ďalšiu časť krvi. Po čase sa môže vyvinúť hypertrofia ľavej komory a aj átrium, čo vedie k zvýšeniu tlaku v cievach prechádzajúcich pľúcami.

Ak sa patologický proces naďalej vyvíja, potom pľúcna hypertenzia spôsobuje hypertrofiu pravej komory a nedostatočnosť trikuspidálnej chlopne. Vyskytujú sa symptómy srdcového zlyhania. Vykreslený obrázok je typický pre prolaps mitrálnej chlopne o 3 stupne, v iných prípadoch je ochorenie oveľa jednoduchšie.

Absolútna väčšina pacientov medzi príznakmi prolapsu mitrálnej chlopne indikuje periódy srdcového tepu, ktoré môžu mať rôzne sily a trvanie.

Tretina pacientov pravidelne cíti nedostatok vzduchu, chce, aby bol dych hlbší.

Medzi agresívnejšími symptómami možno poznamenať stratu vedomia a pre-nevedomé stavy.

Docela často je prolaps mitrálnej chlopne sprevádzaný zníženým výkonom, podráždenosťou, človek môže byť emočne nestabilný, môže byť jeho spánok narušený. Môžu sa vyskytnúť bolesti na hrudníku. A nemajú nič spoločné s fyzickou aktivitou a nitroglycerín ich neovplyvňuje.

Najčastejšie príznaky

 • Bolesti na hrudníku;
 • Nedostatok vzduchu;
 • Dýchavičnosť;
 • Palpitácie alebo poruchy rytmu;
 • mdloby;
 • Nestabilná nálada;
 • únava;
 • Bolesti hlavy ráno alebo v noci.

Všetky tieto príznaky nemôžu byť nazývané charakteristické len pre prolaps mitrálnej chlopne, môžu byť spôsobené inými problémami. Avšak pri vyšetrovaní pacientov s podobnými ťažkosťami (najmä v mladom veku) je často detegovaný prolaps mitrálnej chlopne prvého stupňa alebo dokonca 2 stupňov.

Ako sa diagnostikuje patológia

Pred začatím liečby potrebujete presnú diagnózu. Kedy je potrebné diagnostikovať MVP?

 • Po prvé, diagnózu možno urobiť náhodne, počas rutinného vyšetrenia s výkonom ultrazvuku srdca.
 • Po druhé, pri každom vyšetrení pacienta praktickým lekárom môže byť vypočutý srdcový šelest, čo bude dôvodom na ďalšie preskúmanie. Charakteristický zvuk, nazývaný šum, počas deformácie mitrálnej chlopne je spôsobený regurgitáciou, to znamená, že krv sa vracia naspäť do predsieň.
 • Po tretie, sťažnosti pacienta môžu viesť lekára k podozreniu na PMH.

Ak sa vyskytnú takéto podozrenia, obráťte sa na špecialistu, kardiológa. Diagnózu a liečbu by mal vykonávať presne sám. Hlavnými diagnostickými metódami sú auskultácia a ultrazvuk srdca.

Počas auskultácie môže lekár počuť charakteristický šum. Avšak u mladých pacientov sa srdcový šelest určí pomerne často. Môže sa vyskytnúť v dôsledku veľmi rýchleho pohybu krvi, počas ktorého sa vytvára turbulencia a turbulencia.

Takýto šum nie je patológia, vzťahuje sa na fyziologické prejavy a neovplyvňuje stav osoby alebo prácu jeho orgánov. Ak je však zistený hluk, stojí za to zaistiť seba a vykonať ďalšie diagnostické vyšetrenia.

Len metóda echokardiografie (ultrazvuk) môže spoľahlivo identifikovať a potvrdiť PMH alebo jeho absenciu. Výsledky vyšetrenia sa zobrazia na obrazovke a doktor vidí, ako funguje ventil. Vidí pohyb svojich chlopní a odbočenie pod prúdom krvi. Prolaps mitrálnej chlopne sa nemusí vždy prejaviť v pokoji, preto v niektorých prípadoch je pacient opätovne vyšetrený po cvičení, napríklad po 20 druhoch.

V reakcii na záťaž sa zvyšuje krvný tlak, tlak na ventil sa zvyšuje a prelaps, dokonca aj malý, sa stáva viditeľným pri ultrazvuku.

Ako sa lieči?

Ak je PMK bez príznakov, liečba sa nevyžaduje. V prípade odhalenej patológie lekár zvyčajne odporúča, aby ste pozorovali kardiológa a urobili každý rok ultrazvuk srdca. To umožní príležitosť vidieť dynamický proces a spozoruje zhoršenie stavu a fungovania ventilu.

Okrem toho kardiológ obvykle odporúča prestať fajčiť, silný čaj a kávu a minimalizovať užívanie alkoholu. Triedy telesnej terapie alebo akákoľvek iná fyzická aktivita s výnimkou ťažkých športov budú užitočné.

Prolaps mitrálnej chlopne o 2 stupne a najmä o 3 stupne môže spôsobiť významnú regurgitáciu, čo vedie k zhoršeniu zdravia a vzniku symptómov. V týchto prípadoch vykonajte lekárske ošetrenie. Avšak žiadny liek nemôže ovplyvniť stav ventilu a samotný prolaps. Z tohto dôvodu je liečba symptomatická, to znamená, že hlavným účinkom je zmiernenie osoby s nepríjemnými symptómami.

Terapia predpísaná pre PMK

 • antiarytmiká;
 • antihypertenzný;
 • Stabilizácia nervového systému;
 • Tónovania.

V niektorých prípadoch prevažujú príznaky arytmie, potom sú potrebné vhodné lieky. V iných prípadoch sú potrebné sedatíva, pretože pacient je veľmi podráždený. Preto sú lieky predpísané v súlade so sťažnosťami a identifikovanými problémami.

Môže to byť kombinácia príznakov, potom by liečba mala byť komplexná. Všetkým pacientom s prolapsom mitrálnej chlopne sa odporúča zorganizovať režim tak, aby bol spánok dostatočne dlhý.

Medzi lieky predpísané beta-blokátory, lieky, ktoré vyživujú srdce a zlepšujú jeho metabolické procesy. Z sedatíva sú často veľmi účinné infúzie valeriánov a matky.

Vplyv liekov nemusí priniesť požadovaný účinok, pretože neovplyvňuje stav ventilu. Môže sa vyskytnúť určité zlepšenie, ale nemôže byť považované za stabilné v akútnom progresívnom priebehu ochorenia.

Okrem toho môžu existovať komplikácie, ktoré vyžadujú chirurgickú liečbu. Najčastejším dôvodom na operáciu v MVP je oddelenie väzov mitrálnej chlopne.

V tomto prípade srdcové zlyhanie porastie veľmi rýchlo, pretože ventil sa vôbec nedá zatvoriť.

Chirurgickou liečbou je posilnenie ventilového krúžku alebo implantácia mitrálnej chlopne. Dnes sú takéto operácie celkom úspešné a môžu viesť pacienta k výraznému zlepšeniu zdravia a pohody.

Vo všeobecnosti prognóza prolapsu mitrálnej chlopne závisí od niekoľkých faktorov:

 • miera vývoja patologického procesu;
 • závažnosť samotnej patológie ventilov;
 • stupeň regurgitácie.

Samozrejme, včasná diagnóza a presné dodržiavanie kardiologických funkcií zohrávajú veľkú úlohu pri úspešnej liečbe. Ak je pacient pozorný na svoje zdravie, potom "znejú poplach" včas a podrobia sa potrebným diagnostickým postupom, rovnako ako začnú liečbu.

V prípade nekontrolovaného vývoja patológie a nedostatku potrebnej liečby sa stav srdca môže postupne zhoršovať, čo vedie k nepríjemným a pravdepodobne nezvratným následkom.

Je možná prevencia?

Prolaps mitrálnej chlopne je hlavne vrodeným problémom. To však neznamená, že nemožno zabrániť. Aspoň je možné znížiť riziko vzniku 2 a 3 stupňov prolapsu.

Prevenciou môžu byť pravidelné návštevy kardiológa, dodržiavanie diéty a odpočinku, pravidelné cvičenie, prevencia a včasná liečba infekčných ochorení.

Hernia medzistavcového disku

Obsah stránky:

Intervertebrálna disková hernia je stav, ktorým degeneratívny, dystrofický proces disku končí na pozadí konštantnej mikrotraumatizácie v dôsledku konštantných preťažení a amplitúdových stereotypických pohybov. Je to výsledok ničivého procesu. Je charakterizovaná pretrhnutím vláknitého prstenca disku, cez ktorý prechádza časť "želatínového" pulposusového jadra. Musí sa povedať, že vláknitý prsteň je veľmi hustý, pozostáva z viacvrstvových krúžkov silných vlákien navzájom prepojených, ktoré sú tiež tkané do koncových dosiek stavcov chrbtice. Zatiaľ čo táto elastická a trvanlivá štruktúra "starne" a stratifikácia nie je dostatok času. A kvôli jeho zničeniu a pretrhnutiu disku krúžku je potrebné opakované úsilie a nie je túžba ochraňovať a oceňovať zdravie. Vďaka Bohu, že iba 30% ľudí, ktorí majú herniu, majú nepríjemné pocity, bolesť a zhoršené senzorické a motorické funkcie. Zvyšných 70% "prebehne" a "re-grilovať" túto podmienku, ktorá vzniká niekedy v živote a vráti sa do systému za 1-2 mesiace. Pilulky, ktoré lekárnik odporučil a masť od priateľa a niekedy dokonca terpentín od babičky pomôcť s tým. Ale nie je žiadna záruka, že všetko skončí tak dobre pre vás. Táto palica nemá dva, ale desať končí. A čo koniec a kto háči, nemôžeme predvídať. Hoci pri profylaktickom vyšetrení chrbtice, ktoré prakticky nikto nečiní (až do kohútku), vidíme anatomické predpoklady herniácie tvárniaceho sa disku alebo zmeny v artikulárnych procesoch, čo môže viesť k vážnym následkom vrátane postihnutia.

Video ilustrácie na tému herniated disk

Hrbia bedrovej chrbtice

Najzákladnejšie sťažnosti pacientov, ktorí mi požiadali o pomoc s predpokladanou diagnózou skutočnej zadnej strednej, paramedickej alebo laterálnej medzistavcovej hernie bedrovej chrbtice boli:

 • prudká bolesť chrbta, dolná časť chrbta, bolesť v nohe, bolesť v zadku, bolesť pod kolená, bolesť v dolnej časti nohy (bolesť v nohách), bolesť v nohe, bolesť na špičke nohy, bolesť pri bolestiach, bolesť v nohe, zhoršená pohyby a kašeľ,, ľahni, stoj, pohyb;
 • nohy na nohách, necitlivosť v prstoch, necitlivosť nohy, noha sa pohybuje zle, moje nohy tlieskajú, moje nohy nepočúvajú, nemôžem zdvihnúť nohu na schod, nemám pocit dotyku, pocit tepla na nohe, pečenie z vnútra, popáleniny, hnusia vnútri, pocit "plazivých husacích bokov";
 • Začal som si všimnúť, že moja noha sušila, moje svaly sa stali mokrými, tenkými, ťažko dlho chodiť, musel som sa zastaviť po 10 metroch a sadnúť si, aby som sa pustil, nemohol som sa vrátiť do postele, nemohol som ľahnúť a dlho som spať, noha som sa zchladla.

Ako možno vidieť zo sťažností - utrpenie nie je príjemné. A bolo by oveľa jednoduchšie varovať. Ale to sú len sny! Sny doktora, ktorý to vidí každý deň už 18 rokov.

Pomocou lokalizácie bolesti je možné určiť, v ktorom segmente bedrovej "nehody" došlo. Každý segment chrbtice je zodpovedný za určitú oblasť tela. Abnormality v konkrétnom segmente sú klinicky stanovené počas neurologického vyšetrenia.

Ale späť k tomu, ako sa tento proces deje.

Chrupavý krúžok disku sa postupne odlupuje. Podľa štatistík do 30 rokov sa množstvo vody v pulpálnom jadre disku zníži o 30%. Je to preto, že počet látok s afinitou k vode klesá v jadre. Ako soľ. Vedci sa nazývajú glykozaminoglykány. Sú to v noci, keď odpočíame bez zaťaženia pozdĺž osi chrbtice, tiahnu vodu do jadra disku a zvyšujú tlak v ňom a jeho hustotu. Vzhľadom k tomu, naša výška v dopoludňajších hodinách je 2 cm. Vo všeobecnosti v jadre ľudského intervertebrálneho disku by sa vodná kompozícia mala bežne meniť raz za 10 minút. Táto výmena je dosť intenzívna. Túto výmenu zabraňuje takzvaná "koncová doska" pokrývajúca chrbticové teleso a ktorá slúži ako druh "priehradky" a priepustnej diskovej membrány. Živiny spolu s vodou prechádzajú touto platňou pasívne pozdĺž gradientu osmotického tlaku. Ak je v mládeži táto tabuľka porovnaná s "blotter", ktorý ľahko prechádza vodou, potom v strednom a zrelej veku sa stáva podobným ako plátno alebo plast, ktorý už neumožňuje preniknúť vodu (kalenie koncovej dosky). V dôsledku toho disk v noci nemôže vykompenzovať vodu, ktorá opustila deň. Spustí sa proces sušenia disku.

Prvá fáza je degeneratívna. Nazýva sa to prolaps disku. Je charakterizovaný nedostatočným doplňovaním vody na disku a tým pokles tlaku na disku. Stáva sa mäkšia a tvárnejšia. Voda je vzácna a diskové tkanivá sú zachované v rovnakom objeme. Axiálne zaťaženie naopak zostáva rovnaké a dokonca sa zvyšuje s vekom (rezervy tukov a všetko ostatné). V prvej fáze sa disková stena najskôr vyčnieva ako palačinka za okrajom tela stavca, ale len mierne a reverzibilne. Príznaky zatiaľ len únavu a únava z fyzickej námahy. Po preťažení tlmičom jadra sa jadro postupne dostáva do vláknitých krúžkov disku, ktoré začínajú exfoliovať. Ako hovorí príslovie: "kameň odoberá kameň" a "tam, kde je slabý, tam sa rozpadá". To je ono! Po zistení "slabého spojenia" v obrane prsteňa sa jadro začne pohybovať ako jackhammer. Zvyčajne v tejto fáze niekto odporúča aktívne sa venovať športu a obnoviť chrbát. V dôsledku tohto "terapeutického" zaťaženia sa výkon kladiva zvyšuje. Okrem denného zaťaženia sa na disku nachádza aj šport. Výsledkom je, že krúžok už exfolioval až 70-80 percent a jadro disku sa na nejakom mieste zasunulo do obvodu. Existuje druhá fáza a možno prvé pomerne živé klinické ťažkosti charakteristické pre vytvorený výčnelok (je to tiež hernia disku). Posledné chrupavkové krúžky sú držané všetkou ich silou, ale veta človeka je neúprosná. A bremeno pokračuje. Pre povedomie by som povedal, že intradiskálny tlak je zvyčajne v náchylnej polohe bez zaťaženia až do 2,5 atmosféry. S bremenom a najmä pri zdvíhaní a presúvaní váhy v rukách, toto číslo rastie exponenciálne. (pozri výkres). Ak sa posledné hranice odovzdajú a v určitom okamihu dochádza k poslednému prerušeniu diskového krúžku, čo sa zvyčajne vyskytuje, keď sme v čase aktívneho pracovného nasadenia veľmi tvrdý. Pri prudkom náraze tlaku na disku existuje určitý druh "pľuvania" jadra disku cez medzeru v tkanive chrupavkového krúžku. Ako výstrel. Táto tretia etapa sa nazýva extrúzia disku (populárne, komora).

A tu je niekto šťastný. Ak tlak na disku nebol maximálny a zadné pozdĺžne väzivo, ktoré ohraničuje disk z miechy a jeho membrány, je hrubý a trvanlivý, potom sa hernia jednoducho zvyšuje. A bolesť sa stáva neznesiteľnou. Ak tlak nie je taký šťastný a väzivo je slabé, najnebezpečnejšou možnosťou je pretrhnutie väzby zlomeným jadrom a možné poškodenie miechy a takzvanej "prasničky" (súbor nervových vodivých vlákien, kde nie je miecha) komplikácie: syndróm prasličky. Niekedy sa vyskytli prípady, keď uniknuté jadro, ako gilotín, prerezalo vodivé nervové trakty a osoba okamžite vyvinula paralýzu nôh a porúch v panvových orgánoch. Dúfame, že tento pohár nás mení. Ďalej, ak je čas odvrhnutého jadra časom oddelený vo forme kvapky z hlavnej časti vyparovanej hernie, potom sa tento proces nazýva herniálna sekvestrácia - štvrtá fáza.

Pod pôsobením vyradeného fragmentu medzistavcového disku sa vyskytuje:

 • "Oddelenie" medzivertebrálnych väziva,
 • stláčanie miechových nervov,
 • narušenie mobility segmentu chrbtice,
 • existuje zápal a opuch okolitých tkanív.

Klasifikácia hernie podľa veľkosti v rôznych oddeleniach:

Okrem Toho Čítal O Plavidlách

Prehľad 13 populárnych liekov pre srdce: ich klady a zápory

Z tohto článku sa dozviete: ktorý zoznam liekov na srdce sa často používa na liečbu srdcových ochorení, z akých dôvodov sa majú používať, aké vedľajšie účinky ich užívanie môže viesť.

Miera ESR v krvi detí a čo robiť so zvýšenou hodnotou

Vďaka analýze krvi dieťaťa je možné určiť, či je dieťa zdravé alebo či má nejaké ochorenie. Toto je obzvlášť dôležité, ak je choroba skrytá. Na identifikáciu takýchto skrytých patológií sa všetky deti pravidelne posielajú na testy v určitom veku.

Porušenie venózneho odtoku mozgu

Pri probléme s prívodom krvi do mozgu sa viac pozornosti venuje tepnám. Prinášajú kyslík, plastové materiály, ktoré vytvárajú energiu a vykonávajú neuróny svojich funkcií.

Správna výživa pre angínu pectoris

Angina pectoris - klinické prejavy koronárnej choroby srdca - prináša veľmi nepríjemný pocit vo forme horiacej bolesti za hrudnou kosťou, dýchavičnosť, neschopnosť vykonávať niekedy najjednoduchšiu fyzickú prácu.

Šesť účinných spôsobov, ako zlepšiť cerebrálny obeh

Z tohto článku sa dozviete, ako zlepšiť krvný obeh v mozgu, v akých prípadoch a na aký účel by sa malo urobiť. Keďže poškodenie krvného obehu ovplyvňuje mozog, existuje niekoľko účinných spôsobov, ako to zlepšiť.

Čo je krvný test pre PTI?

Funkčným účelom krvi v tele spočíva v tom, že vďaka nej sa do tkanív a systémov dodáva kombinácia kyslíka a živín, zabezpečuje sa imunitná funkcia a termoregulácia. Normálne je krv v tekutom stave, ale s určitými odchýlkami sa môže stať príliš tekutým alebo hrubým.