Prolaps mitrálnej chlopne je jednou z najbežnejších patológií srdcového systému. Podstata choroby spočíva v tom, že krv, ktorá tečie z komôr do srdca, sa vráti.

Polovice ventilov, uzatvorené kontrakciou srdcovej komory, vstupujú do aorty. Mnohí pacienti sa obávajú otázky: aké je nebezpečenstvo prelapsu mitrálnej chlopne?

Mechanizmus vývoja ochorenia

Aby ste pochopili mechanizmus vývoja choroby, potrebujete vedieť, ako funguje ľudské srdce. Kyslíková krv vstupuje do pľúc v ľavej predsieni a potom sa vtiahne do ľavej komory.

S jeho kontrakciou prúdi krv pod tlakom do pravého predsiene a pravej komory. Krv už dostala všetok kyslík, ktorý ide všetkým vnútorným orgánom a tkanivám tela.

V tejto fáze krvného obehu je krv už nasýtený oxidom uhličitým. Z pravej komory krvný prietok smeruje do tepny pľúc, kde je opäť obohatený kyslíkom.

Pri normálnom fungovaní srdca sa v čase predsieňového kontrakcie krv už nevráti. Tento proces je zabránené mitrálnou chlopňou srdca, ktorej chlopne sú tesne uzavreté. Pri prolase sa polovičky ventilov ohýbajú a prehýbajú. V dôsledku toho sa nemôžu tesne uzavrieť. To vedie k tomu, že nie všetka krv vstupuje do aorty. Jej časť sa dostáva späť do ľavej predsiene.

Proces opakujúceho sa prietoku krvi v medicíne sa nazýva regurgitácia. Ohnutím polovíc ventilov na 3 mm alebo menej sa krv nevráti.

PMK označuje nebezpečné choroby, ktoré sprevádzajú vážne dôsledky. Pri nesprávnom priebehu liečby alebo pri neprítomnosti jednej z nich je smrť pacienta nevyhnutná.

klasifikácia

Z množstva krvi, ktorá sa vráti a od úrovne vychýlenia polovíc ventilov, sú prolapy rozdelené do niekoľkých typov:

 1. Stupeň. Odklon ventilov sa pohybuje od 3 do 6 mm. Objem spätného prietoku krvi je minimálny. Táto situácia nemá nepriaznivý vplyv na krvný obeh, ako aj na všeobecný stav osoby. Tento typ patológie nepotrebuje liečbu. Ale takí ľudia potrebujú skúšať odborníci 1-2 krát po celý rok. Mali by ste vedieť, že v diagnostike cvičení PMK 1 stupňa na výkonových simulátoroch a zdvihových závažiach je zakázané.
 2. Stupeň. Krídlo ohýba maximálne 8,5-9 mm. Pacient potrebuje použiť klinický spôsob liečby, ako aj obmedziť ťažkú ​​fyzickú námahu.
 3. Stupeň. V tomto štádiu vývoja patológie polovičky mitrálnej chlopne prekročili viac ako 9 mm. Okrem toho. Zvyšuje sa veľkosť ľavej predsiene a komory. Ich steny sú výrazne zhutnené. Rytmus srdcového tepu sa výrazne mení. Pri výbere metódy liečby MVP 3 stupňov špecialisti uprednostňujú chirurgickú intervenciu. Jeho podstatou je zníženie priehybu uzatvorením ventilov.

V čase vývoja prolapsu sa choroba rozdelí na tieto typy:

 1. Primárne. Môže byť nadobudnutá aj vrodená.
 2. Sekundárne. Vystupuje v podobe rôznych srdcových ochorení spojených so zmenami v štruktúre spojivového tkaniva vnútorných stien výstelky srdca.

Pri diagnostike tejto patológie je mimoriadne dôležitým bodom presné nastavenie stupňa a typu jej vývoja.

Voľba najefektívnejších liečebných metód závisí od toho.

príznaky

Pri diagnostikovaní MVP pacient nemá pocit, že je takmer bez príznakov.

Iba v neskorších štádiách vývinu ochorenia sa môžu prejaviť také príznaky ochorenia:

 • pocit bolesti za hrudnou kosťou - cítia asi 55% pacientov. Zvyčajne sa bolesť nachádza v ľavej polovici hrudníka. Neexistuje žiadna súvislosť s emocionálnym stavom osoby alebo fyzickou námahou a pocitom bolesti. Môžu byť buď krátkodobé, alebo na celý deň.
  Človek môže pocítiť nepríjemné pocity v pokoji a pod stresom;
 • pocit nedostatku vzduchu - pacient cíti, že nemá dostatok vzduchu a zhlboka sa nadýchne;
 • porušenie rytmu kontrakcie srdca - môže poraziť veľmi často alebo príliš pomaly;
 • závraty;
 • mdloby;
 • závažné bolesti hlavy;
 • neprimeraná horúčka.

Ak sa objaví jeden alebo viacero symptómov, je potrebné okamžite obrátiť na špecialistov a preskúmať ich.

komplikácie

Mitrálna chlopňa prepadá, čo je to nebezpečné? Táto otázka znepokojuje takmer všetkých, ktorí majú problémy s prácou srdca. U väčšiny pacientov je ochorenie asymptomatické a neovplyvňuje ich celkový stav. Ale 5-10% ľudí trpí vývojom komplikácií, ktoré sa vyskytujú spolu s prolapsom. Medzi najkomplexnejšie a najbežnejšie patria:

 1. Vývoj mitrálnej nedostatočnosti. Táto patológia je zvyčajne spojená s mechanickým poškodením hrudníka, čo je sprevádzané porušením štruktúry akordov. Pri oddelení od polovice šľachy mitrálnej chlopne je pacientovi diagnostikovaná akútna nedostatočnosť MK. Paralelne s touto patológiou sa u pacienta rozvinie pľúcny edém, v ňom sa dýchajú a ortopne. Mitrálna nedostatočnosť môže mať aj chronický prejav. Podľa štatistiky táto podmienka ohrozuje ľudí vo veku 40 rokov a viac. Majú dýchavičnosť a únavu.
 2. Endokarditída je infekčná. Nebezpečenstvo prolapsu mitrálnej chlopne spočíva tiež v tom, že pacient v tele vyvíja baktériu, ktorá vyvoláva IE. Endokarditída je často sprevádzaná tvorbou krvných zrazenín v mozgových cievach alebo porušením funkcie ľavej komory srdca.
 3. Angina pectoris Porušenie kontrakcie srdcového svalu je spojené s poruchou procesu krvného obehu, čo vedie k zvýšeniu stresu na ľavej predsieni a komore. Výsledkom týchto patológií je nárast veľkosti ľavej polovice srdca a hypoxie nielen mozgu, ale aj všetkých vnútorných orgánov.
 4. Death. Smrteľný výsledok je možný s vývojom pľúcnej fibrilácie. Existujú prípady úmrtia pri diagnostikovaní MVP v prípade, že ochorenie sprevádza predĺženie QT intervalu alebo mitrálnej nedostatočnosti.

Z vyššie uvedeného možno konštatovať, že účinky prolapsu mitrálnej chlopne môžu byť dosť vážne.

Ak hovoríme o prevencii ochorenia, je to predovšetkým v pravidelnom prechode lekárskeho vyšetrenia. Aj sekundárne PMK môže pokračovať bez prejavu viditeľných symptómov.

Diagnóza je možná len po dôkladnom vyšetrení. Len v tomto prípade môžete diagnostikovať v počiatočnom štádiu vývoja prelapsu a vyhnúť sa závažným komplikáciám a možno smrti. Pozorný postoj k Vášmu telu a tela je zárukou zdravia.

Príčiny, príznaky prolapsu mitrálnej chlopne, či je potrebná liečba

Z tohto článku sa dozviete: charakteristickú patológiu prolapsu mitrálnej chlopne, jej príčiny, klasifikáciu podľa závažnosti. Hlavné príznaky, metódy liečby, ako to môže byť nebezpečné, možné obmedzenia pre pacientov a prognózu pre budúcnosť.

Mitrálny alebo dvojsložkový ventil je ventil, ktorý oddeľuje ľavú predsiene od ľavej komory. Počas diastoly (ventrikulárna relaxácia) sa ventil otvára a prechádza kyslíkom obohatenou krvou z pľúcneho obehu do ľavej predsiene do ľavej komory, odkiaľ potom prechádza veľkým obehom.

V prípade prolapsu mitrálnej chlopne (skrátený PMK) dochádza k prehĺbeniu alebo prelomeniu letákov mitrálnej chlopne, ktoré v závislosti od závažnosti môžu buď nie sú sprevádzané akýmikoľvek symptómami a neobťažujú pacienta alebo vedú k pomerne vážnym problémom, nepríjemným prejavom a významným obmedzeniam z hľadiska odbornej činnosti a športu.

V normálnej štruktúre a funkcii mitrálnej chlopne je tesne uzavretá počas systoly (kontrakcie) komory a nedovoľuje, aby sa krv vrátila do átria. V prítomnosti prolapsu sa však ventily ventilu pod tlakom krvi ohýbajú smerom k ľavej predsieni a čiastočne sa otvárajú a krv sa môže vrátiť späť do atria - tento proces sa nazýva regurgitácia. Čím výraznejšia je regurgitácia krvi, tým výraznejšie sú klinické prejavy PMK.

Prevalencia tejto patológie medzi obyvateľstvom je relatívne nízka - nachádza sa u približne 2,5-3% ľudí. Avšak v posledných rokoch v súvislosti so zavedením ultrazvuku srdca pri rutinných vyšetreniach adolescentov a detí sa deteguje častejšie prolaps mitrálnej chlopne, a to u mladých pacientov a detí.

Diagnostiku a liečbu prelapsu vykonávajú kardiológovia. Takisto určujú možné obmedzenia pre pacientov, a to aj pokiaľ ide o štúdium, prácu, vojenskú službu, telesnú námahu.

dôvody

Presné príčiny prelapsu sú nejasné. Predpokladá sa, že hlavnú úlohu zohrávajú štrukturálne znaky spojivového tkaniva - tzv. Dysplázia spojivového tkaniva. Pri dysplázii spojivového tkaniva existujú početné a rozdielne poruchy štruktúry a funkcií tých orgánov, ktoré zahŕňajú spojivové tkanivá - srdcové chlopne, zrakové orgány, kĺby, chrupavku atď. Takže spolu s prolapsom mnohí pacienti zistia myopiu a zvýšili sa pohyblivosť (pružnosť) kĺbov, skolióza a poruchy tela.

Aj ochorenia mitrálnej chlopne môžu viesť k takýmto ochoreniam:

 • prenesená infekčná a toxická endokarditída,
 • bolesť v hrdle a šarlach,
 • ischemickej choroby srdca
 • výmenné poruchy.

klasifikácia

Prolaps mitrálnej chlopne je klasifikovaný podľa stupňa ohybu ventilov:

Stupeň prolapsu nie je vždy priamo spojený so závažnosťou kurzu. Prítomnosť a závažnosť regurgitácie sa považuje za významnejšiu: čím silnejšia je, tým závažnejšia je prognóza a väčšia úzkosť, ktorú pacientom prináša patológia.

Typy prolapsu mitrálnej chlopne s regurgitáciou

príznaky

Prolaps mitrálnej chlopne nemá žiadne špecifické príznaky. Prvý stupeň vychýlenia pri absencii regurgitácie vo všeobecnosti je najčastejšie úplne bez symptómov - objavuje sa náhodne počas lekárskych vyšetrení a ultrazvuku srdca.

Pri 2 a 3 stupňoch prelapsu a prítomnosti regurgitácie môžu pacienti prezentovať rôzne sťažnosti, ktoré sa však častejšie spájajú nie s samotným prolapsom, ale s pozadím alebo komorbiditami (vegetatívno-vaskulárna dystónia, neurózy atď.). Najčastejšie sa pacienti obávajú týchto príznakov:

 1. Bolesť v oblasti srdca bodavého charakteru, ktorá môže byť spojená s fyzickou námahou alebo nervovým stresom.
 2. Útoky tachykardie (palpitácie) sprevádzané závratmi, slabosťou, nevoľnosťou.
 3. Pocit narušenia srdca.
 4. Zvýšená únava, únava a slabosť aj po slabom fyzickom alebo psychickom strese.
 5. Tendencia k mdloby a stavom v bezvedomí (ťažká slabosť, závrat) - v dusných miestnostiach, na pozadí emočného stresu.
 6. Pocit nedostatku vzduchu, bolesti v hrudi pri dýchaní.
 7. Nespavosť, nočné mory, prebúdzanie srdca a bolesť srdca.

diagnostika

Ak existujú sťažnosti a príznaky srdca, kardiológ by mal nahradiť vyšetrenie a liečbu. Pretože neexistujú žiadne špecifické znaky prolapsu, po vyšetrení a vyšetrení pacienta môže lekár navrhnúť diagnózu a potvrdiť ju je potrebné vykonať štúdiu, ktorá vizualizuje štruktúru a funkciu srdca - Dopplerovej echokardiografii (Echo CG) alebo ultrazvuku srdca.

Pomocou echokardiografie možno diagnostikovať prolaps mitrálnej chlopne.

Podľa ultrazvuku sa zistí, že je prítomný prolaps mitrálnej chlopne, jeho stupeň, prítomnosť alebo neprítomnosť a závažnosť regurgitácie. Spravidla nie sú potrebné iné štúdie na objasnenie diagnózy, ale môžu byť potrebné na určenie profesionálnej alebo športovej kondície.

Ako dodatočné metódy vyšetrenia sa vykonávajú rôzne testy (test na výkonovom bicykli s výkonom ECG a Echo KG pred a po cvičení, squatové testy, meranie krvného tlaku pri ležaní a bezprostredne po prijatí vertikálnej polohy atď.). Možno budete potrebovať aj krvné testy (všeobecné a biochemické), konzultácie s príbuznými špecialistami (neurológ, reumatológ, psychiatr, srdcový chirurg).

Test na bicykli s výkonom elektrokardiogramu

liečba

Pri miernejších ochoreniach, keď je mierna expresia prolapsu mitrálnej chlopne mierne exprimovaná a regurgitácia chýba alebo je minimálna, liečba sa zvyčajne nepredpisuje. Avšak liečba môže byť potrebná u tých pacientov, ktorí sa sťažujú na bolesť srdca, mdloby a závraty.

Vzhľadom na to, že takéto sťažnosti s miernymi zmenami v štruktúre a funkcii ventilu sú najčastejšie spôsobené skutočnou patológiou srdca, ale neurasteniou, neurózou a ďalšími neurologickými problémami, liečenie je podľa neho predpísané neurológmi (v úzkej spolupráci s kardiológmi).

 1. Dodržiavanie režimu - vyhnúť sa stresu, fyzickému a mentálnemu preťaženiu. Je veľmi žiaduce, aby ste sa poradili s psychoterapeutom alebo psychológa, aby ste boli vyškolení v metódach sebakontroly (cez emócie, správanie), relaxáciu. Potrebujete správny režim prevádzky (počas dňa s normalizovaným pracovným časom a plným prestávok na obed). Povinná zložka liečby - dobrý spánok. Keď poruchy spánku ukazujú ľahké lieky na spanie.
 2. Vykonávanie aktivít s tonickým účinkom - vytvrdzovanie, chôdza na čerstvom vzduchu, plávanie v bazéne.
 3. Liečba liekom - sedatíva (sedatíva) - ako je motherwort, Valerian, Novopassit. Silné trankvilizéry sa používajú extrémne zriedkavo. Pripojte aj lieky, ktoré normalizujú metabolizmus (myokardia) - Kudesan, Elkar atď.

V prípade prelapsu 2-3 stupňov v kombinácii s regurgitáciou, keď pacienti často majú zvýšený krvný tlak a arytmia, odporúčajú tiež užívanie antihypertenzívnych a antiarytmických liekov. Aby sa zabránilo vzniku infekčnej endokarditídy s prolapsmi s regurgitáciou 2 alebo vyššou, odporúča sa antibakteriálna liečba.

V ťažkých prípadoch, ktoré sú zle podriadené konzervatívnej liečbe, sa môže odporučiť srdcová chirurgia. Hlavnými indikáciami pre chirurgickú intervenciu sú vývoj chronickej mitrálnej nedostatočnosti a riziko vzniku (alebo už vyvíjajúcej sa) srdcových chýb.

Monitorovanie pacientov

Pacienti, u ktorých sa zistil prolaps mitrálnej chlopne, bez ohľadu na závažnosť a prítomnosť alebo absenciu regurgitácie by mali byť registrovaní u kardiológov a pravidelne podstupovať vyšetrenia. Odporúča sa, aby sa Echo KG vykonávalo aspoň raz ročne - aby sa vyhodnotila dynamika; EKG 2 krát ročne - na včasné zistenie arytmií.

Pacientom s prolapsom mitrálnej chlopne sa odporúča podstúpiť elektrokardiografiu 2 krát za rok.

Kardiológ určuje možnosti pacienta v oblasti profesionálnych aktivít, športu, spôsobilosti na vojenskú službu. Prolaps 1 stupňa bez regurgitácie neznamená vážne obmedzenia, môžu byť kontraindikované iba ťažké fyzické zaťaženie a výcvik v niektorých vysokých školách vojenskej orientácie (letové školy atď.). Otázka možnosti športovania sa rozhoduje individuálne (v závislosti od športu a prítomnosti sťažností).

S prolapsmi s regurgitáciou, najmä výraznými, sú obmedzenia omnoho vážnejšie. Profesionálne športy sú väčšinou zakázané. Armádna služba je kontraindikovaná, existujú kontraindikácie pre rôzne povolania.

komplikácie

Výrazná prolaps mitrálnej chlopne, najmä v kombinácii s regurgitáciou, môže viesť k vzniku takých závažných komplikácií, ako sú:

 1. Mitrálna nedostatočnosť - zvýšenie regurgitácie, čo vedie k refluxu veľkého množstva krvi späť do ľavej predsiene. Jeho príznaky sú podobné príznakom chronického zlyhania srdca - je to dýchavičnosť, slabosť, znížený výkon.
 2. Infekčná endokarditída - anatomicky zmenené štruktúry srdcových chlopní sú vždy infekciou ľahšie ovplyvnené. Endokarditída - zápal vnútornej výstelky srdca (endokardu) naopak vedie k zhoršeniu problému a zvýšeniu deformít mitrálnej chlopne až do vzniku srdcovej chyby.

 • Náhla smrť - možná s nestabilnou srdcovou funkciou, prítomnosť arytmií.
 • výhľad

  Vo väčšine prípadov prolaps mitrálnej chlopne pokračuje bez komplikácií, prakticky bez toho, aby pacientovi spôsoboval úzkosť.

  Prognóza na 1-2 stupňoch s minimálnou regurgitáciou alebo bez nej je priaznivá, prakticky neexistujú žiadne obmedzenia a týkajú sa len významných fyzických aktivít.

  V prípade prolapsu stupňa 3 alebo s ťažkou regurgitáciou je prognóza oveľa závažnejšia a priebeh patológie je nestabilný a nepredvídateľný, je nebezpečný pre jeho komplikácie, preto môže byť odporúčaná korekcia anomálie na zlepšenie kvality života pacienta a zníženie rizika.

  Aké je riziko prolapsu mitrálnej chlopne?

  Jednou z najčastejších patologických ochorení srdca je prolaps mitrálnej chlopne. Čo to znamená? Obvykle práca srdca vyzerá takto. Ľavé predsiene sú stlačené na uvoľnenie krvi, v tomto čase ventil opúšťa a krv prechádza do ľavej komory. Ďalej sa ventily zatvárajú a kontrakcia komôr spôsobuje, že sa krv presunie do aorty.

  S prolapsom chlopne časť krvi v čase komorovej kontrakcie prechádza do átria opäť, pretože prolaps je deformácia, ktorá zabraňuje normálnemu zatváraniu dverí. Preto dochádza k spätnému refluxu krvi (regurgitácia) a vyvíja sa mitrálna nedostatočnosť.

  Prečo sa vyvinie patológia

  Prolaps mitrálnej chlopne je problém, ktorý je bežnejší u mladých ľudí. V diagnostike tohto problému je typický vek 15 až 30 rokov. Príčiny patológie sú nakoniec nejasné. Vo väčšine prípadov sa MVP vyskytuje u ľudí s patologickými stavmi spojivového tkaniva, napríklad s dyspláziou. Jednou z jej vlastností môže byť zvýšená flexibilita.

  Napríklad, ak osoba ľahko ohýba palec na ruke v opačnom smere a dosiahol ju na predlaktie, potom je vysoká pravdepodobnosť prítomnosti jednej patológie spojivového tkaniva a PMK.

  Takže jednou z príčin prolapsu mitrálnej chlopne sú vrodené genetické poruchy. Avšak vývoj tejto patológie je možný z dôvodu získaných príčin.

  Získané príčiny PMK

  • Ischemická choroba srdca;
  • myokarditída;
  • Rôzne kardiomyopatie;
  • Infarkt myokardu;
  • Vklady vápnika na mitrálnom kruhu.

  Kvôli bolestivým procesom je narušené dodávanie krvi do srdcových štruktúr, zapálené tkanivá, bunky umierajú, sú nahradené spojivovým tkanivom, tkanivá samotného ventilu a okolité štruktúry sú zahustené.

  To všetko vedie k zmenám v tkanivách ventilu, k poškodeniu svalov, ktoré ho ovládajú, v dôsledku čoho sa ventil úplne zastaví, to znamená, že jeho chlopne preliatia.

  Je PMC nebezpečný?

  Hoci sa prolaps mitrálnej chlopne kvalifikuje ako srdcová patológia, vo väčšine prípadov je prognóza pozitívna a nie sú pozorované žiadne príznaky. Často je PMK diagnostikovaná náhodou počas ultrazvuku srdca počas profylaktických vyšetrení.

  Manifestácia PMK závisí od stupňa prolapsu. Symptómy sa objavujú, ak je regurgitácia závažná, čo je možné v prípadoch výraznej deformácie ventilových letákov.

  Väčšina ľudí s PMH netrpí tým, patológia neovplyvňuje ich životy a výkonnosť. Avšak s druhým a tretím stupňom prelapsu sú v oblasti srdca, bolesti a porúch rytmu možné nepríjemné pocity.

  V najvážnejších prípadoch sa objavujú komplikácie spojené so zhoršením krvného obehu a zhoršením stavu srdcového svalu v dôsledku rozťahovania počas návratu krvi.

  Komplikácie mitrálnej nedostatočnosti

  • Prasknutie srdcového akorda;
  • Infekčná endokarditída;
  • Myxomatózne zmeny chlopní;
  • Zlyhanie srdca;
  • Náhlu smrť.

  Posledná komplikácia je extrémne zriedkavá a môže sa vyskytnúť, ak je MVP kombinovaná s ventrikulárnymi arytmiami, ktoré sú život ohrozujúce.

  Stupeň prelapsu

  • 1 stupeň - ohyb ventilových chlopní 3-6 mm,
  • 2 stupne - vychýlenie nie je väčšie ako 9 mm,
  • Stupeň 3 - viac ako 9 mm.

  Takže najčastejšie prelaps mitrálnej chlopne nie je nebezpečný, takže nie je potrebné liečiť. Avšak s výraznou závažnosťou patológie si ľudia potrebujú starostlivú diagnózu a pomoc.

  Ako sa problém prejavuje

  Prolaps mitrálnej chlopne sa prejavuje špecifickými príznakmi s významnou regurgitáciou. Avšak pri rozhovore s pacientmi s odhaleným MVP, dokonca aj v najmenšom rozsahu, sa ukáže, že ľudia majú mnoho sťažností na malé ochorenia.

  Tieto sťažnosti sú podobné problémom vyplývajúcim z vegetatívne-vaskulárnej alebo neurocirkulačnej dystónie. Keďže táto porucha je často diagnostikovaná súčasne s mitrálnou nedostatočnosťou, nie je vždy možné rozlišovať medzi príznakmi, ale PMK je priradená hlavná úloha pri zmenách v blahobyte.

  Všetky problémy, bolesť alebo nepohodlie vyplývajúce z mitrálnej nedostatočnosti sú spojené so zhoršením hemodynamiky, to znamená prietoku krvi.

  Keďže v tejto patológii sa časť krvi vráti do átria a nevstúpi do aorty, srdce musí urobiť dodatočnú prácu na zaistenie normálneho prietoku krvi. Nadmerné zaťaženie nie je nikdy výhodné, vedie k rýchlejšiemu opotrebeniu tkanín. Navyše regurgitácia vedie k rozšíreniu átria kvôli prítomnosti dodatočnej časti krvi.

  V dôsledku pretečenia krvi v ľavej predsieni sú všetky oblasti ľavého srdca preťažené, intenzita kontrakcií sa zvyšuje, pretože potrebujete zvládnuť ďalšiu časť krvi. Po čase sa môže vyvinúť hypertrofia ľavej komory a aj átrium, čo vedie k zvýšeniu tlaku v cievach prechádzajúcich pľúcami.

  Ak sa patologický proces naďalej vyvíja, potom pľúcna hypertenzia spôsobuje hypertrofiu pravej komory a nedostatočnosť trikuspidálnej chlopne. Vyskytujú sa symptómy srdcového zlyhania. Vykreslený obrázok je typický pre prolaps mitrálnej chlopne o 3 stupne, v iných prípadoch je ochorenie oveľa jednoduchšie.

  Absolútna väčšina pacientov medzi príznakmi prolapsu mitrálnej chlopne indikuje periódy srdcového tepu, ktoré môžu mať rôzne sily a trvanie.

  Tretina pacientov pravidelne cíti nedostatok vzduchu, chce, aby bol dych hlbší.

  Medzi agresívnejšími symptómami možno poznamenať stratu vedomia a pre-nevedomé stavy.

  Docela často je prolaps mitrálnej chlopne sprevádzaný zníženým výkonom, podráždenosťou, človek môže byť emočne nestabilný, môže byť jeho spánok narušený. Môžu sa vyskytnúť bolesti na hrudníku. A nemajú nič spoločné s fyzickou aktivitou a nitroglycerín ich neovplyvňuje.

  Najčastejšie príznaky

  • Bolesti na hrudníku;
  • Nedostatok vzduchu;
  • Dýchavičnosť;
  • Palpitácie alebo poruchy rytmu;
  • mdloby;
  • Nestabilná nálada;
  • únava;
  • Bolesti hlavy ráno alebo v noci.

  Všetky tieto príznaky nemôžu byť nazývané charakteristické len pre prolaps mitrálnej chlopne, môžu byť spôsobené inými problémami. Avšak pri vyšetrovaní pacientov s podobnými ťažkosťami (najmä v mladom veku) je často detegovaný prolaps mitrálnej chlopne prvého stupňa alebo dokonca 2 stupňov.

  Ako sa diagnostikuje patológia

  Pred začatím liečby potrebujete presnú diagnózu. Kedy je potrebné diagnostikovať MVP?

  • Po prvé, diagnózu možno urobiť náhodne, počas rutinného vyšetrenia s výkonom ultrazvuku srdca.
  • Po druhé, pri každom vyšetrení pacienta praktickým lekárom môže byť vypočutý srdcový šelest, čo bude dôvodom na ďalšie preskúmanie. Charakteristický zvuk, nazývaný šum, počas deformácie mitrálnej chlopne je spôsobený regurgitáciou, to znamená, že krv sa vracia naspäť do predsieň.
  • Po tretie, sťažnosti pacienta môžu viesť lekára k podozreniu na PMH.

  Ak sa vyskytnú takéto podozrenia, obráťte sa na špecialistu, kardiológa. Diagnózu a liečbu by mal vykonávať presne sám. Hlavnými diagnostickými metódami sú auskultácia a ultrazvuk srdca.

  Počas auskultácie môže lekár počuť charakteristický šum. Avšak u mladých pacientov sa srdcový šelest určí pomerne často. Môže sa vyskytnúť v dôsledku veľmi rýchleho pohybu krvi, počas ktorého sa vytvára turbulencia a turbulencia.

  Takýto šum nie je patológia, vzťahuje sa na fyziologické prejavy a neovplyvňuje stav osoby alebo prácu jeho orgánov. Ak je však zistený hluk, stojí za to zaistiť seba a vykonať ďalšie diagnostické vyšetrenia.

  Len metóda echokardiografie (ultrazvuk) môže spoľahlivo identifikovať a potvrdiť PMH alebo jeho absenciu. Výsledky vyšetrenia sa zobrazia na obrazovke a doktor vidí, ako funguje ventil. Vidí pohyb svojich chlopní a odbočenie pod prúdom krvi. Prolaps mitrálnej chlopne sa nemusí vždy prejaviť v pokoji, preto v niektorých prípadoch je pacient opätovne vyšetrený po cvičení, napríklad po 20 druhoch.

  V reakcii na záťaž sa zvyšuje krvný tlak, tlak na ventil sa zvyšuje a prelaps, dokonca aj malý, sa stáva viditeľným pri ultrazvuku.

  Ako sa lieči?

  Ak je PMK bez príznakov, liečba sa nevyžaduje. V prípade odhalenej patológie lekár zvyčajne odporúča, aby ste pozorovali kardiológa a urobili každý rok ultrazvuk srdca. To umožní príležitosť vidieť dynamický proces a spozoruje zhoršenie stavu a fungovania ventilu.

  Okrem toho kardiológ obvykle odporúča prestať fajčiť, silný čaj a kávu a minimalizovať užívanie alkoholu. Triedy telesnej terapie alebo akákoľvek iná fyzická aktivita s výnimkou ťažkých športov budú užitočné.

  Prolaps mitrálnej chlopne o 2 stupne a najmä o 3 stupne môže spôsobiť významnú regurgitáciu, čo vedie k zhoršeniu zdravia a vzniku symptómov. V týchto prípadoch vykonajte lekárske ošetrenie. Avšak žiadny liek nemôže ovplyvniť stav ventilu a samotný prolaps. Z tohto dôvodu je liečba symptomatická, to znamená, že hlavným účinkom je zmiernenie osoby s nepríjemnými symptómami.

  Terapia predpísaná pre PMK

  • antiarytmiká;
  • antihypertenzný;
  • Stabilizácia nervového systému;
  • Tónovania.

  V niektorých prípadoch prevažujú príznaky arytmie, potom sú potrebné vhodné lieky. V iných prípadoch sú potrebné sedatíva, pretože pacient je veľmi podráždený. Preto sú lieky predpísané v súlade so sťažnosťami a identifikovanými problémami.

  Môže to byť kombinácia príznakov, potom by liečba mala byť komplexná. Všetkým pacientom s prolapsom mitrálnej chlopne sa odporúča zorganizovať režim tak, aby bol spánok dostatočne dlhý.

  Medzi lieky predpísané beta-blokátory, lieky, ktoré vyživujú srdce a zlepšujú jeho metabolické procesy. Z sedatíva sú často veľmi účinné infúzie valeriánov a matky.

  Vplyv liekov nemusí priniesť požadovaný účinok, pretože neovplyvňuje stav ventilu. Môže sa vyskytnúť určité zlepšenie, ale nemôže byť považované za stabilné v akútnom progresívnom priebehu ochorenia.

  Okrem toho môžu existovať komplikácie, ktoré vyžadujú chirurgickú liečbu. Najčastejším dôvodom na operáciu v MVP je oddelenie väzov mitrálnej chlopne.

  V tomto prípade srdcové zlyhanie porastie veľmi rýchlo, pretože ventil sa vôbec nedá zatvoriť.

  Chirurgickou liečbou je posilnenie ventilového krúžku alebo implantácia mitrálnej chlopne. Dnes sú takéto operácie celkom úspešné a môžu viesť pacienta k výraznému zlepšeniu zdravia a pohody.

  Vo všeobecnosti prognóza prolapsu mitrálnej chlopne závisí od niekoľkých faktorov:

  • miera vývoja patologického procesu;
  • závažnosť samotnej patológie ventilov;
  • stupeň regurgitácie.

  Samozrejme, včasná diagnóza a presné dodržiavanie kardiologických funkcií zohrávajú veľkú úlohu pri úspešnej liečbe. Ak je pacient pozorný na svoje zdravie, potom "znejú poplach" včas a podrobia sa potrebným diagnostickým postupom, rovnako ako začnú liečbu.

  V prípade nekontrolovaného vývoja patológie a nedostatku potrebnej liečby sa stav srdca môže postupne zhoršovať, čo vedie k nepríjemným a pravdepodobne nezvratným následkom.

  Je možná prevencia?

  Prolaps mitrálnej chlopne je hlavne vrodeným problémom. To však neznamená, že nemožno zabrániť. Aspoň je možné znížiť riziko vzniku 2 a 3 stupňov prolapsu.

  Prevenciou môžu byť pravidelné návštevy kardiológa, dodržiavanie diéty a odpočinku, pravidelné cvičenie, prevencia a včasná liečba infekčných ochorení.

  Kto je nebezpečný pre prolaps mitrálnej chlopne

  Počas preventívnych vyšetrení, ultrazvukové vyšetrenie srdca z rôznych dôvodov, lekári často prejdú verdiktom o prítomnosti PMK. Preto sa veľa ľudí začína obávať otázky: prolaps mitrálnej chlopne - čo je to, čo je nebezpečné, je možné ju vyliečiť a ako. Pokúsme sa to prísť na to.

  Prolaps mitrálnej chlopne: čo je to, čo je nebezpečné

  Zrážanie, vypuknutie dvoch alebo jednej mitrálnej chlopne v ľavej predsieni a súčasne tlačenie krvi do aorty z ľavej komory. Taká je podstata patológie - prolaps mitrálnej chlopne. Lekári nedefinujú takú podmienku ako srdcovú chybu a nazývajú ju za znak vývoja. Je spravidla geneticky determinované a spája sa s dyspláziou spojivového tkaniva.

  Zistil sa nebezpečenstvo prelapsu

  • Funkčné zhoršenie. Bežne počas kontrakcie (systoly) ľavej komory sa má leták medzi ním a átriom tesne uzavrieť. V prípade prelapsu v tomto bode je možný spätný tok (regurgitácia) krvi do ľavej predsiene. To dodáva ďalší objem a ľavé srdce začína trpieť preťažením, ich hypertrofia sa vyvíja. Ďalej vedie k pľúcnej hypertenzii, preťaženiu pravého srdca, k zlyhaniu srdca.
  • Poruchy srdcového rytmu. Pacienti označujú periódy palpitácie, nepohodlie a bolesti v hrudníku.
  • Možnosť usadzovania infekčných látok na upravenom ventile - vývoj infekčnej endokarditídy s vegetáciou na liste.

  Druhy patológie

  Klasifikujte typy PMK v závislosti od rôznych faktorov.

  • v dôsledku vrodených a genetických charakteristík vývoja spojivového tkaniva - primárne;
  • spôsobené systémovými ochoreniami, ktoré ovplyvňujú pojivové tkanivo, neuroendokrinné, porušujú autonómnu reguláciu chlopní, srdce, ktoré ovplyvňujú funkciu myokardu a endokardu - sekundárne.
  • auskultácia - pri počúvaní sa určí systolický šelest a kliknutia;
  • mute - s patologickou ausultáciou nie je zistená.

  Stupne klapky v mm:

  • prvý je 3-6;
  • druhá je 6-9;
  • tretí je nad 9 rokov.

  Hĺbka spätného toku krvi do átria:

  • v oblasti ventilov;
  • 1/3 predsiene;
  • ½ predsiene;
  • viac ako polovicu dutiny.
  • asymptomatická;
  • asymptomatické - ak je potrebné pozorovanie;
  • klinicky významné - liečiť.

  Symptómy prolapsu mitrálnej chlopne

  Väčšina prípadov primárneho prolapsu je nepovšimnutá a pri vyšetreniach na iné ochorenia sú zistené chabé chlopňové chlopne. Ale retrográdna analýza sťažností pacientov ešte odhaľuje charakteristické symptómy.

  Pri absencii perkolácie alebo regurgitácie stupňa 1-2 môže byť prítomnosť patológie indikovaná rôznymi menšinovými ochoreniami, ktoré sa zvyčajne pripisujú poruchám v vegetatívnej regulácii vaskulárneho tónu:

  • bolesti v hrudníku, v oblasti srdca, ktoré nemajú spojenie s fyzickou aktivitou;
  • príležitostná dýchavičnosť alebo dýchavičnosť;
  • nepravidelný rytmus, "vyblednutie" srdca, srdcový tep;
  • rýchly pocit únavy;
  • nestabilná nálada;
  • nočné a ranné bolesti hlavy
  • mdloby.

  Mitrálna regurgitácia stupňa 3 až 4 vedie k významnému poškodeniu srdcovej hemodynamiky. Pri absencii korekcie sa príznaky srdcového zlyhania postupne zvyšujú.

  Diagnóza PMK

  Presná diagnóza prelapsu umožňuje lekárovi určiť najvhodnejšiu taktiku pre manažment pacienta: pozorovanie alebo aktívne terapeutické opatrenia.

  Po kontrole a výsluchu:

  • Povaha sťažností pacienta môže viesť lekára k premýšľaniu prítomnosti MVP.
  • Celkový vzhľad takýchto pacientov často hovorí o vrodenej patológii spojivového tkaniva. Zvyčajne ide o asténiká s dlhými tenkými končatinami, patologickou pohyblivosťou kĺbov, často so zlým zrakom a strabizmom.
  • Počas auskultácie srdca sa počujú kliknutia a systolický šelest, keď krv prúdi do ľavej predsiene cez neuzavreté letáky.
  • spoľahlivo znázornená deformácia ventilu, zmeny v ventiloch a chordálnom prístroji, stupeň prolapsu a hĺbka toku regurgitácie do ľavej predsiene;
  • môžete vidieť známky pľúcnej hypertenzie a merať hrúbku myokardu.
  • poruchy rytmu sa zaznamenávajú a počas monitorovania EKG sa môžu počas dňa objaviť epizódy rýchleho srdcového tepu.

  Je potrebná liečba pre MVP?

  MVP sprevádzaná len malou regurgitáciou na úrovni ventilu - až do prvého stupňa a bez klinických príznakov zvyčajne nevyžaduje liečbu. Možno lekár odporúča pravidelné monitorovanie kardiológa, ktorý vykonáva kontrolu Echo-KG. Pacientom sa ponúkne vylúčenie alebo zníženie

  • ťažké cvičenie;
  • fajčenie;
  • zneužívanie alkoholu;
  • vášeň pre silnú kávu a čaj.

  Je potrebné upraviť spôsob práce a odpočinku, zapojiť sa do fyzickej terapie, urobiť rekreačné prechádzky a dostatok spánku.

  Vegetačné symptómy, ktoré narúšajú pacientov, určite vyžadujú adekvátnu korekciu. Aplikujte liekovú terapiu

  • antiarytmické lieky;
  • antihypertenzívne lieky;
  • lieky, ktoré zlepšujú metabolické procesy myokardu;
  • neuroleptiká, sedatíva, trankvilizéry.

  Pri vykonávaní akýchkoľvek operácií (extrakcia zubov, palatinové mandle atď.) Sa odporúča pacientom s prolapsom mitrálnej chlopne predpísať širokospektrálne antibiotiká, aby sa zabránilo vzniku infekčnej endokarditídy.

  Pri závažnej mitrálnej regurgitácii sa liečba vykoná na nápravu stavu.

  • srdcové glykozidy;
  • diuretiká;
  • ACE inhibítory.

  Významná dysfunkcia ventilu si vyžaduje chirurgický zákrok - vedenie plastovej mitrálnej chlopne. Operácie sa často vykonávajú pomocou enovaskulárnej alebo endoskopickej techniky, ktorá vedie

  • svorok zošívanie;
  • skrátenie chordov ventilov;
  • ablácia oblastí myokardu v oblastiach, ktoré vyvolávajú patologické impulzy - arytmia.

  Otvorená operácia na výmenu ventilu sa vykonáva pri ťažkej kombinovanej patológii.

  výhľad

  Keď PMK nie je sprevádzané významnou regurgitáciou, prognóza je priaznivá, najmä ak dodržiavate odporúčania lekára a mierne zmeníte životný štýl smerom k zdravému. S týmto prelamovaním môžete precvičiť nejaké športy a plávať neprofesionálne.

  Pokiaľ ide o skutočnú otázku pre mladých ľudí - ak má nábor mŕtveho chlopňového prolapsu 1 stupňa, dostanú sa do armády - odpoveď je áno, robia to. Lekárske stiahnutie vyžaduje diagnózu MVP s významnou dysfunkciou ventilu alebo komplikáciami. Spravidla ide o PMK 2 a 3 stupne.

  Prolaps mitrálnej chlopne s regurgitáciou na polovicu alebo celú dĺžku átria vyžaduje liečbu a niekedy chirurgickú korekciu. V tomto prípade prognóza závisí od spoločnej práce lekárov a pacientov. S úspešným tandemom je prognóza tiež priaznivá. Nedostatočná liečba ohrozuje zhoršenie celkového zdravotného stavu a nezvratných účinkov.

  Zabránenie vzniku PMH ako vrodenej patológie by mali zaobchádzať s tehotnými ženami - aby sa zabránilo prechladnutiu, zlej environmentálnej situácii, správnym metabolickým poruchám a prejavom toxikózy.

  Vyhnite sa progresii existujúcej patológie môžu podliehať opatreniam odporúčaným lekárom a pravidelnému monitorovaniu stavu.

  Prolaps mitrálnej chlopne - stupne, príčiny, symptómy, liečba MVP

  Dnes mal môj syn ultrazvuk srdca a odhalil prolaps mitrálnej chlopne prvého stupňa. Samozrejme, snažil som sa zhromaždiť všetky potrebné informácie o probléme - akú patológiu to je, aké je nebezpečenstvo mitrálneho prolapsu, aké môžu byť následky, príčiny, z ktorých by mohol prísť od 14-ročného chlapca. Mala som záujem o príznaky, diagnózu a samozrejme možnosti liečby. A na alter-zdrav.ru s vami zdieľam informácie získané z rôznych zdrojov.

  Čo je prolaps mitrálnej chlopne srdca?

  Mitrálny ventil nazývaný prepážkou oddeľujúcou ľavú komoru a predsieň pozostávajúcu z dvoch ventilov. Prolaps mitrálnej chlopne (MVP) je stúpanie ventilov do priestoru ľavej predsiene počas systoly.

  Spory medzi kardiológmi o nebezpečenstve ochorenia stále prebiehajú, pretože negatívne účinky PMK sú zriedkavé a takmer vždy sa vyskytujú v miernom stave. Vada srdcovej chlopne je veľmi populárna a vyskytuje sa v priemere u 25% populácie.

  Patológia je diagnostikovaná najmä v dospievaní a u žien mladších ako 45 rokov. V období od 7 do 15 rokov je výskyt PMK 16%. Až 75% žien 35-40 rokov trpí touto chorobou.

  Podľa štatistík nielen rastúci vek zvyšuje riziko patológie. Také ochorenia ako reumatizmus (až 47%), vrodené srdcové chyby (asi 37%) a dedičné srdcové choroby (viac ako 60%) majú veľký vplyv na jeho vývoj.

  Morfologické zmeny

  Vývoj patologického procesu sa vyskytuje hlavne vo vláknitej vrstve, ktorá slúži ako "spojovacia kostra" mitrálnych hrudiek. V dôsledku toho sa kolagénové tkanivá rozbijú, kumulujú sa kyslé mukopolysacharidy. Mechanické vlastnosti ventilu sa znižujú, zvyšujú sa a strácajú sa. Okraje ventilu sa zvyčajne nachádzajú v zakrivenej polohe.

  Hemodynamické zmeny

  V zdravom stave sa v priebehu diastolickej periódy letáky lemujú, čím sa zabezpečuje prietok krvi do ľavej komory. Pri kontrakcii srdca sa ventily zatvárajú a zabraňujú návratu prietoku krvi (regurgitácia).

  Pri PMK v systolovej fáze ventil nevykonáva správnu prácu, prepadá a vytvára voľný priechod krvi do ľavej predsiene. Zvyšuje sa teda zlyhanie obehu.

  1. Primárne vzniká v dôsledku dedičných porúch.
  2. Sekundárne je dôsledkom zranení a získaných chorôb.

  klasifikácia

  Možné oslabenie iba zadného, ​​iba predného krídla alebo celého ventilu.
  Neprítomnosť zvukov alebo ich počúvanie znamená "hlúpe" alebo auskultatívne formy.

  V závislosti od obdobia výskytu prolapsu počas prechodu systólu rozlišujte skorý, neskorý alebo holosystolichesky typ.

  Stupeň prelapsu mitrálnej chlopne srdca

  Stupeň toku MVP možno zistiť len počas echokardiografie.

  1. Prolaps 1 stupňa mitrálnej chlopne je charakterizovaný prehĺbením letákov najviac 6 mm.
  2. 2 stupne - sa mení v rozsahu 9 mm.
  3. Ide o nepriaznivý stav, pri ktorom dochádza k výronu chlopne viac ako 9 mm. Tretí stupeň je indikáciou pre chirurgickú intervenciu. Zriedka sa vyskytli.

  Pokiaľ ide o regurgitáciu, existujú aj tri stupne.

  1. Pri ktorých spätný tok krvi nepresahuje hranice ventilových krídel.
  2. Je charakterizovaná vyplnením polovice átria.
  3. S ňou spätný tok krvi napĺňa celé ľavé predsiene.

  Príčiny prolapsu mitrálnej chlopne

  V závislosti od typu patológie sa príčiny môžu líšiť.

  1. Primárne alebo idiopatické PMK.
  2. Choroby gravidných SARS.
  3. Preeklampsie.
  4. Práca v období prenesenia dieťaťa do nebezpečnej výroby.
  5. Znečistenie životného prostredia.

  Všetky tieto faktory vedú k vrodenej malformácii - dysplázii spojivového tkaniva. Jedným z dôvodov je dedičnosť, ktorá v 20% prípadov prechádza materskou líniou.

  Sekundárny typ sa rozvíja po:

  1. Myokarditída, endokarditída.
  2. Infarkt myokardu.
  3. Poruchy metabolizmu.
  4. Lupus erythematosus.
  5. Vegetatívna dystónia.
  6. CHD.
  7. Poranenie hrudníka.

  Symptómy prolapsu mitrálnej chlopne, hlavné príznaky

  Klinické prejavy PMH sú rôzne a sú vyjadrené ako vonkajšími, tak aj vnútornými znakmi. Prítomnosť celého zoznamu príznakov u jednej osoby je nepovinná. Závisí to od závažnosti kurzu, stupňa prolapsu, jednotlivých ukazovateľov.

  V podstate je priebeh ochorenia priaznivý, vývoj je pomalý, nie je zhoršovanie kvality života pacienta už toľko rokov. Často sa choroba zistí náhodou.

  1. Bolesť je charakterizovaná ako krátka, bodavá a bolestivá. Nachádza sa v oblasti srdca a trvá niekoľko minút alebo dní. Pri sekundárnom type PMK sa odstráni nitroglycerínovou tabletu.
  2. Prerušenie srdcového rytmu, pocit potopenia srdca.
  3. Zvýšenie tepovej frekvencie. Vyvoláva to skúsenosti, používanie kávy alebo čaju, fyzická námaha.
  4. Zvýšené potenie.
  5. Dyspnoe najmä na nervy.
  6. Pocit neúplného dychu.
  7. Bolesti hlavy, ktoré sa vyskytujú ráno a večer.
  8. Únava, závraty, nevoľnosť, mdloby.
  9. Citlivosť na meniace sa počasie.
  10. Zníženie krvného tlaku.
  11. Nervozita.
  12. Bolesť brucha.
  13. Depresia, zvýšená úzkosť pre menej závažné príznaky, krátkodobé zníženie duševných a telesných schopností.
  14. Zvýšenie telesnej teploty na 37 - 37,5 bez príznakov nachladnutia.
  15. Dôsledkom poranení hrudníka je kašeľ s vyprážaným vypúšťaním ružového odtieňa. V takom prípade musíte okamžite zavolať tím pre záchrannú službu.

  Vonkajšie značky

  1. Astenická postava.
  2. Dlhé tenké prsty.
  3. Ploché nohy.
  4. Z pohľadu - myopia.
  5. Hrudník sa stáča.

  Príznaky u detí

  1. Hernia v oblasti pupočníkov a slabín.
  2. Časté bolesti v hrdle, SARS, tonzilitída.
  3. Porušenie spojivového tkaniva sa prejavuje myopiou, skoliózou, strabizmom, zvýšenou pohyblivosťou kĺbov a inými vecami.

  Diagnostický kód ICD 10

  1. Auskultácia, fonokardiogram.
  2. EKG, echokardiografia.
  3. Ultrazvuk a röntgenové lúče srdca.

  Vďaka týmto metódam je možné počúvať zvuky, určiť veľkosť prolapsu a samotného srdca, rozsah ochorenia a sprievodné ochorenie srdca.

  Kód prelapsu mitrálnej chlopne podľa ICD 10 - I34.

  Komplikácie alebo nebezpečenstvo prelapsu

  Komplikácie sú mimoriadne zriedkavé, ale v určitých situáciách majú stále miesto. Patria sem ťažká anémia, mŕtvica, baktérie a smrť.

  liečba

  Liečba pre MVP nie je predpísaná tak často, hlavne pre pravidelnú bolesť srdca a zlyhanie srdcového rytmu.

  1. Adrenergné blokátory. Propranolol. Táto skupina liekov eliminuje príznaky ako tachykardia a arytmia.
  2. Horčíkové prípravky. Magnerot. Určené ťažkou vegetatívno-vaskulárnou dystóniou.
   Vitamíny skupiny PP, V.
  3. Sedatíva. Rastlinná medicína je preferovaná. Valerijský extrakt, hloh.
  4. Doplnky stravy. Koenzým Q10, karnitín, vitalín. Tieto fondy majú veľký vplyv na energetický a tukový intracelulárny metabolizmus. Tiež zlepšiť prácu všetkých vnútorných orgánov. Nervózny a obehový systém vedie správnym smerom, má antioxidačný účinok a zvyšuje tento účinok v iných liekoch.
  5. Metabolické činidlá. Panangin. Táto skupina obsahuje elektrolyty, ktoré zlepšujú funkciu srdcového svalu.
  6. Antibiotiká. Tieto lieky nie sú vždy predpísané iba vtedy, keď je pripojená bakteriálna sféra a v prípade lekárskej manipulácie, čo znamená krvácanie do úst, dýchacích orgánov a močového systému. Penicilín, ampicilín, erytromycín, gentamycín, vankomycín.
  7. Lieky na zlepšenie krvného obehu. Cavinton, trental.
  8. Antidepresíva. Anafranil, azafen.
  9. Sedatíva. Uksepam, trioxazín.
  10. Srdcové glykozidy. Digitoxín, Korglikon.
  11. Diuretiká. Furosemid, lasix.

  diéta

  Prolaps mitrálnej chlopne neznamená prísne dodržiavanie žiadnej stravy. Ale kardiológovia odporúčajú v menu aj jedlá s draslíkom a vitamínom C. Napríklad banány, vlašské orechy, hrozienka, hrozno a sušené marhule. Vo všeobecnosti by potraviny mali byť kompletné, kvalitné a čerstvé.

  Chirurgické metódy

  Intervencia lekárov s PMK je pomerne zriedkavá. Indikácie pre operáciu sú progresívne arytmie a srdcové zlyhanie.

  V priebehu operácie môže byť v závislosti od potreby vytiahnutý akord, oslabený list je ohnutý alebo kompletná výmena mitrálnej chlopne s umelým analógom.

  Ľudové metódy

  Alternatívna medicína môže pomôcť len vtedy, ak pacient zvýšil nervovú podráždenosť, stres, úzkosť. K tomu použite infúzie, čaje a odvar z mäty, hlohu, vresov a trní.

  Prevencia, či si vezme armádu

  Pre pacientov s existujúcou diagnózou MVP je veľmi dôležité sledovať ich zdravotný stav a počúvať prejavy ochorenia. Nadmerná starostlivosť však negatívne ovplyvňuje psycho-emocionálne pozadie a zhoršuje priebeh MVP. Preto je dôležité pravidelne navštevovať psychoterapeuta a užívať si predpísané lieky.

  Nezabudnite na fyzickú terapiu, gymnastiku, prechádzky a správnu výživu. Pacienti s PMH sú často posielaní do zdravotných stredísk a do sanatórií, vykonávajú profylaktické kardiogramy a ďalší výskum srdca.

  Mnohí rekrúti a ich rodičia sa zaujímajú o otázku: "Vzali sa do armády mitrálna chlopňa s prolapsom?".

  Zarmútite, najmä s najčastejším prvým stupňom vývoja srdcovej patológie. Pri 2 stupňoch to závisí od klinických prejavov, najmä z FC (funkčnej triedy) srdcového zlyhania. Pri FC 1 existujú obmedzenia, kategória B je priradená, ale v skutočnosti to znamená iba to, že nepoberajú v elitných vzdušných a iných elitných kategóriách, ale v komunikačných jednotkách, rádiových jednotkách.

  Ak dôjde k silnému dychovému napätiu, poruchám rytmu a kardiológom na FC 2, chlap bude z hovoru prepustený. To isté sa stane s 3 stupňami porušení.

  Nemôžem povedať, že som bol rád, pokiaľ ide o vyhliadky na syna, pokiaľ ide o armádu, a pokiaľ ide o to, čo ste od PMK nevedeli, čo očakávať. Takmer nikdy sa nemôže prejaviť už mnoho rokov a možno rýchlo pokročiť. Kardiológ ma neprekvapil, predpísal 8 rôznych liekov na zlepšenie výživy srdcového svalu a upokojil nervový systém, odporučil sledovať stav, meral pulz a tlak každý deň, po šiestich mesiacoch zopakoval kardiogram a ultrazvuk srdca, urobil veľmi fyzické cvičenia, počas tried telesnej výchovy bola odporúčaná 2 skupina zdravie.

  A po tom všetkom ma zaujíma, ak syn podľa odporúčaní skoro nebude chodiť na šport, bude sedieť na telocvični v telocvični, keď sa tlmí na rýchle behu, keďže po štyroch rokoch, keď vstúpil do armády, bude mať kríž na pár kilometrov ? Chápem, že sa nezaujímajú s nedostatočnosťou ventilov, ale či návrh Komisie porozumie tomuto... Pochybujem.

  Prolaps mitrálnej chlopne

  Prolaps mitrálnej chlopne je patológia, pri ktorej je funkcia ventilu umiestnená medzi ľavou komorou srdca a ľavej predsiene narušená. Ak počas sťahovania ľavej komory dôjde k prolapsu, jeden alebo oba ventilové listy vyčnievajú a dochádza k spätnému prietoku krvi (závažnosť patológie závisí od veľkosti tohto spätného toku).

  obsah

  Všeobecné informácie

  Mitrálna chlopňa je dve dosky spojivového tkaniva umiestnené medzi predsieňou a komorou ľavej strany srdca. Tento ventil:

  • interferuje so spätným prietokom krvi (regurgitácia), ku ktorému dochádza počas komorovej kontrakcie do ľavej predsiene;
  • rôzny oválny tvar, veľkosť v priemere sa pohybuje od 17 do 33 mm a pozdĺžna je 23 - 37 mm;
  • má predný a zadný hrot, zatiaľ čo predná časť je lepšie rozvinutá (s kontrakciou oblúkových komôr smerom k ľavému venóznemu krúžku a spolu s zadným hrotom uzatvára tento krúžok a keď je uvoľnená, komora uzavrie otvor aorty v blízkosti interventrikulárnej septa).

  Zadný hrot mitrálnej chlopne je širší ako predný. Zmeny v počte a šírke častí zadného hrotu sú bežné - môžu sa rozdeliť na bočné, stredné a stredné záhyby (najdlhšia je stredná časť).

  Existujú rozdiely v mieste a počte akordov.

  Pri kontrakcii átria je ventil otvorený a krv prúdi do komory v tomto bode. Keď je komôrka naplnená krvou, ventil sa zatvorí, komorová kontraktúra a krv presunie do aorty.

  Pri zmenách srdcového svalu alebo pri niektorých patologických stavoch spojivového tkaniva dochádza k narušeniu štruktúry mitrálnej chlopne, v dôsledku čoho sa pri zmenšovaní komory klapky ventilov ohýbajú do dutiny ľavej predsiene, čo umožňuje, aby časť krvi pretekala späť do komory.

  Patológia bola prvýkrát popísaná v roku 1887 od Cuffera a Borbillona ako auskultatívny fenomén (zistený pri počúvaní srdca), ktorý sa prejavuje vo forme stredne systolických kliknutí (kliknutí), ktoré nie sú spojené s vylúčením krvi.

  V roku 1892 Griffith odhalil spojenie medzi apikálnym neskorým systolickým šelestom a mitrálnou regurgitáciou.

  V roku 1961 J. Reid publikoval článok, v ktorom presvedčivo ukázal spojenie stredných systolických kliknutí s napätím uvoľnených akordov.

  Pri angiografickom vyšetrení pacientov s indikovanými zvukovými symptómami (vykonané v rokoch 1963 až 1968) bolo možné identifikovať príčinu neskorého šumu a systolického kliknutia iba počas angiografického vyšetrenia (J. Barlow a kolegovia). Skúšajúci zistili, že s týmto príznakom sa počas systoly ľavej komory objavuje zvláštne prehnutie mitrálnych chlopní do dutiny ľavej predsiene. Identifikovaná kombinácia deformácie mitrálnych chlopní v tvare balónika so systolickým šelestom a kliknutiami, ktorá je sprevádzaná charakteristickými elektrokardiografickými prejavmi, identifikovali autori ako auskultato-elektrokardiografický syndróm. V priebehu ďalšieho výskumu bol tento syndróm nazývaný syndróm kliknutia, syndróm slamavých chlopní, syndróm kliknutia a šumu, Barlowov syndróm, Angleov syndróm a ďalšie.

  Najbežnejší termín "prolaps mitrálnej chlopne" prvýkrát použil J Criley.

  Aj keď sa predpokladá, že prolaps mitrálnej chlopne sa vyskytuje najčastejšie u mladých dospelých, dáta štúdie Framingham (najdlhšia epidemiologické štúdie v anamnéze, ktorý trval 65 rokov) ukazujú, že významný rozdiel vo výskyte tohto ochorenia u ľudí rôznych vekových skupín a pohlavia bez, Podľa tejto štúdie sa táto patológia vyskytuje u 2,4% ľudí.

  Frekvencia detegovaného prelapsu u detí je 2-16% (v závislosti od spôsobu jeho detekcie). Zriedkavo sa pozoruje u novorodencov, najčastejšie sa vyskytuje v období 7-15 rokov. Až desať rokov je patológia rovnako často pozorovaná u detí oboch pohlaví, ale po 10 rokoch je častejšie pozorovaná u dievčat (2: 1).

  V prítomnosti srdcovej patológie u detí sa v 10-23% prípadov deteguje prolaps (vysoké hodnoty sa pozorujú pri dedičných ochoreniach spojivového tkaniva).

  Bolo zistené, že pre malý návrat krvi (regurgitáciou), to je najčastejšou srdcové chlopne abnormality neprejavuje, má dobrú prognózu, a nie je nutná liečba. S podstatnú veľkosť krvný backflow výhrez môže byť nebezpečné a vyžaduje chirurgický zákrok, pretože niektorí pacienti vyvinú komplikácie (srdcové zlyhanie, akordy medzera, endokarditída, trombózy s myxomatous mitrálnej letáky zmeniť).

  tvar

  Prolaps mitrálnej chlopne môže byť:

  1. Primárne. Je spojená so slabosťou spojivového tkaniva, ktorá sa vyskytuje pri vrodených ochoreniach spojivového tkaniva a často sa prenáša geneticky. V tejto forme patológie sú listy mitrálnej chlopne natiahnuté a dvere zadržujúce akordy sú predĺžené. V dôsledku týchto nepravidelností, keď sa ventil zatvorí, chlopne vyčnievajú a nemôžu sa tesne uzavrieť. Vrodená prolaps vo väčšine prípadov fungovanie srdca nie je ovplyvnená, ale často v kombinácii s vegetatívny dystónia - príčiny symptómov, že pacienti sú pripočítané k ochoreniu srdca (rekurentná retrosternálna funkčné bolesti, porúch srdcového rytmu).
  2. Sekundárne (získané). Vyvíja sa s rôznymi chorobami srdca, ktoré spôsobujú porušenie štruktúry ventilových letákov alebo akordov. V mnohých prípadoch prolapsu vyvolal reumatického ochorenia srdca (zápalové ochorenie spojivového tkaniva infekčné a alergické povahy), nediferencovaný spojivového tkaniva dysplázia, ochorenia, Ehlers-Danlosův a Marfanov (genetické ochorenie), a ďalšie. Ak je sekundárna forma prolaps mitrálnej chlopne pozorovalo predĺženie bolesť nitroglycerín prerušenia práce srdca, dýchavičnosť po cvičení a iné príznaky. Pri porušení týchto akordov vzniknutých srdcových hrudníka zranenia vyžadujúce okamžitú lekársku pomoc (prerušenie sprevádzané kašľom, počas ktorého oddeľuje penivý ružový hlien).

  Primárny prolaps, v závislosti od prítomnosti / absencie šumu počas auskultácie, je rozdelený na:

  • Forma "mute", v ktorej symptómy chýbajú alebo sú nedostatočné, je typický pre prolapse a "kliknutia" nie sú počuteľné. Zistená len pomocou echokardiografie.
  • Auskultúrna forma, ktorá sa po vypočutí prejavuje charakteristickými auskultúrnymi a fonokardiografickými "kliknutiami" a hlukom.

  V závislosti od závažnosti vychýlenia ventilov sa uvolňuje prolaps mitrálnej chlopne:

  • I stupeň - ohyb krídla 3-6 mm;
  • Stupeň II - je pozorovaná deformácia až do 9 mm;
  • Stupeň III - záhyby ohybu viac ako 9 mm.

  Prítomnosť regurgitácie a jej závažnosť sa zohľadňuje osobitne:

  • I stupeň - regurgitácia je mierne vyjadrená;
  • Stupeň II - mierne závažná regurgitácia;
  • Stupeň III - závažná regurgitácia;
  • Stupeň IV - regurgitácia vyjadrená v ťažkej forme.

  Príčiny vývoja

  Dôvodom prečnievania (prelapsu) mitrálnych chlopní je myxomatózna degenerácia ventilových štruktúr a intrakardiálnych nervových vlákien.

  Presná príčina myxomatóznych zmien v chlopni je zvyčajne nerozpoznaná, ale keďže táto patológia je často spojená s dedičnou dysplaziou spojivového tkaniva (pozorovaná v Marfanových, Ehlers-Danlosových syndrómoch, malformáciách hrudníka atď.), Predpokladá sa jej genetická príčina.

  Myxomatózne zmeny sa prejavujú difúziou lézie vláknitej vrstvy, deštrukciou a fragmentáciou kolagénu a elastických vlákien, ktoré sú zvýšené akumuláciou glykozaminoglykánov (polysacharidov) v extracelulárnej matrici. Okrem toho sa vo ventiloch ventilu s prolapsom zisťuje kolagén typu III v prebytku. Za prítomnosti týchto faktorov sa znižuje hustota spojivového tkaniva a ventily pri stláčaní vydutia komôr.

  S vekom sa zvyšuje myxomatózna degenerácia, takže sa zvyšuje riziko perforácie mitrálnej chlopne a prasknutia akordov u ľudí nad 40 rokov.

  Prolaps letákov mitrálnej chlopne môže nastať s funkčnými javmi:

  • regionálne porušenie kontraktility a uvoľnenie myokardu ľavej komory (nižšia bazálna hypokinéza, čo je nútené zníženie rozsahu pohybu);
  • abnormálna kontrakcia (neprimeraná kontrakcia dlhej osi ľavej komory);
  • predčasná relaxácia prednej steny ľavej komory atď.

  Funkčné poruchy sú dôsledkom zápalových a degeneratívnych zmien (vývoj s myokarditídou, asynchrónia, excitácia a vedenie impulzov, poruchy srdcového rytmu atď.), Poruchy autonómnej inervácie subvalvulárnych štruktúr a psycho-emocionálne abnormality.

  U dospievajúcich môže byť dysfunkcia ľavej komory spôsobená zhoršeným prietokom krvi, ktorý je spôsobený fibromuskulárnou dyspláziou malých koronárnych artérií a topografickými anomáliami ľavej obvodovej artérie.

  Prolaps môže nastať na pozadí elektrolytových porúch, ktoré sú sprevádzané intersticiálnym nedostatkom horčíka (ovplyvňuje produkciu defektných kolagénových fibroblastov vo ventilových letákoch a vyznačuje sa závažnými klinickými prejavmi).

  Vo väčšine prípadov sa uvažuje o príčine prepadu ventilov:

  • vrodená nedostatočnosť spojivového tkaniva štruktúr mitrálnych chlopní;
  • menšie anatomické anomálie ventilového zariadenia;
  • zhoršená neurovegetatívna regulácia funkcie mitrálnych chlopní.

  Primárny prolapse je nezávislý dedičný syndróm, ktorý sa vyvinul v dôsledku vrodených porúch fibrillogenézy (proces výroby kolagénových vlákien). Patrí do skupiny izolovaných anomálií, ktoré sa vyvíjajú na pozadí vrodených porúch spojivového tkaniva.

  Sekundárny prolaps mitrálnej chlopne je zriedkavý, vyskytuje sa, keď:

  • Reumatická lézia mitrálnej chlopne, ktorá sa vyvíja v dôsledku bakteriálnych infekcií (pre osýpky, šarlach, angína rôznych typov atď.).
  • Abnormality Ebsteinu, čo je zriedkavá kongenitálna porucha srdca (1% všetkých prípadov).
  • Porušenie prívodu krvi do papilárnych svalov (vyskytuje sa v šoku, ateroskleróza koronárnych artérií, závažná anémia, abnormality ľavej koronárnej artérie, koronárne).
  • Elastický pseudoksantóm, čo je zriedkavé systémové ochorenie spojené s poškodením elastického tkaniva.
  • Marfanov syndróm - autozomálne dominantné ochorenie patriace do skupiny dedičných patológií spojivového tkaniva. Spôsobená mutáciou génu, ktorý kóduje syntézu glykoproteínu fibrillínu-1. Rozlišuje sa v rôznych stupňoch príznakov.
  • Ehlers-Danlowov syndróm je dedičné systémové ochorenie spojivového tkaniva, ktoré je spojené s defektom syntézy kolagénu typu III. V závislosti od špecifickej mutácie sa závažnosť syndrómu mení od miernej až po život ohrozujúcu.
  • Účinky toxínov na plod v poslednom trimestri vývoja plodu.
  • Ochorenie koronárnych artérií, ktoré je charakterizované absolútnym alebo relatívnym zhoršením prívodu krvi myokardu, ktorý je výsledkom ochorenia koronárnych artérií.
  • Hypertrofická obštrukčná kardiomyopatia je autozomálne dominantné ochorenie charakterizované zhrubnutím steny ľavej a niekedy pravej komory. Najčastejšie dochádza k asymetrickej hypertrofii sprevádzanej léziami interventrikulárnej septa. Charakteristickým znakom ochorenia je chaotické (nesprávne) umiestnenie svalových vlákien myokardu. V polovici prípadov je zistená zmena systolického tlaku vo výtokovom trakte ľavej komory (v niektorých prípadoch pravej komory).
  • Porucha predsieňového septa. Je to druhá najbežnejšia vrodená srdcová choroba. Prejavuje sa prítomnosťou dierok v septe, ktorý oddeľuje pravé a ľavé predsiene, čo vedie k vypusteniu krvi zľava doprava (anomálny jav, pri ktorom je normálny obeh narušený).
  • Vegetatívna dystónia (somatoformná autonómna dysfunkcia alebo neurocirkulárna dystónia). Tento komplex príznakov je dôsledkom vegetatívnej dysfunkcie kardiovaskulárneho systému, vyskytuje sa v ochoreniach endokrinného systému alebo centrálneho nervového systému, porušuje krvný obeh, poškodzuje srdce, stres a duševné poruchy. Prvé prejavy sa zvyčajne pozorujú v dospievaní v dôsledku hormonálnych zmien v tele. Môžu byť prítomné neustále alebo sa vyskytujú iba v stresových situáciách.
  • Poranenia hrudníka atď.

  patogenézy

  Záhyby mitrálnej chlopne sú trojvrstvové spojivové tkanivové formácie, ktoré sú pripojené k fibromuskulárnemu krúžku a pozostávajú z:

  • vláknitá vrstva (pozostáva z hustého kolagénu a nepretržite sa rozprestiera do tendinózneho akordu);
  • hubovitá vrstva (pozostáva z malého množstva kolagénových vlákien a veľkého množstva proteoglykánov, elastínu a buniek spojivového tkaniva (tvoria predné okraje ventilu));
  • fibroelastická vrstva.

  Normálne sú ventily mitrálnej chlopne tenké, kompatibilné štruktúry, ktoré sa voľne pohybujú pod vplyvom krvi prúdiacej cez otvor mitrálnej chlopne počas diastoly alebo pod vplyvom kontrakcie prstenca mitrálnej chlopne a papilárnych svalov počas systoly.

  Počas diastoly sa ľavý atrioventrikulárny ventil otvorí a kužeľ aorty sa prekrýva (injekcia krvi do aorty sa zabráni) a počas systoly sa mitrálna chlopňa skladá pozdĺž zosilnenej časti atrioventrikulárnych chlopní.

  Existujú jednotlivé znaky štruktúry mitrálnej chlopne, ktoré sú spojené s rôznymi štruktúrami celého srdca a sú variantmi normy (pre úzke a dlhé srdcia, jednoduchá konštrukcia mitrálnej chlopne je typická a krátka a široká, komplikovaná).

  Pri jednoduchej konštrukcii je vláknitý krúžok tenký, s malým obvodom (6-9 cm), obsahuje 2-3 malé ventily a 2-3 papilárne svaly, z ktorých až 10 chlopní šľachy prechádza do ventilov. Akordy takmer nie sú vidlice a sú pripojené hlavne k okrajom ventilov.

  Komplexná konštrukcia sa vyznačuje veľkým obvodom vláknitého prstenca (asi 15 cm), 4-5 ventilov a zo 4 až 6 papilárnych svalov s viacerými hlavami. Akordové šnúry (od 20 do 30) sa rozvetvujú do množstva závitov, ktoré sú pripevnené k okraju a telesu ventilov, ako aj k vláknitému krúžku.

  Morfologické zmeny v prolase mitrálnej chlopne sa prejavujú proliferáciou slizničnej vrstvy ventilového listu. Vlákna slizničnej vrstvy prenikajú do vláknitej vrstvy a porušujú jej celistvosť (čím ovplyvňujú segmenty ventilov umiestnených medzi akordmi). V dôsledku toho sa ventily prepadajú a pri systéme ľavej komory sa dome-kupola ohýba smerom k ľavej predsieni.

  Oveľa menej často dochádza k predĺženiu akordov alebo k slabému chordálnemu zariadeniu.

  V sekundárnom prolase je najtypickejšie lokálne fibroelastické zahustenie spodného povrchu oblúkového ventilu a histologická ochrana jeho vnútorných vrstiev.

  Prolaps prednej mitrálnej chlopne v primárnej aj sekundárnej forme patológie je menej častý než poškodenie zadného hrdla.

  Morfologické zmeny v primárnom prolase sú procesom myxomatóznej degenerácie mitrálnych hrudiek. Myxomatózna degenerácia nemá žiadne príznaky zápalu a je geneticky určeným procesom deštrukcie a straty normálnej architektoniky fibrilárneho kolagénu a elastických štruktúr spojivového tkaniva, ktorý je sprevádzaný akumuláciou kyslých mukopolysacharidov. Základom rozvoja tejto degenerácie je dedičná biochemická chyba pri syntéze kolagénu typu III, čo vedie k zníženiu molekulárnej organizácie kolagénových vlákien.

  Vláknitá vrstva je ovplyvnená hlavne - jej zriedenie a diskontinuita, súčasné zahustenie voľnej hubovitej vrstvy a pokles mechanickej pevnosti ventilov.

  V niektorých prípadoch je myxomatózna degenerácia sprevádzaná rozťahovaním a pretrhnutím akordov šľachy, rozšírením mitrálneho krúžku a koreňa aorty, poškodením aortálnych a trikuspidálnych chlopní.

  Kontraktilná funkcia ľavej komory v dôsledku nedostatočnej mitrálnej nedostatočnosti sa nemení, ale v dôsledku vegetatívnych porúch sa môže objaviť hyperkinetický srdcový syndróm (zvýšené srdcové zvuky, systolické vylúčenie, rozdielna pulzácia karotických artérií, mierna systolická hypertenzia).

  V prítomnosti mitrálnej nedostatočnosti je kontraktilita myokardu znížená.

  Primárny prolaps mitrálnej chlopne v 70% je sprevádzaný hraničnou pľúcnou hypertenziou, o ktorej sa predpokladá prítomnosť bolesti v správnom hypochondriu počas dlhšieho behu a športu. Vzniká v dôsledku:

  • vysoká vaskulárna reaktivita malého kruhu;
  • hyperkinetický srdcový syndróm (spôsobuje relatívnu hypervolémiu malého kruhu a poškodenie venózneho odtoku z pľúcnych ciev).

  Existuje tiež tendencia k fyziologickej hypotenzii.

  Prognóza priebehu hraničnej pľúcnej hypertenzie je priaznivá, ale za prítomnosti mitrálnej nedostatočnosti sa hraničná pľúcna hypertenzia môže zmeniť na vysokú pľúcnu hypertenziu.

  príznaky

  Príznaky prolapsu mitrálnej chlopne sa líšia od minimálnych (v 20-40% prípadov úplne chýba) až po významné. Závažnosť symptómov závisí od stupňa spojivového tkaniva v srdcovej dysplázii, prítomnosti autonómnych a neuropsychiatrických abnormalít.

  Markery dysplázie spojivového tkaniva zahŕňajú:

  • krátkozrakosť;
  • ploché nožičky;
  • astenický typ tela;
  • vysoký rast;
  • znížená výživa;
  • slabý vývoj svalov;
  • zvýšená flexibilita malých kĺbov;
  • porušenie držania tela.

  Klinicky sa môže manifestovať prolaps mitrálnej chlopne u detí:

  • Identifikovali v ranom veku príznaky dysplastického vývoja štruktúr spojivového tkaniva väzivového a muskuloskeletálneho systému (zahŕňajú dyspláziu bedier, pupočnú a inguinálnu herniu).
  • Predispozícia na nachladnutie (časté bolesť hrdla, chronická tonzilitída).

  Pri absencii akýchkoľvek subjektívnych symptómov u 20-60% pacientov v 82 až 100% prípadov sa zistili nešpecifické príznaky neurocirkulačnej dystónie.

  Hlavné klinické prejavy prolapsu mitrálnej chlopne sú:

  • Kardiálny syndróm sprevádzaný vegetatívnymi prejavmi (obdobia bolesti v oblasti srdca, ktoré sa nespájajú so zmenami v činnosti srdca, ktoré sa vyskytujú počas emočného stresu, fyzickej námahy, hypotermie a charakteru sa podobajú na angínu).
  • Palpitácie a prerušenia srdca (pozorované v 16 až 79% prípadov). Subjektívne pocit tachykardie (rýchly tep srdca), "prerušenie", "vyblednutie". Extrasystoly a tachykardia sú labilné a sú spôsobené úzkosťou, fyzickou námahou, čajom a kávou. Najčastejšie sa zistí sínusová tachykardia, paroxyzmálna a neparoxysmálna supraventrikulárna tachykardia, supraventrikulárne a ventrikulárne extrasystoly, zriedkavo sa zistí sínusová bradykardia, parasystol, fibrilácia predsiení a flutter predsiení, syndróm WPW. Ventrikulárne arytmie vo väčšine prípadov nepredstavujú hrozbu pre život.
  • Hyperventilačný syndróm (porušenie systému regulácie dýchania).
  • Vegetatívne krízy (záchvaty paniky), ktoré sú paroxysmálnymi stavmi neepileptického charakteru a vyznačujú sa polymorfnými vegetatívnymi poruchami. Vyskytujú sa spontánne alebo situačne, nie sú spojené s hrozbou pre život alebo silnou fyzickou námahou.
  • Synkopálne stavy (náhla krátkodobá strata vedomia sprevádzaná stratou svalového tonusu).
  • Poruchy termoregulácie.

  U 32-98% pacientov nie je bolesť na ľavej strane hrudníka (kardialgia) spojená s poškodením srdcových tepien. Vyskytuje sa spontánne, môže byť spojená s preťažením a stresom, je zastavená užívaním valocordu, Corvalolom, validolom alebo prechádza sama. Pravdepodobne vyvolané dysfunkciou autonómneho nervového systému.

  Klinické príznaky prolapsu mitrálnej chlopne (nevoľnosť, pocit kómy v krku, zvýšené potenie, synkopálne stavy a krízy) sú bežnejšie u žien.

  U 51-76% pacientov sa zistili periodicky sa opakujúce bolesti hlavy podobajúce sa bolestiam hlavy s napätím. Obidve polovice hlavy sú ovplyvnené, bolesť je vyvolaná zmenami počasia a psychogénnych faktorov. Pri 11 - 51% sa pozoruje migréna.

  Vo väčšine prípadov neexistuje žiadna korelácia medzi pozorovaným dyspnoe, únavou a slabosťou a závažnosťou hemodynamických porúch a toleranciou cvičenia. Tieto príznaky nie sú spojené s deformáciami skeletu (psychoneurotického pôvodu).

  Dýchavičnosť môže byť iatrogénna alebo môže byť spojená s hyperventilačným syndrómom (nedochádza k žiadnym zmenám v pľúcach).

  Pri 20-28% sa pozoruje predĺženie QT intervalu. Zvyčajne je to asymptomatické, ale ak je prelaps mitrálnej chlopne u detí sprevádzaný syndrómom predĺženého QT intervalu a mdloba, je potrebné určiť pravdepodobnosť vzniku život ohrozujúcich arytmií.

  Auskulatívne príznaky prolapsu mitrálnej chlopne sú:

  • izolované kliky (kliknutia), ktoré nie sú spojené s vylúčením krvi ľavou komorou a sú zistené počas obdobia mesosystolov alebo neskorej systoly;
  • kombinácia kliknutí s neskorým systolickým šumom;
  • izolované neskoré systolické šelesty;
  • holosystolický hluk.

  Pôvod izolovaných systolických kliknutí je spojený s pretiahnutím akordov s maximálnou deformáciou mitrálnych chlopní do dutiny ľavej predsiene a náhlym výbežkom atrioventrikulárnych hrudiek.

  • byť jednotné a viacnásobné;
  • počúvať neustále alebo prechodne;
  • zmeňte jeho intenzitu pri zmene pozície tela (zvýšenie vertikálnej polohy a oslabenie alebo zmiznutie v náchylnej polohe).

  Kliknutia sa zvyčajne počujú na vrchole srdca alebo v bode V, vo väčšine prípadov nie sú držané za hranicami srdca, nepresahujú objem druhého srdcového tónu.

  U pacientov s prolapsom mitrálnej chlopne sa zvyšuje vylučovanie katecholamínov (adrenalínové a noradrenalínové frakcie) a počas dňa sa pozoruje nárast podobný vrcholu a v noci sa tvorba katecholamínov znižuje.

  Často existujú depresívne stavy, senestopatia, hypochondriálne zážitky, komplex asténnych symptómov (neznášanlivosť jasného svetla, hlasné zvuky, zvýšená rozptýlenosť).

  Prolaps mitrálnej chlopne u tehotných žien

  Prolaps mitrálnej chlopne je bežná patológia srdca, ktorá sa zistí počas povinného vyšetrenia tehotných žien.

  Prolaps mitrálnej chlopne 1 stupeň počas tehotenstva je priaznivý a môže sa znížiť, pretože v tomto období rastie srdcový výkon a znižuje sa periférna vaskulárna rezistencia. V tomto prípade tehotné ženy častejšie zisťujú srdcové arytmie (paroxyzmálna tachykardia, ventrikulárne extrasystoly). Pri stupni 1 prelapsu dochádza k prirodzenému pôrodu.

  S prolapsom mitrálnej chlopne s regurgitáciou a prelapsom stupňa 2 má byť očakávaná matka pozorovaná kardiológa počas celého tehotenstva.

  Liečba liekov sa vykonáva iba vo výnimočných prípadoch (mierne alebo ťažké s vysokou pravdepodobnosťou arytmií a hemodynamických porúch).

  U gravidít sa odporúča žena s prolapsom mitrálnej chlopne:

  • vyhýbať sa dlhotrvajúcemu vystaveniu teplu alebo chladu, nie je dlhý čas v uvoľnenej miestnosti;
  • nevedie sedavý životný štýl (predĺžená sedenie vedie k stagnácii krvi v panve);
  • odpočívajte v polohe naklonenia.

  diagnostika

  Diagnóza prolapsu mitrálnej chlopne zahŕňa:

  • Štúdium histórie ochorenia a rodinnej anamnézy.
  • Auskultácia (počúvanie) srdca, ktorá vám umožňuje identifikovať systolické kliknutie (click) a neskoré systolické šelesty. Ak máte podozrenie na prítomnosť systolických kliknutí, počúvanie sa vykoná v stojacom postavení po malej fyzickej námahe (squatting). U dospelých pacientov je možné vykonať test s inhaláciou amylnitritu.
  • Echokardiografia je hlavnou diagnostickou metódou, ktorá umožňuje zistiť prepad ventilov (používa sa iba parastenná pozdĺžna poloha, z ktorej začína echokardiografia), stupeň regurgitácie a prítomnosť myxomatóznych zmien vo ventilových letákoch. V 10% prípadov je možné detegovať prolaps mitrálnej chlopne u pacientov, ktorí nemajú subjektívnu sťažnosť a auskultatívne príznaky prolapsu. Špecifickým echokardiografickým znakom je prehnutie listu v strede, konci alebo cez systol do dutiny ľavej predsiene. Hĺbka klesania nie je v súčasnosti špecificky zohľadnená (neexistuje žiadna priama závislosť od prítomnosti alebo závažnosti stupňa regurgitácie a charakteru poruchy srdcového rytmu). V našej krajine sa mnohí lekári naďalej zameriavajú na klasifikáciu v roku 1980, ktorá rozdeľuje prolaps mitrálnej chlopne na stupne v závislosti od hĺbky prelapsu.
  • Elektrokardiografia, ktorá umožňuje identifikovať zmeny v konečnej časti komorového komplexu, srdcové arytmie a vedenie.
  • Röntgenový lúč, ktorý umožňuje určiť prítomnosť mitrálnej regurgitácie (pri jej absencii nie je žiadna expanzia tieňa srdca a jeho jednotlivých komôr).
  • Phonokardiografia, ktorá dokladá zvukové javy mozgovej prolapsy počas auskultácie (grafická metóda nahrávania nenahrádza zmyslové vnímanie zvukových vibrácií s uchom, takže uprednostňuje sa auskultácia). V niektorých prípadoch sa na analýzu štruktúry fázových indikátorov systoly používa fonokardiografia.

  Keďže izolované systolické kliknutia nie sú špecifickým auskultatívnym znakom prolapsu mitrálnej chlopne (pozorované pri interatriálnych alebo interventrikulárnych septačných aneuryzmech, prolapsu trikuspidálnej chlopne a pleuroperikardiálnych adhéziách), je potrebná diferenciálna diagnostika.

  Neskoré systolické kliky sú lepšie počuť v ležiacej polohe na ľavej strane, zväčšenej počas manévru Valsalvy. Povaha systolického šumu pri hlbokom dýchaní sa môže meniť, najzreteľnejšie odhaliť po cvičení vo vzpriamenej polohe.

  Izolovaný neskorý systolický šelest sa pozoruje približne v 15% prípadov, počuje sa na vrchole srdca a je vykonávaný v oblasti axilárnej oblasti. Pokračuje až do druhého tónu, vyznačuje sa hrubým, "škrabaným" charakterom, ležiacim na ľavej strane. Nie je patognomickým znakom prolapsu mitrálnej chlopne (možno ju počuť s obštrukčnými léziami ľavej komory).

  Golosistolický šum, ktorý sa objavuje v niektorých prípadoch počas primárneho prolapsu, je dôkazom mitrálnej regurgitácie (vykonávaná v axilárnej oblasti, zaberá celý systol a zostáva takmer nezmenená, keď sa mení pozícia tela, zvyšuje sa manévrom Valsalvy).

  Nepovinné prejavy sú "škrabaním" kvôli vibráciám akordovej či zväzkovej časti (najčastejšie počuť s kombináciou systolických kliknutí s hlukom ako s izolovanými kliknutiami).

  V detstve a dospievaní môžeme počuť predlaps mitrálnej chlopne ako tretí tón vo fáze rýchleho naplnenia ľavej komory, ale tento tón nemá diagnostickú hodnotu (u chudých detí to môže byť počuť v neprítomnosti patológie).

  liečba

  Liečba prolapsu mitrálnej chlopne závisí od závažnosti patológie.

  Prolaps mitrálnej chlopne 1 stupeň v neprítomnosti subjektívnych ťažkostí nepotrebuje liečbu. Neexistujú žiadne obmedzenia v triedach telesnej výchovy, ale neodporúča sa profesionálne hrať šport. Pretože prelaps mitrálnej chlopne 1 stupňa s regurgitáciou nespôsobuje patologické zmeny v krvnom obehu, v prítomnosti tohto stupňa patológie sú len posilňovanie vzpierania a cvičenia na silových simulátoroch kontraindikované.

  Prolaps mitrálnej chlopne 2 stupne môže byť sprevádzaný klinickými prejavmi, preto je možné použiť symptomatickú lekársku liečbu. Tiež je povolené telesné vzdelávanie a šport, ale kardiológ vyberá optimálnu záťaž pre pacienta počas konzultácie.

  Prolaps mitrálnej chlopne 2 stupne s regurgitáciou 2 stupňov si vyžaduje pravidelné sledovanie a za prítomnosti príznakov poruchy obehu, arytmií a prípady synkopálnych stavov - v individuálne zvolenom liečení.

  Mitrálna chlopňa stupňa 3 sa prejavuje závažnými zmenami v štruktúre srdca (rozšírenie ľavej predsieňovej dutiny, zahustenie komorových stien, výskyt abnormálnych zmien v obehovej sústave), čo vedie k nedostatočnosti mitrálnej chlopne a poruchám srdcového rytmu. Tento stupeň patológie vyžaduje chirurgickú intervenciu - uzatvorenie ventilových letákov alebo protetiky. Šport je kontraindikovaný - namiesto telesnej výchovy sa pacientom odporúča používať špeciálne gymnastické cvičenia vybrané lekárom fyzioterapie.

  Na symptomatickú liečbu pacientov s prolapsom mitrálnej chlopne sú predpísané nasledujúce lieky:

  • vitamíny skupiny B, PP;
  • v prípade tachykardie, beta-adrenergných blokátorov (atenolol, propranolol atď.), ktoré eliminujú rýchle srdcové zlyhanie a pozitívne ovplyvňujú syntézu kolagénu;
  • v prípade klinických prejavov vaskulárnej dystónie, adaptagénov (prípravky Eleutherococcus, ženšen atď.) a prípravkov obsahujúcich horčík (Magne-B6 atď.).

  Počas liečby sa používajú aj metódy psychoterapie, ktoré znižujú emocionálne napätie a eliminujú prejavy symptómov patológie. Odporúča sa užívať sedatívne infúzie (infúzia matky, koreňa valeriánov, hlohu).

  Pri vegetatívno-dystonických poruchách sa používajú postupy akupunktúry a vody.

  Všetci pacienti s prítomnosťou prolapsu mitrálnej chlopne sa odporúčajú:

  • prestať s alkoholom a tabakom;
  • pravidelne, najmenej polhodinu denne, vykonávať fyzickú aktivitu, obmedzujúc nadmerné cvičenie;
  • pozorujte vzory spánku.

  Prolaps mitrálnej chlopne, ktorý sa identifikuje u dieťaťa, môže s vekom samotným zmiznúť.

  Prolaps mitrálnej chlopne a šport sú kompatibilné, ak pacient chýba:

  • epizódy bezvedomia;
  • náhle a trvalé srdcové arytmie (určené denným monitorovaním EKG);
  • mitrálna regurgitácia (určená výsledkami ultrazvuku srdca s Dopplerom);
  • znížená kontraktilita srdca (určená ultrazvukom srdca);
  • predtým prenesený tromboembolizmus;
  • rodinná anamnéza náhlej smrti medzi príbuznými s diagnostikovaným prolapsom mitrálnej chlopne.

  Vhodnosť na vojenskú službu za prítomnosti prolapsu nezávisí od stupňa ohybu ventilov, ale od funkčnosti ventilového zariadenia, to znamená od množstva krvi, ktoré ventil prechádza späť do ľavej predsiene. Mladí ľudia sú odvezený do armády s prolapsom mitrálnej chlopne 1-2 stupne bez návratu krvi alebo s regurgitáciou 1. stupňa. Armádna služba je kontraindikovaná v prípade prelapsu 2 stupňov s regurgitáciou vyššou ako 2. stupeň alebo za prítomnosti poruchy vodivosti a arytmie.

  Okrem Toho Čítal O Plavidlách

  Nárazový tah - ako zvýšiť riziko pacientov a čo je prognóza

  Elastické a trvanlivé cievy poskytujú normálny prietok krvi a udržujú stabilný metabolizmus. S náplňami na nádobe sa stávajú tenšie, čo vedie k krehkosti - riziko vzniku rôznych ochorení.

  MCV krv

  Výsledky všeobecného krvného testu naznačujú zloženie krvi a ďalšie indikátory, ktoré možno považovať za symptómy patológie alebo jej neprítomnosti. Veľká pozornosť sa venuje erytrocytom - červeným krvinkám, ktoré prenášajú kyslík a živiny v tele.

  Novorodenec má otvorené arteriálne kanáliky: prejavy a elimináciu patológie

  V skorom a neskorom novorodenom období života dieťaťa sa môžu objaviť mnohé dekompenzované patológie jeho vývoja vrátane vrodených malformácií pri tvorbe rôznych orgánov a systémov.

  Hypertenzia: Príznaky a liečba

  Hypertenzia je hlavné príznaky: bolesť hlavy slabosť závrat nevoľnosť Dýchavičnosť Zníženie reči Bolesť srdca popudlivosť Ťažké dýchanie Pľúcny edém Rozmazané videnie Edém dolnej končatiny Opuch tváre Opuch očných viečok Srdcová astma Ostrá citlivosť zvukuČo je hypertenzia?

  IRR u detí: príznaky a liečba, príčiny v rôznych vekových kategóriách

  V tomto článku sa naučíte zvláštnosti priebehu vegetatívne-vaskulárnej dystónie u detí, ako sa táto choroba prejavuje v detstve (3-12 rokov).

  Čo je MCHC v krvnom teste?

  Prakticky pre každú žiadosť o lekársku starostlivosť je pacientovi predpísaný všeobecný (klinický) krvný test (OAK). Štúdia tekutiny hlavného tela umožňuje zistiť patologické zmeny vo svojom vzorci a napraviť ďalšie diagnostické opatrenia, vďaka čomu bude diagnóza stanovená.