Z tohto článku sa dozviete: charakteristickú patológiu prolapsu mitrálnej chlopne, jej príčiny, klasifikáciu podľa závažnosti. Hlavné príznaky, metódy liečby, ako to môže byť nebezpečné, možné obmedzenia pre pacientov a prognózu pre budúcnosť.

Mitrálny alebo dvojsložkový ventil je ventil, ktorý oddeľuje ľavú predsiene od ľavej komory. Počas diastoly (ventrikulárna relaxácia) sa ventil otvára a prechádza kyslíkom obohatenou krvou z pľúcneho obehu do ľavej predsiene do ľavej komory, odkiaľ potom prechádza veľkým obehom.

V prípade prolapsu mitrálnej chlopne (skrátený PMK) dochádza k prehĺbeniu alebo prelomeniu letákov mitrálnej chlopne, ktoré v závislosti od závažnosti môžu buď nie sú sprevádzané akýmikoľvek symptómami a neobťažujú pacienta alebo vedú k pomerne vážnym problémom, nepríjemným prejavom a významným obmedzeniam z hľadiska odbornej činnosti a športu.

V normálnej štruktúre a funkcii mitrálnej chlopne je tesne uzavretá počas systoly (kontrakcie) komory a nedovoľuje, aby sa krv vrátila do átria. V prítomnosti prolapsu sa však ventily ventilu pod tlakom krvi ohýbajú smerom k ľavej predsieni a čiastočne sa otvárajú a krv sa môže vrátiť späť do atria - tento proces sa nazýva regurgitácia. Čím výraznejšia je regurgitácia krvi, tým výraznejšie sú klinické prejavy PMK.

Prevalencia tejto patológie medzi obyvateľstvom je relatívne nízka - nachádza sa u približne 2,5-3% ľudí. Avšak v posledných rokoch v súvislosti so zavedením ultrazvuku srdca pri rutinných vyšetreniach adolescentov a detí sa deteguje častejšie prolaps mitrálnej chlopne, a to u mladých pacientov a detí.

Diagnostiku a liečbu prelapsu vykonávajú kardiológovia. Takisto určujú možné obmedzenia pre pacientov, a to aj pokiaľ ide o štúdium, prácu, vojenskú službu, telesnú námahu.

dôvody

Presné príčiny prelapsu sú nejasné. Predpokladá sa, že hlavnú úlohu zohrávajú štrukturálne znaky spojivového tkaniva - tzv. Dysplázia spojivového tkaniva. Pri dysplázii spojivového tkaniva existujú početné a rozdielne poruchy štruktúry a funkcií tých orgánov, ktoré zahŕňajú spojivové tkanivá - srdcové chlopne, zrakové orgány, kĺby, chrupavku atď. Takže spolu s prolapsom mnohí pacienti zistia myopiu a zvýšili sa pohyblivosť (pružnosť) kĺbov, skolióza a poruchy tela.

Aj ochorenia mitrálnej chlopne môžu viesť k takýmto ochoreniam:

 • prenesená infekčná a toxická endokarditída,
 • bolesť v hrdle a šarlach,
 • ischemickej choroby srdca
 • výmenné poruchy.

klasifikácia

Prolaps mitrálnej chlopne je klasifikovaný podľa stupňa ohybu ventilov:

Stupeň prolapsu nie je vždy priamo spojený so závažnosťou kurzu. Prítomnosť a závažnosť regurgitácie sa považuje za významnejšiu: čím silnejšia je, tým závažnejšia je prognóza a väčšia úzkosť, ktorú pacientom prináša patológia.

Typy prolapsu mitrálnej chlopne s regurgitáciou

príznaky

Prolaps mitrálnej chlopne nemá žiadne špecifické príznaky. Prvý stupeň vychýlenia pri absencii regurgitácie vo všeobecnosti je najčastejšie úplne bez symptómov - objavuje sa náhodne počas lekárskych vyšetrení a ultrazvuku srdca.

Pri 2 a 3 stupňoch prelapsu a prítomnosti regurgitácie môžu pacienti prezentovať rôzne sťažnosti, ktoré sa však častejšie spájajú nie s samotným prolapsom, ale s pozadím alebo komorbiditami (vegetatívno-vaskulárna dystónia, neurózy atď.). Najčastejšie sa pacienti obávajú týchto príznakov:

 1. Bolesť v oblasti srdca bodavého charakteru, ktorá môže byť spojená s fyzickou námahou alebo nervovým stresom.
 2. Útoky tachykardie (palpitácie) sprevádzané závratmi, slabosťou, nevoľnosťou.
 3. Pocit narušenia srdca.
 4. Zvýšená únava, únava a slabosť aj po slabom fyzickom alebo psychickom strese.
 5. Tendencia k mdloby a stavom v bezvedomí (ťažká slabosť, závrat) - v dusných miestnostiach, na pozadí emočného stresu.
 6. Pocit nedostatku vzduchu, bolesti v hrudi pri dýchaní.
 7. Nespavosť, nočné mory, prebúdzanie srdca a bolesť srdca.

diagnostika

Ak existujú sťažnosti a príznaky srdca, kardiológ by mal nahradiť vyšetrenie a liečbu. Pretože neexistujú žiadne špecifické znaky prolapsu, po vyšetrení a vyšetrení pacienta môže lekár navrhnúť diagnózu a potvrdiť ju je potrebné vykonať štúdiu, ktorá vizualizuje štruktúru a funkciu srdca - Dopplerovej echokardiografii (Echo CG) alebo ultrazvuku srdca.

Pomocou echokardiografie možno diagnostikovať prolaps mitrálnej chlopne.

Podľa ultrazvuku sa zistí, že je prítomný prolaps mitrálnej chlopne, jeho stupeň, prítomnosť alebo neprítomnosť a závažnosť regurgitácie. Spravidla nie sú potrebné iné štúdie na objasnenie diagnózy, ale môžu byť potrebné na určenie profesionálnej alebo športovej kondície.

Ako dodatočné metódy vyšetrenia sa vykonávajú rôzne testy (test na výkonovom bicykli s výkonom ECG a Echo KG pred a po cvičení, squatové testy, meranie krvného tlaku pri ležaní a bezprostredne po prijatí vertikálnej polohy atď.). Možno budete potrebovať aj krvné testy (všeobecné a biochemické), konzultácie s príbuznými špecialistami (neurológ, reumatológ, psychiatr, srdcový chirurg).

Test na bicykli s výkonom elektrokardiogramu

liečba

Pri miernejších ochoreniach, keď je mierna expresia prolapsu mitrálnej chlopne mierne exprimovaná a regurgitácia chýba alebo je minimálna, liečba sa zvyčajne nepredpisuje. Avšak liečba môže byť potrebná u tých pacientov, ktorí sa sťažujú na bolesť srdca, mdloby a závraty.

Vzhľadom na to, že takéto sťažnosti s miernymi zmenami v štruktúre a funkcii ventilu sú najčastejšie spôsobené skutočnou patológiou srdca, ale neurasteniou, neurózou a ďalšími neurologickými problémami, liečenie je podľa neho predpísané neurológmi (v úzkej spolupráci s kardiológmi).

 1. Dodržiavanie režimu - vyhnúť sa stresu, fyzickému a mentálnemu preťaženiu. Je veľmi žiaduce, aby ste sa poradili s psychoterapeutom alebo psychológa, aby ste boli vyškolení v metódach sebakontroly (cez emócie, správanie), relaxáciu. Potrebujete správny režim prevádzky (počas dňa s normalizovaným pracovným časom a plným prestávok na obed). Povinná zložka liečby - dobrý spánok. Keď poruchy spánku ukazujú ľahké lieky na spanie.
 2. Vykonávanie aktivít s tonickým účinkom - vytvrdzovanie, chôdza na čerstvom vzduchu, plávanie v bazéne.
 3. Liečba liekom - sedatíva (sedatíva) - ako je motherwort, Valerian, Novopassit. Silné trankvilizéry sa používajú extrémne zriedkavo. Pripojte aj lieky, ktoré normalizujú metabolizmus (myokardia) - Kudesan, Elkar atď.

V prípade prelapsu 2-3 stupňov v kombinácii s regurgitáciou, keď pacienti často majú zvýšený krvný tlak a arytmia, odporúčajú tiež užívanie antihypertenzívnych a antiarytmických liekov. Aby sa zabránilo vzniku infekčnej endokarditídy s prolapsmi s regurgitáciou 2 alebo vyššou, odporúča sa antibakteriálna liečba.

V ťažkých prípadoch, ktoré sú zle podriadené konzervatívnej liečbe, sa môže odporučiť srdcová chirurgia. Hlavnými indikáciami pre chirurgickú intervenciu sú vývoj chronickej mitrálnej nedostatočnosti a riziko vzniku (alebo už vyvíjajúcej sa) srdcových chýb.

Monitorovanie pacientov

Pacienti, u ktorých sa zistil prolaps mitrálnej chlopne, bez ohľadu na závažnosť a prítomnosť alebo absenciu regurgitácie by mali byť registrovaní u kardiológov a pravidelne podstupovať vyšetrenia. Odporúča sa, aby sa Echo KG vykonávalo aspoň raz ročne - aby sa vyhodnotila dynamika; EKG 2 krát ročne - na včasné zistenie arytmií.

Pacientom s prolapsom mitrálnej chlopne sa odporúča podstúpiť elektrokardiografiu 2 krát za rok.

Kardiológ určuje možnosti pacienta v oblasti profesionálnych aktivít, športu, spôsobilosti na vojenskú službu. Prolaps 1 stupňa bez regurgitácie neznamená vážne obmedzenia, môžu byť kontraindikované iba ťažké fyzické zaťaženie a výcvik v niektorých vysokých školách vojenskej orientácie (letové školy atď.). Otázka možnosti športovania sa rozhoduje individuálne (v závislosti od športu a prítomnosti sťažností).

S prolapsmi s regurgitáciou, najmä výraznými, sú obmedzenia omnoho vážnejšie. Profesionálne športy sú väčšinou zakázané. Armádna služba je kontraindikovaná, existujú kontraindikácie pre rôzne povolania.

komplikácie

Výrazná prolaps mitrálnej chlopne, najmä v kombinácii s regurgitáciou, môže viesť k vzniku takých závažných komplikácií, ako sú:

 1. Mitrálna nedostatočnosť - zvýšenie regurgitácie, čo vedie k refluxu veľkého množstva krvi späť do ľavej predsiene. Jeho príznaky sú podobné príznakom chronického zlyhania srdca - je to dýchavičnosť, slabosť, znížený výkon.
 2. Infekčná endokarditída - anatomicky zmenené štruktúry srdcových chlopní sú vždy infekciou ľahšie ovplyvnené. Endokarditída - zápal vnútornej výstelky srdca (endokardu) naopak vedie k zhoršeniu problému a zvýšeniu deformít mitrálnej chlopne až do vzniku srdcovej chyby.

 • Náhla smrť - možná s nestabilnou srdcovou funkciou, prítomnosť arytmií.
 • výhľad

  Vo väčšine prípadov prolaps mitrálnej chlopne pokračuje bez komplikácií, prakticky bez toho, aby pacientovi spôsoboval úzkosť.

  Prognóza na 1-2 stupňoch s minimálnou regurgitáciou alebo bez nej je priaznivá, prakticky neexistujú žiadne obmedzenia a týkajú sa len významných fyzických aktivít.

  V prípade prolapsu stupňa 3 alebo s ťažkou regurgitáciou je prognóza oveľa závažnejšia a priebeh patológie je nestabilný a nepredvídateľný, je nebezpečný pre jeho komplikácie, preto môže byť odporúčaná korekcia anomálie na zlepšenie kvality života pacienta a zníženie rizika.

  Aké je riziko prolapsu mitrálnej chlopne?

  Jednou z najčastejších patologických ochorení srdca je prolaps mitrálnej chlopne. Čo to znamená? Obvykle práca srdca vyzerá takto. Ľavé predsiene sú stlačené na uvoľnenie krvi, v tomto čase ventil opúšťa a krv prechádza do ľavej komory. Ďalej sa ventily zatvárajú a kontrakcia komôr spôsobuje, že sa krv presunie do aorty.

  S prolapsom chlopne časť krvi v čase komorovej kontrakcie prechádza do átria opäť, pretože prolaps je deformácia, ktorá zabraňuje normálnemu zatváraniu dverí. Preto dochádza k spätnému refluxu krvi (regurgitácia) a vyvíja sa mitrálna nedostatočnosť.

  Prečo sa vyvinie patológia

  Prolaps mitrálnej chlopne je problém, ktorý je bežnejší u mladých ľudí. V diagnostike tohto problému je typický vek 15 až 30 rokov. Príčiny patológie sú nakoniec nejasné. Vo väčšine prípadov sa MVP vyskytuje u ľudí s patologickými stavmi spojivového tkaniva, napríklad s dyspláziou. Jednou z jej vlastností môže byť zvýšená flexibilita.

  Napríklad, ak osoba ľahko ohýba palec na ruke v opačnom smere a dosiahol ju na predlaktie, potom je vysoká pravdepodobnosť prítomnosti jednej patológie spojivového tkaniva a PMK.

  Takže jednou z príčin prolapsu mitrálnej chlopne sú vrodené genetické poruchy. Avšak vývoj tejto patológie je možný z dôvodu získaných príčin.

  Získané príčiny PMK

  • Ischemická choroba srdca;
  • myokarditída;
  • Rôzne kardiomyopatie;
  • Infarkt myokardu;
  • Vklady vápnika na mitrálnom kruhu.

  Kvôli bolestivým procesom je narušené dodávanie krvi do srdcových štruktúr, zapálené tkanivá, bunky umierajú, sú nahradené spojivovým tkanivom, tkanivá samotného ventilu a okolité štruktúry sú zahustené.

  To všetko vedie k zmenám v tkanivách ventilu, k poškodeniu svalov, ktoré ho ovládajú, v dôsledku čoho sa ventil úplne zastaví, to znamená, že jeho chlopne preliatia.

  Je PMC nebezpečný?

  Hoci sa prolaps mitrálnej chlopne kvalifikuje ako srdcová patológia, vo väčšine prípadov je prognóza pozitívna a nie sú pozorované žiadne príznaky. Často je PMK diagnostikovaná náhodou počas ultrazvuku srdca počas profylaktických vyšetrení.

  Manifestácia PMK závisí od stupňa prolapsu. Symptómy sa objavujú, ak je regurgitácia závažná, čo je možné v prípadoch výraznej deformácie ventilových letákov.

  Väčšina ľudí s PMH netrpí tým, patológia neovplyvňuje ich životy a výkonnosť. Avšak s druhým a tretím stupňom prelapsu sú v oblasti srdca, bolesti a porúch rytmu možné nepríjemné pocity.

  V najvážnejších prípadoch sa objavujú komplikácie spojené so zhoršením krvného obehu a zhoršením stavu srdcového svalu v dôsledku rozťahovania počas návratu krvi.

  Komplikácie mitrálnej nedostatočnosti

  • Prasknutie srdcového akorda;
  • Infekčná endokarditída;
  • Myxomatózne zmeny chlopní;
  • Zlyhanie srdca;
  • Náhlu smrť.

  Posledná komplikácia je extrémne zriedkavá a môže sa vyskytnúť, ak je MVP kombinovaná s ventrikulárnymi arytmiami, ktoré sú život ohrozujúce.

  Stupeň prelapsu

  • 1 stupeň - ohyb ventilových chlopní 3-6 mm,
  • 2 stupne - vychýlenie nie je väčšie ako 9 mm,
  • Stupeň 3 - viac ako 9 mm.

  Takže najčastejšie prelaps mitrálnej chlopne nie je nebezpečný, takže nie je potrebné liečiť. Avšak s výraznou závažnosťou patológie si ľudia potrebujú starostlivú diagnózu a pomoc.

  Ako sa problém prejavuje

  Prolaps mitrálnej chlopne sa prejavuje špecifickými príznakmi s významnou regurgitáciou. Avšak pri rozhovore s pacientmi s odhaleným MVP, dokonca aj v najmenšom rozsahu, sa ukáže, že ľudia majú mnoho sťažností na malé ochorenia.

  Tieto sťažnosti sú podobné problémom vyplývajúcim z vegetatívne-vaskulárnej alebo neurocirkulačnej dystónie. Keďže táto porucha je často diagnostikovaná súčasne s mitrálnou nedostatočnosťou, nie je vždy možné rozlišovať medzi príznakmi, ale PMK je priradená hlavná úloha pri zmenách v blahobyte.

  Všetky problémy, bolesť alebo nepohodlie vyplývajúce z mitrálnej nedostatočnosti sú spojené so zhoršením hemodynamiky, to znamená prietoku krvi.

  Keďže v tejto patológii sa časť krvi vráti do átria a nevstúpi do aorty, srdce musí urobiť dodatočnú prácu na zaistenie normálneho prietoku krvi. Nadmerné zaťaženie nie je nikdy výhodné, vedie k rýchlejšiemu opotrebeniu tkanín. Navyše regurgitácia vedie k rozšíreniu átria kvôli prítomnosti dodatočnej časti krvi.

  V dôsledku pretečenia krvi v ľavej predsieni sú všetky oblasti ľavého srdca preťažené, intenzita kontrakcií sa zvyšuje, pretože potrebujete zvládnuť ďalšiu časť krvi. Po čase sa môže vyvinúť hypertrofia ľavej komory a aj átrium, čo vedie k zvýšeniu tlaku v cievach prechádzajúcich pľúcami.

  Ak sa patologický proces naďalej vyvíja, potom pľúcna hypertenzia spôsobuje hypertrofiu pravej komory a nedostatočnosť trikuspidálnej chlopne. Vyskytujú sa symptómy srdcového zlyhania. Vykreslený obrázok je typický pre prolaps mitrálnej chlopne o 3 stupne, v iných prípadoch je ochorenie oveľa jednoduchšie.

  Absolútna väčšina pacientov medzi príznakmi prolapsu mitrálnej chlopne indikuje periódy srdcového tepu, ktoré môžu mať rôzne sily a trvanie.

  Tretina pacientov pravidelne cíti nedostatok vzduchu, chce, aby bol dych hlbší.

  Medzi agresívnejšími symptómami možno poznamenať stratu vedomia a pre-nevedomé stavy.

  Docela často je prolaps mitrálnej chlopne sprevádzaný zníženým výkonom, podráždenosťou, človek môže byť emočne nestabilný, môže byť jeho spánok narušený. Môžu sa vyskytnúť bolesti na hrudníku. A nemajú nič spoločné s fyzickou aktivitou a nitroglycerín ich neovplyvňuje.

  Najčastejšie príznaky

  • Bolesti na hrudníku;
  • Nedostatok vzduchu;
  • Dýchavičnosť;
  • Palpitácie alebo poruchy rytmu;
  • mdloby;
  • Nestabilná nálada;
  • únava;
  • Bolesti hlavy ráno alebo v noci.

  Všetky tieto príznaky nemôžu byť nazývané charakteristické len pre prolaps mitrálnej chlopne, môžu byť spôsobené inými problémami. Avšak pri vyšetrovaní pacientov s podobnými ťažkosťami (najmä v mladom veku) je často detegovaný prolaps mitrálnej chlopne prvého stupňa alebo dokonca 2 stupňov.

  Ako sa diagnostikuje patológia

  Pred začatím liečby potrebujete presnú diagnózu. Kedy je potrebné diagnostikovať MVP?

  • Po prvé, diagnózu možno urobiť náhodne, počas rutinného vyšetrenia s výkonom ultrazvuku srdca.
  • Po druhé, pri každom vyšetrení pacienta praktickým lekárom môže byť vypočutý srdcový šelest, čo bude dôvodom na ďalšie preskúmanie. Charakteristický zvuk, nazývaný šum, počas deformácie mitrálnej chlopne je spôsobený regurgitáciou, to znamená, že krv sa vracia naspäť do predsieň.
  • Po tretie, sťažnosti pacienta môžu viesť lekára k podozreniu na PMH.

  Ak sa vyskytnú takéto podozrenia, obráťte sa na špecialistu, kardiológa. Diagnózu a liečbu by mal vykonávať presne sám. Hlavnými diagnostickými metódami sú auskultácia a ultrazvuk srdca.

  Počas auskultácie môže lekár počuť charakteristický šum. Avšak u mladých pacientov sa srdcový šelest určí pomerne často. Môže sa vyskytnúť v dôsledku veľmi rýchleho pohybu krvi, počas ktorého sa vytvára turbulencia a turbulencia.

  Takýto šum nie je patológia, vzťahuje sa na fyziologické prejavy a neovplyvňuje stav osoby alebo prácu jeho orgánov. Ak je však zistený hluk, stojí za to zaistiť seba a vykonať ďalšie diagnostické vyšetrenia.

  Len metóda echokardiografie (ultrazvuk) môže spoľahlivo identifikovať a potvrdiť PMH alebo jeho absenciu. Výsledky vyšetrenia sa zobrazia na obrazovke a doktor vidí, ako funguje ventil. Vidí pohyb svojich chlopní a odbočenie pod prúdom krvi. Prolaps mitrálnej chlopne sa nemusí vždy prejaviť v pokoji, preto v niektorých prípadoch je pacient opätovne vyšetrený po cvičení, napríklad po 20 druhoch.

  V reakcii na záťaž sa zvyšuje krvný tlak, tlak na ventil sa zvyšuje a prelaps, dokonca aj malý, sa stáva viditeľným pri ultrazvuku.

  Ako sa lieči?

  Ak je PMK bez príznakov, liečba sa nevyžaduje. V prípade odhalenej patológie lekár zvyčajne odporúča, aby ste pozorovali kardiológa a urobili každý rok ultrazvuk srdca. To umožní príležitosť vidieť dynamický proces a spozoruje zhoršenie stavu a fungovania ventilu.

  Okrem toho kardiológ obvykle odporúča prestať fajčiť, silný čaj a kávu a minimalizovať užívanie alkoholu. Triedy telesnej terapie alebo akákoľvek iná fyzická aktivita s výnimkou ťažkých športov budú užitočné.

  Prolaps mitrálnej chlopne o 2 stupne a najmä o 3 stupne môže spôsobiť významnú regurgitáciu, čo vedie k zhoršeniu zdravia a vzniku symptómov. V týchto prípadoch vykonajte lekárske ošetrenie. Avšak žiadny liek nemôže ovplyvniť stav ventilu a samotný prolaps. Z tohto dôvodu je liečba symptomatická, to znamená, že hlavným účinkom je zmiernenie osoby s nepríjemnými symptómami.

  Terapia predpísaná pre PMK

  • antiarytmiká;
  • antihypertenzný;
  • Stabilizácia nervového systému;
  • Tónovania.

  V niektorých prípadoch prevažujú príznaky arytmie, potom sú potrebné vhodné lieky. V iných prípadoch sú potrebné sedatíva, pretože pacient je veľmi podráždený. Preto sú lieky predpísané v súlade so sťažnosťami a identifikovanými problémami.

  Môže to byť kombinácia príznakov, potom by liečba mala byť komplexná. Všetkým pacientom s prolapsom mitrálnej chlopne sa odporúča zorganizovať režim tak, aby bol spánok dostatočne dlhý.

  Medzi lieky predpísané beta-blokátory, lieky, ktoré vyživujú srdce a zlepšujú jeho metabolické procesy. Z sedatíva sú často veľmi účinné infúzie valeriánov a matky.

  Vplyv liekov nemusí priniesť požadovaný účinok, pretože neovplyvňuje stav ventilu. Môže sa vyskytnúť určité zlepšenie, ale nemôže byť považované za stabilné v akútnom progresívnom priebehu ochorenia.

  Okrem toho môžu existovať komplikácie, ktoré vyžadujú chirurgickú liečbu. Najčastejším dôvodom na operáciu v MVP je oddelenie väzov mitrálnej chlopne.

  V tomto prípade srdcové zlyhanie porastie veľmi rýchlo, pretože ventil sa vôbec nedá zatvoriť.

  Chirurgickou liečbou je posilnenie ventilového krúžku alebo implantácia mitrálnej chlopne. Dnes sú takéto operácie celkom úspešné a môžu viesť pacienta k výraznému zlepšeniu zdravia a pohody.

  Vo všeobecnosti prognóza prolapsu mitrálnej chlopne závisí od niekoľkých faktorov:

  • miera vývoja patologického procesu;
  • závažnosť samotnej patológie ventilov;
  • stupeň regurgitácie.

  Samozrejme, včasná diagnóza a presné dodržiavanie kardiologických funkcií zohrávajú veľkú úlohu pri úspešnej liečbe. Ak je pacient pozorný na svoje zdravie, potom "znejú poplach" včas a podrobia sa potrebným diagnostickým postupom, rovnako ako začnú liečbu.

  V prípade nekontrolovaného vývoja patológie a nedostatku potrebnej liečby sa stav srdca môže postupne zhoršovať, čo vedie k nepríjemným a pravdepodobne nezvratným následkom.

  Je možná prevencia?

  Prolaps mitrálnej chlopne je hlavne vrodeným problémom. To však neznamená, že nemožno zabrániť. Aspoň je možné znížiť riziko vzniku 2 a 3 stupňov prolapsu.

  Prevenciou môžu byť pravidelné návštevy kardiológa, dodržiavanie diéty a odpočinku, pravidelné cvičenie, prevencia a včasná liečba infekčných ochorení.

  Prolaps mitrálnej chlopne

  Prolaps mitrálnej chlopne - systolický prolaps mitrálnych chlopní v ľavej predsieni. Prolaps mitrálnej chlopne sa môže prejaviť ako zvýšená únava, bolesti hlavy a závrat, dýchavičnosť, bolesť srdca, mdloby, palpitácie a pocit prerušenia. Prístrojová diagnostika prolapsu mitrálnej chlopne je založená na EchoCG, EKG, fonokardiografii, Holterovom monitorovaní, röntgenovom vyšetrení. Liečba prolapsu mitrálnej chlopne je prevažne symptomatická (antiarytmiká, sedatíva, antikoagulanciá); s ťažkou regurgitáciou je indikovaná náhrada mitrálnej chlopne.

  Prolaps mitrálnej chlopne

  Prolaps mitrálnej chlopne je defekt chlopne charakterizovaný výčnelkom jedného alebo obidvoch ventilov ľavého atrioventrikulárneho ventilu do predsieňovej dutiny počas systoly. V kardiológii je detekcia mitrálnej chlopne rôznymi metódami (auskultácia, echokardiografia, fonokardiografia) u 2-16% detí, zvyčajne vo veku 7-15 rokov. Výskyt prolaps mitrálnej chlopne v rôznych srdcové vady je výrazne vyššia, než u zdravých jedincov: vrodených srdcových ochorení - 37%, pri reumatizme - 30 až 47%, v dedičných ochorení srdca - 60 až 100%. V populácii dospelých je frekvencia prolapsu mitrálnej chlopne 5-10%; defektu ventilu je diagnostikovaná hlavne u žien 35-40 rokov.

  Príčiny prolapsu mitrálnej chlopne

  Presne povedané, prolaps mitrálnej chlopne nie je nezávislé ochorenie, ale klinický a anatomický syndróm vyskytujúci sa v rôznych nosologických formách. Vzhľadom na etiológiu sa rozlišuje primárny (idiopatický, vrodený) a sekundárny prolaps mitrálnej chlopne.

  Idiopatická prolaps mitrálnej chlopne vyvolaná vrodeným spojivového tkaniva dysplázia, proti ktorej ďalšie anomálie sú označené ako ventilové jednotky (predlžovanie alebo skracovanie tetivy ich nesprávneho vloženie, prítomnosti ďalších akordov, atď). Vrodená chyba spojivového tkaniva je sprevádzaná štrukturálnou myxomatóznou degeneráciou mitrálnych chlopní a ich zvýšená ťažnosť. Spojivové tkanivo dysplázia je spôsobená rôznymi patologickými faktormi, ktoré pôsobia na plod. - SARS, gestózou pracovných rizík, nepriaznivých okolitých podmienkach, etc. V 10-20% prípadov vrodenej prolaps mitrálnej chlopne sa dedí po matke.

  Prolaps mitrálnej chlopne je súčasťou niektorých dedičných syndrómov (Ehlers-Danlosův syndróm, Marfanov syndróm, kongenitálna kontraktúra arachnodactyly, osteogenesis imperfecta, pseudoxanthoma elastické).

  Pôvod sekundárneho prolaps mitrálnej chlopne môže byť v dôsledku ischemickej choroby srdca, infarkt myokardu, reumatizmu, systémový lupus erythematosus, myokarditída, hypertrofickej kardiomyopatie, infarkt dystrofia, vegetatívny dystónia, endokrinných porúch (hypertyreóza), hrudníka trauma. V týchto prípadoch je prolaps mitrálnej chlopne výsledkom získaného poškodenia ventilových štruktúr, papilárnych svalov, dysfunkcie myokardu. Na druhej strane prítomnosť prolapsu mitrálnej chlopne môže spôsobiť rozvoj mitrálnej nedostatočnosti.

  V patogenéze prolapsu mitrálnej chlopne hrá zásadnú úlohu dysfunkcia autonómneho nervového systému, metabolické poruchy a nedostatok horčíkových iónov.

  Vlastnosti hemodynamiky v prolase mitrálnej chlopne

  Mitrálna chlopňa je dvojlôžková deliaca dutina ľavej predsiene a komory. Pomocou akordov sú ventily ventilu pripevnené k papilárnym svalom, prechádzajúcim zo spodnej časti ľavej komory. V normálnej fáze diastoly sa mitrálne chlopne uvoľňujú a poskytujú voľný tok krvi z ľavej predsiene do ľavej komory; počas systoly pod tlakom krvi sa ventily otvárajú a zatvárajú ľavý atrioventrikulárny otvor.

  S prolapsom mitrálnej chlopne v dôsledku štrukturálnej a funkčnej nedostatočnosti ventilového zariadenia vo fáze systoly sa záhyby mitrálnej chlopne ohýbajú do dutiny ľavej predsiene. V tomto prípade sa atrioventrikulárny otvor môže úplne alebo čiastočne prekrývať s tvorbou defektu, cez ktorý dochádza k spätnému prietoku krvi z ľavej komory do ľavej predsiene, to znamená, že vzniká mitrálna regurgitácia.

  Pri tvorbe mitrálnej nedostatočnosti znížená kontraktilitu myokardu, ktorý určuje vývoj obehovej nedostatočnosti. V 70% prípadov je prolaps primárnej mitrálnej chlopne sprevádzaný hraničnou pľúcnou hypertenziou. Na strane systémovej hemodynamiky je zaznamenaná hypotenzia.

  Klasifikácia prolapsu mitrálnej chlopne

  Z hľadiska etiologického prístupu rozlišujeme medzi primárnym a sekundárnym prolapsom mitrálnej chlopne. Podľa lokalizácie prolapsu sa izoluje prolaps prednej, zadnej a obidva hrudky mitrálnej chlopne. Vzhľadom na prítomnosť alebo absenciu zvukových javov sa hovorí o "tichom" a auskultatívnej forme syndrómu.

  Na základe údajov EchoCG existujú 3 stupne závažnosti prelapsu mitrálnej chlopne:

  • Stupeň I - letáky s mitrálnou chlopňou prechádzajúcimi o 3 až 6 mm;
  • II. Stupeň - letáky s mitrálnou chlopňou prechádzajúcimi do 6-9 mm;
  • Stupeň III - prolaps mitrálnej chlopne nad 9 mm.

  Vzhľadom na čas výskytu prolapsu mitrálnej chlopne vzhľadom na systol sa rozlišuje skorý, neskorší, holosystolický prolaps. Stupeň mitrálnej regurgitácie nie vždy zodpovedá závažnosti prolapsu mitrálnej chlopne, preto je podľa Dopplerovho echokardiogramu klasifikovaný samostatne:

  • Stupeň I - mitrálna regurgitácia sa vyskytuje na úrovni listu;
  • II. Stupeň - vlna regurgitácie sa dostáva do stredu ľavej predsiene;
  • III. Stupeň - vlna regurgitácie dosiahne opačný koniec átria.

  Symptómy prolapsu mitrálnej chlopne

  Závažnosť klinických príznakov prolapsu mitrálnej chlopne sa mení od minimálnej po významnú a je určená stupňom dysplázie spojivového tkaniva, prítomnosťou regurgitácie a autonómnymi abnormalitami. U niektorých pacientov nie sú žiadne sťažnosti a prolaps mitrálnej chlopne je náhodným nálezom počas echokardiografie.

  Deti s primárnym prolaps mitrálnej často detekovaná pupočnej a trieslovinových kýl, dysplázia bedrového kĺbu, kĺb hypermobilita, skolióza, ploché nohy, hruď deformita, myopia, strabizmus, nefroptóza, varikokéla, indikujúci porušenie spojivových tkanivových štruktúr. Mnoho detí je náchylné na časté prechladnutie, bolesť hrdla, exacerbácie chronickej tonzilitídy.

  Docela často, prolaps mitrálnej chlopne je sprevádzaná symptómy neuro dystónia: falošné angina pectoris, tachykardia, a prerušenie v práci srdca, závraty a mdloby, vegetatívny krízy, nadmerné potenie, nevoľnosť, pocit "knedlík v krku" a nedostatku vzduchu, migrén. S významnými hemodynamickými poruchami, dýchavičnosťou, únavou. Po prúde od prolaps mitrálnej chlopne, vyznačujúci sa tým, afektívnych porúch: depresia, senestopatii, astenické symptóm (únavy).

  Klinické prejavy prolapsu sekundárnej mitrálnej chlopne sa kombinujú so symptómami základného ochorenia (reumatické ochorenie srdca, vrodené srdcové chyby, Marfanov syndróm atď.). Medzi možnými komplikáciami prelapsu mitrálnej chlopne, život ohrozujúcich arytmií, infekčnej endokarditídy, tromboembolického syndrómu (vrátane mozgovej príhody, PE) sa vyskytuje náhla smrť.

  Diagnóza prolapsu mitrálnej chlopne

  V "mute" forme prolapsu mitrálnej chlopne chýbajú auskulatívne príznaky. Núdzový variant prolapsu mitrálnej chlopne je charakterizovaný izolovanými kliknutiami, neskorými systolickými šelestmi a vokrosystolickými šelestmi. Phonokardiografia dokumentuje zvukové javy, ktoré treba počuť.

  Najúčinnejšou metódou detekcie prolapsu mitrálnej chlopne je ultrazvuk srdca, ktorý umožňuje určiť stupeň prolapy ventilov a objem regurgitácie. Pri rozšírenej dysplázii spojivového tkaniva sa môže zistiť dilatácia aorty a pľúcnej artérie, trikuspidálny prolaps, otvorené oválne okno.

  Radiograficky, spravidla znížená alebo normálna veľkosť srdca, sa zistí vydutie pľúcnej artérie. EKG a EKG zaznamenané trvalé alebo prechodné poruchy repolarizácie komorového myokardu, arytmia (sínusovej tachykardie, extrasystoly, paroxyzmálna tachykardia, sínusová bradykardia, WPW syndrómu, fibrilloflutter). Pri mitrálnej regurgitácii stupňa II - III dochádza k poruchám srdcového rytmu, príznakom srdcového zlyhania, elektrofyziologickej štúdii srdca, veloergometrie.

  Prolaps mitrálnej chlopne by mal byť diferencovaný od vrodených a získaných srdcových defektov, aneuryzmy medzi septickým septom, myokarditídy, bakteriálnej endokarditídy, kardiomyopatie. Odporúča sa zapojiť rôznych odborníkov do diagnostiky a liečby prolapsu mitrálnej chlopne: kardiológ, neurológ, reumatológ.

  Liečba prolapsu mitrálnej chlopne

  Taktika manažmentu prolapsu mitrálnej chlopne zohľadňuje závažnosť klinických symptómov vegetatívneho a kardiovaskulárneho spektra, najmä priebeh základnej choroby. Povinnými podmienkami sú normalizácia každodennej rutiny, práca a odpočinok, primeraný spánok, meraná fyzická aktivita. Nezdravotné aktivity zahŕňajú auto-tréning, psychoterapiu, fyzioterapiu (elektroforézu s brómom, horčík na krku), akupunktúru, vodné procedúry a masáž chrbtice.

  Liečba prolapsu mitrálnej chlopne je zameraná na elimináciu vegetatívnych prejavov, zabránenie vzniku myokardiálnej dystrofie a prevenciu infekčnej endokarditídy. Pacienti s ťažkými príznakmi prolapsu mitrálnej chlopne sú predpísané sedatíva, kardiotrofy (inozín, asparagináty draslíka a horčíka, vitamíny, karnitín), beta-blokátory (propranolol, atenolol) a antikoagulanciá. Pri plánovaní drobných chirurgických zákrokov (extrakcia zubov, tonzilektómia atď.) Sú ukázané priebehy preventívnej antibiotickej terapie.

  S rozvojom hemodynamicky významnej mitrálnej regurgitácie, progresie srdcového zlyhania, existuje potreba náhrady mitrálnej chlopne.

  Prognóza a prevencia prolapsu mitrálnej chlopne

  Asyptomatický prolaps mitrálnej chlopne je charakterizovaný priaznivou prognózou. Takíto pacienti preukázali sledovanie a dynamickú echokardiografiu raz za 2-3 roky. Tehotenstvo nie je kontraindikované, avšak manažment tehotenstva u žien s prolapsom mitrálnej chlopne vykonáva pôrodník-gynekológ spolu s kardiológa. Prognóza sekundárneho prolapsu mitrálnej chlopne závisí vo veľkej miere od priebehu základnej choroby.

  Prevencia prolapsu mitrálnej chlopne zahŕňa elimináciu nepriaznivých účinkov na vyvíjajúci sa plod, včasnú detekciu chorôb, ktoré spôsobujú poškodenie chlopňového aparátu srdca.

  Prolaps mitrálnej chlopne - stupne, príčiny, symptómy, liečba MVP

  Dnes mal môj syn ultrazvuk srdca a odhalil prolaps mitrálnej chlopne prvého stupňa. Samozrejme, snažil som sa zhromaždiť všetky potrebné informácie o probléme - akú patológiu to je, aké je nebezpečenstvo mitrálneho prolapsu, aké môžu byť následky, príčiny, z ktorých by mohol prísť od 14-ročného chlapca. Mala som záujem o príznaky, diagnózu a samozrejme možnosti liečby. A na alter-zdrav.ru s vami zdieľam informácie získané z rôznych zdrojov.

  Čo je prolaps mitrálnej chlopne srdca?

  Mitrálny ventil nazývaný prepážkou oddeľujúcou ľavú komoru a predsieň pozostávajúcu z dvoch ventilov. Prolaps mitrálnej chlopne (MVP) je stúpanie ventilov do priestoru ľavej predsiene počas systoly.

  Spory medzi kardiológmi o nebezpečenstve ochorenia stále prebiehajú, pretože negatívne účinky PMK sú zriedkavé a takmer vždy sa vyskytujú v miernom stave. Vada srdcovej chlopne je veľmi populárna a vyskytuje sa v priemere u 25% populácie.

  Patológia je diagnostikovaná najmä v dospievaní a u žien mladších ako 45 rokov. V období od 7 do 15 rokov je výskyt PMK 16%. Až 75% žien 35-40 rokov trpí touto chorobou.

  Podľa štatistík nielen rastúci vek zvyšuje riziko patológie. Také ochorenia ako reumatizmus (až 47%), vrodené srdcové chyby (asi 37%) a dedičné srdcové choroby (viac ako 60%) majú veľký vplyv na jeho vývoj.

  Morfologické zmeny

  Vývoj patologického procesu sa vyskytuje hlavne vo vláknitej vrstve, ktorá slúži ako "spojovacia kostra" mitrálnych hrudiek. V dôsledku toho sa kolagénové tkanivá rozbijú, kumulujú sa kyslé mukopolysacharidy. Mechanické vlastnosti ventilu sa znižujú, zvyšujú sa a strácajú sa. Okraje ventilu sa zvyčajne nachádzajú v zakrivenej polohe.

  Hemodynamické zmeny

  V zdravom stave sa v priebehu diastolickej periódy letáky lemujú, čím sa zabezpečuje prietok krvi do ľavej komory. Pri kontrakcii srdca sa ventily zatvárajú a zabraňujú návratu prietoku krvi (regurgitácia).

  Pri PMK v systolovej fáze ventil nevykonáva správnu prácu, prepadá a vytvára voľný priechod krvi do ľavej predsiene. Zvyšuje sa teda zlyhanie obehu.

  1. Primárne vzniká v dôsledku dedičných porúch.
  2. Sekundárne je dôsledkom zranení a získaných chorôb.

  klasifikácia

  Možné oslabenie iba zadného, ​​iba predného krídla alebo celého ventilu.
  Neprítomnosť zvukov alebo ich počúvanie znamená "hlúpe" alebo auskultatívne formy.

  V závislosti od obdobia výskytu prolapsu počas prechodu systólu rozlišujte skorý, neskorý alebo holosystolichesky typ.

  Stupeň prelapsu mitrálnej chlopne srdca

  Stupeň toku MVP možno zistiť len počas echokardiografie.

  1. Prolaps 1 stupňa mitrálnej chlopne je charakterizovaný prehĺbením letákov najviac 6 mm.
  2. 2 stupne - sa mení v rozsahu 9 mm.
  3. Ide o nepriaznivý stav, pri ktorom dochádza k výronu chlopne viac ako 9 mm. Tretí stupeň je indikáciou pre chirurgickú intervenciu. Zriedka sa vyskytli.

  Pokiaľ ide o regurgitáciu, existujú aj tri stupne.

  1. Pri ktorých spätný tok krvi nepresahuje hranice ventilových krídel.
  2. Je charakterizovaná vyplnením polovice átria.
  3. S ňou spätný tok krvi napĺňa celé ľavé predsiene.

  Príčiny prolapsu mitrálnej chlopne

  V závislosti od typu patológie sa príčiny môžu líšiť.

  1. Primárne alebo idiopatické PMK.
  2. Choroby gravidných SARS.
  3. Preeklampsie.
  4. Práca v období prenesenia dieťaťa do nebezpečnej výroby.
  5. Znečistenie životného prostredia.

  Všetky tieto faktory vedú k vrodenej malformácii - dysplázii spojivového tkaniva. Jedným z dôvodov je dedičnosť, ktorá v 20% prípadov prechádza materskou líniou.

  Sekundárny typ sa rozvíja po:

  1. Myokarditída, endokarditída.
  2. Infarkt myokardu.
  3. Poruchy metabolizmu.
  4. Lupus erythematosus.
  5. Vegetatívna dystónia.
  6. CHD.
  7. Poranenie hrudníka.

  Symptómy prolapsu mitrálnej chlopne, hlavné príznaky

  Klinické prejavy PMH sú rôzne a sú vyjadrené ako vonkajšími, tak aj vnútornými znakmi. Prítomnosť celého zoznamu príznakov u jednej osoby je nepovinná. Závisí to od závažnosti kurzu, stupňa prolapsu, jednotlivých ukazovateľov.

  V podstate je priebeh ochorenia priaznivý, vývoj je pomalý, nie je zhoršovanie kvality života pacienta už toľko rokov. Často sa choroba zistí náhodou.

  1. Bolesť je charakterizovaná ako krátka, bodavá a bolestivá. Nachádza sa v oblasti srdca a trvá niekoľko minút alebo dní. Pri sekundárnom type PMK sa odstráni nitroglycerínovou tabletu.
  2. Prerušenie srdcového rytmu, pocit potopenia srdca.
  3. Zvýšenie tepovej frekvencie. Vyvoláva to skúsenosti, používanie kávy alebo čaju, fyzická námaha.
  4. Zvýšené potenie.
  5. Dyspnoe najmä na nervy.
  6. Pocit neúplného dychu.
  7. Bolesti hlavy, ktoré sa vyskytujú ráno a večer.
  8. Únava, závraty, nevoľnosť, mdloby.
  9. Citlivosť na meniace sa počasie.
  10. Zníženie krvného tlaku.
  11. Nervozita.
  12. Bolesť brucha.
  13. Depresia, zvýšená úzkosť pre menej závažné príznaky, krátkodobé zníženie duševných a telesných schopností.
  14. Zvýšenie telesnej teploty na 37 - 37,5 bez príznakov nachladnutia.
  15. Dôsledkom poranení hrudníka je kašeľ s vyprážaným vypúšťaním ružového odtieňa. V takom prípade musíte okamžite zavolať tím pre záchrannú službu.

  Vonkajšie značky

  1. Astenická postava.
  2. Dlhé tenké prsty.
  3. Ploché nohy.
  4. Z pohľadu - myopia.
  5. Hrudník sa stáča.

  Príznaky u detí

  1. Hernia v oblasti pupočníkov a slabín.
  2. Časté bolesti v hrdle, SARS, tonzilitída.
  3. Porušenie spojivového tkaniva sa prejavuje myopiou, skoliózou, strabizmom, zvýšenou pohyblivosťou kĺbov a inými vecami.

  Diagnostický kód ICD 10

  1. Auskultácia, fonokardiogram.
  2. EKG, echokardiografia.
  3. Ultrazvuk a röntgenové lúče srdca.

  Vďaka týmto metódam je možné počúvať zvuky, určiť veľkosť prolapsu a samotného srdca, rozsah ochorenia a sprievodné ochorenie srdca.

  Kód prelapsu mitrálnej chlopne podľa ICD 10 - I34.

  Komplikácie alebo nebezpečenstvo prelapsu

  Komplikácie sú mimoriadne zriedkavé, ale v určitých situáciách majú stále miesto. Patria sem ťažká anémia, mŕtvica, baktérie a smrť.

  liečba

  Liečba pre MVP nie je predpísaná tak často, hlavne pre pravidelnú bolesť srdca a zlyhanie srdcového rytmu.

  1. Adrenergné blokátory. Propranolol. Táto skupina liekov eliminuje príznaky ako tachykardia a arytmia.
  2. Horčíkové prípravky. Magnerot. Určené ťažkou vegetatívno-vaskulárnou dystóniou.
   Vitamíny skupiny PP, V.
  3. Sedatíva. Rastlinná medicína je preferovaná. Valerijský extrakt, hloh.
  4. Doplnky stravy. Koenzým Q10, karnitín, vitalín. Tieto fondy majú veľký vplyv na energetický a tukový intracelulárny metabolizmus. Tiež zlepšiť prácu všetkých vnútorných orgánov. Nervózny a obehový systém vedie správnym smerom, má antioxidačný účinok a zvyšuje tento účinok v iných liekoch.
  5. Metabolické činidlá. Panangin. Táto skupina obsahuje elektrolyty, ktoré zlepšujú funkciu srdcového svalu.
  6. Antibiotiká. Tieto lieky nie sú vždy predpísané iba vtedy, keď je pripojená bakteriálna sféra a v prípade lekárskej manipulácie, čo znamená krvácanie do úst, dýchacích orgánov a močového systému. Penicilín, ampicilín, erytromycín, gentamycín, vankomycín.
  7. Lieky na zlepšenie krvného obehu. Cavinton, trental.
  8. Antidepresíva. Anafranil, azafen.
  9. Sedatíva. Uksepam, trioxazín.
  10. Srdcové glykozidy. Digitoxín, Korglikon.
  11. Diuretiká. Furosemid, lasix.

  diéta

  Prolaps mitrálnej chlopne neznamená prísne dodržiavanie žiadnej stravy. Ale kardiológovia odporúčajú v menu aj jedlá s draslíkom a vitamínom C. Napríklad banány, vlašské orechy, hrozienka, hrozno a sušené marhule. Vo všeobecnosti by potraviny mali byť kompletné, kvalitné a čerstvé.

  Chirurgické metódy

  Intervencia lekárov s PMK je pomerne zriedkavá. Indikácie pre operáciu sú progresívne arytmie a srdcové zlyhanie.

  V priebehu operácie môže byť v závislosti od potreby vytiahnutý akord, oslabený list je ohnutý alebo kompletná výmena mitrálnej chlopne s umelým analógom.

  Ľudové metódy

  Alternatívna medicína môže pomôcť len vtedy, ak pacient zvýšil nervovú podráždenosť, stres, úzkosť. K tomu použite infúzie, čaje a odvar z mäty, hlohu, vresov a trní.

  Prevencia, či si vezme armádu

  Pre pacientov s existujúcou diagnózou MVP je veľmi dôležité sledovať ich zdravotný stav a počúvať prejavy ochorenia. Nadmerná starostlivosť však negatívne ovplyvňuje psycho-emocionálne pozadie a zhoršuje priebeh MVP. Preto je dôležité pravidelne navštevovať psychoterapeuta a užívať si predpísané lieky.

  Nezabudnite na fyzickú terapiu, gymnastiku, prechádzky a správnu výživu. Pacienti s PMH sú často posielaní do zdravotných stredísk a do sanatórií, vykonávajú profylaktické kardiogramy a ďalší výskum srdca.

  Mnohí rekrúti a ich rodičia sa zaujímajú o otázku: "Vzali sa do armády mitrálna chlopňa s prolapsom?".

  Zarmútite, najmä s najčastejším prvým stupňom vývoja srdcovej patológie. Pri 2 stupňoch to závisí od klinických prejavov, najmä z FC (funkčnej triedy) srdcového zlyhania. Pri FC 1 existujú obmedzenia, kategória B je priradená, ale v skutočnosti to znamená iba to, že nepoberajú v elitných vzdušných a iných elitných kategóriách, ale v komunikačných jednotkách, rádiových jednotkách.

  Ak dôjde k silnému dychovému napätiu, poruchám rytmu a kardiológom na FC 2, chlap bude z hovoru prepustený. To isté sa stane s 3 stupňami porušení.

  Nemôžem povedať, že som bol rád, pokiaľ ide o vyhliadky na syna, pokiaľ ide o armádu, a pokiaľ ide o to, čo ste od PMK nevedeli, čo očakávať. Takmer nikdy sa nemôže prejaviť už mnoho rokov a možno rýchlo pokročiť. Kardiológ ma neprekvapil, predpísal 8 rôznych liekov na zlepšenie výživy srdcového svalu a upokojil nervový systém, odporučil sledovať stav, meral pulz a tlak každý deň, po šiestich mesiacoch zopakoval kardiogram a ultrazvuk srdca, urobil veľmi fyzické cvičenia, počas tried telesnej výchovy bola odporúčaná 2 skupina zdravie.

  A po tom všetkom ma zaujíma, ak syn podľa odporúčaní skoro nebude chodiť na šport, bude sedieť na telocvični v telocvični, keď sa tlmí na rýchle behu, keďže po štyroch rokoch, keď vstúpil do armády, bude mať kríž na pár kilometrov ? Chápem, že sa nezaujímajú s nedostatočnosťou ventilov, ale či návrh Komisie porozumie tomuto... Pochybujem.

  Prolaps mitrálnej chlopne

  Prolaps mitrálnej chlopne (PMK) je klinická patológia, pri ktorej jeden alebo dva ventily tejto anatomickej formácie preliatia, to znamená, že sa počas systoly (kontrakcia srdca) ohýbajú do dutiny ľavej predsiene, čo sa normálne nemôže vyskytnúť.

  Diagnóza PMH bola umožnená pomocou ultrazvukových techník. Prolaps mitrálnej chlopne je pravdepodobne najčastejšou patológiou v tejto oblasti a vyskytuje sa u viac ako šiestich percent populácie. U detí je anomália detegovaná oveľa častejšie ako u dospelých a u dievčat sa vyskytuje častejšie asi štyrikrát. V dospievaní je pomer dievčat k chlapcom 3: 1 a u žien a mužov 2: 1. U starších osôb je rozdiel v frekvencii výskytu MVP u oboch pohlaví vyrovnaný. Toto ochorenie sa vyskytuje aj počas tehotenstva.

  anatómia

  Srdce môže byť zastúpené ako druh čerpadla, ktoré spôsobuje cirkuláciu krvi cez cievy celého organizmu. Takýto pohyb tekutiny je možný kvôli udržaniu správneho tlaku v srdcovej dutine a pri práci svalového aparátu tela. Ľudské srdce pozostáva zo štyroch dutín, ktoré sa nazývajú komory (dve komory a dve predsiene). Komory sú navzájom obmedzené špeciálnymi "dverami" alebo ventilmi, z ktorých každý pozostáva z dvoch alebo troch listov. Vzhľadom na túto anatomickú štruktúru hlavného motora ľudského tela sa každá bunka ľudského tela dodáva s kyslíkom a živinami.

  V srdci sú štyri ventily:

  1. Mitrálnej. Oddeľuje dutinu ľavej predsiene a komory a pozostáva z dvoch ventilov - predných a zadných. Prolaps letáku predného ventilu je oveľa bežnejší ako chrbát. K jednotlivým ventilom sú pripojené špeciálne nite, tzv. Akordy. Poskytujú ventilový kontakt so svalovými vláknami, ktoré sa nazývajú papilárne alebo papilárne svaly. Pre plnohodnotnú prácu tejto anatomickej formácie je nevyhnutná spoločná koordinovaná práca všetkých zložiek. Počas srdcovej kontrakcie - systoly - klesá dutina svalovej srdcovej komory a zvyšuje sa tlak v ňom. Súčasne sa papilárne svaly, ktoré uzatvárajú krv späť späť do ľavej predsiene, odkiaľ sa vylievajú z pľúcneho obehu, sú obohatené kyslíkom a krv preto vstupuje do aorty a potom vstúpi do všetkých orgánov a tkanív.
  2. Tricuspid (trikuspidálny) ventil. Skladá sa z troch krídel. Nachádza sa medzi pravou predsieňou a komorou.
  3. Aortálny ventil. Ako je opísané vyššie, nachádza sa medzi ľavou komorou a aortou a nedovoľuje vrátiť krv do ľavej komory. Počas systoly sa otvára a uvoľňuje arteriálnu krv do aorty pod vysokým tlakom a počas diastoly je zatvorená, čo zabraňuje spätnému toku krvi do srdca.
  4. Pľúcna artéria ventilu. Nachádza sa medzi pravou komorou a pľúcnou tepnou. Rovnako ako aortálna chlopňa nedovoľuje, aby sa krv vrátila do srdca (pravá komora) počas diastoly.

  Za normálnych okolností môže byť práca srdca reprezentovaná nasledujúcim spôsobom. V pľúcach je krv obohatená kyslíkom a vstupuje do srdca, alebo skôr do jej ľavej predsiene (má tenké svalové steny a je len "nádrž"). Z ľavej predsiene sa vlieva do ľavej komory (predstavovaná "silným svalom" schopným vyvrátiť celý objem krvi), odkiaľ prechádza aortou do všetkých orgánov veľkého obehu (pečeň, mozog, končatiny a iné) počas systoly. Prenosom kyslíka do buniek krv zaberá oxid uhličitý a vráti sa do srdca, tentoraz do pravého predsiene. Z jeho dutiny tekutina vstupuje do pravej komory a počas systoly sa vylučuje do pľúcnej tepny a potom do pľúc (pľúcna cirkulácia). Cyklus sa opakuje.

  Čo je prolaps a ako je nebezpečné? Toto je stav nedostatočného fungovania chlopňového zariadenia, pri ktorom sa počas svalovej kontrakcie odtokové cesty krvi úplne nezatvoria a v dôsledku toho sa časť krvi počas systoly vráti do sekcií srdca. Takže s prolapsom mitrálnej chlopne, kvapalina počas systoly čiastočne vstupuje do aorty a čiastočne z komory je posunutá naspäť do predsieň. Tento návrat krvi sa nazýva regurgitácia. Zvyčajne v patológii mitrálnej chlopne sú zmeny mierne vyjadrené, takže tento stav je často považovaný za variant normy.

  Príčiny prolapsu mitrálnej chlopne

  Existujú dve hlavné príčiny tejto patológie. Jedným z nich je vrodená porucha štruktúry spojivového tkaniva srdcových chlopní a druhá je dôsledkom predchádzajúcich ochorení alebo zranení.

  1. Vrodený prolaps mitrálnej chlopne je dosť bežný a je spojený s hereditárne prenášanou poruchou v štruktúre vlákien spojivového tkaniva, ktoré slúžia ako základ pre hrudky. V tomto prípade patológovia rozširujú vlákna spojujúce ventil so svalom (akordom) a ventily sa stávajú mäkšie, ohybnejšie a ľahšie sa rozťahujú, čo vysvetľuje ich tesné uzavretie v čase systoly srdca. Vo väčšine prípadov kongenitálny MVP postupuje priaznivo, bez toho, aby spôsoboval komplikácie a zlyhanie srdca, preto sa najčastejšie považuje skôr za znak tela ako za chorobu.
  2. Srdcové choroby, ktoré môžu spôsobiť zmeny v normálnej anatómii ventilov:
   • Reumatizmus (reumatické ochorenie srdca). Zvyčajne srdcové zlyhanie predchádza bolesť hrdla, niekoľko týždňov po tom, čo nastane záchvat reumatizmu (poškodenie kĺbov). Avšak okrem viditeľného zápalu prvkov muskuloskeletálneho systému sa do procesu zapájajú srdcové chlopne, ktoré sú vystavené oveľa väčšiemu deštruktívnemu účinku streptokokov.
   • Koronárna choroba srdca, infarkt myokardu (srdcový sval). Pri týchto ochoreniach dochádza k zhoršeniu prívodu krvi alebo k jeho úplnému zastaveniu (v prípade infarktu myokardu) vrátane papilárnych svalov. Môže dôjsť k prerušeniu akordov.
   • Poranenie hrudníka. Silné údery v oblasti hrudníka môžu spôsobiť náhle oddelenie chordov ventilov, čo vedie k závažným komplikáciám v prípade neposkytnutia včasnej pomoci.

  Klasifikácia prolapsu mitrálnej chlopne

  Existuje klasifikácia prolapsu mitrálnej chlopne v závislosti od závažnosti regurgitácie.

  • Stupeň I je charakterizovaný vychýlením krídla od troch do šiestich milimetrov;
  • Stupeň II je charakterizovaný nárastom amplitúdy vychýlenia na deväť milimetrov;
  • Trieda III je charakterizovaná výrazným vychýlením viac ako deväť milimetrov.

  Symptómy prolapsu mitrálnej chlopne

  Ako už bolo spomenuté, prolaps mitrálnej chlopne vo väčšine prípadov je takmer asymptomatický a náhodne sa diagnostikuje počas preventívnej lekárskej prehliadky.

  Medzi najčastejšie príznaky prolapsu mitrálnej chlopne patria:

  • Kardialgia (bolesť v srdci). Tento príznak sa vyskytuje v približne 50% prípadov MVP. Bolesť je zvyčajne lokalizovaná v ľavej polovici hrudníka. Môžu byť krátkodobé a môžu sa rozťahovať niekoľko hodín. Bolesť sa môže vyskytnúť aj v pokoji alebo s ťažkým emočným stresom. Často však nie je možné spojiť výskyt srdcového príznaku s akýmkoľvek provokujúcim faktorom. Je dôležité poznamenať, že bolesť nie je zastavená užívaním nitroglycerínu, ku ktorému dochádza pri koronárnej chorobe srdca;
  • Pocit nedostatku vzduchu. Pacienti majú ohromnú túžbu zhlboka sa nadýchnuť v "plných prsiach";
  • Pocit prerušenia srdcovej činnosti (buď veľmi zriedkavé srdcové srdce, alebo naopak rýchle (tachykardia);
  • Závrat a mdloby. Sú spôsobené srdcovými arytmiami (s krátkodobým poklesom prietoku krvi do mozgu);
  • Bolesti hlavy ráno a v noci;
  • Zvýšená teplota, bez akéhokoľvek dôvodu.

  Diagnóza prolapsu mitrálnej chlopne

  Zvyčajne sú chvenie ventilov diagnostikované terapeutom alebo kardiológa počas auskultácie (počúvanie srdca pomocou stetofonendoskopu), ktoré vedú každému pacientovi počas rutinnej lekárskej prehliadky. Srdce šumí kvôli zvukovým javom pri otváraní a zatváraní ventilov. Ak máte podozrenie na srdcovú poruchu, lekár vám dáva smer ultrazvukovej diagnostiky (ultrazvuku), ktorá vám umožní vizualizovať ventil, určiť prítomnosť anatomických defektov a stupeň regurgitácie. Elektrokardiografia (EKG) neodzrkadľuje zmeny srdca v tejto patológii ventilových letákov

  Liečba a kontraindikácie

  Taktika liečby prolapsu mitrálnej chlopne je určená stupňom prolapsu ventilových letákov a objemom regurgitácie, ako aj povahou psycho-emocionálnych a kardiovaskulárnych porúch.

  Dôležitým bodom terapie je normalizácia pracovných a liečebných režimov pre pacientov a súlad s každodennou rutinou. Nezabudnite venovať pozornosť predĺženému (dostatočnému) spánku. O otázke telesnej kultúry a športu by malo rozhodovať individuálne ošetrujúci lekár po vyhodnotení indikátorov fyzickej kondície. Pacienti, pri absencii závažnej regurgitácie, vykazovali mierne cvičenie a aktívny životný štýl bez akýchkoľvek obmedzení. Najvýhodnejšie sú lyže, plávanie, korčule, cyklistika. Ale činnosti súvisiace s trhavým typom pohybu sa neodporúčajú (box, skákanie). V prípade výraznej mitrálnej regurgitácie sú športy kontraindikované.

  Je možné odporučiť všeobecnú posilňovaciu terapiu pre pacientov s návštevou kúpeľných stredísk, vodné procedúry, masáž chrbtice, najmä oblasť krku, akupunktúra, vitamíny.

  Dôležitou súčasťou liečby prolapsu mitrálnej chlopne je fytoterapia založená predovšetkým na sedatívnych (upokojujúcich) rastlinách: valerián, matka, hloh, divoký rozmarín, šalvia, ľubovník bodkovaný a ďalšie.

  Na prevenciu vzniku reumatoidných lézií srdcových chlopní je v prípade chronickej tonzilitídy (tonzilitída) ukázaná tonzilektómia (odstránenie mandlí).

  Lieková terapia pre MVP je zameraná na liečbu komplikácií, ako je arytmia, srdcové zlyhanie, ako aj symptomatická liečba prejavov prolapsu (sedácie).

  V prípade ťažkej regurgitácie, ako aj pristúpenia obehového zlyhania je možné vykonať chirurgickú operáciu. Spravidla je postihnutá mitrálna chlopňa šitá, to znamená, že sa uskutočňuje valvuloplastika. S jej neefektívnosťou alebo nepraktickosťou z mnohých dôvodov je možná implantácia umelého analógu.

  Komplikácie prolapsu mitrálnej chlopne

  1. Nedostatok mitrálnej chlopne. Tento stav je častou komplikáciou reumatickej choroby srdca. V tomto prípade dôjde kvôli neúplnému uzatvoreniu ventilov a ich anatomickej poruche k výraznému návratu krvi do ľavej predsiene. Pacient sa obáva slabosti, dýchavičnosti, kašľa a mnohých ďalších. V prípade výskytu podobnej komplikácie je indikovaná protéza ventilu.
  2. Útoky na angínu a arytmiu. Táto choroba je sprevádzaná abnormálnym srdcovým rytmom, slabosťou, závratmi, pocitom srdcového zlyhania, plameňom pred očami, mdlobou. Táto patológia vyžaduje závažné lekárske ošetrenie.
  3. Infekčná endokarditída. Pri tejto chorobe dochádza k zápalu srdcovej chlopne.

  Prevencia prolapsu mitrálnej chlopne

  Po prvé, na prevenciu tohto ochorenia je potrebné dezinfikovať všetky chronické ohniská infekcie - zuby zuby, tonzilitída (prípadne odstránenie mandlí podľa indikácií) a iné. Uistite sa, že podstupujete pravidelné ročné lekárske vyšetrenia včas, aby ste liečili nádchy, najmä bolesť v krku.

  Okrem Toho Čítal O Plavidlách

  Čo znamená ESR 2 mm / h?

  obsah

  Pre dospelých je ESR 2 takmer vždy príliš nízka. Nie je to nevyhnutne známka vývoja patológie v tele, ale napriek tomu je jedným z alarmujúcich výsledkov, ktoré vyžadujú ďalšie vyšetrenia.

  SHEIA.RU

  Krk a hlava ciev: anatómia, choroby, príznaky Krčné cievy: anatómia a príznaky ochoreniaKrk je časť ľudského tela, ktorá spája telo a hlavu. Napriek svojej malej veľkosti obsahuje veľa významných štruktúr, bez ktorých by mozog nedostal potrebnú krv na to, aby fungoval.

  Zvýšená ESR u dieťaťa

  Moderná medicína otvára nové hranice pre dôkladnú a najspoľahlivejšiu diagnostiku chorôb. Stojí za zmienku, že všeobecný krvný test je základný, ale súčasne jedným z najviac informatívnych spôsobov, ako sa dozvedieť o prítomnosti chorôb.

  Vyčerpávajúca kontrola stresovej mozgovej príhody: príčiny, symptómy a liečba

  Z tohto článku sa dozviete: priebeh cievnej mozgovej príhody, jej príznaky. Možné komplikácie, prognóza, ako liečiť patológiu.

  Anatómia funkcie dolných vena cava

  Obehový systém ľudského tela má zložitú štruktúru. Dôležitou súčasťou je žily, ktoré sú určené na zber odpadovej krvi. Najväčšou z nich je nižšia vena cava.Porušenie jej práce môže viesť k vážnym zdravotným následkom.

  trombocytopénia

  Trombocytopénia je kvantitatívne porušení hemostázy krvných doštičiek, charakterizované znížením počtu krvných doštičiek na jednotku objemu krvi. Klinické príznaky trombocytopénie zahŕňajú zvýšené krvácanie z poškodenej kože a sliznice, citlivosť na modriny a purpura, spontánne krvácanie rôzne lokalizácií (nazálnej, gingiválna, žalúdka, maternice, atď.).