Jednou z najčastejších patologických ochorení srdca je prolaps mitrálnej chlopne. Čo to znamená? Obvykle práca srdca vyzerá takto. Ľavé predsiene sú stlačené na uvoľnenie krvi, v tomto čase ventil opúšťa a krv prechádza do ľavej komory. Ďalej sa ventily zatvárajú a kontrakcia komôr spôsobuje, že sa krv presunie do aorty.

S prolapsom chlopne časť krvi v čase komorovej kontrakcie prechádza do átria opäť, pretože prolaps je deformácia, ktorá zabraňuje normálnemu zatváraniu dverí. Preto dochádza k spätnému refluxu krvi (regurgitácia) a vyvíja sa mitrálna nedostatočnosť.

Prečo sa vyvinie patológia

Prolaps mitrálnej chlopne je problém, ktorý je bežnejší u mladých ľudí. V diagnostike tohto problému je typický vek 15 až 30 rokov. Príčiny patológie sú nakoniec nejasné. Vo väčšine prípadov sa MVP vyskytuje u ľudí s patologickými stavmi spojivového tkaniva, napríklad s dyspláziou. Jednou z jej vlastností môže byť zvýšená flexibilita.

Napríklad, ak osoba ľahko ohýba palec na ruke v opačnom smere a dosiahol ju na predlaktie, potom je vysoká pravdepodobnosť prítomnosti jednej patológie spojivového tkaniva a PMK.

Takže jednou z príčin prolapsu mitrálnej chlopne sú vrodené genetické poruchy. Avšak vývoj tejto patológie je možný z dôvodu získaných príčin.

Získané príčiny PMK

 • Ischemická choroba srdca;
 • myokarditída;
 • Rôzne kardiomyopatie;
 • Infarkt myokardu;
 • Vklady vápnika na mitrálnom kruhu.

Kvôli bolestivým procesom je narušené dodávanie krvi do srdcových štruktúr, zapálené tkanivá, bunky umierajú, sú nahradené spojivovým tkanivom, tkanivá samotného ventilu a okolité štruktúry sú zahustené.

To všetko vedie k zmenám v tkanivách ventilu, k poškodeniu svalov, ktoré ho ovládajú, v dôsledku čoho sa ventil úplne zastaví, to znamená, že jeho chlopne preliatia.

Je PMC nebezpečný?

Hoci sa prolaps mitrálnej chlopne kvalifikuje ako srdcová patológia, vo väčšine prípadov je prognóza pozitívna a nie sú pozorované žiadne príznaky. Často je PMK diagnostikovaná náhodou počas ultrazvuku srdca počas profylaktických vyšetrení.

Manifestácia PMK závisí od stupňa prolapsu. Symptómy sa objavujú, ak je regurgitácia závažná, čo je možné v prípadoch výraznej deformácie ventilových letákov.

Väčšina ľudí s PMH netrpí tým, patológia neovplyvňuje ich životy a výkonnosť. Avšak s druhým a tretím stupňom prelapsu sú v oblasti srdca, bolesti a porúch rytmu možné nepríjemné pocity.

V najvážnejších prípadoch sa objavujú komplikácie spojené so zhoršením krvného obehu a zhoršením stavu srdcového svalu v dôsledku rozťahovania počas návratu krvi.

Komplikácie mitrálnej nedostatočnosti

 • Prasknutie srdcového akorda;
 • Infekčná endokarditída;
 • Myxomatózne zmeny chlopní;
 • Zlyhanie srdca;
 • Náhlu smrť.

Posledná komplikácia je extrémne zriedkavá a môže sa vyskytnúť, ak je MVP kombinovaná s ventrikulárnymi arytmiami, ktoré sú život ohrozujúce.

Stupeň prelapsu

 • 1 stupeň - ohyb ventilových chlopní 3-6 mm,
 • 2 stupne - vychýlenie nie je väčšie ako 9 mm,
 • Stupeň 3 - viac ako 9 mm.

Takže najčastejšie prelaps mitrálnej chlopne nie je nebezpečný, takže nie je potrebné liečiť. Avšak s výraznou závažnosťou patológie si ľudia potrebujú starostlivú diagnózu a pomoc.

Ako sa problém prejavuje

Prolaps mitrálnej chlopne sa prejavuje špecifickými príznakmi s významnou regurgitáciou. Avšak pri rozhovore s pacientmi s odhaleným MVP, dokonca aj v najmenšom rozsahu, sa ukáže, že ľudia majú mnoho sťažností na malé ochorenia.

Tieto sťažnosti sú podobné problémom vyplývajúcim z vegetatívne-vaskulárnej alebo neurocirkulačnej dystónie. Keďže táto porucha je často diagnostikovaná súčasne s mitrálnou nedostatočnosťou, nie je vždy možné rozlišovať medzi príznakmi, ale PMK je priradená hlavná úloha pri zmenách v blahobyte.

Všetky problémy, bolesť alebo nepohodlie vyplývajúce z mitrálnej nedostatočnosti sú spojené so zhoršením hemodynamiky, to znamená prietoku krvi.

Keďže v tejto patológii sa časť krvi vráti do átria a nevstúpi do aorty, srdce musí urobiť dodatočnú prácu na zaistenie normálneho prietoku krvi. Nadmerné zaťaženie nie je nikdy výhodné, vedie k rýchlejšiemu opotrebeniu tkanín. Navyše regurgitácia vedie k rozšíreniu átria kvôli prítomnosti dodatočnej časti krvi.

V dôsledku pretečenia krvi v ľavej predsieni sú všetky oblasti ľavého srdca preťažené, intenzita kontrakcií sa zvyšuje, pretože potrebujete zvládnuť ďalšiu časť krvi. Po čase sa môže vyvinúť hypertrofia ľavej komory a aj átrium, čo vedie k zvýšeniu tlaku v cievach prechádzajúcich pľúcami.

Ak sa patologický proces naďalej vyvíja, potom pľúcna hypertenzia spôsobuje hypertrofiu pravej komory a nedostatočnosť trikuspidálnej chlopne. Vyskytujú sa symptómy srdcového zlyhania. Vykreslený obrázok je typický pre prolaps mitrálnej chlopne o 3 stupne, v iných prípadoch je ochorenie oveľa jednoduchšie.

Absolútna väčšina pacientov medzi príznakmi prolapsu mitrálnej chlopne indikuje periódy srdcového tepu, ktoré môžu mať rôzne sily a trvanie.

Tretina pacientov pravidelne cíti nedostatok vzduchu, chce, aby bol dych hlbší.

Medzi agresívnejšími symptómami možno poznamenať stratu vedomia a pre-nevedomé stavy.

Docela často je prolaps mitrálnej chlopne sprevádzaný zníženým výkonom, podráždenosťou, človek môže byť emočne nestabilný, môže byť jeho spánok narušený. Môžu sa vyskytnúť bolesti na hrudníku. A nemajú nič spoločné s fyzickou aktivitou a nitroglycerín ich neovplyvňuje.

Najčastejšie príznaky

 • Bolesti na hrudníku;
 • Nedostatok vzduchu;
 • Dýchavičnosť;
 • Palpitácie alebo poruchy rytmu;
 • mdloby;
 • Nestabilná nálada;
 • únava;
 • Bolesti hlavy ráno alebo v noci.

Všetky tieto príznaky nemôžu byť nazývané charakteristické len pre prolaps mitrálnej chlopne, môžu byť spôsobené inými problémami. Avšak pri vyšetrovaní pacientov s podobnými ťažkosťami (najmä v mladom veku) je často detegovaný prolaps mitrálnej chlopne prvého stupňa alebo dokonca 2 stupňov.

Ako sa diagnostikuje patológia

Pred začatím liečby potrebujete presnú diagnózu. Kedy je potrebné diagnostikovať MVP?

 • Po prvé, diagnózu možno urobiť náhodne, počas rutinného vyšetrenia s výkonom ultrazvuku srdca.
 • Po druhé, pri každom vyšetrení pacienta praktickým lekárom môže byť vypočutý srdcový šelest, čo bude dôvodom na ďalšie preskúmanie. Charakteristický zvuk, nazývaný šum, počas deformácie mitrálnej chlopne je spôsobený regurgitáciou, to znamená, že krv sa vracia naspäť do predsieň.
 • Po tretie, sťažnosti pacienta môžu viesť lekára k podozreniu na PMH.

Ak sa vyskytnú takéto podozrenia, obráťte sa na špecialistu, kardiológa. Diagnózu a liečbu by mal vykonávať presne sám. Hlavnými diagnostickými metódami sú auskultácia a ultrazvuk srdca.

Počas auskultácie môže lekár počuť charakteristický šum. Avšak u mladých pacientov sa srdcový šelest určí pomerne často. Môže sa vyskytnúť v dôsledku veľmi rýchleho pohybu krvi, počas ktorého sa vytvára turbulencia a turbulencia.

Takýto šum nie je patológia, vzťahuje sa na fyziologické prejavy a neovplyvňuje stav osoby alebo prácu jeho orgánov. Ak je však zistený hluk, stojí za to zaistiť seba a vykonať ďalšie diagnostické vyšetrenia.

Len metóda echokardiografie (ultrazvuk) môže spoľahlivo identifikovať a potvrdiť PMH alebo jeho absenciu. Výsledky vyšetrenia sa zobrazia na obrazovke a doktor vidí, ako funguje ventil. Vidí pohyb svojich chlopní a odbočenie pod prúdom krvi. Prolaps mitrálnej chlopne sa nemusí vždy prejaviť v pokoji, preto v niektorých prípadoch je pacient opätovne vyšetrený po cvičení, napríklad po 20 druhoch.

V reakcii na záťaž sa zvyšuje krvný tlak, tlak na ventil sa zvyšuje a prelaps, dokonca aj malý, sa stáva viditeľným pri ultrazvuku.

Ako sa lieči?

Ak je PMK bez príznakov, liečba sa nevyžaduje. V prípade odhalenej patológie lekár zvyčajne odporúča, aby ste pozorovali kardiológa a urobili každý rok ultrazvuk srdca. To umožní príležitosť vidieť dynamický proces a spozoruje zhoršenie stavu a fungovania ventilu.

Okrem toho kardiológ obvykle odporúča prestať fajčiť, silný čaj a kávu a minimalizovať užívanie alkoholu. Triedy telesnej terapie alebo akákoľvek iná fyzická aktivita s výnimkou ťažkých športov budú užitočné.

Prolaps mitrálnej chlopne o 2 stupne a najmä o 3 stupne môže spôsobiť významnú regurgitáciu, čo vedie k zhoršeniu zdravia a vzniku symptómov. V týchto prípadoch vykonajte lekárske ošetrenie. Avšak žiadny liek nemôže ovplyvniť stav ventilu a samotný prolaps. Z tohto dôvodu je liečba symptomatická, to znamená, že hlavným účinkom je zmiernenie osoby s nepríjemnými symptómami.

Terapia predpísaná pre PMK

 • antiarytmiká;
 • antihypertenzný;
 • Stabilizácia nervového systému;
 • Tónovania.

V niektorých prípadoch prevažujú príznaky arytmie, potom sú potrebné vhodné lieky. V iných prípadoch sú potrebné sedatíva, pretože pacient je veľmi podráždený. Preto sú lieky predpísané v súlade so sťažnosťami a identifikovanými problémami.

Môže to byť kombinácia príznakov, potom by liečba mala byť komplexná. Všetkým pacientom s prolapsom mitrálnej chlopne sa odporúča zorganizovať režim tak, aby bol spánok dostatočne dlhý.

Medzi lieky predpísané beta-blokátory, lieky, ktoré vyživujú srdce a zlepšujú jeho metabolické procesy. Z sedatíva sú často veľmi účinné infúzie valeriánov a matky.

Vplyv liekov nemusí priniesť požadovaný účinok, pretože neovplyvňuje stav ventilu. Môže sa vyskytnúť určité zlepšenie, ale nemôže byť považované za stabilné v akútnom progresívnom priebehu ochorenia.

Okrem toho môžu existovať komplikácie, ktoré vyžadujú chirurgickú liečbu. Najčastejším dôvodom na operáciu v MVP je oddelenie väzov mitrálnej chlopne.

V tomto prípade srdcové zlyhanie porastie veľmi rýchlo, pretože ventil sa vôbec nedá zatvoriť.

Chirurgickou liečbou je posilnenie ventilového krúžku alebo implantácia mitrálnej chlopne. Dnes sú takéto operácie celkom úspešné a môžu viesť pacienta k výraznému zlepšeniu zdravia a pohody.

Vo všeobecnosti prognóza prolapsu mitrálnej chlopne závisí od niekoľkých faktorov:

 • miera vývoja patologického procesu;
 • závažnosť samotnej patológie ventilov;
 • stupeň regurgitácie.

Samozrejme, včasná diagnóza a presné dodržiavanie kardiologických funkcií zohrávajú veľkú úlohu pri úspešnej liečbe. Ak je pacient pozorný na svoje zdravie, potom "znejú poplach" včas a podrobia sa potrebným diagnostickým postupom, rovnako ako začnú liečbu.

V prípade nekontrolovaného vývoja patológie a nedostatku potrebnej liečby sa stav srdca môže postupne zhoršovať, čo vedie k nepríjemným a pravdepodobne nezvratným následkom.

Je možná prevencia?

Prolaps mitrálnej chlopne je hlavne vrodeným problémom. To však neznamená, že nemožno zabrániť. Aspoň je možné znížiť riziko vzniku 2 a 3 stupňov prolapsu.

Prevenciou môžu byť pravidelné návštevy kardiológa, dodržiavanie diéty a odpočinku, pravidelné cvičenie, prevencia a včasná liečba infekčných ochorení.

Prolaps mitrálnej chlopne: znaky, stupne, prejavy, terapia, kontraindikácie

Jednou z abnormalít rozvoja srdca je prolaps mitrálnej chlopne (MVP). Je charakterizovaná skutočnosťou, že jeho ventily sú stlačené do ľavej predsieňovej dutiny v okamihu, keď zmizne ľavá komora (systólium). Táto patológia má iný názov - Barlowov syndróm, po názve lekára, ktorý najprv určil príčinu neskorého systolického apikálneho hluku sprevádzajúceho MVP.

Hodnota tejto srdcovej chyby nie je stále dobre pochopená. Avšak väčšina lekárov verí, že nepredstavuje mimoriadnu hrozbu pre ľudský život. Obvykle táto patológia nemá výrazné klinické prejavy. Nepotrebuje farmakoterapiu. Potreba liečby nastáva, keď v dôsledku MVP dôjde k porušeniu srdcovej aktivity (napríklad arytmie), ktorá je sprevádzaná určitými klinickými prejavmi. Preto je úlohou kardiológa presvedčiť pacienta, aby ho nepokojoval a neškodil v základných cvičeniach svalovej relaxácie a auto-tréningu. Pomôže mu to zvládnuť vznikajúci stav úzkosti a nervových porúch, aby upokojil úzkosť srdca.

Čo je prolaps mitrálnej chlopne?

Aby sme to pochopili, je potrebné si predstaviť, ako funguje srdce. Krv obohatená kyslíkom z pľúc vstupuje do ľavej predsieňovej dutiny, ktorá slúži ako druh skladovania (zásobníka). Odtiaľ vstupuje do ľavej komory. Jeho účelom je vynútiť všetku krv, ktorá vstúpila do úst aorty, na distribúciu do orgánov umiestnených v oblasti hlavného krvného obehu (veľký kruh). Krvný tok opäť prechádza do srdca, ale už do pravého predsiene a potom do dutiny pravej komory. V tomto prípade sa spotrebuje kyslík a krv je nasýtená oxidom uhličitým. Pankreas (pravá komora) ju hodí do pľúcnej cirkulácie (pľúcna tepna), kde sa uskutoční nové obohacovanie kyslíkom.

Pri normálnej činnosti srdca sa predsieňová systolia úplne uvoľní z krvi a mitrálna chlopňa zatvára vstup do predsiení a nedochádza k spätnému toku krvi. Prolaps neumožňuje úplne zatmelené, pretiahnuté dvere. Preto nie všetka krv vstupuje do aorty v čase srdcového výdaja. Časť z nich sa dostáva späť do dutiny ľavej predsiene.

Proces retrográdneho prietoku krvi sa nazýva regurgitácia. Prolaps sprevádzaný vychýlením menším ako 3 mm sa vyvíja bez regurgitácie.

Klasifikácia PMK

Od toho, ako silná je regurgitácia (stupeň plnenia ľavej komory s reziduálnou krvou):

1 stupeň

Minimálna deformácia oboch ventilov je 3 mm, maximálne - 6 mm. Spätný tok krvi je zanedbateľný. Nevedie to k patologickým zmenám v krvnom obehu. A nespôsobuje to spojené s týmito nepríjemnými príznakmi. Predpokladá sa, že stav pacienta s stupňom MVP 1 je v normálnom rozmedzí. Táto patológia sa odhaľuje náhodou. Liečba sa nevyžaduje. Pacientovi sa však odporúča pravidelne navštevovať kardiológa. Šport a telesná výchova - nie sú kontraindikované. Dobre posilňuje jogging srdcového svalu, chôdzu, plávanie, lyžovanie a rýchlosť korčuľovania. Užitočné krasokorčuľovanie a aerobik. Vstup na tieto športy na profesionálnej úrovni vydáva kardiológ. Existujú však obmedzenia. Je prísne zakázané:

 1. Športy na posilňovanie spojené s dynamickým alebo statickým zdvíhaním;
 2. Triedy na výkonových simulátoroch.

2 stupeň

Maximálna deformácia ventilov - 9 mm. Sú sprevádzané klinickými prejavmi. Je potrebná symptomatická liečba liekom. Šport a telesná výchova sú povolené, ale len po konzultácii s kardiológa, ktorý vyberie optimálne zaťaženie.

3 stupeň

Prolaps 3. stupňa sa diagnostikuje, keď sú ventily ohnuté o viac ako 9 mm. Súčasne sa prejavujú aj závažné zmeny v štruktúre srdca. Dutina ľavej predsiene sa rozširuje, komorové steny sa zahustia, dochádza k abnormálnym zmenám v obehovom systéme. Vedú k nasledujúcim komplikáciám:

V 3. stupni je potrebný chirurgický zákrok: uzáver ventilových letákov alebo protetiky MK. Odporúčané špeciálne gymnastické cvičenia, ktoré vyberá fyzioterapeuta.

V čase výskytu prolapsu sa delí na skoré a neskoro. V mnohých európskych krajinách, vrátane Ruska, klasifikácia choroby zahŕňa:

 1. Primárny (idiopatický alebo izolovaný) prolaps MC z dedičného, ​​vrodeného a získaného Genesis, ktorý môže byť sprevádzaný myxomatóznou degeneráciou s rôznou závažnosťou;
 2. Sekundárne, reprezentované nediferencovanou dyspláziou spojivového tkaniva a výsledkom dedičnej patológie (Ehlers-Danlosova choroba, Marfanova choroba) alebo iných srdcových ochorení (komplikácia reumatizmu, perikarditída, hypertrofická kardiomyopatia, defekt predsieňového septa).

Symptómy PMK

Prvý a druhý stupeň PMH sú najčastejšie asymptomatické a ochorenie sa náhodne detekuje, keď osoba absolvuje povinné lekárske vyšetrenie. V 3. stupni sa zaznamenajú nasledujúce príznaky prolapsu mitrálnej chlopne:

 • Vyskytuje sa slabosť, nevoľnosť, teplota v subfebrile (37-37,5 ° C) dlhú dobu;
 • Zvýšené potenie;
 • Ráno a v noci bolesť hlavy;
 • Existuje pocit, že nie je nič dýchať a človek sa inštinktívne pokúša absorbovať toľko vzduchu, ako je to len možné, pričom sa zhlboka nadýchne;
 • Vznikajúce bolesti v srdci nie sú uvoľnené srdcovými glykozidmi;
 • Prebieha stála arytmia;

Počas auskultácie sú jasne počuť zvuky v srdci (stredne systolické kliknutia spôsobené veľkým napätím akordov, ktoré boli predtým veľmi uvoľnené). Tiež sa nazývajú syndróm chlopňovej chlopne.

Pri vykonávaní ultrazvuku srdca pomocou dopplera je možné zistiť spätný prietok krvi (regurgitácia). PMK nemá žiadne charakteristické znaky EKG.

Video: PMK na ultrazvuku

1 stupeň, 13-ročný chlapec, vegetácia na koncoch ventilov.

etiológie

Predpokladá sa, že dva faktory zohrávajú rozhodujúcu úlohu pri tvorbe MVP:

 1. Vrodené (primárne) patológie sa prenášajú zdedením anomálnej štruktúry vlákien, ktoré tvoria základ ventilov. Súčasne sa akordy, ktoré ich spájajú s myokardom, postupne predlžujú. Záhyby sa stávajú mäkké a ľahko sa rozťahujú, čo prispieva k ich poklesu. Priebeh a prognóza vrodených MVP sú priaznivé. Zriedkavo spôsobuje komplikácie. Neboli zaznamenané žiadne prípady srdcového zlyhania. Preto sa nepovažuje za chorobu, ale jednoducho sa nazývajú anatomické znaky.
 2. Získaný (sekundárny) prolaps srdca. Je spôsobená radom dôvodov, ktoré sú založené na zápalovom a degeneratívnom procese spojivového tkaniva. Tieto procesy zahŕňajú reumatizmus, sprevádzaný poškodením mitrálnych chlopní s vývojom zápalu a deformácie v nich.

Terapia PMK

Liečba prolapsu mitrálnej chlopne závisí od stupňa regurgitácie, príčin patológie a výsledných komplikácií, ale vo väčšine prípadov sa pacienti bez liečby. Pacienti preto potrebujú vysvetliť podstatu ochorenia, uklidniť sa a v prípade potreby predpísať sedatíva.

Rovnako dôležitá je normalizácia práce a odpočinku, primeraný spánok, nedostatok stresu a nervové šoky. Napriek tomu, že je pre nich ťažké cvičenie kontraindikované, odporúčajú sa mierne gymnastické cvičenia, chôdza, naopak.

Z liekov pre pacientov s PMK sú predpísané:

 • Pri tachykardii (palpitácie srdca) sa môžu použiť betablokátory (propranolol, atenolol atď.);
 • Ak je MVP sprevádzané klinickými prejavmi vegetatívne-vaskulárnej dystónie, použite prípravky obsahujúce horčík (Magne-B6), adaptagény (Eleutherococcus, Ginseng atď.);
 • Príjem vitamínov skupiny B, PP (Neurobeks Neo) je povinný;
 • Gradačná chirurgia 3 a 4 stupne môže vyžadovať chirurgickú liečbu (uzáver letákov alebo náhrada ventilov).

PMK u tehotných žien

PMK je oveľa častejšia u ženskej polovice populácie. Jedná sa o jednu z najbežnejších patológií srdca, zistená povinným vyšetrením tehotných žien (echokardiografia, ultrazvuk), pretože veľa žien, ktoré majú PMK 1-2 stupňov, nemusí vedieť o ich abnormalitách. Prolaps mitrálnej chlopne počas tehotenstva môže klesnúť, čo súvisí so zvýšeným srdcovým výdajom a zníženou periférnou vaskulárnou rezistenciou. Počas tehotenstva sa väčšina prípadov prolapsu vyskytuje priaznivo, avšak gravidné ženy majú väčšiu pravdepodobnosť porúch srdcového rytmu (paroxyzmálna tachykardia, ventrikulárna extrasystólia). PMK v období gravidity často sprevádzaná preeklampsiou, ktorá je plná hypoxie plodu s oneskorením v jeho raste. Niekedy tehotenstvo končí predčasným pôrodom alebo je slabá práca. V tomto prípade je označený cisársky rez.

Liečba MVP u gravidných žien sa uskutočňuje len vo výnimočných prípadoch so stredným alebo ťažkým priebehom s vysokou pravdepodobnosťou arytmií a hemodynamických porúch. Sú sprevádzané štyrmi veľkými syndrómami.

Vegetatívno-vaskulárna dysfunkcia:

 1. Bolesť na hrudi v srdci;
 2. Hyperventilácia, ktorej centrálny príznak je vyjadrený v akútnom nedostatku vzduchu;
 3. Porucha srdcového rytmu;
 4. Pocit chladu alebo zvýšené potenie v dôsledku zníženej termoregulácie;
 5. Poruchy gastrointestinálneho traktu (gastrointestinálny trakt).

Syndróm vaskulárnych porúch:

 1. Časté bolesti hlavy; opuch;
 2. Zníženie teploty v končatinách (ľadové ruky a nohy);
 3. Husia koža.

hemoragické:

 1. Vzhľad modrín pri najmenšom tlaku,
 2. Časté krvácanie do nosa alebo dásní.

Psychopatologický syndróm:

 1. Úzkosť a strach
 2. Časté výkyvy nálady.

V tomto prípade je ohrozená tehotná žena. Mala by byť monitorovaná, liečená a pôroda v špecializovaných perinatálnych centrách.

Budúca matka s diagnózou MVP prvého stupňa môže za normálnych podmienok porodiť prirodzeným spôsobom. Musí však dodržiavať nasledujúce pokyny:

 • Mal by sa vyhnúť dlhodobému vystaveniu teplu alebo v chlade, v prašných miestnostiach s vysokou vlhkosťou, kde sú zdroje ionizujúceho žiarenia.
 • Je kontraindikovaná, aby sedela príliš dlho. To vedie k stagnácii krvi v panve.
 • Oddych (čítanie kníh, počúvanie hudby alebo sledovanie televízie) je lepšie sklápateľné.

Žena, ktorá má prolaps mitrálnej chlopne s regurgitáciou, musí počas celého tehotenstva pozorovať kardiológ, aby sa rozvíjajúce komplikácie včas rozpoznali a aby sa včas odstránili.

Komplikácie prolapsu MK

Väčšina komplikácií prolapsu mitrálnej chlopne sa rozvíja s vekom. Nepriaznivá prognóza vývoja mnohých z nich je daná najmä starším ľuďom. Medzi najzávažnejšie, život ohrozujúce komplikácie pacienta patria:

 1. Všetky druhy arytmií spôsobené dysfunkciou vegetatívneho cievneho systému, zvýšená aktivita kardiomyocytov, nadmerné napätie papilárnych svalov, porucha antivoventrikulárneho impulzného vedenia.
 2. Nedostatok MK spôsobený retrográdnym (v opačnom smere) prietok krvi.
 3. Infekčná endokarditída. Táto komplikácia je nebezpečná v tom, že môže spôsobiť medzeru v akordoch spojujúcich MC so stenami komory alebo odtrhnúť časť ventilu, ako aj rôzne typy embolov (mikrobiálny, tromboembolizmus, embólia s ventilovým fragmentom).
 4. Komplikácie neurologickej povahy spojené s cerebrálnou vaskulárnou embolizáciou (mozgový infarkt).

Prolaps v detstve

V detstve je prolaps MK oveľa častejšie ako u dospelých. O tom svedčia štatistické údaje založené na výsledkoch výskumu. Je potrebné poznamenať, že v dospievaní PMK je dvakrát častejšie diagnostikovaná u dievčat. Sťažnosti detí sú rovnakého typu. V podstate ide o akútny nedostatok vzduchu, ťažkosti v srdci a bolesť na hrudníku.

Najčastejšie diagnostikovaný prolaps prednej chlopne je 1. stupeň. Bola zistená u 86% skúmaných detí. Choroba druhého stupňa je iba 11,5%. PMK III a IV s stupňom regurgitácie majú veľmi zriedkavé rozdelenie, nie viac ako 1 dieťa zo 100.

Symptómy PMK sa prejavujú u detí rôznymi spôsobmi. Niektorí prakticky necítia abnormálnu prácu srdca. Pre ostatných sa prejavuje veľmi silne.

 • Takže bolesť na hrudníku je zaznamenaná takmer 30% dospievajúcich detí, ktoré majú PSMK (prolaps mitrálnej chlopne). Spôsobuje rôzne dôvody, z ktorých najbežnejšie sú:
  1. príliš tesné akordy;
  2. emočný stres alebo fyzické napätie, čo vedie k tachykardii;
  3. nedostatok kyslíka.
 • Toľko detí trpí srdcovými palpitáciami.
 • Často sú adolescenti, ktorí trávia veľa času na počítači, uprednostňujú duševnú činnosť pred fyzickou námahou, sú náchylní k únave. Často majú nedostatok dychu v triedach telesnej výchovy alebo pri fyzickej práci.
 • U detí s diagnózou MVP sa v mnohých prípadoch vyskytujú príznaky neuropsychologickej povahy. Sú náchylné na časté zmeny nálady, agresivity, nervové poruchy. S emočným stresom môžu mať krátkodobú synkopu.

Kardiológ pri vyšetrení pacienta používa rôzne diagnostické testy, pomocou ktorých sa odhalil najpresnejší obraz PMK. Diagnóza sa stanovuje, keď je počas auskultácie zistený šum: golosistolický, izolovaný neskoro systolický alebo v kombinácii s kliknutiami, izolované kliknutia (kliknutia).

Potom sa choroba diagnostikuje pomocou echokardiografie. Umožňuje určiť funkčné abnormality myokardu, štruktúru klapiek MK a ich prolapsu. Definujúce vlastnosti MVP spoločnosťou EchoCG sú tieto:

 1. Krídlo MK sa zvýšilo o 5 mm alebo viac.
 2. Zvýšila sa ľavá komora a predsiene.
 3. Pri redukcii komôr sa list MK prehne do predsieňovej komory.
 4. Mitrálny krúžok je rozšírený.
 5. Akordy sú predĺžené.

Medzi ďalšie funkcie patrí:

Röntgen ukazuje, že:

 • Pľúcny vzor zostáva nezmenený;
 • Vypuknutie artérie pľúc - mierne;
 • Myokard vyzerá ako "visiace" srdce so zmenšenou veľkosťou.

EKG vo väčšine prípadov nevykazuje žiadne zmeny v srdcovej aktivite súvisiacej s MVP.

Prolaps srdcovej chlopne v detstve sa často vyvíja na pozadí nedostatku horčíkových iónov. Nedostatok horčíka narúša proces produkcie kolagénu fibroblastmi. Spolu s poklesom obsahu horčíka v krvi a tkanivách dochádza k zvýšeniu beta-endorfínu a nerovnováhe elektrolytov. Treba poznamenať, že deti s diagnostikovanou PMK sú podváhou (nevhodným rastom). Mnohé z nich vykazujú myopatiu, ploché nohy, skoliózu, slabý vývoj svalov a zlá chuť do jedla.

Odporúča sa liečiť PMH s vysokým stupňom regurgitácie u detí a dospievajúcich, berúc do úvahy ich vekovú skupinu, pohlavie a dedičnosť. Na základe stupňa klinických prejavov ochorenia sa zvolí spôsob liečby, predpisujú sa lieky.

Najdôležitejšie je však zmena životných podmienok dieťaťa. Je potrebné upraviť ich mentálne zaťaženie. Musí sa striedať s fyzickým. Deti by mali navštevovať fyzioterapeutickú miestnosť, kde kvalifikovaný odborník vyberie optimálny súbor cvičení, pričom zohľadní jednotlivé charakteristiky priebehu ochorenia. Odporúčané plavecké hodiny.

Pri metabolických zmenách srdcového svalu dieťaťa možno predpísať fyzioterapiu:

 1. Galvanizácia zóny reflexného segmentu s intramuskulárnym podaním tiotriazolínu najmenej dve hodiny pred postupom.
 2. Elektroforéza vápnika vo vagotonických poruchách.
 3. Elektroforéza brómu pre sympatikotonické dysfunkcie.
 4. Darsonvalization.

Z použitých liekov sú nasledujúce:

 • Cinnarizine - na zvýšenie mikrocirkulácie krvi. Priebeh liečby od 2 do 3 týždňov.
 • Kardiometabolity (ATP, Riboxin).
 • Beta-andrenoblokátory - s PMK, sprevádzané sínusovou tachykardiou. Dávkovanie je prísne individuálne.
 • Antiarytmické lieky na pretrvávajúce arytmie sprievodné MVP tretieho stupňa.
 • Komplexy vitamínov a minerálov.

Prípravky z bylinného lekárstva sa tiež používajú: odvar z prasličky (obsahuje silikón), ženšenový extrakt a iné prostriedky so sedatívnym (sedatívnym) účinkom.

Všetky deti s IPC by mali byť registrované kardiológa a pravidelne (najmenej dvakrát do roka) podstúpiť vyšetrenie zamerané na včasné zistenie všetkých zmien v hemodynamike. V závislosti od miery PMK určenej možnosťou športu. V prípade prelapsu 2. stupňa je potrebné, aby niektoré deti boli odovzdané skupine telesnej výchovy so zníženou záťažou.

Odporúčania pre šport

Pri prelase existuje množstvo obmedzení pre šport na profesionálnej úrovni s účasťou na zodpovedných súťažiach. Môžete sa s nimi oboznámiť v špeciálnom dokumente, ktorý vyvinula All-Russian Society of Cardiology. Nazýva sa to "Odporúčania pre prijímanie športovcov s porušovaním systému SS na tréningový a súťažný proces". Hlavnou kontraindikáciou pre vyššiu odbornú prípravu športovcov a ich účasť v súťaži je prolaps, komplikovaný:

 • Holter monitorujúca arytmia (denné EKG);
 • Rekurentné ventrikulárne a supraventrikulárne tachykardie;
 • Regurgitácia vyššia ako 2. stupeň, registrovaná na echokardiografii;
 • Veľké zníženie prietoku krvi - až o 50% a nižšie (zistené na EchoCG).

Všetci ľudia s prolapsom mitrálnej a trikuspidálnej chlopne sú kontraindikovaní v nasledujúcich športoch:

 1. Pod ktorým je potrebné vykonávať trhavé pohyby - vystrelené putovanie, hádzanie disku alebo kopí, rôzne druhy zápasov, skákanie atď.;
 2. Vzpieranie, spojené so vzpieraním (kettlebell atď.).

Video: názor trenažéra pre fitness na PMK

Prolaps vo veku návrhu

Pre mnohých mladých ľudí vojenského veku s diagnózou prolapsu mitrálnej alebo trikuspidálnej chlopne vzniká otázka: "Pripojí sa k armáde takou diagnózou?" Odpoveď na túto otázku je nejednoznačná.

V prípade primárneho a sekundárneho MVP bez regurgitácie (alebo s regurgitáciou stupňa 0-I-II), ktoré nespôsobujú poruchy srdcovej činnosti, je považovaný za vhodný pre vojenskú službu. Pretože prelamácia tohto typu sa týka anatomických znakov štruktúry srdca.

Vychádzajúc z požiadaviek "Schedule of Diseases" (článok 42), vojak je vyhlásený za nevhodný pre vojenskú službu v nasledujúcich prípadoch:

 1. Mal by byť diagnostikovaný: "Primárny prepad MK 3. stupňa. Funkčná trieda I-II zlyhania srdca ".
 2. Potvrdenie diagnózy pomocou echokardiografie, Holter monitoring. Musia zaregistrovať tieto ukazovatele:
  1. rýchlosť skrátenia myokardiálnych vlákien počas krvného obehu je znížená;
  2. nad aortálnymi a mitrálnymi chlopňami dochádza k regurgitácii;
  3. auricles a ventricles majú zvýšené veľkosti, a to ako počas systoly a diastoly;
  4. prietok krvi počas komorovej kontrakcie je významne znížený.
 3. Index tolerancie cvičenia podľa výsledkov veloergometrie by mal byť nízky.

Ale je tu jedna nuance. Podmienka nazývaná "srdcové zlyhanie" sa klasifikuje podľa 4 funkčných tried. Z nich iba tri môžu poskytnúť výnimku z vojenskej služby.

 • Som fk - dôstojník sa považuje za vhodný na výkon služby v RA, ale s malými obmedzeniami. V takomto prípade môže byť rozhodnutie vojenského návrhu rady ovplyvnené príznakmi sprevádzajúcimi chorobu, ktoré spôsobujú neznášanlivosť v cvičení.
 • Pri II f.k. Pre nábor je priradená kategória prijímania zamestnancov "B". To znamená, že je spôsobilý na vojenskú službu len počas vojny alebo v prípade núdze.
 • A iba III a IV F.K. plné a bezpodmienečné zrušenie vojenskej služby.

Mitrálny prolaps, trikuspidálne, aortálne a ľudské zdravie

Srdcové ventily sú klapky, ktoré regulujú pohyb krvi srdcovými komorami, ktoré sú štyri v srdci. Medzi komorami a krvnými cievami (pľúcna tepna a aorta) sú umiestnené dva ventily a ďalšie dva sú na ceste prietoku krvi z predsiene do komôr: vľavo - mitrálne, vpravo - trikuspidálne. Mitrálny ventil pozostáva z predných a zadných hrotov. Patológia sa môže vyvinúť na ktoromkoľvek z nich. Niekedy sa to stane okamžite v oboch prípadoch. Slabosť spojivového tkaniva neumožňuje udržať ich v uzavretom stave. Pod tlakom krvi sa začnú obliekať do komory ľavého predsiene. V tomto prípade sa časť krvného toku začne pohybovať opačným smerom. Retrograde (reverzný) prúd sa môže vykonať v patológii dokonca jedného krídla.

Vývoj MVP môže sprevádzať trikuspidálny chlopňový (trikuspidálny) prolaps umiestnený medzi pravej komore a predsieňou. Chráni pravé predsieň pred návratom venóznej krvi do svojej komory. Etiológia, patogenéza, diagnostika a liečba PTC sú podobné prolase MK. Patológia, pri ktorej dochádza k prelamácii dvoch ventilov naraz, sa považuje za kombinovanú poruchu srdca.

Prolaps MK malého a stredného stupňa sa zisťuje pomerne často u úplne zdravých ľudí. To nie je nebezpečné pre zdravie, ak sa zistí regurgitácia stupňa 0-I-II. Primárny prepad prvého a druhého stupňa bez regurgitácie patrí k malým anomáliám vývoja srdca (MARS). Ak sa zistí, že nie je potrebné paniku, pretože na rozdiel od iných patológií nedochádza k progresii a regurgitácii PMK.

Príčinou obáv je získaná alebo vrodená MVP s regurgitáciou stupňov III a IV. Týka sa to závažných srdcových chýb, ktoré vyžadujú chirurgickú liečbu, pretože v priebehu jeho vývoja v dôsledku zvýšenia objemu zvyškovej krvi sa LP komora natiahne a hrúbka steny komôr sa zvyšuje. To vedie k výraznému preťaženiu srdcovej činnosti, čo spôsobuje zlyhanie srdca a množstvo ďalších komplikácií.

Zriedkavo súvisiace srdcové abnormality zahŕňajú prelaps aortálnej chlopne a ventilu pľúcnej artérie. Zvyčajne nemajú výrazné príznaky. Cieľom liečby je odstrániť príčiny týchto anomálií a zabrániť vzniku komplikácií.

Ak ste boli diagnostikovaný s mitrálnym prolapsom alebo akoukoľvek inou srdcovou chlopňou, nechodte do paniky. Vo väčšine prípadov táto anomália neznamená významné zmeny v srdcovej aktivite. Takže môžete pokračovať v bežnom spôsobe života. Je to len raz a navždy vzdať zlých návykov, ktoré skracujú život dokonca absolútne zdravá osoba.

Aké je nebezpečenstvo prelapsu mitrálnej srdcovej chlopne?

Prolaps mitrálnej alebo ľavostrannej chlopne je dysfunkcia ventilového systému umiestneného medzi komorou a ľavým predsieňom. Počas kontrakcie átria sa krv pumpuje do komôrky a ventil sa zatvára, čo zabraňuje spätnému toku.

Pri poškodení uzáverov ventilu dochádza k návratu krvného regurgitácie. Prolaps mitrálnej chlopne môže byť asymptomatický, závažnosť ochorenia závisí od toho, koľko krvi sa dostáva späť do ľavej predsiene.

Príčiny ochorenia

Deti vo veku 7-15 rokov a mladí ľudia mladší ako 40 rokov majú najčastejšie ochorenie a ženy sú častejšie diagnostikované s patológiou. Poruchy srdcovej chlopne sa vo väčšine prípadov vyskytujú u osôb s akýmkoľvek ochorením srdca (reumatizmus, vrodené malformácie), ktoré majú genetickú predispozíciu.

Prolaps mitrálnej chlopne srdca je idiopatický alebo sekundárny. Idiopatická forma ochorenia sa vyskytuje pri vrodenej dysplázii spojivového tkaniva, anomáliách štruktúry chlopňového aparátu (ventily, vláknitý prstenec, akordy, papilárne svaly), poruchách elektrolytov, nerovnováhe systému ventilu a komory.

Vrodené malformácie sa vyvíjajú na pozadí dedičnej predispozície na materskej línii, tehotenstva komplikovaného intrauterinnými infekciami, ARVI. Patológie zahŕňajú:

 • Marfanov syndróm;
 • Ehlers-Danlosov syndróm;
 • pseudoxanthoma;
 • arachnodactyly.

Sekundárny prolaps chlopne môže byť spôsobený ischemickou chorobou srdca, systémovým lupus erythematosus, vaskulárnou dystóniou, reumatizmom, hypertyroidizmom, mechanickými poraneniami na hrudníku, myokarditídou. Tieto ochorenia sú príčinou prolapsu, prehĺbenia, prehĺbenia, vydutia a neúplného uzatvorenia ventilových letákov.

Prolaktácia sa vyskytuje v dôsledku myxomatóznej degenerácie ventilových štruktúr, nervových vlákien srdca. V postihnutých cuspsoch sa zistí vysoká hladina kolagénu typu 3 a pozoruje sa difúzna lézia buniek vláknitej vrstvy. V dôsledku toho sa znižuje hustota letákov, degenerácia postupuje s vekom, čo môže viesť k perforácii ventilových letákov, k porušeniu akordov.

Hlavné príčiny prolapsu mitrálnej chlopne:

 • porušení pomerov oblasti, dĺžky a hrúbky fragmentov ventilového zariadenia;
 • defekty spojivového tkaniva vedúce k ohýbaniu, naťahovanie ventilových letákov;
 • poruchy fungovania, neuroregulácia, endokrinný systém.

Dôležitý význam pri výskyte príznakov prolapsu mitrálnej chlopne sú prenášané infekčné, vírusové ochorenia, vaskulárne poruchy, poškodenie centrálneho nervového systému, poruchy metabolizmu, nedostatok horčíka v tele.

Klasifikácia chorôb

Existuje niekoľko stupňov choroby:

 • Prolaps mitrálnej chlopne I je charakterizovaný prolapsom ventilov o 3 až 6 mm. Zmení základy okvetných lístkov, akordov, ktoré zabezpečujú tuhosť systému. Najčastejšie sa diagnostikuje porucha u malých detí, najmä u dievčat. Choroba neprebieha a môže prejsť vekom.
 • Prolaps mitrálnej chlopne 2 stupne je sprevádzaný prolapsom na 9 mm. Patológia sekundárnej formy sa rozvíja so sprievodným srdcovým ochorením, hypertyroidizmom štítnej žľazy, osteoporózou.
 • Prolaps mitrálnej chlopne 3 stupne - klesanie ventilov o viac ako 9 mm, kým krv takmer nevstupuje do komory. Závažnosť patológie závisí od úrovne regurgitácie, pri stupni 3 sa u pacientov indikuje chirurgická liečba a ventilová protéza.

V závislosti od miesta patológie sa klasifikuje prolaps predného letáku mitrálnej chlopne, chrbta alebo oboje.

Podľa stupňa regurgitácie je choroba rozdelená na:

 • Prolaps mitrálnej chlopne s regurgitáciou 1 stupňa je charakterizovaný spätným refluxom krvi na úrovni ventilov.
 • Pri druhom stupni prolapsu je ľavé predsiene naplnené polovicou.
 • Patológia stupňa 3 spôsobuje absolútne plnenie átria počas regurgitácie.

Pri počúvaní hluku srdca je tichá a auskultúrna forma ochorenia.

symptomatológie

Čo je prolaps a ako sa manifestuje choroba? Klinické prejavy závisia od štádia progresie ochorenia. PMK 1 stupeň je takmer asymptomatický a neovplyvňuje kvalitu života. Zmiernenie sa môže vyskytnúť počas fyzickej nadmernej práce po strese.

Prolaps 1. stupňa u dojčiat je často sprevádzaný výskytom pupočnej kýrie, dysplázie bedrových kĺbov, strabizmu, deformity hrudníka. To naznačuje kongenitálnu dyspláziu spojivového tkaniva. Deti často trpia prechladnutím, vírusovými ochoreniami.

Známky PMK 2 stupňov:

 • tachykardia, arytmia;
 • závraty;
 • únava;
 • dýchavičnosť, nedostatok dychu;
 • nízka telesná teplota;
 • vyrážka;
 • dýchavičnosť po cvičení;
 • bolesti na hrudníku;
 • mdloby;
 • syndróm hyperventilácie.

Okrem toho existujú príznaky základnej choroby, vyskytujú sa vegetatívne krízy. Pacienti sú často v depresívnom stave, náchylní na depresiu, záchvaty paniky, majú asténnu postavu. Trvanie záchvatu závisí od stupňa regurgitácie, najčastejšie príznaky sa objavujú na pozadí nadmernej práce, úzkosti, stresu po pití silnej kávy.

Astenické postavenie, konkávna štruktúra hrudníka, dlhé (pavúkové) prsty, ploché nohy, krátkozrakosť, hypermobilita kĺbov, pterygoidné čepele a slabé svaly patria medzi vonkajšie prejavy PMK. Ľudia majú v anamnéze chronické zápalové ochorenia vnútorných orgánov.

Ženy sú náchylné k vegetatívnym poruchám, zatiaľ čo prolaps mitrálnej chlopne 1, 2 stupne je sprevádzaný nevoľnosťou, cudzími pocity v krku, zvýšenými potentikami, hypertermiou, únavou, krízami.

Diagnostika prolapsu

Diagnózu PMH stanovuje kardiológ, založený na počúvaní srdcových zvukov. Ochorenie je charakterizované systolickými kliknutiami mŕtvej chlopne počas ich uzatvorenia. Namiesto dvoch zvukov srdca počúva ošetrujúci lekár tri - kuriózny rytmus.

Počas fonekardiografie sa zaznamená charakteristický systolický šelest, ktorý sa objaví pri regurgitácii krvi do ľavej predsiene. Hluky sú prítomné alebo rastú vo vertikálnej polohe po fyzickom namáhaní. U niektorých pacientov je počuť strhnutie akordov, spôsobené vibráciami ventilov. V priebehu palpácie môže dôjsť k trepaniu hrudníka.

Ultrazvukové vyšetrenie srdca umožňuje posúdiť stupeň prolapsu, zahustenie ventilových stien a objem spätného toku krvi. Na posúdenie stavu, veľkosti a fungovania srdca, na stanovenie príznakov tachykardie, arytmií, blikania, ventrikulárnej fibrilácie, kontrola toho, či je jeden alebo oba ventily posunuté, interventrikulárna septa, je potrebné monitorovanie RTG hrudníka, EKG, EchoCG, Holter.

Primárny prolaps mitrálnej chlopne je diferencovaný od:

Prolapsu aortálnej chlopne má podobné príznaky, s touto patológiou existuje neúplné uzavretie vrcholov aortálnej chlopne v čase komorovej kontrakcie, v dôsledku čoho sa krv vráti z aorty do ľavej komory.

Elektrofyziologické štúdie srdca sa vykonávajú s príznakmi akútneho zlyhania srdca.

Metódy liečby

Prolaps mitrálnej chlopne bez regurgitácie nevyžaduje špeciálnu liečbu. Odporučili pacienti:

 • vedie zdravý životný štýl;
 • dodržiavať režim práce a odpočinku;
 • jesť správne;
 • vydávanie cvičení;
 • vzdať sa zlých návykov.

Okrem toho sú predpísané konzultácie a liečba neurológom a fyzioterapeutické postupy.

Liečba prolapsu mitrálnej chlopne s liekmi je potrebná na vyslovenie symptómov indispozície, autonómnych porúch a zabránenie vzniku komplikácií. Pacienti užívajú sedatíva, trankvilizéry, antiarytmiká, antihypertenzíva, kardiotrofiká, β-blokátory, antikoagulanciá.

Liečba prelapsu mitrálnej chlopne o 3 stupne s veľkým objemom zvlhčovania sa uskutočňuje pomocou valvuloplastiky alebo chirurgickej protetiky. Poškodený ventil nahrádza mechanické alebo tkanivové biologické štruktúry. Po chirurgickom zákroku pacienti užívajú antikoagulanciá na život, aby zabránili vaskulárnemu tromboembolizmu, pravidelne ich vyšetruje kardiológ.

Komplikácie PMK

Aké je nebezpečenstvo prelapsu 1 mitrálnej chlopne s regurgitáciou pre ľudský život? Asymptomatický priebeh nie je nebezpečný a vo väčšine prípadov má priaznivú prognózu. Pacientom sa odporúča monitorovať kardiológ a pravidelne vyšetrovať.

Komplikácie sa objavujú u 2-4% pacientov, choroba môže viesť k:

 • akútna alebo chronická mitrálna nedostatočnosť;
 • bakteriálna endokarditída;
 • tromboembolické;
 • arytmie;
 • pľúcna a arteriálna hypertenzia;
 • ťažká anémia;
 • náhle zastavenie srdca.

Akútna mitrálna nedostatočnosť sa tvorí, keď sú filamenty šľachy oddelené od ventilových letákov, najčastejšie patológia nastáva po mechanickom poškodení hrudníka.

Pacienti vyvíjajú pľúcny edém, pozorujú sa príznaky ortopénie (dýchavičnosť, zhoršená v horizontálnej polohe). HMN sa vyvíja pomaly a postupuje sa s vekom, je diagnostikovaný u pacientov starších ako 40 rokov. Patológia sa prejavuje v prelome zadného hrotu ventilu.

Infekčná endokarditída je diagnostikovaná predovšetkým u dospelých pacientov. Vyvinutie akútneho zápalu mitrálnej chlopne. Príčinou komplikácie a zdrojom bakteriálnej infekcie je sanitácia ústnej dutiny, infekcia urogenitálneho systému a inštrumentálna diagnostika priedušiek, čriev a močového mechúra.

Náhle smrť sa vyskytuje zriedkavo, 3 fázy regurgitácie, arytmia, ventrikulárna fibrilácia, trombóza, anomálie koronárnych artérií môžu spôsobiť smrť. Zlepšuje sa kolaps, poklesy krvného tlaku, zaostrenie tváre, koža bledá, končatiny chladu a závraty.

PMK a šport

Pretože prelaps mitrálnej chlopne je často zistený u ľudí z mladého veku, skutočná otázka je: je možné hrať šport s MVP? V prvej fáze ochorenia, s alebo bez regurgitácie prvého stupňa, je povolené vykonávať mierne cvičenie so správnym poradím športového režimu.

MVP s refluxom krvi o 3 stupne je kontraindikáciou pre aktívny šport. Môžete robiť fyzickú terapiu, plávanie, fitness, používať simulátory, urobiť ľahké jogging, kontrolovať kardiovaskulárne cvičenia.

Ako sú kompatibilné prolaps mitrálnej chlopne a šport? Tento problém by ste mali prekonzultovať so svojím lekárom. Lekár preskúma, posúdi stav a činnosť srdca, systém ventilov. Na základe výsledkov diagnostiky sa určí prípustné množstvo fyzickej aktivity.

Prolaps mitrálnej chlopne sa vyvíja v dôsledku poruchy srdcovej chlopne medzi ľavým predsieňom a komorou. Počiatočná fáza ochorenia je vo väčšine prípadov asymptomatická a nevyžaduje špeciálnu liečbu. Pri vysokom stupni regurgitácie sa pacientova blahodárnosť zhoršuje a riziko komplikácií sa zvyšuje.

Prolaps mitrálnej chlopne - čo je a čo je nebezpečné

Prolaps mitrálnej chlopne alebo Barlowova choroba je patologický proces, ktorý spôsobuje dysfunkciu ventilu umiestneného medzi ľavým predsieňom a komorou. Predtým sa predpokladalo, že táto patológia sa vyskytuje iba u mladých ľudí alebo detí - štúdie ukázali opak. Zrážanie ľavého ventilu sa môže vyvinúť v každom veku.

Prolaps mitrálnej chlopne sa vyskytuje u ľudí rôzneho veku.

Prolaps mitrálnej chlopne - čo to je?

Prolaps alebo prolaps (ako je vidieť na fotografii) - prehĺbenie alebo vydutie jedného alebo obidvoch ventilov ventilu v čase uvoľnenia krvi z ľavej komory do ľavej predsiene. Potom sa klapka zatvorí a krv prechádza do aorty.

Normálny prolaps srdca a mitrálnej chlopne

V dôsledku narušenia štruktúry svalov ventilu dochádza k deformácii a úplne sa nezatvára. Preto sa časť krvi vráti do komory. Objem spätného toku sa posudzuje podľa závažnosti poškodenia srdca. Pri miernom prelose pacienta nie sú príznaky dysfunkcie ventilového systému. Liečba v tomto prípade sa nevyžaduje.

Príčiny PMK

Tento patologický proces môže byť buď primárny alebo vrodený alebo získaný.

Genetické príčiny ochorenia:

 • poruchy anatomickej štruktúry akordov, ventilov, svalovej štruktúry ventilu;
 • porušenie kontrakčnej funkcie svalov ľavej komory.

Sekundárne prehĺbenie tkanív je dôsledkom iných patologických procesov, ktoré zachytia srdcovú sústavu.

Príčiny sekundárneho prolapsu:

 • Marfan a Ehlers-Danlow syndrómy - zmeny v spojivovom tkanive;
 • zhoršený prísun krvi do srdcových svalov;
 • intoxikácia u matky v poslednej tretine gestačného obdobia;
 • ischemická choroba;
 • história reumatizmu;
 • zhrubnutie a zvýšenie komorového svalu;
 • srdcové chyby;
 • VVD;
 • vážne poranenia hrudníka.

Prolaps mitrálnej chlopne sa môže vyvinúť v dôsledku ochorenia koronárnych artérií.

Stupne patológie

Klasifikácia je založená na veľkosti vychýlenia listu do predsieňovej dutiny.

Nasledujú nasledujúce stupne srdcových ochorení:

 1. PMK 1 - častejšie vrodené ako získané. Stúpanie nie je väčšie ako 5 mm. Táto patológia je diagnostikovaná u 25% pacientov. Je väčšinou asymptomatický, náhodne sa diagnostikuje počas vyšetrenia. Záverom kardiológ poznamená, že systolická ohybnosť je hepodynamicky nevýznamná.
 2. PMK 2 - výčnelok nie je väčší ako 9 mm. Priebeh ochorenia je benígny a asymptomatický, stav ventilového systému zostáva stabilný počas celého života pacienta.
 3. PMK 3 - vydutie dosahuje viac ako 10 mm. Existujú príznaky srdcového zlyhania. Tento stupeň prolapsu je indikáciou pre chirurgickú liečbu.

Prolaps mierovej chlopne I stupňa

Navyše určte stupeň spätného krvného refluxu - regurgitáciu.

rozlišujú:

 • I stupňový - spätné odlievanie na úrovni prednej chlopne;
 • II - krv sa dostáva do stredu predsiene;
 • III - vlna návratového hodu prichádza na opačnú stenu átria.

Symptómy prolapsu mitrálnej chlopne

Pri stupňoch vychýlenia ventilu I a II u väčšiny pacientov prebieha ochorenie bez symptómov. Podozrenie na kongenitálnu patológiu môže byť na vzhľad pacienta. Sú to vysoký rast a dlhé končatiny, nadmerná pohyblivosť kĺbov, často problémy s videním.

Pacienti prezentujú tieto sťažnosti:

 • arytmie;
 • prerušenia práce srdca;
 • pravidelný pocit vyblednutia;
 • bolesť hrudnej kosti na pozadí stresu, iné psycho-emocionálne stavy. Neprestaňte užívať nitroglycerín;
 • zvýšená únava;
 • závrat a predispozícia k mdlobu;
 • dýchavičnosť;
 • záchvaty paniky;
 • netolerancie fyzickej námahy.

Okrem toho môžu existovať vegetatívne krízy, pocit nedostatku vzduchu.

Časté dýchavičnosť indikuje prolaps mitrálnej chlopne

Čo je nebezpečné PMC?

Deformácia mitrálnej chlopne, hoci ide o ochorenie srdca, sa vyznačuje benígnym priebehom a je často zistená počas rutinných vyšetrení. V štádiu I a II nie je výkonnosť narušená a pacient pokračuje v normálnom živote.

V stupni III s ťažkou regurgitáciou - návratom krvi do komory - ochorenie sa prejavuje charakteristickými príznakmi. V závažných prípadoch je poškodený krvný obeh spojený s nadmerným sťahovaním svalového tkaniva.

Možné účinky PMK:

 • roztrhnutie akordov srdca;
 • infekčná genéza endokarditída;
 • ischemická cievna mozgová príhoda;
 • utesnenie ventilov srdcovej chlopne;
 • zlyhanie srdca;
 • smrteľný výsledok.

Z MVP môže dôjsť k ischemickej mŕtvici.

Dostávajú sa do armády s prolapsom?

Deformácia chrbtovej chlopne a armáda sú kompatibilné koncepty. Takže u pacientov s I stupňom choroby nie sú obmedzenia fyzickej aktivity ukázané, nepredstavujú nebezpečenstvo pre ostatných.

V stupni II, berúc do úvahy prítomnosť dýchavičnosti, únava, iné príznaky a stupeň návratu krvi. Kript môže byť považovaný za podmienene vhodný. Takíto pracovníci budú slúžiť v rádioinžinierskych jednotkách.

Ktorý lekár sa má kontaktovať?

Pacient s diagnózou vychýlenia ventilu by mal pozorovať kardiológ. V závažných prípadoch - určenie indikácií a rozsah intervencie - pomocou srdcového chirurga.

Okrem toho s príznakmi autonómnej dysfunkcie je indikované pozorovanie neurológom.

Diagnóza PMK

Lekár môže navrhnúť porušenie vo ventilovom systéme počas rutinného vyšetrenia alebo spoliehať sa na sťažnosti pacienta. Na recepcii počas auskultácie terapeut počuje takzvané zvuky. Vyskytujú sa vtedy, keď sa krv vráti späť do komory.

V niektorých prípadoch nie je hluk známkou patológie, ale vyžaduje si ďalšie vyšetrenia.

Lekár bude predpisovať:

 1. Ultrazvuk srdca je jednoduchý a neinvazívny postup. Umožňuje určiť stupeň uvoľneného ventilu a regurgitáciu. Pri výraznej tkanivovej dysplázie sa môže objaviť porucha poškodenia pravého srdcového ventilu.
 2. X-ray - určenie lineárnych rozmerov srdca.
 3. EKG a denné sledovanie srdcovej aktivity - na určenie pretrvávajúcich zmien v rytme kontrakcií.
 4. Ergometria na bicykli - s stupňami prolapsu II a III na detekciu reakcie na zvýšenú fyzickú námahu.

Určiť stupeň PMK pomáha ultrazvuku srdca

Prolapsová liečba

Ak objektívne symptómy - zmena srdcového rytmu, dýchavičnosť, bolesť - pacientovi netrápi, potom nie je indikovaná liečba alebo chirurgická liečba.

prípravky

V prípade výrazných prejavov prelapsu v počiatočnom štádiu liečby lekár predpíše lieky v nasledujúcich skupinách:

 1. Sedatíva - extrakt z koreňa valeriánu, Fitoed, Persen, Novo-Passit.
 2. Kardiotrofné - riboxín alebo asparagináty draselný a horečnatý - majú antiarytmický účinok a prispievajú k nasýteniu srdcových tkanív kyslíkom. Sú uvedené komplexy vitamínov.
 3. Beta-blokátory - lieky, ktoré blokujú adrenergné receptory. Kvôli tomu dochádza k zníženiu frekvencie a intenzity kontrakcií srdca počas arytmie. V kardiológii sa použili propranolol, atenolol, tenolol. Dávky sa vyberajú jednotlivo a môžu sa líšiť od dávok odporúčaných výrobcom. Medzi najčastejšie vedľajšie účinky patrí prudký pokles srdcovej frekvencie, pokles krvného tlaku, parestézia a pocit chladu v končatinách.

Herbalant - sedatívny

protetika

Indikáciou pre chirurgickú liečbu je výrazná nedostatočnosť ventilového systému, s výraznou zmenou fibrózneho tkaniva, výskytom kalcifikačných miest. Je považovaná za operáciu zúfalstva a vykonáva sa len vtedy, ak nie je možná alebo neúčinná farmakoterapia.

Počas prípravy na operáciu sa vykonávajú EKG, röntgenové vyšetrenia, fonokardiografia na stanovenie intenzity hluku a srdcových zvukov, ultrazvuk orgánu. Predbežná antibiotická liečba je indikovaná.

Cieľom operácie je nahradiť mitrálnu chlopňu umelou alebo prirodzenou protézou. Ide o širokopásmovú operáciu s pacientom pripojeným k systému podpory života. To umožňuje čas vyrezania a inštalácie zdravotníckeho zariadenia vylúčiť srdce z obehového systému.

Chirurg pracuje na chladenom srdci. Po revízii a inštalácii ventilu v anatomicky správnej polohe sa zo srdcových komôr odstráni vzduch, tkanina sa štepí vo vrstvách a pacient sa odpojí od kardiopulmonálneho bypassu.

Ľudové opravné prostriedky

Prostriedky tradičnej medicíny pri liečbe deformácie mitrálnej chlopne sa používajú len po konzultácii s kardiológa. Nezdravujú chorobu, ale majú sedatívny účinok, zmierňujú úzkostné záchvaty, zlepšujú trofizmus srdcového svalu.

 1. Mäsová odvar - nakupujte zeleninové suroviny v lekárňach, ale môžete ich pestovať vo svojej vlastnej letnej chate. Pre 5 g suchých listov budete potrebovať 300 ml vriacej vody. Pour, trvať na 2 hodiny. Na 1 recepcii budete potrebovať 1 šálku hotového odvaru. Vezmite trikrát denne.
 2. Zmes kvetov z hlohu, motherwort a veres v rovnakých proporciách vyleje vriacou vodou v pomere 1 čajová lyžička suchej suroviny na 250 ml. Vezmite jednu pohár vývaru v malých porciách počas dňa.
 3. Odvar Hypericum - proporcie klasickej - 5 g rastlinných materiálov 250 ml vriacej vody. Vezmite 100 ml 3 krát denne 30 minút pred jedlom.
 4. Matka tráva - upokojuje, normalizuje činnosť srdca. 4 čajové lyžičky surovín budú potrebovať 1 šálku vriacej vody. Osušte 15 minút na vodnom kúpeli. Vezmite si 100 ml 3 krát denne pred jedlom.

Živočíšny bujón normalizuje činnosť srdca

Fyzická aktivita

Zrážanie mitrálnej chlopne nie je kontraindikáciou fyzickej námahy. Mierne cvičenie, aktívne hry, naopak, zlepšujú stav dieťaťa a dospelého.

Pacient s I. a II. Stupňom sa môže športovať bez obmedzenia, ak neexistujú nasledovné situácie:

 • epizódy arytmií, strata vedomia v dôsledku zmien v rytme činnosti srdca;
 • prítomnosť epizód tachykardie, flutteru, iných zmien pri vykonávaní záťažového testu alebo denného monitorovania EKG;
 • mitrálna nedostatočnosť s refluxom krvi;
 • história tromboembolizmu;
 • smrť príbuzného s podobnou diagnózou počas fyzickej námahy.

Povolený šport v I. a II. Ročníku PMH

Pri 3 stupňoch prolapsu sú športy, s výnimkou cvičebnej terapie pod vedením inštruktora, zakázané až do chirurgickej korekcie stavu.

Prolapsový ventil nie je kontraindikáciou tehotenstva a prirodzeného pôrodu. Ale mali by ste nechať gynekológa vedieť o vašom stave.

diéta

Neexistuje špecializovaná strava pre pacientov s prehĺtaním srdcového ventilu.

Lekári odporúčajú zaviesť do stravy potraviny bohaté na horčík:

Oatmeal bohatý na horčík

Prijímanie vitamínových komplexov vymenovaných kardiológom je povinné.

Pre dospelých pacientov sa odporúča vylúčiť alkoholické nápoje a tabak.

Prevencia prolapsu mitrálnej chlopne

Hlavnou metódou prevencie je vyhnúť sa zhoršeniu diagnostikovaného patologického procesu. Je zobrazená dynamická kontrola kardiológom, pravidelné vyšetrenia - EKG, ultrazvuk srdca. Pacienti s touto chorobou majú sledovať reumatológ a neuropatológ.

Nedávajte si diagnózu a nerozlujte EKG ani ultrazvuku sami. Fráza v kontrolnej správe "antifáza prítomná" znamená, že neboli zistené žiadne známky abnormality vo fungovaní srdca.

Hodnotiť tento článok
(2 hodnotenie, priemerná hodnota 5,00 z 5)

Okrem Toho Čítal O Plavidlách

Prečo môžu byť lipoproteíny s nízkou hustotou zvýšené?

Lipoproteíny s nízkou hustotou potrebujú telo. Sú zapojení do mnohých reakcií, ale LDL sa nazývajú "zlé tuky", pretože s vyšším množstvom vedú k rôznym komplikáciám.

Čo je kalcifikácia a ako ju liečiť?

Niektoré patológie a zmeny súvisiace s vekom vedú k tomu, že ľudské telo sa stáva príliš veľkým množstvom vápnika, ktoré sa nedá vylúčiť prirodzene. V určitých množstvách je tento prvok nevyhnutný, ale s jeho ložiskami dochádza k negatívnym zmenám práce niektorých plavidiel a dokonca aj aorty.

Hovoríme o indikátore MID v krvnom teste

Aby bolo možné dostať testy MID v krvi, je potrebné prejsť krvnou vzorkou z prsta, menej často z žily. Táto analýza sa bude nazývať všeobecným (aj klinickým) krvným testom, potom z dokumentu s výsledkami analýzy z interpretácie ukazovateľov sa bude môcť oboznámiť s výsledkami MID v krvi v jednom z grafov.

Liečba porúch cerebrálnej cirkulácie

Podmienka nazývaná akútne porušenie cerebrálneho obehu je jednou z hlavných príčin smrti v rozvinutých krajinách. Podľa štatistík trpí každoročne viac ako 6 miliónov ľudí, z ktorých jedna tretina zomrie v dôsledku choroby.

ESR sa zvyšuje a leukocyty sú normálne - čo to znamená?

obsah

Vysoká hodnota ESR v normálnych leukocytoch môže byť normou i patológiou. ESR je miera sedimentácie erytrocytov, ktorá sa stanovuje krvnými testami.

Masť na choroby končatín

Dnes sú rôzne vaskulárne patológie bežným fenoménom a objavujú sa s takmer rovnakou frekvenciou ako u starších ľudí, tak aj u tých, ktorí sotva dosiahli tridsiate výročie. Takéto choroby zahŕňajú telangiektáziu (pavúkové žily), kŕčové žily, aterosklerózu, aneuryzmu, trombózu, akútnu arteriálnu obštrukciu.