Mitrálny ventil je jeden zo štyroch srdcových chlopní, ktoré regulujú tlak v komorách a udržiavajú správny smer prietoku krvi. Skladá sa z dvoch ventilov a nachádza sa medzi ľavou komorou a ľavým predsieňom. Stáva sa, že jeden alebo oba ventily emitujú do ľavej predsiene a to vedie k neúplnému uzatvoreniu. V dôsledku toho krv z ľavej komory vstupuje nielen do aorty, ale časť z nej sa vracia do ľavej predsiene. Vypuknutie hrotov je prolaps mitrálnej chlopne a spätný pohyb krvi sa nazýva regurgitácia.

klasifikácia

Podľa medzinárodnej klasifikácie - ICD - 10 sa oddeľuje prolaps mitrálnej chlopne podľa pôvodu. Existujú primárne, nie sú spojené s žiadnou patológiou a sekundárnou, čo je komplikácia inej choroby.

Primárny prolaps je mute a auskultačný. Tichá forma sa nevyjadruje a je detekovaná len echokardiografiou. V druhom prípade sú príznaky vyslovené.

Zvyčajne je potrebné uviesť polohu defektu: prednú chlopňu, zadnú chlopňu alebo oboje. Častejšie vyčnieva prednú stenu ventilu.

Existujú tri stupne prolapsu:

 1. Prolaps mitrálnej chlopne 1 stupeň - mierny výčnelok ventilov - do 6 mm.
 2. S prolapsom 2 stupňov - od 6 mm do 9 mm.
 3. S prolapsom 3 stupne - viac ako 9 mm.

Stupeň vydutia ventilov nevykazuje úroveň regurgitácie. Kardiológovia pri predpovedaní a predpisovaní liečby sa spravidla riadia množstvom regurgitácie, teda množstvom krvi, ktorá sa vrátila do ľavej predsiene.

Bola prijatá samostatná klasifikácia prolapsu mitrálnej chlopne podľa úrovne regurgitácie, ktorá nemusí zodpovedať stupňu vyčnievania ventilov:

 1. Keď prúd prvého stupňa dosiahne ventily.
 2. V druhej - krv dosahuje stred ľavého predsiene.
 3. Na treťom mieste tok dosiahol zadnú stenu predsiene.

Malý prolaps sa vyskytuje u 20% zdravých ľudí a zvyčajne nedosahuje žiadny pokrok. S prolapsom mitrálnej chlopne s alebo bez regurgitácie prvého stupňa symptómy a sťažnosti zvyčajne chýbajú. V tomto prípade chyba nevedie k poškodeniu krvného obehu, nepredstavuje ohrozenie zdravia a nevyžaduje liečbu. Človek môže žiť dlhý život a ani nepochybovať o jeho prítomnosti.

Prečo sa vyskytuje?

Prolaps mitrálnej chlopne je častejšie vrodený. Ale môžu existovať iné príčiny jeho výskytu.

Vrodený prolaps

Rozvíja sa, keď je spojivové tkanivo oslabené od narodenia, z ktorého je srdcová chlopňa. V tomto prípade sa chlopne ťahajú rýchlejšie a akordy, ktoré ich držia, prechádzajú. Výsledkom je, že letáčky mitrálnej chlopne sa uviazli a tesne sa uzavreli. Prolaps sa môže vyvinúť pri takých genetických ochoreniach, ako je Ehlers-Danlosova choroba a Marfanov syndróm.

V prípade vrodeného prolapsu sa zvyčajne nevyskytujú žiadne príznaky. Nemožno zvážiť, že je to nebezpečné pre zdravie, preto liečba nie je predpísaná. Takýto jav je skôr považovaný za znak organizmu a nie za patológiu.

Získaný prepad

Vývoj tejto anomálie na pozadí iných ochorení je dosť zriedkavý. Nasledujúce choroby vedú k prolapsu mitrálnej chlopne, pri ktorej je narušená štruktúra ventilového zariadenia:

 • Reumatická horúčka alebo reumatizmus. Vývoj prolapsu je spojený so zápalom spojivového tkaniva. Pozoruje sa hlavne u detí, ktoré zvyčajne trpia bolesťami hrdla alebo šarlami, s následnou komplikáciou v podobe akútnej reumatickej horúčky. V oblasti veľkých kĺbov dochádza k opuchu, začervenaniu a bolesti, rannú stuhnutosť.
 • Infarkt myokardu a ochorenie koronárnych artérií - príčiny prelapsu u starších pacientov. Jej výskyt je spôsobený zlým prívodom krvi do papilárnych svalov a prasknutím akordov, ktoré držia ventily a regulujú ich prácu. Zvyčajne pacienti idú na lekára so sťažnosťami na dýchavičnosť, únavu, bolesť v srdci.
 • Vrodené srdcové chyby.
 • Hypertrofická a dilatačná kardiomyopatia.
 • Degeneratívne a zápalové ochorenia myokardu a endokardu.
 • Dehydratácia (dehydratácia).
 • Pľúcna hypertenzia.
 • Endokrinné patológie, ako je hypertyreóza.
 • Poranenie hrudníka. Zároveň sú možné prestávky akordov, čo vedie k prelapaniu. V tomto prípade je povinná liečba potrebná, inak môže byť prognóza zlá.

diagnostika

Pri stanovení diagnózy "prelaps mitrálnej chlopne" vykonávajú výskumy nástrojov. Rozhodujúce sú diagnostické znaky identifikované echokardiografiou a počúvaním.

Pri počúvaní na detekciu systolických šelestov sprevádzaných systolickými kliknutiami.

Najúčinnejšou metódou na diagnostikovanie prolapsu mitrálnej chlopne je ultrazvuk srdca, ktorý poskytuje kompletný obraz: ako objem krvi vnášanej do ľavej komory, tak aj stupeň vyčnievania ventilu.

Okrem toho môžete priradiť EKG na detekciu možných zmien činnosti srdca spojených s edémom mitrálnej chlopne.

Okrem toho sa používajú röntgenové lúče a fonokardiografia.

Je potrebné vykonať diferenciálnu diagnostiku so srdcovými defektami (vrodenými a získanými), bakteriálnou endokarditídou, myokarditídou, aneuryziem predsieňového septa, kardiomyopatiou. Je dôležité rozlíšiť prolaps od vrodenej alebo sekundárnej mitrálnej nedostatočnosti.

V posledných rokoch došlo k častejšej detekcii prolapsu mitrálnej chlopne a to je spôsobené zavedením echokardiografie, ktorá umožňuje detegovať aj asymptomatické formy.

príznaky

Znaky prolapsu mitrálnej chlopne sa môžu líšiť v závislosti od príčin vzniku a stupňa regurgitácie.

Často sa v prípade vrodeného prolapsu vyskytujú poruchy fungovania nervového systému, a to vaskulárna dystónia. Jeho znaky sa niekedy mylne zmýšľajú o prejavoch prelapsu. Môžu to byť:

 • bolesti hlavy, ako s migrénami;
 • dýchavičnosť;
 • všeobecná slabosť;
 • zníženie fyzickej výkonnosti;
 • záchvaty paniky;
 • slabý stav;
 • výkyvy nálady.

Ľudia s vrodeným uvoľnením kordov mitrálnej chlopne kvôli zhoršenému vývoju spojivového tkaniva majú vysoký vzrast, nedostatočne vyvinuté svalstvo a tenké stavy.

Ak je výskyt prolapsu dôsledkom akútnej reumatickej horúčky, ktorá sa vyvinula ako komplikácia po bolesti v krku, sú prítomné nasledujúce príznaky:

 • pasivita a letargia dieťaťa, únava, opustenie vonkajších hier;
 • dýchavičnosť aj pri miernom fyzickom namáhaní;
 • búšenie srdca;
 • závraty.

Ak je vydutie mŕtvych chlopní spojených s koronárnou chorobou srdca alebo infarktom myokardu, sťažnosti sú:

 • dýchavičnosť pri nízkej námahe;
 • paroxysmálna bolesť srdca, ktorá je zastavená nitroglycerínom;
 • pocity potopenia srdca.

Ak bola príčinou prelapsu mitrálnej chlopne poranenie hrudníka, pacient trpí:

 • búšenie srdca;
 • porucha srdca;
 • slabosť;
 • dýchavičnosť pri nízkej námahe;
 • niekedy kašeľ s ružovým hlienom.

účinky

Komplikácie prolapsu mitrálnej chlopne sú zriedkavé. Sú možné v prípade získanej a vážnej poruchy narodenia. Medzi ne patria:

 • Nedostatok mitrálnej chlopne, pri ktorom sa výrazné množstvo krvi vráti späť do ľavej predsiene. Je charakterizovaná dýchavičnosťou, kašľom, únavou, všeobecnou slabosťou. Chirurgicky sa ošetruje: ventilová protéza alebo rekonštrukcia plastu.
 • Infekčná endokarditída je zápalové ochorenie srdcovej chlopne. Jej výskyt je spôsobený tým, že ventil sa stáva menej odolný voči pôsobeniu mikróbov počas vývoja prolapsu. S touto komplikáciou sa zvýši telesná teplota, bolesť kĺbov, slabosť a srdcový tep. Táto choroba sa považuje za závažnú a je liečená v nemocnici.
 • Poruchy srdcového rytmu sa prejavujú prerušením činnosti srdca, závratmi, slabosťou av zriedkavých prípadoch mdloby. Predpísať antiarytmické lieky.

kontraindikácie

Zvyčajne s prolapsom mitrálnej chlopne sa nevyžadujú žiadne obmedzenia v oblasti telesnej výchovy a športu. Keď forma auskultácie umožnila telesnú výchovu, mali by ste sa vyhnúť skoku a behu. Pri ťažkej regurgitácii a prítomnosti nezrovnalostí v srdcovej činnosti sú kontraindikácie z hľadiska fyzickej námahy: v tomto prípade sa cvičenie prejavuje individuálnym výberom cvičení.

výhľad

Prognóza prolapsu mitrálnej chlopne je všeobecne priaznivá. Najčastejšie dochádza k prelapaniu 1 alebo 2 stupňov s malou alebo žiadnou regurgitáciou. Obvykle nie sú žiadne príznaky alebo zdravotné problémy, väčšina ľudí s týmto syndrómom nepotrebuje liečbu a pozorovanie.

Prolaps mitrálnej chlopne

Prolaps mitrálnej chlopne - systolický prolaps mitrálnych chlopní v ľavej predsieni. Prolaps mitrálnej chlopne sa môže prejaviť ako zvýšená únava, bolesti hlavy a závrat, dýchavičnosť, bolesť srdca, mdloby, palpitácie a pocit prerušenia. Prístrojová diagnostika prolapsu mitrálnej chlopne je založená na EchoCG, EKG, fonokardiografii, Holterovom monitorovaní, röntgenovom vyšetrení. Liečba prolapsu mitrálnej chlopne je prevažne symptomatická (antiarytmiká, sedatíva, antikoagulanciá); s ťažkou regurgitáciou je indikovaná náhrada mitrálnej chlopne.

Prolaps mitrálnej chlopne

Prolaps mitrálnej chlopne je defekt chlopne charakterizovaný výčnelkom jedného alebo obidvoch ventilov ľavého atrioventrikulárneho ventilu do predsieňovej dutiny počas systoly. V kardiológii je detekcia mitrálnej chlopne rôznymi metódami (auskultácia, echokardiografia, fonokardiografia) u 2-16% detí, zvyčajne vo veku 7-15 rokov. Výskyt prolaps mitrálnej chlopne v rôznych srdcové vady je výrazne vyššia, než u zdravých jedincov: vrodených srdcových ochorení - 37%, pri reumatizme - 30 až 47%, v dedičných ochorení srdca - 60 až 100%. V populácii dospelých je frekvencia prolapsu mitrálnej chlopne 5-10%; defektu ventilu je diagnostikovaná hlavne u žien 35-40 rokov.

Príčiny prolapsu mitrálnej chlopne

Presne povedané, prolaps mitrálnej chlopne nie je nezávislé ochorenie, ale klinický a anatomický syndróm vyskytujúci sa v rôznych nosologických formách. Vzhľadom na etiológiu sa rozlišuje primárny (idiopatický, vrodený) a sekundárny prolaps mitrálnej chlopne.

Idiopatická prolaps mitrálnej chlopne vyvolaná vrodeným spojivového tkaniva dysplázia, proti ktorej ďalšie anomálie sú označené ako ventilové jednotky (predlžovanie alebo skracovanie tetivy ich nesprávneho vloženie, prítomnosti ďalších akordov, atď). Vrodená chyba spojivového tkaniva je sprevádzaná štrukturálnou myxomatóznou degeneráciou mitrálnych chlopní a ich zvýšená ťažnosť. Spojivové tkanivo dysplázia je spôsobená rôznymi patologickými faktormi, ktoré pôsobia na plod. - SARS, gestózou pracovných rizík, nepriaznivých okolitých podmienkach, etc. V 10-20% prípadov vrodenej prolaps mitrálnej chlopne sa dedí po matke.

Prolaps mitrálnej chlopne je súčasťou niektorých dedičných syndrómov (Ehlers-Danlosův syndróm, Marfanov syndróm, kongenitálna kontraktúra arachnodactyly, osteogenesis imperfecta, pseudoxanthoma elastické).

Pôvod sekundárneho prolaps mitrálnej chlopne môže byť v dôsledku ischemickej choroby srdca, infarkt myokardu, reumatizmu, systémový lupus erythematosus, myokarditída, hypertrofickej kardiomyopatie, infarkt dystrofia, vegetatívny dystónia, endokrinných porúch (hypertyreóza), hrudníka trauma. V týchto prípadoch je prolaps mitrálnej chlopne výsledkom získaného poškodenia ventilových štruktúr, papilárnych svalov, dysfunkcie myokardu. Na druhej strane prítomnosť prolapsu mitrálnej chlopne môže spôsobiť rozvoj mitrálnej nedostatočnosti.

V patogenéze prolapsu mitrálnej chlopne hrá zásadnú úlohu dysfunkcia autonómneho nervového systému, metabolické poruchy a nedostatok horčíkových iónov.

Vlastnosti hemodynamiky v prolase mitrálnej chlopne

Mitrálna chlopňa je dvojlôžková deliaca dutina ľavej predsiene a komory. Pomocou akordov sú ventily ventilu pripevnené k papilárnym svalom, prechádzajúcim zo spodnej časti ľavej komory. V normálnej fáze diastoly sa mitrálne chlopne uvoľňujú a poskytujú voľný tok krvi z ľavej predsiene do ľavej komory; počas systoly pod tlakom krvi sa ventily otvárajú a zatvárajú ľavý atrioventrikulárny otvor.

S prolapsom mitrálnej chlopne v dôsledku štrukturálnej a funkčnej nedostatočnosti ventilového zariadenia vo fáze systoly sa záhyby mitrálnej chlopne ohýbajú do dutiny ľavej predsiene. V tomto prípade sa atrioventrikulárny otvor môže úplne alebo čiastočne prekrývať s tvorbou defektu, cez ktorý dochádza k spätnému prietoku krvi z ľavej komory do ľavej predsiene, to znamená, že vzniká mitrálna regurgitácia.

Pri tvorbe mitrálnej nedostatočnosti znížená kontraktilitu myokardu, ktorý určuje vývoj obehovej nedostatočnosti. V 70% prípadov je prolaps primárnej mitrálnej chlopne sprevádzaný hraničnou pľúcnou hypertenziou. Na strane systémovej hemodynamiky je zaznamenaná hypotenzia.

Klasifikácia prolapsu mitrálnej chlopne

Z hľadiska etiologického prístupu rozlišujeme medzi primárnym a sekundárnym prolapsom mitrálnej chlopne. Podľa lokalizácie prolapsu sa izoluje prolaps prednej, zadnej a obidva hrudky mitrálnej chlopne. Vzhľadom na prítomnosť alebo absenciu zvukových javov sa hovorí o "tichom" a auskultatívnej forme syndrómu.

Na základe údajov EchoCG existujú 3 stupne závažnosti prelapsu mitrálnej chlopne:

 • Stupeň I - letáky s mitrálnou chlopňou prechádzajúcimi o 3 až 6 mm;
 • II. Stupeň - letáky s mitrálnou chlopňou prechádzajúcimi do 6-9 mm;
 • Stupeň III - prolaps mitrálnej chlopne nad 9 mm.

Vzhľadom na čas výskytu prolapsu mitrálnej chlopne vzhľadom na systol sa rozlišuje skorý, neskorší, holosystolický prolaps. Stupeň mitrálnej regurgitácie nie vždy zodpovedá závažnosti prolapsu mitrálnej chlopne, preto je podľa Dopplerovho echokardiogramu klasifikovaný samostatne:

 • Stupeň I - mitrálna regurgitácia sa vyskytuje na úrovni listu;
 • II. Stupeň - vlna regurgitácie sa dostáva do stredu ľavej predsiene;
 • III. Stupeň - vlna regurgitácie dosiahne opačný koniec átria.

Symptómy prolapsu mitrálnej chlopne

Závažnosť klinických príznakov prolapsu mitrálnej chlopne sa mení od minimálnej po významnú a je určená stupňom dysplázie spojivového tkaniva, prítomnosťou regurgitácie a autonómnymi abnormalitami. U niektorých pacientov nie sú žiadne sťažnosti a prolaps mitrálnej chlopne je náhodným nálezom počas echokardiografie.

Deti s primárnym prolaps mitrálnej často detekovaná pupočnej a trieslovinových kýl, dysplázia bedrového kĺbu, kĺb hypermobilita, skolióza, ploché nohy, hruď deformita, myopia, strabizmus, nefroptóza, varikokéla, indikujúci porušenie spojivových tkanivových štruktúr. Mnoho detí je náchylné na časté prechladnutie, bolesť hrdla, exacerbácie chronickej tonzilitídy.

Docela často, prolaps mitrálnej chlopne je sprevádzaná symptómy neuro dystónia: falošné angina pectoris, tachykardia, a prerušenie v práci srdca, závraty a mdloby, vegetatívny krízy, nadmerné potenie, nevoľnosť, pocit "knedlík v krku" a nedostatku vzduchu, migrén. S významnými hemodynamickými poruchami, dýchavičnosťou, únavou. Po prúde od prolaps mitrálnej chlopne, vyznačujúci sa tým, afektívnych porúch: depresia, senestopatii, astenické symptóm (únavy).

Klinické prejavy prolapsu sekundárnej mitrálnej chlopne sa kombinujú so symptómami základného ochorenia (reumatické ochorenie srdca, vrodené srdcové chyby, Marfanov syndróm atď.). Medzi možnými komplikáciami prelapsu mitrálnej chlopne, život ohrozujúcich arytmií, infekčnej endokarditídy, tromboembolického syndrómu (vrátane mozgovej príhody, PE) sa vyskytuje náhla smrť.

Diagnóza prolapsu mitrálnej chlopne

V "mute" forme prolapsu mitrálnej chlopne chýbajú auskulatívne príznaky. Núdzový variant prolapsu mitrálnej chlopne je charakterizovaný izolovanými kliknutiami, neskorými systolickými šelestmi a vokrosystolickými šelestmi. Phonokardiografia dokumentuje zvukové javy, ktoré treba počuť.

Najúčinnejšou metódou detekcie prolapsu mitrálnej chlopne je ultrazvuk srdca, ktorý umožňuje určiť stupeň prolapy ventilov a objem regurgitácie. Pri rozšírenej dysplázii spojivového tkaniva sa môže zistiť dilatácia aorty a pľúcnej artérie, trikuspidálny prolaps, otvorené oválne okno.

Radiograficky, spravidla znížená alebo normálna veľkosť srdca, sa zistí vydutie pľúcnej artérie. EKG a EKG zaznamenané trvalé alebo prechodné poruchy repolarizácie komorového myokardu, arytmia (sínusovej tachykardie, extrasystoly, paroxyzmálna tachykardia, sínusová bradykardia, WPW syndrómu, fibrilloflutter). Pri mitrálnej regurgitácii stupňa II - III dochádza k poruchám srdcového rytmu, príznakom srdcového zlyhania, elektrofyziologickej štúdii srdca, veloergometrie.

Prolaps mitrálnej chlopne by mal byť diferencovaný od vrodených a získaných srdcových defektov, aneuryzmy medzi septickým septom, myokarditídy, bakteriálnej endokarditídy, kardiomyopatie. Odporúča sa zapojiť rôznych odborníkov do diagnostiky a liečby prolapsu mitrálnej chlopne: kardiológ, neurológ, reumatológ.

Liečba prolapsu mitrálnej chlopne

Taktika manažmentu prolapsu mitrálnej chlopne zohľadňuje závažnosť klinických symptómov vegetatívneho a kardiovaskulárneho spektra, najmä priebeh základnej choroby. Povinnými podmienkami sú normalizácia každodennej rutiny, práca a odpočinok, primeraný spánok, meraná fyzická aktivita. Nezdravotné aktivity zahŕňajú auto-tréning, psychoterapiu, fyzioterapiu (elektroforézu s brómom, horčík na krku), akupunktúru, vodné procedúry a masáž chrbtice.

Liečba prolapsu mitrálnej chlopne je zameraná na elimináciu vegetatívnych prejavov, zabránenie vzniku myokardiálnej dystrofie a prevenciu infekčnej endokarditídy. Pacienti s ťažkými príznakmi prolapsu mitrálnej chlopne sú predpísané sedatíva, kardiotrofy (inozín, asparagináty draslíka a horčíka, vitamíny, karnitín), beta-blokátory (propranolol, atenolol) a antikoagulanciá. Pri plánovaní drobných chirurgických zákrokov (extrakcia zubov, tonzilektómia atď.) Sú ukázané priebehy preventívnej antibiotickej terapie.

S rozvojom hemodynamicky významnej mitrálnej regurgitácie, progresie srdcového zlyhania, existuje potreba náhrady mitrálnej chlopne.

Prognóza a prevencia prolapsu mitrálnej chlopne

Asyptomatický prolaps mitrálnej chlopne je charakterizovaný priaznivou prognózou. Takíto pacienti preukázali sledovanie a dynamickú echokardiografiu raz za 2-3 roky. Tehotenstvo nie je kontraindikované, avšak manažment tehotenstva u žien s prolapsom mitrálnej chlopne vykonáva pôrodník-gynekológ spolu s kardiológa. Prognóza sekundárneho prolapsu mitrálnej chlopne závisí vo veľkej miere od priebehu základnej choroby.

Prevencia prolapsu mitrálnej chlopne zahŕňa elimináciu nepriaznivých účinkov na vyvíjajúci sa plod, včasnú detekciu chorôb, ktoré spôsobujú poškodenie chlopňového aparátu srdca.

22. Prolobirovanie mitrálnej chlopne. Definícia. Príčiny vzniku (primárny a sekundárny prolaps mitrálnej chlopne). Klasifikácia, diagnostika.

Prolaps mitrálnej chlopne je defekt chlopne charakterizovaný výčnelkom jedného alebo obidvoch ventilov ľavého atrioventrikulárneho ventilu do predsieňovej dutiny počas systoly.

Príčiny prolapsu mitrálnej chlopne s prihliadnutím na etiológiu odlišujú primárny (idiopatický, vrodený) a sekundárny prolaps mitrálnej chlopne.

Idiopatický prolaps mitrálnou chlopňou v dôsledku vrodenej dysplázie spojivového tkaniva, na pozadí ktorého sú tiež zaznamenané iné anomálie ventilového prístroja (predĺženie alebo skrátenie akordov, ich nevhodné pripojenie, prítomnosť dodatočných akordov atď.). Vrodená chyba spojivového tkaniva je sprevádzaná štrukturálnou myxomatóznou degeneráciou mitrálnych chlopní a ich zvýšená ťažnosť. Dysplázia spojivového tkaniva je spôsobená rôznymi patologickými faktormi, ktoré pôsobia na plod - SARS tehotná, gestózy, pracovné nebezpečenstvo, nepriaznivé podmienky prostredia atď. V 10 až 20% prípadov je vrodený mozgový prolaps ventilu matkou.

pôvod sekundárne Prolaps mitrálnej chlopne môže byť spojený s Ischemická choroba srdca, infarktu myokardu, reumatizmus, systémový lupus erythematosus, myokarditída, hypertrofická kardiomyopatia, myocardiodystrophy, vegetatívna dystónia, endokrinnej patológie (hypertyreóza) poškodenia hrudníka. V týchto prípadoch je prolaps mitrálnej chlopne výsledkom získaného poškodenia ventilových štruktúr, papilárnych svalov, dysfunkcie myokardu.

Klasifikácia prolapsu mitrálnej chlopne

Z hľadiska etiologického prístupu rozlišujeme medzi primárnym a sekundárnym prolapsom mitrálnej chlopne. Podľa lokalizácie prolapsu sa izoluje prolaps prednej, zadnej a obidva hrudky mitrálnej chlopne. Vzhľadom na prítomnosť alebo absenciu zvukových javov sa hovorí o "tichom" a auskultatívnej forme syndrómu.

Na základe echokardiografia-údaje rozlišujú 3 stupne prolapsu mitrálnej chlopne:

Stupeň I - letáky s mitrálnou chlopňou prechádzajúcimi o 3 až 6 mm;

II. Stupeň - letáky s mitrálnou chlopňou prechádzajúcimi do 6-9 mm;

Stupeň III - prolaps mitrálnej chlopne nad 9 mm.

Vzhľadom na čas výskytu prolapsu mitrálnej chlopne vzhľadom na systol sa rozlišuje skorý, neskorší, holosystolický prolaps. Stupeň mitrálnej regurgitácie nie vždy zodpovedá závažnosti prolapsu mitrálnej chlopne, preto je podľa Dopplerovho echokardiogramu klasifikovaný samostatne:

Stupeň I - mitrálna regurgitácia sa vyskytuje na úrovni listu;

II. Stupeň - vlna regurgitácie sa dostáva do stredu ľavej predsiene;

III. Stupeň - vlna regurgitácie dosiahne opačný koniec átria.

Diagnóza prolapsu mitrálnej chlopne

V "mute" forme prolapsu mitrálnej chlopne chýbajú auskulatívne príznaky. Núdzový variant prolapsu mitrálnej chlopne je charakterizovaný izolovanými kliknutiami, neskorými systolickými šelestmi a vokrosystolickými šelestmi.phonocardiography zdokumentované počúvanie zvukových javov.

Najúčinnejší spôsob detekcie prolapsu mitrálnej chlopne je Ultrazvuk srdca, čo umožňuje určiť stupeň prepadu ventilov a objem regurgitácie. Pri rozšírenej dysplázii spojivového tkaniva, dilatácii aorty a pľúcnej artérie, trikuspidálneho prolapsu, otvorené oválne okno.

Radiograficky, spravidla znížená alebo normálna veľkosť srdca, sa zistí vydutie pľúcnej artérie. ECGa denné sledovanie EKG registrovať pretrvávajúce alebo prechodné poruchy repolarizácie ventrikulárneho myokardu, poruchy rytmu (sínusová tachykardia, arytmie, paroxyzmálna tachykardia, sínusová bradykardia, Syndróm WPW, blikanie apredsieňový flutter). Pri mitrálnej regurgitácii stupňa II - III, poruchy srdečného rytmu, znaky srdcové zlyhanie elektrofyziologické vyšetrenie srdca bicyklová ergometria.

Prolaps mitrálnej chlopne by mal byť diferencovaný od kongenitálneho a získané srdcové ochorenie, aneuryzma predsieňového septa, myokarditída, bakteriálna endokarditída, kardiomyopatia.

Odporúča sa zapojiť rôznych odborníkov do diagnostiky a liečby prolapsu mitrálnej chlopne: kardiológ, neurológ,reumatológ.

23. Malé anomálie srdca. Malé anomálie vývoja srdca (MARS) sú veľkou heterogénnou skupinou anomálií vývoja kardiovaskulárneho systému, ktoré sú charakterizované anatomickými a morfologickými abnormalitami štruktúr srdca a ciev. Zvyčajne nie sú sprevádzané klinicky a hemodynamicky významnými poruchami.

V súčasnosti neexistuje konsenzus o klinickom význame MARS, z ktorých mnohé sú nestabilné, spojené s rastom dieťaťa. Klinická a hemodynamická manifestácia MARS sa zvyčajne nevyskytuje ihneď po narodení, ale po mnohých rokoch, často na pozadí získaných ochorení. V priebehu rokov, malé odchýlky môžu samy o sebe stať príčinou rôznych komplikácií alebo zhoršiť iný zabolevaniya.Prichinami tvorbu Marsu sú rôzne faktory: porušenie embryogenézy a cardiogenesis vonkajšími mutagénne účinky, chromozomálne a genetické defekty spojivového tkaniva, rovnako ako vrodených vývojových spojivového tkaniva.

Väčšina dedičných a vrodených anomálií spojivového tkaniva spojených s jeho dyspláziou. Zvláštnosť morfogenézy spojivového tkaniva spočíva v tom, že sa podieľa na tvorbe skeletu srdca takmer vo všetkých fázach ontogenézy. Preto vplyv každého poškodzujúceho faktora môže viesť k vzniku dysplázie spojivového tkaniva srdca.

Klasifikácia prolapsu mitrálnej chlopne

Klasifikácia prolapsu mitrálnej chlopne je založená výlučne na základe údajov získaných počas ultrazvuku srdca. Súčasne sa lekári ultrazvukových diagnostik predovšetkým zameriavajú na to, do akej miery sa klapky ventilu ohybujú a či v tomto okamihu existuje spätný prietok krvi.

Reverzný prietok krvi je veľmi dobre vizualizovaný pridaním Dopplerovho ultrazvuku. Princíp činnosti Dopplera je podobný ako radar vozidla, ale namiesto rýchlosti strojov zaznamenáva rýchlosť a smer pohybu veľkých krvných buniek v krvi. To vám umožní zistiť, kde a s akou rýchlosťou krv sa pohybuje v čase rôznych cyklov srdca.

Nie je správne - spätne - tok krvi z komôr do átria sa nazýva regurgitácia.

Existujú teda tri závažnosti prolapsu

I. stupeň - vychýlenie krídla od 3 do 6 mm;

II. Stupeň - vychýlenie krídla do 9 mm;

Trieda III - krídla ohybu viac ako 9 mm;

Samostatnou položkou na záver ultrazvukového vyšetrenia je regurgitácia. Regurgitácia je rozdelená podľa toho, do akej miery sa krv vráti do atria, ale to sú jemnosti, ktoré sú potrebné len pre odborníkov. Stačí, aby sa pacient pýtal lekára, či existuje akákoľvek regurgitácia a či je významná alebo nie.

Prolaps mitrálnej chlopne: znaky, stupne, prejavy, terapia, kontraindikácie

Jednou z abnormalít rozvoja srdca je prolaps mitrálnej chlopne (MVP). Je charakterizovaná skutočnosťou, že jeho ventily sú stlačené do ľavej predsieňovej dutiny v okamihu, keď zmizne ľavá komora (systólium). Táto patológia má iný názov - Barlowov syndróm, po názve lekára, ktorý najprv určil príčinu neskorého systolického apikálneho hluku sprevádzajúceho MVP.

Hodnota tejto srdcovej chyby nie je stále dobre pochopená. Avšak väčšina lekárov verí, že nepredstavuje mimoriadnu hrozbu pre ľudský život. Obvykle táto patológia nemá výrazné klinické prejavy. Nepotrebuje farmakoterapiu. Potreba liečby nastáva, keď v dôsledku MVP dôjde k porušeniu srdcovej aktivity (napríklad arytmie), ktorá je sprevádzaná určitými klinickými prejavmi. Preto je úlohou kardiológa presvedčiť pacienta, aby ho nepokojoval a neškodil v základných cvičeniach svalovej relaxácie a auto-tréningu. Pomôže mu to zvládnuť vznikajúci stav úzkosti a nervových porúch, aby upokojil úzkosť srdca.

Čo je prolaps mitrálnej chlopne?

Aby sme to pochopili, je potrebné si predstaviť, ako funguje srdce. Krv obohatená kyslíkom z pľúc vstupuje do ľavej predsieňovej dutiny, ktorá slúži ako druh skladovania (zásobníka). Odtiaľ vstupuje do ľavej komory. Jeho účelom je vynútiť všetku krv, ktorá vstúpila do úst aorty, na distribúciu do orgánov umiestnených v oblasti hlavného krvného obehu (veľký kruh). Krvný tok opäť prechádza do srdca, ale už do pravého predsiene a potom do dutiny pravej komory. V tomto prípade sa spotrebuje kyslík a krv je nasýtená oxidom uhličitým. Pankreas (pravá komora) ju hodí do pľúcnej cirkulácie (pľúcna tepna), kde sa uskutoční nové obohacovanie kyslíkom.

Pri normálnej činnosti srdca sa predsieňová systolia úplne uvoľní z krvi a mitrálna chlopňa zatvára vstup do predsiení a nedochádza k spätnému toku krvi. Prolaps neumožňuje úplne zatmelené, pretiahnuté dvere. Preto nie všetka krv vstupuje do aorty v čase srdcového výdaja. Časť z nich sa dostáva späť do dutiny ľavej predsiene.

Proces retrográdneho prietoku krvi sa nazýva regurgitácia. Prolaps sprevádzaný vychýlením menším ako 3 mm sa vyvíja bez regurgitácie.

Klasifikácia PMK

Od toho, ako silná je regurgitácia (stupeň plnenia ľavej komory s reziduálnou krvou):

1 stupeň

Minimálna deformácia oboch ventilov je 3 mm, maximálne - 6 mm. Spätný tok krvi je zanedbateľný. Nevedie to k patologickým zmenám v krvnom obehu. A nespôsobuje to spojené s týmito nepríjemnými príznakmi. Predpokladá sa, že stav pacienta s stupňom MVP 1 je v normálnom rozmedzí. Táto patológia sa odhaľuje náhodou. Liečba sa nevyžaduje. Pacientovi sa však odporúča pravidelne navštevovať kardiológa. Šport a telesná výchova - nie sú kontraindikované. Dobre posilňuje jogging srdcového svalu, chôdzu, plávanie, lyžovanie a rýchlosť korčuľovania. Užitočné krasokorčuľovanie a aerobik. Vstup na tieto športy na profesionálnej úrovni vydáva kardiológ. Existujú však obmedzenia. Je prísne zakázané:

 1. Športy na posilňovanie spojené s dynamickým alebo statickým zdvíhaním;
 2. Triedy na výkonových simulátoroch.

2 stupeň

Maximálna deformácia ventilov - 9 mm. Sú sprevádzané klinickými prejavmi. Je potrebná symptomatická liečba liekom. Šport a telesná výchova sú povolené, ale len po konzultácii s kardiológa, ktorý vyberie optimálne zaťaženie.

3 stupeň

Prolaps 3. stupňa sa diagnostikuje, keď sú ventily ohnuté o viac ako 9 mm. Súčasne sa prejavujú aj závažné zmeny v štruktúre srdca. Dutina ľavej predsiene sa rozširuje, komorové steny sa zahustia, dochádza k abnormálnym zmenám v obehovom systéme. Vedú k nasledujúcim komplikáciám:

V 3. stupni je potrebný chirurgický zákrok: uzáver ventilových letákov alebo protetiky MK. Odporúčané špeciálne gymnastické cvičenia, ktoré vyberá fyzioterapeuta.

V čase výskytu prolapsu sa delí na skoré a neskoro. V mnohých európskych krajinách, vrátane Ruska, klasifikácia choroby zahŕňa:

 1. Primárny (idiopatický alebo izolovaný) prolaps MC z dedičného, ​​vrodeného a získaného Genesis, ktorý môže byť sprevádzaný myxomatóznou degeneráciou s rôznou závažnosťou;
 2. Sekundárne, reprezentované nediferencovanou dyspláziou spojivového tkaniva a výsledkom dedičnej patológie (Ehlers-Danlosova choroba, Marfanova choroba) alebo iných srdcových ochorení (komplikácia reumatizmu, perikarditída, hypertrofická kardiomyopatia, defekt predsieňového septa).

Symptómy PMK

Prvý a druhý stupeň PMH sú najčastejšie asymptomatické a ochorenie sa náhodne detekuje, keď osoba absolvuje povinné lekárske vyšetrenie. V 3. stupni sa zaznamenajú nasledujúce príznaky prolapsu mitrálnej chlopne:

 • Vyskytuje sa slabosť, nevoľnosť, teplota v subfebrile (37-37,5 ° C) dlhú dobu;
 • Zvýšené potenie;
 • Ráno a v noci bolesť hlavy;
 • Existuje pocit, že nie je nič dýchať a človek sa inštinktívne pokúša absorbovať toľko vzduchu, ako je to len možné, pričom sa zhlboka nadýchne;
 • Vznikajúce bolesti v srdci nie sú uvoľnené srdcovými glykozidmi;
 • Prebieha stála arytmia;

Počas auskultácie sú jasne počuť zvuky v srdci (stredne systolické kliknutia spôsobené veľkým napätím akordov, ktoré boli predtým veľmi uvoľnené). Tiež sa nazývajú syndróm chlopňovej chlopne.

Pri vykonávaní ultrazvuku srdca pomocou dopplera je možné zistiť spätný prietok krvi (regurgitácia). PMK nemá žiadne charakteristické znaky EKG.

Video: PMK na ultrazvuku

1 stupeň, 13-ročný chlapec, vegetácia na koncoch ventilov.

etiológie

Predpokladá sa, že dva faktory zohrávajú rozhodujúcu úlohu pri tvorbe MVP:

 1. Vrodené (primárne) patológie sa prenášajú zdedením anomálnej štruktúry vlákien, ktoré tvoria základ ventilov. Súčasne sa akordy, ktoré ich spájajú s myokardom, postupne predlžujú. Záhyby sa stávajú mäkké a ľahko sa rozťahujú, čo prispieva k ich poklesu. Priebeh a prognóza vrodených MVP sú priaznivé. Zriedkavo spôsobuje komplikácie. Neboli zaznamenané žiadne prípady srdcového zlyhania. Preto sa nepovažuje za chorobu, ale jednoducho sa nazývajú anatomické znaky.
 2. Získaný (sekundárny) prolaps srdca. Je spôsobená radom dôvodov, ktoré sú založené na zápalovom a degeneratívnom procese spojivového tkaniva. Tieto procesy zahŕňajú reumatizmus, sprevádzaný poškodením mitrálnych chlopní s vývojom zápalu a deformácie v nich.

Terapia PMK

Liečba prolapsu mitrálnej chlopne závisí od stupňa regurgitácie, príčin patológie a výsledných komplikácií, ale vo väčšine prípadov sa pacienti bez liečby. Pacienti preto potrebujú vysvetliť podstatu ochorenia, uklidniť sa a v prípade potreby predpísať sedatíva.

Rovnako dôležitá je normalizácia práce a odpočinku, primeraný spánok, nedostatok stresu a nervové šoky. Napriek tomu, že je pre nich ťažké cvičenie kontraindikované, odporúčajú sa mierne gymnastické cvičenia, chôdza, naopak.

Z liekov pre pacientov s PMK sú predpísané:

 • Pri tachykardii (palpitácie srdca) sa môžu použiť betablokátory (propranolol, atenolol atď.);
 • Ak je MVP sprevádzané klinickými prejavmi vegetatívne-vaskulárnej dystónie, použite prípravky obsahujúce horčík (Magne-B6), adaptagény (Eleutherococcus, Ginseng atď.);
 • Príjem vitamínov skupiny B, PP (Neurobeks Neo) je povinný;
 • Gradačná chirurgia 3 a 4 stupne môže vyžadovať chirurgickú liečbu (uzáver letákov alebo náhrada ventilov).

PMK u tehotných žien

PMK je oveľa častejšia u ženskej polovice populácie. Jedná sa o jednu z najbežnejších patológií srdca, zistená povinným vyšetrením tehotných žien (echokardiografia, ultrazvuk), pretože veľa žien, ktoré majú PMK 1-2 stupňov, nemusí vedieť o ich abnormalitách. Prolaps mitrálnej chlopne počas tehotenstva môže klesnúť, čo súvisí so zvýšeným srdcovým výdajom a zníženou periférnou vaskulárnou rezistenciou. Počas tehotenstva sa väčšina prípadov prolapsu vyskytuje priaznivo, avšak gravidné ženy majú väčšiu pravdepodobnosť porúch srdcového rytmu (paroxyzmálna tachykardia, ventrikulárna extrasystólia). PMK v období gravidity často sprevádzaná preeklampsiou, ktorá je plná hypoxie plodu s oneskorením v jeho raste. Niekedy tehotenstvo končí predčasným pôrodom alebo je slabá práca. V tomto prípade je označený cisársky rez.

Liečba MVP u gravidných žien sa uskutočňuje len vo výnimočných prípadoch so stredným alebo ťažkým priebehom s vysokou pravdepodobnosťou arytmií a hemodynamických porúch. Sú sprevádzané štyrmi veľkými syndrómami.

Vegetatívno-vaskulárna dysfunkcia:

 1. Bolesť na hrudi v srdci;
 2. Hyperventilácia, ktorej centrálny príznak je vyjadrený v akútnom nedostatku vzduchu;
 3. Porucha srdcového rytmu;
 4. Pocit chladu alebo zvýšené potenie v dôsledku zníženej termoregulácie;
 5. Poruchy gastrointestinálneho traktu (gastrointestinálny trakt).

Syndróm vaskulárnych porúch:

 1. Časté bolesti hlavy; opuch;
 2. Zníženie teploty v končatinách (ľadové ruky a nohy);
 3. Husia koža.

hemoragické:

 1. Vzhľad modrín pri najmenšom tlaku,
 2. Časté krvácanie do nosa alebo dásní.

Psychopatologický syndróm:

 1. Úzkosť a strach
 2. Časté výkyvy nálady.

V tomto prípade je ohrozená tehotná žena. Mala by byť monitorovaná, liečená a pôroda v špecializovaných perinatálnych centrách.

Budúca matka s diagnózou MVP prvého stupňa môže za normálnych podmienok porodiť prirodzeným spôsobom. Musí však dodržiavať nasledujúce pokyny:

 • Mal by sa vyhnúť dlhodobému vystaveniu teplu alebo v chlade, v prašných miestnostiach s vysokou vlhkosťou, kde sú zdroje ionizujúceho žiarenia.
 • Je kontraindikovaná, aby sedela príliš dlho. To vedie k stagnácii krvi v panve.
 • Oddych (čítanie kníh, počúvanie hudby alebo sledovanie televízie) je lepšie sklápateľné.

Žena, ktorá má prolaps mitrálnej chlopne s regurgitáciou, musí počas celého tehotenstva pozorovať kardiológ, aby sa rozvíjajúce komplikácie včas rozpoznali a aby sa včas odstránili.

Komplikácie prolapsu MK

Väčšina komplikácií prolapsu mitrálnej chlopne sa rozvíja s vekom. Nepriaznivá prognóza vývoja mnohých z nich je daná najmä starším ľuďom. Medzi najzávažnejšie, život ohrozujúce komplikácie pacienta patria:

 1. Všetky druhy arytmií spôsobené dysfunkciou vegetatívneho cievneho systému, zvýšená aktivita kardiomyocytov, nadmerné napätie papilárnych svalov, porucha antivoventrikulárneho impulzného vedenia.
 2. Nedostatok MK spôsobený retrográdnym (v opačnom smere) prietok krvi.
 3. Infekčná endokarditída. Táto komplikácia je nebezpečná v tom, že môže spôsobiť medzeru v akordoch spojujúcich MC so stenami komory alebo odtrhnúť časť ventilu, ako aj rôzne typy embolov (mikrobiálny, tromboembolizmus, embólia s ventilovým fragmentom).
 4. Komplikácie neurologickej povahy spojené s cerebrálnou vaskulárnou embolizáciou (mozgový infarkt).

Prolaps v detstve

V detstve je prolaps MK oveľa častejšie ako u dospelých. O tom svedčia štatistické údaje založené na výsledkoch výskumu. Je potrebné poznamenať, že v dospievaní PMK je dvakrát častejšie diagnostikovaná u dievčat. Sťažnosti detí sú rovnakého typu. V podstate ide o akútny nedostatok vzduchu, ťažkosti v srdci a bolesť na hrudníku.

Najčastejšie diagnostikovaný prolaps prednej chlopne je 1. stupeň. Bola zistená u 86% skúmaných detí. Choroba druhého stupňa je iba 11,5%. PMK III a IV s stupňom regurgitácie majú veľmi zriedkavé rozdelenie, nie viac ako 1 dieťa zo 100.

Symptómy PMK sa prejavujú u detí rôznymi spôsobmi. Niektorí prakticky necítia abnormálnu prácu srdca. Pre ostatných sa prejavuje veľmi silne.

 • Takže bolesť na hrudníku je zaznamenaná takmer 30% dospievajúcich detí, ktoré majú PSMK (prolaps mitrálnej chlopne). Spôsobuje rôzne dôvody, z ktorých najbežnejšie sú:
  1. príliš tesné akordy;
  2. emočný stres alebo fyzické napätie, čo vedie k tachykardii;
  3. nedostatok kyslíka.
 • Toľko detí trpí srdcovými palpitáciami.
 • Často sú adolescenti, ktorí trávia veľa času na počítači, uprednostňujú duševnú činnosť pred fyzickou námahou, sú náchylní k únave. Často majú nedostatok dychu v triedach telesnej výchovy alebo pri fyzickej práci.
 • U detí s diagnózou MVP sa v mnohých prípadoch vyskytujú príznaky neuropsychologickej povahy. Sú náchylné na časté zmeny nálady, agresivity, nervové poruchy. S emočným stresom môžu mať krátkodobú synkopu.

Kardiológ pri vyšetrení pacienta používa rôzne diagnostické testy, pomocou ktorých sa odhalil najpresnejší obraz PMK. Diagnóza sa stanovuje, keď je počas auskultácie zistený šum: golosistolický, izolovaný neskoro systolický alebo v kombinácii s kliknutiami, izolované kliknutia (kliknutia).

Potom sa choroba diagnostikuje pomocou echokardiografie. Umožňuje určiť funkčné abnormality myokardu, štruktúru klapiek MK a ich prolapsu. Definujúce vlastnosti MVP spoločnosťou EchoCG sú tieto:

 1. Krídlo MK sa zvýšilo o 5 mm alebo viac.
 2. Zvýšila sa ľavá komora a predsiene.
 3. Pri redukcii komôr sa list MK prehne do predsieňovej komory.
 4. Mitrálny krúžok je rozšírený.
 5. Akordy sú predĺžené.

Medzi ďalšie funkcie patrí:

Röntgen ukazuje, že:

 • Pľúcny vzor zostáva nezmenený;
 • Vypuknutie artérie pľúc - mierne;
 • Myokard vyzerá ako "visiace" srdce so zmenšenou veľkosťou.

EKG vo väčšine prípadov nevykazuje žiadne zmeny v srdcovej aktivite súvisiacej s MVP.

Prolaps srdcovej chlopne v detstve sa často vyvíja na pozadí nedostatku horčíkových iónov. Nedostatok horčíka narúša proces produkcie kolagénu fibroblastmi. Spolu s poklesom obsahu horčíka v krvi a tkanivách dochádza k zvýšeniu beta-endorfínu a nerovnováhe elektrolytov. Treba poznamenať, že deti s diagnostikovanou PMK sú podváhou (nevhodným rastom). Mnohé z nich vykazujú myopatiu, ploché nohy, skoliózu, slabý vývoj svalov a zlá chuť do jedla.

Odporúča sa liečiť PMH s vysokým stupňom regurgitácie u detí a dospievajúcich, berúc do úvahy ich vekovú skupinu, pohlavie a dedičnosť. Na základe stupňa klinických prejavov ochorenia sa zvolí spôsob liečby, predpisujú sa lieky.

Najdôležitejšie je však zmena životných podmienok dieťaťa. Je potrebné upraviť ich mentálne zaťaženie. Musí sa striedať s fyzickým. Deti by mali navštevovať fyzioterapeutickú miestnosť, kde kvalifikovaný odborník vyberie optimálny súbor cvičení, pričom zohľadní jednotlivé charakteristiky priebehu ochorenia. Odporúčané plavecké hodiny.

Pri metabolických zmenách srdcového svalu dieťaťa možno predpísať fyzioterapiu:

 1. Galvanizácia zóny reflexného segmentu s intramuskulárnym podaním tiotriazolínu najmenej dve hodiny pred postupom.
 2. Elektroforéza vápnika vo vagotonických poruchách.
 3. Elektroforéza brómu pre sympatikotonické dysfunkcie.
 4. Darsonvalization.

Z použitých liekov sú nasledujúce:

 • Cinnarizine - na zvýšenie mikrocirkulácie krvi. Priebeh liečby od 2 do 3 týždňov.
 • Kardiometabolity (ATP, Riboxin).
 • Beta-andrenoblokátory - s PMK, sprevádzané sínusovou tachykardiou. Dávkovanie je prísne individuálne.
 • Antiarytmické lieky na pretrvávajúce arytmie sprievodné MVP tretieho stupňa.
 • Komplexy vitamínov a minerálov.

Prípravky z bylinného lekárstva sa tiež používajú: odvar z prasličky (obsahuje silikón), ženšenový extrakt a iné prostriedky so sedatívnym (sedatívnym) účinkom.

Všetky deti s IPC by mali byť registrované kardiológa a pravidelne (najmenej dvakrát do roka) podstúpiť vyšetrenie zamerané na včasné zistenie všetkých zmien v hemodynamike. V závislosti od miery PMK určenej možnosťou športu. V prípade prelapsu 2. stupňa je potrebné, aby niektoré deti boli odovzdané skupine telesnej výchovy so zníženou záťažou.

Odporúčania pre šport

Pri prelase existuje množstvo obmedzení pre šport na profesionálnej úrovni s účasťou na zodpovedných súťažiach. Môžete sa s nimi oboznámiť v špeciálnom dokumente, ktorý vyvinula All-Russian Society of Cardiology. Nazýva sa to "Odporúčania pre prijímanie športovcov s porušovaním systému SS na tréningový a súťažný proces". Hlavnou kontraindikáciou pre vyššiu odbornú prípravu športovcov a ich účasť v súťaži je prolaps, komplikovaný:

 • Holter monitorujúca arytmia (denné EKG);
 • Rekurentné ventrikulárne a supraventrikulárne tachykardie;
 • Regurgitácia vyššia ako 2. stupeň, registrovaná na echokardiografii;
 • Veľké zníženie prietoku krvi - až o 50% a nižšie (zistené na EchoCG).

Všetci ľudia s prolapsom mitrálnej a trikuspidálnej chlopne sú kontraindikovaní v nasledujúcich športoch:

 1. Pod ktorým je potrebné vykonávať trhavé pohyby - vystrelené putovanie, hádzanie disku alebo kopí, rôzne druhy zápasov, skákanie atď.;
 2. Vzpieranie, spojené so vzpieraním (kettlebell atď.).

Video: názor trenažéra pre fitness na PMK

Prolaps vo veku návrhu

Pre mnohých mladých ľudí vojenského veku s diagnózou prolapsu mitrálnej alebo trikuspidálnej chlopne vzniká otázka: "Pripojí sa k armáde takou diagnózou?" Odpoveď na túto otázku je nejednoznačná.

V prípade primárneho a sekundárneho MVP bez regurgitácie (alebo s regurgitáciou stupňa 0-I-II), ktoré nespôsobujú poruchy srdcovej činnosti, je považovaný za vhodný pre vojenskú službu. Pretože prelamácia tohto typu sa týka anatomických znakov štruktúry srdca.

Vychádzajúc z požiadaviek "Schedule of Diseases" (článok 42), vojak je vyhlásený za nevhodný pre vojenskú službu v nasledujúcich prípadoch:

 1. Mal by byť diagnostikovaný: "Primárny prepad MK 3. stupňa. Funkčná trieda I-II zlyhania srdca ".
 2. Potvrdenie diagnózy pomocou echokardiografie, Holter monitoring. Musia zaregistrovať tieto ukazovatele:
  1. rýchlosť skrátenia myokardiálnych vlákien počas krvného obehu je znížená;
  2. nad aortálnymi a mitrálnymi chlopňami dochádza k regurgitácii;
  3. auricles a ventricles majú zvýšené veľkosti, a to ako počas systoly a diastoly;
  4. prietok krvi počas komorovej kontrakcie je významne znížený.
 3. Index tolerancie cvičenia podľa výsledkov veloergometrie by mal byť nízky.

Ale je tu jedna nuance. Podmienka nazývaná "srdcové zlyhanie" sa klasifikuje podľa 4 funkčných tried. Z nich iba tri môžu poskytnúť výnimku z vojenskej služby.

 • Som fk - dôstojník sa považuje za vhodný na výkon služby v RA, ale s malými obmedzeniami. V takomto prípade môže byť rozhodnutie vojenského návrhu rady ovplyvnené príznakmi sprevádzajúcimi chorobu, ktoré spôsobujú neznášanlivosť v cvičení.
 • Pri II f.k. Pre nábor je priradená kategória prijímania zamestnancov "B". To znamená, že je spôsobilý na vojenskú službu len počas vojny alebo v prípade núdze.
 • A iba III a IV F.K. plné a bezpodmienečné zrušenie vojenskej služby.

Mitrálny prolaps, trikuspidálne, aortálne a ľudské zdravie

Srdcové ventily sú klapky, ktoré regulujú pohyb krvi srdcovými komorami, ktoré sú štyri v srdci. Medzi komorami a krvnými cievami (pľúcna tepna a aorta) sú umiestnené dva ventily a ďalšie dva sú na ceste prietoku krvi z predsiene do komôr: vľavo - mitrálne, vpravo - trikuspidálne. Mitrálny ventil pozostáva z predných a zadných hrotov. Patológia sa môže vyvinúť na ktoromkoľvek z nich. Niekedy sa to stane okamžite v oboch prípadoch. Slabosť spojivového tkaniva neumožňuje udržať ich v uzavretom stave. Pod tlakom krvi sa začnú obliekať do komory ľavého predsiene. V tomto prípade sa časť krvného toku začne pohybovať opačným smerom. Retrograde (reverzný) prúd sa môže vykonať v patológii dokonca jedného krídla.

Vývoj MVP môže sprevádzať trikuspidálny chlopňový (trikuspidálny) prolaps umiestnený medzi pravej komore a predsieňou. Chráni pravé predsieň pred návratom venóznej krvi do svojej komory. Etiológia, patogenéza, diagnostika a liečba PTC sú podobné prolase MK. Patológia, pri ktorej dochádza k prelamácii dvoch ventilov naraz, sa považuje za kombinovanú poruchu srdca.

Prolaps MK malého a stredného stupňa sa zisťuje pomerne často u úplne zdravých ľudí. To nie je nebezpečné pre zdravie, ak sa zistí regurgitácia stupňa 0-I-II. Primárny prepad prvého a druhého stupňa bez regurgitácie patrí k malým anomáliám vývoja srdca (MARS). Ak sa zistí, že nie je potrebné paniku, pretože na rozdiel od iných patológií nedochádza k progresii a regurgitácii PMK.

Príčinou obáv je získaná alebo vrodená MVP s regurgitáciou stupňov III a IV. Týka sa to závažných srdcových chýb, ktoré vyžadujú chirurgickú liečbu, pretože v priebehu jeho vývoja v dôsledku zvýšenia objemu zvyškovej krvi sa LP komora natiahne a hrúbka steny komôr sa zvyšuje. To vedie k výraznému preťaženiu srdcovej činnosti, čo spôsobuje zlyhanie srdca a množstvo ďalších komplikácií.

Zriedkavo súvisiace srdcové abnormality zahŕňajú prelaps aortálnej chlopne a ventilu pľúcnej artérie. Zvyčajne nemajú výrazné príznaky. Cieľom liečby je odstrániť príčiny týchto anomálií a zabrániť vzniku komplikácií.

Ak ste boli diagnostikovaný s mitrálnym prolapsom alebo akoukoľvek inou srdcovou chlopňou, nechodte do paniky. Vo väčšine prípadov táto anomália neznamená významné zmeny v srdcovej aktivite. Takže môžete pokračovať v bežnom spôsobe života. Je to len raz a navždy vzdať zlých návykov, ktoré skracujú život dokonca absolútne zdravá osoba.

Okrem Toho Čítal O Plavidlách

Čo rozširuje krvné cievy: drogy, ľudové prostriedky, strava

Z tohto článku sa dozviete, ako rozšíriť krvné cievy tela. Opísané ľudové lieky, lieky a výrobky, ktoré je možné použiť na tento účel.Vasokonstrikcia je jedným z najčastejších problémov s kardiovaskulárnym systémom.

Ako znížiť ESR v krvi?

Rýchlosť sedimentácie erytrocytov, alebo skrátená hodnota ESR, je jedným z ukazovateľov krvi, ktorý je zahrnutý v celkovej analýze. ESR je nešpecifický parameter, pretože sa môže meniť pod vplyvom rôznych faktorov a nie je možné určiť konkrétny dôvod jeho zmeny bez ďalšieho výskumu.

4. Atrioventrikulárny blok III. Klinická a elektrokardiografická diagnostika. Liečbu.

Atrioventrikulárny blok (AVB) je sprevádzané ukončením impulzov z átria ku komorám. AVB môže byť dočasné alebo trvalé, a líši sa od anatomické lokalizáciu miesta, v ktorom sa vyskytuje.

Regurgitácia na ventile pľúcnej tepny 1 stupňa a čo to je

Regurgitácia je opačný pohyb krvi z jednej dutiny srdca do druhej cez ventily.Môže sa objaviť na akomkoľvek ventile (mitrálny, aortálny, trikuspidálny, pľúcny artériový ventil) a je prekurzorom normálneho aj patologického stavu.

Revízia aterosklerózy obliterans v nohách: príčiny, štádia, liečba

Z tohto článku sa dozviete: čo je obťažujúca ateroskleróza ciev dolných končatín, aké sú jej štádiá. Aké sú dôsledky tejto choroby, metódy diagnostiky a liečby.

Sinusová tachykardia srdca: čo to je, príčiny a liečba

Z tohto článku sa naučíte: podstatu ochorenia sínusovej tachykardie, príčiny a typy patológie. Symptómy, spôsoby liečby.Pri sínusovej tachykardii je frekvencia sínusového rytmu srdca viac ako 100 úderov za minútu.