Prolaps mitrálnej chlopne (PMK) je klinická patológia, pri ktorej jeden alebo dva ventily tejto anatomickej formácie preliatia, to znamená, že sa počas systoly (kontrakcia srdca) ohýbajú do dutiny ľavej predsiene, čo sa normálne nemôže vyskytnúť.

Diagnóza PMH bola umožnená pomocou ultrazvukových techník. Prolaps mitrálnej chlopne je pravdepodobne najčastejšou patológiou v tejto oblasti a vyskytuje sa u viac ako šiestich percent populácie. U detí je anomália detegovaná oveľa častejšie ako u dospelých a u dievčat sa vyskytuje častejšie asi štyrikrát. V dospievaní je pomer dievčat k chlapcom 3: 1 a u žien a mužov 2: 1. U starších osôb je rozdiel v frekvencii výskytu MVP u oboch pohlaví vyrovnaný. Toto ochorenie sa vyskytuje aj počas tehotenstva.

anatómia

Srdce môže byť zastúpené ako druh čerpadla, ktoré spôsobuje cirkuláciu krvi cez cievy celého organizmu. Takýto pohyb tekutiny je možný kvôli udržaniu správneho tlaku v srdcovej dutine a pri práci svalového aparátu tela. Ľudské srdce pozostáva zo štyroch dutín, ktoré sa nazývajú komory (dve komory a dve predsiene). Komory sú navzájom obmedzené špeciálnymi "dverami" alebo ventilmi, z ktorých každý pozostáva z dvoch alebo troch listov. Vzhľadom na túto anatomickú štruktúru hlavného motora ľudského tela sa každá bunka ľudského tela dodáva s kyslíkom a živinami.

V srdci sú štyri ventily:

 1. Mitrálnej. Oddeľuje dutinu ľavej predsiene a komory a pozostáva z dvoch ventilov - predných a zadných. Prolaps letáku predného ventilu je oveľa bežnejší ako chrbát. K jednotlivým ventilom sú pripojené špeciálne nite, tzv. Akordy. Poskytujú ventilový kontakt so svalovými vláknami, ktoré sa nazývajú papilárne alebo papilárne svaly. Pre plnohodnotnú prácu tejto anatomickej formácie je nevyhnutná spoločná koordinovaná práca všetkých zložiek. Počas srdcovej kontrakcie - systoly - klesá dutina svalovej srdcovej komory a zvyšuje sa tlak v ňom. Súčasne sa papilárne svaly, ktoré uzatvárajú krv späť späť do ľavej predsiene, odkiaľ sa vylievajú z pľúcneho obehu, sú obohatené kyslíkom a krv preto vstupuje do aorty a potom vstúpi do všetkých orgánov a tkanív.
 2. Tricuspid (trikuspidálny) ventil. Skladá sa z troch krídel. Nachádza sa medzi pravou predsieňou a komorou.
 3. Aortálny ventil. Ako je opísané vyššie, nachádza sa medzi ľavou komorou a aortou a nedovoľuje vrátiť krv do ľavej komory. Počas systoly sa otvára a uvoľňuje arteriálnu krv do aorty pod vysokým tlakom a počas diastoly je zatvorená, čo zabraňuje spätnému toku krvi do srdca.
 4. Pľúcna artéria ventilu. Nachádza sa medzi pravou komorou a pľúcnou tepnou. Rovnako ako aortálna chlopňa nedovoľuje, aby sa krv vrátila do srdca (pravá komora) počas diastoly.

Za normálnych okolností môže byť práca srdca reprezentovaná nasledujúcim spôsobom. V pľúcach je krv obohatená kyslíkom a vstupuje do srdca, alebo skôr do jej ľavej predsiene (má tenké svalové steny a je len "nádrž"). Z ľavej predsiene sa vlieva do ľavej komory (predstavovaná "silným svalom" schopným vyvrátiť celý objem krvi), odkiaľ prechádza aortou do všetkých orgánov veľkého obehu (pečeň, mozog, končatiny a iné) počas systoly. Prenosom kyslíka do buniek krv zaberá oxid uhličitý a vráti sa do srdca, tentoraz do pravého predsiene. Z jeho dutiny tekutina vstupuje do pravej komory a počas systoly sa vylučuje do pľúcnej tepny a potom do pľúc (pľúcna cirkulácia). Cyklus sa opakuje.

Čo je prolaps a ako je nebezpečné? Toto je stav nedostatočného fungovania chlopňového zariadenia, pri ktorom sa počas svalovej kontrakcie odtokové cesty krvi úplne nezatvoria a v dôsledku toho sa časť krvi počas systoly vráti do sekcií srdca. Takže s prolapsom mitrálnej chlopne, kvapalina počas systoly čiastočne vstupuje do aorty a čiastočne z komory je posunutá naspäť do predsieň. Tento návrat krvi sa nazýva regurgitácia. Zvyčajne v patológii mitrálnej chlopne sú zmeny mierne vyjadrené, takže tento stav je často považovaný za variant normy.

Príčiny prolapsu mitrálnej chlopne

Existujú dve hlavné príčiny tejto patológie. Jedným z nich je vrodená porucha štruktúry spojivového tkaniva srdcových chlopní a druhá je dôsledkom predchádzajúcich ochorení alebo zranení.

 1. Vrodený prolaps mitrálnej chlopne je dosť bežný a je spojený s hereditárne prenášanou poruchou v štruktúre vlákien spojivového tkaniva, ktoré slúžia ako základ pre hrudky. V tomto prípade patológovia rozširujú vlákna spojujúce ventil so svalom (akordom) a ventily sa stávajú mäkšie, ohybnejšie a ľahšie sa rozťahujú, čo vysvetľuje ich tesné uzavretie v čase systoly srdca. Vo väčšine prípadov kongenitálny MVP postupuje priaznivo, bez toho, aby spôsoboval komplikácie a zlyhanie srdca, preto sa najčastejšie považuje skôr za znak tela ako za chorobu.
 2. Srdcové choroby, ktoré môžu spôsobiť zmeny v normálnej anatómii ventilov:
  • Reumatizmus (reumatické ochorenie srdca). Zvyčajne srdcové zlyhanie predchádza bolesť hrdla, niekoľko týždňov po tom, čo nastane záchvat reumatizmu (poškodenie kĺbov). Avšak okrem viditeľného zápalu prvkov muskuloskeletálneho systému sa do procesu zapájajú srdcové chlopne, ktoré sú vystavené oveľa väčšiemu deštruktívnemu účinku streptokokov.
  • Koronárna choroba srdca, infarkt myokardu (srdcový sval). Pri týchto ochoreniach dochádza k zhoršeniu prívodu krvi alebo k jeho úplnému zastaveniu (v prípade infarktu myokardu) vrátane papilárnych svalov. Môže dôjsť k prerušeniu akordov.
  • Poranenie hrudníka. Silné údery v oblasti hrudníka môžu spôsobiť náhle oddelenie chordov ventilov, čo vedie k závažným komplikáciám v prípade neposkytnutia včasnej pomoci.

Klasifikácia prolapsu mitrálnej chlopne

Existuje klasifikácia prolapsu mitrálnej chlopne v závislosti od závažnosti regurgitácie.

 • Stupeň I je charakterizovaný vychýlením krídla od troch do šiestich milimetrov;
 • Stupeň II je charakterizovaný nárastom amplitúdy vychýlenia na deväť milimetrov;
 • Trieda III je charakterizovaná výrazným vychýlením viac ako deväť milimetrov.

Symptómy prolapsu mitrálnej chlopne

Ako už bolo spomenuté, prolaps mitrálnej chlopne vo väčšine prípadov je takmer asymptomatický a náhodne sa diagnostikuje počas preventívnej lekárskej prehliadky.

Medzi najčastejšie príznaky prolapsu mitrálnej chlopne patria:

 • Kardialgia (bolesť v srdci). Tento príznak sa vyskytuje v približne 50% prípadov MVP. Bolesť je zvyčajne lokalizovaná v ľavej polovici hrudníka. Môžu byť krátkodobé a môžu sa rozťahovať niekoľko hodín. Bolesť sa môže vyskytnúť aj v pokoji alebo s ťažkým emočným stresom. Často však nie je možné spojiť výskyt srdcového príznaku s akýmkoľvek provokujúcim faktorom. Je dôležité poznamenať, že bolesť nie je zastavená užívaním nitroglycerínu, ku ktorému dochádza pri koronárnej chorobe srdca;
 • Pocit nedostatku vzduchu. Pacienti majú ohromnú túžbu zhlboka sa nadýchnuť v "plných prsiach";
 • Pocit prerušenia srdcovej činnosti (buď veľmi zriedkavé srdcové srdce, alebo naopak rýchle (tachykardia);
 • Závrat a mdloby. Sú spôsobené srdcovými arytmiami (s krátkodobým poklesom prietoku krvi do mozgu);
 • Bolesti hlavy ráno a v noci;
 • Zvýšená teplota, bez akéhokoľvek dôvodu.

Diagnóza prolapsu mitrálnej chlopne

Zvyčajne sú chvenie ventilov diagnostikované terapeutom alebo kardiológa počas auskultácie (počúvanie srdca pomocou stetofonendoskopu), ktoré vedú každému pacientovi počas rutinnej lekárskej prehliadky. Srdce šumí kvôli zvukovým javom pri otváraní a zatváraní ventilov. Ak máte podozrenie na srdcovú poruchu, lekár vám dáva smer ultrazvukovej diagnostiky (ultrazvuku), ktorá vám umožní vizualizovať ventil, určiť prítomnosť anatomických defektov a stupeň regurgitácie. Elektrokardiografia (EKG) neodzrkadľuje zmeny srdca v tejto patológii ventilových letákov

Liečba a kontraindikácie

Taktika liečby prolapsu mitrálnej chlopne je určená stupňom prolapsu ventilových letákov a objemom regurgitácie, ako aj povahou psycho-emocionálnych a kardiovaskulárnych porúch.

Dôležitým bodom terapie je normalizácia pracovných a liečebných režimov pre pacientov a súlad s každodennou rutinou. Nezabudnite venovať pozornosť predĺženému (dostatočnému) spánku. O otázke telesnej kultúry a športu by malo rozhodovať individuálne ošetrujúci lekár po vyhodnotení indikátorov fyzickej kondície. Pacienti, pri absencii závažnej regurgitácie, vykazovali mierne cvičenie a aktívny životný štýl bez akýchkoľvek obmedzení. Najvýhodnejšie sú lyže, plávanie, korčule, cyklistika. Ale činnosti súvisiace s trhavým typom pohybu sa neodporúčajú (box, skákanie). V prípade výraznej mitrálnej regurgitácie sú športy kontraindikované.

Je možné odporučiť všeobecnú posilňovaciu terapiu pre pacientov s návštevou kúpeľných stredísk, vodné procedúry, masáž chrbtice, najmä oblasť krku, akupunktúra, vitamíny.

Dôležitou súčasťou liečby prolapsu mitrálnej chlopne je fytoterapia založená predovšetkým na sedatívnych (upokojujúcich) rastlinách: valerián, matka, hloh, divoký rozmarín, šalvia, ľubovník bodkovaný a ďalšie.

Na prevenciu vzniku reumatoidných lézií srdcových chlopní je v prípade chronickej tonzilitídy (tonzilitída) ukázaná tonzilektómia (odstránenie mandlí).

Lieková terapia pre MVP je zameraná na liečbu komplikácií, ako je arytmia, srdcové zlyhanie, ako aj symptomatická liečba prejavov prolapsu (sedácie).

V prípade ťažkej regurgitácie, ako aj pristúpenia obehového zlyhania je možné vykonať chirurgickú operáciu. Spravidla je postihnutá mitrálna chlopňa šitá, to znamená, že sa uskutočňuje valvuloplastika. S jej neefektívnosťou alebo nepraktickosťou z mnohých dôvodov je možná implantácia umelého analógu.

Komplikácie prolapsu mitrálnej chlopne

 1. Nedostatok mitrálnej chlopne. Tento stav je častou komplikáciou reumatickej choroby srdca. V tomto prípade dôjde kvôli neúplnému uzatvoreniu ventilov a ich anatomickej poruche k výraznému návratu krvi do ľavej predsiene. Pacient sa obáva slabosti, dýchavičnosti, kašľa a mnohých ďalších. V prípade výskytu podobnej komplikácie je indikovaná protéza ventilu.
 2. Útoky na angínu a arytmiu. Táto choroba je sprevádzaná abnormálnym srdcovým rytmom, slabosťou, závratmi, pocitom srdcového zlyhania, plameňom pred očami, mdlobou. Táto patológia vyžaduje závažné lekárske ošetrenie.
 3. Infekčná endokarditída. Pri tejto chorobe dochádza k zápalu srdcovej chlopne.

Prevencia prolapsu mitrálnej chlopne

Po prvé, na prevenciu tohto ochorenia je potrebné dezinfikovať všetky chronické ohniská infekcie - zuby zuby, tonzilitída (prípadne odstránenie mandlí podľa indikácií) a iné. Uistite sa, že podstupujete pravidelné ročné lekárske vyšetrenia včas, aby ste liečili nádchy, najmä bolesť v krku.

Prolaps mitrálnej chlopne: príznaky, liečba a prognóza

Prolaps mitrálnej chlopne (PMK) je prehnutie mitrálnej chlopne smerom k ľavej predsieň počas kontrakcie ľavej komory. Toto ochorenie srdca vedie k tomu, že počas znižovania ľavej komory krvi je hodený do ľavej predsiene. PMK je bežnejšia u žien a vyvíja sa vo veku 14 až 30 rokov. Vo väčšine prípadov je takáto abnormalita srdca asymptomatická a nie je ľahké ju diagnostikovať, avšak v niektorých prípadoch je objem odliatej krvi príliš veľký a vyžaduje liečbu, niekedy aj chirurgickú korekciu.

O tejto patológii budeme hovoriť v tomto článku: na základe toho, čo je PMH diagnostikované, je potrebné liečiť ju a tiež to, čo je prognóza pre ľudí trpiacich chorobou.

dôvody

Dôvody rozvoja prolapsu mitrálnej chlopne nie sú úplne pochopené, ale moderná medicína si uvedomuje, že tvorba ventilových úsekov je spôsobená patologickými stavmi spojivového tkaniva (s nedokonalou osteogenézou, elastickým pseudoxantómom, Marfanom, Ehlers-Danlosovým syndrómom atď.).

Toto srdcové ochorenie môže byť:

 • primárne (vrodené): vyvíja sa v dôsledku myxomatóznej degenerácie (vrodená patológia spojivového tkaniva) alebo toxických účinkov na srdce plodu počas tehotenstva;
 • sekundárny (získaný): vyvíja sa na pozadí súvisiacich chorôb (reumatizmus, ischemická choroba srdca, endokarditída, poranenia hrudníka atď.).

Príznaky kongenitálneho MVP

Pri vrodených MVP sú príznaky spôsobené zhoršenou hemodynamikou extrémne zriedkavé. Toto srdcové ochorenie sa častejšie vyskytuje u tenkých ľudí s vysokým vzrastom, dlhými končatinami, zvýšenej elasticite kože a hyper kĺbov. Súčasná patológia vrodeného prolapsu mitrálnej chlopne je často vegetatívno-vaskulárna dystónia, ktorá spôsobuje množstvo symptómov, ktoré sa často mylne "pripísali" chorobám srdca.

Takíto pacienti sa často sťažujú na bolesť v oblasti hrudníka a srdca, ktorá je vo väčšine prípadov vyvolaná poruchami fungovania nervového systému a nie je spojená s hemodynamickými poruchami. Vyskytuje sa na pozadí stresovej situácie alebo emocionálneho nadmerného tlaku, bolesti alebo bolesti v prírode a nie je sprevádzané dýchavičnosťou, predbleskom, závratmi a zvýšenou intenzitou bolesti počas fyzickej námahy. Trvanie bolesti sa môže pohybovať od niekoľkých sekúnd do niekoľkých dní. Tento príznak vyžaduje návštevu lekára iba vtedy, keď sú k nemu pripevnené viaceré príznaky: dýchavičnosť, závrat, zvýšené bolestivé pocity počas cvičenia a predmätený stav.

So zvýšenou nervovou dráždivosťou môžu pacienti s PMK cítiť tlkot srdca a "prerušenia práce srdca". Spravidla nie sú spôsobené poruchami fungovania srdca, trvajú krátky čas, nie sú sprevádzané náhle slabými a rýchlo zmiznú samy.

Aj u pacientov s MVP môžu existovať ďalšie príznaky vegetatívne-vaskulárnej dystónie:

 • bolesť brucha;
 • bolesti hlavy;
 • "Neopodstatnená" subfebrilná podmienka (zvýšenie telesnej teploty v rozmedzí 37-37,9 ° C);
 • pocit hrudky v krku a pocity nedostatku vzduchu;
 • časté močenie;
 • zvýšená únava;
 • nízka odolnosť voči fyzickej námahe;
 • citlivosť na zmeny počasia.

V zriedkavých prípadoch má pacient s vrodeným MVP mdloby. Spravidla sú spôsobené ťažkými stresovými situáciami alebo sa objavujú v upchatom a zle vetranom priestore. Aby sme ich odstránili, stačí eliminovať ich príčinu: poskytnúť čerstvý vzduch, normalizovať teplotné podmienky, upokojiť pacienta atď.

U pacientov s vrodeným ochorením mitrálnej chlopne na pozadí vegetatívno-vaskulárnej dystónie sa pri absencii korekcie patologického psychoemotionálneho stavu môžu pozorovať záchvaty paniky, depresia, prevaha hypochondrie a asténia. Niekedy tieto poruchy spôsobujú vznik hysterii alebo psychopatie.

Pacienti s vrodeným MVP majú často aj iné ochorenia spojené s patológiou spojivového tkaniva (strabizmus, krátkozrakosť, poruchy tela, plochá noha atď.).

Závažnosť príznakov MVP závisí vo veľkej miere od stupňa prehĺbenia chlopňových chlopní v ľavej predsieni:

 • Stupeň I - až 5 mm;
 • Stupeň II - o 6 - 9 mm;
 • Trieda III - do 10 mm.

Vo väčšine prípadov, ak I-II stupeň, táto anomália štruktúry mitrálnej chlopne nevedie k významnému porušovaniu hemodynamiky a nespôsobuje vážne príznaky.

Symptómy získanej PMK

Závažnosť klinických prejavov získaných MVP závisí vo veľkej miere od provokačnej príčiny:

 1. Pri PMK, ktorá bola spôsobená infekčnými ochoreniami (angína, reumatizmus, šarlach), pacient vykazuje známky zápalu endokardu: zníženú toleranciu voči fyzickému, mentálnemu a emočnému stresu, slabosť, dýchavičnosť, palpitácie, "prerušenie srdca" atď.
 2. Pri PMK, ktorá bola vyvolaná infarktom myokardu, sa u pacienta na pozadí príznakov infarktu objavila silná kardiálna gagová reakcia, pocity "prerušenia srdca", dýchavičnosť, kašeľ (ružová penu je možná) a tachykardia.
 3. Keď je MVP spôsobená poranením hrudníka, dochádza k pretrhnutiu akordov, ktoré regulujú normálnu funkciu ventilových letákov. Pacientom sa objaví tachykardia, dýchavičnosť a kašeľ s uvoľnením ružovej peny.

diagnostika

PMK sa vo väčšine prípadov deteguje náhodou: pri počúvaní srdcových zvukov, EKG (môže nepriamo indikovať prítomnosť tejto choroby srdca), Echo-KG a Doppler-Echo-KG. Hlavné diagnostické metódy pre PMV sú:

 • Echo-KG a Doppler-Echo-KG: umožňujú nastaviť stupeň prolapsu a objem regurgitácie krvi v ľavej predsieni;
 • Holterové EKG a EKG: umožňujú zistiť prítomnosť arytmií, extrasystolov, syndrómu chorého sínusu atď.

liečba

Vo väčšine prípadov nie je MVP sprevádzané výraznými poruchami srdcovej činnosti a nevyžaduje špeciálnu liečbu. Takíto pacienti by mali byť monitorovaní kardiológa a mali by sa riadiť jeho odporúčaním udržiavať zdravý životný štýl. Pacienti sa odporúčajú:

 • raz za 1-2 roky vykonať Echo-KG na určenie dynamiky PMK;
 • starostlivo monitorovať ústnu hygienu a návštevu zubára každé šesť mesiacov;
 • prestať fajčiť;
 • obmedziť spotrebu potravín obsahujúcich kofeín a alkoholických nápojov;
 • dajte si adekvátne cvičenie.

Potreba menovania liekov pre PMK sa určuje individuálne. Po vyhodnotení výsledkov diagnostických štúdií môže lekár predpísať:

 • liečivá na báze horčíka: Magvit, Magnelis, Magnerot, Kormagensin atď.;
 • vitamíny: tiamín, nikotínamid, riboflavín atď.;
 • blokátory: propranolol, atenolol, metoprolol, celiprolol;
 • kardioprotektory: karnitín, panangín, koenzým Q-10.

V niektorých prípadoch môžu pacienti s PMH potrebovať konzultovať s psychoterapeutom, aby vytvorili primeraný postoj k liečbe a stavu. Pacient môže byť odporúčaný:

 • trankvilizátory: Amitriptylín, Azafen, Seduxen, Uksepam, Grandaxin;
 • neuroleptiká: sonapaky, triftazín.

Pri rozvoji ťažkej mitrálnej nedostatočnosti môže byť pacientovi odporúčaná operácia na výmenu ventilu.

predpovede

Vo väčšine prípadov je PMH bez problémov a neovplyvňuje fyzickú a sociálnu aktivitu. Tehotenstvo a pôrod nie sú kontraindikované a pokračujú bez komplikácií.

Komplikácie tohto srdcového ochorenia sa vyskytujú u pacientov s ťažkou regurgitáciou, predĺženými a zahustenými chlopňami alebo zväčšenou ľavou komorou a átriom. Medzi hlavné komplikácie PMH patria:

Prolaps mitrálnej chlopne a mitrálna regurgitácia. Lekárska animácia (eng.).

Prolaps mitrálnej chlopne: príčiny, typy, symptómy, diagnóza a liečba

Prolaps mitrálnej chlopne (PMK) je jedným zo srdcových chýb, počas ktorého sa pri kontrakcii ľavej komory vyskytuje výrazný premenlivý stupeň ohybu alebo výčnelok letákov mitrálnej chlopne, čo vedie k regurgitácii (návratu) krvi z komôr do predsiene. Vo väčšine prípadov táto anomália nie je nebezpečná a človek môže žiť celý život bez toho, aby sa o svojej existencii dozvedel. Táto patológia mitrálnej chlopne je často náhodne zistená počas bežného kardiologického vyšetrenia (EKG, ultrazvuk srdca atď.) A vyskytuje sa u 20 až 25% absolútne zdravých ľudí, ktoré kardiológ nikdy nevidel.

Len v zriedkavých prípadoch PMH pocíti pravidelnú bolesť srdca, hmatateľný srdcový rytmus, poruchy srdcového rytmu atď. V takýchto situáciách sa lekár rozhodne vykonať opakované komplexné kardiologické vyšetrenie a po analýze údajov o hemodynamických poruchách v srdcových dutinách prospešnosť predpisovania farmakoterapie. Chirurgický zákrok na korekciu MVP je vo výnimočných prípadoch predpísaný: len vtedy, keď sú zistené hrubé abnormality v štruktúre a funkcii jeho ventilov.

dôvody

Kardiológovia identifikujú dva hlavné dôvody vývoja MVP:

 • vrodený prolaps - táto anomália sa vyvíja s vrodenou slabosťou spojivového tkaniva a je zvyčajne dedičné, vo väčšine prípadov sa tento stav považuje za znak srdca, nespôsobuje žiadne vážne poruchy fungovania srdca a nepotrebuje liečbu;
 • (chudokrvnosť, šarlach, reumatizmus, koronárna choroba srdca, infarkt myokardu) alebo trauma hrudníka, v niektorých prípadoch môže toto srdcové ochorenie viesť k výraznej hemodynamickej poruche a potrebám liečby.

Tieto dva typy MVP prebiehajú rozdielne a vyžadujú rôzne prístupy k ich liečbe a pozorovaniu.

Vrodený prolaps

Vrodená MVP sa začína tvoriť vnútromaternicou a po narodení dieťaťa sa táto patológia kombinuje s prejavmi vegetatívne-vaskulárnej dystónie. Vo väčšine prípadov sa srdcové ochorenie nezjavuje a všetky príznaky sú spôsobené poruchami nervového systému.

príznaky

Tieto deti často majú epizodické bolesti v srdci a na hrudi. Môžu byť spôsobené poruchou fungovania nervového systému a objavujú sa po stresových situáciách alebo emočnom nadmernom záťaži. Bolesti sú brnenie alebo bolesti a nie sú sprevádzané závratmi, dýchavičnosťou alebo stratou vedomia. Niekedy trvajú niekoľko sekúnd alebo minút, ale ich trvanie môže byť niekoľko hodín alebo dokonca dní.

Dieťa s vegetatívno-vaskulárnou dystóniou môže pocítiť pocity "zlyhania srdca," infarktu a bolesti hlavy. Tieto príznaky nie sú spojené so zhoršenou funkciou srdca kvôli poruche mitrálnej chlopne a majú jeden charakteristický znak: objavujú sa a náhle zaniknú a nikdy nie sú kombinované so závratmi alebo stratou vedomia.

Epizódy synkopy s vrodeným MVP sú extrémne zriedkavé a sú tiež spôsobené vegetatívno-vaskulárnou dystóniou. Takéto mdloby sa vyskytujú vo vyčerpaných miestnostiach alebo sú spojené s negatívnymi a silnými emóciami (ostrý strach, strach). Ľahko sa odstránia po plácnutí tváre a poskytnutí čerstvého vzduchu.

Ľudia s vrodeným MVP často majú vo svojom postavení tieto charakteristické črty:

 • dlhé a tenké končatiny;
 • nadpriemerný rast;
 • predĺžená tvár;
 • hypertenzia kože;
 • hyper pohyblivosť kĺbov atď.

Vrodený prolaps sa môže kombinovať s inými patologickými stavmi, ktoré sú spôsobené poruchou spojivového tkaniva: krátkozrakosť, poruchy pri ubytovaní, plochá noha, strabizmus atď.

Diagnóza a klasifikácia

Najefektívnejšou diagnostickou metódou pre kongenitálnu MVP je echokardiografia. Umožňuje určiť nielen stupeň vyčnievania ventilových ventilov, ale aj vypočítať objem regurgitácie krvi.

Stupeň prolapsu je určený veľkosťou výčnelku mitrálnej chlopne:

 • 1 stupeň - do 5 mm;
 • 2 stupne - do 9 mm;
 • 3 stupne - 10 mm a viac.

V prípade potreby je možné predpísať ďalšie diagnostické metódy:

 • EKG;
 • Holter ECG;
 • rádiografia hrudníka;
 • klinické krvné a močové testy;
 • biochémia krvi.

liečba

Vo väčšine prípadov kongenitálny MVP nevyžaduje liečbu srdca. Takí pacienti musia podstúpiť kontrolnú echokardiografiu 1-2 krát ročne a byť monitorovaní kardiológa. Deťom s takouto charakteristikou štruktúry srdca sa odporúčajú vonkajšie hry, plávanie a telesná výchova alebo ľahké športy. Rozhodnutie o závažných fyzických aktivitách alebo športu, ktoré vyžadujú vážne zaťaženie, sa robí individuálne.

Pri závažnej úzkosti, bolestiach hlavy, infarktu a iných príznakoch vegetatívno-vaskulárnej dystónie sa odporúča pozorovanie neurológom, ktorý môže odporučiť užívanie liekov na normalizáciu nervového systému. Vo väčšine prípadov môžu byť všetky tieto príznaky vyhladené pri užívaní sedatív na báze byliniek (Persen, Novo-Passit, prípravky valeriánov atď.). Okrem takýchto liekov je možné predpísať lieky alebo potravinové doplnky s horčíkom (Magnerot, aktívny horčík Doppelgerz + vitamíny skupiny B, horčík B6).

Ak je zistená významná krvná regurgitácia, ktorá je sprevádzaná nedostatkom dychu, silnou slabosťou, bolesťami hlavy a zvýšenou bolesťou srdca počas fyzickej námahy, môže kardiológ predpísať komplex liekov na normalizáciu fungovania srdca. Potreba takejto terapie je určená prísne individuálne.

Získaný prepad

Závažnosť príznakov a liečba získaných MVP závisí od príčin, ktoré to spôsobili.

príznaky

Toto ochorenie srdca je často zistené počas ultrazvuku srdca po takých ochoreniach ako šarlach, tonzilitída alebo reumatizmus. Tieto ochorenia často spôsobujú reumatické ochorenie srdca, čo vedie k deformácii mitrálnej chlopne. V takýchto prípadoch sa pacient sťažuje na:

 • závraty;
 • prudký pokles tolerancie na cvičenie;
 • búšenie srdca;
 • dýchavičnosť.

Získaný PMH môže byť tiež vyvolaný chorobami kardiovaskulárneho systému (napríklad IHD), ktoré sú častejšie pozorované v dospelom alebo staršom veku. V takýchto prípadoch klinický obraz získaného prolapsu vyzerá trochu inak, pacient sa sťažuje na:

 • častá bolesť v srdci, ktorú možno odstrániť pri užívaní nitroglycerínu;
 • dýchavičnosť aj pri miernom namáhaní;
 • pocity "prerušenia" v práci srdca.

MVP môže byť tiež výsledkom poranenia hrudníka, ktoré viedlo k prasknutiu papilárnych svalov alebo akordov. V takýchto prípadoch pacient pozoroval:

 • pocity "prerušenia" v práci srdca;
 • búšenie srdca;
 • dýchavičnosť v pokoji alebo po minimálnom cvičení;
 • vážna slabosť;
 • kašeľ;
 • spenený pľuzgier.

diagnostika

Na vyšetrenie pacienta s podozrivým získaným MVP sa používajú rovnaké výskumné metódy ako na vyšetrenie pacienta s vrodeným prolapsom. Identifikácia príčiny, ktorá viedla k vzniku takejto srdcovej choroby, pretože ovplyvňuje výber taktiky pre ďalšiu liečbu. Na tento účel sa zhromažďuje dôkladnejšia história predchádzajúcich ochorení, možno predpísať ďalšie metódy vyšetrenia.

liečba

Liečba získaného MVP sa vo väčšine prípadov vykonáva v kardiologickej nemocnici. Pacientom sa odporúča, aby sa držali v posteli alebo polovičné lôžko, aby sa vzdali zlých návykov a udržali si stravu.

Keď je reumatické, t.j. infekčným dôvodom vzniku tohto srdcového ochorenia je pacientovi predpísaný priebeh antibiotickej terapie na odstránenie reumatických ochorení srdca. Na tento účel použite antibiotiká zo skupiny penicilínov (Billillin, Vancomycin atď.). Ak má pacient významnú krvnú regurgitáciu a arytmiu, môžu byť predpísané iné lieky, ktoré budú zamerané na odstránenie symptómov (diuretikum, antiarytmikum, hypotenzívum atď.). Komplex terapie a dávkovanie liekov v takýchto prípadoch možno zvoliť len individuálne. Otázka možnej potreby chirurgického zákroku sa rieši rovnakým spôsobom.

Na liečbu MVP, ktorá bola spôsobená srdcovým ochorením, sa lieky používajú na liečbu základnej choroby. Takáto terapia je zameraná na normalizáciu krvného obehu a elimináciu arteriálnej hypertenzie a arytmií as neúčinnosťou liečby liekom môže byť pacientovi odporúčaná chirurgická intervencia zameraná na odstránenie defektu mitrálnej chlopne.

Osobitná pozornosť sa venuje prípadom MVP, ktoré boli spôsobené poranením hrudníka. Po korekcii stavu pomocou liekov pacient podrobuje chirurgickú operáciu na stabilizáciu činnosti mitrálnej chlopne. Takí pacienti potrebujú hospitalizáciu a starostlivé pozorovanie. Ak sa objaví kašeľ s ružovým hlienom, lekárska pomoc by mala byť okamžite poskytnutá akékoľvek oneskorenie môže byť smrteľné.

komplikácie

Komplikácie pri ľahkej kongenitálnej MVP sa vyskytujú extrémne zriedkavo. Vo väčšine prípadov sa vyskytujú v prípade hrubého vrodeného patologického stavu alebo prolapsu, ktorý sa vyvinul na pozadí poranenia hrudníka alebo srdcového ochorenia.

Pri nepriaznivom priebehu tejto srdcovej choroby sú takéto komplikácie možné:

 1. Mitrálna nedostatočnosť - vyvolaná oddelením vlákien šľachy od chlopní ventilov. Keď sa vyvíja, pacient trpí chvením, pýchou v pľúcach a dýchavičnosťou, čo spôsobuje, že pacient sedí (keď je telo horizontálne, dramaticky sa zvyšuje). Známky mitrálnej nedostatočnosti naznačujú potrebu echokardiografie. Pri potvrdení takejto patológie sa pacientovi ukáže chirurgická operácia na výmenu (protetika) mitrálnej chlopne.
 2. Arytmie sú spôsobené poruchou krvného obehu a môžu výrazne zhoršiť stav pacienta a kvalitu života. Vyjadrujú ich ťažká slabosť, závraty, mdloby a "prerušenia" v práci srdca. Na ich odstránenie sú pacientovi predpísané antiarytmické lieky (Amiodaron, Amiokardín, Rittiodaron, Darob, Sotalex atď.).
 3. Infekčná endokarditída - taká závažná komplikácia sa často stáva výsledkom rôznych chirurgických zákrokov (potraty, extrakcia zubov atď.). Pri zápale srdcovej chlopne má pacient pocit slabosti, horúčky, znížený krvný tlak, bolesť v kĺboch ​​a tachykardiu. Liečba takýchto komplikácií by sa mala vykonávať iba v nemocnici.
 4. Náhla smrť - taká komplikácia sa môže vyskytnúť u pacientov s mitrálnou nedostatočnosťou, závažnou ventrikulárnou arytmiou a silnou elektrickou nestabilitou. Podľa štatistík je smrť v PMH zriedkavá.

Napriek skutočnosti, že prolaps mitrálnej chlopne zriedkavo má malígny priebeh a spôsobuje ťažké komplikácie, choroba stále potrebuje neustále lekárske pozorovanie a monitorovanie. Nezanedbávajte odporúčania lekára a kontrolné vyšetrenia s kardiológiou. Takéto opatrenia vám pomôžu predchádzať progresii tejto choroby a udržiavate svoje zdravie a schopnosť pracovať.

Ktorý lekár sa má kontaktovať

Pacient s prolapsom mitrálnej chlopne vidí kardiológ. V závažných prípadoch je indikovaná konzultácia srdcového chirurga. V prípadoch ťažkej autonómnej dysfunkcie u detí s vrodeným prolapsom neurológ pomôže zlepšiť stav. Príslušný funkčný alebo ultrazvukový diagnostický lekár, ktorý vykoná echokardiografiu, zohráva veľmi dôležitú úlohu pri diagnostike ochorenia.

Aké je riziko prolapsu mitrálnej chlopne?

Jednou z najčastejších patologických ochorení srdca je prolaps mitrálnej chlopne. Čo to znamená? Obvykle práca srdca vyzerá takto. Ľavé predsiene sú stlačené na uvoľnenie krvi, v tomto čase ventil opúšťa a krv prechádza do ľavej komory. Ďalej sa ventily zatvárajú a kontrakcia komôr spôsobuje, že sa krv presunie do aorty.

S prolapsom chlopne časť krvi v čase komorovej kontrakcie prechádza do átria opäť, pretože prolaps je deformácia, ktorá zabraňuje normálnemu zatváraniu dverí. Preto dochádza k spätnému refluxu krvi (regurgitácia) a vyvíja sa mitrálna nedostatočnosť.

Prečo sa vyvinie patológia

Prolaps mitrálnej chlopne je problém, ktorý je bežnejší u mladých ľudí. V diagnostike tohto problému je typický vek 15 až 30 rokov. Príčiny patológie sú nakoniec nejasné. Vo väčšine prípadov sa MVP vyskytuje u ľudí s patologickými stavmi spojivového tkaniva, napríklad s dyspláziou. Jednou z jej vlastností môže byť zvýšená flexibilita.

Napríklad, ak osoba ľahko ohýba palec na ruke v opačnom smere a dosiahol ju na predlaktie, potom je vysoká pravdepodobnosť prítomnosti jednej patológie spojivového tkaniva a PMK.

Takže jednou z príčin prolapsu mitrálnej chlopne sú vrodené genetické poruchy. Avšak vývoj tejto patológie je možný z dôvodu získaných príčin.

Získané príčiny PMK

 • Ischemická choroba srdca;
 • myokarditída;
 • Rôzne kardiomyopatie;
 • Infarkt myokardu;
 • Vklady vápnika na mitrálnom kruhu.

Kvôli bolestivým procesom je narušené dodávanie krvi do srdcových štruktúr, zapálené tkanivá, bunky umierajú, sú nahradené spojivovým tkanivom, tkanivá samotného ventilu a okolité štruktúry sú zahustené.

To všetko vedie k zmenám v tkanivách ventilu, k poškodeniu svalov, ktoré ho ovládajú, v dôsledku čoho sa ventil úplne zastaví, to znamená, že jeho chlopne preliatia.

Je PMC nebezpečný?

Hoci sa prolaps mitrálnej chlopne kvalifikuje ako srdcová patológia, vo väčšine prípadov je prognóza pozitívna a nie sú pozorované žiadne príznaky. Často je PMK diagnostikovaná náhodou počas ultrazvuku srdca počas profylaktických vyšetrení.

Manifestácia PMK závisí od stupňa prolapsu. Symptómy sa objavujú, ak je regurgitácia závažná, čo je možné v prípadoch výraznej deformácie ventilových letákov.

Väčšina ľudí s PMH netrpí tým, patológia neovplyvňuje ich životy a výkonnosť. Avšak s druhým a tretím stupňom prelapsu sú v oblasti srdca, bolesti a porúch rytmu možné nepríjemné pocity.

V najvážnejších prípadoch sa objavujú komplikácie spojené so zhoršením krvného obehu a zhoršením stavu srdcového svalu v dôsledku rozťahovania počas návratu krvi.

Komplikácie mitrálnej nedostatočnosti

 • Prasknutie srdcového akorda;
 • Infekčná endokarditída;
 • Myxomatózne zmeny chlopní;
 • Zlyhanie srdca;
 • Náhlu smrť.

Posledná komplikácia je extrémne zriedkavá a môže sa vyskytnúť, ak je MVP kombinovaná s ventrikulárnymi arytmiami, ktoré sú život ohrozujúce.

Stupeň prelapsu

 • 1 stupeň - ohyb ventilových chlopní 3-6 mm,
 • 2 stupne - vychýlenie nie je väčšie ako 9 mm,
 • Stupeň 3 - viac ako 9 mm.

Takže najčastejšie prelaps mitrálnej chlopne nie je nebezpečný, takže nie je potrebné liečiť. Avšak s výraznou závažnosťou patológie si ľudia potrebujú starostlivú diagnózu a pomoc.

Ako sa problém prejavuje

Prolaps mitrálnej chlopne sa prejavuje špecifickými príznakmi s významnou regurgitáciou. Avšak pri rozhovore s pacientmi s odhaleným MVP, dokonca aj v najmenšom rozsahu, sa ukáže, že ľudia majú mnoho sťažností na malé ochorenia.

Tieto sťažnosti sú podobné problémom vyplývajúcim z vegetatívne-vaskulárnej alebo neurocirkulačnej dystónie. Keďže táto porucha je často diagnostikovaná súčasne s mitrálnou nedostatočnosťou, nie je vždy možné rozlišovať medzi príznakmi, ale PMK je priradená hlavná úloha pri zmenách v blahobyte.

Všetky problémy, bolesť alebo nepohodlie vyplývajúce z mitrálnej nedostatočnosti sú spojené so zhoršením hemodynamiky, to znamená prietoku krvi.

Keďže v tejto patológii sa časť krvi vráti do átria a nevstúpi do aorty, srdce musí urobiť dodatočnú prácu na zaistenie normálneho prietoku krvi. Nadmerné zaťaženie nie je nikdy výhodné, vedie k rýchlejšiemu opotrebeniu tkanín. Navyše regurgitácia vedie k rozšíreniu átria kvôli prítomnosti dodatočnej časti krvi.

V dôsledku pretečenia krvi v ľavej predsieni sú všetky oblasti ľavého srdca preťažené, intenzita kontrakcií sa zvyšuje, pretože potrebujete zvládnuť ďalšiu časť krvi. Po čase sa môže vyvinúť hypertrofia ľavej komory a aj átrium, čo vedie k zvýšeniu tlaku v cievach prechádzajúcich pľúcami.

Ak sa patologický proces naďalej vyvíja, potom pľúcna hypertenzia spôsobuje hypertrofiu pravej komory a nedostatočnosť trikuspidálnej chlopne. Vyskytujú sa symptómy srdcového zlyhania. Vykreslený obrázok je typický pre prolaps mitrálnej chlopne o 3 stupne, v iných prípadoch je ochorenie oveľa jednoduchšie.

Absolútna väčšina pacientov medzi príznakmi prolapsu mitrálnej chlopne indikuje periódy srdcového tepu, ktoré môžu mať rôzne sily a trvanie.

Tretina pacientov pravidelne cíti nedostatok vzduchu, chce, aby bol dych hlbší.

Medzi agresívnejšími symptómami možno poznamenať stratu vedomia a pre-nevedomé stavy.

Docela často je prolaps mitrálnej chlopne sprevádzaný zníženým výkonom, podráždenosťou, človek môže byť emočne nestabilný, môže byť jeho spánok narušený. Môžu sa vyskytnúť bolesti na hrudníku. A nemajú nič spoločné s fyzickou aktivitou a nitroglycerín ich neovplyvňuje.

Najčastejšie príznaky

 • Bolesti na hrudníku;
 • Nedostatok vzduchu;
 • Dýchavičnosť;
 • Palpitácie alebo poruchy rytmu;
 • mdloby;
 • Nestabilná nálada;
 • únava;
 • Bolesti hlavy ráno alebo v noci.

Všetky tieto príznaky nemôžu byť nazývané charakteristické len pre prolaps mitrálnej chlopne, môžu byť spôsobené inými problémami. Avšak pri vyšetrovaní pacientov s podobnými ťažkosťami (najmä v mladom veku) je často detegovaný prolaps mitrálnej chlopne prvého stupňa alebo dokonca 2 stupňov.

Ako sa diagnostikuje patológia

Pred začatím liečby potrebujete presnú diagnózu. Kedy je potrebné diagnostikovať MVP?

 • Po prvé, diagnózu možno urobiť náhodne, počas rutinného vyšetrenia s výkonom ultrazvuku srdca.
 • Po druhé, pri každom vyšetrení pacienta praktickým lekárom môže byť vypočutý srdcový šelest, čo bude dôvodom na ďalšie preskúmanie. Charakteristický zvuk, nazývaný šum, počas deformácie mitrálnej chlopne je spôsobený regurgitáciou, to znamená, že krv sa vracia naspäť do predsieň.
 • Po tretie, sťažnosti pacienta môžu viesť lekára k podozreniu na PMH.

Ak sa vyskytnú takéto podozrenia, obráťte sa na špecialistu, kardiológa. Diagnózu a liečbu by mal vykonávať presne sám. Hlavnými diagnostickými metódami sú auskultácia a ultrazvuk srdca.

Počas auskultácie môže lekár počuť charakteristický šum. Avšak u mladých pacientov sa srdcový šelest určí pomerne často. Môže sa vyskytnúť v dôsledku veľmi rýchleho pohybu krvi, počas ktorého sa vytvára turbulencia a turbulencia.

Takýto šum nie je patológia, vzťahuje sa na fyziologické prejavy a neovplyvňuje stav osoby alebo prácu jeho orgánov. Ak je však zistený hluk, stojí za to zaistiť seba a vykonať ďalšie diagnostické vyšetrenia.

Len metóda echokardiografie (ultrazvuk) môže spoľahlivo identifikovať a potvrdiť PMH alebo jeho absenciu. Výsledky vyšetrenia sa zobrazia na obrazovke a doktor vidí, ako funguje ventil. Vidí pohyb svojich chlopní a odbočenie pod prúdom krvi. Prolaps mitrálnej chlopne sa nemusí vždy prejaviť v pokoji, preto v niektorých prípadoch je pacient opätovne vyšetrený po cvičení, napríklad po 20 druhoch.

V reakcii na záťaž sa zvyšuje krvný tlak, tlak na ventil sa zvyšuje a prelaps, dokonca aj malý, sa stáva viditeľným pri ultrazvuku.

Ako sa lieči?

Ak je PMK bez príznakov, liečba sa nevyžaduje. V prípade odhalenej patológie lekár zvyčajne odporúča, aby ste pozorovali kardiológa a urobili každý rok ultrazvuk srdca. To umožní príležitosť vidieť dynamický proces a spozoruje zhoršenie stavu a fungovania ventilu.

Okrem toho kardiológ obvykle odporúča prestať fajčiť, silný čaj a kávu a minimalizovať užívanie alkoholu. Triedy telesnej terapie alebo akákoľvek iná fyzická aktivita s výnimkou ťažkých športov budú užitočné.

Prolaps mitrálnej chlopne o 2 stupne a najmä o 3 stupne môže spôsobiť významnú regurgitáciu, čo vedie k zhoršeniu zdravia a vzniku symptómov. V týchto prípadoch vykonajte lekárske ošetrenie. Avšak žiadny liek nemôže ovplyvniť stav ventilu a samotný prolaps. Z tohto dôvodu je liečba symptomatická, to znamená, že hlavným účinkom je zmiernenie osoby s nepríjemnými symptómami.

Terapia predpísaná pre PMK

 • antiarytmiká;
 • antihypertenzný;
 • Stabilizácia nervového systému;
 • Tónovania.

V niektorých prípadoch prevažujú príznaky arytmie, potom sú potrebné vhodné lieky. V iných prípadoch sú potrebné sedatíva, pretože pacient je veľmi podráždený. Preto sú lieky predpísané v súlade so sťažnosťami a identifikovanými problémami.

Môže to byť kombinácia príznakov, potom by liečba mala byť komplexná. Všetkým pacientom s prolapsom mitrálnej chlopne sa odporúča zorganizovať režim tak, aby bol spánok dostatočne dlhý.

Medzi lieky predpísané beta-blokátory, lieky, ktoré vyživujú srdce a zlepšujú jeho metabolické procesy. Z sedatíva sú často veľmi účinné infúzie valeriánov a matky.

Vplyv liekov nemusí priniesť požadovaný účinok, pretože neovplyvňuje stav ventilu. Môže sa vyskytnúť určité zlepšenie, ale nemôže byť považované za stabilné v akútnom progresívnom priebehu ochorenia.

Okrem toho môžu existovať komplikácie, ktoré vyžadujú chirurgickú liečbu. Najčastejším dôvodom na operáciu v MVP je oddelenie väzov mitrálnej chlopne.

V tomto prípade srdcové zlyhanie porastie veľmi rýchlo, pretože ventil sa vôbec nedá zatvoriť.

Chirurgickou liečbou je posilnenie ventilového krúžku alebo implantácia mitrálnej chlopne. Dnes sú takéto operácie celkom úspešné a môžu viesť pacienta k výraznému zlepšeniu zdravia a pohody.

Vo všeobecnosti prognóza prolapsu mitrálnej chlopne závisí od niekoľkých faktorov:

 • miera vývoja patologického procesu;
 • závažnosť samotnej patológie ventilov;
 • stupeň regurgitácie.

Samozrejme, včasná diagnóza a presné dodržiavanie kardiologických funkcií zohrávajú veľkú úlohu pri úspešnej liečbe. Ak je pacient pozorný na svoje zdravie, potom "znejú poplach" včas a podrobia sa potrebným diagnostickým postupom, rovnako ako začnú liečbu.

V prípade nekontrolovaného vývoja patológie a nedostatku potrebnej liečby sa stav srdca môže postupne zhoršovať, čo vedie k nepríjemným a pravdepodobne nezvratným následkom.

Je možná prevencia?

Prolaps mitrálnej chlopne je hlavne vrodeným problémom. To však neznamená, že nemožno zabrániť. Aspoň je možné znížiť riziko vzniku 2 a 3 stupňov prolapsu.

Prevenciou môžu byť pravidelné návštevy kardiológa, dodržiavanie diéty a odpočinku, pravidelné cvičenie, prevencia a včasná liečba infekčných ochorení.

Všetko o prolase mitrálnej chlopne a jej liečbe

Prolaps mitrálnej chlopne: príčiny, hlavné symptómy, moderné metódy diagnostiky a liečby

Výhrez (výstupok a neúplné uzatvorenie) mitrálnej chlopne - je jedným z najčastejších náhodných nálezov počas ultrazvuk srdca, ktoré vo väčšine prípadov nepredstavujú žiadne nebezpečenstvo pre život a nevyžaduje žiadne špeciálne zaobchádzanie.

Spravidla prolaps mitrálnej chlopne nevykazuje žiadne príznaky, v súvislosti s tým, čo je nájdená náhodou, počas echokardiografia (ultrazvukové vyšetrenie srdca) na iných príležitostiach. V zriedkavých prípadoch, ľudia s prolaps mitrálnej chlopne, môže dôjsť opakujúce sa bolesť na hrudníku, "narušenie srdce", búšenie srdca, a niektoré iné príznaky.

Aby sa určilo, či existuje potreba liečby prolapsu mitrálnej chlopne, vykonajú sa špeciálne vyšetrenia: ultrazvuk srdca (echokardiografia), EKG. Holter EKG (zaznamenávanie srdcovej aktivity počas dňa) atď. Pomocou týchto diagnostických metód lekári zistia, či je krvný obeh v srdcových dutinách narušený a ak áno, ako veľmi.

Vo väčšine prípadov prolaps mitrálnej chlopne nespôsobuje vážne poruchy krvného obehu, a preto nevyžaduje špeciálnu liečbu. V takýchto situáciách je prolaps mitrálnej chlopne správnejšie považovaný za znak vývoja srdca a nie za chorobu. Vrodená a úplne neškodná prolaps mitrálnej chlopne sa vyskytuje u viac ako 20% všetkých zdravých ľudí.

Ľudia s prolapsom mitrálnej chlopne môžu žiť celý život a nevedia o prítomnosti tejto funkcie. V zriedkavých prípadoch, keď sa počas vyšetrenia srdca zistí silná porucha krvného obehu alebo abnormálny rytmus srdca (artimia), môže byť odporučená liečba liekmi.

Chirurgická liečba prolapsu mitrálnej chlopne (srdcová chirurgia) sa vyžaduje vo veľmi zriedkavých prípadoch s hrubým porušovaním srdcovej chlopne.

Čo je to srdcová chlopňa?

Srdce je druh čerpadla, ktorý spôsobuje cirkuláciu krvi v tele. Toto je možné udržiavaním tlaku v dutinách (komorách) srdca. Ľudské srdce má 4 komory: 2 komory a 2 predsiene. Ventily sú špeciálne ventily umiestnené medzi komorami srdca, ktoré regulujú tlak v komorách srdca a podporujú pohyb krvi správnym smerom.

V srdci sú 4 ventily:

 1. Mitrálna chlopňa sa nachádza medzi ľavou predsieňou a ľavou komorou. Tento ventil sa skladá z dvoch krídel: prednej a zadnej časti. Prolaps (výčnelok) prednej mitrálnej chlopne je bežnejší ako prolaps zadného hrdla. Tenké vlákna nazývané akordy sú pripevnené ku každej klapke ventilu. Tieto vlákna sú naopak spojené s malými svalmi (papilárne, papilárne svaly). Pre normálne fungovanie ventilu je potrebná kĺbová práca ventilov, akordov a papilárnych svalov. Pri kontrakcii srdca sa tlak v ňom výrazne zvyšuje. Pod pôsobením tohto tlaku otvorí mitrálna chlopňa letáky, ktoré sú držané akordmi a papilárnymi svalmi.
 2. Trikuspidálny (trikuspidálny) ventil sa skladá z 3 ventilov a nachádza sa medzi pravou predsieňou a pravou srdcovou komorou srdca.
 3. Aortálna chlopňa sa nachádza medzi ľavou komorou a aortou a zabraňuje návratu krvi späť do komory.
 4. Pľúcny artériový ventil sa nachádza medzi pľúcnou tepnou a pravou komorou a tiež zabraňuje návratu krvi do pravej komory.

Ako fungujú srdcové ventily normálne?

Ľavá komora má 2 otvory: jedna komunikuje s ľavou predsieňou (tu je umiestnená mitrálna chlopňa), druhá komunikuje s aortou (tu sa nachádza aortálna chlopňa). Krv prechádza srdcom nasledujúcim smerom: od predsiene cez otvorený mitrálny ventil do komory a potom z komory cez otvorený aortálny ventil do aorty. Aby sa zabránilo návratu krvi do predsiene počas kontrakcie ľavej komory, ale aby sa presunula do aorty, tesne sa uzavrie mitrálny ventil. Počas relaxácie komory sa uzavrie aortálna chlopňa a krv sa nemôže vrátiť späť do srdca.

Podľa toho istého princípu trikuspidálny (trikuspidálny) ventil a ventil pľúcnej artérie pôsobia. Takže vďaka normálnemu fungovaniu chlopní srdca je krv poháňaná cez časti srdca a udržuje krvný obeh v celom tele.

Ako fungujú srdcové ventily na prevenciu?

Výhrez - vydutý (výstupok) z chlopne pri zatváraní, ktorý je uzavretím ventilov voľný a umožňuje krvi do radu zadnej časti sieni alebo komore z najväčších plavidiel v komorách.

Takže pri prolapse mitrálnej chlopne počas kontrakcie ľavej komory vstupuje krv nielen do aorty, ale tiež sa vracia do ľavej predsiene. Tento návrat krvi sa nazýva regurgitácia. V závislosti od toho, koľko krvi sa vrátilo do átria, existuje niekoľko stupňov regurgitácie. Zvyčajne prolaps mitrálnej chlopne vedie k veľmi malej regurgitácii, ktorá nemôže vážne narušiť srdce a je považovaná za variant normy.

Prečo sa vyskytuje prolaps mitrálnej chlopne?

Existujú dve hlavné príčiny prolapsu mitrálnej chlopne: vrodený a neškodný prolaps a prolaps, ktorý sa vyskytol na pozadí iných ochorení a poranení hrudníka.

Vrodený a neškodný prolaps

V prevažnej väčšine prípadov je vývoj prolapsu mitrálnej chlopne spojený s poruchou vrodenej štruktúry a oslabením spojivového tkaniva, ktoré vytvára srdcové chlopne.

Toto porušenie je zvyčajne zdedené a je už prítomné pri narodení. Kvôli slabosti spojivového tkaniva sa chlopne ventilov ľahšie rozťahujú a akordy, ktoré ich držia, sa zdĺhajú. Z tohto dôvodu sa v čase uzavretia ventilu pod pôsobením krvného tlaku krídla vydutia a tesne zatvárajú.

Vrodený prolaps mitrálnej chlopne vo väčšine prípadov prebieha priaznivo, nespôsobuje výskyt žiadnych príznakov a nevyžaduje špeciálnu liečbu. V tomto prípade je prolaps viac znakom tela ako ochorením.

Rôzne ochorenia srdca, ktoré narušujú normálnu štruktúru ventilov

Zriedka sa môže prelaps mitrálnej chlopne vyskytnúť na pozadí rôznych srdcových ochorení (získaný prolaps), ktoré porušujú štruktúru chrupov, akordov alebo papilárnych svalov:

 1. Prolaps mitrálnej chlopne na pozadí reumatizmu (reumatické zlyhanie srdca alebo reumatické choroby srdca) je častejší u detí a je spôsobená zápalom spojivového tkaniva, ktorá tvorí ventilové klapky a akord. Je pravidlom, že krátko pred detekciou prolaps mitrálnej chlopne, dieťa sa stane bolesť v krku alebo šarlach, pre ktorú sa po asi 2 týždne mali zaútočiť reumatizmu (zápal veľkých kĺbov, bolesť, stuhnutosť kĺbov, atď.)
 2. Prolaps mitrálnej chlopne na pozadí koronárnej choroby srdca alebo infarktu myokardu sa vyvíja u starších pacientov v dôsledku slabého prívodu krvi do papilárnych svalov alebo prasknutia akordov, čo reguluje ventil. Prolaps v tomto prípade je zistený počas vyšetrenia na silnú bolesť srdca, dýchavičnosť a slabosť.
 3. Prolaps mitrálnej chlopne po poranení hrudníka je spôsobený prasknutím notochordu a spravidla má nepriaznivý priebeh, ak nie je liečený.

Vrodený a získaný prolaps mitrálnej chlopne má zásadne odlišné znaky, príznaky, priebeh a vyžadujú rôzne prístupy k liečbe, v súvislosti s ktorými ich považujeme samostatne.

Vrodený prolaps mitrálnej chlopne

Ako už bolo spomenuté vyššie, kongenitálny prolaps mitrálnej chlopne je prítomný u dieťaťa od narodenia. V tomto prípade sa často prolaps mitrálnej chlopne kombinuje s poruchou vo fungovaní nervového systému, nazývanou vegetatívne-vaskulárna dystónia (VVD). Je to IRR a nie prolaps, ktorý spôsobuje niektoré príznaky, ktoré sú často "pripisované" prelapsu:

 1. Periodická bolesť v hrudníku av oblasti srdca. Bolesť hrudníka v prolase mitrálnej chlopne je funkčná v prírode (to znamená, že nie sú znakom zhoršenej funkcie srdca) a je spôsobená poškodením nervového systému. Často sa bolesť v oblasti srdca vyskytuje po strese, emočnom strese a niekedy aj v pokoji. Bolesť môže byť brnenie alebo bolesť a trvá niekoľko sekúnd až desiatky minút, niekoľko hodín alebo dní. bolesti v srdci s prolapsom mitrálnej chlopne sa nevyvolávajú námahou, nie sú spojené s dýchavičnosťou, závratmi alebo mdlobou (strata vedomia). Ak máte bolesť v oblasti srdca, sú sprevádzané takými príznakmi - poraďte sa s lekárom, pretože môžu naznačovať, že porucha srdca nie je zázemím vážneho ochorenia.
 2. Údery z palpitácie alebo pocit "zlyhania", "vyblednutia" srdca. Tieto pocity sú tiež vysvetlené zvýšenou aktivitou nervového systému a neindikujú poruchu srdca. Dôležité: záchvaty srdcového palpitácie v prolapsu mitrálnej chlopne sa náhle objavia a rovnako náhle prechádzajú, nie v kombinácii so závratmi, stratou vedomia.
 3. Mdloby s prolapsom mitrálnej chlopne sú zriedkavé a často sa spájajú s emóciami (ako je strach) alebo sa objavujú vo vyčerpaných miestnostiach. Tieto mrzuté kúzla rýchlo po prístupe na čerstvý vzduch alebo plácanie tváre.
 4. Ďalšie príznaky a známky VSD, ako je nízka telesná teplota, bolesti hlavy. bolesť brucha (syndróm dráždivého čreva) atď. Prečítajte si viac o IRR v článku Všetko o IRR a jeho liečbe.

Často ľudia s prolapsom mitrálnej chlopne majú podobnú konštrukciu: dlhé, tenké ramená a nohy, vysoký rast, zvýšená pohyblivosť v kĺboch, predĺžená tvár atď.

Keďže spojivové tkanivo je prítomné v koži, svaloch a šľachách, jeho defekt môže viesť k strabizmu, zníženej ostrosti zraku a niektorým ďalším znakom často spojeným s prolapsom mitrálnej chlopne.

Diagnóza prolapsu mitrálnej chlopne

Zvyčajne je vrodený prolaps mitrálnej chlopne náhodne detegovaný v akomkoľvek veku počas ultrazvuku srdca (echokardiografia). Ultrazvuk srdca je najefektívnejšou metódou diagnostiky prolapsu, pretože umožňuje určiť stupeň prolapsu a objem regurgitácie (návrat krvi z ľavej komory do atria).

Stupeň prolapsu mitrálnej chlopne:

1 stupeň prolapsu indikuje mierny opuch mŕtvych chlopní (až do 5 mm)

Stupeň 2 označuje vyklenuté krídla až do 9 mm.

Stupeň 3 - ventilové chlopne vyžarujú 10 mm alebo viac.

Rozdelenie prolapsu mitrálnej chlopne na stupne neodráža veľkosť regurgitácie, a preto sa v súčasnosti nepoužíva na určenie prognózy a indikácií na liečbu. Oveľa väčšia pozornosť sa venuje stupňu nedostatočnosti mitrálnej chlopne (objem krvi spadá do átria kvôli neúplnému uzatvoreniu ventilových letákov), ktorý sa stanovuje samostatne počas ultrazvukového vyšetrenia.

V prípade potreby môže lekár predpísať ďalšie metódy na diagnostiku srdcovej funkcie: EKG a holter EKG. EKG umožňuje zobraziť možné zmeny v práci srdca v dôsledku prolapsu mitrálnej chlopne. Holter ECG je záznam údajov o prácach srdca do 24 hodín. Zvyčajne pri vrodenom prolase mitrálnej chlopne nie je poškodená činnosť srdca a ďalšie diagnostické metódy neodhaľujú významné abnormality.

Ako pochopiť, aký závažný je prolaps mitrálnej chlopne?

Len odborník, ktorý pozná vašu históriu ochorenia a má kompletný obraz o všetkých vyšetreniach, ktoré boli vykonané na vás, môžete posúdiť stupeň poškodenia srdca a odhaliť indikácie na liečbu.

Ak máte prolaps mitrálnej chlopne, objavený náhodou pri vyšetrení z iného dôvodu, že nemáte také výrazné príznaky choroby (silné bolesti srdca na námahe, závraty, dýchavičnosť, k významnému poklesu účinnosti) a potom z prieskumov kardiológ nie nepredpisuje žiadnu liečbu, potom by prolaps mitrálnej chlopne mal byť považovaný za variant normy, ktorý nemôže spôsobiť vážne poškodenie zdravia a nevyžaduje liečbu.

Prolaps mitrálnej chlopne u detí

Často sa prolaps mitrálnej chlopne vyskytuje u detí náhodou počas ultrazvuku srdca. Okrem prolaps mitrálnej chlopne, tieto zmeny môžu byť detekované u dieťaťa, ako je:. Ďalšie akordu ďalších papilárnych svalov, výhrez iných srdcových chlopní (trikuspidální, aortálna alebo pľúcna ventilov), foramen ovale ai Všetky tieto zmeny sú zahrnuté v malej anomálie, syndróm vývojové Srdce (MARS).

Detekcia prolapsu mitrálnej chlopne a / alebo MARS u dieťaťa by nemala zavádzať rodičov do stavu paniky, pretože tieto zmeny nemajú vplyv na fungovanie srdca a takmer vždy majú priaznivý priebeh.

Vo veľmi zriedkavých prípadoch, MARS, dieťa môže byť komplikovaná narušenie srdcového rytmu (arytmia) alebo rozvoju infekčného zápalu srdcových chlopní (endokarditída), a preto deti s touto funkciou odporúčané preventívne vyšetrenie kardiológom 1 alebo 2 krát do roka.

Prolaps mitrálnej chlopne u tehotných žien

Prolaps mitrálnej chlopne neovplyvňuje priebeh tehotenstva a pôrodu a takmer nikdy nevedie k závažným komplikáciám.

Avšak, ak máte prolaps mitrálnej chlopne a máte v úmysle otehotnieť alebo už ste tehotná, informujte o tom svojho gynekológa. V prípade potreby vám budú odporúčané ďalšie konzultácie s kardiológom.

Liečba vrodeného prolapsu mitrálnej chlopne

Vrodený prolaps mitrálnej chlopne si nevyžaduje špeciálnu liečbu. Ľudia s prolapsom mitrálnej chlopne môžu žiť plnohodnotne, hrať šport a neobmedzovať sa na fyzickú námahu.

Deťom s prolapsom mitrálnej chlopne sa odporúča aj telesná výchova, hry v prírode, plávanie (ak sa o tom osobne neodvolával váš lekár). Rozhodnutie o prijímaní do povolania profesionálnym športom sa uskutočňuje individuálne so zaisťujúcim lekárom.

Ak máte sťažnosti na časté srdcové palpitácie, recidivujúcu bolesť srdca, bolesti hlavy, úzkosť, nespavosť atď. môže byť odporučené jeden sedatív bylinné (napr., valeriána, Novo Passitum, mätový čaj a ďalšie). Tieto prostriedky normalizuje nervový systém, zníženie alebo odstránenie hlavné príznaky prolaps mitrálnej chlopne a cievne dystónia (VVD),

Lieky obsahujúce horčík (horčík B6, Magnerot a ďalšie) môžu byť tiež predpísané pre predplách mitrálnej chlopne a majú približne rovnaký účinok ako sedatíva.

V niektorých prípadoch, keď výhrez sprevádzaný výrazným narušením srdca, ktorý sa prejavuje slabosť, dýchavičnosť, záchvaty silnej bolesti v srdci počas cvičenia a je podporovaný na ultrazvuku významné regurgitaci srdca, kardiológ môže odporučiť vážnejšie liečbu drogovej závislosti, vrátane liekov, ktoré normalizujú rytmus práca srdca a niektoré ďalšie. Opäť potreba takejto liečby určuje striktne individuálny kardiológ.

Prolaps mitrálnej chlopne vyvinutý na pozadí ochorenia srdca

Ako bolo uvedené vyššie, prolaps mitrálnej chlopne sa môže vyvinúť na pozadí viacerých srdcových ochorení, alebo menej často v dôsledku poranení hrudníka.

Ak bol prolaps mitrálnej chlopne diagnostikovaná u srdca ultrazvukom po nedávno prestúpil angína, šarlach alebo záchvatu akútnej reumatickej horúčky (bolesť, opuch, začervenanie, veľkých kĺbov, atď), potom je pravdepodobné, že toto je jedna z komplikácií reumatické choroby srdca (reumatické ochorenia srdca).

Hlavné príznaky prolapsu mitrálnej chlopne sú v tomto prípade:

 1. Zvýšená únava, slabosť, pasivita dieťaťa, odmietanie aktívnych hier.
 2. Výskyt dýchavičnosti po normálnej fyzickej námahe.
 3. Búšenie srdca, závrat.

Liečba prolapsu mitrálnej chlopne sa v tomto prípade uskutočňuje v nemocničnom prostredí. Keďže príčinou zápalu ventilov srdca je baktéria (streptokok), odporúča sa liečba antibiotikami skupiny penicilínov (penicilín, bicilín atď.) Alebo iných skupín. Ak je na ultrazvuku srdca zaznamenaná silná regurgitácia alebo abnormálny srdcový rytmus, používajú sa iné lieky. Účelom liečby je v tomto prípade ošetrujúci reumatológ.

Ak sa v dôsledku reumatického zápalu srdca (reumatickej karditídy) vyvinie ťažká nedostatočnosť mitrálnej chlopne, ktorá nie je vhodná na liečbu, vykoná sa operácia srdcového chirurgického zákroku s náhradou ventilu (protetika).

Ak sa u staršej osoby s koronárnou chorobou srdca (CHD alebo angíny) vyskytuje prolaps mitrálnej chlopne, potom pravdepodobnou príčinou jej vývoja je slabý prívod krvi do papilárnych svalov spôsobený základnou chorobou. Hlavnými príznakmi v tomto prípade sú:

 1. Útoky silnej bolesti v srdci, ktoré prechádzajú po podaní nitroglycerínu.
 2. Dýchavičnosť s miernym fyzickým námahom.
 3. "Prerušenia" v práci srdca, pocit potopenia srdca atď.

V tomto prípade je potrebné liečiť ischemickú srdcovú chorobu (angínu pectoris) zameranú na normalizáciu prívodu krvi do srdca, zníženie arteriálnej hypertenzie (vysoký krvný tlak) atď. pozri Liečba ischemickej choroby srdca.

Prolaps mitrálnej chlopne nájdený po nedávnom poškodení hrudníka môže byť spôsobený prasknutím akordov alebo papilárnych svalov. Hlavnými príznakmi prolapsu v tomto prípade sú:

 1. "Prerušenia" v práci srdca, palpitácie srdca.
 2. Slabosť, dýchavičnosť po malom cvičení alebo v pokoji.
 3. Kašeľ môže nastať s ružovým penovým spútom. Ak sa vyskytne tento príznak, mali by ste čo najskôr zavolať sanitku, pretože oneskorenie liečby môže viesť k smrti.

Liečba prolapsu mitrálnej chlopne v dôsledku prasknutia akordov sa vykonáva v nemocnici pod prísnym dohľadom špecialistov. Po normalizácii stavu pomocou liekov sa spravidla odporúča srdcová chirurgia, počas ktorej sa obnoví normálna činnosť ventilu.

Možné komplikácie prolapsu mitrálnej chlopne

Komplikácie vrodeného pľúcneho prolapsu mitrálnej chlopne sú veľmi zriedkavé.

Často sa vyskytujú komplikácie na pozadí hrubého vrodeného prolapsu a prolapsu, ku ktorému došlo na pozadí iných srdcových ochorení (napríklad reumatizmu) a poranenia hrudníka:

 1. Nedostatok mitrálnej chlopne je častou komplikáciou reumatického zápalu srdca (reumatizmu), čo znamená neúplné uzatvorenie ventilových letákov a vstup veľkého množstva krvi naspäť do átria. Hlavnými príznakmi mitrálnej nedostatočnosti sú: slabosť, dyspnoe, únava, kašeľ atď. Na objasnenie prítomnosti mitrálnej nedostatočnosti sa umožňuje ultrazvuk srdca. Aby sa eliminovala nedostatočnosť mitrálnej chlopne, odporúča sa srdcová chirurgia s protetickou mitrálnou chlopňou.
 2. Arytmia je porušením rytmu srdca, čo vedie k závratom, slabosti, pocitu prerušenia srdcovej činnosti a dokonca aj krátkodobej synkopy. Antiarytmické lieky sa používajú pri liečbe arytmií (Amiodarone, Atenolol atď.)
 3. Infekčná endokarditída je veľmi závažná komplikácia, ktorá sa vyznačuje zápalom srdcovej chlopne. Hlavné príznaky tejto choroby sú: horúčka, silná všeobecná slabosť, bolesť bolesti v kĺboch. možné znižovanie krvného tlaku, búšenie srdca, žltosť pokožky atď. Často sa infekčná endokarditída vyvíja po zubných zákrokoch (extrakcia zubov, plnenie atď.) alebo iné chirurgické zákroky. Liečba infekčnej endokarditídy sa vykonáva v nemocnici pod prísnym dohľadom lekárov.
 4. Ďalšie komplikácie prolapsu mitrálnej chlopne sú oveľa menej bežné a preventívne návštevy kardiológa s potrebnými vyšetreniami (napr. Ultrazvuk srdca) môžu minimalizovať riziko ich výskytu.

Okrem Toho Čítal O Plavidlách

Normy krvného tlaku v tabuľkách

Krvný tlak je najdôležitejším ukazovateľom činnosti kardiovaskulárneho systému, čo naznačuje stav ľudského tela ako celku. V priebehu času a podľa veku dochádza k zmene fyziologickej normy človeka, čo však nevyhnutne neznamená žiadne negatívne účinky na zdravie.

Segmentové neutrofily vzrástli u dieťaťa: príčiny abnormalít

obsah

Ak sú segmentované neutrofily u dieťaťa zvýšené, vyžaduje sa ďalšie vyšetrenie a primeraná liečba. Je dôležité stanoviť príčinu abnormality pre terapiu na dosiahnutie výsledku.

Čo je flebotrombóza dolných končatín, symptómy a liečba

obsah

Flebotrombóza dolných končatín je jednou z najbežnejších patológií modernej flebológie. Porážka hlbokých žíl môže spôsobiť stratu nohy alebo vznik smrteľnej komplikácie - pľúcnu tromboembolizmus (PE).

Aký je rozdiel medzi TCDG a USDG?

Dopplerovský ultrazvuk je účinnou metódou na hodnotenie vaskulárnej permeability. Spolu s USDG je TCDG obľúbenou službou v kanceláriách ultrazvukovej diagnostiky. Ako porozumieť záhadným lekárskym skratkám a vybrať postup, ktorý je vo vašom prípade vhodný?

Príčiny a liečba zmiešaného hydrocefalu u detí a dospelých

Hydrocefalus je ochorenie, ktoré sa vyznačuje nadmernou akumuláciou cerebrospinálnej tekutiny - cerebrospinálnej tekutiny. Jeho vyvážený obeh je veľmi dôležitý pre normálnu činnosť mozgu.

Prečo sa bazofily znižujú v krvi, čo to znamená?

Basofily sú krvné bunky, ktorých tvorba prebieha v kostnej dreni, potom vstupujú do krvi, cirkulujú v nej niekoľko hodín a potom sa posielajú do tkanív, kde zostávajú 8-12 dní.