Ľudia hovoria a spievajú o tomto tele, píšu obrázky o tom. Srdce človeka je úžasný orgán, o ktorom sa dá veľa hovoriť. Mysleli sme si niekedy, že zvuk srdca je výsledkom práce jeho ventilov? Ako sú usporiadané - o tom v našom článku.

Samozrejme, ak hovoríte o všetkom naraz, potrebujete veľa miest. Preto hovorme o ventilovej aparatúre srdca a konkrétnejšie o mitrálnej chlopni u ľudí. Skutočnosť, že srdce má ventily a koľko z nich je známe každému záujemcovi. Ale to nie sú všetky informácie o práci srdca. Keď sa niekto podarilo zistiť, že srdce človeka poháňa krv cez komory a nádoby rýchlosťou 40 km za hodinu. Súhlasím, to nie je malá postava. Aby sme to dosiahli, potrebujeme nielen ventily, ale aj ďalšie štruktúry, ktoré má toto telo. Preto existuje koncepcia chlopňového aparátu srdca.

1 Čo je ventilové zariadenie a kde je

Štruktúra mitrálnej chlopne

Ak hovoríme o tom, že sa stanem mitrálnou chlopňou, poďme sa rozprávať o jej ventilovom zariadení. Je súborom štruktúr, ktorými sa jeho práca dosahuje. Anatomicky a funkčne pozostáva z mitrálnej chlopne, ktorá sa pripevňuje okolo obvodu ľavého atrioventrikulárneho otvoru. Má 2 dvere - predné a zadné. Jeho chrbtová klapka môže byť rozdelená. Podľa jeho štruktúry je mitrálna chlopňa spojivovým tkanivom.

Z voľného okraja jej hrotov sa nakreslí niekoľko vlákien šliach (chordov), ktoré prechádzajú do papilárnych svalov. Tieto svaly majú vhodný vzhľad, pripomínajúce výrastky alebo bradavky, a preto dostali svoje meno. Tiež steny ľavej predsiene a komory sú súčasťou ľudského srdcového aparátu. Mitrálna chlopňa je umiestnená v ľavom atrioventrikulárnom otvore a oddeľuje ľavé srdce v systolovej fáze.

2 Ako funguje mitrálny prístroj

Mitrálna ventil v prevádzke

Prijímajúc neustále impulzy z vodivého systému, ľudské srdce neustále a nepretržite pumpuje krv z predsiene do komôr, z komôr do krvných ciev a prenáša ju do orgánov a tkanív ľudského tela. V srdci sú dve fázy - systolické a diastolické. V čase diastoly je mitrálna chlopňa otvorená a jej ventily smerujú do dutiny ľavej komory. Odolnosť ventilov voči prietoku krvi je tak nevýznamná, že neovplyvňuje hemodynamiku srdca. V mitrálnom prístroji je koncept antifázy.

Viacsmerový pohyb ventilov je fyziologický jav. Prítomnosť antifázy zabezpečuje úplné otvorenie ventilov bez toho, aby vytvárali problémy s odtokom krvi. V čase diastoly sú hroty aortálnej chlopne umiestnené na výstupe z ľavej komory v uzavretom stave. Keď je ľavá komora naplnená krvou, krídla mitrálnej chlopne sa uvoľní. Šikmé vlákna, napnuté, zabraňujú prehýbaniu chlopní v dutine ľavej predsiene.

V tomto okamihu sa podobá padáku a dvere sú ako plachty, držané akordami. Impulz na ventrikulárny myokard vedie k jeho zníženiu. Otvorí sa aortálna chlopňa a ľavá komora, ako čerpadlo, núti časť krvi do aorty silou. Vďaka dobre koordinovanej práci mitrálneho aparátu dostáva telo kyslíkom obohatenú krv, ktorá je nevyhnutná na udržanie života.

3 Zmeny mitrálnej chlopne

Ľudské telo je vystavené rôznym faktorom, ktoré môžu ovplyvniť prácu mitrálneho aparátu. To znamená, že jeho štruktúra a funkcie sa začínajú líšiť od normy. Ale aj keď prekonáva určité zmeny v štruktúre, mitrálna chlopňa sa neponáhľa vzdať. Pokračuje v práci, pokúša sa plniť svoje funkcie a spája množstvo kompenzačných mechanizmov na pomoc. Existuje množstvo ochorení, ktoré vedú k zmenám v štruktúre ventilov.

Tu sú niektoré z nich: spojivového tkaniva dysplázia, akútna reumatická horúčka, infekčné endokarditídy, aterosklerózu, systémový lupus erythematosus, reumatoidná artritída, Marfanov syndróm, kardiomyopatia, atď. V dôsledku toho sa niektoré vplyvy klapky zmeny štruktúry.. Stanú sa príliš slabý, alebo naopak, je ich tesnenie. Systémový lupus erythematosus, endomyokardiálne fibróza vedúce k utesnenie klapky. Porušenie spojivového tkaniva (inak dysplázia, spojivového tkaniva), je dôvodom, prečo mitrálnej chlopňa, naopak, nemá dostatočnú pevnosť.

Pri skúmaní tlaku prietoku krvi nedokáže odolávať zaťaženiu. Jeho ventily sa začínajú pohybovať v smere ľavej predsiene. Ich zhutnenie najčastejšie vedie k tomu, že otvory medzi ľavým predsieňom a ľavou komorou sa začínajú zužovať, čo ovplyvňuje fungovanie srdca. Ďalším typom poruchy mitrálnej chlopne je deštrukcia jej listu, napríklad v dôsledku reumatickej horúčky. V takýchto situáciách zostávajúce tkanivo mitrálnej chlopne jednoducho nestačí na to, aby zablokovalo ústie ľavého atrioventrikulárneho otvoru. V takýchto prípadoch sa hovorí o poruche ventilu.

4 Zmeny v mitrálnej chlopni - na liečbu alebo nie

Mechanická protézová srdcová chlopňa

Veľmi často sa pacienti zaoberajú otázkou, ako dlho môže modifikovaný ventil fungovať a zvládnuť jeho funkciu. Táto otázka musí byť vyriešená lekárom. Ak celkový stav pacienta netrpí a jeho srdce nie je pod tlakom v práci, môžete odložiť niektoré operácie. V takýchto situáciách stačí obmedziť sa na dodržiavanie režimu práce a odpočinku, fyzickej aktivity a tiež diéty. A samozrejme je veľmi dôležité, aby bol neustále monitorovaný kardiológa, ktorý by monitoroval činnosť ventilu.

Ak v dôsledku toho trpí pacientova choroba príznaky srdcového zlyhania, rieši sa otázka taktiky takejto liečby. Je potrebná konzultácia so srdcovým chirurgom. Ak existujú náznaky, pacientka podstúpi plastickú operáciu (obnovu) mitrálnej chlopne alebo úplnú náhradu. V súčasnosti je možné ventil vymeniť za mechanický alebo biologický. Biologické má štruktúru spojivového tkaniva. Je to viac postihnuté telom. Mechanický je reprezentovaný 3 druhmi a vo svojej štruktúre nie sú žiadne živé tkanivá.

Avšak mechanický ventil, na rozdiel od biologického, je spoľahlivejší a môže trvať veľmi dlho, ak nie celý život. Nie je žiadnym tajomstvom, že oba druhy majú svoje výhody a nevýhody, ale ich implantácia môže výrazne zlepšiť kvalitu života a predĺžiť jej trvanie. Preto, ako dlho trvá ventil, závisí od rôznych ukazovateľov - príjem lieku, súčasné ochorenia atď. Ale ako to môže byť, najdôležitejšie je, že pacient dodržiava odporúčania na užívanie liekov, ktoré zabraňujú tvorbe krvných zrazenín a tvorbe krvných zrazenín na povrchu ventilov.

5 Naučiť sa správne hovoriť

Sú chvíle, keď my, po zlyhaní alebo nesprávne prečítali lekárske výrazy, si ich pamätajte s chybami. V dôsledku toho sa ukáže, že sa ukáže, že človek má choroby ako zvieratá. Aj keď môže byť vinná nevinná priradenie ďalšieho konca. Nezamieňajte koncept endokardiózy mitrálnej chlopne. Endokardióza mitrálnej chlopne je u psov a nevzťahuje sa na ľudské telo.

Niekedy, bez vedomia zdravotných pojmov, môže byť pacient trochu zmätený. Preto jednou z príčin poškodenia v chlopňovej aparatúre nie je endokardióza mitrálnej chlopne, ale endokarditída. Rád by som tiež upriamil pozornosť na takú vec, ako je prolaps mitrálnej chlopne. Prolaps nemôže byť kolaps. Nezmiešajte tieto pojmy. Prolaps je stav mitrálnej chlopne, keď sa jej listy z rôznych dôvodov ohýbajú do dutiny pravého predsieňa.

Zbaliť z latinčiny znamená "padol". Tento pojem sa nachádza v medicíne, pokiaľ ide o cievnu nedostatočnosť - cievny kolaps, stav kolapsu. Ak hovoríme o zrútení pľúc, znamená to stav, keď je telo v zrútenom stave kvôli nahromadeniu vzduchu alebo plynu medzi škrupinami, ktoré obklopujú pľúca.

Nedostatok mitrálnej chlopne: príznaky, príčiny a liečba

V každej osobe existuje mitrálna chlopňa a nachádza sa medzi átriou a srdcovou komorou. Stav, v ktorom zostáva medzera medzi listami ventilu, sa nazýva nedostatočnosť mitrálnej chlopne. Táto choroba je nebezpečná progresiou a vzájomným vzťahom s inými poruchami srdcového systému.

Bohužiaľ, každý je náchylný na mitrálnu nedostatočnosť, dokonca aj malé deti. Pozrime sa podrobnejšie na to, čo je nedostatok mitrálnej chlopne, etiológia a patogenéza ochorenia, hlavné symptómy, metódy liečby a prevencie.

Nedostatok mitrálnej chlopne - popis

Mitrálnej insuficiencie - srdcovú vadu, v ktorom je spätný pohyb krvi z ľavej komory do ľavej siene počas ventrikulárnej kontrakcie v dôsledku neúplného uzavretia krídel. Mitrálna nedostatočnosť je najčastejším typom porúch srdcovej chlopne.

To je detekovaný u polovice pacientov so srdcovými chorobami, s výhodou v kombinácii s mitrálnej chlopne (zúženie správnych atrioventrikulárnom otvory) a aortálna - stenózou (zúžením aorty na ventile) alebo nedostatočnosť aortálnej chlopne (voľná uzavretím aortálnej chlopne v čase komorovej relaxácie ).

Nedostatok mitrálnej chlopne je zriedkavo nájdený izolovane (to znamená bez ďalších srdcových defektov) - iba každých 50 pacientov má srdcovú poruchu.

Podstatou tejto vady je riešiť funkciu reflexné ventilu v dôsledku deformácie vláknité klapky subvalvulárnou štruktúr dilatácii prstenca fibrosus alebo rozbitiu prvkov mitrálnej chlopne, čo vedie k vratnej časti krvi z komory do átria levo¬go.

Tieto poruchy intrakardiálnej hemodynamiky sú sprevádzané poklesom minútového objemu krvného obehu, rozvoja syndrómu pľúcnej hypertenzie.

Typy nedostatočnosti mitrálnej chlopne

Hlavným indikátorom nedostatočnosti mitrálnej chlopne je, aký druh regurgitácie krvi je prítomný späť do ľavej predsiene. Preto existujú stupne zlyhania.

 1. I stupeň - regurgitácia je mierna. Do atria je malý prietok krvi, ktorý je určený ventilom.

To vedie k tomu, že v predsieni dochádza k akumulácii väčšej krvi, ako by malo byť (tá, ktorá prichádza v normálnej + opustenej). Táto krv vstupuje do komory a spôsobuje jej kontrakciu s väčšou silou, ako by mala byť.

To vedie k ventrikulárnej hypertrofii (vľavo). Tak, kompenzácia zlozvyku.

 • II. Stupeň - regurgitantný prietok krvi sa dostáva do stredu ušnice.

  Krv je hádzať späť viac. Terajšie predsieň nie je schopná vytlačiť celú krv bez výrazných výkyvov tlaku. Zvyšuje sa tlak v ľavej predsieni. V dôsledku toho stúpa tlak v pľúcnych cievach.

 • Stupeň III - krvný tok sa dostáva do zadnej steny átria. Nastáva dekompenzácia zločinu.

  Ľavé predsiene sa rozširujú, pretože sval už nie je schopný vytlačiť všetku krv. V obzvlášť pokročilých prípadoch sa pravostranná komora môže zväčšiť (je ťažké pumpovať krv do pľúc, kde dochádza k stagnácii). Je to však dosť zriedkavé.

 • príčiny

  Všetky nedostatky mitrálnej chlopne možno rozdeliť do troch skupín, v závislosti od toho, čo je hlavnou príčinou poruchy.

  1. Organický nedostatok. V týchto prípadoch príčina poruchy leží v samotnom ventile, ktorý je ovplyvnený určitým faktorom.

  Približne 75% ľudí má reumatizmus. Existuje niekoľko ďalších príčin organických porúch:

  • systémový lupus erythematosus - ventil obsahuje veľa spojivového tkaniva, ktoré je postihnuté autoimunitným ochorením;
  • sklerodermia - toto ochorenie sa tiež týka chorôb spojivového tkaniva;
  • Myxomatózna degenerácia mitrálneho chlopne - jeho chlopne sú ovplyvnené, stráca schopnosť tesne uzavrieť atrioventrikulárny otvor;
  • infekčná endokarditída - často infikujú mikroorganizmy ventilové letáky;
  • kalcifikácia kruhu mitrálnej chlopne;
  • Stojí tiež za zmienku o počte podmienok, v ktorých sa ventil opúšťa alebo akordy vypadnú, dávajúc tvar.
 • Funkčné zlyhanie - jeho príčinou je patológia myokardu a papilárnych svalov (sú zodpovedné za fixáciu mitrálnej chlopne).
 • Relatívna nedostatočnosť - vyvinie pri normálnej ventilom, ktorý je schopný uzatvoriť otvor atrioventrikulárny všetky vzhľadom k tomu, že je hypertrofia ľavej komory a podľa toho pretiahnuť otvory.
 • Porucha mitrálnej chlopne pre závažnosť rozdelená na štyri stupne. Prolaps etapy 1 je najjednoduchšia forma. V tomto prípade nie je spätný tok krvi väčší ako 20% a celý objem zostáva v hraniciach predsiene. Veľmi často sa táto choroba diagnostikuje spolu s inými problémami srdca.

  Stupeň 1 stupeň je ťažké diagnostikovať, pretože takmer nespôsobuje viditeľné príznaky, a tiež umožňuje osobe viesť normálny život. Choroba nezabráni tehotenstvu. Všetky príčiny, ktoré viedli k vzniku prvého stupňa ochorenia, sú rozdelené na vrodené a získané.

  V prvom prípade srdcové ochorenie môže byť dedičné, vyskytujúce sa počas vývoja plodu. Najčastejšie sa však ochorenie získava (v 99,4% prípadov). Dôvody vzniku ochorenia 1 stupňa sú:

  1. Reumatizmus. Táto lézia je vyjadrená ako neschopnosť imunitného systému bojovať proti niektorým typom streptokokov. Súčasne dochádza k reumatizmu kĺbov a dochádza k poškodeniu iných ventilov.
  2. Koronárna choroba srdca. Struny a papilárne svaly zodpovedné za zatváranie ventilu sú oslabené alebo roztrhané.
  3. Traumatické poranenia. Najčastejšie vedú k výraznejšiemu priebehu ochorenia.
  4. Systémový lupus erythematosus. Pacient vyvíja poškodenie spojivového tkaniva Nedostatok mitrálnej chlopne môže byť vrodený a získaný, vrátane tých, ktoré sú súčasťou zloženia ventilov.
  5. Infekčná endokarditída. Porážka patogénnych mikroorganizmov chrupov mitrálnej chlopne.
  6. Sklerodermie. Iná choroba ovplyvňujúca bunky spojivového tkaniva.
  7. Myxomatózna degenerácia mitrálnej chlopne. Listy, ktoré oddeľujú predsieň, strácajú schopnosť tesnenia, je medzera.
  8. Relatívne zlyhanie. Ventil je normálny, ale kvôli deformácii ľavej komory a preťahovaniu otvoru stráca schopnosť tesne ho uzavrieť.
  9. Funkčná porucha Patológie spojené s papilárnymi svalmi a myokardom.

  Ochorenie sa prejavuje u mužov a žien, najmä počas tehotenstva. Najčastejšou príčinou (75% prípadov) je infekčná choroba, patogénne mikroorganizmy. Včasná liečba chorôb bude najlepšou prevenciou nedostatku 1 stupňa.

  Nedostatok mitrálnej chlopne u detí

  Táto podmienka sa často vyskytuje u malých detí a je vrodená alebo získaná. Choroba sa môže začať rozvíjať u dieťaťa v maternici matky, čo môže nastať z nasledujúcich dôvodov:

  • keď budúca matka dostane radiačnú dávku;
  • pod vplyvom röntgenovej expozície matky;
  • v prípade materstva budúceho dieťaťa rôznych infekcií;
  • dedičnosť;
  • genetické malformácie dieťaťa v matkinom lone vrátane tých, ktoré súvisia s problémami spojivového tkaniva (Marfan a Ehlers-Danlos syndrómy).

  Registrácia tejto choroby u dieťaťa oveľa neskôr ako jeho narodenie je spojená s nasledujúcimi faktormi ovplyvňujúcimi jeho telo:

  • predchádzajúce chirurgické zákroky na srdci;
  • endokarditída;
  • valvulita;
  • poškodenie srdca.

  Existujú takéto detské zdravotné problémy, pri ktorých bikuspidový ventil prechádza funkčnou poruchou, najmä:

  • nádorové formácie;
  • smrť alebo čiastočná deformácia určitých oblastí srdca, ktoré sú v blízkosti ventilu a sú zodpovedné za jeho pohyb;
  • roztrhnutie spojivového tkaniva, ktorým sa srdcové svaly dostávajú do styku s papilárnymi svalmi;
  • divergencia ventilových letákov v dôsledku zvýšených hraníc vláknitého prstenca

  Ďalšie príčiny ochorenia u detí môžu byť:

  • reumatizmus;
  • dilatovaná kardiomyopatia;
  • systémový lupus erythematosus;
  • myokarditída;
  • prolaps mitrálnej chlopne;
  • ischemická choroba srdca;
  • arteriálna hypertenzia;
  • aortálnej choroby srdca.

  Vrodený variant ochorenia sa rozvíja veľmi rýchlo a vyvoláva srdcové zlyhanie u dieťaťa. Symptómy vo všeobecných prejavoch sa vyznačujú:

  • neschopnosť dieťaťa predĺžiť fyzickú aktivitu alebo činnosť;
  • úbytok hmotnosti, pomalší rast;
  • poruchy chuti do jedla;
  • bolesť v oblasti srdca a hrudníka;
  • vznik dýchavičnosti;
  • prítomnosť suchého kašľa;
  • letargia;
  • sledovanie srdcových šelestov;
  • tvorba srdcového hrboľa.

  Počiatočná fáza mitrálnej nedostatočnosti v detstve môže prebiehať bez viditeľných prejavov, čo sa umožní pocítiť len počas obdobia prechodu na ťažšiu formu. Často je táto choroba sprevádzaná rôznymi problémami srdcovej stenózy, prolapsu atď.

  Klinický obraz ochorenia sa mení v závislosti od jeho štádia:

  1. Prvým je to, že prejavy nedostatku sú minimálne kvôli dvojitej práci ľavých častí srdca dieťaťa.

  Regurgitácia (súčasný opačný k normálu) predstavuje až 20% systolického krvného objemu (toto je názov množstva krvi, ktoré srdce vyžaruje v jednej kontrakcii).

 • Druhý - objem krvi tečúci v opačnom smere je 20-40% systolického. V pľúcach sa môže začať hromadiť krv a vytvoriť stagnáciu.

  V dôsledku toho sa dieťa pocit zhoršuje, cíti rýchlu únavu, dýchavičnosť, trpia záchvatmi suchého kašľa, občas poprekladané krvavého hlienu.

 • Tretia je závažnejšia forma ochorenia. Asi 40-60% krvi sa pohybuje zlým smerom, čo vyvoláva rozvoj srdcového zlyhania;
 • Štvrté - regurgitácia je viac ako 60%, prietok krvi úplne vyplní celé ľavej predsiene, čo spôsobí hemodynamické poruchy.
 • Diagnóza ochorenia v detstve sa vykonáva prostredníctvom neinvazívnych srdcových postupov:

  • ultrazvukové vyšetrenie;
  • elektrokardiogram;
  • echokardiografia;
  • spirálová počítačová tomografia;
  • zobrazovanie pomocou magnetickej rezonancie;
  • röntgen.

  V súkromných situáciách sú potrebné ďalšie diagnostické postupy - koronárna kardiografia a katetrizácia srdca.

  Lekár starostlivo skúma dieťa, hodnotí jeho fyzický vývoj, odtieň a elasticitu pokožky, meria pulz a tlak. Dôležitou súčasťou inšpekcie je počúvanie srdcových rytmov, tónov a zvukov, ako aj hľadanie vonkajších zvukov počas operácie pľúc.

  Perkusie oblasti hrudníka vám umožňuje určiť veľkosť srdca, jeho polohu a hranice. Zhromažďovanie a analýza histórie ochorenia a života znamená objasnenie sťažností, symptómov ochorenia, ako aj kauzálnej choroby. Okrem toho sú predpísané močové a krvné testy.

  Nedostatok liečby vedie k nezvratným komplikáciám a poškodeniu vnútorných orgánov dieťaťa vrátane smrti. Keďže telo dieťaťa neustále rastie, srdce tiež rastie vo veľkosti, a preto musí byť činnosť srdca opakovaná niekoľkokrát. Dieťa je podrobené celoživotnému pozorovaniu kardiológa a srdcového chirurga.

  Pretože mitrálna nedostatočnosť často pôsobí ako komplikácia príčinnej choroby, je dôležité túto chorobu odstrániť, aby sa obnovila funkcia ventilu.

  Asymptomatický priebeh chronickej fázy tejto choroby nevyžaduje vymenovanie osobitných terapeutických opatrení. Zvyšné štádiá ochorenia zahŕňajú podávanie špeciálnych liekov, ktorých úlohy zahŕňajú:

  • udržiavanie / stabilizácia srdcových rytmov;
  • prevencia / liečba zlyhania obehu.

  Konzervatívna terapia neposkytuje požadovaný účinok v prípade neskorých štádií zlyhania, čo vysvetľuje potrebu operácie (plastická chirurgia alebo použitie protézy).

  Etiológia a patogenéza

  Hlavný dôvod vzniku nedostatku mitrálnej chlopne má reumatický charakter. Okrem toho môže dôjsť k organickej mitrálnej nedostatočnosti pri infekčnej endokarditíde, bradavickom endokarditíde Liebman-Sachs pri systémových ochoreniach spojivového tkaniva.

  Funkčné (relatívna) mitrálnej regurgitácie môže dôjsť v ostrom ľavej komory dilatácie s aortálnou vady ( "mitralizatsiya" aortálna vady, dilatačná kardiomyopatia, aneurysmatických ľavej komory, prolaps mitrálnej chlopne, kalcifikácia ventilového krúžku), zužuje jej vypínací mechanizmus počas komorovej systoly.

  Nie je vylúčená možnosť rozvoja mitrálnej nedostatočnosti po mitrálnej komise. S prietokom je bežné rozlíšiť akútnu a chronickú mitrálnu nedostatočnosť.

  Akútna mitrálna nedostatočnosť:

  • prasknutie chordov šľachy v dôsledku infekčnej endokarditídy, infarktu myokardu, traumy;
  • lézie papilárnych svalov;
  • chlopňová lézia ako komplikácia chirurgických zákrokov na srdci, perforácia pri infekčnej endokarditíde.

  Chronická mitrálna nedostatočnosť:

  • reumatické lézie;
  • systémové choroby;
  • vrodené alebo dedičné choroby;
  • hypertrofická kardiomyopatia;
  • kalcifikácia mitrálnej chlopne;
  • nádor.

  Neúplný uzavretie mitrálnej regurgitácie ventilu poskytuje (kyseliny) z komory do átria počas systoly. Prebytok množstvo krvi do ľavej siene steny sa tiahne súčasne k zvýšeniu prietoku krvi do ľavej komory dilatácie spôsobuje to, a potom hypertrofiu.

  Následne oslabenie ľavej predsiene a ovplyvnili insuficiencie vlny fibrilácia myokardu stráca tón, tlak v ľavej sieni dutiny stúpa, retrográdne vysielaný do pľúcnych žíl - žilové pľúcnej hypertenzie stáva, že končí progresívne pravej srdcovej dekompenzácia.

  Vlastnosti hemodynamiky pri mitrálnej nedostatočnosti:

  • regurgitácia na 5 ml nemá praktický význam;
  • klinické prejavy - s regurgitáciou v ľavej predsieni najmenej 10 ml;
  • dlhodobá kompenzácia defektu (poskytnutá hypertrofickou ľavou komorou mechanizmom Frank-Starling);
  • rýchla progresia dekompenzácie.

  Zvýšenie mozgovej príhody a minútového objemu srdca, zníženie koncového systolického objemu a absencia pľúcnej hypertenzie sú indikátory kompenzovaného stavu hemodynamiky.

  príznaky

  Táto vada je celkom úspešne kompenzovaná vnútornými rezervami tela (predovšetkým srdcom). Preto pacienti dlhodobo zažívajú akékoľvek ťažkosti a nehľadajú na lekára. Môže sa však zistiť niekoľko viac alebo menej špecifických príznakov.

  1. Najskôr vysušený kašeľ, potom s pridaním spúta s krvnými pruhmi, sa objaví s nárastom závažnosti stagnácie krvi v pľúcach.
  2. Dýchavičnosť - nastáva v dôsledku stagnácie krvi v pľúcach.
  3. Palpitácie, pocit nepravidelného tepu srdca, blednutie srdce ťahy v ľavej polovici hrudníka - dochádza pri arytmia (srdcová arytmia) z dôvodu poškodenia srdcového svalu rovnakým postupom, ktorý nazýva mitrálnej nedostatočnosť (napríklad srdca, poranenia alebo myokarditída - zápal srdcového svalu ) a zmenou štruktúry átria.
  4. Celková slabosť a znížený výkon - súvisia s poruchou distribúcie krvi v tele.

  Avšak všetky tieto symptómy sa môžu prejaviť aj v iných defektoch a srdcových ochoreniach, preto klinický obraz nemôže byť základom diagnostiky, uskutočňuje sa množstvo štúdií.

  Klinicky sa pacienti vo fáze kompenzácie defektov cítia uspokojiví, môžu vykonávať významnú fyzickú námahu a patológia sa náhodne zistí.

  V budúcnosti, pričom sa zníži kontraktilná funkcia ľavice. ventrikulárne a zvýšený tlak v pľúcnom obehu, pacienti sa sťažujú na nedostatok dychu pri námahe a palpitáciách. Môže sa vyskytnúť srdcový záchvat astmy, dýchavičnosť v kľude.

  Možno vzhľad kašľa, zriedka - hemoptýza. Pozorované cardialgia - bodnutie, bolesti, lisovanie, bez jasnej súvislosti s výkonom. K zlyhaniu ľavej komory môže spojiť pravej komory (opuch, bolesť pod pravým rebrom zvýšením kapsule pečene a expanzia), a neskôr - celkový dekompenzácia.

  Fyzikálne vyšetrenie upútať pozornosť akrozianoz a miznú mitralis niekedy "srdce hrb". Na pohmat sú vystužené naleje vrcholové rytmus vzhľadom k hypertrofiu a dilatáciu ľavej komory, je lokalizovaná v piatom medzirebier von z medioklavikulární riadku v šiestom medzirebier, alebo (častejšie u mladších pacientov).

  Hranice relatívnej kardiálnej dullness sú rozšírené doľava, hore a doprava. Počúvaním srdca: prvý tón je oslabená v hornej časti (až do úplného nedostatok toho) - pretože neexistuje žiadna "doba oddeľovacích ventilov" sú vrstvené vibrácie spôsobené vlnou regurgitácia.

  Často sa vyskytuje zosilnený patologický tretí tón srdca spôsobený oscilaciou stien ľavej komory. Tón má hlavné rozdiely: nepočujúci v timbri, počuť v obmedzenom priestore.

  Rozhodujúcim prvkom je vice systolický šelest - mäkké, fúkanie, zostupne, skončí skôr, než je druhý tón, sa šíri do podpazušia, počúvať najviac hlboké dýchanie pacienta v polohe na chrbte na ľavej strane. Hlasnejšie a dlhší systolický šelest, prísnejšie mitrálnej regurgitácia.

  Pľúcne tepne - zameranie druhého tónu, vyjadrená mierne a spojené s rozvojom stagnácia v malom kruhu. Často auscultated štiepenie druhý tónu spojený s aortálnou zložkou rozteč meškanie, pretože doba vyhodenie zvýšené množstvo krvi z ľavej komory sa stáva dlhší.

  V miernejších štúdie vykazujú známky naznačujú stagnáciu v pľúcnom obehu (útlm dýchania, skrátenie perkusných zvukov, crepitus alebo jemne nezvuchnye praská v dolnej časti chrbta pľúc).

  V budúcnosti oslabenie pravej komory vedie k stagnácii krvi a vo veľkom obehu, čo sa klinicky prejavuje zvýšením pečene, opuchom dolných končatín. V neskorších štádiách kongestívnej cirhózy pečene sa objavuje ascites.

  Impulz a krvný tlak s kompenzovanou poruchou zostávajú normálne, s dekompenzáciou - pulz sa urýchli, krvný tlak sa môže mierne znížiť. V neskorších štádiách sa často pozoruje atriálna fibrilácia.

  diagnostika

  Už počas bežného vyšetrenia môže byť podozrenie na zmenu mitrálnej chlopne:

  • charakteristické sťažnosti pacienta umožňujú posúdiť stupeň srdcového zlyhania;
  • pri auskultácii sa zistí hluk;
  • s perkusiou sa hranice srdcovej nehybnosti posunú doľava.

  Hlavnou diagnosticky významnou metódou mitrálnej nedostatočnosti je ultrazvuk srdca, ktorý môže byť doplnený dopplerovskou sonografiou, čo umožňuje hlbšie zhodnotenie stupňa regurgitácie.

  Pomocou ECHO-KG je možné určiť príčinu ochorení srdca, ako aj komplikácie tohto stavu. Na základe získaných meraní je možné posúdiť stupeň nedostatočnosti.

  Treba poznamenať, že izolovaná chyba mitrálnej chlopne je pomerne zriedkavá a vo väčšine prípadov spôsobená reumatickými zmenami.

  Oveľa častejšie sa pri ultrazvuku srdca zistí nedostatočná mitrálna a trikuspidálna chlopňa. Takéto zmeny rýchlejšie vedú k dekompenzácii srdcového zlyhania a vyžadujú včasnú lekársku intervenciu.

  Pomocné diagnostické metódy sú:

  1. EKG, ktoré sa mení len počas sekundárnej transformácie srdcového svalu.
  2. Rádiografia hrudníka, v ktorej sa dá predpokladať všeobecné zvýšenie veľkosti srdca.
  3. Trans-ezofageálne EKG pomáha diagnostikovať poruchy predsieňového rytmu.
  4. Denné monitorovanie sa vykonáva s paroxyzmálnymi arytmiami.
  5. Phonokardiografia dokáže detekovať hluk.
  6. Pri ventrikulografii s použitím špeciálneho kontrastu možno presnejšie stanoviť stupeň regurgitácie.
  7. Koronárna angiografia sa vykonáva ako predoperačný prípravok alebo ak je podozrenie na ischemickú povahu defektu.
  8. Analýza histórie ochorenia a sťažností - ako dlho trpia dyspnoe, palpitácie, kašeľ (prvý suchý, potom spút s krvou), s ktorými pacient spája ich výskyt.
  9. Analýza dejín života. Ukazuje sa, že pacient a jeho blízky príbuzní boli chorí, kto je pacient po profesii (či už bol v kontakte s infekčnými látkami), či boli infekčné choroby.

  V anamnéze môžu byť príznaky reumatického procesu, zápalových ochorení, poranenia hrudníka a nádorov.

 • Fyzikálne vyšetrenie. Pri vyšetrení je cyanóza (cyanóza) kože, "mitrálne splachovanie" (jasne červené sfarbenie tváre pacienta v dôsledku zhoršeného obohatenia krvi s kyslíkom), "srdcový hrb" je pulzujúci výčnelok vľavo od hrudnej kosti (centrálna kosť hrudníka, ku ktorej sú pripojené rebrá) v dôsledku výrazného zvýšenia ľavej srdcovej komory srdca.

  Keď je perkus (odbočenie) určený rozšírením srdca doľava. Počas auskultácie (počúvania) srdca sa v systole (obdobie kontrakcie komôr srdca) zistí hluk v hornej časti srdca.

 • Test krvi a moču. Vedené na identifikáciu zápalového procesu a súvisiacich ochorení.
 • Biochemická analýza krvi. Úroveň cholesterolu (tukovitej látky), cukru a celkovej krvnej bielkoviny, kreatinínu (produkt rozkladu proteínov), kyseliny močovej (produkt rozkladu purínov - látok z bunkového jadra) je určený na zistenie sprievodného poškodenia orgánov.
 • Imunologický krvný test. Obsah protilátok proti rôznym mikroorganizmom a srdcovým svalom (špeciálne proteíny produkované v tele, ktoré môžu zničiť cudzie látky alebo bunky tela) a hladinu C-reaktívneho proteínu (proteín, ktorého hladina stúpa v krvi počas akéhokoľvek zápalu) bude určená.
 • Elektrokardiografická štúdia (EKG) - umožňuje posúdiť rytmus srdcových tepien, prítomnosť srdcových arytmií (napríklad predčasné kontrakcie srdca), veľkosť srdca a jeho preťaženie.

  Pri nedostatku mitrálnej chlopne je najčastejšie zistiť nárast ľavej predsiene a ľavej komory na EKG.

 • Fungrokardiogram (metóda analýzy srdcového hluku) s nedostatočnosťou mitrálnej chlopne ukazuje prítomnosť systolického srdcového šumu (to znamená počas komorovej kontrakcie) pri projekcii bicuspidového ventilu.
 • Echokardiografia (EchoCG - ultrazvuk srdca) je hlavnou metódou na určenie stavu mitrálnej chlopne.

  Oblasť ľavého atrioventrikulárneho otvoru sa meria, letáky s mitrálnou chlopňou sa vyšetrujú na zmenu ich tvaru (napríklad zvrásnenie chvostov alebo prítomnosť medzier v nich), voľné uzatvorenie počas komorovej kontrakcie, prítomnosť vegetácií (prídavné konštrukcie na kohútich ventilov).

  Rovnako s EchoCG sa hodnotí veľkosť srdcových dutín a hrúbka ich steny, stav ostatných srdcových chlopní, zahustenie endokardu (vnútorná výstelka srdca) a prítomnosť tekutiny v perikarde (perikardiálny vak).

  Keď dopplerovská echokardiografia (ultrazvuková štúdia pohybu krvi cievami a komorami srdca) odhalila opačný tok krvi z ľavej komory na ľavú predsieň počas komorovej kontrakcie, ako aj zvýšený tlak v pľúcnych tepnách (cievy, ktoré prinášajú krv do pľúc).

 • Rádiografia hrudníka - posúdi veľkosť a umiestnenie srdca, menia konfiguráciu srdca (vyčnievanie srdcového tieňa pri projekcii ľavej predsiene a ľavej komory), objavenie stagnácie krvi v cievach pľúc.
 • Srdcová katetrizačná metóda je diagnostická metóda založená na zavedení katétrov (lekárske nástroje vo forme rúrky) do srdcovej dutiny a merania tlaku v ľavej predsieni av ľavej komore.

  Pri nedostatku mitrálnej chlopne sa tlak v ľavej predsieni stáva takmer rovnaký ako v ľavej komore.

 • Spirálová počítačová tomografia (CT), metóda založená na sérii röntgenových lúčov v rôznych hĺbkach a zobrazovanie magnetickou rezonanciou (MRI), metóda založená na zarovnaní vodných reťazcov pri vystavení silným ľudským magnetom na ľudskom tele poskytuje presný obraz srdca.
 • Koronarokardiografia (CCG) je metóda, pri ktorej sa do srdcových vlastných krvných ciev a srdcových dutín zavádza kontrast (farbivo), čo im umožňuje presne zobraziť a vyhodnotiť pohyb prietoku krvi.

  Pri plánovaní chirurgickej liečby poruchy alebo podozrenia na sprievodnú koronárnu chorobu srdca.

 • Liečba mitrálnej nedostatočnosti

  Mierny stupeň ochorenia, ktorý nie je sprevádzaný nástupom symptómov, si nevyžaduje špeciálnu liečbu.

  Mierna nedostatočnosť mitrálnej chlopne nie je indikáciou pre operáciu. V tomto prípade sa liečba uskutočňuje pomocou liekov:

  • ACE inhibítory zabraňujú sekundárnej transformácii myokardu srdca a znižujú príznaky srdcového zlyhania;
  • beta-blokátory znižujú frekvenciu kontrakcií ľavej komory, čím zvyšujú ejekčnú frakciu;
  • diuretiká urýchľujú odstránenie tekutiny z tela a eliminujú príznaky stagnácie;
  • vazodilatátory znižujú zaťaženie srdca tým, že ukladajú krv a tekutinu do periférnych tepien;
  • srdcové glykozidy stimulujú srdcový tep a pomáhajú v boji proti arytmii;
  • Je rozumné používať antikoagulanciá v prípade konštantnej fibrilácie predsiení;
  • antibiotiká predpísané na infekčnú endokarditídu;
  • hormonálne lieky môžu ovplyvniť priebeh reumatizmu.

  V prípade akútneho vývoja regurgitácie sa môže použiť protipulzná infúzia vnútri aorty. Počas tohto postupu sa do pacientovej aorty zavedie špeciálny oválny nafúknutý balónik, ktorý sa otvára ku kontrakcii srdca.

  V dôsledku toho sa koronárny prietok krvi zvyšuje a ejekčná frakcia sa zvyšuje. Toto opatrenie je dočasné a je vhodné najmä na ischémiu papilárnych svalov alebo ako predoperačný prípravok.

  1. Je potrebné liečiť základné ochorenie - príčiny nedostatočnosti mitrálnej chlopne.
  2. Liečba liekov je indikovaná na komplikácie mitrálnej nedostatočnosti (napríklad liečba srdcového zlyhania, poruchy srdcového rytmu atď.),
  3. Nedostatok mitrálnej chlopne zanedbateľného alebo mierneho stupňa nevyžaduje špeciálnu liečbu.

  V prípade závažnej a závažnej mitrálnej nedostatočnosti sa uskutočňuje chirurgická liečba: plastická chirurgia alebo náhrada mitrálnej chlopne.

 • Chirurgická liečba nedostatočnosti trikuspidálnej chlopne sa vykonáva výlučne v podmienkach umelého prekrvenia (počas operácie nie je to srdce, ktoré pumpuje krv v celom tele, ale elektrické čerpadlo).

  • Plastická chirurgia (to znamená normalizácia prietoku krvi cez ľavý atrioventrikulárny otvor s ochranou vlastnej mitrálnej chlopne) sa uskutočňuje s nedostatočnosťou mitrálnej chlopne o 2-3 stupne a bez výrazných zmien v jej hrotoch.
  • Prstencovú antineoplastiku (ventilový plast) vložením oporného krúžku na základňu mitrálnych chlopní. Krúžok pozostáva z kovovej základne, ktorá je pokrytá syntetickou tkaninou;
  • Skrátenie akordov (vláknové šľapky, pripevňujúce papilárne svaly k srdcovému svalu - vnútorné svaly srdca, ktoré zabezpečujú pohyb ventilov);
  • Odstránenie časti predĺženej zadnej mitrálnej chlopne.
 • Protétika mitrálnej chlopne sa vykonáva iba s hrubými zmenami jej hrudiek alebo subvalvulárnych štruktúr, ako aj v prípade neefektívnosti už vykonanej ventilovej plastiky. Používajú sa dva typy protéz:
  • biologické protézy (vyrobené z aorty (teda najväčšej nádoby) zvierat), ktoré sa používajú u detí a žien, ktoré plánujú graviditu;
  • Mechanické ventily (vyrobené zo špeciálnych lekárskych kovových zliatin) sa používajú vo všetkých ostatných prípadoch.
 • Chirurgická liečba je kontraindikovaná za prítomnosti ireverzibilných sprievodných ochorení (ktoré nevyhnutne vedú k smrti v blízkej budúcnosti), ako aj pri ťažkom srdcovom zlyhaní, ktoré nie je možné liečiť.
 • Pooperačný manažment.
  • Po implantácii (implantácii) mechanickej protézy pacienti potrebujú konštantný príjem liekov zo skupiny nepriamych antikoagulancií (lieky, ktoré znižujú zrážanlivosť krvi blokovaním syntézy látok potrebných na zrážanie pečene).
  • Po implantácii biologickej protézy sa krátko uskutočňuje antikoagulačná liečba (1-3 mesiace).
  • Po plastickej ventile sa antikoagulačná liečba nevykonáva.
 • Lieky na liečbu

  Po ceste, pri liečbe základnej choroby, v štádiách 1 a 2 nedostatočnosti sa uskutočňuje podporná a nápravná symptomatická liečba:

  1. Použitie vazodilatátorov na reguláciu systolického tlaku v aorte, účinok ACE inhibítorov sa v tomto prípade považuje za najviac študovaný;
  2. Adrenergné blokátory;
  3. Používanie antikoagulancií na zabránenie vzniku krvných zrazenín;
  4. Diuretiká a antioxidanty;
  5. Antibiotiká ako profylaxia, najmä pre prolaps.

  Je potrebné poznamenať, že je márne liečbe drogovej závislosti a aby sa zabránilo zhoršeniu stavu pacienta na mieste, kde nevratné následky na srdci znížila prognózy úspech operácie alebo vykonať operáciu nemožné, pretože zložitejšie operácie je vyššia úmrtnosť.

  S pomocou liekov môže byť stav pacienta stabilizovaný, ale aj na pozadí liekov, ochorenie často prechádza.

  Operácia ochorenia

  Nie je možné úplne vyliečiť defekty mitrálnej chlopne, najmä na okraji 2, v štádiách 3 a 4.

  Ak dôjde k progresii ochorenia alebo k akútnemu nedostatku a neexistuje žiadny dôvod na zrušenie operácie, chirurgická intervencia je jedinou účinnou liečbou.

  Počas operácie sa vykonáva plastická chirurgia alebo protetika potrebných oblastí, pacient je počas operácie spojený s kardiopulmonálnym bypassom.

  Plastická chirurgia sa používa, ak nie sú žiadne výrazné zmeny v štruktúre mŕtvych chlopní. V závislosti od patológie (prolaps, mlátenie, atď.) Sa vykonávajú:

  • Korekcia veľkosti chlopne ventilu;
  • Skrátenie vlákien šľachy (regulácia pohybu ventilov);
  • Korekcia veľkosti mitrálneho krúžku, v zákrute jeho vrcholov, je šitý špeciálny krúžok (antineoplastika).

  Komissurotomia (dilatácia lúmenu mitrálnej chlopne) sa môže vykonať transtorakicky bez toho, aby bola spojená s kardiopulmonálnym bypassom. V prípade kalcifikácie a nízkej pohyblivosti ventilu sa vykonáva plnohodnotná operácia s pripojením umelého krvného obehu.

  Komissurotomia môže odstrániť závažné chyby, ale po takejto operácii sa môže následne vyvinúť stenóza.
  Valvuloplastika je zameraná na obnovenie obmedzeného ventilu.

  Balón valvuloplastika nevyžaduje odpojenie srdci obehového systému, operácia sa vykoná rezom v tepny alebo žily stehna. Toto je najbezpečnejšia operácia, ktorá poskytuje minimálny počet komplikácií.

  Rekonštrukčné operácie chrániace ventily u detí, ako je odvápnenie ventilov, a comissuroplasty majú priaznivú prognózu. Ale v troch prípadoch z desiatich je potrebné vykonať druhú operáciu na protetiku mitrálnej chlopne.

  Aby k tomu nedošlo v predoperačnom období je meraná stupňom regurgitácia, určiť presné parametre mitrálnej chlopne, mitrálnej prstenec, ukazovatele sú porovnávané s parametrami tele dieťaťa, a vypočítaná dočasné prognóza, podľa ktorého je vhodné vykonať rekonštrukčnej operácii, prípadne ihneď vykonať mitrálnej náhrady chlopne.

  Ochranná mitrálna chlopňa sa používa na výrazné zmeny ventilu alebo pri neúspešnom použití plastu. Pre deti sa používajú biologické protézy zo zvieracej aorty, ktoré sa spravidla dobre zakoreňujú.

  Operation eliminuje prakticky ľubovoľných kazov, to nespôsobí neskorší vývoj stenózy a po pooperačnom období šesťmesačného dieťaťa môže viesť plnohodnotný život.

  Prevencia a prognóza chorôb

  Na prevenciu ochorenia sa ročné vyšetrenia vykonávajú, ak je ochorenie asymptomatické, potom jediným preventívnym opatrením je každoročné srdcové ultrazvukové vyšetrenie. Je to nevyhnutné, aby ste vopred varovali a identifikovali akékoľvek zmeny v práci srdca.

  Preventívne opatrenia sú tiež predpísané v prípade sekundárnej malformácie. V tomto prípade sú všetky opatrenia zamerané na odstránenie ohnisej chronickej infekcie, čo vedie k zlyhaniu. Okrem toho odstráňte príznaky hypercholesterolémie. Pacient by mal vykonať pravidelnú diagnostiku a navštíviť lekára.

  Ak nedodržíte odporúčania lekára v prípade sekundárneho vývoja nedostatku, môžu sa vyskytnúť komplikácie. Nekontrolovaný priebeh ochorenia vedie k arytmii, infekčnej endokarditíde.

  Ak budete dodržiavať všetky odporúčania lekára a ak dodržiavate zdravý životný štýl, problémy s mitrálnou chlopňou sa nemusia prejavovať po celý život. Táto choroba nemá veľký vplyv na výkonnosť človeka a nemá žiadne kontraindikácie.

  Nedostatok mitrálnej chlopne 1 stupeň - menšia forma ochorenia. Rozlišuje sa pri ťažkej diagnostike. Nevyžaduje operáciu.

  je nutná liečba akéhokoľvek zlyhania srdca, bez včasnej liečby zápchy vo vývoji orgánov a nevratné komplikácie v rôznej miere, ale aj pri použití metódy obmedzujúce liečbu drogovej závislosti, úmrtnosť zostáva na vysokej úrovni.

  Samozrejme, akákoľvek operácia na srdci je rizikom, úmrtnosť po otvorenej operácii srdca je pre deti 1 až 3% a zvyšuje sa s počtom komorbidít.

  Valvuloplastika a kamisurotomy sú dočasné opatrenia, zlyhanie liečby týmito metódami je nemožné a postup sa bude musieť opakovať pravidelne v priebehu času. Po protéze pacient dostáva pooperačnú liečbu a je pod dohľadom lekára na celý život.

  Počas recepcie sa vykoná povinná auskultácia srdca dieťaťa, zvyšné štúdie sú podľa potreby vymenované.

  Antifáza mitrálnej chlopne

  Srdcové chyby, nadobudnuté aj vrodené, zostávajú jednou zo súčasných oblastí klinickej kardiológie. V priemere sa v populácii nachádzajú približne v 1% populácie a obrovsky sa získavajú. Veľký praktický význam tejto skupiny chorôb dáva skutočnosť, že často spôsobujú vznik chronického srdcového zlyhania. Zvláštnosť klinického priebehu srdcových chýb spočíva v tom, že skoršia a presnejšia diagnóza sa robí v priebehu ochorenia, tým šanca na včasné poskytnutie potrebnej pomoci a tým vyššia je pravdepodobnosť priaznivého výsledku liečby. Preto u pacientov so srdcovými defektmi alebo s podozrením na ich prítomnosť je najlepšie najčastejšie používanie vysoko informatívnych diagnostických metód. Záujem o optimálne klinické využitie echokardiografických údajov je dostatočné vedomie ošetrujúceho lekára o základoch a metodických možnostiach tejto metódy, ktoré sa aplikujú na špecifickú nosológiu. Cieľom tohto článku je poskytnúť stručnú, prakticky orientovanú zovšeobecnenie hodnotenia výsledkov echokardioskopie v mitrálnej stenóze pre praktických lekárov, ktorých každodenná práca zahŕňa dohľad nad pacientmi so srdcovými poruchami a môže vyžadovať, aby mali v tejto oblasti relevantné vedomosti.

  Ako hlavné etiologické faktory tvorby stenózy mitrálnej chlopne sa spravidla uvažuje.

  1. Reumatická karditída s prevažujúcim postihnutím endokardu ventilu je stále najčastejšou príčinou vzniku získaných defektov. Mentálne a aortálne chlopne sú najčastejšie postihnuté, trikuspidálne sú oveľa menej časté a reumatické ochorenie pľúcnej chlopne je kazuistika.

  2. Aterosklerotický proces spôsobuje malformáciu najmä u starších pacientov a postihuje hlavne aortálne a mitrálne chlopne. Najčastejšia forma takejto lézie sa stáva takzvanou. senilnú (senilnú) stenózu, ktorá môže byť tiež kombinovaná s rôznymi stupňami chlopňovej nedostatočnosti.

  3. Infekčná endokarditída, ktorá je založená na deštrukcii ventilov a tvorbe vegetácií, sa zriedkavo považuje za príčinu mitrálnej stenózy, ale často sa stáva zdrojom kapilárneho zlyhania. Súčasne nie je vylúčená kombinácia reumatickej stenózy ventilu a druhej spojenej infekčnej endokarditídy. Pri infekčnej endokarditíde sa viac ako polovica prípadov vyskytuje v izolovanej lézbe aortálnej chlopne a mitrálna je v tomto indikátore nižšia.

  4. Porovnávacie zriedkavé etiologické faktory mitrálnej stenózy sú difúzne ochorenia spojivového tkaniva, ako je systémový lupus erythematosus a reumatoidná artritída. Súčasne je u takýchto pacientov absolútne nevyhnutné echokardioskopické vyšetrenie a môže mať vysokú diagnostickú hodnotu.

  5. Ešte zriedkavejšie príčiny stenóznej choroby mitrálnej chlopne sú takzvané. choroby akumulácie, z ktorých najdôležitejšie sú amyloidóza a mukopolysacharidóza. Zapojenie srdca do samotnej amyloidózy však ďaleko presahuje rozsah chlopňových lézií, takže aj tu je dôležitá echokardioskopia.

  Mitrálna stenóza reumatickej povahy sa vyvíja v priebehu niekoľkých rokov. S latentným priebehom reumatizmu sa môže defekt vytvoriť bez významných klinických symptómov, ktoré predchádzajú jeho výskytu, av skutočnosti sa stane jeho jediným prejavom. Táto chyba bola prvou diagnostikovanou pomocou echokardioskopie, pretože má taký jasný a špecifický obraz ultrazvuku, ktorý môže byť príkladom úplného a efektívneho využitia celého vizualizačného potenciálu tejto metódy. Echokardioskopický obraz naznačuje nasledujúce zmeny chlopne: zahustenie ventilov (niekedy viac ako 3 mm) s ťažkou a pretrvávajúcou deformáciou, zhutnenie ich štruktúry (spravidla nerovnomerné), skrátenie ich celkovej dĺžky. Morfologicky, tieto procesy sa prejavujú vzorom výrazných vláknitých zmien. Odborníci v oblasti ultrazvukovej diagnostiky sa snažia nepoužívať pojmy "hustota, zhutnenie", ale používajú termín "hyperechogenicita", čo znamená výraznú schopnosť danej štruktúry odrážať ultrazvukový lúč. Tieto definície nie sú úplne synonymá, ale spravidla vzhľadom na získané srdcové chyby môžu byť považované za rovnocenné.

  Okrem samotných ventilov sú tiež zahrnuté susedné prvky ventilu v patologickom procese: charakteristické sú najmä výrazné skrátenie a zhutnenie akordov, rovnako ako tento alebo taký stupeň kalcifikácie mitrálneho kruhu. V tomto ohľade treba poznamenať význam prítomnosti kalcifikácie ventilových štruktúr, ktorá má svoje vlastné zobrazenie v ultrazvukovom vzore: echo signály z kalcinátov sú naďalej vizualizované pri extrémne nízkych výkonových hladinách ultrazvukového lúča, pretože majú veľmi vysokú odrazivosť. Výrazný stupeň kalcifikácie spôsobuje, že rekonštrukčné zákroky na ventile sú neúčinné, a preto sa zvyčajne dáva prednosť inštalácii ventilových protéz.

  Spolu so štrukturálnymi zmenami ventilov dochádza tiež k porušeniu funkčného stavu ventilového zariadenia, čo sa prejavuje znížením jeho pružnosti, obmedzením pohyblivosti ventilov a poklesom amplitúdy ich otvoru. Tento indikátor pre predný mitrálny hrot sa označuje ako "AM" a normálne je asi 15 mm. Trajektória pohybu predného hrotu ventilu z normálneho tvaru M sa stáva tvarom U, ktorý sa považuje za jeden z najvýznamnejších príznakov mitrálnej stenózy (obrázok 1).

  Obr. 1. B-režim (ľavý) a M-režim (vpravo): mitrálna stenóza, fibróza ventilov (1), pohyb v tvare U (2) a vo fáze (3) mitrálnych chlopní.

  Ak je tento príznak identifikovaný, potom je zvyčajne uvedený v protokole štúdie. Funkcia ventilu trpí nielen anatomickými zmenami v štruktúre letákov, ale tiež v dôsledku fúzie komínov komôr, t.j. bočné spoje predných a zadných chlopní. Tento proces vedie k tomu, že dochádza k narušeniu viacsmerového pohybu obidvoch ventilov, ich trajektórie sa stávajú vo fáze, zadný ventil sa začína vyťahovať za prednú stranu, čo vedie k úplnému otvoreniu ventilu. Prítomnosť alebo neprítomnosť antifázy v pohybe mitrálnych hrudiek sa nutne odráža v protokole štúdie, bez ohľadu na to, či pacient má mitrálnu poruchu, alebo nie. Rýchlosť krytu prednej chlopne nazývanej "EF", ktorá odráža elastické vlastnosti a pohyblivosť ventilu a znižuje sa s výskytom sklerotických a fibrotických zmien, v priemere 12-14 cm / s za normálnych podmienok as ťažkou stenózou dosahujúcou 1- 3 cm / s (obrázok 1).

  Jedným z najčastejších a najpresnejších symptómov poškodenia stenóznej chlopne je deformácia predného hrdla do dutiny ľavej komory, ktorá je v anglickom jazyku definovaná termínom "doming" av domácej ako vyklenutie v tvare kopule (obrázok 2).
  Obr. 2. In-režim: mitrálna stenóza, kopulovitý výčnelok mitrálnej chlopne (1).

  Dôvodom jeho vzniku je to, že nadmerný tlak krvi, ktorý sa nahromadil v dutine ľavej predsiene, tlačí strednú časť ventilu a nedokáže ho otvoriť na celú šírku.

  Pri diagnostike mitrálnej stenózy sa úspešne používa metóda Dopplerovej sonografie, ktorá spočíva v hodnotení ukazovateľov pohybu krvi v reálnom čase. Meranie ukazovateľov toku krvi sa vykonáva na postihnutý ventil a poskytuje nasledujúce diagnostické informácie: smer toku, jeho maximálna rýchlosť, špičkové a priemerné tlakové spády medzi ľavými komorami, ako aj množstvo ďalších. Okrem rýchlostných indikátorov prietoku krvi sa zohľadňuje aj jeho turbulencia, t.j. heterogénnosť v rôznych častiach. Normálne je tok plnenia ľavej komory hlavne laminárny a jeho špičková rýchlosť zriedka prekračuje 1 m / s. Naproti tomu s mitrálnou stenózou sa tok stáva vysokou rýchlosťou, dosahuje 1,5 m / s a ​​viac (obrázok 3).
  Obr. 3. Dopplerovská sonografia: mitrálna stenóza, maximálna rýchlosť - 1,46 m / s (1), plocha mitrálnej chlopne (2) - 1,2 cm2.

  Určuje tiež vysoký stupeň turbulencie, t.j. stane sa heterogénnym, nerovnomerným, obsahuje veľké množstvo vortexových pohybov a širokú variáciu rýchlostí, čo je následkom vysokého tlakového poklesu medzi ľavými srdcovými komorami a štrukturálnej heterogenity ventilových prvkov. Tok dosahuje najväčšie zrýchlenie v bode maximálneho zúženia ľavého atrioventrikulárneho otvoru. Tiež sú požadované indikátory gradientu tlaku, najmä priemerný tlakový gradient priepustného prúdu je viac ako 12 mm Hg. Art. s vysokým stupňom spoľahlivosti možno považovať za spoľahlivý príznak výraznej mitrálnej stenózy. Tento indikátor, podobne ako mnohé iné, sa automaticky vypočítava pomocou softvéru a je k dispozícii na analýzu všetkých ultrazvukových snímačov srdcovej špecializácie.

  Jedným z najvýznamnejších diagnostických indikátorov, ktoré možno získať pomocou echokardioskopie u takýchto pacientov je vypočítaná oblasť ľavého atrioventrikulárneho ústia, ktorá je v tomto prípade kľúčovým parametrom fungovania srdca, charakterizuje všeobecný klinický stav pacienta a tiež určuje prognózu ochorenia a ďalšiu taktiku liečbu. K dnešnému dňu existujú dve najpoužívanejšie metódy odhadu tohto parametra - planimetric a Doppler. Prvý je historicky skorší a zároveň jednoduchý. Spočíva v získaní statického obrazu najstenotnejšej časti ventilu, po ktorej nasleduje vymedzenie jeho obrysov na obrazovke a výpočet plochy v rámci hraníc uzavretého obvodu. Dokonca aj tie najjednoduchšie zariadenia sú vybavené takouto funkciou, čím je táto metóda široko dostupná a ľahko realizovateľná (obrázok 4).
  Obr. 4. B-režim: mitrálna stenóza, oblasť mitrálnej chlopne - 1,6 cm 2.

  Alternatívou k planimetrickej metóde môže byť Dopplerova charakteristika stenotického toku, ktorá je založená na posúdení dynamickej zmeny prechodového gradientu počas procesu plnenia ľavej komory - tzv. polčasu tlaku (obrázok 3). Výpočtový program ihneď predstavuje výsledok vo forme oblasti mitrálnej chlopne. Výber konkrétnej metódy je v kompetencii výskumného pracovníka.

  Normálne hodnoty oblasti ľavého atrioventrikulárneho ústia sa vo veľkej miere pohybujú v rozmedzí od 4 do 6 cm2 u dospelých. V súčasnosti existuje niekoľko možností klasifikácie mitrálnej stenózy v stupňoch závažnosti - tu uvádzame dve najbežnejšie (tabuľka 1, tabuľka 2).

  Klasifikácia mitrálnej stenózy, odporúčaná pri echokardioskopii

  (Schiller N., Osipov M.A.)

  Závažnosť mitrálnej stenózy

  Okrem Toho Čítal O Plavidlách

  Účinné lieky na liečbu trofických vredov nôh

  Trofický vred nie je nezávislou chorobou. Ide o komplikáciu niektorých patológií: kŕčové žily, diabetes mellitus, ateroskleróza, lymfodémia, erysipela.Často sa vytvára v dôsledku zranenia, omrzliny, popálenia.

  Hypertenzia (hypertenzívna-hydrocefalická) syndróm u detí a dospelých - príčiny a liečba

  Hypertenzia, hypertenzívny alebo hypertenzívny hydrocefalický syndróm - diagnostika, ktorá je alarmujúca, najmä v moderne nepriaznivých podmienkach a za neustáleho stresu.

  To, čo odlišuje cerebrálne vaskulárne REG medzi ostatnými štúdiami, je proces a dekódovanie reoencefalografie

  Kvalita nášho života závisí od mnohých nuánov stavu tela. Jedna z nich je práca nášho mozgu.

  Stenóza (zúženie) krčnej tepny: ako sa vyvíja, znaky a stupne, liečba

  Cerebrovaskulárne ochorenia predstavujú jeden z najvýznamnejších problémov modernej medicíny. Úmrtnosť z vaskulárnych nehôd v mozgu zaujíma vedúcu pozíciu medzi ostatnými chorobami a frekvencia invalidity je mimoriadne vysoká.

  Čo sú ochorenia krvných ciev nohy

  Cievne choroby dolných končatín môžu mať vplyv v každom veku. Ich rozmanitosť je veľmi široká, vyznačujú sa rôznymi príznakmi a majú individuálne vlastnosti liečby. Každá choroba môže viesť k závažným komplikáciám a následkom.

  Určenie ESR v krvi metódou Westergren

  Rýchlosť sedimentácie erytrocytov (ESR) je veľmi dôležitý laboratórny parameter krvných testov. Pacienti sa často zaujímajú o to, čo to je. Ukazuje čas, po ktorom zostávajú zbavené schopnosti zrážať krv pod pôsobením sily gravitácie.