Synonymá: protrombín, INR, protrombínový čas, PT, protrombín, INR

Všeobecné informácie

Protrombínový čas je základným ukazovateľom koagulogramu, ktorý sa používa na hodnotenie vonkajšej kaskády koagulácie krvi. Analýza sa vykonáva v niekoľkých smeroch:

 • Kvik protrombín,
 • protrombínový index a čas
 • INR.

Každý z ukazovateľov charakterizuje obdobie a kvalitu krvnej koagulácie s pridaním reagentov (ióny vápnika a tkanivového tromboplastínu). Získané výsledky nám umožňujú diagnostikovať ochorenia krvotvorných orgánov, obehového a kardiovaskulárneho systému.

Existuje niekoľko metód na odhadnutie protrombínového času.

Protrombín Kviku

Vypočíta sa relatívny indikátor - percento normálneho protrombínového času. Na získanie použitých údajov sú riedenia pacienta v plazme, čo robí test najpresnejšie. Výsledok analýzy sa líši v závislosti od faktorov zrážanlivosti protrombínového komplexu, ktoré sa produkujú v pečeni. Preto sa test často používa na posúdenie jeho schopnosti produkovať proteíny. Proces tvorby faktorov zrážanlivosti závisí od úrovne vitamínu K v tele, ktoré môžu znížiť antikoagulanciá.

INR (medzinárodný normalizovaný pomer)

Meria sa ako pomer protrombínového času u pacienta k podobnému indikátoru normy. Výsledok sa tiež zvýši na stupeň MICH (medzinárodný index citlivosti). Tento indikátor umožňuje odhaliť stupeň hypokoagulácie (predĺženie času zrážania) v procese konzervatívnej liečby antikoagulanciami (warfarín, heparín atď.). Súčasne sa získané údaje interpretujú bez zohľadnenia tromboplastínu a negatívne korelujú s Kvik protrombínom (čím je čas pre Kvik, tým vyšší je INR).

Protrombínový čas (sekundy)

Trvanie koagulácie plazmy pacienta sa skúma po pridaní reagentov (zmes vápnikov a tromboplastínov). Bohužiaľ, takýto test neposkytuje porovnávacie hodnotenie výsledkov získaných v rôznych laboratóriách, čo výrazne znižuje ich presnosť.

Protrombínový index

Predstavuje pomer plazmatického koagulačného času k času koagulácie u pacienta. Výsledok sa meria ako percento. V nízkych hodnotách tento test nie je indikatívny, pretože priamo závisí od činidiel konkrétnej laboratória.

Poznámka: v súčasnosti odborníci nedoporučujú použiť posledné dva indikátory na získanie presných údajov o protrombínovom teste.

Indikácie pre analýzu

Táto štúdia sa uplatňuje v nasledujúcich prípadoch:

 • liečba pacienta s nepriamymi antikoagulanciami (riedidlami krvi);
 • skríningová štúdia hemostatického systému;
 • stanovenie aktivity faktorov komplexu protrombínu (ovplyvňujúce zrážanie);
 • komplexná štúdia chorôb obehového systému, najmä systém koagulácie krvi;
 • diagnostika fungovania pečene, hodnotenie produkcie proteínov (vrátane faktorov zrážanlivosti);
 • stanovenie prítomnosti inhibítorov (zložiek, ktoré spomaľujú reakciu) koagulácie;
 • dysfibrinogenémiu (vrodené oneskorenie koagulácie fibrinogénom);
 • analýza stavu hemostázy pred operáciou.

Neplánované vyšetrenie predpísané v prípade dlhodobého užívania antikoagulancií. Ďalším dôvodom pre test môže byť:

 • dlhotrvajúca chrípka alebo zápal, akútna forma infekčného procesu;
 • zmena klimatickej zóny v prípade pohybu alebo letu;
 • náhle zmeny v strave;
 • zmeny v životnom štýle (spánok a bdenie, cvičenie a odpočinok, prítomnosť zlých návykov);
 • dlhodobé krvácanie (nazálne, dásne a vaginálne u žien);
 • dlhotrvajúca tvorba krvnej zrazeniny pri utiahnutí rany;
 • výskyt krvných nečistôt v spúte, vracanie, moč, výkaly;
 • výskyt príznakov (bolesť v kĺboch, ich opuch a indukcia) počas liečby antikoagulanciami.

Štúdium protrombínového času je predpísané a dešifrované nasledujúcimi odborníkmi: hematológ, pulmonológ, kardiológ, resuscitátor, chirurg, terapeut a pediatr.

Protrombínové dávky

Výsledky štúdie venóznej krvi sú zobrazené na obrázku celkového koagulogramu. Vyhodnocujú sa tieto ukazovatele:

 • protrombínový čas (normálne 9-12,6 sekundy);
 • protrombínový index (77 až 120%);
 • INR (0,85-1,15);
 • Kvik protrombín (78-142%).

Prípustné sadzby pre INR v závislosti od veku

Rozumieť tomu, čo protrombín kviku?

Moderná medicína umožňuje vysoko presné štúdie, pomáha diagnostikovať komplexné patologické ochorenia v počiatočných štádiách. Jedným z nich je test prototypínu Kvik. Na aké účely sa uskutočňuje podobná analýza, ktorá nám umožňuje určiť a aké výsledky naznačujú, analyzujeme nižšie.

Protrombín a jeho funkcie

Protrombín je komplexný proteín, ktorý sa aktívne podieľa na procese zrážania krvi. Biosyntéza proteínovej molekuly sa vyskytuje v pečeni. Pre tento zložitý proces si vyžaduje veľa vitamínov K. Vďaka nedostatku tohto vitamínu vedie k syntéze abnormálnych molekúl, ktoré môžu tvoriť krvné zrazeniny - smrteľné krvné zrazeniny, ktoré interferujú s normálnym prietokom krvi.

Hlavnou funkciou protrombínu je normalizácia zrážania krvi. Práve na tieto účely sa na stanovenie prítomnosti krvných chorôb používa koagulogram. Protrombínový index, ktorý charakterizuje stupeň zrážania krvi, vám umožňuje získať podrobnú predstavu o prítomnosti ochorenia.

Niekedy sa laboratórna analýza nazýva protrombín, ale tieto koncepty by mali byť oddelené.

Protrombínová analýza pomáha určiť rýchlosť zrážania krvi a samotný protrombín je priamo zapojený do tohto procesu.

Indikácie pre štúdiu

Lekár môže predpísať podobný krvný test na zrážanie v niekoľkých prípadoch:

 • existujú problémy s zrážaním krvi charakterizované dlhodobým krvácaním;
 • keď je znížená výkonnosť pečeňových a pečeňových enzýmov;
 • existujú podozrenia z prítomnosti onkologických ochorení krvi;
 • s kontrolou zrážania v období užívania antikoagulancií.

Existujú aj iné nepriame dôvody na vykonanie takého krvného testu, ktoré sú nastavené individuálne.

Najčastejšie sa analýza vykonáva u žien vo veku 45-60 rokov. Na pozadí hormonálnych zmien sa mení štruktúra krvi a jej kvantitatívna a kvalitatívna zmena zloženia.

Neváhajte a položte svoje otázky na personál hematológ priamo na stránkach v komentároch. Budeme odpovedať, položte otázku >>

Viac informácií o analýze a ak je predpísané

Počas tohto obdobia je ženská telo najviac náchylná na vývoj onkologických ochorení, ktoré možno identifikovať podobným krvným testom.

Príprava na analýzu

Krv sa užíva ráno až do 11 hodín. Najpresnejšie výsledky sa dosiahnu, ak sa krv užíva na prázdny žalúdok. Je dôležité pripraviť sa na analýzu podľa týchto usmernení:

 1. 2-3 dni pred analýzou odmietnite vyprážané tučné jedlá a silné alkoholické nápoje, ktoré predstavujú dodatočné zaťaženie pečene
 2. .3 hodiny pred odobratím krvi pacient nemá fajčiť, pretože nikotín môže spôsobiť prudký pokles protrombínového indexu.
 3. Ak je potrebná konštantná medikácia, ich použitie by sa malo ukončiť 6 hodín pred odberom krvi.
 4. Obmedzte fyzickú námahu, ktorá vedie k únave.
Neodporúča sa odobrať krv od žien počas menštruácie, keď sa uskutočňuje obnova krvi. V priebehu tehotenstva majú výsledky testov svoje vlastné chyby a posúvajú frekvenciu o niekoľko bodov.

Krv odobraná z žily sa umiestni do skúmavky so špeciálnym fyziologickým roztokom. Potom sa trubica umiestni do centrifúgy a čaká na oddelenie plazmy, ktorá sa ďalej podrobí podrobnejšiemu vyšetreniu.

Aké testy pomáhajú určiť protrombín?

Existuje niekoľko foriem na určenie hladiny protrombínu v krvi:

 1. Kvantový protrombín je najpopulárnejší a najpresnejší spôsob zrážania plazmy, v ktorom je získaný výsledok percento, ktoré odráža aktivitu protrombínového komplexu plazmy počas určitého času kontrolnej plazmy. Jednoducho povedané, Kvik protrombín je pomer aktivity plazmy k času zrážanlivosti v kontrolnej vzorke.
 2. Protrombínový index INR (International Normalized Ratio) je relatívna analýza, ktorá nemá veľmi presné údaje. Účinná je v prípade, že existuje potreba nepretržitého monitorovania zrážanlivosti pri liečbe pacienta s nepriamymi antikoagulanciami.
 3. Protrombínový index - výsledky sú opakom vyššie uvedenej analýzy, čo vám umožňuje určiť pomer normálneho protrombínového času k výsledkom sledovaného pacienta. Táto analýza je považovaná za zastaranú, pretože existuje množstvo jej analógov s presnejšími ukazovateľmi.
 4. Protrombínový čas je numerický ukazovateľ odrážajúci rýchlosť zrážania krvi.

Treba mať na pamäti, že analýza INR je relatívna, pretože poskytuje iba indikátory protrombínového indexu vzorky krvi, ktorá je predmetom štúdie, na všeobecne akceptované normálne ukazovatele. Nie vždy INR je menovaný ako rutinné vyšetrenie. Najčastejšie používajú INR odborníci WHO pracujúci v oblasti mikrobiológie. Indikátory INR majú určité nezrovnalosti s výsledkami spoločnosti Kvik, ale význam tejto štúdie je podobný.

Kwik analýza prináša vylepšené výsledky. Takáto štúdia sa môže uskutočniť za prítomnosti chýb, pretože jej vysoká presnosť pomáha presnejšie stanoviť protrombínový index a čas.

Analytické ukazovatele

Ako bolo uvedené vyššie, analýza Kwik umožňuje definovať dva dôležité ukazovatele:

 • protrombínový index - ukazovateľ vypočítaný pomerom normálnych výsledkov protrombínového času k výsledkom vyšetrovanej vzorky krvi;
 • protrombínový čas je čas v sekundách, počas ktorého protrombínové proteíny môžu ovplyvniť zrážanie plazmy.

Protrombínová analýza spoločnosti Kvik vám umožňuje určiť protrombínový čas a protrombínový index vytvorením kontrolného grafu, ktorý zobrazuje ukazovatele zrážanlivosti v percentách počas dvoch fáz hemostázy.

Norma ukazovateľov

Treba mať na pamäti, že interpretáciu analýzy možno individualizovať pre každé laboratórium. Závisí to od ukazovateľov ako:

 • individuálne stanovené normy;
 • kvalita činidiel a upgrady vybavenia;
 • pacientov (s antikoagulanciami, antibiotikami a inými liekmi, ktoré ovplyvňujú indikátory).

Výsledky štúdie sú prezentované vo forme grafu, na ktorom sú zobrazené kontrolné body, ktoré ukazujú stupeň koagulácie krvi v určitej dobe.

Rýchlosti ukazovateľov protrombínu sú uvedené v tabuľke.

Protrombín, INR

Protrombínu (čas, Quick, INR) - koagulačné skúška charakterizujúce prvé dve fázy plazmy hemostázu, prevádzkovanie protrombínového komplexu (2, 5, 7 a 10 koagulačných faktorov). Výsledky sa uplatňujú v oblasti hematológie, pôrodníctva a gynekológie, onkológie, chirurgie a hepatológie. Používajú sa na diagnostiku ochorení spôsobených nedostatkom koagulačných faktorov, zvýšenou tvorbou trombu a tiež na sledovanie liečby nepriamych koagulantov. Materiálom pre štúdiu je plazma žilovej krvi. Protrombínový čas je stanovený metódou detekcie zrazeniny pomocou bočného rozptylu svetla. Každý subtest má svoje vlastné referenčné hodnoty. Pripravenosť je 1 deň.

Protrombínu (čas, Quick, INR) - koagulačné skúška charakterizujúce prvé dve fázy plazmy hemostázu, prevádzkovanie protrombínového komplexu (2, 5, 7 a 10 koagulačných faktorov). Výsledky sa uplatňujú v oblasti hematológie, pôrodníctva a gynekológie, onkológie, chirurgie a hepatológie. Používajú sa na diagnostiku ochorení spôsobených nedostatkom koagulačných faktorov, zvýšenou tvorbou trombu a tiež na sledovanie liečby nepriamych koagulantov. Materiálom pre štúdiu je plazma žilovej krvi. Protrombínový čas je stanovený metódou detekcie zrazeniny pomocou bočného rozptylu svetla. Každý subtest má svoje vlastné referenčné hodnoty. Pripravenosť je 1 deň.

Protrombín (čas, podľa Kvika, INR) je skríningový test vykonaný na posúdenie vonkajšej dráhy koagulácie krvi a na zistenie nedostatku koagulačných faktorov (II, V, VII, X). Môže zahŕňať stanovenie jednotlivých parametrov (PTV, PTI, Kvik protrombín, INR), ale častejšie v klinickej praxi sa vykonáva komplexná analýza. Základnou vypočítanou hodnotou je protrombínový čas, na základe ktorého sa vypočítavajú zostávajúce ukazovatele.

 • Protrombínový čas je obdobie, počas ktorého sa fibrínová zrazenina po pridaní tromboplastínu a chloridu vápenatého tvorí v plazmovej vzorke. Výsledok je zobrazený v sekundách.
 • PTI je indikátor, ktorý sa vypočíta ako pomer protrombínového času zdravého človeka k protrombínovému času konkrétneho pacienta.
 • INR je indikátor, ktorý sa vypočíta ako pomer protrombínového času plazmy pacienta k protrombínovému času kontrolnej vzorky zvýšenej na výkon MIH. Súčasne MICH je index, ktorý odráža aktívnu schopnosť tkanivového faktora (činidla) v konkrétnej dávke v porovnaní so štandardnou vzorkou.
 • Protrombín na Kwik - ukazovateľ odráža pomer času zrážania normálnej ľudskej plazmy do doby zrážanlivosti plazmy pacienta, ale, na rozdiel od indexu protrombínu, počítanej na špeciálnom plánu vypracovaného za použitia rôznych kontrolných vzoriek plazmy riedenie. To vám umožní získať presnejší výsledok, najmä pri významných odchýlkach od normy (napríklad pri užívaní nepriamych antikoagulancií).

Dnes sú INR a Kvik protrombín najpresnejšie a najčastejšie používané testy na štúdium vonkajšej kaskády hemokoagulačných reakcií. Biomateriál na vykonanie protrombínového testu je venózna krvná plazma. V moderných laboratóriách sa štúdia uskutočňuje pomocou automatických koagulometrov metódou detekcie zväzku bočným rozptylom svetla. Test je široko používaný v oblasti hematológie, kardiológie, flebológie, chirurgie, onkológie, pôrodníctva a gynekológie.

Indikácie a kontraindikácie

Definícia protrombínu (podľa Kvik, PTV, PTI, INR) je indikovaná u pacientov s vrodeným a získaným nedostatkom koagulačných faktorov. K a vrodené genetické ochorenia zahŕňajú hemofíliu (A, B, C), von Willebrandovho choroba, trombocytopenická purpura, hereditárna Glantsmana trombastenii, kongenitálna afibrinogenemia a disfibrinogenemiya, idiopatickou autoimunitné trombocytopéniu. Krvácanie ochorenia sa môže vyvinúť na pozadí pečeňové dysfunkcie, nedostatok vitamínu K, zhubnej anémie, rakoviny krvotvorným systému, ICE syndróm vyskytujúce sa v poúrazových a šokových stavov, operácií, závažných infekcií, malignity objem rozpadu. Indikácie pre štúdiu môžu byť ochorenia sprevádzané zvýšeným zrážaním krvi: trombóza a tromboembolizmus, infarkt orgánov.

Základom pre túto štúdiu môže slúžiť ako sťažnosti pacienta častého krvácania - nosové, na ďasno, ťažká menštruácia, veľkej strate krvi s malým poškodením kože alebo sliznice, rovnako ako vzhľad podkožného krvácania - tvorba modrín, podliatin, petechií. Pri krvácaní vnútri orgánov dochádza k porušovaniu ich funkcií, k zlyhaniu viacerých orgánov. Pri zvýšenej zrážanlivosti krvi sa najčastejšie sťažovali na bolesť a ťažkosti v nohách, opuch, lokálne tmavnutie kože, slabosť. Ako súčasť skríningu sa štúdia protrombínu a INR preukázala v prítomnosti dedičnej predispozície na hemofíliu alebo trombózu počas tehotenstva pri príprave na operáciu. Jeho výsledky sa tiež používajú na monitorovanie systému zrážania krvi u pacientov liečených nepriamymi antikoagulanciami.

Krvný test na stanovenie protrombínu a INR sa nevykonáva na hodnotenie terapie priamymi koagulantmi (heparínom). Takisto nie je určený pre pacientov, ktorí majú kontraindikácie postupu zberu krvi - v stave mentálneho a motorického vzrušenia. V prípade výrazných krvácavých porúch, hypotenzie alebo anémie sa rozhoduje o potrebe výskumu spolu s ošetrujúcim lekárom. Nevýhodou tejto skupiny testov je, že laboratóriá používajú rôzne metódy výskumu a zariadenia, tromboplastíny určitej aktivity, ktoré ovplyvňujú konečné výsledky. Zvlášť silné rozdiely v protrombínovom čase a protrombínovom indexe. Protrombínové údaje pre Kvik a INR sú viac štandardizované. Na spoľahlivé vyhodnotenie výsledkov sa v tej istej laboratórií odporúčajú opakované analýzy.

Príprava na analýzu a odber vzoriek

Na určenie protrombínového času, protrombínového indexu, Kvikovho protrombínu a INR sa používa venózna krvná plazma. Odber vzoriek krvi sa vykonáva od 8 do 11 hodín, na prázdny žalúdok. Minimálny interval medzi jedlom a procedúrou je 4 hodiny. Pacienti, ktorí užívajú akékoľvek lieky, musíte o tom informovať lekára, aby rozhodol o dočasnom zrušení alebo príprave špeciálneho režimu. O pol hodinu pred odberom krvi sa musíte zdržať fajčenia, fyzickej námahy a obmedziť vplyv stresových faktorov.

Odber vzoriek krvi sa najčastejšie vytvára z žily metódou punkcie. Materiál sa zhromaždí v skúmavke s citrátom sodným a jemne sa zmieša. V laboratóriu sa krv odstreďuje, do výslednej plazmy sa injikujú ióny vápnika a tkanivový tromboplastín (faktor III). Pomocou automatického systému sa určuje trvanie obdobia, počas ktorého má krvný zrazenina - protrombínový čas. Na základe tohto indikátora sa počíta protrombínový index, protrombín podľa Kvika a INR. Pripravenosť výsledkov analýzy je jeden pracovný deň.

Normálne hodnoty

Zvyčajne je protrombínový čas u pacientov starších ako 16 rokov v rozmedzí od 11 do 15 sekúnd (zhruba preto, lebo výsledky laboratórií sú odlišné). U novorodencov je miera tvorby krvných zrazenín v štúdii o niečo nižšia, od 14,5 do 16,5 sekundy. U detí od 1 mesiaca do 16 rokov sa referenčné hodnoty zvyčajne zhodujú s hodnotami u dospelých, v období intenzívneho rastu (1-6 rokov) a puberty (11-16 rokov) môžu byť o 1 až 1,5 sekundy dlhšie.

Protrombínový index sa zvyčajne rovná 95-105%, Kvik protrombín je 78-142%. Referenčné hodnoty INR pre pacientov od 16 rokov - 0,8-1,2; pre novorodencov - 1,05-1,35; pre deti od 1 mesiaca do 16 rokov - 0,8-1,2 s možným zvýšením na 1,3 v obdobiach intenzívneho rastu a puberty. Počas tehotenstva sa funkcie koagulácie krvi zvyšujú, takže všetky ukazovatele sa vypočítajú individuálne v závislosti od obdobia.

Niektoré odchýlky od výsledkov štúdie z normy môžu byť výsledkom konzumácie veľkého množstva alkoholu a produktov, ktoré znižujú zrážanlivosť krvi: zelenú zeleninu, mastné ryby, pečeň a iné. Fajčenie naopak urýchľuje hemokoaguláciu. Tiež proces koagulácie je ovplyvnený príjmom niektorých liekov: antibiotiká, syntetické hormóny štítnej žľazy, glukokortikosteroidy, anabolické steroidy, antikonvulzíva, diuretiká, antikoncepčné prostriedky.

Diagnostická hodnota analýzy

Indikátory protrombínového času a INR negatívne korelujú s indikátormi protrombínového indexu a Kvikovho protrombínu. PTT a vzostup INR a PB a protrombínu na Kwik znížená, keď je vrodený alebo získaný deficit jednej a viac koagulačné faktory, hemofília, von Willebrandovho choroba, trombocytopenická purpura, Glantsmana, vrodená afibrinogenemia a disfibrinogenemiya, antifosfolipidové syndróm, nedostatok vitamínu K, zhubnej anémie, DIC, idiopatická autoimunitná trombocytopénia. Tiež príčinou nárastu protrombínového času a INR môže byť liečba nepriamymi antikoagulanciami.

Pri rýchlom zrážaní krvi sa stanovujú znížené hodnoty PTV a INR a zvýšenie - PTC a protrombín podľa Kvika. Príčiny takýchto odchýlok od normy sú trombóza, tromboembolizmus, polycytémia, zvýšená aktivita faktora VIII. Podobné hodnoty môžu byť vyvolané vstupom tkanivového tromboplastínu do krvného obehu v dôsledku poškodenia, nekrózy, krvi z prsta alebo nesprávne vykonanej venipunktúry. Dôvodom na porušenie koagulácie môže byť užívanie kyseliny acetylsalicylovej, perorálnej antikoncepcie. Stále sa znižuje protrombínový čas a INR u fajčiarov, najmä u starších a starších pacientov.

Liečba abnormalít

Protrombínový test umožňuje vyhodnotiť aktivitu faktorov II, V, VII, X a fungovanie vonkajšej koagulačnej dráhy. Jeho indikátory sú dôležitou súčasťou štúdie hemostázy. Ak sa výsledky odchyľujú od normy, je potrebné kontaktovať hematológov alebo ošetrujúci lekára, ktorý vydal odporúčanie na analýzu. Mierny prebytok alebo zníženie získaných hodnôt vo vzťahu k referenčným hodnotám, spôsobené fyziologickými dôvodmi, sa môže odstrániť nezávisle. K tomu je potrebné prestať fajčiť a užívať alkohol v strave, aby sa znížilo množstvo produktov, ktoré znižujú zrážanlivosť krvi (zelený čaj, kakao, mastné ryby, citrusové plody atď.).

Kvantov protrombín: prepis, normálne hodnoty

Štúdia protrombínu je určená lekárom s cieľom určiť, ako rýchlo krvné zrazeniny. Protrombín od firmy Kvik veľmi často umožňuje identifikovať vážnu patológiu v tele. Typicky je takáto analýza určená ženám v menopauze, tiež v chorobách gastrointestinálneho traktu, v pečeni, v iných prípadoch. Metodiku tejto štúdie navrhol Kvik už v tridsiatych rokoch minulého storočia. To má dnes obľubu. Výsledok štúdie je vyjadrený ako percento.

Protrombín Kviku. Čo to znamená?

Proteíny majú obrovský vplyv na zrážanie krvi. Najdôležitejším v tomto prípade je protrombín. Protrombínová molekula sa syntetizuje v našej pečeni. Pre úspešné dokončenie tohto procesu v tele by mala byť v normálnom množstve stopových prvkov a vitamínov, najmä vitamínu K. Štúdie ukazujú, že nedostatok tohto vitamínu prispieva k tvorbe krvných zrazenín, oni naopak, zasahujú do správneho krvného obehu.

Stupeň zrážanlivosti sa vyznačuje protrombínovým indexom (PTI). Umožňuje vám identifikovať patologické procesy v tele.

Kvantový protrombín je určený pomerom časovej aktivity protrombínového proteínu k kontrolnej vzorke. Vyjadruje sa v percentách. Charakterizuje tvorbu protrombínu - je znázornená prvá fáza plazmatickej homeostázy, faktor koagulovateľnosti II sa odhaduje.

Účel analýzy

Protrombín Kviku bol menovaný v nasledujúcich prípadoch:

 • Časté krvácanie alebo krv sa nezastaví dlho po zranení.
 • Problémy s pečeňou, obličkami, tenkým črevom.
 • Podozrenie na rakovinu krvi.
 • Krvná kontrola antikoagulancií.
 • Pred operáciou.
 • Ženy v období menopauzy v dôsledku zmien hormonálnych hladín, aby sa vylúčila rakovina.

Najčastejšie ukazovatele protrombínu zaujímajú odborníci ako anesteziológ-resuscitátor, kardiológ, gastroenterológ, pulmonológ, pediatr, traumatológ, chirurg, terapeut.

Analýza protrombínu pomocou Kvik. Príprava na postup

Výskum protrombínu nevyžaduje žiadnu špeciálnu prípravu, rovnako ako pri iných krvných testoch. Existujú však určité vlastnosti:

 • Krv sa užíva na prázdny žalúdok. Posledné jedlo je najneskôr osem hodín pred procedúrou.
 • Niekoľko dní pred darovaním krvi na protrombín na Kvik musíte vylúčiť tučné jedlá, ktoré sú bohaté na vitamín K, nejedia jahody, strukoviny, pečeň, kapustu, zelený čaj.
 • Vylúčte alkoholické nápoje, pretože ich použitie ničí vitamín K a to má negatívny vplyv na výsledok testu.
 • Pred darovaním krvi môžete piť čistú vodu len jednu hodinu pred podaním.

Kontaktujte lekára

Ak vám bol pridelený krvný test na protrombín Kvik, oznámte to lekárovi o všetkých liekoch, ktoré užívate. Niektoré lieky ovplyvňujú hladiny protrombínu. Patria medzi ne diuretiká s heparínom, antibakteriálne látky, aspirín, barbituráty, kortikosteroidy, antikoncepčné prostriedky. Malo by sa tiež hlásiť, ak užívate športové výživové doplnky, niektoré zložky kompozície môžu ovplyvniť analýzy.

Polovica hodiny pred konaním je zakázané fajčiť. Potrebujete relaxovať a upokojiť sa. Negatívne emócie a fyzická aktivita negatívne ovplyvňujú výsledok.

Pri menštruácii sa neodporúča určiť protinkín Kvik, výsledky budú nepresné.

Na analýzu sa skúma venózna krv. Kapilárna kvapalina nie je vhodná na tieto účely. Po určitý čas sa získaný materiál ponechá, kým sa plazma neoddelí. Je predmetom rôznych štúdií.

Stanovenie protrombínu

Protrombín v krvi sa stanovuje niekoľkými spôsobmi:

 • Najpopulárnejší je protrombín pre Kvik. Poskytuje presnejšie informácie. Štúdie ukazujú percentá. Plazmatická aktivita, čas, počas ktorého má čas k zrúteniu, sa stanoví počas analýzy, ktorá sa nazýva protrombín Kviku.
 • INR (medzinárodný normalizovaný pomer) vykazuje relatívny výsledok. Najčastejšie sa takáto štúdia uskutočňuje pri užívaní antikoagulancií na monitorovanie stavu.
 • Protrombínový index. Postup je považovaný za zastaraný. Zriedka sa používa v medicíne, pretože existuje mnoho presnejších analógov.
 • Protrombínový čas indikuje rýchlosť zrážania krvi.

Treba mať na pamäti, že INR vykazuje relatívne výsledky. Táto analýza je najčastejšie používaná mikrobiológmi. Kvantov protrombín poskytuje rozšírené výsledky, presný čas a PET.

Dekódovanie, rýchlosť Kvikov

Pri dešifrovaní analýzy výskumníci rozpoznávajú IPT a čas, počas ktorého prebieha skladanie, tento indikátor je označený v sekundách. Výsledkom je graf, ktorý znázorňuje percento koagulačných indikácií. Každé laboratórium svojou vlastnou formou dešifruje výsledok, môže závisieť od agentov a kvality zariadenia, o tom, ako pacient užíval drogy, o vlastnostiach liečby, o jednotlivých normách.

Ak je protrombín predpísaný Kvikom, sadzba sa stanoví bez ohľadu na pohlavie. Indikátor ovplyvňuje iba stav tela. Normálny protrombínový čas je 9-12 sekúnd, PTI pre dospelého je 82-142%.

Tento indikátor je dôležitý počas tehotenstva, aj pri malých zmenách by mala byť hospitalizovaná žena. Abnormality protrombínu indikujú abnormality v tele.

Zvýšený výkon

Vyššia ako normálna rýchlosť naznačuje hyperkoaguláciu. V prípadoch menších odchýlok je potrebné vykonať dodatočné vyšetrenie a zistiť dôvod. Po určení vhodného dôvodu porušenia protrombínovej normy môže lekár predpísať správnu liečbu.

Zvýšené hladiny protrombínu môžu naznačovať nasledujúce problémy:

 • zvýšené hladiny heparínu v krvi;
 • tvorba malígnych novotvarov;
 • krvné zrazeniny v cievach;
 • srdcové problémy;
 • vrodené nedostatky koagulačného faktora II, V, VII, X;
 • získaný nedostatok koagulačných faktorov v dôsledku amyloidózy, nefrotického syndrómu, zhoršenej funkcie pečene, chronických ochorení;
 • antikoagulačná liečba;
 • prítomnosť heparínu;
 • v chronickej a akútnej leukémii - DIC;
 • používanie antibiotík, preháňadlá, anabolické steroidy, aspirín, chinidín, kyselina nikotínová, chinín, tiazidové diuretiká;
 • dlhodobé užívanie hormonálnej antikoncepcie.

Nízka rýchlosť

Ak sa zníži protrombín Kvik, čo to znamená? To môže naznačovať hypokoaguláciu (tendencia krvácania) a je spôsobená nedostatkom vitamínu K. Tento vitamín je potrebný pri syntéze koagulačných faktorov. Zvyčajne môže dôjsť k nedostatku vitamínu K pri črevných ochoreniach, dysbakterióze. Protrombín sa znižuje, ak dôjde k porušeniu pečene, ako aj pankreasu. Dôvodom na nižšie skóre je možné užívať a lieky, ktoré môžu ovplyvniť zrážanie krvi.

Dôvody pre nízky protrombín zahŕňajú tieto ukazovatele:

 • trombóza a tromboembolizmus;
 • polycythemia;
 • dehydratácia, strata tekutín po hnačke a vracaní;
 • infarkt myokardu alebo stav preinfarkácie;
 • skok, zvýšenie aktivity faktora zrážanlivosti VII;
 • zranenia, ktoré spôsobili, že veľké množstvo tromboplastínu vstúpi do krvného obehu;
 • cirhóza, hepatitída;
 • popôrodné obdobie;
 • vrodený nedostatok niektorých koagulačných faktorov krvi;
 • výrazný dedičný alebo získaný nedostatok fibrinogénu v krvi.

Rozšírenie výskumu

Ak vyššie uvedené metódy neposkytujú úplné informácie, rozšíri sa štúdia hemostatického systému. Lekár by mal preskúmať jednotlivé funkcie, ako aj kvantitatívne hodnoty faktorov plazmy a krvných doštičiek. Protrombínové testy poskytujú základ pre hľadanie rôznych porúch v hemokoagulácii, naznačujú ďalšie výskumné cesty. Na tieto účely sa používajú nasledujúce parametre hemostasogramu:

 • Trombínový čas alebo indikátor indikujúci prechod fibrinogénu na fibrín.
 • Medzinárodný normalizovaný postoj.
 • Faktory trombocytov sú stanovené.
 • Určenie aktivovaného parciálneho tromboplastínového času.
 • Analýza rozpustného komplexu fibrín-monomér, lupus antikoagulant, D-dimér a ďalšie.

Uvedené laboratórne testy umožňujú nielen študovať vonkajšiu dráhu hemostázy špecifickej analýzy, ale tiež poskytnúť príležitosť nájsť porušenia interného hemokoagulačného systému.

Ako zvýšiť protrombín

Ak štúdie preukázali zníženie protrombínu pre Kvik, ošetrujúci lekár poskytne odporúčania na jeho opravu. Odporúča zaradiť do stravy prírodné produkty obsahujúce vitamín K. Bude potrebné normalizovať vodnú rovnováhu, aby sa optimalizovala spotreba čistej vody, musí byť znížená na dva litre denne.

Používajte potraviny, ktoré podporujú zrážanie krvi. Patria medzi ne kapusta (karfiol a obyčajné), špenát, mrkva, kukurica, vlašské orechy, banány, červené bobule. Pohanková kaša, živočíšne tuky, strukoviny, pečeň, biely chlieb sú užitočné v takýchto prípadoch. Tieto produkty musia byť v ponuke denne. V tomto prípade by mala byť strava plná iných vitamínov a minerálov, uvedené výrobky, stačí ju doplniť.

Aby sa predišlo výskytu krvácania, lekár odporúča odstrániť odvar na základe žihľavy, tansy a raka.

Zníženie protrombínu

Mnohí sa pýtajú, čo má znížiť protrombín Kviku. Na mierne zníženie hodnoty je vhodná strava, ktorá by mala obsahovať paradajkový džús, paradajky, cesnak, cibuľu, medvede, ľanové semienko, olivový olej. Odporúča sa používať morské plody, ryby, plody a bobule: citróny, čerešne, maliny, brusnice, jahody.

Zvýšený protrombínový signál, že krv je príliš silná. To nepriaznivo ovplyvňuje fungovanie srdca, ohrozuje tvorbu krvných zrazenín a vo všeobecnosti nepriaznivo ovplyvňuje stav tela. Existujú lieky, ktoré znižujú krvnú hustotu, ale ak sú z nejakého dôvodu kontraindikované? Napríklad tehotné alebo dojčiace.

Nasledujúci recept pomôže:

 • Vezmite tri sladké a kyslé jablká, dve polievkové lyžice čistého zeleného čaju, jednu lyžicu medu.
 • Jablká nakrájame na tenké plátky, vložíme do termosky (1,5-2 l), nalejeme rovnaký čaj a pridáme med. Naliať horúcu vodu (90 stupňov), nie vriacej vode, trvať tri hodiny.
 • Pripravte infúziu skoro ráno a pijte počas dňa. Takže každé ráno v priebehu týždňa si napiť a piť. Úroveň protrombínu sa kontroluje pomocou analýz.

Koagulogram č. 1 (protrombín (podľa Kvika), INR)

Na koagulograme sa meria prototympín a INR, ktoré vyjadrujú protrombínový čas, ktorý charakterizuje prvú a druhú fázu plazmatickej hemostázy (tvorba protrombínu a tvorba trombínu) a odráža aktivitu protrombínového komplexu (faktory VII, V, X a II).

Ruské synonymá

Protrombín, protrombínový index, medzinárodný normalizovaný pomer.

Anglické synonymá

Protrombín, PT, Protime, INR, medzinárodný normalizovaný pomer.

Výskumná metóda

Metóda detekcie rozptylu bočného svetla určuje percento koncového bodu.

Jednotky merania

% (percentá), sek. (V sekundách).

Aký biomateriál možno použiť na výskum?

Ako sa pripraviť na štúdiu?

 • Nežajte do 12 hodín pred testovaním.
 • Odstráňte fyzický a emočný stres 30 minút pred štúdiom.
 • Nefajčte 30 minút pred darovaním krvi.

Všeobecné informácie o štúdii

Koagulogram definuje niekoľko súvisiacich indikátorov. Pomocou testu protrombínového času sa hodnotí jeden z dvoch mechanizmov zrážania krvi nazývaných vonkajšia koagulačná kaskáda. Nasledujúce ukazovatele sú získané ako výsledky: protrombínový čas podľa Kvika a medzinárodný normalizovaný pomer (INR). Kvantový protrombín je percento normy, stanovené podľa špeciálneho plánu, ktorý je zostrojený pomocou štandardných riedení plazmy. Definícia tohto indikátora nie je štandardizovaná, odporúča sa však na určenie faktorov vonkajšej dráhy na aktiváciu plazmatickej hemostázy.

Medzinárodný normalizovaný pomer (MHO) je štandardizovaný a je protrombínový pomer (pomer protrombínového času pacienta k normálnemu plazmovému protrombínovému času) zvýšený na stupeň medzinárodného indexu citlivosti (MICH). Pri použití INR sa hodnotil stupeň hypokoagulácie pri liečbe nepriamych antikoagulancií (warfarín a iné) bez ohľadu na použitý tromboplastín a porovnávajú sa aj výsledky získané v rôznych laboratóriách.

Cieľové hodnoty INR pri použití nepriamych antikoagulancií (WHO)

Klinický stav

INR

Prevencia hlbokej žilovej trombózy

Liečba hlbokej žilovej trombózy a pľúcnej tromboembólie

Kritická ischémia dolných končatín

Prevencia tromboembolizmu pri fibrilácii predsiení, ochorenia srdca

Bioprotézy srdcových chlopní

Sekundárna prevencia infarktu myokardu v prítomnosti kontraindikácií aspirínu

Prevencia trombózy s antifosfolipidovým syndrómom

Mechanické protetické srdcové ventily

Na čo sa výskum používa?

 • Aby sa zabránilo krvácaniu pri liečbe nepriamych antikoagulancií.
 • Určenie aktivity faktora VII.

Kedy je plánovaná štúdia?

 • Pri liečbe nepriamych antikoagulancií.
 • Pri skríningovom vyšetrení hemostatického systému.

Čo znamená výsledok?

Referenčné hodnoty (tabuľka ukazovateľov ukazovateľov koagulogramu)

vek

Referenčné hodnoty

Týždeň tehotenstva

Referenčné hodnoty

 1. Protrombínový čas

vek

Referenčné hodnoty

Zvýšenie protrombínového času a ukazovateľov, ktoré ho charakterizujú (INR) naznačuje tendenciu k hypokoagulácii, pokles naznačuje tendenciu k hyperkoagulácii.

Dôvody zvýšenia protrombínového času a INR v koagulograme

 • Vrodené nedostatky II, V, VII, X koagulačné faktory.
 • Získaný nedostatok koagulačných faktorov v dôsledku chronického ochorenia pečene s poškodenou funkciou, amyloidózy, nefrotického syndrómu alebo prítomnosti autoprotilátok proti koagulačným faktorom.
 • Nedostatok vitamínu K v dôsledku cholestázy (vrátane chronickej pankreatitídy, rakoviny pankreasu a žlčníka), malabsorpcie alebo intestinálnej dysbiózy.
 • DIC syndróm vrátane akútnej a chronickej leukémie a iných onkologických ochorení.
 • Liečba antikoagulanciami s nepriamou účinnosťou.
 • Afibrinogénia, hypofibrinogénia, dysfibrinogénia a porušenie fibrínovej polymerizácie.
 • Prítomnosť inhibítorov koagulácie (heparín, produkty degradácie fibrínu).
 • Používanie viacerých liekov: anabolické steroidy, antibiotiká, kyselina acetylsalicylová (vo veľkých dávkach), laxatíva, metotrexát, kyselina nikotínová, chinidín, chinín, tiazidové diuretiká, tolbutamid.
 • Zvýšená hladina antitrombínu a / alebo antitromboplastínu.

Dôvody na zníženie hladiny protrombínového času a INR v koagulograme

 • Trombózy.
 • Hyperkoagulácia (polycytémia).
 • Masívny vstup tkanivového tromboplastínu do krvného obehu v dôsledku poškodenia alebo nekrózy.
 • Zvýšená aktivita faktora VII.
 • Zvýšená zrážanlivosť krvi počas tehotenstva a po pôrode.
 • Použitie niektorých liekov: kyselina acetylsalicylová (v malých dávkach), merkaptopurín, perorálne kontraceptíva.

Čo môže ovplyvniť výsledok?

Produkty degradácie fibrínu alebo myelómové proteíny (paraproteíny).

Odporúča sa tiež

Kto robí štúdiu?

Terapeut, chirurg, anesteziológ, resuscitátor, traumatológ, kardiológ, pulmonológ, pediatr, praktický lekár.

literatúra

 • Lifshits V.M. Biochemické analýzy na klinike: príručka / V.M. Lifshits, V.I. Sidelnikov; 2. vyd. - M.: Medical Information Agency, 2001. - 303 s.
 • Dolgov V.V. Laboratórna diagnostika porúch hemostázy / V.V. Dolgov, P.V. Svirin - M.-Tver: vydavateľstvo Triada LLC, 2005. - 227 s.
 • Nazarenko G.I. Klinické hodnotenie výsledkov laboratórneho výskumu / G.I. Nazarenko, A.A. Kiskun - M.: Medicína, 2006. - 543 s.

Ak je protónín Kvik zvýšený, čo to znamená pre dospelého

Protrombín je proenzým syntetizovaný v pečeni pod vplyvom vitamínu K. Tento glykoproteín je jedným z hlavných indikátorov hemostasiogramu (analýza zrážania krvi). Ako prekurzor trombínu (proteín, ktorý stimuluje proces tvorby trombu), protrombín v krvnom teste odráža stav celého koagulačného systému. Protrombín sa tiež nazýva druhý faktor hemostázy.

Monitorovanie hodnôt protrombínu umožňuje posúdiť riziko hyperkoagulability alebo krvácania, ako aj diagnostiku niektorých patológií pečene a gastrointestinálneho traktu.

Začatie tvorby krvnej zrazeniny v reakcii na porušenie integrity cievnej steny nastáva pozdĺž vonkajšej dráhy koagulácie. Na tvorbu krvnej zrazeniny v oblastiach s pomalým prietokom krvi alebo abnormálne zmenenou cievnou stenou je zodpovedná vnútorná dráha hemostázy.

Pre komplexnú štúdiu hemostázy je najbežnejšie používanou štúdiou:

 • protrombínový čas (PT);
 • aktivovaný parciálny tromboplastínový čas;
 • počet krvných doštičiek;
 • kvantifikácia fibrinogénu.

Čo znamená "kviku"?

Armand Kvik v priebehu svojho výskumu vypracoval tri rôzne testy, ale zaujímame sa o jeho jednostupňový test množstva protrombínu prítomného v krvnej plazme a stanovenie času zrážania protrombínu.

Práve tento test umožnil široko používať výraz "Kvik". Musíme vzdať hold skutočnosti, že je to test Armand Kwick, ktorý poskytuje najpresnejší obraz o schopnosti zrážať krv.

Čo je protrombín Kviku

Na štúdium hladiny protrombínu v krvi sa používa: protrombín podľa Kvika a medzinárodný normalizovaný postoj. Tieto indikátory odrážajú protrombínový čas, ktorý charakterizuje tvorbu protrombínu a trombínu, tj 1. a 2. fázu plazmatickej hemostázy.

Protrombínový čas Kvik je metódou odhadu nedostatočných stavov protrombínového komplexu a vykazuje aktivitu vonkajšieho mechanizmu hemostázy. Výsledok analýzy je zobrazený ako percento aktivity protrombínu stanovenej podľa špeciálneho plánu vytvoreného s použitím zriedenia štandardnej plazmy. Pri vykreslení sa berie do úvahy protrombínový čas, to znamená, čas hemostázy v plazme zaznamenaný v sekundách po podaní zmesi tromboplastínu-Ca.

Tiež v štúdii hemostázy možno hodnotiť protrombínový index Kviku. Protrombínový index (PTI) je pomer PV v normálnom (hodnoty u zdravých ľudí) až PV pacienta. Analýza odpovedí je napísaná v percentách.

Kvik protrombín a IPT umožňujú presne odrážať stupeň protrombínovej aktivity u pacienta v porovnaní s PV v kontrolnej plazme (hodnoty u zdravých ľudí). Táto metóda výpočtu umožňuje získať spoľahlivé výsledky aj v oblastiach s nízkymi hodnotami, pretože na rozdiel od PTI a PV nezávisí od citlivosti laboratórnych činidiel na minimálne hodnoty protrombínu. To môže výrazne znížiť pravdepodobnosť chýb v diagnostike.

U zdravých ľudí môže byť protrombín pre Kvik a PTI rovnaký. Pri nízkych protrombínoch (najčastejšie pozorované u pacientov liečených AN (nepriame antikoagulanciá)) sa tieto indikátory môžu odlišovať.

Ako dodatočný spôsob vyjadrenia testu na protrombín sa používa INR. Ide o medzinárodný normalizovaný postoj, ktorý sa používa na posúdenie kvality a účinnosti liečby NA.

Tento ukazovateľ sa vypočíta pomocou špeciálneho vzorca:

Medzinárodný normalizovaný pomer = (PW pacienta / priemerný PF je normálny) * hodnota medzinárodného indexu citlivosti.

Index citlivosti - odráža stupeň citlivosti tromboplastínu.

Hodnoty medzinárodného normalizovaného vzťahu, ktoré sa musia dosiahnuť ošetrením pacienta pomocou liekov typu AN, budú závisieť od cieľa liečby a sú určené lekárom v súlade s diagnózou pacienta.

Pri interpretácii výsledkov je potrebné poznamenať, že výsledky prototymbínu a medzinárodného štandardizovaného vzťahu Kviku sa zvrátia.
závislosť. To znamená, že znížený protrombín pre Kviku bude sprevádzaný nárastom INR.

Význam protrombínového komplexu a jeho hodnoty v tele

Výsledok protrombínového času závisí od nasledujúcich faktorov hemostázy:

 • druhý - protrombín (profrent);
 • piaty je labilný faktor (proteínový kofaktor);
 • siedma je prokonvertin (proferment);
 • Desiaty faktor - Stuart (preferment).

Tieto faktory tvoria takzvaný protrombínový komplex. Protrombínový čas (PT) bude tiež závisieť od schopnosti pečene syntetizovať proteín. Keďže sú faktory protrombínového komplexu syntetizované v pečeni, táto analýza sa môže použiť pri diagnostike jej patológií.

Treba tiež poznamenať, že syntéza protrombínového komplexu sa uskutočňuje len v prítomnosti vitamínu K. Vzhľadom na skutočnosť, že nepriame antikoagulanciá vykazujú antagonizmus voči vitamínu K, môže byť protrombínový test účinne použitý na sledovanie terapie pomocou HA.

Indikácie pre test

 • rôzne patologické stavy koagulačného systému;
 • screening hemostázy;
 • sledovanie koagulácie s dlhodobou liečbou drogami;
 • diagnostikovanie patologických ochorení pečene sprevádzané porušovaním jeho funkcie syntézy bielkovín;
 • komplexné vyšetrenie pacientov pred operáciou.

Štúdia stavu hemostatického systému je potrebná pre pacientov s:

 • závažné krvácanie do ďasien, nosné, ťažké menštruačné krvácanie, dlhotrvajúce krvácanie po poraneniach a ranách, chronická anémia, ľahko tvorená hematómami, krvácanie do svalov a kĺbov;
 • potrat, opakované potraty;
 • strata videnia neznámeho pôvodu;
 • dedičné patológie systému zrážania krvi;
 • ochorenie pečene;
 • trombóza;
 • podozrenie na DIC a pľúcnu embóliu (pľúcna embólia);
 • patológií kardiovaskulárneho systému.

Výskum na úrovni protrombínu počas tehotenstva je povinný. Tento test umožňuje posúdiť riziko a predchádzať krvácaniu počas pôrodu a abstinencie placenty (s redukovaným protrombínom), ako aj trombóze (so zvýšenou hodnotou).

Ako testovať protrombín

Používa sa na diagnostiku venóznej krvi. Materiál sa má užívať na prázdny žalúdok. Mäso je vylúčené najmenej dvanásť hodín pred analýzou. Hodinu pred štúdiom je potrebné vylúčiť fajčenie, stres a cvičenie. Pitná šťava, káva, sladký čaj a sýtené nápoje sú zakázané. Príjem vody nemá vplyv na výsledky analýzy. Alkohol by sa mal vylúčiť týždeň pred zberom materiálu.

Oddelená kategória pacientov pozostáva z osôb podstupujúcich liečbu AN. Na štúdium protrombínu v tejto kategórii pacientov je potrebné prísne sledovať použitie antagonistov vitamínu K (warfarín). Ak lekár nestanovil individuálny režim, potom v deň pred diagnózou sa denná dávka lieku raz za štyri až päť večer.

Protrombínu. Norma a dekódovanie analýz

Kvit protrombínová dávka je od 70 do 120% alebo od 78 do 142% v závislosti od laboratória. V tejto súvislosti by sa mali riadiť normovými ukazovateľmi uvedenými vo formulári s výsledkami.

Norma u tehotných žien tiež zodpovedá hodnotám od 70 do 120% alebo od 78 do 142%. V posledných mesiacoch tehotenstva možno pozorovať mierne zvýšenie hodnôt.

Hodnoty medzinárodného normalizovaného vzťahu u dospelých sa pohybujú od 0,8 do 1,2. U pacientov liečených nepriamymi antikoagulanciami sa hodnoty môžu posunúť z 2,0 na 3,0. U jedincov s protetickými ventilmi je miera INR od 2,5 do 3,5.

Pre deti vo veku do troch dní je norma medzinárodného normalizovaného pomeru v rozmedzí od 1,15 do 1,35.

Od troch dní do mesiaca - od 1,05 do 1,35.

Od mesiaca do roka života - od 0,86 do 1,22.

Od roku do šiestich rokov - od 0,92 do 1,14.

Od šiestich do jedenástich rokov - od 0,86 do 1,2.

Od jedenástich do šestnástich rokov - od 0,97 do 1,3.

Od veku šestnástich sa sadzba INR nelíši od dospelých.

Od prvého do trinásteho týždňa - od 0,8 do 1,2.

Od trinásteho až dvadsiateho prvého - od 0,56 do 1,1.

Od 21. do dvadsiateho deviateho - od 0,5 do 1.13.

Od 29. do tridsiateho piateho - od 0,58 do 1,17.

Od 35. rokov od 0,15 do 1,14.

Hodnoty sú zapísané v sekundách.

Pre deti do troch dní je PV frekvencia medzi 14,4 a 16,4.

Od troch dní do mesiaca - od 13,5 do 16,4.

Od mesiaca do roka života - od 11,5 do 15,3.

Od roka do šiestich rokov - od 12,1 do 14,5.

Od šiestich do jedenástich rokov - od 11,7 do 15,1.

Od jedenástich do šestnástich rokov - od 12,7 do 16,1.

Príčiny zvýšenia alebo zníženia protrombínu

 • zvýšená tendencia k trombóze;
 • hyperkoagulačný stupeň DIC;
 • počiatočné štádia hlbokej žilovej trombózy;
 • tehotenstvo (možné zvýšenie v posledných mesiacoch);
 • zvýšená aktivita siedmeho faktora hemostázy;
 • polycythemia;
 • tromboembolické;
 • onkologické nádory a ich aktívne metastázy;
 • tromboembolické;
 • hrozba akútneho infarktu myokardu;
 • hyperglobulinaemia;
 • zhrubnutie krvi v dôsledku silnej dehydratácie.

Zvýšenie protrombínu u Kviku je sprevádzané poklesom medzinárodného normalizovaného pomeru. Tento model v analýzach naznačuje vysoké riziko vzniku krvných zrazenín.

Protrombín Kvik sa zníži (a zvýši sa medzinárodný normalizovaný ukazovateľ) na:

 • nedostatky prvej, druhej, piatej, siedmej a desiatej hemostázy;
 • hypofibrinogenaemia;
 • disfibrinogenemii;
 • nedostatok vitamínu K;
 • stavy novorodencov spôsobené nedostatkom materského vitamínu K počas tehotenstva (hemoragická diatéza novorodencov);
 • amyloidóza;
 • hypocoagulačná fáza DIC;
 • adenómu alebo rakoviny pankreasu (pankreasu);
 • nefrotický syndróm:
 • celiakiová malabsorpcia;
 • akútna leukémia;
 • antifosfolipidový syndróm;
 • kongestívne HF (zlyhanie srdca);
 • infekčný toxický šok;
 • závažné pečeňové patológie (vrátane alkoholického pôvodu);
 • obštrukčného žltačka.

Zníženie protrombínu v Kviku a zvýšenie indikátora INR sa vyznačuje zvýšeným krvácaním a patologickými stavmi spôsobenými nedostatkami koagulačných faktorov.

Pri analýze je potrebné vziať do úvahy, že Kvik protrombín sa znižuje s:

 • zneužívanie alkoholu
 • s kyselinou nalidixovou
 • neomycín,
 • streptomycín,
 • sulfónamidy,
 • tetracyklíny,
 • streptomycín,
 • chloramfenikol,
 • levotyroxín,
 • warfarín,
 • heparín,
 • diuretiká,
 • vysoké dávky vitamínu A,
 • kyseliny acetylsalicylovej vo vysokých dávkach.

Zvýšenie hodnôt Kvik môže mať za následok:

 • dlhodobý príjem vitamínu K vo vysokých dávkach alebo jeho nadbytok s jedlom (zelená, bravčová pečeň atď.),
 • pravidelné užívanie antihistaminík, vitamínu C, kofeínu,
 • perorálne kontraceptíva obsahujúce estrogén,
 • liečba kortikosteroidmi, barbiturátmi, rifampicínom, fenobarbitalom.

Okrem Toho Čítal O Plavidlách

Kŕčové žily maternice

Podľa štatistík každá tretia žena čelí takému problému ako sú kŕčové žily.Kŕčové žily - patologické rozšírenie krvných ciev spolu s poškodeným krvným obehom postihnutej oblasti a chlopňovou nedostatočnosťou žíl.

Plavidlá na rukách praskli

Modrina, fenomén známy každému od detstva, je krv, ktorá sa nahromadila pod povrchom kože v dôsledku modrín a poškodenia cievy. Ako však ukazuje prax, integrita krvných ciev môže byť rozbitá nielen kvôli hrbole a modrín.

Syndróm pľúcnej hypertenzie

Zvýšený tlak v pľúcnej kapilárnej sústave (pľúcna hypertenzia, hypertenzia) je najčastejšie sekundárne ochorenie, ktoré nie je priamo spojené s vaskulárnymi léziami. Primárne stavy nie sú dobre známe, ale bola preukázaná úloha vazokonstrikčného mechanizmu, zhrubnutie arteriálnej steny, fibróza (konsolidácia tkaniva).

Mozková encefalopatia

Ivan Drozdov 18.3.2017 0 Komentáre Mozková encefalopatia je patologický stav, pri ktorom sa pod vplyvom určitých faktorov rozvíja nekróza mozgových buniek. Pri nedostatočnom krvnom obehu v štruktúrach mozgu alebo úplnej neprítomnosti začnú nervové bunky umierať, a preto sú funkcie organizmu, za ktoré sú zodpovedné, narušené.

Krvácanie z očí: typy a ich rozdiel, príčiny, liečba, kedy a čo je nebezpečné

Krvácanie do oka - kolektívny koncept, ktorý sa vyznačuje prienikom krvi z cievneho lôžka do tkanív, prostredia a škrupiny oka, kde by nemala existovať normálna krv.

Prehľad základnej insuficiencie vertebra (VBI): príčiny a liečba

Z tohto článku sa dozviete: čo je vertebro basilar insuficiency: jeho príznaky a liečba a ktorý lekár sa má kontaktovať.Vertebro basilar insuficiency (skrátená VBN) je komplex symptómov ohniskových a mozgových zmien, ktoré sú reverzibilné.