Krv je druh vozidla, ktorý pomáha kyslíku a živín šíriť celé telo. K tomu musí byť vždy v kvapalnom stave.

Aby sa zabránilo strate krvi v prípade poškodenia cievy, je krv vybavená schopnosťou koagulovať, aby vytvorila tesnú zrazeninu. Obdobie, počas ktorého k tomu dôjde, sa nazýva "protrombínový čas". Akékoľvek odchýlky od normy môžu naznačovať prítomnosť ochorenia. Preto je dôležité poznať vlastnosti tohto ukazovateľa a jeho normatívne hodnoty.

Čo je protrombínový čas?

Protrombínový čas je čas, ktorý prechádza od okamihu, keď tkanivový faktor vstupuje do krvného obehu k tvorbe krvnej zrazeniny. Pre tento proces je proteín zodpovedný protrombín, ktorý je obsiahnutý v plazme. Normálna produkcia tejto látky je možná iba vtedy, ak v organizme nie je nedostatok vitamínu K.

V krvi zdravého človeka je protrombín obsiahnutý v stabilnej koncentrácii. Jeho aktívne uvoľňovanie nastáva až po kontakte s poškodenými tkanivami.

Protrombínový čas sa stanoví krvným testom. Pre jeho kvantitatívny výraz sa používa nasledujúca notácia:

 1. PI - protrombínový index. Definuje sa ako pomer štandardného indikátora protrombínového času k indikátoru skúmanej vzorky.
 2. Druhé.
 3. ON - protrombínový pomer. Definuje sa ako pomer výsledného ukazovateľa k normatívnej hodnote.
 4. Percenta. Stanovenie presnej hodnoty sa uskutočňuje špeciálnym kalibračným plánom, ktorý sa vytvorí na základe údajov zo štúdie protrombínového času v roztokoch normálnej plazmy. Takéto posúdenie sa nazýva Kvik protrombín.

Nedávno sa často používa medzinárodný normalizovaný postoj - INR. Umožňuje vám dešifrovať výsledky analýz z akejkoľvek laboratórie na svete bez ohľadu na to, aké diagnostické metódy sa používajú.

Regulačné hodnoty

Optimálny ukazovateľ protrombínového času nezávisí od pohlavia osoby, to znamená, že miera pre mužov a ženy bude rovnaká.

 • Pre zdravú osobu je normálny interval od 15 do 20 sekúnd.
 • Pre novorodenca je ideálna hodnota od 14 do 18 sekúnd.
 • Pre deti do 6 rokov - 13-16 sekúnd.

Ak sa meranie vykoná v PI, potom je optimálna hodnota 95 až 105%. Pre deti sa sadzba zo 70 na 100% stane normou. Index softvéru je ideálny, ak je v rozmedzí od 0,9 do 1,1.

KTv protrombín by mal byť medzi 70% a 130%. Pre deti do 6 rokov sa hodnota môže pohybovať od 80 do 100%. Vo veku od 6 do 12 rokov sa normálna hodnota pohybuje v rozmedzí od 79 do 102%.

Normálna hodnota INR sa pohybuje od 0,85 do 1,25. Ak človek užíva antikoagulanty, potom sa jeho výkon posúva. V tomto prípade je normou rozsah od 2 do 3.

Prírodná zmena protrombínového času sa vyskytuje u žien, kým čaká na narodenie dieťaťa. Sadzba počas tehotenstva závisí od obdobia.

V prvom trimestri sa hodnota môže pohybovať od 9,8 do 13,4 sekundy, v druhom - od 9,4 do 13,5, v treťom - od 9,7 do 12,8 sekundy.

Čo znamená odchýlka od normy?

Niektorí ľudia sa bojí, keď vidia odchýlku od protrombínového času, pretože nechápu, čo to znamená. V skutočnosti môže zvýšenie alebo zníženie hodnoty indikovať prítomnosť konkrétnej choroby. Ak dôjde k zvýšeniu protrombínového času, znamená to jeden z nasledujúcich problémov:

 1. Tvorba malígneho nádoru.
 2. Disseminovaný syndróm intravaskulárnej koagulácie.
 3. Zvýšená koncentrácia antitrombínu.
 4. Predispozícia k infarktu myokardu a trombóze.
 5. Amyloidóza.
 6. Nedostatok vápnika v tele.

Protrombínový čas u žien a mužov môže byť prekročený pri užívaní antihistaminík, diuretík, kyseliny nikotínovej, aspirínu a anabolických steroidov.

Indikátor pod normou sa nachádza v nasledujúcich prípadoch:

 1. Zvýšená koncentrácia červených krviniek.
 2. Nedostatok zdedených koagulačných faktorov.
 3. Chronické ochorenia pečene, obličiek alebo imunitného systému.
 4. Choroby gastrointestinálneho traktu.

Zníženie rýchlosti môže tiež trvať s určitými liekmi. Patria sem barbituráty, kortikosteroidy a perorálne kontraceptíva.

Zmena protrombínového času počas tehotenstva

V priebehu tehotenstva dochádza k mnohým zmenám tela ženy vrátane zloženia krvi. Preto sa koagulogram stáva neoddeliteľnou súčasťou lekárskeho dozoru nad tehotenstvom. Zahŕňa protrombínový test.

Ak sú výsledky príliš nízke, môže to viesť k silnému krvácaniu počas pôrodu. Za prítomnosti nezlučiteľnosti faktorov Rhesus matky a dieťaťa krvácanie vedie k smrti po pôrode. Preto sa taký krvný test stáva veľmi dôležitým.

Nasledujúce faktory naznačujú potrebu pravidelného testovania zrážania krvi:

 1. Kŕčové žily.
 2. Porušenie pečene.
 3. Pomalý vývoj plodu.
 4. Pitie alkoholu a fajčenie počas nosenia dieťaťa.
 5. Prítomnosť niekoľkých druhov ovocia.
 6. Koncepcia s IVF.
 7. Dlhodobé užívanie antikoagulancií.

Ak je protrombínový čas mierne znížený počas tehotenstva, je to normálne. Tento jav je spojený s objavením nového kruhu krvného obehu v tele.

Všetky ostatné zmeny musia byť včas identifikované, určiť príčiny toho, čo sa deje a prijať opatrenia. Preto krvný test počas tehotenstva bude musieť často trvať.

V akých prípadoch je predpísaná štúdia?

Existuje veľký zoznam chorôb, ktoré sa nejako týkajú zrážania krvi. Potreba krvného testu na protrombínový čas sa často vyskytuje. Medzi hlavné dôvody pre vykonanie štúdie patria podozrenia na prítomnosť nasledujúcich ochorení:

 1. Trombóza.
 2. Porušenie pečene.
 3. Nedostatok vitamínu K
 4. Hemofílie.
 5. Syndróm diseminovanej cievnej koagulácie.
 6. Anémia v chronickej forme.
 7. Dysfunkcia homeostázy.

Táto diagnostická metóda sa používa aj vtedy, ak sa pacient sťažuje na početné hematómy neznámeho pôvodu. Okrem toho sa analýza používa na sledovanie účinnosti antikoagulačných liekov.

Ako sa vykonáva analýza?

Aby sa dosiahli presné výsledky, pacientova krv sa odoberie v sterilnom laboratórnom prostredí. V tomto prípade by žalúdok pacienta mal byť prázdny. Postupnosť štúdie môže byť nasledovná:

 1. Na hornú časť ramena osoby sa aplikuje turniket. Tým sa znižuje prietok krvi a uľahčuje sa prístup žily. Miesto injekcie sa ošetrí antiseptickým roztokom. Vzorka krvi sa odoberie z žily. Potom sa postroj odstráni a v mieste vpichu sa aplikuje vata s antiseptikom.
 2. Výsledná vzorka sa prenesie do štúdie. Špecialista pridá určité množstvo krvi do skúmavky naplnenej citrátom sodným. Z tohto dôvodu krv stráca schopnosť kolapsu.
 3. Na úplné odstránenie koagulačného faktora sa vzorka umiestni do odstredivky.
 4. Do vzorky sa zmiešajú chlorid vápenatý a tromboplastín. Všimnite si čas, ktorý prechádza pred vznikom zrazeniny v krvi. Bude to protrombínový čas.

Dnes bol vyvinutý špeciálny analyzátor, ktorý umožňuje doma štúdium krvotvorby. Takéto zariadenie je nevyhnutné pre ľudí, ktorí podstupujú liečbu warfarínom, trpiacich tromboembolizmom alebo stavom pred infarktom.

V týchto prípadoch môže včasné stanovenie indikátorov zrážanlivosti zachrániť život človeka. Toto zariadenie sa ľahko používa a nevyžaduje žiadne špeciálne schopnosti.

Aké faktory môžu ovplyvniť presnosť výsledku?

V niektorých prípadoch môže byť výsledok štúdie nepresný. Nasledujúce faktory môžu zvýšiť čas zrážania krvi:

 1. Používanie alkoholických nápojov, nadmerne mastných potravín, strukovín a niektorých zeleninových plodín.
 2. Terapia s použitím liekov. Patria medzi ne niektoré antibiotiká, antikoagulanciá, anabolické steroidy, heparín, diuretiká, laxatíva.

Nasledujúce faktory môžu skrátiť čas:

 1. Konzumácia potravín s vysokým obsahom vitamínu K.
 2. Dehydratácia tela po dlhotrvajúcom hnačke alebo vracaní.
 3. Používanie antihistaminík, antikoncepčných prostriedkov, kofeínových liekov.

Aby sa zlepšila presnosť štúdie, niekoľko dní pred odobratím krvi musí pacient prestať používať zelený čaj, výrobky obsahujúce sóju, bravčové a hovädzie pečeň, zeleninu, akékoľvek druhy kapusty a strukoviny, alkoholické nápoje.

Kontraindikácie pre postup

Stanovenie protrombínového času sa nemusí uskutočňovať u každého pacienta. Medzi hlavné kontraindikácie patria:

 • Vážna dehydratácia.
 • Poruchy kardiovaskulárneho systému.
 • Spáli veľkú plochu pokožky v celom tele.
 • Neurotické poruchy a násilné správanie.

V týchto prípadoch je použitie takejto diagnostickej techniky nepraktické.

Lekárske udalosti

Ak sa po štúdii zistí znížený protrombínový čas, pacientovi je predpísaný priebeh antikoagulancií. Môžu to byť lieky priameho účinku (napríklad heparín) alebo nepriamo, ako je warfarín.

V tomto prípade sa odporúča špeciálna diéta. Mal by obsahovať produkty zriedenia krvi. Patria medzi ne:

 1. Mastné odrody rýb: halibut, sleď, makrela a ďalšie.
 2. Brusnice, figy, čučoriedky, slivky.
 3. Ginger.
 4. Ovsené vločky.
 5. Olivový a ľanový olej.
 6. Kakao a zelený čaj.

Ak je indikátor vyšší ako štandardná hodnota, sú potrebné koagulanty alebo syntetické liečivá, ktoré urýchľujú zrážanie krvi. Najčastejšie odborníci odporúčajú Vikasol alebo Thrombin.

Spolu s odporúčanou liečbou a stravou. Cieľom je odstrániť z diéty nasledujúce produkty:

 1. Pohanková kaša.
 2. Živočíšne tuky.
 3. Zelené kultúry.
 4. Strukoviny.
 5. Červený ríbezľ, čierne chokeberry, černice, čučoriedky.
 6. Pečivo z pšeničnej múky.
 7. Uzené mäso.

Pitie dostatočného množstva čistej pitnej vody pomôže znížiť viskozitu krvi. Malo by byť opitý čo najčastejšie v malých dúškoch.

Protrombínový čas je dôležitým ukazovateľom zrážania krvi. Určovanie včasného postupu môže urýchliť proces liečenia mnohých ochorení av niektorých situáciách dokonca aj zachrániť život.

Protrombínový čas: normálny, výsledky nižšie a vyššie ako normálne

V medicíne sa termín "protrombínový čas" používa na označenie času zrážania krvi. Tento dôležitý ukazovateľ je potrebný na diagnostiku závažných ochorení.

Proces zrážania krvi

Aby sme pochopili, čo je protrombínový čas (PTV), je potrebné zvážiť proces koagulácie krvi.

Koagulácia krvi je zložitý proces, ktorý začína, keď sa objavujú rany. Na svojom povrchu sa tvorí trombus, ktorý zabraňuje prenikaniu infekcie do tela a zároveň zabraňuje veľkej strate krvi. Zodpovednosťou za túto funkciu je fibrinogén - špeciálny krvný proteín. Pri poranení sa mení na časté fibrínové vlákna podobne ako v sieti. Zabraňujú uvoľneniu krvi z rany. Vďaka fibrínu vzniká krvná zrazenina, ktorá sa nakoniec kondenzuje a vedie k hojeniu rán.

Proces zrážanlivosti pozostáva z troch etáp a je komplexným reťazcom molekulárnych interakcií:

Aktivácia. V tomto štádiu sa protrombín - komplexný proteín - dostáva do trombínu.

Koagulácie. V tomto štádiu sa fibrín tvorí z fibrínu.

Zatiahnutie. V záverečnej fáze sa vytvorí trombus hustého fibrínového tkaniva.

Tento scenár však nefunguje vždy. Ak má osoba vážne choroby, proces zrážania je narušený - čo vedie k zvýšeniu času. V dôsledku toho môže pacient začať ťažké krvácanie.

Existujú ďalšie porušenia procesu zrážanlivosti, keď sa krvná zrazenina vytvára príliš rýchlo. To je možné, pretože krv sa stáva silnejšou a viskóznejšou. Stáva sa to v dôsledku niektorých ochorení. Skoré krvné zrazeniny sú smrteľné pre telo, pretože môže viesť k náhlej smrti infarktom, mŕtvicami, gangrénom končatín a inými vážnymi chorobami.

Na prevenciu takýchto nebezpečných ochorení a na ich skorú diagnostiku sa krvné testy vykonávajú za protrombínový čas.

Normálne a patologické indikátory protrombínového času

V klinických laboratóriách sa vykonávajú koagulačné testy s cieľom zistiť, ako systém zrážanlivosti funguje ako celok. Dávajú predstavu o práci celého protrombínového komplexu. Zahŕňa:

protitrombovaný index (PTI - v percentách);

protrombínový čas (PV - v sekundách);

medzinárodný normalizovaný pomer (INR - v percentách).

Protrombínový index

Pacienti, ktorí majú analyzovať, sa zaujímajú: čo je tento protrombínový index? Je to jeden z najdôležitejších indikátorov koagulogramu.

To je pomer času zrážania plazmy konkrétneho pacienta k času zrážanlivosti kontrolnej plazmy.

Normálne by sa tento ukazovateľ nemal odchýliť od hraníc 95-105%. Jeho spoľahlivosť je však často ovplyvnená kvalitou reagencií použitých pri analýze.

V pochybných prípadoch analýza protrombínového indexu od Kviku. Považuje sa to za presnejší. Výsledky sa tiež merajú v percentách, ale pomer je založený na aktivite protrombínu na výsledkoch merania v kontrolných roztokoch plazmy rôznych riedení. Normálne hodnoty pre protrombínový index pre Kvik sú 78 až 142%.

Ak analýza ukázala výsledok menší ako dolná prahová hodnota normy, dôjde k hypocoagulácii. Tento termín sa vzťahuje na tendenciu krvácania. K tomu prispievajú tieto faktory:

črevné ochorenia, ktoré spôsobujú nedostatok vitamínu K, dôležitého účastníka procesu zrážania krvi;

lieky na zlepšenie zrážania;

dedičné nedostatky fibrinogénneho proteínu.

Ak výsledkom analýzy je protrombínový index vyšší ako prahová hodnota, potom existujú poruchy spojené s hyperkoaguláciou, to znamená, že protrombínový čas sa zvýšil z určitých dôvodov. To vedie k tvorbe krvných zrazenín. Tento problém môže byť vyvolaný viacerými dôvodmi, medzi ktoré patria:

onkologické ochorenia krvi;

chronické ochorenie pečene;

umelé srdcové chlopne;

užívanie hormonálnej antikoncepcie;

používanie liekov na zlepšenie zrážania, antibiotiká, aspirín, chinín a laxatíva.

Niekedy je protrombotický index nahradený inou definíciou MSC - medzinárodných štandardizovaných koeficientov.

V prípade protrombínového času je potrebné sledovať krv u žien, ktoré nesú dieťa. Zvýšený protrombínový čas a index indikujú porušenie tela tehotnej ženy. Malo by to zahŕňať aj vekovú a stresovú situáciu a možné mutácie v génoch plodu. Syndróm hyperkoagulácie sa spúšťa v tele počas tehotenstva ako ochranná reakcia spojená so skorou stratou krvi počas pôrodu.

Protrombínový čas a medzinárodný normalizovaný postoj

Protrombínový čas v analýze je uvedený v sekundách. Je stanovený časový interval potrebný na tvorbu krvnej zrazeniny.

Ak sa protrombínový čas zvýši, znamená to, že pacient má tendenciu krvácať, t.j. hypocoagulation.

Inými slovami, protrombínový čas je koagulačný test, ktorý určuje koagulačný čas plazmy pacienta po pridaní zmesi tkanivového tromboplastínu a iónov vápnika.

Medzinárodný normalizovaný pomer je indikátor, ktorý sa vypočíta z pomeru protrombotického času pacienta k protrombínovému času ideálnej vzorky v krvnom teste. Výsledok bude vždy rovnaký bez ohľadu na laboratórium a reagencie, ktoré sa tam používajú.

Výsledky pre mužov sa nebudú líšiť od výsledkov pre ženy. Ak pacient užíva lieky na riedenie krvi, napríklad warfarín, potom sa rýchlosť môže normálne meniť od 2 do 3. Všetky ostatné indikátory indikujú porušenie procesu zrážania. Zvyčajne zvýšenie hodnoty INR indikuje hypokoaguláciu, pokles INR naznačuje hyperkoaguláciu. Príčiny týchto syndrómov boli uvedené vyššie.

Príprava na analýzu krvi protrombínu

Analýza protrombínu sa uvádza na prázdny žalúdok. Odporúča sa, aby sa jedlo aspoň pred uskutočnením štúdie. 8-9 hodín. 10-12 dní pred užitím biomateriálu - krvi z žily - ak je to možné, mali by ste odmietnuť užívanie liekov. V opačnom prípade môžu zvýšiť čas zrážania. Ak nie je možné liečbu zrušiť, musíte o tom informovať technikov. ktorý bude označovať tieto údaje v smere. Zároveň stojí za to obmedziť spotrebu mastných, vyprážaných, údených potravín a alkoholu za deň. Ráno v deň analýzy je povolené len piť čistú ne-uhličitú vodu.

Krv sa umiestni do skúmavky obsahujúcej citrát sodný. Niekoľkokrát sa jemne zmieša, nakloní sa doprava a doľava, potom sa umiestni do centrifúgy na separáciu krvi z plazmy.

Čo je protrombínový čas a prečo sa zvyšuje?

obsah

Mnohí pacienti počuli, že ich protrombínový čas sa zvyšuje, čo znamená, že nie každý vie. V skutočnosti je to protrombínový čas spolu s medzinárodným normalizovaným pomerom a protrombínovým indexom, ktorý má veľký význam pre diagnostiku rôznych ochorení. Tieto ukazovatele charakterizujú stupeň zrážanlivosti kvapky krvi a umožňujú potvrdiť choroby, ktoré postihujú hematopoetický systém. Aj vďaka tomu je možné kontrolovať účinnosť terapie u pacienta, ktorému sú predpísané lieky, ktoré ovplyvňujú koaguláciu krvi.

Protrombínový čas - čo to je

Ak je to jednoduchšie povedať, koagulácia sa uskutočňuje nasledujúcim spôsobom - ak je z akéhokoľvek dôvodu poškodená krvná cieva, koagulačný systém uvoľňuje do krvi špeciálne katalyzátory. V dôsledku toho sa fibrínové filamenty vytvárajú v mieste poškodenia steny krvných ciev, ktoré sa po krátkom čase premenili na krvnú zrazeninu.

Ukazuje sa, že koagulácia krvi môže byť nazývaná tvorba hustého trombu - akýsi "náplasť", ktorá sa objaví na mieste pretrhnutia krvnej cievy na zastavenie krvácania. V tomto prípade je protrombínový čas časom, ktorý trvá telo na opravu poškodenia v cievach. Spustenie takéhoto procesu sa môže vyskytnúť nielen pri vonkajšom pretrhnutí stien krvných ciev, ale aj pri vnútornom pretrhnutí. Protrombínový čas je ukazovateľom času zrážania, ktorý je spôsobený vonkajšími príčinami.

NF je koagulačná hodnota, ktorá musí byť v rozmedzí 11-16 sekúnd. Tento ukazovateľ možno tiež vypočítať pomocou protrombínového indexu, ktorý sa vykonáva porovnaním výsledkov PV u zdravého človeka s krvnou vzorkou pacienta.

V tomto prípade sa norma môže nazývať rozsahom 95-100%.

INR sa líši od PV a PI v tom, že je potrebné vynásobiť PV svojim normalizačným faktorom na jeho výpočet. Tento typ analýzy je často veľmi zriedkavo predpísaný pacientom.

Zvýšenie protrombínového času - príčiny

Odchýlka protrombínového času od normálnych hodnôt sa považuje za nebezpečný stav, takže potrebuje povinnú liečbu, pretože hovorí o vývoji závažných ochorení v tele. Existuje celý rad dôvodov, ktoré spôsobujú túto podmienku.

Pri zvýšení protrombínového času môže pacient pocítiť tieto stavy:

 • prítomnosť malígnych nádorov;
 • používanie antihistaminík;
 • zvýšené riziko trombózy;
 • zvýšenie výkonnosti nad normálne hodnoty antitrombínu;
 • DIC (diseminovaná intravaskulárna koagulácia).

Dôležité: je to len krátky zoznam dôvodov, ktoré môžu spôsobiť odchýlku RO. Nie je však potrebné nezávisle hľadať tieto príčiny a zapojiť sa do liečby, pretože iba kvalifikovaný lekár je schopný pomôcť s týmto patologickým stavom. Po vykonaní testov a diagnostiky predpíše špeciálne zvolenú liečbu, vďaka ktorej bude môcť obnoviť normálny výkon.

Môže to zahŕňať silné krvácanie alebo výskyt krvných zrazenín.

Počas tehotenstva má pacient mierne zníženú výkonnosť FV v dôsledku toho, že sa objaví nový proces krvného obehu - nielen pre matku, ale aj pre dieťa. Vysoká miera zrážania krvi sa vysvetľuje postupom prípravy ženského tela na prudké zvýšenie krvného objemu, ako aj jeho možnú stratu počas pôrodu.

Počas narodenia dieťaťa je koagulogram podávaný matke, ktorá sa očakáva, raz za tri mesiace, vďaka čomu je možné včas monitorovať ukazovatele zrážanlivosti krvi.

Podľa teoretických predpokladov môžu abnormality PW pri nosení dieťaťa spôsobiť negatívne následky pre telo matky a budúceho dieťaťa:

 1. Embólia je patologický stav, ku ktorému dochádza vtedy, keď žena má nízku krvnú zrážanlivosť, v dôsledku ktorej plodová voda vstupuje do pľúc počas pôrodu a vedie k šoku a rozvoju respiračného zlyhania.
 2. Oddelenie alebo porucha funkcie placenty sa často vyskytuje pri vývoji vnútorného krvácania, čo vedie k zníženiu zrážanlivosti.
 3. Antifosfolipidový syndróm - charakterizovaný výskytom trombózy v tele. Zvláštne nebezpečenstvo je, že tento syndróm môže kedykoľvek ohroziť ženu s potratmi.

Z vyššie uvedených dôvodov nemôže očakávaná matka ignorovať analýzu PV. Dodržiavanie lekárskych odporúčaní pomôže zachovať zdravie ženy a jej budúceho dieťaťa.

Liečba vysokého zrážania krvi

Liečba tohto stavu sa má vykonať veľmi opatrne, berúc do úvahy všetky lekárske odporúčania, ako aj s neustálym sledovaním prebiehajúcej farmakoterapie. Ak výsledky testov ukazujú výrazne stúpajúcu hladinu PV, prvá vec, ktorú musíte urobiť, je konzultovať s lekárom. Bude schopný správne interpretovať získané výsledky, urobiť diagnózu a až potom predpíše primeranú liečbu. Ak nebudete dodržiavať toto pravidlo, môžu sa objaviť závažné komplikácie.

Pri zvýšených dávkach PV lekár predpíše pacientovi antikoagulanciá, ktoré pomáhajú zriediť krv a odstrániť krvné zrazeniny bez operácie.

Pacient môže byť tiež predpísaný:

 • fibrínolytiká;
 • spazmolytiká;
 • protizápalové lieky.

Pri užívaní liekov je potrebné pravidelne vykonávať krvné testy na PV pri kontrole, keď sú hodnoty nižšie ako normálne.

Zvyšuje sa protrombínový čas? Hľadám príčinu

Pri diagnostike kardiovaskulárnych ochorení je potrebné zvážiť stav krvi. Riziko trombózy a súvisiacich ochorení závisí od rovnováhy systému krvného zrážania. Okrem toho systém krvného zrážania tiež chráni telo pred stratou krvi. Riziko krvácania môže byť v prípade zvýšenia protrombínového času.

Protrombínový čas - čo je tento ukazovateľ?

Protrombotický čas je indikátorom času zrážania krvi spôsobeného vonkajšími faktormi.

Protrombínový čas je kľúčovým spôsobom na posúdenie účinnosti vonkajšej a všeobecnej dráhy koagulácie krvi. Tento laboratórny test sa bežne používa na diagnostiku krvných porúch, vrátane porúch koagulácie a trombózy. Protrombínový časový test sa zvyčajne podáva spolu s čiastočným tromboplastínovým časovým testom na komplexné posúdenie všetkých faktorov zrážanlivosti.

Systém krvného zrážania chráni telo pred krvou v dôsledku porušenia integrity ciev. Dokonca aj pri miernom pretrhnutí steny cievy vzniká hustá krvná zrazenina, ktorá prekrýva dotknutú oblasť. Zrazenina sa vytvára pod vplyvom vonkajších a vnútorných faktorov, medzi ktoré patria najmä krvné doštičky, rozpustné koagulačné plazmatické proteíny a regulačné látky.

Nerovnováha týchto faktorov môže spôsobiť zvýšené krvácanie alebo naopak zvýšenú tvorbu krvných zrazenín v neporušených cievach.

Protrombínový čas označuje rýchlosť tvorby krvnej zrazeniny, keď sa do plazmy pridá tkanivový faktor, ktorý je potrebný na spustenie vonkajšej a všeobecnej koagulačnej dráhy.

Kedy je predpísaná štúdia?

Analýza je zobrazená v rozpore s zrážaním krvi

Protrombínový čas môže byť zahrnutý do štandardného krvného testu alebo podávaný oddelene, ak existuje podozrenie na ochorenie koagulačného systému. Pri hemofílii a iných koagulačných ochoreniach je narušená koordinovaná práca s plazmatickými faktormi a výsledkom je, že telo nemá ochranu pred poškodením ciev.

Takéto stavy môžu súvisieť s dedičnými faktormi, poškodením pečene a nedostatkom vitamínu K.

Možné príznaky poruchy koagulácie krvi:

 1. Časté krvácanie kapilár.
 2. Dokonca aj pri malých rezoch sa krvácanie po niekoľkých minútach nezastaví.
 3. Ťažké menštruačné krvácanie u žien.
 4. Krv v moči.
 5. Oteklé a bolestivé kĺby.
 6. Časté krvácanie z nosa.

Ak sa objavia tieto príznaky, odporúča sa konzultovať s lekárom a vykonať protrombínový časový test.

Viac informácií o hemostatickom systéme nájdete vo videu:

Iné indikácie pre test:

 • Príprava na operáciu. Lekár musí zabezpečiť, aby pacient nevykonal nekontrolované krvácanie, keď sa tkanivo odreže.
 • Posúdenie stavu koagulácie počas užívania warfarínu. Ide o nepriamy antikoagulant predpísaný na liečbu kardiovaskulárnych ochorení. Zvýšené krvácanie môže byť vedľajším účinkom lieku.
 • Ochorenie pečene.
 • Ochorenia červenej kostnej drene.
 • Patológia imunitného systému.
 • Anomálie štruktúry fibrinogénu (napríklad hypofibrinogénia, afibrinogénia, dysfibrinogénia).
 • Podchladenie. V tomto stave môže dôjsť k poruche niektorých hemostatických enzýmov.
 • Príprava na transfúziu plazmy.

Výsledky testu protrombínového času môžu byť preto informatívne za rôznych podmienok.

Diagnóza a rýchlosť PV

Krv na výskum musí prejsť z kubitálnej žily ráno na prázdny žalúdok.

Pred testom musíte informovať lekára o diagnostikovaných ochoreniach krvi a liekoch. Užívanie aspirínu, warfarínu, niektorých vitamínov a steroidov môže ovplyvniť rýchlosť protrombínového času.

Vlastnosti stravy pred analýzou sa prejednávajú s lekárom. Niekedy je potrebné upustiť od použitia zeleného čaju, kapusty, byliniek a sójových výrobkov deň pred analýzou. Iná špeciálna príprava na test sa nevyžaduje.

Pri odbere vzoriek krvi sa do lakťa alebo zadnej časti ruky prepichne žila. Pred porušením laboratórna asistentka ošetruje pokožku antiseptikom a stláča rameno v ramennej oblasti pomocou elastického postroja na vyplnenie ciev.

Po naplnení tuby sa krúžok odstráni a na rameno sa aplikuje stierací obväz. Medzi možné komplikácie odberu krvi patrí tvorba subkutánneho hematómu, infekcia a zvýšené krvácanie za prítomnosti krvných ochorení.

V laboratóriu sa krvná plazma zmieša s tkanivovým faktorom (živočíšny alebo umelý pôvod) pri teplote 37 stupňov.

Do skúmavky sa pridáva chlorid vápenatý, aby sa začala koagulácia. Protrombínový čas je určený rýchlosťou tvorby zrazeniny po pridaní nevyhnutných zložiek do plazmy. Normálny indikátor sa považuje za 11-16 sekúnd.

Hlavné dôvody zvýšenia

Odchýlka od normy môže naznačovať vývoj veľmi nebezpečných chorôb.

Indikátor protrombínového času môže závisieť od zdravia pacienta, charakteristiky stravy, prijatých liekov a ďalších parametrov.

Indikátor od 11 do 16 sekúnd zodpovedá norme, ale odchýlky o 1-2 sekundy neznamenajú nevyhnutne patológiu. Pri interpretácii výsledkov sa berie do úvahy aj medzinárodný štandardizovaný pomer a tromboplastínový čas.

Možné príčiny zvýšenia času koagulácie krvi:

 1. Vysoká dávka warfarínu v liečbe kardiovaskulárnych ochorení.
 2. Prítomnosť ochorení pečene ovplyvňujúcich syntézu koagulačných faktorov.
 3. Nedostatok vitamínu K potrebný na koaguláciu.
 4. Dedičinové choroby spojené s nedostatkom koagulačných faktorov. Môžu to byť chromozomálne aberácie a delécie.
 5. Dilatovaná koagulopatia s masívnou transfúziou krvi.
 6. Malabsorpcia.
 7. Afibrinogénia alebo dysfibrinogénia - porušenie funkcií fibrinogénu.
 8. Rozptýlená intravaskulárna koagulácia je akútne porušenie koagulácie.

Na objasnenie príčin predĺženia protrombínového času je potrebné podrobiť sa ďalšej diagnostike.

Ako to môže byť nebezpečné?

Predĺženie protrombínového času znamená porušenie ochrannej funkcie krvi. To doslova znamená vyššie riziko krvácania, ktoré môže byť obzvlášť nebezpečné v prípade chronickej arteriálnej hypertenzie. Tento výsledok môže okrem toho ohroziť nielen riziko krvácania, ale aj potenciálne spojenie s ochorením pečene.

Ako normalizovať indikátor?

Liečba závisí od príčiny zvýšenia PV.

Ak je protrombínový čas predĺžený, je potrebné podstúpiť ďalšiu diagnostiku vrátane štúdie medzinárodného normalizovaného pomeru a času tromboplastínu. Ak všetky testy naznačujú nedostatočnú funkciu koagulácie krvi, je potrebné pochopiť príčiny tohto ochorenia.

Možné procedúry zahŕňajú:

 • Liečba zlyhania pečene.
 • Korekcia dávkovania antikoagulancií (warfarín, aspirín a iné) pri liečbe vaskulárnych a srdcových ochorení.
 • Pridajte do strave potraviny bohaté na kyselinu listovú, vápnik, vitamín K a esenciálne aminokyseliny.
 • Liečba zápalových ochorení čriev spojených s malabsorpciou.
 • Symptomatická liečba dedičného nedostatku koagulačných faktorov. Ide zvyčajne o intravenózne podanie chýbajúcich faktorov izolovaných z darcovskej krvi.

Liečba nedostatku koagulácie sa musí riešiť s veľkou starostlivosťou. Posun v pomere k hyperkoagulácii je nebezpečný pre riziko trombózy. Nezávislá korekcia tejto podmienky nie je povolená.

Preto predĺžený protrombínový čas indikuje rôzne patologické stavy krvi a vnútorných orgánov. Dodatočné testy pomáhajú objasniť dôvod tohto ukazovateľa.

Protrombínový čas je normálny (tabuľka). Protrombínový čas sa zvýšil alebo znížil - čo to znamená

Protómový čas je čas potrebný na zrážanie krvi. Protrombín je komplexný proteín, známy tiež ako koagulačný faktor II. V skutočnosti je to len jeden z mnohých plazmových proteínov zapojených do tohto dôležitého procesu.

V prípade poškodenia krvných ciev, napríklad pri poranení, krvné doštičky sa hromadia na tomto mieste, čím sa vytvorí dočasná zátka na zastavenie krvácania. Na to, aby bol tento korok dostatočne silný, je potrebná interakcia 12 faktorov zrážanlivosti krvi, 12 bielkovín, ktoré vytvárajú fibrín na uzatvorenie rán.

Ak niektorý z koagulačných faktorov pracuje nesprávne alebo vôbec nie, v dôsledku toho dôjde k narušeniu procesu zrážania krvi. Takáto situácia môže vzniknúť v dôsledku nejakej choroby, napríklad hemofílie. Alebo - v dôsledku nedostatku vitamínu K v ľudskom tele alebo - v dôsledku použitia určitých liekov.

Symptómy, ktoré naznačujú, že rýchlosť protrombínového času v krvi nie je v poriadku:

 • subkutánne krvácanie, podliatiny,
 • krvácanie, ktoré môže byť ťažké zastaviť aj po aplikácii pretlačovacieho obväzu na ranu,
 • krv v moči
 • opuch a bolestivosť kĺbov,
 • ťažké menštruačné krvácanie,
 • časté krvácanie do nosa.

Krvný test na protrombínový čas umožňuje určiť, ako dobre fungujú všetky faktory zrážanlivosti krvi.

Miera protrombínového času v krvi. Interpretácia výsledku (tabuľka)

Krvný test na protrombínový čas je zvyčajne predpísaný, ak je pacient podozrený, že existujú nezrovnalosti v procese zrážania krvi. Tento test sa musí vykonať aj pred akoukoľvek operáciou brucha, aby sa zabezpečilo, že počas jeho priebehu nedôjde k žiadnym komplikáciám vo forme krvácania, aj keď pacient nemá žiadne zodpovedajúce príznaky.

Pravidelný krvný test protrombínového času sa vykonáva počas liečby s použitím liekov na zmierňovanie krvného obrazu, napríklad warfarínu. Je to nevyhnutné na kontrolu liečby a zabezpečenie toho, aby sa požadovaná dávka neprekročila. Tiež krvný test na protrombínový čas môže byť predpísaný na diagnostikovanie rôznych ochorení pečene alebo nedostatku vitamínu K v tele pacienta.

Rýchlosť protrombínového času v krvi sa určuje odobratím krvi z žily. Vzhľadom na to, že mnohé lieky môžu mať vplyv na zrážanlivosť krvi, skôr než začnete s testom, upozornite svojho lekára na lieky, ktoré ste užívali v poslednom mesiaci.

Protrombínový čas, norma pre bežných ľudí a tehotné ženy:

Ak sa protrombínový čas zvýši, čo to znamená?

Dlhší ako zvyčajný protrombínový čas môže indikovať neprítomnosť alebo nízky vplyv jedného alebo viacerých faktorov koagulácie krvi - I, II, V, VII, X. Navyše nasledujúce ochorenia môžu viesť k rovnakému účinku:

 • cirhóza pečene,
 • DIC syndróm
 • dehydratácia, napríklad s ťažkou hnačkou alebo vracaním,
 • nedostatok vitamínu K

Použitie určitých liekov vedie tiež k zvýšeniu protrombínového času, najmä warfarínu alebo, vo vzácnych prípadoch, heparínu.

Ak je protrombínový čas znížený, čo to znamená?

Ak krv zrazí rýchlejšie, ako by malo byť, potom má pacient zvýšené riziko vzniku krvných zrazenín. Táto podmienka môže byť mimoriadne nebezpečná pre zdravie. Polycytémia, trombóza rôznych etiológií a užívanie určitých liekov, najmä perorálnych kontraceptív, vedú k poklesu protrombínového času.

Počas tehotenstva sa protrombínový čas znižuje prirodzene, pretože sa telo chráni pred stratou krvi počas pôrodu.

Čo je protrombínový čas, jeho miera sa zvyšuje a znižuje

Štúdia parametrov koagulácie krvi je veľmi dôležitá na to, aby sa zabránilo vzniku mnohých ľudských ochorení. Najmä včasné stanovenie protrombínového času (PTV), indexu (PTI) a INR (medzinárodný normalizovaný pomer) pre deti a tehotné ženy, pacientov s trombózou, srdcom, pečeňou a chorobami obličiek je nevyhnutné na diagnostikovanie výskytu zrazenín.

Okrem toho sledovanie zvýšenia a zníženia koagulačných parametrov umožňuje začať včasnú liečbu ochorení spôsobených metabolickými poruchami. To je dôvod, prečo takéto testovanie, aby bolo možné určiť možné zmeny, je lekárom predpísané počas vyšetrenia pomerne často.

Čo povie testy PTV, PTI, MNO

Obsah a aktivita protrombínu v krvi sa určuje pomocou indikátorov niekoľkých laboratórnych testov.

 • Analýza protrombínového času charakterizuje časové obdobie zrážania krvnej plazmy. Je potrebné vykonať diagnostiku ochorení krvi a krvných ciev, ako aj kontrolovať účinok liekov zameraných na znižovanie krvných zrazenín a rýchlosť zhrubnutia. Rozsah normálnych dospelých od 11 do 16 sekúnd, dojčatá 14 - 18 sekúnd.
 • Protrombínový index niekedy nahradená výrazom MSC (medzinárodný štandardizovaný koeficient). Analýza ukazuje stav 5 koagulačných faktorov. Pri nedostatočnom kvantitatívnom komplexe sa zisťuje zvýšenie času zrážania krvi (PTV). Miera 95% - 105%.
 • Index NOR = 0,85-1,25. Ak dôjde k zvýšeniu INR, existuje pravdepodobnosť krvácania, ak je pod normálnou hranicou, existuje nebezpečenstvo vzniku krvných zrazenín.

Keď vznikne potreba analýzy

Indikácie pre štúdiu testu protrombínového času:

 • identifikácia príčin straty krvi alebo tvorba krvácaní, hematómov;
 • kontrola efektívnosti liečby koagulantov;
 • detekcia hemofílie, iné ochorenia sprevádzané neprerušovaným krvácaním z nosa alebo iných orgánov;
 • na zistenie nedostatku vitamínu K;
 • pečeňové testy;
 • podozrenie na diseminovanú vaskulárnu koaguláciu;
 • počas tehotenstva s cieľom zistiť riziko potratu;
 • podozrenie na trombózu;
 • pred a po operáciách;
 • pravdepodobnosť dysfunkcie homeostázy;
 • diagnostika kardiovaskulárnych chorôb;
 • podozrenie na srdcový záchvat: myokard, obličky, črevá, rovnako ako, ak je stav predinfarkovaný;
 • venózna trombóza;
 • pravdepodobnosť tromboembolizmu artérie dýchacieho traktu alebo iných orgánov;
 • s chronickou anémiou.

Indikácie ďalších krvných testov na INR a protrombínový čas počas pôrodu sú nasledovné faktory: potraty pred tehotenstvom, zakrpatený plod, príliš vysoký maternicový tonus, príznaky gestózy.

Prečo sa zvyšuje doba zrážania krvi

Zvýšenie PTV sa vyskytuje v nasledujúcich patologických stavoch:

 • nesprávna syntéza fibrinogénu a protrombínu v dôsledku ochorenia pečene a tiež žlčových kanálikov. Často je príčinou porazenia tela toxínmi a troskami. V tomto prípade bude čistenie pečene s ľudskými prostriedkami efektívnym spôsobom boja;
 • kvôli nedostatku alebo nadbytku vitamínu K;
 • v dôsledku anémie a nedostatku fychinónu;
 • s malígnymi novotvarmi, leukémia;
 • hemofílie;
 • v dôsledku trombocytopénie, zníženia počtu krvných doštičiek v dôsledku alergií, ožiarenia;
 • so sérovou chorobou, anafylaktickým šokom;
 • v dôsledku nedostatku vápnika;
 • kvôli zvýšeniu produkcie heparínu alebo nadmernému podaniu jeho zavedenia do tela;
 • z nadmerného príjmu dikumarínu;
 • v prípade poškodenia tkanív orgánov počas operácií.

Prečo sa protrombínový čas zníži

Nasledujúce odchýlky vedú k zvýšeniu rýchlosti zrážania krvi:

 • tehotenstvo 3 trimester,
 • hormonálna antikoncepcia (COC a OK),
 • DIC syndróm
 • liečivé koagulanty,
 • intravaskulárne zmeny.
 • antikoagulačná liečba;
 • poškodenie stien krvných ciev;
 • rozsiahle oblasti poranení horíka;
 • významná strata krvi počas operácie alebo po nej;
 • polycythemia;
 • poruchy metabolizmu lipidov pri obezite, ateroskleróza;
 • nadbytok vitamínu K.

Ak osoba užíva antikoagulanty alebo inhibítory (heparín, warfarín, aspirín), analýza protrombínového času sa nepovažuje za objektívnu, preto sú súčasne podávané testy na štúdium protrombínového indexu a APTT, ako aj INR.

Vonkajšie vplyvy narúšajú výsledok analýzy

Index výskumu protrombínového času sa môže stať nespoľahlivým nielen preto, že osoba užívala antikoagulanciá, ale aj kvôli nesprávnej výžive, liekom a doplnkov stravy.

Čo predlžuje proces zrážania

 • produkty - alkoholické nápoje, príliš tučné potraviny, fazuľa, sójové bôby, zeleninové zelené plodiny;
 • lieky - zo skupín antibiotík, steroidov, anabolických látok, heparínov;
 • vysoké dávky aspirínu, diuretík, reserpínu, laxatív a iných liekov.

Znížte časové obdobie zrážania krvi

 • potraviny s vysokým obsahom vitamínu K;
 • lieky - Vikasol, vitamín C, antihistaminiká, kortikosteroidy, barbituráty, vysoké kofeínové produkty, xantíny, antikoncepčné prostriedky (perorálne) a mnoho ďalších.
 • navyše hodnota protrombínového času je ovplyvnená dehydratáciou tela, ktorá je výsledkom hojného vracania, hnačky a ďalších faktorov.

Hodnota štúdií koagulogramu u tehotných žien

Analýza zrážania krvi počas protrombínového času pomáha predchádzať možným komplikáciám: trombóze, trombofílii, preeklampsii a iným patologickým stavom.

V normálnom priebehu tehotenstva sa trikrát odoberá krv na takúto štúdiu a častejšie sa vyskytujú chronické ochorenia a abnormálne výsledky, pretože tvorba dokonca malých krvných zrazenín v cievach placenty môže spôsobiť fetálnu hypoxiu, ako aj krvácanie a abstinenčné placenty.

Normy PTV u tehotnej ženy:

 • v 1 trimestri od 9,8 do 13,4 sekundy,
 • v druhom trimestri od 9,4 do 13,5 sekundy,
 • v 3 trimestroch od 9,7 do 12, 8 sekúnd.

U netriedených žien od 12, 6 do 15,3 sekundy.

Zvýšenie výkonu znamená riziko krvácania, ako aj tvorbu modrín spôsobených hematómami. Ak sú výsledky PTV nižšie ako normálne, môžu sa tvoriť krvné zrazeniny.

Špeciálne pokyny na testovanie

Povinná viacnásobná štúdia protrombínového času počas gravidity sa uskutočňuje u žien, takzvanej rizikovej skupiny:

 • mamičky s anamnézou spontánnych potratov, zmeškané potraty,
 • v prítomnosti cukrovky,
 • s ochorením srdca a vaskulárnymi patológiami,
 • v prítomnosti tendencie tvorby krvných zrazenín,
 • ženy so zvýšeným rizikom krvácania.

Ohrozenie DIC syndrómu

Veľkým nebezpečenstvom pre budúce matky je vznik hyperkoagulácie (zvýšené zrážanie krvi) na začiatku tehotenstva, po ktorom nasleduje hypokoagulácia (znižovanie rýchlosti zrážania), takzvaný DIC syndróm. Dôsledky nerovnováhy hemostázy sú hrozbou vývoja nasledujúcich patológií:

 • placenta previa a odlúčenie
 • preeklampsie;
 • hrozba hemoragického šoku;
 • ženy hypertenzia
 • vývoj embólie
 • nebezpečenstvo potratu,
 • prenatálna (plodová) smrť plodu.

Ak sú zistené abnormality, lekár predpíše terapiu, ktorá opravuje porušenie niektorých hemostázových jednotiek, v ktorých došlo k patologickým zmenám. Nezávisle užívať antikoagulanciá a heparínové lieky nemôžu.

liečba

Ak sa po vyšetrení na protrombínový čas zistí, že je nižšie, ako je potrebné (v dôsledku zvýšenej zrážanlivosti krvi), ak existuje riziko vzniku krvných zrazenín, lekár predpíše antikoagulanciá: priamy (heparín) alebo nepriamo (warfarín).

Keď sa protrombínový čas zvýši (spomaľuje rýchlosť zrážania krvi), vyžaduje sa použitie koagulantov (trombín, Vikasol), syntetických liečiv na urýchlenie zrážania, ako aj zníženie priepustnosti cievnych stien (rutínu).

Diétne jedlá

Predpokladom na zaobchádzanie s akoukoľvek odchýlkou ​​je vyberanie špeciálnych diét.

Proti krvným zrazeninám

Počas liečby antikoagulanciami je potrebné jesť čo najmenšie (alebo úplne odstrániť z ponuky) produkty, ktoré znižujú protrombínový čas:

 • živočíšne tuky vo forme bravčového masla, masla, smotany, tučného mäsa a drobov (mozog, obličky, pečeň);
 • pohánková kaša;
 • červená kapusta, okurka, reďkovky, repa, červená paprika;
 • mango, červený ríbezľ, živé plody, čierne chokeberry, čučoriedky, černice, banán;
 • rastlinné zelené plodiny;
 • zeleninové strukoviny;
 • biele pekárenské výrobky;
 • salinita, údené mäso.
 • iné potraviny, ktoré prispievajú k vzniku krvných zrazenín.

A naopak, pri liečení koagulantov je potrebné zvýšiť používanie týchto produktov.

Čo jesť s hrozbou krvácania

Ak sa zníži protrombínový čas, odporúčajú sa produkty, ktoré spôsobujú zriedenie krvi:

 • mastné ryby - sleď, makrela, halibut, sumca a rybí olej;
 • cesnak a cibuľa; citrón a iné citrusové plody;
 • Jeruzalemský artyčok, zázvor;
 • olivový olej a ľanové semienko;
 • užitočné brusnice, slivky, maliny, figy, čučoriedky,
 • ovsené krúpy, ovsené vločky
 • zelený čaj, kakao.

Ak chcete znížiť viskozitu plazmy, potrebujete špeciálny režim pitia bežnej vody: malé stiesňujú častejšie. Rovnako dôležitá je rovnováha výživy. Alkoholické nápoje v čase liečby by sa mali vylúčiť.

Pri absolvovaní testovacej analýzy na PTV je potrebné upovedomiť laboratória o predbežnom príjme liekov a taktiež nepiť a fajčiť, aby sa vylúčili produkty, ktoré ovplyvňujú výsledok štúdie.

Príčiny zvýšenia a skracovania protrombínového času

Zvýšenie protrombínového času naznačuje tendenciu k hypokoagulácii a môže závisieť od rôznych príčin.

 • Nedostatok jedného alebo viacerých faktorov protrombínového komplexu, ktorý sa pozoruje pri takýchto dedičných koagulopatiách ako je hypoproconvertinémia (deficit faktora VII) a hypoprothrombínémia (nedostatok faktora II).
 • Zvýšenie protrombínového času, ktoré sa niekedy pozoruje pri amyloidóze, je spojené s nedostatkom faktora X, ktorý je absorbovaný amyloidom a nefrotickým syndrómom, s nedostatkom faktorov VII a V, ktoré sa vylučujú močom.
 • Syntéza faktorov protrombínového komplexu sa vyskytuje v pečeňových bunkách, s ochoreniami druhého, ich počet klesá, takže protrombínový čas môže do istej miery slúžiť ako indikátor funkčného stavu pečene. Zvýšenie protrombínového času sa zaznamená pri akútnej a chronickej hepatitíde, cirhóze pečene, pri subakútnej pečeňovej dystrofii a iných léziách pečeňového parenchýmu, ktoré sa považujú za zlý prognostický znak. Súčasne dôvodom na zvýšenie protrombínového času môže byť aj narušenie absorpcie vitamínu K, ktoré sa vyvíja v dôsledku poklesu toku žlče do čreva, čo je nevyhnutné pre syntézu faktorov protrombínového komplexu. Rovnaký dôvod zvýšenia protrombínového času a obštrukčnej žltačky.
 • Enteropatia a intestinálna dysbióza vedúca k nedostatku vitamínu K môžu byť sprevádzané aj zvýšením protrombínového času.
 • Pri liečbe antagonistov vitamínu K (nepriame antikoagulanciá) sa preruší finálny stupeň syntézy faktorov protrombínového komplexu a protrombínový čas sa predlžuje.
 • Spotreba faktorov komplexu protrombínu v akútnom DIC vedie k pomerne skorému zvýšeniu protrombínového času (2 krát alebo viac).
 • Pri chronickej pankreatitíde, rakovine pankreasu a rakovine žlčníka môže dôjsť k zvýšeniu protrombínového času v dôsledku poškodenia pečene a / alebo rozvoja DIC.
 • Afibrinogénia, hypofibrinogénia (pokles krvných hladín fibrinogénu na 1 g / l a menej), ako aj nadmerné množstvo heparínu v krvi vedú k zvýšeniu protrombínového času.
 • Predĺženie protrombínového času zistené pri akútnej a chronickej leukémii v dôsledku vývoja DIC.
 • Zvýšenie koncentrácie antitrombínu alebo antitromboplastínu v krvi tiež vedie k predĺženiu protrombínového času;
 • Celá skupina liekov môže predĺžiť protrombínový čas: anabolické steroidy, antibiotiká, kyselina acetylsalicylová (vo veľkých dávkach), laxatíva, metotrexát, kyselina nikotínová, chinidín, tiazidové diuretiká, tolbutamid.

Skrátenie protrombínového času naznačuje tendenciu k hyperkoagulácii a môže sa zistiť v počiatočných štádiách hlbokej žilovej trombózy dolných končatín s polycytémiou v posledných mesiacoch tehotenstva. Skrátenie protrombínového času je spôsobené nasledujúcimi liekmi: kyselina acetylsalicylová (v malých dávkach), merkaptopurín, perorálne kontraceptíva.

Okrem Toho Čítal O Plavidlách

Kreatinín sa znížil

Kreatinín je metabolit, vedľajší účinok metabolizmu aminokyselín a proteínov v ľudskom tele. Vznikajú molekuly kreatínu, ktoré zohrávajú dôležitú úlohu vo svalovom systéme. Pomáha vykonávať energetický metabolizmus vo všetkých tkanivách - najmä svalov.

Desať potravín, ktoré bojujú proti krvným zrazeninám

Prekvapivo je tvorba krvných zrazenín pravdepodobne jediným závažným faktorom, ktorý určuje, či máte srdcový záchvat, cievnu mozgovú príhodu alebo poškodenie cievy.

Ateroskleróza dolných končatín: tri príčiny, zákerné príznaky a liečba

Z tohto článku sa dozviete, že podstatou tejto choroby je ateroskleróza ciev dolných končatín, prečo sa objavuje patológia. Kto je najčastejšie chorý, ako môžete diagnostikovať a liečiť ochorenie.

Hydrocefalický syndróm

Hydrocefalický syndróm (hypertenzívny hydrocefalický syndróm alebo HGS) je stav charakterizovaný nadmernou tvorbou mozgovomiešnenej tekutiny (CSF), ktorá sa hromadí pod meningami a v komorách mozgu.

Vitamíny pre srdce

Pacienti srdcových chirurgov sú mladší, príčiny tohto javu sú veľa. Stresujúce situácie, nedostatok spánku, nezdravá strava - to všetko spoločne alebo oddelene vedie k desivým záverom: počet srdcových ochorení rastie.

Známky mŕtvice u žien. Ako rozpoznať mŕtvicu u ženy a poskytnúť prvú pomoc

Mŕtvica je náhly vývoj krvného zásobenia mozgu. Zároveň dochádza k zablokovaniu ciev mozgu alebo k pretrhnutiu.Mŕtvica u žienExistuje veľa dôvodov na túto chorobu, ale najčastejšie ide o hypertenziu a iné cievne ochorenia.