Pri akomkoľvek vonkajšom alebo vnútornom poškodení tela krv tvorí krvné zrazeniny, akýsi "náplasť", čím upcháva roztrhnutie tkaniva. Protrombín je proteín, ktorý je zodpovedný za tvorbu krvných zrazenín a protrombínový čas ukazuje, ako dlho sa zrazenina vytvára a zatvára poškodenie cievy. Zvyčajne sa mierne znižuje počas tehotenstva. Ak je počas tehotenstva zvýšený protrombínový čas, potom sa zvyšuje riziko veľkej straty krvi počas pôrodu alebo po ňom. Koagulogram (krvný test na zrážanie) sa prideľuje dojčiacej matke raz za tri mesiace alebo častejšie, ak je to potrebné.

Ako funguje protrombín

Okamžite krv nemôže zraziť. Trvalo by nejaký čas, kým systém neodpovedal na hrozbu. Vo všeobecnosti to vyzerá takto: ak je poškodená stena ciev, uvoľňujú sa katalyzátory, ktoré spúšťajú mechanizmus koagulácie krvi. Potom sa tvoria fibrínové vlákna - základ pre budúcu krvnú zrazeninu. Keď potreba "náplasti" zmizne, trombus sa znižuje, znižuje sa a postupne sa rozpúšťa.

Skladací mechanizmus sa spúšťa dvoma spôsobmi:

 • vonkajšie, keď sú plavidlá poškodené vonku;
 • v dôsledku porušenia krvi alebo vnútorného obloženia krvných ciev.

Proteín protrombínového komplexu je produkovaný pečeňou. Potom počas chemickej reakcie, ktorá je závislá od vitamínu K, získava konečnú formu a schopnosť tvoriť trombín, najdôležitejšiu zložku koagulačného systému. Normálne by bol protrombín v tehotenstve 78-142%. To je pomer aktivity proteínu v skúmanej vzorke k normatívnej hodnote. Nedostatok vitamínu K v tele alebo prítomnosť antikoagulancií spomaľuje proces tvorby trombu a predlžuje protrombínový čas.

Analýza ukazovateľov zrážania krvi pre tehotné ženy

Protrombínový čas ukazuje, ako rýchlo vzniká krvná zrazenina z vonkajšej expozície. Toto je laboratórny indikátor reakcie tela na poškodenie cievy, je vyjadrený v sekundách. V bežnom stave je rýchlosť od 11 do 16 sekúnd.

Zvyčajne sa počas tehotenstva mierne znižuje protrombínový čas. Koagulačný mechanizmus sa stáva aktívnejším, pretože telo tehotnej ženy už musí slúžiť v dvoch kruhoch krvného obehu. Okrem toho matka stráca časť krvi v práci. Aby sa zabránilo veľkému poškodeniu, prirodzene sa zvyšuje viskozita krvi. V tehotenstve sa protrombínový čas považuje za normu 11-18 sekúnd.

Protrombínový index je percentuálny pomer štandardného času zrážania k protrombínovému času analyzovanej vzorky. Najbežnejšou technikou je Kvik (pod menom lekára, ktorý metódu navrhol). Protrombínový index je rovnaký počas tehotenstva pre netehotnú ženu.

 • APTT - aktivovaný parciálny tromboplastický čas, hodnotenie koagulačnej účinnosti;
 • fibrinogén - špeciálny proteín, rámec na vytvorenie krvnej zrazeniny;
 • trombínový čas - obdobie potrebné na vytvorenie zrazeniny po vstupe do plazmového trombínu;
 • antitrombín - proteín, ktorý inhibuje krvnú zrážanlivosť, aby sa zabránilo tvorbe vnútorných krvných zrazenín;
 • lupus antikoagulant - súbor protilátok, ktoré inhibujú premenu protrombínu na trombín.

Je to dôležité! Iba lekár dokáže dešifrovať koagulogram!

Kedy a prečo skontrolovať zrážanie krvi u tehotných žien

Pre budúce matky sa testy zrážania krvi vykonávajú aspoň trikrát:

 • bezprostredne po registrácii;
 • medzi 22. a 24. týždňom tehotenstva;
 • medzi 30. a 36. týždňami.

V prípade potreby môže byť pridelená dodatočná analýza, ak:

 • žena mala dlhú dobu neplodnosti;
 • predtým bol spozorovaný potrat;
 • s rôznymi komplikáciami (IVF, preeklampsia);
 • kŕčové žily;
 • často sa tvoria hematómy, krvácajú ďasná a pozorujú sa krvácanie z nosa.

Komplexná kontrola zrážania krvi (koagulogram) je potrebná na posúdenie rizík, aby sa zabránilo komplikáciám počas tehotenstva a počas pôrodu.

Je to dôležité! Neprehliadnite lekársky predpis. Existujú zdravotné problémy, ktoré nemajú žiadne viditeľné znaky, môžu sa určiť len po laboratórnych testoch.

Ako sa pripraviť na darcovstvo krvi

Aby boli ukazovatele v krvnom teste spoľahlivé, očakávaná matka sa musí riadne pripraviť na postup. Je dôležité dodržiavať nasledujúce pravidlá:

 • krv sa užíva ráno na prázdny žalúdok;
 • osem hodín predtým, ako sa postup nemôže zjednotiť;
 • môžete piť čistú vodu bez plynu;
 • čaj, džúsy, sýtené nápoje, káva je zakázaná;
 • v tomto okamihu sa vzdať sladkej, dokonca aj z žuvačky;
 • ak tehotenská matka fajčí, potom půl hodiny predtým, než sa odoberie krv, to nemožno urobiť;
 • znížiť fyzickú aktivitu (rýchle chôdza, lezenie po schodoch) štyridsať minút pred analýzou;
 • Pokúste sa upokojiť, vzrušenie môže narušiť obraz.

Ak chcete dokončiť posledné položky v zozname, môžete prísť na testovací bod vopred. Budete mať čas na relaxáciu, trochu utichnuť nervy. Zaujímavá kniha alebo obľúbená hudba pomáha v takýchto prípadoch.

Odber krvi na analýzu odobranú z žily na ramene. Musíte o tom vedieť vopred, aby ste vyzdvihli oblečenie, ktoré vám poskytne voľný prístup k ramenám. Ak sa nedodržiavate pravidiel prípravy na analýzu, môžete získať indikátory, ktoré narušujú obraz.

Aké sú nebezpečné zmeny úrovne protrombínu pre očakávanú matku

Protrombín sa produkuje pečeňou pomocou vitamínu K, ktorý je čiastočne produkovaný črevnou mikroflórou a čiastočne vstúpi do tela s jedlom. Zmena protrombínového indexu počas tehotenstva signalizuje okrem iného problémy s pečeňou alebo tráviacim systémom.

Znížený protrombínový index (pod 77%) naznačuje riziko krvácania kvôli nedostatku vitamínu K alebo nedostatočnej tvorbe protrombínu. Keď je protrombínový index zvýšený počas tehotenstva (nad 100-120%), existuje riziko vzniku krvných zrazenín, srdcového infarktu, mŕtvice, zvýšených hladín červených krviniek a výskytu malígnych nádorov.

Odporúčame vám zistiť, prečo sa akné môže objaviť u tehotných žien a ako sa ich zbaviť.

Aké je nebezpečenstvo zníženia hladiny protrombínu:

 • placentárne prerušenie sa vo väčšine prípadov vyskytuje ako dôsledok vnútorného krvácania spojeného s nízkym zrážaním krvi;
 • Embolizácia (cievna oklúzia s plynovými bublinami alebo cudzími časticami) sa vyskytuje, ak je zlá zrážanlivosť, počas pôrodu môže plodová voda vstúpiť do krvných ciev pľúc a spôsobiť zlyhanie resp.

Ak sa počas tehotenstva zvýšila hladina protrombínu Kviku, predpísajte lieky, ktoré spomaľujú zrážanie krvi. Pri zníženom indexe sú koagulanty predpísané na prevenciu krvácania.

Posúdenie stavu tehotnej ženy umožňuje predpísať liečbu včas, aby sa zabránilo možným rizikám pre matku a dieťa. Koagulačná schopnosť krvi sa odhaduje od prvých týždňov gravidity až po dodanie. Je nevyhnutné navštíviť gynekológa, vykonať všetky predpísané testy a postupovať podľa pokynov odborníkov.

protrombín

Protrombín je jednou z najdôležitejších zložiek na zabezpečenie zrážania krvi. Protrombín je komplexný proteín v krvnej plazme, prekurzor trombínu. Ovplyvňuje tvorbu krvných zrazenín.
Na posúdenie stavu systému zrážania krvi je predpísaný krvný test obsahu protrombínu. Môže byť nízky alebo vysoký protrombínový index.

Keďže protrombín sa produkuje za prítomnosti vitamínu K v pečeni, index protrombínovej krvi umožňuje posúdiť stav tohto orgánu a gastrointestinálneho traktu ako celku.

Pri vykonávaní krvného testu na obsah protrombínu získate rôzne ukazovatele:

 1. Protrombínový čas - ukazovateľ v sekundách odráža čas zrážania krvného pacienta.
 2. Prokrombín Kvik je najobľúbenejšou metódou na analýzu protrombínu. Analýza ukazuje aktivitu protrombínu v krvnej plazme pacienta, ktorú identifikuje kalibračný graf, postavený v procese merania protrombínového času v zriedených roztokoch normálnej plazmy. Vyjadruje sa v percentách.
 3. Protrombínový index je percento normatívneho protrombínového času na protrombínový čas pacienta.
 4. Protrombínový index INR sa odporúča používať odborníci WHO a medzinárodné výbory na monitorovanie liečby pacientov s nepriamymi antikoagulanciami - liekmi, ktoré spomaľujú krvnú zrážanlivosť a znižujú hladiny protrombínu. Antikoagulanciá sa používajú na liečbu trombózy, tromboflebitídy a pľúcnej embólie, preto protrombínový index INR umožňuje lekárovi vyhodnotiť účinnosť liečby týchto ochorení.

Analýza a interpretácia výsledkov

Výsledky analýzy v laboratórnej otázke na formulári, v ktorom sú indikátory normy. Dávame ich tu:

 • pri normálnom protrombínovom čase je 9-12,6 sekúnd;
 • nízky index protrombínu - menej ako 77%; zvýšený - indikátor prekračujúci 120%;
 • INR je normálne - 0,85-1,15;
 • protrombínový index vypočítaný spoločnosťou Kvik je zvyčajne 78 až 142%.

Protrombínový index - nízky

Protrombínová norma pod priemerom môže naznačovať tendenciu krvácania (hypokoaguláciu), ktorá môže byť vyvolaná:

 • Lieky, ktoré spôsobujú znížené zrážanie.
 • Nedostatok vitamínu K, ktorý je potrebný na produkciu prvkov, ktoré prispievajú k zrážaniu a zvýšeniu protrombínu. Najčastejšími príčinami nedostatku vitamínu K sú dysbakterióza a gastrointestinálne ochorenia.
 • Získaná predispozícia k nedostatku prvkov koagulácie v dôsledku získania nefrotického syndrómu, chronických ochorení a porúch pečene.
 • Zhoršená syntéza koagulačných faktorov v pečeni.

Nízky protrombín v krvi dáva dôvod na vykonanie nasledujúcich diagnóz:

 • vrodený alebo získaný nedostatok protrombínu
 • nedostatok vitamínu K.

Protrombínový index - vysoký výkon

Protrombínová norma nad priemerom naznačuje hyperkoaguláciu, tj zvýšenú zrážanlivosť krvi, môže to byť spôsobené:

 1. Prítomnosť inhibítorov zrážania - heparín.
 2. Prebytok vitamínu K
 3. Okrem toho protrombín nad normou môže byť detegovaný dlhodobým používaním antikoncepčných hormonálnych liekov.

Zvýšený protrombín je príznakom nasledujúcich ochorení:

 • tromboembolizmus
 • preinfarčný stav, infarkt myokardu
 • prítomnosť malígnych novotvarov
 • polycytémia (zvýšená hladina červených krviniek).

Ako môžete vidieť, krvné testy na obsah protrombínových proteínov sú dôležité pre tehotnú ženu, ako aj pre tých, ktorí práve plánujú tehotenstvo. Dávajte pozor na seba, naučte sa dôverovať pozornému lekárovi, je to jediný spôsob, ako sa vyhnúť nežiaducim následkom počas pôrodu a komplikáciám po ňom.

Protrombínový index počas tehotenstva

Hemostazikogram (koagulogram) počas tehotenstva je bezpodmienečne predpísaný, pretože znalosť protrombínového indexu umožňuje predchádzať závažnému krvácaniu počas pôrodu alebo naopak zabrániť tvorbe krvných zrazenín.

Ak je žena s protrombínovým indexom znížená, potom existuje riziko krvácania a môže byť vhodné predpísať koagulanty pacientovi. Ak je naopak zvýšená, tehotná žena môže predpísať lieky, ktoré zabraňujú zvýšenej koagulácii krvi.

Protrombínový čas je rovnako dôležitý. Lekár, ktorý pozná čas zrážania ženy v pôrodnej báze, môže zabrániť krutému krvácaniu, alebo ak začne, vznik hemolytického šoku.

Hlavná vec, ktorú by mala tehotná žena spomenúť: ak lekár nevie, že jej protrombínový index je znížený, nemusí byť schopný zabrániť prerušeniu placenty alebo krvácaniu po pôrode a naopak, vysoký protrombínový index bude schopný priviesť lekára k riziku vaskulárnej trombózy placenta.

Nebezpečné dôsledky

Pri nedostatku protrombínu sa môžu vyskytnúť nepríjemné príznaky, ako je predĺžené krvácanie alebo život ohrozujúce krvácanie. Množstvo protrombínu nad normou je tiež nebezpečné pre zdravie a môže spôsobiť údery a infarkty, najmä v prítomnosti aterosklerózy. Rýchlosť protrombínu je dôležitou súčasťou ľudského zdravia, preto musí byť neustále monitorovaná.

Špeciálna strava

Na normalizáciu hladiny protrombínu je potrebné konzumovať tekuté vody, šťavy a polievky vo veľkých množstvách. Nemenej užitočné budú ovocie a zelenina. Okrem toho je známe, že produkcia protrombínu do značnej miery závisí od množstva vitamínu K, ale tiež by ste mali obmedziť používanie liečivých rastlín, ktoré prispievajú k zrážaniu krvi: sušené vajcia, nemorálne, tanya, rašelina, žihľava a plantajn. Pri zachovaní tejto nekomplikovanej stravy zostane protrombín normálny a riziko krvácania alebo zvýšenej zrážanlivosti bude minimalizované.

Protrombinový index: norma a odchýlky

V tele každej osoby sa neustále pohybuje krv. Plavidlá majú celkovú dĺžku tisícov kilometrov a veľkú celkovú plochu vnútornej steny.

Muži majú vo svojom tele viac ako päť litrov krvi, zatiaľ čo ženy majú o niečo menej. Akékoľvek vážne zranenie alebo zníženie môže mať za následok krvácanie a ak nie je liečené okamžite, môže osoba zomrieť na krvnú stratu.

Aby sa to nestalo, príroda vytvorila špeciálny systém, v ktorom krv koaguluje. Zavádzajú sa všetky možné ochranné mechanizmy, rana sa zatvorí a krv už nebude opúšťať nádoby.

Protrombínový index - čo je to?

Protrombín je proteínová zlúčenina potrebná na úplné zrážanie krvi. Vyrába sa v pečeni. Na posúdenie zrážanlivosti krvi je potrebná analýza protrombínu. Najbežnejšou a všestrannou metódou je Kvik protrombín.

Počas testu sa v porovnaní s určitými indikátormi deteguje aktivita protrombínu v krvi. To je pomer času, kedy dochádza k zrážaniu plazmy vo vzťahu k rovnakému procesu vo vzorke.

Stojí za zmienku, že protrombínový test pre Kvik sa uskutočňuje nielen na posúdenie zrážania krvi, ale aj na pochopenie toho, či pečeň a gastrointestinálny trakt fungujú správne.

Protrombín Kvik indikácie pre analýzu

Čo je protrombín v Kvik sme zvažovali, ale keď potrebujete vykonať túto analýzu? Existujú určité indikácie:

Krvný test na protrombín sa vykoná, ak dôjde k porušeniu zrážania krvi.

V dôsledku autoimunitných príčin sa trombóza zvyšuje.

hemoblastóza alebo rakovina krvi;

Patológia vedúca k porušeniu produkcie vitamínu K

U žien v stave menopauzy.

Čo je protrombínový čas?

V závislosti od toho, čo spustilo krvácanie, krv sa môže zrážať viacerými spôsobmi - vnútornými alebo vonkajšími. V prvom prípade to je spôsobené tým, že plavidlá sú poškodené vonku. Môže sa to stať z dôvodu odreniny, kousnutia alebo modrín. V druhom prípade dochádza k narušeniu integrity stien krvných ciev zvnútra. Do tohto vedú toxíny, protilátky, rôzne patogény.

Protrombínový čas je indikátorom, pomocou ktorého môžete pochopiť, ako vnútorná cesta v systéme hemokoagulácie funguje.

Protrombínový čas sa zvyšuje v dôsledku nasledujúcich faktorov:

Telo nemá dostatok vitamínu K.

Prijatie určitých liekov.

Biliárne trakty sú blokované alebo zapálené.

Absorpcia tuku v čreve je znížená.

Čím viac sa zníži protrombín v krvi, protrombínový čas bude vyšší, pretože v tomto stave sa proces zrážania spomalí.

Redukčné faktory pre protrombín môžu byť:

Pty pokles sa vyskytuje u žien, ktoré nesú dieťa.

Existuje odchýlka od normy hematokritu.

Protrombínový čas môže vykazovať nízky výsledok, ak sa krv nesprávne odobrala, alebo sa plazma udržiavala veľmi dlho pred testom.

Čo je protrombínový index?

PTI v krvi je ukazovateľ, ktorý odráža rýchlosť, s akou krv začína zrážať pozdĺž svojej vnútornej cesty. Vypočíta sa na základe protrombínového času. Nízky protrombínový index je spojený s rovnakými faktormi ako pokles PV.

Protrombínový index je normálny pre ženy približne 95%. Protrombínový index pre mužov je mierne vyšší a je približne 105%. Presnosť analýzy závisí od mnohých faktorov, napríklad z prípravkov používaných v laboratóriu.

Prečo je vysoký protrombín?

Ak sa prokrombín Kviku zvýšil a jeho hodnoty o 150% alebo viac, potom to môže byť veľa dôvodov:

Choroby, pri ktorých sa aktivita vitamínu K niekoľkokrát zníži.

Syndróm nazývaný ICE.

Rôzne patológie získané počas života alebo dedičnosti, napríklad amyloidóza, nefrotický syndróm atď.

Zvýšený protrombín môže byť, ak ste už dlho užívali nasledujúce lieky:

Antibiotiká alebo anabolické látky.

Inhibítory alebo heparín.

Množstvo protrombínu v krvi

Nižšie je uvedená tabuľka, ktorá zobrazuje mieru pti:

Ženy a muži v rovnakom veku majú rovnaký ukazovateľ protrombínu. Ak žena nesie dieťa, potom je úroveň mierne vyššia ako normálne, ale s tým nie je nič zlého, všetko sa vráti do normálu po narodení dieťaťa.

Prečo je nízky protrombín

Zníženie indexu protrombínu u Kviku vždy naznačuje, že krvné zrazeniny sa tvoria veľmi rýchlo, čo môže spôsobiť mnoho faktorov:

Žena je tehotná alebo nie tak dávno zrodila dieťa. Jedná sa o normálne ukazovatele, po tom, ako sa telo vráti do normálu, úroveň vtákov sa normalizuje.

Viskozita krvi sa zvýšila.

Niektoré lieky môžu tiež spôsobiť zníženie protrombínu.

Protrombín u tehotných žien

Každá tehotná žena by mala urobiť analýzu ako koagulogram. Hodnotenie stavu plus protrombínové testy umožňuje identifikovať akékoľvek nebezpečné podmienky pre očakávanú matku a jej dieťa.

Protrombín Kviku (PC) u tehotných žien je vždy mierne znížený a to je norma. Ide o to, že existuje nový okruh krvného obehu a ženské telo sa pripravuje na to, že počas pôrodu bude musieť stratiť nejakú krv.

PC pod normou niekoľkokrát môže viesť k trombóze a u tehotných žien jej zvýšenie povedie k vážnemu krvácaniu v čase pôrodu a je možné, že to bude nielen vonkajšie, ale aj vnútorné.

Krvácanie s nezlučiteľnosťou Rh faktora dieťaťa a ženy povedie k hemolytickým komplikáciám.

Aby sa tomu zabránilo, ženy sú pod plnou kontrolou ošetrujúceho lekára a od 28. týždňa sa im podáva injekcia s imunoglobulínom (anti-rhesus sérum), pod pôsobením ktorého budú nebezpečné protilátky zničené. Indikátory PI pre tehotné ženy sú nasledovné:

U gravidných žien by mal byť protrombínový index v rozmedzí 80-100%. Pri vysokých dávkach sú určité lieky uvedené.

Pri nízkej hladine PI je riziko krvácania vysoké. Normálna hodnota protrombínového času je približne 18 sekúnd.

V žiadnom prípade by ste sa nemali snažiť zvyšovať alebo znižovať ukazovatele sami, mali by ste sa poradiť s lekárom.

Ako sa pripraviť na analýzu?

Aby ste získali spoľahlivé výsledky, je potrebné darovať krv na testy správne. Krv sa užíva do 11 hodín, vždy na prázdny žalúdok. Aby ste sa pripravili na analýzu, musíte dodržiavať niektoré odporúčania:

Asi tri dni, než plánujete ísť do nemocnice, zdržujte sa mastných a vyprážaných potravín. O alkoholických nápojoch nemôže hovoriť. To všetko bude veľké zaťaženie pečene.

Tri hodiny pred darovaním krvi nemôžete fajčiť, pretože nikotín povedie k poklesu protrombínového indexu.

Ak neustále užívate akékoľvek lieky, nechajte ich šesť hodín predtým, než plánujete darovať krv, po ktorom budete môcť pokračovať.

V tomto dni, alebo skôr, nie je možné odovzdať analýzu a zapojiť sa do ťažkej fyzickej námahy.

Počas menštruácie nie je možné odobrať krv od žien, v tomto bode budú čísla nespolehlivé.

Krv sa odoberie z žily, potom sa umiestni do špeciálnej skúmavky s fyziologickým roztokom, odstredí a potom dôjde k dôkladnému vyšetreniu.

Protrombín je zvýšený: čo robiť?

Ak sa zvýši index protrombínu, určite je potrebné ho znížiť. Ľudia v tejto kategórii musia dodržiavať špeciálnu výživu, je potrebné jesť len tie výrobky, pri ktorých pôsobí krv. Ale musíte pochopiť, že existuje veľa produktov, ktoré vedú k zahusteniu krvi.

Aby ste normalizovali hladinu protrombínu, musíte jesť nasledujúce produkty:

Ovsené vločky. Pomáha nielen k stabilizácii trávenia, ale aj k prevencii krvácania krvi. Je lepšie jesť toto jedlo ráno na raňajky.

Paradajková šťava z čerstvej zeleniny. Mnohí v súčasnosti robia najzávažnejšiu chybu - pridávajú soľ, ale v žiadnom prípade by sa to nemalo robiť.

Repa - to je najlepšia zelenina, s ktorou môžete znížiť protrombín.

Predstavte si, že diéta bez zázvoru je jednoducho nemožné! Pridáva sa do čaju alebo akéhokoľvek iného jedla. Kvôli tomu bude krv zriedená a je tiež dobrým prostriedkom na zabránenie vzniku trombózy.

Rybí olej Môžete si ho kúpiť v akejkoľvek lekárni, to je najlepšia možnosť pre zriedenie krvi.

Počas stravovania musíte dodržiavať určité pravidlá, ktoré možno pripísať nasledovným:

Čerstvé bobule a ovocie by mali byť prítomné vo vašej strave.

Úplne odmietnuť mäso stojí za to, ale nemusia sa zapojiť.

Pečenie je lepšie odmietnuť.

Denne vypiť aspoň dva litre vody.

Ak je to možné, odporúča sa variť v dvojitom kotle.

Jedzte čo najčastejšie, ale v malých porciách.

Žiadny alkohol by nemal byť, to nie je najlepší spôsob, ktorý ovplyvňuje stav celého organizmu.

Nízky protrombín, čo má robiť?

Okrem liečby liekom musíte tiež sledovať vašu diétu. Používanie nasledujúcich produktov sa neodporúča:

Chlieb a živočíšne tuky.

Údené a solené.

Zelené a strukoviny sú tiež kontraindikované.

Znížený protrombín môže spôsobiť krvácanie. Aby ste tomu zabránili, samozrejme môžete, musíte zahrnúť nasledujúce produkty:

Jedzte viac cibule a cesnaku.

Citrusové plody sú obzvlášť užitočné.

Orechy, maliny a brusnice.

Aby ste sa nestretli s takými nepríjemnými problémami vo svojom živote, musíte neustále sledovať svoje zdravie. Predovšetkým sa týka zdravého životného štýlu, alkoholu, fajčenia a iných vecí. Ak sa vyskytne akákoľvek choroba, liečba by sa mala vykonať včas, čo zabráni ďalším komplikáciám.

Okrem Toho Čítal O Plavidlách

Endovasálna laserová koagulácia kŕčových žíl (EVLK)

Kŕčové žily - ochorenie, pri ktorom dochádza k deštrukcii chlopňového aparátu žíl dolných končatín, v dôsledku čoho dochádza k nedostatočnému odtoku krvi, sa žily postupne rozširujú.

Ukazovatele ESR v krvi pri rakovine

Onkologické ochorenia sú charakterizované prítomnosťou malígnych novotvarov v rôznych orgánoch. Vznikajú ako výsledok transformácie zdravých buniek do nádorových buniek a potom sa začnú rýchlo deliť.

Porušenie mozgového obehu

Porušenie mozgovej cirkulácie - patologický proces, ktorý vedie k obštrukcii krvného obehu cez cievy mozgu. Takéto porušenie je plné vážnych následkov, nie výnimky - smrteľného výsledku.

Čo je pľúcna regurgitácia 1 stupeň ťažkostí

Pľúcna regurgitácia 1 stupeň - čo to je a aké sú príčiny tejto choroby kardiovaskulárneho systému? Toto je názov odchýlky, v ktorej krv prúdi v opačnom smere od jednej časti srdcového systému k druhej.

Príznaky a liečba syndrómu vertebrálnej artérie

Z tohto článku sa dozviete: čo je syndróm chrbtice. Aké ochorenia vedú k výskytu patológie. Manifestácia tohto syndrómu a metódy vyšetrenia na diagnostiku.

Rehabilitačný plán po mŕtvici akéhokoľvek druhu.

Z tohto článku sa dozviete, čo sa deje v rehabilitácii po mŕtvici doma, ako by mala prebehnúť každá fáza obnovy. Čo musíte urobiť, aby ste sa zotavili čo najskôr.