Prolaps mitrálnej chlopne je jedným z vrodených znakov štruktúry srdca. Aby ste ľahšie pochopili presne to, čo je táto funkcia, zvážte stručne niektoré nuansy anatómie a fyziológie srdca.

Takže srdce je svalový orgán, ktorého funkciou je pumpovať krv cez telo. Srdce pozostáva z dvoch predsieňových a dvoch komôr. Medzi predsieňami a komorami sú ventily srdca, trikuspidálne (trikuspidálne) na pravej a mitrálne (bicuspid) na ľavej strane. Ventily sú vyrobené z spojivového tkaniva a pripomínajú pôvodné dvere, ktoré uzatvárajú otvory medzi predsieňami a komorami tak, že krv sa pohybuje správnym smerom - zvyčajne sa krv pohybuje z predsiene do komôr, nesmie sa vrátiť k predsieňam. V čase expulzie krvi z predsiene do komôr (predsieňový systol) je ventil otvorený, ale akonáhle sa celá krv dostala do komory, chlopne sa uzavrú a krv sa vylučuje z komôr do pľúcnej tepny a aorty (komorová systóla).

Zľava doprava: 1. Celková diastolika srdca - predsiene a komory sú uvoľnené; 2. Atriálna systóza - sú predsiene znížené, komory sú uvoľnené; 3. Komorová systóza - sú atria uvoľnené, komory sú znížené.

Ak nie je mitrálna chlopňa úplne zatvorená počas expulzie krvi z komory do aorty, potom sa hovorí o jej prelode (spadnutí) do dutiny ľavej predsiene v čase systoly (kontrakcia ľavej komory).

Prolaps mitrálnej chlopne je porušením štruktúry spojivového tkaniva, čo vedie k neúplnému uzatvoreniu ventilov, v dôsledku čoho sa krv môže vrátiť späť do atria (regurgitácia). Existujú vrodené (primárne) a vyvíjané na pozadí endokarditídy, myokarditídy, poranenia hrudníka s prasknutím akordov, srdcových chýb, infarktu myokardu (sekundárneho) prolapsu. Primárny prolapp sa vyskytuje u približne 20-40% zdravých ľudí a vo väčšine prípadov nemá významný vplyv na funkciu kardiovaskulárneho systému.

V modernej medicíne sa primárny prolaps mitrálnej chlopne považuje skôr za vrodený znak srdca ako za vážnu patológiu, za predpokladu, že nie je spojený s hrubými vývojovými defektami a nespôsobuje významné hemodynamické poruchy (funkcie kardiovaskulárneho systému).

Príčiny prolapsu mitrálnej chlopne

Nižšie sa budeme zaoberať prolapsom primárnej mitrálnej chlopne, čo je menšia abnormalita vo vývoji srdca. Čo môže spôsobiť túto anomáliu? Hlavným dôvodom vzniku ochorenia je geneticky stanovené porušenie syntézy kolagénu typu 111. Je to proteín, ktorý sa podieľa na tvorbe spojivového tkaniva vo všetkých orgánoch vrátane srdca. Keď dôjde k narušeniu jeho tvorby, spojovacie tkanivo "kostra" ventilu stráca svoju pevnosť, ventil sa uvoľňuje, je mäkší a preto nemôže poskytnúť dostatočnú odolnosť proti krvnému tlaku v dutine ľavej komory, čo vedie k prehĺbeniu jeho ventilov v ľavej predsieni.

Je tiež potrebné brať do úvahy škodlivé faktory ovplyvňujúce vývoj plodu a spojivového tkaniva počas tehotenstva - fajčenie, alkohol, drogy a toxické látky, riziká pri práci, nedostatočná výživa, stres.

Príznaky a príznaky prolapsu mitrálnej chlopne

Diagnóza je spravidla stanovená počas rutinného vyšetrenia novorodencov vrátane metódy echokardiografie (ultrazvuk srdca).

Prolaps mitrálnej chlopne sa klasifikuje podľa stupňa regurgitácie (návrat krvi), stanoveného ultrazvukom srdca pomocou Dopplera. Nasledujúce stupne sa líšia:
- 1 stupeň - spätný prietok krvi v ľavej predsieni zostáva na úrovni ventilových letákov;
- 2 stupne - krvný tok sa vráti na polovicu predsiene;
- Stupeň 3 - vrátenie krvi vyplní celé átrium.

Ak má pacient vrodený prolaps, spravidla je regurgitácia nevýznamná (stupeň 1) alebo vôbec žiadna. Ak je prolaps ventilu sekundárny, môže sa vyvinúť hemodynamicky významná regurgitácia, pretože návrat krvi do átria má negatívny vplyv na funkciu srdca a pľúc.

Pri prolase bez regurgitácie nie sú žiadne klinické príznaky. Podobne ako iné menšie anomálie vývoja srdca (prídavné akordy, otvorené oválne okno), možno ochorenie podozrievať len na základe bežného vyšetrenia dieťaťa a ECHO - KG, ktorá bola v posledných rokoch povinnou metódou vyšetrenia všetkých detí vo veku 1 mesiaca.

Ak je ochorenie sprevádzané regurgitáciou, potom s psychoemonálnym alebo fyzickým stresom sa môžu objaviť sťažnosti na rozptýlenú bolesť v srdcovom priestore, pocity prerušenia srdcovej činnosti, pocit vyblednutia srdca, dýchavičnosť, pocit nedostatku vzduchu. Vzhľadom na to, že činnosť srdca a autonómneho nervového systému (časť nervového systému zodpovedného za funkcie vnútorných orgánov) je neoddeliteľne spojená, pacient môže byť trápený závratmi, mdlobami, nevoľnosťou, "hrudníkom", únavami, nemotivovanou slabosťou, zvýšenými potentikami, tachykardiou ), mierny nárast teploty. Všetky tieto príznaky sú príznakmi vegetatívnych kríz, zvlášť vyslovene u dieťaťa s prolapsom počas dospievania, keď dochádza k rýchlemu rastu a hormonálnym zmenám v tele.

V zriedkavých prípadoch, keď nastane regurgitácia 3. stupňa, sú vyššie uvedené sťažnosti sprevádzané prejavmi charakteristickými pre hemodynamické poruchy srdca a pľúc - bolesť v srdci a dýchavičnosť počas bežnej domácej činnosti, chôdza, lezenie po schodoch v dôsledku stagnácie krvi v týchto orgánoch. Zriedkavo sa môžu spojiť arytmie srdca - sínusová tachykardia, fibrilácia predsiení a predsieňový flutter, predsieňové a ventrikulárne predčasné údery, syndróm skráteného PQ. Treba pamätať na to, že niekedy môže dôjsť k regurgitácii, to znamená k zvýšeniu stupňa prolapsu.

Diagnóza prolapsu mitrálnej chlopne

Na základe toho, čo je diagnostika? Prolaps mitrálnej chlopne môže byť podozrenie aj počas klinického vyšetrenia dieťaťa. U malých detí, pupočníkovej a inguinálnej hernie môžu sprepať sprepať bedrovú dyspláziu (kongenitálnu subluxáciu a dislokáciu bedra). Pri vyšetrení detí a adolescentov je pozoruhodný vzhľad pacienta - vysoké, dlhé prsty, dlhé končatiny, abnormálna pohyblivosť kĺbov, zakrivenie chrbtice, deformácia hrudníka.

Počas auskultácie (počúvania) sa počujú buď izolované systolické šelesty a kliknutia (v dôsledku napätia chordov šľachy počas prolapsu ventilu v čase jeho zatvárania) alebo ich kombinácie.

Hlavnou diagnostickou metódou je echokardiografia (ultrazvuk srdca) s Dopplerovou štúdiou (umožňuje zobrazenie echa signálu z pohybujúcich sa krvných štruktúr). Ultrazvuk priamo umožňuje posúdiť prítomnosť prolapsu ventilu a stupeň jeho prehnutia, zatiaľ čo Doppler detekuje prítomnosť a stupeň regurgitácie.

Okrem toho sa na stanovenie porúch rytmu a vedenia (srdcové arytmie) vyžaduje monitorovanie EKG a 24-hodinového EKG.

Rovnako je dokázané, že röntgenový lúč hrudnej dutiny určuje, či sa srdcový tieň rozšíril a či je v cievach pľúc stagnácia krvi, čo môže naznačovať vznik srdcového zlyhania.

Ak je to potrebné, priradia sa vzorky so záťažou (testovanie bežeckého pásu - chôdza na bežeckom páse, ergometria bicykla).

Liečba prolapsu mitrálnej chlopne

V prípade, že prolaps mitrálnej chlopne nie je sprevádzaný prítomnosťou klinických príznakov, pacientovi nie je podávaná farmakologická liečba. Hospitalizácia v nemocnici nie je potrebná. Vykonáva sa niekoľko opatrení na obnovu a pozorovanie kardiológa s ročnou ECHO - CG.

Posilňujúce opatrenia zahŕňajú: dobrú výživu, racionálny spôsob práce a odpočinok s primeraným spánkom, prechádzky na čerstvom vzduchu, celkové vytvrdzovanie tela, mierne cvičenie (povolené lekárom).

Pri projektoch vegetatívno-vaskulárnej dystónie (vegetatívna kríza) sa predpísajú masáž chrbtice, fyzioterapeutické cvičenia, elektroforéza s horčíkovými prípravkami pre oblasť límca. Sú znázornené bylinné sedatíva (motherwort, valerián, šalvia, hloh, divoký rozmarín), ako aj lieky, ktoré zlepšujú výživu srdcového svalu (magnerot, karnitín, riboxín, panangín) a vitamíny.

Keď sa vyskytujú výrazné pocity srdcového zlyhania, a to ešte viac, keď sú priradené poruchy rytmu potvrdené EKG, adrenergné blokátory (karvedilol, bisoprolol, atenolol, anaprilin atď.),

V zriedkavých prípadoch (s rozvojom zlyhania srdca, arytmiami, progresívnou nedostatočnosťou mitrálnej chlopne) sa môže vykonať chirurgická korekcia prolapsu. Metódy chirurgickej liečby zahŕňajú rehabilitačné operácie na ventile (lemovanie s prehybným krídlom, skrátenie roztiahnutej chordy) alebo výmena chlopne s jeho nahradením umelým. Chirurgická liečba izolovaného vrodeného prolapsu sa zriedkavo používa kvôli priaznivému priebehu tejto patológie.

Komplikácie prolapsu mitrálnej chlopne

Sú možné komplikácie? Napriek tomu, že vo väčšine prípadov je prolaps mitrálnej chlopne s miernym regurgitáciou, ktorý nevyžaduje špeciálnu liečbu, stále existuje riziko komplikácií. Komplikácie sú pomerne zriedkavé (iba 2-4%) a zahŕňajú nasledujúce život ohrozujúce stavy vyžadujúce liečbu v špecializovanej nemocnici:

- akútna mitrálna nedostatočnosť - stav, ktorý sa vyskytuje spravidla v dôsledku oddelenia akordov šľachy od poškodenia hrudníka. Vyznačuje sa vytvorením "visiaceho" ventilu, to znamená, že ventil nie je držaný akordami a jeho chlopne sú vo voľnom pohybe, ktoré nevykonávajú svoje funkcie. Obrázok pľúcneho edému sa objavuje klinicky signalizovaný dýchavičnosť v kľude, hlavne pri ležaní; nútené sedenie (orthopnea), prebublávanie dýchaním; kongestívne dýchavičnosť v pľúcach.

- Bakteriálna endokarditída je choroba, pri ktorej sú mikroorganizmy, ktoré sa zlomili do krvi zo zdroja infekcie v ľudskom tele, uložené na vnútornej stene srdca. Najčastejšie sa endokarditída s chlopňovými léziami rozvinie po bolestiach hrdla u detí a prítomnosť pôvodne zmenených ventilov môže byť ďalším faktorom pri rozvoji tejto choroby. Počas dvoch až troch týždňov po prenesenej infekcii sa u pacienta objaví recidivujúca horúčka, zimnica, môže sa vyskytnúť vyrážka, zväčšená slezina, cyanóza (modrá farba kože). Ide o závažné ochorenie, ktoré vedie k vzniku srdcových chýb, hrubej deformácii srdcových chlopní so zhoršenou funkciou kardiovaskulárneho systému. Prevencia bakteriálnej endokarditídy je včasná rehabilitácia akútnych a chronických zápalov infekcie (karyózne zuby, choroby horných dýchacích ciest - adenoidy, chronický zápal mandlí), ako aj profylaktické antibiotiká pri postupoch ako extrakcia zubov, odstránenie mandlí.

- Náhla smrť srdca je hrozivá komplikácia, zjavne charakterizovaná výskytom idiopatickej (náhlej, bezpodmienečnej) ventrikulárnej fibrilácie, čo je fatálna porucha rytmu.

Prognóza prolapsu mitrálnej chlopne

Prognóza života je priaznivá. Komplikácie sú zriedkavé a kvalita života pacienta netrpí. Pacient je však kontraindikovaný v niektorých športoch (skákanie, karate), ako aj v povolaniach, ktoré spôsobujú preťaženie kardiovaskulárneho systému (potápači, piloti).

Pokiaľ ide o vojenskú službu, dá sa povedať, že podľa príkazov sa vojenskej zdravotnej komisii rozhoduje individuálne pre každého pacienta vhodnosť na vojenskú službu. Takže ak mladý muž má prolaps mitrálnej chlopne bez regurgitácie alebo s regurgitáciou prvého stupňa, potom je pacient vhodný na obsluhu. Ak nastane regurgitácia o 2 stupne, potom je pacient vhodne podmienený (v čase mieru ho neozývajú). Za prítomnosti regurgitácie triedy 3, porúch rytmu alebo srdcového zlyhania funkčnej triedy 11 a vyššie je armádna služba kontraindikovaná. Preto môže pacient najčastejšie v armáde slúžiť pacientovi s prolapsom mitrálnej chlopne s priaznivým priebehom a bez komplikácií.

Aké je riziko prolapsu mitrálnej chlopne?

Jednou z najčastejších patologických ochorení srdca je prolaps mitrálnej chlopne. Čo to znamená? Obvykle práca srdca vyzerá takto. Ľavé predsiene sú stlačené na uvoľnenie krvi, v tomto čase ventil opúšťa a krv prechádza do ľavej komory. Ďalej sa ventily zatvárajú a kontrakcia komôr spôsobuje, že sa krv presunie do aorty.

S prolapsom chlopne časť krvi v čase komorovej kontrakcie prechádza do átria opäť, pretože prolaps je deformácia, ktorá zabraňuje normálnemu zatváraniu dverí. Preto dochádza k spätnému refluxu krvi (regurgitácia) a vyvíja sa mitrálna nedostatočnosť.

Prečo sa vyvinie patológia

Prolaps mitrálnej chlopne je problém, ktorý je bežnejší u mladých ľudí. V diagnostike tohto problému je typický vek 15 až 30 rokov. Príčiny patológie sú nakoniec nejasné. Vo väčšine prípadov sa MVP vyskytuje u ľudí s patologickými stavmi spojivového tkaniva, napríklad s dyspláziou. Jednou z jej vlastností môže byť zvýšená flexibilita.

Napríklad, ak osoba ľahko ohýba palec na ruke v opačnom smere a dosiahol ju na predlaktie, potom je vysoká pravdepodobnosť prítomnosti jednej patológie spojivového tkaniva a PMK.

Takže jednou z príčin prolapsu mitrálnej chlopne sú vrodené genetické poruchy. Avšak vývoj tejto patológie je možný z dôvodu získaných príčin.

Získané príčiny PMK

 • Ischemická choroba srdca;
 • myokarditída;
 • Rôzne kardiomyopatie;
 • Infarkt myokardu;
 • Vklady vápnika na mitrálnom kruhu.

Kvôli bolestivým procesom je narušené dodávanie krvi do srdcových štruktúr, zapálené tkanivá, bunky umierajú, sú nahradené spojivovým tkanivom, tkanivá samotného ventilu a okolité štruktúry sú zahustené.

To všetko vedie k zmenám v tkanivách ventilu, k poškodeniu svalov, ktoré ho ovládajú, v dôsledku čoho sa ventil úplne zastaví, to znamená, že jeho chlopne preliatia.

Je PMC nebezpečný?

Hoci sa prolaps mitrálnej chlopne kvalifikuje ako srdcová patológia, vo väčšine prípadov je prognóza pozitívna a nie sú pozorované žiadne príznaky. Často je PMK diagnostikovaná náhodou počas ultrazvuku srdca počas profylaktických vyšetrení.

Manifestácia PMK závisí od stupňa prolapsu. Symptómy sa objavujú, ak je regurgitácia závažná, čo je možné v prípadoch výraznej deformácie ventilových letákov.

Väčšina ľudí s PMH netrpí tým, patológia neovplyvňuje ich životy a výkonnosť. Avšak s druhým a tretím stupňom prelapsu sú v oblasti srdca, bolesti a porúch rytmu možné nepríjemné pocity.

V najvážnejších prípadoch sa objavujú komplikácie spojené so zhoršením krvného obehu a zhoršením stavu srdcového svalu v dôsledku rozťahovania počas návratu krvi.

Komplikácie mitrálnej nedostatočnosti

 • Prasknutie srdcového akorda;
 • Infekčná endokarditída;
 • Myxomatózne zmeny chlopní;
 • Zlyhanie srdca;
 • Náhlu smrť.

Posledná komplikácia je extrémne zriedkavá a môže sa vyskytnúť, ak je MVP kombinovaná s ventrikulárnymi arytmiami, ktoré sú život ohrozujúce.

Stupeň prelapsu

 • 1 stupeň - ohyb ventilových chlopní 3-6 mm,
 • 2 stupne - vychýlenie nie je väčšie ako 9 mm,
 • Stupeň 3 - viac ako 9 mm.

Takže najčastejšie prelaps mitrálnej chlopne nie je nebezpečný, takže nie je potrebné liečiť. Avšak s výraznou závažnosťou patológie si ľudia potrebujú starostlivú diagnózu a pomoc.

Ako sa problém prejavuje

Prolaps mitrálnej chlopne sa prejavuje špecifickými príznakmi s významnou regurgitáciou. Avšak pri rozhovore s pacientmi s odhaleným MVP, dokonca aj v najmenšom rozsahu, sa ukáže, že ľudia majú mnoho sťažností na malé ochorenia.

Tieto sťažnosti sú podobné problémom vyplývajúcim z vegetatívne-vaskulárnej alebo neurocirkulačnej dystónie. Keďže táto porucha je často diagnostikovaná súčasne s mitrálnou nedostatočnosťou, nie je vždy možné rozlišovať medzi príznakmi, ale PMK je priradená hlavná úloha pri zmenách v blahobyte.

Všetky problémy, bolesť alebo nepohodlie vyplývajúce z mitrálnej nedostatočnosti sú spojené so zhoršením hemodynamiky, to znamená prietoku krvi.

Keďže v tejto patológii sa časť krvi vráti do átria a nevstúpi do aorty, srdce musí urobiť dodatočnú prácu na zaistenie normálneho prietoku krvi. Nadmerné zaťaženie nie je nikdy výhodné, vedie k rýchlejšiemu opotrebeniu tkanín. Navyše regurgitácia vedie k rozšíreniu átria kvôli prítomnosti dodatočnej časti krvi.

V dôsledku pretečenia krvi v ľavej predsieni sú všetky oblasti ľavého srdca preťažené, intenzita kontrakcií sa zvyšuje, pretože potrebujete zvládnuť ďalšiu časť krvi. Po čase sa môže vyvinúť hypertrofia ľavej komory a aj átrium, čo vedie k zvýšeniu tlaku v cievach prechádzajúcich pľúcami.

Ak sa patologický proces naďalej vyvíja, potom pľúcna hypertenzia spôsobuje hypertrofiu pravej komory a nedostatočnosť trikuspidálnej chlopne. Vyskytujú sa symptómy srdcového zlyhania. Vykreslený obrázok je typický pre prolaps mitrálnej chlopne o 3 stupne, v iných prípadoch je ochorenie oveľa jednoduchšie.

Absolútna väčšina pacientov medzi príznakmi prolapsu mitrálnej chlopne indikuje periódy srdcového tepu, ktoré môžu mať rôzne sily a trvanie.

Tretina pacientov pravidelne cíti nedostatok vzduchu, chce, aby bol dych hlbší.

Medzi agresívnejšími symptómami možno poznamenať stratu vedomia a pre-nevedomé stavy.

Docela často je prolaps mitrálnej chlopne sprevádzaný zníženým výkonom, podráždenosťou, človek môže byť emočne nestabilný, môže byť jeho spánok narušený. Môžu sa vyskytnúť bolesti na hrudníku. A nemajú nič spoločné s fyzickou aktivitou a nitroglycerín ich neovplyvňuje.

Najčastejšie príznaky

 • Bolesti na hrudníku;
 • Nedostatok vzduchu;
 • Dýchavičnosť;
 • Palpitácie alebo poruchy rytmu;
 • mdloby;
 • Nestabilná nálada;
 • únava;
 • Bolesti hlavy ráno alebo v noci.

Všetky tieto príznaky nemôžu byť nazývané charakteristické len pre prolaps mitrálnej chlopne, môžu byť spôsobené inými problémami. Avšak pri vyšetrovaní pacientov s podobnými ťažkosťami (najmä v mladom veku) je často detegovaný prolaps mitrálnej chlopne prvého stupňa alebo dokonca 2 stupňov.

Ako sa diagnostikuje patológia

Pred začatím liečby potrebujete presnú diagnózu. Kedy je potrebné diagnostikovať MVP?

 • Po prvé, diagnózu možno urobiť náhodne, počas rutinného vyšetrenia s výkonom ultrazvuku srdca.
 • Po druhé, pri každom vyšetrení pacienta praktickým lekárom môže byť vypočutý srdcový šelest, čo bude dôvodom na ďalšie preskúmanie. Charakteristický zvuk, nazývaný šum, počas deformácie mitrálnej chlopne je spôsobený regurgitáciou, to znamená, že krv sa vracia naspäť do predsieň.
 • Po tretie, sťažnosti pacienta môžu viesť lekára k podozreniu na PMH.

Ak sa vyskytnú takéto podozrenia, obráťte sa na špecialistu, kardiológa. Diagnózu a liečbu by mal vykonávať presne sám. Hlavnými diagnostickými metódami sú auskultácia a ultrazvuk srdca.

Počas auskultácie môže lekár počuť charakteristický šum. Avšak u mladých pacientov sa srdcový šelest určí pomerne často. Môže sa vyskytnúť v dôsledku veľmi rýchleho pohybu krvi, počas ktorého sa vytvára turbulencia a turbulencia.

Takýto šum nie je patológia, vzťahuje sa na fyziologické prejavy a neovplyvňuje stav osoby alebo prácu jeho orgánov. Ak je však zistený hluk, stojí za to zaistiť seba a vykonať ďalšie diagnostické vyšetrenia.

Len metóda echokardiografie (ultrazvuk) môže spoľahlivo identifikovať a potvrdiť PMH alebo jeho absenciu. Výsledky vyšetrenia sa zobrazia na obrazovke a doktor vidí, ako funguje ventil. Vidí pohyb svojich chlopní a odbočenie pod prúdom krvi. Prolaps mitrálnej chlopne sa nemusí vždy prejaviť v pokoji, preto v niektorých prípadoch je pacient opätovne vyšetrený po cvičení, napríklad po 20 druhoch.

V reakcii na záťaž sa zvyšuje krvný tlak, tlak na ventil sa zvyšuje a prelaps, dokonca aj malý, sa stáva viditeľným pri ultrazvuku.

Ako sa lieči?

Ak je PMK bez príznakov, liečba sa nevyžaduje. V prípade odhalenej patológie lekár zvyčajne odporúča, aby ste pozorovali kardiológa a urobili každý rok ultrazvuk srdca. To umožní príležitosť vidieť dynamický proces a spozoruje zhoršenie stavu a fungovania ventilu.

Okrem toho kardiológ obvykle odporúča prestať fajčiť, silný čaj a kávu a minimalizovať užívanie alkoholu. Triedy telesnej terapie alebo akákoľvek iná fyzická aktivita s výnimkou ťažkých športov budú užitočné.

Prolaps mitrálnej chlopne o 2 stupne a najmä o 3 stupne môže spôsobiť významnú regurgitáciu, čo vedie k zhoršeniu zdravia a vzniku symptómov. V týchto prípadoch vykonajte lekárske ošetrenie. Avšak žiadny liek nemôže ovplyvniť stav ventilu a samotný prolaps. Z tohto dôvodu je liečba symptomatická, to znamená, že hlavným účinkom je zmiernenie osoby s nepríjemnými symptómami.

Terapia predpísaná pre PMK

 • antiarytmiká;
 • antihypertenzný;
 • Stabilizácia nervového systému;
 • Tónovania.

V niektorých prípadoch prevažujú príznaky arytmie, potom sú potrebné vhodné lieky. V iných prípadoch sú potrebné sedatíva, pretože pacient je veľmi podráždený. Preto sú lieky predpísané v súlade so sťažnosťami a identifikovanými problémami.

Môže to byť kombinácia príznakov, potom by liečba mala byť komplexná. Všetkým pacientom s prolapsom mitrálnej chlopne sa odporúča zorganizovať režim tak, aby bol spánok dostatočne dlhý.

Medzi lieky predpísané beta-blokátory, lieky, ktoré vyživujú srdce a zlepšujú jeho metabolické procesy. Z sedatíva sú často veľmi účinné infúzie valeriánov a matky.

Vplyv liekov nemusí priniesť požadovaný účinok, pretože neovplyvňuje stav ventilu. Môže sa vyskytnúť určité zlepšenie, ale nemôže byť považované za stabilné v akútnom progresívnom priebehu ochorenia.

Okrem toho môžu existovať komplikácie, ktoré vyžadujú chirurgickú liečbu. Najčastejším dôvodom na operáciu v MVP je oddelenie väzov mitrálnej chlopne.

V tomto prípade srdcové zlyhanie porastie veľmi rýchlo, pretože ventil sa vôbec nedá zatvoriť.

Chirurgickou liečbou je posilnenie ventilového krúžku alebo implantácia mitrálnej chlopne. Dnes sú takéto operácie celkom úspešné a môžu viesť pacienta k výraznému zlepšeniu zdravia a pohody.

Vo všeobecnosti prognóza prolapsu mitrálnej chlopne závisí od niekoľkých faktorov:

 • miera vývoja patologického procesu;
 • závažnosť samotnej patológie ventilov;
 • stupeň regurgitácie.

Samozrejme, včasná diagnóza a presné dodržiavanie kardiologických funkcií zohrávajú veľkú úlohu pri úspešnej liečbe. Ak je pacient pozorný na svoje zdravie, potom "znejú poplach" včas a podrobia sa potrebným diagnostickým postupom, rovnako ako začnú liečbu.

V prípade nekontrolovaného vývoja patológie a nedostatku potrebnej liečby sa stav srdca môže postupne zhoršovať, čo vedie k nepríjemným a pravdepodobne nezvratným následkom.

Je možná prevencia?

Prolaps mitrálnej chlopne je hlavne vrodeným problémom. To však neznamená, že nemožno zabrániť. Aspoň je možné znížiť riziko vzniku 2 a 3 stupňov prolapsu.

Prevenciou môžu byť pravidelné návštevy kardiológa, dodržiavanie diéty a odpočinku, pravidelné cvičenie, prevencia a včasná liečba infekčných ochorení.

Prolaps mitrálnej chlopne

Prolaps mitrálnej chlopne (PMK) je klinická patológia, pri ktorej jeden alebo dva ventily tejto anatomickej formácie preliatia, to znamená, že sa počas systoly (kontrakcia srdca) ohýbajú do dutiny ľavej predsiene, čo sa normálne nemôže vyskytnúť.

Diagnóza PMH bola umožnená pomocou ultrazvukových techník. Prolaps mitrálnej chlopne je pravdepodobne najčastejšou patológiou v tejto oblasti a vyskytuje sa u viac ako šiestich percent populácie. U detí je anomália detegovaná oveľa častejšie ako u dospelých a u dievčat sa vyskytuje častejšie asi štyrikrát. V dospievaní je pomer dievčat k chlapcom 3: 1 a u žien a mužov 2: 1. U starších osôb je rozdiel v frekvencii výskytu MVP u oboch pohlaví vyrovnaný. Toto ochorenie sa vyskytuje aj počas tehotenstva.

anatómia

Srdce môže byť zastúpené ako druh čerpadla, ktoré spôsobuje cirkuláciu krvi cez cievy celého organizmu. Takýto pohyb tekutiny je možný kvôli udržaniu správneho tlaku v srdcovej dutine a pri práci svalového aparátu tela. Ľudské srdce pozostáva zo štyroch dutín, ktoré sa nazývajú komory (dve komory a dve predsiene). Komory sú navzájom obmedzené špeciálnymi "dverami" alebo ventilmi, z ktorých každý pozostáva z dvoch alebo troch listov. Vzhľadom na túto anatomickú štruktúru hlavného motora ľudského tela sa každá bunka ľudského tela dodáva s kyslíkom a živinami.

V srdci sú štyri ventily:

 1. Mitrálnej. Oddeľuje dutinu ľavej predsiene a komory a pozostáva z dvoch ventilov - predných a zadných. Prolaps letáku predného ventilu je oveľa bežnejší ako chrbát. K jednotlivým ventilom sú pripojené špeciálne nite, tzv. Akordy. Poskytujú ventilový kontakt so svalovými vláknami, ktoré sa nazývajú papilárne alebo papilárne svaly. Pre plnohodnotnú prácu tejto anatomickej formácie je nevyhnutná spoločná koordinovaná práca všetkých zložiek. Počas srdcovej kontrakcie - systoly - klesá dutina svalovej srdcovej komory a zvyšuje sa tlak v ňom. Súčasne sa papilárne svaly, ktoré uzatvárajú krv späť späť do ľavej predsiene, odkiaľ sa vylievajú z pľúcneho obehu, sú obohatené kyslíkom a krv preto vstupuje do aorty a potom vstúpi do všetkých orgánov a tkanív.
 2. Tricuspid (trikuspidálny) ventil. Skladá sa z troch krídel. Nachádza sa medzi pravou predsieňou a komorou.
 3. Aortálny ventil. Ako je opísané vyššie, nachádza sa medzi ľavou komorou a aortou a nedovoľuje vrátiť krv do ľavej komory. Počas systoly sa otvára a uvoľňuje arteriálnu krv do aorty pod vysokým tlakom a počas diastoly je zatvorená, čo zabraňuje spätnému toku krvi do srdca.
 4. Pľúcna artéria ventilu. Nachádza sa medzi pravou komorou a pľúcnou tepnou. Rovnako ako aortálna chlopňa nedovoľuje, aby sa krv vrátila do srdca (pravá komora) počas diastoly.

Za normálnych okolností môže byť práca srdca reprezentovaná nasledujúcim spôsobom. V pľúcach je krv obohatená kyslíkom a vstupuje do srdca, alebo skôr do jej ľavej predsiene (má tenké svalové steny a je len "nádrž"). Z ľavej predsiene sa vlieva do ľavej komory (predstavovaná "silným svalom" schopným vyvrátiť celý objem krvi), odkiaľ prechádza aortou do všetkých orgánov veľkého obehu (pečeň, mozog, končatiny a iné) počas systoly. Prenosom kyslíka do buniek krv zaberá oxid uhličitý a vráti sa do srdca, tentoraz do pravého predsiene. Z jeho dutiny tekutina vstupuje do pravej komory a počas systoly sa vylučuje do pľúcnej tepny a potom do pľúc (pľúcna cirkulácia). Cyklus sa opakuje.

Čo je prolaps a ako je nebezpečné? Toto je stav nedostatočného fungovania chlopňového zariadenia, pri ktorom sa počas svalovej kontrakcie odtokové cesty krvi úplne nezatvoria a v dôsledku toho sa časť krvi počas systoly vráti do sekcií srdca. Takže s prolapsom mitrálnej chlopne, kvapalina počas systoly čiastočne vstupuje do aorty a čiastočne z komory je posunutá naspäť do predsieň. Tento návrat krvi sa nazýva regurgitácia. Zvyčajne v patológii mitrálnej chlopne sú zmeny mierne vyjadrené, takže tento stav je často považovaný za variant normy.

Príčiny prolapsu mitrálnej chlopne

Existujú dve hlavné príčiny tejto patológie. Jedným z nich je vrodená porucha štruktúry spojivového tkaniva srdcových chlopní a druhá je dôsledkom predchádzajúcich ochorení alebo zranení.

 1. Vrodený prolaps mitrálnej chlopne je dosť bežný a je spojený s hereditárne prenášanou poruchou v štruktúre vlákien spojivového tkaniva, ktoré slúžia ako základ pre hrudky. V tomto prípade patológovia rozširujú vlákna spojujúce ventil so svalom (akordom) a ventily sa stávajú mäkšie, ohybnejšie a ľahšie sa rozťahujú, čo vysvetľuje ich tesné uzavretie v čase systoly srdca. Vo väčšine prípadov kongenitálny MVP postupuje priaznivo, bez toho, aby spôsoboval komplikácie a zlyhanie srdca, preto sa najčastejšie považuje skôr za znak tela ako za chorobu.
 2. Srdcové choroby, ktoré môžu spôsobiť zmeny v normálnej anatómii ventilov:
  • Reumatizmus (reumatické ochorenie srdca). Zvyčajne srdcové zlyhanie predchádza bolesť hrdla, niekoľko týždňov po tom, čo nastane záchvat reumatizmu (poškodenie kĺbov). Avšak okrem viditeľného zápalu prvkov muskuloskeletálneho systému sa do procesu zapájajú srdcové chlopne, ktoré sú vystavené oveľa väčšiemu deštruktívnemu účinku streptokokov.
  • Koronárna choroba srdca, infarkt myokardu (srdcový sval). Pri týchto ochoreniach dochádza k zhoršeniu prívodu krvi alebo k jeho úplnému zastaveniu (v prípade infarktu myokardu) vrátane papilárnych svalov. Môže dôjsť k prerušeniu akordov.
  • Poranenie hrudníka. Silné údery v oblasti hrudníka môžu spôsobiť náhle oddelenie chordov ventilov, čo vedie k závažným komplikáciám v prípade neposkytnutia včasnej pomoci.

Klasifikácia prolapsu mitrálnej chlopne

Existuje klasifikácia prolapsu mitrálnej chlopne v závislosti od závažnosti regurgitácie.

 • Stupeň I je charakterizovaný vychýlením krídla od troch do šiestich milimetrov;
 • Stupeň II je charakterizovaný nárastom amplitúdy vychýlenia na deväť milimetrov;
 • Trieda III je charakterizovaná výrazným vychýlením viac ako deväť milimetrov.

Symptómy prolapsu mitrálnej chlopne

Ako už bolo spomenuté, prolaps mitrálnej chlopne vo väčšine prípadov je takmer asymptomatický a náhodne sa diagnostikuje počas preventívnej lekárskej prehliadky.

Medzi najčastejšie príznaky prolapsu mitrálnej chlopne patria:

 • Kardialgia (bolesť v srdci). Tento príznak sa vyskytuje v približne 50% prípadov MVP. Bolesť je zvyčajne lokalizovaná v ľavej polovici hrudníka. Môžu byť krátkodobé a môžu sa rozťahovať niekoľko hodín. Bolesť sa môže vyskytnúť aj v pokoji alebo s ťažkým emočným stresom. Často však nie je možné spojiť výskyt srdcového príznaku s akýmkoľvek provokujúcim faktorom. Je dôležité poznamenať, že bolesť nie je zastavená užívaním nitroglycerínu, ku ktorému dochádza pri koronárnej chorobe srdca;
 • Pocit nedostatku vzduchu. Pacienti majú ohromnú túžbu zhlboka sa nadýchnuť v "plných prsiach";
 • Pocit prerušenia srdcovej činnosti (buď veľmi zriedkavé srdcové srdce, alebo naopak rýchle (tachykardia);
 • Závrat a mdloby. Sú spôsobené srdcovými arytmiami (s krátkodobým poklesom prietoku krvi do mozgu);
 • Bolesti hlavy ráno a v noci;
 • Zvýšená teplota, bez akéhokoľvek dôvodu.

Diagnóza prolapsu mitrálnej chlopne

Zvyčajne sú chvenie ventilov diagnostikované terapeutom alebo kardiológa počas auskultácie (počúvanie srdca pomocou stetofonendoskopu), ktoré vedú každému pacientovi počas rutinnej lekárskej prehliadky. Srdce šumí kvôli zvukovým javom pri otváraní a zatváraní ventilov. Ak máte podozrenie na srdcovú poruchu, lekár vám dáva smer ultrazvukovej diagnostiky (ultrazvuku), ktorá vám umožní vizualizovať ventil, určiť prítomnosť anatomických defektov a stupeň regurgitácie. Elektrokardiografia (EKG) neodzrkadľuje zmeny srdca v tejto patológii ventilových letákov

Liečba a kontraindikácie

Taktika liečby prolapsu mitrálnej chlopne je určená stupňom prolapsu ventilových letákov a objemom regurgitácie, ako aj povahou psycho-emocionálnych a kardiovaskulárnych porúch.

Dôležitým bodom terapie je normalizácia pracovných a liečebných režimov pre pacientov a súlad s každodennou rutinou. Nezabudnite venovať pozornosť predĺženému (dostatočnému) spánku. O otázke telesnej kultúry a športu by malo rozhodovať individuálne ošetrujúci lekár po vyhodnotení indikátorov fyzickej kondície. Pacienti, pri absencii závažnej regurgitácie, vykazovali mierne cvičenie a aktívny životný štýl bez akýchkoľvek obmedzení. Najvýhodnejšie sú lyže, plávanie, korčule, cyklistika. Ale činnosti súvisiace s trhavým typom pohybu sa neodporúčajú (box, skákanie). V prípade výraznej mitrálnej regurgitácie sú športy kontraindikované.

Je možné odporučiť všeobecnú posilňovaciu terapiu pre pacientov s návštevou kúpeľných stredísk, vodné procedúry, masáž chrbtice, najmä oblasť krku, akupunktúra, vitamíny.

Dôležitou súčasťou liečby prolapsu mitrálnej chlopne je fytoterapia založená predovšetkým na sedatívnych (upokojujúcich) rastlinách: valerián, matka, hloh, divoký rozmarín, šalvia, ľubovník bodkovaný a ďalšie.

Na prevenciu vzniku reumatoidných lézií srdcových chlopní je v prípade chronickej tonzilitídy (tonzilitída) ukázaná tonzilektómia (odstránenie mandlí).

Lieková terapia pre MVP je zameraná na liečbu komplikácií, ako je arytmia, srdcové zlyhanie, ako aj symptomatická liečba prejavov prolapsu (sedácie).

V prípade ťažkej regurgitácie, ako aj pristúpenia obehového zlyhania je možné vykonať chirurgickú operáciu. Spravidla je postihnutá mitrálna chlopňa šitá, to znamená, že sa uskutočňuje valvuloplastika. S jej neefektívnosťou alebo nepraktickosťou z mnohých dôvodov je možná implantácia umelého analógu.

Komplikácie prolapsu mitrálnej chlopne

 1. Nedostatok mitrálnej chlopne. Tento stav je častou komplikáciou reumatickej choroby srdca. V tomto prípade dôjde kvôli neúplnému uzatvoreniu ventilov a ich anatomickej poruche k výraznému návratu krvi do ľavej predsiene. Pacient sa obáva slabosti, dýchavičnosti, kašľa a mnohých ďalších. V prípade výskytu podobnej komplikácie je indikovaná protéza ventilu.
 2. Útoky na angínu a arytmiu. Táto choroba je sprevádzaná abnormálnym srdcovým rytmom, slabosťou, závratmi, pocitom srdcového zlyhania, plameňom pred očami, mdlobou. Táto patológia vyžaduje závažné lekárske ošetrenie.
 3. Infekčná endokarditída. Pri tejto chorobe dochádza k zápalu srdcovej chlopne.

Prevencia prolapsu mitrálnej chlopne

Po prvé, na prevenciu tohto ochorenia je potrebné dezinfikovať všetky chronické ohniská infekcie - zuby zuby, tonzilitída (prípadne odstránenie mandlí podľa indikácií) a iné. Uistite sa, že podstupujete pravidelné ročné lekárske vyšetrenia včas, aby ste liečili nádchy, najmä bolesť v krku.

Čo robiť, ak sa srdcová chlopňa pohltí

Často, dokonca aj veľmi malé deti, lekári diagnostikujú "prolaps mitrálnej chlopne", ktorá vrhá rodičov do paniky. Je choroba podriadená korekcii? Ako môže v budúcnosti ohroziť dieťa a potrebuje obmedzenia v každodennom živote?

"Ľudské srdce sa skladá zo štyroch častí (komôr) - dvoch predsiení a dvoch komôr," hovorí kardiológ Sergey Chazov. "Atria sú oddelené od komôr ventilmi, ktoré umožňujú len tok krvi v predsieni do komôr.

Ventil umiestnený medzi ľavou komorou a ľavou predsieň sa nazýva mitrál. Skladá sa z dvoch doštičiek - uzáverov. Keď komory začnú kontrahovať, aby posielali krv cez cievy, mitrálne ventily sú tesne uzavreté a zabraňujú tomu, aby tok krvi smeroval späť. To je normálne.

Ale niekedy jeden ventil, alebo jeho časť, alebo obaja začnú ihneď prehýbať, "vypadávajúc" v smere ľavej predsiene. Toto sa nazýva prolaps mitrálnej chlopne.

Je táto choroba nebezpečná? Všetko závisí od toho, koľko sa ventilový list rozpína. Pri významnom prolase ventil prestáva vykonávať svoju funkciu a dochádza k spätnému toku krvi z komôr do predsiene.

Ale to sa stáva veľmi zriedkavo. Väčšina ľudí žije s prolapsom mitrálnej chlopne už veľa rokov a bez akýchkoľvek problémov, bez obmedzenia života. Avšak...

Stáva sa, že existuje kombinácia prolapsu a rôznych porúch srdcového rytmu, ako je extrasystol (mimoriadne kontrakcie srdca), fibrilácia predsiení.

Často je porážka mitrálnych chlopní doprevádzaná ďalšími chorobami, ako sú kŕčové žily dolných končatín, plochá noha, sploštenie hrudníka, spinálna skolióza a hernia. A tu potrebujeme poradenstvo a rady od odborníkov: kardiológov, cévní chirurgov, ortopédov.

Aké metódy umožňujú diagnostikovať prelínanie? Hlavná metóda - echokardiografia, čiže ultrazvuk srdca. Užitočné informácie je možné získať pomocou tzv. Dopplerovskej sonografie.

Je možné vyliečiť prolaps mitrálnej chlopne? Ako som povedal, väčšina liečby sa vôbec nevyžaduje. Zákrok lekára je nevyhnutný iba v prípade, že prelaps sprevádza srdcové arytmie a bolesť. V prípade vážneho prehnutia ventilu je potrebná operácia. "

Vložte Pravdu.Ru do informačného toku, ak chcete dostávať operačné komentáre a správy:

Uvoľnite ventil v srdci

Aké je riziko prolapsu mitrálnej chlopne?

Jednou z najčastejších patologických ochorení srdca je prolaps mitrálnej chlopne. Čo to znamená? Obvykle práca srdca vyzerá takto. Ľavé predsiene sú stlačené na uvoľnenie krvi, v tomto čase ventil opúšťa a krv prechádza do ľavej komory.

Obsah:

Ďalej sa ventily zatvárajú a kontrakcia komôr spôsobuje, že sa krv presunie do aorty.

S prolapsom chlopne časť krvi v čase komorovej kontrakcie prechádza do átria opäť, pretože prolaps je deformácia, ktorá zabraňuje normálnemu zatváraniu dverí. Preto dochádza k spätnému refluxu krvi (regurgitácia) a vyvíja sa mitrálna nedostatočnosť.

Prečo sa vyvinie patológia

Prolaps mitrálnej chlopne je problém, ktorý je bežnejší u mladých ľudí. Vek najtypickejších pre diagnózu tohto problému. Príčiny patológie sú nakoniec nejasné. Vo väčšine prípadov sa MVP vyskytuje u ľudí s patologickými stavmi spojivového tkaniva, napríklad s dyspláziou. Jednou z jej vlastností môže byť zvýšená flexibilita.

Napríklad, ak osoba ľahko ohýba palec na ruke v opačnom smere a dosiahol ju na predlaktie, potom je vysoká pravdepodobnosť prítomnosti jednej patológie spojivového tkaniva a PMK.

Takže jednou z príčin prolapsu mitrálnej chlopne sú vrodené genetické poruchy. Avšak vývoj tejto patológie je možný z dôvodu získaných príčin.

Získané príčiny PMK

 • Ischemická choroba srdca;
 • myokarditída;
 • Rôzne kardiomyopatie;
 • Infarkt myokardu;
 • Vklady vápnika na mitrálnom kruhu.

Kvôli bolestivým procesom je narušené dodávanie krvi do srdcových štruktúr, zapálené tkanivá, bunky umierajú, sú nahradené spojivovým tkanivom, tkanivá samotného ventilu a okolité štruktúry sú zahustené.

To všetko vedie k zmenám v tkanivách ventilu, k poškodeniu svalov, ktoré ho ovládajú, v dôsledku čoho sa ventil úplne zastaví, to znamená, že jeho chlopne preliatia.

Je PMC nebezpečný?

Hoci sa prolaps mitrálnej chlopne kvalifikuje ako srdcová patológia, vo väčšine prípadov je prognóza pozitívna a nie sú pozorované žiadne príznaky. Často je PMK diagnostikovaná náhodou počas ultrazvuku srdca počas profylaktických vyšetrení.

Manifestácia PMK závisí od stupňa prolapsu. Symptómy sa objavujú, ak je regurgitácia závažná, čo je možné v prípadoch výraznej deformácie ventilových letákov.

Väčšina ľudí s PMH netrpí tým, patológia neovplyvňuje ich životy a výkonnosť. Avšak s druhým a tretím stupňom prelapsu sú v oblasti srdca, bolesti a porúch rytmu možné nepríjemné pocity.

V najvážnejších prípadoch sa objavujú komplikácie spojené so zhoršením krvného obehu a zhoršením stavu srdcového svalu v dôsledku rozťahovania počas návratu krvi.

Komplikácie mitrálnej nedostatočnosti

 • Prasknutie srdcového akorda;
 • Infekčná endokarditída;
 • Myxomatózne zmeny chlopní;
 • Zlyhanie srdca;
 • Náhlu smrť.

Posledná komplikácia je extrémne zriedkavá a môže sa vyskytnúť, ak je MVP kombinovaná s ventrikulárnymi arytmiami, ktoré sú život ohrozujúce.

Stupeň prelapsu

 • 1 stupeň - ohyb ventilových chlopní 3-6 mm,
 • 2 stupne - vychýlenie nie je väčšie ako 9 mm,
 • Stupeň 3 - viac ako 9 mm.

Takže najčastejšie prelaps mitrálnej chlopne nie je nebezpečný, takže nie je potrebné liečiť. Avšak s výraznou závažnosťou patológie si ľudia potrebujú starostlivú diagnózu a pomoc.

Ako sa problém prejavuje

Prolaps mitrálnej chlopne sa prejavuje špecifickými príznakmi s významnou regurgitáciou. Avšak pri rozhovore s pacientmi s odhaleným MVP, dokonca aj v najmenšom rozsahu, sa ukáže, že ľudia majú mnoho sťažností na malé ochorenia.

Tieto sťažnosti sú podobné problémom vyplývajúcim z vegetatívne-vaskulárnej alebo neurocirkulačnej dystónie. Keďže táto porucha je často diagnostikovaná súčasne s mitrálnou nedostatočnosťou, nie je vždy možné rozlišovať medzi príznakmi, ale PMK je priradená hlavná úloha pri zmenách v blahobyte.

Všetky problémy, bolesť alebo nepohodlie vyplývajúce z mitrálnej nedostatočnosti sú spojené so zhoršením hemodynamiky, to znamená prietoku krvi.

Keďže v tejto patológii sa časť krvi vráti do átria a nevstúpi do aorty, srdce musí urobiť dodatočnú prácu na zaistenie normálneho prietoku krvi. Nadmerné zaťaženie nie je nikdy výhodné, vedie k rýchlejšiemu opotrebeniu tkanín. Navyše regurgitácia vedie k rozšíreniu átria kvôli prítomnosti dodatočnej časti krvi.

V dôsledku pretečenia krvi v ľavej predsieni sú všetky oblasti ľavého srdca preťažené, intenzita kontrakcií sa zvyšuje, pretože potrebujete zvládnuť ďalšiu časť krvi. Po čase sa môže vyvinúť hypertrofia ľavej komory a aj átrium, čo vedie k zvýšeniu tlaku v cievach prechádzajúcich pľúcami.

Ak sa patologický proces naďalej vyvíja, potom pľúcna hypertenzia spôsobuje hypertrofiu pravej komory a nedostatočnosť trikuspidálnej chlopne. Vyskytujú sa symptómy srdcového zlyhania. Vykreslený obrázok je typický pre prolaps mitrálnej chlopne o 3 stupne, v iných prípadoch je ochorenie oveľa jednoduchšie.

Absolútna väčšina pacientov medzi príznakmi prolapsu mitrálnej chlopne indikuje periódy srdcového tepu, ktoré môžu mať rôzne sily a trvanie.

Tretina pacientov pravidelne cíti nedostatok vzduchu, chce, aby bol dych hlbší.

Medzi agresívnejšími symptómami možno poznamenať stratu vedomia a pre-nevedomé stavy.

Docela často je prolaps mitrálnej chlopne sprevádzaný zníženým výkonom, podráždenosťou, človek môže byť emočne nestabilný, môže byť jeho spánok narušený. Môžu sa vyskytnúť bolesti na hrudníku. A nemajú nič spoločné s fyzickou aktivitou a nitroglycerín ich neovplyvňuje.

Najčastejšie príznaky

 • Bolesti na hrudníku;
 • Nedostatok vzduchu;
 • Dýchavičnosť;
 • Palpitácie alebo poruchy rytmu;
 • mdloby;
 • Nestabilná nálada;
 • únava;
 • Bolesti hlavy ráno alebo v noci.

Všetky tieto príznaky nemôžu byť nazývané charakteristické len pre prolaps mitrálnej chlopne, môžu byť spôsobené inými problémami. Avšak pri vyšetrovaní pacientov s podobnými ťažkosťami (najmä v mladom veku) je často detegovaný prolaps mitrálnej chlopne prvého stupňa alebo dokonca 2 stupňov.

Ako sa diagnostikuje patológia

Pred začatím liečby potrebujete presnú diagnózu. Kedy je potrebné diagnostikovať MVP?

 • Po prvé, diagnózu možno urobiť náhodne, počas rutinného vyšetrenia s výkonom ultrazvuku srdca.
 • Po druhé, pri každom vyšetrení pacienta praktickým lekárom môže byť vypočutý srdcový šelest, čo bude dôvodom na ďalšie preskúmanie. Charakteristický zvuk, nazývaný šum, počas deformácie mitrálnej chlopne je spôsobený regurgitáciou, to znamená, že krv sa vracia naspäť do predsieň.
 • Po tretie, sťažnosti pacienta môžu viesť lekára k podozreniu na PMH.

Ak sa vyskytnú takéto podozrenia, obráťte sa na špecialistu, kardiológa. Diagnózu a liečbu by mal vykonávať presne sám. Hlavnými diagnostickými metódami sú auskultácia a ultrazvuk srdca.

Počas auskultácie môže lekár počuť charakteristický šum. Avšak u mladých pacientov sa srdcový šelest určí pomerne často. Môže sa vyskytnúť v dôsledku veľmi rýchleho pohybu krvi, počas ktorého sa vytvára turbulencia a turbulencia.

Takýto šum nie je patológia, vzťahuje sa na fyziologické prejavy a neovplyvňuje stav osoby alebo prácu jeho orgánov. Ak je však zistený hluk, stojí za to zaistiť seba a vykonať ďalšie diagnostické vyšetrenia.

Len metóda echokardiografie (ultrazvuk) môže spoľahlivo identifikovať a potvrdiť PMH alebo jeho absenciu. Výsledky vyšetrenia sa zobrazia na obrazovke a doktor vidí, ako funguje ventil. Vidí pohyb svojich chlopní a odbočenie pod prúdom krvi. Prolaps mitrálnej chlopne sa nemusí vždy prejaviť v pokoji, preto v niektorých prípadoch je pacient opätovne vyšetrený po cvičení, napríklad po 20 druhoch.

V reakcii na záťaž sa zvyšuje krvný tlak, tlak na ventil sa zvyšuje a prelaps, dokonca aj malý, sa stáva viditeľným pri ultrazvuku.

Ako sa lieči?

Ak je PMK bez príznakov, liečba sa nevyžaduje. V prípade odhalenej patológie lekár zvyčajne odporúča, aby ste pozorovali kardiológa a urobili každý rok ultrazvuk srdca. To umožní príležitosť vidieť dynamický proces a spozoruje zhoršenie stavu a fungovania ventilu.

Okrem toho kardiológ obvykle odporúča prestať fajčiť, silný čaj a kávu a minimalizovať užívanie alkoholu. Triedy telesnej terapie alebo akákoľvek iná fyzická aktivita s výnimkou ťažkých športov budú užitočné.

Prolaps mitrálnej chlopne o 2 stupne a najmä o 3 stupne môže spôsobiť významnú regurgitáciu, čo vedie k zhoršeniu zdravia a vzniku symptómov. V týchto prípadoch vykonajte lekárske ošetrenie. Avšak žiadny liek nemôže ovplyvniť stav ventilu a samotný prolaps. Z tohto dôvodu je liečba symptomatická, to znamená, že hlavným účinkom je zmiernenie osoby s nepríjemnými symptómami.

Terapia predpísaná pre PMK

 • antiarytmiká;
 • antihypertenzný;
 • Stabilizácia nervového systému;
 • Tónovania.

V niektorých prípadoch prevažujú príznaky arytmie, potom sú potrebné vhodné lieky. V iných prípadoch sú potrebné sedatíva, pretože pacient je veľmi podráždený. Preto sú lieky predpísané v súlade so sťažnosťami a identifikovanými problémami.

Môže to byť kombinácia príznakov, potom by liečba mala byť komplexná. Všetkým pacientom s prolapsom mitrálnej chlopne sa odporúča zorganizovať režim tak, aby bol spánok dostatočne dlhý.

Medzi lieky predpísané beta-blokátory, lieky, ktoré vyživujú srdce a zlepšujú jeho metabolické procesy. Z sedatíva sú často veľmi účinné infúzie valeriánov a matky.

Vplyv liekov nemusí priniesť požadovaný účinok, pretože neovplyvňuje stav ventilu. Môže sa vyskytnúť určité zlepšenie, ale nemôže byť považované za stabilné v akútnom progresívnom priebehu ochorenia.

Okrem toho môžu existovať komplikácie, ktoré vyžadujú chirurgickú liečbu. Najčastejším dôvodom na operáciu v MVP je oddelenie väzov mitrálnej chlopne.

V tomto prípade srdcové zlyhanie porastie veľmi rýchlo, pretože ventil sa vôbec nedá zatvoriť.

Chirurgickou liečbou je posilnenie ventilového krúžku alebo implantácia mitrálnej chlopne. Dnes sú takéto operácie celkom úspešné a môžu viesť pacienta k výraznému zlepšeniu zdravia a pohody.

Vo všeobecnosti prognóza prolapsu mitrálnej chlopne závisí od niekoľkých faktorov:

 • miera vývoja patologického procesu;
 • závažnosť samotnej patológie ventilov;
 • stupeň regurgitácie.

Samozrejme, včasná diagnóza a presné dodržiavanie kardiologických funkcií zohrávajú veľkú úlohu pri úspešnej liečbe. Ak je pacient pozorný na svoje zdravie, potom "znejú poplach" včas a podrobia sa potrebným diagnostickým postupom, rovnako ako začnú liečbu.

V prípade nekontrolovaného vývoja patológie a nedostatku potrebnej liečby sa stav srdca môže postupne zhoršovať, čo vedie k nepríjemným a pravdepodobne nezvratným následkom.

Je možná prevencia?

Prolaps mitrálnej chlopne je hlavne vrodeným problémom. To však neznamená, že nemožno zabrániť. Aspoň je možné znížiť riziko vzniku 2 a 3 stupňov prolapsu.

PMK nastavil okraj 1-2 stupne. Vo vojenskom úrade sa stupeň znížil na 1. Vykonávanie fyzickej aktivity v armáde sa PMH stalo 2 stupne. Zdravie vojaka sa zhoršilo. Otázkou je, prečo armáda potrebuje zjavne nezdravú osobu?

Aké vitamíny je možné užívať s 1 stupňom prolapsového ventilu?

Nedávno som dostala takúto diagnózu. Veľmi neočakávané. Je možné športovať s takou diagnózou? Čo sa neodporúča robiť?

Je možné vyliečiť túto chorobu pomocou chirurgického zákroku?

Prijímam Cardonat pri prelome.

Dcéry 10 rokov, pred dvoma rokmi, sa vyskytli príznaky nedostatku vzduchu počas inhalácie počas vyšetrenia diagnostikovaného PMH. Začal plávať, ide tam rok a pol. Včera v tréningu som cítil závrat, tréner si všimol veľmi silný nárast pulzu - 180, po krátkej prestávke to bolo 130, po pol hodiny - 104. Večer toho istého dňa bol pulz doma spočítaný na 64. Som na úteku. Ak to spôsobilo známy prelam a musíte ukončiť tréning, potom sa pre vašu dcéru stane psychologické trauma. Aká je cesta von?

Nemôžete sa stať profesionálnym športovcom s týmto, zničiť svoju dcéru. A tak, bez veľkého stresu, ľudia s takou chorobou žijú do veľkého veku. Samotné telo povedie, čo to môže zaťažiť.

Vo veku 17 rokov umiestnili stanicu elektrického napájania 2. stupňa a vo veku 18 rokov bola napájacia sila 1. stupňa už pred armádou, čo znamená "vyhovujú obmedzeniam". Po skončení služby som sa okamžite pokúsila získať prácu na ministerstve vnútra, ale, bohužiaľ, z nejakého dôvodu bola všeobecne nevhodná, dokonca aj s obmedzeniami.

Nedávno som dostala takúto diagnózu. S takou chorobou je možné športovať a zdvíhať ťažké veci?

Prolapsujem 2 stupne. Šiel som do armády, znížil som na 1 stupeň. Vrátil sa - už 3 stupňov, bojí sa príznaku náhlej smrti.

A ak je súčasne hemoglobín 153, čo má robiť?

Čítal som a som vydesený, príznakmi to vyzerá ako tretí stupeň ((Obávam sa náhle smrti, ale ja som len 25 rokov, idem k lekárovi, dúfam, že dosiahnu najlepší výsledok.

Môžem fajčiť, ak mám nedostatok jedného ventilu? Už som jeden rok fajčil. Mám 18 rokov a začal som od 10 rokov. Takže je možné fajčiť?

Prolapsy mi boli dieťa. Poškodený, neustále krvácajúci nos. Teraz som 35, žijem celý život, dve deti, malé 2 roky. Robiť športy a fyzické. práca, hlavnou vecou nie je to preháňať.

Strávil som 30 rokov a moje srdce začalo niekedy žuť. A potom som si spomenula, že v detskej klinike (asi pred 15 rokmi) som dostala túto diagnózu. Je strašné predstaviť si, aký ultrazvuk teraz ukáže.

Žiť tak dlho, ako žijete, a nemyslite na náhlu smrť, pretože ju nikto neopustí a nemôžete predĺžiť čas merania. Poviem vám jednu vec: všetko je možné, ale s mierou a čo je najdôležitejšie, je udržať telo, všetky orgány a systémy v maximálnej miere. Zdravé stravovanie, pohyb a úsmev na tvári. Zdravie je úspech zdravia! Mám 25 rokov, PMK od raného detstva, v spojení s inými chorobami. Bolo zakázané ísť do športu, ísť do armády, chceli ma zablokovať. Jedného dňa som poslal každého do pekla, začal som piť, fajčiť, išiel do armády. Keď sa vrátil, šiel do športu a prestal chodiť na lekárov. Študoval som prácu orgánov a systémov a ja som nažive a v plnom zdravotnom stave. Žiť a užívať si život a ovládať každý svoj krok, a čo je najdôležitejšie, myšlienky!)

Bola som diagnostikovaná vo veku 8 rokov. V škole neboli úplne oslobodení od telesnej výchovy, len kríž na dlhé vzdialenosti (viac ako 2 km) nebol povolený, a to bolo všetko. V živote PMK neinterferuje, v dospievaní, jediná vec, ktorá sa príležitostne brnie srdca. Do veku 18 rokov uplynul. Narodil som sa a dokonca aj s prácou a štúdiom som mal 4 hodiny denne, som mal dosť spánku. Všeobecne platí, že nálada je pozitívna. Málokto sa obáva. Health.

Mám PMK od narodenia, predtým ako som mal 18 rokov, skontroloval som svoje srdce. Potom sa zastavil. Teraz mi bolo 28 rokov a pred 2 rokmi som začal biť svoje srdce!

Môj prelam je pravdepodobne vrodený. Ale nedošlo k žiadnej regurgitácii, nikto to neponáhl do penny. Ako dieťa, raz stratil vedomie v kúpeľni od vlhkosti a nedostatku vzduchu. S vekom sa všetko začalo veľmi rýchlo rozvíjať, začínali bolesti v srdci, rozbehli sa rôzne druhy rozrušení, 15-ročné rodičia videli rôzne betablokátory, ale nikdy nebolo úplné liečenie, pretože tam nie je nikto, na koho sa obrátiť, neexistujú kompetentní lekári a niečo je nemožné. Teraz je internet, môžete aspoň zistiť všetko o svojich ranách a pomôcť sami aspoň nejako. Predtým to bol kompletný ježko v hmle. Vo všeobecnosti som vo veku 53 rokov, mám predsieňovú fibriláciu, riziko je 4 stupne. Prolapsy o 2 stupne rýchlo postupujú. Teraz sú odvezené do kardiológie sanitkou. Dýchavičnosť, neustále prerušenia, slabosť, slabosť, únava pri najnižšej fyzickej námahe, srdce sa hýbe v hrudi ako dlažobný kameň v prázdnom vedre. Ľudia, bojujte za seba a so svojím životom, neodstraňujte zdravotné problémy, najmä ak je to problém srdca.

PMK 1 stupeň stanovený v detstve s ultrazvukom srdca. Teraz žijem viac či menej pokojne, v mojom živote som bol zabránený len tým, že s touto diagnózou neprijmú skúšku civilného letectva, ktorú si želám. Teraz sa začalo objavovať bolesť na hrudníku a mnohé ďalšie príznaky. Ale môžete s ním žiť. 6 rokov plávania, slobodu vo fyzickom výcviku, nezahŕňa "veľký" šport.

Za 10 rokov objavil PMK. Dnes mám 15 rokov.

Od detstva je táto diagnóza (dedičná od matky). Z nat. kultúra bola úplne uvoľnená, pretože tiež vegetatívne-cievna dystónia. Nikdy som neodmietol nič v sebe - alkohol, fajčenie, pravidelné cvičenie. Jediná vec, ktorú hovorím, je, že budete musieť každý rok hľadať! Pretože som začal svoje srdce (to nebolo kontrolované už 17 rokov), pred rokom už boli v jeho okolí už nepríjemné pocity, ako keby motor začal a stál + ​​únava, ospalosť, arytmia, tachykardia a nízky krvný tlak. Začali napučiavať kaviár a pomerne silno. Podľa všetkých indikácií problémy s ľavou komorou, čo je veľmi zlé. Pred prieskumom a nádejou, že všetko bude stáť. Zdravie pre vás! Buďte pozorní voči srdcu.

 • choroba
 • Časti tela

Index subjektov pre bežné ochorenia kardiovaskulárneho systému vám pomôže s rýchlym vyhľadávaním požadovaného materiálu.

Vyberte časť tela, ktorá vás zaujíma, systém zobrazí príslušné materiály.

Použitie materiálov z lokality je možné len vtedy, ak existuje aktívny odkaz na zdroj.

Všetky odporúčania uvedené na tejto webovej stránke slúžia len na informačné účely a nie sú predpisom na liečbu.

Všetko o chlopňovom prolase a ich liečbe

Prolaps srdcových chlopní je najčastejšou a často úplne neškodnou anomáliou vo vývoji srdcových chlopní, pri ktorých počas kontrakcie srdca dochádza k abnormálnemu vyčnievaniu ventilových letákov. Prolaps mitrálnej chlopne je bežnejší ako prolaps iných srdcových chlopní.

Drsné formy prolapsu, pri ktorých je činnosť srdca značne narušená, vyžadujú liečbu alebo chirurgický zákrok.

Srdcové ventily sú pohyblivé ventily pozostávajúce z oddelených prvkov (cusps), ktoré blokujú otvory, cez ktoré preteká krv z jednej časti srdca do druhej.

Funkciou ventilov je regulácia prietoku krvi. Jednoducho povedané: srdce môže byť reprezentované ako bežné čerpadlo, ktoré čerpá tekutinu. Rovnako ako v každom inom sedimente, v srdci je systém ventilov, ktoré umožňujú tok kvapaliny (krvi) v smere čerpania a nedovolí to späť. Počas kontrakcie srdcového svalu sa krv pod tlakom uvoľňuje zo srdcových chlopní, ktoré regulujú pohyb krvi týmto smerom v čase kontrakcie srdca. Ihneď po kontrakcii sa srdce uvoľní a tlak v ňom klesne - v tomto okamihu sa ventil zatvára a nedovoľuje, aby krv vracala späť do srdca.

1. Mitrálny ventil sa nachádza medzi ľavou komorou a ľavou predsieňou a pozostáva z 2 ventilov (predných a zadných). Listy mitrálnej chlopne sú pripevnené k stene ľavej komory s vláknami šľachy - akordy. Horda je zasa spojená s malými svalovými formáciami - papilárnymi svalmi. Pod podmienkou normálneho fungovania akordov a papilárnych svalov sú v priebehu kontrakcie srdca tesné uzávery mitrálnej chlopne tesne uzatvorené, nehýbajú a nevyčnievajú v smere komory alebo predsiene, takže krv môže prúdiť len z predsiene do komôr, ale nemôže prúdiť opačným smerom. V prípade prolapsu mitrálnej chlopne uniká jeden alebo obidva jeho ventily do dutiny ľavej predsiene a neuzavrie sa veľmi tesne, kvôli ktorej časti krvi sa vracia z komory späť do predsiene. Častejšie je prolaps predného letáku mitrálnej chlopne.

V závislosti od toho, kedy sa objavil prolaps srdcovej chlopne, rozlišujte medzi primárnym a sekundárnym prolapsom:

1. Prolaps primárnej chlopne je vrodený, často zdedený a je spôsobený genetickou poruchou v štruktúre spojivového tkaniva, ktorá tvorí listy ventilov a akordy šľachy. Takéto porušenie štruktúry spojivového tkaniva sa nazýva myxomatózna degenerácia.

Vrodený prepad trikuspidálneho (trikuspidálneho) chlopne, aortálnej chlopne alebo ventilu pľúcneho ventilu spravidla nevykazuje žiadne príznaky a náhodou sa zistí z iných dôvodov. Vzhľadom na skutočnosť, že pri vrodenom prolase krvný obeh nie je obvykle zanedbateľný, nie je potrebná žiadna liečba.

Prolaps mitrálnej chlopne je viac bežný ako prelaps iných srdcových chlopní, takže sa na to pozrieme podrobnejšie.

Vo väčšine prípadov kongenitálny prolaps mitrálnej chlopne prechádza bez povšimnutia a nespôsobuje žiadne príznaky. V niektorých prípadoch možno pozorovať nasledujúce príznaky a príznaky vrodeného prelapsu mitrálnej chlopne srdca:

1. Pocit "prerušenia srdcovej práce": obdobie "vyblednutia" srdca, zrýchlenie alebo zníženie srdcového tepu, nepravidelné kontrakcie srdca atď.

1. Ak sa v dôsledku infarktu myokardu objaví sekundárny (získaný) prolaps mitrálnej chlopne, objavia sa náhle príznaky a sú spojené s príznakmi infarktu myokardu: silná bolesť srdca, dýchavičnosť, pocit "prerušenia srdca", závrat, strata vedomia, kašeľ a vzhľad ružovej peny z úst, atď.

Keď sa objavia symptómy opísané vyššie, mali by ste okamžite zavolať sanitku, pretože oneskorenie liečby môže viesť k smrti.

Stupeň prolapsu mitrálnej chlopne sa určuje iba počas ultrazvuku srdca (echokardiografia). V závislosti od toho, ako silne prechádzajú mitrálne chlopne do dutiny ľavej predsiene, sú 3 stupne prolapsu:

1. Prolaps mitrálnej chlopne 1 stupeň znamená, že ventilové listy prenikajú do dutiny ľavej predsiene o menej ako 5 mm.

Hlavné komplikácie prolapsu mitrálnej chlopne sú:

1. Nedostatok mitrálnej chlopne - nekompletné uzatvorenie listu mitrálnej chlopne počas kontrakcie srdca, ktoré vedie k krvi z ľavej komory k predsieňovej dutine (mitrálna regurgitácia). Závažná nedostatočnosť mitrálnej chlopne môže viesť k vzniku srdcového zlyhania.

Zvyčajne sa u detí vyskytuje primárny (vrodený) prolaps mitrálnej chlopne kvôli poruche v štruktúre spojivového tkaniva. Často prelaps u detí nevykazuje žiadne príznaky a je zistený náhodou počas vyšetrení z iných dôvodov. Príznaky a prejavy prolapsu mitrálnej chlopne u detí sa nelíšia od symptómov u dospelých (pozri vyššie).

MARS má spravidla priaznivý priebeh, nemá významný vplyv na zdravie dieťaťa a nevyžaduje osobitné zaobchádzanie.

Vzhľadom na zvýšené riziko porúch srdcového rytmu (arytmií) a iných komplikácií by malo dieťa s prolapsom mitrálnej chlopne podstúpiť pravidelné preventívne vyšetrenia kardiológa.

Pravdepodobnosť, že tehotenstvo a pôrod s prolapsom mitrálnej chlopne prebiehajú bez komplikácií, sa narodí s normálnou telesnou hmotnosťou a časom.

Pri plánovaní tehotných žien s prolaps mitrálnej chlopne môže byť doporučená echokardiografia, ktorá objasní množstvo krvi vracajúci sa späť (kyseliny) a podľa toho stupňa mitrálnej regurgitácie.

Komplikácie prolapsu mitrálnej chlopne počas tehotenstva a pôrodu sú veľmi zriedkavé, ale na základe konzultácie s gynekológom alebo kardiológa by ste mali ďalej diskutovať o riziku ich vývoja.

Ak sa objavia nasledujúce príznaky, vyhľadajte lekársku pomoc čo najskôr:

1. Náhle zhoršenie zdravia, slabosť, dýchavičnosť, vydychovanie dýchania alebo pena z úst. Tieto príznaky naznačujú, že významná časť krvi sa vracia z ľavej komory do ľavej predsiene (regurgitácia), čo viedlo k stagnácii krvi v pľúcach (pľúcny edém).

Ak máte príznaky vyhřeznutí srdcovej chlopne, mali by ste sa poradiť s lekárom, terapeut alebo kardiológom, ktorý sa bude vykonávať prieskum, vypočuť srdce, a ak je to potrebné, vymenovať ďalšie diagnostických metód alebo radu od iných odborníkov (napr neurológa).

Hlavné metódy diagnostiky prolapsu mitrálnej chlopne sú:

1. Ultrazvuk srdca (echokardiografia, echokardiogram) a dopplerovská echokardiografia - umožňujú určiť stupeň prolapy mitrálnej chlopne, ako aj prítomnosť a stupeň nedostatočnosti mitrálnej chlopne, ktorý sa prejavuje regurgitáciou (prenikanie krvi z komory do atria).

Vo väčšine prípadov vrodený prolaps mitrálnej chlopne nevyžaduje špeciálnu liečbu.

Liečba prolaps mitrálnej v týchto prípadoch: palpitácie (tachykardia), a narušenie srdcového rytmu (arytmia), dochádza k častému výskytu autonómnych porúch (bolesť na hrudníku, závraty, mdloby, atď), za prítomnosti závažného mitrálnej regurgitácie a iné, Potreba liečby prolapsu mitrálnej chlopne je posudzovaná individuálne ošetrujúcim lekárom.

1. Adrenergné blokátory (Atenolol, Propranolol atď.) Sú predpísané v prípade častého srdcového tepu (tachykardia) a na prevenciu arytmií.

Liečba získaného prolapsu mitrálnej chlopne závisí od príčiny jej vývoja a stupňa regurgitácie krvi. Pri významnej mitrálnej nedostatočnosti (návrat veľkého objemu krvi z komôr do átria) je potrebná chirurgická operácia srdcovej chlopne.

Všetci ľudia s vrodeným prolapsom mitrálnej chlopne sa odporúčajú:

1. Starostlivo dodržiavajte ústnu hygienu: čistite zuby dvakrát denne, používajte zubnú niť a tiež navštívte svojho zubára dvakrát do roka. Tieto opatrenia znížia riziko vzniku jednej z vážnych komplikácií prolapsu mitrálnej chlopne - infekčnej endokarditídy.

Takmer všetci ľudia s vrodeným prolapsom mitrálnej chlopne môžu zmierniť výkon, ktorý sa vyskytuje v každodennom živote. Otázka prijímania dieťaťa s prolapsom mitrálnej chlopne k fyzickej aktivite by sa mala rozhodnúť s ošetrujúcim lekárom, ktorý posúdi zdravie dieťaťa a riziko komplikácií. Zvyčajne, s nekomplikovaným prolapsom mitrálnej chlopne sú fyzické cvičenia (rovnako ako plávanie, aerobik) povolené a dokonca užitočné.

Pripustenie osôb s vrodeným prolapsom mitrálnej chlopne na profesionálne športy sa rozhodne individuálne.

Čítajte viac:
recenzia
Nechajte spätnú väzbu

Môžete pridať komentáre a spätnú väzbu k tomuto článku v súlade s Pravidlami diskusie.

Čo robiť, ak sa srdcová chlopňa pohltí - Problémy a ochorenia srdca

Často, dokonca aj veľmi malé deti, lekári diagnostikujú "prolaps mitrálnej chlopne", ktorá vrhá rodičov do paniky. Je choroba podriadená korekcii? Ako môže v budúcnosti ohroziť dieťa a potrebuje obmedzenia v každodennom živote?

"Ľudské srdce pozostáva zo štyroch častí (komôr) - dvoch predsiení a dvoch komôr. - hovorí kardiológ Sergey Chazov. - Predsiene sú oddelené od komôr ventilmi, ktoré umožňujú iba prúdenie krvi jedným smerom, od predsiene po komory.

Ventil umiestnený medzi ľavou komorou a ľavou predsieň sa nazýva mitrál. Skladá sa z dvoch doštičiek - uzáverov. Keď komory začnú kontrahovať, aby posielali krv cez cievy, mitrálne ventily sú tesne uzavreté a zabraňujú tomu, aby tok krvi smeroval späť. To je normálne.

Ale niekedy jeden ventil, alebo jeho časť, alebo obaja začnú ihneď prehýbať, "vypadávajúc" v smere ľavej predsiene. Toto sa nazýva prolaps mitrálnej chlopne.

Je táto choroba nebezpečná? Všetko závisí od toho, koľko sa ventilový list rozpína. Pri významnom prolase ventil prestáva vykonávať svoju funkciu a dochádza k spätnému toku krvi z komôr do predsiene.

Ale to sa stáva veľmi zriedkavo. Väčšina ľudí žije s prolapsom mitrálnej chlopne už veľa rokov a bez akýchkoľvek problémov, bez obmedzenia života. Avšak...

Stáva sa, že existuje kombinácia prolapsu a rôznych porúch srdcového rytmu, ako je extrasystol (mimoriadne kontrakcie srdca), fibrilácia predsiení.

Často je porážka mitrálnych chlopní doprevádzaná ďalšími chorobami, ako sú kŕčové žily dolných končatín, plochá noha, sploštenie hrudníka, spinálna skolióza a hernia. A tu potrebujeme poradenstvo a rady od odborníkov: kardiológov, cévní chirurgov, ortopédov.

Aké metódy umožňujú diagnostikovať prelínanie? Hlavná metóda - echokardiografia, čiže ultrazvuk srdca. Užitočné informácie je možné získať pomocou tzv. Dopplerovskej sonografie.

Je možné vyliečiť prolaps mitrálnej chlopne? Ako som povedal, väčšina liečby sa vôbec nevyžaduje. Zákrok lekára je nevyhnutný iba v prípade, že prelaps sprevádza srdcové arytmie a bolesť. V prípade vážneho prehnutia ventilu je potrebná operácia. "

Chvíľu držte a venujte pozornosť veľmi podobným materiálom:

Čo je mŕtvica?

Len málo ľudí vie, že mŕtvica má menej životov ako nehody a nehody. Štatistika úmrtnosti hovorí - práve v dôsledku mŕtvice v čase mieru každú druhú alebo tretiu osobu zomrie. To znamená, že stupeň rizika je pre každého z nás veľmi vysoký. Lekár lekárskych vied, profesor Vasily NIFONTOV, hovorí:

Snažte sa bežať okolo domu desaťkrát. Hlboké výdychy a inhalácie, nedostatok kyslíka, nepredstaviteľná rýchlosť srdca, hluk v ušiach vám pripomenie, že váš kardio-dýchací systém, aj keď funguje, je veľmi zlý. Kandidát biologických vied, fyziológ, výskumník jogy Rinad Minvaleev odporúča, aby ste každý večer urobili držanie tela všetkých častí tela (sarvangy.. viac

V posledných rokoch prišli mnohí pacienti do nášho servisného oddelenia pre hospitalizáciu, aby mohli absolvovať kurz qigongovej liečby. Klinická prax ukázala, že rutinná hospitalizácia s qigongovou liečbou dlhšiu ako jeden mesiac prináša pomerne dobré výsledky. Niektoré sú vyliečené, obnovujú zdravie, iné majú výrazné zlepšenie svojho stavu a pokračujú v neustálom zapájaní.. viac

Ak je váš chronickým spoločníkom vysoký krvný tlak, ak Vám obvyklé lieky prestali pomáhať a choroba postupuje neustále, potom potrebujete... "Život bez hypertenzie"!

Ide o špeciálne programové vyšetrenie tela, ktoré vám umožňuje presne určiť príčiny ochorenia a urobiť jeho liečbu čo najefektívnejšou. Hovorí kardiológ, lekár s vyšším hodnotením.. viac informácií

Ochorenie srdca

iserdce

Príčiny, klasifikácia a liečba prolapsu srdcovej chlopne

Ako je známe z anatómie, ľudské srdce je rozdelené do niekoľkých komôr, ktoré sú nevyhnutné na akumuláciu krvi. Medzi kamerami sú otvory, s ktorými sú prepojené. To sú tieto otvory a zatvorte ventily. Krv prechádza cez ne a v určitom smere. Toto sa dosiahne tým, že ventil sa otvára iba v jednom smere, preto keď sa krv vráti do svojho odtoku, ventil sa uzavrie a nedovoľuje ho.

Medzi vývojovými anomáliami takýchto chlopní je dosť často, že možno nájsť prolaps a táto odchýlka nie je vždy nebezpečná. Takže prepadom srdcovej chlopne, inými slovami UCS, je strata listov alebo letákov v priebehu procesu srdcového pulzu. Najčastejšie sa u pacientov diagnostikuje prolaps mitrálnej chlopne, čo ohrozuje vznik ochorenia srdca.

Jednou z príčin hernie by mal vyzdvihnúť najdôležitejšie - je slabosť spojivového tkaniva, a tento nedostatok často má vrodený charakter, aj keď to je celkom možné kúpiť. Symptómy kardiálneho prolapsu sa zriedka vyskytujú, čo vedie k ťažkému zisteniu patológie. Existujú však určité príznaky, medzi ktoré patrí:

 • bolestivé syndrómy v hrudníku;
 • pocit "abnormálneho" fungovania srdca;
 • slabosť;
 • prítomnosť závratov atď.

Vo všeobecnosti je priebeh ochorenia, akým je prolaps srdca, celkom priaznivý, a preto nevyžaduje žiadny lekársky zásah. Avšak priebeh ochorenia môže viesť k niektorým komplikáciám, ako sú arytmie alebo nedostatočnosť ventilov. Je tiež možný vážny priebeh ochorenia, pri ktorom pacient vyžaduje lekársku pomoc vrátane chirurgického zákroku.

Klasifikácia ventilov

Existujú štyri srdcové chlopne:

 • Mitrálnej. Má dva ventily a nachádza sa uprostred medzi ľavou komorou a átriom. Upevnenie ventilov sa uskutočňuje pomocou akordov. Prepad tohto ventilu sa nazýva prolaps ventilov v oblasti ľavej predsiene. Následkom toho je narušený pohyb krvi a vracia sa späť do átria z komory;
 • Trojlistý / trikuspidálny. Spája pravé orgány (atrium, komôrka);
 • Aorty. Pripája aortu a komoru na ľavú stranu. Odoláva návratu krvi do komory z aorty;
 • Pľúcne. Pripája komoru na pravej strane a pľúcny kmeň. Nepovoľuje krv z krvných ciev pľúc do komory.

Príčiny ochorenia a znakov

Od okamihu detekcie prelapsu centrálneho ventilu srdca závisí od príčin ochorenia. Takže rozlišujte:

 • Primárne. Oni nazývajú vrodený prolaps, ktorý je výsledkom genetickej abnormality v štruktúre tkaniva. Klapkové ventily pozostávajú z tohto spojivového tkaniva. Táto odchýlka sa nazýva myxomatózna degenerácia;
 • Sekundárne. Oni sa nazývajú získané prolaps. Takže napríklad môže dôjsť k prepadu mitrálnej chlopne srdca v dôsledku poškodenia hrudníka. Navyše vývoj abnormalít môže byť spájaný s predchádzajúcim infarktom myokardu, ako aj s reumatizmom. V tomto prípade sa tendinózne akordy môžu zlomiť alebo zapáliť, čo spôsobuje prelaps.

Stojí za zmienku, že prepad pravej srdcovej chlopne, aorty a pľúc sa v podstate v žiadnom prípade neprejavuje a je ťažké ich identifikovať. Najčastejšie sa ich detekcia vyskytuje náhodne pri vyšetrovaní na prítomnosť iných ochorení. Vrodený prepad mierne zhoršuje krvný obeh, čo naznačuje nedostatok liečby.

Prolaps mitrálnej srdcovej chlopne

Najbežnejšie v modernom svete dostali mitrálny prolapp centrálnej srdcovej chlopne. Najčastejšie je takýto prepad vrodený, a preto pre jeho majiteľa nepreteká výrazne. Avšak v niektorých prípadoch môže byť pacient narušený:

 • Prerušenie srdca. Takýto príznak môže nastať v prítomnosti prolapsu ľavej srdcovej chlopne. V tomto prípade to znamená výskyt srdcových palpitácií, odchýlka v rytme kontrakcie srdca a tak ďalej.
 • Bolesť v oblasti srdca a hrudníka. Stojí za zmienku, že bolesť sa môže medzi sebou líšiť - byť bodnutím, rezom alebo bolesťou.
 • Príznaky IRR, to znamená cievnej dystónie. Patria sem bolesti hlavy, bolesti brucha, nedostatok vzduchu a podobne.
 • Mdloby a strata vedomia, ktoré sú charakteristické najmä pre ochorenie srdca v prolapse mitrálnej chlopne. Najčastejšie sa takéto prejavy vyskytujú v stresových situáciách alebo v nepríjemnosti.
 • Záchvaty paniky, keď je človek posadnutý strachom.

Stupeň prepadu ľavej srdcovej chlopne

Na identifikáciu stupňa mitrálnej chlopne je možné prelaps len pri vyšetrení ultrazvuku srdca. Stupne sa menia v závislosti od prehĺbenia steny ventilu. Takže rozlišujte:

 • Prolaps srdcovej chlopne 1 stupeň. V tomto prípade hladina prehĺbenia v ľavej predsieni nepresiahne 5 mm.
 • 2 stupne prolapsu. V tomto štádiu dosiahne hladina 6 až 9 mm.
 • 3 stupne prolapsu, pri ktorých hladina previsu presahuje značku 10 mm.

Táto klasifikácia sa nevzťahuje na všetky krajiny sveta. Malo by sa povedať, že 1 stupeň prolapy srdcovej chlopne, podobne ako druhý, nespôsobuje žiadne osobitné problémy, zatiaľ čo stupeň 3 vyžaduje liečbu.

komplikácie

Predovšetkým by sa malo povedať o nedostatku mitrálnej chlopne, v dôsledku čoho sa steny dostatočne neuzatvárajú, čo vedie k vzniku mitrálnej regurgitácie. Takáto komplikácia ohrozuje pacienta s rozvojom zlyhania srdca.

Po druhé, pacient môže vyvinúť bakteriálnu endokarditídu. Táto komplikácia je pomerne zložitá, pretože ide o zápal endokardu, to znamená o vnútornú výstelku srdca. Táto komplikácia sa vyznačuje viacerými príznakmi:

 • horúčka;
 • všeobecná nevoľnosť;
 • nárast srdca;
 • bolesť v kĺboch;
 • bodové krvácanie na koži;
 • žltačka.

Ďalšou komplikáciou je výskyt arytmií. V dôsledku toho prepadnutie ľavej srdcovej komory srdca prinesie pacientovi veľa problémov, pretože osoba bude trpieť častými mdlobami a závratmi, nedostatkom vzduchu a nepravidelným pulzom.

Srdcové zlyhanie neutrálneho ventilu môže tiež viesť k takej závažnej komplikácii ako mŕtvica. Ako viete, mŕtvica sa nazýva odchýlka v prívode krvi do mozgu. Dôsledky môžu byť najhoršie, vrátane smrti. Vznik mŕtvice ohrozuje ľudí starších ako 50 rokov.

Liečba prolapsu ľavej komory

Ako už bolo spomenuté, prelaps mitrálnej chlopne predovšetkým nevyžaduje liečbu, avšak v niektorých prípadoch je stále potrebné. Preto je liečba predpísaná pacientom, ktorí sú v ťažkom štádiu ochorenia a trpia arytmiou, tachykardiou, ťažkými záchvaty autonómnych porúch. Spôsoby liečby a lieky sú individuálne pridelené každému pacientovi po absolvovaní komplexného vyšetrenia, ktoré zahŕňa:

 • echokardiografia a echokardiografia;
 • elektrokardiogram;
 • Holter ECG.

Po ukončení vyšetrenia môže lekár predpísať pacientovi, aby užíval také lieky, ako sú:

 • Adrenergné blokátory. S ich pomocou je možné znížiť arytmia a tachykardiu, ktorá je nevyhnutná pre prepad pravého srdcového ventilu.
 • Prípravky obsahujúce horčík, v prvom rade Magnerot. Užívanie týchto liekov významne zlepšuje stav pacientov. Potenie sa znižuje, závraty a mdloby zastavujú, telesná teplota klesá.
 • Vitamíny. Je jasné, že pacienti so srdcovým ochorením jednoducho potrebujú užívať vitamíny.

Ako bolo uvedené, v niektorých prípadoch môže byť pacientovi predpísaný chirurgický zákrok, lekári však môžu prísť k tejto liečbe len vtedy, keď diagnostikuje ťažkú ​​ventilovú nedostatočnosť u pacienta. V tomto prípade je pacientovi predpísaná protetika.

Prolaps mitrálnej chlopne srdca

Prolaps mitrálnej chlopne je jedným z vrodených znakov štruktúry srdca. Aby ste ľahšie pochopili presne to, čo je táto funkcia, zvážte stručne niektoré nuansy anatómie a fyziológie srdca.

Takže srdce je svalový orgán, ktorého funkciou je pumpovať krv cez telo. Srdce pozostáva z dvoch predsieňových a dvoch komôr. Medzi predsieňami a komorami sú ventily srdca, trikuspidálne (trikuspidálne) na pravej a mitrálne (bicuspid) na ľavej strane. Ventily sú vyrobené z spojivového tkaniva a pripomínajú pôvodné dvere, ktoré uzatvárajú otvory medzi predsieňami a komorami tak, že krv sa pohybuje správnym smerom - zvyčajne sa krv pohybuje z predsiene do komôr, nesmie sa vrátiť k predsieňam. V čase expulzie krvi z predsiene do komôr (predsieňový systol) je ventil otvorený, ale akonáhle sa celá krv dostala do komory, chlopne sa uzavrú a krv sa vylučuje z komôr do pľúcnej tepny a aorty (komorová systóla).

Zľava doprava: 1. Celková diastolika srdca - predsiene a komory sú uvoľnené; 2. Atriálna systóza - sú predsiene znížené, komory sú uvoľnené; 3. Komorová systóza - sú atria uvoľnené, komory sú znížené.

Ak nie je mitrálna chlopňa úplne zatvorená počas expulzie krvi z komory do aorty, potom sa hovorí o jej prelode (spadnutí) do dutiny ľavej predsiene v čase systoly (kontrakcia ľavej komory).

Prolaps mitrálnej chlopne je porušením štruktúry spojivového tkaniva, čo vedie k neúplnému uzatvoreniu ventilov, v dôsledku čoho sa krv môže vrátiť späť do atria (regurgitácia). Existujú vrodené (primárne) a vyvíjané na pozadí endokarditídy, myokarditídy, poranenia hrudníka s prasknutím akordov, srdcových chýb, infarktu myokardu (sekundárneho) prolapsu. Primárny prolapp sa vyskytuje približne u zdravých ľudí a vo väčšine prípadov nemá významný vplyv na funkciu kardiovaskulárneho systému.

V modernej medicíne sa primárny prolaps mitrálnej chlopne považuje skôr za vrodený znak srdca ako za vážnu patológiu, za predpokladu, že nie je spojený s hrubými vývojovými defektami a nespôsobuje významné hemodynamické poruchy (funkcie kardiovaskulárneho systému).

Príčiny prolapsu mitrálnej chlopne

Nižšie sa budeme zaoberať prolapsom primárnej mitrálnej chlopne, čo je menšia abnormalita vo vývoji srdca. Čo môže spôsobiť túto anomáliu? Hlavným dôvodom vzniku ochorenia je geneticky stanovené porušenie syntézy kolagénu typu 111. Je to proteín, ktorý sa podieľa na tvorbe spojivového tkaniva vo všetkých orgánoch vrátane srdca. Keď dôjde k narušeniu jeho tvorby, spojovacie tkanivo "kostra" ventilu stráca svoju pevnosť, ventil sa uvoľňuje, je mäkší a preto nemôže poskytnúť dostatočnú odolnosť proti krvnému tlaku v dutine ľavej komory, čo vedie k prehĺbeniu jeho ventilov v ľavej predsieni.

Je tiež potrebné brať do úvahy škodlivé faktory ovplyvňujúce vývoj plodu a spojivového tkaniva počas tehotenstva - fajčenie, alkohol, drogy a toxické látky, riziká pri práci, nedostatočná výživa, stres.

Príznaky a príznaky prolapsu mitrálnej chlopne

Diagnóza je spravidla stanovená počas rutinného vyšetrenia novorodencov vrátane metódy echokardiografie (ultrazvuk srdca).

Prolaps mitrálnej chlopne sa klasifikuje podľa stupňa regurgitácie (návrat krvi), stanoveného ultrazvukom srdca pomocou Dopplera. Nasledujúce stupne sa líšia:

- 1 stupeň - spätný prietok krvi v ľavej predsieni zostáva na úrovni ventilových letákov;

- 2. stupeň - krvný tok sa vráti na polovicu átria;

- 3 stupne - návratnosť krvi vyplní celé átrium.

Ak má pacient vrodený prolaps, spravidla je regurgitácia nevýznamná (stupeň 1) alebo vôbec žiadna. Ak je prolaps ventilu sekundárny, môže sa vyvinúť hemodynamicky významná regurgitácia, pretože návrat krvi do átria má negatívny vplyv na funkciu srdca a pľúc.

Pri prolase bez regurgitácie nie sú žiadne klinické príznaky. Podobne ako iné menšie anomálie vývoja srdca (prídavná akord, otvorené oválne okno), choroba je podozrivá iba z rutinného vyšetrenia dieťaťa a echokardiogramu, ktorý je v posledných rokoch povinnou metódou vyšetrenia všetkých detí vo veku 1 mesiaca.

Ak je ochorenie sprevádzané regurgitáciou, potom s psychoemonálnym alebo fyzickým stresom sa môžu vyskytnúť sťažnosti na rozptýlenú bolesť v oblasti srdca, pocity prerušenia srdca, pocit zmrazenia srdca, dýchavičnosť a pocit nedostatku vzduchu. Vzhľadom na to, že činnosť srdca a autonómneho nervového systému (časť nervového systému zodpovedného za funkciu vnútorných orgánov) je neoddeliteľne spojená, pacient môže byť trápený závratmi, mdlobami, nevoľnosťou, "hrudníkom", únavou, nemotivovanou slabosťou, zvýšenými potentikami, tachykardiou (palpitácie ), mierny nárast teploty. Všetky tieto príznaky sú príznakmi vegetatívnych kríz, zvlášť vyslovene u dieťaťa s prolapsom počas dospievania, keď dochádza k rýchlemu rastu a hormonálnym zmenám v tele.

V zriedkavých prípadoch, keď nastane regurgitácia 3. stupňa, sú vyššie uvedené sťažnosti sprevádzané prejavmi charakteristickými pre hemodynamické poruchy srdca a pľúc - bolesť v srdci a dýchavičnosť počas bežnej domácej činnosti, chôdza, lezenie po schodoch v dôsledku stagnácie krvi v týchto orgánoch. Zriedkavo sa môžu spojiť arytmie srdca - sínusová tachykardia, fibrilácia predsiení a predsieňový flutter, predsieňové a ventrikulárne predčasné údery, syndróm skráteného PQ. Treba pamätať na to, že niekedy môže dôjsť k regurgitácii, to znamená k zvýšeniu stupňa prolapsu.

Diagnóza prolapsu mitrálnej chlopne

Na základe toho, čo je diagnostika? Prolaps mitrálnej chlopne môže byť podozrenie aj počas klinického vyšetrenia dieťaťa. U malých detí, pupočníkovej a inguinálnej hernie môžu sprepať sprepať bedrovú dyspláziu (kongenitálnu subluxáciu a dislokáciu bedra). Pri vyšetrení detí a adolescentov je pozoruhodný vzhľad pacienta - vysoké, dlhé prsty, dlhé končatiny, abnormálna pohyblivosť kĺbov, zakrivenie chrbtice, deformácia hrudníka.

Počas auskultácie (počúvania) sa počujú buď izolované systolické šelesty a kliknutia (v dôsledku napätia chordov šľachy počas prolapsu ventilu v čase jeho zatvárania) alebo ich kombinácie.

Hlavnou diagnostickou metódou je echokardiografia (ultrazvuk srdca) s Dopplerovou štúdiou (umožňuje zobrazenie echa signálu z pohybujúcich sa krvných štruktúr). Ultrazvuk priamo umožňuje posúdiť prítomnosť prolapsu ventilu a stupeň jeho prehnutia, zatiaľ čo Doppler detekuje prítomnosť a stupeň regurgitácie.

Okrem toho sa na stanovenie porúch rytmu a vedenia (srdcové arytmie) vyžaduje monitorovanie EKG a 24-hodinového EKG.

Rovnako je dokázané, že röntgenový lúč hrudnej dutiny určuje, či sa srdcový tieň rozšíril a či je v cievach pľúc stagnácia krvi, čo môže naznačovať vznik srdcového zlyhania.

Ak je to potrebné, priradia sa vzorky so záťažou (testovanie bežeckého pásu - chôdza na bežeckom páse, ergometria bicykla).

Liečba prolapsu mitrálnej chlopne

V prípade, že prolaps mitrálnej chlopne nie je sprevádzaný prítomnosťou klinických príznakov, pacientovi nie je podávaná farmakologická liečba. Hospitalizácia v nemocnici nie je potrebná. Vykonáva sa niekoľko opatrení na obnovu a pozorovanie kardiológa s ročnou ECHO - CG.

Posilňujúce opatrenia zahŕňajú: dobrú výživu, racionálny spôsob práce a odpočinok s primeraným spánkom, prechádzky na čerstvom vzduchu, celkové vytvrdzovanie tela, mierne cvičenie (povolené lekárom).

Pri projektoch vegetatívno-vaskulárnej dystónie (vegetatívna kríza) sa predpísajú masáž chrbtice, fyzioterapeutické cvičenia, elektroforéza s horčíkovými prípravkami pre oblasť límca. Sú znázornené bylinné sedatíva (motherwort, valerián, šalvia, hloh, divoký rozmarín), ako aj lieky, ktoré zlepšujú výživu srdcového svalu (magnerot, karnitín, riboxín, panangín) a vitamíny.

Keď sa vyskytujú výrazné pocity srdcového zlyhania, a to ešte viac, keď sú priradené poruchy rytmu potvrdené EKG, adrenergné blokátory (karvedilol, bisoprolol, atenolol, anaprilin atď.),

V zriedkavých prípadoch (s rozvojom zlyhania srdca, arytmiami, progresívnou nedostatočnosťou mitrálnej chlopne) sa môže vykonať chirurgická korekcia prolapsu. Metódy chirurgickej liečby zahŕňajú rehabilitačné operácie na ventile (lemovanie s prehybným krídlom, skrátenie roztiahnutej chordy) alebo výmena chlopne s jeho nahradením umelým. Chirurgická liečba izolovaného vrodeného prolapsu sa zriedkavo používa kvôli priaznivému priebehu tejto patológie.

Komplikácie prolapsu mitrálnej chlopne

Sú možné komplikácie? Napriek tomu, že vo väčšine prípadov je prolaps mitrálnej chlopne s miernym regurgitáciou, ktorý nevyžaduje špeciálnu liečbu, stále existuje riziko komplikácií. Komplikácie sú pomerne zriedkavé (iba 2-4%) a zahŕňajú nasledujúce život ohrozujúce stavy vyžadujúce liečbu v špecializovanej nemocnici:

- akútna mitrálna nedostatočnosť - stav, ktorý sa vyskytuje spravidla v dôsledku oddelenia akordov šľachy od poranení hrudníka. Vyznačuje sa vytvorením "visiaceho" ventilu, to znamená, že ventil nie je držaný akordami a jeho chlopne sú vo voľnom pohybe, ktoré nevykonávajú svoje funkcie. Obrázok pľúcneho edému sa objavuje klinicky signalizovaný dýchavičnosť v kľude, hlavne pri ležaní; nútené sedenie (orthopnea), prebublávanie dýchaním; kongestívne dýchavičnosť v pľúcach.

- bakteriálna endokarditída - ochorenie, pri ktorom sa mikroorganizmy, ktoré sa zlomili do krvi zo zdroja infekcie v ľudskom tele, ukladajú na vnútornú stenu srdca. Najčastejšie sa endokarditída s chlopňovými léziami rozvinie po bolestiach hrdla u detí a prítomnosť pôvodne zmenených ventilov môže byť ďalším faktorom pri rozvoji tejto choroby. Počas dvoch až troch týždňov po prenesenej infekcii sa u pacienta objaví recidivujúca horúčka, zimnica, môže sa vyskytnúť vyrážka, zväčšená slezina, cyanóza (modrá farba kože). Ide o závažné ochorenie, ktoré vedie k vzniku srdcových chýb, hrubej deformácii srdcových chlopní so zhoršenou funkciou kardiovaskulárneho systému. Prevencia bakteriálnej endokarditídy je včasná rehabilitácia akútnych a chronických zápalov infekcie (karyózne zuby, choroby horných dýchacích ciest - adenoidy, chronický zápal mandlí), ako aj profylaktické antibiotiká pri postupoch, ako je extrakcia zubov, odstránenie mandlí.

- Náhla srdcová smrť je hrozivá komplikácia, zjavne charakterizovaná výskytom idiopatickej (náhlej, bezpodmienečnej) ventrikulárnej fibrilácie, ktorá je smrteľnou poruchou rytmu.

Prognóza prolapsu mitrálnej chlopne

Prognóza života je priaznivá. Komplikácie sú zriedkavé a kvalita života pacienta netrpí. Pacient je však kontraindikovaný v niektorých športoch (skákanie, karate), ako aj v povolaniach, ktoré spôsobujú preťaženie kardiovaskulárneho systému (potápači, piloti).

Pokiaľ ide o vojenskú službu, dá sa povedať, že podľa príkazov sa vojenskej zdravotnej komisii rozhoduje individuálne pre každého pacienta vhodnosť na vojenskú službu. Takže ak mladý muž má prolaps mitrálnej chlopne bez regurgitácie alebo s regurgitáciou prvého stupňa, potom je pacient vhodný na obsluhu. Ak nastane regurgitácia o 2 stupne, potom je pacient vhodne podmienený (v čase mieru ho neozývajú). Za prítomnosti regurgitácie triedy 3, porúch rytmu alebo srdcového zlyhania funkčnej triedy 11 a vyššie je armádna služba kontraindikovaná. Preto môže pacient najčastejšie v armáde slúžiť pacientovi s prolapsom mitrálnej chlopne s priaznivým priebehom a bez komplikácií.

Doktorový terapeut Sazykina O. Yu.

Komentáre

Dôležité vedieť! Vedci v Izraeli už našli spôsob, ako rozpustiť cholesterolové plaky v cievach so špeciálnou organickou látkou AL Protector BV, ktorá sa uvoľňuje z motýľa.

Viac súvisiacich článkov:

 • hlavná
 • choroba
 • Srdcové a cievne ochorenia
 • Prolaps mitrálnej chlopne srdca

Úseky stránok:

© 2018 Príčiny, symptómy a liečba. Journal of Medical

Okrem Toho Čítal O Plavidlách

Prehľad cerebrovaskulárneho ochorenia: príčiny, typy, symptómy a liečba

Z tohto článku sa dozviete: čo je cerebrovaskulárna choroba (skrátená CEC), jej príčiny a typy. Symptómy a spôsoby liečby.Cerebrovaskulárne ochorenie je ochorenie mozgu spôsobené postupnou progresívnou léziou mozgového tkaniva na pozadí chronických cerebrovaskulárnych nehôd.

Čo robiť, ak prasknú nádoby na rukách

V bežnom prípade sa modriny na pažích a nohách vyskytujú v dôsledku modrín alebo hrboliek. Vlastne modrina alebo viditeľný hematóm je podliatina pod kožou, dutina, v ktorej sa nahromadila kvapalina alebo koagulovaná krv.

:,,,

,.,.,

Prečo sa hematokrit znižuje v krvi, čo to znamená?

Hematokrit je indikátor, ktorý určuje obsah červených krviniek (červených krviniek) v celkovom objeme. Zmerané v percentách. Určené všeobecným krvným testom.

Valvulárna nedostatočnosť dolných končatín

Liečba chlopňovej nedostatočnosti dolných končatín začína určovaním príčiny vzniku ochorenia. Je pozoruhodné, že začali diagnostikovať túto chorobu aj u adolescentov.

Zlomené kapiláry na koži tváre: ako sa ich zbaviť

Formácia na tvári červených prasklín krvi je pre každú ženu veľmi znepokojujúca a snaží sa rýchlo skryť tento nedostatok. Existuje mnoho dôvodov pre prasknutie kapilár, ako aj spôsobov riešenia nepríjemného problému.