Post-tromboflebitický syndróm (PTFS) je chronická a ťažko liečiteľná venózna patológia, ktorá je spôsobená hlbokou venóznou trombózou dolných končatín. Táto ťažká forma chronickej žilovej nedostatočnosti sa prejavuje ťažkým edémom, trofickými poruchami kože a sekundárnymi kŕčovými žilami. Podľa štatistiky sa PTFS pozoruje u 1-5% populácie planéty, najprv sa prejavuje 5-6 rokov po prvej epizóde hlbokej venóznej trombózy dolných končatín a pozoruje sa u 28% pacientov s žilovými chorobami.

dôvody

Hlavnou príčinou PTFS je krvná zrazenina, ktorá sa tvorí v hlbokých žilách. Vo väčšine prípadov sa trombóza všetkých žíl končí čiastočnou alebo úplnou lýzou krvnej zrazeniny, avšak v závažných prípadoch sa plavidlo úplne vyhladí a dôjde k úplnej bránovej obštrukcii.

Počnúc 2-3 týždňami tvorby krvnej zrazeniny dochádza k jej resorpcii. V dôsledku jeho lýzy a zápalu v cievke sa na žilovej stene objaví spojivové tkanivo. Neskôr žila stratí ventilový prístroj a stane sa podobnou sklerotickou trubicou. Vedľa takejto deformovanej nádoby sa vytvára paravasálna fibróza, ktorá stláča žilu a vedie k zvýšeniu intravenózneho tlaku, refluxu krvi z hlbokých žíl na povrch a závažnému porušovaniu žilovej cirkulácie v dolných končatinách.

V 90% prípadov majú tieto ireverzibilné zmeny negatívny vplyv na lymfatický systém a po 3-6 rokoch vedú k post-tromboflebitickému syndrómu. U pacientov sa vyskytuje výrazný edém, venózny ekzém, stuhnutie kože a podkožného tuku. V prípade komplikácií sa na postihnuté tkanivá tvoria trofické vredy.

Klinické formy posttromboflexického syndrómu

V závislosti od prítomnosti a závažnosti určitých príznakov sa môže posttrombotický syndróm vyskytnúť v nasledujúcich formách:

Počas post-thrombotického syndrómu existujú dva fázy:

 • I - hlboká žilová oklúzia;
 • II - rekanalizácia a obnovenie prietoku krvi cez hlboké žily.

Podľa stupňa hemodynamických porúch sa rozlišujú nasledovné štádiá:

Hlavné príznaky

Pacient, ktorý si všimol niektorý z nasledujúcich príznakov, by mal ihneď konzultovať s lekárom na dôkladné vyšetrenie, diagnózu a účel liečby:

 1. Vzdelávanie na koži nôh tuberkulóz v určitých oblastiach žíl, retikulov a pavúkov.
 2. Dlhý a ťažký edém.
 3. Pocit únavy a ťažkosti v nohách.
 4. Epizódy záchvatov.
 5. Znížená citlivosť v dolných končatinách.
 6. Pocit necitlivosti a "wadded" nohy, zhoršené pri chôdzi alebo dlhšie stojace v stojacej polohe.

Klinický obraz

Vo väčšine prípadov sa edémový syndróm u PTFS podobá vo svojom priebehu opuchu, ku ktorému dochádza pri kŕčových žilách. Môže sa vyvinúť ako dôsledok porúch v odtoku tekutiny z mäkkých tkanív, porúch v obehu lymfy alebo v dôsledku svalového napätia a nárastu ich veľkosti. Približne 12% pacientov s hlbokou žilovou trombózou vidí tento príznak jeden rok po nástupe choroby a po šiestich rokoch dosiahne tento počet 40-50%.

Pacient si začína všimnúť, že koža v dolnej oblasti nohy sa stane na konci dňa. V tomto prípade sa pozoruje veľký opuch na ľavej nohe. Ďalej môže opuch rozšíriť na oblasť členku alebo stehna. Pacienti si často všimnú, že nemôžu pripevniť zips na svoje topánky a topánky začnú stláčať nohu (najmä večer) a po pritlačení prsta na oblasť opuchu na koži je tu fosa, ktorá nie je dlho natiahnutá. Keď nosíte ponožky alebo golf s tesnou elastickou stopou na nohách.

Ráno sa zvyčajne zhoršuje opuch, ale úplne nezmizne. Pacient neustále cíti ťažkosti, stuhnutosť a únavu v nohách, a keď sa pokúšate "vytiahnuť" nohu, dostanete tupú a tupú bolesť oblúkového charakteru, ktorá sa zhoršuje predĺženým pobytom v jednej pozícii. So zvýšenou polohou dolnej končatiny bolesť ustúpi.

Niekedy je výskyt bolesti sprevádzaný kŕčmi. Zvlášť často sa to prejavuje pri chôdzi dlhý čas, v noci alebo počas dlhého pobytu v nepohodlnej polohe. V niektorých prípadoch pacient nepozoruje bolesť a cíti sa len pri palpovaní nohy.

U 60-70% pacientov s progresívnym post-tromboflebitickým syndrómom sa objavujú opakujúce sa kŕčové žily. Vo väčšine prípadov sú rozšírené bočné hlboké žily hlavných žilových kostí nohy a dolnej končatiny a rozšírenie štruktúry kmeňov veľkej a malej saphenóznej žily sa pozoruje oveľa menej často. Podľa štatistík sú trofické vredy pozorované u 10% pacientov s posttromboflexitickým syndrómom, ktoré sú častejšie lokalizované na vnútornej strane členku alebo na dolných končatinách. Ich vzhľad predchádza výrazné trofické poruchy kože:

 • koža tmavne a hyperpigmentovaná;
 • sa objavia pečate;
 • v hlbokých vrstvách podkožného tuku a na povrchu kože sa pozorujú príznaky zápalu;
 • pred vznikom vredov sa stanovujú belavé škvrny atrofovaných tkanív;
 • Trofické vredy sú často sekundárne infikované a trvajú dlho.

diagnostika

Spolu s vyšetrením pacienta a množstvom funkčných testov (Delbe-Perthes, Pratt atď.) Sa na diagnostiku post-tromboflebitického syndrómu používa technika ultrazvukového angioskovania s farebným mapovaním prietoku krvi. Práve táto metóda výskumu umožňuje lekárovi určiť postihnuté žily s vysokou presnosťou, zistiť prítomnosť krvných zrazenín a vaskulárnu obštrukciu. Tiež špecialista môže určiť účinnosť ventilov, rýchlosť prietoku krvi v žilách, prítomnosť abnormálneho prietoku krvi a posúdiť funkčný stav ciev.

Keď sa zistí poškodenie iliakálnych alebo femorálnych žíl, preukáže sa, že pacient vykoná panvovú flebografiu alebo fleboscintigrafiu. Taktiež môže byť preukázané, že okluzívna pletyzmografia a ultrazvuková fluometria posúdia charakter hemodynamického poškodenia u pacientov s PTFS.

liečba

Post-tromboflexický syndróm a súbežná chronická venózna insuficiencia sa nedajú úplne vyliečiť. Hlavné ciele liečby sú zamerané na maximálne spomalenie progresie ochorenia. Na to môžete požiadať:

 • kompresná terapia: nosenie kompresného spodného prádla a bandáž končatiny elastickými bandážami na odstránenie venóznej hypertenzie;
 • korekcia životného štýlu: dostatočná fyzická aktivita, odmietanie zlých návykov a korekcia výživy;
 • liečebná terapia: užívanie liekov, ktoré môžu zlepšiť stav žilových stien, prispievajú k eliminácii zápalového procesu a zabraňujú tvorbe krvných zrazenín;
 • lieky na lokálnu liečbu: použitie masti, krémy a gély, ktoré podporujú hojenie trofických vredov a normalizáciu krvného obehu;
 • fyzioterapia: prispieva k normalizácii krvného obehu v končatine a zlepšuje metabolické procesy v pokožke;
 • chirurgická liečba: zameraná na prevenciu embolizácie trombov a šírenie patologického procesu na iné žilové cievy, spravidla PTFS techniky používajú radikálne postupy.

Konzervatívna liečba sa používa s priaznivou dynamikou ochorenia a prítomnosťou kontraindikácií pre výkon operácie.

Kompresná terapia

Pacientom s chronickou venóznou insuficienciou a trofickými vredmi sa odporúča, aby počas liečby používali bandáž končatiny elastickými bandážami alebo aby nosili kompresné ponožky, pančuchy alebo pančuchy. Účinnosť kompresnej terapie je potvrdená dlhodobými klinickými štúdiami: u 90% pacientov jej dlhodobé užívanie umožňuje zlepšiť stav žíl končatín a u 90-93% pacientov s trofickými vredmi dochádza k rýchlejšiemu hojeniu poškodenej kože.

Spravidla sa v počiatočných štádiách ochorenia pacientovi odporúča používať elastické obväzy na bandážovanie, ktoré umožňujú udržanie požadovanej úrovne kompresie v každom danom klinickom prípade. Keď sa stav pacienta stabilizuje, lekár mu odporúča nosiť kompresný úplet (obvykle ponožky).

Pri indikáciách na použitie stláčacieho tričká triedy III môže byť pacientovi odporúčané používať špeciálnu sadu Saphenmed ucv. Ktorú tvoria dve golfové ihriská, ktoré na úrovni členku vytvárajú celkový odpočinkový tlak 40 mm. Štruktúra materiálu vnútorného chovu obsahuje zložky rastlín, ktoré prispievajú k rýchlejšiemu toku regeneračných procesov a majú tonický účinok na žily. Ich použitie je pohodlné a skutočnosť, že výrobky sa ľahko nosia a jedno z golfových ihrísk môže byť odstránené počas nočného spánku, aby sa znížil nepohodlie.

Niekedy nosenie bandáže z elastických obväzov alebo predmetov vyrobených z kompresného úpletu spôsobuje pacientovi značné nepohodlie. V takýchto prípadoch lekár môže pacientovi odporučiť uloženie obväzu špeciálnych zinku obsahujúcich nepružných obväzov od nemeckého výrobcu Varolast. Sú schopní vytvoriť nízku kompresiu v pokoji a vysokú fyzickú aktivitu. To úplne eliminuje pocity nepohodlia, ktoré je možné pozorovať pri konvenčných kompresných liečebných postupoch a zabezpečuje elimináciu pretrvávajúcich žilových opuchov. Varolastické obväzy sa tiež úspešne používajú na liečbu otvorených a dlhodobých trofických vredov. Obsahujú zinkovú pastu, ktorá stimuluje tkanivá a urýchľuje proces ich regenerácie.

Pri závažnom posttromboflebitickom syndróme, progresívnom venóznom lymfedému a dlhodobo liečivých trofických vredoch sa môže použiť metóda pneumatickej prerušovanej kompresie na kompresnú terapiu, ktorá sa uskutočňuje pomocou špeciálneho zariadenia pozostávajúceho z ortuti a vzduchových komôr. Toto zariadenie vytvára intenzívnu sekvenčnú kompresiu na rôznych častiach dolnej končatiny.

Oprava životného štýlu

Všetkým pacientom s posttromboflexickým syndrómom sa odporúča dodržiavať tieto pravidlá:

 1. Pravidelné sledovanie na phlebologistovi alebo vaskulárnom chirurgovi.
 2. Obmedzenie telesnej aktivity a racionálne zamestnanie (neodporúča sa práca spojená s dlhodobým pobytom, tvrdá fyzická práca, práca v podmienkach nízkej a vysokej teploty).
 3. Odmietanie zlých návykov.
 4. Cvičenia s dávkovaním fyzickej aktivity podľa odporúčania lekára.
 5. Dodržiavanie diéty, čo znamená vylúčenie potravín a potravín z potravy, ktoré prispievajú k zhrubnutiu krvi a spôsobujú poškodenie ciev.

Liečba

Na liečenie chronickej venóznej insuficiencie, ktorá sprevádza posttrombotický syndróm, sa používajú lieky na normalizáciu reologických parametrov a mikrocirkulácie, na ochranu cievnej steny pred poškodzujúcimi faktormi, na stabilizáciu funkcie lymfatickej drenáže a na zabránenie uvoľňovania aktivovaných leukocytov do okolitých mäkkých tkanív. Drogová terapia by sa mala uskutočňovať s trvaním, ktoré trvá približne 2 až 2,5 mesiaca.

Ruská flébológia odporúča režim liečby pozostávajúci z troch po sebe idúcich etáp. V štádiu I, ktorého trvanie je približne 7 až 10 dní, sa používajú lieky na parenterálne podávanie:

 • dezagreganty: Reopoliglyukin, Trental, Pentoxifylline;
 • antioxidanty: vitamín B6, emoxipín, tokoferol, mildronát;
 • nesteroidné protizápalové lieky: Ketoprofen, Reopirin, Dikloberl.

V prípade tvorby troficky hnisavých vredov pacientovi, po uskutočnení plodín na flóre, sú predpísané antibakteriálne lieky.

V druhej fáze liečby je spolu s antioxidantmi a antiagregačnými látkami predpísaný:

 • Reparants: Solkoseril, Actovegin;
 • polyvalentná flebotonika: Detraleks, Vazoket, Phlebodia, Ginkor-fort, Antistax.

Trvanie tohto štádia liečby je určené individuálnymi klinickými prejavmi a pohybuje sa v rozmedzí od 2 do 4 týždňov.

V tretej fáze farmakoterapie sa pacientovi odporúča užívať viacvalentnú flebotoniku a rôzne lieky na lokálne použitie. Trvanie ich prijatia je najmenej 1,5 mesiaca.

Tiež v liečebnom režime môžu byť zahrnuté ľahké fibrinolytiká (kyselina nikotínová a jej deriváty), diuretiká a látky, ktoré znižujú agregáciu krvných doštičiek (aspirín, dipyridamol). V prípade trofických porúch sa odporúčajú antihistaminiká, Aevit a Pyridoxine a pri príznakoch dermatitídy a alergických reakcií sa poraďte s dermatológa s cieľom ďalšieho liečenia.

Lieky na lokálnu liečbu

Spolu s liečivami na vnútorné použitie sú pri liečbe posttromboflexického syndrómu aktívne používané prostriedky na lokálnu expozíciu vo forme masti, krémy a gély, ktoré majú protizápalový, flaboprotektívny alebo antitrombotický účinok:

 • Masť s heparínom;
 • Troxerutínové a rutozidové masťové formy;
 • Lioton;
 • Venobene;
 • indovazin;
 • Venitan;
 • troksevazin;
 • venoruton;
 • Cyclo 3 krém a ďalšie.

Lieky s rôznymi účinkami sa majú používať v pravidelných intervaloch počas dňa. Nástroj sa musí aplikovať na predčistenú pleť ľahkými masážnymi pohybmi niekoľkokrát denne.

fyzioterapia

Rôzne fyzioterapeutické postupy sa môžu aplikovať v rôznych štádiách liečby posttromboflexického syndrómu:

 • na tonizáciu žíl: intraoranálna elektroforéza s použitím venotoniky;
 • na zníženie lymfóza: segmentálna vakuová terapia, elektroforéza s proteolytickými enzýmami, lymfatická drenážna masáž, magnetoterapia LF;
 • na defibrotizáciu: elektroforéza s defibróznymi prípravkami, jód-brómové a radónové liečebné kúpele, ultrazvuková terapia, peloidoterapia;
 • na korekciu autonómneho nervového systému: sufradiaca, diadynamická terapia, magnetoterapia HF;
 • urýchliť regeneráciu tkanív: LF magnetoterapia, lokálna darsonvalizácia;
 • pre hypokoagulačný účinok: elektroforéza s antikoagulačnými prípravkami, infračervená laserová terapia, kúpele so sírovodíkom a chloridom sodným;
 • na stimuláciu svalovej vrstvy venóznych stien a na zlepšenie hemodynamiky: pulzná magnetická terapia, terapia ampulpulzou, diadynamická terapia;
 • na elimináciu hypoxie tkaniva: kyslíková baroterapia, ozónové kúpele.

Chirurgická liečba

Na liečbu posttromboflexného syndrómu sa môžu aplikovať rôzne typy chirurgických zákrokov a indikácie pre konkrétnu techniku ​​sa určujú striktne individuálne v závislosti od klinických a diagnostických údajov. Medzi nimi sú najčastejšie vykonávané intervencie na komunikačných a povrchných žilách.

Vo väčšine prípadov možno vykonať chirurgickú liečbu po obnovení prietoku krvi v hlbokých, komunikačných a povrchových žilových cievach, čo sa pozoruje po úplnej rekanalizácii. V prípade neúplnej rekanalizácie hlbokých žíl môže operácia na subkutánnych žilách viesť k výraznému zhoršeniu zdravotného stavu pacienta, pretože počas zásahu sú vylúčené cesty žilového odtoku.

V niektorých prípadoch sa na opravu poškodených a zničených žilových chlopní môže použiť metóda založená na vytvorení extravazálneho ventilu v popliteálnej žile. Jej podstatou je napodobenie nejakého druhu ventilového mechanizmu, ktorý počas chôdze stláča postihnutú popliteálnu žilu. Aby sa to stalo, chirurg počas chirurgického zákroku strihal úzky pás s nohou z tenkej svalovej šľachy, vedie ju medzi popliteálnu žilu a tepnu a fixuje ju na šľachu bicepsu stehna.

Pri porážke oklúzie iliakálnych žíl sa môže vykonať operácia Palma, ktorá zahŕňa vytvorenie suprapubického posunu medzi postihnutou a normálne fungujúcou žilou. Ak je to potrebné, posilní sa aj venózny prietok krvi, táto technika môže byť doplnená zavedením arteriovenóznych fistúl. Hlavnou nevýhodou operácie palmy je vysoké riziko opätovného zrážania ciev.

V prípade oklúzie žíl vo femorálno-popliteálnom segmente sa po odstránení postihnutej žily môže vykonať posun odľahlej oblasti pomocou autovražedného štepu. Ak je to potrebné, môžu sa vykonať zákroky na resekciu rekanalizovaných žíl na odstránenie refluxu krvi.

Aby sa eliminovala venózna hypertenzia, stagnácia krvi a retrográdny krvný prietok počas expanzie subkutánnej a dokončenej rekanalizácie hlbokých žíl pacientovi, môže byť vhodné vykonať takúto operáciu voľby ako je safenektomia s ligáciou Kokket, Felder alebo Linton komunikačných žíl. Po prepustení pacienta, ktorý prešiel takým chirurgickým zákrokom, pacient musí neustále absolvovať profylaktické kurzy liečebného a fyzioterapeutického ošetrenia z nemocnice, nosiť kompresný úplet alebo vykonávať bandážovanie nohy elastickými bandážami.

Väčšina flebológov a angiosurgeonov považuje zlyhanie poškodeného ventilového aparátu žíl za hlavnú príčinu vzniku posttromboflexického syndrómu. V tomto ohľade sa už mnoho rokov uskutočňuje vývoj a klinické skúšky nových metód korigovania chirurgického zákroku venóznej insuficiencie, ktoré sú zamerané na tvorbu umelých extra- a intravaskulárnych chlopní.

V súčasnej dobe boli navrhnuté mnohé metódy na korekciu zostávajúcich postihnutých venóznych chlopní a ak nie je možné obnoviť existujúce ventilové zariadenie, môže sa uskutočniť transplantácia zdravých žíl s ventilmi. Spravidla sa táto technika používa na rekonštrukciu segmentov popliteálnej alebo veľkej saphenóznej žily a ako materiál na transplantáciu sa považuje axilárna žila s ventilmi. Táto operácia sa úspešne dokončila približne u 50% pacientov s posttromboflebitickým syndrómom.

Na obnovenie ventilu popliteálnej žily, ktorý pozostáva z fluoroplastickej špirály, meandrových helixov nitinolu, metódy ligatúry a intravenóznej valvuloplastiky, sa môže použiť aj extravazálny Vedensky korektor. Zatiaľ čo sa tieto metódy chirurgickej liečby posttromboflebitického syndrómu vyvíjajú a nedoporučujú sa na ich rozšírenie.

Post-tromboflebitický syndróm: čo je PTFS dolných končatín a ako liečiť patológiu

Post-tromboflebitický syndróm je diagnostikovaný u 10% pracujúcej populácie, najmä v rozvinutých krajinách. Je považovaná za najbežnejšie periférne vaskulárne ochorenie. PTFS je druh sekundárnej venóznej nedostatočnosti rôznych lokalizácií, ale častejšie sú ovplyvnené žily dolných končatín.

Čo je PTFS dolné končatiny

Post-tromboflebitický syndróm (PTFS) je patológia, ktorá sa vyvíja u pacientov, ktorí mali hlbokú žilovú trombózu. Syndróm sa vyskytuje ako sekundárny prejav ochorenia. Po ukončení tvorby trombov (pod vplyvom liečby alebo samostatne) je obnova žilového odtoku v nádobe, čo vedie k zničeniu alebo poškodeniu žilového ventilu jej steny zvyšky tromby.

Termín "posttromboflebitický syndróm" bol prvýkrát použitý na začiatku 20. storočia. Dnes má mnoho názvov - komplex trombotických príznakov, chronickú venóznu insuficienciu, posttrombotickú chorobu.

Predpokladá sa, že post-trombotické syndróm - súhrnný termín, ktorý kombinuje hemodynamické poruchy rôznym stupňom zložitosti a rôzne lokalizácie (bedrové žily, žilová intrarenální cievne oddelí, žily stehennej a holennej kosti). Vyskytuje sa v dôsledku trombózy a po zápale vnútornej steny hlbokých žíl dolných končatín.

Vývoj syndrómu sa vyskytuje v dvoch fázach:

 1. Oklúzia (zablokovanie plavidla). Pozorované dodatočné vytvrdnutie cievy a rast spojivového tkaniva.
 2. Rekapitalizácia (odtok zotavenia). Vytvárajú sa kanály rôznych priemerov a tvarov, trombus nie je úplne rekanalizovaný. To nielen zvyšuje tvorbu spojivového tkaniva, ale navyše vedie k zničeniu ventilov žíl.
Schéma vývoja posttromboflexického syndrómu: krvná zrazenina, ktorá sa vytvorila, vyvolá proliferáciu spojivového tkaniva okolo neho a zničenie ventilu cievy

Klasifikácia chorôb

Existujú nasledujúce formy syndrómu:

 • kŕčové žily;
 • edematous;
 • induratum;
 • induratum-vred.

Podľa stupňa hemodynamických porúch môže byť syndróm v nasledujúcich fázach:

 • kompenzácia (bez narušenia výživy mäkkých tkanív a tvorby vredov);
 • dekompenzácia (sú prítomné trofické zmeny).

Príčiny a faktory vývoja

Hlavnou príčinou posttromboflexického syndrómu je krvná zrazenina. Práve jeho prítomnosť v hlbokých žilách, napríklad v správnom popliteal, vedie k deformácii cievy, zmenám prietoku krvi a nárastu intravenózneho tlaku. Takéto porušenia po určitom čase spôsobujú príznaky ochorenia a zhoršenie stavu pacienta.

Živý klinický obraz sa vyskytuje 5-6 rokov po akútnej flebotrombóze. Len u 10% pacientov sa príznaky PTFS objavia za rok.

Medzi faktory, ktoré vedú k rozvoju PTFS, patria:

 • tehotenstvo a pôrod;
 • zranenia vnútorných orgánov a zlomeniny končatín;
 • operatívne intervencie;
 • varikózna choroba hlbokých žíl dolných končatín;
 • krvné poruchy charakterizované zvýšeným počtom krvných doštičiek;
 • obezita.

Čo je a ako nebezpečné je flebotrombóza - video

Symptómy posttromboflebitického syndrómu u mužov a žien

Takmer každá pätina trpiaci PTFS, počiatočné štádiá ochorenia sa vyskytujú bez viditeľných prejavov. Následne vznikajú subjektívne pocity žilovej nedostatočnosti:

 • pocit ťažkosti v nohách a únava, najmä po tom, čo ste boli v stojacej alebo sedacej polohe;
 • pocit bolesti a bolesti v končatinách, ktoré sa zhoršujú v polohe na chrbte so zdvihnutou nohou;
 • edém, ktorý sa môže rozšíriť na celú končatinu;
 • kŕče;
 • prítomnosť rozšírenej a deformovanej žilovej siete v oblasti stehna alebo stehna, pubis, predná brušná stena;
 • prítomnosť dermatitídy, pigmentových škvŕn, trofických vredov a ich bolesti;
 • závažné svrbenie a peeling.

Intenzita opuchu závisí od úrovne telesnej aktivity.

V kompenzačnom období sú všetky tieto príznaky, okrem vredov, možné, pretože trofické zmeny (poruchy príjmu potravy) už hovoria o dekompenzácii procesu. Príznaky ochorenia sú rovnaké u mužov a žien, ale intenzita ich prejavu závisí od formy patológie.

Kŕčová forma

Táto forma posttrombotického syndrómu je charakterizovaná prítomnosťou kŕčových žíl dolných končatín, čo je príčinou vývoja syndrómu. Pozoruje sa:

 • ťažkosť v nohách po cvičení;
 • mierne zmeny na koži (koža sa stáva bledá, suchá);
 • vypadávanie vlasov v dolných končatinách;
 • opuch dolných končatín;
 • bolesť a pocit plnosti, prechádza po odpočinku, keď sú nohy zdvihnuté.

Často choroba začína na pozadí kŕčových žíl a akútnej žilovej trombózy, ktorú pacienti nezaznamenali.

Kardiostimulózna PTFS je jednou z najbežnejších odrôd syndrómu.

Oteklý tvar

V tejto forme syndrómu stále nie sú žiadne nutričné ​​poruchy tkanív. Otoky s rôznou lokalizáciou a bolesťou, dokonca aj v pokoji, sú považované za charakteristické. V tomto štádiu ochorenia dochádza k neúplnému zotaveniu venózneho odtoku, čo ďalej vedie k deformácii ventilového zariadenia a vzniku závažnejších prejavov ochorenia.

Edém v PTFS vedie k podvýžive mäkkých tkanív a dochádza v dôsledku stagnácie v žilovom lôžku.

Indukčná forma

Kožná indukcia sa prejavuje tmavými škvrnami, deskvamáciou, zhutnením kŕčových uzlín na pozadí výrazného edému a bolesti. Trofej (výživa) mäkkých tkanív je narušená, objavujú sa príznaky zápalu (sčervenanie, lokálne zvýšenie teploty) a subkutánne tukové tkanivo sa stáva tenšie. Pacienti sa často sťažujú na kŕče. Ventilové zariadenie je deformované, čo je dôvodom, prečo k týmto zmenám dochádza.

Indukcia končatiny sa prejavuje podvýživou mäkkých tkanív a vznikom zápalu.

Induračná ulceratívna forma

Indukčná forma posttromboflexického syndrómu sa hladko transformuje na induktívne-ulceratívny. Konštantný zápal v mäkkých tkanivách a reabsorpcia toxínov v dôsledku stagnácie venóznej krvi prispievajú k vzniku trofických vredov na vnútornej strane členku alebo dolnej končatiny. Sú náchylní na sekundárnu bakteriálnu infekciu a dlhý priebeh ochorenia. Okrem lokálnych zmien môže byť indukčne ulceratívna forma PTFS sprevádzaná komplexom symptómov všeobecnej intoxikácie: zvýšená telesná teplota, slabosť, silná bolesť.

Indurativne ulceratívna forma PTFS je charakterizovaná lokálnymi zmenami vo forme trofických vredov a všeobecnými symptómami.

Dlhodobý priebeh posttromboflexického syndrómu, bez ohľadu na formu ochorenia, môže byť komplikovaný narušením lymfatickej drenáže a tvorbou lymfedému.

Lymphedém je hustý edém, ktorý spôsobuje erysipela končatiny.

Jednou z príčin lymfedému je posttromboflebitický syndróm.

Diferenciálna diagnostika PTFS

Post-tromboflebitický syndróm sa musí odlišovať od chorôb, ktoré majú podobné príznaky:

 1. Vrodená arteriovenózna fistula. Líši sa od nárastu PTS objemu končatín a na dĺžku, obsahuje viac kŕčové žily a zmeny v zásobe mäkkých tkanív vedie k vzniku tmavých škvŕn na nohy typu "geografickej mape". Pri vrodených arteriovenóznych fistulách sa na pokožke končatín pozoruje nadmerný rast vlasov.
 2. Primárne kŕčové žily. Pacient si nevyžaduje predchádzajúcu akútnu flebotrombózu alebo tromboflebitídu.
 3. Zlyhanie srdca alebo obličiek. S týmito patológiami sa opuch pozoruje na dvoch končatinách súčasne, neexistuje žiadny bolestivý syndróm a trofické zmeny v nohách.

Diagnostické štúdie na PTFS

Diagnóza posttromboflebitického syndrómu sa potvrdí po všeobecnom vyšetrení, funkčných testoch a niekoľkých inštrumentálnych postupoch.

Funkčné testy - tabuľka

Inštrumentálne diagnostické metódy

Pre presnejšiu diagnostiku ochorenia a určenie lokalizácie patologického procesu pomocou iných metód výskumu:

 1. Rôntgenová kontrastná flebografia je najspoľahlivejšou metódou vyšetrovania. Kontrastná látka sa vstrekne do žily a stanoví sa jej distribúcia v celej sieti, stanovia sa vnútorné obrysy žilovej cievy, určia sa defekty plnenia a lokalizácia oblastí s krvnými zrazeninami.
 2. Radionuklidová flebografia - do žilového systému je zavedený radionuklidový prvok, ktorý je pre pacienta bezpečný. Metóda umožňuje odhadnúť rýchlosť a povahu venózneho odtoku.
 3. Ultrazvuková angiografia pomocou ultrazvuku určuje rozsah poškodenia miesta, prítomnosť a povahu trombotických hmôt, stav ventilov a patologický reflux (návrat krvného refluxu) do žilovej cievy.
 4. Flebomanometria je ďalšou diagnostickou metódou, ktorá meria intravenózny tlak.

Liečba posttromboflebitického syndrómu

Lekárska taktika pre túto chorobu zahŕňa nielen farmakoterapiu, ale aj použitie fyzioterapie, zmeny životného štýlu, množstvo fyzických cvičení, ktoré pomôžu predchádzať vzniku vážnych komplikácií a potrebe chirurgických zákrokov.

Liečba

Užívanie liekov pomáha zlepšovať stav žilových ciev, zmierňuje bolesť a znižuje zrážanlivosť krvi.

Pre toto použitie:

 • dezagreganty - látky, ktoré znižujú riziko spájania krvných doštičiek a tvorby krvných zrazenín (Aspirín, Cardiomagnyl, Curantil);
 • flebotonika - lieky, ktoré zlepšujú stav žilovej steny a jej ventilov (Detralex, Phlebodia, Vazoket);
 • antikoagulanciá spolu s protidoštičkovými látkami zabraňujú krvným zrazeninám a zlepšujú rýchlosť toku krvi v cievach (warfarín, heparín, enoxiparín);
 • Nesteroidné protizápalové lieky - výrazne znižujú bolesť a ovplyvňujú zápalový proces (ibuprofén, Nimesil, ketoprofén, diklofenak, voltaren);
 • diuretiká - pomáhajú znížiť edémy a žilové kongescie (Furosemid, Lasix);
 • miestne prostriedky vo forme masti a gélu, ktoré pomáhajú eliminovať symptómy a zmierňujú stav pacienta (masť Heparin, Lioton, Indovazin, Troxevasin).

Vzhľadom na to, že diuretiká vedú k eliminácii draslíka z krvi, mali by sa opiť spolu s liekmi, ktoré doplňujú zásoby tohto stopového prvku v tele (Asparkam, Panangin).

Lieky na liečbu PTFS - foto

Oprava životného štýlu

Životný štýl ovplyvňuje aj priebeh posttromboflebitického syndrómu. Ľudia s touto diagnózou potrebujú:

 1. Jedzte dietetické potraviny, odmietajte mastné jedlá, múku a alkohol a tiež neberte bujóny chokeberry a divokej ruže, aby sa zvýšila zrážanlivosť krvi. V strave by malo prevládať zeleninu a ovocie, mali by sa uprednostňovať morské plody, olivový olej, orechy.
 2. Dávkovanie fyzickej aktivity a pri výbere práce by sa malo pamätať na to, že pacient s PTFS nemôže byť dlhodobo držaný na nohách alebo v sede, ako aj pri vysokých a nízkych teplotách.
 3. Prestaňte fajčiť.
 4. Pravidelne podstupujú kontrolu u vaskulárneho chirurga.

Kompresná terapia

Použitie kompresného punčochového oblečenia (bandáže, ponožky, pančuchy) znižuje žilovú hypertenziu v povrchových tkanivách nohy a nohy a tiež ovplyvňuje funkciu lymfatickej drenáže. Materiály na kompresiu sú prezentované v dvoch formách - preventívnych a liečebných. Pri výbere lekárskych ponožiek alebo pančúch je potrebné dbať na triedu kompresie, ktorá je uvedená v mm. Hg. Článok a nie dená. U takmer 100% pacientov zlepšuje kompresná liečba stav žíl a hojenie trofických vredov. Trieda kompresie pleteniny by sa mala vybrať na základe prejavov venóznej nedostatočnosti.

Kompresný elastický odev prispieva k normalizácii stavu žíl a urýchľuje hojenie trofických vredov

Výber kompresného úpletu - stôl

 • počiatočná lézia saphenóznych žíl (žilové žily, retikulárne kŕčové žily);
 • syndróm ťažkých nôh.
 • kŕčové žily bez trofických porúch;
 • žilnej nedostatočnosti počas tehotenstva.
 • posttrombotická choroba;
 • lymfatická nedostatočnosť;
 • trofické poruchy kože nohy.
 • vrodené anomálie žilového systému;
 • sekundárny lymfedém.

Terapeutická telesná výchova a fyzioterapia na PTFS

Terapeutické cvičenie sa prejavuje v kŕčových a edematóznych formách posttromboflebitického syndrómu iba pod dohľadom lekára, pretože v induračných a induktívnych ulceratívnych štádiách je cvičenie prísne zakázané pacientom.

Fyzioterapeutické postupy sú zamerané na:

 • zlepšenie steny žíl - elektroforéza s venotonikou;
 • zlepšovanie lymfatickej drenáže - lymfatická drenážna masáž, vákuová terapia, LF magnetoterapia;
 • zníženie tvorby spojivového tkaniva - radónové liečebné kúpele, ultrazvukové terapie, elektroforéza;
 • zlepšenie rýchlosti krvného prietoku - elektroforéza s antikoagulanciami, infračervené ožarovanie, kúpele so sírovodíkom;
 • posilnenie svalovej vrstvy a ventilového aparátu - impulzívna magnetická terapia, diadynamická liečba.

Chirurgická liečba

Chirurgický zákrok je indikovaný na obnovenie ventilového zariadenia a elimináciu trombotického procesu. V závislosti od stupňa poškodenia mäkkého tkaniva sa vykonáva buď otvorená operácia alebo mikrochirurgická intervencia. Nie sú však vymenovaní skôr ako tri mesiace po odstránení trofických porúch a vredov.

Ak sa po vykonaní ultrazvuku ciev zistí, že výtok krvi nastáva v dôsledku jeho vypustenia do povrchových žíl, potom sa odstránia a hlboký žilový systém sa posunie, prietok krvi a poškodené ventily sa obnovia.

Tradičné metódy liečby

Metódy tradičnej medicíny môžu byť použité len ako doplnková liečba, aby sa znížili príznaky PTFS v počiatočných štádiách ochorenia. Napríklad:

 1. Hirudoterapia (liečba pijavicou) sa používa na zlepšenie rýchlosti odtoku a mikrocirkulácie veno. Hirudin, ktorý je vylučovaný slinami pichania, znižuje zrážanie krvi a má deštruktívny účinok na trombus.
 2. Na zníženie opuchu a bolesti sa používajú vody s morskou soľou v pomere 1 polievková lyžica. l. na 1 liter vody, ktorá sa má meniť 3-4 krát denne.
 3. Zdrojom prírodného Aspirínu je malina, takže sa môže používať ako čerstvý, tak vo forme džemu na čaj.
S kousnutím pijavice vylučuje hirudin, ktorý vstupuje do krvného riečišťa a znižuje jeho schopnosť zrážať sa.

Prognóza, komplikácie a následky PTFS

Prognóza absolútnej obnovy je nepriaznivá. Choroba nemôže byť úplne vyliečená. Ale správne zvolená terapia, implementácia všetkých odporúčaní umožňuje dosiahnuť stabilnú remisiu.

Posttromboflebitický syndróm s trofickými vredmi môže byť komplikovaný pridaním bakteriálnej infekcie. Nie tak často, ale dochádza k venóznej gangréne. Prítomnosť ohniska chronického zápalu v tele vedie k narušeniu imunitného systému a alergizácii.

Post-trombotická choroba postupom času postupuje a vedie k pretrvávajúcemu postihnutiu.

Prevencia PTFS

Predchádzanie vzniku posttromboflexického syndrómu má zabrániť tvorbe flebotrombózy. Pre to potrebujete:

 • zdržať sa zlých návykov (fajčenie, alkohol, prejedanie);
 • včasná liečba kŕčových žíl;
 • bojovať proti sedavému životnému štýlu;
 • postupujte podľa odporúčaní ošetrujúceho lekára.

Najlepšou liečbou pre posttromboflexný syndróm je jeho prevencia: včasná kontrola trombózy, aktívneho životného štýlu a správnej výživy. Pacienti, ktorí prekonali hlbokú žilovú trombózu, potrebujú protidoštičkové lieky a antikoagulanciá. Trvanie kurzu určuje ošetrujúci lekár. Berú do úvahy komorbidity a ďalšie rizikové faktory na zabránenie vývoja PTFS.

Posttromboflebitický syndróm: znaky, priebeh, diagnostika, liečba

Post-tromboflebitický syndróm je pomerne bežné žilové ochorenie, ktoré je ťažké liečiť. Preto je dôležité diagnostikovať vývoj ochorenia v počiatočnom štádiu a včas konať.

Vo väčšine prípadov sa po tromboflebitickom ochorení vyvíja na pozadí trombózy hlavných žíl dolných končatín. Jedná sa o jeden z najčastejších závažných prejavov chronickej venóznej insuficiencie. Priebeh ochorenia je charakterizovaný pretrvávajúcim edémom alebo trofickými poruchami kože nohy. Podľa štatistík približne 4% svetovej populácie trpí posttromboflexiou.

Ako postupuje posttromboflebitický syndróm?

Vývoj ochorenia závisí výlučne od správania krvnej zrazeniny, ktorá sa tvorí v lúmeni postihnutej žily. Najčastejšie trombóza akýchkoľvek hlbokých žíl končí s čiastočným alebo absolútnym zotavením predchádzajúcej úrovne žilovej permeability. Avšak v závažnejších prípadoch je tiež možné úplné uzatvorenie venózneho lumenu.

Už od druhého týždňa po vzniku trombu sa uskutočňuje proces jeho postupnej resorpcie a náhrady lúmenov spojivovým tkanivom. Tento proces sa čoskoro ukončí úplnou alebo aspoň čiastočnou obnovou poškodenej časti žily a spravidla trvá dva až štyri mesiace až tri alebo viac rokov.

V dôsledku prejavu zápalovo-dystrofických porúch v štruktúre tkaniva sa samotná žila transformuje do nereagujúcej sklerotickej trubice a jej ventily sú úplne zničené. V okolí žily sa ďalej rozvíja kompresia fibrózy.

Séria výrazných organických zmien na strane ventilov a hustých stien žíl môže viesť k takým nežiaducim následkom ako patologické presmerovanie krvi "zhora nadol". Súčasne sa výrazne zvyšuje venózny tlak dolných končatín, ventily expandujú a vyvíja sa akútna venózna insuficiencia takzvaných perforujúcich žíl. Tento proces vedie k druhotnej transformácii a rozvoju hlbšej nedostatočnosti žíl.

Posttromboflexický syndróm dolných končatín je nebezpečný z dôvodu mnohých negatívnych zmien, niekedy nezvratných. Vývoj statickej a dynamickej venóznej hypertenzie. To má veľmi negatívny vplyv na fungovanie lymfatického systému. Likvóbecná mikrocirkulácia sa zhoršuje, zvyšuje sa kapilárna permeabilita. Zvyčajne je pacient trpia ťažkým tkanivovým edémom, venóznym ekzémom, rozviedla sa sklerotická koža s poškodením podkožného tkaniva. Na postihnutom tkanive sa často vyskytujú trofické vredy.

Symptómy ochorenia

Ak zistíte akékoľvek príznaky choroby, mali by ste ihneď požiadať o pomoc špecialistov, ktorí vykonajú dôkladnú prehliadku s cieľom stanoviť presnú diagnózu.

Hlavné znaky PTFS sú:

 • Silné a dlhé časové obdobie sa nezapáchajú;
 • Cievne hviezdičky;
 • Výkrmy vo forme malých subkutánnych tuberkulácií namiesto jednotlivých častí žíl;
 • kŕče;
 • Únava, pocit ťažkosti v nohách;
 • Necitlivosť, znížená citlivosť končatiny;
 • Pocit "wadded nohy", najmä po dlhom pobyte "na nohách", zhoršený popoludní, smerom k večeru.

Klinický obraz choroby

Základom klinického obrazu PTFB je priamo chronická venózna insuficiencia rôznej závažnosti, rozšírenie väčšiny saphenóznych žíl a výskyt jasne purpurovej, ružovej alebo modrej cievnej siete v postihnutej oblasti.

Práve tieto cievy preberajú hlavnú funkciu zabezpečenia úplného odtoku krvi z tkanív dolných končatín. Avšak po dlhú dobu sa ochorenie nemôže tvrdiť.

Podľa štatistík iba 12% pacientov má v prvom roku ochorenia symptómy PTFS v dolných končatinách. Tento údaj sa postupne zvyšuje na šesť rokov a dosahuje 40-50%. Okrem toho približne 10 percent pacientov v tejto dobe už zistilo prítomnosť trofických vredov.

Silný opuch nohy je jedným z prvých a hlavných príznakov posttrombotického syndrómu. Zvyčajne sa vyskytuje v dôsledku prítomnosti akútnej venóznej trombózy, keď nastane proces obnovenia priechodnosti žíl a tvorby kolaterálnej cesty.

Časom sa opuch môže mierne zmierniť, ale zriedka prechádza úplne. Okrem toho môže byť v priebehu času lokalizovaný edém v distálnych končatinách, napríklad v dolnej časti nohy a v proximálnom, napríklad v stehne.

Môže sa vyvinúť tekutina:

 • Prostredníctvom svalovej zložky, zatiaľ čo pacient môže pozorovať mierny nárast svalov lýtkových svalov. To je najrozšírenejšie v obtiažnosti upevnenia zipsu na topánku atď.
 • Vzhľadom na oneskorenie odtoku tekutín vo väčšine mäkkých tkanív. To nakoniec vedie k skresleniu anatomických štruktúr ľudských končatín. Napríklad je možné pozorovať vyhladzovanie dier na oboch stranách členku, opuch zadnej časti chodidla atď.

V súlade s prítomnosťou určitých príznakov existujú štyri klinické formy PTF:

Treba poznamenať, že dynamika syndrómu opuchu u PTFB má určitú podobnosť s edémom, ku ktorému dochádza pri progresívnych kŕčových žilách. Opuch mäkkého tkaniva sa zvyšuje vo večerných hodinách. Pacient si často všimne túto zdanlivo "zníženú veľkosť topánky", čo bol ráno. Zároveň je najčastejšie ovplyvnená ľavá dolná končatina. Otok na ľavej nohe sa môže objaviť v intenzívnejšej forme než v pravej časti.

Takisto na koži zostávajú stopy tlaku, ponožiek a golfových pásov, ako aj svalnaté a nepríjemné topánky a počas dlhého časového obdobia sa nevyhladzujú.

Ráno sa opuch zvyčajne znižuje, ale vôbec nejde. Je sprevádzaný neustálym pocitom únavy a ťažkosti v nohách, túžbou "vytiahnuť" končatinu, chladením alebo bolesťou bolesti, ktorá sa zvyšuje s dlhodobou udržiavaním jednej polohy tela.

Bolesť má tupý bolestivý charakter. To je skôr nie príliš intenzívne ťahanie a roztrhnutie bolesti v končatinách. Môžu byť o niečo jednoduchšie, ak si vezmete vodorovnú polohu a zdvihnete nohy nad úroveň trupu.

Niekedy môže byť bolesť sprevádzaná kŕčmi končatín. Častejšie sa môže vyskytnúť v noci, alebo ak je pacient nútený dlhodobo zostať v nepohodlnej polohe, čím vytvára väčšie zaťaženie postihnutej oblasti (státie, chôdza atď.). Tiež bolesť ako taká môže chýbať, objavujúca sa len pri palpácii.

Pri progresívnom posttromboflebitickom syndróme postihujúcom dolné končatiny sa opakujúce sa varikózna dilatácia hlbokých žíl vyvíja u najmenej 60-70% pacientov. Pre väčší počet pacientov je charakteristický voľný druh rozšírenia postranných konárov, čo sa týka hlavných žilových kmeňov nohy a chodidla. Oveľa menej často sa zaznamenáva porušenie štruktúry kmeňov MPV alebo BPV.

Post-tromboflebitický syndróm je jedným z významných dôvodov ďalšieho vývoja ťažkých a rýchlo sa rozvíjajúcich trofických porúch, ktoré sú charakterizované skorým výskytom venóznych trofických vredov.

Vredy sú zvyčajne lokalizované na vnútornom povrchu dolnej časti nohy, ako aj na vnútornej strane členkov. Pred objavením sa vredov sa objavujú niekedy výrazné zrakovo viditeľné zmeny na strane kože.

 • Zatemnenie, zmena farby kože;
 • Prítomnosť hyperpigmentácie, ktorá sa vysvetľuje únikom červených krviniek a ich následnou degeneráciou;
 • Pečať na koži;
 • Vývoj zápalového procesu na pokožke, ako aj v hlbších vrstvách podkožného tkaniva;
 • Výskyt belavého, atrofovaného tkaniva;
 • Okamžitý výskyt vredov.

Video: znalecký posudok o trombóze a jej dôsledkoch

Diagnóza ochorenia

Diagnózu PTFS môže vykonať len lekár lekárskej inštitúcie po dôkladnom vyšetrení pacienta a po absolvovaní nevyhnutného vyšetrenia.

Obvykle je pacientovi predpísané:

 1. Flebostsintigrafiyu,
 2. Röntgenové vyšetrenie,
 3. Prechod diferenčnej diagnózy.

O niekoľko rokov predtým, okrem celkového klinického obrazu, sa na stanovenie a vyhodnotenie stavu pacienta široko používali funkčné testy. Dnes je však už v minulosti.
Diagnóza PTFS a hlbokej žilovej trombózy sa vykonáva pomocou ultrazvukového angioskanče pomocou farebného mapovania prietoku krvi. Umožňuje vám primerane posúdiť prítomnosť poškodenia žíl, identifikovať ich obštrukciu a prítomnosť trombotických hmôt. Okrem toho tento typ štúdie pomáha posúdiť funkčný stav žíl: rýchlosť toku krvi, prítomnosť patologicky nebezpečného prietoku krvi, účinnosť ventilov.

Podľa výsledkov ultrazvuku je možné identifikovať:

 • Prítomnosť hlavných príznakov trombotického procesu;
 • Prítomnosť recanalizačného procesu (obnovenie voľnej priechodnosti žíl);
 • Povaha, úroveň hustoty a stupeň obmedzenia trombotických hmôt;
 • Prítomnosť zničenia - takmer úplná absencia akéhokoľvek lumenu, ako aj nemožnosť toku krvi;
 • Zvyšovanie hustoty steny žíl a paravasového tkaniva;
 • Známky dysfunkcie ventilov atď.

Medzi hlavné ciele, ktoré sleduje AFM v PTFB:

 1. Počiatočná fixácia frekvencie a prítomnosť post-trombotického poškodenia v tkanivách;
 2. Diagnostika dynamiky procesov;
 3. Pozorovanie zmien v žilovom lôžku a proces postupnej obnovy priechodnosti žily;
 4. Odstránenie recidívy choroby;
 5. Všeobecné hodnotenie stavu žíl a perforácie.

Liečba posttromboflebitického syndrómu

Liečba posttromboflexického syndrómu sa vykonáva hlavne konzervatívnymi metódami. K dnešnému dňu sú široko použiteľné nasledujúce metódy liečenia tejto choroby:

 • Kompresná terapia;
 • Oprava životného štýlu,
 • Komplexy fyzioterapie a gymnastiky,
 • Mnoho fyzioterapeutických postupov,
 • farmakoterapia,
 • Chirurgická intervencia (ektómia)
 • Lokálna liečba.

Na odstránenie posttromboflexického syndrómu je najatraktívnejšia konzervatívna liečba. Avšak v prípade, ak neprinesie požadovaný výsledok, je možné aplikovať liečbu PTFS rekonštrukčným chirurgickým zákrokom alebo ektómia. Tak, odstránenie ciev, ktoré nie sú zapojené do procesu krvného obehu, alebo majú porušenie ventilov.

Základom konzervatívnych metód liečby PTFB je kompresná terapia, ktorej cieľom je zníženie venóznej hypertenzie. Toto sa väčšinou vzťahuje na povrchové tkanivá nohy a nohy. Kompresiu žíl sa dosahuje aj použitím špeciálnej bielizne, ktorou môžu byť elastické pančuchy alebo pančuchy a obväzy rôznej rozťažnosti atď.

Súčasne s kompresnými metódami použiteľná medicínska liečba PTFS hlboké žily, ktorá je priamo zameraná na zlepšenie tonusu žíl, obnovenie sekrécie lymfatickej drenáže a odstránenie existujúcich mikrocirkulačných porúch, ako aj potlačenie zápalového procesu.

Prevencia recidívy choroby

Komplex antikoagulačnej liečby s použitím priamych alebo nepriamych antikoagulancií je indikovaný pacientom po úspešnej liečbe trombózy a postleboletického syndrómu. Takže skutočné použitie: heparín, fraxiparín, fondaparinux, warfarín atď.

Trvanie tejto liečby možno určiť len individuálne, pričom sa zohľadnia dôvody, ktoré viedli k vzniku ochorenia a prítomnosť pretrvávajúceho rizikového faktora. Ak bola choroba vyvolaná traumou, chirurgickým zákrokom, akútnym ochorením, predĺženou imobilizáciou, potom je doba liečby zvyčajne 3 až 6 mesiacov.

Kompresná terapia, najmä s použitím ľahko použiteľného pleteniny, je jedným z najdôležitejších momentov kompenzácie všetkých typov CVI.

Ak hovoríme o idiopatickej trombóze, trvanie užívania antikoagulancií by malo byť najmenej šesť až osem mesiacov v závislosti od individuálnych charakteristík pacienta a od rizika recidívy. V prípade recidivujúcej trombózy a radu pretrvávajúcich rizikových faktorov môže byť priebeh liečby pomerne dlhý a niekedy aj celoživotný.

Zhrnutie

Takže diagnóza post-flebického syndrómu sa robí v prípade kombinácie hlavných príznakov chronickej funkčnej venóznej insuficiencie dolných končatín. Vykazuje sa vo forme: bolesti, únavy, edémov, trofických porúch, kompenzačných kŕčových žíl atď.

Spravidla sa postlebitletická choroba vyvíja po utrpení tromboflebitídy porážkou hlbokých žíl alebo na pozadí samotnej choroby. Podľa štatistík viac ako 90% týchto pacientov má tromboflebitídu alebo hlbokú žilovú trombózu.

Príčiny vývoja post-flebického syndrómu: prítomnosť hrubých morfologických zmien v hlbokých žilách, prejavujúce sa v podobe neúplného obnovenia prietoku krvi, ako aj zničenie ventilov a ťažkosti s odtokom krvi. Preto dochádza k niekoľkým sekundárnym zmenám: spočiatku funkčné a následné organické zmeny ovplyvňujúce lymfatický systém a mäkké tkanivá končatín.

Posttromboflebitické ochorenie žíl dolných končatín: liečba

PTFS hlboké žily dolných končatín - porucha charakterizovaná pomalším venóznym odtokom z nohy, čo je komplikácia hlbokej žilovej trombózy. Klinicky sa ochorenie môže objaviť niekoľko rokov po tom, ako trpí akútnou formou trombózy.

Pacienti sa sťažujú na pocit roztrpenia v boľavých nohách, bolestivé a dlhotrvajúce zášklby svalov - hlavne v noci. Na koži sa pozoruje prstencová forma pigmentácie, ktorá sa prejavuje edémom, ktorý sa v priebehu času mení na zvýšenú hustotu.

Diagnóza posttromboflexickej choroby žíl dolných končatín je založená na anamnéze (chronická patológia, vek atď.), Údaje o ultrazvukovej dopplerografii žíl nohy, príznaky ochorenia. S rastúcou dekompenzáciou ochorenia je indikovaná chirurgická intervencia.

Čo je posttromboflebitické ochorenie žíl dolných končatín, liečba - liečba a chirurgia, priebeh PTFS, klasifikácia - bude podrobne popísané v našom článku.

Čo v tomto článku:

Vlastnosti kurzu a provokujúce faktory

Vývoj patologického procesu úplne závisí od "správania" krvnej zrazeniny, ktorá sa vytvorila v lúmeni postihnutej žily. Často trombóza končí čiastočnou alebo úplnou obnovou predchádzajúcej úrovne žilovej permeability. V ťažkých fotografiách však nie je vylúčené úplné zablokovanie venózneho lumenu.

V druhom týždni vzniku krvnej zrazeniny začne proces jeho postupnej resorpcie a nahradí lúmeny spojivovými tkanivami. Čoskoro sa zistí úplné alebo čiastočné zotavenie postihnutej oblasti žily. Zvyčajne trvá od 2 do 4 mesiacov.

Preto sa zistia zápalové a dystrofické poruchy štrukturálnej štruktúry tkanív, žila sa stáva ako "sklerotická trubica" a venózne chlopne úplne degradujú a potom sa zrútia. Stlačenie fibrózy sa vytvára okolo najviac postihnutej cievy.

Množstvo patologických procesov na dolných končatinách môže viesť k negatívnym následkom. Toto je presmerovanie biologickej krvi v nohách "zhora nadol". Súčasne pacient zvýšil venózny tlak v oblasti nohy, venózne ventily sa rozširujú abnormálne, prejavuje sa akútna forma venóznej insuficiencie. To vedie k sekundárnym komplikáciám a vyvstáva hlbšia nedostatočnosť žíl.

Hlavnou príčinou hlbokých žíl PTFB dolných končatín je anamnéza trombózy. Medzi provokujúce faktory patria:

 1. Tehotenstvo, generická aktivita;
 2. Ťažké zranenia vnútorných orgánov, zlomené nohy;
 3. Chirurgické zákroky;
 4. Ochorenie kŕčových žíl;
 5. Krvné patológie vedúce k abnormálnemu rastu krvných doštičiek;
 6. Obezita ktorejkoľvek fázy.

Posttromboflexický syndróm vedie k komplikáciám, niekedy aj k nevratnému charakteru. Pacient vyvinie statickú a dynamickú venóznu hypertenziu. To zhoršuje funkčnosť lymfatického systému - lymfovenná mikrocirkulácia je narušená a priepustnosť ciev sa zvyšuje.

Ak sa nelieči, pacient vyvinie žilový typ ekzému, sklerózu kože s léziou podkožného tkaniva. Na postihnutých tkanivách sa často vytvárajú trofické vredy.

Klinika a klasifikácia PTFS žíl dolných končatín

Postphlebitické ochorenie má určité znaky - prejavuje sa na začiatku patologického procesu. O klinike hovoria v prípadoch, keď choroba aktívne pokračuje.

Známky zahŕňajú opuch nôh, ktoré neprejdú dlhší čas. Na nohách sú siete pavúkov, siete. Pacienti sa sťažujú na kŕče v noci, únavu v nohách, ťažkosti, zníženú náchylnosť končatín.

Existuje taký príznak ako "leg vatnost". Po dlhom pobyte v stojacej polohe pacient jednoducho necíti končatiny, sotva sa pohybuje nohami. Táto vlastnosť sa vo večerných hodinách zvyšuje.

Tabuľka znázorňuje kliniku ochorenia v závislosti od stupňa poškodenia žíl dolných končatín:

 • Ťažkosť v končatinách, pocity "nečinnosti" - po fyzickej práci, státia;
 • Mierny edém členku;
 • Kŕče (krátka povaha, bolestivý syndróm je takmer neprítomný);
 • Vaskulárna sieť v postihnutej oblasti (nie vždy).
 1. Ťažké opuchy členku. Rozvíja sa nielen po fyzickej aktivite, ale aj v pokoji. Edém sa po odpočinku nezníži;
 2. Konštantná ťažkosť v končatinách, ktorá je sprevádzaná bolestivými pocitmi, zášklbami svalov;
 3. Kŕčové žily - cievy sa stávajú konvexné, navíjajú sa, na nohách sa objavujú uzliny modravého odtieňa;
 4. Kožné zmeny v postihnutej oblasti. Stane sa modrastou alebo hnedou farbou;
 5. Na koži nohy sa tvoria červené škvrny, objavujú sa mikrotrhly, rôzne vyrážky, je prítomný plač - rany sa dlho nezdravujú.
 • Ťažká bolesť, konštantný opuch končatín;
 • Na pozadí zmien v štruktúre kože tvoria trofické vredy - hlboké rany, ktoré prenikajú do hrúbky kože, niekedy ovplyvňujú svalové tkanivo. Veľkosti sú rozdielne. Najčastejšie sa objavujú na vnútornom povrchu holennej kosti;
 • Po uzdravení trofického vredu zostávajú hlboké jazvy s bielym odtieňom.

Počas obdobia kompenzácie môže byť celá opísaná klinika prítomná u pacienta. Keď sa objavia trofické vredy, indikuje to dekompenzáciu patológie. Často sú komplikované pridaním infekcie. Príznaky ochorenia nezávisia od pohlavia a silu prejavu spôsobuje závažnosť ochorenia.

Podľa kliniky sa choroba klasifikuje do foriem: opuchnuté-bolestivé, ulceratívne, kŕčové a zmiešané.

Metódy diagnostikovania posttrombotického ochorenia

Na diagnostikovanie post-tromboflebitického syndrómu lekársky špecialista môže iba vizuálne skontrolovať dolné končatiny. Používajú sa však ďalšie diagnostické metódy.

Umožňujú vám určiť stupeň porušenia venózneho odtoku, štádiu ochorenia atď., Čo vám umožňuje predpísať terapeutický priebeh.

Doporučujú sa nasledujúce diagnostické opatrenia:

Medzi hlavné metódy diagnostiky ochorenia patrí Dopplerov ultrazvuk a duplexné skenovanie. Môžu sa vykonávať mnohokrát. Nie sú škodlivé pre zdravie, sú informatívne, používajú sa na monitorovanie účinnosti liečby.

Všeobecné princípy liečby PTFS žíl

Posttromboflebitické ochorenie a kŕčové žily nemožno úplne vyliečiť a zbaviť sa patológií navždy. Preto sú hlavné ciele zamerané na zastavenie progresie ochorenia. Ak nie je pacient liečený, vždy sa objavujú komplikácie, ktoré často vedú k invalidite - skupina závisí od stupňa poškodenia dolných končatín.

Pacientovi sa odporúča nosiť kompresné bielizeň, obväzovanie končatín pomocou elastických obväzov. Tým sa eliminuje venózna hypertenzia. Je potrebná korekcia životného štýlu - denné cvičenie, chôdza, odvykanie od fajčenia, alkohol, zlé stravovacie návyky - nie je možné jesť mastné, vyprážané, pikantné atď.

Predpísané lieky, ktoré zlepšujú stav žilových stien, potláčajú zápalové procesy, zabraňujú tvorbe krvných zrazenín. Najčastejšie v tabletkách alebo na injekciu. Liečebný režim zahŕňa aj miestne lieky. Pomáhajú urýchliť proces uťahovania trofických vredov, normalizovať krvný obeh v nohách.

Lieky na lokálnu liečbu:

Fyzioterapeutická manipulácia s PTFB je súčasťou komplexnej terapie. Na zvýšenie vaskulárneho tónu sa uskutočňuje intraorganická elektroforéza; lymfodrenážne masáž sa odporúča na zníženie lymfostázy.

Ak chcete zrýchliť proces obnovy, potrebujete miestnu darsonvalizáciu.

Chirurgická liečba

Potreba chirurgického zákroku PTFS je extrémne zriedkavá.

Tento moment je založený na skutočnosti, že účinnosť operácií je veľmi malá.

Vo väčšine prípadov chirurgia nepomôže zlepšiť stav pacienta, alebo sa to deje krátky čas.

V tabuľke sú uvedené typy operácií vykonávaných v posttromboflebitickom syndróme:

Okrem Toho Čítal O Plavidlách

Čo zvyšuje ESR v krvi?

Rýchlosť sedimentácie erytrocytov (ESR) je ukazovateľ, ktorý je stále dôležitý pre diagnózu organizmu. Definícia ESR sa aktívne používa na diagnostiku dospelých a detí. Takáto analýza sa odporúča užívať raz ročne a vo veku - raz za šesť mesiacov.

Aká je miera ESR v krvi mužov?

Normou ESR u mužov je ukazovateľ odrážajúci optimálnu mieru sedimentácie erytrocytov v krvi. Zmeny, ktoré ukazujú zvýšenie alebo zníženie hladiny aktivity krvných buniek, poukazujú na vývoj patológie v tele.

arteriálnej hypertenzie

Arteriálna hypertenzia je jednou z najčastejších diagnostikovaných ochorení kardiovaskulárneho systému, charakterizovaná dlhodobým zvýšením krvného tlaku (nad 140/90 mmHg) v pľúcnom obehu.

Miera ESR u mužov

Rýchlosť, pri ktorej dochádza k sedimentácii erytrocytov v ľudskom tele (skrátená ESR), je najdôležitejším ukazovateľom krvi. Jeho hodnotou je možné posúdiť, v akom pomere sú skupiny plazmatických proteínov.

Viskozita krvi

Viskozita krvi je veľmi dôležitým ukazovateľom ľudského zdravia. Pod týmto pojmom sa rozumie pomer počtu vytvorených prvkov a krvnej plazmy. Zvýšená viskozita nepriaznivo ovplyvňuje stav srdca, krvných ciev a všetkých vnútorných orgánov.

Účinky mŕtvice

Dobrý deň, milí čitatelia a hostia stránky venovanej neurorehabilitácii. Budeme hovoriť dnes a bližšie sa pozrieť na dôsledky mozgovej príhody - ischemickej a hemoragickej, ako aj všetko, čo s ňou súvisí.