Autorom článku je AV Sozinová, praktická lekárka a gynekológ. Odborná prax od roku 2001.

Systém hemostázy je súbor mechanizmov, ktoré zabezpečujú zachovanie tekutého stavu krvi a jej tekutosť, zabraňujú a zastavujú krvácanie a sú tiež zodpovedné za integritu krvných ciev.

Krvný test, ktorý umožňuje zhodnotiť jeho koagulačnú a antikoagulačnú schopnosť, sa nazýva koagulogram alebo hemostasogram. Koagulačné faktory, antikoagulačné alebo antikoagulačné a fibrinolytické systémy sa podieľajú na realizácii hemostázy.

Počas tehotenstva sa štúdia hemostasogramu vykonáva bez zbytočného odkladu, keď je žena zaregistrovaná a 30 týždňov gravidity.

Dodatočná štúdia koagulogramu je indikovaná podľa indikácií.

Indikátory koagulogramu: normy počas tehotenstva

Počas obdobia gravidity sa normy koagulogramu trochu menia, čo súvisí s aktiváciou hemostatického systému. Je to spôsobené hormonálnymi zmenami v tele, vznikom nového uteroplacentárneho obehu a prípravou tela na stratu krvi počas pôrodu. Hlavné indikátory systému hemostázy, ktoré sú stanovené počas tehotenstva:

fibrinogénu

Tento proteín sa tvorí v pečeni a podieľa sa na tvorbe krvných zrazenín.

Rýchlosť fibrinogénu je 2 až 4 g / l, ale počas tehotenstva sa jeho množstvo zvyšuje (v druhom trimestri na 4,8 g / l a od narodenia do 6 g / l).

APTT (aktivovaný parciálny tromboplastínový čas)

APTTV sa vzťahuje na čas potrebný na vytvorenie krvnej zrazeniny.

Bežne APTTV je 23-35 sekúnd.

Pri predĺžení APTT existuje hrozba hypotonického krvácania a so skrátením - hrozbou rozvoja DIC (diseminovaná intravaskulárna koagulácia).

Čas potrebný na tvorbu trombínu z protrombínu a trombín sa podieľa na tvorbe krvnej zrazeniny, ktorá zastavuje krvácanie.

Počas tehotenstva je jeho miera 14-18 sekúnd.

Znamená to čas potrebný na premenu fibrinogénu na fibrín, ktorý, čo sa mení na krvnú zrazeninu, dokončuje proces zastavenia krvácania.

Aj keď je fibrinogén počas gravidity zvýšený, trombínový čas zostáva v normálnom rozmedzí - 11-18 sekúnd.

Bežne je v priebehu tehotenstva 78-140% a indikuje aktivitu protrombínového komplexu ženskej plazmy v porovnaní s meraným protrombínovým časom kontrolnej plazmy.

S nárastom PTI je možné predčasné oddelenie placenty.

U zdravých tehotných žien v krvi chýba. K dispozícii je autoimunitné ochorenia, gestóza, antifosfolipidový syndróm a indikuje vysoké riziko potratov.

doštičky

Krvné bunky sa podieľajú na tvorbe hemostatickej zátky v prípade poškodenia cievnej steny.

Sadzba je 150-400 tisíc / μl.

Výrazný pokles počtu krvných doštičiek naznačuje buď zníženie ich syntézy alebo zvýšenú deštrukciu. Možno pokles počtu krvných doštičiek s podvýživou, ako aj hrozba vývoja DIC.

Trombóza a fibrinolýza (fibrínová resorpcia). Počas tehotenstva sa jeho hladina postupne zvyšuje a na konci tehotenstva prekračuje normálne hodnoty netehotných 3-4-krát. Komplikovaná počas tehotenstva (preeklampsia, diabetes, ochorenie obličiek) je charakterizovaná významným počtom D-diméru.

Norma D-diméru je menšia ako 248 ng / ml (prebytok čísel znamená tendenciu k trombóze).

Sadzba je 71-115%.

Antitrombín patrí do proteínov antikoagulačného systému a inhibuje trombín (inhibuje zrážanie krvi). S poklesom rýchlosti môže dôjsť k vzniku trombózy. Kontrola indikátora je dôležitá pri užívaní antikoagulancií (heparínu).

Príčiny odchýlok koagulogramu

Počas tehotenstva existuje riziko rozvoja DIC, ktorého prvý stupeň je charakterizovaný hyperkoaguláciou a druhou hypocoaguláciou (zvýšenie a zníženie zrážanlivosti krvi) a je nebezpečný pri masívnom krvácaní.

Vývoj DIC vedie k poruchám krvácania, ku ktorým dochádza v nasledujúcich situáciách:

 • preeklampsie;
 • predčasné oddelenie placenty;
 • placenta previa;
 • embolizácia plodovej vody;
 • arteriálna hypertenzia;
 • ochorenie pečene;
 • antifosfolipidový syndróm;
 • hrozba potratu (infekcia, hormonálna nerovnováha);
 • rhesus konfliktné tehotenstvo;
 • fetálna smrť plodu;
 • hemoragický šok;
 • chronické extragenálne ochorenia matky (ochorenie obličiek, diabetes, systémové ochorenia).

Odchýlky od normy: čo robiť

Pri odchýlkach od noriem hemostasogramu u tehotnej ženy je potrebné identifikovať a odstrániť príčinu, ktorá viedla k porušeniu systému zrážania krvi. Preto by liečba mala byť striktne individuálna a mala by smerovať k náprave hemostázy, kde sa odhalia porušenia.

Preto v prípade predčasného oddelenia placenty alebo výskytu krvácania v prípade prevažujúcej placenty je hlavným zameraním liečby zastavenie krvácania a zabránenie rozvoju DIC.

Pri hrozbe prerušenia a antifosfolipidového syndrómu je predpísaná konzervačná liečba a s rozvojom preeklampsie liečba zahŕňa lieky na zníženie tlaku, zlepšenie uteroplacentárneho prietoku krvi a normalizáciu funkcií pečene a obličiek.

Je to dôležité! Antiagregačné činidlá a antikoagulanciá (činidlá, ktoré zabraňujú zhrubnutiu krvi a krvným zrazeninám): trental, zvončeky, heparíny s nízkou molekulovou hmotnosťou a iné sú predpisované striktne podľa indikácií a pod kontrolou koagulogramu.

Samostatné podávanie týchto liekov môže výrazne zhoršiť výsledky koagulácie.

Niektoré štúdie počas tehotenstva

Miera výskytu PTI počas tehotenstva a možné odchýlky

obsah

Čo je PTI normou počas tehotenstva? Vzhľadom na to, že protrombínový index počas tehotenstva môže zabrániť rôznym zdravotným komplikáciám v danom období, je potrebné neustále monitorovať tento indikátor. Protrombín je najdôležitejšou a významnou krvnou zložkou zodpovednou za jej zrážanie. Tento prvok možno pripísať proteínom, ktoré sú v krvi a jeho hladina ovplyvňuje rýchlosť a kvalitu krvných zrazenín. Aby sa správne posúdilo fungovanie koagulačného systému, je dôležité vykonať krvný test na množstvo protrombínu, ktorý má zvýšený alebo znížený index.

PTI u tehotných žien

Stojí za to vedieť, že protrombín sa tvorí v pečeni, preto pre jeho normálne množstvo v tele, musí existovať adekvátna hladina vitamínu K. Vďaka tomu krv PTH pomáha spoľahlivo posúdiť nielen fungovanie tohto orgánu, ale aj celý tráviaci systém.

Počas tehotenstva lekár stanovuje povinný koagulogram, pretože znalosť ukazovateľov protrombínu môže zabrániť vzniku závažného krvácania, ktoré sa často vyskytuje počas pôrodu, ako aj výskytu krvných zrazenín.

Ak má pacient počas tehotenstva znížený PIT, znamená to, že má vysoké riziko krvácania a predísť ich výskytu, lekár predpisuje jej koagulanty. Ak je PTI vysoká, lekár často predpisuje liečivé prípravky očakávanej matke, čo zabráni vysokému zrážaniu.

Každá tehotná žena by mala prísne dodržiavať odporúčania svojho lekára, aby si uvedomila, že potrebuje pravidelne darovať krv na kompozíciu. Koniec koncov, ak je gynekológ vedomý toho, že jeho pacient má zvýšené PTI, bude schopný okamžite zachrániť ženu pred predčasným abstinenčným placentám, ako aj ťažkým krvácaním, ktoré sa objaví ako dodanie.

Analýza - koagulogram, ktorý vyžaduje povinný prechod, zahŕňa nasledujúce parametre krvi:

Všetky vyššie uvedené parametre krvi majú veľký význam pre stav tela budúcej matky a jej dieťaťa.

Výsledky testov sa vydávajú na laboratórnej forme, ktorá udáva normálne hodnoty:

 • normálny protrombínový čas by mal byť medzi 9 a 12 sekundami;
 • norma INR je 0,85-1,15;
 • nízky PTI - menej ako 80%, vysoký PTI - viac ako 120%.

Nízka a vysoká domáce zvieratá

Ak je normálna hodnota PTI nižšia ako normálne, je to často známka sklonu pacienta k krvácaniu.

Sú výsledkom vývoja určitých príčin, a to:

 • použitie terapeutických zlúčenín, ktoré vedú k zníženiu zrážanlivosti;
 • zhoršená produkcia koagulačného faktora;
 • predispozícia k nedostatku tela látok na zrážanie krvi, ktoré vznikli ako dôsledok zanedbávaných ochorení pečene, ako aj vývoj nefrotického syndrómu;
 • nedostatok vitamínu K v tele, bez ktorého by neprechádzala syntéza prvkov, ktoré zvyšujú množstvo protrombínu - často dochádza k jeho nedostatku pri vývoji gastrointestinálnych ochorení.

Ak PTI výrazne prevyšuje prípustné hodnoty, je to dôkaz hyperkomagulácie (nadmerná zrážanlivosť), ktorá sa objavuje, keď:

 • prítomnosť heparínu v krvnom riečisku;
 • pravidelné používanie hormonálnych liečiv a antikoncepčných prostriedkov.

Vysoké množstvo protrombínu je symptómom určitých patológií, ako sú:

 • polycythemia;
 • vývoj malígnych nádorov v tele;
 • výskyt krvných zrazenín, čo vedie k tvorbe krvných zrazenín.

Je zrejmé, že krvný test na určenie úrovne protrombovaného proteínu je veľmi dôležitý pre stav tehotnej ženy, ako aj pre vyvíjajúci sa plod.

Príčiny zhoršenia ukazovateľov koagulogramu a následkov

Pri nosení dieťaťa je zvýšené riziko vzniku DIC, ktoré má 2 stupne:

 1. hyperkoagulácia - zvýšené zrážanie;
 2. hypocoagulácia je pokles.

A ak prvá fáza nesie riziko trombózy, potom druhá fáza môže spôsobiť vážne a nebezpečné krvácanie.

Vývoj gravidity DIC sa vyskytuje z nasledujúcich dôvodov:

 • preeklampsie;
 • Placenta previa a abruption;
 • ochorenie pečene;
 • embólia;
 • tehotenstvo s rôznymi faktormi Rh;
 • hrozba potratu spôsobeného infekciami a hormonálnymi nerovnováhami;
 • antifosfolipidový syndróm;
 • hemoragický šok;
 • choroby matiek, ktoré sa vyskytujú v pokročilej forme (najčastejšie ide o patológiu obličiek a endokrinný systém).

S nízkym obsahom protrombínu v ľudskom tele sa môžu vyskytnúť také účinky ako krvácanie, ktoré predstavujú vážne nebezpečenstvo pre jeho život.

Čo by malo byť použité v rozpore s pravidlami PTI

V prípade patologických indikátorov koagulogramu tehotnej ženy musíte najprv určiť príčinu, ktorá viedla k poruche zrážanlivosti, a potom vykonať opatrenia na jej odstránenie.

Pacienti sa liečia individuálne a posielajú sa na liečbu presne takej krvnej zložky, ktorá dáva odchýlky od normálnych výsledkov:

 1. Liečba predčasného oddelenia placenty a krvácania počas jej prezentácie je chirurgická metóda zameraná na rýchle zastavenie krvácania.
 2. Pri antifosfolipidovom syndróme sa odporúča ženskej konzervatívnej a regeneračnej liečbe.
 3. Pri gestóze sa budúcej matke predpisujú lieky na zníženie krvného tlaku, normalizáciu prívodu krvi do maternice a placenty a zlepšenie funkčnosti obličiek a pečene.

Treba mať na pamäti, že lekárske prostriedky, ktoré zabraňujú krvnej hustote a výskytu krvných zrazenín, môžu byť použité len na základe lekárskeho predpisu. Je dôležité vždy sledovať údaje o koagulograme.

Normalizácia hladiny protrombínu pomôže dodržiavať pravidlá výživy, ktoré zahŕňajú:

 • použitie tekutiny vo veľkých množstvách;
 • zavedenie do stravy čerstvej zeleniny, bobúľ a ovocia;
 • normalizácia hladín vitamínu K v tele;
 • obmedzenie používania liečivých bylín, ktoré spôsobujú zvýšenie zrážanlivosti - žihľavka, tansy atď.

Dodržiavanie týchto pravidiel pomôže udržať hladinu protrombínu s tým výsledkom, že výskyt krvácania alebo trombózy bude minimálny.

Zviera počas tehotenstva

Coagulogram počas tehotenstva

INŠTITÚCIA-ROZVOJA: Štátna inštitúcia "Republikánské vedecké a praktické centrum" Matka a dieťa "

AUTORI: Dr. med. Veda ON Charkevich, Dr. med. Sciences V.V. Dmitriev, Dr. med. Sciences LA Smirnova, T.V. Bekasova, I.V. Kurlovich

Indikácia používania hemostasiologickej kontroly (ďalej len navrhovaná metóda) je tehotenstvo od skorých gestačných období (do 12 týždňov) s opakovaným vyšetrením 24, 36 týždňov a pred pôrodom. Ak sa indexy koagulogramu odchyľujú od normy, štúdia sa vykonáva s cieľom dynamickej kontroly účinnosti liečby až do normalizácie indexov koagulácie krvi.

KONTRAINDIKÁCIE NA POUŽITIE

EFEKTÍVNOSŤ POUŽITIA METÓDY

Individuálny diferencovaný prístup k interpretácii výsledkov koagulogramu a štúdia hemostázy v navrhovaných štádiách vyšetrenia umožňuje včasnú diagnostiku patológie koagulácie krvi a stanovenie rozsahu terapeutických opatrení s prihliadnutím na vedúci mechanizmus porúch. Navrhovaná metóda umožňuje objektívne zhodnotenie stavu hemostázy bez ohľadu na úroveň pôrodníckej nemocnice (I, II, III a republikánskej úrovne).

POPIS TECHNOLÓGIE POUŽÍVANIA METÓDY

Prihláste sa na konzultáciu o koagulograme počas tehotenstva

1. Algoritmus na štúdium hemostázy u tehotných žien zahŕňa nasledujúce kroky: počiatočné, pokročilé a hĺbkové (tabuľka 1).

Algoritmus pre štúdium hemostázy u tehotných žien

150-400 x109 / l 5-12 min 2,0-4,0 g / l 0,8-1,0 alebo 80-105%

2. APTT (aktivovaný čiastočný tromboplastínový čas)

5. INR (medzinárodný normalizovaný postoj)

9. Rozpustné fibrín-monomérne komplexy (SFMK)

4. Aktivita agregácie krvných doštičiek (indukovaná)

5. Proti kardiolipínové protilátky (IgG a ^ M)

6. Antikoagulancia typu lupus (so zvýšením R APTT

x106 M / l Nepresahujte diagnostický prah alebo hodnotu v ovládacom zariadení

Počiatočná fáza štúdie hemostázy zahŕňa jednoduché, ale informatívne laboratórne kontrolné testy, ktoré umožňujú diferencovaný prístup k rozšírenej a hĺbkovej kontrole systému hemostázy u tehotných žien. Medzi indikátory počiatočného štádia patria: počet krvných doštičiek, čas zrážania krvi, koncentrácia fibrinogénu,

Ak sa hodnoty všetkých štyroch indikátorov počiatočného štádia nelíšia od normy pri absencii sťažností, anamnestických indikácií a klinických príznakov odrážajúcich hrozbu ukončenia tehotenstva, nedochádza k porušeniu hemostázy, ktorá môže ovplyvniť priebeh tehotenstva.

Ak sa hodnoty všetkých štyroch indikátorov počiatočného štádia nelíšia od normy v prítomnosti sťažností, anamnestických indikácií alebo klinických príznakov odrážajúcich hrozbu potratov, je potrebné plánovaným spôsobom rozšíriť rozsah štúdií koagulogramu.

Ak sú hodnoty všetkých štyroch indikátorov počiatočného štádia odlišné od normy, bez ohľadu na prítomnosť (alebo neprítomnosť) sťažností, anamnestických indikácií a klinických príznakov má pacient narušenú hemostázu, ktorá môže viesť k reprodukčným stratám. Takýto pacient potrebuje rozšíriť rozsah štúdií hemostázy podľa núdzových indikácií s cieľom objasniť príčinu, mechanizmus porúch a určiť objem korekčnej liečby.

Ak sa hodnoty jedného, ​​dvoch alebo troch indikátorov líšia (alebo sa nelíšia) od normy, potom dostupné informácie nestačia na to, aby urobili diagnostické rozhodnutie a určili rozsah korekčnej terapie. Tento pacient potrebuje plánované rozšírenie rozsahu štúdií koagulogramu s ohľadom na sťažnosti, anamnestické indikácie a klinické príznaky s cieľom určiť ďalšiu taktiku.

Pokročilým štádiom je koagulogram, štúdia koagulačného systému, ktorá umožňuje identifikovať pacientov s rizikom vzniku trombohemoragických komplikácií počas tehotenstva a pôrodu. Zahŕňa metódy na štúdium hemostázy cievnej a trombocytovej koagulácie, fibrinolytického systému, ako aj markerov intravaskulárnej koagulácie a fibrinolýzy.

Hĺbka štúdie hemostáza dopĺňa skorá štádia výskumu a ďalej zahŕňa stanovenie hladiny markerov intravaskulárnej koagulácie (FDP a D-dimér, SfmC), fyziologických antikoagulantov (S a C proteíny, antitrombín III), registrácia agregácie doštičiek činnosti, antifosfolipidové syndróm markerov (APS).

2. Indikácie pre štúdiu hemostázy

Počiatočná fáza sa vykoná pre všetky tehotné ženy, keď sa podrobujú registrácii do 12 týždňov, 22-24, 34-36 týždňov a pred pôrodom. Štúdia by sa mala uskutočniť v klinických laboratóriách pôrodníckej lekárskej profylaktickej inštitúcie (MPI) všetkých úrovní.

Rozšírený koagulogram sa vykoná, ak je k dispozícii:

 • abnormálne indikátory počiatočnej fázy štúdie hemostázy;
 • tehotné ženy s prítomnosťou patológie, čo môže naznačovať porušenie hemostatického systému:

- menorágia (ťažká predĺžená menštruácia) pred tehotenstvom;

- epizódy krvácania z nosa, ďasná;

- ochorenia krvotvorných orgánov a pečene;

- patológia zrážania krvi u príbuzných.

 • tehotné ženy s pôrodníckou a gynekologickou patológiou:

- skorá preeklampsia u gravidných žien stredného a ťažkého stupňa;

- neskorá gestóza tehotných žien bez ohľadu na závažnosť;

- akútna tuková hepatóza tehotnej ženy (OHHB) alebo jej podozrenie;

- Syndróm HELLP alebo jeho podozrenie;

- zvyčajný potrat;

- nepredvídateľné tehotenstvo alebo prenatálna smrť plodu v predchádzajúcich tehotenstvách;

- dlhodobé riziko potratu v súčasnom tehotenstve (najmä v prípade dlhej tokolýzy)

- intrauterinná retardácia rastu;

- fetálna smrť plodu alebo smrť jedného z plodov počas viacnásobného tehotenstva;

- predčasné oddelenie bežne umiestnenej placenty;

- trestný potrat alebo podozrenie z neho;

- Genitálny karcinóm v skutočnom tehotenstve alebo histórii.

 • v prítomnosti nasledujúcej extragenitálnej patológie:

- vrodené a získané srdcové chyby a ochorenia kardiovaskulárneho systému, prevádzkované srdce;

- ochorenia krvi, močových a hepatobiliárnych systémov;

- epizódy trombózy alebo tromboembolizmu v histórii a počas skutočného tehotenstva;

- trombocytopénia alebo trombocytóza;

- porušenie metabolizmu tukov II-III stupeň;

- všetky typy vírusových syndrómov (vrátane adiposogenitálneho syndrómu);

- diabetes, gestačný diabetes;

- kolagenéza (systémový lupus erythematosus atď.), prítomnosť lupusového antikoagulancia;

- dedičný nedostatok antitrombínu III, proteíny C a S, dysfibrinogénia, paroxysmatická nočná hemoglobinúria;

- objavenie príznakov systémovej zápalovej reakcie v prítomnosti 3 alebo viacerých ložísk infekcie, napríklad 1) kolpitída, sinusitída, pyelonefritída; 2) otitis, bronchitída, endokervitída, atď.);

- choroby dýchacieho systému, sprevádzané syndrómom respiračnej tiesne.

 • v prítomnosti iných stavov:

protrombín

Protrombín je jednou z najdôležitejších zložiek na zabezpečenie zrážania krvi. Protrombín je komplexný proteín v krvnej plazme, prekurzor trombínu. Ovplyvňuje tvorbu krvných zrazenín. Na posúdenie stavu systému zrážania krvi je predpísaný krvný test obsahu protrombínu. Môže byť nízky alebo vysoký protrombínový index.

Keďže protrombín sa produkuje za prítomnosti vitamínu K v pečeni, index protrombínovej krvi umožňuje posúdiť stav tohto orgánu a gastrointestinálneho traktu ako celku.

Pri vykonávaní krvného testu na obsah protrombínu získate rôzne ukazovatele:

 1. Protrombínový čas - ukazovateľ v sekundách odráža čas zrážania krvného pacienta.
 2. Prokrombín Kvik je najobľúbenejšou metódou na analýzu protrombínu. Analýza ukazuje aktivitu protrombínu v krvnej plazme pacienta, ktorú identifikuje kalibračný graf, postavený v procese merania protrombínového času v zriedených roztokoch normálnej plazmy. Vyjadruje sa v percentách.
 3. Protrombínový index je percento normatívneho protrombínového času na protrombínový čas pacienta.
 4. Protrombínový index INR sa odporúča používať odborníci WHO a medzinárodné výbory na monitorovanie liečby pacientov s nepriamymi antikoagulanciami - liekmi, ktoré spomaľujú krvnú zrážanlivosť a znižujú hladiny protrombínu. Antikoagulanciá sa používajú na liečbu trombózy, tromboflebitídy a pľúcnej embólie, preto protrombínový index INR umožňuje lekárovi vyhodnotiť účinnosť liečby týchto ochorení.

Analýza a interpretácia výsledkov

Výsledky analýzy v laboratórnej otázke na formulári, v ktorom sú indikátory normy. Dávame ich tu:

 • pri normálnom protrombínovom čase je 9-12,6 sekúnd;
 • nízky index protrombínu - menej ako 77%; zvýšený - indikátor prekračujúci 120%;
 • INR je normálne - 0,85-1,15;
 • protrombínový index vypočítaný spoločnosťou Kvik je zvyčajne 78 až 142%.

Protrombínový index - nízky

Protrombínová norma pod priemerom môže naznačovať tendenciu krvácania (hypokoaguláciu), ktorá môže byť vyvolaná:

 • Lieky, ktoré spôsobujú znížené zrážanie.
 • Nedostatok vitamínu K, ktorý je potrebný na produkciu prvkov, ktoré prispievajú k zrážaniu a zvýšeniu protrombínu. Najčastejšími príčinami nedostatku vitamínu K sú dysbakterióza a gastrointestinálne ochorenia.
 • Získaná predispozícia k nedostatku prvkov koagulácie v dôsledku získania nefrotického syndrómu, chronických ochorení a porúch pečene.
 • Zhoršená syntéza koagulačných faktorov v pečeni.

Nízky protrombín v krvi dáva dôvod na vykonanie nasledujúcich diagnóz:

 • vrodený alebo získaný nedostatok protrombínu
 • nedostatok vitamínu K.

Protrombínový index - vysoký výkon

Protrombínová norma nad priemerom naznačuje hyperkoaguláciu, tj zvýšenú zrážanlivosť krvi, môže to byť spôsobené:

 1. Prítomnosť inhibítorov zrážania - heparín.
 2. Okrem toho protrombín nad normou môže byť detegovaný dlhodobým používaním antikoncepčných hormonálnych liekov.

Zvýšený protrombín je príznakom nasledujúcich ochorení:

 • tromboembolizmus
 • prítomnosť malígnych novotvarov
 • polycytémia (zvýšená hladina červených krviniek).

Ako môžete vidieť, krvné testy na obsah protrombínových proteínov sú dôležité pre tehotnú ženu, ako aj pre tých, ktorí práve plánujú tehotenstvo. Dávajte pozor na seba, naučte sa dôverovať pozornému lekárovi, je to jediný spôsob, ako sa vyhnúť nežiaducim následkom počas pôrodu a komplikáciám po ňom.

Protrombínový index počas tehotenstva

Hemostazikogram (koagulogram) počas tehotenstva je bezpodmienečne predpísaný, pretože znalosť protrombínového indexu umožňuje predchádzať závažnému krvácaniu počas pôrodu alebo naopak zabrániť tvorbe krvných zrazenín.

Ak je žena s protrombínovým indexom znížená, potom existuje riziko krvácania a môže byť vhodné predpísať koagulanty pacientovi. Ak je naopak zvýšená, tehotná žena môže predpísať lieky, ktoré zabraňujú zvýšenej koagulácii krvi.

Protrombínový čas je rovnako dôležitý. Lekár, ktorý pozná čas zrážania ženy v pôrodnej báze, môže zabrániť krutému krvácaniu, alebo ak začne, vznik hemolytického šoku.

Hlavná vec, ktorú by mala tehotná žena spomenúť: ak lekár nevie, že jej protrombínový index je znížený, nemusí byť schopný zabrániť prerušeniu placenty alebo krvácaniu po pôrode a naopak, vysoký protrombínový index bude schopný priviesť lekára k riziku vaskulárnej trombózy placenta.

Nebezpečné dôsledky

Pri nedostatku protrombínu sa môžu vyskytnúť nepríjemné príznaky, ako je predĺžené krvácanie alebo život ohrozujúce krvácanie. Množstvo protrombínu nad normou je tiež nebezpečné pre zdravie a môže spôsobiť údery a infarkty, najmä v prítomnosti aterosklerózy. Rýchlosť protrombínu je dôležitou súčasťou ľudského zdravia, preto musí byť neustále monitorovaná.

Špeciálna strava

Na normalizáciu hladiny protrombínu je potrebné konzumovať tekuté vody, šťavy a polievky vo veľkých množstvách. Nemenej užitočné budú ovocie a zelenina. Okrem toho je známe, že produkcia protrombínu do značnej miery závisí od množstva vitamínu K, ale tiež by ste mali obmedziť používanie liečivých rastlín, ktoré prispievajú k zrážaniu krvi: sušené vajcia, nemorálne, tanya, rašelina, žihľava a plantajn. Pri zachovaní tejto nekomplikovanej stravy zostane protrombín normálny a riziko krvácania alebo zvýšenej zrážanlivosti bude minimalizované.

Coagulogram počas tehotenstva

Kto je úplne zdravý, prechádza najväčším výskumom? Nepochybne sú to tehotné ženy. Mnoho ultrazvukov, testov, testov, vyšetrení - všetky tieto testy musia prejsť budúcou matkou na narodenie zdravého dieťaťa. Zoznam potrebných štúdií o tehotných ženách zahŕňa koagulogram. Analytické údaje charakterizujú hemostázu a umožňujú včasnú detekciu abnormalít v tomto systéme. V tele budúcej matky, mnohé procesy idú inak než pred tehotenstvom. Konkrétne sa aktivita hemostázy zvyšuje, čo je normálne.

Existujú však odchýlky od normy. A stáva sa nebezpečným pre matku aj pre dieťa. Prerušenie krvného systému môže viesť k nenapraviteľným následkom. Za účelom detekcie a neutralizácie všetkých druhov problémov v čase sa uskutočňuje hemostáza.

Aký je dôvod pre aktiváciu hemostatického systému počas tehotenstva?

 1. Po prvé, hormonálne pozadie ženy sa mení.
 2. Po druhé, objaví sa nový (uteroplacentárny) obeh.
 3. Po tretie, telo tehotnej ženy sa pripravuje na nevyhnutnú stratu krvi počas pôrodu.

Ak dôjde k porušeniu zrážanlivosti krvi počas tehotenstva, existuje vždy riziko vzniku takzvanej DIC (roztrúsená intravaskulárna koagulácia), ktorá je charakterizovaná hyperkoaguláciou v prvom štádiu a hypokoaguláciou v druhom štádiu, čo vedie k masívnej strate krvi. DIC syndróm je považovaný za jednu z najzávažnejších komplikácií v pôrodníctve, často nezvládnuteľný a nesie nebezpečenstvo nielen života plodu, ale aj života ženy.

Opačný je možný. Krv spôsobená porušením antikoagulačného systému je značne zriedená. Výsledkom je riziko krvácania, najmä počas pôrodu. Na obnovenie hemostázy sa vykonáva analýza a ďalšia interpretácia koagulogramu. Na základe výsledkov štúdie je predpísaná liečba.

Obvykle sa táto analýza vykonáva v každom trimestri tehotenstva. Neplánované, ak:

 • Žena mala potraty.
 • Príznaky sú pozorované: hypertenzia, opuch končatín, proteín v moči.
 • Hypertónus maternice je diagnostikovaný (hrozba potratu).

Existuje mnoho príčin hemostázy, ale osobitná pozornosť by sa mala venovať ženám, ktorých príbuzní mali srdcový infarkt, mozgovú príhodu, trombózu, kŕčové žily a ochorenia krvného systému.

Je dôležité! Medzi tehotnými ženami existuje spoločný názor na nebezpečenstvo akéhokoľvek lieku pre nenarodené dieťa. Ale systém hemostázy nemôže žartovať. Čas na štúdium a užívanie potrebných liekov pomôže ženke znášať a porodiť zdravé dieťa.

Štúdia hemostasiogramu

Po krvnom teste sa koagulogram dešifruje. Aké ukazovatele možno vidieť v laboratórnej správe a čo to znamená?

1. Fibrinogén

Tento enzým je syntetizovaný v pečeni. Normálne sa tento indikátor pohybuje od 2 g / l do 4 g / l. Pre tehotné ženy je jeho zvýšenie považované za normálne, avšak obsah fibrinogénu dokonca v treťom trimestri by nemal presiahnuť 6 g / l. Je to veľmi citlivý faktor. Bola stanovená jej reakcia na zápal, tkanivovú nekrózu. Zvýšenie môže tiež naznačovať infekcie, akútne zápalové procesy (zápal pľúc), nástup infarktu srdca alebo mozgu, hypotyreózu, popáleniny a antikoncepciu. Ak klesne množstvo fibrinogénu, možno sa domnievať, nedostatok vitamínov (C, B 12), hepatitída, toxóza, užívanie určitých liekov, cirhóza pečene. A, samozrejme, neslávny DIC.

2. APTT

Čas strávený na tvorbe krvných zrazenín sa skúma. Tento indikátor je citlivý na zmeny iných koagulačných faktorov. Norma APTV - od 30 do 40 sekúnd. Zvýšenie parametra môže naznačovať hemofíliu, nedostatok vitamínu K, ochorenie pečene.

3. protrombín

Trombín je syntetizovaný z tohto proteínu v pečeni, keď je vystavený pôsobeniu vitamínu K. Zmena hodnoty tohto faktora sa posudzuje na základe stavu gastrointestinálneho traktu a pečene.

4. Lupus antikoagulant

Tento indikátor sa hodnotí hlavne vtedy, keď sa vykoná hemostasogram v prípade podozrenia na antifosfolipidový syndróm, systémový lupus erythematosus alebo iné autoimunitné ochorenie. V krvi sa produkujú protilátky IgM a IgG proti fosfolipidom (normálne chýbajú), čo prispieva k zvýšeniu indexu APTT. Ich vzhľad naznačuje gestózu alebo autoimunitné ochorenia. Zvyčajne táto situácia končí žalostne: žena stráca dieťa.

tabuľka: normálne hodnoty základného koagulogramu

5. Trombínový čas

Zobrazuje čas premeny fibrinogénového proteínu na fibrín. Normálne nastavenie je od 11 do 18 sekúnd. Keďže množstvo fibrinogénu sa zvyšuje počas tehotenstva, je logické predpokladať, že trombínový čas je tiež predĺžený. Indikátor však neprekračuje normálny rozsah. Ak sa údaje odchyľujú od normy, môže to znamenať nedostatok alebo prebytok fibrinogénu v krvi.

6. Protrombínový čas

Tento indikátor znamená čas tvorby trombínu z jeho neaktívnej formy (protrombínový proteín). Trombín je potrebný na tvorbu krvnej zrazeniny, čo pomáha zastaviť krvácanie. Ak sa tento indikátor zvýši, môžete diagnostikovať hypovitaminózu K, nedostatok koagulačných faktorov, ochorenie pečene.

7. Protrombínový index

Jeden z najdôležitejších ukazovateľov. Porovnanie času zrážania plazmy je u pacienta normálne v rovnakom čase. Vyjadrené ako PTI ako percento. Normálna sadzba by mala byť medzi 93-107%. Zmena v PET môže signalizovať ochorenie pečene a riziko trombózy. Zvýšená frekvencia sa môže pozorovať počas tehotenstva, pričom sa užíva antikoncepcia. Ak sa koagulačné vlastnosti krvi zhoršia, IKT sa znížia. Vzhľadom na to, že protrombínový index priamo súvisí s vitamínom K, pokles naznačuje nedostatok tohto vitamínu alebo slabú nasiakavosť v čreve (napríklad pri črevných ochoreniach). Prijatie aspirínu alebo diuretík tiež znižuje indikátory PTI.

8. Krvné doštičky

Krvné bunky, ktoré sa priamo podieľajú na udržiavaní hemostázy. Krvná hladina týchto buniek je od 150 000 do 400 000 na μl. S poklesom indexu diagnostikovaného trombocytopéniou. Môže to znamenať podvýživu u matky. Doštičky sa syntetizujú v kostnej dreni.

9. Antitrombín III

Má proteínovú povahu a je antagonistom enzýmu trombín. Jeho úlohou je zabrániť pôsobeniu koagulačného systému. Tento parameter je vyjadrený ako percento. Norma - od 71 do 115 percent. Ak sa parameter zníži na polovicu, riziko vzniku krvných zrazenín sa zvýši. Pri zvýšenej zrážanlivosti krvi sa predpisujú antikoagulanciá. V tomto prípade je tiež potrebné kontrolovať indikátor.

10. DIC syndróm

Normálne sú koagulačné a antikoagulačné systémy v rovnováhe. Ak je niektorý z faktorov týchto systémov narušený, celá hemostáza nie je vyvážená. To je obzvlášť nebezpečné u tehotných žien. Najťažšou komplikáciou je roztrúsená intravaskulárna koagulácia. Aktivácia koagulačného systému a fibrinolýzy stimuluje vývoj DIC. V dôsledku vývoja patológie u tehotnej ženy sa môže objaviť odštiepenie placenty, endometritída, embolizácia plodovej vody.

11. D-dimér

V dôsledku neúplnej dezintegrácie fibrínových vlákien sa objavujú pomerne veľké "fragmenty"? D-diméry. Toto je jeden z hlavných ukazovateľov koagulogramu pre tehotné ženy. Celková rýchlosť je nižšia ako 500 ng / ml. Iné parametre sa však u tehotných žien považujú za normálne. Už na začiatku tehotenstva začne indikátor rásť a pred narodením prekročí normu niekoľkokrát. Zvýšenie možno pozorovať aj u pacientov s diabetes mellitus, s ochorením obličiek, so zložitým tehotenstvom (gestózou), v starobe.

štandardný nerozpájaný koagulogram

12. Protilátky proti fosfolipidom (antifosfolipidový syndróm)

Autoimunitné ochorenie. Telo začína zvyšovať počet protilátok proti fosfolipidom. Ide o sériu symptómov, ktoré charakterizujú arteriálnu a venóznu trombózu. Tehotné ženy, ktoré majú ASF, sú vystavené riziku straty dieťaťa v dôsledku feptoplacentrickej insuficiencie.

13. Čas rekalcifikácie plazmy

Tvorba zrazeniny proteínového fibrínu. Tento parameter odráža koagulačný proces ako celok.

14. Tolerancia plazmatického heparínu

Táto skúška sa vykonáva súčasne s predchádzajúcou. Do plazmy sa pridá heparín a zaznamená sa doba rekalcifikácie plazmy. Ak je toto číslo nižšie ako norma, môžu nastať zmeny a ďalšie faktory koagulačného systému. Cirhóza pečene, podozrenie na hepatitídu. S nárastom parametra je možné predpokladať prítomnosť takých chorôb ako srdcové zlyhanie, stav predtrombózy a malígnych nádorov. Zvyčajne sa však môže zvýšiť rýchlosť v posledných štádiách tehotenstva.

Dôležité: Je potrebné poznamenať, že dešifrovanie koagulogramu počas tehotenstva (ako u všetkých ostatných pacientov) môže vykonať len špecialista. Je neprípustné, aby si stanovil diagnózu a predpísal liečbu.

Kde sa testuje a koľko stojí?

Ktokoľvek môže urobiť krvný test ako hemostasiogram v jednom z najbližších zdravotníckych centier, ak má k dispozícii potrebné vybavenie a reagencie. Náklady na koaguláciu závisia od rozsahu služieb a vybavenia strediska. V podstate cena základného balíčka sa pohybuje od 700 do 1300 rubľov (v Moskve). Rozšírený koaguloram stojí asi 3 500 rubľov.

Pre tehotné ženy je však koagulogram zahrnutý v niekoľkých povinných štúdiách a je bezplatný. Podľa systému OMS je tiež možné vykonať analýzu úplne bezplatne, pretože ste predtým dostali pokyny ošetrujúceho lekára.

Ako užívať?

Otázka "ako prejsť" v prípade analýzy na koagulograme nie je vôbec zbytočná. Výsledky štúdie závisia od správnej prípravy pacienta. Táto analýza sa vykonáva (in vitro - mimo tela). Krv sa odoberie z žily.

Krv sa podáva na prázdny žalúdok. Posledné jedlo by malo byť najneskôr 8-12 hodín pred analýzou. Nemôžete piť žiadne nápoje (káva, čaj a viac alkoholu). Povolená je len čistá voda. Akceptované lieky? najmä tie, ktoré ovplyvňujú proces koagulácie krvi? musia byť špecifikované v čase analýzy. Veľmi dôležitý je emocionálny stav pacienta. Musíme sa snažiť byť nervózny, byť pokojný, vyrovnaný. Preťaženie svalov tiež negatívne ovplyvňuje výsledky štúdie. Je vhodné vypiť pohár studenej vody tesne pred testom. Interpretácia výsledkov sa vykonáva iba (!) Špecialistom.

Protrombínový index je normálny počas tehotenstva

protrombín

Protrombín je jednou z najdôležitejších zložiek na zabezpečenie zrážania krvi. Protrombín je komplexný proteín v krvnej plazme, prekurzor trombínu. Ovplyvňuje tvorbu krvných zrazenín. Na posúdenie stavu systému zrážania krvi je predpísaný krvný test obsahu protrombínu. Môže byť nízky alebo vysoký protrombínový index.

Keďže protrombín sa produkuje za prítomnosti vitamínu K v pečeni, index protrombínovej krvi umožňuje posúdiť stav tohto orgánu a gastrointestinálneho traktu ako celku.

Pri vykonávaní krvného testu na obsah protrombínu získate rôzne ukazovatele:

 1. Protrombínový čas - ukazovateľ v sekundách odráža čas zrážania krvného pacienta.
 2. Prokrombín Kvik je najobľúbenejšou metódou na analýzu protrombínu. Analýza ukazuje aktivitu protrombínu v krvnej plazme pacienta, ktorú identifikuje kalibračný graf, postavený v procese merania protrombínového času v zriedených roztokoch normálnej plazmy. Vyjadruje sa v percentách.
 3. Protrombínový index je percento normatívneho protrombínového času na protrombínový čas pacienta.
 4. Protrombínový index INR sa odporúča používať odborníci WHO a medzinárodné výbory na monitorovanie liečby pacientov s nepriamymi antikoagulanciami - liekmi, ktoré spomaľujú krvnú zrážanlivosť a znižujú hladiny protrombínu. Antikoagulanciá sa používajú na liečbu trombózy, tromboflebitídy a pľúcnej embólie, preto protrombínový index INR umožňuje lekárovi vyhodnotiť účinnosť liečby týchto ochorení.

Analýza a interpretácia výsledkov

Výsledky analýzy v laboratórnej otázke na formulári, v ktorom sú indikátory normy. Dávame ich tu:

 • pri normálnom protrombínovom čase je 9-12,6 sekúnd;
 • nízky index protrombínu - menej ako 77%; zvýšený - indikátor prekračujúci 120%;
 • INR je normálne - 0,85-1,15;
 • protrombínový index vypočítaný spoločnosťou Kvik je zvyčajne 78 až 142%.

Protrombínový index - nízky

Protrombínová norma pod priemerom môže naznačovať tendenciu krvácania (hypokoaguláciu), ktorá môže byť vyvolaná:

 • Lieky, ktoré spôsobujú znížené zrážanie.
 • Nedostatok vitamínu K, ktorý je potrebný na produkciu prvkov, ktoré prispievajú k zrážaniu a zvýšeniu protrombínu. Najčastejšími príčinami nedostatku vitamínu K sú dysbakterióza a gastrointestinálne ochorenia.
 • Získaná predispozícia k nedostatku prvkov koagulácie v dôsledku získania nefrotického syndrómu, chronických ochorení a porúch pečene.
 • Zhoršená syntéza koagulačných faktorov v pečeni.

Nízky protrombín v krvi dáva dôvod na vykonanie nasledujúcich diagnóz:

 • vrodený alebo získaný nedostatok protrombínu
 • nedostatok vitamínu K.

Protrombínový index - vysoký výkon

Protrombínová norma nad priemerom naznačuje hyperkoaguláciu, tj zvýšenú zrážanlivosť krvi, môže to byť spôsobené:

 1. Prítomnosť inhibítorov zrážania - heparín.
 2. Okrem toho protrombín nad normou môže byť detegovaný dlhodobým používaním antikoncepčných hormonálnych liekov.

Zvýšený protrombín je príznakom nasledujúcich ochorení:

 • tromboembolizmus
 • prítomnosť malígnych novotvarov
 • polycytémia (zvýšená hladina červených krviniek).

Ako môžete vidieť, krvné testy na obsah protrombínových proteínov sú dôležité pre tehotnú ženu, ako aj pre tých, ktorí práve plánujú tehotenstvo. Dávajte pozor na seba, naučte sa dôverovať pozornému lekárovi, je to jediný spôsob, ako sa vyhnúť nežiaducim následkom počas pôrodu a komplikáciám po ňom.

Protrombínový index počas tehotenstva

Hemostazikogram (koagulogram) počas tehotenstva je bezpodmienečne predpísaný, pretože znalosť protrombínového indexu umožňuje predchádzať závažnému krvácaniu počas pôrodu alebo naopak zabrániť tvorbe krvných zrazenín.

Ak je žena s protrombínovým indexom znížená, potom existuje riziko krvácania a môže byť vhodné predpísať koagulanty pacientovi. Ak je naopak zvýšená, tehotná žena môže predpísať lieky, ktoré zabraňujú zvýšenej koagulácii krvi.

Protrombínový čas je rovnako dôležitý. Lekár, ktorý pozná čas zrážania ženy v pôrodnej báze, môže zabrániť krutému krvácaniu, alebo ak začne, vznik hemolytického šoku.

Hlavná vec, ktorú by mala tehotná žena spomenúť: ak lekár nevie, že jej protrombínový index je znížený, nemusí byť schopný zabrániť prerušeniu placenty alebo krvácaniu po pôrode a naopak, vysoký protrombínový index bude schopný priviesť lekára k riziku vaskulárnej trombózy placenta.

Nebezpečné dôsledky

Pri nedostatku protrombínu sa môžu vyskytnúť nepríjemné príznaky, ako je predĺžené krvácanie alebo život ohrozujúce krvácanie. Množstvo protrombínu nad normou je tiež nebezpečné pre zdravie a môže spôsobiť údery a infarkty, najmä v prítomnosti aterosklerózy. Rýchlosť protrombínu je dôležitou súčasťou ľudského zdravia, preto musí byť neustále monitorovaná.

Špeciálna strava

Na normalizáciu hladiny protrombínu je potrebné konzumovať tekuté vody, šťavy a polievky vo veľkých množstvách. Nemenej užitočné budú ovocie a zelenina. Okrem toho je známe, že produkcia protrombínu do značnej miery závisí od množstva vitamínu K, ale tiež by ste mali obmedziť používanie liečivých rastlín, ktoré prispievajú k zrážaniu krvi: sušené vajcia, nemorálne, tanya, rašelina, žihľava a plantajn. Pri zachovaní tejto nekomplikovanej stravy zostane protrombín normálny a riziko krvácania alebo zvýšenej zrážanlivosti bude minimalizované.

Coagulogram počas tehotenstva

Kto je úplne zdravý, prechádza najväčším výskumom? Nepochybne sú to tehotné ženy. Mnoho ultrazvukov, testov, testov, vyšetrení - všetky tieto testy musia prejsť budúcou matkou na narodenie zdravého dieťaťa. Zoznam potrebných štúdií o tehotných ženách zahŕňa koagulogram. Analytické údaje charakterizujú hemostázu a umožňujú včasnú detekciu abnormalít v tomto systéme. V tele budúcej matky, mnohé procesy idú inak než pred tehotenstvom. Konkrétne sa aktivita hemostázy zvyšuje, čo je normálne.

Existujú však odchýlky od normy. A stáva sa nebezpečným pre matku aj pre dieťa. Prerušenie krvného systému môže viesť k nenapraviteľným následkom. Za účelom detekcie a neutralizácie všetkých druhov problémov v čase sa uskutočňuje hemostáza.

Aký je dôvod pre aktiváciu hemostatického systému počas tehotenstva?

 1. Po prvé, hormonálne pozadie ženy sa mení.
 2. Po druhé, objaví sa nový (uteroplacentárny) obeh.
 3. Po tretie, telo tehotnej ženy sa pripravuje na nevyhnutnú stratu krvi počas pôrodu.

Ak dôjde k porušeniu zrážanlivosti krvi počas tehotenstva, existuje vždy riziko vzniku takzvanej DIC (roztrúsená intravaskulárna koagulácia), ktorá je charakterizovaná hyperkoaguláciou v prvom štádiu a hypokoaguláciou v druhom štádiu, čo vedie k masívnej strate krvi. DIC syndróm je považovaný za jednu z najzávažnejších komplikácií v pôrodníctve, často nezvládnuteľný a nesie nebezpečenstvo nielen života plodu, ale aj života ženy.

Opačný je možný. Krv spôsobená porušením antikoagulačného systému je značne zriedená. Výsledkom je riziko krvácania, najmä počas pôrodu. Na obnovenie hemostázy sa vykonáva analýza a ďalšia interpretácia koagulogramu. Na základe výsledkov štúdie je predpísaná liečba.

Obvykle sa táto analýza vykonáva v každom trimestri tehotenstva. Neplánované, ak:

 • Žena mala potraty.
 • Príznaky sú pozorované: hypertenzia, opuch končatín, proteín v moči.
 • Hypertónus maternice je diagnostikovaný (hrozba potratu).

Existuje mnoho príčin hemostázy, ale osobitná pozornosť by sa mala venovať ženám, ktorých príbuzní mali srdcový infarkt, mozgovú príhodu, trombózu, kŕčové žily a ochorenia krvného systému.

Je dôležité! Medzi tehotnými ženami existuje spoločný názor na nebezpečenstvo akéhokoľvek lieku pre nenarodené dieťa. Ale systém hemostázy nemôže žartovať. Čas na štúdium a užívanie potrebných liekov pomôže ženke znášať a porodiť zdravé dieťa.

Štúdia hemostasiogramu

Po krvnom teste sa koagulogram dešifruje. Aké ukazovatele možno vidieť v laboratórnej správe a čo to znamená?

1. Fibrinogén

Tento enzým je syntetizovaný v pečeni. Normálne sa tento indikátor pohybuje od 2 g / l do 4 g / l. Pre tehotné ženy je jeho zvýšenie považované za normálne, avšak obsah fibrinogénu dokonca v treťom trimestri by nemal presiahnuť 6 g / l. Je to veľmi citlivý faktor. Bola stanovená jej reakcia na zápal, tkanivovú nekrózu. Zvýšenie môže tiež naznačovať infekcie, akútne zápalové procesy (zápal pľúc), nástup infarktu srdca alebo mozgu, hypotyreózu, popáleniny a antikoncepciu. Ak klesne množstvo fibrinogénu, možno sa domnievať, nedostatok vitamínov (C, B 12), hepatitída, toxóza, užívanie určitých liekov, cirhóza pečene. A, samozrejme, neslávny DIC.

2. APTT

Čas strávený na tvorbe krvných zrazenín sa skúma. Tento indikátor je citlivý na zmeny iných koagulačných faktorov. Norma APTV - od 30 do 40 sekúnd. Zvýšenie parametra môže naznačovať hemofíliu, nedostatok vitamínu K, ochorenie pečene.

3. protrombín

Trombín je syntetizovaný z tohto proteínu v pečeni, keď je vystavený pôsobeniu vitamínu K. Zmena hodnoty tohto faktora sa posudzuje na základe stavu gastrointestinálneho traktu a pečene.

4. Lupus antikoagulant

Tento indikátor sa hodnotí hlavne vtedy, keď sa vykoná hemostasogram v prípade podozrenia na antifosfolipidový syndróm, systémový lupus erythematosus alebo iné autoimunitné ochorenie. V krvi sa produkujú protilátky IgM a IgG proti fosfolipidom (normálne chýbajú), čo prispieva k zvýšeniu indexu APTT. Ich vzhľad naznačuje gestózu alebo autoimunitné ochorenia. Zvyčajne táto situácia končí žalostne: žena stráca dieťa.

tabuľka: normálne hodnoty základného koagulogramu

5. Trombínový čas

Zobrazuje čas premeny fibrinogénového proteínu na fibrín. Normálne nastavenie je od 11 do 18 sekúnd. Keďže množstvo fibrinogénu sa zvyšuje počas tehotenstva, je logické predpokladať, že trombínový čas je tiež predĺžený. Indikátor však neprekračuje normálny rozsah. Ak sa údaje odchyľujú od normy, môže to znamenať nedostatok alebo prebytok fibrinogénu v krvi.

6. Protrombínový čas

Tento indikátor znamená čas tvorby trombínu z jeho neaktívnej formy (protrombínový proteín). Trombín je potrebný na tvorbu krvnej zrazeniny, čo pomáha zastaviť krvácanie. Ak sa tento indikátor zvýši, môžete diagnostikovať hypovitaminózu K, nedostatok koagulačných faktorov, ochorenie pečene.

7. Protrombínový index

Jeden z najdôležitejších ukazovateľov. Porovnanie času zrážania plazmy je u pacienta normálne v rovnakom čase. Vyjadrené ako PTI ako percento. Normálna sadzba by mala byť medzi 93-107%. Zmena v PET môže signalizovať ochorenie pečene a riziko trombózy. Zvýšená frekvencia sa môže pozorovať počas tehotenstva, pričom sa užíva antikoncepcia. Ak sa koagulačné vlastnosti krvi zhoršia, IKT sa znížia. Vzhľadom na to, že protrombínový index priamo súvisí s vitamínom K, pokles naznačuje nedostatok tohto vitamínu alebo slabú nasiakavosť v čreve (napríklad pri črevných ochoreniach). Prijatie aspirínu alebo diuretík tiež znižuje indikátory PTI.

8. Krvné doštičky

Krvné bunky, ktoré sa priamo podieľajú na udržiavaní hemostázy. Krvná hladina týchto buniek je od 150 000 do 400 000 na μl. S poklesom indexu diagnostikovaného trombocytopéniou. Môže to znamenať podvýživu u matky. Doštičky sa syntetizujú v kostnej dreni.

9. Antitrombín III

Má proteínovú povahu a je antagonistom enzýmu trombín. Jeho úlohou je zabrániť pôsobeniu koagulačného systému. Tento parameter je vyjadrený ako percento. Norma - od 71 do 115 percent. Ak sa parameter zníži na polovicu, riziko vzniku krvných zrazenín sa zvýši. Pri zvýšenej zrážanlivosti krvi sa predpisujú antikoagulanciá. V tomto prípade je tiež potrebné kontrolovať indikátor.

10. DIC syndróm

Normálne sú koagulačné a antikoagulačné systémy v rovnováhe. Ak je niektorý z faktorov týchto systémov narušený, celá hemostáza nie je vyvážená. To je obzvlášť nebezpečné u tehotných žien. Najťažšou komplikáciou je roztrúsená intravaskulárna koagulácia. Aktivácia koagulačného systému a fibrinolýzy stimuluje vývoj DIC. V dôsledku vývoja patológie u tehotnej ženy sa môže objaviť odštiepenie placenty, endometritída, embolizácia plodovej vody.

11. D-dimér

V dôsledku neúplnej dezintegrácie fibrínových vlákien sa objavujú pomerne veľké "fragmenty"? D-diméry. Toto je jeden z hlavných ukazovateľov koagulogramu pre tehotné ženy. Celková rýchlosť je nižšia ako 500 ng / ml. Iné parametre sa však u tehotných žien považujú za normálne. Už na začiatku tehotenstva začne indikátor rásť a pred narodením prekročí normu niekoľkokrát. Zvýšenie možno pozorovať aj u pacientov s diabetes mellitus, s ochorením obličiek, so zložitým tehotenstvom (gestózou), v starobe.

štandardný nerozpájaný koagulogram

12. Protilátky proti fosfolipidom (antifosfolipidový syndróm)

Autoimunitné ochorenie. Telo začína zvyšovať počet protilátok proti fosfolipidom. Ide o sériu symptómov, ktoré charakterizujú arteriálnu a venóznu trombózu. Tehotné ženy, ktoré majú ASF, sú vystavené riziku straty dieťaťa v dôsledku feptoplacentrickej insuficiencie.

13. Čas rekalcifikácie plazmy

Tvorba zrazeniny proteínového fibrínu. Tento parameter odráža koagulačný proces ako celok.

14. Tolerancia plazmatického heparínu

Táto skúška sa vykonáva súčasne s predchádzajúcou. Do plazmy sa pridá heparín a zaznamená sa doba rekalcifikácie plazmy. Ak je toto číslo nižšie ako norma, môžu nastať zmeny a ďalšie faktory koagulačného systému. Cirhóza pečene, podozrenie na hepatitídu. S nárastom parametra je možné predpokladať prítomnosť takých chorôb ako srdcové zlyhanie, stav predtrombózy a malígnych nádorov. Zvyčajne sa však môže zvýšiť rýchlosť v posledných štádiách tehotenstva.

Dôležité: Je potrebné poznamenať, že dešifrovanie koagulogramu počas tehotenstva (ako u všetkých ostatných pacientov) môže vykonať len špecialista. Je neprípustné, aby si stanovil diagnózu a predpísal liečbu.

Kde sa testuje a koľko stojí?

Ktokoľvek môže urobiť krvný test ako hemostasiogram v jednom z najbližších zdravotníckych centier, ak má k dispozícii potrebné vybavenie a reagencie. Náklady na koaguláciu závisia od rozsahu služieb a vybavenia strediska. V podstate cena základného balíčka sa pohybuje od 700 do 1300 rubľov (v Moskve). Rozšírený koaguloram stojí asi 3 500 rubľov.

Pre tehotné ženy je však koagulogram zahrnutý v niekoľkých povinných štúdiách a je bezplatný. Podľa systému OMS je tiež možné vykonať analýzu úplne bezplatne, pretože ste predtým dostali pokyny ošetrujúceho lekára.

Ako užívať?

Otázka "ako prejsť" v prípade analýzy na koagulograme nie je vôbec zbytočná. Výsledky štúdie závisia od správnej prípravy pacienta. Táto analýza sa vykonáva (in vitro - mimo tela). Krv sa odoberie z žily.

Krv sa podáva na prázdny žalúdok. Posledné jedlo by malo byť najneskôr 8-12 hodín pred analýzou. Nemôžete piť žiadne nápoje (káva, čaj a viac alkoholu). Povolená je len čistá voda. Akceptované lieky? najmä tie, ktoré ovplyvňujú proces koagulácie krvi? musia byť špecifikované v čase analýzy. Veľmi dôležitý je emocionálny stav pacienta. Musíme sa snažiť byť nervózny, byť pokojný, vyrovnaný. Preťaženie svalov tiež negatívne ovplyvňuje výsledky štúdie. Je vhodné vypiť pohár studenej vody tesne pred testom. Interpretácia výsledkov sa vykonáva iba (!) Špecialistom.

Video: Čo hovoria krvné testy?

Krvný test na protrombínový index

Na stanovenie stavu systému zrážania krvi je určený krvný test na identifikáciu protrombínového indexu. Môže byť nízky alebo vysoký protrombínový index.

Protrombín je proteín, prekurzor trombínu, ktorý ovplyvňuje tvorbu krvných zrazenín. Protrombínový index je jedným z dôležitých indikátorov koagulogramu, ktorý odráža stav krvného koagulačného systému.

Vzhľadom na to, že protrombín sa produkuje s účasťou vitamínu K v pečeni, protrombínový index krvi umožňuje posúdiť stav tohto orgánu a gastrointestinálneho traktu.

Pri vykonávaní krvného testu na obsah protrombínu vykonajte rôzne výpočty:

1. Protrombínový index spoločnosti Kvik je najrozšírenejšou analýzou obsahu protrombínu, možno ho použiť na pochopenie toho, aký aktívny protrombín je. V tomto prípade sa protrombínový index vypočíta v percentách porovnaním plazmy pacienta s kontrolnou plazmou.

2. Protrombínový čas - indikátor v sekundách odráža čas, počas ktorého krvná zrazenina pacienta.

3. Protrombínový index je percentuálny pomer normatívneho protrombínového času k protrombínovému času pacienta.

4. protrombínového index INR - Táto analýza je odporúčaný pre použitie odborníkov, ktorí a medzinárodné komisiou monitorovania liečby pacientok s nepriamymi antikoagulanciami - lieky, ktoré spomaľujú zrážanie krvi a znižuje hladinu bielkoviny protrombínu. Lieky sa používajú na liečbu trombózy, tromboflebitídy, pľúcnej embólie, takže protrombínový index INR umožňuje lekárovi vyhodnotiť účinnosť liečby týchto ochorení.

Protrombínový index počas tehotenstva

Hemostasiogram (koagulácia) počas tehotenstva je vymenovaný na povinnom základe, ako pomer protrombínového tehotných žien - dôležitý ukazovateľ, ktorý umožňuje, aby sa zabránilo nadmernému krvácaniu počas pôrodu alebo prevencii vzniku krvných zrazenín.

Ak žena má protrombínový index znížený (menej ako 80%), potom existuje riziko krvácania a je rozumné predpisovať koagulanty pacientovi. Ak je protrombínový index zvýšený, to znamená, že je rádovo 100%, lieky sú predpísané tehotnej žene, aby sa zabránilo zvýšeniu koagulácie krvi.

Dôležité pre tehotnú ženu je ukazovateľ protrombínového času. Lekár, ktorý pozná čas zrážania ženy? môže zabrániť krvácaniu, alebo ak začne, vývoj hemolytického šoku u ženy, ktorý je vo väčšine prípadov príčinou smrti ženy pri pôrode.

Tehotné ženy majú odlišný postoj k potrebe registrácie v prenatálnej klinike. Niekto spĺňa všetky odporúčania lekára a niekto verí, že veľké množstvo testov poškodzuje zdravie a rodinný rozpočet.

Hlavná vec, ktorú treba mať na pamäti, tehotné ženy: pokiaľ lekár nevie, že ona mala pomer protrombín sa zníži, nedá zabrániť odtrhnutie placenty, alebo krvácanie po pôrode, a naopak vysoký pomer protrombínového stačí zadať lekári vystavení riziku vzniku trombózy placentárnych ciev.

Protrombínový index - analýza a interpretácia jeho výsledkov

Čo znamená Váš protrombínový index? Analýza, jej výsledky v laboratórnej otázke na formulári, v ktorom sú indikátory normy. Dávame ich tu:

 • protrombínový čas je zvyčajne 9-12,6 sekúnd;
 • nízky index protrombínu - menej ako 77%; že index protrombínu je zvýšený, je indikovaný indikátorom vyšším ako 120%;
 • INR je zvyčajne 0,85-1,15;
 • protrombínový index krvi vypočítaný metódou Quick je zvyčajne 78 až 142%.

Okrem normy ukazovateľa "protrombínový index" je dôležité vedieť, čo ohrozuje osobu s poklesom protrombínového indexu alebo prečo sa tento indikátor zvyšuje.

Takže ak je protrombínový index znížený, môže to znamenať nedostatok vitamínu K, získaný alebo vrodený nedostatok protrombínového proteínu.

Pokiaľ na obrázkoch hore normálne prothrombin, nie je dôvod na podozrenie, že hrozba infarktu, mŕtvice, tromboembolickej choroby, prítomnosť zhubných novotvarov, polycythemia (vysoký počet červených krviniek).

Ako môžete vidieť, krvné testy na obsah protrombínových proteínov sú dôležité pre tehotnú ženu, ako aj pre tých, ktorí práve plánujú tehotenstvo. Dávajte pozor na seba, naučte sa dôverovať pozornému lekárovi, je to jediný spôsob, ako sa vyhnúť nežiaducim následkom počas pôrodu a komplikáciám po ňom.

Okrem Toho Čítal O Plavidlách

Prečo je hematokrit zvýšený v krvi, čo to znamená?

Počty erytrocytov, leukocytov a krvných doštičiek pre celkový objem krvi v tele sa nazývajú hematokrit.Tento ukazovateľ je obyčajne zobrazený ako percento, menej často - ako zlomkové číslo.

Ateroskleróza aorty, aké to je liečiť

Skleróza aorty, inak známa ako ateroskleróza aorty alebo nie veľmi správne nazývaná aortálna skleróza pľúc, je spojená so zhoršeným metabolizmom tukov, čo má za následok ovplyvnenie veľkej krvnej cievy, ako je aorta.

Kŕčové žily ženských pohlavných orgánov - príčiny, diagnostika, liečba

Takmer tretina ženskej populácie trpí kŕčovými žilami. Toto ochorenie postihuje všetky žilové cievy tela, nielen dolné končatiny, ale aj orgány malého panvového (maternice, vaječníkov, konečníka, močového mechúra).

Dôsledky koronárnej angiografie

Podľa štatistík zaujímajú choroby kardiovaskulárneho systému vedúcu pozíciu pre príčiny smrti na svete. Takéto choroby postihujú hlavne predstaviteľov pracujúcej časti populácie, čo súvisí s neustálym preťažením tela a chronickým stresom.

Protrombínový index, odchýlky

Krvný koagulačný test je pomerne dôležitá štúdia, ktorá pomáha určiť príčinu mnohých závažných ochorení. Pomáha včas predchádzať krvným zrazeninám alebo krvácaniu.PTI (protrombínový index) - čo je to?

Šesť účinných spôsobov, ako zlepšiť cerebrálny obeh

Z tohto článku sa dozviete, ako zlepšiť krvný obeh v mozgu, v akých prípadoch a na aký účel by sa malo urobiť. Keďže poškodenie krvného obehu ovplyvňuje mozog, existuje niekoľko účinných spôsobov, ako to zlepšiť.