V medicíne sa termín "protrombínový čas" používa na označenie času zrážania krvi. Tento dôležitý ukazovateľ je potrebný na diagnostiku závažných ochorení.

Proces zrážania krvi

Aby sme pochopili, čo je protrombínový čas (PTV), je potrebné zvážiť proces koagulácie krvi.

Koagulácia krvi je zložitý proces, ktorý začína, keď sa objavujú rany. Na svojom povrchu sa tvorí trombus, ktorý zabraňuje prenikaniu infekcie do tela a zároveň zabraňuje veľkej strate krvi. Zodpovednosťou za túto funkciu je fibrinogén - špeciálny krvný proteín. Pri poranení sa mení na časté fibrínové vlákna podobne ako v sieti. Zabraňujú uvoľneniu krvi z rany. Vďaka fibrínu vzniká krvná zrazenina, ktorá sa nakoniec kondenzuje a vedie k hojeniu rán.

Proces zrážanlivosti pozostáva z troch etáp a je komplexným reťazcom molekulárnych interakcií:

Aktivácia. V tomto štádiu sa protrombín - komplexný proteín - dostáva do trombínu.

Koagulácie. V tomto štádiu sa fibrín tvorí z fibrínu.

Zatiahnutie. V záverečnej fáze sa vytvorí trombus hustého fibrínového tkaniva.

Tento scenár však nefunguje vždy. Ak má osoba vážne choroby, proces zrážania je narušený - čo vedie k zvýšeniu času. V dôsledku toho môže pacient začať ťažké krvácanie.

Existujú ďalšie porušenia procesu zrážanlivosti, keď sa krvná zrazenina vytvára príliš rýchlo. To je možné, pretože krv sa stáva silnejšou a viskóznejšou. Stáva sa to v dôsledku niektorých ochorení. Skoré krvné zrazeniny sú smrteľné pre telo, pretože môže viesť k náhlej smrti infarktom, mŕtvicami, gangrénom končatín a inými vážnymi chorobami.

Na prevenciu takýchto nebezpečných ochorení a na ich skorú diagnostiku sa krvné testy vykonávajú za protrombínový čas.

Normálne a patologické indikátory protrombínového času

V klinických laboratóriách sa vykonávajú koagulačné testy s cieľom zistiť, ako systém zrážanlivosti funguje ako celok. Dávajú predstavu o práci celého protrombínového komplexu. Zahŕňa:

protitrombovaný index (PTI - v percentách);

protrombínový čas (PV - v sekundách);

medzinárodný normalizovaný pomer (INR - v percentách).

Protrombínový index

Pacienti, ktorí majú analyzovať, sa zaujímajú: čo je tento protrombínový index? Je to jeden z najdôležitejších indikátorov koagulogramu.

To je pomer času zrážania plazmy konkrétneho pacienta k času zrážanlivosti kontrolnej plazmy.

Normálne by sa tento ukazovateľ nemal odchýliť od hraníc 95-105%. Jeho spoľahlivosť je však často ovplyvnená kvalitou reagencií použitých pri analýze.

V pochybných prípadoch analýza protrombínového indexu od Kviku. Považuje sa to za presnejší. Výsledky sa tiež merajú v percentách, ale pomer je založený na aktivite protrombínu na výsledkoch merania v kontrolných roztokoch plazmy rôznych riedení. Normálne hodnoty pre protrombínový index pre Kvik sú 78 až 142%.

Ak analýza ukázala výsledok menší ako dolná prahová hodnota normy, dôjde k hypocoagulácii. Tento termín sa vzťahuje na tendenciu krvácania. K tomu prispievajú tieto faktory:

črevné ochorenia, ktoré spôsobujú nedostatok vitamínu K, dôležitého účastníka procesu zrážania krvi;

lieky na zlepšenie zrážania;

dedičné nedostatky fibrinogénneho proteínu.

Ak výsledkom analýzy je protrombínový index vyšší ako prahová hodnota, potom existujú poruchy spojené s hyperkoaguláciou, to znamená, že protrombínový čas sa zvýšil z určitých dôvodov. To vedie k tvorbe krvných zrazenín. Tento problém môže byť vyvolaný viacerými dôvodmi, medzi ktoré patria:

onkologické ochorenia krvi;

chronické ochorenie pečene;

umelé srdcové chlopne;

užívanie hormonálnej antikoncepcie;

používanie liekov na zlepšenie zrážania, antibiotiká, aspirín, chinín a laxatíva.

Niekedy je protrombotický index nahradený inou definíciou MSC - medzinárodných štandardizovaných koeficientov.

V prípade protrombínového času je potrebné sledovať krv u žien, ktoré nesú dieťa. Zvýšený protrombínový čas a index indikujú porušenie tela tehotnej ženy. Malo by to zahŕňať aj vekovú a stresovú situáciu a možné mutácie v génoch plodu. Syndróm hyperkoagulácie sa spúšťa v tele počas tehotenstva ako ochranná reakcia spojená so skorou stratou krvi počas pôrodu.

Protrombínový čas a medzinárodný normalizovaný postoj

Protrombínový čas v analýze je uvedený v sekundách. Je stanovený časový interval potrebný na tvorbu krvnej zrazeniny.

Ak sa protrombínový čas zvýši, znamená to, že pacient má tendenciu krvácať, t.j. hypocoagulation.

Inými slovami, protrombínový čas je koagulačný test, ktorý určuje koagulačný čas plazmy pacienta po pridaní zmesi tkanivového tromboplastínu a iónov vápnika.

Medzinárodný normalizovaný pomer je indikátor, ktorý sa vypočíta z pomeru protrombotického času pacienta k protrombínovému času ideálnej vzorky v krvnom teste. Výsledok bude vždy rovnaký bez ohľadu na laboratórium a reagencie, ktoré sa tam používajú.

Výsledky pre mužov sa nebudú líšiť od výsledkov pre ženy. Ak pacient užíva lieky na riedenie krvi, napríklad warfarín, potom sa rýchlosť môže normálne meniť od 2 do 3. Všetky ostatné indikátory indikujú porušenie procesu zrážania. Zvyčajne zvýšenie hodnoty INR indikuje hypokoaguláciu, pokles INR naznačuje hyperkoaguláciu. Príčiny týchto syndrómov boli uvedené vyššie.

Príprava na analýzu krvi protrombínu

Analýza protrombínu sa uvádza na prázdny žalúdok. Odporúča sa, aby sa jedlo aspoň pred uskutočnením štúdie. 8-9 hodín. 10-12 dní pred užitím biomateriálu - krvi z žily - ak je to možné, mali by ste odmietnuť užívanie liekov. V opačnom prípade môžu zvýšiť čas zrážania. Ak nie je možné liečbu zrušiť, musíte o tom informovať technikov. ktorý bude označovať tieto údaje v smere. Zároveň stojí za to obmedziť spotrebu mastných, vyprážaných, údených potravín a alkoholu za deň. Ráno v deň analýzy je povolené len piť čistú ne-uhličitú vodu.

Krv sa umiestni do skúmavky obsahujúcej citrát sodný. Niekoľkokrát sa jemne zmieša, nakloní sa doprava a doľava, potom sa umiestni do centrifúgy na separáciu krvi z plazmy.

Protrombínový čas: normy, zvýšenie a zníženie

Krv je druh vozidla, ktorý pomáha kyslíku a živín šíriť celé telo. K tomu musí byť vždy v kvapalnom stave.

Aby sa zabránilo strate krvi v prípade poškodenia cievy, je krv vybavená schopnosťou koagulovať, aby vytvorila tesnú zrazeninu. Obdobie, počas ktorého k tomu dôjde, sa nazýva "protrombínový čas". Akékoľvek odchýlky od normy môžu naznačovať prítomnosť ochorenia. Preto je dôležité poznať vlastnosti tohto ukazovateľa a jeho normatívne hodnoty.

Čo je protrombínový čas?

Protrombínový čas je čas, ktorý prechádza od okamihu, keď tkanivový faktor vstupuje do krvného obehu k tvorbe krvnej zrazeniny. Pre tento proces je proteín zodpovedný protrombín, ktorý je obsiahnutý v plazme. Normálna produkcia tejto látky je možná iba vtedy, ak v organizme nie je nedostatok vitamínu K.

V krvi zdravého človeka je protrombín obsiahnutý v stabilnej koncentrácii. Jeho aktívne uvoľňovanie nastáva až po kontakte s poškodenými tkanivami.

Protrombínový čas sa stanoví krvným testom. Pre jeho kvantitatívny výraz sa používa nasledujúca notácia:

 1. PI - protrombínový index. Definuje sa ako pomer štandardného indikátora protrombínového času k indikátoru skúmanej vzorky.
 2. Druhé.
 3. ON - protrombínový pomer. Definuje sa ako pomer výsledného ukazovateľa k normatívnej hodnote.
 4. Percenta. Stanovenie presnej hodnoty sa uskutočňuje špeciálnym kalibračným plánom, ktorý sa vytvorí na základe údajov zo štúdie protrombínového času v roztokoch normálnej plazmy. Takéto posúdenie sa nazýva Kvik protrombín.

Nedávno sa často používa medzinárodný normalizovaný postoj - INR. Umožňuje vám dešifrovať výsledky analýz z akejkoľvek laboratórie na svete bez ohľadu na to, aké diagnostické metódy sa používajú.

Regulačné hodnoty

Optimálny ukazovateľ protrombínového času nezávisí od pohlavia osoby, to znamená, že miera pre mužov a ženy bude rovnaká.

 • Pre zdravú osobu je normálny interval od 15 do 20 sekúnd.
 • Pre novorodenca je ideálna hodnota od 14 do 18 sekúnd.
 • Pre deti do 6 rokov - 13-16 sekúnd.

Ak sa meranie vykoná v PI, potom je optimálna hodnota 95 až 105%. Pre deti sa sadzba zo 70 na 100% stane normou. Index softvéru je ideálny, ak je v rozmedzí od 0,9 do 1,1.

KTv protrombín by mal byť medzi 70% a 130%. Pre deti do 6 rokov sa hodnota môže pohybovať od 80 do 100%. Vo veku od 6 do 12 rokov sa normálna hodnota pohybuje v rozmedzí od 79 do 102%.

Normálna hodnota INR sa pohybuje od 0,85 do 1,25. Ak človek užíva antikoagulanty, potom sa jeho výkon posúva. V tomto prípade je normou rozsah od 2 do 3.

Prírodná zmena protrombínového času sa vyskytuje u žien, kým čaká na narodenie dieťaťa. Sadzba počas tehotenstva závisí od obdobia.

V prvom trimestri sa hodnota môže pohybovať od 9,8 do 13,4 sekundy, v druhom - od 9,4 do 13,5, v treťom - od 9,7 do 12,8 sekundy.

Čo znamená odchýlka od normy?

Niektorí ľudia sa bojí, keď vidia odchýlku od protrombínového času, pretože nechápu, čo to znamená. V skutočnosti môže zvýšenie alebo zníženie hodnoty indikovať prítomnosť konkrétnej choroby. Ak dôjde k zvýšeniu protrombínového času, znamená to jeden z nasledujúcich problémov:

 1. Tvorba malígneho nádoru.
 2. Disseminovaný syndróm intravaskulárnej koagulácie.
 3. Zvýšená koncentrácia antitrombínu.
 4. Predispozícia k infarktu myokardu a trombóze.
 5. Amyloidóza.
 6. Nedostatok vápnika v tele.

Protrombínový čas u žien a mužov môže byť prekročený pri užívaní antihistaminík, diuretík, kyseliny nikotínovej, aspirínu a anabolických steroidov.

Indikátor pod normou sa nachádza v nasledujúcich prípadoch:

 1. Zvýšená koncentrácia červených krviniek.
 2. Nedostatok zdedených koagulačných faktorov.
 3. Chronické ochorenia pečene, obličiek alebo imunitného systému.
 4. Choroby gastrointestinálneho traktu.

Zníženie rýchlosti môže tiež trvať s určitými liekmi. Patria sem barbituráty, kortikosteroidy a perorálne kontraceptíva.

Zmena protrombínového času počas tehotenstva

V priebehu tehotenstva dochádza k mnohým zmenám tela ženy vrátane zloženia krvi. Preto sa koagulogram stáva neoddeliteľnou súčasťou lekárskeho dozoru nad tehotenstvom. Zahŕňa protrombínový test.

Ak sú výsledky príliš nízke, môže to viesť k silnému krvácaniu počas pôrodu. Za prítomnosti nezlučiteľnosti faktorov Rhesus matky a dieťaťa krvácanie vedie k smrti po pôrode. Preto sa taký krvný test stáva veľmi dôležitým.

Nasledujúce faktory naznačujú potrebu pravidelného testovania zrážania krvi:

 1. Kŕčové žily.
 2. Porušenie pečene.
 3. Pomalý vývoj plodu.
 4. Pitie alkoholu a fajčenie počas nosenia dieťaťa.
 5. Prítomnosť niekoľkých druhov ovocia.
 6. Koncepcia s IVF.
 7. Dlhodobé užívanie antikoagulancií.

Ak je protrombínový čas mierne znížený počas tehotenstva, je to normálne. Tento jav je spojený s objavením nového kruhu krvného obehu v tele.

Všetky ostatné zmeny musia byť včas identifikované, určiť príčiny toho, čo sa deje a prijať opatrenia. Preto krvný test počas tehotenstva bude musieť často trvať.

V akých prípadoch je predpísaná štúdia?

Existuje veľký zoznam chorôb, ktoré sa nejako týkajú zrážania krvi. Potreba krvného testu na protrombínový čas sa často vyskytuje. Medzi hlavné dôvody pre vykonanie štúdie patria podozrenia na prítomnosť nasledujúcich ochorení:

 1. Trombóza.
 2. Porušenie pečene.
 3. Nedostatok vitamínu K
 4. Hemofílie.
 5. Syndróm diseminovanej cievnej koagulácie.
 6. Anémia v chronickej forme.
 7. Dysfunkcia homeostázy.

Táto diagnostická metóda sa používa aj vtedy, ak sa pacient sťažuje na početné hematómy neznámeho pôvodu. Okrem toho sa analýza používa na sledovanie účinnosti antikoagulačných liekov.

Ako sa vykonáva analýza?

Aby sa dosiahli presné výsledky, pacientova krv sa odoberie v sterilnom laboratórnom prostredí. V tomto prípade by žalúdok pacienta mal byť prázdny. Postupnosť štúdie môže byť nasledovná:

 1. Na hornú časť ramena osoby sa aplikuje turniket. Tým sa znižuje prietok krvi a uľahčuje sa prístup žily. Miesto injekcie sa ošetrí antiseptickým roztokom. Vzorka krvi sa odoberie z žily. Potom sa postroj odstráni a v mieste vpichu sa aplikuje vata s antiseptikom.
 2. Výsledná vzorka sa prenesie do štúdie. Špecialista pridá určité množstvo krvi do skúmavky naplnenej citrátom sodným. Z tohto dôvodu krv stráca schopnosť kolapsu.
 3. Na úplné odstránenie koagulačného faktora sa vzorka umiestni do odstredivky.
 4. Do vzorky sa zmiešajú chlorid vápenatý a tromboplastín. Všimnite si čas, ktorý prechádza pred vznikom zrazeniny v krvi. Bude to protrombínový čas.

Dnes bol vyvinutý špeciálny analyzátor, ktorý umožňuje doma štúdium krvotvorby. Takéto zariadenie je nevyhnutné pre ľudí, ktorí podstupujú liečbu warfarínom, trpiacich tromboembolizmom alebo stavom pred infarktom.

V týchto prípadoch môže včasné stanovenie indikátorov zrážanlivosti zachrániť život človeka. Toto zariadenie sa ľahko používa a nevyžaduje žiadne špeciálne schopnosti.

Aké faktory môžu ovplyvniť presnosť výsledku?

V niektorých prípadoch môže byť výsledok štúdie nepresný. Nasledujúce faktory môžu zvýšiť čas zrážania krvi:

 1. Používanie alkoholických nápojov, nadmerne mastných potravín, strukovín a niektorých zeleninových plodín.
 2. Terapia s použitím liekov. Patria medzi ne niektoré antibiotiká, antikoagulanciá, anabolické steroidy, heparín, diuretiká, laxatíva.

Nasledujúce faktory môžu skrátiť čas:

 1. Konzumácia potravín s vysokým obsahom vitamínu K.
 2. Dehydratácia tela po dlhotrvajúcom hnačke alebo vracaní.
 3. Používanie antihistaminík, antikoncepčných prostriedkov, kofeínových liekov.

Aby sa zlepšila presnosť štúdie, niekoľko dní pred odobratím krvi musí pacient prestať používať zelený čaj, výrobky obsahujúce sóju, bravčové a hovädzie pečeň, zeleninu, akékoľvek druhy kapusty a strukoviny, alkoholické nápoje.

Kontraindikácie pre postup

Stanovenie protrombínového času sa nemusí uskutočňovať u každého pacienta. Medzi hlavné kontraindikácie patria:

 • Vážna dehydratácia.
 • Poruchy kardiovaskulárneho systému.
 • Spáli veľkú plochu pokožky v celom tele.
 • Neurotické poruchy a násilné správanie.

V týchto prípadoch je použitie takejto diagnostickej techniky nepraktické.

Lekárske udalosti

Ak sa po štúdii zistí znížený protrombínový čas, pacientovi je predpísaný priebeh antikoagulancií. Môžu to byť lieky priameho účinku (napríklad heparín) alebo nepriamo, ako je warfarín.

V tomto prípade sa odporúča špeciálna diéta. Mal by obsahovať produkty zriedenia krvi. Patria medzi ne:

 1. Mastné odrody rýb: halibut, sleď, makrela a ďalšie.
 2. Brusnice, figy, čučoriedky, slivky.
 3. Ginger.
 4. Ovsené vločky.
 5. Olivový a ľanový olej.
 6. Kakao a zelený čaj.

Ak je indikátor vyšší ako štandardná hodnota, sú potrebné koagulanty alebo syntetické liečivá, ktoré urýchľujú zrážanie krvi. Najčastejšie odborníci odporúčajú Vikasol alebo Thrombin.

Spolu s odporúčanou liečbou a stravou. Cieľom je odstrániť z diéty nasledujúce produkty:

 1. Pohanková kaša.
 2. Živočíšne tuky.
 3. Zelené kultúry.
 4. Strukoviny.
 5. Červený ríbezľ, čierne chokeberry, černice, čučoriedky.
 6. Pečivo z pšeničnej múky.
 7. Uzené mäso.

Pitie dostatočného množstva čistej pitnej vody pomôže znížiť viskozitu krvi. Malo by byť opitý čo najčastejšie v malých dúškoch.

Protrombínový čas je dôležitým ukazovateľom zrážania krvi. Určovanie včasného postupu môže urýchliť proces liečenia mnohých ochorení av niektorých situáciách dokonca aj zachrániť život.

Protrombín, protrombínový index a čas: krvné štandardy, analýza transkriptu

Spravidla pri nástupe do hospitalizácie každý pacient nasledujúci deň ráno pred raňajkami prevezme potrebné testy prstov (kompletný krvný obraz, cukor a protrombín). Tieto laboratórne testy patria do hlavných indikatívnych štúdií, pretože "čerpajú" celkový obraz stavu pacienta. Zvyšné (biochemické, vrátane koagulačných) testov sa môžu podávať v deň prijatia, ak je problém v tele pacienta jasne definovaný, alebo ak počas vyšetrenia a liečby je cieľom dôkladne preskúmať funkčné schopnosti orgánov a systémov pacienta a sledovať účinnosť terapie.,

Jedinečné médium prechádzajúce krvnými cievami podľa jeho charakteristík súvisí s pojivovým tkanivom. Keď je v kvapalnom stave a má tekutosť, ktorá zabraňuje priľnutiu vytvorených prvkov, je krv schopná rýchlo zraziť, keď je poškodená cievna stena. Má takúto príležitosť kvôli systému krvného zrážania a jeho faktoru, z ktorých jeden je protrombín. Treba poznamenať, že všetky faktory bez porušenia integrity cievnych stien sú v neaktívnom stave. Aktivácia faktorov a tvorba krvných zrazenín v obehovom systéme bez akéhokoľvek dôvodu ohrozuje vážne komplikácie pre telo.

Čo je protrombín?

krvné koagulácie

Protrombín alebo faktor II (FII) protrombínového komplexu je proteín (glykoproteín), plazmatický faktor koagulačného systému, ktorý patrí do alfa2-globulínov a je syntetizovaný hepatocytmi (bunky pečene). Je dôležité poznamenať, že produkcia protrombínu je znateľne zložitejšia, ak z akéhokoľvek dôvodu je v tele znížené množstvo vitamínu K, ktoré je potrebné na syntézu tohto faktora. Ak je všetko v tele normálne, potom protrombín nevykazuje žiadnu aktivitu a zostáva ako prekurzor trombínu - enzýmu, ktorý v prípade potreby spôsobuje polymerizáciu fibrinogénu a tvorbu zrazeniny (trombu).

V cirkulujúcej krvi plazmatické faktory, ktoré sú vo forme neaktívnej formy protrabínu (protrombín → trombín), vždy zostávajú v relatívne konštantných koncentráciách, aktivácia sa uskutočňuje pod vplyvom XII koagulačného faktora (vnútorný systém hemostázy) a keď je krv v kontakte s poškodeným tkanivom (vonkajším hemostázovým systémom).

Rýchlosť protrombínu v krvi zdravých ľudí je 0,10 - 0,15 g / l (1,4 - 2,1 μmol / l).

Význam protrombínového komplexu

Nevýhodou tohto faktora môže byť vrodená a vzdelaná v procese života. Vrodený nedostatok protrombínu nie je taký bežný, to znamená, že sa týka zriedkavej patológie. Nízky protrombín od narodenia je dôsledkom mutácie recesívnych génov nachádzajúcich sa na chromozóme 11.

Pri hypoproteinémii akéhokoľvek pôvodu sa zvyčajne zníži aj úroveň tohto proteínu. Ochorenie pečene (hepatocyty sú miestom hlavných faktorov protrombínového komplexu) a K-avitaminóza (vitamín K sa podieľa na syntéze FII a ďalších faktorov, ktoré sa nazývajú K-dependentné) dáva prudký pokles koncentrácie tohto indikátora.

Znížený obsah protrombínu vedie k tomu, že krv sa zráža viac času. S cieľom určiť, ako funguje koagulačný systém v závislosti od úrovne protrombínu, sa v klinickej laboratórnej diagnostike používajú koagulačné testy, ktoré vám umožňujú získať predstavu o stave celého protrombínového komplexu:

 • PTI (protrombínový index, v percentách);
 • ON (protrombínový pomer, vzájomná hodnota IPT v percentách);
 • PTV (protrombínový čas, v sekundách);
 • Protrombín od spoločnosti Kvik (citlivejšia analýza ako PTI a PTV v percentách);
 • INR (medzinárodný normalizovaný pomer, v percentách).

Nadmerná aktivita protrombínu bez potreby je tiež plná rôznych problémov a niekedy aj katastrofy pre telo. Zvýšená zrážanlivosť, tvorba krvných zrazenín, ktoré môžu uzavrieť životne dôležité cievy, sa môže zmeniť na nebezpečnú situáciu, dokonca aj smrteľnú.

Indikatívne testy a úplná analýza

Štúdia koagulácie krvi spravidla začína indikatívnymi metódami, ktoré umožňujú odhaliť anomáliu koagulácie (protrombín) bez toho, aby odhalila jej podstatu. Na základe výsledkov analýzy koagulačnej schopnosti krvi sú predpísané ďalšie (už špecifické) metódy (PTV, INR, APTT a iné indikátory hemostasiogramu).

Pokiaľ ide o protrombínový test, je veľmi dôležitou súčasťou koagulogramu a môže byť prezentovaný v rôznych formách. Nedostatok faktorov protrombínového komplexu (II, V, VII, X) je určený hlavne pri analýze PTC od Kvika, ktorý predovšetkým odhaľuje porušenie vonkajšej tvorby tromboplastínu. Je však možné a samostatnú štúdiu týchto ukazovateľov na princípe náhradných vzoriek.

Medzitým nie je možné ignorovať indikátory koagulačnej schopnosti krvi u žien počas plánovacieho obdobia alebo výskytu tehotenstva, pretože umožňuje vypočítať možné riziká počas pôrodu. S ohľadom na tieto indikátory počas tehotenstva je možné predvídať a predchádzať krvácaniu (ak PTV predlžuje) alebo vzniku trombózy a predčasného odlúčenia placenty, ak má krv zvlášť vysokú tendenciu k zrážaniu. V období samotnej práce sa protrombínový čas v porovnaní s normou trochu skráti a index protrombínu sa zvyšuje. U žien počas tehotenstva a pôrodu štúdium koagulačnej funkcie krvi nestačí len na indikáciu protrombínového komplexu. Aby bolo možné získať úplný obraz o funkčnej schopnosti hemostázy, predpísané matky majú predpísané maximum koagulogramových indikátorov.

Protrombínový čas

Protrombínový čas ako laboratórny test umožňuje lekárom rýchlo posúdiť nielen vonkajší systém hemostázy, ale aj celú kaskádu krvných koagulačných reakcií.

V núdzových situáciách pre telo (poranenia s poškodením tkaniva, ťažkým krvácaním, nekrózou a inými patologickými stavmi) vstupuje do krvi glykoproteín, membránový proteín - tkanivový tromboplastín, čo naznačuje začlenenie záložného (vonkajšieho) systému hemostázy.

Tkanivový (tkanivový) tromboplastín, nazývaný tkanivový faktor (TF), ktorý interaguje s koagulačnými faktormi (FVII) cirkulujúcimi v krvnom riečisku, postupne obsahuje ďalšie plazmatické tromboplastické faktory. To znamená, že sa aktivuje hemokoagulačný systém a začína prvá fáza koagulácie - konverzia neúčinného protrombínu na aktívny trombín. Trombín spôsobuje enzymatickou konverziu fibrinogénu na fibrín, pod sú jeho vplyv faktory aktivovaný (V, VIII, IX, XIII), sa zničia doštičiek, ako je (s Ca ++) viskózna metamorfózy doštičiek, propagáciu uvoľňovanie doštičiek faktorov.

Rýchlosť PTV u dospelých sa pohybuje od 11-15 sekúnd (u novorodencov do 3-4 dní života - 12-18, u predčasne narodených detí - 15-20). U novorodencov s celkovou dĺžkou trvania 4-5 dní života zodpovedá protrombínový čas tej, ktorá sa vzťahuje na dospelého.

Tento indikátor sa zvyšuje (čas zrážania sa predlžuje) v nasledujúcich patologických podmienkach:

 1. Ochorenia pečene, pretože existuje syntéza protrombínu;
 2. Nedostatok vitamínu K, ktorého účasť je potrebná na syntézu faktorov závislých od K (medzi nimi protrombín);
 3. DIC syndróm;
 4. Zvýšenie hladiny antikoagulačného systému faktora III (antitrombín), ktorý blokuje trombín a ďalšie faktory hemokoagulačného systému;
 5. Zvýšená fibrinolytická kapacita krvi (rozpúšťanie zrazeniny);
 6. Rakovina pankreasu;
 7. Oddelená hematologická patológia (myeloidná metaplázia);
 8. Grbn (hemoragické ochorenie novorodenca);
 9. Vysoká hladina erytrocytov v krvi (nad 6,0 ​​x 10 12 / l);
 10. Hemofília B.

Celá krv užívaná s antikoagulanciami (citrát sodný) sa používa ako biologický materiál na štúdium protrombínového času pomocou jednokrokovú metódu Kvik (takzvaná analýza).

PTV, Kvikov test alebo tromboplastínový čas je indikátorom externého aktivačného systému faktora II, kde protrombínový čas závisí od plazmatickej koncentrácie fibrinogénu, faktorov V, VII, X. PTV rýchlosť (Kvikov test) je určená aktivitou tromboplastínu a je 12-20 sekúnd,

Protrombín Kviku

Pod pojmom "protrombín Kvik" sa rozumie koncentrácia faktorov protrombínového komplexu ako percento normy. Táto metóda sa v súčasnosti považuje za jeden z najvýznamnejších spôsobov štúdia protrombínu.

Test umožňuje odhaliť aktivitu faktorov protrombínového komplexu krvi pacienta v porovnaní so známymi "normálnymi" plazmatickými PTV. Táto metóda je nepochybne viac informatívna v porovnaní s výpočtom PTI. Kvantov protrombín určuje FII u pacienta na základe kalibračného grafu (závislosť PTV na celkovej, celkovej aktivite všetkých účastníkov reakcie - faktorov protrombínového komplexu zriedenej "zdravej" plazmy).

Normálne hodnoty protrombínu v Kvik sa menia v širšom rozsahu ako PTI a normálne sa pohybujú od 75 do 140%. U žien je horná hranica normy zvyčajne nižšia. Výsledky analýzy môžu závisieť od veku pacienta, od liečby, ktorý užíva (antikoagulanciá), od citlivosti reagujúcich látok.

Protrombín pre rýchle, a to predovšetkým znížená pri liečbe nepriamych antikoagulancií (INR v tomto prípade - sa zvyšuje), tak vykonávať kontrolu nad antikoagulačnej, mala by byť táto skutočnosť zohľadniť v prvom rade, vzhľadom na analýzu krvi svojho pacienta vykonávať v jednom smere a vo jeden cdl. V opačnom prípade môžete získať neprimerané výsledky, ktoré nepriaznivo ovplyvňujú ďalší priebeh antikoagulačnej liečby, ak sa vykonáva v čase štúdie.

Hodnoty protrombínu v Kvik a PTI (protrombínový index) často poskytujú rovnaké výsledky v zóne normálnych hodnôt. Pokiaľ ide o oblasť s nízkymi hodnotami, výsledky sa v tomto prípade značne líšia, napríklad môžete získať nasledujúce testovacie odpovede: PTI - asi 60% a Kvikov protrombín - 30%

Protrombínový index

Protrombinový index (PTI) je pomer medzi časom zrážania "zdravého" plazmy (kontrola) a časom zrážania krvi pacienta. Výsledok sa vypočíta ako percento (PTV normálnej plazmy: PTV plazmy pacienta x 100%), norma je od 90 do 105%. Inverzný pomer (koagulačný čas pacienta: čas zrážania "zdravého" plazmy) vyjadrený ako percento sa nazýva protrombínový pomer (PO).

Nízky protrombínový index a predĺženie PTV spôsobujú mnohé patologické stavy:

 • Vrodený nedostatok niektorých koagulačných faktorov (II, V, VII, X);
 • Lézie hepatocytov počas chronického patologického procesu lokalizovaného v pečeňovom parenchýme;
 • Diseminovaný syndróm intravaskulárnej koagulácie;
 • Hemoragický syndróm spôsobený nízkym obsahom fibrinogénu v plazme (fibrinogenéza);
 • Porušenie polymerizácie fibrinogénom (dysfibrinogénia);
 • Nedostatok vitamínu K;
 • Vedenie antikoagulačnej liečby;
 • Použitie inhibítorov koagulačných faktorov, napríklad heparínu, ktoré inhibujú konverziu protrombínu na trombín.

Vysoký protrombínový index (skrátenie PTV) je zaznamenaný v nasledujúcich prípadoch:

 1. Tvorba krvných zrazenín v krvných cievach, ktoré blokujú prietok krvi v dôsledku rôznych patologických stavov hemostázy (trombóza);
 2. Konzumná koagulopatia (DIC);
 3. Nadmerná aktivácia antikoagulačného systému, nadmerná tvorba plazmínu (hyperfibrinolýza), ktorá vedie najprv k krvácaniu a potom (s vyčerpaním plazminogénu) k trombóze;
 4. Ochorenie pečene;
 5. Zvýšená aktivita faktora VII (traumatické poškodenie tkaniva, nekróza);
 6. Zahrnutie ochranných mechanizmov do žien počas pôrodu.

Teda predĺženie PTV znižuje protrombínový index a indikuje možnú hypocoaguláciu (nízke zrážanie krvi, tendencia krvácania). A naopak - znižovanie času zrážania (PTV) zvyšuje hodnoty protrombínového indexu a indikuje prítomnosť príznakov hyperkoagulácie, tj zvýšené zrážanie krvi (riziko tromboembolických stavov).

Jednota a boj protikladov

Prerušenie hemostatického systému vedie k rozvoju koagulopatie, kde patológia, ktorá je náchylná na trombózu, sa zvyčajne označuje ako "trombofília" a choroby, ktoré sú sprevádzané zvýšeným krvácaním, idú pod názvom "hemoragická diatéza". Prerušenie schopností koagulácie krvi môže byť dedičné alebo je výsledkom stavov vzniknutých počas života (choroby pečene parenchýmu, C-avitaminóza, použitie antikoagulancií na terapeutické účely, aktivácia fibrinolytického systému).

Vývoj syndrómu hemokoagulačnej poruchy je spôsobený stratou (alebo znížením) schopnosti pečeňových buniek biosyntéza koagulačných faktorov. Navyše treba poznamenať, že faktory koagulačného, ​​antikoagulačného a fibrinolýzového systému neexistujú izolovane, narušenie aktivity akéhokoľvek spoja vedie k patologickým stavom iných zložiek. Napríklad:

 • Porucha biosyntézy posudzovaného proteínu, protrombín, nevyhnutne zhorší produkciu iných faktorov (VII, IX, X) a nedostatok všetkých zložiek protrombínového komplexu, čo ďalej povedie k zníženiu aktivity FV, zvýšeniu koncentrácie fibrínových monomérov, zníženiu aktivity FXIII a zvýšeniu fibrínovej schopnosti lýza.
 • Porušenie metabolizmu fibrinogénu spôsobí zmenu štruktúry štruktúry vrstvy ciev profibrínu, čím sa otvorí cesta pre pohyb červených krviniek cez cievne steny.

Kombinácia zdanlivo úplne opačných vlastností vyššie uvedených systémov (za predpokladu, že fungujú normálne) zabezpečuje, aby kvapalný stav krvi voľne prechádzal cez všetky krvné cievy tela a jeho koagulácia, ak je potrebné nalepiť medzery vzniknuté v dôsledku poškodenia tkaniva.

Výskum sa môže rozšíriť...

Ak opísané metódy nemajú úplný informačný obsah, štúdie systému hemostázy môžu byť rozšírené napríklad štúdiom jednotlivých funkcií a kvantitatívnych hodnôt faktorov krvných doštičiek a plazmy. Protrombínový test poskytuje základ pre hľadanie rôznych porúch hemokoagulácie, čo naznačuje smer ďalšieho výskumu. Na tento účel sa uchýli k stanoveniu ďalších parametrov hemostasogramu:

 1. Miera prechodu fibrinogénu na fibrín (trombínový čas);
 2. INR (medzinárodný normalizovaný postoj;
 3. APTT (aktivovaný čiastočný tromboplastínový čas);
 4. Určenie faktorov krvných doštičiek (III);
 5. Analýza fibrinogénu, FDMK (komplexný komplex fibrín-monoméru), D-dimér, lupus antikoagulant atď.

Tieto a mnohé ďalšie laboratórne testy nám umožňujú študovať nielen vonkajšiu cestu hemostázy konkrétneho pacienta, ale tiež poskytnúť príležitosť na vykonanie hľadania porušení zo strany vnútorného hemokoagulačného systému. Čitateľ však môže získať informácie o tom v samostatných materiáloch určených pre každý z uvedených indikátorov.

Čo je protrombínový čas, jeho miera sa zvyšuje a znižuje

Štúdia parametrov koagulácie krvi je veľmi dôležitá na to, aby sa zabránilo vzniku mnohých ľudských ochorení. Najmä včasné stanovenie protrombínového času (PTV), indexu (PTI) a INR (medzinárodný normalizovaný pomer) pre deti a tehotné ženy, pacientov s trombózou, srdcom, pečeňou a chorobami obličiek je nevyhnutné na diagnostikovanie výskytu zrazenín.

Okrem toho sledovanie zvýšenia a zníženia koagulačných parametrov umožňuje začať včasnú liečbu ochorení spôsobených metabolickými poruchami. To je dôvod, prečo takéto testovanie, aby bolo možné určiť možné zmeny, je lekárom predpísané počas vyšetrenia pomerne často.

Čo povie testy PTV, PTI, MNO

Obsah a aktivita protrombínu v krvi sa určuje pomocou indikátorov niekoľkých laboratórnych testov.

 • Analýza protrombínového času charakterizuje časové obdobie zrážania krvnej plazmy. Je potrebné vykonať diagnostiku ochorení krvi a krvných ciev, ako aj kontrolovať účinok liekov zameraných na znižovanie krvných zrazenín a rýchlosť zhrubnutia. Rozsah normálnych dospelých od 11 do 16 sekúnd, dojčatá 14 - 18 sekúnd.
 • Protrombínový index niekedy nahradená výrazom MSC (medzinárodný štandardizovaný koeficient). Analýza ukazuje stav 5 koagulačných faktorov. Pri nedostatočnom kvantitatívnom komplexe sa zisťuje zvýšenie času zrážania krvi (PTV). Miera 95% - 105%.
 • Index NOR = 0,85-1,25. Ak dôjde k zvýšeniu INR, existuje pravdepodobnosť krvácania, ak je pod normálnou hranicou, existuje nebezpečenstvo vzniku krvných zrazenín.

Keď vznikne potreba analýzy

Indikácie pre štúdiu testu protrombínového času:

 • identifikácia príčin straty krvi alebo tvorba krvácaní, hematómov;
 • kontrola efektívnosti liečby koagulantov;
 • detekcia hemofílie, iné ochorenia sprevádzané neprerušovaným krvácaním z nosa alebo iných orgánov;
 • na zistenie nedostatku vitamínu K;
 • pečeňové testy;
 • podozrenie na diseminovanú vaskulárnu koaguláciu;
 • počas tehotenstva s cieľom zistiť riziko potratu;
 • podozrenie na trombózu;
 • pred a po operáciách;
 • pravdepodobnosť dysfunkcie homeostázy;
 • diagnostika kardiovaskulárnych chorôb;
 • podozrenie na srdcový záchvat: myokard, obličky, črevá, rovnako ako, ak je stav predinfarkovaný;
 • venózna trombóza;
 • pravdepodobnosť tromboembolizmu artérie dýchacieho traktu alebo iných orgánov;
 • s chronickou anémiou.

Indikácie ďalších krvných testov na INR a protrombínový čas počas pôrodu sú nasledovné faktory: potraty pred tehotenstvom, zakrpatený plod, príliš vysoký maternicový tonus, príznaky gestózy.

Prečo sa zvyšuje doba zrážania krvi

Zvýšenie PTV sa vyskytuje v nasledujúcich patologických stavoch:

 • nesprávna syntéza fibrinogénu a protrombínu v dôsledku ochorenia pečene a tiež žlčových kanálikov. Často je príčinou porazenia tela toxínmi a troskami. V tomto prípade bude čistenie pečene s ľudskými prostriedkami efektívnym spôsobom boja;
 • kvôli nedostatku alebo nadbytku vitamínu K;
 • v dôsledku anémie a nedostatku fychinónu;
 • s malígnymi novotvarmi, leukémia;
 • hemofílie;
 • v dôsledku trombocytopénie, zníženia počtu krvných doštičiek v dôsledku alergií, ožiarenia;
 • so sérovou chorobou, anafylaktickým šokom;
 • v dôsledku nedostatku vápnika;
 • kvôli zvýšeniu produkcie heparínu alebo nadmernému podaniu jeho zavedenia do tela;
 • z nadmerného príjmu dikumarínu;
 • v prípade poškodenia tkanív orgánov počas operácií.

Prečo sa protrombínový čas zníži

Nasledujúce odchýlky vedú k zvýšeniu rýchlosti zrážania krvi:

 • tehotenstvo 3 trimester,
 • hormonálna antikoncepcia (COC a OK),
 • DIC syndróm
 • liečivé koagulanty,
 • intravaskulárne zmeny.
 • antikoagulačná liečba;
 • poškodenie stien krvných ciev;
 • rozsiahle oblasti poranení horíka;
 • významná strata krvi počas operácie alebo po nej;
 • polycythemia;
 • poruchy metabolizmu lipidov pri obezite, ateroskleróza;
 • nadbytok vitamínu K.

Ak osoba užíva antikoagulanty alebo inhibítory (heparín, warfarín, aspirín), analýza protrombínového času sa nepovažuje za objektívnu, preto sú súčasne podávané testy na štúdium protrombínového indexu a APTT, ako aj INR.

Vonkajšie vplyvy narúšajú výsledok analýzy

Index výskumu protrombínového času sa môže stať nespoľahlivým nielen preto, že osoba užívala antikoagulanciá, ale aj kvôli nesprávnej výžive, liekom a doplnkov stravy.

Čo predlžuje proces zrážania

 • produkty - alkoholické nápoje, príliš tučné potraviny, fazuľa, sójové bôby, zeleninové zelené plodiny;
 • lieky - zo skupín antibiotík, steroidov, anabolických látok, heparínov;
 • vysoké dávky aspirínu, diuretík, reserpínu, laxatív a iných liekov.

Znížte časové obdobie zrážania krvi

 • potraviny s vysokým obsahom vitamínu K;
 • lieky - Vikasol, vitamín C, antihistaminiká, kortikosteroidy, barbituráty, vysoké kofeínové produkty, xantíny, antikoncepčné prostriedky (perorálne) a mnoho ďalších.
 • navyše hodnota protrombínového času je ovplyvnená dehydratáciou tela, ktorá je výsledkom hojného vracania, hnačky a ďalších faktorov.

Hodnota štúdií koagulogramu u tehotných žien

Analýza zrážania krvi počas protrombínového času pomáha predchádzať možným komplikáciám: trombóze, trombofílii, preeklampsii a iným patologickým stavom.

V normálnom priebehu tehotenstva sa trikrát odoberá krv na takúto štúdiu a častejšie sa vyskytujú chronické ochorenia a abnormálne výsledky, pretože tvorba dokonca malých krvných zrazenín v cievach placenty môže spôsobiť fetálnu hypoxiu, ako aj krvácanie a abstinenčné placenty.

Normy PTV u tehotnej ženy:

 • v 1 trimestri od 9,8 do 13,4 sekundy,
 • v druhom trimestri od 9,4 do 13,5 sekundy,
 • v 3 trimestroch od 9,7 do 12, 8 sekúnd.

U netriedených žien od 12, 6 do 15,3 sekundy.

Zvýšenie výkonu znamená riziko krvácania, ako aj tvorbu modrín spôsobených hematómami. Ak sú výsledky PTV nižšie ako normálne, môžu sa tvoriť krvné zrazeniny.

Špeciálne pokyny na testovanie

Povinná viacnásobná štúdia protrombínového času počas gravidity sa uskutočňuje u žien, takzvanej rizikovej skupiny:

 • mamičky s anamnézou spontánnych potratov, zmeškané potraty,
 • v prítomnosti cukrovky,
 • s ochorením srdca a vaskulárnymi patológiami,
 • v prítomnosti tendencie tvorby krvných zrazenín,
 • ženy so zvýšeným rizikom krvácania.

Ohrozenie DIC syndrómu

Veľkým nebezpečenstvom pre budúce matky je vznik hyperkoagulácie (zvýšené zrážanie krvi) na začiatku tehotenstva, po ktorom nasleduje hypokoagulácia (znižovanie rýchlosti zrážania), takzvaný DIC syndróm. Dôsledky nerovnováhy hemostázy sú hrozbou vývoja nasledujúcich patológií:

 • placenta previa a odlúčenie
 • preeklampsie;
 • hrozba hemoragického šoku;
 • ženy hypertenzia
 • vývoj embólie
 • nebezpečenstvo potratu,
 • prenatálna (plodová) smrť plodu.

Ak sú zistené abnormality, lekár predpíše terapiu, ktorá opravuje porušenie niektorých hemostázových jednotiek, v ktorých došlo k patologickým zmenám. Nezávisle užívať antikoagulanciá a heparínové lieky nemôžu.

liečba

Ak sa po vyšetrení na protrombínový čas zistí, že je nižšie, ako je potrebné (v dôsledku zvýšenej zrážanlivosti krvi), ak existuje riziko vzniku krvných zrazenín, lekár predpíše antikoagulanciá: priamy (heparín) alebo nepriamo (warfarín).

Keď sa protrombínový čas zvýši (spomaľuje rýchlosť zrážania krvi), vyžaduje sa použitie koagulantov (trombín, Vikasol), syntetických liečiv na urýchlenie zrážania, ako aj zníženie priepustnosti cievnych stien (rutínu).

Diétne jedlá

Predpokladom na zaobchádzanie s akoukoľvek odchýlkou ​​je vyberanie špeciálnych diét.

Proti krvným zrazeninám

Počas liečby antikoagulanciami je potrebné jesť čo najmenšie (alebo úplne odstrániť z ponuky) produkty, ktoré znižujú protrombínový čas:

 • živočíšne tuky vo forme bravčového masla, masla, smotany, tučného mäsa a drobov (mozog, obličky, pečeň);
 • pohánková kaša;
 • červená kapusta, okurka, reďkovky, repa, červená paprika;
 • mango, červený ríbezľ, živé plody, čierne chokeberry, čučoriedky, černice, banán;
 • rastlinné zelené plodiny;
 • zeleninové strukoviny;
 • biele pekárenské výrobky;
 • salinita, údené mäso.
 • iné potraviny, ktoré prispievajú k vzniku krvných zrazenín.

A naopak, pri liečení koagulantov je potrebné zvýšiť používanie týchto produktov.

Čo jesť s hrozbou krvácania

Ak sa zníži protrombínový čas, odporúčajú sa produkty, ktoré spôsobujú zriedenie krvi:

 • mastné ryby - sleď, makrela, halibut, sumca a rybí olej;
 • cesnak a cibuľa; citrón a iné citrusové plody;
 • Jeruzalemský artyčok, zázvor;
 • olivový olej a ľanové semienko;
 • užitočné brusnice, slivky, maliny, figy, čučoriedky,
 • ovsené krúpy, ovsené vločky
 • zelený čaj, kakao.

Ak chcete znížiť viskozitu plazmy, potrebujete špeciálny režim pitia bežnej vody: malé stiesňujú častejšie. Rovnako dôležitá je rovnováha výživy. Alkoholické nápoje v čase liečby by sa mali vylúčiť.

Pri absolvovaní testovacej analýzy na PTV je potrebné upovedomiť laboratória o predbežnom príjme liekov a taktiež nepiť a fajčiť, aby sa vylúčili produkty, ktoré ovplyvňujú výsledok štúdie.

Čo je protrombínový čas v krvnom teste a riziko odchýlok od normy

Na posúdenie vlastností krvnej koagulácie u pacienta sa uskutočňuje špeciálny biochemický krvný test, ktorý ukazuje PV, PI a INR. Tieto indikátory určujú zhoršenie funkcie koagulácie a sú veľmi dôležité pre akékoľvek chirurgické zákroky, ako aj pre diagnostiku mnohých ochorení. Rýchlosť protrombínového času (PT) je indikátorom schopnosti pacienta zastaviť krv pacienta v stanovenom časovom rámci. Ak je tento proces pomalší alebo rýchlejší, môžeme hovoriť o porušeniach v koagulačnom reťazci.

PV indikátor

Čo je protrombínový čas? PTV alebo protrombínový čas je čas potrebný na vytvorenie špecifickej krvnej zrazeniny od okamihu poškodenia steny krvnej cievy. Štúdia je určená na hodnotenie vonkajšieho kanála zrážania krvi. Čas na zastavenie krvácania závisí od mnohých faktorov, z ktorých najdôležitejší je obsah protrombínu v plazme.

Protrombín je proteín produkovaný bunkami pečene za účasti vitamínu K. Tento proteín je voľne obsiahnutý v krvnej plazme v neaktívnom stave. Jeho aktivácia nastáva len vtedy, keď je nádoba poškodená, v dôsledku protrombínovej reakcie sa premení na trombín, ktorý je základom trombu. Čas tejto reakcie sa nazýva PV.

Rýchlosť na protrombínový čas je vypočítaná v sekundách a je u zdravého človeka od 9 sekúnd. až 12,5 sekúnd Abnormality naznačujú porušenie IP. Výsledky analýzy môžu povedať o porušovaní pečene alebo gastrointestinálneho traktu. Tiež odchýlky môžu byť výsledkom jednotlivých chorôb alebo liekov. PTV je jedným z ukazovateľov protrombínového indexu. Normálna odchýlka je 1-1,5 sekundy.

Prekročenie času zrážania

Doba zrážania krvi môže prekročiť normu (dlhšia) s nasledujúcimi patológiami:

 • Ochorenie pečene. V pečeňových bunkách sa tvorí protrombín a ak pečeň nefunguje správne, nedostatok krvi.
 • Nízky obsah vitamínu K Tento stopový prvok je potrebný na syntézu protrombínu a jeho nedostatok proteínov sa nedá syntetizovať v správnom množstve.
 • DIC syndróm.
 • Zvýšený obsah antitrombínu (faktor III). Tretí faktor je zodpovedný za blokovanie trombínu. Je to nevyhnutné na zabránenie vzniku krvných zrazenín v nádobách. Zvýšený obsah tejto látky blokuje vznik krvnej zrazeniny, ak je poškodená nádoba.
 • Zvýšená reakcia rozpúšťania trombínu v krvi. Tento mechanizmus je zodpovedný za resorpciu krvnej zrazeniny potom, ako vykoná svoju funkciu.
 • Rakovina pankreasu.
 • Krvná patológia.
 • Zvýšené hladiny erytrocytov.
 • Hemofílie.
 • Tehotenstvo. Miera výskytu žien sa môže znížiť počas tehotenstva. K tomu dochádza v prvom a druhom trimestri kvôli nedostatku vitamínov v krvi žien. Ak sa tieto odchýlky vyskytnú v treťom trimestri, táto podmienka sa musí upraviť, aby sa zabránilo silnej strate krvi počas pôrodu.

Znížená doba zrážania

Protrombínový čas môže byť pod normou (zrazenú rýchlejšie ako norma) za prítomnosti nasledujúcich ochorení:

 • Genetické choroby.
 • Ochorenie pečene.
 • Prijatie určitých skupín liekov.
 • Tehotenstvo v posledných mesiacoch.

Ak je váš protrombínový čas normálny, nemôžete sa obávať vývoja takých patológií, ako je trombóza alebo krvácanie. Dnes sú však šťastní ľudia len polovica ľudí na svete. V druhej polovici sa pozorujú chronické a periodické odchýlky protrombínového indexu.

Ako sa vykonáva analýza?

PTV sa hodnotí v priebehu komplexnej analýzy krvného zrážania - koagulogramu. Tento ukazovateľ je iba časťou štúdie a mal by sa hodnotiť spolu s ďalšími výsledkami. Doba zrážania umožňuje určiť len vonkajšiu cestu koagulácie.

Proces merania času tvorby zrazeniny je nasledovný:

 1. Určité množstvo pacientovej krvi sa kvapka do ampulky s antikoagulanciami. Antikoagulant priťahuje vápnik. Odstráni sa z trubice pomocou odstredivky. Spodná línia spočíva v tom, že nezreagujúca krv zostala v skúmavke, oslobodená od vápnika a iných faktorov zrážanlivosti.
 2. Vápnik a tromboplastín sa nalejú do vyčistenej krvi.
 3. Všimnite si čas. Akonáhle vznikne zrazenina, čas sa zastaví. Toto je protrombínový čas.

Najpozoruhodnejším doteraz je Kvikov test. Kvantový protrombín je kombináciou faktorov protrombínového komplexu vo vzťahu k norme. Indikátory Kvik sa merajú v percentách. Podľa spoločnosti Kwik je sadzba PTI od 74 do 139%. Normy pre každú osobu sú individuálne a závisia od pohlavia, veku a všeobecného zdravotného stavu pacienta.

Kto je pridelený k analýze

Analýza protrombínového času je priradená v nasledujúcich prípadoch:

 • Súčasťou komplexnej štúdie o zrážaní krvi.
 • So zvýšenou krvácaním ďasien.
 • S krvácaním z nosa.
 • V procese korekcie zrážania.
 • S trombózou.
 • S infarktom.
 • S kŕčovými žilami.
 • Pri diagnostikovaní nedostatku faktorov zrážanlivosti.
 • Pri chronických ochoreniach pečene.
 • Pri syndróme DIC.

Čo robiť pred analýzou

Výsledok akéhokoľvek krvného testu môže byť ovplyvnený vonkajšími faktormi, pričom nie je vylúčené, že môžete získať falošný záver laboratória. Aby bol protrombínový čas správne určený, je nemožné vykonať analýzu pred:

 • Deň pred analýzou jesť fazuľa, pečeň, zelenú zeleninu. Z diéty je tiež potrebné vylúčiť zelený čaj a kávu.
 • Týždeň predtým, než krv nemôže piť alkohol v žiadnom množstve.
 • Nemôžete použiť týždeň pred analýzou barbiturátov, vitamínu K, hormónov, steroidov a antibiotík. Ak sa liečba nemôže prerušiť, informujte svojho lekára.

Informujte tiež svojho lekára o všetkých liekoch, ktoré pravidelne užívate. To sa týka aj hormonálnej antikoncepcie. Dokonca aj valerián môže niekedy ovplyvniť výsledok krvného testu.

Nebezpečenstvo odchýlok

Mnoho ľudí neprimerane nepripisuje dôležitosť odchýlkam protrombínového času pri ich analýze. Takýto postoj môže vyvolať vývoj mnohých život ohrozujúcich podmienok. Tak dlhá doba zrážania krvi znamená, že kedykoľvek môže dôjsť k vnútornému krvácaniu. Keď je protrombín znížený, krvácanie do mozgu je obzvlášť nebezpečné.

Na druhej strane zrýchlená krvná zrážavosť naznačuje tendenciu k trombóze. Zbytočné tromby v tele môžu viesť k infarktu, mŕtvici a ďalším smrteľným komplikáciám. Každá osoba by mala monitorovať hladinu zrážanlivosti krvi, čo pomôže včas identifikovať abnormality a úspešne vyliečiť ich príčinu.

Liečba a prevencia

Odchýlka v čase protropínu nie je nezávislá patológia. Vyskytuje sa iba vtedy, ak existujú iné dôvody. Napríklad, ak bol dôvodom odchýlky nedostatok vitamínu K, odporúča sa pacientovi vitamínová diéta a terapia. V prípade vzniku abnormalít na pozadí existujúceho ochorenia pečene je potrebné odstrániť ochorenie. Ak choroba nie je liečiteľná, indikátory faktorov zrážanlivosti krvi sa majú upravovať pomocou liekov.

Niekedy sa táto korekcia uskutočňuje už mnoho rokov, napríklad ľudia s vrodenou tendenciou k trombóze sú predpísané antikoagulanciá z detstva a berú ich po celý život.

Medzi preventívne opatrenia je možné identifikovať zelenú zeleninu, ktorá obsahuje vitamín K. Tento stopový prvok je potrebný pre vývoj hlavných faktorov zrážania krvi. Tento vitamín je bohatý na zelenú listovú zeleninu - kapustu, špenát a brokolicu atď. Správna výživa vyrieši veľa problémov vo vašom tele a predchádza vzniku hrozných chorôb.

Moderná medicína dokáže identifikovať desiatky ochorení analýzou krvi. Biochemia poskytuje úplný obraz o tom, čo sa deje hlboko v bunkách a tkanivách nášho tela. Moderné zariadenia značne znižujú riziko nesprávnych výsledkov, avšak nie je potrebné zabudnúť na pravidlá analýzy. Darujte správne krv a zostaňte zdravými!

Okrem Toho Čítal O Plavidlách

Prečo sa modriny objavujú na mojich rukách bez dôvodu?

Zvyčajné modriny sú dôsledkom zranení a modrín: malé praskliny sa vyskytujú, dochádza k podkožnému krvácaniu. To nie je vôbec nebezpečné a zvyčajne ide samo od seba.

Basofily v krvnom teste

Napriek malému počtu bazofilov, v porovnaní s inými krvinkami, povedať, že sú pre telo menej dôležité, v každom prípade nemožné. Rovnako ako všetky leukocyty, bazofily vykonávajú ochrannú funkciu, prvá reaguje na alergén alebo infekciu.

Je glióza nebezpečná biela látka mozgu?

Choroby mozgu sú najnebezpečnejšie, pretože môžu poškodiť všetky orgány a systémy tela, zakázať mnohé z funkcií nervového systému a robiť osobu postihnutú. Glyóza bielej hmoty mozgu - choroba je veľmi závažná a vyžaduje okamžitú liečbu.

tachykardia

Tachykardia je typ arytmie charakterizovanej srdcovou frekvenciou viac ako 90 úderov za minútu. Pri narastajúcom fyzickom alebo emočnom strese sa zvažuje variant normálnej tachykardie. Patologická tachykardia je dôsledkom ochorení kardiovaskulárnych alebo iných systémov.

Symptómy a liečba kalcifikácie aortálnej chlopne

Napriek skutočnosti, že vápnik je prvkom nevyhnutným pre normálne fungovanie ľudského tela, jeho nadbytok nielen nepriaznivo ovplyvňuje celkový zdravotný stav, ale môže byť aj smrteľný.

Dôvody zmeny počtu segmentovaných neutrofilov u dieťaťa

Segmentové neutrofily v tele dieťaťa plnia rovnakú úlohu ako u dospelého - podieľajú sa na humorálnej a imunitnej odolnosti tkanív. Tento typ krvných buniek patrí do leukocytovej skupiny, je členom rodiny granulocytov spolu s eozinofilmi a bazofily.