Opuch žíl, sprevádzaný výraznou pulzáciou z boku a náhle sa objavujúci v submandibulárnej oblasti, je príznakom, ktorý vyžaduje veľkú pozornosť a niekedy aj pomoc kvalifikovaného lekára. Čo robiť, ak impulzy v krku impulzujú a čo môže signalizovať - ​​ďalej.

dôvody

Absolútne zdravá osoba, ktorá nemá vážne zdravotné problémy, sa po vysokej intenzite fyzickej aktivity môže vyskytnúť pulzácia. U niektorých pacientov sa nervy prejavujú týmto spôsobom, zatiaľ čo u iných sa žila začala búšiť ako reakcia na silný stres. Pri ochorení žíl, srdca, krvných ciev alebo iných vnútorných orgánov nie sú príznaky spojené spravidla bez jednorazového výskytu. Ak ste si všimli spojenie medzi stresom a pulzáciou žíl, môžete sa poradiť s neurológom.

Hlavná príčina pulzácie žíl v krku: zlyhanie srdca v pravej komore, sprevádzané preťažením venóznej krvi vo veľkom obehu.

Súčasne žila nie je len pulzujúca, napučiava sa a rozširuje sa.

Keď sa na krku objaví impulzná vlna, nie je to len hmatateľná, vidí ju zo strany.

Prečo sa to deje

Pulzácia krčných žíl sa môže vyskytnúť, ak máte nasledujúce zdravotné problémy:

 • Trombóza veľkých žilových kmeňov.
 • Arytmia.
 • Srdcové alebo cievne ochorenia (vrodené alebo získané).
 • Zápal osrdcovníka.
 • Srdcové zlyhanie.
 • Rozdutie pľúc.
 • Mechanický účinok na hornú vena cava (niekedy s nádormi alebo závažným zápalom susedných orgánov).
 • Goiter, nachádzajúci sa za hrudnou kosťou.
 • Aneuryzma hrudnej aorty.
 • Ateroskleróza hrudnej aorty.
 • Niektoré ďalšie problémy.

Čo robiť

Ak zistíte, že pulzácia žily v krku sa začala vyskytovať s pravidelnou frekvenciou, je to alarmový signál.

Konzultácia s lekárom je potrebná. Na diagnostiku a liečbu týchto symptómov sú zodpovední: terapeut a kardiológ. Môžu vás odkázať na užších špecialistov, medzi ktoré patrí reumatológ, endokrinológ, onkológ, kardiológ, pulmonológ.

študovať

Primárny výskum sťažností pacientov, že žila pulzujú na krku, je vyšetrenie palpácie.

 1. centrálny venózny tlak;
 2. žilový pulz.

Pamätajte, že pulzácia môže byť spôsobená poruchami odtoku krvi v žilách (žilách) alebo v tepnách (arteriálna). Lekár to určí pri prvom vyšetrení.

Ak chcete stanoviť presnejšiu diagnózu, možno budete potrebovať jeden alebo viac z nasledujúcich štúdií:

 • MRI s kontrastom;
 • Ultrazvuk na krku a hrudník;
 • prepichnutie;
 • KLA;
 • duplexné vyšetrenie krčných ciev;
 • multispirálny CT sken cervikálneho a hrudného;
 • CT lebky.

Je dôležité vedieť: často problém postihuje ľudí s nadváhou, takže lekár upozorňuje na pokožku pacienta. Ako je prítomnosť tuku v súvislosti s pulzáciou žíl?

Tukové tkanivo má priamy vplyv na kardiovaskulárny systém: na jednej strane sa tukový tuk ukladá okolo srdca, čo sťažuje prácu; na druhej strane, srdce musí pracovať oveľa viac, pretože tkanivá v tele celého tela sú oveľa viac a krv musí byť prenášaná aj viac.

liečba

Pulzácia žíl v krku je iba príznakom, nie nezávislým ochorením, preto keď sa zistí konečná príčina príznakov a diagnóza, doktor ošetrí základnú chorobu.

Keď sa detegujú neoplazmy, terapia je zameraná na ich odstránenie. Srdcové zlyhanie a arytmie sa liečia celoživotnou medikáciou. Pri aneuryzme, ateroskleróze a niektorých ďalších problémoch sa lekár môže rozhodnúť vykonať operáciu, ale táto prax sa používa, ak sú cievy stlačené alebo zablokované, čo zasahuje do normálneho krvného obehu.

Ak zaznamenáte pulzujúcu oblasť na krku raz alebo dvakrát, to neznamená, že existuje vážne nebezpečenstvo pre vaše zdravie. Pravidelne sa vyskytujúca pulzácia je príznakom, ktorý by ste mali určite povedať lekárovi, aj keď vás nič neobťažuje.

Pulzácia v hlave a krku: všetky možné príčiny, črty, z čoho a ako sa má liečiť?

Mnohí sú oboznámení s pocitom pulzácie v hlave. Táto podmienka nemusí nevyhnutne hovoriť o patológii, je za určitých podmienok možná a normálna. Najčastejšie pocit pulzácie u zdravých ľudí vyvoláva stres, silné emócie, fyzické preťaženie alebo prudkú zmenu počasia. V týchto prípadoch je nepríjemný pocit krátkodobý a prechádza sám.

Zároveň pulzácia sprevádza migrénu, aterosklerózu, vegetatívnu dysfunkciu a mnoho ďalších ochorení, čo prináša pacientovi veľa nepohodlia a vzrušenia. Možno to považovať za alarmujúci príznak, pretože bez prieskumu nie je možné povedať presne to, čo to spôsobilo a či to skutočne nehovorí o patológii. Dôvod je relatívne neškodný - vegetatívna dysfunkcia (IRR), napríklad, alebo veľmi závažná - nádor, aneuryzma.

Pulzácia v hlave môže nastať s hlukom, zvonenie v ušiach, závraty, záchvaty paniky, sa objavuje v rôznych oblastiach - v chrámoch, zadnej časti hlavy, v jednej polovici. Patologická pulzácia je dlhá, opakuje sa mnohokrát a to je presne prípad, keď stojí za to ísť na lekára - neurológ alebo terapeut.

Je tiež možné pulzáciu cervikálnych ciev, ktoré môžu byť fyziologické alebo spojené s aterosklerotickými léziami, srdcové chyby, arytmie, arteriálna hypertenzia. V tomto prípade je potrebný aj prieskum, aby sa vylúčila patologická povaha pulzácie.

Príčiny pulzácie hlavových ciev

Príčiny pulzácií v hlave sú extrémne rozmanité. Medzi nimi sú tie ochorenia, ktoré sú náchylnejšie na ľudí vo veku, a tie, ktoré sa vyskytujú u mladých ľudí, zatiaľ asymptomatické. Vzhľadom na povahu pulzácie ciev nie je možné určiť presnú príčinu vzniku tohto príznaku. Špecialista po rozhovore s pacientom a jednoduchým vyšetrením môže navrhnúť iba patológiu, ktorá vyvoláva vaskulárne poruchy, a ďalšie objasnenie inštrumentálnych vyšetrení.

Pulzácia v hlave sprevádza také ochorenia, ako sú:

 • Vegetatívna dysfunkcia (vegetatívna vaskulárna dystónia (VVD);
 • Degeneratívne zmeny v krčnej chrbtici - kýla, osteochondróza, nestabilita, vrodené znaky vývoja;
 • Poranenia cievnej steny - ateroskleróza, vaskulitída;
 • Aneuryzma, vaskulárna malformácia;
 • Novotvary hlavy a krku;
 • Patológia ENT;
 • Glaukóm, nesprávne poháre;
 • Prenesené traumatické poškodenie mozgu;
 • Neurosia, neurasténia a iné psychiatrické problémy.

Hypertenzia je jednou z najčastejších príčin pulzácií v hlave. Toto ochorenie je tiež veľmi časté medzi ľuďmi staršieho a staršieho veku, pre ktorých je pulzácia v hlave dobre známym príznakom.

Keď hypertenzia ovplyvňuje v prvom rade tepny a arterioly, ktoré spazmus z konštantného vysokého tlaku, v dôsledku ktorého je krvný tok v mozgu narušený. Na pozadí prudkého nárastu tlaku - krízy - pacient pocíti pulzáciu v chrámoch, bolesť v zadnej časti hlavy, pravdepodobne závrat a tinitus. Čím vyšší je tlak, tým výraznejší a bolestivý je pulzujúci pocit, ale ako tlak klesá na normálne, príznaky postupne zmiznú.

Vegetačná dysfunkcia je bežná u mladých ľudí, detí a adolescentov. Medzi najčastejšie porušenie žien trpí, zatiaľ čo zhoršená regulácia cievneho tonusu autonómneho nervového systému, ktoré spôsobí oscilácie systolického krvného tlaku, pulzu, a to je celkom možné, že vznik aj pulzujúcim pocitom v hrdle.

Pulzácia na pozadí vegetatívnej dysfunkcie je vyvolaná stresom, emocionálnymi zážitkami, fyzickým preťažením a prepracovaním. Negatívny vplyv fajčenia a zneužívania alkoholu.

Pulzácia s VSD sa deje bez bolesti, ale často je sprevádzaná inými príznakmi vegetatívnej poruchy - potenie, sčervenanie tváre, nepríjemné pocity a chvenie v bruchu, kardialgia, pocit nedostatku vzduchu so zvýšeným dýchaním, slabosť a znížený výkon, nízka horúčka. Tiež charakterizované kolísaním nálady, záchvaty paniky, ktoré často pomáhajú diagnostikovať príčiny pulzácií.

Degeneratívne zmeny chrbtice môžu byť zistené takmer každým ďalším dospelým obyvateľom planéty. Takáto rozšírená patológia prispieva k sedavému životnému štýlu, usadlosti a nadmernej hmotnosti. Herniované disky, abnormálny vývoj kostných procesov na stavcoch, osteochondróza spôsobujú stlačenie krvných ciev a nervov, čo vedie k bolesti a pulzovaniu v zadnej časti hlavy, v parietálnych oblastiach. Pulzy sú sprevádzané necitlivosťou v končatinách, bolesťou na krku a kolísaním krvného tlaku.

cerebrálna artérioskleróza

Štrukturálne zmeny v cievnych stenách vo forme aterosklerózy, zápalu (vaskulitída) môžu spôsobiť zúženie ich lúmenu a zhoršenú hemodynamiku. Keď je tepna stenózovaná polovicou aterosklerotického plaku, mozog začína prežívať hypoxiu aj pri aktívnej práci kolaterálnych prietokov krvi. Pacienti s aterosklerózou tepien hlavy sa sťažujú nielen na pocit pulzácie, ale aj na hluk, zvonenie v ušiach a hlave, strata pamäti a duševného výkonu, sú náchylní na depresiu a apatie.

Zápal cievnej steny sa nazýva arteritída. Môže to byť výsledok autoimunitnej choroby, traumy, chirurgie, infekčnej choroby. V akútnom období vaskulitídy dochádza k pulzácii s intenzívnou bolesťou hlavy, všeobecnou slabosťou a možnou úzkosťou.

Aneuryzma alebo arterio-venózna malformácia sa považuje za extrémne nebezpečnú príčinu pulzácie hlavových ciev. Aneuryzma je spleť patologicky vyvinutých ciev, ktoré sa môžu nachádzať v akejkoľvek časti mozgu. Arterio-venózna malformácia - prepojenie arteriálnych a žilových dysplastických ciev. Tieto formácie majú takmer vždy vrodenú povahu, sú dlhodobo asymptomatické a môžu sa prejaviť s pravidelnou pulzujúcou bolesťou v určitej časti hlavy - v chrámoch, krku, korune.

Keďže vaskulárne anomálie sú sprevádzané porušením štruktúry steny nádob, ktoré ich tvoria, za určitých podmienok sa môžu pretrhnúť - s tlakovým skokom, poranením, silným namáhaním. Roztrhnutie krvných ciev má za následok krvácanie do mozgu alebo pod jeho membránami, čo je často smrteľné.

Pocit pulzu závisí od veľkosti aneuryzmy - čím je väčší, tým jasnejšie cítite pulzáciu pacienta. Malé aneuryzmy nesmú spôsobovať bolesť, ale pulzujúce príznaky majú tendenciu vás obťažovať. Okrem pulzácie sú možné aj iné príznaky malformácie: hluk v hlave, strata pamäti, úzkosť, veľké aneuryzmy - kŕče.

Pulzácia bez iných symptómov môže sprevádzať stredne veľké neoplázie, ktoré tlačí na cievy zvonku a sťažujú prenikanie krvi cez ne. Častejšie sa objavuje ráno a rastie s rastom nádoru. Pulzácia v hlave môže byť jedným z prvých príznakov rastu nádoru.

Zápalové procesy horných dýchacích ciest spolu s akumuláciou exsudátu sa môžu prejaviť ako pulzujúce pocity v hlave, pocit transfúzie tekutiny z postihnutého ucha. Pacienti navyše trpia bolesťami hlavy, hlukom, pískaním v hlave, progresívnou stratou sluchu.

Glaukóm, nesprávne vybrané okuliare alebo ich odmietnutie s nedostatočnou zrakovou ostrosťou vytvárajú nielen negatívne pocity v očiach, vyvolávajú ešte väčšie vizuálne problémy, závrat a pocit mdloby, ale môžu tiež spôsobiť pulzáciu v chrámoch a čelnej ploche.

Takáto pulzácia sa stáva zreteľnejšou pri náraste vnútroočného tlaku, namáhavosti očí pri práci s počítačom, pri čítaní, sprevádzané bolesťou hlavy.

Pulzácia v hlave v niektorých prípadoch sprevádza kraniocerebrálne poranenia. V akútnej fáze sa kombinuje s ťažkou bolesťou hlavy, vracaním, záchvatmi a v ťažkých prípadoch je tiež narušené vedomie. Dôsledkom zranenia môžu byť opakujúce sa záchvaty bolesti a pulzácie v hlave.

Rôzne neurotické poruchy, schizofrénia a iné psychiatrické ochorenia sa často vyskytujú s pulzáciou v hlave, ktorú môže pacient opísať veľmi farebne a jasne vymedziť miesto jeho lokalizácie, čo môže robiť diagnózu ťažké, pretože je dosť ťažké overiť, či je pacient pravdivý.

Neurasténia je hraničná porucha, ktorá je vyvolaná stresom, únavou, nevhodnou prácou a režimami pokoja a individuálnymi charakteristikami emocionálnej odpovede. Chronické napätie nervového systému skôr alebo neskôr vedie k jeho vyčerpaniu a človek sa zmení na pacienta-neurasténický, ktorý sa sťažuje na neustálu únavu, nespavosť alebo ospalosť, podráždenosť, zníženú chuť do jedla a zlú náladu. Okrem týchto sťažností sa vyskytuje aj pulzácia v hlave, bolestivosť, hluk, ktoré sa zhoršujú na pozadí emocionálnych zážitkov.

V prípade schizofrénie a iných psychotických porúch je situácia komplikovanejšia: nejasná pulzácia a hluk môžu byť súčasťou halucinácií, ktoré pacient zažíva, a navyše k živému opisu symptómov lekár často čelí prehnaniu, čo sťažuje objektívne vyhodnocovanie príznakov.

Pulzácia v krku

Pulzácia v krku často nadobúda veľkú diagnostickú hodnotu v celom rade cievnej a srdcovej patológie, ale môže to byť normálne. Oscilácie stien krvných ciev sú viditeľné voľným okom u tenkých dospelých, plačúcich deti, ale to nemusí nutne znamenať chorobu, ale vždy vyžaduje objasnenie dôvodu, ak sa pulzácia stáva konštantnou a dobre viditeľnou pre ostatných, sprevádzaná bolesťami hlavy alebo arytmiami.

Na krku je možné pulsáciu žíl, najčastejšie spojenú so srdcovými problémami a pulzáciu artérií s poškodením cievnych stien, hypertenziou atď.

Pulzácia krčných tepien

Najpravdepodobnejšie spôsobuje veľmi citeľné arteriálnej pulzácie považované aorty (miestne expanzná lumen), vytvorené na jeho úvodnej časti, je oblúk rebrová časť, hypertenzia, hypertyreóza s tachykardiou a hypertenzívnych krízou, nedostatočnosť aortálnej chlopne, ak je súčasťou krvi späť do ľavej srdcovej komory, čím vzniká ďalšia pulzácia krčných tepien a ich konárov, viditeľná voľným okom.

Poškodenie aortálnej chlopne sa môže vyskytnúť u starších ľudí s aterosklerózou po tom, ako utrpeli reumatizmus alebo syfilitovú léziu cievnej steny a ventilu. Táto porucha má skôr charakteristický rys - tzv. "Karotický tanec", keď sa karotické tepny na bočnom povrchu krku kontraktujú synchronne s rytmom srdca. Okrem karotickej, temporálnej a brachiálnej tepny, aj cievy rúk a dokonca aj nohy tiež pulzujú nedostatočnosťou aortálnej chlopne. Na pozadí pulzácie krčnej tepny dochádza k hojdaciemu pohybu hlavy v čase srdcového rytmu.

Pulzácia žíl krku

Tieto chyby sú trikuspidální insuficiencie ventilu, zúženie ústia hornej dutej žily a závažné poruchy rytmu (paroxyzmálna tachykardia, kompletný atrioventrikulárny blok) provokovať pulzácia krčných žíl, ale aj pri silnom zaťažení, vzrušenie môže byť tiež uvedené.

Pulzácia cervikálnych žilových kmeňov často sprevádza patológiu, ku ktorej dochádza pri zvýšení centrálneho venózneho tlaku. U zdravých ľudí je pulzácia žíl tiež možné vysledovať na bočnom povrchu hrdla 4 cm nad uhlom hrudnej kosti, ale len v polohe na ležanie s vyvýšenou čelnou doskou. Keď vstanete, venózna pulzácia zvyčajne zmizne, a ak pretrváva, potom môžete premýšľať o patológii pravého päste srdca s jeho rozšírením a tvorbou stagnácie v žilách krvného obehu.

Venózna kongescia v krku sprevádza expanzia lumenov ciev, ich opuch a pulzácia viditeľná oko podľa kontrakcií srdca, ktorá sa považuje za dôsledok návratu venóznej krvi z komôr do átria cez trikuspidálny ventil.

Pulzácia žíl na krku sa môže nazývať pozitívnym venóznym pulzom, líši sa od oscilácie stien krčnej tepny menšou silou a neschopnosťou cítiť sa pri palpácii. Klinická pulzácia žíl krku sa prejavuje:

 1. Opuch a pulzujúce vibrácie žilových stien krku na spodnú čeľusť;
 2. Rozšírenie lúmenu žíl počas inhalácie, stláčanie na pravom hypochondriu;
 3. Kombinácia s opuchom krčných tkanív, pulzujúcim srdcovým tlakom, pulzáciou v epigastrickej oblasti.

Najpravdepodobnejšou príčinou krčných ciev žilovej pulzný nájsť srdcové chyby - najmä trikuspidální insuficiencie, perikarditída, srdcová nedostatočnosť s venóznym v oddelení hemotamponade, pľúcna choroba (emfyzém, pneumotorax), vynikajúca cava syndróm duté, retrosternálna strumy veľké.

Čo robiť s pulzujúcimi pocitmi v hlave alebo krku?

Pulzácia v hlave a krku môže pomôcť, ale obávať sa. Vznikla po prvýkrát a neočakávane, môže to viesť k paniky a silnému strachu, pretože tento príznak môže hovoriť o množstve vážnych ochorení. Pacienti s migrénou alebo IRR sa môžu zvyknúť na opakujúce sa pulzácie, nevidia to ako príznak nebezpečnej patológie, ale to nie je výnimkou z návštevy lekára.

Bez ohľadu na dôvod, ktorý môže pacient dokonca predpokladať, pulzácia v hlave alebo krku by mala byť dôvodom na konzultáciu s odborníkom a vyšetrenie. S takými príznakmi by ste mali ísť na terapeuta, neurológ, flebológ (s venóznymi pulzáciami na krku). Terapeut môže poslať poradenstvo kardiológovi, endokrinológovi, psychiatrivi, okulistovi, onkológu, v závislosti od iných sťažností a výsledku úvodného vyšetrenia.

Pri rozprávaní s lekárom je dôležité presne objasniť, aký čas dňa sa pulzácia vyskytne, či je spojená s nervovým alebo fyzickým stresom, zmenami počasia a fázou menštruačného cyklu u ženy. Okrem pulzácie by mali byť popísané ďalšie príznaky (bolesť, závrat, atď.).

MRI, angiografia, ultrazvuk s dopplerometriou cievnych kmeňov hlavy a krku, rádiografia krčnej chrbtice a encefalografia sa ukážu počas pulzácie v hlave. Venózna pulzácia často vyžaduje flebografiu, echokardiografiu, odstránenie EKG. Presný zoznam vyšetrení vykoná terapeut alebo neurológ, ktorý podozrieva špecifické príčiny pulzácie.

Liečba pulzácií v hlave a krku môže pozostávať z vymedzenia analgetík, antihypertenzív, cievnych liečiv a nootropík av niektorých prípadoch je potrebná operácia - odstránenie nádoru, aneuryzma, implantácia umelého srdcového ventilu. Odporúča sa, aby všetci pacienti s týmto príznakom normalizovali režim, eliminovali stres a fyzické preťaženie, sledovali vyváženú stravu a fyzickú aktivitu.

32. Kontrola lodí krku. Diagnostický význam "karotickej tance", opuchu a pulzácie žíl (negatívny a pozitívny venózny pulz). Vizuálna definícia TSVD.

Kontrola krku vytvorená so zmenami v polohe hlavy, umožňujúca úplnú kontrolu. Pozornosť sa venuje pulzácii krčnej tepny (zmeny sa vyskytujú pri nedostatočnosti aortálnej chlopne, vaskulárnych aneuryzmoch), pulzácii jugulárnych žíl (pozitívny venózny impulz je charakteristický pre nedostatok trikuspidálnej chlopne). Po vyšetrení možno zistiť rozšírenie štítnej žľazy. Pri mediastinálnych nádoroch sa pozoruje ťažké opuchy krku (liek Stokes) v dôsledku ťažkostí s odtokom lymfy a krvi. Pri niektorých ochoreniach (lymfocytárna leukémia, lymfosarkomatóza, lymfogranulomatóza, tularemia) sa môže zistiť zvýšenie cervikálnych lymfatických uzlín.

Pri vyšetrení krku pacienta s nedostatočnosťou aortálnej chlopne možno pozorovať pulzáciu krčnej tepny ("tanečná karotid"). Súčasne sa môže pozorovať zvláštny jav, ktorý sa prejavuje pri pretrepávaní hlavy (Mussetov príznak). Vzniká v dôsledku ostrého pulzu krčnej tepny s rozdielmi v maximálnom a minimálnom tlaku. Symptóm tanečnej karotídy je niekedy kombinovaný s pulzáciou podkľúčových, brachiálnych, radiálnych a iných tepien a dokonca aj arteriol ("pulzujúca osoba"). V tomto prípade je možné určiť tzv. Precapilárny impulz (Quinckeho impulz) - rytmové sčervenanie v systolovej fáze a blednutie v diastolovej fáze nechtového lôžka s miernym tlakom na jeho konci.

Vo vzpriamenej polohe pacienta na krku sa niekedy objavuje pulzácia a opuch jugulárnych žíl, kvôli obtiažnosti žilového prietoku krvi do pravej predsiene. V prípade ťažkostí v odtoku hornej dutej žily sú žily hlavy, krku, horných končatín, predného povrchu tela a krvi nasmerované do systému nižšej vena cava.

Na krku vidíte pulzáciu a jugulárne žily (žilový pulz). Náhradné opuchy a zrútenie odrážajú kolísanie tlaku v pravej predsieni v závislosti od činnosti srdca. Spomalenie prietoku krvi z žíl do pravej predsiene so zvyšujúcim sa tlakom v priebehu predsieňovej systoly vedie k opuchu žíl. Zrýchlený odtok krvi z žíl do pravej predsiene s poklesom tlaku v systole komôr spôsobuje zrútenie žíl. V dôsledku toho, počas systolickej dilatácie tepien, žily ustupujú - negatívny venózny pulz.

U zdravého človeka môže byť opuch žíl jasne videný, ak ležia. Keď zmeníte polohu na vertikálnom opuch žíl zmizne. Avšak v prípadoch nedostatočnosti trikuspidálnej chlopne je zreteľne viditeľná exsudatívna a adhezívna perikarditída, pľúcny emfyzém, pneumotorax, opuch žily vo vertikálnej polohe pacienta. Je to spôsobené stagnáciou krvi v nich. Napríklad v prípade nedostatočnosti trikuspidálnej chlopne pri každej kontrakcii pravá komora hodí časť krvi späť do pravej predsiene, čo spôsobí zvýšenie tlaku v nej, spomalenie prietoku krvi z žíl do neho, silný opuch jugulárnych žíl. V takýchto prípadoch sa druhá pulzácia časovo zhoduje s komorovou systolou a pulzáciou krčných tepien. Ide o takzvaný pozitívny venózny impulz. Aby ste ju identifikovali, je potrebné vytiahnuť krv z hornej časti jugulárnej žily pohybom prsta a stlačením žily. Ak je žila rýchlo naplnená krvou, potom to naznačuje jej retrográdny prúd počas systoly z pravej komory do pravého predsiene.

Ostré rozširovanie žíl na krku so súčasným ostrým opuchom (Stokesov obojok) je spôsobené stlačením vyššej dutej žily.

Viditeľné rozšírenie jugulárnych žíl v stojacej a sedacej polohe naznačuje zvýšený venózny tlak u pacientov s pravostranným srdcovým zlyhaním, konstrikčnou perikarditídou, perikardiálnym výpotkom a syndrómom vena cava.

Viditeľná pulzácia karotickej artérie sa môže vyskytnúť u pacientov s aortálnou nedostatočnosťou, hypertenziou, hypertyroidizmom a ťažkou anémiou.

Pozorovanie povahy pulzácie žíl krku

Úroveň a povaha pulzácie žíl na krku možno posúdiť na stave správneho srdca. Najpresnejšie odráža stav hemodynamiky pulzácie vnútornej jugulárnej žily vpravo. Vonkajšie jugulárne žily môžu byť rozšírené alebo zhrnuté kvôli extrakardiálnym účinkom - kompresii, venokonstrikcii. Hoci pravá vnútorná jugulárna žila nie je viditeľná, jej pulzácie sú posudzované kolísaním kože nad pravou kĺbovou kosťou, od supraclavikulárnej fossy po ušný lalok, smerom von od karotickej artérie. Pozorovanie sa vykonáva, keď pacient ležia so zdvihnutým trupom - pri 30-45 °, svaly krku by mali byť uvoľnené (obrázok 6).

Obr. 6. Vizuálna definícia CVP (u pacienta CVP = 5 cm + 5 cm = 10 cm vody.)

Za normálnych okolností je pulzácia znateľná len v oblasti pravých supraklavikulárnych dutín. Pri každej pulzácii krčnej tepny sa zaznamenáva dvojitá oscilácia venózneho pulzu. Na rozdiel od pulzácie karotických tepien je pulzácia žily hladšia, nie je cítiť pri palpácii a zmizne, ak stlačíte kožu na kĺbovú kosť. U zdravých ľudí, keď sedíte alebo stojíte, nie je zvlnenie žíl krku viditeľné. Horná úroveň pulzácie pravého vnútorného jugulárneho žily sa môže použiť na hrubé určenie hodnoty CVP: uhol hrudnej kosti sa nachádza približne 5 cm od stredu pravej predsiene, a preto ak horná úroveň pulzácie nie je vyššia ako uhol hrudnej kosti (iba v supraklavikulárnej fuse) stĺpec, ak pulzácia nie je viditeľná - CVP pod 5 cm vody. Art. (v týchto prípadoch je pulzácia pozorovateľná len vtedy, keď je telo horizontálne), ak je pulzácia vyššia ako uhol hrudnej kosti, pridá sa 5 cm na určenie CVP na veľkosť tohto prebytku, napríklad ak horná úroveň pulzácie prekročí úroveň uhla o 5 cm - CVP je 10 cm 5 cm + 5 cm). Art. V normálnom CVP nepresahuje 10 cm vody. Art. Ak je v sede pozoruhodná pulzácia cervikálnych žíl - CVP je výrazne zvýšená, najmenej 15-20 cm vody. Art. Normálny venózny impulz sa skladá z dvoch výťahov (kladné vlny "a" a "V") a dva

Pri pozorovaní pulzácie cervikálnych žíl je najjednoduchšie identifikovať: 1. Zvýšenie CVP je zreteľne viditeľná pulzácia žíl na krku pri sedení, zvyčajne opuch vonkajších žíl krku. 2. Prudké zníženie CVP (hypovolemia) u pacientov s klinickým obrazom kolapsu alebo šoku - absencia pulzácie krčných žíl a žilných žíl spadá dokonca vo vodorovnej polohe. 3. Fibrilácia predsiení - absencia vlny "a" žilového pulzu. 4. Atrioventrikulárna disociácia - nepravidelné "obrovské" vlny venózneho pulzu.

Keď stlačíme dlaň na bruchu v pravom hypochondriu, zaznamenáme tzv. Hepato-jugular reflux - zvýšenie pulzácie žíl krku. Zvyčajne je toto zvýšenie krátkodobé a u pacientov s kongestívnym zlyhaním srdca pretrváva počas celého obdobia pôsobenia tlaku na oblasť pečene. Stanovenie hepato-jugulárneho refluxu sa vykonáva u pacientov s normálnym CVP, napríklad po užití diuretík.

Karotická artéria silno pulzuje

Karotická aneuryzma spôsobuje príznaky a liečbu

Potom môže byť bolesť v srdci a dýchavičnosť. Aneuryzma vnútornej krčnej tepny má nasledujúce príznaky:

 • Zníženie zraku, zmena jeho poľa;
 • Bolesť v trigeminálnom nervu.

Zníženie videnia môže byť jedným z príznakov aneuryzmy vnútornej krčnej tepny

Symptómy ľavého vnútorného karotického a aneuryzmu - neúplná paralýza okulomotorického nervu ľavého optického orgánu.

Presnejší klinický obraz sa vytvorí iba po palpácii, angiografii, ultrazvukovej dopplerografii a počítačovej rentgenovej tomografii.

Až kým oblasť kosti nedosiahne významnú veľkosť a nedošlo k prasknutiu, aneuryzma mozgu je asymptomatická.

Pri raste vrecka sa objavujú:

 • Bolesť v očiach;
 • Necitlivosť, slabosť alebo ochrnutie jednej strany tváre;
 • Rozšírené žiaci;
 • Rozmazané videnie.

V čase roztrhnutia tkaniva:

 • Ostré, veľmi silné bolesti v hlave;
 • Dvojité oči;
 • Nevoľnosť s vracaním;
 • Pevný krk;
 • "Zníženie očného viečka", citlivosť na svetlo;
 • kŕče;
 • Zmena duševného stavu (úzkosť);
 • Niekedy strata vedomia, zriedka - kóma.

Útok sa môže objaviť cez noc alebo môže byť signalizovaný istým časom s vážnymi bolesťami hlavy.

liečba

Ak ste trýznení neprestajnou bolesťou hlavy, existujú iné príznaky, nemusíte mať čas kontaktovať špecialistu. Každý prípad ochorenia je jedinečný. Z tohto dôvodu je predpísaná individuálna liečba.

Ak máte bolesti hlavy, mali by ste čo najskôr navštíviť lekára.

Napríklad, ak je detegovaná patológia mozgových ciev zanedbateľná, nerozvinie sa rýchlo, pacient môže jednoducho vidieť lekár bez akýchkoľvek núdzových opatrení.

Prestávky v "vreckách" na karotických tepnách krku a mozgu sú obzvlášť nebezpečné, pretože dôjde k okamžitému vnútornému krvácaniu - strate veľkého množstva krvi. V tomto prípade môže dôjsť k úmrtiu.

Jediný spôsob liečby lekárov sa nazýva chirurgický zákrok na "vypnutie" aneuryzmy z práce obehového systému pacienta. Ak dôjde k prasknutiu, aby sa zabránilo relapsu, pacient je umiestnený v nemocnici, kde poskytuje:

 • Posteľná posteľ;
 • Kontrola krvného tlaku (najmenej 120-150 mm ortuťového stĺpca);
 • Prijímanie sedatívnych a analgetických liekov.

Po operácii je potrebné používať lieky na zlepšenie krvného zásobenia mozgu, vazodilatancií, stimulácie reológie krvi atď.

A napriek tomu je operácia jediným spôsobom, ako sa úplne zotaviť (ak je aneuryzma funkčná).

Typy operácií

Používajú sa dve hlavné operačné metódy "vypnutia" aneuryzmy - orezávanie a oklúzia a endovaskulárna embolizácia.

Ide o veľmi sofistikované mikrochirurgické techniky. V prvom prípade dochádza k otvorenej lekárskej intervencii. Druhá metóda je zvolená z dôvodu nedostupnosti miesta poruchy. Okrem toho určuje vek, všeobecný stav pacienta, prítomnosť určitých ochorení a výber typu chirurgického zákroku.

Ďalej sa pacient prenesie na oddelenie neuro-resuscitácie, kde bol dlho pozorovaný.

Pulzácia na boku krku

Ľudia, ktorí počúvajú dokonca miernu zmenu v tele, najmenšie zmeny týkajúce sa práce srdca alebo obehového systému okamžite spôsobujú poplach. Počúvajte telo, samozrejme, potrebné. Musíte sa postarať o svoje zdravie a sledovať všetky zmeny, ale pre niektorých sa to stáva slučkou na vlastný stav, takí ľudia sa neustále kontrolujú: neostávajú chorí, neustále premýšľajú o tom, čo sa môžu zle. Nemali by ste to robiť, stačí si pripomenúť, že sa o seba postaráte a nie je správne čakať na čokoľvek účelovo. Ani to nie je pravda, ale môže to viesť nie k dobrým dôsledkom. Samohypnóza je taká vec, ktorú už dokázali veľa experimentov - úplne zdravá osoba s vlastnou sebou-hypnóza sa môže dostať do vážnej choroby.

Pokiaľ ide o zdravie, niekedy možno pozorovať príliš silnú pulzáciu tepny na strane krku. V tomto prípade však nie je dôvod na znepokojenie. Zvýšenie pulzácie znamená, že máte dobré zdravie a že vaše tepny fungujú normálne. Navyše každá aktivita, ktorá vášmu srdcu porazí rýchlejšie - gymnastika alebo nervové vzrušenie - spôsobí prirodzený nárast pulzácie krčných tepien. Tak sa nebojte! Môže sa však stať, že máte rýchly pulz. Ak v pokoji máte takýto príznak, môžete sa obrátiť na lekára. Aj keď je medicína v Rusku a na nízkej úrovni, možno dostanete kvalifikovaného lekára, ktorý identifikuje príčinu tohto javu. Vo všeobecnosti sa to považuje za odchýlku, ktorá môže viesť k zhoršeniu kvality života ak sprievodným ochoreniam.

Vaskulárny chirurg

ahoj Kŕčové žily začali vo veku 21 rokov a okamžite začali s tromboflebitídou bez viditeľných zmien nohy po pôrode. Vo všetkých rokoch bolo potlačených mnoho tromboflebitídy. Preniesol 3 operácie na obe nohy (flebektom ia). Operácie však majú krátkodobý výsledok s návratom tromboflebitídy. Niektorí lekári odporúčajú ďalšie testy, niektorí odporúčajú užívať nízku dávku warfarínu. Šiel som na konzultáciu s hematológom. Analýzy (užíval som 100 mg denne na užívanie kardiomagnylu): protrombín 94, INR 0,98, APTTV 26, fibrinogén 3,6, trombínový čas 17,7, antitrombín III 104%. Má zmysel pokračovať v skríningu trombofílie alebo antifosfolipidového syndrómu v normálnych svedectvách týchto testov? Teraz začala baviť duo, aby zlepšila stav nohy. Neustále noste kompresné úplety druhej triedy. Nedávno sa tromboflebitída prejavuje po dexamitozone, gynekologickom čistení, abnormálnej fyzickej námahe a chrípke.

tlkot

Pulzácia (šírka Pulsatio, od pulzu - push) je trhavé vibrácie stien krvných ciev, srdca a okolitých tkanív. Existujú fyziologické a patologické pulzácie. Patologická pulzácia srdca a krvných ciev v hrudi, epigastrická a pečeňová pulzácia má diagnostický význam.

Ťažká aorty pulzácie môžu byť detekované v I alebo II medzirebier v pravej časti hrudnej kosti jazvy atrofia pravej pľúca, alebo v dôsledku prudkého rozšírenia ascendentný aorty (viď. Aneuryzmou aorty). Pulzácia aorty môže byť tiež určená v jugulárnej fuske počas predĺženia sklerotického aorty as rozšírením alebo aneuryzmou jeho oblúka. Keď je aneuryzma bezmennej tepny označená ako "pulzujúci nádor" v sternoklavikulárnom kĺbe. Pľúcna pulzácie artérie je definovaný v II medzirebier vľavo v prípade ľavého zmrštenie pľúc alebo rozšírenie pľúcnice (hypertenzia v pľúcnom obehu).

Nádory v kontakte so srdcom alebo veľkými cievami môžu spôsobiť patologickú pulzáciu v hrudníku. Ostrý posun srdcových ochorení dýchacích orgánov a zmena je otvor usporiadanie v súvislosti s posunom zvýšenie srdcovej a apikálnej impulz neobvyklé pulzácia v hrudníku: v III, IV medzirebier vľavo s podstatným atrofiou ľavej pľúca a vysokej stojace bránice III-V medzirebier na ľavom medioklavikulární čiary klastra kvapaliny alebo plynu v pravej pleurálnej dutiny, vpravo v medzirebier IV-v z hrudnej kosti okraja s atrofiou pravej pľúca, po ľavej strane, keď pneumatické - alebo hydrotorax e alebo dextrokardia. Vynechanie bránice počas emfyzému môže viesť k posunu apikálneho impulzu dole a doprava.

Na krku sa odlišuje arteriálna a venózna pulzácia. Zvýšená pulzácia karotických artérií sa pozoruje pri nedostatočnosti aortálnej chlopne, aneuryzme aorty, difúznej tyreotoxickej chlopne, arteriálnej hypertenzii. Jednóvová pulzácia jugulárnych žíl v patologických podmienkach môže byť tak presystolická, ako aj systolická (pozitívny venózny pulz). Presná povaha patologickej pulzácie žíl sa určuje na flebograme (pozri). Pri vyšetrení je zvyčajne možné vidieť výraznú pulzáciu vo forme jednej vlny, menej často dvoch, po atriálnej kontrakcii (presystolickej) alebo synchrónne s komorovou systolou (systolickou). Najcharakteristickejšia systolická pulzácia jugulárnych žíl pri súčasnej systolickej pulzácii zväčšenej pečene s nedostatočnosťou trikuspidálnej chlopne. Presystolická pulzácia sa vyskytuje s kompletným srdcovým blokom, stenózou pravého venózneho otvorenia, niekedy s atrioventrikulárnym rytmom a paroxyzmálnou tachykardiou.

Epigastrické zvlnenie môže byť spôsobené kontrakciami srdca, brušnej aorty a pečene. Pulzácia srdca v tejto oblasti je viditeľná pri nízkej polohe bránice a výraznému nárastu pravého srdca. Pulzáciu brušnej aorty možno pozorovať u zdravých chudých ľudí s mrazivou brušnou stenou; častejšie sa to však deje v prítomnosti brušných nádorov v styku s abdominálnou aortou a sklerózy alebo aneuryzmy brušnej aorty. Hepatálna pulzácia je lepšie určená palpáciou pravého laloku pečene. Skutočná pulzácia pečene je rozsiahla a prejavuje sa rytmickým nárastom a poklesom objemu pečene v dôsledku meniacej sa plnenia krvných ciev krvou (viď Srdcové chyby). Viditeľná pulzácia pečene je určená hemangiómom.

Patologická pulzácia tepien sa pozoruje pri zhutnení stien krvných ciev a zvýšenie srdcovej aktivity v rôznych patologických stavoch tela.

Grafické nahrávanie pulzovania pomocou viackanálových zariadení umožňuje presnejšie určiť jeho charakter.

Pulzačné pulzy v hlave chrámov, príčiny krvácania a liečba

Pulzácia krčných tepien

Najpravdepodobnejšie spôsobuje veľmi citeľné arteriálnej pulzácie považované aorty (miestne expanzná lumen), vytvorené na jeho úvodnej časti, je oblúk rebrová časť, hypertenzia, hypertyreóza s tachykardiou a hypertenzívnych krízou, nedostatočnosť aortálnej chlopne, ak je súčasťou krvi späť do ľavej srdcovej komory, čím vzniká ďalšia pulzácia krčných tepien a ich konárov, viditeľná voľným okom.

Poškodenie aortálnej chlopne sa môže vyskytnúť u starších ľudí s aterosklerózou po tom, ako utrpeli reumatizmus alebo syfilitovú léziu cievnej steny a ventilu. Táto porucha má skôr charakteristický rys - tzv. "Karotický tanec", keď sa karotické tepny na bočnom povrchu krku kontraktujú synchronne s rytmom srdca. Okrem karotickej, temporálnej a brachiálnej tepny, aj cievy rúk a dokonca aj nohy tiež pulzujú nedostatočnosťou aortálnej chlopne. Na pozadí pulzácie krčnej tepny dochádza k hojdaciemu pohybu hlavy v čase srdcového rytmu.

Pulzácia žíl krku

Tieto chyby sú trikuspidální insuficiencie ventilu, zúženie ústia hornej dutej žily a závažné poruchy rytmu (paroxyzmálna tachykardia, kompletný atrioventrikulárny blok) provokovať pulzácia krčných žíl, ale aj pri silnom zaťažení, vzrušenie môže byť tiež uvedené.

Pulzácia cervikálnych žilových kmeňov často sprevádza patológiu, ku ktorej dochádza pri zvýšení centrálneho venózneho tlaku. U zdravých ľudí je pulzácia žíl tiež možné vysledovať na bočnom povrchu hrdla 4 cm nad uhlom hrudnej kosti, ale len v polohe na ležanie s vyvýšenou čelnou doskou. Keď vstanete, venózna pulzácia zvyčajne zmizne, a ak pretrváva, potom môžete premýšľať o patológii pravého päste srdca s jeho rozšírením a tvorbou stagnácie v žilách krvného obehu.

Venózna kongescia v krku sprevádza expanzia lumenov ciev, ich opuch a pulzácia viditeľná oko podľa kontrakcií srdca, ktorá sa považuje za dôsledok návratu venóznej krvi z komôr do átria cez trikuspidálny ventil.

Pulzácia žíl na krku sa môže nazývať pozitívnym venóznym pulzom, líši sa od oscilácie stien krčnej tepny menšou silou a neschopnosťou cítiť sa pri palpácii. Klinická pulzácia žíl krku sa prejavuje:

 • Opuch a pulzujúce vibrácie žilových stien krku na spodnú čeľusť;
 • Rozšírenie lúmenu žíl počas inhalácie, stláčanie na pravom hypochondriu;
 • Kombinácia s opuchom krčných tkanív, pulzujúcim srdcovým tlakom, pulzáciou v epigastrickej oblasti.

  Najpravdepodobnejšou príčinou krčných ciev žilovej pulzný nájsť srdcové chyby - najmä trikuspidální insuficiencie, perikarditída, srdcová nedostatočnosť s venóznym v oddelení hemotamponade, pľúcna choroba (emfyzém, pneumotorax), vynikajúca cava syndróm duté, retrosternálna strumy veľké.

  Čo robiť s pulzujúcimi pocitmi v hlave alebo krku?

  Pulzácia v hlave a krku môže pomôcť, ale obávať sa. Vznikla po prvýkrát a neočakávane, môže to viesť k paniky a silnému strachu, pretože tento príznak môže hovoriť o množstve vážnych ochorení. Pacienti s migrénou alebo IRR sa môžu zvyknúť na opakujúce sa pulzácie, nevidia to ako príznak nebezpečnej patológie, ale to nie je výnimkou z návštevy lekára.

  Bez ohľadu na dôvod, ktorý môže pacient dokonca predpokladať, pulzácia v hlave alebo krku by mala byť dôvodom na konzultáciu s odborníkom a vyšetrenie. S takými príznakmi by ste mali ísť na terapeuta, neurológ, flebológ (s venóznymi pulzáciami na krku). Terapeut môže poslať poradenstvo kardiológovi, endokrinológovi, psychiatrivi, okulistovi, onkológu, v závislosti od iných sťažností a výsledku úvodného vyšetrenia.

  Pri rozprávaní s lekárom je dôležité presne objasniť, aký čas dňa sa pulzácia vyskytne, či je spojená s nervovým alebo fyzickým stresom, zmenami počasia a fázou menštruačného cyklu u ženy. Okrem pulzácie by mali byť popísané ďalšie príznaky (bolesť, závrat, atď.).

  MRI, angiografia, ultrazvuk s dopplerometriou cievnych kmeňov hlavy a krku, rádiografia krčnej chrbtice a encefalografia sa ukážu počas pulzácie v hlave. Venózna pulzácia často vyžaduje flebografiu, echokardiografiu, odstránenie EKG. Presný zoznam vyšetrení vykoná terapeut alebo neurológ, ktorý podozrieva špecifické príčiny pulzácie.

  Liečba pulzácií v hlave a krku môže pozostávať z vymedzenia analgetík, antihypertenzív, cievnych liečiv a nootropík av niektorých prípadoch je potrebná operácia - odstránenie nádoru, aneuryzma, implantácia umelého srdcového ventilu. Odporúča sa, aby všetci pacienti s týmto príznakom normalizovali režim, eliminovali stres a fyzické preťaženie, sledovali vyváženú stravu a fyzickú aktivitu.

  Príručka pre ekologistov

  Zdravie vašej planéty je vo vašich rukách!

  Pulzácia krčných ciev

  Ostré vyčnievajúce a spletité časné tepny sú zaznamenané u pacientov s hypertenziou a aterosklerózou.

  Pri vyšetrení krku pacienta s nedostatočnosťou aortálnej chlopne možno pozorovať pulzáciu krčnej tepny ("tanečná karotid"). Súčasne sa môže pozorovať zvláštny jav, ktorý sa prejavuje pri pretrepávaní hlavy (Mussetov príznak). Vzniká v dôsledku ostrého pulzu krčnej tepny s rozdielmi v maximálnom a minimálnom tlaku. Symptóm tanečnej karotídy je niekedy kombinovaný s pulzáciou podkľúčových, brachiálnych, radiálnych a iných tepien a dokonca aj arteriol ("pulzujúca osoba"). Súčasne je možné určiť takzvaný precapilárny pulz (Quinckeho pulz) - rytmové sčervenanie v systolovej fáze a blednutie v diastolickej fáze nechtového lôžka s miernym tlakom na jeho konci (obrázok 36a). Prekapilárny pulz je tiež viditeľný na sliznici úst, keď je naň pritlačené sklo (obrázok 36b) alebo pri trení kožu na čele, v dôsledku čoho sa farba pulzujúceho bodu zmení z hyperémie na bledosť a naopak.


  Obr. 36. Stanovenie kapilárneho impulzu v lôžku na nechty (a) a na dolnom okraji (b).

  Vo vzpriamenej polohe pacienta na krku sa niekedy objavuje pulzácia a opuch jugulárnych žíl, kvôli obtiažnosti žilového prietoku krvi do pravej predsiene. V prípade ťažkostí v odtoku hornej dutej žily sú žily hlavy, krku, horných končatín, predného povrchu tela a krvi nasmerované do systému nižšej vena cava. Ak strata odtoku cez dolnej dutej žily žíl dolných končatín sú rozšírené, a bočné povrchy brušnej steny a krv sa týka zdola nahor, v hornej dutej žily. Keď je výtok cez portálnu žilu ťažký, vzniká sieť zhlukov okolo pupku a krv je nasmerovaná cez rozšírené povrchové žily do systému hornej a dolnej dutej žily.

  Na krku vidíte pulzáciu a jugulárne žily (žilový pulz). Náhradné opuchy a zrútenie odrážajú kolísanie tlaku v pravej predsieni v závislosti od činnosti srdca. Spomalenie prietoku krvi z žíl do pravej predsiene so zvyšujúcim sa tlakom v priebehu predsieňovej systoly vedie k opuchu žíl. Zrýchlený odtok krvi z žíl do pravej predsiene s poklesom tlaku v systole komôr spôsobuje zrútenie žíl. V dôsledku toho, počas systolickej dilatácie tepien, žily ustupujú - negatívny venózny pulz.

  U zdravého človeka môže byť opuch žíl jasne videný, ak ležia. Keď zmeníte polohu na vertikálnom opuch žíl zmizne. Avšak v prípadoch nedostatočnosti trikuspidálnej chlopne je zreteľne viditeľná exsudatívna a adhezívna perikarditída, pľúcny emfyzém, pneumotorax, opuch žily vo vertikálnej polohe pacienta. Je to spôsobené stagnáciou krvi v nich. Napríklad v prípade nedostatočnosti trikuspidálnej chlopne pri každej kontrakcii pravá komora hodí časť krvi späť do pravej predsiene, čo spôsobí zvýšenie tlaku v nej, spomalenie prietoku krvi z žíl do neho, silný opuch jugulárnych žíl. V takýchto prípadoch sa druhá pulzácia časovo zhoduje s komorovou systolou a pulzáciou krčných tepien. Ide o takzvaný pozitívny venózny impulz. Aby ste ju identifikovali, je potrebné vytiahnuť krv z hornej časti jugulárnej žily pohybom prsta a stlačením žily. Ak je žila rýchlo naplnená krvou, potom to naznačuje jej retrográdny prúd počas systoly z pravej komory do pravého predsiene.


  Obr. 37. Stokes Collar (A. L. Myasnikov, 1956).

  Ostrú dilatáciu žíl na krku so súčasným ostrým opuchom (Stokesov obojok, obrázok 37) je dôsledkom stlačenia hornej dutej žily.

  Rozšírenie kožných žíl v gripi hrudnej a prednej steny hrudníka sa pozoruje v mediastinálnych nádoroch, ktoré stláčajú hlboké žily.

  Výrazný pulzácia v epigastriu, môže dôjsť v dôsledku zníženia a rozšírené zväčšenej pravej komory (srdcová impulzu) alebo pulzácie brušnej aorty. Súčasne je pulzácia spôsobená pravou komorou lepšie viditeľná pri xiphoidnom procese, hlavne s hlbokým dychom, v pozícii stojaceho subjektu. Pulzácia brušnej aorty je zreteľnejšie viditeľná o niečo nižšia ako predchádzajúca v pacientovej ležiacej polohe, najmä pri výdychu.

  Pulzácia pečene je prenos a pravda. Prvá je dôsledkom prenosu srdcových kontrakcií do pečene. Keď k tomu dôjde, pohyb celkovej hmotnosti pečene v jednom smere. Pravá pulzácia je vyjadrená striedaním nárastu (opuchu) a znížením objemu pečene. Pozoruje sa napríklad v prípade nedostatočnosti aortálnych chlopní a opuch pečene sa časovo zhoduje s apikálnym impulzom. V tomto prípade arteriálna pulzácia pečene. V trikuspidálnej chlopne označený pravda žilovej pulzácie pečene dochádza v dôsledku regurgitáciu (spätný prúd) z krvi cez otvor nie je uzavretý z pravej komory do pravej predsiene, a odtiaľ do dolnej dutej žily a pečeňové žily. Druhý spôsobuje opuch pečene.

  ROZDIELY NAPÁJANIA PULSÁCIE Z PULSÁCIE ARTERÍNOV KAROTÓNOV

  1. Ako môže palpácia diferencovať pulzáciu vnútornej jugulárnej žily od pulzu v karotidovej tepne?

  Za normálnych okolností nie je jugulárny venózny pulz hmatateľný.

  Ak je venózny tlak extrémne vysoký, v niektorých prípadoch môžete cítiť mierne zvlnené vibrácie prstami.

  a. Lisovanie na supravlavikulárnu oblasť zastaví jugulárnu pulzáciu, ale nikdy neodstráni pulzáciu karotickej artérie.

  Existuje však jedna jemnosť, ktorú treba pamätať. Veľká a silná pulzácia jugulárnej žily nezmizne po stlačení na dolnej časti nadkľúčového priestoru. Aby sa zastavilo vysoká amilitová pulzácia krčnej žily s vysokým venóznym tlakom, je potrebné pritlačiť prinajmenšom v strede hrdla (obr.

  Prečo sa hrdla na žilách rozžiari?

  Obr. 8. Veľmi intenzívne krčnej pulzácia nezmizne pri stlačení tesne nad kľúčnou kosťou, snáď preto, že sval šľacha grudinoklyuchichnosostsevidnoy zabráni adekvátnu upínacie krčnej žily

  b. Náhly a náhly tlak na brucho okamžite spôsobuje, že jugulárna pulzácia je viditeľnejšia, ale nemá žiadny vplyv na pulzáciu krčnej tepny.

  Ako možno rozlíšiť jugulárnu pulzáciu od impulzov karotickej artérie pozdĺž obrysu impulzov?

  Ak je najvýraznejší rýchly impulz nasmerovaný smerom dovnútra (t. J. Pád), potom zdrojom pulzácie sú jugulárne žily. Najrozsiahlejšie a najrýchlejšie pulzné pohyby na karotidovej tepne smerujú smerom von.

  Dátum pridania: 2015-06-12; Zobrazenia: 886;

  POZRI VIAC:

  Pulzácia (šírka Pulsatio, od pulzu - push) je trhavé vibrácie stien krvných ciev, srdca a okolitých tkanív. Existujú fyziologické a patologické pulzácie.

  Čo impulzuje žilu na krku a čo robiť

  Patologická pulzácia srdca a krvných ciev v hrudi, epigastrická a pečeňová pulzácia má diagnostický význam.

  Ťažká aorty pulzácie môžu byť detekované v I alebo II medzirebier v pravej časti hrudnej kosti jazvy atrofia pravej pľúca, alebo v dôsledku prudkého rozšírenia ascendentný aorty (viď. Aneuryzmou aorty). Pulzácia aorty môže byť tiež určená v jugulárnej fuske počas predĺženia sklerotického aorty as rozšírením alebo aneuryzmou jeho oblúka.

  Keď je aneuryzma bezmennej tepny označená ako "pulzujúci nádor" v sternoklavikulárnom kĺbe. Pľúcna pulzácie artérie je definovaný v II medzirebier vľavo v prípade ľavého zmrštenie pľúc alebo rozšírenie pľúcnice (hypertenzia v pľúcnom obehu).

  Nádory v kontakte so srdcom alebo veľkými cievami môžu spôsobiť patologickú pulzáciu v hrudníku.

  Ostrý posun srdcových ochorení dýchacích orgánov a zmena je otvor usporiadanie v súvislosti s posunom zvýšenie srdcovej a apikálnej impulz neobvyklé pulzácia v hrudníku: v III, IV medzirebier vľavo s podstatným atrofiou ľavej pľúca a vysokej stojace bránice III-V medzirebier na ľavom medioklavikulární čiary klastra kvapaliny alebo plynu v pravej pleurálnej dutiny, vpravo v medzirebier IV-v z hrudnej kosti okraja s atrofiou pravej pľúca, na ľavej strane, keď pneumatický alebo hydrotorax alebo dextrokardia.

  Vynechanie bránice počas emfyzému môže viesť k posunu apikálneho impulzu dole a doprava.

  Na krku sa odlišuje arteriálna a venózna pulzácia. Zvýšená pulzácia karotických artérií sa pozoruje pri nedostatočnosti aortálnej chlopne, aneuryzme aorty, difúznej tyreotoxickej chlopne, arteriálnej hypertenzii.

  Jednóvová pulzácia jugulárnych žíl v patologických podmienkach môže byť tak presystolická, ako aj systolická (pozitívny venózny pulz). Presná povaha patologickej pulzácie žíl sa určuje na flebograme (pozri). Pri vyšetrení je zvyčajne možné vidieť výraznú pulzáciu vo forme jednej vlny, menej často dvoch, po atriálnej kontrakcii (presystolickej) alebo synchrónne s komorovou systolou (systolickou).

  Najcharakteristickejšia systolická pulzácia jugulárnych žíl pri súčasnej systolickej pulzácii zväčšenej pečene s nedostatočnosťou trikuspidálnej chlopne. Presystolická pulzácia sa vyskytuje s kompletným srdcovým blokom, stenózou pravého venózneho otvorenia, niekedy s atrioventrikulárnym rytmom a paroxyzmálnou tachykardiou.

  Epigastrické zvlnenie môže byť spôsobené kontrakciami srdca, brušnej aorty a pečene.

  Pulzácia srdca v tejto oblasti je viditeľná pri nízkej polohe bránice a výraznému nárastu pravého srdca. Pulzáciu brušnej aorty možno pozorovať u zdravých chudých ľudí s mrazivou brušnou stenou; častejšie sa to však deje v prítomnosti brušných nádorov v styku s abdominálnou aortou a sklerózy alebo aneuryzmy brušnej aorty. Hepatálna pulzácia je lepšie určená palpáciou pravého laloku pečene. Skutočná pulzácia pečene je rozsiahla a prejavuje sa rytmickým nárastom a poklesom objemu pečene v dôsledku meniacej sa plnenia ciev krvou (pozri

  Srdcové chyby). Viditeľná pulzácia pečene je určená hemangiómom.

  Patologická pulzácia tepien sa pozoruje pri zhutnení stien krvných ciev a zvýšenie srdcovej aktivity v rôznych patologických stavoch tela.

  Grafické nahrávanie pulzovania pomocou viackanálových zariadení umožňuje presnejšie určiť jeho charakter.

  Čo impulzuje žilu na krku a čo robiť

  Opuch žíl, sprevádzaný výraznou pulzáciou z boku a náhle sa objavujúci v submandibulárnej oblasti, je príznakom, ktorý vyžaduje veľkú pozornosť a niekedy aj pomoc kvalifikovaného lekára.

  Čo robiť, ak impulzy v krku impulzujú a čo môže signalizovať - ​​ďalej.

  dôvody

  Absolútne zdravá osoba, ktorá nemá vážne zdravotné problémy, sa po vysokej intenzite fyzickej aktivity môže vyskytnúť pulzácia.

  U niektorých pacientov sa nervy prejavujú týmto spôsobom, zatiaľ čo u iných sa žila začala búšiť ako reakcia na silný stres.

  Pri ochorení žíl, srdca, krvných ciev alebo iných vnútorných orgánov nie sú príznaky spojené spravidla bez jednorazového výskytu. Ak ste si všimli spojenie medzi stresom a pulzáciou žíl, môžete sa poradiť s neurológom.

  Hlavná príčina pulzácie žíl v krku: zlyhanie srdca v pravej komore, sprevádzané preťažením venóznej krvi vo veľkom obehu.

  Súčasne žila nie je len pulzujúca, napučiava sa a rozširuje sa.

  Keď sa na krku objaví impulzná vlna, nie je to len hmatateľná, vidí ju zo strany.

  Prečo sa to deje

  Pulzácia krčných žíl sa môže vyskytnúť, ak máte nasledujúce zdravotné problémy:

  • Trombóza veľkých žilových kmeňov.
  • Arytmia.
  • Srdcové alebo cievne ochorenia (vrodené alebo získané).
  • Zápal osrdcovníka.
  • Srdcové zlyhanie.
  • Rozdutie pľúc.
  • Mechanický účinok na hornú vena cava (niekedy s nádormi alebo závažným zápalom susedných orgánov).
  • Goiter, nachádzajúci sa za hrudnou kosťou.
  • Aneuryzma hrudnej aorty.
  • Ateroskleróza hrudnej aorty.
  • Niektoré ďalšie problémy.

  Čo robiť

  Ak zistíte, že pulzácia žily v krku sa začala vyskytovať s pravidelnou frekvenciou, je to alarmový signál.

  Konzultácia s lekárom je potrebná.

  Na diagnostiku a liečbu týchto symptómov sú zodpovední: terapeut a kardiológ. Môžu vás odkázať na užších špecialistov, medzi ktoré patrí reumatológ, endokrinológ, onkológ, kardiológ, pulmonológ.

  študovať

  Primárny výskum sťažností pacientov, že žila pulzujú na krku, je vyšetrenie palpácie.

  1. centrálny venózny tlak;
  2. žilový pulz.

  Pamätajte, že pulzácia môže byť spôsobená poruchami odtoku krvi v žilách (žilách) alebo v tepnách (arteriálna).

  Lekár to určí pri prvom vyšetrení.

  Ak chcete stanoviť presnejšiu diagnózu, možno budete potrebovať jeden alebo viac z nasledujúcich štúdií:

  • MRI s kontrastom;
  • Ultrazvuk na krku a hrudník;
  • prepichnutie;
  • KLA;
  • duplexné vyšetrenie krčných ciev;
  • multispirálny CT sken cervikálneho a hrudného;
  • CT lebky.

  Je dôležité vedieť: často problém postihuje ľudí s nadváhou, takže lekár upozorňuje na pokožku pacienta.

  Pulzácia v hlave a krku: všetky možné príčiny, črty, z čoho a ako sa má liečiť?

  Ako je prítomnosť tuku v súvislosti s pulzáciou žíl?

  Tukové tkanivo má priamy vplyv na kardiovaskulárny systém: na jednej strane sa tukový tuk ukladá okolo srdca, čo sťažuje prácu; na druhej strane, srdce musí pracovať oveľa viac, pretože tkanivá v tele celého tela sú oveľa viac a krv musí byť prenášaná aj viac.

  liečba

  Pulzácia žíl v krku je iba príznakom, nie nezávislým ochorením, preto keď sa zistí konečná príčina príznakov a diagnóza, doktor ošetrí základnú chorobu.

  Keď sa detegujú neoplazmy, terapia je zameraná na ich odstránenie.

  Srdcové zlyhanie a arytmie sa liečia celoživotnou medikáciou. Pri aneuryzme, ateroskleróze a niektorých ďalších problémoch sa lekár môže rozhodnúť vykonať operáciu, ale táto prax sa používa, ak sú cievy stlačené alebo zablokované, čo zasahuje do normálneho krvného obehu.

  Ak zaznamenáte pulzujúcu oblasť na krku raz alebo dvakrát, to neznamená, že existuje vážne nebezpečenstvo pre vaše zdravie.

  Pravidelne sa vyskytujúca pulzácia je príznakom, ktorý by ste mali určite povedať lekárovi, aj keď vás nič neobťažuje.

  Pridať komentár alebo recenziu

  Pozorovanie povahy pulzácie žíl krku

  Úroveň a povaha pulzácie žíl na krku možno posúdiť na stave správneho srdca. Najpresnejšie odráža stav hemodynamiky pulzácie vnútornej jugulárnej žily vpravo. Vonkajšie jugulárne žily môžu byť rozšírené alebo zhrnuté kvôli extrakardiálnym účinkom - kompresii, venokonstrikcii. Hoci pravá vnútorná jugulárna žila nie je viditeľná, jej pulzácie sú posudzované kolísaním kože nad pravou kĺbovou kosťou, od supraclavikulárnej fossy po ušný lalok, smerom von od karotickej artérie.

  Pozorovanie sa vykonáva, keď pacient ležia so zdvihnutým trupom - pri 30-45 °, svaly krku by mali byť uvoľnené (obrázok 6).


  Obr. 6. Vizuálna definícia CVP (u pacienta CVP = 5 cm + 5 cm = 10 cm vody.)

  Za normálnych okolností je pulzácia znateľná len v oblasti pravých supraklavikulárnych dutín.

  Pri každej pulzácii krčnej tepny sa zaznamenáva dvojitá oscilácia venózneho pulzu. Na rozdiel od pulzácie karotických tepien je pulzácia žily hladšia, nie je cítiť pri palpácii a zmizne, ak stlačíte kožu na kĺbovú kosť.

  U zdravých ľudí, keď sedíte alebo stojíte, nie je zvlnenie žíl krku viditeľné. Horná úroveň pulzácie pravého vnútorného jugulárneho žily sa môže použiť na hrubé určenie hodnoty CVP: uhol hrudnej kosti sa nachádza približne 5 cm od stredu pravej predsiene, a preto ak horná úroveň pulzácie nie je vyššia ako uhol hrudnej kosti (iba v supraklavikulárnej fuse) stĺpec, ak pulzácia nie je viditeľná - CVP pod 5 cm vody.

  Art. (v týchto prípadoch je pulzácia pozorovateľná len vtedy, keď je telo horizontálne), ak je pulzácia vyššia ako uhol hrudnej kosti, pridá sa 5 cm na určenie CVP na veľkosť tohto prebytku, napríklad ak horná úroveň pulzácie prekročí úroveň uhla o 5 cm - CVP je 10 cm 5 cm + 5 cm).

  Art. V normálnom CVP nepresahuje 10 cm vody. Art. Ak je v sede pozoruhodná pulzácia cervikálnych žíl - CVP je výrazne zvýšená, najmenej 15-20 cm vody.

  Art.
  Normálny venózny impulz sa skladá z dvoch výťahov (kladné vlny "a" a "V") a dva

  Pri pozorovaní pulzácie krčných žíl najľahšie identifikovať:
  1. Zvýšenie CVP je dobre označená pulzácia žíl krku v sedacej polohe, zvyčajne opuch vonkajších žíl krku.
  2. Prudké zníženie CVP (hypovolemia) u pacientov s klinickým obrazom kolapsu alebo šoku - absencia pulzácie krčných žíl a žilných žíl spadá dokonca vo vodorovnej polohe.
  3.

  Fibrilácia predsiení - absencia vlny "a" venózneho pulzu.
  4.

  Krk pulzuje

  Atrioventrikulárna disociácia - nepravidelné "obrovské" vlny žilového pulzu.

  Keď stlačíme dlaň na bruchu v pravom hypochondriu, zaznamenáme tzv. Hepato-jugular reflux - zvýšenie pulzácie žíl krku. Zvyčajne je toto zvýšenie krátkodobé a u pacientov s kongestívnym zlyhaním srdca pretrváva počas celého obdobia pôsobenia tlaku na oblasť pečene.

  Stanovenie hepato-jugulárneho refluxu sa vykonáva u pacientov s normálnym CVP, napríklad po užití diuretík.

  Dátum pridania: 2015-05-16; Zobrazené: 1306;

 • Okrem Toho Čítal O Plavidlách

  Príčiny zlého zrážania krvi

  Ľudské telo je komplexný mechanizmus, v ktorom každá zložka plní funkciu potrebnú pre život. Napríklad krv zásobuje živiny a kyslík do orgánov a buniek, odstraňuje oxid uhličitý a produkty rozkladu, zabraňuje krvácaniu a vykonáva ďalšie vitálne funkcie.

  Známky aterosklerózy srdcových ciev

  Hlavnou príčinou vzniku takejto nebezpečnej patológie, ako je ateroskleróza srdcových ciev, je porážka žíl a ciev, ktoré vedú k srdcu s zhlukom cholesterolových zrazenín.

  Vegetatívna dystónia počas tehotenstva

  Telo tehotnej ženy je vystavené zvýšenému zaťaženiu, v dôsledku čoho môže vyvolať vegetovaskulárnu dystóniu. Táto podmienka nepriaznivo ovplyvňuje zdravie očakávanej matky a jej dieťaťa.

  Následné cvičenie: pre trup, zbrane a koordináciu

  Z tohto článku sa dozviete, ako dôležitá je gymnastika po cievnej mozgovej príhode obnoviť stratené funkcie mozgu, ktoré cvičenie prispieva k obnoveniu pohybov v ochrnutých častiach tela.

  Známky mŕtvice u žien. Ako rozpoznať mŕtvicu u ženy a poskytnúť prvú pomoc

  Mŕtvica je náhly vývoj krvného zásobenia mozgu. Zároveň dochádza k zablokovaniu ciev mozgu alebo k pretrhnutiu.Mŕtvica u žienExistuje veľa dôvodov na túto chorobu, ale najčastejšie ide o hypertenziu a iné cievne ochorenia.

  Kardioskleróza po infarkte a jej liečba

  Infarkt myokardu je najzávažnejším prejavom koronárnej choroby srdca. Súčasne tkanivá dodávané postihnutou tepnou už nedostávajú dostatok kyslíka a živín. Spočiatku bunky prežívajú ischémiu a ich metabolizmus sa prenáša na glykolýzu, preto sa akumulujú toxické metabolické produkty.