Mnohí sú oboznámení s pocitom pulzácie v hlave. Táto podmienka nemusí nevyhnutne hovoriť o patológii, je za určitých podmienok možná a normálna. Najčastejšie pocit pulzácie u zdravých ľudí vyvoláva stres, silné emócie, fyzické preťaženie alebo prudkú zmenu počasia. V týchto prípadoch je nepríjemný pocit krátkodobý a prechádza sám.

Zároveň pulzácia sprevádza migrénu, aterosklerózu, vegetatívnu dysfunkciu a mnoho ďalších ochorení, čo prináša pacientovi veľa nepohodlia a vzrušenia. Možno to považovať za alarmujúci príznak, pretože bez prieskumu nie je možné povedať presne to, čo to spôsobilo a či to skutočne nehovorí o patológii. Dôvod je relatívne neškodný - vegetatívna dysfunkcia (IRR), napríklad, alebo veľmi závažná - nádor, aneuryzma.

Pulzácia v hlave môže nastať s hlukom, zvonenie v ušiach, závraty, záchvaty paniky, sa objavuje v rôznych oblastiach - v chrámoch, zadnej časti hlavy, v jednej polovici. Patologická pulzácia je dlhá, opakuje sa mnohokrát a to je presne prípad, keď stojí za to ísť na lekára - neurológ alebo terapeut.

Je tiež možné pulzáciu cervikálnych ciev, ktoré môžu byť fyziologické alebo spojené s aterosklerotickými léziami, srdcové chyby, arytmie, arteriálna hypertenzia. V tomto prípade je potrebný aj prieskum, aby sa vylúčila patologická povaha pulzácie.

Príčiny pulzácie hlavových ciev

Príčiny pulzácií v hlave sú extrémne rozmanité. Medzi nimi sú tie ochorenia, ktoré sú náchylnejšie na ľudí vo veku, a tie, ktoré sa vyskytujú u mladých ľudí, zatiaľ asymptomatické. Vzhľadom na povahu pulzácie ciev nie je možné určiť presnú príčinu vzniku tohto príznaku. Špecialista po rozhovore s pacientom a jednoduchým vyšetrením môže navrhnúť iba patológiu, ktorá vyvoláva vaskulárne poruchy, a ďalšie objasnenie inštrumentálnych vyšetrení.

Pulzácia v hlave sprevádza také ochorenia, ako sú:

 • Vegetatívna dysfunkcia (vegetatívna vaskulárna dystónia (VVD);
 • Degeneratívne zmeny v krčnej chrbtici - kýla, osteochondróza, nestabilita, vrodené znaky vývoja;
 • Poranenia cievnej steny - ateroskleróza, vaskulitída;
 • Aneuryzma, vaskulárna malformácia;
 • Novotvary hlavy a krku;
 • Patológia ENT;
 • Glaukóm, nesprávne poháre;
 • Prenesené traumatické poškodenie mozgu;
 • Neurosia, neurasténia a iné psychiatrické problémy.

Hypertenzia je jednou z najčastejších príčin pulzácií v hlave. Toto ochorenie je tiež veľmi časté medzi ľuďmi staršieho a staršieho veku, pre ktorých je pulzácia v hlave dobre známym príznakom.

Keď hypertenzia ovplyvňuje v prvom rade tepny a arterioly, ktoré spazmus z konštantného vysokého tlaku, v dôsledku ktorého je krvný tok v mozgu narušený. Na pozadí prudkého nárastu tlaku - krízy - pacient pocíti pulzáciu v chrámoch, bolesť v zadnej časti hlavy, pravdepodobne závrat a tinitus. Čím vyšší je tlak, tým výraznejší a bolestivý je pulzujúci pocit, ale ako tlak klesá na normálne, príznaky postupne zmiznú.

Vegetačná dysfunkcia je bežná u mladých ľudí, detí a adolescentov. Medzi najčastejšie porušenie žien trpí, zatiaľ čo zhoršená regulácia cievneho tonusu autonómneho nervového systému, ktoré spôsobí oscilácie systolického krvného tlaku, pulzu, a to je celkom možné, že vznik aj pulzujúcim pocitom v hrdle.

Pulzácia na pozadí vegetatívnej dysfunkcie je vyvolaná stresom, emocionálnymi zážitkami, fyzickým preťažením a prepracovaním. Negatívny vplyv fajčenia a zneužívania alkoholu.

Pulzácia s VSD sa deje bez bolesti, ale často je sprevádzaná inými príznakmi vegetatívnej poruchy - potenie, sčervenanie tváre, nepríjemné pocity a chvenie v bruchu, kardialgia, pocit nedostatku vzduchu so zvýšeným dýchaním, slabosť a znížený výkon, nízka horúčka. Tiež charakterizované kolísaním nálady, záchvaty paniky, ktoré často pomáhajú diagnostikovať príčiny pulzácií.

Degeneratívne zmeny chrbtice môžu byť zistené takmer každým ďalším dospelým obyvateľom planéty. Takáto rozšírená patológia prispieva k sedavému životnému štýlu, usadlosti a nadmernej hmotnosti. Herniované disky, abnormálny vývoj kostných procesov na stavcoch, osteochondróza spôsobujú stlačenie krvných ciev a nervov, čo vedie k bolesti a pulzovaniu v zadnej časti hlavy, v parietálnych oblastiach. Pulzy sú sprevádzané necitlivosťou v končatinách, bolesťou na krku a kolísaním krvného tlaku.

cerebrálna artérioskleróza

Štrukturálne zmeny v cievnych stenách vo forme aterosklerózy, zápalu (vaskulitída) môžu spôsobiť zúženie ich lúmenu a zhoršenú hemodynamiku. Keď je tepna stenózovaná polovicou aterosklerotického plaku, mozog začína prežívať hypoxiu aj pri aktívnej práci kolaterálnych prietokov krvi. Pacienti s aterosklerózou tepien hlavy sa sťažujú nielen na pocit pulzácie, ale aj na hluk, zvonenie v ušiach a hlave, strata pamäti a duševného výkonu, sú náchylní na depresiu a apatie.

Zápal cievnej steny sa nazýva arteritída. Môže to byť výsledok autoimunitnej choroby, traumy, chirurgie, infekčnej choroby. V akútnom období vaskulitídy dochádza k pulzácii s intenzívnou bolesťou hlavy, všeobecnou slabosťou a možnou úzkosťou.

Aneuryzma alebo arterio-venózna malformácia sa považuje za extrémne nebezpečnú príčinu pulzácie hlavových ciev. Aneuryzma je spleť patologicky vyvinutých ciev, ktoré sa môžu nachádzať v akejkoľvek časti mozgu. Arterio-venózna malformácia - prepojenie arteriálnych a žilových dysplastických ciev. Tieto formácie majú takmer vždy vrodenú povahu, sú dlhodobo asymptomatické a môžu sa prejaviť s pravidelnou pulzujúcou bolesťou v určitej časti hlavy - v chrámoch, krku, korune.

Keďže vaskulárne anomálie sú sprevádzané porušením štruktúry steny nádob, ktoré ich tvoria, za určitých podmienok sa môžu pretrhnúť - s tlakovým skokom, poranením, silným namáhaním. Roztrhnutie krvných ciev má za následok krvácanie do mozgu alebo pod jeho membránami, čo je často smrteľné.

Pocit pulzu závisí od veľkosti aneuryzmy - čím je väčší, tým jasnejšie cítite pulzáciu pacienta. Malé aneuryzmy nesmú spôsobovať bolesť, ale pulzujúce príznaky majú tendenciu vás obťažovať. Okrem pulzácie sú možné aj iné príznaky malformácie: hluk v hlave, strata pamäti, úzkosť, veľké aneuryzmy - kŕče.

Pulzácia bez iných symptómov môže sprevádzať stredne veľké neoplázie, ktoré tlačí na cievy zvonku a sťažujú prenikanie krvi cez ne. Častejšie sa objavuje ráno a rastie s rastom nádoru. Pulzácia v hlave môže byť jedným z prvých príznakov rastu nádoru.

Zápalové procesy horných dýchacích ciest spolu s akumuláciou exsudátu sa môžu prejaviť ako pulzujúce pocity v hlave, pocit transfúzie tekutiny z postihnutého ucha. Pacienti navyše trpia bolesťami hlavy, hlukom, pískaním v hlave, progresívnou stratou sluchu.

Glaukóm, nesprávne vybrané okuliare alebo ich odmietnutie s nedostatočnou zrakovou ostrosťou vytvárajú nielen negatívne pocity v očiach, vyvolávajú ešte väčšie vizuálne problémy, závrat a pocit mdloby, ale môžu tiež spôsobiť pulzáciu v chrámoch a čelnej ploche.

Takáto pulzácia sa stáva zreteľnejšou pri náraste vnútroočného tlaku, namáhavosti očí pri práci s počítačom, pri čítaní, sprevádzané bolesťou hlavy.

Pulzácia v hlave v niektorých prípadoch sprevádza kraniocerebrálne poranenia. V akútnej fáze sa kombinuje s ťažkou bolesťou hlavy, vracaním, záchvatmi a v ťažkých prípadoch je tiež narušené vedomie. Dôsledkom zranenia môžu byť opakujúce sa záchvaty bolesti a pulzácie v hlave.

Rôzne neurotické poruchy, schizofrénia a iné psychiatrické ochorenia sa často vyskytujú s pulzáciou v hlave, ktorú môže pacient opísať veľmi farebne a jasne vymedziť miesto jeho lokalizácie, čo môže robiť diagnózu ťažké, pretože je dosť ťažké overiť, či je pacient pravdivý.

Neurasténia je hraničná porucha, ktorá je vyvolaná stresom, únavou, nevhodnou prácou a režimami pokoja a individuálnymi charakteristikami emocionálnej odpovede. Chronické napätie nervového systému skôr alebo neskôr vedie k jeho vyčerpaniu a človek sa zmení na pacienta-neurasténický, ktorý sa sťažuje na neustálu únavu, nespavosť alebo ospalosť, podráždenosť, zníženú chuť do jedla a zlú náladu. Okrem týchto sťažností sa vyskytuje aj pulzácia v hlave, bolestivosť, hluk, ktoré sa zhoršujú na pozadí emocionálnych zážitkov.

V prípade schizofrénie a iných psychotických porúch je situácia komplikovanejšia: nejasná pulzácia a hluk môžu byť súčasťou halucinácií, ktoré pacient zažíva, a navyše k živému opisu symptómov lekár často čelí prehnaniu, čo sťažuje objektívne vyhodnocovanie príznakov.

Pulzácia v krku

Pulzácia v krku často nadobúda veľkú diagnostickú hodnotu v celom rade cievnej a srdcovej patológie, ale môže to byť normálne. Oscilácie stien krvných ciev sú viditeľné voľným okom u tenkých dospelých, plačúcich deti, ale to nemusí nutne znamenať chorobu, ale vždy vyžaduje objasnenie dôvodu, ak sa pulzácia stáva konštantnou a dobre viditeľnou pre ostatných, sprevádzaná bolesťami hlavy alebo arytmiami.

Na krku je možné pulsáciu žíl, najčastejšie spojenú so srdcovými problémami a pulzáciu artérií s poškodením cievnych stien, hypertenziou atď.

Pulzácia krčných tepien

Najpravdepodobnejšie spôsobuje veľmi citeľné arteriálnej pulzácie považované aorty (miestne expanzná lumen), vytvorené na jeho úvodnej časti, je oblúk rebrová časť, hypertenzia, hypertyreóza s tachykardiou a hypertenzívnych krízou, nedostatočnosť aortálnej chlopne, ak je súčasťou krvi späť do ľavej srdcovej komory, čím vzniká ďalšia pulzácia krčných tepien a ich konárov, viditeľná voľným okom.

Poškodenie aortálnej chlopne sa môže vyskytnúť u starších ľudí s aterosklerózou po tom, ako utrpeli reumatizmus alebo syfilitovú léziu cievnej steny a ventilu. Táto porucha má skôr charakteristický rys - tzv. "Karotický tanec", keď sa karotické tepny na bočnom povrchu krku kontraktujú synchronne s rytmom srdca. Okrem karotickej, temporálnej a brachiálnej tepny, aj cievy rúk a dokonca aj nohy tiež pulzujú nedostatočnosťou aortálnej chlopne. Na pozadí pulzácie krčnej tepny dochádza k hojdaciemu pohybu hlavy v čase srdcového rytmu.

Pulzácia žíl krku

Tieto chyby sú trikuspidální insuficiencie ventilu, zúženie ústia hornej dutej žily a závažné poruchy rytmu (paroxyzmálna tachykardia, kompletný atrioventrikulárny blok) provokovať pulzácia krčných žíl, ale aj pri silnom zaťažení, vzrušenie môže byť tiež uvedené.

Pulzácia cervikálnych žilových kmeňov často sprevádza patológiu, ku ktorej dochádza pri zvýšení centrálneho venózneho tlaku. U zdravých ľudí je pulzácia žíl tiež možné vysledovať na bočnom povrchu hrdla 4 cm nad uhlom hrudnej kosti, ale len v polohe na ležanie s vyvýšenou čelnou doskou. Keď vstanete, venózna pulzácia zvyčajne zmizne, a ak pretrváva, potom môžete premýšľať o patológii pravého päste srdca s jeho rozšírením a tvorbou stagnácie v žilách krvného obehu.

Venózna kongescia v krku sprevádza expanzia lumenov ciev, ich opuch a pulzácia viditeľná oko podľa kontrakcií srdca, ktorá sa považuje za dôsledok návratu venóznej krvi z komôr do átria cez trikuspidálny ventil.

Pulzácia žíl na krku sa môže nazývať pozitívnym venóznym pulzom, líši sa od oscilácie stien krčnej tepny menšou silou a neschopnosťou cítiť sa pri palpácii. Klinická pulzácia žíl krku sa prejavuje:

 1. Opuch a pulzujúce vibrácie žilových stien krku na spodnú čeľusť;
 2. Rozšírenie lúmenu žíl počas inhalácie, stláčanie na pravom hypochondriu;
 3. Kombinácia s opuchom krčných tkanív, pulzujúcim srdcovým tlakom, pulzáciou v epigastrickej oblasti.

Najpravdepodobnejšou príčinou krčných ciev žilovej pulzný nájsť srdcové chyby - najmä trikuspidální insuficiencie, perikarditída, srdcová nedostatočnosť s venóznym v oddelení hemotamponade, pľúcna choroba (emfyzém, pneumotorax), vynikajúca cava syndróm duté, retrosternálna strumy veľké.

Čo robiť s pulzujúcimi pocitmi v hlave alebo krku?

Pulzácia v hlave a krku môže pomôcť, ale obávať sa. Vznikla po prvýkrát a neočakávane, môže to viesť k paniky a silnému strachu, pretože tento príznak môže hovoriť o množstve vážnych ochorení. Pacienti s migrénou alebo IRR sa môžu zvyknúť na opakujúce sa pulzácie, nevidia to ako príznak nebezpečnej patológie, ale to nie je výnimkou z návštevy lekára.

Bez ohľadu na dôvod, ktorý môže pacient dokonca predpokladať, pulzácia v hlave alebo krku by mala byť dôvodom na konzultáciu s odborníkom a vyšetrenie. S takými príznakmi by ste mali ísť na terapeuta, neurológ, flebológ (s venóznymi pulzáciami na krku). Terapeut môže poslať poradenstvo kardiológovi, endokrinológovi, psychiatrivi, okulistovi, onkológu, v závislosti od iných sťažností a výsledku úvodného vyšetrenia.

Pri rozprávaní s lekárom je dôležité presne objasniť, aký čas dňa sa pulzácia vyskytne, či je spojená s nervovým alebo fyzickým stresom, zmenami počasia a fázou menštruačného cyklu u ženy. Okrem pulzácie by mali byť popísané ďalšie príznaky (bolesť, závrat, atď.).

MRI, angiografia, ultrazvuk s dopplerometriou cievnych kmeňov hlavy a krku, rádiografia krčnej chrbtice a encefalografia sa ukážu počas pulzácie v hlave. Venózna pulzácia často vyžaduje flebografiu, echokardiografiu, odstránenie EKG. Presný zoznam vyšetrení vykoná terapeut alebo neurológ, ktorý podozrieva špecifické príčiny pulzácie.

Liečba pulzácií v hlave a krku môže pozostávať z vymedzenia analgetík, antihypertenzív, cievnych liečiv a nootropík av niektorých prípadoch je potrebná operácia - odstránenie nádoru, aneuryzma, implantácia umelého srdcového ventilu. Odporúča sa, aby všetci pacienti s týmto príznakom normalizovali režim, eliminovali stres a fyzické preťaženie, sledovali vyváženú stravu a fyzickú aktivitu.

SHEIA.RU

Pulzujúca Viedeň na krku

Čo impulzuje žilu na krku a čo robiť

Opuch žíl, sprevádzaný výraznou pulzáciou z boku a náhle sa objavujúci v submandibulárnej oblasti, je príznakom, ktorý vyžaduje veľkú pozornosť a niekedy aj pomoc kvalifikovaného lekára. Čo robiť, ak impulzy v krku impulzujú a čo môže signalizovať - ​​ďalej.

dôvody

Absolútne zdravá osoba, ktorá nemá vážne zdravotné problémy, sa po vysokej intenzite fyzickej aktivity môže vyskytnúť pulzácia. U niektorých pacientov sa nervy prejavujú týmto spôsobom, zatiaľ čo u iných sa žila začala búšiť ako reakcia na silný stres. Pri ochorení žíl, srdca, krvných ciev alebo iných vnútorných orgánov nie sú príznaky spojené spravidla bez jednorazového výskytu. Ak ste si všimli spojenie medzi stresom a pulzáciou žíl, môžete sa poradiť s neurológom.

Hlavná príčina pulzácie žíl v krku: zlyhanie srdca v pravej komore, sprevádzané preťažením venóznej krvi vo veľkom obehu.

Súčasne žila nie je len pulzujúca, napučiava sa a rozširuje sa.

Keď sa na krku objaví impulzná vlna, nie je to len hmatateľná, vidí ju zo strany.

Prečo sa to deje

Pulzácia krčných žíl sa môže vyskytnúť, ak máte nasledujúce zdravotné problémy:

 • Trombóza veľkých žilových kmeňov.
 • Arytmia.
 • Srdcové alebo cievne ochorenia (vrodené alebo získané).
 • Zápal osrdcovníka.
 • Srdcové zlyhanie.
 • Rozdutie pľúc.
 • Mechanický účinok na hornú vena cava (niekedy s nádormi alebo závažným zápalom susedných orgánov).
 • Goiter, nachádzajúci sa za hrudnou kosťou.
 • Aneuryzma hrudnej aorty.
 • Ateroskleróza hrudnej aorty.
 • Niektoré ďalšie problémy.

Čo robiť

Ak zistíte, že pulzácia žily v krku sa začala vyskytovať s pravidelnou frekvenciou, je to alarmový signál.

Konzultácia s lekárom je potrebná. Na diagnostiku a liečbu týchto symptómov sú zodpovední: terapeut a kardiológ. Môžu vás odkázať na užších špecialistov, medzi ktoré patrí reumatológ, endokrinológ, onkológ, kardiológ, pulmonológ.

študovať

Primárny výskum sťažností pacientov, že žila pulzujú na krku, je vyšetrenie palpácie.

 1. centrálny venózny tlak;
 2. žilový pulz.

Pamätajte, že pulzácia môže byť spôsobená poruchami odtoku krvi v žilách (žilách) alebo v tepnách (arteriálna). Lekár to určí pri prvom vyšetrení.

Ak chcete stanoviť presnejšiu diagnózu, možno budete potrebovať jeden alebo viac z nasledujúcich štúdií:

 • MRI s kontrastom;
 • Ultrazvuk na krku a hrudník;
 • prepichnutie;
 • KLA;
 • duplexné vyšetrenie krčných ciev;
 • multispirálny CT sken cervikálneho a hrudného;
 • CT lebky.

Je dôležité vedieť: často problém postihuje ľudí s nadváhou, takže lekár upozorňuje na pokožku pacienta. Ako je prítomnosť tuku v súvislosti s pulzáciou žíl?

Tukové tkanivo má priamy vplyv na kardiovaskulárny systém: na jednej strane sa tukový tuk ukladá okolo srdca, čo sťažuje prácu; na druhej strane, srdce musí pracovať oveľa viac, pretože tkanivá v tele celého tela sú oveľa viac a krv musí byť prenášaná aj viac.

liečba

Pulzácia žíl v krku je iba príznakom, nie nezávislým ochorením, preto keď sa zistí konečná príčina príznakov a diagnóza, doktor ošetrí základnú chorobu.

Keď sa detegujú neoplazmy, terapia je zameraná na ich odstránenie. Srdcové zlyhanie a arytmie sa liečia celoživotnou medikáciou. Pri aneuryzme, ateroskleróze a niektorých ďalších problémoch sa lekár môže rozhodnúť vykonať operáciu, ale táto prax sa používa, ak sú cievy stlačené alebo zablokované, čo zasahuje do normálneho krvného obehu.

Ak zaznamenáte pulzujúcu oblasť na krku raz alebo dvakrát, to neznamená, že existuje vážne nebezpečenstvo pre vaše zdravie. Pravidelne sa vyskytujúca pulzácia je príznakom, ktorý by ste mali určite povedať lekárovi, aj keď vás nič neobťažuje.

32. Kontrola lodí krku. Diagnostický význam "karotickej tance", opuchu a pulzácie žíl (negatívny a pozitívny venózny pulz). Vizuálna definícia TSVD.

Kontrola krku vytvorená so zmenami v polohe hlavy, umožňujúca úplnú kontrolu. Pozornosť sa venuje pulzácii krčnej tepny (zmeny sa vyskytujú pri nedostatočnosti aortálnej chlopne, vaskulárnych aneuryzmoch), pulzácii jugulárnych žíl (pozitívny venózny impulz je charakteristický pre nedostatok trikuspidálnej chlopne). Po vyšetrení možno zistiť rozšírenie štítnej žľazy. Pri mediastinálnych nádoroch sa pozoruje ťažké opuchy krku (liek Stokes) v dôsledku ťažkostí s odtokom lymfy a krvi. Pri niektorých ochoreniach (lymfocytárna leukémia, lymfosarkomatóza, lymfogranulomatóza, tularemia) sa môže zistiť zvýšenie cervikálnych lymfatických uzlín.

Pri vyšetrení krku pacienta s nedostatočnosťou aortálnej chlopne možno pozorovať pulzáciu krčnej tepny ("tanečná karotid"). Súčasne sa môže pozorovať zvláštny jav, ktorý sa prejavuje pri pretrepávaní hlavy (Mussetov príznak). Vzniká v dôsledku ostrého pulzu krčnej tepny s rozdielmi v maximálnom a minimálnom tlaku. Symptóm tanečnej karotídy je niekedy kombinovaný s pulzáciou podkľúčových, brachiálnych, radiálnych a iných tepien a dokonca aj arteriol ("pulzujúca osoba"). V tomto prípade je možné určiť tzv. Precapilárny impulz (Quinckeho impulz) - rytmové sčervenanie v systolovej fáze a blednutie v diastolovej fáze nechtového lôžka s miernym tlakom na jeho konci.

Vo vzpriamenej polohe pacienta na krku sa niekedy objavuje pulzácia a opuch jugulárnych žíl, kvôli obtiažnosti žilového prietoku krvi do pravej predsiene. V prípade ťažkostí v odtoku hornej dutej žily sú žily hlavy, krku, horných končatín, predného povrchu tela a krvi nasmerované do systému nižšej vena cava.

Na krku vidíte pulzáciu a jugulárne žily (žilový pulz). Náhradné opuchy a zrútenie odrážajú kolísanie tlaku v pravej predsieni v závislosti od činnosti srdca. Spomalenie prietoku krvi z žíl do pravej predsiene so zvyšujúcim sa tlakom v priebehu predsieňovej systoly vedie k opuchu žíl. Zrýchlený odtok krvi z žíl do pravej predsiene s poklesom tlaku v systole komôr spôsobuje zrútenie žíl. V dôsledku toho, počas systolickej dilatácie tepien, žily ustupujú - negatívny venózny pulz.

U zdravého človeka môže byť opuch žíl jasne videný, ak ležia. Keď zmeníte polohu na vertikálnom opuch žíl zmizne. Avšak v prípadoch nedostatočnosti trikuspidálnej chlopne je zreteľne viditeľná exsudatívna a adhezívna perikarditída, pľúcny emfyzém, pneumotorax, opuch žily vo vertikálnej polohe pacienta. Je to spôsobené stagnáciou krvi v nich. Napríklad v prípade nedostatočnosti trikuspidálnej chlopne pri každej kontrakcii pravá komora hodí časť krvi späť do pravej predsiene, čo spôsobí zvýšenie tlaku v nej, spomalenie prietoku krvi z žíl do neho, silný opuch jugulárnych žíl. V takýchto prípadoch sa druhá pulzácia časovo zhoduje s komorovou systolou a pulzáciou krčných tepien. Ide o takzvaný pozitívny venózny impulz. Aby ste ju identifikovali, je potrebné vytiahnuť krv z hornej časti jugulárnej žily pohybom prsta a stlačením žily. Ak je žila rýchlo naplnená krvou, potom to naznačuje jej retrográdny prúd počas systoly z pravej komory do pravého predsiene.

Ostré rozširovanie žíl na krku so súčasným ostrým opuchom (Stokesov obojok) je spôsobené stlačením vyššej dutej žily.

Viditeľné rozšírenie jugulárnych žíl v stojacej a sedacej polohe naznačuje zvýšený venózny tlak u pacientov s pravostranným srdcovým zlyhaním, konstrikčnou perikarditídou, perikardiálnym výpotkom a syndrómom vena cava.

Viditeľná pulzácia karotickej artérie sa môže vyskytnúť u pacientov s aortálnou nedostatočnosťou, hypertenziou, hypertyroidizmom a ťažkou anémiou.

Pozorovanie povahy pulzácie žíl krku

Úroveň a povaha pulzácie žíl na krku možno posúdiť na stave správneho srdca. Najpresnejšie odráža stav hemodynamiky pulzácie vnútornej jugulárnej žily vpravo. Vonkajšie jugulárne žily môžu byť rozšírené alebo zhrnuté kvôli extrakardiálnym účinkom - kompresii, venokonstrikcii. Hoci pravá vnútorná jugulárna žila nie je viditeľná, jej pulzácie sú posudzované kolísaním kože nad pravou kĺbovou kosťou, od supraclavikulárnej fossy po ušný lalok, smerom von od karotickej artérie. Pozorovanie sa vykonáva, keď pacient ležia so zdvihnutým trupom - pri 30-45 °, svaly krku by mali byť uvoľnené (obrázok 6).

Obr. 6. Vizuálna definícia CVP (u pacienta CVP = 5 cm + 5 cm = 10 cm vody.)

Za normálnych okolností je pulzácia znateľná len v oblasti pravých supraklavikulárnych dutín. Pri každej pulzácii krčnej tepny sa zaznamenáva dvojitá oscilácia venózneho pulzu. Na rozdiel od pulzácie karotických tepien je pulzácia žily hladšia, nie je cítiť pri palpácii a zmizne, ak stlačíte kožu na kĺbovú kosť. U zdravých ľudí, keď sedíte alebo stojíte, nie je zvlnenie žíl krku viditeľné. Horná úroveň pulzácie pravého vnútorného jugulárneho žily sa môže použiť na hrubé určenie hodnoty CVP: uhol hrudnej kosti sa nachádza približne 5 cm od stredu pravej predsiene, a preto ak horná úroveň pulzácie nie je vyššia ako uhol hrudnej kosti (iba v supraklavikulárnej fuse) stĺpec, ak pulzácia nie je viditeľná - CVP pod 5 cm vody. Art. (v týchto prípadoch je pulzácia pozorovateľná len vtedy, keď je telo horizontálne), ak je pulzácia vyššia ako uhol hrudnej kosti, pridá sa 5 cm na určenie CVP na veľkosť tohto prebytku, napríklad ak horná úroveň pulzácie prekročí úroveň uhla o 5 cm - CVP je 10 cm 5 cm + 5 cm). Art. V normálnom CVP nepresahuje 10 cm vody. Art. Ak je v sede pozoruhodná pulzácia cervikálnych žíl - CVP je výrazne zvýšená, najmenej 15-20 cm vody. Art. Normálny venózny impulz sa skladá z dvoch výťahov (kladné vlny "a" a "V") a dva

Pri pozorovaní pulzácie cervikálnych žíl je najjednoduchšie identifikovať: 1. Zvýšenie CVP je zreteľne viditeľná pulzácia žíl na krku pri sedení, zvyčajne opuch vonkajších žíl krku. 2. Prudké zníženie CVP (hypovolemia) u pacientov s klinickým obrazom kolapsu alebo šoku - absencia pulzácie krčných žíl a žilných žíl spadá dokonca vo vodorovnej polohe. 3. Fibrilácia predsiení - absencia vlny "a" žilového pulzu. 4. Atrioventrikulárna disociácia - nepravidelné "obrovské" vlny venózneho pulzu.

Keď stlačíme dlaň na bruchu v pravom hypochondriu, zaznamenáme tzv. Hepato-jugular reflux - zvýšenie pulzácie žíl krku. Zvyčajne je toto zvýšenie krátkodobé a u pacientov s kongestívnym zlyhaním srdca pretrváva počas celého obdobia pôsobenia tlaku na oblasť pečene. Stanovenie hepato-jugulárneho refluxu sa vykonáva u pacientov s normálnym CVP, napríklad po užití diuretík.

Kde je karotidová tepna a aké funkcie vykonáva

Karotidová arteria (arteria carotis communis) je veľká spárovaná nádoba, ktorej hlavnou funkciou je zásobovanie väčšiny hlavy, mozgu a očí.

Existuje niekoľko definícií:

 • Spoločná karotidová artéria;
 • Doprava a doľava;
 • Vnútorné a vonkajšie.

Z tejto publikácie sa dozviete, koľko karotických tepien je v skutočnosti u ľudí a aké funkcie každá z nich vykonáva. Ale najprv zistíme, odkiaľ pochádza toto neobvyklé meno - karotidová artéria.

Karotidová artéria: prečo sa to nazýva?

Tlak na karotidovej tepne jeho receptorov (koncové útvary aferentných nervových vlákien) je vnímaný ako nárast tlaku a začne aktívne pracovať na jeho znižovaní. U ľudí sa srdcový tep spomaľuje, v dôsledku stláčania ciev začne hladovanie kyslíka, čo spôsobuje ospalosť. Práve kvôli tejto vlastnosti získala karotidová tepna svoje meno.

Varovanie! So silným a dlhotrvajúcim mechanickým účinkom na karotickú artériu môže dôjsť k strate vedomia a dokonca k smrti. Nepokúšajte sa kvôli nečinnosti zvedavosti zistiť, čo sa stane, ak stlačíte karotidovú tepnu. Neopatrnosť môže viesť k nezvratným dôsledkom!

Ale napriek tomu by mal každý vedieť umiestnenie karotickej tepny: môže byť potrebné pomôcť obeti.

Ako nájsť karotidovú artériu?

Najčastejšie je pulz meraný ramenom. Ale ak je tepna poškodenej osoby slabo hmatateľná, potom sa meria srdcová frekvencia v krčnej tepne.

Ktorú stranu merať?

Je lepšie to robiť pravou rukou na pravej strane. Pri meraní impulzu ľavice môžu byť dve tepny naraz zatiahnuté a výsledok bude nespoľahlivý.

Pokyny krok za krokom:

 1. Položte pacienta alebo sedieť na stoličke a nechajte ho oprieť sa o chrbát.
 2. Ak chcete zistiť, kde je karotidová artéria, umiestnite stredné a indexové prsty ruky (sú citlivejšie na pulzáciu) na dutinu medzi hrtanom a anterolaterálnym svalom.
 3. Ak chcete určiť pulz, umiestnite prsty pod spodnú čeľusť medzi bradu a lalok ucha a znížte ich o 2 cm. V diere blízko dýchacieho hrdla sa môže cítiť pulzácia. Ovládajte silu nárazu, netlačte silno.
 4. Keď počujete tlkot srdca, začnite meraním tepovej frekvencie pomocou stopiek alebo druhej ruky na hodinách. Normálne hodnoty by mali byť medzi 60-80 údermi za minútu.
na obsah ↑

Karotidové tepny: umiestnenie a funkcia

Spoločná karotická alebo karotická arteria je artéria, ktorá má dve identické cievy:

 • Na pravej strane (pochádza z brachiocefalického kmeňa):
 • Na ľavej strane (z oblúka aorty).

Obe cievy majú identickú anatomickú štruktúru a smerujú vertikálne nahor cez rebrovú klietku na krk.

Nad horným okrajom sternokleidomastoidového svalu umiestneného v blízkosti priedušnice a pažeráka je každá nádoba rozdelená na vnútorné a vonkajšie krčné tepny (miesto rozdelenia sa nazýva bifurkácia).

Po vetve vnútorná tepna tvorí dilatáciu (karotidový sínus), pokrytá viacerými nervovými zakončeniami a je najdôležitejšou reflexnou zónou. Masáž tejto oblasti sa odporúča pre pacientov s hypertenziou ako metódu samovznietenia krvného tlaku počas krízy.

Za čo zodpovedá vonkajšia pobočka?

Kľúčovou funkciou vonkajšej vetvy je poskytnúť krvný tok s opačným smerom, aby pomohol pri vertebrálnom vetve a vetvách vnútornej krčnej tepny počas zúženosti.

Aké orgány podávajú vonkajšie vetvy krvou:

 • Svaly tváre;
 • uši;
 • skalp;
 • Korene zubov;
 • buľvy;
 • Vybrané oblasti dura mater;
 • Štítna žľaza.
na obsah ↑

Kde je vnútorná vetva krčnej tepny?

Vnútorná vetva vstupuje do lebky cez otvor v časovej kosti s priemerom 10 mm (intrakraniálne umiestnenie), tvoriaci kruh v základni mozgu spolu s vertebrálnymi cievami Willisu, hlavným zdrojom mozgového krvného zásobovania. Z hĺbky do konvolutia sa tepny pohybujú smerom k kortikálnym centrám, sivá a biela hmota, jadrá medulla oblongata.

Vnútorné segmenty krčnej tepny:

 • Cervikálna oblasť nachádzajúca sa v hlbších vrstvách pod svalmi;
 • Segment, ktorý sa nachádza v tzv. "Roztrhané" otvory;
 • Kamenná časť umiestnená vo vnútri kostného kanála;
 • Cavernózna oblasť nachádzajúca sa medzi listami dura mater pozdĺž kavernózneho sínusu a vytvárajúcimi sa vetvami v smere membrán a hypofýzy;
 • Sfénovitá časť je malá časť subarachnoidálneho priestoru mozgu;
 • Komunikačný segment, ktorý sa nachádza v bode rozvetvenia predných a stredných tepien smerujúcich k medulám;
 • Očná a očná oblasť - vedie paralelne k optickému nervu, vytvára očné a hypofýzové tepny.
na obsah ↑

Vonkajšia vetva krčnej tepny: choroby, symptómy

Na rozdiel od vnútornej karotidovej tepny vonkajšia nie priamo dodáva mozog.

Prerušenie normálnej činnosti môže spôsobiť množstvo patológií, ktorých liečba sa vykonáva chirurgickými metódami z oblasti plastických, otolaryngologických, maxilofaciálnych a neurochirurgických:

 • Hemangiómy tváre a krčka maternice;
 • Arteriovenózna fistula;
 • Angiodysplázia (vaskulárne malformácie).

Tieto ochorenia môžu byť výsledkom:

 • Zranenia tváre;
 • Prenesené rinoplastické a otolaryngologické operácie;
 • Neúspešné postupy: odstránenie zubov, prepichnutie, sínusové umývanie, injekcie do obežnej dráhy;
 • Hypertenzia.

Patofyziologickým prejavom tejto patológie je arteriovenózny skrat, cez kanalizačné cesty, ktorými je arteriálna krv s vysokým tlakom nasmerovaná na hlavu. Takéto anomálie sú považované za jednu z príčin preťaženia mozgovej žily.

Podľa rôznych zdrojov tvoria angiodysplázie 5 až 14% celkového počtu cievnych ochorení. Jedná sa o benígny rast (rast epiteliálnych buniek), z ktorých asi 70% je lokalizovaných v oblasti tváre.

Symptómy angiodysplázie:

 • Kozmetické poruchy;
 • Výdatné krvácanie, nedostatočne citlivé na štandardné metódy zastavenia krvácania;
 • Pálčivé bolesti v hlave (väčšinou v noci).

Ťažké krvácanie počas operácie môže byť smrteľné.

Možné patológie krčnej tepny a vnútorného kmeňa

Takéto bežné ochorenia, ako je tuberkulóza, ateroskleróza, fibromuskulárna dysplázia, syfilis, môžu viesť k patologickým zmenám v karotidovej tepne, ktoré vznikajú na pozadí:

 • Zápalové procesy;
 • Nadmerný rast vnútorného plášťa;
 • Disekcie u mladých pacientov (prasknutie vnútornej arteriálnej membrány s prienikom krvi do priestoru medzi stenami).

Disekcia môže viesť k stenóze (zúženiu) priemeru tepny, pri ktorej dochádza k hladovaniu mozgu kyslíkom a k rozvoju hypoxie tkaniva. Tento stav môže viesť k ischemickej mŕtvici.

Iné typy patologických zmien spôsobené zúžením krčnej tepny:

 • trifurcation;
 • aneuryzma;
 • Abnormálna koža vnútornej krčnej tepny;
 • Trombóza.

Trifurkácia je termín na rozdelenie tepny na tri vetvy.

Existujú dva typy:

 • Predné - rozdelenie vnútornej karotidovej tepny do prednej, bazilárnej, zadnej;
 • Zadné - spájajúce vetvy troch mozgových tepien (zadné, stredné, predné).
na obsah ↑

Aneuryzma krčnej tepny: aké to je a aké sú dôsledky

Aneuryzma je rozšírením tepny s lokálnym riedením steny. Toto ochorenie môže byť vrodené a môže sa vyvinúť po dlhšom zápale, atrofii svalov a ich nahradení zriedenou tkanivou. Koncentrácie v oblasti intrakraniálnych segmentov vnútornej krčnej tepny. Nebezpečná patológia, vyvíjajúca sa asymptomatická a schopná spôsobiť okamžitú smrť.

Roztrhnutie stenčenej steny môže nastať v prípade:

 • Zranenia krku a hlavy;
 • Fyzické alebo emocionálne preťaženie;
 • Prudké zvýšenie krvného tlaku.

Akumulácia prebytočnej krvi v subarachnoidnom priestore môže spôsobiť stlačenie tkanív a opuch mozgu. V tomto prípade závisí miera prežitia pacienta od veľkosti hematómu a účinnosti lekárskej starostlivosti.

Karotickej trombóze

Trombóza je jednou z najčastejších príčin narušenej cerebrálnej cirkulácie. Pri tejto chorobe stojí príznaky a metódy liečby v podrobnejšom zastavení.

Krvné zrazeniny tvoria zväčša vnútri krčnej tepny v mieste bifurkácie - vidlice vo vonkajšej a vnútornej vetve. Práve v tejto oblasti sa krv pohybuje pomalšie, čo vytvára podmienky na ukladanie krvných doštičiek na steny krvných ciev, ich lepenie, vzhľad fibrínových vlákien.

Tvorba krvných zrazenín vyvoláva:

 • Vysoká zrážanlivosť krvi;
 • Antifosfolipidový syndróm;
 • Fibrilácia predsiení;
 • Srdcové chyby;
 • Traumatické poranenie mozgu.

Klinické prejavy trombózy závisia od:

 • Veľkosť trombu a miera jeho tvorby;
 • Stav kolaterálov.

Podľa jeho priebehu môže byť karotická trombóza:

 • asymptomatická;
 • ostré;
 • subakútnej;
 • Chronické alebo pseudo-nádorové.

Samostatná je (rýchla) progresia ochorenia s krvnou zrazeninou, ktorá rastie na dĺžku a preniká do prednej a strednej tepny mozgu.

Trombóza na úrovni spoločného kmeňa je charakterizovaná nasledujúcimi príznakmi:

 • Sťažnosti na tinnitus;
 • Krátkodobá strata vedomia;
 • Sťažnosti na silnú bolesť hlavy a krku;
 • Slabosť žuvacích svalov;
 • Zhoršené videnie.

Nedostatočné prívod krvi do očí môže spôsobiť:

 • šedý zákal;
 • Atrofia optického nervu;
 • Dočasná slepota;
 • Znížená zraková ostrosť počas cvičenia;
 • Prítomnosť pigmentu v sietnici so sprievodnou atrofiou.

Pacienti s trombózou vnútornej karotidovej artérie v mieste pred vstupom do lebky skúsenosti:

 • Ťažké bolesti hlavy;
 • Strata pocitu v nohách a ramenách;
 • Bolestivosť pokožky hlavy v postihnutej oblasti;
 • Halucinácie, podráždenosť;
 • Problémy s rečou až po hlúposť (s ľavostrannou léziou).

Symptómy trombózy intrakraniálnej oblasti krčnej tepny:

 • Zhoršovanie vedomia, stav nadmernej agitácie;
 • bolesti hlavy;
 • vracanie;
 • Strata pocitu a znehybnenie polovice tela na postihnutej strane.
na obsah ↑

Metódy diagnostiky karotickej trombózy

Na základe sťažností pacienta lekár môže predpokladať prítomnosť krvnej zrazeniny, ale na konečnú diagnózu je potrebné vykonať inštrumentálne štúdie, ako napríklad:

 • electroencephalography;
 • rheoencephalography;
 • USDG (Dopplerovské ultrazvukové vyšetrenie ciev hlavy a krku);
 • MR-angiografia (magnetická rezonančná angiografia), vrátane zavedenia kontrastného činidla;
 • CT (počítačová tomografia).
na obsah ↑

Liečebné metódy

Terapeutické metódy liečby trombózy sú účinné len v počiatočných štádiách ich vývoja s malými veľkosťami aneuryzmy.

Komplexný kurz zahŕňa:

 • Prípravky antikoagulačnej skupiny - Fibrinolyzín, Hepardín, Dikumarín, Sinkumar, Fenilín;
 • Trombolytika - fibrobilozín, plazmín, urokináza, streptodekáza (účinná iba v prvej fáze).

Kvôli rozšíreniu kanála a zmierneniu kŕčov používajú novokainovú blokádu sympatických uzlín alebo ich odstránenie.

Metódy chirurgickej liečby patologických stavov krčnej tepny

 1. Excízia arteriovenózneho skratu. Pri chirurgickej liečbe trombózy vonkajšej krčnej tepny je táto technológia neúčinná, pretože je plná závažných komplikácií.
 2. Metóda stentovania karotickej artérie je obnovenie vaskulárnej permeability rozmiestnením stentu (tenká kovová sieťovina). Najbežnejšia, osvedčená technika.
 3. Odstráňte trombotickú alebo prekrvenú oblasť a nahraďte ju plastovým materiálom. Operácia je spojená s rizikom krvácania, s vysokou pravdepodobnosťou opakovania v budúcnosti (preformovanie krvnej zrazeniny). Z týchto dôvodov technika nie je rozšírená.
 4. Vytvorenie novej cesty pre prietok krvi cez umelý skrat medzi vnútornými karotickými a podkľúčovými tepnami.

Operácie krčnej tepny sa vykonávajú v špecializovaných chirurgických oddeleniach. Výber metódy určuje ošetrujúci lekár so zreteľom na stav, vek, stupeň poškodenia krčnej tepny a poškodenie mozgu pacienta.

Okrem Toho Čítal O Plavidlách

Krossektomie

Cievna chirurgia, ktorá sa už mnoho rokov nazývala "operácia Trojanovo - Trendelenburg" a teraz sa nazýva "krížová sektómia", musí robiť každý praktický chirurg.Stručný popis: ligácia veľkej saphenóznej žily, rovnako ako jej menšie vetvy.

Normálny ľudský tlak: kľúčové ukazovatele podľa veku

Krvný tlak je individuálny fyziologický indikátor, ktorý určuje silu stláčania krvi na stenách krvných ciev.V mnohých ohľadoch krvný tlak závisí od toho, ako ľudské srdce funguje a koľko úderov za minútu môže urobiť.

Revízia mitrálnej nedostatočnosti, 1, 2 a zvyšné stupne ochorenia

Z tohto článku sa dozviete: čo je nedostatočnosť mitrálnej chlopne, prečo sa vyvíja, ako sa prejavuje. Rozsah ochorenia a jeho črty. Ako sa zbaviť nedostatku mitrálnej chlopne.

Chirurgia pre varikokélu semenníkov: druhy zásahu, klady a zápory

Z tohto článku sa dozviete: prečo s chirurgickým zákrokom na varikokéli je jedinou metódou liečby, typy chirurgických zákrokov na túto chorobu.

Aké testy sú potrebné pre kŕčové žily

Princípy diagnostiky kŕčových žílV prípade podozrení na kŕčové žily sa diagnóza choroby vykonáva s prihliadnutím na sťažnosti pacienta, vyšetrenie dolných končatín, údaje o laboratórnych a inštrumentálnych metódach výskumu.

Aortálna nedostatočnosť: podstata patológie, príčiny, rozsah, liečba

Z tohto článku sa dozviete: prečo existuje nedostatočnosť aortálnej chlopne, aké zmeny sa vyskytujú v srdci v tejto patológii, aké nebezpečné sú a či môže byť vyliečená.