Vďaka krvi je veľké množstvo vitálnych procesov v tele. Prepravuje živiny, zlúčeniny kyslíka, udržuje telesnú teplotu, zabraňuje krvácaniu a vykonáva ďalšie dôležité funkcie. Na stanovenie schopnosti krvi tvoriť zrazeniny sa vykoná koagulačný alebo koagulačný test. Štúdia koagulačného systému sa uskutočňuje v rámci biochemickej analýzy nazývanej koagulogram.

Indikácie pre analýzu

Koagulačná schopnosť (koagulácia) je dôležitou etapou fungovania systému hemostázy, ktorá zabezpečuje zastavenie straty krvi v rozpore s celistvosťou cievneho systému. Krv koaguluje vďaka špeciálnemu proteínu fibrínu, ktorý sa priamo podieľa na tvorbe krvných zrazenín (zrazeniny). Pri správnom fungovaní koagulačného systému počas poškodenia cievy sa okamžite aktivujú krvné zrazeniny, ktoré blokujú poškodenie a zabraňujú strate krvi.

Koagulačný proces je regulovaný endokrinnými a nervovými systémami. Vzhľadom na tekutinový stav krvi sa bunky bez ťažkostí pohybujú cez cievy a vykonávajú základné funkcie. Analýza zrážania krvi zahŕňa štúdium koagulácie aj antikoagulácie. Rovnováha medzi kvapalným stavom a tvorbou krvných zrazenín zabezpečuje správne fungovanie hemostázy. Analýza zrážania krvi sa musí vykonať povinne s týmito údajmi:

 • ochorenie pečene;
 • kŕčové žily;
 • autoimunitné patológie;
 • ochorenia kardiovaskulárneho systému;
 • tehotenstva;
 • užívanie antikoagulancií;
 • nadbytok heparínu;
 • poškodený metabolizmus proteínov;
 • onkologické lézie;
 • leukémie;
 • chronická pankreatitída;
 • genetické poruchy procesu tvorby fibrinogénu;
 • DIC syndróm (diseminovaná intravaskulárna koagulácia).

Ak porušenie v procese koagulácie môže spôsobiť vážnu patológiu (trombóza, srdcový záchvat, mŕtvica). Choroby sú život ohrozujúce, ak neposkytnete okamžitú pomoc. Tiež krv na zrážanie sa nevyhnutne vykonáva pri príprave na chirurgickú liečbu, ako aj počas jej regenerácie.

Miera indikátorov koagulogramu

Predtým bolo použitých viac ako tridsať metód na presné zistenie zrážanlivosti krvi. V súčasnosti existujú dve hlavné metódy: metóda Sukhareva a Lee-White. Krv na zrážanie podľa metódy Sukhareva je odobratá z prsta a Lee-White metóda, krv musí byť darovaný z žily. Vzhľadom na normy ukazovateľov je dôležité mať na pamäti, že malé rozdiely sú prípustné v závislosti od laboratória a použitých metód. Ako súčasť testu zrážania krvi sa skúmajú tieto ukazovatele:

 1. Doba zrážania (VSC) - zvyčajne sa pohybuje od 5 do 10 minút pre krv odobranú z žily; pre kapiláru - 2 minúty. Podľa metódy Sukhareva by začatie koagulácie malo začať po intervale od 30 sekúnd do 2 minút a malo by sa dokončiť po 3-5 minútach. VSK podľa metódy Sukhareva sa líši v dôsledku použitia kapilárnej krvi.
 2. APTT (Aktivovaný parciálny tromboplastínový čas) - indikátor sa používa na meranie vnútornej a celkovej koagulačnej cesty, normálna hodnota je od 25 do 39 sekúnd.
 3. PTI označenie protrombínového indexu je pomer PTV kontrolnej plazmy k pomeru plazmy pacienta vyjadrený ako percento. Miera indikátora je od 95 do 105%.
 4. PTV (protrombínový čas) - trvanie tvorby krvnej zrazeniny v plazme, normálna hodnota od 11 do 16 sekúnd.
 5. INR (medzinárodný normalizovaný pomer) - pomer PTW pacienta k regulačnému PTV, sa považuje za normu od 0,85 do 1,35%.
 6. Fibrinogén je špecifický plazmatický proteín. Normálna hodnota je v rozmedzí od 2 do 4 g / l pre dospelých a od 1,25 do 3 g / l u detí.
 7. Trombínový čas (TB) sa skúma na posúdenie konečného štádia zrážania. Rýchlosť indikátora je od 14 do 21 sekúnd.
 8. Čas rekalcifikácie plazmy (GRP) - ukazuje, ako dlho trvá tvorba krvnej zrazeniny v plazme. Normálna hodnota je od 1 do 2 minút.
 9. Plazmatická tolerancia voči heparínu - počas testu je koagulačný systém plne vyhodnotený. Slúži ako nepriamy indikátor hladiny trombínu. Výsledok testu je od 3 do 11 minút.
 10. Zrážanie krvných zrazenín je konečným štádiom vzniku krvných zrazenín. Normálne sa pohybuje od 44 do 65%.

Pri dešifrovaní testu na zrážanie u tehotných žien sú iné hodnoty normou. Kontrola hemostatického systému je nevyhnutná na vylúčenie krvácania počas pôrodu. Normy pre tehotné ženy počas hemotestu sú: APTTV - trvanie od 17 do 20 sekúnd, fibrinogén - menej ako 6,5 g / l, počet krvných doštičiek - od 131 do 402 tisíc na mikrolitr, protrombín - od 78 do 142%, TV - od 18 až 25 sekúnd.

Výsledky dekódovania

Dešifrovanie výsledkov testu zrážanlivosti umožňuje určiť príčinu odchýlok v hemostatickom systéme a predpísať príslušnú liečbu. Ak je hodnota VSC vyššia ako štandardná hodnota, znamená to pokles koagulácie. Príčinou môže byť koagulantná liečba, ochorenie pečene alebo hemofília. VSK klesá po ťažkej strate krvi alebo pri užívaní antikoncepcie.

Zvýšená hodnota APTT sa zaznamenáva v prípade nedostatočného množstva vitamínov K, patológií pečene. Pokles sa vyskytuje pri hemofílii.

Ak sa pri dešifrovaní výsledkov testu zistí zvýšená hladina IPT, indikuje to riziko trombózy. Rast sa uľahčuje prijímaním antikoncepčných prostriedkov, malým množstvom spotrebovanej tekutiny a zvyšuje sa aj v treťom trimestri tehotenstva. PIT sa znižuje s nedostatkom vitamínu K, dysbakterióza, enterokolitída v dôsledku užívania diuretík a kyseliny acetylsalicylovej vo veľkých dávkach. Zníženie TB sa pozoruje pri prebytku fibrinogénu a zvýšenie nastáva pri abnormalitách funkcie pečene alebo vrodených patológií produkcie fibrínu.

Zníženie množstva fibrinogénu je určené výsledkami testu v prípade poškodenia pečene, hepatitídy, patologických porúch VSC, DIC, nedostatočných množstiev vitamínov B12 a C, toxikózy počas tehotenstva. Rast fibrinogénu sa vyskytuje so zápalom a infekciou tela, zápalom pľúc, rozsiahlymi popáleninami, infarktom myokardu po chirurgickom zákroku. Počas tehotenstva je dôležité pravidelne vykonávať testy na zrážanie krvi, pretože placenta počas pôrodu môže spôsobiť ťažké krvácanie. Osobitná pozornosť by sa mala venovať indikátoru VSC.

Niektoré poruchy koagulačného procesu môžu byť podozrivé z určitých príznakov. S nárastom VSC sa krv dlhodobo nezastaví pri rezoch a zraneniach v domácnostiach. Zaznamenajú sa svrbenie a podkožné hematómy. Existuje krvácanie z nosa a ťažká menštruácia u žien. Spravidla sa súčasne s odchýlkou ​​VSC mení aj iné ukazovatele koagulácie. Patológie zrážania krvi môžu viesť k závažným komplikáciám. Pri prvých príznakoch porušenia musíte konzultovať s lekárom a skontrolovať hodnotu krvných indikátorov na zrážanie.

Krvný test na zrážanie: indikátory, dekódovanie

Krv je úplne jedinečná tkanina: je tekutá, ale má schopnosť koagulovať. Systém hemostázy reguluje tieto vlastnosti. Keď je nádoba poškodená, krv koaguluje, tvorí sa zrazenina - krvná zrazenina, ktorá zastavuje krvácanie. Zároveň musí neustále dodávať potrebné prvky do každej bunky a doslova odvádzať toxíny, produkty rozkladu atď. Poruchy hemostázy vedú k vážnym patologickým stavom a zohrávajú dôležitú úlohu v priebehu iných ochorení. Krvný test na zrážanie (koagulogram) zahŕňa viac ako 40 indikátorov (v závislosti od ochorenia lekár predpisuje štúdiu 3-15 parametrov). Správna interpretácia výsledkov pomáha predchádzať výskytu komplikácií po chirurgickom zákroku, silnému krvácaniu po pôrode a identifikovať rôzne patológie.

Vlastnosti štúdie zrážania krvi

Ak telo nie je ovplyvnené rôznymi patologickými faktormi, hemostatický systém je v rovnováhe. Zabezpečuje zachovanie tekutosti krvi, zabraňuje a zastavuje krvácanie.

Priamo na koagulogram pre:

 • diagnostika hemoragických ochorení;
 • detekcia porúch v hemostáze;
 • určiť zvýšenú krehkosť ciev;
 • kontrola počas antikoagulačnej liečby;
 • určiť uskutočniteľnosť chirurgickej intervencie so zvýšeným krvácaním.

Navyše, niektoré ukazovatele zhoršenej hemostázy sú príznaky iných patologických procesov.

Na objasnenie prípadov porušenia sa uskutočňuje celý rad štúdií. Koniec koncov, hemostatický systém je veľmi zložitý. Skladá sa z troch väzieb zodpovedných za schopnosť zastaviť krvácanie a nedovoliť, aby sa krvné bunky držali spolu:

 1. Cievková zložka. Cévny endotel vytvára špeciálne látky, ktoré zabraňujú adhézii buniek a pri poškodení steny prispievajú k tvorbe krvnej zrazeniny.
 2. Komponent krvných doštičiek (bunkový). Keď je poškodená cievna stena, krvné doštičky priliehajú k miestu pretrhnutia, držia spolu a tvoria zátku. Potom sa začne s reťazcom reakcií, ktoré sú potrebné na konsolidáciu a tesnenie trombu. Okrem toho tieto krvné bunky prispievajú k rýchlej regenerácii poškodenej steny.
 3. Plazmová zložka. Skladá sa z mnohých zložiek (proteíny, enzýmy, ióny vápnika), ktoré tvoria koagulačné, antikoagulačné, fibrinolytické systémy.

Každý z nich sa podieľa na regulácii koagulácie krvi. Najmenšia odchýlka od normy vedie k patológii, komplikuje priebeh rôznych ochorení, je príznakom iných ochorení.

Interpretácia hemostázy krvných doštičiek

Takzvaná primárna hemostáza je narušená zmenami v stenách krvných ciev, trombocytopéniou, trombocytopatiou. Na identifikáciu príčiny, vykonanie rôznych testov, štúdium vaskulárnej a trombocytovej zložky.

 1. Skúška na štipku. Za normálnych okolností nedôjde k žiadnym zmenám. Ak sa objavili modriny, najčastejšie sa objavili petechie, potom bol narušený odpor pacientky s poškodenou kapilárnou stenou.
 2. Vzorový zväzok. Po jeho zavedení sa objavili petechiae. Normálne nie je viac ako 10. Väčší počet je indikátorom porušenia odporu kapilárnej steny.
 3. Počet krvných doštičiek (zvyčajne - 180-320 * 10 9). Počet sa zvyšuje s megakaryocytovou leukémiou, lymfogranulomatózou, myeloidnou leukémiou, ochorením Randyu-Osler a veľkou stratou krvi po odstránení sleziny. Zníženie spomaľuje trombózu a vyvíja sa v dôsledku trombocytopenickej purpury, aplázie kostnej drene,12-nedostatočná anémia, leukémia, zhubné nádory, cirhóza pečene, hepatitída, kolagenóza, patológia štítnej žľazy, systémový lupus erythematosus. Na identifikáciu príčiny sa vyšetrí kostná dreň a stanovia sa protilátky proti krvným doštičkám.
 4. Priľnavosť doštičiek. Index schopnosti trombocytov priľnúť k stene je normálny - 20-50%. Zníženie sa vyskytuje pri Willebrandovej chorobe, Glantsmannovej trombasténií, akútnej leukémii, zlyhaní obličiek.
 5. Agregácia (schopnosť tvoriť zhluk buniek) krvných doštičiek. Zvýšenie sa vyskytuje v počiatočnom štádiu DIC (diseminovaný intravaskulárny koagulačný syndróm), pri ateroskleróze, trombóze, infarkte myokardu a diabetes mellitus. Veľmi vysoká agregácia naznačuje riziko trombózy (a toto ochorenie vedie k náhlej smrti pacienta, kedy sa krvná zrazenina rozbije a upcháva veľkú nádobu). Zníženie naznačuje kvalitatívnu menejcennosť krvných doštičiek a vyskytuje sa počas trombasténií Glantsmana, trombocytopénie, ochorení Bernard-Soul a von Willebrand.
 6. Doba krvácania Normálna: Duke 2-4 min; Ivey - menej ako 8 min; Shitikova až 4 min. Predlžuje sa trombocytopénia, DIC, uremia, kolagenáza, nedostatok vitamínu C v dôsledku užívania antikoagulancií (aspirín, heparín).
 7. Odstránenie krvnej zrazeniny. Zvyčajne je index zatažovania 48-64%; a podľa metódy McFlane 0,3-0,5. Tento údaj závisí od počtu krvných doštičiek. Zníženie indikuje trombocytopenickú purpuru, leukémiu, aplastickú a B12-nedostatok anémie, prítomnosť funkčne defektných krvných doštičiek.

Čo je to analýza krvného koagulogramu, transkripcia u dospelých a norma v tabuľke?

Koagulogikálne krvné vyšetrenie je komplexné laboratórne vyšetrenie stavu hemostázy. Hlavnou funkciou hemostázy je účasť na procese zastavenia krvácania a likvidácie krvných zrazenín. Analýza umožňuje diagnostikovať poruchy v mechanizmoch zrážania krvi, ako aj povinnosť pred akýmkoľvek chirurgickým zásahom a pri určovaní príčin potratu.

Mechanizmy zrážania krvi

Porušenie integrity tkanív a krvných ciev aktivuje spustenie sekvencie biochemických reakcií proteínových faktorov, ktoré zabezpečujú zrážanie krvi počas krvácania. Konečným výsledkom je tvorba trombu z fibrínových vlákien. Existujú 2 hlavné spôsoby vedúce k zrážaniu krvi:

 • interná - pre jeho realizáciu je priamy kontakt krvných buniek a subendoteliálnej membrány krvných ciev povinný;
 • vonkajšie - aktivované proteínovým antitrombínom III, sekretované poškodenými tkanivami a cievami.

Každý z mechanizmov, ktorý je samostatne neúčinný, ale vytvára úzky vzťah, napokon prispieva k zastaveniu krvácania. Porušenie kompenzačných mechanizmov systému hemostázy je jednou z príčin trombózy alebo krvácania, čo ohrozuje ľudský život a zdravie. To zdôrazňuje dôležitosť včasnej diagnostiky stavu hemostatického systému.

Coagulogram - čo je táto analýza?

Pacienti sa často pýtajú, čo je koagulogram krvi, napríklad pred operáciou alebo počas tehotenstva a prečo je dôležité darovať to?

Koagulogram je lekárska analýza, ktorá hodnotí stav systému, ktorý spúšťa a zastavuje mechanizmus koagulácie krvi.

Povinné vyšetrenie pred operáciou z dôvodu možného rizika krvácania počas operácie. V prípade zistenia porúch v systéme hemostázy môže byť pacientovi zamietnutý chirurgický zákrok, ak je riziko krvácania príliš veľké. Navyše neschopnosť realizovať jeden z mechanizmov koagulácie môže spôsobiť potrat.

Účinnosť liečby akejkoľvek patológie ovplyvňujúcej systém hemostázy vyžaduje prísne monitorovanie a je vykonávaná podľa spôsobu vyšetrenia. Pozitívna dynamika svedčí o správnosti zvolenej taktiky a priaznivého výsledku. Žiadne zlepšenia nevyžadujú okamžitú korekciu liečebného režimu odborníkom.

Čo je súčasťou krvného koagulogramu?

Indikátory koagulogramu: protrombínový index (PTI), medzinárodný normalizovaný pomer (INR), fibrinogénový proteín, antitrombín (AT III), aktivovaný parciálny tromboplastínový čas (APTT) a proteínový fragment (D-dimér).

PTI a MNO

Pomocou dvoch parametrov - PTI a INR je možné posúdiť normálne fungovanie vonkajších a bežných dráh koagulácie krvi. V prípade poklesu séra vyšetrovanej koncentrácie proteínových faktorov dochádza k odchýlke uvažovaných kritérií na väčšiu stranu.

Ukazuje sa, že protrombín je produkovaný pečeňovými bunkami (hepatocyty) a na jeho normálne fungovanie je potrebný vitamín K. V prípade jeho hypofunkcie (nedostatku) sa vyskytuje porucha v procese tvorby trombotických zrazenín. Táto skutočnosť je základom liečby ľudí s predispozíciou na trombózu a patológiu kardiovaskulárneho systému. Podstatou liečby je vymenovanie liekov, ktoré narúšajú normálnu syntézu vitamínu. Obe posudzované kritériá sa používajú na určenie stupňa účinnosti tejto taktiky.

Vzorec na výpočet indexu protrombínu:

Stojan PTI. - množstvo času stráveného na skladanie plazmy v kontrolnej vzorke po pridaní koagulačného faktora III.

Koagulogram INR sa vypočíta podľa tohto vzorca:

MICH (medzinárodný index citlivosti) - štandardný koeficient.

Je známe, že uvažované hodnoty sú charakterizované inverznou koreláciou, to znamená, že čím je vyšší index protrombínového času, tým je INR nižší. Vyhlásenie platí pre inverzný vzťah.

fibrinogénu

Syntéza proteínového fibrinogénu sa uskutočňuje v hepatotocytoch. Pod vplyvom biochemických reakcií a rozkladajúcich enzýmov má aktívnu formu vo forme monoméru-fibrínu, ktorý je súčasťou trombu. Nedostatok proteínu môže byť spôsobený dvomi dôvodmi: vrodenými genetickými mutáciami a nadmerným vyčerpaním biochemických reakcií. Tento stav je charakterizovaný nadmerným krvácaním a zlým zrážaním krvi.

Navyše, pri narušení integrity tkanív v dôsledku mechanického poškodenia alebo zápalových procesov je výrazne zvýšená produkcia fibrinogénu. Meranie koncentrácie proteínov umožňuje diagnostikovať patológiu kardiovaskulárneho systému (CAS) a pečene, ako aj posúdiť riziko možných komplikácií.

AT III

AT III je jedným z najdôležitejších faktorov, ktorých hlavnými výrobcami sú hepatocyty a endotel, ktoré vedú k vnútornej dutine krvných ciev. Hlavnou funkciou je potlačenie procesov zrážania v dôsledku potlačenia fungovania trombínu. Vzhľadom na normálny pomer týchto dvoch proteínov sa dosiahne stabilita hemostázy. Nedostatočná syntéza antitrombínu vedie k zvýšenému zrážaniu a kritickej úrovni trombózy.

APTT v koagulograme je kritérium, ktoré umožňuje zhodnotiť normálnu implementáciu vnútornej cesty. Jeho trvanie závisí priamo od koncentrácie kininogénu (prekurzor polypeptidov) a rôznych faktorov koagulácie proteínov.

Hodnota APTT sa určuje meraním času, ktorý sa použije na vytvorenie plnej krvnej zrazeniny, keď sa pridá do experimentálnej vzorky činidiel. Odchýlka kritéria na väčšej strane normy vedie k zvýšeniu frekvencie krvácania a k menšiemu - k nadmernej tvorbe krvných zrazenín. Okrem toho je povolené používať izolované APTT, aby bolo možné spoľahlivo kontrolovať účinnosť používania antikoagulancií.

D-dimér

Zvyčajne musí krvná zrazenina s časom podstúpiť zničenie (zničenie). Meraním hodnoty D-diméru je možné stanoviť účinnosť a úplnosť tohto procesu. V prípade neúplného rozpustenia krvnej zrazeniny sa zaznamenáva zvýšenie kritéria. Okrem toho je prijateľné použitie D-diméru na monitorovanie účinnosti antikoagulačnej liečby.

Norma a dekódovanie krvného koagulogramu u dospelých v tabuľke

Lekár, chirurg, gynekológ alebo hepatológ môžu napísať krvný test na koagulogram. Okrem toho sa v každom prípade vyberá určitá množina kritérií. Určené ukazovatele koagulogramu sa môžu meniť od dvoch po celý komplex vrátane všetkých 6 kritérií. Ukazovatele pokročilej analýzy sú dôležité pre komplexné posúdenie fungovania mechanizmov, ktoré zabezpečujú zrážanie krvi.

Treba poznamenať, že dekódovanie v koagulograme dospelých krvi by malo vykonávať prísne odborník. Nezávislý výklad s cieľom výberu liečby je neprijateľný, môže viesť k komplikácii choroby a smrti. Okrem toho nestačí na konečnú diagnózu analýzy. Mal by byť použitý v spojení s ďalšími laboratórnymi a inštrumentálnymi metódami.

Všetky ukazovatele koagulácie (čo znamená každé kritérium a interpretáciu) sú uvedené v tabuľke.

PTI%

INR

Fibrinogén, g / l

AT III,%

APTT, sekcia

D-dimér, μg FEU / ml

Dôležité: výber referenčných (normálnych) hodnôt by mal zohľadňovať vek subjektu.

Odchýlka od normy

Treba poznamenať, že mierna odchýlka od normy pre desatiny alebo stotiny jednotiek nemá diagnostický význam. Je to spôsobené každodennými výkyvmi všetkých laboratórnych indikácií osoby, ako aj individuálnymi charakteristikami.

Významné odchýlky od referenčných hodnôt - o niekoľko jednotiek alebo viac - získajú diagnostickú hodnotu. Desaťnásobné zvýšenie kritéria naznačuje závažnú fázu patológie a vyžaduje okamžitú liečbu.

Coagulogram počas tehotenstva

V tehotenstve je povinná komplexná analýza koagulácie pre všetky ženy. Táto skutočnosť je vysvetlená skutočnosťou, že narušenie mechanizmov, ktoré zabezpečujú zrážanie krvi, môže trvať dlhú dobu bez klinických príznakov.

Štandardná frekvencia vyšetrení je raz trimester, avšak ak má žena kŕčové žily, zlyhanie obličiek alebo pečene alebo chronické autoimunitné ochorenia, frekvencia sa zvyšuje podľa uváženia lekára.

Normálne hodnoty pre tehotné ženy

Pri dešifrovaní výsledkov by sa mal brať do úvahy presný týždeň tehotenstva, pretože ukazovatele sú pre každý z nich rôzne.

Týždeň tehotenstva

Referenčné hodnoty

Rovnaké hodnoty pre netehotné ženy: od 70 do 125

Kto potrebuje koagulogram?

Hlavné údaje o vykonaní rozšíreného prieskumu pre osobu:

 • podozrenie na DIC;
 • vykonávanie operácie;
 • časté krvácanie z nosa alebo krvácanie ďasien;
 • hematómy neznámej etiológie;
 • chronická anémia;
 • bohatá a dlhotrvajúca menštruácia;
 • ostrý nevysvetliteľný pokles ostrosti videnia;
 • trombóza;
 • anamnéza príbuzných hemostatických porúch;
 • detekcia protilátok lupusu;
 • Ochorenia CAS s komorbiditou;
 • intrauterinná retardácia rastu;
 • zvyčajné potraty (trvalý potrat dieťaťa).

Hemostasiogram a koagulogram - aký je rozdiel?

Ľudia sa často obávajú otázky - aké sú analýzy koagulogramu a hemostasiogramu a aké sú medzi nimi rozdiely?

Koagulogram je súčasťou hemostasiogramu, umožňuje priamo vyhodnotiť správnu implementáciu koagulačných mechanizmov. Na druhej strane hemostasiogram je rozšírená diagnóza, ktorá zohľadňuje celkovú bunkovú kompozíciu krvi (erytrocyty, neutrofily) a indexy zahrnuté v hemostáze (hematokrit, trombokrit).

Ako urobiť test koagulogramu?

Najspoľahlivejšie výsledky sa dosahujú pri presnej implementácii metódy analýzy, ako aj pri správnej príprave koagulogramu krvi.

Najčastejšou otázkou je, či potrebujete vziať vzorku na prázdny žalúdkový koagulogram alebo nie? Áno, mali by ste biomateriál brať prísne na prázdny žalúdok. Minimálny interval po poslednom jedle by mal byť 12 hodín. Proces trávenia potravy je komplexný viacstupňový proces, v ktorom sú zapojené všetky biologické tekutiny človeka. Nedodržanie tohto pravidla môže viesť k nepravdivým výsledkom.

Príprava na prieskum zahŕňa aj vylúčenie fyzického a emočného stresu pre osobu najmenej 1 hodinu predtým, než sa materiál odoberie. Ťažké stresy menia stav ľudských tkanív, ako aj biochemické zloženie tekutín. Pred odchodom do miestnosti na ošetrenie sa odporúča sedieť v laboratóriu najmenej 15 minút vo voľnej pozícii a pokúsiť sa čo najviac upokojiť.

Použitie antikoagulačných liekov významne deformuje výsledky až po úplnú nespoľahlivosť. Z tohto dôvodu majú byť ako iné lieky (vrátane perorálnych kontraceptív) vylúčené do 3 dní. V prípade nemožnosti oznámiť laboratórnemu zamestnancovi všetky prijaté lieky.

Za 30 minút je zakázané fajčiť a na jeden deň piť alkohol. Ak sa pacientovi darovala transfúzia krvi, potom by mala od tohto bodu trvať najmenej 1 mesiac, pretože to môže významne deformovať množstvo fibrinogénu a APTT.

Čo ovplyvňuje výsledok?

Ak nastane aj jeden z nasledujúcich stavov poškodenia biomateriálu, analýza by sa mala zrušiť, výsledok sa považuje za neplatný:

 • porušenie skladovania teploty alebo biomateriálu;
 • hemolýza - deštrukcia červených krviniek;
 • prítomnosť mastných škvŕn v sére;
 • objem červených krviniek sa kriticky odchyľuje od normy;
 • prítomnosť antikoagulačných molekúl v biomateriáli v dôsledku užívania liekov.

Opätovné odbery biomateriálu by sa mali vykonávať v súlade so všetkými pravidlami.

Koľko dní je urobený koagulogram?

Štátna klinika poskytuje príležitosť preniesť analýzu s minimálnym súborom ukazovateľov, spravidla je to koagulogram PTI a INR. Termín neprekročí 1 deň, bez započítania dňa prevzatia biomateriálu.

Súkromné ​​kliniky ponúkajú obmedzenú verziu analýzy (cena začína od 200 rubľov) a pokročilá plná (od 1500 rubľov). Termíny sú podobné štátnym laboratóriám.

Preto je potrebné uviesť, že je potrebné zdôrazniť, že:

 • včasná detekcia porúch hemostázy môže významne znížiť riziko možného krvácania alebo nadmerného zrážania, čo ohrozuje tvorbu krvnej zrazeniny;
 • pred prechodom biomateriálu je dôležité správne pripraviť;
 • tieto laboratórne parametre nestačia na definitívnu diagnózu, pretože odchýlka od normy môže byť spôsobená mnohými patologickými stavmi. Definícia konečnej diagnózy zahŕňa použitie ďalších laboratórnych a inštrumentálnych diagnostických metód.

Materiál bol pripravený
Mikrobiológ Martynovič Yu I.

Zverte svojim odborníkom v oblasti zdravotníctva! Urobte schôdzku, aby ste sa videli najlepší lekár vo vašom meste práve teraz!

Dobrý lekár je špecialista vo všeobecnej medicíne, ktorý na základe vašich príznakov urobí správnu diagnózu a predpíše účinnú liečbu. Na našej internetovej stránke si môžete vybrať lekára z najlepších kliník v Moskve, Petrohrade, Kazane av ďalších mestách Ruska a získať zľavu až 65% na recepcii.

Analýza zrážania krvi: dekódovanie, rýchlosť, ako prejsť?

Hemostáza je biologický systém, ktorý je zodpovedný za udržiavanie normálneho tekutého zloženia krvi a zabezpečenie zastavenia krvácania pri poškodení cievnej steny.

Porušenia v tomto systéme sa môžu prejaviť zvýšeným krvácaním alebo tendenciou k trombóze. Na včasné zistenie príčiny patologických zmien sa vykoná analýza zrážania krvi, ktorá umožňuje identifikovať typ porúch a ich závažnosť.

Ako sa udržiava hemostáza?

V procese zastavenia krvácania zohrávajú úlohu: cievne, trombocytárne a plazmatické faktory. Primárna hemostáza je spôsobená vazospazmom a tvorbou trombocytovej zátky. Pri malých poškodeniach mikrocirkulačného lôžka môže byť takáto "zástrčka" dostatočná, avšak nemôže trvalo zabezpečiť úplné zastavenie krvácania z veľkých nádob s vysokým tlakom.
Preto sa aktivuje sekundárna zastávka krvácania, koagulácia v dôsledku práce s faktormi zrážanlivosti plazmy. Zloženie tohto systému zahŕňa trinásť koagulačných faktorov. Pod ich vplyvom tvorba aktívnej protrombinázy, tvorba trombínu a fibrínu, ďalšie stiahnutie krvnej zrazeniny. Porušenie týchto procesov vedie k masívnej strate krvi, dokonca aj s malým rezom, krvácanie do svalov a kĺbov s malými poraneniami, hematúriou, patologicky bohatou, predĺženou menštruáciou atď.
Hemofília patrí medzi najznámejšie dedičné nedostatky plazmatických faktorov, ktoré sa manifestujú u dieťaťa. Choroba je sprevádzaná nedostatkami ôsmeho (typ A), deviateho (typ B) a jedenásteho (typu C) faktorov.

Ako prejsť testy zrážanlivosti krvi?

Pri dešifrovaní výsledkov analýzy krvnej zrážanlivosti je tiež dôležité zvážiť, že ženy môžu mať počas menštruácie nízke hodnoty. Počas tehotenstva alebo po dlhodobom užívaní perorálnych kontraceptív je možné fyziologické zvýšenie hemostázy.
Liečba patológií kardiovaskulárneho systému, sprevádzaná príjemom antikoagulancií a antiagregačnými činidlami, sa vyznačuje zriedením krvi. Dlhodobé vracanie, hnačka a všeobecná dehydratácia môžu spôsobiť zhrubnutie.

Zber materiálu

Ak je pre štúdiu potrebná kapilárna krv (určuje sa počet krvných doštičiek, doba zrážania, index protrombínu), je odobratá z prsta po punkcii so špeciálnou ihlou alebo rozrývačom. Venózne, získané na určenie zrážanlivosti Lee-Whiteom, trombínový čas a aktivovaný parciálny tromboplastínový čas. Na analýzu potrebujete približne 20 kociek.
Materiál sa dodá do laboratória najneskôr do dvoch hodín od času odberu. Ďalej sa podrobí odstredeniu, aby sa oddelila plazma od vytvorených prvkov. Na štúdium výkonnosti koagulogramu je potrebná plazma.

Typy krvácania s dekódovaním

Porušenie hemostázy sa môže vyskytnúť na základe typu hyper a hypocoagulácie. V prvom prípade pacient má tendenciu k zvýšeniu tvorby mikrotribusov.
V prípade zníženého zrážania sa okrem laboratórnych údajov počas dekódovania tiež vyhodnocuje typ krvácania.
K dispozícii sú:

 • mikrocirkulačné, sprevádzané malými modrínami, petiíou, špecifickými pre trombocytopenické stavy, trombocytopatiou, von Willebrandovou chorobou;
 • hematogénne, pozorované pri hemofílii a prejavujúce sa difúzne hematómy, krvácanie v kĺbových sáčkoch, svaloch a vnútorných orgánoch.
 • zmiešaná (mikrocirkulačná), vyvíja sa na pozadí diseminovanej intravaskulárnej koagulácie, predávkovania antikoagulanciami, trombolytiky;
 • vaskulitiko-purpurový typ sa vyskytuje s mikrotrombovaskulitídou;
 • pre angiomatózne, charakterizované vaskulárnymi hviezdičkami a častým nazálnym krvácaním (telangiektázia, mikroangiomatóza).

Hlavné príčiny zhoršenej hemostázy

Sadzba z hľadiska analýzy

Počet krvných doštičiek u dospelých sa pohybuje od 150 do 400 g / l. Pre deti je horná úroveň znížená na 350 g / l.

Podľa Sukhareva.

Normálne indikátory koagulability podľa Sukhareva ukazujú počiatočnú fázu tvorby fibrínu z 30 sekúnd na 2 minúty a čas dokončenia tohto procesu je 3-5 minút. Pre túto analýzu sa materiál volí v špeciálnej priehľadnej kapiláry. Ďalej sa plavidlo nakloní striedavo vpravo - vľavo. Pomocou stopiek laboratórny technik určuje čas, kedy začne proces koagulácie, to znamená, že krv prestáva voľne prúdiť pozdĺž stien kapiláry.

Podľa Dukeho.

Stanoví sa hemostáza trombocytov. Základná skúška na určenie schopnosti tela zastaviť krvácanie. Pre štúdiu je vankúšik prstenca prstom prepichnutý približne s 4 ml, potom sa vylúči krv, ktorá sa každých 20 sekúnd predlžuje, odstránenie kvapky sa opakuje. Ak chcete vyhodnotiť výsledok, zhrňte čas do posledného poklesu. U zdravého človeka je čas na zastavenie krvácania z mikrovaskulatúry trvať až dve minúty.

Lee-White.

Stanovuje sa miera koagulácie jedného mililitra venóznej krvi od jej zberu po vytvorenie hustého stabilného zrazeniny.
Sadzba je od piatich do siedmich minút.
Trombínový čas.
Umožňuje posúdiť mieru konverzie fibrinogénu na fibrín a identifikovať porušenia v konečnej fáze hemostázy. U zdravých osôb je indikátor v rozmedzí 15-18 sekúnd. Používa sa na klinické sledovanie liečby antikoagulanciami a protidoštičkovými látkami.
Čas aktívneho parciálneho tromboplastínu (APTT).
Dáva charakteristiku trvania tvorby krvnej zrazeniny po pridaní roztoku chloridu vápenatého do plazmy. Zvýšenie tohto indikátora naznačuje výrazný nedostatok vitamínu K. Normálna hodnota je v rozmedzí 30-35 sekúnd.
Čas protrombínu (tromboplastínu).
Používa sa na diagnostikovanie tromboembólie a ochorení zahŕňajúcich hypokoaguláciu. Je priamo závislá od hladiny protrombínu v krvnej plazme.
Dosahuje desať až 14 sekúnd.
Pre úplné posúdenie vonkajšieho koagulačného mechanizmu je potrebné komplexne vyhodnotiť ukazovatele protrombínového času, indexovať a vypočítať medzinárodný normalizovaný pomer. Pri výpočte INR je potrebné rozdeliť protrombínový čas pacienta, rozdeliť ho na štandardný normálny indikátor a zvýšiť získanú hodnotu v medzinárodnom indexe citlivosti. Miera INR je od 80% do 110%.
Moderné technológie používané v laboratóriách Invitro Vám umožnia rýchlo a efektívne:

 • screening hemostatických porúch;
 • vykonať rozdiel. diagnostika ochorení spojených s poruchou zrážanlivosti;
 • na vyšetrenie stavu koagulačného systému u tehotných žien a pacientov, ktorí dostávali protidoštičkovú liečbu, antikoagulanciá a nesteroidné protizápalové ochorenia.

Príklady chorôb koagulogramu spojených so zvýšeným krvácaním

Hemofílie.

V hemostasóme sa zistí, že dôjde k výraznej poruche tvorby protrombínu. Zvyšuje trvanie koagulácie na Lee - White na viac ako 10 minút. Počet trombocytov je v normálnych hraniciach.
APTT sa predlžuje viac ako 45 sekúnd.

Hemoragická vaskulitída.

Je charakterizovaná silnou hyperkoaguláciou. Výrazne znížené antikoagulačné vlastnosti, znížený trombínový čas. Existuje zrýchlený proces neutralizácie injikovaného heparínu a zvýšenie plazmatickej tolerancie.
Ukazujú sa prvé ukazovatele koagulopatie podľa druhu konzumácie, ktoré sa v prvej fáze prejavujú ako hyperkoagulácia znížením času na zastavenie krvácania podľa Lee-Whiteovej. Tiež sa vyznačuje inhibíciou systému fibrinolýzy: malým indikátorom spontánnej fibrinolýzy a zvýšenej hustoty zrazeniny.
Takéto údaje sa zisťujú v hyperkoagulačnej fáze diseminovanej intravaskulárnej koagulácie. Klasická vaskulitída je charakterizovaná absenciou príjmu trombocytopénie a zvýšeného množstva fibrínu v plazme.

Koagulácia a koagulovateľnosť krvi: koncepcia, indikátory, testy a normy

Zrážanie krvi by malo byť normálne, takže základom hemostázy sú vyvážené procesy. Pre našu cennú biologickú kvapalinu nie je možné príliš rýchlo koagulovať - ​​hrozí jej vážnymi a smrteľnými komplikáciami (trombóza). Naopak, pomalá tvorba krvnej zrazeniny sa môže zmeniť na nekontrolované masívne krvácanie, ktoré môže viesť aj k smrti človeka.

Zložité mechanizmy a reakcie, zahŕňajúce celý rad látok v určitom mieste alebo iný, podporovať rovnováhu a umožniť tak telu dostatočne rýchlo spracovať (bez zásahu akéhokoľvek vonkajšej pomoci), a obnoviť.

Norma zrážanie krvi nedá určiť jediným parametrom, pretože tento proces zahŕňa mnoho zložiek, ktoré aktivujú navzájom. V súvislosti s tým, testy na krvnej zrážanlivosti môžu byť rôzne, kde sú odstupy svojich normálnych hodnôt závisí predovšetkým od spôsobu prieskumu, rovnako ako v iných prípadoch - z pohlavia osoby a žili dni, mesiace, roky. A je nepravdepodobné, aby spĺňali reakcii čitateľa "doby zrážanlivosti krvi je 5 - 10 minút" Mnoho otázok ostáva...

Všetky dôležité a všetky potrebné.

Hemostáza je založený na náročný mechanizmus zahŕňa množstvo biochemických reakcií, v ktorých je podiel podieľajú veľké množstvo rôznych zložiek, z ktorých každá má svoj špecifický význam.

koagulačný režim

Medzitým môže neprítomnosť alebo nekonzistencia aspoň jedného koagulačného faktora alebo antikoagulačného faktora narušiť celý proces. Tu je len niekoľko príkladov:

 • Nedostatočná reakcia stenami ciev poskytuje funkciu lepidla agregáciu krvných doštičiek - trombocytov, ktoré "cítia" primárna hemostázy;
 • inhibítory agregácie doštičiek nízka schopnosť endotelu syntetizujú a vylučujú (základná - prostacyklínu) a prírodné antikoagulanty (antitrombín III) zahusťuje pohybujúce sa krvných ciev, čo vedie k tvorbe cirkulujúcich úplne zbytočné zväzky organizmu, ktorý v súčasnej dobe sú zatiaľ "sedí" pripojený k stenochku žiadne plavidlo. Tieto zrazenín (trombov) sú veľmi nebezpečné, keď je zložiť a začať cirkulovať v krvnom riečisku - tak oni predstavujú riziko cievnych príhod;
 • Neprítomnosť takého plazmatického faktora, ako je FVIII, v dôsledku ochorenia, pohlavne viazaná - hemofília A;
 • Hemofília B sa vyskytuje u ľudí, ak je iba jeden (recesívne mutácie v chromozóme X, ktoré sú známe u mužov) z rovnakých dôvodov má Christmanová zlyhanie faktor (FIX).

Všeobecne platí, že všetky začína na úrovni poškodené cievne steny, ktoré tým, že vylučuje látky, nevyhnutné pre zrážanie krvi, priťahuje cirkulujúci v krvných doštičiek - doštičiek. Napríklad, von Willebrandov faktor, "volavka" doštičky na mieste nehody a prispieť k ich adhézii na kolagén - silný stimulátor hemostázy, bezodkladne začať svoju prácu a funguje dobre, takže neskôr môžete očakávať tvorbu vysoko kvalitného korku.

Ak krvné doštičky na správnej úrovni používajú svoje funkčné schopnosti (funkcia adhéznej agregácie), ostatné komponenty primárnej hemostázy (vaskulárnych krvných doštičiek) rýchlo začnú fungovať a krátkodobo tvoria trombocytovú zátku, aby sa zastavila krv tečúca z cievy mikrovaskulatúry, môžete to urobiť bez špeciálneho vplyvu iných účastníkov procesu koagulácie krvi. Avšak na vytvorenie plnohodnotného korku schopného uzavrieť poškodenú nádobu, ktorá má širší lúmen, telo sa nedokáže vyrovnať bez plazmatických faktorov.

V prvom štádiu (bezprostredne po poranení cievnej steny) sa začínajú uskutočňovať následné reakcie, v ktorých aktivácia jedného faktora dáva impulz na uvedenie zvyšku do aktívneho stavu. A ak niekde niekde chýba niečo alebo faktor sa ukáže ako neudržateľný, proces zrážania krvi sa spomaľuje alebo úplne skončí.

Vo všeobecnosti sa koagulačný mechanizmus skladá z troch fáz, ktoré by mali poskytnúť:

 • Tvorba komplexu aktivovaných faktorov (protrombináza) a transformácia proteínu syntetizovaného pečeňou - protrombínom do trombínu (aktivačná fáza);
 • Transformácia proteínového faktora I rozpusteného v krvi (fibrinogén, FI) do nerozpustného fibrínu sa uskutočňuje v koagulačnej fáze;
 • Dokončenie koagulačného procesu tvorbou hustých fibrínových zrazenín (retrakčná fáza).

Skúšky krvnej koagulácie

Viacstupňový kaskádový enzymatický proces, ktorého konečným cieľom je vytvorenie zrazeniny schopnej uzavrieť "medzeru" v nádobe, sa čitateľovi bude určite matné a nepochopiteľné, a preto pripomína, že mechanizmus koagulačných faktorov, enzýmov, Ca2 + (iónov vápnik) a rad ďalších zložiek. V tomto ohľade sa však pacienti často zaujímajú o otázku: ako zistiť, či niečo nie je v poriadku s hemostázou alebo sa upokojiť, vediac, že ​​systémy fungujú normálne? Samozrejme, na tieto účely existujú testy na zrážanie krvi.

Najčastejšia špecifická (lokálna) analýza stavu hemostázy je všeobecne známa, často predpísaná lekármi, kardiológmi a gynekológmi, čo je najviac informatívny koagulogram (hemostasiogram).

Koagulogram zahŕňa niekoľko hlavných (fibrinogén, aktivovaný parciálny tromboplastínový čas - APTT a niektoré z nasledujúcich parametrov: medzinárodný normalizovaný pomer - INR, protrombínový index - PTI, protrombínový čas - PTV), odrážajúci vonkajšiu dráhu koagulácie krvi, ako aj ďalšie ukazovatele zrážania krvi (antitrombín, D-dimér, PKMK atď.).

Medzitým je potrebné poznamenať, že takéto množstvo testov nie je vždy opodstatnené. Závisí to od mnohých okolností: čo lekár hľadá, v akom štádiu kaskády reakcií sa zameriava na svoju pozornosť, koľko času je k dispozícii lekárom a pod.

Imitácia vonkajšej dráhy zrážania krvi

Napríklad vonkajšia cesta aktivácie koagulácie v laboratóriu môže napodobňovať štúdiu nazvanú lekári Kvikovho protrombínu, rozpad Kvikovho, protrombínového (PTV) alebo tromboplastínového času (to sú všetky odlišné označenia tej istej analýzy). Základom tohto testu, ktorý závisí od faktorov II, V, VII, X, je účasť tkanivového tromboplastínu (v priebehu práce na krvnej vzorke sa spája s citrátovou recalcifikovanou plazmou).

Limity normálnych hodnôt u mužov a žien rovnakého veku sa nelíšia a sú obmedzené na rozsah 78 - 142%, ale ženy, ktoré čakajú na dieťa, tento ukazovateľ mierne stúpa (ale mierne!). U detí naopak normy spadajú do menších limitov a zvyšujú sa, keď sa blížia k dospelosti a ďalej:

Odraz vnútorného mechanizmu v laboratóriu

Medzitým sa na určenie porušenia zrážanlivosti krvi spôsobenej poruchou vnútorného mechanizmu nepoužíva tkanivový tromboplastín počas analýzy - to umožňuje plazme využiť len svoje vlastné rezervy. V laboratóriu je sledovaný vnútorný mechanizmus a čaká na krv prevzatý z ciev krvi, aby sa obmedzil. Začiatok tejto komplexnej kaskádovej reakcie sa zhoduje s aktiváciou faktora Hagemann (faktor XII). Spustenie tejto aktivácie poskytuje rôzne podmienky (krvný kontakt s poškodenou stenou cievy, bunkovými membránami, ktoré prešli určitými zmenami), preto sa nazýva kontakt.

Aktivácia kontaktov sa vyskytuje mimo tela, napríklad keď krv vstupuje do cudzieho prostredia a prichádza do kontaktu s ním (kontakt so sklom v skúmavke, prístrojové vybavenie). Odstránenie vápnikových iónov z krvi nemá vplyv na spustenie tohto mechanizmu, ale proces nemôže skončiť s tvorbou zrazeniny - zastaví sa v štádiu aktivácie faktora IX, kde ionizovaný vápnik už nie je potrebný.

Doba koagulácie alebo doba, počas ktorej je v tekutom stave pred tým nalievaná do formy elastickej zrazeniny, závisí od rýchlosti, ktorou sa fibrinogénový proteín rozpustený v plazme konvertuje na nerozpustný fibrín. To (fibrín) tvorí vlákna, ktoré držia červené krvinky (erytrocyty) a prinútia ich, aby vytvorili zväzok pokrývajúci otvor v poškodenej krvnej cieve. Doba zrážania krvi (1 ml, prevzatá z metódy žily - Lee-White) je v takýchto prípadoch v priemere obmedzená na 4-6 minút. Avšak rýchlosť zrážania krvi samozrejme má širší rozsah digitálnych (dočasných) hodnôt:

 1. Krv odobraná z žily sa zmení na formu zrazeniny od 5 do 10 minút;
 2. Koagulačný čas Lee-White v sklenenej skúmavke je 5-7 minút, v silikónovej skúmavke sa predlžuje na 12-25 minút;
 3. Pri krvi odobratej z prsta sa považujú za normálne nasledujúce indikátory: štart - 30 sekúnd, koniec krvácania - 2 minúty.

Analýza odzrkadľujúca vnútorný mechanizmus sa rieši pri prvom podozrení na závažné krvácavé poruchy. Test je veľmi vhodný: vykonáva sa rýchlo (pokiaľ krvný tok alebo zrazenina tvorí v skúmavke) nevyžaduje špeciálnu prípravu bez špeciálnych činidiel a komplexných zariadení. Samozrejme, poruchy zrážanlivosti krvi, ktoré sa objavujú týmto spôsobom, naznačujú niekoľko významných zmien v systémoch, ktoré zabezpečujú normálny stav hemostázy, a nútia nás vykonať ďalší výskum na identifikáciu skutočných príčin patológie.

Pri predĺžení (predlžovanie) zrážania krvi je možné podozrenie:

 • Nedostatok plazmatických faktorov určených na zabezpečenie zrážanlivosti alebo ich vrodenej podradnosti, napriek tomu, že sú v krvi na dostatočnej úrovni;
 • Závažná pečeňová patológia, ktorá spôsobila funkčné zlyhanie orgánového parenchýmu;
 • DIC syndróm (vo fáze, keď sa schopnosť krvi zrážať);

Čas koagulovateľnosti krvi sa predlžuje v prípadoch použitia heparínovej liečby, preto musia byť pacienti, ktorým sa podáva tento antikoagulant, často testovať, čo naznačuje hemostázu.

Uvažovaný index zrážanlivosti krvi znižuje jeho hodnoty (skracuje sa):

 • Vo fáze vysokej koagulácie (hyperkoagulácia) DIC;
 • Pri iných ochoreniach, ktoré spôsobili patologický stav hemostázy, tj keď pacient má už krvácavú poruchu a je označený ako zvýšené riziko vzniku krvných zrazenín (trombóza, trombofília atď.);
 • U žien, ktoré používajú orálne antikoncepčné prostriedky obsahujúce hormóny na antikoncepciu alebo dlhodobú liečbu;
 • U žien a mužov, ktorí užívajú kortikosteroidy (pri predpisovaní kortikosteroidov je vek veľmi dôležitý - veľa z nich u detí a starších ľudí môže spôsobiť významné zmeny hemostázy, preto je v tejto skupine zakázané používať).

Normy sa vo všeobecnosti veľmi líšia

Rýchlosti zrážania krvi (normálne) pre ženy, mužov a deti (čo znamená jeden vek pre každú kategóriu) sa v zásade veľmi nelíšia, aj keď jednotlivé ukazovatele pre ženy sa menia fyziologicky (pred, počas a po menštruácii, počas tehotenstva) preto sa pri laboratórnom výskume stále zohľadňuje pohlavie dospelého človeka. Navyše u žien v období nosenia dieťaťa sa niektoré parametre dokonca musia trochu posunúť, pretože telo musí zastaviť krvácanie po pôrode, takže koagulačný systém sa začne pripravovať pred časom. Výnimka týkajúca sa niektorých indikátorov zrážanlivosti krvi je kategória dojčiat v prvých dňoch života, napríklad u novorodencov PTV je dvakrát alebo trikrát vyššia ako u mužov a žien (norma dospelých je 11 - 15 sekúnd) a u predčasne narodených detí po dobu 3 - 5 sekúnd. Je pravda, že už niekedy do 4. dňa života sa PTV znižuje a zodpovedá rýchlosti koagulability krvi u dospelých.

Ak sa chcete oboznámiť s normou jednotlivých indikátorov zrážania krvi a možno ich porovnať s vlastnými parametrami (ak bol test vykonaný pomerne nedávno a máte formulár s výsledkami štúdie), nasledujúca tabuľka pomôže čitateľovi:

Ako je analýza určená na zrážanie krvi: dekódovanie a frekvencia

Test krvnej zrážanlivosti je nepostrádateľnou súčasťou mnohých komplexných štúdií závažných ochorení pečene, počas tehotenstva alebo v prípade žilových patológií. Odporúča sa, aby sa táto štúdia neopustila pri príprave na operáciu. Čo nazýva analýza a aké by mali byť "zdravé" výsledky? Hovoríme.

Prečo testy zrážania krvi?

Poruchy koagulačného systému krvi sú jedným z hlavných dôvodov vzniku mnohých kardiovaskulárnych ochorení. Ak dôjde k poklesu údajov, dôjde k zvýšenému krvácaniu, ale ak sa zvýši, riziko vzniku krvných zrazenín sa zvýši. Aby sme pochopili, ako dobre dochádza k zrážaniu, je priradená vhodná analýza. Jeho lekárska definícia je "koagulogram".

Účinok koagulačného systému je pomerne komplikovaný, napríklad ako obvyklý strih. Hĺbka a umiestnenie poranenia určuje intenzitu, ktorou krv bude prúdiť. Akonáhle vznikne potreba ochrany, začnú hrať krvné bunky: zhromažďujú sa na tomto mieste, aby vytvorili potrebnú bariéru - zrazeninu.

Z dôvodu zrazeniny sa objavuje prekážka, ktorá zabraňuje toku kvapaliny z poškodenej časti tela. V skutočnosti chráni telo pred nadmerným strate krvi a tiež zabraňuje prenikaniu infekcie do miesta poranenia, "spojuje" okraje rany.

Súčasne musí krv zostať tekutá, aby mohla pokračovať v cirkulácii normálne v tele. Keď krv koaguluje na požadovanom mieste, dôjde k vyváženému zriedeniu.

Indikátorom rovnováhy je čas, počas ktorého prebieha proces zrážania a spätného riedenia. Ak sa v tejto lehote vyskytne nejaká odchýlka, lekári odporúčajú uskutočniť podrobný krvný test a presne určiť všetky parametre.

Kto potrebuje túto analýzu urobiť

Prerušenie procesu zrážania je plné infarktu, mŕtvice a trombózy. So zníženou sadzbou nie je možné predpovedať, ako sa uskutoční operácia alebo podanie: pacient môže jednoducho krvácať na smrť. Včasné odhalenie porušení tiež pomáha predchádzať vzniku nebezpečných chorôb.

Analýza môže byť predpísaná pre podozrenie na kardiovaskulárne choroby alebo poruchy koagulácie. V niektorých prípadoch je to povinné. Tieto situácie zahŕňajú:

 • prenatálne obdobie;
 • podozrenie na dedičnú chorobu;
 • pred a po operácii;
 • potreba dlhodobého užívania antikoagulancií;
 • akútne poškodenie krvného obehu mozgu;
 • ochorenia imunitného systému.

Ak sa počas rutinnej analýzy zistí zníženie hladiny krvných doštičiek, objaví sa potreba hemostasiogramu.

S týmito patológiami sa musí skontrolovať funkcia koagulačného systému, aby sa potvrdila diagnóza a zabránilo možným komplikáciám.

Prečo krvná zrazenina

Koagulabilita je pomerne zložitý biologický proces. Počas tejto operácie sa vytvára fibrín - špeciálny proteín potrebný na tvorbu zrazenín. Je to kvôli nim, že krv sa stáva menej tekutým, jeho konzistencia sa začína podobať tvarohu. Rýchlosť zrážania krvi závisí vo veľkej miere od tohto proteínu.

Regulácia zrážania kože závisí od dvoch systémov tela: nervového a endokrinného. Kvôli plynulosti krvných buniek nie sú navzájom spojené a môžu sa ľahko pohybovať cez cievy. Niekoľko funkcií závisí od stavu tekutiny:

 • trofický;
 • transport;
 • termoregulačné;
 • ochranný účinok.

V prípade porušenia integrity cievnych stien existuje naliehavá potreba v procese koagulability: bez vzniku zrazeniny v problémovej oblasti môže osoba vážne trpieť.

Krv si zachováva kvapalnú formu kvôli špeciálnemu antikoagulačnému systému a hemostáza je zodpovedná za tvorbu zrazenín.

Funkcie doručenia analýzy počas tehotenstva

Počas tehotenstva dochádza k vážnym fyziologickým zmenám. Zapojené do procesu:

 • krvi;
 • endokrinný systém;
 • vylučujúce orgány;
 • CNS;
 • kardiovaskulárny systém;
 • hemostázové prepojenia.

Často počas tohto obdobia dochádza k výraznému zvýšeniu koagulačných faktorov krvi, ktoré možno pripísať fyziologickej norme. Analýza zrážania krvi počas tehotenstva je povinná.

V období nosenia dieťaťa krvou sa vyskytujú určité zmeny, vrátane nasledujúcich:

 • zníženie aktivity C-proteínu;
 • znížená antitrombínová aktivita;
 • potlačenie fibrinolýzy;
 • zvýšenie vlastností agregácie trombocytov.

Zmeny súvisiace s procesom hemostázy sú prispôsobivé. Sú nevyhnutné, aby sa zabránilo nadmernému krvácaniu počas pôrodu a po pôrode. K tomu dochádza v dôsledku postupného, ​​ale konštantného poklesu fibrinolytickej aktivity a zvýšenej koagulácie.

Vzhľadom na závažné hormonálne zmeny, ktoré sa vyskytujú počas tehotenstva, sa hemostatický systém mení. Taktiež to ovplyvňuje aj tvorba uteroplacentárneho obehu. Niektoré ženy vyvíjajú DIC: najprv sa vyskytuje hyperkoagulácia, ktorá sa postupne nahrádza hypocoaguláciou.

To môže viesť k významnej strate krvi. Aby sme tomu zabránili, je potrebné analyzovať analýzu nielen v prvom trimestri, ale aj v nasledujúcich dvoch, aby odborníci mohli sledovať všetky zmeny. Uistite sa, že viesť štúdiu by mali byť predovšetkým ženy, ktoré trpia hypertonus maternice alebo mal potrat.

Stojí za zváženie, že rýchlosť zrážania krvi u tehotných žien sa môže líšiť od bežných, je to v poriadku vecí. Vysvetlite všetky nuansy dekódovania analýzy v prípade ošetrujúceho lekára.

Ako sa pripraviť

Pred vykonaním analýzy je potrebná určitá príprava, na ktorej bude závisieť spoľahlivosť údajov. Zrážanie krvi sa môže meniť v dôsledku pôsobenia rôznych faktorov, z ktorých väčšina je priamo závislá od pacienta.

Existujú určité pravidlá, ktoré treba dodržiavať pri príprave. Najjednoduchší zoznam je:

 1. Darovanie krvi musí byť výlučne na prázdny žalúdok. Každá potravina môže deformovať výsledky analýzy.
 2. Je žiaduce, aby posledné jedlo bolo 12 hodín pred odberom krvi.
 3. V predošlej noci sa môže piť len čistá voda, ale v obmedzených množstvách. Nadmerný prívod kvapaliny môže tiež vyvrátiť výsledok.
 4. Ráno pred plotom čaj a káva sú prísne zakázané.
 5. 2-3 dni pred kampaňou na darovanie krvi je žiaduce vyhnúť sa pikantným a mastným potravinám: tieto produkty môžu ovplyvniť proces zrážania.
 6. Alkohol sa môže konzumovať len 3-4 dni pred analýzou, v deň dodávky je zakázané fajčiť.
 7. Ak je to možné, je žiaduce eliminovať vážne fyzické námahy.

Stojí za to, že niektoré lieky ovplyvňujú krvnú tekutinu. Ak sú niektoré lieky predpísané v čase zberu, stojí za to upovedomiť lekára, ktorý predpisuje analýzu, inak by dešifrovanie bolo chybné.

Bežné údaje

Schopnosť krvného zrútenia sa určuje vykonaním laboratórnych testov. Tak môže byť použitá aj venózna a kapilárna krv z prsta. Každý z testov vyžaduje špecifický typ krvi a umožňuje identifikovať stav jednotlivých častí koagulačného systému.

Okrem Toho Čítal O Plavidlách

SHOCK HEMORHAGIC

Šok je všeobecná nešpecifická reakcia organizmu na nadmerný (silou alebo trvaním) poškodzujúcim účinkom. V prípade výskytu hemoragického šoku môže byť takýto účinok akútny, v čase, ktorý nie je kompenzovaný stratou krvi, čo vedie k hypovolémii.

Zoznam piluliek z plavidiel

Plavidlá - jeden z najslabších bodov v tele moderného človeka. Cievne choroby veľmi často vedú k invalidite a smrti pacientov. Zlé krvné cievy zhoršujú všeobecný stav a narušujú funkciu životne dôležitých orgánov.

Portálna hypertenzia: faktory výskytu, znaky, priebeh, eliminácia

Portálna hypertenzia (zvýšenie krvného tlaku v portálnej žilke) vzniká vtedy, keď sa v krvnej bariére objaví krvná bariéra z portálového bazénu - nižšia, vnútri alebo nad pečeňou.

Príčiny modrín od najmenšej rany

Tvorba modriny alebo modriny na tele je normálna, ak sa objaví v dôsledku fyzického nárazu (šok, silný tlak alebo mechanické poškodenie). Ak sa však hematómy objavia svojvoľne, bez akéhokoľvek vplyvu, mali by ste premýšľať o vašom zdraví.

Tiazidové diuretiká

Zanechajte komentár 24,874Diuretiká - lieky, ktoré majú diuretický účinok. Najbežnejšie lieky zahŕňajú tiazidové diuretiká a diuretiká podobné tiazidom, pretože sa rýchlo vstrebávajú do gastrointestinálneho traktu.

Cerebrálny edém pri cievnej mozgovej príhode - príčiny vývoja, príznaky, diagnóza, lekárska a chirurgická liečba

Najzávažnejšou komplikáciou mŕtvice je nadmerná akumulácia tekutiny v mozgových bunkách. Výsledkom je zvýšenie intrakraniálneho tlaku, pacient má vážne bolesti hlavy.