Z tohto článku sa dozviete: čo sú kŕčové žily v pažeráku, aké príčiny môžu viesť k vzniku tejto patológie. Sú opísané aj klinické zobrazenie, diagnostika a liečba kŕčových žíl pažeráka.

Kŕčové žily v pažeráku (skrátene ako VRVP) sa nazývajú patologické zvýšenie priemeru žilových ciev umiestnených v dolnej časti pažeráka. Najčastejšie je táto patológia spôsobená portálnou hypertenziou (skrátenou ako GHG) - zvýšenie tlaku portálnej žily (v. Portae), ktorá preteká do pečene a zbiera krv z takmer celého čreva.

V porovnaní s inými typmi kŕčových žíl má HRVP úplne odlišné príčiny, symptómy a liečbu. Tieto rôzne patologické stavy kombinujú len prítomnosť zväčšených žíl.

Prítomnosť HRVP je len jedným zo symptómov závažných ochorení vedúcich k portálnej hypertenzii. Jej výskyt je najčastejšie spôsobený cirhózou pečene - nebezpečnou a prakticky nezvratnou chorobou. Zvyčajne vykonaná liečba umožňuje len trochu zmierniť stav pacienta, ale nemôže ho úplne vyliečiť.

Hepatológovia, gastroenterológovia, chirurgovia sa zaoberajú problémom GRDP.

Príčiny varixov pažeráka

Žily dolnej časti pažeráka prúdia do systému v. portae. Pri výskyte skleníkových plynov, ktoré je prakticky jedinou bezprostrednou príčinou kŕčových žíl, ich tlak stúpa.

Systém hornej a dolnej dutej žily

Žily spodnej časti pažeráka sú spojené s cievami strednej tretiny pažeráka, ktoré pretekajú do vyššej dutej žily. Pretože tlak v. portae sa stáva oveľa vyššou ako v žilových cievach strednej časti pažeráka, dochádza k vypúšťaniu krvi z neho do systému hornej dutej žily cez tieto kĺby (anastomózy). Kŕčové žily pažeráka a tieto rozšírené anastomózy.

ARVD nie je nezávislé ochorenie. Vývoj tejto patológie je spôsobený chorobami, ktoré vedú k výskytu skleníkových plynov. Niektoré z nich sú uvedené v tabuľke:

Vrodená kontrakcia portálnej žily

Zvýšený prietok krvi v portálnej žile kvôli prítomnosti fistuly.

Zvýšený prietok krvi v slezinovej žile

Akútna hepatitída (najmä alkoholická)

Vrodená fibróza pečene

Pravé srdcové zlyhanie

Iba príležitostne sa môžu vyvinúť varixy pažeráka bez PG - napríklad v prípade trombózy slezinovej žily.

Charakteristické príznaky

Samotný HRVP nespôsobuje žiadne príznaky, kým nedôjde k krvácaniu.

Vzhľadom na to, že táto patológia je prevažne jednou z komplikácií portálnej hypertenzie, je možné predpokladať ich prítomnosť, keď má pacient príznaky cirhózy pečene, medzi ktoré patria:

 • Znížená chuť do jedla.
 • Nevoľnosť a zvracanie.
 • Zožltnutie žalúdka, slizníc a kože.
 • Zníženie hmotnosti.
 • Bolesť alebo nepohodlie v správnom hypochondriu.
 • Svrbenie kože.
 • Ascites (akumulácia tekutiny v bruchu).
 • Zvýšené krvácanie.
 • Sexuálna dysfunkcia.
 • Symptómy encefalopatie, ktoré zahŕňajú poruchy spánku, zníženú inteligenciu, poruchy pamäti, abnormálne správanie. Tieto príznaky môžu byť také výrazné, že pacient sa nemôže ani udržať a viesť spoločensky prijateľný životný štýl.
V dôsledku hypertenzie v systéme nižšej vena cava v závažných prípadoch dochádza k ascitu a príznakom hlavy medúzy (dilatačné žily prednej brušnej steny). Označené šípkami

Možné komplikácie

Prakticky jedinou komplikáciou HRVP je krvácanie, čo je bezprostredné nebezpečenstvo pre život pacienta a zhoršuje jeho funkčné schopnosti. Príznaky jej výskytu zahŕňajú:

 • Čierne stolice (melena) alebo prítomnosť krvi vo výkaloch.
 • Zvracanie krvi.
 • Rýchle a hlučné dýchanie.
 • Závraty.
 • Zrýchlený srdcový tep (tachykardia).
 • Pokles krvného tlaku.
 • Bledosť kože.
 • Všeobecná slabosť.
 • Zhoršenie, nepokoj.
 • Zníženie množstva moču.

Hoci sa v mnohých ľuďoch s ťažkým poškodením pečene vyvinú kŕčové žily v pažeráku, nie všetci ľudia majú krvácanie. Faktory, ktoré zvyšujú riziko:

 1. Vysoký tlak v. portae. Riziko krvácania sa zvyšuje so zvýšením PG.
 2. Veľké veľkosti kŕčových uzlín. Čím viac uzlov, tým vyššie riziko komplikácií.
 3. Červené škvrny na kŕčové žily. Pri vykonávaní endoskopie majú niektoré uzly červené škvrny. Ich prítomnosť naznačuje vysoké riziko krvácania.
 4. Ťažké poškodenie pečene. Čím ťažšie je ochorenie pečene, tým pravdepodobnejšie krvácanie z kŕčových žíl.
 5. Pokračujúce zneužívanie alkoholu. Riziko komplikácií sa zvyšuje, ak pacient stále pije alkohol, najmä ak je choroba spôsobená ním.

diagnostika

Ak má osoba cirhózu pečene, lekár by mal pravidelne vyšetrovať ho na prítomnosť varixov. Hlavné vyšetrenia na identifikáciu tejto patológie:

 • Esophagogastroduodenoscopy (EFGDS) je najbežnejší spôsob diagnostiky varixov žily. Počas tohto endoskopického vyšetrenia hornej časti tráviaceho traktu vedie lekár cez ústa tenkú a pružnú tubu so svetlom (endoskopom) a skúma štruktúru pažeráka, žalúdka a dvanástnika. Ak lekár nerozpozná varixy pažeráka u pacientov s cirhózou pečene, zvyčajne po troch rokoch odporúča opakovanú EFGDS. Ak sa objavia kŕčové žily, endoskopia sa má vykonať každých 1 až 2 roky. Načasovanie opätovného vyšetrenia závisí od výskytu kŕčových uzlín, príčiny PG a celkového zdravotného stavu pacienta. Aj počas EFGDS je možné vykonať endoskopickú liečbu krvácania z ARVD.
 • Capsulárna endoskopia - počas tohto vyšetrenia pacient prehltne malú kapsulu obsahujúcu malú videokameru, ktorá zachytáva obrazy pažeráka a zvyšku gastrointestinálneho traktu. Potom tieto obrázky prezerá lekár, ktorý identifikuje prítomnosť patológie. Táto metóda môže byť alternatívou pre tých ľudí, ktorí nemôžu podstúpiť EFGDS, ale je veľmi zriedka používaný kvôli vysokým nákladom a nedostupnosti.
 • Vizualizačné prieskumy. Počítačová tomografia brušnej dutiny a Dopplerov portálnej a slezinovej žily dokážu potvrdiť prítomnosť HRVP.

Takmer každý pacient s AHDV vykonáva tieto laboratórne testy:

 • Stanovenie hemoglobínu, červených krviniek, krvných doštičiek a leukocytov.
 • Koagulogram (analýza krvnej koagulácie).
 • Biochemická analýza vrátane testov na stav obličiek (močovina, kreatinín) a pečeň (aminotransferáza).
 • Krvný typ
 • Rádiografia hrudnej dutiny.
 • Analýza ascitickej tekutiny.

V závislosti od údajnej príčiny skleníkových plynov môžu byť potrebné ďalšie metódy skúšania.

Liečebné metódy

Hlavným cieľom liečby HRVP je zabrániť krvácaniu, ktoré môže byť život ohrozujúce. Keď nastane krvácanie, všetko úsilie smeruje k jeho zastaveniu.

Prevencia krvácania

Liečba zameraná na zníženie tlaku v. portae, môže znížiť riziko krvácania z varvp. Môže obsahovať nasledujúce metódy:

 1. Odmietnutie piť alkohol. Jedná sa o jednu z najdôležitejších metód prevencie krvácania z kŕčových žíl. Alkohol môže zhoršiť cirhózu pečene, zvýšiť pravdepodobnosť krvácania a významne zvýšiť riziko úmrtia.
 2. Zníženie hmotnosti. Mnoho ľudí s cirhózou má tukové pečeň v dôsledku obezity. Obezita môže byť nezávislou príčinou poškodenia pečene, ako aj faktorom, ktorý prispieva k jej rozvoju. Strata hmotnosti môže pomôcť odstrániť tuk z pečene a znížiť ďalšie poškodenie.
 3. Použitie liekov na zníženie tlaku v. portae. Znížte tlak v. portae a beta-blokátory (propranolol, nadolol) môžu znížiť riziko krvácania.
 4. Obliekanie elastických krúžkov VRVP. Ak lekár na EFGDS vidí, že existuje vysoké riziko krvácania z varixov, môže odporučiť endoskopickú ligáciu (ligáciu). Pomocou endoskopu lekár umiestni pružný krúžok na kŕčový uzol v pažeráku, ktorý stláča žilu a zabraňuje krvácaniu. Táto minimálne invazívna operácia má malé riziko vzniku komplikácií, ako je zjazvenie pažeráka.

Zastavenie krvácania z HRVP

Krvácanie z pažerákových varixov je život ohrozujúcim stavom, ktorý vyžaduje naliehavú lekársku starostlivosť. Metódy používané na zastavenie krvácania a elimináciu účinkov krvnej straty:

 • Ligácia krvácajúcich varixových žilových žíl s elastickými krúžkami.
 • Tamponáda pomocou sondy Blackmore. Táto metóda sa používa ako dočasné záchranné opatrenie na nekontrolované krvácanie z varixov. Sonda Blackmore má dva valce. Je umiestnený do žalúdka cez ústa, po ktorom lekár nafúkne prvý (žalúdočný) balón. Potom sa sonda jemne utiahne, kým nafúknutý balónik nezostane na gastroezofageálnom uzle. Lekári nafukujú druhý balónik (pažerák). Nadmerné balóniky sondy Blackmore stlačia varixy pažeráka, čím zastavia krvácanie.
 • Lieky, ktoré spomaľujú prietok krvi v portálnej žile. Na zníženie prietoku krvi z vnútorných orgánov do portálnej žily lekári často predpisujú liek Octreotide. Lieková terapia dopĺňa endoskopickú ligáciu krvných ciev, trvá približne 5 dní.
 • Presmerovanie toku krvi zo systému v. portae. Lekári môžu odporučiť transjugulárnu intrahepatálnu portosystémovú posun do pacienta s VDPD, ktorého podstatou je umiestniť malú skúmavku (spojku), ktorá spája v. portae a žilnej žily. Takýto blatník znižuje tlak vo v. portae a pomáha zastaviť krvácanie. Takáto operácia však môže spôsobiť vážne komplikácie, vrátane zlyhania pečene a mozgovej dysfunkcie, ktoré sa môžu vyskytnúť v dôsledku skutočnosti, že toxíny, ktoré sú zvyčajne poškodené pečeňou, priamo vstupujú do systémovej cirkulácie skratom. Táto metóda sa najčastejšie používa, keď iné metódy zníženia tlaku v sú neúčinné. portae, ako aj dočasné opatrenie u ľudí čakajúcich na transplantáciu pečene.
 • Obnova cirkulujúceho objemu krvi. Transfúzie (transfúzie) krvných zložiek sa často vykonávajú s cieľom nahradiť stratenú krv a vylúčiť koagulačné faktory.
 • Prevencia infekcií. S rozvojom krvácania sa zvyšuje riziko infekčných komplikácií, takže pacienti sú často predpisovaní antibiotikami.
 • Transplantácia pečene je jednou z možností liečby pacientov so závažným poškodením pečene, u ktorých sa objavujú rekurentné krvácavé príhody.
Sonda Blackmore

výhľad

Kŕčové žily v pažeráku sú nebezpečné komplikácie PG, najčastejšie spôsobené cirhózou pečene. Hlavným nebezpečenstvom pre život pacientov je krvácanie, prvá epizóda vedie k smrti 30-50% pacientov. U 60-80% pacientov po prvom prípade krvácania do jedného roka sa vyskytujú opakované epizódy, z ktorých zomrie približne 30% pacientov.

Riziko vzniku skorého recidivujúceho krvácania (do 5 dní od prvej epizódy) je tiež ovplyvnené závažnosťou poškodenia pečene:

Kŕčové žily pažeráka

Kŕčové žily v pažeráku - termín pre venóznu dilatáciu v dolnej časti pažeráka, ktorý je dôsledkom zhoršenia prietoku krvi v portálnej žilke a následne gastroezofageálneho plexu s nadmerným množstvom tečúcej krvi, ktorý sa snaží vylievať zo srdca.

Vzhľadom na skutočnosť, že v kŕčových žilách v pažeráku zodpovedá v 90% prípadov cirhóze pečene, môže sa zožltnúť koža a očné bielkoviny, strata chuti do jedla, strata hmotnosti, ascites, bolesť brucha a nauzea.

Najnebezpečnejší príznak tejto choroby je spojený s hemoptýzou, zvracaním zmiešaným s krvou, dechtovými stolicami a slabosťou.

dôvody

Kŕčové žily v dolnej časti pažeráka vznikajú v dôsledku stagnácie portálnej portálnej žily v pečeni, ktoré sa objavujú počas trombózy a cirhózy pečene. Príčinou tejto choroby v hornej časti je malígny chudák. Žily pečene sú stlačené, čo sťažuje krvný obeh. Flebektázia pažeráka sa tiež javí ako komplikácia ochorení srdca a sleziny.

Faktory spôsobujúce toto ochorenie:

 • stenóza portálnej žily, charakteristická pre mladšiu generáciu, vyplývajúca z trombózy, sklerózy;
 • ochorenia pečene, ktoré sa vyskytujú v starobe - cirhóza, amyloidóza, echinokokóza;
 • Chiariova choroba;
 • angióm pažeráka;
 • malígny bochník;
 • vaskulárna patológia.

Kŕčové žily pažeráka sa najčastejšie vyskytujú u nasledovných kategórií pacientov:

 • u mužov;
 • u ľudí nad 50 rokov;
 • u pacientov s ochorením pankreasu, žalúdka, srdca, chronickej cirhózy v anamnéze.

Výskyt krvácania nie je ovplyvnený ani úrovňou tlaku, ani výraznými výkyvmi. Riziko prasknutia je vysoké u pacientov, ktorí trpia vaskulárnymi ochoreniami, ktoré nepriaznivo ovplyvňujú štruktúru cievnych stien.

klasifikácia

Klasifikácia ochorenia kŕčových žíl v pažeráku sa niekoľkokrát zmenila, teraz sa používa verzia z roku 1997 pre žily pažeráka, pričom stupeň ochorenia sa postupne rozdelil:

 • Prvý stupeň Žily v priemere dosahujú 5 mm, výrazne predĺžené, umiestnené v dolnej časti orgánu.
 • Druhý stupeň Žily žeravé, v priemere dosahujú 10 mm, ktoré sa nachádzajú v strednej časti tela.
 • Tretí stupeň Nádoby sú roztiahnuté na viac ako 10 mm, steny sú namáhané, tenké, sú umiestnené bok po boku, majú meandr v smere, majú červené škvrny na vonkajšom povrchu.

Ak kŕčové žily v pažeráku stále spôsobujú vnútorné krvácanie, potom podľa štatistiky prežije iba 50% pacientov. Viac ako polovica pacientov, ktorí prežili po krvácaní, utrpela recidíva tejto choroby 1-3 roky a je nútená opätovne začať liečbu.

Kŕčové žily s 1 stupňom

Klinický obraz je mierny. Pacient má takmer žiadne sťažnosti. Pri vyšetrení pozorujú: dilatácia žíl nie je silná až do 3 mm. Neexistuje žiadna žilová ektázia alebo iba málo, lumen nie je naplnený. Diagnóza bola vykonaná len pomocou endoskopie. Ak je prvý stupeň dôležitý čo najskôr na začatie liečby.

Kŕčové žily 2 stupne

Nerovnosť ciev je dobre vysledovateľná, existujú aj uzliny, ktoré sú väčšie ako 3 milimetre. Súčasne mukózna membrána v pažeráku zostáva nedotknutá bez porušenia jeho integrity.

Pri vykonávaní štúdie je možné diagnostikovať veľké v cievnych výčnelkoch. Liečba by sa mala uskutočňovať včas, iba tak, aby sa v počiatočnom štádiu mohli zbaviť nepríjemných symptómov ochorenia. Krvácanie nie je v tomto štádiu typické.

Kŕčové žily 3 stupne

Najbežnejšia diagnóza. Pacient má vážne príznaky. Vo všeobecnosti je v tomto prípade predpísaná operácia. Žily sú silne opuchnuté, uzly sa jasne prehlbujú, neustále rozširujú, zaberajú 2/3 pažeráka, sliznica pažeráka je veľmi zriedená. Vznikajú gastroezofageálne refluxy.

4. stupňové kŕčové žily

Tento stupeň ochorenia sa prejavuje, ak sa v pažeráku objavia početné žilové uzliny, ktoré nespadajú dole a s riedeným povrchom. Na sliznicovej vrstve sa nachádza početná erózia. Pacienti registrujú okrem príznakov ezofagitídy aj slanú chuť v ústach. Štvrtý stupeň najčastejšie vedie k spontánnemu krvácaniu.

Symptómy kŕčových žíl v pažeráku

Prvých pár rokov sa môžu objaviť kŕčové žily v pažeráku bez viditeľných symptómov. Niekedy sa vyskytujú zriedkavé prípady pálenia záhy, slabosť v hrudníku, pichanie. Niektorí pacienti sa sťažujú na ťažkosti s prehĺtaním jedla.

Symptómy progresívnej choroby sa zvyčajne objavujú niekoľko dní pred začiatkom krvácania. Známky z nich sú závažná bolesť na hrudníku a zhoršenie celkovej pohody pacienta. U ostatných pacientov sa príznaky môžu prejaviť vo forme prejavu ascitu.

Okrem toho sa symptómy ochorenia žíl pažeráka môžu prejaviť vo forme zjavenia "hlavy medúzy". Tento jav je určitý vzor, ​​ktorý je dobre videný na prednej stene brušnej dutiny rôznymi patologicky vytvorenými konvexnými cievami alebo žilami.

Po pretrhnutí žily dochádza k závažnému krvácaniu, ktoré sprevádza charakteristické symptómy:

 • výrazne znížený krvný tlak;
 • krvavé nečistoty pri zvracaní;
 • krvavé nečistoty v hmotnosti stolice;
 • ťažká tachykardia.

S miernym krvácaním môže človek cítiť slabosť, malátnosť, ako aj príznaky anémie. Diagnostikujú varixy pažeráka pomocou laboratórnych vyšetrení, ultrazvukovým vyšetrením orgánov v brušnej dutine, v prípade potreby pomocou röntgenových lúčov a ezofagoskopie.

diagnostika

Diagnóza sa robí na základe sťažností, externých vyšetrení a detekcie primárnych ochorení. Inštrumentálne štúdie zahŕňajú:

 • laboratórne údaje krvných testov;
 • rádiografia s kontrastným činidlom;
 • ezofagoskopia, ktorá sa musí vykonať starostlivo kvôli riziku možného krvácania.

Pri diagnostikovaní treba brať do úvahy a vylúčiť všetky možné príčiny, až potom bude možné definitívne a presne určiť hlavnú príčinu krvácania a zmeny v žilách pažeráka.

Liečba kŕčových žíl v pažeráku

Ak sa objavia príznaky kŕčových žíl pažeráka, liečba sa vykonáva iba v jednotke intenzívnej starostlivosti alebo v intenzívnej starostlivosti. Hlavná klasifikácia nechirurgických procedúr je zameraná na prevenciu a elimináciu krvácania (hemostatickú liečbu) znížením tlaku v cievach:

 1. Liečba liekov vo forme užívania vitamínov, adstringentných liekov a antacidov (lieky, ktoré znižujú kyslosť v žalúdku). Táto metóda je zameraná na prevenciu peptickej ezofagitídy, pri ktorej môže zápal prechádzať na steny krvných ciev a spôsobovať krvácanie.
 2. Transfúzia krvi, hmotnosť erytrocytov, plazma;
 3. Zavedenie koloidných roztokov;
 4. Prijatie hematopoetických a vazokonstrikčných liekov.

V prípadoch, keď uvedené metódy nestačia na zastavenie krvácania dôkladne a existuje riziko opakovaného poškodenia krvných ciev v blízkej budúcnosti, uchýlia sa do operácie:

 • transjugulárny intrahepatálny portosystémový posun (TIPS);
 • bypass;
 • devaskularizace.

V súčasnosti existujú značné skúsenosti s používaním minimálne invazívnych endoskopických zákrokov na elimináciu krvácania z rozšírených žilových žíl. Existujú 2 spôsoby, ako vykonať endoskopickú sklerózu pažeráka:

Intravasálnou metódou zavedenia sklerozantu je vývoj spojivového tkaniva v mieste lokalizácie trombózneho varixového uzla. Pri paravasálnej metóde, keď sa sklerozaant vstrekuje do submukóznej vrstvy, je paravasálne vlákno zjazvené a následne je pažerák vytlačený. Táto metóda je jemnejšia a má menej komplikácií.

diéta

Pacienti musia dodržiavať prísnu diétu počas svojho života, a to napriek ich pohode:

 • časté jedlá v malých porciách.
 • okrem teplých a studených jedál.
 • zobrazuje výťažky s nízkym obsahom tuku a polievky, kaša s riedeným mliekom alebo vodou, kompóty, ovocie v ošúchanom stave, dusená zelenina.
 • ostré, kyslé, slané, tučné a vyprážané mäsové výrobky sú kontraindikované; je potrebné všetko variť, variť v podobe zemiakov.

Silne kontraindikovaný alkohol, nápoje sýtené oxidom uhličitým, pivo.

prevencia

Aby sa predišlo premeneniu zdravých žíl pažeráka na patologické, kŕčové žily, je najprv potrebné sledovať stav pečene a okamžite liečiť všetky jeho ochorenia. Ak to chcete urobiť, odborníci odporúčajú, aby ste ich pravidelne kontaktovali pre radu a dodržiavali všetky odporúčania.

Prognóza pre život

Bohužiaľ, pažerákové kŕčové žily sú nevyliečiteľné. V prípade včasnej diagnózy však primeraná podporná liečba výrazne zlepší kvalitu života pacienta a pomôže predchádzať hrozivému stavu - krvácaniu.

Úmrtnosť s už vzniknutým krvácaním z kŕčových žíl pažeráka je viac ako 50% a závisí od závažnosti základnej choroby a stavu tela ako celku. U pacientov, ktorí prežili krvácanie v 75% prípadov v nasledujúcich 1-2 rokoch, dochádza k relapsu.

Vo všeobecnosti prognóza dlhodobého prežívania pacientov s touto chorobou zostáva nízka, čo je hlavne príčinou závažného ochorenia pečene.

Kŕčové žily pažeráka

Kŕčové žily v pažeráku - patológia žíl pažeráka, charakterizovaná ich kŕčovitosťou a kožným rozšírením v dôsledku tvorby fleboektáz. Príčinou tejto choroby môže byť poškodenie pečene, srdca a iných orgánov. Najčastejšie sa varikóznosť pažeráka nezjavuje, až kým nenastane najhoršia komplikácia - krvácanie. Hlavnou metódou diagnostiky kŕčových žíl je EGD, počas ktorej sa vykonáva terapeutická hemostáza. Liečba zahŕňa aj konzervatívne opatrenia: liečbu základnej choroby, lekárske zastavenie krvácania. S neúčinnosťou terapeutických zákrokov sa vykonáva šuntová chirurgia.

Kŕčové žily pažeráka

Kŕčové žily v pažeráku (kŕčové žily v pažeráku) - patológia jeho venózneho systému, ktorá sa vyvíja v dôsledku zvýšenia tlaku v systéme portálu alebo vena cava. Cievne cievy sú úzko spojené s venóznym systémom brušných orgánov a predovšetkým so systémom portálnej žily. Zvýšený tlak v portálnej žilke vedie k porušeniu odtoku a stagnácie krvi v žilách pažeráka, čo spôsobuje vývoj kŕčových žíl. V posledných rokoch sa frekvencia detekcie portálnej hypertenzie výrazne zvýšila v dôsledku vysokej prevalencie vírusovej hepatitídy, iných ochorení pečene a alkoholizmu. Nebezpečenstvo tejto patológie spočíva v tom, že približne polovica pacientov zomrie už pri prvom krvácaní. Riziko opakovaného krvácania je veľmi vysoké a úmrtnosť dosahuje 80%. Choroba je nevyliečiteľná, je možné predĺžiť dĺžku života len pravidelným vyšetrením a vykonaním opatrení na prevenciu krvácania. Keď sa objavia prvé príznaky ochorenia, následné prežitie zvyčajne nie je dlhšie ako niekoľko rokov.

Príčiny kŕčových žíl v pažeráku

Príčiny varixov pažeráka sú často spojené so zvýšeným tlakom v portálnom žilovom systéme, oveľa menej často sa flebektómia vyvíja na pozadí systémovej hypertenzie (hypertenzie) alebo kongenitálnej patológie. Najčastejšie, tlak sa zvyšuje v.portae cirhózou alebo iným ťažkou pečeňové patológiu, nádory pečene alebo pankreasu, ktoré stláča do portálnej žily, portál trombózy alebo vývoj anomálií. Súčasne sa z portálnej žily odoberá krv cez žalúdky cez cievy žalúdka do žíl pažeráka, v dôsledku čoho sa tlak v nich výrazne zvyšuje. Vzhľadom k tomu, že pažerákové žily sú umiestnené v uvoľnenom tkanive a ich steny sú veľmi tenké, pri preťažení objemom krvi sa tiahnu a vytvárajú kŕčové žily. Keď sú pečeň poškodené, kŕčové uzliny sú najčastejšie umiestnené v dolnej časti pažeráka a pri vstupe do žalúdka, zatiaľ čo pri systémovej hypertenzii sú uzliny menšie a zvyčajne sa nachádzajú pozdĺž celej dĺžky orgánu. Tiež kŕčové žily môžu byť tvorené kompresiou hornej dutej žily, so závažným poškodením štítnej žľazy, Chiariovým syndrómom. Viac náchylný na kŕčové žily pažeráka u mužov po 50 rokoch.

Symptómy kŕčových žíl v pažeráku

Prvým príznakom ochorenia je často krvácanie z pažeráka fleboektazov Občas, pacienti môžu znamenať vznik pocitu tlaku a gravitácie na hrudi niekoľko dní pred začatím krvácavých komplikácií. Niekedy krvácanie predchádza ezofagitída - v dôsledku blízkosti cévnej steny sa sliznica uvoľňuje, ľahko sa poškodí tuhým jedlom, zápal. V tomto prípade môže byť pacientom narušený pocit pálenia, pálenia záhy a pálenia kyselinou, ťažkosti pri prehĺtaní hustých potravín.

Normálny tlak v žilách žalúdka zvyčajne nepresahuje 15 mm Hg, s kŕčovými žilami sa môže výrazne zvýšiť. Dosiahnutie úrovne 25 mm Hg. je kritická. V tomto prípade nejde o tlakovú hodnotu, ale výrazné fluktuácie tohto ukazovateľa. Krvácanie môže byť zanedbateľné, ale u približne 60% pacientov je to masívne, čo vedie k výraznému zhoršeniu alebo smrti. Najčastejšie sa vyskytujú hemoragické prejavy na pozadí kolísania tlaku - po cvičení, prejedanie, často vo sne. Pretrvávajúca menšia krvná strata sa nemusí prejaviť závažnými príznakmi, ale vedie k vyčerpaniu a anémii nedostatku železa. Takéto krvácanie je sprevádzané vracaním s krvnými pruhmi, nevoľnosťou, slabosťou, melena (čierna stolica spôsobená prídavkom zrazenej krvi), strata hmotnosti. Ak je krvácanie masívne, pacient má veľké krvavé vracanie, silnú slabosť, zhoršené vedomie, potenie a tlak sa znižuje súčasne so zvýšením srdcovej frekvencie.

Diagnóza kŕčových žíl v pažeráku

Prieskum ochorenia pečene dokáže zistiť zníženie hladín hemoglobínu na pozadí krvácania. Ultrazvuk brušných orgánov, MRI pomáha identifikovať ochorenie pozadia, ktoré viedlo k vzniku kŕčových žíl v pažeráku. Rádiografia pažeráka zavedením kontrastného činidla umožňuje určiť jeho zúženie a deformáciu stien spôsobených výčnelkom kŕčových uzlín do lumen pažeráka.

Najinformatívnejšou metódou na diagnostikovanie varixov pažeráka je esophagogastroduodenoscopy - pri skúmaní lumenu orgánu cez endoskop sa pozorujú modrasté nodulárne výčnelky žíl. Pri vyšetrovaní na pozadí krutého krvácania je ťažké určiť jeho zdroj. EGD umožňuje stanoviť správnu diagnózu, určiť stupeň kŕčových žíl a riziko pretrhnutia flebektázy, a vykonať terapeutické opatrenia. Treba mať na pamäti, a že krváca na pozadí pažeráka fleboektazii môže vyvinúť z iných GI (napr gastrointestinálne krvácanie) a z iných dôvodov: gastrointestinálne nádory, vredy, patológie zrážanie krvi (trombocytopénia, von Willebrandovho choroba, hemofília, trombocytopenická purpura), Mallory-Weissov syndróm atď.

Liečba kŕčových žíl v pažeráku

V závislosti od príznakov ochorenia môže byť pacient pod dohľadom v oddelení gastroenterológie alebo chirurgie. Úlohou gastroenterológa je liečiť základnú chorobu a zabrániť vzniku krvácania. Za týmto účelom dostane pacient hemostatické lieky, antacidá, vitamíny. Povinná prevencia pľúcneho refluxu. Odporúčajte prísne dodržiavanie správnej stravy, odpočinku a cvičenia.

S rozvojom krvácania sa vykonáva hemostatická liečba - prípravky vápnika, vitamín K, čerstvá zmrazená plazma. Naliehavá ezofagoskopia sa vykonáva na zistenie zdroja krvácania a endoskopického orezania krvácajúcej žily, aplikácie adhézneho filmu a trombínu, elektrokoagulácie cievy. Ak chcete zastaviť krvácanie, použite zavedenie sondy Blackmore - má špeciálne valce, ktoré pri nafúknutí blokujú lumen pažeráka a stláčajú cievy. Avšak aj po týchto manipuláciách v 40 až 60% prípadov sa nepodarí dosiahnuť pozitívny účinok.

Po zastavení krvácania a stabilizácii sa používajú chirurgické metódy liečby - ich účinnosť je oveľa vyššia ako u konzervatívnych metód. Zvyčajne chirurgická liečba spočíva v uložení výhybiek medzi portálnou žilou a systémovým prietokom krvi, v dôsledku čoho sa tlak v portálnej žilke znižuje a pravdepodobnosť krvácania sa stáva minimálnym. Najbezpečnejšie a populárna metóda je endovaskulárne graft miešanie metóda transyugulyarny (prístup cez krčnej žily), a tiež ukladať portokaválnou splenorenální anastomózy praxe splenektómiu, ligační nepárový a portálnej žily, sleziny tepnou a zošitie alebo odobratie pažeráka.

Predpoveď a prevencia kŕčových žíl v pažeráku

Prognóza ochorenia je nepriaznivá - ochorenie pažerákových kiahní je nevyliečiteľné, keď sa táto choroba objaví, mali by sa prijať všetky opatrenia na prevenciu progresie patológie a smrteľného krvácania. Dokonca aj po prvýkrát vzniká krvácanie výrazne zhoršuje prognózu a znižuje predpokladanú dĺžku života na 3-5 rokov.

Jedinou metódou prevencie varikóznych pažerákových žíl je prevencia a včasná liečba ochorení, ktoré vyvolávajú túto patológiu. Ak je v anamnéze ochorenie pečene, ktoré môže viesť k cirhóze a zvýšenému tlaku v portálnej žilke, pacient by mal pravidelne vyšetrovať gastroenterológ na včasné zistenie dilatácie ciev pažeráka.

Keď sa vytvárajú kŕčové žily, treba pozorovať prísnu diétu: jedlo by malo byť naparované alebo varené, odporúča sa utrieť jedlo a nejedzť husté potraviny vo forme veľkých kusov. Jedlo by nemalo byť príliš studené alebo horúce, hrubé a tvrdé potraviny, aby sa zabránilo traume na pažeráku sliznice. Aby sa zabránilo refluxu obsahu žalúdka do pažeráka, hlava lôžka sa zdvihne počas spánku. Aby sa zabránilo krvácaniu, odporúča sa odstrániť ťažké fyzické námahy a zdvíhanie.

Kŕčové žily pažeráka

Pažerákových varixov, alebo flebektaziya - patologická zmena v žilách pažeráka, čo je dôsledkom zhoršenie odtoku krvi vo vena cava a prejavuje nerovnomerné zvýšenie cievne lumen vo forme výstupkov meshochkoobraznyh ich steny. Na posmrtné vyšetrenie pažeráka žil a často kardio predĺžená, zvlnený, sliznicu nad nimi preriedili, niekedy zapálené alebo erodované. Otvor, z ktorého krvácanie došlo, zvyčajne nie je viditeľné, pretože po závažnom krvácaní zúžia žily.

Príčiny pažerákových varixov

Príčiny prevažnej väčšiny prípadov pažerákových kŕčových žíl sú podmienky, ktoré sprevádzajú fenomén zvýšeného tlaku v portálovom žilovom systéme - portálna hypertenzia:

 • choroby postihujúce parenchým pečene (nádory, cirhóza, echinokokóza, amyloidóza) sú častejšie v dospelosti;
 • zúženie lúmenu portálnej žily (kvôli skleróze, trombóze, kompresii vonku) - prevažne diagnostikované u mladých ľudí;
 • Chiariova choroba.

Phlebectasia môže byť príznakom závažného chronického srdcového zlyhania - v tomto prípade je spôsobená hypertenziou, nielen v portálnej žilke, ale aj vo väčšej cirkulácii vo všeobecnosti.

Existuje aj vrodená forma tejto choroby - príčiny jej výskytu sú neznáme.

patogenézy

Tlak v portálnej žilke zdravého človeka sa pohybuje od 5 do 14 cm vody. Art., Pažerákové kŕčové žily sa vyvíjajú v prípade stáleho nárastu tlaku 2 až 4 krát vyššie ako je normálne. Tlak 24-27 cm vody. Art. považované za kritické - s týmito číslami existuje reálna hrozba prasknutia pažeráka.

Keď tlak v portálnej žile prietoku krvi výrazne bráni z pažerákových varixov, s ktorými sa stretávajú zvýšené zaťaženie, čím sa deformuje - predĺžená, rozšírený, sa na tvare ozdobený, ich steny tvoria meshochkoobraznye výstupky alebo kŕčové žily.
V prípade počiatočnej patológie pečene sú postihnuté žily umiestnené v dolnej alebo distálnej časti pažeráka v prípade počiatočnej kardiovaskulárnej patológie v celom orgáne. Pokiaľ ide o veľkosť uzlov, pri srdcovom zlyhaní sú 2-3 krát menšie ako v prípade ochorení pečene.

Komplikácia kŕčových žíl je krvácanie z nich, ku ktorému dochádza v prípade náhleho poklesu tlaku v portálovom žilovom systéme. Hodnota tlaku v tomto prípade je neprincipovaná, je to rozsah kolísaní tlaku, ktorý zohráva úlohu. Krvácanie sa obvykle vyskytuje počas fyzickej námahy, po prejedaní, vo sne. Je dôležité si uvedomiť, že výskyt krvácaní a dôležitosť spojené s kalibru (priemer) postihnutých žíl, a závisí od stavu cievne steny (stupeň priepustnosti), zrážanie krvi, a ďalších faktoroch. Často je krvácanie z kŕčových žíl v pažeráku smrteľné.

Klinické príznaky kŕčových žíl pažeráka

U mužov je táto patológia diagnostikovaná dvakrát častejšie ako u žien, priemerný debutový vek choroby je 50 rokov.
Vo väčšine prípadov sú kŕčové žily na pažeráku dlhodobo asymptomatické alebo ich príznaky sú maskované príznakmi základnej choroby. Pacienti, ktorí boli diagnostikovaní s kŕčovými žilkami v pažeráku, po určitý čas zaznamenali:

 • pálenie záhy;
 • grganie;
 • poruchy prehĺtania;
 • ťažkosti, nepohodlie, bolesti rôznej intenzity za hrudnou kosťou.

Uvedené symptómy sú zvyčajne spôsobené zápalom sliznice pažeráka alebo peptickou ezofagitídou, často sprevádzanou kŕčovými žilami.

Často je choroba asymptomatická až do vyvinutia krvácania z postihnutých žíl. Môže byť tak bezvýznamná, masívna, bohatá, čo predstavuje nebezpečenstvo pre život pacienta.

Akútne krvácanie sa prejavuje prítomnosťou pruhov krvi v spúte, vracaním červenej krvi, vracaním "kávy" a čiernymi tekutými stoličkami (nazýva sa to "melena"). V prípade chronickej krvnej straty sa vyvinie anémia s nedostatkom železa, ktorej príznakmi sú všeobecná slabosť, palpitácie, dýchavičnosť, adynamia, strata hmotnosti "bez príčin".

diagnostika

Pri diagnostike kŕčových žíl zohrávajú úlohu:

 • sťažnosti pacientov;
 • história choroby a života (ako dlho sa objavili sťažnosti, ako choroba pretekala, choroby v minulosti, najmä hepatitída, cirhóza, nádory);
 • objektívne posúdenie stavu pacienta (belosť alebo žltnutie kože, prítomnosť kožných krvácanie či žilky, zvýšiť žalúdka ako celok, pečene a sleziny najmä prítomnosť kŕčové žily na prednej brušnej steny, opuch končatín a trupu, a ďalšie príznaky);
 • laboratórne štúdie (počet kompletnej krvi (leukopénia, trombocytopénia), krvné chémia (zvýšenie hladiny bilirubínu, pečeňových enzýmov, cholesterolu, znížený obsah bielkovín), stanovenie parametrov systému krvnej koagulácie pre rovnako nevyhnutné krvácania pre určenie krvnej, Rh faktor a vykonávať test krížovej kompatibility pre 6 dávok hmotnosti);
 • inštrumentálne metódy (esophagogastroduodenoscopy - EFGDS), ultrazvuk brušných orgánov, kontrastná štúdia pažeráka).

liečba

Pacient by mal pochopiť, že ak sú kŕčové žily v pažeráku výsledkom jeho hlavného ochorenia, potom nie je šanca vyliečiť túto chorobu, bohužiaľ. Cieľom liečby v tomto prípade je predísť život ohrozujúcemu stavu - krvácanie z postihnutých žíl.

Ponúkame vám základné princípy liečby kŕčových žíl v pažeráku.

 1. Liečba choroby, na pozadí ktorej sa vyvinuli kŕčové žily (hepatitída, cirhóza, angína pectoris atď.).
 2. Životný štýl (je potrebné vylúčiť fyzickú námahu, nie prepracovať, dodržiavať pravidlá osobnej hygieny).
 3. Diéta (prísne dodržiavanie odporúčanej diéty pre hlavné ochorenie pacienta).
 4. Liečba liekov:
  • lieky, ktoré znižujú kyslosť v žalúdku - antacidá;
  • väzbové činidlá;
  • vitamíny.
 5. V prípade krvácania - krvné transfúzie, plazma, erytrocytová masa, kryštaloidné a koloidné roztoky, vazokonstriktor, hemostatické lieky, vloženie sondy do pažeráka na stlačenie krvácajúcich žíl, elektrokoaguláciu poškodeného lepidla alebo trombínu.
 6. Chirurgická liečba v prípade krvácania zahŕňa radikálne (ukladanie portocaválnych alebo splenorenálnych anastomóz s odstránením alebo konzerváciou sleziny) a paliativne (ligácia slezinovej tepny, priesečník vaginálnych a portálnych žíl, obloženie žilových žíl, odstránenie ciev (devaskularizácia) z postihnutej časti potravy a iné operácie). Úmrtnosť pri chirurgickej liečbe krvácania z varixov pažeráka je 3 krát nižšia ako v prípade konzervatívneho krvácania.

výhľad

Bohužiaľ, pažerákové kŕčové žily sú nevyliečiteľné. V prípade včasnej diagnózy však primeraná podporná liečba výrazne zlepší kvalitu života pacienta a pomôže predchádzať hrozivému stavu - krvácaniu.

Úmrtnosť s už vzniknutým krvácaním z kŕčových žíl pažeráka je viac ako 50% a závisí od závažnosti základnej choroby a stavu tela ako celku. Viac ako polovica pacientov, ktorí prežili krvácanie, bola diagnostikovaná s relapsom 1-2 roky. Dlhodobé prežitie po krvácaní je takmer nemožné z dôvodu závažnosti základného ochorenia.

Ktorý lekár sa má kontaktovať

Ak krvácanie z žíl pažeráka je nevyhnutné zavolať sanitku, ktorá odvedie pacienta do chirurgickej nemocnice. Po ukončení krvácania by mal byť pacient monitorovaný a liecený gastroenterológom alebo hepatológa. Ak je poškodenie pečene spojené s ťažkým srdcovým zlyhaním ("srdcová cirhóza"), mali by ste sa poradiť s kardiológa.

Sosudinfo.com

Kŕčové žily pažeráka je patologický stav ciev, charakterizovaný tvorbou flebektonických uzlín. Toto ochorenie sa vyvíja v dôsledku porušenia odtoku krvi z portálnej (portálovej) žily s ťažkým poškodením pečene, kardiovaskulárnymi anomáliami a prítomnosťou neoplázie v tejto oblasti tela.

Ochorenie patrí medzi nevyliečiteľné a má vysoké riziko úmrtia v dôsledku oneskoreného nástupu a vnútorného krvácania.

Príčiny pažerákových varixov

Predpokladom pre kŕčové žily umiestnené v pažeráku je hypertenzia v portálovom alebo portálovom žilovom systéme. Zodpovedá za normálny prietok krvi medzi nepárovými orgánmi v brušnej oblasti (pankreas, slezina, žalúdok a všetky časti čreva okrem dolnej tretiny konečníka) a pečene.

Abnormálna hypertenzia v systéme portálnych žíl v 7-8 prípadoch z 10 je spojená s patologickými stavmi pečene (cirhóza, hepatitída, prítomnosť nádoru) a pankreasu, trombóza tejto cievy alebo abnormality jej vzniku (s vrodenými malformáciami). Tiež sa choroba môže vyvinúť stenózou hornej dutej žily, toxickým buritom, Budd-Chiariho syndrómom, flebosklerózou portálnej žily, Chiariho chorobou, pečeňovou fibrózou, cystickými zmenami žlčových kanálov.

Zriedkavejšie, nodulárna expanzia sprevádza systémové zvýšenie krvného tlaku (hypertenzia). V prípade hepatálnych patológií je ektáza 2-3krát väčšia ako pri kŕčových žilách spôsobených kardiovaskulárnymi príčinami. Rozšírenia sa nachádzajú hlavne v dolnej tretine pažeráka a blízko žalúdka, zatiaľ čo pri hypertenzii sú uzliny fixované pozdĺž celej dĺžky.

Choroba sa vyvíja podľa nasledujúceho mechanizmu:

 1. Krv preteká z portálového systému do pažeráka a prechádza cez žalúdočné žily.
 2. Ak sa tlak v počiatočnom bode zvýši, potom to ovplyvní stav žíl pažeráka. Vzhľadom na to, že sa vyskytujú vo voľných, mäkkých vláknach a majú krehké tenké steny, kŕčové žily sa vyvíjajú s nadmerným napätím.
 3. Počiatočné rozšírenie postupuje v dôsledku oslabenia stien a stagnácie krvi. Samostatné oblasti žily sa natiahnu silnejšie a vytvárajú uzliny (ektázy).
 4. Pri ostrých výkyvoch tlaku (v dôsledku hypertenzie, fyzickej námahy, prejedania, gastrointestinálnych ochorení, horúčky) dochádza k pretrhnutiu uzlín a krvácaniu z pažeráka dilatovaného kŕčovými žilami.

V rizikovej skupine sú hlavne muži starší ako 50 rokov, rovnako ako pacienti s chronickými ochoreniami gastrointestinálneho traktu a srdca.

Klasifikácia a hlavné symptómy

Existuje niekoľko klasifikácií kŕčových žíl v pažeráku. Niektorí klinickí lekári identifikujú tri stupne poškodenia, ďalšie až štyri. Príkladom prvého prípadu je nasledujúca klasifikácia:

 1. Prvý stupeň kŕčových žíl sa vyznačuje priemerom nádoby menším ako 5 mm. Predĺžené žily sú umiestnené v dolnej tretine pažeráka.
 2. Priemer dilatačných ciev dosahuje 1 cm, sú umiestnené, vrátane strednej tretiny orgánu, dochádza k krúteniu žíl.
 3. Steny nádob, ktorých priemer už prevyšuje predchádzajúce hodnoty, sú zriedené a namáhané. Žily sú umiestnené blízko, často sa objavujú markery.

Podľa inej klasifikácie, ak je priemer nádob väčší ako 5 mm, sa už vyskytuje tretí stupeň ochorenia. Podľa A.M. Vitenasu existujú 4 stupne kŕčových žíl, ktoré sú uvedené nižšie.

1 stupeň

Rozťahovanie žíl sa sotva prejavuje: priemer ciev je 2-3 mm, líšia sa modravou farbou a smerujú lineárne. Ektázia chýba. Pacient v tomto štádiu nemá skoro žiadne sťažnosti, takže patológia sa nachádza hlavne pri vyšetrení na inú chorobu.

Pri endoskopickom vyšetrení sa diagnostikuje kŕčové žily v pažeráku 1 stupeň. Dôležité je začať liečbu v počiatočnom štádiu ochorenia: zabráni sa tak chirurgickému zákroku a zvýši sa dĺžka života pacienta.

2 stupeň

Táto fáza patológie sa prejavuje nepravidelnosťou žíl a uzlín-ektáz, ktorých priemer je väčší ako 3 mm. Rozširovanie je nerovnomerné, dochádza k pretrhnutiu nádob. Sliznica zostáva nedotknutá bez poškodenia. Žiadne krvácanie.

Pri diagnostikovaní kŕčových žíl sa zisťuje vyčnievanie žilových stien.

3 stupeň

Prvé príznaky a ťažkosti sa môžu vyskytnúť v predchádzajúcom štádiu, ale zhoršenie stavu núti pacienta vyšetriť.
Klinický obraz je jasne vyslovený u pacientov s kŕčovými žilkami triedy 3: žily veľa zväčšujú, až na 2/3 pažeráka, ektázy sa objavujú. Plavidlá sú charakterizované tortuosity a v dôsledku vyčnievania sa dostanú k oblúku žalúdka. Sliznica sa stáva tenšou a stane sa náchylná na poškodenie s malým tlakom. Prípady gastrointestinálneho refluxu sa vyskytujú alebo sa zvyšujú.
Už v tomto štádiu vývoja choroby, aby sa zabránilo krvácaniu, pacient potrebuje núdzovú starostlivosť. Spravidla zahŕňa chirurgické metódy liečby.

4 stupeň

V poslednom štádiu ochorenia v dutine pažeráka sú viditeľné mnohé ektázy škaredých a polypoidných foriem. Veľkosť výčnelkov neklesá a steny sú stenčené a náchylné k prasknutiu, často sú pokryté vlastnou sieťou dilatačných žíl. Sliznica pažeráka je zapálená, na ňom sa vytvárajú erózie.

Pacienti sa sťažujú na bolesť za hrudnou kosťou, prudké pálenie, pálenie, ťažkosti s prehĺtaním a nadmerné sliny. Pri kŕčových žilách pažeráka sa tieto príznaky môžu vyskytnúť v treťom aj štvrtom štádiu ochorenia. V prípade druhého z nich je okrem uvedených príznakov typická aj slaná chuť v ústach, ktorá je spôsobená spontánnym prasknutím krvných ciev.

Krvácanie môže byť neobvyklé a spontánne sa končí. Avšak vo viac ako polovici pacientov majú masívnu formu a vedú k prudkému zhoršeniu zdravia alebo smrti. Krvácanie sa objaví na pozadí tlakového skoku v tele alebo portálnej žily, napríklad po fyzickom náraze alebo pri prejedaní, ako aj počas spánku.

Časté krvácanie v množstvách, ktoré nie sú život ohrozujúce, nevedie k hromadnému krvácaniu, strate vedomia alebo prudkému poklesu krvného tlaku, ale plnému vyčerpaniu a rozvoju anémie. Vnútorné krvácanie sprevádza strata hmotnosti, slabosť, nevoľnosť a niekedy kompenzačná tachykardia. Zaznamenáva sa tiež vracanie s krvou a čiernymi výkalmi.

diagnostika

Diagnóza kŕčových žíl v pažeráku pozostáva z niekoľkých etáp:

 1. Zber histórie. Nielen sa sťažujú na pacientov, ale aj zoznam chronických ochorení, vonkajšie príznaky (napríklad žltačka kože, opuch). Sú palpácia a perkusie brušnej steny.
 2. Laboratórne testy. Výsledky KLA a biochémie krvi určujú stav vnútorných orgánov, počet krvných doštičiek a hladinu hemoglobínu. V niektorých prípadoch možno budete potrebovať ďalšiu diagnostiku pečene a pokročilé testy na zrážanie.
 3. Inštrumentálne a hardvérové ​​štúdie. Rádiografia, ultrazvuk a ezofagoskopia sú zamerané na dôkladnú štúdiu pažeráka a definíciu základnej príčiny kŕčových žíl, ktorá spolu s komplikáciami choroby je nevyhnutne uvedená v závere.

Röntgenový obraz zobrazuje zúbkované obrysy pažeráka, konkrétne kožný tvar záhybov sliznice. Po zistení týchto príznakov sa pacientovi uskutoční najviac informatívne endoskopické vyšetrenie - fibroesofagoskopia (vyšetrenie vnútorného pažeráka). Táto metóda vám umožní plne preskúmať príčiny krvácania, stupeň kŕčových žíl, stav cievnych stien a dokonca aj pravdepodobnosť pretrhnutia uzliny v budúcnosti.

Obtiažnosť spočíva v tom, že je ťažké presne určiť centrum hemoragického prejavu: po pretrhnutí stráca žila tón a miesto poškodenia sa stáva nepostrehnuteľným. Zároveň v 3-4 štádiách ochorenia musí byť pažerák veľmi starostlivo preskúmaný, aby neublížil riedené a napäté steny ciev.

Liečebné metódy

Liečba varixov pažeráka sa má kombinovať. Spája liečebný účinok (vymedzenie stravy, obmedzenie zlá návyky, stres), priebeh liekov a v prípade potreby aj operáciu.

Lieky na liečbu patológie

Hlavnými cieľmi liečebného cyklu sú stabilizácia stavu pacienta v chronickej patológii pečene, srdca alebo iných vnútorných orgánov, ako aj prevencia masívneho krvácania. Na tento účel sú pacienti pridelení:

 • lieky na zníženie žalúdočnej kyslosti (antacidá),
 • lieky s hemostatickým účinkom,
 • vitamínové komplexy s rutínom a tokoferolom,
 • krv a vazokonstrikčné lieky,
 • antihypertenzíva (so systémovou hypertenziou).

V počiatočných štádiách kŕčových žíl sa liečba obmedzuje na farmakoterapiu, zákaz intenzívneho cvičenia a všeobecné pokyny pre zdravý životný štýl.

Druhy operácií pre kŕčové žily žíl pažeráka

Pri vysokej pravdepodobnosti prasknutia steny cievy sa vykoná operácia. V závislosti na indikáciách môže to byť endoskopická intervencia s nízkym dopadom (elektrokoagulácia, doping, tamponáda, obväz postihnutých žíl, ektáza trombínom) alebo operácia.

V lekárskej praxi sa používajú tieto typy operácií:

 1. Sclerotherapy. Do deformovaných ciev sa vkladá špeciálne riešenie, ktoré sa prilepí a ďalej podporuje resorpciu stien žíl. Postup sa opakuje niekoľkokrát podľa stanoveného rozvrhu.
 2. Posun stentu. Protézový stent sa vkladá do pečene a spája portál a žilové žily, čím sa znižuje záťaž na cievy pažeráka.
 3. Ovíjanie žíl.
 4. Anastomóza (najčastejšie slezinné spojenie cez ľavú obličku a slezinovú žilu), posunovanie.
 5. Splenektómia, chirurgická kompresia (ligácia) nepárových žíl.
 6. Odstránenie rozšírených ciev a ich nahradenie protézami.
 7. V prípade akútnych pečeňových ochorení sa odporúča transplantácia orgánov.

Liečba krvácania

Pri krvácaní sa pridávajú zlúčeniny vápnika, vitamín K, ktorý stimuluje koaguláciu krvných doštičiek a transfúziu čerstvej zmrazenej krvnej plazmy. Po určení zdroja straty krvi sa odtrhne zlomená žila a použije sa špeciálny film a trombín.

Sonda Blackmore sa tiež používa na zastavenie krvácania. Princíp jeho pôsobenia spočíva v stláčaní rozšírených nádob pomocou nasadených nafúknutých balónov.

Odporúčania pre prevenciu a diétu

Odporúčaná strava sa v porovnaní s diétou nelíši za porušenie gastrointestinálneho traktu. Pacient by mal jesť jedlo najmenej 4 krát denne, zastaviť potravu 3-4 hodiny pred spaním. Nezabudnite jesť výrobky ako:

 1. Vajcia, rastlinné oleje a iné zdroje vitamínu E
 2. Bobule, zemiakové hľuzy, zelenina, šalát.
 3. Bioflavonoidy.
 4. Orechy, ríbezle a ostatné výrobky obsahujúce vitamín P.
 5. Zelenina, ovocie, potravinové doplnky s vlákninou.

Vodný režim od 1 litra čistej vody denne je dôležitý. Pacient sa musí úplne vzdať fajčenia, konzumácie alkoholických a kofeínových nápojov, cukroviniek a výrobkov z múky, cukru, horúcich korenín. Ak je to možné, jedlo by malo byť domáce (nepodnikajúce vykosťovanie a spracovanie) a v žiadnom prípade horúce.

Po konzultácii s lekárom môžete použiť obľúbené recepty na odstránenie anémie, zníženie kyslosti žalúdka a obnovenie pečene.

výhľad

Núdzové opatrenia v konečných štádiách ochorenia nemusia priniesť výsledky. Kŕčové žily v pažeráku majú pomerne vysokú úmrtnosť - v priemere asi 50% prípadov. Väčšina úmrtí nastáva v dôsledku kombinácie krvácania s hlavnou diagnózou (napríklad progresívne ochorenie pečene).

U pacientov, ktorí podstúpili krvácanie, je riziko recidívy v nasledujúcich 1-2 rokoch 50-75%.

Na zníženie pravdepodobnosti komplikácií kŕčových žíl alebo recidívy krvácania môžete použiť adekvátnu medikáciu a chirurgickú liečbu. Ale dokonca starostlivá implementácia odporúčaní nezaručuje významnú dĺžku života pacienta pri absencii liečby základnej patológie. Bez ohľadu na stupeň vývoja, varixy pažeráka sú chronické ochorenie.

Okrem Toho Čítal O Plavidlách

Nízky krvný tlak - príčiny a liečba

Krvný tlak je jedným z hlavných ukazovateľov stálosti vnútorného prostredia ľudského tela. Skladá sa z dvoch indikátorov: systolický a diastolický krvný tlak.Systolický krvný tlak sa pohybuje od 110 do 130 mm Hg.

Príčiny a mechanizmus vývoja angiopatie hypotonického typu

Medzi ochoreniami kardiovaskulárneho systému sa často uvádza hypertenzia, ale také ochorenie, ako je arteriálna hypotenzia, je nezanedbateľne zanedbateľné.

Čo vyzerá ako krvná zrazenina v ruke a čo to môže spôsobiť?

Tromboflebitída horných končatín môže ovplyvniť povrchové alebo hlboké žily. Ako sa tvorí trombóza v ramenách, aké sú jej príčiny a príznaky? Dôležité je rozpoznať chorobu v čase a prognóza liečby bude priaznivá.

Prečo je ESR 50 u žien a u mužov

obsah

Rýchlosť sedimentácie erytrocytov (ESR) je rýchlosť, pri ktorej sa erytrocyty oddelia od erytrocytovej hmoty, s nárastom tejto hodnoty je najčastejšie prítomnosťou zápalu v tele, takže hladina ESR 50 mm / h u ženy indikuje možné ochorenie.

Sínusová arytmia srdca: čo to je, príznaky, liečba, možné komplikácie

Z tohto článku sa dozviete, ako a prečo vzniká sínusová arytmia a aké symptómy sú pre ňu charakteristické. Ako sa lieči patológia a čo treba urobiť, aby sa zabránilo vzniku arytmií.

Revaskularizácia myokardu

Nie je to tak dávno, v roku 2014 post-sovietsky priestor oslávil päťdesiate výročie prvej manipulácie s revaskularizáciou myokardu.Revaskularizácia koronárnych artériíDnes sa revaskularizácia koronárnych artérií stala bežným postupom pre kardiochirurgov zo špecializovaných centier a čoraz viac informácií o týchto metódach liečby pacientmi bolo získaných.