Kŕčové žily v pažeráku - termín pre venóznu dilatáciu v dolnej časti pažeráka, ktorý je dôsledkom zhoršenia prietoku krvi v portálnej žilke a následne gastroezofageálneho plexu s nadmerným množstvom tečúcej krvi, ktorý sa snaží vylievať zo srdca.

Vzhľadom na skutočnosť, že v kŕčových žilách v pažeráku zodpovedá v 90% prípadov cirhóze pečene, môže sa zožltnúť koža a očné bielkoviny, strata chuti do jedla, strata hmotnosti, ascites, bolesť brucha a nauzea.

Najnebezpečnejší príznak tejto choroby je spojený s hemoptýzou, zvracaním zmiešaným s krvou, dechtovými stolicami a slabosťou.

dôvody

Kŕčové žily v dolnej časti pažeráka vznikajú v dôsledku stagnácie portálnej portálnej žily v pečeni, ktoré sa objavujú počas trombózy a cirhózy pečene. Príčinou tejto choroby v hornej časti je malígny chudák. Žily pečene sú stlačené, čo sťažuje krvný obeh. Flebektázia pažeráka sa tiež javí ako komplikácia ochorení srdca a sleziny.

Faktory spôsobujúce toto ochorenie:

 • stenóza portálnej žily, charakteristická pre mladšiu generáciu, vyplývajúca z trombózy, sklerózy;
 • ochorenia pečene, ktoré sa vyskytujú v starobe - cirhóza, amyloidóza, echinokokóza;
 • Chiariova choroba;
 • angióm pažeráka;
 • malígny bochník;
 • vaskulárna patológia.

Kŕčové žily pažeráka sa najčastejšie vyskytujú u nasledovných kategórií pacientov:

 • u mužov;
 • u ľudí nad 50 rokov;
 • u pacientov s ochorením pankreasu, žalúdka, srdca, chronickej cirhózy v anamnéze.

Výskyt krvácania nie je ovplyvnený ani úrovňou tlaku, ani výraznými výkyvmi. Riziko prasknutia je vysoké u pacientov, ktorí trpia vaskulárnymi ochoreniami, ktoré nepriaznivo ovplyvňujú štruktúru cievnych stien.

klasifikácia

Klasifikácia ochorenia kŕčových žíl v pažeráku sa niekoľkokrát zmenila, teraz sa používa verzia z roku 1997 pre žily pažeráka, pričom stupeň ochorenia sa postupne rozdelil:

 • Prvý stupeň Žily v priemere dosahujú 5 mm, výrazne predĺžené, umiestnené v dolnej časti orgánu.
 • Druhý stupeň Žily žeravé, v priemere dosahujú 10 mm, ktoré sa nachádzajú v strednej časti tela.
 • Tretí stupeň Nádoby sú roztiahnuté na viac ako 10 mm, steny sú namáhané, tenké, sú umiestnené bok po boku, majú meandr v smere, majú červené škvrny na vonkajšom povrchu.

Ak kŕčové žily v pažeráku stále spôsobujú vnútorné krvácanie, potom podľa štatistiky prežije iba 50% pacientov. Viac ako polovica pacientov, ktorí prežili po krvácaní, utrpela recidíva tejto choroby 1-3 roky a je nútená opätovne začať liečbu.

Kŕčové žily s 1 stupňom

Klinický obraz je mierny. Pacient má takmer žiadne sťažnosti. Pri vyšetrení pozorujú: dilatácia žíl nie je silná až do 3 mm. Neexistuje žiadna žilová ektázia alebo iba málo, lumen nie je naplnený. Diagnóza bola vykonaná len pomocou endoskopie. Ak je prvý stupeň dôležitý čo najskôr na začatie liečby.

Kŕčové žily 2 stupne

Nerovnosť ciev je dobre vysledovateľná, existujú aj uzliny, ktoré sú väčšie ako 3 milimetre. Súčasne mukózna membrána v pažeráku zostáva nedotknutá bez porušenia jeho integrity.

Pri vykonávaní štúdie je možné diagnostikovať veľké v cievnych výčnelkoch. Liečba by sa mala uskutočňovať včas, iba tak, aby sa v počiatočnom štádiu mohli zbaviť nepríjemných symptómov ochorenia. Krvácanie nie je v tomto štádiu typické.

Kŕčové žily 3 stupne

Najbežnejšia diagnóza. Pacient má vážne príznaky. Vo všeobecnosti je v tomto prípade predpísaná operácia. Žily sú silne opuchnuté, uzly sa jasne prehlbujú, neustále rozširujú, zaberajú 2/3 pažeráka, sliznica pažeráka je veľmi zriedená. Vznikajú gastroezofageálne refluxy.

4. stupňové kŕčové žily

Tento stupeň ochorenia sa prejavuje, ak sa v pažeráku objavia početné žilové uzliny, ktoré nespadajú dole a s riedeným povrchom. Na sliznicovej vrstve sa nachádza početná erózia. Pacienti registrujú okrem príznakov ezofagitídy aj slanú chuť v ústach. Štvrtý stupeň najčastejšie vedie k spontánnemu krvácaniu.

Symptómy kŕčových žíl v pažeráku

Prvých pár rokov sa môžu objaviť kŕčové žily v pažeráku bez viditeľných symptómov. Niekedy sa vyskytujú zriedkavé prípady pálenia záhy, slabosť v hrudníku, pichanie. Niektorí pacienti sa sťažujú na ťažkosti s prehĺtaním jedla.

Symptómy progresívnej choroby sa zvyčajne objavujú niekoľko dní pred začiatkom krvácania. Známky z nich sú závažná bolesť na hrudníku a zhoršenie celkovej pohody pacienta. U ostatných pacientov sa príznaky môžu prejaviť vo forme prejavu ascitu.

Okrem toho sa symptómy ochorenia žíl pažeráka môžu prejaviť vo forme zjavenia "hlavy medúzy". Tento jav je určitý vzor, ​​ktorý je dobre videný na prednej stene brušnej dutiny rôznymi patologicky vytvorenými konvexnými cievami alebo žilami.

Po pretrhnutí žily dochádza k závažnému krvácaniu, ktoré sprevádza charakteristické symptómy:

 • výrazne znížený krvný tlak;
 • krvavé nečistoty pri zvracaní;
 • krvavé nečistoty v hmotnosti stolice;
 • ťažká tachykardia.

S miernym krvácaním môže človek cítiť slabosť, malátnosť, ako aj príznaky anémie. Diagnostikujú varixy pažeráka pomocou laboratórnych vyšetrení, ultrazvukovým vyšetrením orgánov v brušnej dutine, v prípade potreby pomocou röntgenových lúčov a ezofagoskopie.

diagnostika

Diagnóza sa robí na základe sťažností, externých vyšetrení a detekcie primárnych ochorení. Inštrumentálne štúdie zahŕňajú:

 • laboratórne údaje krvných testov;
 • rádiografia s kontrastným činidlom;
 • ezofagoskopia, ktorá sa musí vykonať starostlivo kvôli riziku možného krvácania.

Pri diagnostikovaní treba brať do úvahy a vylúčiť všetky možné príčiny, až potom bude možné definitívne a presne určiť hlavnú príčinu krvácania a zmeny v žilách pažeráka.

Liečba kŕčových žíl v pažeráku

Ak sa objavia príznaky kŕčových žíl pažeráka, liečba sa vykonáva iba v jednotke intenzívnej starostlivosti alebo v intenzívnej starostlivosti. Hlavná klasifikácia nechirurgických procedúr je zameraná na prevenciu a elimináciu krvácania (hemostatickú liečbu) znížením tlaku v cievach:

 1. Liečba liekov vo forme užívania vitamínov, adstringentných liekov a antacidov (lieky, ktoré znižujú kyslosť v žalúdku). Táto metóda je zameraná na prevenciu peptickej ezofagitídy, pri ktorej môže zápal prechádzať na steny krvných ciev a spôsobovať krvácanie.
 2. Transfúzia krvi, hmotnosť erytrocytov, plazma;
 3. Zavedenie koloidných roztokov;
 4. Prijatie hematopoetických a vazokonstrikčných liekov.

V prípadoch, keď uvedené metódy nestačia na zastavenie krvácania dôkladne a existuje riziko opakovaného poškodenia krvných ciev v blízkej budúcnosti, uchýlia sa do operácie:

 • transjugulárny intrahepatálny portosystémový posun (TIPS);
 • bypass;
 • devaskularizace.

V súčasnosti existujú značné skúsenosti s používaním minimálne invazívnych endoskopických zákrokov na elimináciu krvácania z rozšírených žilových žíl. Existujú 2 spôsoby, ako vykonať endoskopickú sklerózu pažeráka:

Intravasálnou metódou zavedenia sklerozantu je vývoj spojivového tkaniva v mieste lokalizácie trombózneho varixového uzla. Pri paravasálnej metóde, keď sa sklerozaant vstrekuje do submukóznej vrstvy, je paravasálne vlákno zjazvené a následne je pažerák vytlačený. Táto metóda je jemnejšia a má menej komplikácií.

diéta

Pacienti musia dodržiavať prísnu diétu počas svojho života, a to napriek ich pohode:

 • časté jedlá v malých porciách.
 • okrem teplých a studených jedál.
 • zobrazuje výťažky s nízkym obsahom tuku a polievky, kaša s riedeným mliekom alebo vodou, kompóty, ovocie v ošúchanom stave, dusená zelenina.
 • ostré, kyslé, slané, tučné a vyprážané mäsové výrobky sú kontraindikované; je potrebné všetko variť, variť v podobe zemiakov.

Silne kontraindikovaný alkohol, nápoje sýtené oxidom uhličitým, pivo.

prevencia

Aby sa predišlo premeneniu zdravých žíl pažeráka na patologické, kŕčové žily, je najprv potrebné sledovať stav pečene a okamžite liečiť všetky jeho ochorenia. Ak to chcete urobiť, odborníci odporúčajú, aby ste ich pravidelne kontaktovali pre radu a dodržiavali všetky odporúčania.

Prognóza pre život

Bohužiaľ, pažerákové kŕčové žily sú nevyliečiteľné. V prípade včasnej diagnózy však primeraná podporná liečba výrazne zlepší kvalitu života pacienta a pomôže predchádzať hrozivému stavu - krvácaniu.

Úmrtnosť s už vzniknutým krvácaním z kŕčových žíl pažeráka je viac ako 50% a závisí od závažnosti základnej choroby a stavu tela ako celku. U pacientov, ktorí prežili krvácanie v 75% prípadov v nasledujúcich 1-2 rokoch, dochádza k relapsu.

Vo všeobecnosti prognóza dlhodobého prežívania pacientov s touto chorobou zostáva nízka, čo je hlavne príčinou závažného ochorenia pečene.

Kŕčové žily pažeráka: príčiny a liečba, možné krvácanie

Z tohto článku sa dozviete: čo sú kŕčové žily v pažeráku, aké príčiny môžu viesť k vzniku tejto patológie. Sú opísané aj klinické zobrazenie, diagnostika a liečba kŕčových žíl pažeráka.

Kŕčové žily v pažeráku (skrátene ako VRVP) sa nazývajú patologické zvýšenie priemeru žilových ciev umiestnených v dolnej časti pažeráka. Najčastejšie je táto patológia spôsobená portálnou hypertenziou (skrátenou ako GHG) - zvýšenie tlaku portálnej žily (v. Portae), ktorá preteká do pečene a zbiera krv z takmer celého čreva.

V porovnaní s inými typmi kŕčových žíl má HRVP úplne odlišné príčiny, symptómy a liečbu. Tieto rôzne patologické stavy kombinujú len prítomnosť zväčšených žíl.

Prítomnosť HRVP je len jedným zo symptómov závažných ochorení vedúcich k portálnej hypertenzii. Jej výskyt je najčastejšie spôsobený cirhózou pečene - nebezpečnou a prakticky nezvratnou chorobou. Zvyčajne vykonaná liečba umožňuje len trochu zmierniť stav pacienta, ale nemôže ho úplne vyliečiť.

Hepatológovia, gastroenterológovia, chirurgovia sa zaoberajú problémom GRDP.

Príčiny varixov pažeráka

Žily dolnej časti pažeráka prúdia do systému v. portae. Pri výskyte skleníkových plynov, ktoré je prakticky jedinou bezprostrednou príčinou kŕčových žíl, ich tlak stúpa.

Systém hornej a dolnej dutej žily

Žily spodnej časti pažeráka sú spojené s cievami strednej tretiny pažeráka, ktoré pretekajú do vyššej dutej žily. Pretože tlak v. portae sa stáva oveľa vyššou ako v žilových cievach strednej časti pažeráka, dochádza k vypúšťaniu krvi z neho do systému hornej dutej žily cez tieto kĺby (anastomózy). Kŕčové žily pažeráka a tieto rozšírené anastomózy.

ARVD nie je nezávislé ochorenie. Vývoj tejto patológie je spôsobený chorobami, ktoré vedú k výskytu skleníkových plynov. Niektoré z nich sú uvedené v tabuľke:

Vrodená kontrakcia portálnej žily

Zvýšený prietok krvi v portálnej žile kvôli prítomnosti fistuly.

Zvýšený prietok krvi v slezinovej žile

Akútna hepatitída (najmä alkoholická)

Vrodená fibróza pečene

Pravé srdcové zlyhanie

Iba príležitostne sa môžu vyvinúť varixy pažeráka bez PG - napríklad v prípade trombózy slezinovej žily.

Charakteristické príznaky

Samotný HRVP nespôsobuje žiadne príznaky, kým nedôjde k krvácaniu.

Vzhľadom na to, že táto patológia je prevažne jednou z komplikácií portálnej hypertenzie, je možné predpokladať ich prítomnosť, keď má pacient príznaky cirhózy pečene, medzi ktoré patria:

 • Znížená chuť do jedla.
 • Nevoľnosť a zvracanie.
 • Zožltnutie žalúdka, slizníc a kože.
 • Zníženie hmotnosti.
 • Bolesť alebo nepohodlie v správnom hypochondriu.
 • Svrbenie kože.
 • Ascites (akumulácia tekutiny v bruchu).
 • Zvýšené krvácanie.
 • Sexuálna dysfunkcia.
 • Symptómy encefalopatie, ktoré zahŕňajú poruchy spánku, zníženú inteligenciu, poruchy pamäti, abnormálne správanie. Tieto príznaky môžu byť také výrazné, že pacient sa nemôže ani udržať a viesť spoločensky prijateľný životný štýl.
V dôsledku hypertenzie v systéme nižšej vena cava v závažných prípadoch dochádza k ascitu a príznakom hlavy medúzy (dilatačné žily prednej brušnej steny). Označené šípkami

Možné komplikácie

Prakticky jedinou komplikáciou HRVP je krvácanie, čo je bezprostredné nebezpečenstvo pre život pacienta a zhoršuje jeho funkčné schopnosti. Príznaky jej výskytu zahŕňajú:

 • Čierne stolice (melena) alebo prítomnosť krvi vo výkaloch.
 • Zvracanie krvi.
 • Rýchle a hlučné dýchanie.
 • Závraty.
 • Zrýchlený srdcový tep (tachykardia).
 • Pokles krvného tlaku.
 • Bledosť kože.
 • Všeobecná slabosť.
 • Zhoršenie, nepokoj.
 • Zníženie množstva moču.

Hoci sa v mnohých ľuďoch s ťažkým poškodením pečene vyvinú kŕčové žily v pažeráku, nie všetci ľudia majú krvácanie. Faktory, ktoré zvyšujú riziko:

 1. Vysoký tlak v. portae. Riziko krvácania sa zvyšuje so zvýšením PG.
 2. Veľké veľkosti kŕčových uzlín. Čím viac uzlov, tým vyššie riziko komplikácií.
 3. Červené škvrny na kŕčové žily. Pri vykonávaní endoskopie majú niektoré uzly červené škvrny. Ich prítomnosť naznačuje vysoké riziko krvácania.
 4. Ťažké poškodenie pečene. Čím ťažšie je ochorenie pečene, tým pravdepodobnejšie krvácanie z kŕčových žíl.
 5. Pokračujúce zneužívanie alkoholu. Riziko komplikácií sa zvyšuje, ak pacient stále pije alkohol, najmä ak je choroba spôsobená ním.

diagnostika

Ak má osoba cirhózu pečene, lekár by mal pravidelne vyšetrovať ho na prítomnosť varixov. Hlavné vyšetrenia na identifikáciu tejto patológie:

 • Esophagogastroduodenoscopy (EFGDS) je najbežnejší spôsob diagnostiky varixov žily. Počas tohto endoskopického vyšetrenia hornej časti tráviaceho traktu vedie lekár cez ústa tenkú a pružnú tubu so svetlom (endoskopom) a skúma štruktúru pažeráka, žalúdka a dvanástnika. Ak lekár nerozpozná varixy pažeráka u pacientov s cirhózou pečene, zvyčajne po troch rokoch odporúča opakovanú EFGDS. Ak sa objavia kŕčové žily, endoskopia sa má vykonať každých 1 až 2 roky. Načasovanie opätovného vyšetrenia závisí od výskytu kŕčových uzlín, príčiny PG a celkového zdravotného stavu pacienta. Aj počas EFGDS je možné vykonať endoskopickú liečbu krvácania z ARVD.
 • Capsulárna endoskopia - počas tohto vyšetrenia pacient prehltne malú kapsulu obsahujúcu malú videokameru, ktorá zachytáva obrazy pažeráka a zvyšku gastrointestinálneho traktu. Potom tieto obrázky prezerá lekár, ktorý identifikuje prítomnosť patológie. Táto metóda môže byť alternatívou pre tých ľudí, ktorí nemôžu podstúpiť EFGDS, ale je veľmi zriedka používaný kvôli vysokým nákladom a nedostupnosti.
 • Vizualizačné prieskumy. Počítačová tomografia brušnej dutiny a Dopplerov portálnej a slezinovej žily dokážu potvrdiť prítomnosť HRVP.

Takmer každý pacient s AHDV vykonáva tieto laboratórne testy:

 • Stanovenie hemoglobínu, červených krviniek, krvných doštičiek a leukocytov.
 • Koagulogram (analýza krvnej koagulácie).
 • Biochemická analýza vrátane testov na stav obličiek (močovina, kreatinín) a pečeň (aminotransferáza).
 • Krvný typ
 • Rádiografia hrudnej dutiny.
 • Analýza ascitickej tekutiny.

V závislosti od údajnej príčiny skleníkových plynov môžu byť potrebné ďalšie metódy skúšania.

Liečebné metódy

Hlavným cieľom liečby HRVP je zabrániť krvácaniu, ktoré môže byť život ohrozujúce. Keď nastane krvácanie, všetko úsilie smeruje k jeho zastaveniu.

Prevencia krvácania

Liečba zameraná na zníženie tlaku v. portae, môže znížiť riziko krvácania z varvp. Môže obsahovať nasledujúce metódy:

 1. Odmietnutie piť alkohol. Jedná sa o jednu z najdôležitejších metód prevencie krvácania z kŕčových žíl. Alkohol môže zhoršiť cirhózu pečene, zvýšiť pravdepodobnosť krvácania a významne zvýšiť riziko úmrtia.
 2. Zníženie hmotnosti. Mnoho ľudí s cirhózou má tukové pečeň v dôsledku obezity. Obezita môže byť nezávislou príčinou poškodenia pečene, ako aj faktorom, ktorý prispieva k jej rozvoju. Strata hmotnosti môže pomôcť odstrániť tuk z pečene a znížiť ďalšie poškodenie.
 3. Použitie liekov na zníženie tlaku v. portae. Znížte tlak v. portae a beta-blokátory (propranolol, nadolol) môžu znížiť riziko krvácania.
 4. Obliekanie elastických krúžkov VRVP. Ak lekár na EFGDS vidí, že existuje vysoké riziko krvácania z varixov, môže odporučiť endoskopickú ligáciu (ligáciu). Pomocou endoskopu lekár umiestni pružný krúžok na kŕčový uzol v pažeráku, ktorý stláča žilu a zabraňuje krvácaniu. Táto minimálne invazívna operácia má malé riziko vzniku komplikácií, ako je zjazvenie pažeráka.

Zastavenie krvácania z HRVP

Krvácanie z pažerákových varixov je život ohrozujúcim stavom, ktorý vyžaduje naliehavú lekársku starostlivosť. Metódy používané na zastavenie krvácania a elimináciu účinkov krvnej straty:

 • Ligácia krvácajúcich varixových žilových žíl s elastickými krúžkami.
 • Tamponáda pomocou sondy Blackmore. Táto metóda sa používa ako dočasné záchranné opatrenie na nekontrolované krvácanie z varixov. Sonda Blackmore má dva valce. Je umiestnený do žalúdka cez ústa, po ktorom lekár nafúkne prvý (žalúdočný) balón. Potom sa sonda jemne utiahne, kým nafúknutý balónik nezostane na gastroezofageálnom uzle. Lekári nafukujú druhý balónik (pažerák). Nadmerné balóniky sondy Blackmore stlačia varixy pažeráka, čím zastavia krvácanie.
 • Lieky, ktoré spomaľujú prietok krvi v portálnej žile. Na zníženie prietoku krvi z vnútorných orgánov do portálnej žily lekári často predpisujú liek Octreotide. Lieková terapia dopĺňa endoskopickú ligáciu krvných ciev, trvá približne 5 dní.
 • Presmerovanie toku krvi zo systému v. portae. Lekári môžu odporučiť transjugulárnu intrahepatálnu portosystémovú posun do pacienta s VDPD, ktorého podstatou je umiestniť malú skúmavku (spojku), ktorá spája v. portae a žilnej žily. Takýto blatník znižuje tlak vo v. portae a pomáha zastaviť krvácanie. Takáto operácia však môže spôsobiť vážne komplikácie, vrátane zlyhania pečene a mozgovej dysfunkcie, ktoré sa môžu vyskytnúť v dôsledku skutočnosti, že toxíny, ktoré sú zvyčajne poškodené pečeňou, priamo vstupujú do systémovej cirkulácie skratom. Táto metóda sa najčastejšie používa, keď iné metódy zníženia tlaku v sú neúčinné. portae, ako aj dočasné opatrenie u ľudí čakajúcich na transplantáciu pečene.
 • Obnova cirkulujúceho objemu krvi. Transfúzie (transfúzie) krvných zložiek sa často vykonávajú s cieľom nahradiť stratenú krv a vylúčiť koagulačné faktory.
 • Prevencia infekcií. S rozvojom krvácania sa zvyšuje riziko infekčných komplikácií, takže pacienti sú často predpisovaní antibiotikami.
 • Transplantácia pečene je jednou z možností liečby pacientov so závažným poškodením pečene, u ktorých sa objavujú rekurentné krvácavé príhody.
Sonda Blackmore

výhľad

Kŕčové žily v pažeráku sú nebezpečné komplikácie PG, najčastejšie spôsobené cirhózou pečene. Hlavným nebezpečenstvom pre život pacientov je krvácanie, prvá epizóda vedie k smrti 30-50% pacientov. U 60-80% pacientov po prvom prípade krvácania do jedného roka sa vyskytujú opakované epizódy, z ktorých zomrie približne 30% pacientov.

Riziko vzniku skorého recidivujúceho krvácania (do 5 dní od prvej epizódy) je tiež ovplyvnené závažnosťou poškodenia pečene:

Kŕčové žily pažeráka

Kŕčové žily v pažeráku - vážna patológia vyvolaná chorobami pečene, srdca, tráviacich orgánov a oveľa menej žilových stien. Častejšie pozorované v dolných častiach, spolu s porážkou žíl žalúdka u mužov po 50 rokoch.

Masívne krvácanie môže byť neočakávané a jediné znamenie. Na preventívne opatrenia je potrebná včasná diagnóza. Na odstránenie varixov pažeráka sa vyvinuli špeciálne chirurgické prístupy v cievnej chirurgii.

V medzinárodnej klasifikácii sa choroba počíta pod rôznymi kódmi:

 • I85.9 - bez krvácania;
 • I85.0 - s krvácaním;
 • I98.2 - na pozadí inej patológie.

Ako preteká krv žilami pažeráka?

Prívod krvi do pažeráka je spojený s mnohými orgánmi hrudnej a brušnej dutiny. Arteriálne vetvy prechádzajú z hrudnej aorty. Žilové zariadenie je nerovnomerne vyvinuté. Krv preteká žilami pažeráka do ciev nepárových a polopriepustných žíl, potom prechádza anastomózami cez žily membrány do dolnej dutej žily a cez žilovú sieť žalúdka do portálnej žily pečene.

Z horného pažeráka sa venózny odtok dostáva do ciev hornej dutej žily. Anatomická poloha a spojenia tvoria venózny aparát pažeráka ako sprostredkovateľ medzi tromi odtokovými systémami: portálovou žilou, dolnou a vyššou vena cava.

Táto vlastnosť spôsobuje výskyt kompenzačných kŕčových žíl na úrovni pažeráka v dôsledku otvorenia pomocných ciev (kolaterálov) pri ochoreniach sleziny, čriev, sprevádzaných blokom vlastných žíl.

Dôvody pre rozšírenie

Kŕčové žily pažeráka sú zabezpečené dvomi mechanizmami. V dôsledku mechanickej obštrukcie v dolných častiach venózneho systému (vysoký tlak, trombóza, flebitída) alebo strata tónovej žilovej steny v dôsledku narušenej syntézy kolagénových vlákien (kŕčové žily varixov) dochádza buď k ťažkostiam s výtokom.

Príčinou stagnácie v horných úsekoch je často malígny chudák. V spodnej časti pažeráka dochádza k oneskoreniu venózneho krvného obehu v dôsledku:

 • portálna hypertenzia spôsobená cirhózou pečene;
 • portálna žilová trombóza.

Zriedkavé príčiny vzniku kŕčových žíl v oblasti pažeráka (ARVS) sa považujú za vaskulárny nádor (angióm) a žilové zmeny v syndróme Rendu-Osler.

Cirhóza pečene je dlhodobé chronické ochorenie, ktoré komplikuje hepatitídu (prvá vírusová hepatitída B), alkoholické ochorenie s mastnou dystrofiou. Patologické zmeny sú vyjadrené v rozpore so štruktúrou pečeňových lalúhov a okolitého priestoru.

Existuje proliferácia hustého jazva (spojivového) tkaniva, nahradenie fungujúcich buniek na tuberkulách s tvorbou zlyhania pečene. Za týchto podmienok sú arteriálne i žilové cievy stlačené. Znížená dodávka kyslíka zhoršuje situáciu a spôsobuje ischémiu orgánov.

Cirhóza pečene môže spôsobiť:

 • lieky (metotrexát, izoniazid);
 • kongestívne zlyhanie srdca s malformáciami, komplikácie rozsiahleho srdcového záchvatu, myokardiálna dystrofia, kardiopatia;
 • dedičných ochorení s metabolickými zmenami (galaktozémia, hepatocerebrálna dystrofia, hemochromatóza);
 • fetálna hepatitída u novorodencov nastáva, keď matka trpí infekciou (ružienka, herpes, cytomegalovírus), keď sa patogén prenesie do plodu cez placentárnu bariéru.

Bantiov syndróm - porucha cirkulácie v žilách sleziny (splenohepatomegália) sa vyskytuje u mladých žien na pozadí anémie, krvných doštičiek a leukopénie, kongescie v pečeni s portálnou hypertenziou a cirhózou. Je spôsobená infekčnými ochoreniami (brucelóza, malária, syfilis, leishmanióza).

Syndróm Randyu-Oslera (dedičná telangiektázia) okrem lézií kože a slizníc spôsobuje viaceré angiomatózne zmeny vo vnútorných orgánoch s tendenciou krvácať. Lokalizácia v pažeráku vytvára podmienky na rozšírenie žíl. Aby sa zabránilo krvácaniu z rozšírenej žilovej siete pažeráka, je potrebné liečiť príčinu ochorenia.

Aktuálna klasifikácia

Existuje niekoľko navrhovaných klasifikácií choroby. Známky sú zistené esofagogastroskopickým vyšetrením. Najpriaznivejšie je rozdelenie kŕčových žíl v pažeráku podľa miery zmeny žíl.

 • Stupeň 1 - maximálny priemer nádob 5 mm, sú predĺžené, umiestnené v dolnej časti pažeráka;
 • 2 stupne - určuje krivosť žíl, priemer sa zväčšuje na 1 cm a dosahuje strednú tretinu tela;
 • Stupeň 3 - upriamuje pozornosť na zriedenie a napätie steny žilových ciev, s priemerom nad 10 mm, idú bok po boku, na povrchu sú charakteristické markery červenej farby od najmenších kapilár.

Podľa inej klasifikácie (Vitenasome a Tamuleviciute) sa navrhuje zohľadniť 4 etapy priebehu ochorenia:

 • 1 - je povolený venózny priemer 2-3 mm, majú modrastú farbu, priamy tvar;
 • 2 - žily sa zväčšujú v priemere 3 mm;
 • 3 - varikózne uzliny sú zreteľne rozlíšené, kriminality sú významné, v lúme pažeráka sa vyskytuje výčnelok;
 • 4 - uzliny narastajú do tvaru očí, v podstate zužujú lúmen pažeráka, na vonkajšom povrchu je viditeľná tenká mriežka malých kapilár.

Okrem toho diagnóza berie do úvahy:

 • vrodená forma, vyskytujúca sa na pozadí patológií neznámeho pôvodu;
 • získané - spôsobené rôznymi chorobami.

Ako sa manifestujú kŕčové žily v žilách?

Symptómy ochorenia závisia od patológie, ktorá spôsobila varixy pažeráka. Počiatočné obdobie pokračuje bez klinických prejavov, pacienti si neuvedomujú vývoj patológie. Existujú však prípady progresívneho priebehu s náhlym krvácaním.

Zhoršenie sa vyskytne za 4-5 dní. Pacienti pocítia rastúcu gravitáciu za hrudnou kosťou, kompresiu. Tento príznak sa považuje za predchodcu masívneho krvácania a vyžaduje naliehavé opatrenia, keďže pozorovanie lekára ju spája so smrteľným výsledkom.

Všetky príznaky kŕčových žíl sú determinované ohrozenými prejavmi straty krvi. S chronickým priebehom s malým množstvom vylučovanej krvi sa telo postupne oslabuje. Vzniká hypochromická anémia. Pacient sa vyznačuje bledosťou, stratí váhu, má ťažkosti s pohybom a obáva sa nedostatku dychu. Niekedy dochádza k tekutým čiernym výkalom.

Predvolené krvácanie a počiatočné príznaky kŕčových žíl môžu byť:

 • nejasné bolesti na hrudníku;
 • ťažké pálenie záhy;
 • zriedkavé po jedle;
 • ťažkosti pri prehĺtaní suchých potravín.

Pálenie záhy a pálenie sa spôsobuje dysfunkcia zvieračiek pažeráka, spätný reflux zo žalúdka. Niektorí pacienti pocit, že lechtanie v krku, lechtanie, slaná chuť v ústach pred začiatkom krvácania.

Pri akútnom krvácaní sa objavujú:

 • rastúca bledosť pokožky;
 • vracanie krvi ("kávy");
 • pretrvávajúci závraty;
 • dechtové kvapalné stolice;
 • tmavnutie očí;
 • ťažká slabosť.

Krvácanie sa spúšťa pomocou zdvíhania, fyzickej práce, horúčky, antikoagulačného príjmu, fibrogastroskopického postupu. Niekedy sa však vyskytuje spontánne na pozadí všeobecného zdravia. Diferencované krvácanie je nevyhnutné z rozpadajúceho sa nádoru v pažeráku a žalúdku, klíčenia nádoru vo veľkej nádobe a jej prieniku, poranenia krvných ciev cudziemu telu.

diagnostika

Diagnózu možno podozrievať, ale nemožno ju potvrdiť bez esophagogastroduodenoscopy. Je to takmer jediný spôsob, ako nadviazať spojenie krvácania s varixami pažeráka, často zároveň zistiť kŕčové žily žalúdka.

Postup umožňuje určiť stupeň deformácie žily, stupeň ochorenia, vizuálne určiť stav cievnych stien, predpovedať prasknutie. Vykonať štúdiu počas krvácania je takmer nemožné.

Kontrastná rádiografia pažeráka je bežne predpísaná pred tým, ako pacientovi dostane pacientovi zmes bária. Séria rádiografov sleduje pohyb kontrastu a jeho šírenie v lúmeni pažeráka.

 • je potrebné zistiť prítomnosť anémie na obsahu červených krviniek, krvných doštičiek, farebného indexu;
 • pri akútnom krvácaní sa vypočíta hematokrit;
 • nutne vykonať analýzu ukazovateľov zrážania;
 • určujú funkciu pečene podľa enzýmových testov, hladinu proteínov, glukózy, bilirubínu, odchýlky výsledkov umožňujú podozrenie na vplyv hepatálnej patológie na zmeny v žilovom systéme pažeráka;
 • ak sa vyskytnú známky krvácania, krvný typ a faktor Rh sa stanovia v prípade nevyhnutnej transfúzie krvi.

Ako sa lieči patológia pažeráka?

Liečba kŕčových žíl v pažeráku sa v plánovanej verzii a schémy líši v závislosti od výskytu núdzového problému, život ohrozujúceho krvácania.

Pri absencii masívneho krvácania potrebuje pacient liečbu základného ochorenia, zvýšené podávanie hemostatických látok. Pacient musí byť hospitalizovaný na špecializovanom oddelení. Režim - posteľ, hlavový koniec lôžka sa zdvihne.

Potravinové požiadavky

Liečivá výživa zabezpečuje neprítomnosť dráždivých potravín (horúce korenie, vyprážané a údené mäsové výrobky, celá zelenina, celé plody, chrumkavé kosti, kosti, soda). Silne zakázaný alkohol, čokoláda.

Strava je vyrobená z dostatočne vysoko kalorických, ale kvapalne chladených potravín. Mierne teplé vývary, varená tenká kaša, mliečne nudle, tvaroh, sladké ovocné želé, chladený čaj, biely chlieb a mäso vo forme vareného mletého mäsa sa odporúčajú.

Liečba liečiv

Na zníženie aktivity cirhóznych zmien v pečeni zahŕňa režim liečby:

 • antivírusové lieky (s pomalou hepatitídou);
 • steroidné hormóny;
 • antibiotiká na bakteriálne poškodenie;
 • diuretiká na zníženie tlaku v systéme nižšej dutej žily;
 • srdcové glykozidy, ak je cirhóza spôsobená dekompenzáciou myokardu;
 • gepatoprotektory;
 • vitamínové prípravky vo vysokých dávkach na obnovenie všetkých typov metabolizmu.

Zvláštny význam pri liečbe kŕčových žíl viazaných na vitamíny K, C, D, E. Vikasol sa podáva intramuskulárne alebo intravenózne. Ak má pacient anémiu so zhoršenou zrážanlivosťou, je indikovaná transfúzia čerstvej zmrazenej jednozložkovej plazmy (1-2 dávky), erytrocytov alebo trombocytov.

Aby sa zastavilo krvácanie, intravenózne podávanie Octreotidu sa široko uplatňuje. Liek je schopný potlačiť uvoľňovanie krvných hormónov v cievach. Používajú sa tiež vazopresín a terprizín, avšak v porovnaní s Octreotidom majú viac vedľajších účinkov. Intravenózny roztok chloridu vápenatého.

Pri pokračujúcom krvácaní použite: sonografiu pažeráka pomocou horúcej vody (40-45 stupňov) pomocou sondy, inštaláciou gumovej expanznej sondy - existujú štandardné vlnité výrobky (obturátory) na stlačenie krvácajúcej cievy v pažeráku av žalúdočnom vredu.

Čo pomáha chirurgii?

Nepriaznivý klinický priebeh slúži ako indikácia pre endoskopickú ligáciu. Technika pozostáva z blikania žíl pažeráka pomocou endoskopu. Lekári ju považujú za účinnejší ako zavedenie sklerotizujúcich látok do žíl (skleroterapia), čo si vyžaduje opakovanie najmenej štyrikrát ročne.

Liečba kŕčových žíl v pažeráku s neopraveným krvácaním terapeutickým spôsobom vyžaduje núdzovú operáciu. Účelom chirurgického zákroku je zníženie tlaku v portálnej žilke tým, že sa tvoria výplne a vypúšťajú sa do dolnej dutej žily.

Vytvorenie umelého anastomóza (inštalácia kovového stentu) medzi portálom a žilovými žilami sa nazýva transgulárny intrahepatálny portosystémový posun. Operácia je technicky náročná. Odborníci sa domnievajú, že to môže byť úspešne vykonané v 95% prípadov.

Sprevádzané nielen technickými problémami, ale aj skorým relapsom krvácania, zápalu. Jedna tretina pacientov potrebuje opätovnú inštaláciu, pretože stent rýchlo trombuje a blokuje lúmen. Do jedného mesiaca zomrie až 13% pacientov. Toto sa vzťahuje na operáciu ako núdzové opatrenie voľby.

Ďalšou metódou na zlepšenie portocaválneho krvného toku je vytvorenie anastomózy medzi slezinnou a ľavou obličkovou žilou. Technika operácie je pre pacienta zložitá a riskantná, sprevádzaná vysokou úmrtnosťou. Operácia devaskularizácie spočíva v excíse a odstránení postihnutých žíl a ich nahradenie protézami.

Je možné liečiť ľudovými prostriedkami?

Používanie ľudových prostriedkov v prítomnosti krvácania bezvýsledne. Ale môžete ich použiť pri liečbe hlavnej príčiny kŕčových žíl - poškodenie pečene. Za týmto účelom je vhodná dlhá recepcia odvarov:

 • z bodliaka;
 • koreň čakanky;
 • kukuričný hodváb;
 • Japonská Sophora;
 • ovos;
 • plody horského popola;
 • šípky.

Prognóza ochorenia

V počiatočných štádiách varixov pažeráka s konštantnou liečbou, dostatočným funkčným stavom pečene podľa odporúčaní pre režim a stravu je možné zastaviť krvácanie u 80% pacientov. U 2/3 pacientov po jednorazovom krvácaní sa opakuje 1-2 roky. Sú neustále vystavené vysokému riziku. Miera prežitia osôb s ťažkou cirhózou je nízka.

Kŕčové žily v pažeráku sú choroby-komplikácie. Je samo osebe znakom vážneho poškodenia tela. Podporu možno poskytnúť iba včasnou detekciou pomocou endoskopie a monitorovania pacienta.

Kŕčové žily pažeráka

Kŕčové žily v pažeráku - patológia žíl pažeráka, charakterizovaná ich kŕčovitosťou a kožným rozšírením v dôsledku tvorby fleboektáz. Príčinou tejto choroby môže byť poškodenie pečene, srdca a iných orgánov. Najčastejšie sa varikóznosť pažeráka nezjavuje, až kým nenastane najhoršia komplikácia - krvácanie. Hlavnou metódou diagnostiky kŕčových žíl je EGD, počas ktorej sa vykonáva terapeutická hemostáza. Liečba zahŕňa aj konzervatívne opatrenia: liečbu základnej choroby, lekárske zastavenie krvácania. S neúčinnosťou terapeutických zákrokov sa vykonáva šuntová chirurgia.

Kŕčové žily pažeráka

Kŕčové žily v pažeráku (kŕčové žily v pažeráku) - patológia jeho venózneho systému, ktorá sa vyvíja v dôsledku zvýšenia tlaku v systéme portálu alebo vena cava. Cievne cievy sú úzko spojené s venóznym systémom brušných orgánov a predovšetkým so systémom portálnej žily. Zvýšený tlak v portálnej žilke vedie k porušeniu odtoku a stagnácie krvi v žilách pažeráka, čo spôsobuje vývoj kŕčových žíl. V posledných rokoch sa frekvencia detekcie portálnej hypertenzie výrazne zvýšila v dôsledku vysokej prevalencie vírusovej hepatitídy, iných ochorení pečene a alkoholizmu. Nebezpečenstvo tejto patológie spočíva v tom, že približne polovica pacientov zomrie už pri prvom krvácaní. Riziko opakovaného krvácania je veľmi vysoké a úmrtnosť dosahuje 80%. Choroba je nevyliečiteľná, je možné predĺžiť dĺžku života len pravidelným vyšetrením a vykonaním opatrení na prevenciu krvácania. Keď sa objavia prvé príznaky ochorenia, následné prežitie zvyčajne nie je dlhšie ako niekoľko rokov.

Príčiny kŕčových žíl v pažeráku

Príčiny varixov pažeráka sú často spojené so zvýšeným tlakom v portálnom žilovom systéme, oveľa menej často sa flebektómia vyvíja na pozadí systémovej hypertenzie (hypertenzie) alebo kongenitálnej patológie. Najčastejšie, tlak sa zvyšuje v.portae cirhózou alebo iným ťažkou pečeňové patológiu, nádory pečene alebo pankreasu, ktoré stláča do portálnej žily, portál trombózy alebo vývoj anomálií. Súčasne sa z portálnej žily odoberá krv cez žalúdky cez cievy žalúdka do žíl pažeráka, v dôsledku čoho sa tlak v nich výrazne zvyšuje. Vzhľadom k tomu, že pažerákové žily sú umiestnené v uvoľnenom tkanive a ich steny sú veľmi tenké, pri preťažení objemom krvi sa tiahnu a vytvárajú kŕčové žily. Keď sú pečeň poškodené, kŕčové uzliny sú najčastejšie umiestnené v dolnej časti pažeráka a pri vstupe do žalúdka, zatiaľ čo pri systémovej hypertenzii sú uzliny menšie a zvyčajne sa nachádzajú pozdĺž celej dĺžky orgánu. Tiež kŕčové žily môžu byť tvorené kompresiou hornej dutej žily, so závažným poškodením štítnej žľazy, Chiariovým syndrómom. Viac náchylný na kŕčové žily pažeráka u mužov po 50 rokoch.

Symptómy kŕčových žíl v pažeráku

Prvým príznakom ochorenia je často krvácanie z pažeráka fleboektazov Občas, pacienti môžu znamenať vznik pocitu tlaku a gravitácie na hrudi niekoľko dní pred začatím krvácavých komplikácií. Niekedy krvácanie predchádza ezofagitída - v dôsledku blízkosti cévnej steny sa sliznica uvoľňuje, ľahko sa poškodí tuhým jedlom, zápal. V tomto prípade môže byť pacientom narušený pocit pálenia, pálenia záhy a pálenia kyselinou, ťažkosti pri prehĺtaní hustých potravín.

Normálny tlak v žilách žalúdka zvyčajne nepresahuje 15 mm Hg, s kŕčovými žilami sa môže výrazne zvýšiť. Dosiahnutie úrovne 25 mm Hg. je kritická. V tomto prípade nejde o tlakovú hodnotu, ale výrazné fluktuácie tohto ukazovateľa. Krvácanie môže byť zanedbateľné, ale u približne 60% pacientov je to masívne, čo vedie k výraznému zhoršeniu alebo smrti. Najčastejšie sa vyskytujú hemoragické prejavy na pozadí kolísania tlaku - po cvičení, prejedanie, často vo sne. Pretrvávajúca menšia krvná strata sa nemusí prejaviť závažnými príznakmi, ale vedie k vyčerpaniu a anémii nedostatku železa. Takéto krvácanie je sprevádzané vracaním s krvnými pruhmi, nevoľnosťou, slabosťou, melena (čierna stolica spôsobená prídavkom zrazenej krvi), strata hmotnosti. Ak je krvácanie masívne, pacient má veľké krvavé vracanie, silnú slabosť, zhoršené vedomie, potenie a tlak sa znižuje súčasne so zvýšením srdcovej frekvencie.

Diagnóza kŕčových žíl v pažeráku

Prieskum ochorenia pečene dokáže zistiť zníženie hladín hemoglobínu na pozadí krvácania. Ultrazvuk brušných orgánov, MRI pomáha identifikovať ochorenie pozadia, ktoré viedlo k vzniku kŕčových žíl v pažeráku. Rádiografia pažeráka zavedením kontrastného činidla umožňuje určiť jeho zúženie a deformáciu stien spôsobených výčnelkom kŕčových uzlín do lumen pažeráka.

Najinformatívnejšou metódou na diagnostikovanie varixov pažeráka je esophagogastroduodenoscopy - pri skúmaní lumenu orgánu cez endoskop sa pozorujú modrasté nodulárne výčnelky žíl. Pri vyšetrovaní na pozadí krutého krvácania je ťažké určiť jeho zdroj. EGD umožňuje stanoviť správnu diagnózu, určiť stupeň kŕčových žíl a riziko pretrhnutia flebektázy, a vykonať terapeutické opatrenia. Treba mať na pamäti, a že krváca na pozadí pažeráka fleboektazii môže vyvinúť z iných GI (napr gastrointestinálne krvácanie) a z iných dôvodov: gastrointestinálne nádory, vredy, patológie zrážanie krvi (trombocytopénia, von Willebrandovho choroba, hemofília, trombocytopenická purpura), Mallory-Weissov syndróm atď.

Liečba kŕčových žíl v pažeráku

V závislosti od príznakov ochorenia môže byť pacient pod dohľadom v oddelení gastroenterológie alebo chirurgie. Úlohou gastroenterológa je liečiť základnú chorobu a zabrániť vzniku krvácania. Za týmto účelom dostane pacient hemostatické lieky, antacidá, vitamíny. Povinná prevencia pľúcneho refluxu. Odporúčajte prísne dodržiavanie správnej stravy, odpočinku a cvičenia.

S rozvojom krvácania sa vykonáva hemostatická liečba - prípravky vápnika, vitamín K, čerstvá zmrazená plazma. Naliehavá ezofagoskopia sa vykonáva na zistenie zdroja krvácania a endoskopického orezania krvácajúcej žily, aplikácie adhézneho filmu a trombínu, elektrokoagulácie cievy. Ak chcete zastaviť krvácanie, použite zavedenie sondy Blackmore - má špeciálne valce, ktoré pri nafúknutí blokujú lumen pažeráka a stláčajú cievy. Avšak aj po týchto manipuláciách v 40 až 60% prípadov sa nepodarí dosiahnuť pozitívny účinok.

Po zastavení krvácania a stabilizácii sa používajú chirurgické metódy liečby - ich účinnosť je oveľa vyššia ako u konzervatívnych metód. Zvyčajne chirurgická liečba spočíva v uložení výhybiek medzi portálnou žilou a systémovým prietokom krvi, v dôsledku čoho sa tlak v portálnej žilke znižuje a pravdepodobnosť krvácania sa stáva minimálnym. Najbezpečnejšie a populárna metóda je endovaskulárne graft miešanie metóda transyugulyarny (prístup cez krčnej žily), a tiež ukladať portokaválnou splenorenální anastomózy praxe splenektómiu, ligační nepárový a portálnej žily, sleziny tepnou a zošitie alebo odobratie pažeráka.

Predpoveď a prevencia kŕčových žíl v pažeráku

Prognóza ochorenia je nepriaznivá - ochorenie pažerákových kiahní je nevyliečiteľné, keď sa táto choroba objaví, mali by sa prijať všetky opatrenia na prevenciu progresie patológie a smrteľného krvácania. Dokonca aj po prvýkrát vzniká krvácanie výrazne zhoršuje prognózu a znižuje predpokladanú dĺžku života na 3-5 rokov.

Jedinou metódou prevencie varikóznych pažerákových žíl je prevencia a včasná liečba ochorení, ktoré vyvolávajú túto patológiu. Ak je v anamnéze ochorenie pečene, ktoré môže viesť k cirhóze a zvýšenému tlaku v portálnej žilke, pacient by mal pravidelne vyšetrovať gastroenterológ na včasné zistenie dilatácie ciev pažeráka.

Keď sa vytvárajú kŕčové žily, treba pozorovať prísnu diétu: jedlo by malo byť naparované alebo varené, odporúča sa utrieť jedlo a nejedzť husté potraviny vo forme veľkých kusov. Jedlo by nemalo byť príliš studené alebo horúce, hrubé a tvrdé potraviny, aby sa zabránilo traume na pažeráku sliznice. Aby sa zabránilo refluxu obsahu žalúdka do pažeráka, hlava lôžka sa zdvihne počas spánku. Aby sa zabránilo krvácaniu, odporúča sa odstrániť ťažké fyzické námahy a zdvíhanie.

Kŕčové žily v pažeráku: rizikové faktory, príznaky, komplikácie, liečba

Je nepravdepodobné, že by niekto, kto nemá lekárske vzdelanie, povedal bez toho, aby si myslel, čo to znamená choroba "phlebectasia". Ale po vypočutí slova "kŕčové žily", mnohí budú schopní pochopiť, o čom sa hovorí. Zjednodušene, táto diagnóza znie ako kŕčové žily alebo kŕčové žily, vyskytujúce sa u starších ľudí aj u mladých ľudí. Jednou z foriem flebektázie (z gréckeho phlebos - Viedne a ektázu - strečink) sú pažerákové varixy.

definícia

Kŕčové žily pažeráka sú klasifikované ako patologický proces, počas ktorého dochádza k deformácii žíl pažeráka: lumen žilových ciev sa zvyšuje nevyváženým spôsobom vylučovaním ich steny a vytvárajú sa uzly (lokálne rozšírenia). Takéto deformované žily sa stočia a stenčujúca sa sliznica sa stáva citlivou na zápal alebo poškodenie. Zjavenie kŕčových žíl počas zvýšenia tlaku v systéme krvného obehu, do ktorého vstupujú cievy, to znamená v portálnej žile. Tento jav sprevádza proces odtoku krvi do dolnej dutej žily, ktorá je jednou z najväčších žíl v ľudskom tele. Jeho funkciou je zhromažďovať venóznu krv z dolnej časti tela a dodávať tok krvi do pravého predsiene, kde sa otvára.

V začiatočnej fáze sa pažeráková varikóza nezjavuje, preto často človek s takouto chorobou ani nevie o blížiacom sa nebezpečenstve a dlho nemôže sťažovať lekára. Iba vtedy, keď žily kvôli ich krehkosti začnú prasknúť a krvácať, môže začať premýšľať o tejto chorobe. Okrem toho je toto krvácanie mimoriadne nebezpečné pre život chorého človeka.

Pôvodné choroby

Vysoký tlak v dutine portálnej žily, ktorou prechádza do pečene krv zo žalúdka, pankreasu, sleziny (tráviacich orgánov) a bude faktorom, ktorý spôsobuje pažerákové kŕčové žily. Tlak syndrómu presahujúci prípustnú úroveň v systéme portálnej žily v medicíne sa nazýva portálna hypertenzia, ktorá spravidla sprevádza nasledujúce ochorenia:

 • Štrukturálne zmeny v cievach pečene a orgánu ako celku (chronická hepatitída, cirhóza, tuberkulóza, nádory, amyloidóza);
 • skleróza multiplex;
 • trombóza;
 • Stláčanie (zúženie lúmenu) portálnej žily: nádory rôznych veľkostí vrátane cysty, žlčových kameňov;
 • Baddi Chiariho choroba.

Tieto ochorenia sú definované ako hlavné príčiny pažerákových varixov. V niektorých prípadoch tieto primárne zdroje ochorenia kiahní dopĺňajú ďalšie - chronické kardiovaskulárne zlyhanie, ktoré spôsobuje zvýšenie tlaku v systémovom obehu.

V závislosti od patológie pečene alebo kardiovaskulárneho systému existujú rozdiely v parametroch postihnutých žíl:

 1. Ak je príčinou flebektázie ochorenie pečene, poškodené žily sú koncentrované v dolnej časti pažeráka alebo v strednej časti žalúdka; ak je srdcom ochorenia srdcová lézia, potom sú deformované žily lokalizované v celom orgáne;
 2. Pri ochoreniach pečene sú cievne uzliny 2-3 krát viac ako v kardiovaskulárnej insuficiencii.

Existuje aj vrodená forma varixov pažeráka, ktorých príčiny neboli stanovené.

Hlavná príčina - cirhóza pečene

Ako ukazuje lekárska prax, kŕčové žily v pažeráku sa vyskytujú u 70% ľudí trpiacich cirhózou pečene.

Princíp interakcie je jednoduchý: v cirhóze sa namiesto zdravých buniek tvoria jazvy tkaniva pečene. To komplikuje pohyb krvi v systéme portálnej žily pečene, dôjde k preťaženiu, ktoré spôsobuje ochorenie kiahne v dolnej (distálnej) zóne pažeráka. Tento chronický proces je sprevádzaný porušením zdravých štruktúr pečene.

U dospelých je cirhóza najčastejšie spôsobená:

 • Časté používanie alkoholických nápojov;
 • Vírusová hepatitída;
 • Užívanie liekov, ktoré negatívne ovplyvňujú perenthia pečene;
 • Niektoré dedičné choroby.

Cirhóza pečene u novorodencov je spravidla výsledkom vírusových infekcií (ružienka, oparu, hepatitídy), ktoré matka utrpela počas tehotenstva, ktorá prenikla do placenty a zasiahla plod v maternici.

Známky choroby

Podľa zdravotníckej štatistiky sa záver uvádza, že ezofageálna flebektáza sa u mužov vyskytuje dvakrát častejšie ako u žien. Priemerný vek ľudí diagnostikovaných s touto chorobou je 50 rokov. Priebeh ochorenia v každom jednotlivom prípade. Vývoj varixov v žilách môže byť rýchly alebo pomalý. V prvom prípade môžu osoby s touto chorobou dlho zostať v neznalosti a iba malé príznaky pomôžu pochopiť, že určité poruchy sa vyskytujú v tele. Patria medzi ne:

 1. pálenie záhy;
 2. grganie;
 3. Malé problémy s prehĺtaním potravy;
 4. Nepohodlie a ťažkosti v hrudníku;
 5. Srdcové palpitácie.

Tieto symptómy sú často prekurzory ezofagitídy - zápalový proces sliznice pažeráka, ktorý je spojený s ochorením kiahní.

Najzávažnejšia a najbezpečnejšia komplikácia kŕčových žíl v pažeráku je krvácanie. Pri opakovanej strate krvi v dôsledku vývinu anémie sa všeobecný stav ľudského tela zhoršuje, slabosť, dýchavica, bledosť a strata hmotnosti.

Nebezpečenstvo krvácania

Krvácanie z žíl pažeráka môže často byť pre človeka neviditeľné alebo môže byť bohaté, čo je život ohrozujúce. Jeho predpoklady môžu byť:

 • Zdvíhanie;
 • Vysoký krvný tlak;
 • horúčka;
 • prejedanie;
 • Bežné gastrointestinálne ochorenia.

Predtým, ako prichádza krv z poškodených žíl, človek môže mať v krku pocit lechtnutia a slanú chuť v ústach. Potom môže dôjsť k zvracaniu krvi, ktorého farba sa pohybuje od šarlátovej až tmavo hnedej (konzistencia a farba kávy). Kvôli takejto strate krvi sú možné závraty a čierne oči. Masívna strata krvi bez naliehavej lekárskej intervencie je plná smrti.

Avšak aj v prípade menšej straty krvi, ale s ich opakovaným opakovaním (výbuch cievy v pažeráku), existuje hrozba anémie spôsobenej nedostatkom železa, to znamená pokles koncentrácie železa, čo je konštantná zložka hemu v hemoglobíne.

Diagnóza ochorenia

Podozrenie na kŕčové žily na pažeráku môžete už pri prvom vyšetrení terapeutom, ktorý na základe anamnézy predpíše laboratórne a inštrumentálne vyšetrenia:

 1. Anamnéza choroby. História lekárskej starostlivosti je zbierkou všetkých informácií získaných počas vyšetrenia a pohovoru s pacientom. Vyskytli sa sťažnosti pacienta o aktuálnom stave, ukáže sa, že pacient predtým trpel nádorom, hepatitídou. Lekárske vyšetrenie vizuálne určuje farbu kože a slizníc, prítomnosť edému, palpácie a perkusie (perkusie).
 2. Laboratórne štúdie. Pacient dáva celkový krvný test (s krvným doštičkom) a biochemickú analýzu (pečeňové enzýmy, bielkoviny, albumín, sérové ​​železo, lipidové spektrum). V niektorých prípadoch je potrebná hĺbková štúdia pečene, pretože poruchy, ktoré sa vyskytujú v ňom, môžu spôsobiť pretrhnutie žilových žíl a ďalšie krvné testy (zrážanie a trvanie krvácania, krvné skupiny v systémoch ABO a Rhesus).
 3. Niekoľko inštrumentálnych štúdií (ezofagoskopia, ultrazvuk, röntgen). Tieto postupy sú zamerané na štúdium konkrétnej oblasti pažeráka a peritoneálnych orgánov.

Pri formulovaní diagnózy je najprv indikovaná prvá príčina ochorenia a potom kŕčové žily v pažeráku. Na záver, prieskumy nevyhnutne uvádzajú komplikácie, ak nejaké existujú.

RTG a ezofagoskopia

Zistite dilatované žily pažeráka a získajte informácie o povahe choroby, ktorá je možná počas röntgenového vyšetrenia. Na obrázku sa zobrazia zúbkované obrysy pažeráka, spletitý tvar záhybov sliznice, môžu sa vyskytnúť serpentínové zhluky.

Najpodrobnejšie a spoľahlivejšie informácie možno získať vykonaním fibroesofagoskopie (vnútorné vyšetrenie povrchu pažeráka). Poškodený pažerák by sa mal skúmať veľmi opatrne, aby nedošlo k poškodeniu krehkých žilových stien a nespôsobilo náhle krvácanie. Pomocou tohto postupu odhalia príčiny krvácania, určujú stupeň dilatácie žily a stav žilových stien, zistia, či existujú nejaké extra esofageálne faktory krvácania, predpovedajú možné ďalšie pretrhnutie. Konkrétne je často nemožné vytvoriť miesto krvácania, pretože po pretrhnutí cievy spadne a krvný výtok nie je zistený.

V niektorých prípadoch vedie tieto dve hlavné štúdie k nájdeniu príčiny krvácania: vred, kolapsujúci nádor, Mallory-Weissov syndróm. Táto choroba je sprevádzaná rýchlym pretrhnutím sliznice spodnej časti pažeráka, ku ktorému môže dôjsť počas zvracania.

Liečebné metódy

Hlavným účelom liečby kŕčových žíl v pažeráku je zabrániť krvácaniu. Ak sa však vyskytne, je prioritou zastaviť liečbu a vykonať terapiu, ktorá zabráni strate krvi v budúcnosti.

Eliminácia hrozby krvácania do pažeráka je možná, ak je všetko úsilie zamerané na boj proti ochoreniu, čo malo za následok portálnu hypertenziu (angínu pectoris, hepatitídu, trombózu). Lieky (napríklad beta-blokátory), ktoré sa používajú na liečbu srdcových ochorení, môžu znížiť tlak a následne aj riziko krvácania. Nitroglycerín v prípade jeho dlhodobého užívania môže byť aj asistentom.

Hlavná klasifikácia procedúr neoperatívnej liečby je zameraná na prevenciu a elimináciu krvácania (hemostatickú liečbu) znížením tlaku v cievach:

 • Liečba liekov vo forme užívania vitamínov, adstringentných liekov a antacidov (lieky, ktoré znižujú kyslosť v žalúdku). Táto metóda je zameraná na prevenciu peptickej ezofagitídy, pri ktorej môže zápal prechádzať na steny krvných ciev, čo spôsobuje krvácanie;
 • Transfúzia krvi, hmotnosť erytrocytov, plazma;
 • Zavedenie koloidných roztokov;
 • Prijatie hematopoetických a vazokonstrikčných liekov.

V prípadoch, keď uvedené metódy nestačia na zastavenie krvácania dôkladne a existuje riziko opakovaného poškodenia krvných ciev v blízkej budúcnosti, operácie sú schválené: endoskopické alebo chirurgické.

Endoskopické intervencie

Pretože definícia takejto diagnózy ako varixov pažeráka je v prvom rade možná vďaka prebiehajúcej endoskopii, liečba ochorenia často zahŕňa endoskopickú hemostázu. Medzi bežne používané endoskopické operácie patria:

 1. elektrokoagulácia;
 2. Zavedenie sondy na stlačenie žíl, držanie tesnej tamponády;
 3. Dopingové žily pažeráka;
 4. bandáž;
 5. Aplikácia trombínu alebo lepiacej fólie na špeciálne účely na postihnuté oblasti žíl.

Elektrokoagulácia zahŕňa odstránenie poškodeného žilového tkaniva elektrickým prúdom. Niekedy lekári odporúčajú pacientom procedúru zahŕňajúcu vytvorenie bandáže - malé gumové disky, ktoré sú upevnené nad rozšírenými nádobami. To pomáha zastaviť krvácanie.

Použitie gumovej sondy, napríklad Sengstaken-Blekmore na náraz na poškodené žily, zahŕňa zovretie krvácajúcej nádoby. Stáva sa to tak, že vyfukujete dva balóny sondy, ktoré sú bezpečne upevnené v kardiach a stlačujú deformované žily. Moderné vlnité sondy sa používajú pri liečbe žalúdočných vredov. Avšak, ak daná metóda neposkytuje požadované výsledky, kompresia pomocou zásuvných balónov sa používa cez ezofagoskop.

V prípade zlej tolerancie chirurgických zákrokov u pacientov, napríklad s cirhózou pečene, lekári aplikujú metódu minimálne invazívnej intervencie - endoskopickú doping varixov pažeráka. Táto metóda liečby pozostáva z obliekania poškodených žíl s malými elastickými prstencami (1 až 3 prstence sú umiestnené na každej rozšírenej žilke) alebo z nylonových slučiek, aby sa dosiahol úplný kolaps žíl a ich následná skleróza.

doping pažerákových varixov

chirurgia

Tento typ liečby, ako tvrdnutie, sa týka chirurgických metód a predstavuje úvod do kŕčových žíl špeciálneho roztoku. Dodanie roztoku do žíl sa uskutočňuje injekciou. Vkalyvanie sa vyskytuje v lúmeni žíl pažeráka. Skleroterrapia sa zvyčajne opakuje po 5 dňoch, 1 a 3 mesiacoch. Ak chcete dosiahnuť pozitívny výsledok, celkový počet procedúr za rok by mal byť 4 - 5 krát.

Okrem vytvrdzovania zahŕňajú operatívne metódy liečby varixov pažeráka:

 • Portosystémové posunovanie stentov. Je sprevádzané zavedením stentu (špeciálneho zariadenia) do strednej časti pečene, ktorého účelom je kombinovať funkciu portálnej žily s pečeňou;
 • Nadmerné splenorenálne pripojenie (anastomóza). Predmety anastomózy sú ľavá obličková a slezinová žila;
 • Opláštenie krvných ciev;
 • Odstránenie postihnutých, nezotaviteľných, pažerákových žíl.

Portokaválny a splenorenálny bypass, ktorý znižuje venózny tlak, zabezpečuje prítomnosť ďalšej línie prietoku krvi do dolnej dutej žily pažeráka z portálu.

Spôsob života

Ak bol pacient po vyšetrení a testoch diagnostikovaný s kŕčovými žilkami 1. stupňa, je celkom možné predchádzať krvácaniu, čo je vážna komplikácia tejto choroby prostredníctvom prevencie. K tomu musíte neustále vyšetrovať lekári, najmä ak existujú ochorenia pečene a kardiovaskulárneho systému (nedostatočnosť). Osoba s varixami pažeráka musí dodržiavať základné pravidlá:

 1. Vyhnite sa nadmernému fyzickému namáhaniu;
 2. Postupujte podľa špeciálnej stravy.
 3. Užívajte vazokonstrikčné a adstringentné lieky (v závislosti od zložitosti ochorenia, aplikácia môže byť intramuskulárna alebo intravenózna).

Mäso by malo byť vo forme malých častí, denná dávka by sa mala rozdeliť na 4-6 krát. Neskôr ako 3 hodiny pred spaním je konzumácia jedla veľmi nežiaduca. Jedlo pri extrémnych teplotách je kontraindikované kvôli možnosti poškodenia pažeráka. Uprednostňované varené jedlá alebo riadené jedlá.

Včasné odhalenie kŕčových žíl pažeráka poskytne príležitosť primerane podporiť liečbu, zlepšiť kvalitu života pacienta trpiaceho kŕčovými žilami a zabrániť extrémne nebezpečným stavom - venóznemu krvácaniu.

Okrem Toho Čítal O Plavidlách

Normálna hodnota ESR pre ženy

Keď osoba prichádza na kliniku a sťažuje sa na akúkoľvek chorobu, najprv sa jej ponúka, aby vykonal všeobecný krvný test. Zahŕňa kontrolu takých dôležitých ukazovateľov krvi pacienta ako hemoglobínu, počet leukocytov, rýchlosť sedimentácie erytrocytov (ESR).

Prečo sa vyskytuje tachykardia? Symptómy, abstinenčné a liečebné metódy

Počet kontrakcií srdca, ktorý sa zvyčajne určuje za jednu minútu, sa nazýva srdcová frekvencia (HR). Normálne, u dospelého zdravého človeka v stave fyzického odpočinku a emočného pokoja, srdce sa zmenšuje zo 60 na 80 krát.

Roztrhnuté plavidlá na nohe

Pod vplyvom rôznych negatívnych faktorov sa kapilárne steny stávajú slabými a kvôli tomu dochádza k prasknutiu ciev v nohách. Odchýlka sa rozvíja v dôsledku porušenia krvnej zrazeniny, nedostatočného príjmu živín do tela.

Ako liečiť ochorenie srdca hovädzieho dobytka

Býčie srdce alebo kardiomegália je nárast veľkosti srdca. Choroba môže byť vrodená alebo sa vyvinie pod vplyvom mnohých faktorov. Kardiomegália je nebezpečná choroba, pretože zvyšovanie veľkosti srdcového svalu narušuje jej výživu, čo môže časom viesť k zlyhaniu srdca a smrti.

Zlomeniny na tele bez dôvodu

Kríže z modrín alebo "zarobené" na jeseň prekvapujú nikto. Stane sa vám to, že je tu modrina - tu je, fialová a bolestivá - a nie je tam žiadna spomienka na to, odkiaľ pochádza, nie?

Prečo ukazovatele ESR u dieťaťa môžu byť vyššie alebo nižšie ako normálne?


Všetky deti musia vykonať krvný test, ale nie každá matka môže pochopiť ich výsledok. Všetko nie je také ťažké, najprv musíte zistiť, aká je miera ESR v krvi detí a kvôli tomu, čo sa niekedy vyskytujú odchýlky od týchto hodnôt.