Varikokéla je dilatácia spermatickej šnúry. Vyskytuje sa počas puberty a najväčšej sexuálnej potencie, t.j. počas obdobia najväčšieho krvného spánku na pohlavné orgány. Lokalizovaná v 95% prípadov na ľavej strane, kde sú podmienky na odtok krvi z miešku horšie ako vpravo. Je to spôsobené zvláštnosťami vnútornej spermatickej žily, ktorá prúdi vpravo do dolnej vene cava v ostrom uhle a doľava do renálnej žily v pravom uhle. Dlhodobé postavenie, dlhotrvajúca sexuálna vzrušenie, vzpieranie, cyklistika atď. Prispievajú k výskytu varikokély. Diagnóza sa robí po vyšetrení pacienta v stojacej polohe. Šourka na strane porážky visí nadol; pozdĺž šnúry sú spletité, rozšírené, ľahko stlačené žily. V polohe ležiaceho pacienta je prietok krvi uľahčený a varikokéla zmizne. Zriedkavo je varikokéla príznakom retroperitoneálneho nádoru, ktorý stláča žilu. V tomto prípade v polohe pacienta ležícího varikokéla nezmizne.

Pacienti majú obavy z bolesti v miešku alebo slabinách, najmä večer.

Často s vekom je choroba spontánne kompenzovaná. V prípade progresie sa môže vyskytnúť atrofia semenníkov. Neplodnosť je možná.

Prevencia a liečba: obmedzenie fyzickej aktivity, zjednodušenie sexuálneho života, chladenie stieraním, plávanie atď. Nepretržité zavesenie suspenzie nie je znázornené, pretože zvyšuje teplotu škriatka viac ako je prijateľné pre normálnu funkciu semenníkov. Indikácie na operáciu: bolesť, progresia ochorenia, neplodnosť. Prevádzka: vytvorenie takzvaného vnútorného zavesenia, keď sa závesné semenníky sprísnia, a spermatická šnúra s žilami je obalená odrezanými semenníkmi (operácia Paron) alebo spermatickými šnúrami (operácia Makar). S tým istým účelom sa používajú aloplastické materiály (lavsan) - spermatická šnúra je uzavretá v mäkkom obale, ktorý vám umožňuje odstrániť stázu krvi v žilách a nechať tkanivá vlastného tkaniva neporušené. Pozri tiež Kŕčové žily.

Kŕčové žily (varikokély)

Varikokély znamenajú nielen rozširovanie, ale aj predlžovanie a nadmerné pretrhnutie 4-5 žilových kmeňov, ktoré tvoria plexus pampiniformis a tvoria súčasť spermatickej šnúry. Po prechode cez inguinálny kanál sa žily spájajú do spoločného trupu v. spermaticae internae.

Rozšírené žily spermatickej šnúry sú typické pre ľudí vo veku 17 až 30 rokov a sú pomerne bežné; Preto je medzi varšavkou zaznamenaná v 1-2% prípadov. Po 40 rokoch je varikokéla zriedkavá.

Časté krvácanie krvi do genitálií počas obdobia najintenzívnejšej sexuálnej funkcie zohráva známu úlohu v patogenéze varikokély. Hlavným dôvodom je však slabosť korunných stien, nízka poloha šourka, úzky lumen žíl, malý počet venóznych chlopní.

V 90% prípadov sa varikokéla nachádza vľavo. Dôvodom sú menej priaznivé podmienky venózneho odtoku vľavo ako vpravo: 1) ľavá spermatická žila prúdi do renálnej žily pod pravým uhlom a pravá žila do dolnej dutej vagíny pod ostrým uhlom; 2) vľavo v. spermatica prechádza v úzkej medzere medzi aortou a a. mesenterica superior; 3) vľavo od v. spermatica prináša tlak na sigmoid hrubého čreva, najmä pri zápche.

Pre idiopatickú formu varikokély je charakteristické, že sa pozoruje iba pri vertikálnej polohe tela s dlhou chôdzou. V polohe náchylnosti klesá alebo sa prudko zhoršuje varikokéla. Varikokéla, ktorá nezmizne, keď je pacient v horizontálnej polohe, je podozrenie na klíčenie alebo stlačenie obličkovej žily malígnym nádorom pochádzajúcim z obličiek.

U idiopatickej varikokély visí zodpovedajúca polovica miešku, jej koža je natiahnutá, chrumkavá. Pri palpácii je určená spleť mäkkých roztiahnutých vysoko prekrvených žíl umiestnených pozdĺž spermatickej šnúry.

Často je varikokéla asymptomatická. Niekedy sa pacienti sťažujú na hnusné bolesti, pocit pálenia v semenníku alebo pozdĺž spermatického kábla pri chôdzi, zatiaľ čo stojí a fyzické napätie.

Liečba varikokéli je konzervatívna a symptomatická; je potrebné vychádzať z toho, že vo veku 40 rokov choroba prechádza väčšinou a chirurgické metódy liečby nemôžu eliminovať jej príčiny. Dobre nasadené zavesenie, studené utieranie šourka, odstránenie zápchy zmierňujú bolesť a pocit ťažkosti v miešku. Pacientom sa odporúča vyhnúť sa dlhej chôdzi a stoji.

Len v zriedkavých prípadoch sa môžete uchýliť k jednej z mnohých operačných pomôcok navrhnutých na liečbu varikokély. Hlavné ciele týchto operácií sú nasledovné: 1) vytvoriť priaznivejšie podmienky pre venózny odtok zo semenníka pohybom nahor; 2) vytvorenie okolo rozšírených žíl podporného spojivového tkaniva alebo svalového puzdra. Na tieto účely sa použije resekcia spodnej časti zodpovedajúcej polovice šurku, fixácia semenníka do inguinálneho kruhu alebo pubickej kosti, vyrezanie kŕčových uzlín, obalenie spermatického korda s chlopňou z membrán semenníka alebo cremastera. Tieto operácie poskytujú vysoké percento relapsov, čo spôsobuje komplikácie ako je trombóza, hnisavosť a niekedy aj atrofia semenníkov v dôsledku poškodenia a. spermaticae interne alebo testikulárne nervy.

varicocele

Kŕčové žily testikulárnej žily - zhlukovitý plexus umiestnený nad semenníkom.

převládání

Vyskytuje sa u 15% všetkých mužov. Obvykle sa vyvíja počas puberty.

dôvody

Nefroptóza (ptóza) ľavá oblička, výtok z ľavého spermatická žily od renálnej žily v pravom uhle (na pravej strane sa vlieva do dolnej dutej žily šikmo) a kompresie renálnej žily medzi aortou a hornou bryzhzheechnoy tepny (aorta-mezenterické pinzety) nádor obličiek, V dôsledku toho stúpa hydrostatický tlak a krv sa vracia do žilovej siete semenníkov s opačným prúdom.

V 5 až 10% prípadov dochádza k opačnému prietoku krvi do semenníka prostredníctvom systému vonkajšej spermatickej (cremasterickej) žily - extrakularickej varikokély.

Varikokéla vývoj prispieva k veľkému počtu žilovej pletene miešku s prítomnosťou väčšieho počtu cievnych spojenie medzi nimi, vrodená slabosť cievnej steny, zvýšený krvný tlak v žilách panvy alebo miešok, chronická zápcha alebo hnačka, vzpieranie, napätie brušných svalov a m. P.

Zvyčajne ventilové zariadenie zabraňuje spätnému toku krvi cez žily. Keď sa žily dilatujú, ventily sú neudržateľné, čo má za následok, že krv vytvára kyvadlové pohyby. V dôsledku toho sa prietok krvi spomaľuje, teplota semenníka je vyrovnaná s teplotou tela a funkcia semenníka je inhibovaná.

prejavy

Bolesť alebo nepohodlie v semenníkoch ťahanie, lisovanie prírodu, pocit ťažoby v miešku po namáhavom cvičení, pohlavný styk, tepelným spracovaním alebo dlhú dobu zvislej polohe tela. Pri pohybe do horizontálnej polohy zmizne bolesť. Bez ohľadu na štádium ochorenia u polovice mužov nie sú žiadne sťažnosti.

Kŕčové žily v hornej polovici miešku vo forme zväzku červov sa zväčšujú vo vertikálnej polohe tela a v horizontálnej polovici padajú (manéver Valsalvy).

Sťažená semená na postihnutej strane môžu byť kvôli podvýžive menší ako ostatné semenníky.

Zvyčajne sa varikokéla rýchlo rozvíja počas puberty a už nekončí. V 90% prípadov sa rozvíja vľavo, ale v 50% prípadov sa kombinuje s pravou stranou. Veľmi zriedkavo sa jeden stupeň varikokély dostáva do iného.

komplikácie

Asi 40% neplodných mužov má varikokélu a 25% s varikokéli trpí neplodnosťou.

Ako príčina vzniku a poruchy dozrievania spermií považované za zhoršené spermatogenézy procesu v dôsledku zvýšenia miestnej teploty okolo semenníkov, zníženie obsahu kyslíka, zníženie produkcie testosterónu, dostať sa do vaječných výrobkov a metabolické obličiek nadobličiek v dôsledku spätného toku krvi z obličiek a nadobličiek.

Normálne imunitný systém tela nespĺňa testikulárne tkanivo. S varikokéli je možné porušenie bariérovej funkcie venóznej steny a rozvoj aseptického autoimunitného zápalu testikulárneho tkaniva.

Porušenia spermatogenézy sa môžu líšiť od malých odchýlok až po azoospermiu.

diagnostika

Fyzikálne vyšetrenie v polohe a stoji. Menšia varikokéla môže byť palpovaná počas manévru Valsalvy. Ultrazvuk šourku (dopplerovská sonografia), keď sú tieto palpácie žíl vrodového plexu diskutabilné. Diagnostickým kritériom pre varikokéla prvého stupňa je priemer lumen žíl viac ako 3 mm. Spermie. Výskyt varikokély na pravej strane alebo u mužov, ktorí nie sú mladší, si vyžaduje podrobnú prehliadku urológa a ultrazvuku obličiek, aby sa vylúčila patológia nádoru.

Kŕčové žily spermatickej šnúry

Kŕčové žily spermatickej šnúry sa nazývajú varikokély. Ide o dosť bežnú patológiu mužského reprodukčného systému. Hlavnou kategóriou, ktorá je najviac postihnutá touto patológiou, sú muži vo veku od 20 do 35 rokov. Táto veková medzera je však relatívna, na základe štatistiky. V skutočnosti sa choroba môže vyvinúť až 15 rokov a po 40 rokoch.

Ľavostranné rozšírenie testikulárnej žily

Najčastejšia ľavostranná varikokéla. Rozšírenie žíl spermatickej šnúry na ľavej strane sa vyskytuje približne v 85% prípadov. Je to spôsobené určitými vlastnosťami odtoku krvi z ľavého semenníka. Faktom je, že jeho žila prúdi do ľavej obličkovej žily takým spôsobom, že vzniká pravý uhol. A toto sa často stáva príčinou flebopatie, čo často vedie k stagnácii a postupnému rozvoju rozšírenia kiahní.

Existuje niekoľko konkrétnych dôvodov, prečo sa môžu v ľavej časti objaviť kŕčové žily. Patria medzi ne:

 • novotvar v ľavej obličke;
 • zvýšený tlak v panvových cievach;
 • prítomnosť hernie;
 • akúkoľvek patológiu, ktorá môže viesť k porušeniu odtoku krvi z testikulárnych žíl.

Veľmi často sa choroba vyvíja na pozadí dlhotrvajúcej fyzickej námahy. Môže ísť o šport, ako aj o prácu súvisiacu s posilňovaním. Najmä ľudia s genetickou predispozíciou sú náchylní na vývoj ochorenia.

Príčiny kŕčových žíl

Existujú primárne a sekundárne žily, ktoré sú spôsobené rôznymi patologickými faktormi.

Vývoj primárnych kŕčových žíl predchádza:

 • slabá žilová stena spôsobená dedičnou nedostatočnosťou svalových vlákien a dysplaziou spojivového tkaniva. Tieto faktory vedú k rozvoju venóznej nedostatočnosti;
 • kongenitálna vaskulárna patológia, v ktorej nie je cievny ventil v žilách semenníka.

Sekundárna kŕčová dilatácia sa vyskytuje na pozadí porušenia venózneho odtoku testikulárnou žilou v dôsledku patologických procesov. Patria medzi ne:

 • vrodená malformácia dolnej dutej žily;
 • poruchy obličkových žíl;
 • benígnych a malígnych novotvarov obličiek a panvových orgánov;
 • zvýšené hladiny testosterónu, čo vedie k dramatickým hormonálnym nerovnováham;
 • predchádzajúce zranenia šourka;
 • skorý štart športových aktivít;
 • komplikácie spôsobené chirurgickým zákrokom, napríklad po utrpení odstránenia inguinálnej hernie alebo testikulárneho edému;
 • chronická dysfunkcia čreva.

Stage varicocele

Choroba je rozdelená do štyroch fáz, z ktorých každá závisí od toho, ako silne sú dilatované spermatické cievne žily, alebo inými slovami určujú závažnosť ochorenia.

 1. Žily nemôžu byť palpované, diagnózu je možné vykonať len na základe ultrazvuku.
 2. Keď pacient stoja, môžu byť žily jasne palpované. Keď sa predpokladá horizontálna poloha, žily sa stanú nepostrehnuteľnými.
 3. Rozšírenie žíl sa môže určiť pomocou palpácie, ako stojaceho, tak i ležiaceho.
 4. Zjavenie ochorenia je viditeľné voľným okom. Táto fáza sa vyznačuje vývojom dystrofie semenníka na postihnutej strane.

Symptómy varikokély

Symptómy kŕčových žíl spermickej šnúry závisia od toho, v akom štádiu je choroba:

 1. V prvej fáze nie sú žiadne konkrétne príznaky, choroba sa môže zistiť len počas lekárskej prehliadky.
 2. V druhom štádiu sa pacient sťažuje na bolesť v miešku, ktorého intenzita môže byť odlišná, navyše v chôdzi dochádza k nepohode v oblasti slabín.
 3. V tretej fáze ochorenia sa bolesť zosilňuje a prestáva závisieť od fyzickej námahy, dochádza dokonca aj v pokojnom stave. Bolestné pocity sú trvalé, v noci sa zhoršujú. Pri vykonávaní vizuálnej kontroly môžete vidieť vytvorenie viacerých uzlov charakteristických pre kŕčové žily spermatickej šnúry, ktoré sa podobajú partitu. Navyše, šrot sa výrazne zväčšuje s prejavom asymetrie.

Sprievodné príznaky sú zvýšené potenie a pocit pálenia v miešku, ako aj zhoršená erektilná funkcia.

Diagnóza kŕčových žíl spermickej šnúry

Diagnóza je založená na externom vyšetrení, palpácii a ďalších výskumných metódach. Vyšetrenie a palpácia sa vykonáva v pozícii pacienta. Ak chcete vykonať presnejšiu diagnózu, vykonajte manéver Valsalvy. Spočíva v tom, že pacient je požiadaný, aby sa namáhal. To zvyšuje tlak v cievach brušnej dutiny a testikulárne žily sú naplnené krvou. Takýto test je celkom vhodný v počiatočných štádiách ochorenia, keď je ťažké určiť varikóznu dilatáciu palpáciou.

Najbežnejšou diagnostickou metódou je ultrazvuk

V počiatočnom štádiu ochorenia sú na diagnostiku potrebné ďalšie vyšetrovacie metódy. Najbežnejšou diagnostickou metódou je ultrazvuk. Postup sa vykonáva v stojacej a ležiacej polohe, takto budú najpresnejšie údaje. Po postupe je možné získať fotografiu výsledku na mojich rukách, na základe čoho bude neskôr možné posúdiť ďalší vývoj ochorenia.

Ďalej sa vykonáva aj ďalšia štúdia panvových orgánov a obličky sa vyšetria bez zbytočného odkladu. Je to nevyhnutné, ak sú kŕčové žily spermiálnej šnúry sprievodnou chorobou.

Ultrazvuk a tomogram vnútorných orgánov sa vykonáva, ak nie je určená príčina vývoja venóznej patológie.

Okrem toho na diagnostické účely vykonajte spermogram. Potreba postupu vzniká v prípade, že existuje podozrenie z poškodenia reprodukčnej funkcie. Na prevenciu týchto porúch sa môže tiež vykonať spermogram.

Varicocelej neplodnosti

Bolo preukázané, že dilatácia spermatickej šnúry má škodlivý účinok na reprodukčnú funkciu. Poruchy sa postupne rozvíjajú, keď sa zvyšuje patologický proces. Hlavnou príčinou mužskej neplodnosti pri tejto chorobe je významné zvýšenie teploty v semenníkoch. To negatívne ovplyvňuje stav spermií, ktoré nie sú v takýchto podmienkach schopné normálne fungovať.

Existuje porušenie termoregulácie v dôsledku skutočnosti, že kvôli rozšíreniu žily, vaskulárny ventil nemôže úplne naplniť svoju priamu funkciu. To vedie k tomu, že je narušený spätný tok krvi a doslova preplňuje choroidný plexus umiestnený okolo semenníka. Čím je proces náročnejší, tým silnejší je semen zahltený nádobami a zastavuje chladenie. Akonáhle teplota stúpne, proces spermatogenézy sa úplne zastaví.

Pri komplexnom vyšetrení pacientov v reprodukčnom veku sa od nich vyžaduje, aby predpisovali takýto diagnostický postup ako spermogram. Na základe výsledkov lekára môže posúdiť, či sa človek môže stať otcom pomocou oplodnenia in vitro. Ak nehovoríme o prípadoch ireverzibilnej neplodnosti, keď nie je možné izolovať životaschopné spermie v ejakuláte, potom sa IVF stane odbytom pre bezdetné páry.

Indikácie pre povinný chirurgický zákrok sú pretrvávajúce bolesti v miešku.

liečba

Predpokladá sa, že najefektívnejšou liečbou kŕčových žíl spermií je chirurgia. Ale v niektorých prípadoch sa operácia nemôže uchýliť. Indikácie pre povinný chirurgický zákrok sú:

 • pretrvávajúca bolesť v miešku, ktorá je spôsobená touto chorobou;
 • potvrdená diagnóza mužskej neplodnosti na pozadí kŕčových žíl;
 • zjavná asymetria semenníkov spôsobená atrofiou.

Vedúci lekári majú tendenciu verí, že patológia by mala byť prevádzkovaná ihneď po stanovení diagnózy. Tým sa minimalizuje vývoj porúch spermatogenézy.

Existuje niekoľko hlavných typov chirurgických zákrokov, ktoré sa používajú na liečbu kŕčových žíl varápiek a spermatických šnúr:

 1. Metóda prevádzky Ivanissevych. Je to tradičný spôsob riešenia žilových problémov, ktoré spočívajú v viazaní žily na semenník. Pre túto operáciu nezáleží na tom, v akom štádiu je patologický proces. Nevýhodou tohto postupu je, že je potrebné urobiť incíziu pre ňu, po ktorej nasleduje šitie. To znamená prítomnosť špecifického pooperačného obdobia s povinnou prítomnosťou pacienta v nemocnici.
  Ďalším nepríjemným momentom je vývoj recidívy choroby. Dôvodom je zlý pohľad na testikulárnu žilu počas operácie a jej neobjasnené vetvy.
 2. Laparoskopia. Táto metóda liečby sa používa niekoľko desaťročí. Jeho výhodou je minimálna tkanivová trauma a minimálne množstvo komplikácií. Operatívna intervencia sa vykonáva pomocou špeciálneho zariadenia vybaveného miniatúrnou videokamerou. Obraz je zobrazený na monitore a lekár má možnosť vykonať dôkladnú štúdiu v celej žilke spermatického kábla bez toho, aby chýbala iba jedna vetva.
  Táto operácia je dobre tolerovaná, pobyt pacienta v nemocnici zvyčajne nepresahuje dva dni. Rehabilitačné obdobie trvá asi dva týždne.
 3. Laserová liečba. Dnes je najobľúbenejšou metódou riešenia problému kŕčových žíl. Má niekoľko výhod.

Výhody laserovej terapie:

 • vykonávané v miestnej anestézii;
 • pacient je v nemocnici po operácii nie dlhšie ako štyri hodiny;
 • postup je úplne bez krvi, pretože laserový lúč produkuje hemostázu priamo počas operácie;
 • dochádza len k menšiemu poškodeniu okolitých tkanív av niektorých prípadoch vo všeobecnosti chýba;
 • v porovnaní s inými chirurgickými intervenciami má laserová liečba najkratšie obdobie na zotavenie;
 • zjazvenie je veľmi zriedkavé.

Voľba metódy liečby závisí viac od názoru lekára. Práve on, ktorý na základe všetkých vyšetrení pacienta zvolí optimálny spôsob riešenia problému. Ale výber je vždy na úrovni poradenstva. Pacientovi sa hovorí o výhodách a nevýhodách rôznych typov operácií, môže zobraziť fotografiu priebehu operácie a zdôrazniť účinnosť každej metódy.

prevencia

K dnešnému dňu neboli stanovené žiadne špeciálne metódy prevencie. Po prvé, toto je spôsobené tým, že ochorenie je vo väčšine prípadov spôsobené anatomickými znakmi. To však neznamená, že sa nemôžeme vyhnúť patológii. Najdôležitejším preventívnym bodom je pravidelné absolvovanie plánovanej skúšky. Pomôže to najskôr identifikovať chorobu a vyriešiť problém, kým neprejde do ďalšej fázy.

Navyše jednotlivci, ktorí majú dedičnú predispozíciu k rozšíreniu varixov, alebo tí, ktorí majú problémy s panvovými orgánmi, by sa mali vyhnúť fyzickej námahe. Je veľmi dôležité venovať osobitnú pozornosť práci čriev. Častá zápcha môže spôsobiť problémy s venóznym odtokom v dôsledku zvýšeného intraabdominálneho tlaku.

Máte vážne problémy s potenciálom?

Už sa veľa nástrojov pokúsilo a nič nepomohlo? Tieto príznaky sú vám známe z prvej ruky:

 • pomalá erekcia;
 • nedostatok túžby;
 • sexuálnej dysfunkcie.

Jedinou cestou je chirurgia? Počkajte a nekonajte radikálne. Zvýšenie výkonu MOŽNÉ! Sledujte odkaz a zistite, ako odborníci odporúčajú liečbu.

Ako diagnostikovať a liečiť varikokélu

Existuje jeden, čisto mužský problém, s ktorým ľudia neponáhľajú vidieť lekára a cítia sa nepríjemne. A márne: postupujúc, táto choroba môže spôsobiť mnohé z najnepriaznivejších následkov, vrátane neplodnosti.

Hovoríme o kŕčových žilách spermickej šnúry, ktorá sa tiež nazýva varikokéla: príčiny, symptómy a metódy liečby budú predmetom úvah v článku.

Anatómia problému

Varíšky - spárovaný orgán, bohatý na krv. Prívod krvi sa uskutočňuje prostredníctvom rozsiahlej siete ciev, z ktorej je časť loziformného plexu spermatickej šnúry.

Cirkulačné poruchy v tejto časti vedú k deformácii žíl v dôsledku nadmerného krvného tlaku na stenách: krv v miešku stagnuje a žily bobtnajú a vytvárajú uzly.

Na porovnanie: krvný tlak v žilách semenníkov u zdravých mužov je približne 85 mm Hg. Art., A pre tých, ktorí trpia varikokéli, tlak stúpa na 200-240 mm Hg. Art.

Porovnanie zdravých a náchylných semenníkov

Prevažne kŕčové žily spermatického šnúry sa rozvíjajú vľavo: je to preto, lebo spermatické žily sa môžu dostať do renálnych svalov v pravom uhle. Má väčšiu dĺžku ako iné podobné cievy, preto je v ňom vyšší krvný tlak. Preto je spermatická žila citlivejšia a je častejšie postihnutá varikokéliou.

Nadradená mezenterická tepna a kmeň aorty tvoria aorto-mezenterické "pinzety", ktoré štiepia ľavú obličkovú žilu, čo vedie k žilovému refluxu - reverznej injekcii krvi do ľavej semennej žily. Creepy plex v spermatickej šnúre je naplnená krvou.

Vyskytujú sa aj pravostranné a dokonca aj bilaterálne varikokély, ale oveľa menej často.

Príčiny

Takže na vyšetrení človeka bola odhalená varikokéla: čo je a prečo sa vyskytuje, čo môže viesť a ako sa dá liečiť?

Odborníci identifikujú dve formy tejto venóznej patológie - idiopatickej a symptomatickej. Idiopatické kŕčové žily vychádzajú bez zjavného dôvodu a vývoj jeho symptomatickej formy je ovplyvnený mnohými faktormi, ktoré možno považovať za príčiny varikokély.

Príčiny varikokély spočívajú v chlopňovej nedostatočnosti testikulárnych žíl a slabosti žilových stien. Táto slabosť môže byť buď vrodená, alebo získaná počas života, ak človek nesie ťažkú ​​fyzickú námahu, pri ktorej dochádza k nadmernému napätiu brušných svalov.

Zvyčajná zápcha hrá tiež úlohu vo vývoji varikokély. Mechanizmus ich negatívneho účinku na steny cév cievneho plexu je podobný účinku ťažkej fyzickej práce: ventilový systém spermatickej šnúry oslabuje konštantné napätie, rovnako ako steny ciev, čo vedie k vzniku symptómov kŕčových žíl.

Klasifikácia chorôb

V medicíne sa berú do úvahy štyri klasifikácie patológie spermatickej šnúry. Všetky z nich určujú priebeh ochorenia podľa stupňa vizuálnych alebo palpatorických prejavov varikokély:

Podľa Lopatkina

 • I stupeň - sa prejavuje iba pri palpácii v stojacej polohe pri napínaní;
 • Stupeň II - rozšírené žily sú jasne viditeľné, zatiaľ čo konzistencia a veľkosť semenníkov sú normálne;
 • Trieda III - semenník sa znižuje, konzistencia sa mení, žily vnútroiformného plexu sú veľmi roztiahnuté.

Podľa Isakov

Táto klasifikácia sa používa v pediatrickej chirurgii na určenie štádia vývoja varikokély:

 • I stupeň - varikózne uzliny nie sú viditeľné, ich určenie je možné iba s palpáciou po miernom svalovom napätí;
 • Stupeň II - uzly sú viditeľné, ale veľkosť a konzistencia semenníka sa nezmení;
 • Trieda III - varikózne žily sú vyslovované, semenník je znížený a má testovatuyu konzistenciu.

Podľa B.L. Coolsaet:

Táto klasifikácia je založená na hemodynamike varikokély:

 • I stupeň - reverzné uvoľnenie (reflux) krvi z ľavej obličkovej žily do semenníka;
 • II. Stupeň - opačná ejekcia krvi z iliacovej žily do semenníka;
 • Stupeň III - kombinovaný typ refluxu.

Podľa WHO:

 • Stupeň I - kŕčové žily nie sú určené ani vizuálne ani palpatoricky, avšak manéver Valsalvy (test, pri ktorom je pacient požiadaný, aby napolohol brušnú stenu a držal dych na chvíľu), je pozitívny: kŕčové žily sú viditeľné len v stojacej polohe, ale v prchavej polohe padajú;
 • II. Stupeň - šľachovité žily nie sú viditeľné, ale sú hmatateľné;
 • Stupeň III - rozšírené žily sú vizualizované a jasne hmatateľné.

Ako sa choroba prejavuje?

Dilácia žíl kordu - zákerná choroba: približne polovica mužov sa dozvie, že majú varikokélu, na odborných vyšetreniach. Inými slovami, majú kŕčové žily bez akýchkoľvek príznakov alebo s nevýznamnými a rýchlo prechádzajúcimi nepríjemnými pocitmi:

 • Vytrháva bolesť v miešku
 • Pocit ťažkosti a napätia v ňom

Preto sa varikokéla často prejavuje: príznaky porušenia venózneho obehu sa pozorujú až po značnej fyzickej námahe a úplne zmiznú po ich zastavení a krátkom odpočinku.

Silné nepríjemné pocity, pri ktorých je bolesť takmer konštantná a nezávisí od charakteru záťaže, pacientka zaznamenáva iba v tretej alebo štvrtej fáze varikokély. Súčasne sa stávajú viditeľné zmeny vo veľkosti a konzistencii semenníkov: zmenšujú, strácajú trofizmus, zmierňujú.

Účinnosť kŕčových žíl nie je zvlášť ovplyvnená, ale niektorí muži majú ďalší príznak varikokély - neplodnosť, o ktorej sa dozvedia po niekoľkých rokoch pravidelného sexuálneho života a neúspešných pokusoch o počatie dieťaťa.

Varikokéla a neplodnosť

Semenníky (semenníky) produkujú spermie, ktorých kvalita je určená predovšetkým počtom zrejúcich a pohyblivých spermií. Najdôležitejšou podmienkou ich produkcie je udržiavanie špeciálnej teploty v semenníkoch. Normálne nepresahuje 32 stupňov, avšak s progresiou varikokély sa teplota v miešku stáva oveľa vyššou, preto je inhibovaná spermatogenéza, spermie strácajú viskozitu a počet spermií vhodných na oplodnenie klesá.

Vediac to, reprodukčné lekári vždy odkazujú na mužov, ktorí k nim prichádzajú na konzultáciu s chirurgom, aby vylúčili negatívny účinok zúženia spermatického šnúry na produkciu zdravých spermií.

diagnostika

Rozšírenie žilovej žily je diagnostikované na základe typických ťažkostí alebo náhodne - počas lekárskeho vyšetrenia z akéhokoľvek iného dôvodu.

Okrem objasnenia povahy nepohodlia v oblasti semenníkov, vyšetrenia a palpácie vedie ich špecialista aj objasňujúcu diagnostiku pomocou ultrazvukového zariadenia.

V priebehu štúdie u pacientov s varikokéli u mužov sa zvyčajne prejavujú charakteristické zmeny v žilách spermatických šnúr - anechoických, spletitých alebo nodulárnych častí. Priemer žíl súčasne do určitej miery prekračuje normu tri milimetre.

Ultrazvuk je potrebný nielen pre presnú diagnostiku kŕčových žíl, ale aj v prípravnej fáze pred operáciou: varikokéla je kategória ochorení, ktoré sú liečené len chirurgicky.

Hardvérová diagnostika poskytuje špecialistovi presné informácie o stave tkanív a stupni prietoku krvi v nich.

liečba

Jediným efektívnym spôsobom, ako úplne vyliečiť varikokélu, je chirurgický zákrok. Súčasné možnosti medicíny umožňujú vykonať chirurgický zákrok čo najmenšie.

Muži s kŕčovými žilami sú operovaní jednou z dvoch metód liečby: okluzívna a neokluzívna s venóznou anastomózou. Voľba metodiky vykonáva odborník na základe údajov získaných ultrazvukovým vyšetrením pacienta.

Operácia je vždy potrebná?

Je tiež potrebné povedať, že navrhovaná transakcia nie je vo všetkých prípadoch bola diagnostikovaná varikokéla: sa obvykle odporúča len mužom, ktorí vyjadrili syndróm bolesti, rovnako ako v prípadoch, keď choroba žily môžu mať vplyv na schopnosť otehotnieť. V ostatných prípadoch sa každoročne monitoruje a monitoruje vývoj varixu - zhodnotenie celkového stavu pacientov, zmeny veľkosti a konzistencie semenníkov.

Operácia nie je indikovaná pre mužov staršieho a senilného veku, ako aj pre pacientov trpiacich dekompenzovanými formami mnohých chronických ochorení:

 • cukrovka
 • Peptický vred žalúdka a čriev
 • Koagulopatia (poruchy krvácania rôznej etiológie)

Chirurgický zákrok by sa mal odložiť počas liečby akútnych respiračných vírusových infekcií a iných infekčných ochorení, ako aj počas prvých šiestich mesiacov po mozgovej príhode alebo infarkte.

Ako sa vykonáva varikokéla? Hlavnou technikou, ktorou sú prevádzkované kŕčové žily kábla, je Ivaníševičova operácia.

 • Metóda Marmara;
 • Ligácia testikulárnej žily z inguinálneho prístupu (mikrochirurgická technika);
 • Video endoskopická alebo laparoskopická metóda varikokelektómie;
 • Retroperinepsická varicelektómia.

Operácia Ivanisevič patrí do kategórie otvorenej chirurgie. Jej podstatou je ligácia (ligácia) a excízia ľavej spermatickej žily. Za týmto účelom sa zavádza intravenózna anestézia, po ktorej sa v tkanivách vytvárajú rezy vrstvou po vrstve, čím sa otvára prístup do kŕčovej oblasti cievy.

Napriek rastúcej popularite špičkových metód liečby varikokély sa operácia Ivaníševiča stále považuje za nielen technicky jednoduchú, ale aj bezpečnú.

Metóda Marmara je považovaná za menej invazívnu - operáciu, počas ktorej sa vykoná malý rez (približne 2 cm). Prostredníctvom neho sa odoberie spermatický kord a opuchnuté žily sa ligujú a oddeľujú oddelene.

Ako alternatíva k vyššie uvedeným zásahom sa často používajú techniky, ktoré umožňujú chirurgovi presne vizualizovať oblasti, ktoré majú byť ligované a vyrezané. Faktom je, že nedostatok dobrej optiky v niektorých prípadoch znemožňuje jasne rozlíšiť tepny, žily a lymfatické cievy, čo vedie k zvýšenému riziku ligácie nie spermatickej žily, ale tepien a lymfatických ciev.

Optický nárast ovládaného miesta eliminuje pravdepodobnosť zdravotných chýb. Hlavnou nevýhodou tejto techniky je potreba používať špeciálne zariadenie a vysoké náklady na samotnú prevádzku.

Retroperineoskopická varicelektómia je ešte účinnejšou metódou liečby varikokély, pretože intervencia vykonaná prostredníctvom mini-prístupu netrvá dlho, vyžaduje minimálnu anestéziu a nedáva závažné komplikácie. Nepochybnými výhodami tejto techniky je významné zníženie času pobytu pacientov v nemocnici, ako aj ľahšie obdobie rehabilitácie.

Okrem toho po operácii zostáva len jedna malá (1,5 - 2 cm) steha, zatiaľ čo po bežných zákrokoch zostávajú až tri dlhé jazvy bez minimálneho prístupu.

Prevencia varikokély

Každá operácia je vážnym zaťažením tela, s výnimkou odstránenia varikokély: liečba kŕčových žíl spermickej šnúry je spojená s určitými rizikami.

Aby ste tomu zabránili, musíte sa starať o zdravie krvných ciev po celý život. Pomôže to prísne dávkovanie fyzickej aktivity, povinné striedanie ich odpočinku.

Je potrebné sledovať včasné a úplné vyprázdnenie čriev, aby sa eliminovala zápcha. Zdravé jedlo s množstvom vlákniny, dostatočným množstvom vody a inými zdravými nápojmi, pohyblivosťou a aktivitou pomôže udržať normálnu črevnú pohyblivosť.

Pravidelný príjem vitamínov, kontrola krvného tlaku s použitím antihypertenzívnych liečiv má dobrý účinok na tón cievnej steny, čím zabraňuje tomu, aby sa stali tenšou a slabšou.

Prevedenie sit-down úradnícku prácu alebo stráviť niekoľko hodín za volantom, muži potrebujú čas od času vstávať od počítača, alebo booster, aby sa zahrial, robiť nejaké jednoduché cvičenia na "rozptýliť" krv a zabrániť jeho stagnáciu v panvových orgánov a nôh.

Zápal spermickej šnúry: príčiny, príznaky, ako to ohrozuje. Spôsoby liečenia zápalu spermií

Funiculitída je ochorenie u mužov, pri ktorom je spermatická šnúra silne zapálená.

Spočiatku sa táto patológia zriedka vyskytuje nezávisle.

Obvykle sa vyvíja na pozadí už vyskytujúcich sa chorôb močového mechúra. Pozrime sa podrobnejšie na príznaky zápalu spermickej šnúry a spôsoby liečenia tejto choroby.

Zápal spermickej šnúry: príčiny

Funiculitída sa najčastejšie vyvíja kvôli infekcii. Môže preniknúť do tkaniva orgánu tromi spôsobmi:

• hematogénnymi patogénmi preniknúť krvou v prípade vážnych traumatických lézií;

• intracanalikulárnou cestou infekcia vstupuje do samca z močovej trubice pri rôznych akútnych a chronických zápalových ochoreniach mužských orgánov (uretritída, prostatitída atď.);

• rýchlou infekciou sa infekcia uskutočňuje počas operácie v oblasti šnúry.

Okrem toho funiculitída môže vyvolať traumu, streptokokovú infekciu, tuberkulózu a rôzne sexuálne prenosné infekcie (porážka chlamýdiami, gonokokmi, trichomónami atď.).

Zápal spermickej šnúry: príznaky

Zápal spermatického kordu má dve formy toku: akútne a chronické. Každá z nich je doplnená o klinický obraz.

Akútna funiculitída má nasledujúce znaky a príznaky:

1. Pacient cíti ostré a rezné bolesti v miešku a celej oblasti slabín. Tiež bolestivý syndróm môže niekedy dať v kokyxu a bedrovej oblasti.

2. Spermatický kábel výrazne zahusťuje a zhutňuje. Jeho rozmery sa stávajú čoraz širšími.

3. Pocit ťažkého nepohodlia v mieste zápalu a bolesti pri močení.

4. Pri palpácii môže pacient samostatne cítiť zhrubnutie šnúry.

5. S rozvojom akútneho zápalu u ľudí sa zvyšuje vysoká teplota. Je tiež možné objaviť slabosť, zimnicu, horúčku a poruchy spánku.

6. Vývin hyperémie v zapálenej oblasti.

8. Výskyt bolesti svalov.

9. Ťažkosti pri močení.

10. Vyvolanie výtoku sliznice z močovej trubice.

Vo svojom priebehu je funiculitída v akútnej forme trochu ako inguinálna hernia, ale charakterizuje ju rýchlejší vývoj symptómov.

Chronická forma zápalu spermickej šnúry je sprevádzaná rovnakými príznakmi ako akútne, ale zároveň všetky prejavy ochorenia budú rovnako vymazané a menej výrazné.

Ako ukazuje prax, chronická funiculitída najčastejšie spôsobuje pravidelné prejavovanie bolesti v slabinách, ktoré sa zhoršujú v období exacerbácie patológie.

Zápal spermickej šnúry: liečba a diagnostika

Keď sa objavia prvé príznaky ochorenia, pacient musí čo najskôr konzultovať s urológom. Lekár vykoná prvotné vyšetrenie, zozbiera históriu ochorenia a ak existuje podozrenie na lanovku, predpíše tento zoznam povinných diagnostických postupov:

1. Testikulárna diafanoskopia.

2. Kompletný krvný obraz.

3. Roztok z močovej trubice pre ďalší výskum pod mikroskopom.

4. Analýza sekrécií z močovej trubice na identifikáciu hlavnej príčiny a patogénu zápalu.

5. Ultrazvuk pohlavných orgánov a podrobná štúdia krvného obehu v nich.

Okrem hlavných diagnostických vyšetrení môže lekár objednať röntgenové vyšetrenie nazývané ultrazvukové vyšetrenie. V tomto prípade pacient lokalizuje lokálnu anestéziu pokožky v oblasti spermií a kontrastná látka sa vstrekuje do oblasti jej priechodu. Potom sa vykoná rádiografia.

Tento prieskum ukáže, či došlo k porušeniu priechodnosti kanálov. Vykonáva sa len v extrémnych prípadoch, ak je podozrenie na komplikáciu vo vas deferens.

Liečba zápalu spermiovej šnúry sa uskutočňuje na základe typu ochorenia, symptómov pacienta a patogénu. Tradičná terapia má nasledujúce funkcie:

1. Pre začiatok musí pacient úplne opustiť sex, alkohol a fajčenie.

2. Na zmiernenie bolesti a nepohodlia môžu byť aplikované studené kompresie na šourku, ale nie dlhšie ako 4-5 minút.

3. Ak má ochorenie akútny priebeh, malo by sa liečiť silnými antibakteriálnymi liekmi, ktoré sú zamerané na elimináciu aktivity infekcie.

4. Pri silnej bolesti sa pacientovi preukáže novokainická blokáda.

5. Ak je na spermatickom kábli počas mesiaca zistená pečať, je to jednoducho pozorované. Ak sa po uplynutí tejto doby stav spermatického kábla nezlepšil, potom sa odstránil.

6. Pri akútnom zápalovom procese sú pacientovi predpísané protizápalové lieky.

7. Lekári počas liečby odporúčajú pacientovi pozorovať opaľovanie v posteli a opotrebenie nosenia.

8. V chronickej forme ochorenia sa fyzioterapii indikuje pacient. Je rozumné predpísať ho po zhoršení exacerbácie a bolesti.

9. Pre bolesť počas močenia sú pacientovi predpísané rôzne analgetiká.

10. Pri zvýšených teplotách sa používajú antipyretické činidlá.

11. Pri závažnom zápale, ktorý je sprevádzaný hnacou silou a tvorbou rán, musia byť starostlivo ošetrené antiseptikmi. Taktiež, ak sa hnis začal zhromažďovať vo vnútri miešku, mal by byť na ňom inštalovaný špeciálny odtok. Úľava od bolesti sa vykonáva pomocou novokaínu.

12. Antibiotická terapia je predpísaná na porážku spermatického kordu s rôznymi infekčnými činidlami. Zároveň by trvanie takejto liečby malo byť pomerne dlhé (z dvoch až troch týždňov s následným pozorovaním a v prípade potreby opakovaným priebehom liečby).

13. Ak choroba spustila tuberkulóznu léziu, najprv musíte odstrániť jej hlavnú príčinu a až potom pokračovať v terapii s cieľom obnoviť funkcie spermatického kábla.

Zápal spermickej šnúry: liečba, komplikácie, prevencia

Ak nedržíte včasnú diagnózu a terapeutickú liečbu, funiculitída môže v stave pacienta spôsobiť nasledujúce komplikácie:

1. Vývin orchitídy a epididymitídy sa považuje za najčastejšiu komplikáciu akútnej funiculitídy. Tieto javy výrazne komplikujú proces liečby a znižujú pravdepodobnosť, že sa pacient úplne zotaví (ochorenie má riziko, že sa stane chronickým).

2. Výskyt zápachu v spermatickom kordu sa môže vyskytnúť pri dlhodobom zápale. Je to kolekcia tekutín medzi tkanivami a vrstvami šnúry. Často sa tiež rozvíja kvapkanie a na membránach semenníkov.

Hlavným rizikom poklesu je to, že nahromadená tekutina stláča krvné cievy, čo vedie k zníženiu toku krvi v semenníkoch. To môže spôsobiť porušenie produkcie živých spermií a rozvoj potenciálnej neplodnosti u mužov.

Navyše, kvapkanie bude jasnou kozmetickou chybou, pretože počas jej vývoja polovica škriatka silne napína človeku.

3. Pri chronickej funiculitíde sa u pacienta môže vyvinúť cysta. Je to okrúhly nádor, ktorý je pokrytý ochrannou kapsulou a naplnený čírou tekutinou. Cysta je nebezpečná, pretože pod svojou tvárou sa nádor rakoviny môže skrývať. Z tohto dôvodu je pri diagnostikovaní nevyhnutné chirurgicky odstrániť cysty čo najskôr.

Navyše, aj napriek tomu, že samotná cysta nemôže viesť k neplodnosti, postupne sa zväčšuje, čo spôsobí silný pretlak kanála. V tomto stave existuje riziko vzniku neplodnosti.

Aby sa zabránilo výskytu takého zápalového procesu, mali by muži dodržiavať nasledujúce lekárske odporúčania:

1. Diagnostikovať a liečiť všetky akútne patológie urogenitálneho systému a pohlavných orgánov včas, aj keď ešte nespôsobujú bolesť alebo iné nepríjemné symptómy.

2. Vyhnite sa fyzickému prepracovaniu a nervovému vyčerpaniu.

3. Včas na liečbu akýchkoľvek zápalových procesov v tele.

4. Ak máte zranenia na miešku, okamžite vyhľadajte lekársku pomoc a nečakajte na zápal na pohlavných orgánoch.

5. Je dôležité mať trvalý sexuálny partner a chránený sexuálny vzťah. To je jediný spôsob, ako sa vyhnúť infekcii pohlavne prenosnými infekciami.

Kŕčové žily spermiálnej šnúry u adolescentov a detí

Žily viformného plexu, ktoré sa nachádzajú okolo semenníka, môžu prechádzať kŕčovými kĺbmi. Z tohto dôvodu môže byť motilita spermií narušená a môžu sa vyskytnúť aj ďalšie zdravotné problémy. To sa môže stať v mladom veku.

Varikokéla u dospievajúcich je fenomén, ktorý sa stáva bežnejším. Jeho priebeh sa u dospelých môže mierne líšiť od kurzu, a preto niekedy ide bez povšimnutia. Je potrebné poznamenať, že aj deti môžu podstúpiť takúto chorobu.

dôvody

V súvislosti s patogenézou je možné rozlíšiť dve formy varikokély.

 1. Idiopatická forma. Vyvíja sa, keď je odtok krvi narušený kvôli zúženiu alebo stlačeniu spermatických a renálnych žíl. Osobitnú úlohu zohráva proces nádoru, ktorý sa vyskytuje v obličkovom alebo retroperitoneálnom priestore.
 2. Symptomatická forma. Predpokladá sa, že ide o prejav obštrukcie hornej alebo žilovej žilovej žily.

Existujú dve formy choroby, ktoré pomáhajú pochopiť povahu jej pôvodu.

 1. Vrodená varikokéla. Je to spôsobené tým, že tlak v ľavej obličkovej žilke stúpa.
 2. Získaná varikokéla. Že sa vyvíja v dospievaní v období rýchleho rastu a v súvislosti so zvýšenou fyzickou námahou.

Zvážte dva dôvody, ktoré často vysvetľujú výskyt tejto choroby.

 1. Slabosť žilových stien vrodenej prírody. Tento faktor je sprevádzaný kŕčovými žilami.
 2. Opakujúci sa prietok krvi z ľavej obličkovej žily pozdĺž ľavej spermatickej vnútornej žily. Táto situácia nastáva v dôsledku nedostatočných ventilov nachádzajúcich sa vo vnútornej semennej žilke. Zvýšený tlak, ktorý sa pozoruje v ľavej obličkovej žilke, je tiež dôležitý.
Normálny prietok krvi v zdravom žile a slabý v poškodenom ventile.

Varikokéla u adolescentov je spojená s dekompenzáciou, nedokonalosťou systému spermatických žíl. Predispozíciou je, že v dospievaní nie je aktívne sexuálne vzrušenie splnené.

príznaky

Keďže mladí adolescenti môžu masturbovať, bolesť sa môže pociťovať tesne po nej. Súčasne sa začína identifikovať prvé príčiny ochorenia.

diagnostika

Hlavná varikokéla sa nachádza neúmyselne a stáva sa bohom, ktorý neovplyvňuje životy chlapcov. Diagnóza ochorenia je jednoduchá. Prvá vec, ktorá môže pomôcť, je vyšetrenie a palpácia, ktoré odhaľuje absenciu cremaster reflex.

Pri absencii vonkajších prejavov choroby sa uskutočnila séria štúdií. Patria medzi ne ultrazvuk varlat a duplexné vyšetrenie ciev v miešku. Posledný z nich vám umožňuje určiť zníženie objemu semenníkov a iných príznakov ochorenia. Niekedy, najmä pri relapsoch, je možné vykonať angiografickú štúdiu, ktorá pomáha meranie tlaku v ľavej žilách obličiek. To vám umožňuje určiť anatómiu venózneho systému a tiež pochopiť, prečo došlo k relapsu.

liečba

Keďže varikokéla u detí môže viesť k neplodnosti, je dôležité, aby sa ochorenie zistilo na samom začiatku a začalo sa s ňou liečiť. Ak sa žily nedopadnú pod spermatickú šnúru, potom sa dá urobiť rozhodnutie o konzervatívnom rozhodnutí, teda o nosení suspenzora. Faktom je, že v tomto štádiu proces môže zastaviť jeho vývoj a začať sa rozvíjať opačným smerom.

Ak je stupeň varikokély výraznejší, odporúča sa chirurgická liečba. Avšak indikácia jeho správania je porušením venózneho odtoku. Ak sa objaví nedostatočnosť ventilov vonkajšej semennej žily, urobte jej excíziu, to znamená, že najväčšie dilatačné žily sú zviazané v inguinálnom kruhu v hornom rohu a sú vyrezané bližšie k semenníku. Ak je ventilové zariadenie prerušené vo vnútornej semennej žilke, vykoná sa ligácia tejto žily alebo tiež jej vyrezanie.

prevencia

Samozrejme, musíte svojmu dieťaťu vysvetliť, zdvorilo a prirodzene, že masturbácia je zlý zvyk, ktorého absencia pomôže vyhnúť sa takým dôsledkom ako je varikokéla. Takisto musíte byť pravidelne vyšetrovaný na identifikáciu ochorenia už na začiatku a prijať s lekárom opatrenia, ktoré pomôžu vyhnúť sa neplodnosti a iným dôsledkom.

Varikokéla nie je choroba, ktorá ohrozuje život človeka, ale pre ňu môže byť ťažšie. Muži, dospievajúci a dokonca aj deti by preto mali pravidelne vyšetrovať lekár a venovať pozornosť všetkým symptómom, ktoré prinášajú najmenšie nepríjemnosti.

Obnova priepustnosti spermií po zablokovaní

Blokovanie vas deferens je jednou z najčastejších príčin mužskej neplodnosti. V 40 až 50% prípadov neschopnosti počať dieťa je dôvodom neschopnosť človeka oplodniť vajíčko. Okrem anomálií spermií vedie mužská neplodnosť k neschopnosti spermií prechádzať cez deferens. Preto táto patológia vyžaduje zvláštnu bdelosť zo strany urológov a samotných mužov. Neschopnosť odhaliť zablokovanie vas deferens môže viesť k nevratnej neplodnosti.

dôvody

Menu 7 u mužov sú prezentované vo forme kordov, ktorých dĺžka dosahuje až pol metra. Sú pomerne tenké a majú priemer až 3 mm a sú bežne rozdelené na 4 časti: testikulárne, lano, inguinálne a panvové. Dostatočne dlhé šnúry prechádzajú za semenníkmi, ako súčasť spermatického šnúry, cez inguinálny krúžok v inguinálnom kanáli av panvovej dutine. Z tohto dôvodu sú dôvody, ktoré môžu spôsobiť pripojenie kaziet typu deferens.

 • Zápal semenníka a jeho prídavných látok (orchitída a epididymitída);
 • Úrazy na orgánoch reprodukčného systému, ktoré sa môžu vyskytnúť počas úderov do oblasti slabín alebo počas lekárskej manipulácie;
 • Nádorové procesy alebo cysty semenníkov;
 • Cysty vo vas deferens;
 • Vrodené malformácie reprodukčného systému.

Najčastejšou je orchitída, epididymitída alebo kombinácia týchto ochorení (orchiepididymitída). Vo väčšine prípadov je patológia spôsobená infekciou, menej často - v dôsledku alergickej reakcie. Infekcia semenníkov a príbuzných spadá niekoľkými spôsobmi:

 1. vzostup z močovej trubice, keď nie je dodržaná osobná hygiena.
 2. počas operácie na pohlavných orgánoch.
 3. z iného zdroja infekcie v tele.

Príčinnými činidlami orchiepididymitídy môžu byť rôzne špecifické (gonokoky, ureaplasma, chlamydia atď.) A nešpecifická flóra (stafylokoky, streptokoky atď.). Oklúzia vas deferens sa vyskytuje častejšie na pozadí chronického zápalu semenníkov a príveskov. Akútne procesy, ktoré boli okamžite identifikované a liečené, zriedkavo vedú k porušeniu odtoku semennej tekutiny.

Zranenia v oblasti slabín môžu viesť k vzniku hematómov, ktoré stláčajú deferens z vonkajšej strany, čím narušujú odtok semennej tekutiny. Tiež zranenia sú príčinou reflexného kŕče vas deferens, pretože obsahujú svalové vlákna, ktoré sú náchylné na kŕč pri vystavení nepriaznivým podmienkam.

Cysta ejakulačného kanála u mužov je zriedkavá a je komplikáciou infekčného procesu v orgánoch reprodukčného systému. V tomto prípade je výtok semínkovej tekutiny narušený v dôsledku zaoblenia v dutine potrubia (cysty).

Abnormality pohlavných orgánov, ktoré vedú k zablokovaniu vas deferens, sú tiež zriedkavé.

Často sú ťažkosti pri zisťovaní príčiny upchatia kvôli obtiažnosti určenia, v ktorom konkrétnom oddelení je porušená priepustnosť semennej tekutiny.

príznaky

Príznaky, pri ktorých je možné podozrenie na zablokovanie vas deferens, sú rôzne, pretože rozsah príčin vedúcich k obturationu je široký.

V prípade, že sa vyskytla obštrukcia v dôsledku zápalového procesu na prídavných látkach alebo semenníkoch, hlavnými príznakmi sú:

 • Bolesť v miešku, ktorá dáva do slabín, chrbta alebo stehna;
 • Zvýšenie telesnej teploty;
 • Jednostranné zvýšenie a začervenanie miešku;
 • Celková slabosť, nevoľnosť, bolesti hlavy.

Tieto príznaky sa objavujú akútne a rýchlo sa zvyšujú. Jedna polovica šourka sa v tomto prípade môže zvýšiť o viac ako 2 krát. V prípade chronickej orchiepididymitídy sú príznaky menej výrazné, bolesť nie je ostrá a zvýšenie šourku môže úplne chýbať.

Ak dôjde k procesu nádoru, príznaky môžu byť dlhodobo úplne neprítomné a jediná vec, ktorej sa človek bude sťažovať, je neschopnosť mať deti. Novotvary sa začínajú objavovať len vtedy, keď sú veľké, často vo fázach terminálu. Symptómy nádorov zahŕňajú:

 1. retencia moču;
 2. výskyt krvi v moči;
 3. prítomnosť výčnelkov v oblasti slabín;
 4. erektilnej dysfunkcie.

Genitálne malformácie sa zriedka prejavujú v detstve, ale rodičia by mali byť v tejto veci vždy opatrní.

diagnostika

Parvosémia je dôsledkom obturation vas deferens. Parvosémia je stav, v ktorom človek má malé množstvo ejakulátu (menej ako 2 ml). Preto jednou z hlavných metód diagnostiky tejto choroby je spermogram.

Čo sa má hodnotiť v sperme:

 • Množstvo ejakulátu;
 • Počet pohyblivých spermií;
 • Pomer životaschopných a neživotaschopných spermií.

Množstvo ejakulátu umožní posúdiť, či existuje skutočne porušenie odtoku semennej tekutiny. V prípade normálneho množstva spermií môže byť táto patológia úplne eliminovaná. Ak je zaznamenaná parvémia, je potrebné ďalšie vyšetrenie.

Určenie množstva a kvality spermií je nevyhnutné na určenie procesu dozrievania - či je normálne alebo sa odchyľuje. V prípade zhoršeného procesu spermatogenézy bude liečba obličiek vas deferens neúčinná a nebude viesť k eliminácii neplodnosti.

Okrem spermy určiť lokalizáciu lézie a možné príčiny procesu pomocou metódy ultrazvuku. S ním môžete vizualizovať interné mužské pohlavné orgány a identifikovať odchýlky v nich. Pri detekcii nádorovitých útvarov je potrebná biopsia.

Pacient má tiež vykonať klinické štúdie: kompletný krvný obraz a moč. Pomáhajú zistiť prítomnosť zápalu v ľudskom tele, ak je príčinou obštrukcie orchitída alebo epididymitída. Ak existuje podozrenie na infekčný proces, odporúča sa odfarbiť močovú zrazeninu na stanovenie mikroflóry.

liečba

Proces obnovy priechodov korytnačiek je dlhý a môže trvať dlhšie ako jeden mesiac. Všetko závisí od ochorenia, ktoré viedlo k tomuto stavu.

V prípade orchitídy a epididymitídy sú antibiotikami základom liečby. Pretože príčinou zápalu je častejšie bakteriálna mikroflóra, je potrebné použiť antibakteriálne lieky. Začnite liečbu širokospektrálnymi antibiotikami, ktoré zahŕňajú:

 1. penicilíny.
 2. cefalosporíny.
 3. tetracyklíny.
 4. fluorochinolóny.

Len lekár by mal z týchto skupín vybrať liek, pretože nesprávne zvolený liek môže viesť k zhoršeniu stavu a nezvratnosti účinkov obštrukcie. Treba pamätať na to, že probiotiká by mali byť vždy predpisované antibiotikami. V opačnom prípade hrozí riziko vzniku dysbiózy.

Spolu s antibiotikami sú v komplexnej liečbe zápalu zahrnuté nesteroidné protizápalové lieky (analgin, paracetamol, nimesil). Sú potrebné na zmiernenie zápalového procesu, na odstránenie bolesti (ak je prítomné) a na zníženie telesnej teploty. Tieto lieky by sa mali používať aj pod dohľadom lekára, pretože jedným z ich vedľajších účinkov je tvorba žalúdočného vredu.

V prípade nádorových procesov u mladých mužov vo fertilnom veku sa odporúča odstrániť nádor bez ohľadu na to, či je malígny alebo benígny. Ak má človek starší nádor, ktorý je malígny, mali by ste tiež využiť chirurgickú intervenciu a ďalšiu liečbu onkológov.

Benígne nádory u starších mužov možno liečiť konzervatívne. Na tento účel sa používajú lieky skupiny alfa-blokátorov, ktoré sú schopné zabrániť rastu vzdelania a viesť k zníženiu jeho veľkosti. Používajú sa tiež inhibítory 5-alfa reduktázy, ktoré majú výraznejší účinok na rozdiel od alfa-blokátorov.

Ak je dieťa diagnostikované s vrodenou anomáliou vas deferens, dieťa potrebuje operáciu. Chirurgická korekcia by mala byť vykonaná pred pubertou, inak budú procesy nezvratné. Chirurgickým zásahom je obnovenie priepustnosti kanálikov a plastových kanálov.

Prevencia neplodnosti

Nakoľko obturation vas deferens je jedným z dôvodov, prečo nie je možné mať deti, je potrebné venovať osobitnú pozornosť prevencii tohto stavu. Zabránenie obštrukcii deferens predovšetkým zahŕňa varovanie pred podmienkami, ktoré ju spôsobujú. Uistite sa, že:

 • Zabráňte podchladeniu a prepracovaniu;
 • Povoliť len chránený sexuálny kontakt;
 • Podstúpiť pravidelné vyšetrenie urológom, najmä u mužov nad 40 rokov;
 • Vykonávať včasnú liečbu bežných infekčných chorôb.

Včasná liečba všetkých ochorení mužského pohlavného genitálu tiež pomáha predchádzať obštrukcii vas deferens, pretože tento stav sa častejšie objavuje ako komplikácia choroby.

Ak nie je možné dlho počať dieťa, odporúča sa mu, aby sa poradil s lekárom. Samoliečenie bez lekárskej kontroly môže viesť iba k zhoršeniu procesu.

Okrem Toho Čítal O Plavidlách

Raynaudov syndróm: symptómy a liečba, typy chorôb a štádiá ich vývoja

Raynaudov syndróm je zriedkavé a nezvyčajné ochorenie. Dôvody pre jej výskyt ešte nie sú úplne pochopené. Môže to byť nezávislé ochorenie a je výsledkom inej choroby.

Recenzia vaskulitídy: aké sú príčiny, symptómy a liečba

Z tohto článku sa dozviete: charakteristiky vaskulitídy, aká je táto choroba a ako ju liečiť. Druhy patológie, spôsoby liečby.Vaskulitída - čo to je?

Diéta na zníženie hladiny cholesterolu - týždenné menu. Výrobky na týždeň na zníženie hladiny cholesterolu

Ako cieľ dietetickej výživy môžete nastaviť výsledok nielen o zníženie hmotnosti, ale aj zníženie hladiny cholesterolu v krvi.

Uveitis - pomôcť ľudovým prostriedkom

Ľudské oko sa dodáva s choroidnými alebo uvealnými spôsobmi. Majú mimoriadny význam pre normálne fungovanie viditeľných orgánov, pretože im dodávajú krv a potrebné zložky, ktoré nesie.

Priemerný objem erytrocytov MCV: nízke a vysoké hodnoty

Erytrocyty - vysoko špecializované nosiče kyslíka a oxidu uhličitého - jedna z najdôležitejších zložiek krvi. Zaujímavé je, že každú sekundu zomrú a narodia sa v našom tele viac ako 2 milióny nových červených krviniek.

Vaskulitída - čo je táto choroba? Príznaky, príčiny a liečba

Vaskulitída je autoimunitný zápal cievnej steny. Pri tomto syndróme môžu byť postihnuté všetky cievy rôzneho kalibru: arterioly, žily, tepny, venuly, kapiláry.