Jednou z život ohrozujúcich vaskulárnych komplikácií spojených s oddelením steny hlavného arteriálneho kmeňa tela je disekcia aneuryzmy aorty. Príznaky akútnej aortálnej patológie sú jasné a silné, ale nie vždy je možné mať čas na poskytnutie účinnej pomoci. Prognosticky veľmi dôležitý je čas na odhalenie tohto problému, pretože riziko roztrhnutia cievnej steny je značne zvýšené a šance na prežitie sú výrazne znížené neskorou detekciou akútnej delaminácie. Optimálna možnosť liečby je havarijná operácia vykonaná na hrudnej alebo brušnej aorty. V niektorých prípadoch je možná dočasná konzervatívna taktika: po stabilizácii štátu lekár vykoná plánovanú operáciu.

Prečo exfoliuje cievnu stenu

V skutočnosti je disekcia miestnym a čiastočným pretrhnutím aortálnej steny. Krv pod tlakom vstupuje do novovytvorenej medzitennej medzery, čím vytvára ďalší paralelný kanál krvného prietoku a zriedená a roztrhnutá cievna stena sa môže v každom okamihu zlomiť a viesť k masívnemu krvácaniu. Táto mimoriadne nepríjemná a nebezpečná situácia vzniká na základe týchto dôvodov:

 • dedičných a vrodených degeneratívnych zmien, ktoré sa prejavujú slabosťou a poklesom elasticity vrstiev aorty;
 • výskyt cystických dutín v priestore medzi stenami v dôsledku zápalu a nekrózy;
 • aterosklerotická lézia cievnej steny aorty;
 • vysoký krvný tlak bez konštantnej korekcie;
 • závažné a dlhotrvajúce hormonálne zmeny, ktoré postihujú cievy;
 • aortálnej chirurgie v minulosti.
Bez ohľadu na príčinu môže stratifikácia nastať v ktorejkoľvek časti hlavného cievneho kmeňa. Je však nebezpečnejšie, ak sa v hrudnej časti vyskytuje disekcia aneuryzma aorty: v prípade akútnej disekcie má polovica pacientov nepriaznivý výsledok. Pri abdominálnej disekcii s úplným pretrhnutím aortálnej steny je šanca na prežitie omnoho vyššia.

Aké sú balíky možností

Z hľadiska nebezpečenstva pre život je čiastočná praskanie aorty rozdelená do nasledujúcich období:

 • ostré, trvajúce 48 hodín od času oddelenia;
 • subakútna, keď sa oddelenie cievnej steny vyskytne v priebehu 2-4 týždňov;
 • chronické, v ktorom problém s aortou trvá niekoľko mesiacov.

Bohužiaľ, už dnes nie je možné pomôcť väčšine chorých ľudí (45%). Preto je mimoriadne dôležité začať liečbu aneuryzmy dlho predtým, ako sa objaví riziko šírenia aortálnej cievnej steny.

V závislosti od typického umiestnenia zväzku v hrudnej a brušnej aorty sú tieto možnosti:

V hrudníku

 • Typ 1 (2 cm od aortálneho krúžku);
 • Typ 2 (bezprostredne po oddelení od aorty ľavej podkľúčovej tepny).

Stratifikácia v hrudnej oblasti sa môže šíriť nahor pozdĺž vzostupného oblúka alebo smerom do brušnej časti, čím vznikne aneuryzmatické dilatácie cievnej steny podobné vrecku, čo výrazne zhoršuje priebeh ochorenia a vytvára podmienky pre náhle masívne krvácanie. Každý typ je ďalej rozdelený na niekoľko variantov v závislosti od rozdelenia patologického procesu a prítomnosti typických symptómov.

Na bruchu

 • nad vylučovaním renálnych artérií (adrenal);
 • dolných renálnych artérií (infrarenal).

Známky ostrých slz

Disekovanie aneuryzmy aorty sa prejavuje mnohými príznakmi, ktoré nemožno nevšimnúť. V prípade nástupu akútnych symptómov by mala byť okamžite pohotovostná pomoc s liečbou na Katedre kardiovaskulárnej chirurgie. Dokonca aj keď sa v dôsledku vyšetrenia ukáže, že to nie je disekcia aneuryzmy, ale infarkt myokardu, rýchly začiatok liečby bude vynikajúcou príležitosťou na zachovanie zdravia a života.

Okrem hodnotenia sťažností a klinických príznakov by sa mali uskutočniť tieto núdzové typy:

 • EKG na vylúčenie infarktu myokardu;
 • Dopplerovské ultrazvukové vyšetrenie;
 • rádiografické snímky.

Ak to situácia dovoľuje, optimálne vykonajte aortografiu s kontrastom. S pomocou tejto techniky je možné detegovať miesto stratifikácie s vysokou presnosťou a vybrať si správnu taktiku liečby.

Aké liečby sú účinné?

Chirurgická liečba

V akútnom období je jedinou optimálnou možnosťou liečby záchranná operácia. Predpokladom chirurgického zásahu je prítomnosť kardiopulmonárneho bypassu. V závislosti od miesta a závažnosti čiastočného pretrhnutia steny aorty môže lekársky chirurgický tím vykonávať nasledujúce typy operácií:

 • resekcia aorty so šitím steny;
 • odstránenie aorty protetiky;
 • bypass.

Indikácie pre chirurgickú liečbu sú nasledujúce stavy:

 • akumulácia krvi v srdcovom vaku alebo v oblasti pľúc, ktorá spôsobuje narušenie srdca;
 • prejavy poškodenia zo strany exfoliačnej časti aorty so skutočným rizikom prasknutia aneuryzmy;
 • prejavy aortálnej nedostatočnosti, ktoré predstavujú hrozbu pre život;
 • tvorba veľkej aneuryzmy svalov;
 • akútna trombóza akýchkoľvek cievnych ramien alebo tromboembolizmus veľkých ciev;
 • neschopnosť znížiť krvný tlak a neúčinnosť konzervatívnej liečby.

Núdzovú operáciu nemôžete vykonať v nasledujúcich prípadoch:

 • ťažké zlyhanie srdca;
 • akútne zlyhanie pečene a obličiek;
 • celkovo výrazné oslabenie tela na pozadí veku a súvisiacich ochorení.

V každom prípade musí lekár zvoliť najlepšiu možnosť liečby, vzhľadom na riziko pre život pacienta z chirurgického zákroku a oddelenie aneuryzmy.

Liečba

Ak neexistuje žiadne reálne riziko pre život alebo ak existujú kontraindikácie pre operáciu, lekár zvolí konzervatívnu liečebnú stratégiu. Pomocou liekov môžete preniesť chorého do subakútneho alebo chronického obdobia, aby ste následne mohli vykonať plánovanú operáciu. Všetky terapeutické opatrenia by sa mali vykonávať na jednotke intenzívnej starostlivosti s konštantnou kontrolou kontroly. Medzi hlavné konzervatívne metódy liečby patria:

 • zníženie krvného tlaku;
 • zníženie rizika trombózy a tromboembolizmu;
 • účinná úľava od bolesti;
 • obnovenie prietoku krvi v životne dôležitých orgánoch;
 • zabezpečenie normálnej funkcie močového systému.

Dokonca aj keby to bolo bez operácie, monitorovanie pacienta s problematickým stavom aorty by malo pokračovať dlhú dobu. Je potrebné neustále monitorovať krvný tlak a pulz, pravidelne podstupovať vyšetrenie (EKG, ultrazvuk) a užívať lieky predpísané lekárom.

Aby ste predišli zhoršeniu a zabránili novým epizódam aortálnej disekcie, mali by sa dodržiavať nasledujúce rady lekára:

 • zákaz fajčenia;
 • zapojiť sa do fyzickej terapie;
 • odmietnuť vysokokalorické potraviny, aby nevytvárali podmienky na obezitu;
 • užívať drogy a tradičné lieky na boj proti ateroskleróze.

Akútny stav spojený s delamináciou a riziko úplného pretrhnutia steny aorty často končí v smútku. Odporúča sa to nepovoliť: ak sa preventívne vyšetrenie vykoná včas, potom je možné zistiť prítomnosť aneuryzmy v počiatočných štádiách. Arteriálna hypertenzia a ateroskleróza sú dôležitými negatívnymi podmienkami ochorenia: v boji proti týmto ochoreniam je nevyhnutné striktne a dôsledne dodržiavať odporúčania lekára. V prípade náhlej bolesti srdca môže byť jednou z možností patológie okrem infarktu myokardu disekcia aneuryzmy. V takomto prípade môže záchranu života človeka zachrániť iba núdzová lekárska starostlivosť.

Disekovanie aneuryzmy aorty

Rozptyľovanie aneuryzmy aorty je defekt vo vnútornej výstelke aneuryzmaticky zväčšenej aorty, sprevádzané tvorbou hematómu, pozdĺžne disekciou cievnej steny vytvorením falošného kanála. Disekcia aneuryzmy aorty sa prejavuje náhle intenzívnou bolesťou migrujúcou v priebehu disekcie, zvýšenie krvného tlaku, príznaky ischémie srdca, mozgu a miechy, obličky, vnútorné krvácanie. Diagnóza disekcie cievnej steny je založená na EchoCG, CT a MRI hrudnej / brušnej aorty aortografie. Liečba komplikovanej aneuryzmy zahŕňa intenzívnu lekársku terapiu, resekciu poškodenej oblasti aorty a následnú rekonštrukčnú opravu plastu.

Disekovanie aneuryzmy aorty

Disekovanie aneuryzmy aorty - pozdĺžne oddelenie steny aorty v distálnom alebo proximálnom smere v rôznych dĺžkach v dôsledku prasknutia vnútornej membrány a prenikania krvi do hrúbky degeneratívne modifikovanej strednej vrstvy. Rozšírenie aorty počas exfoliácie jej steny môže byť mierne alebo chýba, takže disekcia aortálnej aneuryzmy sa často nazýva disekcia aorty.

Väčšina aneuryzma sú lokalizované v najviac ohrozených oblastiach aorty hemodynamicky: asi 70% - vo vstupnom oddiele niekoľko centimetrov od aortálnej chlopne, 10% prípadov - v oblúku o 20% - v zostupnej aorty distálnej k ľavej podklíčkové tepny. Odhalenie aneuryzmy v kardiológii sa vzťahuje na život ohrozujúce stavy s rizikom masívneho krvácania počas ruptúry aorty alebo akútnej ischémie vitálnych orgánov (srdca, mozgu, obličiek atď.) Počas oklúzie hlavných artérií. Zvyčajne sa disekcia aortálnej aneuryzmy vyskytuje vo veku 60-70 rokov, u mužov 2-3 krát častejšie ako u žien.

Príčiny disekcie aneuryzmy aorty

Príčiny patológie sú choroby a stavy, ktoré vedú k degeneratívnym zmenám v svalových a elastických štruktúrach strednej aortálnej membrány (média). Hlavné riziko aortálnej disekcie je spojené s predĺženou arteriálnou hypertenziou (70-90% prípadov), sprevádzané hemodynamickým stresom a chronickou poruchou aorty. Pitevné aneuryzma môžu vyvinúť ako komplikácia vrodených vád spojivového tkaniva (Marfanov syndróm, Turner, Ehlers-Danlosův syndróm), aortálna vady, aortálna koarktácia, vyjadrený aortálnej aterosklerózu, systémovej vaskulitídy, polycystické obličky. Starší pacienti (starší ako 60-70 rokov), poranenia hrudníka, III. Trimester tehotenstva u žien starších ako 40 rokov sa považujú za rizikové faktory pre disekciu aortálnej aneuryzmy.

V ranom a neskorom pooperačnom období po chirurgických zákrokoch na srdci a aorty (náhrada aortálnej chlopne, aortálna resekcia) existuje zvýšené riziko exfoliácie aneuryziem. Iatrogénne disekčné aneuryzmy súvisia s technickými chybami pri vykonávaní aortografie a dilatácie balónikov, kanyláciou aorty na umelý krvný obeh.

Primárnym patogenetickým spojením vo väčšine prípadov je intimálna slz, po ktorej nasleduje tvorba intraparietálneho hematómu. V asi 10% prípadov môže aneuryzma aortálnej disekcie iniciovať krvácanie v médiu so spontánnym roztrhnutím kapilár rozvetvených v stene aorty. Rozširovanie intramurálneho hematómu v médiu je obvykle sprevádzané následnou ruptúrou intimu, ale môže sa vyskytnúť bez neho (v 3-13% prípadov). V zriedkavých prípadoch sa môže objaviť aortálna disekcia pri prenikaní aterosklerotického vredu.

klasifikácia

Podľa klasifikácie DeBakey sa stanovujú 3 typy delaminácie:

 • I - intimálna trhlina vo vzostupnom segmente aorty, disekcia prechádza do hrudnej a brušnej časti;
 • II - miesto úzkosti a disekcie je obmedzené na vzostupnú aortu,
 • III - roztrhnutie intimy v zostupnej aorty, disekcia sa môže rozšíriť do distálnych častí brušnej aorty, niekedy retrográdne na oblúku a vzostupnú časť.

Stanfordská klasifikácia rozlišuje roztrhnutie aortálnej aneuryzmy typu A s proximálnou disekciou ovplyvňujúcou jej vzostupné rozdelenie a typ B s distálnou disekciou oblúka a klesajúcou časťou aorty. Typ A je charakterizovaný vyššou incidenciou skorých komplikácií a vysokou predhospitálnou úmrtnosťou. S prietokom môže byť disekcia aneuryzmy aorty akútna (od niekoľkých hodín do 1-2 dní), subakútna (niekoľko dní až 3-4 týždňov) a chronická (niekoľko mesiacov).

Príznaky aneuryzmy aortálnej disekcie

Klinický obraz choroby je spôsobený prítomnosťou a dĺžkou aortálnej disekcie, intraparietálnym hematómom, kompresiou a oklúziou aortálnych vetví a ischémiou životne dôležitých orgánov. Existuje niekoľko možností, ako vyvinúť disekciu aortálnej aneuryzmy: vytvorenie veľkého neprerušeného hematómu; disekcia steny a prienik hematómu do lumen aorty; oddelenie steny a prienik hematómu do okolitého tkaniva aorty; aortálna ruptúra ​​bez rozdelenia steny.

Náhly nábeh je charakteristický pre disekciu aneuryzmy aorty so simulovanými príznakmi rôznych kardiovaskulárnych, neurologických a urologických ochorení. Disekcia aorty sa prejavuje prudkým nárastom roztrhnutia, neznesiteľnou bolesťou so širokou oblasťou ožiarenia (za hrudnou kosťou, medzi lopatkami a pozdĺž chrbtice, v epigastrickej oblasti, spodnej časti chrbta), ktoré migrujú pozdĺž priebehu pitvy. Zvyšuje sa krvný tlak, po ktorom nasleduje pokles, pulzná asymetria na horných a dolných končatinách, nadmerné potenie, slabosť, cyanóza a úzkosť. Väčšina pacientov s disekciou aortálnej aneuryzmy zomrie na vývoj komplikácií.

Neurologické prejavy patológie môžu byť ischemické poškodenie mozgu alebo miechy (hemiparéza, paraplegia), periférna neuropatia, zhoršené vedomie (mdloby, kóma). Aneuryzma vzostupnej aorty, môže byť spojené s ischémiou myokardu, kompresia mediastina orgánov (príchodom chrapot, dysfágia, dyspnoe, Hornerov syndróm, syndróm hornej dutej žily), vývoj akútna aortálna regurgitácia, hemopericardium, srdcové tamponády. Oddelenie steny klesajúcej hrudnej a brušnej aorty je vyjadrené vývojom ťažkej renovaskulárnej hypertenzie a akútneho zlyhania obličiek, akútnej ischémie tráviaceho systému, mezenterickej ischémie, akútnej ischémie dolných končatín.

diagnostika

Ak existuje podozrenie na aneuryzmu s aortálnou disekciou, je nevyhnutné urýchlené a presné posúdenie stavu pacienta. Hlavné diagnostické metódy, ktoré umožňujú vizualizáciu aortálnych lézií, sú röntgenové vyšetrenie hrudníka, echoCG (transtorakálne a transesofageálne), UZDG, MRI a hrudník a abdominálna aortálna CT, aortografia. Röntgen hrudníka odhalí známky spontánny disekcia aorty: rozšírenie aorty a hornej časti medzihrudia (90%), aortálna deformácie odtieňa obrysov alebo mediastínu, pleurálna efúzia (zvyčajne ľavé), zníženie alebo neprítomnosť expandovaných aorty pulzácií.

Viac informatívne štúdie aortálnej pitvy, k dispozícii za všetkých okolností, je považovaný transtorakalnú alebo Esofageálny echokardiografia, ktorý pomáha určiť stav hrudnej aorty intimální klapkou odhaliť exfoliovaných, true a false kanály posúdiť súlad aortálnej chlopne, výskyt aterosklerotických lézií aorty.

Vykonávanie CT a MRI na disekciu aneuryzmy aorty vyžaduje stabilný stav pacienta na prepravu a postup. CT vyšetrenie sa používa na detekciu intramurálneho hematómu, penetráciu aterosklerotických vredov hrudnej aorty. MRI umožňuje, bez použitia intravenóznej injekcie kontrastného činidla, presne určiť lokalizáciu intimy, smer disekcie v smere prietoku krvi v falošnom kanáli, aby sa zistilo zapojenie hlavných vetiev aorty, stav aortálnej chlopne.

Aortografia je invazívna, ale vysoko citlivá metóda vyšetrenia aneuryzmy aortálnej disekcie; umožňuje vidieť miesto počiatočného kmeňa, lokalizáciu a dĺžku zväzku, pravé a falošné lúmeny, prítomnosť proximálnej a vzdialenej fenestrácie, stupeň životnosti aortálnej chlopne a koronárnych artérií, integritu aortálnych vetví.

Je nutné vykonať diferenciálnu diagnostiku aortálnej rozrábky s akútnym infarktom myokardu, oklúzia mezenterických ciev, obličkové koliky, obličkovej myokardu, rozvetvením aorty tromboembólie, akútna aortálna regurgitácia bez pitvy, nerasslaivayuschey aneuryzma hrudnej alebo brušnej aorty, cievne mozgové príhody, nádor mediastína.

Liečba disekcie aortálnej aneuryzmy

Pacienti s komplikovanými aneuryzmami aorty sú naliehavo hospitalizovaní v oddelení srdcovej chirurgie. Konzervatívna terapia je indikovaná na akúkoľvek formu ochorenia v počiatočnom štádiu liečby, aby sa zastavila progresia zväzku cievnej steny a stabilizovala sa stav pacienta. Intenzívna terapia disekcie aneuryzmy aorty je zameraná na zmiernenie bolestivého syndrómu (podaním narkotických a narkotických analgetík), odstránením šoku a znižovaním krvného tlaku. Hemodynamika, srdcová frekvencia, diuréza, CVP, tlak v pľúcnej tepne sú monitorované. Pri klinicky významnej hypotenzii je dôležité rýchlo obnoviť BCC v dôsledku intravenóznej infúzie roztokov.

Liečba liečiv je nevyhnutná u väčšiny pacientov s nekomplikovaným disekčným aneuryzmom typu B (s distálnou disekciou) so stabilným izolovaným oddelením aortálneho oblúka a stabilnou nekomplikovanou chronickou disekciou. S neúčinnosťou terapie, progresi zväzku a vývinom komplikácií, ako aj pacientov s akútnou proximálnou disekciou steny aorty (typ A) ihneď po stabilizácii stavu sa uvádza núdzová operácia.

Vyrezaním aneuryzma aorty resekcia prevádzkovať poškodenú časť aorty s záchytné, odstránenie intimy chlopní likvidáciu a využitie falošné lumen aorty vystrihnutý fragment (niekedy jednostupňové rekonštrukcia niekoľkých vetiev aorty) Spôsob alebo protetické konvergencie končí. Vo väčšine prípadov sa operácia vykonáva v podmienkach umelého krvného obehu. Podľa indikácií sa vykonáva valvuloplastická alebo protetická oprava aortálnej chlopne a reimplantácia koronárnych artérií.

Prognóza a prevencia

Pri absencii liečby disekcie aortálnej aneuryzmy je mortalita vysoká, počas prvých 3 mesiacov môže dosiahnuť 90%. Pooperačné prežitie so stratifikáciou typu A je 80%, typ B - 90%. Dlhodobá prognóza je všeobecne priaznivá: desaťročná miera prežitia je 60%. Prevencia vzniku aetického aneuryzmu je monitorovanie priebehu kardiovaskulárnych ochorení. Prevencia aortálnej disekcie zahŕňa pozorovanie kardiológa, sledovanie krvného tlaku a hladiny cholesterolu v krvi, prerušovaný USDG alebo ultrazvuku aorty.

Disekcia steny aorty: príznaky, príčiny, liečba, chirurgia, prognóza

Aortálna disekcia je vážnou patológiou, keď dôjde k poškodeniu vnútorného obloženia cievy (intima) a krv sa spustí pod ňou, rozdelenie steny a narušenie jej integrity. Ide o nebezpečný stav s vysokým rizikom smrti, ktorý sa vyskytuje hlavne u ľudí po 50 rokoch, niekoľkokrát častejšie u mužov.

Aorta je najväčšia nádoba v ľudskom tele, cez ktorú je arteriálna krv zo srdca pod vysokým tlakom zaslaná do iných ciev zásobujúcich orgány a tkanivá. Zaťaženie aorty je enormné s každým zmyslom srdca, krv zasiahne jej steny veľkou silou, čo je obzvlášť výrazné pri arteriálnej hypertenzii. Cievna stena, zmenená pod vplyvom aterosklerózy, zápalových procesov, sa stáva krehkou a nesnáša zaťaženie a potom dochádza k roztrhnutiu vnútornej membrány a delaminácii.

príklad vývoja aortálnej disekcie

Poškodenie aorty sa vyskytuje v tých miestach, kde sú maximálne krvné triaše - vo vzostupnej časti a oblúku, v zostupnej časti pod bodom výtoku ľavej podkľúčovej tepny. Na mieste intimy a jej oddelení od strednej vrstvy sa krv ponáhľa do defektu, ktorý sa objavil, zhoršil ju a viedol k oddeleniu ešte väčšej plochy vnútorného obloženia.

rôzne varianty aortálnej disekcie, 2 - s vývojom kruhového aneuryzmu, 3 - disekcie aortálnej oblúkovej kosti

Aortálna disekcia môže byť sprevádzaná určitým rozšírením jej priemeru, potom hovorí o pitvejúcej aneuryzme. Toto je akútna a život ohrozujúca podmienka, keď počet trvá niekoľko hodín a minút a je takmer nemožné zachrániť pacienta, ak je aneuryzma rozbitá a až 90% pacientov zomrie pred prijatím do nemocnice.

Príčiny aortálnej disekcie

Medzi dôvody patrí:

 • Pohlavie mužov;
 • dedičnosť;
 • Kongenitálna chlopňová choroba srdca;
 • hypertenzia;
 • Pokročilý vek;
 • ateroskleróza;
 • Infekčné a zápalové zmeny arteriálnej steny.

Podľa štatistík muži trpia aortálnou disekciou 2-3 krát častejšie ako ženy. To môže byť dôsledkom skoršieho nástupu vývoja aterosklerózy, tendencie k zlým návykom a nedostatočnej kontrole ich zdravia. Starší ľudia, najčastejšie trpia hypertenziou, aterosklerózou, cukrovkou, väčšina z nich má niektoré alebo iné štrukturálne zmeny v aorte, takže sú náchylnejšie na oddelenie jej steny.

Medzi dedičnými faktormi vedúcimi k disekcii aorty je najdôležitejším príznakom Marfanov syndróm, pri ktorom dochádza k porušeniu vývoja cievnych stien a spojivového tkaniva v dôsledku genetických abnormalít. Nádoby sú krehké, neschopné odolávať veľkému tlakovému zaťaženiu a v určitom momente dochádza k prasknutiu vnútorného plášťa. S Marfanovým syndrómom sa zväzok objavuje už v mladom veku (vo veku 20-40 rokov).

Vrodené anomálie vývoja srdcových chlopní (koarkcia aorty, defekty), ako aj už vykonané srdcové operácie (implantácia umelej chlopne, resekcia aorty) majú veľký význam.

Najdôležitejším dôvodom oddelenia aortálnej steny je hypertenzia. Pri tejto chorobe pôsobí krv pod zvýšeným tlakom na cievnu stenu, čo spôsobuje jej poškodenie, najmä v miestach, kde sa tvoria turbulentné krvné prúdy (oblúk, vzostupná časť, vetvy veľkých ciev). Chronická traumatizácia aortálnej steny na pozadí hypertenzie sa vyskytuje u absolútnej väčšiny pacientov s disekciou. Systolická cievna mozgová príhoda prispieva k prasknutiu a narušeniu integrity cievy.

Ateroskleróza sa často stáva substrátom na disekciu aneuryziem. Porušenie metabolických procesov, ukladanie tuku medzi vnútornou a strednou vrstvou cievnej steny vedie k intimným slzám, lokálnej trombóze, výraznej arterioskleróze. Steny aorty v miestach aterosklerotických ložísk sú extrémne krehké a poddajné pre akýkoľvek mechanický účinok.

aneuryzma aorty pri ateroskleróze, vpravo - s výraznou disekciou

Infekčné a zápalové procesy (syfilis, aortoartritída atď.) Prispievajú k nekrotickým zmenám v strednej vrstve aorty (média) s jej disekciou. Môžu sa vyskytnúť bez vzniku aneuryzmy.

Lokálna štrukturálna zmena, či už je to nekróza, ateroskleróza alebo mikrotrauma, spôsobuje pretrhnutie intimu, prenikanie krvi pod ním vytvára falošný kanál, cez ktorý sa krv začína pohybovať pozdĺž cievy a ešte viac rozdeľuje stenu. V zriedkavých prípadoch nie je možné odhaliť roztrhnutie, keď sú membrány odlúpnuté vnútorným krvácaním do aortálnej steny, ale výskyt priechodnej poruchy vnútornej vrstvy je len otázkou času.

Disekcia aortickej aneuryzmy sa vyskytuje z rovnakých dôvodov ako podobná zmena v cievnej stene mimo dilatácie dutiny, avšak s aneuryzmou je riziko rozpadu aorty v prítomnosti hypertenzie alebo aterosklerózy neúmerne vyššie. Aneuryzma je lokálna expanzia lúmenu cievy a jej stenu na tomto mieste je vždy zmenená zápalom, aterosklerózou a nekrózou. Ak je aneuryzma veľmi vysoká pravdepodobnosť prasknutia nielen vnútorného obloženia cievy, ale aj ďalších vrstiev. V prípade disekcie aneuryzmy aorty je úplné pretrhnutie plné náhlej smrti z masívneho krvácania a celkovej poruchy krvného toku vo všetkých orgánoch.

Symptómy aortálnej disekcie

Zákernosť aortálnej disekcie spočíva v tom, že patológia môže byť asymptomatická a keď sa objavia prvé príznaky ťažkostí, existuje veľmi málo času na diagnostiku a liečbu.

Keď hovoríme o akútnej stratifikácii, znamenajú jej trvanie nie viac ako dva týždne, je to najnebezpečnejší scenár.

Chronická delaminácia sa tiahne celé týždne a mesiace.

Symptómy aortálnej disekcie závisia od miesta poškodenia cievnej steny a od závažnosti zmien. Môžu sa zvážiť príznaky stratifikácie:

 1. Syndróm bolesti;
 2. Mdloby, prudký pokles krvného tlaku, šok;
 3. Nedostatok pulzu, výrazná bradykardia;
 4. Poruchy cirkulácie vo vnútorných orgánoch.

Bolesť je zvyčajne lokalizovaná v hrudníku, spodnej časti chrbta, končatín, krku. Pacienti to opisujú ako neznesiteľnú, "rozlúštenie". Keď sa zväzok šíri pozdĺž steny cievy, migruje sa bolesť, ktorá sa objavuje v iných častiach tela.

Mdloby a prudký pokles krvného tlaku sú priamym dôsledkom porušenia integrity aorty, keď sa krv ponáhľa do falošných kanálov jej steny alebo dokonca ďalej. Vnútorné orgány nemajú výživu, srdce, mozog, obličky trpia. Niektorí pacienti miznú z neznesiteľnej bolesti.

S masívnou stratou krvi, krvácaním do dutiny srdcového vrecka (srdcová tamponáda), akútnou ischémiou orgánov, šok sa rýchlo rozvíja, stav pacienta sa rýchlo a postupne zhoršuje, stráca vedomie a je možné zastaviť srdce a úmrtie.

Zlyhanie centrálnej cirkulácie, reflux krvi v opačnom smere cez aortálnu chlopňu (regurgitácia) prispieva k akútnemu srdcovému zlyhaniu. U mnohých pacientov je zaznamenaná bradykardia a deficit pulzu a krvný tlak na končatinách sa môže značne líšiť, čo odráža veľmi zlú prognózu.

Zhoršený prietok krvi v orgánoch vedie k vzniku príznakov infarktu myokardu, mŕtvice, akútneho zlyhania obličiek. Pacient sa zmení na bledosť, objaví sa cyanóza, objaví sa dýchavičnosť, množstvo uvoľneného moču klesá.

Abdominálna disekcia aorty je často výsledkom aterosklerózy. Na pozadí obehových porúch dochádza v dolnej časti cievy k ischemickému poškodeniu čriev, obličiek a dolných končatín. Charakterizovaná sekundárnou renálnou arteriálnou hypertenziou.

roztrhnutie steny odrezanej aorty

Disekcia hrudnej aorty a jej vzostupná časť vedie k rýchlemu zvýšeniu bolesti, zlyhaniu srdca, rozvoju infarktu myokardu a akútnej cerebrálnej ischémii. Poškodenie týchto oddelení má tendenciu rýchlo sa šíriť na dolný fragment plavidla. Najnebezpečnejšími komplikáciami disekcie vo vzostupnej časti sú perikardiálna hematopoetická a celková ruptúra ​​steny aorty.

Podozrenie na delamináciu steny aorty vyžaduje rýchly zásah lekára na potvrdenie diagnózy a okamžité začatie liečby. Najinformatívnejšími diagnostickými metódami sú RTG hrudníka, echokardiografia, aortografia, CT a MRI.

liečba

Prístupy pri liečbe aortálnej disekcie závisia od lokalizácie procesu a jeho závažnosti, symptómov a stupňa porúch cirkulácie v orgánoch. Liečba môže byť konzervatívna a chirurgická.

Konzervatívna liečba

So stabilným priebehom aortálnej disekcie, keď neexistuje žiadna hrozba pretrhnutia steny cievy a hemodynamické parametre nie sú narušené, je ukázaná farmakoterapia zameraná predovšetkým na normalizáciu krvného tlaku. Hypertenzia je najdôležitejší zo všetkých faktorov, ktoré prispievajú k objaveniu a progresii disekcie cievnej steny, a preto je pre všetkých pacientov s dokázanou aortálnou disekciou predpísaná hypotenzná liečba:

 • Beta-blokátory (metoprolol, labetalol);
 • Nitroprusid sodný (vazodilatátor) súčasne s beta-blokátormi alebo blokátormi vápnikových kanálov;
 • Inhibítory ACE (enalapril, kaptopril, atď.);
 • Blokátory kalciového kanála (verapamil, diltiazem).

V prípade chronického stabilného priebehu disekcie lekár individuálne vyberá optimálnu schému a kombináciu liekov av prípade progresie a akútnej disekcie sa obvykle používa nitroprusid sodný a betablokátory. Nitroprussid sodný sa považuje za prvú pomoc pri rýchlom znižovaní tlaku u pacientov s aortálnou disekciou, podáva sa intravenózne a umožňuje udržiavať hladinu tlaku nie vyššiu ako 100-120 mm Hg. Art.

S progresiou patológie, rozvojom život ohrozujúcich komplikácií potrebuje pacient naliehavú lekársku starostlivosť a hospitalizáciu. Na anestéziu sa používajú narkotické a narkotické analgetiká (morfín). Ak sa tlak náhle aplikuje, je ukázaný dopamín, mezatón a pri jeho vysokých počtoch nitroprusid sodný. Spravidla sú tieto lieky zavedené aj v predhospitálnom štádiu lekármi ambulancií.

V prípade komplikovanej stratifikácie, akútneho vývoja patológie, rizika ruptúry aneuryzmy je urgentná hospitalizácia indikovaná v oddelení cievnej chirurgie, kde po stabilizácii hemodynamiky sa vykoná operácia.

Operácia aortálnej disekcie

Chirurgická liečba je indikovaná u pacientov s akútnou disekciou vzostupnej aorty, s progresiou ochorenia, s absenciou účinku konzervatívnej liečby v prípade chronických foriem.

Zvláštnym nebezpečenstvom je porážka vzostupnej aorty, pri ktorej je hemoperikardium, ťažká hypotenzia, akútne zlyhanie srdca vyžadujúce okamžitý zákrok bežné. Zvyčajne sa v takýchto prípadoch odstráni postihnutá časť cievy, po ktorej nasleduje protetika.

príklady protetiky (vľavo) a stentovanie postihnutej oblasti aorty

Operácia na aortálnu disekciu môže mať formu:

 1. Excízia poškodeného fragmentu cievy s protetiky s umelými materiálmi;
 2. Odstránenie zóny slzného s priblížením koncov nádoby.

Pri oddelení vzostupnej aorty je často možné pozorovať rôzne zmeny v aortálnej chlopni a silnú regurgitáciu (reverzný prúd). Na odstránenie hemodynamických porúch po odstránení zväzku sa môže vykonať protetická reparácia aortálnej chlopne a plastickej chirurgie jej hrudiek.

Varianta neinvazívnej liečby aortálnej disekcie je stenting, keď sa do cievy zavádza dutá trubica (stent), cez ktorú sa privádza tok krvi alebo balóniková angioplastika, v ktorej balón rozširuje aortálnu stenu v mieste disekcie, čím zabraňuje ďalšiemu vývoju patológie.

Video: príklad protetickej chirurgie vzostupného aortálneho oblúka

Ak sa preukáže, že aortálna disekcia je preukázaná, pacient dokáže obmedziť fyzickú aktivitu, prísnu kontrolu počtu krvného tlaku a stravu zameranú na normalizáciu metabolizmu tukov a uhľohydrátov. Diabetici majú starostlivo sledovať hladinu cukru v krvi.

Prognóza aortálnej disekcie závisí od stupňa zmien cievnej steny a lokalizácie patológie. Pri exacerbácii stratifikácie, výskytu komplikácií av neprítomnosti liečby sa miera úmrtnosti počas prvého roku od diagnózy ochorenia pohybuje na 90%. Pri akútnych ochoreniach s aneurysmom pitia každých päť pacientov zomrie pred príchodom ambulančnej brigády.

32. Diagnóza a liečba aneuryzmy aortálnej disekcie.

Pod dissezierující aneuryzma aorty (aortálna disekcia) sa rozumie vytvorenie defektu (medzera) vnútorné steny plášťa aorty, nasledovanou krvou zadaním degeneratívne zmeny tvorby stredná vrstva intramurální hematóm a pozdĺžnou zväzku stenou aorty na vnútornej a vonkajšej vrstvy na vytvorenie ďalšej intravaskulárnej kanál (false lumen), Stratifikácia sa často vyskytuje v distálnom (antegrade) smere, menej často - v proximálnom (retrográdnom) smere. Aneuryzma (predĺženie aorta) môžu byť vytvorené v prípade významného rozšírenia falošným lumen, však, je sám o sebe rozšírenie aorty v niektorých prípadoch so strednou alebo otsutstvuet.Klinicheskaya obraz ochorenia je určená 3 pathoanatomical faktory vyvolávajúce zväzok: Kliešte na aortálnej steny, vývoj rozsiahle intramurální hematómy a stláčanie alebo oddelenie aortových vetiev dodávajúcich životne dôležité orgány (srdce, mozog a miecha, obličky) s následnou ischémiou. Samo osebe náhle oddelenie aorty spôsobuje bolesť.

Tvorba intraparietálneho hematómu v oblasti vzostupnej aorty vedie ku kompresii koronárnych artérií, zúženiu ľavého výstupu LV, akútnemu zlyhaniu obehu, proximálnej koarkácii. Rozsiahly intrahepatálny hematóm, obsahujúci veľké množstvo krvi, vytvára určitý druh "oligemického syndrómu".

Symptómy aortálnej disekcie sa môžu meniť, pretože stratifikácia je dynamický proces a počiatočný obraz choroby sa môže líšiť od poslednej. Môžu napodobňovať takmer všetky kardiovaskulárne, neurologické, chirurgické a urologické ochorenia.

Najčastejším a najčastejším syndrómom aortálnej disekcie (v 90-96% prípadov) je bolesť (s výnimkou pacientov s poruchou vedomia). Bolesť je charakterizovaná mimoriadnou intenzitou, vzniká náhle s maximálnou závažnosťou na začiatku disekcie, na rozdiel od infarktu myokardu (MI), kde sa postupne zvyšuje. V niektorých prípadoch môže byť bolesť neznesiteľná. Bolesť má roztrhnutie, roztrhnutie, streľbu cez charakter, môže migrovať z miesta pôvodu v smere oddelenia, môže byť na začiatku sprevádzaná vagálnymi prejavmi, nevoľnosťou, vracaním, zvýšeným krvným tlakom. Lokalizácia bolesti v RA je určená miestom nástupu delaminácie. Bolesť hrudníka pred hrudníkom, napodobňujúca infarkt myokardu, je charakteristická pre proximálnu disekciu (viac ako 90% prípadov), najmä ak sa šíri do koreňa a spôsobuje stlačenie koronárnych artérií. Pri ďalšom oddelení (1 typ) sa bolesť premiestňuje do medzipriestorového priestoru a potom sa posúva pozdĺž chrbtice. Migrácia bolesti pozdĺž dráhy disekcie hematómu sa vyskytuje u 17-70% pacientov. Bolesť v oblasti krku, hrdla, čeľuste, tváre, zubov naznačuje zapojenie vzostupnej aorty a oblúka. Bolesť hrudníka na chrbte, chrbte a dolných končatinách je charakteristická pre distálnu disekciu, zatiaľ čo je najskôr lokalizovaná v medzipriestorovom priestore. Neprítomnosť bolesti v medzikruhovom priestore je dostatočným dôkazom proti distálnej disekcii. Pri distribúcii rozrábky I a typu II z brušnej aorty bolesti v nadbrušku je lokalizovaný, podbrušku, pás, simuluje akútne ochorenie zažívacieho traktu, urologické choroby.

Asymptomatický (bezbolestný) priebeh (s výnimkou pacientov s poruchou vedomia) môže byť u pacientov s chronickou stratifikáciou.

Menej časté počiatočné príznaky aortálnej disekcie (s bolesťou alebo bez bolesti) môžu zahŕňať:

- príznaky ischémie mozgu alebo miechy, periférna neuropatia, synkopa bez lokálnych neurologických symptómov (4-5%), ktoré sú častejšie spojené s prasknutím stratifikovanej aorty v perikarde alebo pleurálnej dutine;

- aortálna nedostatočnosť a akútne zlyhanie obehu;

- ischémia tráviaceho systému;

- zástava srdca a náhla smrť.

Údaje o objektívnom vyšetrení počas aortálnej disekcie sú rôzne a do určitej miery súvisia s lokalizáciou aorty a stupňom angažovanosti kardiovaskulárneho systému. V iných prípadoch, aj pri rozsiahlej stratifikácii, môžu byť objektívne údaje neexprimované alebo chýbajúce.

1) AH na začiatku ochorenia (s možným klinickým obrazom šoku) sa častejšie pozoruje s distálnou disekciou (v 80-90% prípadov), menej často s proximálnou. Hypotenzia - častejšie s proximálnou disekciou. Jeho príčinou je často srdcová tamponáda, buď intrapleurálna alebo intraperitoneálna ruptúra ​​aorty.

2) Pulzná asymetria (pokles plnenia alebo neprítomnosti) a krvný tlak v horných alebo dolných končatinách sú pozorované u polovice pacientov s proximálnou a 15% pri distálnej RA (s postihnutím femorálnych alebo podkľúčových artérií). Zúženie je spôsobené buď rozširovaním disekcie aorty do jednej alebo druhej tepny, poklesom pravého lumenu alebo proximálnou obštrukciou s intimálnou chlopňou ležiacou nad ústimi príslušnej tepny. Aj keď prítomnosť pulznej asymetrie u pacienta s akútnou bolesťou naznačuje RA, sú možné chybné interpretácie.

3) Aortálna regurgitácia s diastolickým šelestom aortálnej nedostatočnosti, dôležitým znakom proximálnej disekcie, sa vyskytuje u 50-75% pacientov. Hluk môže mať hudobný odtieň, je lepšie počúvať pozdĺž pravého okraja hrudnej kosti. Môže sa zvyšovať, znižovať, s rôznou intenzitou, v závislosti od hodnoty krvného tlaku. Pri ťažkej aortálnej nedostatočnosti môžu existovať periférne znaky: rýchle, cvalové a vysoký pulz a vysoký pulzný tlak. V niektorých prípadoch s rozvojom kongestívneho zlyhania srdca, v dôsledku akútneho vývoja aortálnej nedostatočnosti, diastolický šelest môže byť sotva vnímateľný alebo chýba.

4) Neurologické poruchy sa vyskytujú u 6 až 19% všetkých aortálnych disekcií a zahŕňajú cerebrovaskulárne poruchy, periférnu neuropatiu, zhoršené vedomie a paraplégiu. Cerebrovaskulárne poruchy sa vyskytujú v 3 až 6% prípadov, v dôsledku postihnutia bezejmennej alebo ľavej spoločnej krčnej tepny. Menej často sa môže vyskytnúť porušenie vedomia alebo dokonca aj kóma.

Za účasti spinálnych artérií (častejšie s distálnou disekciou) môže dôjsť k paraplegii alebo paraparéze v dôsledku ischémie miechy.

5) menej časté prejavy aorty zväzky môžu byť:. Myokardu, renálne myokardu, atď 1-2% proximálnej zväzku môže byť v zábere ústí koronárnych tepien a rozvíjať sekundárne MI (často - zadné / dolná, vzhľadom k častejším lézie pravej koronárnej tepny). Z dôvodu prítomnosti príznakov aortálnej disekcie sa infarkt myokardu nemusí klinicky prejaviť. Na druhej strane, pri akútnom elektrokardiograme nemusí byť rozpoznaná aortálna disekcia a použitie trombolýzy môže viesť k smrteľným následkom. Preto v prípade infarktu myokardu na zadnej / dolnej strane by sa nemalo zabudnúť na možnosť RA a pred vykonaním trombolýzy niektorí autori považujú za potrebné vykonať röntgenové vyšetrenie s cieľom vylúčiť aortálnu disekciu.

Šírenie zväzku do brušnej aorty môže spôsobiť rôzne cievne ochorenia: renálna ischémia a myokardu, čo vedie k ťažkej hypertenzie a akútnym zlyhaním obličiek a ischémiu myokardu, mezenterické zodpovedajúcu plochu (v 3-5% disekcia aorty); akútna ischémia dolných končatín (s rozširovaním zväzku do ilických artérií).

6) Klinickým prejavom disekcia aorty môže byť pleurálny výpotkami, zvyčajne ľavú, buď v dôsledku sekundárnej exsudatívna reakcie okolo postihnutého aorty alebo v dôsledku prasknutia alebo úniku krvi do pleurálnej dutiny.

7) Veľmi zriedkavé prejavy aortálnej disekcie môžu byť:

- pulzácia sternoklavikulárneho kĺbu

- kompresiu priedušnice a priedušiek s prejavmi stridoru alebo bronchospazmu

- hemoptýza pri pretrhnutí v tracheobronchiálnom strome

- vracanie krvi pri roztrhnutí do pažeráka

- syndróm vena cava

- pulzácia krku

- atrioventrikulárny blok (s postihnutím septa)

- horúčka neznámeho pôvodu v dôsledku vystavenia pyrogénnych látok hematómu alebo súvisiacemu výpotku

- hluk spôsobený prasknutím stratifikovanej aorty v predsieňovej dutine alebo pravej komore s rozvojom zlyhania srdca.

Ak existuje suspektná disekcia aorty, je dôležité rýchlo a presne overiť diagnózu.

Radiografia hrudníka, ktorá však nie je metódou overenia diagnózy, môže byť prvá, ktorá identifikuje príznaky podozrivé z aortálnej disekcie. Údaje z röntgenového vyšetrenia nie sú špecifické, ale môžu poskytnúť základ pre iné výskumné metódy. Hlavné rádiologické znaky naznačujúce možnosť RA sú:

I. Rozšírenie aortálneho tieňa (v 81 - 90% prípadov podľa našich údajov), lepšie odhalené v ľavej šikmej projekcii (niekedy lokálny výčnelok v oblasti disekcie, menej často - expanzia horného mediastína). Rozšírenie aortálneho tieňa bolo zistené u 50% pacientov s disekciou typu I (- a v 10% - type III.) Zistená nepravidelnosť kontúr zostupnej aorty a deformácia jej tieňa.

2. Separácia (oddelenie) kalcifikovaného intimálu v oblasti výčnelku z adventitia o viac ako 1 cm (normálne až do 0,5 cm) je predpokladaný, ale nie aj diagnostický znak.

3. Zmena stínových obrysov aorty alebo mediastína v porovnaní s údajmi z predchádzajúcej štúdie.

4. Odchýlka priedušnice alebo pleurálneho výpotku (zvyčajne ľavá strana).

5. Prudké zníženie alebo absencia pulzácie abnormálne širokej aorty. Hoci väčšina pacientov s RA má jeden alebo viac rádiologických príznakov, 12% pacientov má nezmenený rádiogram. Absencia zmien röntgenových lúčov neumožňuje vylúčiť diagnózu aortálnej disekcie.

Elektrokardiografia v 12 štandardných vedeniach odhaľuje príznaky hypertrofie ľavej komory, ktoré sú nešpecifické pre RA a súvisiace zmeny (depresia segmentu ST, negatívna vlna T). U 1/3 pacientov zostáva EKG normálne. Odstránenie EKG je však dôležité z dvoch dôvodov:

- neprítomnosť zmien EKG u pacienta s ťažkou bolesťou na hrudníku je podporným diferenciálnym diagnostickým kritériom pre RA s THEM;

- prítomnosť príznakov AMI na EKG (často nižšia lokalizácia) v porovnaní s röntgenovými dátami nám umožňuje nielen navrhnúť pacienta aortálnu disekciu, ale tiež naznačuje zapojenie koronárnych artérií.

Laboratórne príznaky nie sú príliš indikatívne pri diagnostike aortálnej disekcie:

a. anémia - s výraznou sekvestráciou krvi v falošnom kanáli alebo pretrhnutím v dutine;

b. malá (mierna) neutrofilná leukocytóza (až 12-14 tisíc / mm3);

v. zvýšený LDH a bilirubín (v dôsledku hemolýzy krvi v falošnom kanáli);

d) normálne hladiny CPK a transamináz;

D. zriedkavo možný vývoj DIC.

Podľa objektívnych a rutinných vyšetrovacích metód môže byť diagnóza aortálnej disekcie vykonaná len u 62% pacientov. Zvyšok na začiatku ochorenia má príznaky ischémie myokardu, kongestívne zlyhanie obehového systému, aneuryzma bez exfoliácie hrudnej alebo brušnej aorty, symptómy aortálnej stenózy, PE atď. pre iné klinické otázky. Jedna tretina diagnózy môže byť vykonaná iba pri pitve.

Hlavné metódy diagnostiky aortálnej disekcie sú v súčasnosti považované za metódy, ktoré umožňujú vizualizáciu aorty:

- antikoncepčná počítačová tomografia (CT)

- nukleárna magnetická rezonancia (NMR)

- transtorakálna a transesofageálna echokardiografia.

Každá technika má svoje vlastné výhody a nevýhody. Výber metódy závisí od možností a skúseností.

Aortografia bola dlho považovaná za štandardnú a jedinú presnú vysoko citlivú metódu diagnostiky aortálnej disekcie. Priame príznaky aortálnej disekcie s aortografiou sú: vizualizácia dvoch lumenov (pravá a falošná), intímna klapka a nepriama - deformácia aortálneho lumenu, expanzia a deformácia jej steny, abnormálne vylučovanie cievnych ramien, prítomnosť aortálnej regurgitácie. Aortografia vám umožňuje:

1. určiť dĺžku zväzku

2. identifikovať zapojenie pobočiek aorty

3. určiť miesto počiatočného pretrhnutia a presné miesto proximálnej fenestrácie

4. prítomnosť alebo neprítomnosť distálnej fenestrácie

5. posúdiť stupeň životaschopnosti aortálnej chlopne a koronárnych artérií.

Avšak falošný lúmen, často zistený v zostupnej aortke, sa trombuje v 10-15% prípadov; skutočné povolenie je zúžené. Pri transfemorálnom prístupe môže katéter neklesnúť do pravého lumenu aorty. Je možné odhaliť prítomnosť intimálnej chlopne (t.j. delaminovanej vnútornej membrány medzi skutočným a falošným lumenom) u 1/3 pacientov.

Nevýhodou aortografie je možnosť získania falošne negatívnych výsledkov, ku ktorým dochádza so slabým kontrastom falošného lumenu (kvôli jeho možnej trombóze), rovnomerným kontrastom oboch kanálov, menšou a lokálnou stratifikáciou.

Problémy pri používaní tejto metódy zahŕňajú riziko invazívneho postupu a zavedenie kontrastnej látky (jej neznášanlivosti), neschopnosť vykonať aortografiu u nestabilných (netransportovateľných) pacientov. Okrem toho zavedenie alternatívnych diagnostických metód ukázalo, že citlivosť a špecifickosť aortografie je 77-88% a 95%. Takže sa u 87% pacientov vizualizuje falošná dráha, intimálna chlopňa - 70% a miesto počiatočnej ruptúry v intimálii - len u 50% pacientov s disekciou aorty.

Echokardiografia je cenovo dostupná a neinvazívna metóda na diagnostiku RA. Podľa literárnych údajov transtorakálna echokardiografia odhaľuje 80% aortálnej disekcie. V súčasnosti je špeciálna úloha pri diagnostikovaní aortálnej disekcie priradená transesofageálnemu echoCG (citlivosť metódy je 95% a špecifickosť je 75%), čo je voľba pre nestabilný stav pacienta, pretože môže byť rýchlo vykonaná na lôžku pacienta, na operačnej sále bezprostredne pred operáciou, nevyžaduje ukončenie monitorovacích a terapeutických opatrení. Echokardiografia umožňuje vizualizáciu expanzie aortálnej banky, zvýšenie hrúbky aortálnej steny, funkciu aortálnej chlopne, definíciu pohybujúcej sa chlopne v aortálnom lumen a tiež poskytuje dodatočné informácie o srdcových štruktúrach a funkcii.

Pri absencii možnosti transesofageálnej echokardiografie je zvolenou metódou výpočtová tomografia so zavedením kontrastu. Pri kontrastnom zvýšenom CT je aortálna disekcia určená prítomnosťou dvoch rôznych lumenov, zrejme oddelených vnútornou klapkou alebo odlišnou rýchlosťou (stupňom) kontrastného tmavnutia. Metóda má citlivosť 83-94% a špecifickosť 87-100%.

Výhody CT sú: neinvazívne, hoci je potrebné pri zavádzaní kontrastu; prístupnosť; schopnosť stanoviť diagnózu aortálnej disekcie v prípade trombózy falošného lumenu; schopnosť stanoviť prítomnosť perikardiálneho výpotku.

Hlavné nevýhody CT sú: pomerne nízka citlivosť vo vzťahu k diagnóze aortálnej disekcie; neschopnosť v 1/3 prípadov odhaliť intimálnu chlopňu; zriedkavosť vytvorenia počiatočnej prestávky; neschopnosť zistiť prítomnosť regurgitácie aorty a účasť cievnych vetiev.

NMR je neinvazívna technika, ktorá nevyžaduje IV injekciu kontrastu, pričom poskytuje vysokokvalitný obraz v niekoľkých rovinách. NMR uľahčuje rozpoznávanie RA, odhaľuje účasť vetví, ako aj diagnostiku aortálnej disekcie u pacientov s predchádzajúcimi aortálnymi ochoreniami. Citlivosť a špecifickosť metódy je asi 98%, zatiaľ čo citlivosť je 88% na stanovenie miesta intímnej praskliny a regurgitácie aorty, 98% na diagnostiku prítomnosti trombózy a 100% na detekciu perikardiálneho výpotku. Nezvyčajne vysoká presnosť spôsobuje, že NMR je moderným "zlatým štandardom" v diagnostike RA, najmä u stabilných pacientov a pri chronickej stratifikácii.

Avšak metóda má stále niekoľko nevýhod: NMR je kontraindikovaná u pacientov s kardiostimulátorom, v prítomnosti určitého typu cievnych sponiek, s niektorými starými typmi protetiky s kovovými umelými chlopňami; nie je všeobecne dostupná metóda. Niektorí autori považujú relatívnu kontraindikáciu NMR za stav nestabilného pacienta, ktorý vyžaduje intravenózne podávanie antihypertenzív a monitorovanie krvného tlaku.

Liečba aortálnej disekcie je zameraná na zastavenie progresie disekčného hematómu.

Bolesť by mala byť orezaná na zavedenie morfínu.

Na zníženie srdcového výdaja a zníženie rýchlosti vylučovania LV sa b-blokátory používajú pri zvyšujúcich sa dávkach až do zníženia HR 60-80 za minútu.

V prítomnosti kontraindikácií pri užívaní b-blokátorov (bradykardia, AV blokáda, bronchospazmus) sú teraz čoraz viac používané antagonisty kalciových kanálov. Sublingválne podávanie nifedipínu sa môže aplikovať okamžite, kým sa na podávanie pripravia iné lieky. Nevýhodou nifedipínu je slabý negatívny inotropný a chronotropný účinok, preto je možné použiť diltiazem a verapamil.

Pri neúčinnosti betablokátorov sa môže nitroprussid sodný aplikovať v dávke 0,5 až 10 mg / kg * min / in.

Pri refraktérnej hypertenzii je v dôsledku zapojenia renálnych artérií najúčinnejšie použitie ACE inhibítorov (enalapril - 0,625 mg intravenózne každých 4 až 6 hodín s postupným zvyšovaním dávky).

Ak hypotenzia má premýšľať nad možnosťou srdcovej tamponády, ruptúra ​​aorty, ktorá, ak je to možné, vyžaduje rýchle zotavenie BCC. Pri refraktérnej hypotenzii je výhodnejšie používať norepinefrín, mezatón. Dopamín sa používa na zlepšenie funkcie obličiek a len v malých dávkach.

Keď je stav pacienta stabilizovaný, okamžite sa vykonajú diagnostické testy na overenie diagnózy. Ak je pacient nestabilný, je lepšie vykonávať TEE na pozadí kontinuálneho monitorovania a terapeutických opatrení.

Ďalšie taktiky sú určené typom zväzku.

Okrem Toho Čítal O Plavidlách

Nízky krvný tlak - príčiny a liečba

Krvný tlak je jedným z hlavných ukazovateľov stálosti vnútorného prostredia ľudského tela. Skladá sa z dvoch indikátorov: systolický a diastolický krvný tlak.Systolický krvný tlak sa pohybuje od 110 do 130 mm Hg.

Nabíjanie srdca: posilnenie plavidiel

Srdce nie je nič iného ako sval, čo znamená, že môže byť vycvičen. Počnúc malými dennými záťažami a potom ich postupne zvyšujete, zlepšíte celkový stav tela a výrazne znížite pravdepodobnosť vzniku ochorení srdca.

Kreatinín sa znížil

Kreatinín je metabolit, vedľajší účinok metabolizmu aminokyselín a proteínov v ľudskom tele. Vznikajú molekuly kreatínu, ktoré zohrávajú dôležitú úlohu vo svalovom systéme. Pomáha vykonávať energetický metabolizmus vo všetkých tkanivách - najmä svalov.

Normofónne neutrofily a abnormality

V procese skúmania stavu ľudského zdravia zohráva kľúčovú úlohu krvný test. Práve on pomáha správne a včas diagnostikovať nebezpečnú patológiu alebo objavujúce sa problémy v konkrétnom orgáne.

Srdcová arytmia - čo je to a ako sa liečiť?

Arytmie srdca - porušenie frekvencie, rytmu a sekvencie kontrakcií srdca. Môžu sa vyskytnúť pri štrukturálnych zmenách v systéme vodivosti pri ochoreniach srdca a (alebo) pod vplyvom vegetatívnych, endokrinných, elektrolytických a iných metabolických porúch, s intoxikáciou a niektorými liečivými účinkami.

Choroby kardiovaskulárneho systému

Choroby kardiovaskulárneho systému sú na prvom mieste z hľadiska výskytu a počtu úmrtí na celom svete. To prispieva k mnohým dôvodom, vrátane nevhodného životného štýlu, zlých návykov, zlej výživy, stresu, dedičnosti a oveľa viac.