Akékoľvek narušenie organizmu môže viesť k negatívnym následkom a zhoršeniu zdravia. Veľkú úlohu zohráva tekuté spojivové tkanivo - krv. Mnoho procesov v tele závisí od jej chemického zloženia. Preto je potrebné poznať príčiny krvných zrazenín, aby ste sa vyhli tomuto syndrómu.

Spôsobuje krvné zrazeniny

Príčinou krvných zrazenín môžu byť rôzne patologické procesy.

Krv vykonáva transportnú funkciu v tele a prenáša kyslík, vitamíny a minerály do orgánov a systémov. Keď sa konzistencia stáva silnejšou ako normálne, komplikuje jej pohyb cez cievy, v dôsledku čoho vznikajú zdravotné problémy.

Existuje mnoho dôvodov na vznik krvných zrazenín. Niektoré závisia od funkčnosti vnútorných orgánov, iné od výživy a životného štýlu.

Zvážte najčastejšie príčiny, ktoré ovplyvňujú krvnú hustotu:

 • jesť tučné jedlá. s nadmerným množstvom tuku, metabolizmus nemôže nastať úplne. Výsledkom je, že cholesterol zostáva na stenách krvných ciev a vytvára tzv. Cholesterolové plaky, ktoré upchávajú krvné cievy. Toto ochorenie sa nazýva ateroskleróza a je jednou z bežných príčin zmien krvnej konzistencie.
 • nadmernej spotreby cukru a sladkých potravín
 • porucha funkcie sleziny
 • nedostatok vitamínu C a zinku
 • pravidelné cvičenie
 • problémy s prácou dýchacieho systému
 • rôznych ochorení obličiek, v dôsledku ktorých je ich funkčnosť znížená. To vedie k zmene plazmy a v dôsledku toho k zrážaniu krvi.
 • používanie "ťažkých" potravín a znečistenej vody (z vodovodu). Príliš veľa energie sa spotrebuje na čistenie tela, čo vedie k nedostatku enzýmov, ktoré ovplyvňujú štruktúru plazmy.

Krv sa zahusťuje v dôsledku koagulácie červených krviniek. Vyskytuje sa vtedy, keď je nedostatok kyslíka (hladovanie krvi v kyslíku). A môže sa vyskytnúť v dôsledku skutočného nedostatku kyslíka v dôsledku toho, že žije v znečistených oblastiach alebo v prípade poruchy dýchacieho traktu.

Znaky

Bolesť hlavy, hypertenzia, únava a arytmia sú znaky silnej krvi.

Krvné zrazeniny môžu byť nezávisle podozrivé, počnúc nasledujúcimi príznakmi:

 • všeobecné nevoľnosť, pretrvávajúce bolesti hlavy
 • ospalosť, únavový syndróm po spánku
 • dočasné závraty, tmavnutie očí
 • kvôli nedostatku vzduchu mdloby
 • bolesť svalov
 • citlivosť na chlad (neustále chladné chodidlá a ruky)
 • narušenie srdcového tepu nahor alebo nadol
 • vysoký krvný tlak
 • podráždenosť, konštantný stres
 • brnenie v srdci a častá dýchavičnosť aj pri miernej chôdzi
 • pomalé krvácanie s ranami a poraneniami
 • prerušenie gastrointestinálneho traktu, nadúvanie a koliku, problémy so stoličkou
 • potratov u žien

Keď sa objavia tieto príznaky, musíte kontaktovať lekársku inštitúciu a podstúpiť výskum. Lekár bude schopný stanoviť diagnózu a predpísať lieky na zmierňovanie krvných ochorení, aby normalizoval celkové zdravie.

Aké je nebezpečenstvo hrubšej krvi?

Hore sa hovorilo, že krv vykonáva transportnú funkciu. Z tohto dôvodu sa záver samozrejme nazdáva, aké je nebezpečenstvo hrubšej krvi. s súdržnosťou červených krviniek, krv je nedostatočne nasýtená kyslíkom a zle odstraňuje oxid uhličitý z tela. Toto sa stáva hlavným dôvodom narušenia mnohých orgánov.

Hrubá krv môže vyvolať infarkt myokardu

V prípade nedostatku kyslíka koža začne modrá, srdcový tep je narušený a tlak stúpa. Kvôli tejto nedostatočnosti musí telo utrácať veľa síl a energie na vykonávanie svojich funkcií, kvôli čomu dochádza k nevoľnosti a neustálemu pocitu únavy.

Vzhľadom na dlhý pobyt krvi v zahustenom stave sa vyvinú srdcové choroby, ktoré môžu spôsobiť infarkt myokardu. Okrem toho sa často tvoria krvné zrazeniny, blokujú krvné cievy a narúšajú krvný obeh. Z tohto dôvodu existujú ďalšie problémy spojené s výskytom krvnej zrazeniny.

Okrem porušovania orgánov existujú tromboflebitída, kŕčové žily a ďalšie problémy.

Ak začneme prijímať opatrenia včas, potom sa vyhneme všetkým vyššie opísaným problémom. Ak na druhej strane včas nehľadáte lekársku starostlivosť, budete musieť nielen zriediť krv, ale aj obnoviť poškodené orgány. Ak sa problém ignoruje, situácia sa môže zhoršiť.

Je dôležité poznamenať, že SPV (zvýšený viskózny syndróm) nie je choroba, ale predispozícia k chorobám inej povahy. Podľa štatistík sa krv u mužov a starších ľudí zvyčajne zahusťuje. Ženy a dospievajúci sú menej pravdepodobné, že trpia nedostatkom kyslíka a problémami spôsobenými PWV.

Viac informácií o príčinách zhrubnutia krvi nájdete vo videu:

Diagnostické metódy

Na diagnostiku zvýšenej viskozity sa môže použiť iba laboratórna metóda. V tomto prípade vykonajte nasledujúce testy:

 1. hematokrit a kompletný krvný obraz. Táto analýza určuje hladinu hemoglobínu, rýchlosť sedimentácie erytrocytov a porovnáva všetky ukazovatele navzájom.
 2. koagulogram preukazuje zrážanie krvi, vaskulárnu integritu a trvanie krvácania
 3. APTTV určuje hladinu antikoagulancií a inhibítorov v krvi.

Okrem zhrubňujúceho syndrómu môže analýza dokázať klinický obraz ako celok a lekár bude môcť predpísať individuálnu liečbu. Nezávisle nie je možné diagnostikovať hrubú krv, a užívanie liekov na základe symptómov je prísne zakázané.

Liečba

Heparín je najúčinnejší prostriedok na riedenie krvi!

Spôsob liečenia príznaku zvýšenej viskozity je zriedenie krvi a obnovenie tela. za týmto účelom existuje niekoľko spôsobov liečby - lekárska, ľudová a hirudoterapia. Posledná je leeching. Môže sa vykonávať ako doma, tak aj v stacionárnych podmienkach (hoci mnohé kliniky už takú prax nevykonávajú kvôli výskytu syntetických antikoagulancií).

Táto metóda je účinná v tom, že pri pokožke pokožky uvoľňuje pijavica sliny, ktoré obsahujú hirudin - antikoagulant, ktorý zničí enzým trombín, čím zriedi krv. Od sedemdesiatych rokov 20. storočia je tento spôsob liečby veľmi populárny po celom svete, kým nebol umelo odstránený.

Ak lekár diagnostikuje zvýšenú viskozitu krvi, potom predpisuje komplexnú liečbu vrátane nasledovných liekov:

 • protidoštičkové činidlá - Magnekard, Aspirín, Cardiomagnyl, Cardiopyrin
 • antikoagulanciá - warfarín, heparín

Lieky na riedenie krvi sa vyberajú pre každého pacienta individuálne. Jednotlivé charakteristiky, história, výsledky testov - všetky tieto faktory ovplyvňujú priebeh liečby.

Okrem toho je veľmi dôležité odstrániť príčinu, pri ktorej došlo k zrážaniu krvi.

A čo je najdôležitejšie, je nasledovať diétu. Správna výživa je zárukou zdravia. Úprava režimu a stravy môže vyriešiť mnohé zdravotné problémy. Je potrebné odmietnuť mastné a vyprážané potraviny, príliš sladké a slané, kyslé a korenené. Nejedzte potraviny s vysokým obsahom cholesterolu. Patria sem krevety, kurací vajcia, bravčové mäso atď.

Ľudová medicína

Zmes medu a cesnaku pomôže normalizovať hustotu krvi!

Okrem liečby drogou sa ľudová medicína účinne etablovala. Je však dôležité mať na pamäti, že nie je možné začať liečbu sami Po prvé, je potrebné diagnostikovať v nemocnici a potom, v závislosti od výsledku, začať liečbu.

Metódy tradičnej medicíny nemôžu byť hlavným liečebným postupom, ale môžu dopĺňať účinok liekov.

Na riedenie krvi sa používajú tieto prostriedky:

 • odvar z kvetov konských gaštanov
 • tinktúra muškátového orecha
 • žihľava
 • cesnak a med
 • odvar z lúk a valeriánov

Súbežne s riedením krvi sa odporúča užívať lieky a látky, ktoré posilňujú steny ciev:

 • Výťažok z plantejnovej pokožky sa osvedčil ako najlepší prostriedok na tónovanie krvných ciev.
 • Jablkový jablkový oct sa musí užívať denne, aby sa obnovila činnosť srdcového svalu. Tento nástroj má tiež preventívne opatrenia proti mnohým chorobám, vrátane infarktu myokardu. Pohár vody je dosť 2 čajové lyžičky jablčného octu. Odporúča sa piť na prázdny žalúdok.

Zázvor sa odporúča pridávať do čaju alebo pripraviť samostatný zázvorový odvar alebo tinktúru. Dokonale zriedi krv, zvyšuje ochranné funkcie tela.

Vývary liečivých rastlín majú priaznivý účinok na telo vo všeobecnosti. Môžete denne vypiť pohár vývaru z lieku Hypericum, valerián, ďatelina alebo harmanček.

Všimol si si chybu? Vyberte ho a stlačte klávesy Ctrl + Enter, aby ste nám to povedali.

Hrubá krv: príčiny a liečba

Každý vie, že prevencia patologických stavov kardiovaskulárneho systému môže zabrániť mnohým nebezpečným ochoreniam, ale na taký dôležitý bod, ako ukazovatele viskozity krvi, venuje malú pozornosť. Ale napokon absolútne všetky procesy, ktoré sa vyskytujú v bunkách a orgánoch nášho tela, závisia od stavu tohto životného prostredia. Jeho hlavnou funkciou je prepravovať dýchacie plyny, hormóny, živiny a mnoho ďalších látok. Keď vlastnosti krvi, ktoré spočívajú v jeho zahustení, okyslení alebo zvyšovaní hladiny cukru a cholesterolu, sa zmenila funkcia prenosu, je výrazne narušená a redox procesy v srdci, cievach, mozgu, pečeni a iných orgánoch sú abnormálne.

Z tohto dôvodu by preventívne opatrenia na prevenciu chorôb srdca a krvných ciev nevyhnutne mali zahŕňať pravidelné monitorovanie ukazovateľov viskozity krvi. V tomto článku vám predstavíme príčiny hrubšej krvi (zvýšený syndróm viskozity krvi alebo syndróm hyperviskózy), príznaky, komplikácie, metódy diagnostiky a liečby. Tieto vedomosti vám pomôžu predchádzať nielen mnohým ochoreniam kardiovaskulárneho systému, ale aj ich nebezpečným komplikáciám.

Čo je hrubá krv?

Krv pozostáva z plazmy (kvapalnej časti) a jednotných prvkov (krviniek), ktoré určujú jej hustotu. Hematokrit (počet hematokritu) je určený pomerom medzi týmito dvoma krvnými médiami. Viskozita krvi sa zvyšuje so zvyšujúcou sa hladinou protrombínu a fibrinogénu, ale môže sa tiež spustiť zvýšením hladiny červených krviniek a iných krvných buniek, hemoglobínu, glukózy a cholesterolu. To znamená, že s hustou krvou sa hematokrit stáva vyšším.

Táto zmena krvného obrazu sa nazýva syndróm zvýšenej viskozity krvi alebo syndróm hyperviskózy. Jednotné ukazovatele vyššie uvedených parametrov neexistujú, pretože sa menia s vekom.

Zvýšenie viskozity krvi vedie k tomu, že niektoré krvné bunky nemôžu plne vykonávať svoje funkcie a niektoré orgány už nedostávajú látky, ktoré potrebujú, a nemôžu zbaviť rozkladných produktov. Navyše hustá krv je tlačená horšie cez cievy, náchylné na tvorbu krvných zrazenín, a srdce musí vynaložiť veľké úsilie na pumpovanie. Výsledkom je, že sa vyčerpáva rýchlejšie a človek rozvinie svoje patológie.

Je možné odhaliť zvýšenú krvnú hustotu pomocou všeobecného krvného testu, ktorý ukáže zvýšenie hematokritu spôsobené nárastom hladiny tvoriacich prvkov a hemoglobínu. Tento výsledok analýzy určite upozorní lekára a prijme potrebné opatrenia na identifikáciu príčiny a liečby syndrómu zvýšenej viskozity krvi. Takéto včasné opatrenia môžu zabrániť rozvoju celého radu chorôb.

Prečo sa krv stáva silnou?

Viskozita ľudskej krvi je regulovaná viacerými faktormi. Najčastejšie predisponujúce faktory rozvoja syndrómu zvýšenej viskozity krvi sú:

 • zvýšené zrážanie krvi;
 • zvýšenie počtu červených krviniek;
 • zvýšenie počtu trombocytov;
 • zvýšené hladiny hemoglobínu;
 • dehydratácia;
 • slabá absorpcia vody v hrubom čreve;
 • masívna strata krvi;
 • okyslenie tela;
 • hyperfunkcia sleziny;
 • nedostatok enzýmov;
 • nedostatok vitamínov a minerálov, ktoré sa podieľajú na syntéze hormónov a enzýmov;
 • expozícia;
 • veľké množstvo spotrebovaného cukru a uhľohydrátov.

Zvyčajne je zvýšená viskozita krvi spôsobená jedným z vyššie uvedených porušení, avšak v niektorých prípadoch sa zloženie krvi mení pod vplyvom celého súboru faktorov.

Príčiny takýchto porúch sú nasledujúce ochorenia a patológie:

 • choroby a choroby spojené s potravinami sprevádzané hnačkou a vracaním;
 • hypoxia;
 • niektoré formy leukémie;
 • antifosfolipidový syndróm;
 • polycythemia;
 • cukru a diabetes insipidus;
 • choroby sprevádzané zvýšenou hladinou proteínov v krvi (Waldenstromská makroglobulinémia atď.);
 • myelóm, AL amyloidóza a iné monoklonály
  gamapatia;
 • trombofília;
 • adrenálna nedostatočnosť;
 • hepatitída;
 • cirhóza pečene;
 • zápal pankreasu;
 • kŕčové žily;
 • tepelné popáleniny;
 • tehotenstvo.

príznaky

Symptómy syndrómu zvýšenej viskozity krvi vo veľkej miere závisia od klinických prejavov ochorenia, ktorým bola spôsobená. Niekedy sú dočasné a vymiznú nezávisle po odstránení dôvodov, ktoré ich vyvolali (napríklad dehydratácia alebo hypoxia).

Hlavné klinické príznaky hrubé krvi sú takéto príznaky:

 • sucho v ústach;
 • únava;
 • častá ospalosť;
 • roztržitosť;
 • vážna slabosť;
 • depresívny stav;
 • arteriálna hypertenzia;
 • bolesti hlavy;
 • ťažkosť v nohách;
 • neustále chladné nohy a ruky;
 • necitlivosť a brnenie v oblastiach so zhoršenou mikrocirkuláciou v krvi;
 • uzliny na žilách.

V niektorých prípadoch je syndróm zvýšenej viskozity krvi skrytý (bez symptómov) a je zistený až po vyhodnotení výsledkov krvného testu.

komplikácie

Zvýšený syndróm viskozity krvi nie je choroba, ale v prítomnosti vážnych patológií môže spôsobiť ťažké a strašné komplikácie. Často krv sa zhoršuje u starších ľudí, ale v posledných rokoch sa tento syndróm čoraz častejšie objavuje u mladých ľudí stredného veku. Podľa štatistík je hrubá krv bežnejšia u mužov.

Najnebezpečnejšími dôsledkami syndrómu zvýšenej viskozity krvi je tendencia k trombóze a trombóze. Nádory malého kalibru sú zvyčajne trombované, ale existuje zvýšené riziko, že krvná zrazenina zablokuje koronárnu artériu alebo mozgovú cievu. Takáto trombóza spôsobuje akútnu tkanivovú nekrózu postihnutého orgánu a pacient vyvíja infarkt myokardu alebo ischemickú mozgovú príhodu.

Ďalšími dôsledkami hrubého krvácania môžu byť také ochorenia a patologické stavy:

Stupeň rizika komplikácií syndrómu zvýšenej viskozity krvi závisí vo veľkej miere od základnej príčiny jeho vývoja. Preto je hlavným cieľom liečby tohto stavu a prevencie jeho komplikácií odstránenie základnej choroby.

diagnostika

Na identifikáciu syndrómu zvýšenej viskozity krvi sa priraďujú nasledujúce laboratórne testy:

 1. Kompletný krvný obraz a hematokrit. Umožňuje nastaviť počet krviniek, hladinu hemoglobínu a ich pomer k celkovému objemu krvi.
 2. Koagulácie. Poskytuje predstavu o stave hemostatického systému, krvnej zrážanlivosti, trvaní krvácania a integrity krvných ciev.
 3. APTT. Umožňuje vyhodnotiť účinnosť vnútornej a všeobecnej cesty koagulácie. Cieľom je určiť úroveň faktorov, inhibítorov a antikoagulancií krvnej plazmy.

Liečba liečiv

Hlavný cieľ liečenia syndrómu zvýšenej viskozity krvi je zameraný na liečbu základnej choroby, ktorá bola príčinou krvnej hustoty. V komplexnej schéme liečebnej liečby sa používajú protidoštičkové látky:

 • aspirín;
 • Kardiopirin;
 • cardiomagnil;
 • Thromboth ACC;
 • Magnekard a ďalšie.

Pri zvýšenej zrážanlivosti krvi môžu byť antikoagulanciá zahrnuté do komplexu liečebnej liečby:

Prípravky na riedenie krvi sa vyberajú individuálne pre každého pacienta a až po vylúčení kontraindikácií pre jeho použitie. Napríklad u myelómu, Waldenstromovej makroglobulinémie a iných monoklonálnych gamopatií sú antikoagulanciá absolútne kontraindikované.

Pri syndróme zvýšenej viskozity krvi, ktorá je sprevádzaná tendenciou krvácania, sú vymenovaní:

 • plazmová výmena;
 • transfúzia krvných doštičiek;
 • symptomatickej liečby.

diéta

Hustotu krvi je možné upraviť dodržiavaním určitých pravidiel výživy. Vedci zistili, že krv sa stáva silnejšou, ak je do dennej stravy zahrnuté nedostatočné množstvo aminokyselín, bielkovín a nenasýtených mastných kyselín. Preto by mali byť do stravy osoby s hrubou krvou zaradené nasledujúce potraviny:

 • chudé mäso;
 • morské ryby;
 • vajec;
 • morská kel;
 • mliečne výrobky;
 • olivový olej;
 • ľanový olej.

Výrobky na zriedenie krvi môžu pomôcť pri korekcii zloženia krvi:

 • zázvor;
 • škorica;
 • zeler;
 • artičoky;
 • cesnak;
 • cibule;
 • repa;
 • uhorky;
 • paradajky;
 • slnečnicové semená;
 • kešu;
 • mandle;
 • tmavá čokoláda;
 • kakaa;
 • tmavé hrozno;
 • červené a biele kvety;
 • cherry;
 • jahody;
 • citrusové plody;
 • Na obr;
 • broskýň;
 • jablká a iné

So zvýšenou viskozitou krvi musí pacient sledovať rovnováhu vitamínov. Toto odporúčanie sa vzťahuje na výrobky, ktoré obsahujú veľké množstvo vitamínu C a K. Ich nadbytok prispieva k zvýšeniu viskozity krvi, a preto ich príjem by mal byť v súlade s denným príjmom. Tiež negatívny vplyv na zloženie krvi v dôsledku nedostatku vitamínu E, a preto stravné doplnky alebo potraviny, ktoré sú bohaté na tokoferoly a tokotrienoly (brokolica, zelená listová zelenina, strukoviny, maslo, mandle atď.).

Z vyššie opísaných produktov môžete vytvoriť rôzne menu. Každá osoba, ktorá čelí problému s hustou krvou, bude schopná zahrnúť do stravy chutné a zdravé jedlá.

Existuje zoznam produktov, ktoré prispievajú k zvýšeniu viskozity krvi. Patria medzi ne:

 • soľ;
 • tučné mäso;
 • tuk;
 • maslo;
 • krém;
 • pohánka;
 • fazuľa;
 • absolvent;
 • obličiek;
 • pečene;
 • mozog;
 • červená paprika;
 • reďkev;
 • žerucha;
 • kvaka;
 • červená kapusta;
 • reďkev;
 • fialové bobule;
 • banány;
 • mango;
 • vlašské orechy;
 • ľahké hrozno;
 • granáty;
 • bazalka;
 • kôpor;
 • petržlen;
 • biely chlieb.

Tieto výrobky nemožno úplne vylúčiť z stravy, ale jednoducho obmedziť ich spotrebu.

Režim pitnej vody

Veľa sa vie o nebezpečenstve dehydratácie. Nedostatok vody ovplyvňuje nielen prácu orgánov a systémov, ale aj viskozitu krvi. Je to dehydratácia, ktorá často spôsobuje vznik syndrómu zvýšenej viskozity krvi. Aby sa tomu zabránilo, odporúča sa piť denne nie menej ako 30 ml čistej vody na 1 kg hmotnosti. Ak z nejakého dôvodu osoba nepije obyčajnú vodu, ale nahradí ju čajom, džúsmi alebo kompótmi, objem spotrebovanej kvapaliny by mal byť vyšší.

Škodlivé návyky a drogy

Fajčenie a konzumácia alkoholu prispieva k výraznému zahusteniu krvi. Preto sa odporúča, aby sa ľudia s hrubou krvou vzdal týchto zlých návykov. Ak sa človek nedokáže vyrovnať s týmito závislosťami, potom sa odporúča použiť jeden z metód liečby závislostí od nikotínu alebo alkoholizmu.

Negatívne ovplyvňuje zloženie krvi a dlhodobé užívanie určitých liekov. Patria medzi ne:

 • diuretiká;
 • hormonálne lieky;
 • perorálne kontraceptíva;
 • Viagra.

Ak sa zistia krvné zrazeniny, odporúča sa s lekárom prediskutovať možnosť ich ďalšieho použitia.

Hirudotherapy

Hirudoterapia je jedným z účinných spôsobov krvácania. Zloženie pijavých slín, ktoré sa injekčne vpichujú do krvi, zahŕňa hirudín a ďalšie enzýmy, ktoré prispievajú k zriedeniu krvi a zabraňujú tvorbe krvných zrazenín. Táto metóda liečby môže byť predpísaná po vylúčení niektorých kontraindikácií:

 • trombocytopénia;
 • hemofílie;
 • ťažká hypotenzia;
 • kachexia;
 • závažné formy anémie;
 • zhubné nádory;
 • hemoragická diatéza;
 • tehotenstva;
 • cisársky rez pred 3 až 4 mesiacmi;
 • deti do 7 rokov;
 • individuálna neznášanlivosť.

Ľudové metódy

Syndróm hrubého krvného obehu sa dá liečiť použitím ľudových receptov založených na vlastnostiach liečivých rastlín. Pred použitím takýchto metód fytoterapie sa odporúča konzultovať so svojím lekárom a uistiť sa, že neexistujú žiadne kontraindikácie.

Na zriedenie hrubé krvi je možné použiť také populárne recepty:

 • tinktúra lúk (alebo lobaznika);
 • fytocentra rovnakých častí žltej ďateliny, kvetov lúčnych ďatelín, lúčnych listov, valeriánskych koreňov, citrónových balzamov, hustých listnatých plodov a plodov hlohu;
 • vŕbová kôra;
 • infúzia kvety konského gaštanu;
 • infúzia žihľavy;
 • tinktúra muškátového oriešku.

Silná krv má negatívny vplyv na stav kardiovaskulárnych a iných systémov tela. V niektorých prípadoch môže byť zvýšenie jeho viskozity eliminované nezávisle, ale častejšie takéto porušenie jeho stavu je spôsobené rôznymi chorobami a patológiami. Z tohto dôvodu by sa nikdy nemalo ignorovať identifikácia syndrómu zvýšenej viskozity krvi. Liečba základnej choroby, ktorá zapríčinila zahustenie krvi, a zahrnutie metód na zriedenie krvi do hlavného liečebného plánu vám pomôže zbaviť sa vývoja a progresie mnohých závažných komplikácií. Pamätajte na to a buďte zdraví!
Video verzia článku:

Zoznam produktov, ktoré zahustia a zriedia krv

Spôsobuje krvné zrazeniny

Krv, ako je známe, je hlavným životným prostredím, všetky procesy, ktoré prebiehajú v ľudských bunkách a orgánoch, úplne závisia od jeho kvality. Ak je kvalita krvi narušená, predovšetkým sa týka zhrubnutia, okyslenia a zvýšenia cholesterolu, potom hlavná transportná funkcia krvi začne fungovať zle a to všetko môže viesť k tomu, že redox procesy ľudských tkanív a orgánov, vrátane pečeň, obličky, mozog a tak ďalej.

Každý človek by si mal pamätať, že kvalita základného životného prostredia, teda krvi, by sa mala udržiavať v medziach optimálnej homeostázy.

Krv je viac ako 90% vody. Pri použití chlórovanej, znečistenej, degradovanej a sýtenej vody s vysokým povrchovým napätím (voda z vodovodu je až 73 dyn / cm2) ľudské telo trávi veľkým množstvom bunkovej energie na premenu vody.

Existuje ďalší dôvod pre porušenie kvality krvi - je to enzymatické zlyhanie. V ľudskom tele, pod pôsobením enzýmov, začína dochádzať k úplnému rozpadu bielkovín na aminokyseliny vrátane tukov, to znamená lipidov, sacharidov atď. Enzymopatia vedie k tomu, že neoxidované produkty rozkladu lipidových a proteínových molekúl vstupujú do krvného obehu a biochemické procesy v krvi sú narušené, čo prispieva k adhézii červených krviniek a v dôsledku toho vedie k porušeniu kyslíka tkanív a buniek.

Hrubnutie krvi sa môže vyskytnúť aj vtedy, ak došlo k všeobecnej acidifikácii tela.

Existuje ďalší dôvod na zahustenie krvi - to je nadmerná krv zničujúca funkcia sleziny.

Dehydratácia tela pri vysokej fyzickej námahe a vo veľmi horúcom podnebí.

Nesprávne stráviteľné alebo nedostatočne spotrebované tekutiny. Spolu s krvným riečnym krvným systémom voda napĺňa naše telo živinami a kyslíkom, ktoré sa dodávajú do buniek. Jeho proces sa dá porovnať s pôsobením rozpúšťadla, to znamená, že znižuje krv a pomáha s pomocou lepších absorbcií pomocou užitočných látok.

Z dôvodu škodlivých účinkov žiarenia sa môže vyskytnúť zhrubnutie krvi.

Tiež, ak budete jesť veľké množstvo jednoduchých sacharidov a cukru.

Nedostatok vitamínov a minerálov, napríklad vitamín C, lecitín, selén, zinok a iné, môže viesť aj k zahusteniu krvi, pretože tieto vitamínové prípravky sa aktívne podieľajú na produkcii enzýmov a hormónov. To vedie k tejto nevýhode - zlému fungovaniu pečene, ktorá je najdôležitejšou biochemickou laboratóriou ľudského tela a potrebuje včasné čistiace opatrenia. A to je spôsobené tým, že pečeň trpí neustále stresom a najmä medzi ľuďmi, ktorí sú zvyknutí žrať údené, konzervované, sladké a mäsové jedlá, rovnako ako tí, ktorí spojili svoje životy so škodlivými pracovnými podmienkami a žili v nepriaznivých podmienkach prostredia,

A posledným dôvodom pre dnešok je nedostatočný príjem soli, pretože krv je fyziologický roztok.

Aké produkty riedkujú krv?

Rôzne bobule (zriedená krv veľmi dobre);

Pepper (červená, horúca paprika je obzvlášť užitočná);

hirudin (pijavý enzým).

Čo zahusťuje krv?

cukor na prvom mieste!

druhé miesto - alkohol;

proteínové tukové potraviny;

Ďalšie odporúčania

Na začiatku chcem povedať, že nielen správna výživa, ale aj dostatočné množstvo pitia pomáha zmierniť krv, pretože všetci vieme, že naša krv obsahuje deväťdesiat percent vody. Podľa lekárskeho výskumu všetci ľudia, ktorí trpia na cievne ochorenia, pijú veľmi málo obyčajnej vody, hoci pre každú z nich ide o život a smrť, najmä v horúcom počasí. Vzhľadom na to, že je v teple, že počet úderov a srdcových záchvatov sa dramaticky zvyšuje, to znamená, že človek potiahne, stráca veľké množstvo vlhkosti, cievy sa zužujú a krv sa zahusťuje.

Preto je potrebné doplniť fyziologické náklady tela a zabezpečiť užitočnosť metabolických procesov, každý deň sa pokúsite piť aspoň dva alebo dva a pol litra kvalitnej vody. Mimochodom, toto je prvý a najdôležitejší prírodný liek, ktorý pomôže zmierniť krv. Ak použijeme špinavú, chlórovanú alebo degradovanú vodu, ako sme už uviedli, telo strávi veľké množstvo energie, aby ju vytvorilo na intracelulárnej úrovni.

Okrem vody sa odporúča použiť mätu alebo zelený čaj a prírodné šťavy z ovocia a zeleniny. Mimochodom, pre kŕčové žily sú šťavy, ktoré sú vyrobené z citrónu, červené hrozno, paradajky, pomaranč, brusnice a iné kyslé bobule sú považované za zvlášť užitočné. Mali by ste sa snažiť prestať s alkoholom a pivom, pretože tieto nápoje sú diuretikami, ktoré prispievajú k dehydratácii a vedú k zahusteniu krvi.

Ak trpíte tromboflebitídou, bude pre vás veľmi užitočné zahrnúť do stravy zmes cesnaku, cibule, citrónu a medu. Recept: Zmiešajte 200 gramov cibule, 100 gramov cesnaku, 50 gramov citróna a 100 gramov medu. Všetko zložky dôkladne premiešajte a užívajte 1 čajovú lyžičku 3 krát denne.

Jednou z najdôležitejších vlastností vody je jej redox potenciál (redox potenciál). Tento indikátor hovorí o tom, ako je schopný obnoviť štruktúru tkanív, vrátane krvi. Môže sa líšiť medzi zápornými a kladnými hodnotami meranými v milivoltoch.

Krv, ako vnútorné prostredie tela, je spojovacím prvkom, ktorý prenáša informácie o stave všetkých orgánov a tkanív a zabezpečuje ich harmonickú prácu. Ak v tomto systéme dôjde k zlyhaniu - to je dôkaz spoločných problémov a blížiacej sa choroby. Najprv sa objavujú.

Príčiny a príznaky zhrubnutia krvi, produktov zriedenia krvi

Hrubá, viskózna krv je hlavným problémom pre ľudské zdravie. Často vysoká hladina krvnej hustoty spôsobuje srdcové záchvaty, zlé fungovanie obličiek, krvné zrazeniny na stenách krvných ciev av srdci a zlé zdravie.


Takmer všetky aktívne procesy, ktoré sa vyskytujú v ľudskom tele priamo závisia od normálneho fungovania krvi. Odchýlka od normy spôsobuje jeho zahustenie a skvapalnenie. A v prvom a druhom prípade to vedie k nežiaducim výsledkom.

Dôvodom pre vysokú viskozitu krvi je významná úroveň tlaku na cievy, ktoré "znižujú" krvné zrazeniny na svojich stenách. Sledovať svoje zdravie by malo byť neustále, takže keď nájdete prvé príznaky zhoršenia zdravia, je potrebné zistiť dôvod. V tomto článku vám podrobne vysvetlíme príčiny krvných zrazenín, ako aj to, čo treba urobiť, aby ste sa tomu vyhli a aké potraviny by mali byť zahrnuté vo vašej strave.

Spôsobuje krvné zrazeniny

Najbežnejšie príčiny sú:

 1. Dietné poruchy.
 2. Tvorba malígneho cholesterolu, ktorý poškodzuje steny krvných ciev.
 3. Jedenie potravín s vysokým obsahom škrobu, rovnako ako významné množstvo tučných jedál.
 4. Prerušenie pečene vedie k zmenám v plazme a vedie k viskozite krvi.

90% ľudskej krvi je voda. Použitie chlórovanej, znečistenej, vysoko sýtenej vody núti telo vynaložiť veľké množstvo energie a energie na jeho očistenie. Samozrejme, s vyššou rýchlosťou práce telo trpí nedostatkom enzýmov, ktoré ovplyvňujú rozpad tukov, sacharidov a bielkovín. To spôsobuje prijatie nedostatočne oxidovaných produktov do krvi. Takéto produkty spôsobujú narušenie krvi biochemických procesov, v dôsledku ktorých sa červené krvinky "zhromažďujú" a v dôsledku toho sa tvorí v krvi nedostatočné množstvo kyslíka. Stručne povedané, tkanivá a bunky tela sú zbavené kyslíka.

Krvné zrazeniny majú niekoľko dôvodov:

 1. Obezita.
 2. Nadmerné a neustále používanie cukru, ako aj iných výrobkov, ktoré obsahujú veľké množstvo ľahkých sacharidov a cukru.
 3. Porucha funkcie sleziny.
 4. Nízka spotreba vody s vysokou fyzickou námahou.
 5. Trvalé bydlisko v ekologicky znečistených regiónoch.
 6. Žijeme v regióne s horúcou klímou.
 7. Nedostatočné používanie soli alebo odmietnutie.
 8. Dlhodobá expozícia.
 9. Prerušenie alkalickej rovnováhy tela.
 10. Nedostatok vitamínov a minerálov v tele, predovšetkým zinok, vitamín C, selén.
 11. Nízka absorpcia spotrebovanej vody.
 12. Časté používanie mäsa, konzervovaných, údených, solené potraviny.

Symptómy krvných zrazenín

Prvým znakom zvýšenej krvnej hustoty je vysoká únava. Dokonca aj po dobrom odpočinku a zdravom, úplnom spánku sa človek stále cíti tak unavený, ako keby pracoval celý deň bez toho, aby pracoval rukami. Okrem toho hlavné príčiny krvných ochorení zahŕňajú zhoršenie alebo stratu pamäti, vysokú ospalosť, náhle a neustále bolesti hlavy.

Okrem uvedených príznakov je potrebné dbať aj na zhoršenie nálady. Ak má človek depresívnu náladu, chronickú únavu, neprimerané výskyty agresie, depresiu, mali by ste okamžite konzultovať špecialistu, podstúpiť vyšetrenie, darovať krv na analýzu - bioimpedancia.

Čo môže viesť k tomu?

Pri zvýšenej hustote krvi dochádza v kapilárnom lôžku k zmenám jeho prúdu. Kvôli tomu je krv zle nasýtený kyslíkom, zle odstránený alebo neodstránený oxid uhličitý. To spôsobuje zmenu farby kože, časté závraty a dysfunkciu mnohých orgánov. So zvýšenou krvnou hustotou v cievach sa výrazne zvyšuje riziko akútnych mŕtvice a srdcových príhod.

V počiatočnom štádiu tvorby krvných zrazenín v cievach nachádzajúcich sa v hlbokých žilách sa objavujú edémy ramien (nohy) a až do miesta krvnej zrazeniny. V tejto oblasti je vysoká teplota.

Na začiatku ochorenia môžu byť svaly veľmi bolestivé, dochádza k opuchom, ktoré sa objavujú počas dlhého pobytu vo vzpriamenej polohe.

Ak sa v rôznych častiach žíl objaví krvná zrazenina, môže nastať akútna bolesť v oblasti pečene a v niektorých prípadoch aj vracanie krvi.

Pri ťažkej patológii je najťažšia trombóza mesenterických ciev. V tomto prípade sa ochorenie vyvíja veľmi rýchlo s takmer žiadnymi príznakmi.

Aké potraviny pomáhajú riediť krv?

Než zavoláte produkty, ktoré krvácajú krv, mali by ste sa dozvedieť o produktoch, pri ktorých by ste sa mali zdržiavať v blízkosti tejto choroby a je lepšie ich úplne vylúčiť zo stravy. Obsahujú vitamín K.

Použitie: biely cukor, cukor, bielkoviny bohaté na bielkoviny a tuky, banány, konzervovaná zelenina, sóda, údené mäso, sladké nápoje, čerstvo upečený biely chlieb, zemiaky vedú k zahusteniu krvi. bazalka. Dokonca aj čerstvo pripravená polievka bude škodlivá pre ľudí trpiacich touto chorobou.

Správna výživa, udržiavanie zdravého životného štýlu, dodržiavanie pitného režimu pomôže predchádzať vzniku krvných zrazenín. Den by mal vypiť najmenej jeden a pol litra čistej, ne-sýtenej vody. Okrem vody by ste mali tiež piť zeleninu, ovocné šťavy, bylinné čaje, zelený čaj. Tiež podľa lekárov pridávanie vápnika korálu do pitnej vody prispieva k zriedeniu krvi.

Čerstvá šťava z červených hrozna perfektne zriedi krv. Ak chcete riediť krv, mali by ste vo svojej strave zahrnúť jogurt, kefír, kuracie a prepelice, morské ryby, ktoré sú hlavným zdrojom bielkovín. Dvakrát do týždňa je potrebné jesť biele kuracie mäso (bez tuku a kože), rovnako ako morčacie mäso z moriek.

Zbavte sa choroby pomôže pri používaní takýchto produktov, ako sú:

 1. Granátové jablko.
 2. Obr.
 3. Ľanové semienko, olivový olej dokonale zmierňuje krv.
 4. Bobule, predovšetkým čerstvá čerešňa, sladká čerešňa a červený ríbezľ.
 5. Mandle, vlašské orechy. Ak chcete dosiahnuť výsledok, musíte jesť najmenej 30 kusov každý deň.
 6. Citróny a pomaranče.
 7. Moruše.
 8. Buriak.
 9. Kmeňové semená bohaté na vitamín E. Jedzte denne dve polievkové lyžice semien. Do teplého jedla sa môžu pridávať aj rozdrvené semená.
 10. Koreň zázvoru.
 11. Cibuľa a cesnak. V deň, kedy budete potrebovať jesť nie viac ako polovice cibule a jeden strúčiky cesnaku.
 12. Malé množstvo kakaa.
 13. Slnečnicové semená.
 14. Čerstvý grapefruitový alebo grapefruitový džús.
 15. Bulharský korenie (denne v jednom kuse).
 16. Paradajková šťava a paradajky sú veľmi dobré na zriedenie krvi.

Správne používanie vyššie uvedených produktov obohatí telo o užitočné látky. Nejedzte ovocie a zeleninu s prehltnutím a inými zraneniami.

Hrubá krv: príznaky, príčiny a liečba, čo robiť a ako skvapalniť

Symptómy hrubšej krvi

Ospalosť, všeobecná nevoľnosť a rýchla únava sú prvými a hlavnými príznakmi zvýšenia viskozity krvi.

Pri ďalšom zhoršovaní zdravia príde dyspnoe, palpitácie, brnenie v srdci.

Medzi častými sprievodnými prejavmi sú rozmazané videnie, pamäť, bolesti hlavy a závrat, podráždenosť, dočasná strata koordinácie, rozšírenie brucha.

Takéto podmienky slúžia ako varovný signál pre chorobu SST (syndróm zvýšenej viskozity), ktorý, ak je posilnený av chronickej forme, má veľmi vážne dôsledky. Ak máte podozrenie, je lepšie okamžite konzultovať s lekárom, podstúpiť diagnózu, identifikovať príčiny a čo najskôr prijať zdravotné opatrenia.

diagnostika

urobte kompletný krvný obraz;

ak existujú zdravotné indikácie, vykonajte testy zrážania;

skontrolujte laboratórnu viskozitu krvi (norma je v rozmedzí 4,3-5,4 jednotiek u mužov a 3,9-4,9 jednotiek u žien).

Príčiny a odolnosť voči SPV

Zrážanie krvi súvisí s rôznymi chorobami, nezdravými návykmi, nežiaducimi účinkami liekov. Bežné príčiny:

dočasná akútna PWV sa vyskytuje pri intestinálnych infekciách typu dyzentérie ako dôsledok hnačky a vracania, dehydratácia tela; hlavný prostriedok proti akútnej dehydratácii: pite veľa vody s malým prídavkom soli ("veľká síra", bez škodlivých prísad);

tiež sa vyskytuje dočasná akútna PWV s rozsiahlymi popáleninami - telo produkuje veľa bielych krviniek a krvných doštičiek, trpí prebytkom poškodeného proteínu v krvi, hodí človeka do horúčky, pota; Odporúčame tiež ľahko nasolenú vodu;

chronické prejedanie cukroviniek, zemiakov, cestovín a okysľovania, ktoré sa vyvíjajú a vyvíjajú na tejto pôde, a cukrovku; Rehabilitácia spočíva v zmene menu s odmietnutím "vyčistených" a ľahko stráviteľných uhľohydrátov, nahradením prírodných a nie úplne stráviteľných sacharidov s čistiacimi vlastnosťami (napríklad zelenina a ovocie s buničinou, morskou kôrou, krillovou cestovinou);

rôzne choroby, ktoré spôsobujú poruchy v činnosti nadledvín a obličiek; diagnostika a liečba týchto ochorení eliminuje príčinu zahusťovania krvi;

choroby sprevádzané zvýšeným obsahom bielkovín v krvi, ako aj erytémia (nadmerná tvorba červených krviniek a iných krvných zložiek);

hepatitída rôznej povahy; liečíme sa "žltačka" - zbavte sa problému;

pankreatitída pankreasu; často jesť mierne;

diuretiká, antikoncepčné prostriedky, hormóny, Viagra a iné lieky - opätovne zvážiť, je to nevyhnutné?

Príležitostne medzi príčiny SPV sa uvádzajú trombofilia a kŕčové žily; veríme, že to sú dôsledky, nie príčiny.

Človek s narastajúcou hustou a lepkavou krvou prirodzene zvyšuje riziko mŕtvice, srdcových infarktov, infarktu a vysokého krvného tlaku, krvných zrazenín a niekedy aj kŕčových žíl (častejšie u žien).

Liečba a prevencia

Pri liečbe silnej krvi by sa absolútne nemali spoliehať len na terapeutické lieky a postupy. Veľmi dôležitý životný štýl a správna výživa.

Takže v ťažkých formách PWV, keď už existujú problémy so srdcom, cievami po mŕtvici, je intenzívna fyzická námaha kontraindikovaná, ale malá - povinná a veľmi užitočná. Stojí za to vyskúšať aspoň niekoľko pravidelných cvičení, cvičení a krv sa prirodzene stáva viac tekutým a pridáva veľa kvalitných rokov života!

Je vhodné piť 8-10 pohárov kvapalín denne (nesladené čaje, voda, najlepšie naplnené šungitom alebo kremíkom, pramenitá voda). Odmietanie malých bielych solí s škodlivými aditívami mierne konzumuje kameň alebo inú soľ.

vylúčiť alebo obmedziť chokeberry, listovú a zelenú zeleninu, banány, ako aj pohánky, sójové výrobky, potraviny s trans-tukami (margarín, majonéza, čipy), marinády v strave;

biely chlieb a bochník, je lepšie nahradiť makaróny šedým a čiernym chlebom,

vyhnite sa slaným jedlám a údené, príliš teplé tučné jedlá;

odmietanie fajčenia a alkoholu;

cukru a cukríkov zahalí a lepkavú krv - vyhýbajú sa im.

Čo robiť Vezmite si aspirín?

Problém môže prísť, keď ste dosť mladí, po štyridsiatich a päťdesiatich rokoch. Je to dobre známy fakt, ktorý viedol k rozšírenému dennému užívaniu aspirínu na riedenie krvi. Avšak po tom, ako boli publikované v časopise JAMA (Journal of the American Medical Association) 2012; 307: 2286-94 táto prax je predmetom prísnejšej kritiky.

Potom štúdia s viac ako 370 000 pacientmi ukázala, že ľudia užívajúci nízke dávky aspirínu denne zvyšujú pravdepodobnosť vážneho krvácania do mozgu alebo čreva (krvácanie) o 55%. Skutočné riziko krvácania indukovaného kyselinou acetylsalicylovou bolo 5 krát vyššie ako predtým odhadnuté riziko. Závažné riziká, dokonca aj pri užívaní malých dávok aspirínu, prinútia mnohé, ak nie odmietnuť liečbu obsahujúcu aspirín, potom znížiť prijaté dávky, obrátiť sa na "prírodné liečenie".

V modernej medicínskej praxi vedie aspirín k univerzálnej liečbe hrubšej krvi najmenej dve drogy - Nattokináza-Serrapeptáza a Warfarín alebo Coumadin (botanický rastlinný prípravok, ktorý blokuje účinok vitamínu K, ktorý podporuje zrážanie krvi). Agrenox, heparín, Enoxaparin, Plavix obsahujúci aspirín sa používajú aj naďalej.

Kurz užívania liekov na báze aspirínu a ďateliny má byť sprevádzaný istou výživou; všetky sú celkom účinné, ale nebezpečné krvácanie z čriev.

Čierna stolica signalizuje krvácanie v črevách.

Existuje viac "šetriacich" spôsobov liečenia a liečby. Medzi špecializované lieky: na zlepšenie stavu žíl odporúčame "Aspercard", "Kurantil" a "Eskuzan", a "Cardiomagnyl" - pre pravidelné používanie starších pacientov, aby sa zabránilo infarktu.

Diéty vyrobené z prírodných produktov s neustále aktualizovaným sortimentom sú stále populárne.

Predčasné krvácanie sa často používalo na zriedenie krvi, teraz sa zvyčajne vyhnúť alebo nahradiť darovaním. Mimochodom, v bežnom bielych ružoch; zvyčajne neprítomnosť červenej farby naznačuje anémiu a anémiu alebo naopak hustú a viskóznu krv. Po darovaní krvi darcovia, ktorí sú náchylní na anémiu, blednú a tí, ktorí sú náchylní na hustú krv, majú ružovú (majú lekárov a radšej berú krv).

Móda pre hirudoterapiu sa vracia - liečba lekárskymi pijavicami. Hirudin (skupina biologicky aktívnych látok injikovaných do pľúc), okrem riedenia krvi, má množstvo ďalších užitočných vlastností:

hypotenzívny účinok uľahčuje prácu obličiek, podporuje prietok lymfy, zmierňuje opuchy;

antisklerotický účinok umožňuje zbaviť sa stagnácie žilovej krvi, zabraňuje ischémii a rakovine;

bakteriostatický, protizápalový, imunomodulačný účinok zlepšuje celkový stav a pohodu, podporuje využitie toxínov, zmierňuje neuralgiu.

Krveme doma

Na úrovni domácnosti sa osobitná pozornosť venuje výžive a "prírodnej lekárni".

Cesnak, cibuľa (bežná cibuľa, pór, šalotka a zelená cibuľa) obsahujú antioxidanty, ktoré znižujú riziko infarktu a mŕtvice.

Pri skvapalňovaní sa odporúčajú korenené jedlá s prídavkom kari (obsahujúce kurkumy), ako aj čili paprikou, kajenským korením, muškátovým orieškom.

Pravidelné menu s voľne žijúcimi tukovými rybami (pstruh, losos, sleď, sardinky a makrely) naplní telo polynenasýtenými tukami omega-3.

Neoškvrnený rastlinný olej, klíčky pšenice naklíčené, orechy krv nielen s tukom omega-3, ale aj s prítomnosťou aktívneho anti-trombu, vitamínu E.

Morské plody a zázvor obsahujú tauríny, ktoré dobre krvi.

Solanaceous (paradajky, papriky, baklažány) - vynikajúci riedidlo.

Odporúčané semená, mandle, ako aj uhorky, cuketa, repa.

Mincovňa, med, rôzne bobule a ovocie, ovocný ocot a jablčné muško sú zdrojom salicylátov, ktoré zmierňujú krv.

Neprítomnosť prejedania a terapeutického pôstu, fyzické cvičenie pomáha zriediť krv zo strany bielkovín.

Užívanie vitamínu C alebo bohaté potraviny, ako sú citrusové plody, papriky, kivi, bobule. Výhody tohto vitamínu nie sú úplne vyčerpané jednoduchou prevenciou bežného nachladnutia - to tiež spočíva v zabezpečení odstránenia nadbytočných bielkovín z krvi a pri vytváraní vysokokvalitného kolagénu a elastínu. Pomáhajú vyzerať dobre, posilňujú krvné cievy a znižujú riziko vysokého krvného tlaku a mozgovej príhody.

Mäso je najlepšie nahradené hydinou, vajcami, bielymi rybami.

Liečivé bylinky odporúčajú ďatelinu, palinu, lúku, praslička, kôru vetla.

Malina v akejkoľvek forme, pšeničné klíčky a tinktúra kôry z kačacieho koníka na vodke sú výborným prostriedkom na zriedenie krvi.

Prečo má človek hustú krv, ako sa tenká?

Hrubá krv nie je nezávislé ochorenie, ale symptóm, ktorý sa vyskytuje pri rôznych poruchách v tele. Ak nezačnete včasnú liečbu, začnú v mnohých orgánoch a systémoch vzniknúť deštruktívne a niekedy aj nezvratné procesy.

Krv sa zahustí pri poruche v tele

Viskozita krvi je normálna

Hrubá krv (zvýšený viskozitný syndróm) sa vyskytuje so zvýšením hodnôt hematokritu, čo je porušení pomeru medzi hladinou enzýmov a plazmy.

Viskozita v krvi sa meria pomocou viskozimetra - pomocou prístroja sa porovnáva rýchlosť krvi a destilovanej vody. V ideálnom prípade by sa krv mala pohybovať 4-5 krát pomalšie ako voda, rýchlosť viskozity plazmy je 1,4 až 2,2 jednotky. Relatívna viskozita celej krvi u mužov je 4,3 - 5,7 jednotiek, u žien - 3,9 - 4,9. Hustota krvi je 1,050 až 1,064 g / ml.

Prvé klinické príznaky ochorenia sa začínajú objavovať, ak ukazovatele prekročia 4 jednotky.

U novorodencov sú hladiny hemoglobínu a leukocytov vyššie ako u dospelých, takže viskozita je 10-11, ku koncu prvého mesiaca života, výkonnosť dieťaťa klesne na 6, potom sa postupne znižuje.

Miera viskozity krvi u žien a mužov

U adolescentov sa na pozadí hormonálneho nastavenia v tele mierne zvyšuje viskozita v plazme, stačí upraviť denný režim, čím sa vytvorí správne menu, aby sa indikátory normalizovali.

Príčiny silnej krvi

Kvalitatívne ukazovatele plazmy závisia od mnohých faktorov - výživa, práca vnútorných orgánov, režim dňa. Stres, závislosť sa takmer vždy stáva príčinou vzniku syndrómu vysokej viskozity.

Z toho, čo krv sa zahusťuje - chyby vo výžive:

 1. Vášeň pre rýchle sacharidy, bielkovinové jedlá. Sladkosti zvyšujú množstvo glukózy a bielkovinové potraviny obsahujú mnoho aminokyselín, ktoré sú nedotované v krvi - všetky tieto faktory prispievajú k rozvoju vysoko viskózneho syndrómu.
 2. Zvýšený cholesterol s pravidelným používaním alkoholu, rýchleho občerstvenia, mastných a iných nezdravých potravín.
 3. Otrava tela ťažkými kovmi, pesticídy, ktoré sa hromadia v zelenine a ovocí pri spracovaní silnými chemikáliami.
 4. Avitaminóza - zvýšenie hustoty sa pozoruje vtedy, keď v tele absentuje kyselina askorbová a vitamíny B.

Hlavným dôvodom zvýšenej viskozity je dehydratácia, nedodržiavanie vodného režimu, používanie pitnej vody s nízkou kvalitou.

Nadbytočný cholesterol zahusťuje krv

Aké ochorenia zvyšujú viskozitu krvi

Ale vždy hustá krv je znakom nezdravé stravy alebo životného štýlu, často sa na patogických stavoch vyvíja patologický stav. Hlavným dôvodom sú cievne ochorenia, kŕčové žily, chronické srdcové zlyhanie.

Aké problémy môžu naznačovať zvýšený viskózny syndróm:

 • ochorenia obličiek - telo nemá čas na to, aby sa vylúčilo z poškodenia bielkovín, keď vnikne do krvi, spôsobuje jeho acidifikáciu;
 • ochorenia pečene - pri hepatitíde, cirhóze sa zníži syntéza krvných bielkovín, čo negatívne ovplyvňuje zloženie tekutiny;
 • zníženie enzymatickej aktivity v prípade pankreatitídy, cholecystitídy, dysbakteriózy - potravina nie je úplne trávená, do krevného obehu preniká podoxidovaná častica;
 • vírusové, bakteriálne infekcie, infekcie parazitmi;
 • predĺžený nárast teploty;
 • vnútorné krvácanie;
 • onkologické patológie - myelóm, niektoré formy leukémie;
 • diabetes, iné endokrinné ochorenia;
 • hyperfunkcia sleziny;
 • problémy s orgánmi dýchacieho systému;
 • rozsiahle tepelné popáleniny.

Hepatitída C zahusťuje krv

Symptómy krvných zrazenín

Syndróm zvýšenej viskozity má rozmazaný klinický obraz, dá sa spoľahlivo identifikovať iba pomocou testov. Existujú však niektoré príznaky, ktoré môžu naznačovať prítomnosť patológie.

Kľúčové vlastnosti:

 • časté bolesti hlavy;
 • hučanie v ušiach;
 • rozmazané videnie, roztrhnutie, problémy s pamäťou;
 • syndróm chronickej únavy, slabosť, ospalosť, všeobecná nevoľnosť;
 • hnisavé bolesti, znecitlivenie, mravčenie paží a nôh, končatiny sú takmer vždy chladné;
 • pokožka sa stáva čírou, suchou;
 • silný pocit smädu;
 • depresívnych stavov.
Ak sa krv stáva lepkavou a viskóznou, človek sa obáva vysokého krvného tlaku, dýchavičnosti, častého krvácania z nosa, začína sa rozbiehať uzliny na žilách.

Vízia sa môže zhoršiť v dôsledku zahustenia krvi.

Ktorý lekár sa má kontaktovať?

Ak sa vyskytnú príznaky zvýšenej viskozity plazmy, je potrebné navštíviť praktického lekára, ktorý po vyšetrení a počiatočnej diagnóze dokáže poradiť kardiológovi, endokrinológovi, gastroenterológovi, onkológu.

Ako určiť hustotu krvi?

Aby sme vedeli o úrovni viskozity, je potrebné dôkladne preskúmať, pretože nárast výkonu sa vyskytuje pri rôznych chorobách.

Aké testy musíte prejsť:

 • Klinický krvný test - sa vyskytuje syndróm zvýšenej viskozity s vysokým hemoglobínom a ESR, zvýšenie počtu červených krviniek, pokles počtu krvných doštičiek;
 • analýza hematokritu;
 • stanovenie zrážanlivosti krvi;
 • koagulogram - metóda pomáha určiť stav hemostázy;
 • výpočet času tromboplastínu.

Na stanovenie úrovne viskozity je potrebné vykonať krvný test.

Len na základe výsledkov laboratórnych testov môže lekár diagnostikovať syndróm zvýšenej viskozity, ďalšia diagnóza bude zameraná na identifikáciu príčiny. Osoba bude musieť urobiť EKG, ultrazvuk, MRI a CT, endoskopiu, robiť biochémiu, test na nádorové markery.

Čo robiť s hustou krvou

Pri diagnostikovaní syndrómu so zvýšenou viskozitou je potrebné začať liečbu liekom, dodržiavať špeciálnu diétu, alternatívna medicína sa môže brať ako podporná a pomocná terapia.

Riedidlá krvi

Pri vysokej viskozite je liečba zameraná na odstránenie ochorenia, ktoré sa stalo príčinou zvýšenej hustoty, prevencie trombózy.

Ako odstrániť krv:

 • lieky na báze kyseliny acetylsalicylovej - aspirín-kardio, kardiomagnyl, kardiopyrín, eliminujú viskozitu, majú trombolytický účinok;
 • priamo pôsobiace antikoagulanciá - heparín, Curantil;
 • Dihydroquercitín, Capilar - lieky posilňujú steny ciev, urýchľujú proces regenerácie, zabraňujú oxidácii tukov v bunkových membránach;
 • lieky na elimináciu prejavov kŕčových žíl - Lioton;
 • Tablety s heparínom - zlepšuje plazmatickú kvalitu;
 • znamená boj proti nadmernej kyslosti krvi - Alka-Mine.

Okrem toho by ste mali užívať vitamínové komplexy s vysokým obsahom kyseliny askorbovej, vitamíny skupiny B.

Capilar - prostriedok na posilnenie stien krvných ciev

Liečba ľudových liečiv

Niektoré liečivé rastliny a rastliny pomáhajú znižovať viskozitu krvi, ale je lepšie užívať ľudské lieky s liekmi.

Ako odstrániť krvné zrazeniny doma:

 1. Nalijte 200 ml vriacej vody 10 g rozdrvených kyslíkových kvetencov na suchom koši, rozmiešajte na nízkej teplote až do varu, nechajte 6 hodín v uzavretej nádobe. Pijte celú dávku liekov počas dňa v malých dúškoch. Trvanie liečby je 15-20 dní.
 2. Nalejte 220 ml vriacej vody 2 lyžice. l. tráva ďatelina, varte na minimálne teplo po dobu 10 minút, chladné, napätie, vezmite 50 ml bujónu trikrát denne.
 3. Varte 400 ml vriacej vody 1 lyžička. vŕba kôra, varte zmes na nízkej teplote po dobu 20 minút, nechajte v zapečatenej nádobe po dobu 4-5 hodín. Pite 180 ml trikrát denne.
Aby ste si udržali optimálnu hustotu plazmy, musíte každodenne pred raňajkami ustúpiť 10-15 ml slnečnicového oleja v ústach, nemusíte ju prehĺtať, mali by ste to vyplieniť, keď sa zmení na bielu.

Jedlo pri zahustení krvi

Diéta pomôže odstrániť menšiu viskozitu, zabráni vzniku patológie.

Zoznam užitočných produktov:

 • cibuľa, cesnak, paradajky, repa, cuketa, uhorky;
 • klíčené obilniny;
 • olej z ľanu, slnečnice, olivových strukovín;
 • citrusové plody, brusnice, jahody, maliny, čučoriedky, granátové jablko;
 • zázvor;
 • surové orechy;
 • chudé ryby a morské plody;
 • kuracie a králičie mäso;
 • tmavá čokoláda;
 • korenie a korenie - kurkuma, oregano, tymian.

Horká čokoláda je vhodná na zahusťovanie krvi.

Sladkosti s vysokým obsahom cukru, pečivo vyrobené z bielych múčnych druhov, sladké nápoje sýtené oxidom uhličitým, konzervované jedlá, mastné, údené potraviny by mali byť vylúčené zo stravy, je potrebné znížiť príjem soli. Zoznam zakázaných potravín zahŕňa pohánky, mliečne výrobky s vysokým obsahom tuku, kapustu, šošovku, banány,

Čo hrozí zhrubnutím krvi

Stav celého organizmu závisí od kvalitatívnych ukazovateľov krvi, preto syndróm zvýšenej viskozity môže spôsobiť vznik vážnych, život ohrozujúcich chorôb.

Dôsledky:

 • akumulácia krvných zrazenín v malých cievach s následnou nekrózou tkaniva;
 • zablokovanie portálnej žily, mezenterické cievy;
 • srdcový záchvat;
 • mŕtvice;
 • zápal pobrušnice;
 • dysfunkcia mozgu;
 • skryté krvácanie.

Ak je krv veľmi silná, srdce musí vynaložiť viac úsilia na pokrok, čo vedie k rýchlemu starnutiu a poškodeniu orgánu.

Vzhľadom na hustú krv u ľudí sa často vytvárajú krvné zrazeniny.

prevencia

Aby ste zabránili zhrubnutiu krvi, musíte dodržať režim pitnej vody - vypiť 1,5 litra čistej vody bez plynu, zelený čaj bez cukru, v horúcom počasí a pri vyššej fyzickej námahe, množstvo kvapaliny by sa malo zvýšiť na 2,5 litra za deň.

Ako zabrániť zvýšeniu viskozity syndrómu:

 • vzdať sa zlých návykov;
 • jesť správne a pravidelne;
 • dostať spánok, vyhnúť sa stresu, fyzickej a duševnej únavnosti;
 • presunúť viac;
 • každoročne podstupujú rutinnú inšpekciu.

Chôdza je zdravá

Zvýšená viskozita krvi je dôvodom na dôkladné komplexné vyšetrenie tela, po identifikácii príčin patológie je potrebné začať liečbu drogami, preskúmať stravovanie a denný režim, zvýšiť množstvo spotrebovanej tekutiny.

Hodnotiť tento článok
(5 hodnotení, priemerná hodnota 4.80 z 5)

Okrem Toho Čítal O Plavidlách

Réovasografia horných a dolných končatín - čo to je a komu bude užitočné

Spomínate si, ako sa strávil rodinný voľný čas pred prvými seriálmi, ktoré sa objavili na centrálnych kanáloch? Dokážete si predstaviť, že budem pracovať na bicykli?

Nedostatok aortálnej chlopne

Clinic. Mnohé deti s nedostatkom aortálnej chlopne dlho nevykazujú žiadne sťažnosti, dobre sa cítia a vystačia s fyzickou námahou a niektorí z nich dokonca úspešne hrajú šport.

Príčiny, príznaky porúch mozgovej cirkulácie

Akékoľvek poruchy v cievnom systéme mozgu nepriaznivo ovplyvňujú zdravie celého organizmu, kvalitu a dlhovekosť človeka. Prerušenie krvného obehu v mozgu je jedným z najčastejších problémov ovplyvňujúcich jugulárne žily, hlavné tepny a žilové cievy.

Aké sú dôsledky a príčiny krvácania z mozgu?

Jeden deň (najčastejšie počas dňa) človek zažíva náhle a prudké zhoršenie zdravia: silné bolesti hlavy, závraty, necitlivosť končatín, tvár. Okolie označuje porušenie alebo stratu vedomia u pacienta.

Prehľad všetkých možností vývoja kruhu Willis, čo to znamená v praxi

Z tohto článku sa dozviete, aké sú možnosti vývoja kruhu Willis, aké to je, aké sú tepny zahrnuté do jeho zloženia. Aké choroby môžu byť spôsobené vrodenou alebo získanou patológiou kruhu Willisa?

otázky

Otázka: pomôcť rozlúštiť záver REG?Dobrý deň, mám 18 rokov, trpím bolesťou hlavy, krvný tlak stúpa na 140/90, zatiaľ čo nevoľnosť, tmavá v očiach, tinitus. Veľmi často sa objavujú útoky v noci. Diagnóza: IRR na hypertenzný typ bol nastavený pred 4 rokmi.