Mŕtvica v každom veku si vyžaduje zotavenie, veľa závisí od jeho typu, rozľahlosti a lokalizácie.

Po zdvihu má pacient často problémy s pamäťou. Jeho zrak sa zhoršuje, jeho schopnosť navigovať vo vesmíre a pohybovať sa stráca.

Vaša pozornosť k článku o dátumoch a opatreniach na zotavenie po mŕtvici, o tom, ako sa v nemocnici av domácnosti uskutočňuje rehabilitácia a koľko času na to je potrebné.

Činnosti súvisiace s obnovou

Obnova môže prebiehať rôznymi spôsobmi, hlavné tajomstvo spočíva v pravidelnosti obnovovacích činností. V takomto prípade je potrebné pozorovať lekára, iba predpisovať lieky, regulovať úroveň fyzickej aktivity a zmeniť rehabilitačný program.

Vo veľkých mestách sú k dispozícii oddelenia v nemocniciach, špeciálne rehabilitačné strediská, kardiologické alebo neurologické sanatóriá.

Koľko času je potrebné na to, ako dlho to trvá

Ako dlho trvá rehabilitácia po mozgovej príhode? Obnova sa môže uskutočniť rôznymi spôsobmi, niektorí pacienti majú dokončiť pár mesiacov, ale vo väčšine prípadov proces trvá oveľa dlhšie, niekedy trvá niekoľko rokov. Osoba by mala byť zameraná na výsledok, odporúča sa čo najskôr spustiť činnosti obnovy.

Rehabilitácia - čo je zahrnuté

Obnovenie vyžaduje zapojenie veľkého počtu špecialistov a využívanie rôznych prostriedkov. Je to spôsobené tým, že mozgová mŕtvica môže postihnúť ktorúkoľvek časť mozgu, a preto človek stratí dôležité funkcie. Pacient môže stratiť pamäť, sluch, zrak, môže byť ovplyvnený úplnou alebo čiastočnou paralýzou, pravdepodobnosť demencie je vysoká.
Proces obnovy vyžaduje účasť týchto špecialistov:

 • fyzikálny terapeut - pomáha obnoviť pohybové zručnosti;
 • ergoterapeut - pomáha pri jedení, obliekaní, kúpaní a iných každodenných veciach;
 • rečový terapeut - je zodpovedný za obnovu reči a funkciu prehĺtania.

V prípade potreby môžu byť zapojení aj ďalší odborníci, pravidelná komunikácia s lekárom zabezpečí, že plán rehabilitácie bude upravený po mŕtvici.

Obnovenie prehĺtania

Problémy s žuvaním, tvorbou slín a prehĺtaním sa môžu objaviť po problémoch s krvným obehom. V rámci rehabilitačnej liečby sa používajú špeciálne cvičenia, ktoré zahŕňajú špeciálne svaly. Aby sa proces zjednodušil, mali by ste ľahko vybrať žuvanie a prehltnutie jedla. Všetky pokrmy by mali mať normálnu teplotu, nie príliš horúcu / studenú.

Čím viac postihuje oblasť mozgu, tým ťažšie je obnovenie reči. V priebehu roka sú pozitívne výsledky stále dosiahnuteľné, ale postupom času sa proces spomaľuje.

Tí, ktorí sú blízkymi, by mali liečiť pacienta s maximálnou pozornosťou, nemali by sa ponechať na seba, komunikácia je veľmi dôležitá.

Triedy na obnovenie reči by mali začať od 1-2 týždňov, kedy bude pacient schopný vydržať emocionálny a fyzický stres.

V triede špecialista pracuje s kartami a listom, pacient sa znovu naučí vyslovovať písmená a slová.

zrak

Ako súčasť oživenia sa používa špeciálna gymnastika, špeciálna príprava tiež pomôže obnoviť víziu.

pamäť

Po obnovení pravdepodobnosti opakovaného zdvihu sa odporúča obnovenie pamäte. Okrem užívania liekov (nootropík) sa ukáže funkcionálno-restaurátorská liečba, v rámci ktorej sú neustále vyškolené schopnosti na memorovanie.

Funkcie motora

Ako súčasť obnovy sa používajú metódy ako elektroforéza, masáže a iné procedúry na zabránenie stagnácie krvného obehu a svalovej atrofie. Dôležitú úlohu, ktorú zohráva fyzická terapia, môže pacient urobiť veľa cvičení, dokonca aj ležať. Po prvé, s pomocou lekárskych pracovníkov sa učí otočiť zo strany na stranu, spúšťať a zdvihnúť ruky a vykonávať ďalšie manipulácie.

Pozrite si video o obnovení funkcií motora po ochorení:

Skvelé motorické zručnosti

S vysokou pohyblivosťou sa odporúča rozvinúť jemné motorické zručnosti, na ktoré je potrebné obrátiť karty, písať, kresliť, vyriešiť hádanky, hrať na klavír, zbierať zmeny, tlačidlá tlačidiel, hrať dámy, stlačiť žuvačky, tlačiť texty atď.

depresie

Po strate základných zručností sa pacient často stane depresívnym, najmä ak sa to stalo v produktívnom veku. Podpora milovaných nie je dostatočná, je potrebná pomoc psychológa alebo psychiatra.

prípravky

Dôležitú úlohu zohráva prijímanie liekov, tieto lieky pomáhajú obnoviť telo:

 • zlepšiť zásobovanie cerebrálnou krvou - cerebrolyzín, Cavinton, pentoxifylín;
 • Kortexín, ginkgo-fort, cinnarizine, solcoseryl, aktivigen, ceraxon;
 • nootropika - lucetam, noofen, piracetam;
 • kombinované - tiocetam, neuro-norma, fezam;
 • iní - kandidáti, bylinné čaje, liečivé rastliny, sirdalud, glycín.

Zlepšenie v domácnosti

Je potrebné vykonať zmeny v byte, ktoré pomôžu zvýšiť bezpečnosť a pohodlie, nemali by byť koberce a vysoké prahy v miestnosti. Odporúča sa zakúpiť špeciálnu posteľ s bočnými stranami, aby sa zabránilo pádu. Zábradlie a zábradlie sú nevyhnutné pre pohyb pacienta, dobré osvetlenie zohráva dôležitú úlohu.

Opis všetkých fáz

Obnova pozostáva z troch fáz.

Obdobie resuscitácie

V prvých dňoch po mŕtvici by mal byť pacient v intenzívnej starostlivosti, kým sa nezmizne hrozba pre život. Počas tohto obdobia je zobrazený odpočinok v posteli, akákoľvek činnosť motora je zakázaná.

stacionárne

V prvom mesiaci sa odporučila hospitalizácia, rehabilitácia bola zameraná na návratnosť. Pacient by mal užívať lieky, ktoré ukazujú fyzické cvičenie, masáž. Počas tohto obdobia by mal pacient začať uvedomovať, že vedecké metódy mu pomôžu zotaviť sa. V tomto štádiu sa musíte znovu naučiť usmievať, prikývnúť, pohybovať nohou a pažou.

Po vybití

Pacient sa začína zotavovať podľa metódy vyvinutej pre neho, v tejto fáze je pomoc jeho príbuzných nenahraditeľná. Musia dodržiavať správnosť a správnosť cvičení, poskytovať psychologickú podporu.

Viete? Čo vám prináša magnetická rezonančná angiografia mozgu, aby ste sa dozvedeli o stave cievneho kruhu mozgových hemisfér, regionálnych tepien v mozgovej kôre, kraniálnych dutinách a žilách? O tomto - tu.

A čo je koronárna angiografia srdca - to sa dozviete kliknutím sem.

Po druhom útoku

V prípade recidivujúcej mŕtvice sa lekárska prax nelíši, pacient sa umiestni do nemocnice, v prípade potreby sa podávajú antihypertenzívne lieky intramuskulárne alebo intravenózne.

Opakovaná hemoragická mŕtvica vyžaduje zastavenie krvácania, pacientovi sa podáva injekcia etylamátom, vikasolom, kyselinou aminokapronovou.

Pri opakovanej ischemickej mŕtvici je predpísané vazodilatačné liečivo (komplamin, papaverín, aminofylín).

Zotavenie z recidivujúcej cievnej mozgovej príhody trvá dlhšie, po vypustení je potrebné pozorovať neurológov.

Pacient po mŕtvici by mal byť vyškolený v relaxačných technikách. Špeciálne kurzy sú zamerané na obnovenie psycho-emocionálneho stavu, ktorý prispieva k urýchleniu oživenia.

Zvyšok obdobia zotavenia je prakticky rovnaký, dýchacie cvičenia zohrávajú dôležitú úlohu, ich implementácia pomáha znižovať tlak a liečiť hypertenziu. Jednoduché cvičenie tiež pomôže obnoviť telo, osobitná pozornosť by sa mala venovať výžive. Papriky, slané a korenené potraviny by mali byť vylúčené z diéty, odporúča sa na paru po mŕtvici.

Na konci rozhovoru s rehabilitačným lekárom:

Ako sa zotaviť po mŕtvici

Úspešné zotavenie po údere závisí od mnohých faktorov, takže je takmer nemožné predvídať výsledok. Ak však dôsledky poškodenia mozgu nie sú rozsiahle, nie sú lokalizované v kritických oblastiach a rehabilitácia začala včas, prognóza je celkom priaznivá. Zároveň je veľmi dôležitou súčasťou úspešnej rehabilitačnej terapie.

Najväčšie šance na úplné zotavenie po mikro-mŕtvici, ale aj s komplexnejšími léziami nezúfajú. Existuje mnoho rehabilitačných programov, vďaka ktorým môžete nielen obnoviť rečové a motorické funkcie, ale aj vrátiť sa do spoločensky aktívneho života.

V modernej neurológii sa fyzioterapeutické rehabilitačné procedúry, lieky a psychologická pomoc používajú na obnovu pacientov s mozgovou príhodou. Rôzne techniky a cvičenia sú určené na opätovné získanie stratených schopností v maximálnej výške.

Základné rehabilitačné metódy

Aké konkrétne metódy sa ukazujú na zotavenie v období po mozgovej príhode závisia od typu mozgovej príhody, polohy lézie, stavu pacienta, jeho veku, psychologického stavu. Hlavnou úlohou je začať rehabilitačné aktivity čo najskôr, najlepšie v prvých dňoch po útoku, ak to celkový stav dovoľuje. Bude poskytnutá skoršia lekárska pomoc a budú iniciované rehabilitačné opatrenia, čím väčšia je šanca na zotavenie z mŕtvice.

Fyzická rehabilitácia

Fyzická rehabilitácia je zameraná na obnovenie motorickej aktivity a zahŕňa rôzne techniky na dosiahnutie výsledku. Zotavovací komplex je vybraný individuálne v závislosti od závažnosti stavu a konkrétnych cieľov.

 • Fyzikálna terapia sa aplikuje v prvý deň po mŕtvici. Rôzne typy cvičenia pomôžu eliminovať neurologické poruchy v ktorejkoľvek fáze. Umožňujú znížiť tón a zvýšiť amplitúdu motora postihnutých končatín, obnoviť pohyb a pripraviť sa na chôdzu.
 • Ak sa pacient už môže samostatne pohybovať, chôdza je určite zahrnutá do komplexu denných cvičení.
 • Rôzne simulátory navrhnuté špeciálne pre účely obnovy môžu byť veľkým prínosom. Cvičenia na simulátoroch pomáhajú rozvíjať svaly, ale pri spastickom syndróme môžu byť kontraindikované.

kinezioterapia

Kinesitherapia je dôležitou súčasťou fyzickej rehabilitácie. Zahŕňa celý rad liečebných postupov určených na zlepšenie pohyblivosti kĺbov, posilnenie svalov a zníženie ich spasticity. Na tieto účely sa uplatňujú najmä:

 • gymnastika (aktívna a pasívna);
 • masáže;
 • fixácia situácie;
 • fyzioterapeutické účinky atď.

Liečivá a bylinné lieky

Liečba stavu po mozgovej príhode zahŕňa použitie liekov, ktoré nielen zlepšujú pohodu pacienta, ale tiež pomáhajú urýchliť proces obnovy.

Lieky predpísané v období po mozgovej príhode sú navrhnuté tak, aby zlepšili prívod krvi do mozgu a metabolizmus v mozgových bunkách. Sú brané striktne podľa predpísanej schémy. Niektoré lieky sa užívajú len vtedy, ak bola prenesená ischemická mozgová príhoda (najmä lieky na zmierňovanie krvného tlaku). Po hemoragických léziách sú kategoricky kontraindikované, pretože môžu vyvolať opakované krvácanie.

Tablety môžu byť tiež použité na zníženie svalového tonusu, zníženie excitability nervového systému, antidepresíva. Dobre osvedčené v tomto ohľade ľudové prostriedky. Bylinné čaje, tinktúry, odvar zvyšujú účinok liekov. Môžu byť použité ako tonikum, tonikum alebo naopak sedatívna medicína. Existuje tiež mnoho receptov tradičnej medicíny na vonkajšie použitie.

Avšak pred začatím liečby s ľubovoľnými ľudovými liekmi je nevyhnutná konzultácia lekára, pretože nekontrolované používanie rastlinných prípravkov v období po mozgovej príhode môže spôsobiť nenapraviteľné škody.

Psychologická rehabilitácia

Čas zotavenia po mŕtvici do značnej miery závisí od psychologického postoja. Spektrum emócií, ktoré môže pacient pocítiť v stave po mŕtvici, je extrémne široké. Depresia sa často rozvíja, dochádza k poklesu duševnej aktivity. Znížené emocionálne prostredie je sprevádzané podráždenosťou, horúčavou a slzotvornosťou.

Stav pacientov, u ktorých sa v dôsledku ochorenia vyvinula apatia, sa obzvlášť pomaly zlepšuje. Stavajú sa na ich stave ľahostajní, môžu odmietnuť lekárske postupy. Dôležité je pochopiť, že človek v období po mozgovej príhode môže pocítiť veľké utrpenie z jeho bezmocnosti, takže musíte maximálne trpezlivo trvať. Ideálnou možnosťou je, keď profesionálny psychológ pracuje s pacientom. Špeciálne cvičenia a techniky používané v tejto situácii pomôžu dostať sa z bludného kruhu. Môže navyše vyžadovať antidepresíva.

Obnova reči

Pre pacientov s poruchou reči, jemnými pohybovými schopnosťami a kognitívnymi procesmi sa individuálne vyberajú programy neuropsychologickej rehabilitácie. Ak chcete obnoviť reč, budete potrebovať kurzy s aphasiologistom logopéd. Cvičenia v týchto triedach tiež pomôžu obnoviť schopnosť čítať, písať, účtovať, ak boli stratené. Na zlepšenie výsledkov by mali príbuzní neustále hovoriť s pacientom. Toto je obzvlášť užitočné, ak sa neschopnosť vyjadriť myšlienky verbálne pridáva k nepochopeniu reči niekoho iného.

Obnova pamäte

Strata pamäti po mŕtvici je u pacientov odlišná a môže mať rôzne prejavy:

 • slovná porucha, pri ktorej si pacient nemôže spomenúť mená blízkych, mená objektov prostredia;
 • zhoršenie zraku pri strate pamäti tváre;
 • falošné spomienky - pacient si "pamätá" udalosti, ktoré sa s ním nikdy nestali;
 • celková strata pamäti, pri ktorej pacient nemôže takmer nič zapamätať.

Každodenné tréningy (pamätanie básní, prezeranie starých fotografií atď.) Pomáhajú obnoviť pamäť, ale niekedy môže tento proces trvať dlhý čas aj pri malých porušeniach.

Navyše lekár môže predpisovať nootropické lieky vo vysokých dávkach a dlhých dávkach.

ergoterapie

Pracovné triedy ergoterapie prispôsobujú pacienta životu so stratenými fyzickými schopnosťami. To umožňuje rýchlo sa vrátiť k samoobsluhe a práci. S pomocou ergoterapeuta sa vyriešia špecifické problémy konkrétneho pacienta. Napríklad sa učí, ako držať lyžičku, upevniť tlačidlá, vytočiť telefónne číslo.

Mentálna gymnastika

Duševná gymnastika je dôležitou súčasťou fyzického rehabilitačného komplexu. Cvičenia vykonávané v myšlienkach trénujú svalovú pamäť. Táto technika okrem iného prispieva k obnove rečového aparátu, pretože pacient mentálne hovorí príkazy pre svaly.

Účinky po mozgovej príhode

Ich ischemická mŕtvica a hemoragická mŕtvica môžu viesť k veľmi nepríjemným následkom. Najnebezpečnejším je kóma, úplná hemiplegia a paralýza oka. Nepriaznivé príznaky zahŕňajú močovú inkontinenciu, ktorá je obvykle sprevádzaná infekciami moču. Možné porušenie obličiek. Často sa objavujú srdcové komplikácie, najmä u pacientov s koronárnym srdcovým ochorením, epilepsiou a edémom mozgu. Pneumónia a vaskulárna trombóza, ktorá sa zvyčajne vyvíja bez povšimnutia, je počas tohto obdobia smrteľná.

Medzi ľahšie sekundárne komplikácie, ktoré nepredstavujú hrozbu pre život, sú najčastejšie zaznamenané:

 • preležaniny;
 • kontrakcie;
 • konvulzívny syndróm;
 • svalovej dystrofie.

Typické pre post-stroke stav sú motorické poruchy, poruchy reči, amnéza afázia. Pacienti môžu stratiť schopnosť čítať a písať.

Závažnosť lézie a typ útoku ovplyvňujú závažnosť komplikácií po mozgovej príhode. Ischemická mozgová príhoda, najmä v miernej forme, nemá také výrazné komplikácie ako hemoragická mŕtvica.

Ale aj keby došlo k vzniku komplexnej cievnej mozgovej príhody, je možné predchádzať (aspoň čiastočne) dôsledkom správnej liečby a kvalitnej starostlivosti. Preto je mimoriadne dôležité už v počiatočnom období urobiť všetko preto, aby sa predišlo komplikáciám.

Na tento účel použite množstvo procedúr a liekov. Napríklad, aby sa zabránilo zvýšeniu spasticity, sú predpísané masáže, tepelná terapia a svalové relaxanciá. So zmenami v kĺboch, ako aj s anestetickými procedúrami (akupunktúra, laserová terapia atď.) Sa používajú postupy na zlepšenie trofizmu tkanív - hydroterapia, aplikácia s parafínom alebo ozokeritom.

Podmienky rehabilitácie

Čas zotavenia po zdvihu závisí od typu zdvihu a od rozsahu lézie. Pri malých léziách po ischemickej mŕtvici (ako závraty, mierna paralýza a zhoršená koordinácia), úplné zotavenie trvá dva až tri mesiace. Ale už v prvom alebo druhom mesiaci sú funkcie čiastočne obnovené a celkové zlepšenie je viditeľné.

Ťažký neurologický deficit (diskoordinácia, ťažká paralýza) pre akýkoľvek druh ochorenia si vyžaduje čiastočné zotavenie po dobu najmenej šiestich mesiacov. Možnosť úplného zotavenia je obmedzená a proces môže byť predĺžený na neurčitý čas.

Obdobie návratnosti po hemoragickej mŕtvici je vo všeobecnosti dlhšie. Ale s masívnym poškodením mozgu, bez ohľadu na typ mozgovej príhody, čas na zotavenie sa počíta na roky a už nie je možné úplne vrátiť stratené funkcie.

Niekedy sa nemôžu vykonávať rehabilitačné aktivity kvôli stavu pacienta. Existuje niekoľko kontraindikácií, pri ktorých by mali byť triedy odložené alebo nahradené. Najmä pre fyzickú rehabilitáciu ide o zlyhanie obličiek, akútne zápalové ochorenia, poruchy kardiovaskulárneho systému.

Ak majú pacienti poruchu intelektuálnej aktivity alebo sú mentálne abnormality, môžu sa vyskytnúť problémy s psychologickou rehabilitáciou aj s motorickými. V každom prípade však môžete zvoliť režim obnovy, ktorý prispeje k zlepšeniu obdobia po mozgovej príhode.

Predpokladá sa, že ak po ochorení uplynul polročný rok a napriek celému rozsahu rehabilitačných postupov zostávajú určité problémy, potom tieto porušenia už nie sú možné opraviť.

Je však dôležité mať na pamäti, že bez ohľadu na to, aký typ poškodenia cievnej mozgovej príhody sa odložil a bez ohľadu na prognózy, rehabilitačné postupy by sa nemali zastaviť. Koniec koncov, každý organizmus má rôzne možnosti zdrojov a niekedy je možné obnoviť stratené schopnosti v zdanlivo beznádejných situáciách. Navyše, takáto práca na sebe je najlepšou prevenciou proti novým mŕtviciam.

Rehabilitačný plán po mŕtvici akéhokoľvek druhu.

Z tohto článku sa dozviete, čo sa deje v rehabilitácii po mŕtvici doma, ako by mala prebehnúť každá fáza obnovy. Čo musíte urobiť, aby ste sa zotavili čo najskôr.

Všetci pacienti, ktorí utrpeli mŕtvicu, majú poruchy nervového systému. Môže to byť zanedbateľné (napríklad dlhotrvajúca reč alebo mierna slabosť rúk a nôh) a závažné (úplný nedostatok pohybu, reč, slepota). V každom prípade by pacienti po mŕtvici po prepustení z nemocnice mali byť plne rehabilitovaní doma.

Hlavnou úlohou rehabilitácie je obnova poškodených nervových buniek alebo poskytnutie podmienok pre zdravé neuróny mozgu, aby prevzali svoju funkciu. V skutočnosti sa človek musí znovu naučiť sedieť, hovoriť, chodiť, vykonávať jemné manipulácie. Trvá mesiace, roky a niekedy desaťročia. Bez rehabilitácie nie je možné sa prispôsobiť celému životu. Keďže osoba je neustále v nemocnici alebo rehabilitačné centrum, nie je možné, hlavná rehabilitácia sa vykonáva doma.

Princípy v tomto článku sú relevantné pre pacientov s mozgovou príhodou akejkoľvek závažnosti ischemického alebo hemoragického typu.

Rehabilitácia pri hemoragickej mŕtvici trvá dlhšie ako pri ischemickej mozgovej príhode a vo všetkých ostatných ohľadoch je táto rehabilitácia rovnaká.

Päť oblastí rehabilitácie

 1. Všeobecné opatrenia pre starostlivosť o pacienta: správna výživa, hygiena, starostlivosť o pokožku a prevencia odleskov.
 2. Obnova pohybov.
 3. Obnova pamäte.
 4. Recover speech.
 5. Podporná farmakoterapia.

V tomto článku sa pozrieme na body 2, 3 a 4 - čo pacient v podstate robí doma. Prvý bod je dôležitejší pre tých, ktorí sa starajú o lôžkových pacientov a liek je plne predpísaný lekárom.

Štyri etapy rehabilitácie

 1. Udržiavanie najdôležitejších funkcií, od ktorých závisí život.
 2. Učiť sa o základných schopnostiach sebaobsluhy.
 3. Školenie vo všeobecnosti motorických, rečových a intelektuálnych zručností, vytváranie podmienok na ich zotavenie (schopnosť sedieť, pohybovať sa, chodiť).
 4. Tréning pri vykonávaní jemných pohybov končatín, zručností, plného prejavu a iných schopností.

Šesť všeobecných zásad rehabilitácie

Hlavné tipy a pravidlá obnovovacieho obdobia:

 1. Skorý štart. Začnite rehabilitáciu od prvých dní pobytu v nemocnici a pokračujte doma až do obnovenia stratených funkcií.
 2. Systematické - neustále a pravidelne vykonávajú komplexné opatrenia na obnovu. Tvrdá práca na sebe a túžba obnoviť sú kľúčom k efektívnej rehabilitácii.
 3. Postupnosť - každá fáza obnovy je určená pre špecifickú kategóriu pacientov (pri ťažkých mŕtviciach, pri začatí rehabilitácie z prvej fázy, u ľahších z jednej z nasledujúcich). Je dôležité postupovať krok za krokom a včas do novej fázy (po dosiahnutí stanovených cieľov).
 4. Multidirekcionálnosť - obnoví všetky stratené funkcie (pohyby, reč, pamäť) súčasne, súčasne v rehabilitačnej fáze.
 5. Použite rehabilitačné nástroje: trstinu, chodúľ, invalidný vozík, berle. Strojové rehabilitačné zariadenia
 6. Špecialista na kontrolu Bez ohľadu na správnu domácu rehabilitáciu musia pacienti po mozgovej príhode sledovať neurológ a zaobchádzať s rehabilitačným lekárom. Títo špecialisti vám pomôžu vybrať správny súbor rehabilitačných opatrení a budú sledovať ich účinnosť.

Zotavovacie pohyby

Prvým smerom rehabilitácie po údere je obnovenie pohybu. Vzhľadom na to, že 95% pacientov s mŕtvicou má parézu a paralýzu rôzneho stupňa, všetko závisí od toho. Ak je človek aktivovaný, zlepší sa krvný obeh v celom tele, hrozby výskytu vredov zmiznú, bude schopný samostatne zabezpečiť základné potreby - všetky ostatné stratené schopnosti sa tiež zotavia rýchlejšie.

Všeobecné pravidlá cvičebnej terapie na obnovenie pohybov po mŕtvici:

 • Komplex cvičení sa najlepšie dohodne so špecialistom (lekár pre cvičenie, rehabilitológ).
 • Zvýšte intenzitu zaťaženia hladko, berúc do úvahy skutočné možnosti.
 • Postupne sa komplikuje technika pohybových cvičení: od jednoduchého ohybového rozšírenia až po jemné cielené pohyby s použitím pomôcok (korálky, expandéry, gymnastická tyčinka, kruhová guma, cvičebná pomôcka, hudobné nástroje). Pomôcky na obnovenie pohybov rúk
 • Pohyb by nemal spôsobovať bolesť. Ak k tomu dôjde, znížte zaťaženie.
 • Pred vykonaním cvičení pripravte svaly masážou, trením alebo otepľovaním.
 • Hlavným zameraním cvičebnej terapie je relaxácia svalov, pretože po mŕtvici sú dramaticky napäté (sú v hypertonii).
 • Vyhnite sa prepracovaniu. Najlepšie je vykonávať gymnastiku dvakrát denne, trvajúcu približne jednu hodinu.
 • Pri vykonávaní cvičebnej terapie si dajte pozor na dýchanie, mali by byť plynulé, inhalovať a vydychovať synchrónne sprevádzať určitý cvičebný cyklus (napríklad pri ohýbaní vdychu, pri narovnaní výdychu).
 • Pri cvičení vo stojacej alebo sedacej polohe je žiaduce, aby niekto, kto bol blízko, pomohol pacientovi alebo ovládať jeho stav. Tým sa zabráni zraneniam z dôvodu možného pádu.
 • Prevencia kontraktúry - čím dlhšie je končatina v rovnakej polohe (ohnutá na kolene, kolene), tým silnejšie sú svaly v nesprávnej polohe. Položte mäkký vankúš medzi preložené segmenty (napríklad valejte do tkaniny v lakte alebo v poplitealnom kanáliku). Môžete taktiež upevniť nekrútenú končatinu na tvrdú plochu (dosku) s náplasťou alebo obväzom.
 • Počet cyklov každého cvičenia môže byť odlišný: od 2-3 do 10-15, čo závisí od fyzických možností pacienta. Keď ste zvládli jednoduchšiu gymnastiku, neprestaňte triedy. Urobte to pred novými cvičeniami.

Cvičenie pre pacientov v polohe na chrbte

Základná cvičebná terapia v rámci domácej rehabilitácie je indikovaná u pacientov, ktorí mali ťažkú ​​ischemickú alebo hemoragickú mŕtvicu. Všetci sú nútení ležať, mať hrubú jednostrannú paralýzu (zvýšený tón, ohyb paží a nôh).

Vhodná gymnastika môže byť:

 1. S každou rukou postupujte po ohybovej extenzii a po nej rotačné (kruhové) pohyby: s prstami (zvierajúc päsťou, oddeľujúc päsťou), s kefami v zápästí, predlaktia v lakte, s celou rukou v ramene. Vykonajte podobné pohyby s každým rozdelením a nožným kĺbom (prsty, členok, koleno, bedrový kĺb).
 2. Cvičenie s uterákom. Zaveste uterák nad posteľ, uchopte ju štetcom, vykonajte akékoľvek pohyby s touto rukou (s uterákom): ohýbajte lakeť na chrbte a posuňte ju na stranu z pozície na jeho boku.
 3. Ležať na chrbte, ohýbať nohy na kolená a kyčelné kĺby, položiť nohy na posteľ. Uchopte dolné končatiny rukami nad členkami. Keď pomáhate svojimi rukami, ohýbate a odviažte nohu na kolená, bez toho, aby ste si zobrali nohu z postele tak, aby sa cez ňu skĺzol.

Gymnastika v sede

Cieľom cvičení vykonávaných počas sedenia je rozšíriť rozsah ručných pohybov, posilniť chrbtové svaly a pripraviť ich na chôdzu:

 1. Posaďte sa na okraj postele, znížte nohy. Vytiahnite ruky, uchopte ich hranami štetcami. Zatvorte späť a zatiahnite trup dopredu, bez toho, aby ste pustili zbrane. Zároveň si dych. Relaxujte pri výdychu. Opakujte asi 10 krát.
 2. Posaďte sa na posteľ, neznižujte nohy. Alternatívne zdvihnite každú nohu. Odložte ruky na posteľ od chrbta, zdvihnite obe nohy dohromady.
 3. Keď sedíte, neznižujte nohy, položte ruky na posteľ a zatlačte ich za zády. Nasaďte lopatky dohromady a narovnáte ramená. Zároveň vráťte späť hlavu dozadu. Dávajte pozor na dýchanie: vedúce lopatky, vdychujte, relaxujte - vydychujte.

Tri cvičenie vykonávajú terapiu v postavení

Účelom cvičení zo stojaca pozície je rehabilitácia jemných pohybov a zručností:

 1. Zdvihnite malý predmet z podlahy zo stojacej polohy (napríklad mince, zápalky, zápas), stlačte klávesy nástroja alebo klávesnice, stlačte palec striedavo so všetkým ostatným.
 2. Vezmite do expandérov kefky. Stlačením ich do pästi, súčasne presuňte ruky na boky, oddeľte - vediete k trupu.
 3. Cvičenie "nožnice". Postavte sa na podlahu a roztiahnite nohy ramenom. Dajte si ruky pred seba. Vykonajte alternatívne krížové ramená a presuňte ich na opačnú stranu.

Obnova reči

Pacienti by mali byť pripravení na skutočnosť, že napriek dlhým reláciám reštaurovania reči (niekoľko mesiacov alebo dokonca rokov) nemusí byť pozitívny účinok. V 30 až 35% prípadov sa reč spontánne, skôr než postupne.

Odporúčania na obnovenie reči:

 1. Aby pacient mohol hovoriť, musí neustále počuť zvuky, slová, rozvinuté reči.
 2. Dodržujte zásadu postupných fáz rehabilitácie. Začnite s výslovnosťou jednotlivých zvukov, prejdite na slabiku, jednoduché a zložité slová, vety, riasy. Môžete pomôcť človeku tým, že vyslovíte prvú časť slova, ktorého koniec vyjadruje nezávisle.
 3. Počúvanie hudby a spevu. Stáva sa, že osoba po mŕtvici nemôže hovoriť normálne, ale schopnosť spievať je zachovaná. Nezabudnite sa pokúsiť spievať. To obnoví reč rýchlejšie.
 4. Pred zrkadlom vykonajte cvičenia na obnovenie tvárových svalov. Najmä taká rehabilitácia doma je dôležitá, ak sa mŕtvica prejavuje skrútenou tvárou:
 • uhryznúť zuby;
 • zložte a vytiahnite pery do rúrky;
 • otvorenie úst, tlačte jazýček dopredu pokiaľ možno;
 • uhryznutie horného a spodného pera striedavo;
 • olizujte svoje pery v kruhu, najprv v jednom smere, potom opačným smerom;
 • vytiahnite rohy úst, ako by sa usmieval.

Obnova pamäte a inteligencie

Je žiaduce začať rehabilitáciu intelektuálnych schopností, keď je stále v nemocnici po stabilizácii celkového stavu. Ale preťaženie mozgu nestojí za to.
Funkčné obnovenie pamäte by malo predchádzať podpora liekov postihnutých nervových buniek. Sú podávané intravenózne lieky (Actovegin, Thiocetam, Piracetam, Cavinton, Cortexin) alebo sú užívané vo forme tabliet. Ich terapeutické účinky sa dosahujú veľmi pomaly, čo si vyžaduje dlhý príjem (3-6 mesiacov). Kurzy takejto terapie sa musia opakovať za 2-3 mesiace.

Lieky, ktoré pomáhajú obnoviť pamäť

Okamžité rehabilitačné opatrenia na obnovenie pamäti:

 • Schopnosť zapamätať sa rýchlo obnoví, ak osoba môže hovoriť, vidieť, počuť dobre a je primeraná v správaní.
 • Tréningová schopnosť zapamätať si: počúvanie a opakovanie čísel, slov, básní. Po prvé, dosiahnite krátkodobú pamäť (opakovanie je možné ihneď po vypočutí informácií). Jeho termíny sa postupne predlžujú - na žiadosť o počítanie pacientov bude samostatne vyslovovať čísla. To naznačuje účinnosť rehabilitácie.
 • Prezrite si obrázky, videá, pamätajte a vyslovujte mená všetkého, čo je zobrazené.
 • Hrať stolové hry.
Rehabilitačné činnosti na obnovenie pamäti

Čo určuje načasovanie rehabilitácie a prognózy

Opatrenia zamerané na obnovu funkcií nervového systému po mŕtvici doma sú dôležitým prvkom rehabilitačného obdobia:

 • Približne 70% pacientov, ktorí ich plnia, dosahujú očakávané výsledky (vo všeobecnosti sa čo najviac obnovujú).
 • V 15-20% účinnosť rehabilitácie presahuje očakávané z hľadiska času a funkčnosti.
 • 10-15% pacientov nedosiahne očakávané zotavenie.
 • Nedostatok domácej rehabilitácie je príčinou hlbokej invalidity po 75% mŕtvici.

Predpoveď a podmienky obnovenia sú uvedené v tabuľke:

Načasovanie rehabilitácie po cievnej mozgovej príhode a prognóza na úplné zotavenie

Osoba, ktorá utrpela akútny cerebrálny krvný obeh, vždy čelí mnohým problémom. Hlavné otázky, ktoré sa týkajú pacientov a ich príbuzných, sú načasovanie rehabilitácie a prognózy pre úplné zotavenie oblasti mŕtvice. Ako dlho je čas na zotavenie a ako sa dá urýchliť?

Čo určuje rýchlosť zotavenia?

Podľa prieskumu vedeckého centra neurologie ruskej akadémie lekárskych vied je načasovanie a objem návratu stratených zručností, ako aj budúce životné predpovede priamo spojené s formou mŕtvice utrpenej pacientom, veľkosťou lézie mozgového tkaniva, vekom pacienta a užitočnosťou terapeutických opatrení poskytovaných obeti. Rehabilitácia po cievnej mozgovej príhode nie je nikdy jednoduchá, pretože narušenie cerebrálneho obehu vždy prináša mnoho rôznych negatívnych účinkov, ktoré sa prejavujú niekoľko rokov po mŕtvici.

Závažnosť mŕtvice ovplyvňuje čas zotavenia

Obdobie zotavenia pre rôznych ľudí sa môže značne líšiť, pokiaľ ide o čas a tempo vracajúcich sa zručností. Pacienti, ktorí utrpeli rozsiahlu cievnu mozgovú príhodu, trpia vážnymi poruchami najdôležitejších funkcií, takže trvá dlhý čas na obnovenie stratených zručností, a to aj pri maximálnom naplnení predpísaného rehabilitačného programu, vo väčšine prípadov je prognóza nepriaznivá. Najväčšie ťažkosti súvisia s plnohodnotným návratom reči a motorickými funkciami - príbuzní, ktorí venujú dostatočný čas špeciálnym zasadnutiam s pacientom, môžu prispieť k zníženiu termínov.

U mladých ľudí s malou léziou mozgu, za neprítomnosti komorbidít a starostlivého dodržiavania lekárskych predpisov, prebieha úplné zotavenie rýchlo - to môže trvať nie dlhšie ako dva mesiace, zatiaľ čo prognózy úplného zotavenia budú priaznivé.

Kedy začať triedy?

Počas mŕtvice sa zvyčajne oddeľujú obdobia, ktoré sa líšia v klinických symptómoch a náchylnosti organizmu k terapeutickým opatreniam:

 • Obdobie najakútnejších prejavov je prvý deň po nástupe choroby; rýchlosť prvej pomoci a užitočnosť liečby priamo ovplyvňujú prognózu ochorenia a rýchlosť zotavenia po mŕtvici.
 • Akútne obdobie - trvá prvé tri týždne choroby.
 • Podobne obdobie - od tretieho týždňa do tretieho mesiaca po štrajku. Práve v tejto dobe experti odporúčajú začať jednoduché cvičenia pre návrat motorových zručností - môžu to byť pasívne cvičenia vykonávané s pomocou asistentov alebo cvičenia na rozvoj reči. Špeciálnou metódou je spôsob liečby: končatiny pacienta sú umiestnené v rôznych polohách, aby sa zabránilo vzniku svalovej hypertonie. Dôležitou podmienkou, ktorá urýchľuje tempo rehabilitácie, je včasné užívanie predpísaných liekov.
 • Obdobie skorého zotavenia je od tretieho do šiesteho mesiaca od nástupu choroby. Táto doba je pre rehabilitáciu najvhodnejšia, v tomto období sú triedy považované za produktívne. Za žiadnych okolností by sa liečba nemala oneskorovať kvôli vysokému riziku spomalenia obnovy. Intenzívna masáž je predpísaná pacientovi, aktívne terapeutické telesné tréningy sa pridávajú do pasívnych cvičení a fyzioterapia sa vykonáva. Najčastejšie sa pacient počas tohto obdobia už prepúšťa z nemocnice, takže všetky aktivity sa vykonávajú ambulantne.
 • Obdobie oneskorenej rehabilitácie - druhá polovica nástupu ochorenia; schopnosť tela postupne sa zotavuje, ale stále je dostatočná na získanie stratených zručností.
 • Dlhodobé dôsledky - rok po mŕtvici, miera návratnosti funkcií klesá, návrat je oneskorený; cvičenia počas tohto obdobia dávajú nevýznamné výsledky.

Čoskoro začnú sa obnovovacie aktivity, tým účinnejšie budú.

Ako dlho trvá hospitalizácia? V prvom mesiaci sa lôžková liečba vykonáva v priemere a už v tomto období sa odporúča začať s triedami - v tomto prípade je pravdepodobnosť skrátenia rehabilitačného obdobia maximálna. Cvičebný program je vždy vybraný individuálne, založený na povahe porušení pacienta; vykonávanie pridelených úloh by malo byť systematicky dlhé, alebo skôr, až do úplného vrátenia stratených zručností. Mnohé úlohy sa vykonávajú s určitým úsilím.

Odhadované podmienky rehabilitácie

Ako je zrejmé, podmienky úplnej liečby sú pre každého pacienta rôzne. Niekoľko mesiacov stačí pre niektorých pacientov, ale vo väčšine prípadov pacienti potrebujú značné množstvo času. Je ťažké povedať, ako dlho - niekedy rehabilitačné obdobie je rozložené niekoľko rokov.

Základným faktorom je skorý začiatok opatrení na opätovné získanie stratených zručností a zameranie pacienta na výsledky - bez vnútornej túžby pacienta zotaviť sa bude účinok tried nízka a prognóza je slabá.

Každá liečba po cievnej mozgovej príhode by sa mala vykonať pod dohľadom špecialistu - iba môže vykonať zmeny rehabilitačného programu, regulovať úroveň telesnej aktivity a predpisovať lieky. Pri vypúšťaní z nemocnice sa obdobie zotavenia pacienta nekončí. Denné cvičenie predpísané počas dlhého časového obdobia pomôže znížiť pravdepodobnosť nového záchvatu akútnych porúch cerebrálnej cirkulácie.

Prognóza po mŕtvici

Je možné hovoriť o prognózach ďalšieho plného života až po ukončení akútneho obdobia ochorenia. Veľa závisí od formy mŕtvice - v prípade poruchy krvného obehu v dôsledku hemoragického typu je prognóza priaznivejšia a zotavenie sa zrýchli. Ischemická mozgová príhoda má takmer vždy vážnejšie dôsledky, takže priaznivé príznaky v tomto prípade sú: absencia výrazných porúch reči, cerebrálne symptómy, prítomnosť pohybov v končatinách počas prvých troch dní po náraze. U pacientov s takýmito symptómami je možné úplné zotavenie počas prvých mesiacov. V prípade pádu do kómy v prvých dňoch po infarkte mozgu, jednostrannej strate citlivosti, výraznej poruchy reči a paralýzy po troch mesiacoch je prognóza na obnovenie schopnosti samoobsluhy nepriaznivá. Chýbajúce aktívne pohyby končatín po šiestich mesiacoch alebo rokoch hovoria o minimálnej pravdepodobnosti pokroku.

Prognóza obnovenia motorických zručností po mŕtvici je priamo úmerná veku pacienta - čím je starší, tým je menej pravdepodobné, že sa vráti do svojich funkcií a čím dlhšie bude rehabilitačné obdobie. V mnohých ohľadoch, ako dlho trvá oživenie, závisí od postoja pacienta k pozitívnemu výsledku a od snahy pracovať na sebe.

Obnova a nebezpečné obdobia mŕtvice

Úspešné zotavenie a účinnosť liečby účinkov mozgovej príhody v značnej miere závisia od závažnosti ochorenia a od toho, ako sa liečba začne načas. Dôležitým faktorom je psychická nálada pacienta, jeho motivácia k rýchlemu a úplnému zotaveniu.

Choroba sa vyskytuje v niekoľkých štádiách, počas ktorých sa vo funkčných štruktúrach mozgu vyskytujú rôzne zmeny:

Čas je hlavným faktorom úspešnej obnovy po mŕtvici! Rehabilitácia bude účinnejšia, ak sa uskutoční v počiatočných štádiách a dôsledky tejto choroby sa nezanedbávajú.

 • Všetky informácie na stránke sú len informačné a nepredstavujú manuál pre akciu!
 • Len doktor vám môže poskytnúť presnú diagnózu!
 • Naliehavo vás žiadame, aby ste sa neuchovávali, ale aby ste sa zaregistrovali u špecialistov!
 • Zdravie pre vás a vašu rodinu!

príčiny

Výskyt mozgovej príhody závisí od viacerých faktorov, na základe ktorých sa priradí dva typy ochorení:

Povaha toku akéhokoľvek typu mŕtvice je heterogénna a cyklická, sprevádzaná zmenou pozitívnej dynamiky krízových podmienok.

Bežné príznaky

Aby sa zabránilo vážnym komplikáciám a ťažkostiam v období obnovy, je potrebné poznať príznaky mŕtvice:

 • rozmazané vedomie pacienta, mdloby;
 • sčervenanie tváre;
 • horúčka;
 • poruchy motorických funkcií končatín;
 • taktilná citlivosť úplne klesá alebo zmizne;
 • na postihnutej strane klesne roh úst, oko sa nezatvára, tvár sa stáva nesymetrickou.

Obklopujúci ľudia by si mali všimnúť zmeny, ktoré sa vyskytli u pacienta. On sám objektívne zaznamenáva takéto porušenia v štáte kvôli špecifikám priebehu choroby.

Ktoré obdobie po mŕtvici je najnebezpečnejšia

Lekárske vedy rozpoznávajú dve najnebezpečnejšie obdobia mŕtvice - akútne a akútne.

V týchto štádiách môže dôjsť k závažným komplikáciám, ako je recidivujúca mozgová príhoda, tvorba krvných zrazenín a ich zablokovanie cievneho lumenu, zvýšenie opuchu mozgu.

Táto situácia je charakteristická pre závažné mŕtvice, sprevádzané paralýzou a poruchou vedomia.

Akcie v tomto období

Pacienti v akútnom období mŕtvice majú byť okamžite hospitalizovaní. Prvé 3 hodiny po nástupe choroby je citlivá doba na účinné zotavenie.

Hospitalizácia je vylúčená iba v jednom prípade - ak je pacient v agónii.

Najlepšia možnosť hospitalizácie je umiestnená v multidisciplinárnej nemocnici, kde je možné vykonať maximálny počet diagnostických opatrení a získať poradenstvo neurochirurgom.

Núdzové opatrenia vykonávané tímom záchrannej služby alebo inými osobami, ktoré pacient dodávajú do nemocnice, zahŕňajú:

 • korekcia okysličovania, t.j. zvýšenie množstva dodávaného kyslíka do mozgových buniek;
 • udržiavanie normálneho krvného tlaku;
 • výnimočné kŕče.

Po prijatí do nemocnice sú naliehavé opatrenia nasledovné:

 • diagnostika úrovne okysličovania;
 • posúdenie krvného tlaku;
 • vyšetrenie neurológom;
 • uskutočnenie minimálneho súboru laboratórnych testov;
 • používanie MRI s cieľom vytvoriť program primeranej liečby a obnovy;
 • rozhodnutie o budúcom umiestnení pacienta.

Ústavná liečba môže trvať niekoľko dní až niekoľko mesiacov. V každom prípade by po vyčerpaní mali opatrenia na obnovu pokračovať doma alebo navštíviť špecializované centrá.

Obdobie zotavenia

Obnova po mŕtvici je komplexný a dlhodobý proces. Často oslabení pacienti nemôžu nájsť pozitívnu motiváciu pokračovať v potrebných postupoch a aktivitách, takže počas tohto obdobia potrebujú najmä podporu a pomoc.

Rehabilitačné centrum cievneho mozgu

Etapy rehabilitácie

Rehabilitačné aktivity sa vykonávajú podľa individuálneho programu vyvinutého pre pacienta ošetrujúcim lekárom.

Program je založený na niekoľkých faktoroch:

 • závažnosť ochorenia;
 • povaha mŕtvice;
 • klinické syndrómy;
 • vek pacienta;
 • stupňa sprievodných somatických porúch a komplikácií.

Obdobie zotavenia sa bežne rozdeľuje na niekoľko etáp:

Obnova pamäti, videnia a reči po mŕtvici doma

Mŕtvica je vážna a komplexná choroba, v dôsledku ktorej môžu pacienti narušiť fungovanie muskuloskeletálneho systému, reči a pamäti. Úplné alebo čiastočné zotavenie po mŕtvici je možné aj u osoby s vekom a ďalších patológií.

Individuálna túžba, pomoc a podpora blízkych, ako aj prísne dodržiavanie pokynov lekárov umožňujú krátky čas na zotavenie sa a návrat do starého života.

Ako dlho je rehabilitačné obdobie

Proces môže byť dlhý a ťažký, takže človek musí byť na to vopred pripravený, ak chce obnoviť stratené funkcie. Úplná rehabilitácia mozgu je možná u 70% pacientov. Všetci ostatní môžu počítať iba čiastočne.

Ako dlho to bude trvať, závisí len od typu mŕtvice, ktorý sa objavil, celkového zdravotného stavu a jeho túžby vrátiť sa k plnej aktivite.

Po ischemickej mŕtvici

Rehabilitácia po ischemickej forme cievnej mozgovej príhody sa uskutočňuje podľa individuálneho programu. Je zostavená na základe pozorovaní pacienta, jeho stavu, prítomnosti klinických indikácií, syndrómov a ďalších faktorov (vek). Existujú 4 etapy:

 1. Rehabilitácia v akútnom období (v prvom mesiaci po mozgovej príhode).
 2. Štádium skorého zotavenia (2-6 mesiacov).
 3. Fáza neskorého zotavenia (6-12 mesiacov).
 4. Rehabilitácia v období zostatku (po 1 roku).

Po hemoragickej mŕtvici

Trvanie rehabilitácie s hemoragickou formou mŕtvice závisí len od závažnosti ochorenia.

Pri rozsiahlych formách ochorenia môže obdobie úplného alebo čiastočného zotavenia trvať niekoľko rokov. 95% pacientov zostáva jednoduchými alebo komplexnými poruchami pohybového aparátu.

Včasná rehabilitácia nastane v prvom roku po postihnutí a je hlavnou fázou, počas ktorej sa uskutočňujú aktívne terapeutické opatrenia. Neskôr sa to stane oveľa pomalšie.

Obnova reči

Mŕtvica často vedie k stratám reči. Afázia - je ťažké pochopiť niekoho iného reč a prezentáciu vlastných myšlienok. Dysarthria - nemožnosť alebo nesprávna výslovnosť zvukov. Ak chcete vrátiť aktivitu reči k osobe, môže to trvať od 1 do 3 rokov.

Preto odporúčajú aktívnu domácu komunikáciu a interakciu s pacientom. Na rehabilitáciu reči po mŕtvici sa odporúča:

 • klásť jednoduché otázky, ktoré vyžadujú jednozložkovú odpoveď (áno alebo nie);
 • hovorí slová pomaly a jasne;
 • aktívne triedy s osobou o výslovnosti zvukov;
 • nedostatok strachu zo žiadosti o nepochopiteľnú reč.

Účinné cvičenia

Ak chcete obnoviť reč doma, pacientovi sa odporúča vykonať súbor jednoduchých, ale účinných cvičení:

 1. Časté zvraty jazyka.
 2. Sklopenie jazyka do rúrky a niekoľko sekúnd vytiahnutie.
 3. Maximálne naťahovanie jazyka s oneskorením 3-5 sekúnd a následným odpočinkom.
 4. Jednoduché lízanie horných a spodných pier s pohybom jazyka z pravej strany na ľavú stranu a naopak.
 5. Brúsenie chrupu.
 6. Mäkké kousanie horných a spodných pier.

Obnova pamäte

Čím skôr začne obnovenie pamäte, tým väčšie výsledky sa dosiahnu. Aktívne akcie sa začínajú ihneď po tom, čo lekári odstránia akékoľvek ohrozenia života.

Prvou etapou je príjem liekov na rehabilitáciu pamäti a podporu mozgových buniek. Určený iba lekárom. Sú akceptované ako v nemocnici, tak v domácnosti. Najčastejšie to je:

 • prípravky na rozšírenie krvných ciev (Vasobral);
 • alfablokátory;
 • blokátory;
 • sedatíva;
 • nootropika (urýchľovače metabolických procesov).

Tieto lieky majú pomalý účinok, preto by ste mali vždy dodržiavať plán a trvanie liečby (v priemere 2-3 mesiace).

Uistite sa, že ste sledovali zdravotný stav a stav tak, aby sa kritická situácia mŕtvice nestala znovu. Rovnako dôležitá je funkcionálno-restaurátorská liečba. Toto je výcvik mozgovej aktivity zameraný na zapamätanie udalostí, čísel, faktorov a ďalších informácií.

Psychologická príprava

Mŕtvica je utrpenie a záťaž pre každého človeka, ktorý je následne prenasledovaný apatiou a depresiou. Pre mnohých existuje agresia, nálada a dokonca strata kontroly nad emocionálnym stavom.

Pacient nemusí ani takýto prejav vidieť vo vzťahu k príbuzným a blízkym priateľom. Preto je potrebné vynaložiť na trpezlivosť a porozumenie. Teplo, náklonnosť a podpora rýchlo prekonajú krízu, ktorá môže dlho trvať. Tiež stojí za to chvíľu prijať skutočnosť, že človek sa môže objaviť bludy a halucinácie.

Pri najmenšom podozrení na výskyt depresie sa odporúča začať liečbu.

Špeciálne lieky sa môžu užívať tak, ako to predpisuje ošetrujúci lekár. Prípadne môžete poslať osobu do sanatória alebo do nemocnice, ktorá zahŕňa rehabilitačné procedúry a komplexnú terapiu.

Zoznam liekov

Pozývame vás, aby ste sa oboznámili so zoznamom základných liekov, ktoré sa odporúčajú pacientom po mŕtvici:

 • Actovegin - liek na intravenózny spôsob podávania. Normalizuje a zlepšuje proces krvného obehu v mozgu a pomáha obnoviť hlasový prístroj.
 • Cerebrolyzín je liek podobný predchádzajúcemu lieku.
 • Piracetam - pomáha aktivovať pamäť a proces myslenia, vedie k urýchleniu procesu obnovy mozgových buniek.
 • Pantogam - aktivuje metabolické procesy v bunkách.
 • Vinpocetín - pilulky, ktoré pomáhajú stabilizovať proces prenosu nervových impulzov.

Pamätajte, že užívanie liekov bez lekárskeho predpisu a sledovanie lekárom môže viesť k negatívnym následkom! Nižšie je tabuľka s kompletným zoznamom liekov.

Čistý vestibulárny prístroj

Neschopnosť osoby zachovať rovnováhu je vážna odchýlka a vedľajší účinok mŕtvice, ktorá komplikuje život. Títo pacienti majú časté závraty, únavu. Vo verejnej doprave sa rýchlo ovládli. A toto je len malý zlomok negatívnych prejavov, ktorým musia čeliť denne.

Ako prvý krok pri rehabilitácii a reštaurovaní vestibulárneho aparátu sa musí pacient naučiť udržiavať rovnováhu pri sedení na kresle.

Ideálny spôsob, ako to urobiť, je vykonať jednoduché cvičenie: pri sedení na stoličke sa pomaly otáčať z ľavej strany doprava a naopak. Na zjednodušenie tréningu môžete nakloniť ruky na tvrdý povrch s dôrazom na ruky. Konštantný tréning metódou premiestnenia ťažiska vedie k pozitívnym zmenám v regenerácii porúch vestibulárneho aparátu.

Proces rehabilitácie doma

Obnova doma je dôležitá a rozhodujúca etapa, ak sa človek snaží vrátiť do svojho bývalého života. Niekto dokáže dostať na nohy dostatočne rýchlo, zatiaľ čo pre niektorých môže byť tento proces odložený na neurčito. Ako sa rýchlo vrátiť k normálu?

Cvičenie a cvičenie

Cvičenie je bežná a cenovo dostupná metóda rehabilitácie po mŕtvici. Hlavnou úlohou je:

 • obnoviť svalový tonus;
 • naučiť sa udržiavať rovnováhu;
 • chodiť správne;
 • plniť úlohy v domácnosti;
 • starajte sa o seba.

Odporúčame vám venovať pozornosť niekoľkým populárnym receptom:

 • 2 citróny a 2 pomaranče sú starostlivo rozdrvené (s kožou), 2 lyžice medu sa pridajú do nádoby s výslednou hmotou a dôkladne sa premiešajú. Výsledná šťava by sa mala opiť 1 čajovú lyžičku 2-3 krát denne počas jedného týždňa.
 • Vetvy a kôra horského popola sa pridajú do vriacej vody a infúzia 2 hodiny. Bude sa užívať 1 krát denne, 20 ml po dobu 3 týždňov.

Napriek širokej distribúcii ľudových metód a špeciálnych simulátorov môže pacient bez nich, hlavne ak potrebujete vyvinúť ľavú alebo pravú ruku. Ak to chcete vykonať, vykonajte fyzické cvičenia:

 1. Ohnúť a unbend prsty, nohy, kolená a ruky. Urobte dopredu pohyby bedrového kĺbu.
 2. Strečte sa pomocou langetu horných alebo dolných končatín po dobu 20-30 minút.
 3. Všetky možné trajektórie pohybu ruky so zadržaním predmetov.
 4. Postupne spúšťanie a zdvíhanie nohy v sedacej polohe na posteli.

Dôležitosť správnej výživy

Správna výživa po mŕtvici je dôležitým odtieňom. Neexistujú žiadne obmedzenia len pre tých pacientov, ktorí nemajú zodpovedajúce patológie. Ak chcete odstrániť problémy s črevom, odporúčame vyhnúť sa pikantným, slaným jedlám.

Lekári neodporúčajú konzumovať vyprážané a mastné potraviny po ischemickej mozgovej príhode, pretože obsahujú veľké množstvo škodlivých sacharidov.

záver

Dôsledky mŕtvice dnes môžu byť opravené! Každý by si to mal pamätať. Možnosti medicíny dávajú pacientom príležitosť doplniť si rad zdravých ľudí v krátkom čase: obnoviť chôdzu, reč a myšlienkový proces. Je to vo vašich rukách príležitosť vrátiť sa do šťastného a plného života a otázka, koľko času je potrebné na to všetko.

Okrem Toho Čítal O Plavidlách

Modrina na rameni bez rany

obsah

Prečo sa modriny objavujú na mojich rukách bez dôvodu? Zlomeniny sa môžu objaviť v akomkoľvek veku. Často sa hematóm stáva výsledkom traumatizácie kože inej povahy a v takejto situácii nie je potrebné sa veľmi báť.

arachnoiditis

Symptómy arachnoiditídy Bolesť hlavy (zvyčajne v zadnej časti hlavy, očné bulvy, vyžarujúce ("rozdávanie") na zadnej strane krku). Pocit ťažkosti v hlave. Zvýšená únava, slabosť. Nevoľnosť. Závraty. Tinnitus. Porušenie pohybu očných svalov, šmyk. Zníženie zraku, strata vizuálnych polí (tj oblasti vizuálneho poľa viditeľné pre oko). Útoky kŕčov v ramenách a nohách, niekedy so stratou vedomia.<

Čo robiť, keď vaše ruky sú znecitlivené - príčiny a liečba

Všetci ľudia sú oboznámení s pocitom, že keď nepohodlná pozícia rúk môže stratiť citlivosť, ruky a prsty sú znecitlivené. Ak je tento jav krátkodobý, potom je spojený so stláčaním nervových zakončení a nemal by byť rušivý.

Dysfunkcia mitrálnych chlopní, typy abnormalít a liečba

Dysfunkcia mitrálnych chlopní - koncept, ktorý sa často nachádza v lekárskej praxi, zahŕňa organické poruchy, vrodené a získané. Aby ste pochopili, čo to je, musíte pochopiť, akú úlohu má mitrálna chlopňa v srdci.

Poruchy obehu

Cirkulačné poruchy - zmena, ktorá vzniká v dôsledku zmien objemu a vlastností krvi v cievach alebo krvácania. Ochorenie má všeobecný a miestny charakter. Choroba sa vyvíja z ischémie, embólie, trombózy a krvácania.

Ortostatická hypotenzia: príčiny, symptómy a liečba

Posturálna alebo ortostatická hypotenzia je krátkodobé porušenie krvného tlaku, ku ktorému dochádza v čase zmeny polohy tela. Ortostatická hypotenzia sa prejavuje, keď sa telo ostre prenáša z horizontálnej do vertikálnej polohy.