Regurgitácia je opačný pohyb krvi z jednej dutiny srdca do druhej cez ventily.

Môže sa objaviť na akomkoľvek ventile (mitrálny, aortálny, trikuspidálny, pľúcny artériový ventil) a je prekurzorom normálneho aj patologického stavu.

Nižšie budeme hovoriť o regurgitácii na ventile pľúcnej artérie 1 stupňa a čo to je.

dôvody

Pri regurgitácii na ventile pľúcnej artérie dochádza k spätnému toku krvi z pľúcnej tepny do pravej komory na diastol. Takúto odchýlku možno pozorovať vďaka mnohým faktorom:

 1. Primárna pľúcna hypertenzia.
 2. Sekundárna pľúcna hypertenzia.
 3. Choroby bronchopulmonálneho systému (chronická obštrukčná choroba pľúc, emfyzém);
 4. Koronárna patológia (vrodené ochorenie srdca, ischemická choroba srdca, kardiomyopatia);
 5. Pľúcna embólia;
 6. Hypoxické stavy (Pickwickov syndróm).
 7. Syfilická lézia chlopní.
 8. Infekčná endokarditída.
 9. Chronická reumatická choroba srdca.
 10. Karkinoidný syndróm.
 11. Injekčné užívanie drog.

príznaky

U väčšiny pacientov nie je regurgitácia na ventile pľúcnej artérie doprevádzaná klinickými prejavmi.

Symptómy sú pozorované v prípade významnej opätovnej injekcie krvi do pravých častí srdca, čo vedie k hypertrofii a dilatácii pravej komory s následnými hemodynamickými poruchami.

Sú vyjadrené znakmi srdcového zlyhania v systémovej cirkulácii, a to:

 1. Zmena farby kože (cyanóza).
 2. Dýchavičnosť v pokoji a počas fyzickej aktivity.
 3. Edém dolných končatín.
 4. Zväčšená pečeň.
 5. Poruchy srdcového rytmu.

Spolu s tým majú pacienti sťažnosti charakterizujúce základnú chorobu, ktorá je sprevádzaná nekonzistentnou funkciou pľúcnej chlopne.

Regurgitácia 1 stupeň je často fyziologický stav a klinické príznaky sa neprejavujú.

Návrat krvi v tomto prípade je zanedbateľný a nie je schopný vytvoriť záťaž na pravej komore a výsledkom sú rozdiely myokardu a srdcovej dutiny netrpia a nie sú žiadne hemodynamické poruchy.

diagnostika

Diagnóza sa vykonáva na základe sťažností, anamnézy, fyzického vyšetrenia, vyšetrenia. Pri absencii známok zlyhania obehu sa pacienti nesťažujú a často ani nepociťujú prítomnosť regurgitácie.

V prípade porúch obehového systému sa vyskytujú palpitácie, prerušenia srdca, dýchavičnosť v priebehu námahy a pri postupoch v pokoji, edém nôh je výraznejší vo večerných hodinách, bolesť brucha v dôsledku zvýšenia pečene.

Z anamnézy sa zistila prítomnosť chronických ochorení, predchádzajúce manipulácie, ktoré by mohli viesť k infekčnej endokarditíde, poškodeniu srdca a použitiu intravenóznych liekov.

Fyzicky je možné identifikovať príznaky poškodenia krvného obehu vo veľkom kruhu - opuch končatín, hepatomegália, zvýšené dýchanie a srdcová frekvencia, pulzová arytmia, cyanóza kože.

Pri náraze sa zaznamenáva nárast hraníc srdca a pri auskutácii s regurgitáciou sa zisťuje hluk pri projekcii pľúcneho ventilu (Graham Still's noise). U pacientov s fyziologickým refluxom sa môže zistiť iba charakteristický šum.

Z inštrumentálnych metód sú elektrokardiografia a Dopplerov ultrazvuk informatívne. Na kardiograme nájdete príznaky preťaženia alebo zvýšenie pravého srdca, poruchy srdcového rytmu.

Počas ultrazvukovej diagnostiky sa odhaduje veľkosť srdca, štrukturálne zmeny a ejekčná frakcia.

Pomocou dopplerografie sa stanovuje prítomnosť regurgitácie a jej stupeň.

Laboratórium odhaľuje abnormality naznačujúce patológie, ktoré sprevádzajú pľúcna regurgitácia: narušenie metabolizmu lipidov, zvýšenie D-diméru, pozitívne reumatické testy, pozitívna Wassermanova reakcia a toxikologické vyšetrenie dokazuje fakt užívania drog.

terapia

Regurgitácia na pľúcnom ventile závisí od príčiny jej výskytu. U zdravých jedincov bez hemodynamických porúch a zmien v srdci nie je potrebná špecifická liečba. Takíto pacienti sú dynamicky pozorovaní u okresného terapeuta.

V prípade existujúcich srdcových abnormalít sa vykonáva konzervatívna a chirurgická liečba. Taktiky sa vyberajú v závislosti od závažnosti ochorenia, prítomnosti indikácií a kontraindikácií konkrétnej metódy. Konzervatívna liečba zahŕňa vymenovanie nasledujúcich skupín finančných prostriedkov:

 1. ACE inhibítory: normalizácia krvného tlaku, majú kardioprotektívny, angioprotektívny účinok.
 2. Antagonisti receptora angiotenzínu-2 sú alternatívnymi prostriedkami na intoleranciu ACE inhibítorov.
 3. Dusičnany znižujú zaťaženie pravého predsiene, podporujú rozšírenie periférnych žíl.
 4. Diuretiká odstraňujú prebytočnú tekutinu z tela, znižujú predpätie a následné zaťaženie. K dnešnému dňu sa vyvinuli niekoľko skupín diuretík, z ktorých každý má individuálne vlastnosti.
 5. Antiarytmické lieky sú predpísané v závislosti od typu poruchy rytmu.
 6. Metabolické lieky iniciujú reparačné a energeticky-výmenné procesy v myokardiálnych vláknach.

Účinná eliminácia regurgitácie na ventile pľúcnej tepny znamená racionálnu korekciu stavu, ktorý spôsobil opačný pohyb krvi.

V prípade infekčnej endokarditídy sú predpísané antibakteriálne látky, v prípade obštrukčnej choroby pľúc, bronchodilatačnej liečby atď.

Chirurgická intervencia sa vykonáva podľa prísnych indikácií a výber konkrétnej metódy je individuálny. Závisí od existujúcich zmien v kardiovaskulárnom systéme, závažnosti stavu pacienta, prítomnosti sprievodnej patológie.

Plastická chirurgia sa môže uskutočniť, keď sa zachová a obnoví vlastný ventil, čo následne normalizuje tok krvi z pravej komory do pľúcnej tepny.

Keď nie je možné vykonať tento druh zásahu, potom sa obráťte na ventilové protetiky.

Na tento účel sa používajú protézy z biologických (živočíšnych tkanív) alebo umelých (špeciálnych lekárskych zliatin).

V závažných prípadoch, keď sú významné hemodynamické poruchy, sa hrubé zmeny v anatómii srdca a krvných ciev uchýlia k transplantácii organokomplexu srdca a pľúc.

Regurgitácia srdcových chlopní: príznaky, stupne, diagnóza, liečba

Termín "regurgitácia" je v každodennom živote často používaný lekármi rôznych špecializácií - kardiológov, praktických lekárov a funkčných diagnostikov. Mnohí pacienti to počuli viac ako raz, ale nemajú dostatok predstavy o tom, čo to znamená a čo to ohrozuje. Mali by sme sa obávať prítomnosti regurgitácie a ako ju liečiť, aké dôsledky očakávať a ako ju identifikovať? Tieto a mnohé ďalšie otázky sa snažia zistiť.

Regurgitácia nie je nič iného ako kríženie krvi z jednej komory srdca do druhej. Inými slovami, počas kontrakcie srdcového svalu, určitý objem krvi sa z rôznych dôvodov vracia do dutiny srdca, z ktorej prišla. Regurgitácia nie je nezávislá choroba, a preto sa nepovažuje za diagnózu, ale charakterizuje aj iné patologické stavy a zmeny (napríklad srdcové chyby).

Keďže krv sa nepretržite pohybuje z jednej časti srdca do druhej, prichádza z ciev pľúc a ide do systémovej cirkulácie, pojem "regurgitácia" sa vzťahuje na všetky štyri ventily, na ktorých môže dôjsť k reverznému prúdu. V závislosti od objemu krvi, ktorá sa vráti, je obvyklé rozlišovať stupne regurgitácie, ktoré určujú klinické prejavy tohto javu.

Podrobný opis regurgitácie, prideľovania jej stupňov a detekcie u veľkého počtu ľudí sa stalo možným s použitím ultrazvukového vyšetrenia srdca (echokardiografia), aj keď samotný koncept je už dávno známy. Počúvanie srdca poskytuje subjektívnu informáciu, a preto nie je možné posúdiť závažnosť návratu krvi, zatiaľ čo prítomnosť regurgitácie je nepochybná, okrem vážnych prípadov. Použitie ultrazvuku pomocou dopplera umožňuje vidieť v reálnom čase kontrakcie srdca, ako sa pohybujú ventily ventilov a kde sa prietok krvi pohybuje.

Stručne o anatómii...

Aby bolo možné lepšie pochopiť podstatu regurgitácie, je potrebné pripomenúť niektoré aspekty štruktúry srdca, ktoré väčšina z nás bezpečne zabudla, keď raz študovala v škole počas hodín biológie.

Srdce je dutý svalový orgán, ktorý má štyri komory (dve predsiene a dve komory). Medzi komorami srdca a cievnym lôžkom sú ventily, ktoré vykonávajú funkciu "brány", čo umožňuje krvi prejsť len jedným smerom. Tento mechanizmus zabezpečuje dostatočný prietok krvi z jedného kruhu do druhého kvôli rytmickému kontrakcii srdcového svalu, ktorý tlačí krv do srdca a do krvných ciev.

Mitrálny ventil sa nachádza medzi ľavou predsieňou a komorou a pozostáva z dvoch ventilov. Vzhľadom na to, že ľavá polovica srdca je najúčinnejšie zaťažená, pracuje s veľkou záťažou a pod vysokým tlakom, často sa vyskytujú rôzne zlyhania a patologické zmeny a mitrálna chlopňa je často zapojená do tohto procesu.

Tricuspid alebo trikuspidálny ventil leží na ceste z pravého predsiene do pravej komory. Z jeho názvu už jasne vyplýva, že sa z anatomického hľadiska skladá z troch blokovacích chlopní. Najčastejšie je porážka jeho druhoradého charakteru so súčasnou patológiou ľavého srdca.

Ventily pľúcnej tepny a aorty majú vždy tri ventily a sú umiestnené pri spojení týchto ciev s dutinami srdca. Aortálna chlopňa je umiestnená na ceste prietoku krvi z ľavej komory do aorty, pľúcnej tepny z pravej komory do pľúcneho kmeňa.

V normálnom stave chlopňového aparátu a myokardu v momente kontrakcie jednej alebo druhej dutiny sú ventilové listy pevne uzatvorené a zabraňujú spätnému toku krvi. S rôznymi léziami srdca môže byť tento mechanizmus porušený.

Niekedy v literatúre av záveroch lekárov možno nájsť odkaz na takzvanú fyziologickú regurgitáciu, čo znamená miernu zmenu prietoku krvi v ventilových letákoch. V skutočnosti to spôsobuje, že krv sa "krúti" na ventilovom otvore a krídlo a myokard sú celkom zdravé. Táto zmena nemá vplyv na krvný obeh vo všeobecnosti a nespôsobuje klinické prejavy.

Fyziologické je možné považovať za regurgitáciu 0-1 stupňa na trikuspidálnom ventile, na mitrálnych ventiloch, ktorý je často diagnostikovaný u tenkých, vysokých ľudí a podľa niektorých zdrojov je prítomný u 70% zdravých ľudí. Táto vlastnosť toku krvi v srdci v žiadnom prípade neovplyvňuje zdravotný stav a môže byť náhodne zistená počas vyšetrenia na iné ochorenia.

Zvyčajne dochádza k patologickému spätnému toku krvi cez ventily, keď sa ich chlopne v čase kontrakcie myokardu nedotýkajú tesne. Dôvodom môže byť nielen poškodenie ventilov, ale aj papilárne svaly, akordy šliach zapojené do mechanizmu pohybu ventilu, rozťahovanie ventilového krúžku, patológia samotného myokardu.

Mitrálna regurgitácia

Mitrálna regurgitácia sa jasne pozoruje s nedostatočnosťou alebo prolapsom chlopne. V čase kontrakcie svalov ľavej komory sa určitý objem krvi vráti do ľavej predsiene prostredníctvom nedostatočne uzavretej mitrálnej chlopne (MK). Súčasne je ľavej predsiene naplnené krvou prúdiacou z pľúc cez pľúcne žily. Taký prebytok átria s prebytkom krvi vedie k preťaženiu a zvýšeniu tlaku (objemovému preťaženiu). Nadbytočná krv počas kontrakcie prsníkov preniká do ľavej komory, ktorá je nútená tlačiť viac krvi do aorty s väčšou silou, v dôsledku čoho sa zahusťuje a rozširuje (dilatácia).

Po určitý čas môže porušenie intrakardiálnej hemodynamiky pre pacienta zostať nepostrehnuteľné, pretože srdce môže kompenzovať prietok krvi v dôsledku expanzie a hypertrofie jeho dutín.

Pri mitrálnej regurgitácii 1 stupeň, jeho klinické príznaky chýbajú po mnoho rokov a s výrazným množstvom krvi sa vracajú do predsiene, rozširujú sa, pľúcne žily pretekajú nadbytkom krvi a dochádza k príznakom pľúcnej hypertenzie.

Medzi príčiny mitrálnej nedostatočnosti, čo je frekvencia druhej získanej srdcovej choroby po zmenách v aortálnej chlopni, možno zistiť:

 • reumatizmus;
 • výhrez;
 • Ateroskleróza, depozícia vápenatých solí na dvere MK;
 • Niektoré ochorenia spojivového tkaniva, autoimunitné procesy, metabolické poruchy (Marfanov syndróm, reumatoidná artritída, amyloidóza);
 • Ischemická choroba srdca (najmä srdcový záchvat s léziou papilárnych svalov a akordov šliach).

Pri mitrálnom regurgitácii 1 stupeň môže byť jediným znakom prítomnosť hluku v hornej časti srdca, ktorý je detegovaný auskulturáciou, zatiaľ čo pacient si nevyžaduje sťažnosť a nie sú žiadne prejavy porúch obehu. Echokardiografia (ultrazvuk) umožňuje zistiť miernu odchýlku ventilov s minimálnymi poruchami krvného toku.

Regurgitácia mitrálnej chlopne o 2 stupne dopredu sprevádza výraznejší stupeň zlyhania a krvný prietok, ktorý sa vracia späť do predsiene, sa dostáva do stredu. Ak množstvo návratu krvi presahuje štvrtinu celkového množstva krvi, ktoré je v dutine ľavej komory, objavia sa príznaky stagnácie v malom kruhu a charakteristické príznaky.

O stupni stupňa regurgitácie sa hovorí, keď v prípade závažných porúch mitrálnej chlopne krv tečúca späť prichádza na zadnú stenu ľavej predsiene.

Keď sa myokard nerobí nadbytkom objemu obsahu v dutinách, rozvíja sa pľúcna hypertenzia, čo následne vedie k preťaženiu pravého polovice srdca, čo vedie k poruche obehu a vo veľkom kruhu.

So 4 stupňami regurgitácie sú charakteristické príznaky výrazného narušenia prietoku krvi v srdci a zvýšenie tlaku v pľúcnom obehu sú dýchavičnosť, arytmia, srdcová astma a dokonca pľúcny edém. V pokročilých prípadoch srdcového zlyhania sú príznaky poškodenia pľúcneho prietoku spojené s opuchom, cyanózou kože, slabosťou, únavou, tendenciou k arytmiám (fibrilácia predsiení) a bolesťami srdca. V mnohých ohľadoch prejavy mitrálnej regurgitácie výrazného stupňa sú determinované ochorením, ktoré viedlo k poruche chlopne alebo myokardu.

Samostatne by sa malo hovoriť o prolase mitrálnej chlopne (MVP), pomerne často sprevádzané regurgitáciou rôzneho stupňa. Prolaps v posledných rokoch začal byť v diagnostike, hoci predtým sa takýto koncept stretol pomerne zriedkavo. Tento stav vecí je v mnohých ohľadoch spojený s príchodom zobrazovacích metód - ultrazvukovým vyšetrením srdca, čo nám umožňuje sledovať pohyb ventilov MK so srdcovými kontrakciami. Použitím Doppleru bolo možné stanoviť presný stupeň návratu krvi do ľavej predsiene.

PMK je charakteristická pre ľudí, ktorí sú vysokí, tenkí a často sa nachádzajú u adolescentov náhodou počas vyšetrenia predtým, ako boli zaradení do armády alebo podrobení iným lekárskym vyšetreniam. Najčastejšie tento jav nie je sprevádzaný žiadnymi porušeniami a neovplyvňuje životný štýl a blahobyt, takže by ste sa nemali hneď vystrašiť.

Nie vždy je detekovaný prolaps mitrálnej chlopne s regurgitáciou, jeho stupeň vo väčšine prípadov obmedzená prvom alebo dokonca nulová, ale však, táto funkcia môže byť sprevádzaný srdcové arytmie a funkčné poruchou vedenia nervových impulzov v myokardu.

V prípade zistenia nízkej kvality PMC sa možno obmedziť na pozorovanie kardiológa a liečba sa vôbec nevyžaduje.

Regurgitácia aorty

Reverzný prietok krvi na aortálnom ventile nastáva, keď je nedostatočný alebo keď je poškodená počiatočná časť aorty, keď v prítomnosti zápalového procesu expanduje jeho lúmen a priemer ventilového krúžku. Najčastejšie príčiny takýchto zmien sú:

 • Reumatické lézie;
 • Infekčná endokarditída s bolestivým zápalom, perforácia;
 • Vrodené malformácie;
 • Zápalové procesy vzostupnej aorty (syfilis, aortitída pri reumatoidnej artritíde, ankylozujúca spondylitída atď.).

Takéto bežné a známe ochorenia, ako je hypertenzia a ateroskleróza, môžu tiež viesť k zmenám v chlopňových ventiloch, aorte, ľavej srdcovej komore srdca.

Regurgitácia aorty je sprevádzaná vrátením krvi do ľavej komory, ktorá je naplnená nadbytkom objemu, zatiaľ čo množstvo krvi vstupujúcej do aorty a ďalej do systémovej cirkulácie sa môže znížiť. Srdce, ktoré sa snaží kompenzovať nedostatok prietoku krvi a tlačiť prebytočnú krv do aorty, sa zvyšuje v objeme. Po dlhú dobu, najmä pri regurgitácii 1. st., Takýto adaptívny mechanizmus umožňuje udržiavať normálnu hemodynamiku a počas rokov neexistujú žiadne príznaky porúch.

Keď sa zvyšuje hmotnosť ľavej komory, tak aj jeho potreba kyslíka a živín, ktoré koronárne tepny nedokážu poskytnúť. Okrem toho sa množstvo arteriálnej krvi vtlačenej do aorty zmenšuje, a preto v cievach srdca nebude prísť dosť. To všetko vytvára predpoklady pre hypoxiu a ischémiu, čo vedie k kardiálnej skleróze (proliferácii spojivového tkaniva).

S progresiou aortálnej regurgitácie dosiahne záťaž na ľavú polovicu srdca maximálny stupeň, myokardiálna stena nemôže hypertrofovať až do nekonečna a dochádza k jej rozťahovaniu. V budúcnosti sa udalosti vyvíjajú podobne ako pri porážke mitrálnej chlopne (pľúcna hypertenzia, preťaženie v malých a veľkých kruhoch, srdcové zlyhanie).

Pacienti sa môžu sťažovať na palpitácie, dýchavičnosť, slabosť, bledosť. Charakteristickou črtou tejto poruchy je výskyt mŕtvice spojených s nedostatočnou koronárnou cirkuláciou.

Tricuspid regurgitácia

Porážka trikuspidálnej chlopne (TK) v izolovanej forme je pomerne zriedkavá. Zvyčajne je neschopnosť jeho regurgitácia je dôsledkom výrazných zmien ľavej srdcovej nedostatočnosti (relatívna TC), keď je vysoký tlak v pľúcnom obehu bráni adekvátnu minútový objem v pľúcnej tepne, nesúci krv okysličenie pľúc.

Tricuspid regurgitácia vedie k porušeniu úplného vyprázdňovania pravého poldu srdca, adekvátneho venózneho návratu cez duté žily a následne k stagnácii v žilovej časti pľúcneho obehu.

Porucha trikuspidálnej chlopne s regurgitáciou je celkom charakteristická výskytom fibrilácie predsiení, cyanózy kože, syndrómu edémov, opuchu krčných žíl, zväčšenej pečene a iných príznakov chronického zlyhania obehu.

Regurgitácia pľúcnych chlopní

Poranenie ventilov pľúcnej chlopne môže byť vrodené, prejavujúce sa už v detstve alebo získané v dôsledku aterosklerózy, syfilie lézie, zmeny chlopní pri septickej endokarditíde. Často dochádza k poškodeniu ventilu pľúcnej artérie s nedostatočnosťou a regurgitáciou s existujúcou pľúcnou hypertenziou, ochorením pľúc a poškodením iných srdcových chlopní (mitrálna stenóza).

Minimálna regurgitácia ventil pľúcnice nevedie k významným hemodynamické poruchy, zatiaľ čo významná návratu krvi do pravej komory, a potom sa do átria, spôsobujú hypertrofiu a následné dilatácia (rozšírenie) z pravých srdcových dutín. Takéto zmeny sa prejavujú závažným srdcovým zlyhaním vo veľkom kruhu a preťažením žíl.

Pľúcna regurgitácia sa prejavuje všetkými druhmi arytmií, dýchavičnosti, cyanózy, ťažkého edému, akumulácie tekutín v brušnej dutine, zmeny pečene až po cirhózu a iné príznaky. V kongenitálnej chlopňovej patológii sa symptómy obehových ochorení vyskytujú už v ranom detstve a sú často nezvratné a závažné.

Vlastnosti regurgitácie u detí

V detskom veku je veľmi dôležitý správny vývoj a fungovanie srdca a obehového systému, ale bolesti, žiaľ, nie sú nezvyčajné. Najčastejšie deformácie chlopní s nedostatočnosťou a krvným návratom u detí sú spôsobené kongenitálnymi vývojovými anomáliami (Fallotov tetrad, hypoplázia pľúcnych chlopní, defekty priečok medzi predsieňami a komorami atď.).

Ťažká regurgitácia s abnormálnou štruktúrou srdca sa objavuje takmer okamžite po narodení dieťaťa s príznakmi respiračných porúch, cyanózy a zlyhania pravého komôrka. Často dochádza k smrteľným porušeniam, takže každá očakávaná matka potrebuje nielen starostlivosť o svoje zdravie pred zamýšľaným tehotenstvom, ale aj návštevu špecialistu na diagnostiku ultrazvuku včas, aby mohol nosiť plod.

Možnosti modernej diagnostiky

Medicína nezostáva stáť a diagnostika ochorení sa stáva spoľahlivejšou a vysoko kvalitnou. Použitie ultrazvuku umožnilo dosiahnuť významný pokrok v detekcii mnohých chorôb. Pridanie ultrazvukového srdcovej vyšetrovania (echokardiogram) Doppler umožňuje vyhodnotiť charakter toku krvi cievami a dutín srdca, pohyb chlopne v čase infarktu kontrakcií, aby sa stanovil stupeň regurgitácie, atď Snáď Echo -.. je najspoľahlivejšie a informatívne srdcové ochorenia režim spôsobu diagnózy v reálnom čase a sú zároveň cenovo dostupné a cenovo dostupné.

mitrálna regurgitácia na echokardiografii

Okrem ultrazvuku možno na EKG nájsť nepriame príznaky regurgitácie s dôkladnou auskultáciou srdca a hodnotením symptómov.

Je nesmierne dôležité identifikovať porušenie chlopňového aparátu srdca s regurgitáciou nielen u dospelých, ale aj v období prenatálneho vývoja. Prax ultrazvukového vyšetrenia tehotných žien v rôznych fázach môže detekovať prítomnosť vád, nie je pochýb o tom už v počiatočnom hodnotení a diagnostike regurgitácia, ktorý je nepriamym dôkazom pre možných chromozómových abnormalít alebo porúch vznikajúcich ventily. Dynamické sledovanie ohrozených žien umožňuje včas určiť existenciu vážnej patológie u plodu a vyriešiť otázku, či si udržať tehotenstvo.

liečba

Taktika liečby regurgitácie je určená príčinou, ktorá ju spôsobila, stupeň závažnosti, prítomnosť zlyhania srdca a komorbidita.

Je to možné ako chirurgická korekcia porúch štruktúry ventilov (rôzne typy plastov, protetiky) a medicínska konzervatívna terapia zameraná na normalizáciu prietoku krvi v orgánoch, boj s arytmiou a poruchami obehu. Väčšina pacientov s ťažkou regurgitáciou a poškodením oboch kruhov krvného obehu potrebuje neustále monitorovanie kardiológa, vymenovanie diuretík, beta-blokátorov, antihypertenzív a antiarytmík, ktoré odborník vyberie.

Pri mitrálnom prelase malého stupňa tlieskajú regurgitáciu inej lokalizácie, postačuje dynamické pozorovanie lekárom a včasné vyšetrenie v prípade zhoršenia stavu.

Predpoveď chlopňové regurgitácia závisí na mnohých faktoroch:.. Jeho rozsah, príčiny, veku pacienta, prítomnosť ochorenia iných orgánov a pod Keď starajúca vzťah k ich zdraviu a pravidelné návštevy u lekára vedľajšej regurgitácia nie je ohrozená komplikácie, a výraznejšie zmeny ich opravu, vrátane vrátane chirurgických, umožňuje pacientom predĺžiť život.

Čo je valvulárna regurgitácia, diagnostika a liečba

Regurgitácia znamená, že pohyb tekutiny je opakom normálu. Pre kardiovaskulárny systém je tento jav spojený s pohybom krvi a je charakteristický pre srdcové chlopne a cievy. Situácia regurgitácie krvi v srdcových chlopniach závisí od toho, ktorý ventil je ovplyvnený a vyskytuje sa buď vo fáze systoly alebo diastoly.

K defektom srdcových chlopní patrí skupina kardiálnych abnormalít spôsobených morfologickým alebo funkčným poškodením ventilového zariadenia. Zmeny môžu byť izolované a ovplyvňujú jeden ventil alebo získavajú zovšeobecnený charakter a narážajú na niekoľko ventilov.

Patológia ventilu sa môže prejavovať ich stenózou, nedostatočnosťou alebo v niektorých prípadoch kombináciou týchto porúch.

Čo je aortálna regurgitácia?

To je vysvetlené skutočnosťou, že hlavným významným prejavom tejto poruchy bude spätný tok krvi do dutiny ľavej komory počas srdcového diastolu spôsobený neúplným uzatvorením alebo úplným uzatvorením semilunárnych chlopní.

Regurgitácia u mužov je bežnejšia ako u žien. Frekvencia výskytu patológie sa zvyšuje s vekom. Avšak AR, spôsobené získanými reumatickými poruchami, je bežnejšia u mladých pacientov.

Regurgitácia aorty 1 stupeň - čo je to

Regurgitácia aortálnej chlopne 1 stupeň znamená prítomnosť minimálnej návratovej vlny, ktorá nie je sprevádzaná tvorbou významných porúch obehového systému a nevyžaduje špecifickú liečbu.

Takáto spätná vlna sa zistí pri vykonávaní farebnej Dopplerovej sonografie a je označovaná ako spätná vlna, ktorá neprekračuje výstupný trakt ľavej komory (LV).

Minimálna mitrálna regurgitácia - čo to je

Triviálna (minimálna) mitrálna regulácia (PG) sa môže pozorovať u troch percent zdravých ľudí a môže byť variantou individuálnej normy. Takýto reverzný prúd nie je sprevádzaný tvorbou významných hemodynamických porúch a nevedie k vzniku objemového preťaženia v dutine ľavej komory.

Mitrálna regurgitácia 1 stupeň - čo to je

Takýto PG, rovnako ako minimálna aortálna a mitrálna, nevyžaduje liečbu. Pacienti s miernou reverznou vlnou sa odporúča, aby podstúpili pravidelné pravidelné kontroly a vyhli sa vážnemu fyzickému preťaženiu.

Rýchlosť progresie získaných srdcových chýb v reumatizme, endokarditíde atď., Prítomnosť takýchto zmien má malý účinok.

Príčiny aortálnej regurgitácie

Nedostatok KA je rozdelený na reumatické a nereumatické (to tiež zahŕňa degeneratívne formy RG) U mladších pacientov je RG na aortálnej chlopni obvykle spojená s:

 • získané reumatické ochorenie srdca a je kombinované s aortálnou stenózou, ochorením mitrálnej chlopne (mitrálna regurgitácia);
 • vrodená lastúra KA (normálne trikuspidálna).

Okrem reumatického poškodenia srdca hrá arteriálna hypertenzia s častými hypertenzívnymi krízami dôležitú úlohu pri tvorbe spätnej vlny. Významné zvýšenie krvného tlaku prispieva k rozšíreniu koreňa aorty, čo prispieva k rozvoju nedostatočnosti CA.

Hlavné príčiny výskytu RG sú rozdelené na dysfunkcie AC a jej koreňovej patológie.

Medzi dysfunkcie ventilov patria:

 • vrodené chyby KA (dvojnásobné alebo štyri skladby) sprevádzané neúplným uzatvorením polununárnych chlopní alebo prolapsu (ohýbaním dverí). U detí je najčastejšou príčinou vrodenej závažnej regurgitácie Fallotova tetradia, hyperplázia chlopne LA (pľúcna artéria), významné defekty septa;
 • získané chyby reumatickej povahy, ktoré vznikajú ako komplikácia prenosu streptokokovej infekcie (streptokoková tonzilitída). Táto skupina defektov vedúcich k AP zahŕňa fibrózu ventilov, ich zvrásnenie, priľnavosť alebo skracovanie.

Získané chyby, ktoré sprevádzajú WG, zahŕňajú:

 • hemodynamické poruchy po prenesenej infekčnej endokarditíde a valvuvitov (zápalová lézia hrudiek a endokardu);
 • kalcifikácia (v dôsledku kalcifikácie dochádza k degeneratívnemu poškodeniu CA (často kombinovaná) a dochádza k regurgitácii mitrálnej chlopne a CA v silnom stupni;
 • Degenerácia myxomatóznej povahy (myxomatózna degenerácia je deformácia ventilov, čo vedie k ich rozťahovaniu a zahusteniu, narušuje ich úplné uzatvorenie a vedie k výskytu mitrálnej WG);
 • poškodenie ventilov v dôsledku systémových ochorení, sprevádzané poškodením spojivového tkaniva a autoimunitnými patologiami. U pacientov so systémovým lupus erythematosus sa môžu objaviť hemodynamické poruchy s vývojom Liebman-Sachs lupus endokarditídy. Tvorba spätnej vlny krvi môže byť tiež spôsobená poškodením chlopňového aparátu u pacientov s Marfanovým syndrómom, reumatoidnou artritídou, psoriatickou artritídou a ankylozujúcou spondylitídou.
 • traumatické, toxické, lekárske lézie ventilov;
 • syfilitová aortitída;
 • aaktoartritída Takayasu.

Patológie aortálneho koreňa vedúce k WG zahŕňajú:

 • aneuryzma;
 • rozšírenie koreňa na pozadí arteriálnej hypertenzie;
 • poškodenie kardiovaskulárneho systému pri syfilickej aortíze;
 • Ehlers-Danlosov syndróm (dedičné poškodenie spojivového tkaniva v dôsledku defektnej syntézy kolagénu);
 • dilatácia krúžku CA u pacientov s Marfanovým syndrómom;
 • Reiterov syndróm, ktorý sa vyvíja s infekciou gonokokmi alebo chlamydiami;
 • tupé poranenia na hrudníku.

Charakteristiky tejto choroby

Náchylnosť na ľavú polovicu srdca (mitrálna a aortálna regurgitácia) je zvyčajne nebezpečnejšia ako regurgitácia na ventile pľúcnej tepny alebo trikuspidálnej chlopne. Dôvodom je to, že mitrálne a aortálne ventily pracujú pri relatívne vysokom tlaku, takže aj pri minimálnom preťažení alebo poškodení prispieva k rozvoju ťažkého WG.

Výnimkou je pľúcna regurgitácia, ktorá sa vyvinula na pozadí pľúcnej hypertenzie.

Aké je hlavné nebezpečenstvo ochorenia?

Progresívny AR vedie k:

 • objemové preťaženie LV,
 • tvorba srdcového zlyhania (HF),
 • dilatácia ľavej komory,
 • kardiogénny šok
 • stagnácia v pľúcach
 • pľúcny edém
 • ventrikulárne arytmie,
 • LV systolická dysfunkcia.

Ako je hypertenzia?

Vzhľadom na narušenú schopnosť semilunárnych chlopní úplne zatvoriť a zabrániť spätnému toku krvi do ľavej komory (LV), vývoj spätnej krvnej vlny začína bezprostredne po úplnom zatvorení dverí počas fázy srdcového diastoly.

Trvanie a intenzita návratovej vlny závisí priamo od:

 • závažnosť defektu ventilov;
 • tlakový gradient medzi aortou a LV;
 • trvanie diastolovej fázy.

WG vedie k významným hemodynamickým poruchám a trpí centrálnym a periférnym krvným obehom.

Klasifikácia chorôb

 • akútne a chronické;
 • reumatické a nereumatické;
 • spojené s patologickými stavmi koronárnej artérie, koreňovej alebo vzostupnej časti aorty.

Podľa závažnosti je RG rozdelená na štyri stupne založené na objeme reverznej vlny a jej dĺžke:

K dispozícii je tiež klasifikácia AP založená na údajoch ECHO-CG podľa kritérií ACC / ANA (American Heart Association):

Rozdiely v chronickej a akútnej regurgitácii

Vývoj akútneho deficitu CA v krátkom časovom období vedie k vzniku významných ochorení obehového ústrojenstva v dôsledku skutočnosti, že ľavá komora nemá čas prispôsobiť sa zvýšeniu konečného diastolického objemu.

Nadmerný diastolický tlak v dutine LV prispieva k:

 • zvýšený tlak v pľúcnych žilách;
 • pridanie diastolickej mitrálnej WG;
 • pľúcna stagnácia.

V chronickom AP sa časť účinnej EI prepúšťa späť do dutiny ľavej komory a jej silné preťaženie objemu. V dôsledku tohto procesu sa excentrická hypertrofia LV vyvíja kompenzačne.

Ďalej sú kompenzačné schopnosti myokardu vyčerpané, steny LV sú zriedené a vyvíjajú sa:

 • dilatácia dutiny LV;
 • prudké zníženie ejekčnej frakcie a CB (srdcový výkon).

Symptómy AR

 • výrazná pulzácia na veľkých aortálnych kmeňoch;
 • "Dance carotid" (viditeľná pulzácia na krčnej tepne);
 • pulzácia žiakov;
 • mdloby;
 • bledosť a kyanotický odtieň kože;
 • zväčšená pečeň;
 • posun srdcových okrajov doľava;
 • výskyt diastolického šumu v druhom interkostálnom priestore vľavo;
 • bolesti na hrudníku.

Medzi špecifické klinické príznaky patrí:

Akútny AP sa môže prejaviť ako hlavné príznaky HF a kardiogénneho šoku.

Pre chronické AR, okrem hlavných špecifických symptómov, ktoré sú charakterizované:

 • postupný vývoj CH;
 • tachykardia a poruchy rytmu;
 • vydychovanie dýchavičnosti (najprv s fyzickým zaťažením a potom v pokoji);
 • pridanie srdcovej astmy a pľúcneho edému;
 • bolesti srdca typu stenokardie;
 • významné zvýšenie systolického a nižšieho diastolického tlaku;
 • rozvoj dysfunkcie LV systolickým typom.

Diagnóza AR

Liečba AR

Cieľom terapie je odstrániť ochorenie, ktoré spôsobilo AR a korigovalo hemodynamické poruchy.

V kompenzovanej, asymptomatickej fáze by sa pacienti mali vyhnúť nadmernému fyzickému namáhaniu a fajčeniu. Zobrazujú miernu fyzickú záťaž, plávanie, prechádzky na čerstvom vzduchu, strava so zvýšenou spotrebou čerstvého ovocia a zeleniny.

Pri reumatickej horúčke sa odporúča priebeh profylaktickej antibiotickej liečby (penicilíny alebo ak sú indikované kontraindikácie - azitromycín) 10 rokov po reumatickej horúčke. Ak existuje vysoké riziko hemodynamických porúch, preventívne kurzy sa konajú po celý život.

Hypertenzívne lieky sú predpísané pacientom s arteriálnou hypertenziou.

U pacientov s chronickým AR sa ukázali inhibítory enzýmu konvertujúceho angiotenzín na zlepšenie funkcie LV. Keď je CH pripojená, predpísané sú prípravky na srdcové glykozidy, diuretiká.

Prognóza ochorenia

U pacientov s nízkou AP a asymptomatickou prognózou je prognóza priaznivá.

S kompenzovaným priebehom a dodržiavaním predpísanej liečby môže choroba trvať dlhú dobu bez progresie. Priemerné prežitie je od dvadsať do tridsiatich rokov, takže prognózu možno považovať za pomerne priaznivú.

 • Dysfunkcia LV, bez operatívnej liečby, priemerná miera prežitia nepresiahne štyri roky;
 • srdcové zlyhanie - asi dva roky.

U pacientov s akútnym AP je možný úmrtie na závažné poruchy rytmu, srdcové zlyhanie alebo kardiogénny šok.

Čo je regurgitácia a aká je prognóza života v tejto patológii

Regurgitácia je pohyb kvapalín alebo plynov v opačnom smere, to znamená v smere opačnom k ​​prirodzenému. Pozorované v dutých orgánoch so svalovými kontrakciami.

Tento fenomén vzniká v dôsledku čiastočnej straty funkčnosti buničiny alebo porušenia štruktúry priečok.

V článku sa dozvieme o regurgitácii 1. stupňa, o tom, čo to je a o dôvodoch jeho výskytu. Budeme sa dotýkať 2 a ďalších stupňov patológie.

Prevalencia regurgitácie

Účtovanie prevalencie patológie sa vykonáva výhradne v prostredí profesionálnych funkcionálnych diagnostických odborníkov. Stupeň nemožno posudzovať vo vzťahu k celkovej populácii. Zohľadňuje iba stupeň rozdelenia počtu pacientov, ktorí boli vyšetrení Dopplerovou metódou.

Znaky opačného krvného prietoku srdca, a to najmä prostredníctvom aorty, sa zistilo, že je o niečo menej ako 9% žien a 13% mužských pacientov. Zo všetkých možností patológie je najčastejšou aortou. Nachádza sa u jedného z desiatich jedincov.

Toto je chronická patológia. Účinky sú najvýraznejšie u starších mužov. Účinky regurgitácie môžu ovplyvniť veľkú cirkuláciu (CCL) a pľúcny obeh (ICC).

Súhrn anatómie

Vo vnútri srdca sú ventily nasledujúceho typu:

 • mitrálnej;
 • trikuspidální;
 • aorty;
 • Pľúcna artéria ventilu.
Anatomicky je ľavá strana srdca pod väčším zaťažením ako pravá, pretože funguje pod dostatočne vysokým tlakom.

Mitrálny ventil sa nachádza medzi ľavou komorou a átriom. MK sa týka dvojkrídlového typu ventilov. Na ľavej strane sa často pozorujú rôzne poruchy. Ľavá strana má väčšiu pravdepodobnosť vzniku patológií.

Trikuspidálny ventil má tri listy. Nachádza sa medzi pravou komorou a átriom. Porážka sa zvyčajne vyvíja už za prítomnosti patológie ľavej strany.

Pľúcny artériový ventil je podobne trikuspidálny. Jeho poloha je v mieste, kde sa srdcová dutina spája s aortou a artériou pľúc.

Poloha aortálnej chlopne je cesta prietoku krvi do aorty z ľavej komory. Pľúcna chlopňa je v ceste krvného riečišťa, keď sa tento pohybuje z komôr do pľúcneho kmeňa.

V normálnom stave prvkov srdcovej štruktúry s kontrakciou ventilu dochádza k prirodzenému uzatvoreniu. Prúd krvi nesprávnym smerom v takom stave je nemožný.

V odbornej literatúre alebo v lekárskej diagnóze sa nachádza pojem "fyziologická regurgitácia". To znamená, že patológia je minimálna. V dôsledku toho je miera spätného prietoku krvi zanedbateľná.

Existuje taká regurgitácia ako mierna turbulencia prietoku krvi v jednom z ventilov. Ani list, ani myokard nepodliehajú patológii. Neexistujú žiadne klinické prejavy alebo sú minimálne. Krvný obeh nie je narušený.

Fyziologická regurgitácia znamená, že patológia je charakterizovaná stupňom 0-1 v trikuspidálnom ventile. Podľa štúdií je podobná diagnóza pozorovaná u viac ako dvoch tretín zdravých ľudí. Takáto regurgitácia je na ventiloch hemodynamicky nevýznamná.

Celkovo sú diagnostikované štyri typy regurgitácie. Každý z nich zodpovedá ventilu, ktorého porážka je stanovená. Každému typu patológie budeme venovať vlastnú časť, v ktorej podrobne popíšeme povahu porušenia.

Mitrálny typ regurgitácie

Mitrálna regurgitácia sa najčastejšie pozoruje u pacientov so srdcovým ochorením, s výrazným prolapsom chlopní. Ďalším dôvodom je zlyhanie MK. Vyjadruje sa takto: MK, alebo skôr jeho krídlo sa nezatvára až do konca. Súčasne sa atrium naďalej naplňuje krvou, ktorá preteká žilami z pľúc.

Pretekanie vedie k nadmernému rozťahovaniu a zvýšenému tlaku na komoru. Rozširuje sa a zhrubňuje. Tento proces sa nazýva dilatácia.

Spočiatku porušenie funkčnosti pacientovi nezaznamená. Mechanizmus srdca kompenzuje prietok krvi. Srdcové dutiny sú hypertrofované.

Ak máte diagnostikovanú regurgitáciu 1 stupňa, ktorá sa týka porážky mitrálnej chlopne, potom jej klinické prejavy a dôsledky sa nebudú prejavovať už mnoho rokov. Ak nie je patológia vyriešená, pravdepodobný výsledok bude pľúcna hypertenzia.

Príčiny tohto typu regurgitácie sú nasledovné:

 • Prolapse MK;
 • Reumatické abnormality;
 • Ukladanie vápenatých solí na letáky s ventilmi;
 • Aterosklerotické lézie;
 • Ischémia srdca;
 • Autoimunitné procesy.

2 stupeň patológie je vyjadrený vyššou nedostatočnosťou MK. Prietok sa môže dostať do stredu ušnice. Možná stagnácia ICC a počet ďalších príznakov.

3. stupeň poškodenia znamená, že krvný tok spätného toku preniká do zadnej steny ľavej predsiene. Môže sa objaviť pľúcna hypertenzia, ale iba ak myokard nefunguje normálne. To vedie k preťaženiu na pravej polovici. Vyskytla sa chyba v BPC.

Ak je diagnostikovaný 4 stupeň regurgitácie, príznaky budú mať nasledujúci znak:

 • Zmeny prietoku krvi;
 • Zvýšený tlak na ICC;
 • Dýchavičnosť;
 • Arytmia typu blikania;
 • Srdcová astma;
 • Puffiness pľúc.

Pacienti často trpia bolesťou srdca. Existuje slabosť, znateľná bledosť kože. Symptómy mitrálnej regurgitácie sú spôsobené ochorením, ktoré spôsobilo patológiu.

Pri ošetrení s 1 alebo 2 stupňami nie je potrebná žiadna liečba. Stačí, aby bol pravidelne monitorovaný kardiológom.

Príčiny mitrálnej nedostatočnosti voči obsahu ↑

Regurgitácia aorty

Zhoršená aortálna patológia sa môže prejaviť v dôsledku nedostatočnosti aortálnej chlopne. Ďalšou možnosťou je zmena funkčnosti počiatočnej delenia aorty, ku ktorej dochádza, keď je prítomný jeden z možných zápalových procesov.

Vzniká v dôsledku:

 • Reumatické lézie;
 • Perforácia aortálnych hrotov;
 • Vrodené malformácie;
 • Zápal ventilov v dôsledku infekcie.

Ďalším dôvodom môže byť hypertenzia alebo ateroskleróza. Pri regurgitácii krvný obeh preteká späť do ľavej komory. Dôsledkom je nadmerný objem krvi. Súčasne sa krv, ktorá preteká cez BPC, znižuje.

Mechanizmus sa pokúsi kompenzovať tento nedostatok objemu a nadbytočná krv nevyhnutne prúdi do aorty. Pri porážke 1 stupňa sa normálna hemodynamika udrží dostatočne dlho. Symptomatológia sa už roky nezobrazuje.

Pacienti majú nasledovné príznaky spôsobené regurgitáciou aorty:

 • slabosť;
 • Dýchavičnosť;
 • bledosť;
 • Srdcové palpitácie;
 • Útoky angíny pectoris.

Ak sa patológia začne postupovať, potom bude na ľavej polovici srdca zaťaženie.

Vyskytuje sa v maximálnej miere, čo vedie k napínaniu steny myokardu, ktorá jednoducho nemôže byť prehnane a bez následkov prehnaná.

Existuje zlyhanie srdca, pľúcna hypertenzia, krvácanie v CCU a ICC

Aortálny typ regurgitácie na obsah ↑

Tricuspid typ regurgitácie

Patologická trikuspidálna chlopňa - vzácny fenomén, ak zoberieme do úvahy izolovanú léziu. Zvyčajne je subvalvulárna regurgitácia trikuspidálnej chlopne dôsledkom skorých zmien v štruktúre ľavej strany. Charakteristika patológie nám hovorí, že pľúca začínajú obohacovať krv menej kyslíkom.

V dôsledku prerušenia normálneho prietoku dutými žilami dochádza k stagnácii v žilovej časti CCV.

Pri poruche trikuspidálnej chlopne sa objavia nasledovné príznaky:

 • Fibrilácia predsiení;
 • Cyanóza kože;
 • opuch;
 • Opuch žíl v krku;
 • Zvýšený objem pečene.
na obsah ↑

Regurgitácia pľúcnych chlopní

Patológia sa často prejavuje v detstve, pretože je vrodená.

Získané škody sa zvyčajne vyvíjajú v dôsledku nasledujúcich faktorov:

 • ateroskleróza;
 • Zmena spôsobená septickou endokarditídou;
 • Syfilitické lézie.

Vzniká patológia a v dôsledku existujúcich:

 • Mitrálna stenóza;
 • Pľúcna hypertenzia;
 • Pľúcna choroba

Tiež poškodenie srdcovej chlopne a iných srdcových chlopní môže tiež spôsobiť porušenie funkčnosti ventilu.

Minimálna alebo fyziologická regurgitácia nepovedie k závažným hemodynamickým abnormalitám. Významné účinky sa vyskytujú iba vtedy, keď je návrat prietoku krvi vo veľkom objeme.

Pacient má závažné srdcové zlyhanie charakteristické pre BPC, ako aj stagnáciu hlbokých žíl.

Pľúcna patológia vedie k dýchavici, cyanóze, stagnácii tekutiny v brušnej dutine. Menej časté poškodenie pečene. Avšak v niektorých prípadoch môže dôjsť k poškodeniu pečene.

Pri vrodenej regurgitácii pľúcnych chlopní sa príznaky začínajú objavovať v prvých rokoch. Ak nie je patológia diagnostikovaná včas, následky môžu byť nielen závažné, ale aj nezvratné.

Tricuspid regurgitácia na obsah ↑

Aké sú vlastnosti patológie u detí?

Regurgitácia u detí je zvyčajne vrodená. Poruchy fungovania srdca sú celkom bežné.

Vrodené ochorenie srdcovej chlopne, ktoré vedie k regurgitácii, je spôsobené nasledujúcimi abnormalitami:

 • Hypoplázia pľúcnych chlopní;
 • Vady priečok;
 • Tetrad Fallot.

S nesprávnou štruktúrou srdca sú symptómy regurgitácie viditeľné skoro po narodení. Poruchy dýchania, cyanóza kože a zlyhanie pravej komory sa pozorujú hlavne. Významné porušenia sú často smrteľné.

Odborníci odporúčajú budúcim rodičom, najmä matkám, starostlivo sledovať vlastné zdravie pred pokusom o otehotnenie. Počas tehotenstva musíte byť sledovaný vaším lekárom. Nevyhnutne pravidelné prechádzanie ultrazvukom.

Diagnóza regurgitácie srdcovej chlopne

Moderná diagnostika porúch krvného toku v srdci umožňuje presne určiť povahu patológie. Technologické metódy odhaľujú nielen priebeh, ale aj stupeň regurgitácie.

Použité diagnostické metódy:

 • Rádio hrudníka;
 • elektrokardiogram;
 • Echokardiografia.

V nižšie uvedenej tabuľke sú podrobnejšie opísané všetky metódy.

Koncept regurgitácie ventilov a charakteristiky toku každej formy

Termín "regurgitácia" používajú lekári zvlášť často. Tento pojem používajú kardiológovia, terapeuti a lekári mnohých ďalších špecialít. Pri regurgitácii je prítomný spätný tok biologickej tekutiny z jednej komory do druhej. Patológia nie je nezávislá odchýlka a je vždy sprevádzaná závažným porušením. Príčiny odchýlok sú veľa. Pacientovi môže byť inštalovaná mitrálna regurgitácia 1-4 stupňov. Hlavnou metódou na diagnostikovanie abnormalít je ultrazvukové vyšetrenie srdca.

Regurgitácia ventilov je pomerne bežná patológia, ktorá môže byť spôsobená mnohými dôvodmi.

Všeobecné informácie o regurgitácii

Počas regurgitácie sa určité množstvo biologickej tekutiny (krv) vráti do pôvodnej komory. Reverzný tok môže byť spôsobený rôznymi provokujúcimi faktormi. Existuje patologický návrat s kontrakciou srdcového svalu.

Tento termín sa vzťahuje na porušenia vo všetkých štyroch komorách. Stupeň odchýlky sa určuje na základe objemu vrátenej biologickej tekutiny.

Srdce je svalový orgán dutého typu. Má štyri plné kamery. Skladá sa z 2 predsiení a rovnakého počtu komôr. Bežne sa biologická kvapalina pohybuje v tom istom smere.

Mitrálna chlopňa sa nachádza medzi ľavou predsieňou a komorou. Skladá sa z niekoľkých krídel. Je to ten, kto sa častejšie mení. Treba poznamenať, že ľavá strana srdca má veľký počet funkcií a patológie, ktoré ovplyvňujú ventil medzi átriou a komorou, sa vyskytujú pomerne často. Pacient potom môže byť diagnostikovaný s mitrálnou regurgitáciou.

Srdce sa skladá zo štyroch komôr, patológia môže ovplyvniť niektorú z nich.

Tricuspid regurgitácia 1-2 stupne ovplyvňuje ventil umiestnený medzi predsieňou a komorou. Patológia je zvyčajne sekundárna. Regurgitácia aorty ovplyvňuje ventily s 3 letákmi. Nachádzajú sa na križovatke určitých ciev s dutým svalovým orgánom.

Je dôležité pochopiť, čo je regurgitácia v kardiológii. V prítomnosti lézií sa ventily ventilov nedajú tesne uzavrieť. Určité množstvo biologickej tekutiny sa vráti späť.

Malá aortálna regurgitácia alebo zanedbateľná odchýlka akéhokoľvek iného ventilu sa nazýva fyziologická. Je charakterizovaná malou zmenou krvného obehu cez ventily. Patológia sa nepovažuje za nebezpečnú a nespôsobuje nepríjemné pocity, čo znamená, že liečba nie je potrebná.

Tricuspid regurgitácia 1 stupňa je pomerne často diagnostikovaná u príliš tenkých ľudí. Pacienti s vysokým rastom podliehajú odmietnutiu. Lekári tvrdia, že diagnóza je stanovená na 70 zo 100.

Najviac náchylní k patológii sú ľudia s tenkým a vysokým stavom

Tricuspid regurgitácia 0 alebo 1 stupeň u dieťaťa alebo dospelého je považovaná za fyziologickú. Z tohto dôvodu nie je potrebná lekárska liečba.

Typy odchýlok

Patologická a fyziologická regurgitácia na ventiloch je rozdelená do niekoľkých typov v závislosti od polohy lézie. Lekári rozlišujú patológiu:

 • mitrálnej;
 • aorty;
 • trikuspidální;
 • pľúcna tepna.

V závislosti od priebehu lekára existujú 4 stupne odchýlky. Typy sú popísané v tabuľke.

Okrem Toho Čítal O Plavidlách

Zoznam statínov na zníženie hladiny cholesterolu

Nebezpečenstvo vysokého cholesterolu je jeho tajomstvo. Minimálne usadeniny cholesterolu sa nachádzajú po 20 rokoch. A keď sa objavia príznaky - vo veku 40, 50, 60 rokov - tieto plaky sú staršie ako desať rokov.

Zdravotná strava číslo 10 A, s ochorením srdca

Diéta je indikovaná na kardiovaskulárne ochorenia s výrazným zlyhaním obehu II B - III stupňov.Zdravotná strava číslo 10 A je predpísaná za účelom zlepšiť krvný obeh; normalizácia fungovania srdca a krvných ciev, obličiek, pečene; normalizácia metabolického procesu v organizme v dôsledku odstránenia akumulovaných metabolických produktov z neho; schazheniya kardiovaskulárny, tráviaci systém, obličky.<

Prehľad blokátorov kalciových kanálov: všeobecný opis, typy drogovej skupiny

V tomto článku sa dozviete o blokátoroch kalciových kanálov a zoznamoch týchto liekov, pre ktoré sú predpísané ochorenia. Rôzne skupiny týchto liekov, rozdiely medzi nimi, ich mechanizmus účinku.

Kedy sú neutrofily znížené?

Neutrofily sú jedným z obrancov nášho tela a poskytujú boj proti mimozemským agentom. Sú dôležitou zložkou imunity, iniciujú proces zápalu, absorbujú a ničia baktérie. Preto, keď sú znížené neutrofily, môže sa obranyschopnosť tela výrazne znížiť.

Predsieňová fibrilácia srdca: popis, príčiny, symptómy, nebezpečenstvo a liečba

Čo je fibrilácia predsiení? Pacienti sa často sťažujú, že srdce je trochu "nezbedné".Cítia to v podobe silného tlkotu srdca, ktorý sa zdá, ako keby srdce vyskočilo z hrudníka.

varicocele

Varikokéla je dilatácia spermatickej šnúry. Vyskytuje sa počas puberty a najväčšej sexuálnej potencie, t.j. počas obdobia najväčšieho krvného spánku na pohlavné orgány. Lokalizovaná v 95% prípadov na ľavej strane, kde sú podmienky na odtok krvi z miešku horšie ako vpravo.