Cholesterol sa vzťahuje na prospešné látky, ktoré sa podieľajú na metabolizme. Cholesterol vstupuje do tela z živočíšnych produktov.

Cholesterol je lipofilný alkohol, zohráva úlohu pri tvorbe bunkových membrán pri syntéze určitých hormónov a vitamínov v iných metabolických procesoch.

Cholesterol je pre telo nevyhnutný, ale jeho vysoký obsah môže viesť k ochoreniam kardiovaskulárneho systému, najmä k ateroskleróze.

V tele je cholesterol transportovaný cez krvný obeh pomocou nosičov: lipoproteínov s vysokou a nízkou hustotou. Lipoproteíny s nízkou hustotou sa nazývajú "zlý" cholesterol a keďže sa zvyšujú v krvi, riziko kardiovaskulárnych ochorení sa výrazne zvyšuje. Preto lekári dôrazne odporúčajú znížiť ich hladinu. Avšak zníženie lipoproteínu s vysokou hustotou zvyšuje riziko srdcových ochorení.

Normálny cholesterol v krvi u zdravých ľudí je 5 mol / l a menej. Spotreba cholesterolu zdravými ľuďmi by nemala byť vyššia ako 300 mg denne a so zvýšenou hladinou cholesterolu v krvi (hypercholesterolémia) nie vyššou ako 200 mg denne.

Všeobecný opis stravy

Účelom stravy so zvýšeným cholesterolom je znížiť hladinu "zlého" cholesterolu, zabrániť vzniku patológie kardiovaskulárneho systému, normalizovať obličky a pečeň, aktivovať metabolické procesy a zlepšiť krvný obeh.

Strava by mala spĺňať princíp mechanického šetrenia, ktorý má priaznivý účinok nielen na tráviaci systém, ale aj na kardiovaskulárny systém.

Diéta s vysokým obsahom cholesterolu zodpovedá tabuľke liečby podľa Pevznerovej č. 10 a č. 10C.

Tabuľka liečby s vysokým obsahom cholesterolu zahŕňa obmedzenie soli a tuku (najmä živočíšneho pôvodu).

Vlastnosti tabuľky (za deň):

 • energetická hodnota je 2190 - 2570 kcal;
 • veveričky - 90 gramov, z ktorých je 55 - 60% živočíšneho pôvodu;
 • tuky 70 - 80 g, z ktorých nie menej ako 30 g. zeleniny;
 • sacharidy nepresahujú 300 gramov. pre ľudí so zvýšenou telesnou hmotnosťou a pre ľudí s normálnou telesnou hmotnosťou 350 gr.

Základné princípy stravovania

Režim napájania

Výživa je zlomková, 5 krát denne. To vám umožní znížiť množstvo jedla a potláča hlad v intervaloch medzi jedlami.

teplota

Teplota jedla je normálna, neexistujú žiadne obmedzenia.

soľ

Množstvo soli je obmedzené na 3 - 5 g., Jedlo je pripravené nesolené, ak je to potrebné, dosalivaetsya pri stole. Soľ spôsobuje zadržiavanie tekutín v tele, čo zvyšuje zaťaženie kardiovaskulárneho systému.

tekutina

Použitie voľnej tekutiny na 1,5 litra (vyloženie kardiovaskulárneho a močového systému).

alkohol

Alkohol by sa mal zlikvidovať, najmä liehoviny. Lekári odporúčajú (v prípade absencie kontraindikácií), aby v noci užívali 50-70 ml prírodného červeného vína, ktoré obsahujú flavonoidy s antioxidačnými vlastnosťami (teda suché červené víno chráni steny krvných ciev pred tvorbou aterosklerotických plátov). Okrem toho sa zavádza striktný zákaz fajčenia.

závažia

Obézni ľudia a ľudia s nadváhou potrebujú normalizovať svoju hmotnosť. Nadbytočný tuk v tele je ďalším zdrojom "zlého" cholesterolu a komplikuje prácu srdca a krvných ciev.

Potraviny s vysokým obsahom lipotropných látok a vitamínov.

Uprednostňované by mali byť ovocie a zelenina bohaté na vitamíny C a P, skupina B, soli draslíka a horčíka. Tieto vitamíny chránia cievne steny v dôsledku antioxidačného účinku a draslík a horčík sa podieľajú na srdcovom rytme.

tuky

Ak je to možné, živočíšne tuky by sa mali nahradiť čo najviac rastlinnými tukami. Rastlinné tuky neobsahujú cholesterol, navyše sú užitočné pre steny krvných ciev s vysokým obsahom vitamínu E (antioxidant).

Výrobky zakázané s vysokým obsahom cholesterolu

Zoznam zakázaných potravín s vysokým obsahom cholesterolu v prvom rade tukov živočíšneho pôvodu - sú zdrojom "zlého" cholesterolu.

Mali by ste tiež odmietnuť uvoľňovanie sacharidov, ktoré sa ľahko strávia, premenou na tuky a následne na cholesterol.

Nemali by ste jesť potraviny, ktoré aktivujú a vzrušujú nervový a kardiovaskulárny systém.

Jedlo by malo byť v pare, varené alebo pečené. Výrobky na vyprážanie sú vylúčené, pretože v procese vyprážania sa vytvárajú lipoproteíny s nízkou hustotou a karcinogény. Takmer všetky druhy zeleniny sa konzumujú vo varenej forme, pretože surové vlákno vo veľkom množstve spôsobuje plynatosť.

Zoznam zakázaných produktov:

 • bohatý čerstvý chlieb, výrobky vyrobené z kvasníc a sušeného pečiva, palacinky, vyprážané koláče, palacinky, cestoviny vyrobené z odrôd mäkkej pšenice (obsahujú ľahko stráviteľné uhľohydráty);
 • plnotučné mlieko s vysokým obsahom tuku, tučný tvaroh, kyslá smotana, syry;
 • vyprážané a varené vajcia (najmä žĺtok je zdrojom nasýtených tukov);
 • polievky s koncentrovanými a mastnými rybami a mäsovým vývarom, hubové vývary;
 • tučné mäso (jahňacie, bravčové), hydina (kačica, hus), kuracia koža, obzvlášť vyprážané, klobásy, klobásy;
 • odrody mastných rýb, kaviár, solené ryby, konzervované potraviny, vyprážané ryby na margaríne a tuhé tuky;
 • pevné tuky (živočíšny tuk, margarín, olej na varenie);
 • chobotnice, krevety;
 • prírodná káva pripravená z obilnín (keď sa z obilia získajú tuky na varenie);
 • zelenina, zvlášť vyprážaná na tvrdých tukoch (čipy, hranolky, vyprážané v polievke) kokosové orechy a solené orechy;
 • majonéza, kyslá smotana a smotana;
 • cukrárske krémy, čokoláda, kakao, pečivo, zmrzlina.

Povolené produkty

Odporúčané potraviny v strave s vysokým obsahom cholesterolu by mali obsahovať veľké množstvo nenasýtených mastných kyselín, ktoré sú zdrojom "dobrého" cholesterolu.

Najskôr ide o ryby, ktoré obsahujú omega-3-nenasýtené mastné kyseliny. Aj ryby sú zdrojom vitamínu D.

Veľké množstvo rozpustnej vlákniny (ovsené vločky) zvyšuje hladinu lipoproteínov s vysokou hustotou. Čerstvá zelenina a ovocie vo veľkom množstve obsahujú antioxidanty, ktoré posilňujú cievne steny. Tiež veľa antioxidantov (vitamín E) v orechoch.

Diéta s vysokým cholesterolom je navrhnutá tak, aby normalizovala pomer vysokoplošných lipoproteínov (nahor) a lipoproteínov nízkeho stupňa (smerom nadol).

Zoznam povolených produktov:

 • sušený alebo včerajší chlieb z celozrnnej múky, otrubový chlieb, cestoviny z tvrdej pšenice;
 • rastlinné oleje v akomkoľvek množstve, s výnimkou palmového oleja (šaláty naplnené rastlinným nerafinovaným olejom);
 • zelenina: zemiaky, karfiol a kapusta, mrkva (odstraňuje toxíny), šalát (zdroj kyseliny listovej), tekvica, cuketa, repa;
 • chudé mäso a hydina (králik, morčacie a kožené mäso, mäso, chudé hovädzie mäso);
 • morské plody: riasy, ustrice, slávky a kraby riedko;
 • ryby, najmä morské, nízkotučné odrody (pečené a varené): tuniak, treska škvrnitá, platesa bradavica, pollock, treska, merlúza;
 • rastlinné bielkoviny ako zdroj rastlinných bielkovín;
 • orechy (vlašské orechy, arašidy) obsahujú veľké množstvo fosfolipidov, ktoré znižujú hladinu "zlého" cholesterolu, sú zdrojom vitamínu E;
 • cibuľa a cesnak, obsahujú veľa vitamínu C, chránia cievne steny, odstraňujú vápenaté usadeniny a tuk z tela;
 • ovsené vločky, obilniny, puding z iných obilnín (obilniny musia byť varené v zriedenom mlieku);
 • nízkotučné mlieko, tvaroh s nízkym obsahom tuku, kyslou smotanou, kefír, jogurt, nízkotučný a nesolený syr;
 • šťavy, najmä z citrusov (veľa kyseliny askorbovej, ktorá posilňuje cievnu stenu);
 • slabo varený čaj, kávový nápoj s mliekom, odtučnené zeleniny, boky z bokov, kompóty;
 • korenie: korenie, horčica, korenie, ocot, citrón, chren.

Potreba diéty

Diéta reguluje lipoproteíny s vysokou a nízkou hustotou, čím znižuje "zlý" cholesterol.

Tabuľka liečby s vysokým obsahom cholesterolu vám umožňuje normalizovať obsah bez liečby. Navyše, pre ľudí, ktorí majú diétu, plavidlá zostávajú "dlho čisté", ich krvný obeh nie je narušený, čo má nielen priaznivý účinok na kardiovaskulárny systém, ale aj na kožu, nechty a vlasy.

Veľké množstvo antioxidantov v odporúčaných liekoch s vysokým cholesterolom spomaľuje starnutie pokožky, zabraňuje vzniku patológií vnútorných orgánov, zvyšuje vitalitu.

Dôsledky nedodržania diéty

Vysoký cholesterol v krvi je prvým zvonom nadchádzajúcej vaskulárnej aterosklerózy.

Pri ateroskleróze na stenách krvných ciev tvoria plaky, ktoré zužujú lumen tepien žíl, čo ohrozuje nielen vývoj obehových porúch v tele ako celku, ale aj také nebezpečné komplikácie ako mozgová mŕtvica a infarkt myokardu.

Tiež zvýšený cholesterol je jedným z faktorov rozvoja hypertenzie a cerebrálnej aterosklerózy (strata pamäti, rozmazané videnie, tinitus, poruchy spánku, závrat).

Cholesterol Diéta

Zistite, ako rýchlo schudnúť
bez veľkého úsilia!

Rýchlosť cholesterolu v krvi je v rôznych vekových kategóriách rozdielna. U dospelého človeka je indikátor 2,6 mmol / l považovaný za ideálny, avšak zanedbateľný počet ľudí sa môže pochváliť touto hladinou cholesterolu. Prípustná dávka pre zdravú osobu je 3,36 mmol / l. Ak cholesterol dosiahne hodnotu 4,1, odporúča sa cholesterolová diéta.

Podstata cholesterolu

Cholesterolová diéta nie je predpísaná na chudnutie, ale na lekárske účely. Jej cieľom je odstrániť prebytok zlého cholesterolu a normalizovať úroveň dobra. Cholesterol je organická zlúčenina, ktorá v tele vykonáva množstvo dôležitých funkcií: stabilizuje plynulosť plazmovej membrány, zúčastňuje sa na produkcii hormónov, je hlavnou zložkou pre žlčové kyseliny, chráni červené krvinky pred jedmi. Približne 80% látky je produkované samotným organizmom, zvyšné 20% ľudí dostáva s jedlom.

Nedostatok cholesterolu aj jeho nadbytok majú negatívne dôsledky na zdravie. Zvýšený cholesterol je súčasťou lipoproteínov s nízkou hustotou, ktoré sú hlavným faktorom rozvoja aterosklerózy. Ukladá sa na endoteliu artérií a vytvára takzvané cholesterolové plaky, čo vedie k rozvoju kardiovaskulárnych ochorení.

Hladina cholesterolu sa určuje biochemickou analýzou alebo domácim spotrebičom. Ľudia mladší ako 40 rokov sa odporúčajú vykonávať výskum každých päť rokov a po 40 rokoch - každý rok. Hlavné dôvody jej zvýšenia:

 • závislosť na mastných potravinách pre zvieratá;
 • nedostatok diétnych potravín rastlinného pôvodu, ako sú ovocie a zelenina;
 • zlé návyky: fajčenie, zneužívanie alkoholu;
 • hormonálne zmeny;
 • obezity, cukrovky.

Pri malých odchýlkach hladiny cholesterolu je možné bez liekov. V tomto prípade sa na týždeň predpísala diéta bez cholesterolu. Jeho hlavnou zásadou je vylúčenie potravín, ktoré prispievajú k zvýšeniu hladiny cholesterolu. Okrem toho sa odporúča odmietnutie závislostí a uskutočniteľná fyzická aktivita. Posledná položka sa vykonáva s prihliadnutím na vek a fyzické schopnosti.

Cholesterolová diéta: povolené a zakázané jedlá

Menu je založené na povolených a zakázaných produktoch. Diéta znamená vylúčenie potravín s vysokým obsahom tuku, väčšinou zvierat. Podiel tuku by nemal predstavovať viac ako 30% stravy a podiel nasýtených mastných kyselín nie je vyšší ako 10%. Mastné mliečne výrobky sú nahradené tukovým, tučným bravčovým mäsom - s morčacím, kuracím. Varenie v hlbokom tuku je tiež vylúčené. Varenie, v pare, grilovanie - hlavné metódy tepelného ošetrenia počas obdobia stravovania.

Cholesterolová diéta uvádza tabu na potraviny:

 • bravčová masť, bravčové mäso a akékoľvek tučné mäso;
 • mliečne výrobky s vysokým obsahom tuku;
 • koláče, klobásy, komoditné potraviny, konzervy, nálevy;
 • tavený syr, tvrdé syry, vaječný žĺtok, margarín, palmový olej;
 • sladkosti, sladké pečivo;
 • biely chlieb z pšeničnej múky;
 • korenené jedlá, rýchle občerstvenie, majonéza;
 • chobotnice, krevety;
 • káva, zmrzlina, čokoláda.

Z zakázaného zoznamu produktov sa môžete hýčkať niečím škodlivým a chutným nie viac ako raz týždenne. Tiež je príležitostne povolený pohár suchého vína.

Hlavným dôrazom sú výrobky z cholesterolu:

 • bobule, zelenina, ovocie;
 • Zelení: kôpor, petržlen, bazalka, zelená cibuľa, tymian;
 • hydinové mäso;
 • chudé ryby, slávky;
 • nízkotučné mliečne výrobky;
 • sušené ovocie;
 • strukoviny, orechy;
 • rastlinné oleje;
 • celozrnný chlieb, cestoviny z tvrdých obilnín;
 • obilniny, vaječné bielky;
 • prírodné jablko a pomarančový džús.

Kanalizácia kalorazh by mala byť do 2500 kalórií, množstvo soli je obmedzené na 5 g. Odporúčaná frakčná päť jedál a denný príjem tekutín v množstve 1,5 litra.

Produkty na znižovanie zlého cholesterolu

Vedci identifikovali množstvo produktov, ktoré môžu znížiť hladinu cholesterolu. Tento proces je možný vďaka prítomnosti špeciálnych komponentov v zložení.

polyfenoly

Látky stimulujú tvorbu dobrého cholesterolu, znižujú množstvo zlých a sú prírodnými antioxidantmi. Odporúča sa používať výrobky s obsahom polyfenolov vo forme čerstvého, pyré, čerstvého. Počas 2 mesiacov je HDL možné o 5%. Zoznam výrobkov bohatých na polyfenoly:

 • hrozno, brusnice, granátové jablko, bobule;
 • kakao, červené víno;
 • červená, čierna ryža;
 • fazuľa.

Nenasýtené mastné kyseliny

Omega-3 nenasýtené mastné kyseliny sa nevytvárajú v tele a môžu sa získať len z potravy. Tieto kyseliny odstraňujú cholesterolové plaky na cievach, normalizujú metabolizmus tukov a syntetizujú lipoproteíny s vysokou hustotou. Zoznam potravín s vysokým obsahom mastných kyselín zahŕňa:

 • losos, sleď, kapor, tuniak, sardinky;
 • hroznové semená;
 • bodliak, kombucha, zázvor, zeler;
 • červená ryža;
 • rybí olej;
 • tekvicové semená, ľanový olej;
 • mandľová orecha, avokádo, kakao.

resveratrol

V rastlinách táto látka vykonáva funkciu vystrašenia škodcov a parazitov. V ľudskom tele znižuje cholesterol s vysokou hustotou, zabraňuje tvorbe cholesterolových plakov a krvných zrazenín a tiež pôsobí ako profylaktikum proti malígnym nádorom. Zdroje resveratrolu:

 • červené víno, hrozno;
 • mandle, arašidy, kakao;
 • zázvor, čučoriedky.

Tieto látky inhibujú absorpciu tukových zlúčenín v čreve a stimulujú ich vylučovanie. Fytosteroly sa nachádzajú v rastlinných potravinách, ktoré sú navyše bohaté na vitamíny, minerály a toxíny a trosky sa evakuujú z tela. Fytosterón Dodávatelia:

 • ryžové otruby, pšeničné klíčky;
 • olivový a sójový olej;
 • fazuľa, mandle;
 • kombucha, brusnica, zeler;
 • čerstvého ovocia a zeleniny.

Podrobná ponuka cholesterolu

V cholesterolovej diéte neexistuje jasne regulované menu. Strava pre tento týždeň je založená na vyššie uvedených odporúčaniach a ich vlastných gastronomických preferenciách. Varianty hotových jedál pomôžu vytvoriť individuálne menu, ktoré uspokojí požiadavky stravy a ich preferencie.

 • celozrnný toast s paradajkami a plátkom varených rýb;
 • celozrnná obilná kaša s nízkotučným mliekom;
 • celozrnný koktail so zeleninou a syrom s nízkym obsahom tuku, pohár čerstvej stlačenej pomarančovej šťavy;
 • čierny toastový chlieb s vareným kuracím mäsom a sladkou paprikou;
 • pohánková kaša varená vo vode, zelený čaj s medom;
 • mrkvový šalát s olivovým olejom, nízkotučným jogurtom;
 • pohár odstredeného mlieka s kukuricou.
 • paradajková polievka s fazuľkami, zeleninový šalát;
 • kus vareného kuracieho mäsa, špagety z tvrdej pšenice, paradajkový šalát so zeleninou;
 • dušené sardinky, čerstvý zeleninový šalát, pohár jablkovej šťavy;
 • varené nové zemiaky, filé z tuniaka, plátok melóna;
 • kuracia polievka, časť varených fazúľ;
 • dusené huby, špagety, kompoty z broskyne;
 • dušená ryža s dusenými morčacími maslami, špenátový šalát.
 • uhorkový šalát s kôprom, varené kuracie prsia;
 • varené fazule so zeleninovým šalátom;
 • kaša varená vo vode alebo odstredené mlieko, jedno zelené jablko;
 • ryby, pečené v pergamenu, nakrájané na zeleninu;
 • varená ryža s morčacím, hruškou;
 • nízkotučný tvaroh s vyprážaným ovocím;
 • vinaigrette, celozrnný hrniec.

Možnosti občerstvenia: pohár čerstvého lisovaného jablkového alebo pomarančového džúsu, jedno ovocie, malá partia hrozna, hrsť orechov, pohár nápoja z kyslého mlieka, želé, brusnicový džús, toast z ražného chleba.

Z diéty

Dĺžka liečby je predpísaná lekárom. Diéta môže trvať jeden až šesť týždňov. Pozitívna dynamika bude zachovaná iba vtedy, ak sa na konci stravovacieho kurzu bude zdržiavať zdravý životný štýl, nebudete zneužívať mastné potraviny, zahrnúť do stravy potraviny obohatené nenasýtenými mastnými kyselinami, ako aj zeleninou a ovocím.

Diéta na zníženie hladiny cholesterolu - týždenné menu. Výrobky na týždeň na zníženie hladiny cholesterolu

Ako cieľ dietetickej výživy môžete nastaviť výsledok nielen o zníženie hmotnosti, ale aj zníženie hladiny cholesterolu v krvi. Preto je tiež potrebné používať určité potraviny. Čo je diéta s vysokým obsahom cholesterolu? Prečítajte si nižšie uvedené odporúčania a vytvorte osobnú stravu pre tento týždeň.

Ako znížiť hladinu cholesterolu v krvi s výživou

Výživa so zvýšeným cholesterolom znamená vylúčenie potravín, ktoré ju obsahujú vo veľkých množstvách - to sú potraviny živočíšneho pôvodu, t.j. ryby, mlieko, mäso, droby. Základným pravidlom stravy je minimalizácia jedál s nasýtenými tukami. Takže časti mäsa je potrebné znížiť na 100-150 g, odstrániť kožu z kurčiat, zlikvidovať tukovú smotanu a smotanu, maslo a majonézu. Okrem týchto pravidiel musíte počúvať aj niekoľko tipov:

 1. používajte citrónovú šťavu alebo olivový olej ako šalátový obväz;
 2. použite užitočné metódy varenia: varenie, stewing, pečenie, parenie;
 3. zahrnúť do stravy viac vlákniny, ktoré možno nájsť v zelenine;
 4. jesť častejšie, ale v malých porciách s prestávkou od 3 do 4 hodín;
 5. s obvyklými 3-jedlami na občerstvenie.

Ako sa držať stravy s vysokým obsahom cholesterolu u žien a mužov

Diéta snižujúca hladinu cholesterolu je zvlášť indikovaná pre tých, ktorí majú problémy s kardiovaskulárnym systémom alebo sú ohrozené takýmito patologickými stavmi. S nerovnováhou v diétnej ponuke na týždeň na zníženie hladiny cholesterolu je potrebné zahrnúť aj polynenasýtené mastné kyseliny. Nachádzajú sa v morských rybách, mastných rybách a rybích olejoch. Štandardné množstvo cholesterolu je 300 g, ale na zníženie jeho hladiny je potrebné ho znížiť na 250 g a urobiť menu podľa tejto podmienky.

hypocholesterolic

Táto látka v miernom množstve je užitočná pre telo, pretože je neoddeliteľnou súčasťou konštrukcie bunkových membrán, sa podieľa na posilnení imunitného systému. Prvá vec, ktorú musíte urobiť, je vypočítať počet potravín, ktoré sa odporúčajú zahrnúť do týždenného diétneho menu, aby sa znížila hladina cholesterolu:

 1. Miska bielkovín by mala byť mierne obmedzená: denný príjem bielkovín by mal byť 80-100 g. Hypocholesterolemická strava by mala byť založená na kuracích prsiach bez kožu, rybách, rastlinných bielkovinách obsiahnutých v fazuli, orechoch, hrášku alebo sóji.
 2. Denná miera tuku - 40-50 g. Patrí sem rastlinný olej: olivový, ľanový, sezamový a slnečnicový.
 3. Sacharidy by mali doplniť iba energetické rezervy, takže je potrebné používať len pomalé: ovocie, zeleninu, celozrnný chlieb, obilniny, cestoviny tvrdé.

znižujúce hladinu lipidov

Tento variant stravy je indikovaný pri narušenom metabolizme lipidov, t.j. tuku v tele. Okrem cholesterolu zahŕňajú triglyceroly a fosfolipidy. Diéta na obnovu metabolizmu tukov je zvýšenie množstva rastlinného tuku a zníženie alebo úplné odstránenie zvierat. Produkty v ponuke týždňa na zníženie hladiny cholesterolu by mali byť nízkokalorické, ale výživné. Časť by mala obsahovať malé množstvo bielkovín vo forme chudého mäsa, komplexných sacharidov obsiahnutých v obilninách a vlákniny z ovocia a zeleniny.

Cholesterol Products

Všetky produkty možno rozdeliť na zvyšovanie a znižovanie hladiny cholesterolu. Prvý sa odporúča úplne alebo čiastočne obmedziť používanie a druhý - vo veľkom množstve. Vytvorením zoznamu odporúčaných a zakázaných potravín môžete naplánovať denné menu a stravu počas celého týždňa, pretože môžete jesť na zníženie cholesterolu na neobmedzené množstvo času.

Sledujeme diétu s vysokým obsahom cholesterolu v krvi.

Zvýšenie cholesterolu v krvi predstavuje hrozbu pre zdravie, takže je dôvod na obavy. Každá predpísaná liečba musí byť sprevádzaná zmenou výživy a dodržiavaním určitých pravidiel. Diéta s vysokým obsahom cholesterolu je neoddeliteľnou súčasťou terapie, ktorá umožňuje znížiť výkon na normálne.

Základné princípy stravovania

Mnohí majú svoje zlé stravovacie návyky, ktoré majú negatívny vplyv na zdravie a sú často príčinou zvýšených hladín cholesterolu v krvi. Napríklad, niektorí muži majú vo večerných hodinách relaxáciu pri pohári piva a pravidelné pitie alkoholu v prípade problémov s krvným obrazom je neprijateľné. Pokiaľ ide o spravodlivý sex, niekedy sa musia vzdať takých neškodných návykov ako je káva a čokoláda.

V každom prípade, aby sme sa naučili určiť, čo môže a nemôže jesť, je potrebné pochopiť princípy, ktoré sú základom boja proti vysokému cholesterolu. Lekári vysvetľujú, že liečebná strava pre týchto ľudí je podobná normálnej výžive, ale má svoje vlastné vlastnosti. Vychádza z týchto zásad:

 • je potrebné podávať potravu v malých porciách najmenej 4-5 krát denne;
 • potraviny obsahujúce cholesterol by mali byť minimalizované, zoznam je uvedený nižšie;
 • je povolené konzumovať tuky výlučne rastlinného pôvodu a živočíšne tuky by mali byť obmedzené;
 • polovica dennej stravy by mala byť zelenina a ovocie, každé jedlo sa odporúča spotrebovať v malých množstvách;
 • niekoľko dní v týždni je potrebné doplniť menu o ryby alebo morské plody;
 • Je prísne zakázané jesť rýchle občerstvenie a rýchle občerstvenie (polotovary).

Keď potrebujete "zvuk alarmu"

Čím skôr sa človek dozvie o vysokom cholesterole a začína sa riadiť stravou, tým väčšia je pravdepodobnosť, že sa bude môcť vyhnúť komplikáciám. Muži a ženy majú svoje vlastné vlastnosti, ktoré môžu ovplyvniť vzhľad problému. Lekári vysvetľujú, že s vekom má každá osoba indikátor normálnej hladiny cholesterolu v krvi. Prečo sa to deje?

U žien je to hlavne v dôsledku nástupu menopauzy, ktorý je sprevádzaný hormonálnymi zmenami, ktoré ovplyvňujú prácu všetkých vnútorných systémov tela. Hoci mužské telo nie je vystavené hormonálnym zmenám vo veku, má prirodzenú tendenciu akumulovať cholesterol vo svojich fyziologických vlastnostiach. Tabuľka ukazovateľov normy pre ženy preto má rôzne hodnoty v rôznych obdobiach života a pre mužov sú to isté.

Pre ženy je miera všeobecných ukazovateľov nasledujúca:

 • do 25 rokov - 3,16-5,6 mmol / l;
 • po 25 rokoch - 3,37-5,96 mmol / l;
 • po 45 rokoch - 3,81 - 6,53 mmol / l;
 • po 50 rokoch - 4,2-7,4 mmol / l;
 • po 60 rokoch - 4,45-7,7 mmol / l.

U mužov je rýchlosť celkového cholesterolu až 5 mmol / l.

Je to dôležité! Ak chcete zistiť problémy s cholesterolom v čase, odporúča sa darovať krv na analýzu pravidelne! To je možné vykonať takmer v akomkoľvek zdravotníckom laboratóriu. Dôležitým pravidlom analýzy je, aby to bolo na prázdny žalúdok.

Výrobky zakázané s vysokým obsahom cholesterolu

Zakázané potraviny s vysokým obsahom cholesterolu by mali byť trvalo vylúčené z stravy. Možno to nie je ľahké, ale je dôležité mať na pamäti, že ľudské telo má tendenciu prispôsobiť sa novej diéte, takže ak prejavíte vôľu, potom sa po určitom čase stane zvyčajná správna strava, nebudú to žiadne problémy. Preto je zakázané používať takéto výrobky:

 • vaječný žĺtok;
 • pečeň v akejkoľvek forme vrátane paštiky;
 • rybie ikry;
 • maslo;
 • margarín a ostatné náhradky masla;
 • obchodné sladkosti;
 • pečivo na pečenie alebo pečivo;
 • rýchle občerstvenie;
 • každé údené mäso vrátane klobás;
 • smotana a ostatné mliečne výrobky s obsahom tuku vyšším ako 2,5%;
 • tvrdé syry;
 • tučné mäso: rebrá, bravčové brucho atď.;
 • káva;
 • alkohol.

Je tiež dôležité zvoliť spôsob tepelného spracovania výrobkov počas varenia. Je zakázané ich vyprážať v rastlinnom oleji, dymu, nakladačke. Vyprážané kotlety, kotlety, ryby - to všetko bude musieť byť odstránené z diéty na zníženie hladiny cholesterolu v krvi.

Zaujímavé! Odporúčaná strava s vysokým obsahom cholesterolu neumožňuje kávu, je to skutočnosť, že obsahuje kafestol - látku, ktorá priamo vyvoláva zvýšenie výkonu. Avšak s cukrom a cholesterolom lekári dovolia 1-2 šálky kávy varenej pomocou francúzskej tlačovej techniky (čo naznačuje, že nedochádza k varu).

Povolené produkty

V skutočnosti je povolený zoznam produktov rôzny. Základom odporúčanej stravy sú výrobky bez cholesterolu alebo tie, ktoré sú obsiahnuté v malom množstve. Vzhľadom na to, že strava zahŕňa konzumáciu dostatočného množstva rastlinného tuku, tieto potraviny sa odporúčajú:

 • orechy (pistácie, kešu, mandle a iné, okrem arašidov, vlašských orechov);
 • slnečnicové a olivové oleje, ktoré musia byť naplnené šalátmi.

Pri nákupe mliečnych výrobkov musíte vybrať tie, v ktorých je minimálne percento tuku. Výber cestovín, musíte kúpiť tie, pri výrobe ktorých sa používa tvrdá pšenica. Aj na zníženie hladiny cholesterolu sa odporúča používať červenú zeleninu, ovocie a bobuľovité druhy.

Niekoľko dní v týždni by mali byť ryby, je najlepšie variť morské ryby, ktoré sú bohaté na vitamíny, aminokyseliny a ďalšie užitočné prvky. Navyše sú vhodné mastné ryby severných nádrží (sleď, tuniak, makrela a ide), je to zdroj polynenasýtených mastných kyselín. Napriek tomu, že pečeň je na zozname zakázaných potravín, ktoré znižujú hladinu cholesterolu, výnimkou je pečeň morských rýb.

Zo sladkostí bolo povolené použitie tých, ktorí nemajú múku, zatiaľ čo množstvo cukru v nich je minimálne. Patria sem marshmallows, marmeláda, domáce džemy, turecké potešenie, ovocná zmrzlina. Môžete tiež piť nesladené ovocné nápoje a prírodné džúsy z červeného ovocia.

Tip! Pre sladké zuby existuje veľa rôznych dezertov, ktoré sú prijateľné pre vysoký cholesterol. Niektorí remeselníci pripravujú svoje sladkosti samy: kombinujú povolené sladkosti s orechmi, ovocím a bobuľami.

Odporúčaná strava pre vysoký cholesterol

Mala by sa zachovať prísna diéta s vysokým obsahom cholesterolu? Niektorí ľudia si myslia, že sa budú musieť obmedziť na všetko a dokonca ani nerozumejú, čo si budú variť. Zoberme si príkladové menu pre týždeň. Podrobné recepty pre každý deň nájdete v špeciálnych knihách alebo na internete. Nižšie sú uvedené možnosti pre raňajky, obed a večeru, ktoré je možné kombinovať v akomkoľvek poradí.

 1. Pečené koláče, pohár pomarančového džúsu, jablko.
 2. Zeleninový šalát ochutený olivovým olejom, toast s džemom, grapefruit, zelený čaj.
 3. Ovesná kaša s orechmi a sušeným ovocím, bylinný čaj.
 4. Pšeničná a tekvicová kaša, každé ovocie, tvaroh s kyslou smotanou (s nízkym obsahom tuku).
 5. Zeleninový šalát, korenený slnečnicovým olejom a citrónovou šťavou, toast s džemom, paradajková šťava.
 1. Zeleninová polievka, 2 paradajky, kúsok chleba, pohár šťavy.
 2. Hrachová polievka, plátok syra, napríklad Adyghe, plátok chleba.
 3. Polievka z ryže, čerstvý alebo konzervovaný tuniak, popsicles.
 4. Morská rybia polievka, čerstvý zeleninový šalát, 2 plátky celozrnného chleba.
 5. Polievka s kuracími karbanátky, plátkom chleba, čerstvým ovocím.
 1. Varené fazule, ryžová kaša, grilovaná zelenina.
 2. Guláš z dusenej zeleniny, vaječnej bielej omelety, pohára s nízkym obsahom tuku jogurtu alebo jogurtu.
 3. Pečené morské ryby, čerstvý zeleninový šalát s olivovým olejom.
 4. Ovesná kaša, šalát s konzervovaným tuniakom, jablko.
 5. Ryby dusené so zeleninou v paradajkovej omáčke, plátok chleba, pohár kefíru.

Tip! Mnoho ľudí považuje za vhodné vytvoriť si vlastné menu ihneď 7 dní vopred, aby si zakúpili výrobky a mali čas na ich prípravu.

Dôsledky nedodržania diéty

Štatistiky ukazujú, že každý piaty obyvateľ našej krajiny má v krvi zvýšené hladiny cholesterolu, ale nie všetci vedia, akú stravu potrebujú. Lekári varujú, že nedodržanie pravidiel výživy vedie k ďalšiemu zvýšeniu výkonnosti.

Zvýšenie cholesterolu vyvoláva vývoj ochorení kardiovaskulárneho systému, z ktorých mnohé sú chronické. Lekári hovoria, že každý druhý infarkt je spojený s týmto javom.

Tiež prebytok cholesterolu sa hromadí na stenách tepien, čo vedie k tomu, že zdravá osoba môže získať aterosklerózu v krátkom čase. Takéto usadeniny sa môžu hromadiť na iných orgánoch, dokonca aj na mozgu, čo zvyšuje riziko získania mnohých vážnych ochorení.

Preto je diéta s vysokým cholesterolom nevyhnutným opatrením na úspešný boj proti tejto chorobe. Ak viete, ako znížiť výkonnosť tejto látky v krvi, môžete zaistiť, že budú dlho bežné. V opačnom prípade sa nemôžete vyhnúť komplikáciám, ktoré môžu byť závažnými chronickými ochoreniami.

Názor lekára

Zníženie hladiny cholesterolu v krvi by malo vždy začať podávaním potravy pred užívaním akýchkoľvek liekov.

Aby sme pochopili princípy budovania diéty, ktoré pomôžu znížiť hladinu cholesterolu, tabuľka na základe odporúčaní Európskej asociácie srdca je veľmi vhodná. Zobrazuje v jednoduchej a vizuálnej podobe výrobky, ktoré môžu a mali by byť spotrebované, ktoré by mali byť obmedzené a ktoré by mali byť úplne opustené.

Zníženie cholesterolu správnou výživou

Cholesterol je lipid (tuková látka), ktorej hlavná časť sa tvorí v pečeni a zvyšok pochádza z vonkajšieho prostredia prostredníctvom potravy. Zohráva úlohu stavebného komponentu pre bunky celého organizmu a zúčastňuje sa dôležitých biologických procesov u mužov a žien, preto je dôležité vždy udržiavať indikátor v normálnom rozsahu. Skvelým pomocníkom v tejto úlohe je strava s vysokým obsahom cholesterolu.

Dôsledky vysokého cholesterolu

Prevaha sacharidov a nasýtených tukov v strave zvyšuje hladinu cholesterolu a vedie k rôznym poruchám a chorobám v tele.

Najnebezpečnejšie z nich sú:

 • ateroskleróza pri tvorbe plakov na stenách krvných ciev, zúženie lumen žily a tepien a v niektorých prípadoch spôsobenie úplného zablokovania;
 • kardiovaskulárne ochorenia (infarkt myokardu, mŕtvica, gangréna končatín a iné);
 • tukovú hepatózu, cholesterolózu, pankreatitídu, diabetes;
 • ochorenia gastrointestinálneho traktu;
 • zvýšenie krvného tlaku (hypertenzia).

Ak chcete znížiť hodnotu cholesterolu, môžete opraviť svoje menu a s maximálnym vylúčením vysokokalorických a tučných jedál. Táto potravina je založená na tabuľke č. 10 a nazýva sa hypocholesterolová diéta pre pacientov s hypertenziou a ľudí s vysokým cholesterolom v krvi.

Hypocholesterolový diét: Základy výživy a zloženia

Hlavným cieľom stravy s vysokým obsahom cholesterolu je zníženie množstva živočíšneho tuku. To zase prináša hodnotu cholesterolu do normálneho rozmedzia. Odborníci v oblasti medicíny poukazujú na základné pravidlá pre 10 tabuľky stravy:

 • zníženie výživy výrobkov obsahujúcich cukor;
 • nízkotučné a vyprážané potraviny;
 • namiesto živočíšnych rastlinných tukov;
 • prevalencia v ponuke produktov z rýb;
 • zníženie počtu mäsových jedál (v každej porcii by nemalo byť viac ako 100 gramov mäsa);
 • odstránenie tuku a kože z mäsa pred varením;
 • zahrnutie do stravy viacerých druhov ovocia a zeleniny, s výnimkou zemiakov a fazule;
 • obilniny na varenie zo všetkých zŕn, ktoré nie je možné spracovať;
 • maximálna eliminácia alkoholu a soli.

Aké potraviny treba vylúčiť z potravy s vysokým obsahom cholesterolu

Zoznam zakázaných potravín v strave zahŕňa:

 • sladké výrobky a sladkosti (čokoláda, arašidové maslo, karamelové cukríky, med, marmeláda, sirupy, cukor a fruktóza, cukríky, zázvor a arašidy v cukre);
 • čisté ryby, tučné mäso a bujóny z nich vyrobené;
 • kaviár, konzervované a údené mäso;
 • makaróny, krupice;
 • kakaa a kávy.

Pri nákupe produktov treba venovať pozornosť skrytým tukom, ktoré obsahujú bravčové filé, hovädzie mäso, karbid, rebrá a kusy jatočného tela s viditeľným množstvom tuku. Veľa cholesterolu obsahuje spracované mäso vo forme šunky, klobásy, klobásy.

Neobjavte vajcia. Tabuľka číslo 10 zahŕňa použitie týždňa nie viac ako 2 kusy.

Cholesterol sa nachádza nielen v cukre, ale aj vo všetkých potravinách obsahujúcich cukor. Hypocholesterolová strava pre mužov a ženy zameraná na zníženie ich počtu vylučuje syry, tukovú kysanku a jogurty a maslo, pretože zvyčajne pridávajú veľa cukru.

Pri vysokej hladine cholesterolu v krvi je potrebné úplne vylúčiť z potravinových polotovarov, pečiva z priemyselnej výroby a rýchleho občerstvenia, ktoré zahŕňajú trans-tuky a veľké množstvo nasýteného tuku.

Tabuľka - čo jesť s vysokým obsahom cholesterolu a čo nie?

Čo môžete jesť a čo nemôžete s vysokou hladinou cholesterolu v krvi u žien a mužov? Čo robiť pre sviatky? Predstavujeme Vám vhodnú tabuľku (zoznam), kde prvý stĺpec obsahuje výrobky, ktoré sa môžu konzumovať (so zvýšeným lpnp / zníženým lpvp) a druhý, ktorý je zakázaný. Krátke odporúčania sa poskytujú pre každú skupinu výrobkov (tipy na poznámku od lekárov a odborníkov na výživu).

Aké potraviny môžete jesť s vysokým obsahom cholesterolu a ktoré nemôžete - tabuľku / zoznam

Obilniny, pečivo, sladkosti


 • Ak je hladina cholesterolu zvýšená, ale naozaj chcete niečo sladko konzumovať, potom vyberte najnižšie kalórie - ovocné želé, ovsené vločky. Môžete opísať (lepšie vyrobené z odstredeného mlieka). Rozvíjajte svoje vlastné kulinárske zručnosti!

Mlieko, mliečne výrobky, vajcia


 • Nebojte sa, odstredené mlieko obsahuje toľko živín (bielkovín, vápnika a fosforu) ako celok a surového / tučného (mliečneho) mlieka.
 • Vaječné bielky neobsahujú cholesterol, takže si môžete v receptoch nahradiť celé vajíčka (z výpočtu: jedno celé vajce = dva bielkoviny). So zvýšeným hladinom cholesterolu v krvi (rovnako ako riziko aterosklerózy) nemôžete jesť viac ako 2 žĺtky týždenne.
 • Nikdy nepridávajte syry na mäsové jedlá, inak zdvojnásobia: obsah nezdravých tukov a obsah kalórií.

Polievky, bujóny


 • Po varení hovädzieho vývaru nezabudnite ho vychladnúť. Potom zvyčajná lyžica odstráni celú vrstvu zmrazeného tuku.
 • S vysokou hladinou cholesterolu v krvi, ako hlavné jedlo, môžete (a dokonca aj potrebovať) jesť polievky, korenené s ryžou alebo "ľahké" cestoviny.

Ryby a morské plody

Mäso a mäsové výrobky

Oleja, tuku, trans tuku


 • Počas varenia odstráňte všetok "tuk" z mäsa a odstráňte kožu vtáka.
 • So zvýšeným cholesterolom obmedzíte spotrebu vedľajších produktov. Avšak raz mesačne sa odporúča zahrnúť do stravy malý (asi 80 g) kus pečene, pretože obsahuje vitamíny a železo.
 • Nemôžete jesť vyprážané jedlo. Ak musíte smažiť, použite rastlinné oleje a panvicu s antiadhéznym povlakom. Ak používate gril, položte mäso alebo ryby na mriežku, aby ste naplnili všetok tuk.
 • Pokúste sa spojiť mäsové jedlá s cestovinami a zeleninou / "zelenými" šalátmi.

Zelenina a ovocie


 • Sezóna zeleninové šaláty a občerstvenie s citrónovou šťavou, bylinky, zdravé korenie. Úplne vylúčte: majonézu, všetky druhy mastných omáčok a kečup.

Šťavy, nápoje, alkohol


 • So zvýšeným množstvom cholesterolu v krvi sa pokúste úplne vylúčiť používanie alkoholických nápojov. Čo robiť pre sviatky? Pre mužov nie viac ako dva alkoholické nápoje denne pre ženy - nie viac ako jeden. Podľa noriem WHO môže byť takýmto nápojom pohár piva (330 ml), pohár suchého vína (250 ml) alebo pohár silných produktov (nie viac ako 60 ml).

Čo robiť pre sviatky s vysokým obsahom cholesterolu?

 • Nesnažte sa podvádzať o tom, že niečo môžete jesť, ale niečo nie je možné. Po prvé, chápete, že akékoľvek chronické choroby sú liečené - chronicky. To znamená, že ak sme dlho jedli to, čo je škodlivé pre telo (možno nevedomky), potom pre normálne zotavenie nebudeme musieť jesť "občerstvenie" po dlhú dobu. A po druhé, nádej na to najlepšie v živote. Ako bolo napísané na Šalamúnovom prstenci: "A bude prechádzať."
 • Nakoniec dnes existuje obrovské množstvo receptov na lahodné jedlo, absolútne neškodné pre naše zdravie. Nebuď lenivý, nájdi ich. Posilnite si svoj vlastný kulinársky talent. Pomocou tejto tabuľky môžete nezávisle vypočítať zoznam výrobkov s normalizovanou dávkou denného cholesterolu (maximálne 300 mg).
 • Ak máte problémy s vysokým cholesterolom v krvi, ale vôľa nestačí, napríklad odmietnuť jesť "zakázané jedlo" na večierku. Požiadajte svojho manžela / manželku (alebo blízkeho priateľa), aby vám pomohli s týmto problémom - to znamená, že vás ovládať. Daj mu (alebo jej) slovo - udržať "až do víťazného". Alebo urobte vážnu stávku (viac pre mužov).
 • V čase sviatku sa snažte pohybovať viac. Môže to byť tanec (prirodzene, mierne), akékoľvek hry vonku atď. Skvelá možnosť, napríklad, častejšie a dlhšie prechádzky so psom. Vo všeobecnosti sa pozrite na okolnosti.
 • Pokiaľ ide o alkohol, je lepšie sa ho vzdať. Napriek tomu, že podľa noriem WHO sú povolené v miernom množstve. Ale tam, kde prvých 50 ml, tam a druhý. A za nimi a tretí (v princípe: "Boh miluje Trojicu"). Môžete byť zábava bez alkoholu.

Ďalšie informácie o povolených (a dokonca odporúčaných), ako aj zakázaných potravinách (uvedené v tabuľke / zozname vyššie) o vysokom obsahu cholesterolu v krvi nájdete v iných článkoch na našej webovej stránke.

Diéta s vysokým cholesterolom

Opis k 10. mája 2017

 • Účinnosť: terapeutický účinok po 2 mesiacoch
 • Podmienky: 2 mesiace alebo viac
 • Náklady na výrobky: 1700 - 1800 rubľov za týždeň

Všeobecné pravidlá

Táto tuková látka je potrebná na tvorbu enzýmov, hormónov a ďalších vecí. Avšak v prípade porušenia jeho metabolizmu a jeho vysokej hladiny v krvi sa vyvinú ireverzibilné zmeny v cievnej stene - ateroskleróza, ktorá je nebezpečná pre jej komplikácie (srdcový záchvat, mozgová príhoda, zlyhanie krvného obehu rôznych orgánov).

Nebezpečný z hľadiska vývoja aterosklerózy je považovaný za nerovnováhu medzi frakciami - lipoproteínmi s nízkou hustotou LDL a vysokou hustotou (HDL). Prvé majú aterogénny účinok a ich vysoký obsah predstavuje riziko kardiovaskulárnych ochorení. Cholesterol s vysokou hustotou ("dobrý") je produkovaný telom. Mierna fyzická aktivita prispieva k jej rozvoju a zároveň znižuje hromadenie škodlivých látok, ktoré prichádzajú len s výrobkami.

Na zníženie hladiny cholesterolu sa vyvinulo zdravé jedlo. Strava na zníženie hladiny cholesterolu v krvi sa môže použiť pri liečbe a prevencii ochorení - je vhodná pre ľudí, ktorí sa starajú o svoje zdravie. Jeho cieľom je zlepšiť metabolizmus lipidov a znížiť hmotnosť. Hlavnou zásadou tejto stravy je zníženie živočíšneho tuku, ktorý získavame z mäsa, mastných mliečnych výrobkov a jednoduchých sacharidov. Prevažujúcou stravou by mali byť polynenasýtené tuky (ich zdrojom sú rastlinné oleje a orechy), vláknina a komplexné uhľohydráty (dostaneme ich zo zeleniny, zŕn, otrúb). Je to veľké množstvo vlákniny, ktoré pomáha odstrániť prebytok cholesterolu z gastrointestinálneho traktu. Obsah bielkovín v tejto terapeutickej strave je v normálnom rozmedzí a môžu sa získať konzumáciou rôznych strukovín a chudého mäsa.

Množstvo chleba nie je väčšie ako 200 g denne, ale je tiež povolené používať dietetické bochníky s otrubami. Príjem soli a kvapaliny je obmedzený na 1,2 litra. Jedlo by malo byť pripravené bez soli, ale je možné pridať hotové jedlo na stôl. Zelenina je konzumovaná surová alebo dusená a mäso a ryba sa lepšie varí (pečieme), aby sa znížil obsah tuku v strave. Je dôležité, aby ste večerali veľa zeleniny. Denný príjem kalórií - 1400-1500 kcal.

Základné princípy výživy s vysokým obsahom cholesterolu v krvi:

 • Obilniny, zelenina a ovocie obsahujúce komplexné sacharidy a veľké množstvo vlákniny by mali byť asi 60% stravy. Zelenina by sa mala denne konzumovať 400 g (jedna tretina čerstvých) a 200 g výrobkov z obilia.
 • Prevaha rastlinných olejov v strave.
 • Mierna konzumácia povolených mliečnych výrobkov.
 • Potraviny s vysokým obsahom cholesterolu v krvi zahŕňajú zaradenie medzi ryby, kurčatá a morčacie mäso, ktoré sú vybranými výrobkami, a štíhle hovädzie mäso v strave by malo mať druhé miesto.
 • Množstvo soli je minimálne.
 • 2-3 vajíčka týždenne (bielkovina nie je obmedzená).
 • Nedovoľte pocit hladu (včas usporiadajte občerstvenie s ovocím).

Strava s vysokým obsahom cholesterolu u žien nie je iná ako u mužov a zachovávajú sa všeobecné princípy výživy. Celkový cholesterol u žien a mužov by nemal byť vyšší ako 5,2 mmol / l, indikátor 6,19 mmol / l sa už považuje za výrazne zvýšený. HDL u žien by mala byť najmenej 0,9 mmol / l a až 1,9 mmol / l, u mužov je tento údaj iný - od 0,7 do 1,7 mmol / l.

Nástup menopauzy nepriaznivo ovplyvňuje výmenu cholesterolu a je vysvetlený skutočnosťou, že s nástupom jeho syntézy estrogénu sa znižuje a reguluje produkciu "dobrého" cholesterolu. Zlepšenie "zlého" prispieva k sedavému životnému štýlu ženy, prejedaniu a konzumácii mastných a vysokokalorických potravín.

Výživa so zvýšeným cholesterolom u žien by mala obsahovať maximálne rastlinné produkty bohaté na fytosterol, ktoré kontrolujú a znižujú hladinu zlého cholesterolu:

 • pšeničné klíčky;
 • sezamové semená;
 • slnečnicové semená;
 • ľanové semeno;
 • olivový olej;
 • olej z hroznových semien;
 • avokádo.

Nie menej užitočné sú zelenina a ovocie obsahujúce pektín: jablká, citrusové plody, repa, vodné melóny a prírodné zeleninové šťavy. Nezabudnite, že všetky ovocie a zelenina vo fialovej a červenej farbe obsahujú polyfenoly, ktoré stimulujú tvorbu dobrého cholesterolu: čučoriedky, jahody, maliny, brusnice, brusnicový džús, chokeberry, čučoriedky, granátové jablká, fialové a červené hrozno, slivky, baklažán. Zelené listové šaláty a zelenina sú tiež užitočné: kapusta, hlávkový šalát, špenát, šťuka, artyčok a petržlen, kôp a zelená cibuľa k dispozícii všetkým.

Je potrebné zahrnúť strukoviny do stravy, ktorá kvôli vysokému obsahu vlákniny odstráni škodlivý cholesterol z čreva. Pokiaľ ide o obsah bielkovín, môžu nahradiť mäso.

U starších žien je užitočné používať sójové produkty obsahujúce fytoestrogény. Nezabudnite na správne kulinárske spracovanie mäsa a rýb - aspoň tuku pri varení - najlepšie je pečieme v rúre, v hrncoch alebo v pare.

Vzhľadom na ženy pre sladkosti, bude veľmi ťažké vzdať sa sladké smotany, čokolády a sladkosti, sladké pečivo, sušienky, vafle a obmedziť sa na cukor. Je to však nevyhnutné. Mastné mäso by tiež malo zmiznúť z stravy, je potrebné opustiť spracované mäso (klobása, bravčové mäso). Zakázané bravčové mäso, slanina a slanina. Nezabudnite na potrebu cvičenia. To všetko prinesie len úžitok - budú normalizované analýzy, váha bude klesať a budete sa ctiť atraktívnym.

Často sa pozoruje vysoký cholesterol pri ochoreniach vnútorných orgánov a endokrinného systému: nefritídy, hypotyreózy, obezity a cukrovky. Takáto kombinovaná patológia si vyžaduje osobitný prístup k výžive a vážnejšej liečbe. V každom prípade sa problém rieši individuálne a terapeutická výživa sa priradí podľa základnej choroby. Napríklad, akú výživu naznačuje vysoký cholesterol v prítomnosti ochorenia obličiek? V tomto prípade musíte dodržať tabuľku č. 7 a jej odrody. Diéta 7 je predpísaná pre chronické ochorenia obličiek a okrem obmedzenia soli a množstva spotrebovanej tekutiny zabezpečuje odstránenie potravín bohatých na cholesterol (obličky, pečeň, žĺtky vajec, mozog).

svedectvo

Zobrazené na sklade:

Povolené produkty

Správna výživa s vysokým obsahom cholesterolu by mala byť normou. Čo to má byť? Najprv musíte odstrániť mäsové bujóny - variť vegetariánske polievky, ak je to pre vás ťažké a nezvyčajné, môžete využiť prvé kurzy slabého druhotného bujónu a starostlivo odstrániť tuk. Zemiaky používajte v minimálnom množstve a je lepšie pripraviť kombináciu zeleninových polievok, polievky a boršče.

Mäso a hydina by sa mali odobrať z druhov s nízkym obsahom tuku, koža vtáka je neprijateľná, tuk z mäsa sa musí odrezať dodatočne. Keďže strava zabezpečuje obmedzenie tuku, mäso by malo byť varené alebo pečené bez pridania kyslej smotany, majonézy a akéhokoľvek tuku. Jedzte zeleninu ako ozdobu, nie ovocie. Sú najlepšie varené na raňajky (ovsená vňať, pohánka a hnedá ryža).

Na zníženie hladiny cholesterolu pomôže kapusta (všetky druhy), mrkva, cuketu, tekvica, baklažán alebo šaláty z čerstvej zeleniny a zeleného hrášku. Celkový počet zeleniny spotrebovanej denne je najmenej 400 g.

Rastlinný olej prvej extrakcie sa používa na plnenie hotových jedál. V tomto ohľade je užitočné, ľanový olej, vodca v obsahu omega-3 mastných kyselín, ktoré regulujú produkciu prospešných lipidov.

Zníženie hladiny cholesterolu sa dá dosiahnuť zavedením nízkotučných rýb do stravy a spotreba mäsa (kurčiat) by mala byť obmedzená na 1 čas týždenne. Z rýb by ste si mali vybrať diétne druhy: merlúza, treska jednoškvrnná, treska bezfarebná, navaga, pollock, pollock.

Chlieb je povolený raž, z obilnej múky a otrúb. Občerstvenie a prvé jedlá je možné použiť bez kvasnicových chlebov (otruby, ľanové semená). Mlieko a mliečne výrobky sú povolené len so zníženým obsahom tuku a v obmedzených množstvách. Povolený zelený čaj a slabá káva s mliekom a bez cukru, zeleninové šťavy a ovocie bez cukru.

Okrem Toho Čítal O Plavidlách

Čo ukazuje ESR v krvnom testu pre mužov?

Skratka ROE znamená "sedimentačnú reakciu erytrocytov". Termín ESR (sadzba sedimentácie erytrocytov), ​​v zhode s ním, odráža ten istý indikátor a je jednoducho skoršia verzia mena.

Demyelinizácia mozgu

Demyelinizačný proces je patologický stav, pri ktorom dochádza k deštrukcii myelínu bielej hmoty centrálneho alebo periférneho nervového systému. Myelín je nahradený vláknitým tkanivom, čo vedie k narušeniu prenosu impulzov pozdĺž vodivých ciest mozgu.

Ako sa zbaviť plakov v cievach krčka maternice

Nesprávna strava, sedavý životný štýl, zlé návyky prispievajú k rozvoju cievnych ochorení. Najčastejšou a veľmi nebezpečnou chorobou je ateroskleróza. Samozrejme, patológia môže byť vyliečená, ale bude to vyžadovať veľa úsilia.

Angina - čo to je? Príčiny, symptómy a liečba

Angina pectoris je bežná choroba srdca, ktorá pri pokroku vedie k chronickému zlyhaniu srdca a infarktu myokardu. Angina pectoris sa často považuje za príznak poškodenia koronárnych artérií - náhla bolesť za hrudnou kosťou, ku ktorej dochádza na pozadí fyzickej námahy alebo stresovej situácie.

Hydrocefalus mozgu u dospelých: príčiny, príznaky, liečba

Hydrocefalus u dospelých ("kvapkanie mozgu") je patologický stav charakterizovaný nadmernou akumuláciou cerebrospinálnej tekutiny (CSF) v mozgovomiechových tekutinách v mozgu.

Coagulogram počas tehotenstva

Autorom článku je AV Sozinová, praktická lekárka a gynekológ. Odborná prax od roku 2001.Systém hemostázy je súbor mechanizmov, ktoré zabezpečujú zachovanie tekutého stavu krvi a jej tekutosť, zabraňujú a zastavujú krvácanie a sú tiež zodpovedné za integritu krvných ciev.