Vyskytuje sa prevažne v dospelosti. Porážka možného bazénu akéhokoľvek mozgovej tepny, ale častejšie v oblasti vetiev strednej mozgovej tepny alebo cievy, vaskularizovaného mozočku a výfuku stavce tepny. Vývoj discirkulačných javov je vo väčšine prípadov urážkou, klinický obraz sa odlišuje rôznymi a prechodnými príznakmi.

Počiatočné, relatívne ľahké tečúce formy nie sú sprevádzané klinickými príznakmi poškodenia srdca a kĺbov, a preto ich diagnostika je často ťažká a oneskorená. Najčastejšie prejavy zahŕňajú astenie v kombinácii s vegetatívno-vaskulárnymi alebo vegetatívne-viscerálnymi poruchami, hypochondriakálnymi prejavmi, ktoré môžu byť reverzibilné. Spolu s sťažností astenoipohondricheskih a neurotickú typu na pozadí zníženie krvného tlaku sa často objavujú synkopa, celkový chlad, potenie, a ďalších porúch vegetativnovistseralnye, ktorá vedie k chybnej diagnóze rôznych foriem neuróz, alebo vegetatívny neuróza neurocirculatory dystónia. Znaky aktivity reumatického procesu sú spravidla minimálne alebo chýbajú. Iba ako výsledok komplexné vyšetrenie (EEG, REG, diencephalic vzorka, "vzorka vody" s priečnym vzorkou diatermické hlavy s nákladom cukru, osciloskopy plavidlá končatín, atď..), je možné detekovať poruchu hypotalamu a mozgový kmeň štruktúry, celkové zmeny v cievnej tonus simpatikoadrenalovogo typu čo nepriamo naznačuje účasť hypotalamusových vazomotorických centier v patologickom procese. Rysy prekrvenie hypotalame regiónu: kapilárnu sieť je najvýkonnejší a priamy kontakt s nervovými bunkami kapilár v hypotalame jadier bez gliových vrstvy vytvárajú predpoklady pre intenzívnejší vplyv infektsionnoallergiziruyuschih faktorov na jadre hypotalamus.

Rad pacientov hypotalamu syndrómy nie sú obmedzené prechodná alebo trvalá, porúch angiodistonicheskimi, ako neuro dystónia vegetativnovistseralnyh s množstvom porušenie, a tam sú stereotypné záchvaty trvajúce od niekoľkých minút do niekoľkých hodín. Útoky sú vyjadrené palpitáciami, dýchavičnosťou, nárastom krvného tlaku a telesnej teploty, pocitom horúčky, gastrointestinálnymi a inými paroxysmálnymi autonómnymi poruchami. Závažné hypotalamické paroxysmy sú sprevádzané depresiou vedomia alebo tonickými kŕčmi (ako je rigidita) až po opistotón. Zároveň nie je pozorovaná strata vedomia, na rozdiel od veľkých epileptických záchvatov. Vedomie sa zotavuje oveľa rýchlejšie ako po závažnom epileptickom záchvate. Niekedy sa vyskytujú hypotalamické paroxysmy na mono alebo hemitime; kŕče očných svalov sa môžu pozorovať vo forme buď zbiehajúceho sa, rozbiehajúceho sa strabizmu alebo nerovnakej polohy očných lôpt vertikálne, niekedy aj veľkosti žiakov a ich odozvy na zmenu svetla. Cez početnosť a závažnosť hypotalame ostrý (a Mesodiencephalic) záchvaty, a často dlhodobý priebeh ochorenia, degradácia jedinca nie je označený, isteriformnoe správanie je jedným z trvalých symptómov, ktorého podstatou je často podceňuje.

Cerebrálny reuma

Cerebrálna reumatická dermatitída - zápal steny ciev mozgu reumatickej etiológie. Liečba je kombinovaná s ohniskovými zmenami v nervovej tkanive. spôsobené trombózou malých a stredných tepien, ako aj subarachno-krvácanie, embólia mozgových ciev a mikro-mŕtvice.

Často ochorenie začína všeobecnou slabosťou, malátnosťou, leukocytózou, zvýšenými ESR, teplotou subfebrilu alebo inými príznakmi exacerbácie reumatického procesu. Niekedy sa prejavuje náhle na pozadí imaginárneho blahobytu. Pacienti vyvíjajú hemiparézu alebo hemiplegiu, poruchu reči (motorickú alebo senzorickú afáziu) alebo iné príznaky fokálneho poškodenia mozgu. Vedomie je zvyčajne zachránené. Krvný tlak je normálny alebo mierne zvýšený. Možné prechodné poruchy cerebrálnej cirkulácie, pri ktorých sa príznaky zhoršujú v priebehu niekoľkých hodín alebo dní.

Ak dôjde k náhlemu poškodeniu mozgu na pozadí predsieňovej fibrilácie alebo mitrálnej choroby. mali by ste premýšľať o cerebrálnej embólii s krvnou zrazeninou, ktorá sa môže vytvoriť v ľavej predsieňovej časti.

Fyzioterapeutická liečba - (pozri vaskulárne ochorenia mozgu).

Revaskulárne liečenie mozgových ciev

Aterosklerotická vazokonstrikcia hlavy a krku: výskyt, príznaky, liečba

Veľa ľudí pozná časté, niekedy ťažké záchvaty bolesti hlavy a náhly závraty. Väčšina z nich zaznamenáva zhoršenie pamäti, napríklad keď si ťažko pamätá, kde dali svoje kľúče a iné drobné predmety, zabudli dôležité termíny atď. Niektorí ľudia to spájajú s nadmernou prácou, iní žartovne hovoria, že oni začali mať sklerózu. Najčastejšie tieto príznaky spôsobujú obehové poruchy, známe ako ateroskleróza alebo zúženie krvných ciev mozgu.

Mechanizmus výskytu choroby

Ateroskleróza sa vyskytuje v dôsledku ukladania cholesterolových plakov na stenách tepien, ktoré dodávajú krv do mozgu. Výsledkom je zníženie lumenu medzi stenami krvných ciev, čo vedie k zníženiu ich výkonnosti. Množstvo krvi vstupujúcej do mozgu prudko klesá. Dodáva sa s kyslíkom a ďalšími živinami narušená. To vedie k poškodeniu pamäti, bolestiam hlavy a iným prejavom ochorenia.

Najčastejšie tvorba aterosklerotických plátov spôsobuje patologické stavy ciev mozgu a krčnej oblasti. Stane sa to takto:

 • Pri používaní príliš tučných potravín zvyšuje hladina cholesterolu nedostatok potravy v strave bohatom na vlákninu v krvi.
 • Steny tepien strácajú svoju elasticitu. Na nich sa objavujú trhliny, v ktorých sa vytvárajú malé škvrny z plaku.
 • Aterosklerotické plaky, ako magnet, priťahujú krvné doštičky - krvné bunky, ktoré podporujú zrážanie krvi. Zároveň rastú ako snehová guľa, tvoria trombus a znižujú vzdialenosť medzi stenami. V niektorých prípadoch dochádza k úplnému zatvoreniu cievy.

Zvyčajne tento proces začína so zúžením krčných ciev, najmä krčnej tepny.

Priebeh choroby

Toto ochorenie sa môže vyskytnúť v chronickej a akútnej forme. Akútna forma je pozadím vývoja mozgového infarktu alebo závažnejšej hemoragickej mŕtvice (cerebrálne krvácanie). Tieto krízy často spôsobujú náhlu smrť. V chronickom priebehu rastú príznaky vazokonstrikcie pomaly. Po prvé, existuje rýchla únava, dokonca aj pri vykonávaní priemerného množstva práce, potom sa objavia bolesti hlavy. Pravidelne je človek závraty. Niekedy zabudne zrejmé.

Chronický kurz má tri fázy:

 1. Prvá je najjednoduchšia. Predpokladá sa, že je asymptomatická, keďže väčšina ľudí spája mierny pokles pracovnej kapacity s nadmernou prácou, nedostatkom spánku, zmenami počasia a inými faktormi. A samozrejme nie je v zhone, aby sme navštívili lekára.
 2. Ďalšia fáza (druhá) je sprevádzaná poruchou v práci niektorých orgánov, napríklad v močovom systéme alebo v muskuloskeletálnom systéme, čo spôsobuje zmenu chôdze. Človek bez toho, aby si to všimol, začína mäsiť alebo škrípať nohami pri chôdzi. Končatiny sa z času na čas môžu stať znecitlivené. Pacient je nepríjemný. Neustála zmena jeho nálady spôsobuje konflikty a hádky. Tieto príznaky netrvajú dlhšie ako jeden deň. Ale vznik niektorého z nich - dôvod, prečo ísť k lekárovi.
 3. Zúženie ciev hlavy v tretej fáze sa prejavuje závažnejším porušovaním v práci mozgu. Zároveň osoba stráca schopnosť koordinovať svoje pohyby. Preto sa začína pohybovať pomaly. Chystá sa cítiť po ceste. S progresiou ochorenia úplne prestáva fungovať kontrolné centrum muskuloskeletálneho systému. Osoba stráca príležitosť nielen na pohyb, ale aj na vlastné nohy. Často je reč narušená, dochádza k strate videnia.

Nebezpečenstvo tejto choroby spočíva v tom, že väčšina ľudí sa sama lieči, zmierňuje bolesť hlavy analgetikami, bez vážneho dôležitosti príčin jej odporu. V dôsledku toho liečba cerebrálnej vazokonstrikcie začína príliš neskoro, keď je stav pacienta blízky predinfarktu alebo mŕtvici.

Video: ako sa zužuje lumen ciev ateroskleróza

Príčiny vazokonstrikcie

V mnohých prípadoch sa ateroskleróza vyskytuje v dôsledku takzvanej homocysteinémie - dedičnej alebo získanej metabolickej poruchy (nedostatok vitamínov B12, B6, kyseliny listovej a fajčenia), pri ktorej dochádza k nadmernej akumulácii homocysteínu. Ale hlavné dôvody zúženia krvných ciev spočívajú v zrýchlenom rytme moderného života, keď sa človek snaží mať čas na to, aby urobil veľa vecí.

 • Túžba urobiť úspešnú kariéru často vedie k stresu a prepracovaniu a k poruche života - k hlavným príčinám nervových porúch a skúseností.
 • Mnoho ľudí trávi väčšinu svojho života v kanceláriách a vozidlách. Nemajú čas na prechádzky na čerstvom vzduchu. Navyše väčšina krmív pochádza z potravín s vysokým obsahom tuku a iných zložiek s vysokým obsahom cholesterolu.

A ako dôsledok toho všetkého - zúženie ciev krčnej chrbtice, čo vedie k hladkému kyslíku mozgu, vysokému krvnému tlaku a ďalším následkom.

Pomôžte sami: prirodzenú prevenciu

Medzitým sa každý môže chrániť pred účinkami vazokonstrikcie bez použitia liekov.

Borovicová infúzia

Najlepšie ľudové lieky sú mladé výhonky borovice, ktoré vychádzajú z pupenov na konci jari alebo na začiatku leta. Skôr, zlato od nich.

Na prípravu požadovaných 70 cm centimetrov mladých vetvičiek. Musia byť varené v litre vody, kým sa nezmäknú. Voda sa varí, takže po varení a namáhaní je potrebné doplniť ju, aby ste získali liter odvaru. Ale môžete postupne pridávať a v procese varenia.

Potom v inom horúcom vývaru pridajte kilogram granulovaného cukru a citrónovej zeminy do mixéra (spolu s kôrou). Varené zloženie sa varí ďalších 5 minút a naleje voňavý med do pohárov.

Použite to raz denne, nie viac ako polievková lyžica.

hloh

Zúženie ciev hlavy, pri prvých prejavoch, je účinne ošetrené kvety a bobuľami krvave červeného hlohu. Táto rastlina je distribuovaná na území našej krajiny. Sušené kvety a bobule môžu byť varené v rovnakom čase ako čaj v čajníku.

Alebo si pripravte infúziu ich dvoch polievkových lyžíc zmesi kvetov a bobúľ (môžete oddelene pestovať bobule a kvety) v pohári vody. Infúzia piť polievkovú lyžičku vždy pred jedlom. Hloh dokonale posilňuje krvné cievy.

S rovnakým účelom môžete použiť lekársku alkoholickú tinktúru z hlohu, alebo si ju pripraviť doma a trvať na čerstvom výbere kvety alebo zbieraných bobúľ na vodke. Aplikujte pridaním 10 kvapiek na čaj alebo pohár vody.

ďatelina

Alkoholická tinktúra lúčnej ďateliny dokonale zvládne prvé príznaky aterosklerózy.

Pri príprave sa každá nádoba naplní vrcholom kvetnými hlavičkami ďateliny a naplní sa vodkou. Trvá dva týždne. Vezmite rovnaký duch ako tinktúra hlohu.

Každý deň môžete vyrábať ďatelinový čaj a piť ho namiesto vody. Clover pomáha zlepšiť pamäť, znižuje tinnitus.

Liečba

Ak v nedávnej minulosti bola ateroskleróza považovaná za chorobu ľudí v predčasnom dôchodkovom veku, potom dnes postihuje mladých ľudí (30 rokov a viac). Vo väčšine prípadov je liečba vazokonstrikcie dlhá. Podporná farmakoterapia sa má uskutočňovať počas celého života. Ale pred začatím liečby tejto choroby je potrebné kompletné vyšetrenie, ktoré umožňuje najpresnejšie posúdiť stupeň vaskulárnej lézie a možné zmeny v práci srdca, nervového systému a iných orgánov. Preto pacient musí prejsť konzultáciou nielen s terapeutom, ale aj s neuropatológom a kardiológa, ako aj s ďalšími odborníkmi.

Medzi liekmi, ktoré sa používajú pri zúžení mozgových ciev, sú nasledujúce lieky:

 1. Mefakor a Mevacos - lovostatín, zaradené do skupiny statínov;
 2. Atromid, atromidín, klofibrát zo skupiny fibrátov;
 3. Z simvastatínu sa použili Zokor, Akalipid, Vasilip, Levomir a ďalšie;
 4. Vasodilatátory - Actovegin, Cavinton;
 5. Antidepresíva predpísané pre chronickú cerebrálnu ischémiu, encefalopatiu (na stiahnutie z depresie) - Amitriptylín;
 6. Trankvilizéry (na zmiernenie symptómov úzkosti) - fenozepam alebo diozepam;
 7. Antioxidanty - selén, vitamíny E, C, A a stopové prvky, ako aj multivitamínové komplexy;
 8. Živice na výmenu aniónov - Levocitín, Cerebralizín a iné.

Často dochádza k vazokonstrikcii na pozadí hypertenzie alebo diabetes mellitus. V tomto prípade sú lieky predpísané s ohľadom na lieky používané na odstránenie príznakov týchto ochorení.

Radikálne ošetrenie

V pokročilých prípadoch s progresiou ochorenia, keď lieková terapia nedáva požadovaný účinok, sa odporúča liečiť vazokonstrikciu chirurgickými metódami. Napríklad vykonajte karotidovú endarterektómiu, počas ktorej sa z disekovanej cievy s patológiou odstráni cholesterolový povlak. Obnova steny cievy sa uskutočňuje šitím. Operáciu vykonáva chirurg v lokálnej anestézii. Vo väčšine prípadov pacient opustí nemocnicu jeden deň po odstránení cholesterolu.

Moderné metódy liečby zahŕňajú angioplastiku. Toto je operácia, počas ktorej sa do tepny vloží špeciálna hadička (katéter), pomocou ktorej sa oblasť rozširuje a prívod krvi sa obnoví stlačením plaku. Je tiež možné vykonať stentovanie (karotídne posunovanie), pri ktorom je medzi doskou a stenou cievy fixovaný tenký drôtový rám. Tieto metódy však sprevádzajú časté komplikácie, takže sa používajú veľmi zriedkavo.

Všeobecná schéma liečby aterosklerózy neexistuje. V každom prípade je priradená individuálne podľa výsledkov diagnostiky hardvéru.

Diagnostické metódy

Príznaky vazokonstrikcie sa zistia pri vyšetrení terapeutom. Dôkazom toho je hluk nad karotickými tepnami v krčnej oblasti. Prítomnosť (neprítomnosť) aterosklerotických plakov alebo krvných zrazenín sa stanoví ultrazvukovým skenovaním. Takisto odhadol rýchlosť toku krvi. Ak lekár nie je spokojný s výsledkami tohto vyšetrenia, predpisuje počítačovú tomografiu alebo angiografiu. Poskytuje detailné snímky každej vrstvy mozgu, čo vám umožní plne preskúmať všetky tepny. Okrem toho môže byť prietok krvi kontrolovaný pomocou magnetickej rezonancie (rádiové vlny a magnetické pole).

Diagnóza je nevyhnutná na vylúčenie iných príčin porúch obehu v mozgu. Jedným z nich je prudké zúženie ciev na stavcoch s osteochondrózou, čo môže spôsobiť podobné príznaky. Ale súčasne liečba aterosklerózy a osteochondrózy má významné rozdiely.

Diéta a účinnosť liečby

Pri úspešnej liečbe vazokonstrikcie hrá ľudská výživa obrovskú úlohu. Je potrebné úplne zrevidovať stravu.

 1. Odpadové údené a marinované výrobky, sladké jedlá, čokoláda a kakao, bohaté vývary.
 2. Znížte príjem soli.
 3. Potraviny varené v rastlinnom oleji.

Medzi potrebné výrobky na stole musí byť prítomná zelenina a ovocie:

 • Morský kel a grapefruity;
 • Lahôdka, dusená, lúpaná;
 • Angrell, jablká a feijoa, ak je to možné.

To všetko zníži nielen hladinu cholesterolu, ale aj krvný tlak počas vazokonstrikcie. Ihneď po prebudení sa odporúča piť pohár teplej vody. Perfektne čistí cievy.

Video: potraviny proti ateroskleróze

Zdravý životný štýl - nepriateľ cholesterolu

Odmietanie zlých návykov (fajčenie, alkohol) je zárukou zachovania zdravia nielen ciev, ale aj celého organizmu. Súčasne je dôležitá motoristická aktivita. Odporúča sa pohybovať čo najviac pešo. Prečo čakať na autobus, ak máte len dve zastávky v práci alebo v obchode. Krátka prechádzka pešo spôsobí, že sa krv pohybuje rýchlejšie cez žily, čo znamená, že pravdepodobnosť cholesterolu sa začne znižovať.

Každý, kto vykonáva ranné cvičenia, používa sprchy a spevnenie, čo zvyšuje adaptačné schopnosti krvných ciev, čo je veľmi užitočné pri vegetatívno-vaskulárnej dystónii, ale je neúčinné pri ateroskleróze. Ak táto choroba ešte prekoná, potom je nesprávne predpokladať, že "staromódny" spôsob je obzvlášť účinný - kontrastuje hlavu s horúcou vodou najprv potom studenou vodou. Krátkodobé vystavenie studenej vode, naopak, môže rýchlo viesť k spazmu krvných ciev a zúžiť ich lúmen.

Tradičná medicína pri liečbe vazokonstrikcie

Cesnak a citrón

Pri liečbe cerebrálnej aterosklerózy sa široko používajú ľudové prostriedky ako cesnak a citróny. Existuje niekoľko kombinácií ich použitia.

Recept číslo 1

Citróny a cesnak, aby sa v rovnakom množstve, napríklad jeden kilogram. Osušte a nakrájajte cesnak v mixéri alebo cez mlynček na mäso. Zložte do trojlitrovej nádoby a naplňte ju vodou. Infuďte 10 dní na studenom mieste pod nylonovým krytom. Infúzia sa neustále mieša. Po uplynutí tohto obdobia filtrovať. Smažte citróny a pridajte do infúzie. Dobre premiešajte. Vezmite liek do polievkovej lyžice. Čas prijatia (pred jedlom alebo po jedle) sa vyberá individuálne na základe kyslosti žalúdka (keď je zvýšená, je lepšia po jedle).

Recept číslo 2

Polievku na hlaveň cesnaku a nakrájajte v mixéri do stavu kaše. Do sklenenej nádoby nalejte rastlinný olej (olivový alebo sójový, kukurica alebo slnečnica). Kryt s nylonovým krytom umiestnite na chladnom mieste. Každé ráno z čerstvého citróna stlačte šťavu v čajovej lyžičke. Zmiešajte ju s čajovou lyžičkou cesnakového oleja na perorálne podanie. Vezmite rovnakú dávku pred obedom a večerou (pol hodinu pred jedlom).

Devyatisil

Medzi osvedčenými spôsobmi tradičnej medicíny - naplnenou vodkou na 40 dní koreňový devaziol. Vezmite si tinktúru jedenkrát denne, zriedením 25 kvapiek na 100 g vody.

púpava

Púpava nie je známa iba dedinčanom. Z jeho žltých hláv pripravte najkrajší a veľmi užitočný džem. Len málo ľudí vie, že sušené a čerstvé korene púpavy sú účinné pri liečbe zúžení medzier medzi stenami tepien.

 1. Suché púpava korene brúsiť na prášok. Na terapeutické účely jesť pred každým jedlom lyžicu prášku. Môžu byť zmiešané s medom, aby sa znížila horkosť, ktorá je vlastná koreňom.
 2. Šťava z čerstvých koreňov sa zmieša s odvarom ryže v pomere 1: 1. Prijme sa štvrť šálka. Tento nástroj zlepšuje pamäť.

Sušené ovocie a orechy

Ovocný šalát zložený z nasledujúcich zložiek je veľmi užitočný na posilnenie steny nádob:

 • Sušené slivky, figy a sušené marhule, hrozienka - každá 200 g;
 • Vlašské orechy (jadrá) - 20 kusov.

Všetko zložky v šaláte rozrušte ručne pomocou oceľového noža. Neodporúča sa používať mlynček na mäso, aby sa zabránilo strate užitočných vlastností v dôsledku kontaktu s kovom. Všetko sa dôkladne zmieša a zmes sa skladá do sklenenej nádoby s vekom. Dosť, aby jedlo dve polievkové lyžice takého šalátu denne. Maximálny účinok sa dosiahne, ak ju pijete akýmkoľvek fermentovaným mliečnym výrobkom.

Video: obľúbené recepty na cievne zdravie

Nebezpečné komplikácie

Jedným z najnebezpečnejších dôsledkov zúženia krvných ciev v mozgu je mŕtvica, ktorú lekári nazývajú mozgový infarkt. Keď k tomu dôjde, smrť mozgových buniek v dôsledku hladovania kyslíkom spôsobená úplným zablokovaním tepny s cholesterolovým povlakom. Obvykle predchádza TIA (prechodný ischemický záchvat). Sú sprevádzané hlavnými príznakmi mŕtvice:

 1. Neschopnosť vysloviť slová v dôsledku necitlivosti jazyka,
 2. Ruky visia plné a odmietajú poslúchať,
 3. Nohy sa nedajú presunúť.

Tento stav trvá dlhšie ako jeden deň.

Druhou nebezpečnou komplikáciou je hemoragická mŕtvica, pri ktorej nedostatok kyslíka spôsobuje krvácanie v medulácii.

Často zúženie krvných ciev vedie k demencii (demencii), keď človek prestane vnímať, čo sa deje primerane. Nechápe, kde je; sa neriadi prírodné potreby (črevné a črevné pohyby močového mechúra). Takíto pacienti by nemali zostať sám, pretože môžu zabudnúť na priložené elektrické a plynové spotrebiče, vodu v kúpeľni. Po odchode von bez eskorty nie je osoba schopná nájsť cestu späť domov.

Na zníženie rizika závažných foriem aterosklerózy sa odporúča užívať lieky na zmierňovanie krvného obrazu, ako je aspirín (kyselina acetylsalicylová) po dosiahnutí veku 50 rokov.

Video: diskusia o ateroskleróze a cholesterole

Krok 2: Po zaplatení položte svoju otázku v nižšie uvedenom formulári ↓ Krok 3: Okrem toho môžete špecialistovi poďakovať ďalšej platbe za ľubovoľnú sumu

Cerebrálne ochorenie reumatických svalov. príznaky

Vyskytuje sa prevažne v dospelosti. Porážka možného bazénu akéhokoľvek mozgovej tepny, ale častejšie v oblasti vetiev strednej mozgovej tepny alebo cievy, vaskularizovaného mozočku a výfuku stavce tepny. Vývoj discirkulačných javov je vo väčšine prípadov urážkou, klinický obraz sa odlišuje rôznymi a prechodnými príznakmi.

Počiatočné, relatívne ľahké tečúce formy nie sú sprevádzané klinickými príznakmi poškodenia srdca a kĺbov, a preto ich diagnostika je často ťažká a oneskorená. Najčastejšie prejavy zahŕňajú astenie v kombinácii s vegetatívno-vaskulárnymi alebo vegetatívne-viscerálnymi poruchami, hypochondriakálnymi prejavmi, ktoré môžu byť reverzibilné. Spolu s sťažností astenoipohondricheskih a neurotickú typu na pozadí zníženie krvného tlaku sa často objavujú synkopa, celkový chlad, potenie, a ďalších porúch vegetativnovistseralnye, ktorá vedie k chybnej diagnóze rôznych foriem neuróz, alebo vegetatívny neuróza neurocirculatory dystónia. Znaky aktivity reumatického procesu sú spravidla minimálne alebo chýbajú. Iba ako výsledok komplexné vyšetrenie (EEG, REG, diencephalic vzorka, "vzorka vody" s priečnym vzorkou diatermické hlavy s nákladom cukru, osciloskopy plavidlá končatín, atď..), je možné detekovať poruchu hypotalamu a mozgový kmeň štruktúry, celkové zmeny v cievnej tonus simpatikoadrenalovogo typu čo nepriamo naznačuje účasť hypotalamusových vazomotorických centier v patologickom procese. Rysy prekrvenie hypotalame regiónu: kapilárnu sieť je najvýkonnejší a priamy kontakt s nervovými bunkami kapilár v hypotalame jadier bez gliových vrstvy vytvárajú predpoklady pre intenzívnejší vplyv infektsionnoallergiziruyuschih faktorov na jadre hypotalamus.
Prechodné alebo funkčne dynamické poruchy mozgovej cirkulácie, ktoré sa častejšie zakladajú nielen na angiospazme, ako je tkanivová ischémia v oblasti postihnutej cievy alebo skupiny ciev, sú niekedy sprevádzané krátkodobou stratou vedomia, ktorá je často neporušená; následne pacient môže nezávisle povedať, za akých okolností došlo k poruche reči alebo k vzniku parýzy. Anamnestické je niekedy možné preukázať, že napriek mladému veku pacienta v minulosti zaznamenal krátkodobé narušenie cerebrálneho obehu.
Dôsledkom akútnych hemodynamických porúch sú hemiparéza, hemihypestézia a afázia (najčastejšie v dôsledku lézie v bazéne strednej mozgovej tepny). Tieto javy zvyčajne zmiznú po niekoľkých hodinách alebo sú pretrvávajúce. Často sú spojené nové symptómy spôsobené šírením vaskulitídy a zapájaním nových oblastí mozgového tkaniva do patologického procesu.
Niektorí pacienti mali reumatický záchvat niekoľko dní a týždňov pred nástupom ochorenia. Pri vyšetrení týchto pacientov sa zistili symptómy srdcovej dekompenzácie, nízky krvný tlak, horúčka, zvýšená ESR a leukocytóza. V prípadoch absencie ohniskových príznakov nie je ľahké odlíšiť vaskulárny proces od zápalového.

Neurologické príznaky s poškodením mozgu v oblasti vaskularizácie vetvenia strednej mozgovej artérie nie sú vždy stabilné, u takých pacientov s anamnézou takýchto pacientov sa často zaznamenávajú krátkodobé poruchy cerebrálneho obehu. To je tiež charakteristické pre trombózu iných vetiev vonkajšej a vnútornej krčnej a obratlovej tepny. Okolo zadnej cerebelárnej artérie sa prejavuje variantmi Wallenberg-Zakharchenko syndrómu.

Malá chorea je choroba reumatickej etiológie charakterizovaná pohybovými poruchami.

Porážka reumatického procesu tela začína vstupom hemolytickej streptokokovej skupiny A do tela baktérií Tento mikróp z infekčných ložísk (napríklad pri chronickej tonzilitíde z mandlí) preniká do krvného obehu a šíri sa v rôznych tkanivách. Základom patogenézy reumatických lézií je patológia spojivového tkaniva. Môže sa vyvinúť poškodenie ventilov srdca a kĺbov. Penetrácia patogénu do centrálneho nervového systému môže vyvolať dysfunkciu mozgovej kôry, cerebellum a bazálnych ganglií (neuro-reumatizmus). Existuje porážka veľkých a malých ciev mozgu s rozvojom vaskulitídy a trombovaskulitídy. V dôsledku vývoja degeneratívnych procesov v týchto častiach nervového systému je narušená koordinácia pohybov a svalový tonus.

Po objavení sa antibiotík je frekvencia výskytu menšej chorey až 10% všetkých neurologických ochorení. Choroba sa častejšie vyskytuje u dievčat ako u chlapcov a väčšinou v období jeseň-zima. Trvanie ochorenia sa pohybuje od 3 do 6 týždňov. Krátkodobé relapsy sa môžu objaviť počas dlhého obdobia po výskyte ochorenia (napríklad počas tehotenstva). V zriedkavých prípadoch sú pozorované úmrtia spôsobené patologickým účinkom na kardiovaskulárny systém.

V závislosti od obrázka klinického priebehu sú:

· Klasická verzia priebehu malej chorey

· Atypická varianta chorey:

· Vymazaný, slabý príznak, pomalá súčasná forma ochorenia

· Paralytická malá chorea

· Pseudoterická malá chorea

· Priebeh ochorenia môže byť:

Medzi príčiny vývoja malého počtu chorey a rizikových faktorov tohto patologického procesu je možné zdôrazniť:

neyrorevmatizm

Kategória: ošetrovateľstvo v neurológii / infekčné choroby nervového systému

Ide o infekčné alergické ochorenie, pri ktorom sú postihnuté spojivové tkanivá a cievy parenchýmu a membrány mozgu. Najbežnejšie sú dve formy neuroreumatizmu: cerebrálna reumatická revaskularizácia a reumatická encefalitída alebo malá chorea.

Cerebrálny reuma - Vyznačuje sa reumatickou léziou mozgových ciev, ohniskovými zmenami nervovej tkaniva spôsobenými trombózou malých a stredných artérií, ako aj subarachnoidálnymi krvácaním, cerebrálnou embolizáciou mozgu a mikroúrazmi. Ochorenie začína na pozadí exacerbácie reumatického procesu, prejavujúce sa slabosťou, indispozíciou, teplotou tela v subfebrile. Náhle vzniká hemiparéza alebo hemiplézia, afázia alebo iné fokálne príznaky. Vedomie zvyčajne nie je narušené.

Reumatická encefalitída - sa rozvíja akútne, často na pozadí exacerbácie reumatického procesu. Vyskytujú sa bolesti hlavy, vracanie, meningeálne príznaky, teplota tela stúpa na 39 ° C, objavujú sa symptómy fokálnych lézií mozgu (paréza, paralýza, hyperkinezia, dysfunkcia lebečných nervov, afázia, záchvaty). Môžu to byť bludy, halucinácie, psychomotorická agitácia. Obzvlášť ťažké je hemoragická reumatická encefalitída, ktorá sa vyvíja ako mŕtvica.

Hyperkinetický variant reumatickej encefalitídy - je reumatická alebo vedľajšia chorea, pri ktorej prevládajú degeneratívne zmeny na zápalových ochoreniach. Choroba sa postupne rozvíja, hlavne medzi školopovinnými deťmi vo veku 6 až 15 rokov. Najskôr sa objaví hyperkinezia svalov na tvári - pacienti sa grimasujú, stláčajú oči, púšťajú sa, pokrčia ramenami, posúvajú si ruky komplikovaným spôsobom; potom je narušená koordinácia, svalový tonus klesá, pamäť a pozornosť sa zhoršujú. Pacienti sa stávajú neprítomnými, ľahostajnými, smiať sa a plakať bez príčiny.

Chorea sa niekedy vyvíja u tehotných žien. Je tiež spojená s reumatizmom a považuje sa za indikáciu pre umelé prerušenie tehotenstva. Reumatická chorea trvá 1-5 mesiacov a obvykle končí obnovou.

liečba stráviť kortikosteroidy (prednizón, metipred), antibiotiká - penicilín, ampios, gentamycín; salicyláty - salicylát sodný, aspirín; antihistaminiká - difenhydramín, pipolfen, tavegil; vitamíny, nootropné lieky - cerebrolyzín, piracetam, nootropil.

 1. Príručka ošetrovateľskej starostlivosti / Ed. NR Paleeva.- M.: Medicine, 1980.
 2. Bortnikova S. M., Zubakhina T. V. Nervové a duševné choroby. Séria "Medicína pre vás". Rostov n / a: Phoenix, 2000.
 3. Martynov Yu, S. Neurológia: Štúdie. ed. 4., rev. a pridajte. - M.: RUDN, 2009.

Reumatizmus nervového systému

Reumatický proces najčastejšie postihuje kardiovaskulárny systém a kĺbové prístroje, často však hlavnými poruchami sú často poruchy centrálneho nervového systému (neuro-reumatizmus). Zvyčajne sa kombinujú s léziami srdca a kĺbov, menej často sú prvým prejavom reumatického procesu u daného pacienta a dokonca menej často sú izolované. Poruchy nervovej funkcie sú spôsobené hlavne reumatickými léziami mozgových ciev.
Reumatizmus sa týka ochorení kolagénu, to znamená, že ide o patológiu spojivového tkaniva. Patogenéza reumatizmu je založená na streptokokovej infekcii a narušenej imunite organizmu. Vo väčšine prípadov sú vstupnými bránami infekcie mandle (s chronickou tonzilitídou, tonzilitídou) alebo zubami zubami. Zvrátená reakcia organizmu na zavedenie infekcie vedie k porušeniu vlastného tkaniva, predovšetkým k stenám krvných ciev (vaskulitída) a kĺbov (polyartritída). Bolo zistené, že rozhodujúcou úlohou vo vývoji a výsledku tejto choroby nie je infekčný nástup, ale zmenená senzitivita organizmu.
Charakteristika postupných zmien v intersticiálnej látke spojivového tkaniva: opuch mukózy, fibrinoidná transformácia, tvorba špecifických granulómov okolo ciev a skleróza, spôsobujúca deformáciu štruktúr spojivového tkaniva (napríklad srdcových chlopní). Porážka malých ciev mozgu a miechy vedie k zhoršeniu prívodu krvi a poruchám funkcií centrálneho nervového systému. Môžu sa vyskytnúť menšie krvácania a trombóza krvných ciev, ohniská zmäkčenia mozgového tkaniva, subarachnoidné krvácanie.
Nasledujú hlavné klinicko-anatomické formy neuroreumatizmu: cievna cerebrálna s ohniskovými léziami nervového tkaniva (subarachnoidálne krvácanie a do substancie mozgu, embolie, "malé mŕtvice"); reumatická meningoencefalitída ("malá trojka", hypotalamický syndróm atď.); cerebrálny reumatizmus s epileptiformnými záchvatmi; reumatické psychózy; neuritída a polyradikuloneuritída. Klinický priebeh môže byť akútny, subakutný, opakujúci sa a latentný. Obzvlášť často sa v detstve a dospievaní vyskytuje neurorevmatizmus.
Vedúcim faktorom v patogenéze neuro-reumatizmu je porážka malých a veľkých ciev mozgu (reumatická vaskulitída a trombovaskulitída). Poruchy mozgového krvného obehu spôsobené trombózou reumatoidne postihnutých veľkých ciev sú častejšie pozorované v zóne vetvenia strednej mozgovej tepny.
Zvýšená priepustnosť cievnej steny vedie k vzniku malých hemoragických mŕtvice, často difúznych. Typicky sa mozgové krvácanie vyvíja s aktívnou reumatickou srdcovou alebo polyartritídou - na pozadí teploty podvalu, únavy, náhle sa u pacienta rozvinie slabosť v končatinách a zmení sa na paralýzu, pacient môže mať poruchu reči (v prípade porúch obehu v ľavej hemisfére mozgu).
Pri závažnom srdcovom zlyhaní, najmä pri fibrilácii predsiení, je možná embólia mozgových ciev. Súčasne sa pacient zrazu stane závraty, potom príde krátkodobá strata vedomia s epileptiformnými kŕčmi tváre a končatín a objavením sa symptómov ohniskového poškodenia mozgu. Takzvané menšie mŕtvice sú spôsobené kŕčmi arteriol a malými ložiskami ischémie (niekedy nekrózou) v mozgovom tkanive. Pacient cíti len krátky závrat a okamžité výpadky.

Najbežnejšou formou neuroreumatických ochorení je "malá chorea", reumatická encefalitída. Toto ochorenie obvykle predchádza časté bolesť hrdla, reumatické ochorenie srdca, reumatické lézie kĺbov; niekedy "malá chorea" je prvým prejavom reumatizmu u dieťaťa. Choroba sa vyskytuje vo veku 5 až 15 rokov, dvakrát tak často u dievčat. Choroba sa môže opakovať vo veku 15-25 rokov; väčšinou u žien. Pri tejto chorobe sa zaznamenajú zmeny v nervových vláknach (opuch atď.) V oblasti stredného, ​​stredného a medulového.
Klinické prejavy pozostávajú z mentálnych zmien, choreickej hyperkinezie (tj nekontrolovaných násilných pohybov) končatín a znižovania svalového tonusu. Často sa choroba začína prejavom podráždenosti, chýbajúcej mysle, tvrdohlavosti a "rozmarov" dieťaťa, porúch spánku; V tejto fáze je diagnóza ťažká, pretože uvedené príznaky nie sú špecifické. Poškodenia motora, ktoré sa spájajú s tým - nepríjemné pohyby, grimasy, hyperkinezia (napríklad záchvaty nosa, závrat ramien, "úzkosť" v rukách) - už vás uvažujú o "malom trochee". V počiatočných štádiách ochorenia môže byť hyperkinetické vyšetrenie zistené v momente, kedy dieťa odstráni oblečenie ("vyzliecť symptóm"). Ťažko písať, chodiť a hovoriť, dieťa klesne vidličku, lyžičku. Vo vážnych prípadoch pacienti prestávajú hovoriť. S emočným stresom dieťaťa sa hyperkinéza zintenzívňuje. Charakteristický príznak jazyka a očných viečok - dieťa nemôže držať jazyk zavesený s očami zatvorenými. Svalový tonus klesá mierne alebo výrazne; chýbajú reflexie šľachy. Poruchy citlivosti v "malom trochee" č. Vnútorné orgány a kĺby sú trochu ovplyvnené. V 50% prípadov sa choroba opakuje, zvyčajne po ťažkom boľavom hrdle a najmä v jesenných jarných obdobiach.
Chorea sa môže vyskytnúť v prvej polovici tehotenstva, častejšie u mladých žien, zvyčajne po opakovaných bolestiach hrdla alebo pri reumatických ochoreniach srdca. Tehotenstvo v tomto prípade zohráva úlohu senzibilizujúceho faktora. Klinický a morfologický obraz choroby sa podobá na "malú chorea". Ak sa hyperkinezia a hypotónia zvýšia, aj napriek liečbe je potrebné ukončiť tehotenstvo. S históriou "drobnej chorey" sa ženám odporúča vyhnúť sa tehotenstvu.

Ďalšou formou neuro-reumatizmu je porážka hypotalamickej oblasti (reumatická diencefalitída). Zistilo sa, že približne v? prípady všetkých diencefalických syndrómov spôsobených neuro-reumatizmom. Pacienti majú neinfekčnú horúčku (37-38 ° C), nie sú uvoľnené antibiotikami, bohatým potením, arteriálnou hypertenziou, svalovými trasami, záchvatmi smädu, poruchami spánku, hysterickými reakciami. Pravidelne sa objavujú paroxysmálne bolesti hlavy, úzkosť, konvulzívne pohyby končatín ("diencefalická epilepsia"). Nálada pacientov je depresívna, "ide do choroby"). Môže sa vyskytnúť pocit chladu, pacienti sú neustále zabalení.
Zvyčajne sa pozorujú vegetatívne poruchy u pacientov s neuroreumatizmom zbarvení kože, pretrvávajúcou difúznou červenou dermografizáciou, mokrými a studenými nohami a rukami. Pri reumatickej encefalitíde sú vegetatívne krízy pozorované s udusením, zimnicami, nauzeou, bolesťami hlavy a bolesťami srdca so spomalením pulzu alebo tachykardie. Reumatická zmena mozgových ciev spolu s poškodením vnútorných orgánov spôsobuje výskyt neuróz. Pacienti majú emocionálnu labilitu, neznášanlivosť zvukov a svetla, smútok, strach, menej eufórií s expresivitou. Môžu existovať psychotické javy - deliriózne stavy, nezmysel.

Diagnostikovanie neuroreumatizmu je vždy ťažké. Ak existuje podozrenie na ochorenie, musí sa vyšetriť neuropatológ.

Liečenie neuroreumatizmu určuje neuropatológ spolu s terapeutom; zvyčajne začať liečbu v nemocnici. Pri zmiernení závažnosti procesu sa pacienti naďalej liečia sanatóriom. V ambulantných zariadeniach potrebujú pacienti s neuroreumatizmom trvalé sledovanie reumatológom.

Cerebrálna vaskulitída mozgu (vaskulitída CNS): príznaky, liečba, príznaky, príčiny

Mozková vaskulitída mozgu.

Vaskulitída centrálneho nervového systému je charakterizovaná zápalom cievnych stien fibrinoidnou nekrózou a infiltráciou leukocytov počas histologického vyšetrenia, zúžením lumen ciev, poškodením cievnej steny s výskytom aneuryzmy, rizikom trombózy, krvácaním. Vo väčšine prípadov sú cievy mozgu ovplyvnené systémovými ochoreniami, ale je tiež opísaná izolovaná cerebrálna angiitída. Pri systémovej vaskulitíde sa mozgové cievy zúčastňujú v 40% prípadov.

Klasifikácia cerebrálnej vaskulitídy mozgu (vaskulitída CNS)

Porážka mozgových ciev je tiež možná s primárnou a sekundárnou systémovou vaskulitídou. Mali by byť rozlíšené od primárnej ("izolovanej") vaskulitídy centrálneho nervového systému.

Ak autoimunitná reakcia, ktorá je príčinou zápalu, sa vyskytuje priamo v stene cievy, vaskulitída sa nazýva primárna. Sekundárna vaskulitída sa vyvíja v dôsledku difúznych ochorení spojivového tkaniva, infekčných, toxických alebo neoplastických procesov. Primárna vaskulitída je klasifikovaná na základe klinických znakov a histologických zmien.

Primárna vaskulitída

 • obrovská bunková artritída ciev lebky (Takayasu, Hortonova temporálna arteritída)
  • Časová arteritída
  • Arteritida Takayasu
 • Nodulárna polyarteriitída
 • Churdov syndróm - Strauss
 • Izolovaná angiitída CNS
 • Wegenerova granulomatóza
 • Behcetova choroba
 • uzlová panarteritída
 • mikroskopickej angiopatie
 • granulomatózna alergická angiitída
 • Kawasakiho syndróm
 • Schonlein-Henoch Purpura

Sekundárna vaskulitída

 • Difúzne ochorenia spojivového tkaniva (kolagenóza)
  • Systémový lupus erythematosus
  • sklerodermia
  • Sjogrenov syndróm
 • otrava
 • Neoplastické ochorenia
 • lieky (hlavne morfín, kokaín, amfetamín, rovnako ako fentoín, tyreostatiká, tiazid, penicilín, sulfónamid)
 • infekcia / parainfekční javy (bakteriálna meningitída, bakteriálna endokarditída, syfilis, lymská choroba, tuberkulóza, hepatitída B, vírus ľudskej imunodeficiencie infekcie, herpes, cytomegalovírus, vírus varicella-zoster, Streptococcus, rod Aspergillus huby, Škrkavky, tsistitserok)
 • v kombinácii s ochoreniami kolagénu
 • malígnych ochorení
 • autoimunitné ochorenia.

Primárna vaskulitída CNS (zriedkavo): diagnóza izolovanej angiitidy CNS je po prvé diagnóza vylúčenia a na druhej strane histologické potvrdenie je nevyhnutné pre plánovaciu liečbu.

Symptómy a príznaky mozgovej vaskulitídy mozgu (vaskulitída CNS)

Symptómy vo väčšine prípadov odrážajú prítomnosť multifokálnej cerebrálnej ischémie. Najčastejšími prejavmi sú difúzna bolesť hlavy, duševné poruchy, zhoršenie zraku, epileptické záchvaty, hemysyndrómy a príznaky poškodenia mozgového kmeňa. Existuje tiež viacnásobná mononeuropatia a polyneuropatia spojená s vasa nervorum.

Neurologické symptómy a symptómy:

 • senzorimotorické deficity
 • bolesti hlavy (najmä s časnou artritídou Hortonu)
 • psychické abnormality (kognitívne poruchy, zmena osobnosti, afektívne alebo psychotické poruchy)
 • myelitída
 • neuropatia
 • encefalitída
 • myalgia s myozitídou
 • horúčka, nočné potenie, strata hmotnosti, slabosť
 • s kožnými léziami: purpura, nekróza, vredy, žihľavka, Raynaudove symptómy
 • lézie dýchacích ciest: sínusitída, vredy slizníc, hemoptýza, astmatické príznaky
 • s poškodením srdca a krvných ciev: angína, príznaky spôsobené perimokarditídou, trombóza, stenóza, aneuryzma a embolický infarkt
 • s porážkou gastrointestinálneho traktu: bolesti brucha ako kolika, stolica s krvou
 • s léziami urogenitálneho traktu: oligúria, polyúria, edém, hematúria
 • s léziami muskuloskeletálneho systému: opuch kĺbov, myalgia, artralgia, reumatoidné ťažkosti

Diagnóza cerebrálnej vaskulitídy mozgu (vaskulitída CNS)

Diagnóza sa uskutočňuje na základe výsledkov klinických, laboratórnych a neuroimagingových (MRI, angiografických) štúdií. Na potvrdenie je potrebná biopsia postihnutej oblasti cievy s histologickým vyšetrením.

Kombinácia zápalových procesov v centrálnom nervovom systéme a vaskulárnych lézií naznačuje cerebrálnu vaskulitídu.

Na diagnostiku vaskulitídy by sa mala použiť klasifikácia American College of Rheumatology.

 • Všeobecná laboratórna diagnostika: krvný test, parameter zápalu (C-reaktívny proteín, rýchlosť sedimentácie erytrocytov), ​​kreatín kináza, elektroforéza, imunoelektroforéza, kreatinín, glomerulárna filtrácia (GFR), stav moču vrátane proteínov, glukózy a albumínu.
 • Špeciálne laboratórne testy:
  • hepatitída (s pozitívnymi výsledkami až 60% u pacientov s nodózou polyarteritis)
  • pANCA (syndróm Churg-Stross, mikroskopická polyarteriitída)
  • cANCA (Wegenerova granulomatóza)
  • ANA (titer sa zvýšil takmer pri všetkých ochoreniach kolagénu)
  • protilátky proti ds-DNA, lupus antikoagulant (lupus erythematosus)
  • doplnok SZ a C4 (znížený systémovým lupusom a generalizovanou vaskulitídou, zvýšený so systémovým zápalom = proteín akútnej fázy)
  • protilátky anti-Ro- (SS-A-) a anti-LA- (SS-B) protilátky (Sjogrenov syndróm)
  • protilátky anti-5Cb-70 (sklerodermia)
  • RNP protilátok
  • kryoglobulíny (často zvýšené s non-ANCA vaskulitídou)
  • reumatoidný faktor
  • sérologia pre syfilis, protilátky proti borrelii, potvrdenie HIV
  • cerebrospinálna tekutina: počet buniek, proteín, glukóza, oligoklonálne pásy, laktát.
 • Vizualizácia mozgových štruktúr: MRI (atypické lézie nevhodné pre aterosklerotické plaky) a CT alebo MP angiografia (multifokálne stenózy, často umiestnené na okraji, rozpad kontrastu v cievnom kmeňu); angiografia katétra je potrebná na potvrdenie.
 • Pre potvrdenie diagnózy je vždy odporúča histologické vyšetrenie: Kožné biopsie / sliznice, krvné cievy, sval, nervové, obličiek, pečene, mozgu alebo leptomeningeal niekedy tkaniva.
 • Dodatočná diagnostika na vylúčenie poškodenia orgánov: rádiografia alebo CT hrudníka.

Ultrazvuk brušných orgánov, elektro-neurografia spôsobená somatosenzorickým potenciálom, elektromyografia.

Diferenciálna diagnostika

Cerebrálna vaskulitída sa má diferencovať hlavne s aterosklerotickou stenózou intrakraniálnych artérií (zohľadňuje vek a rizikové faktory).

Komplikácie intrakraniálnych ciev s vaskulitídou

 • Opakovaná cerebrálna ischémia
 • Porážka niekoľkých častí cievy a cievnych bazénov
 • Zakrytie plavidiel

Liečba cerebrálnej vaskulitídy mozgu (vaskulitída CNS)

Lieková terapia je zameraná na liečbu základnej choroby. Prognóza postihnutia mozgovej cievy je zvyčajne nepriaznivá. Nasledujúca časť popisuje princípy liečby jednotlivých chorôb.

 • Keď sa objavia kŕčovité záchvaty, musí byť predpísaná antiepileptická liečba.
 • Pri bolestiach hlavy majú analgetiká s periférnym účinkom spravidla dobrý účinok.
 • Za prítomnosti motorických porúch sú znázornené bežné liečebné metódy, ako sú fyzioterapeutické cvičenia, odmerané záťaže alebo cvičenia s logopérom.

Hlavné terapeutická aktivita v primárnej vaskulitídy je potlačenie zápalu na účely remisie spočiatku kortizón (napr., Prednisolon) v kombinácii s rôznymi imunosupresív (cyklofosfamid, azatioprin, metotrexát, mykofenolátmofetil niekedy). Pri vykonávaní terapie sa riadia základnou príčinou ochorenia a závažnosťou ochorenia.

V prípade sekundárnej vaskulitídy sa objavuje vylúčenie provokujúceho činidla alebo liečba základnej choroby. Okamžité antibiotikum alebo antivírusovej terapie začína najprv v prípade infekčného vaskulitída (napríklad syfilitického vaskulitídy, vaskulitída s herpetickou encefalitídu).

Čo je mozgová vaskulitída?

Cerebrálna vaskulitída je léziou steny mozgových ciev v dôsledku zápalu.

Výsledkom vaskulitídy môžu byť prechodné ischemické záchvaty, mŕtvica. Diagnostika je veľmi náročný postup, pretože na 100% potvrdenie diagnózy je potrebné vykonať biopsiu.

Toto ochorenie je zriedkavé - asi 1 prípad na 1 milión ľudí ročne, napriek tomu, že 39 ľudí na 1 milión ročne trpí systémovou vaskulitídou.

 • Všetky informácie na stránke sú len informačné a nepredstavujú manuál pre akciu!
 • Len doktor vám môže poskytnúť presnú diagnózu!
 • Naliehavo vás žiadame, aby ste sa neuchovávali, ale aby ste sa zaregistrovali u špecialistov!
 • Zdravie pre vás a vašu rodinu!

dôvody

Doteraz neboli príčiny ochorenia stanovené. Klinický obraz a príznaky sú podobné iným ochoreniam, ktoré súvisia so zhoršenou cerebrálnou cirkuláciou. Charakteristickou črtou je prítomnosť lézií na koži v kombinácii s neurologickými prejavmi.

Častými príznakmi sú parestézia a zmena nálady - človek sa stáva podráždeným, cíti apatie, únava, podráždenosť.

Cerebrálna vaskulitída sa týka chorôb, ktoré môžu potenciálne viesť k invalidite pacienta. Príčiny jeho vývoja sú zvyčajne zakorenené v reumatických léziách, infekčných ochoreniach, tvorbe zhubných nádorov spôsobených liekom. Existujú však prípady, kedy sa vaskulitída vyvíja ako primárna choroba.

Nedostatočná štúdia mechanizmu vzniku a vývoja patológie, početnosť klinických prejavov, nedostatok presných a pravdivých neinvazívnych diagnostických kritérií sťažuje diagnostiku v počiatočnom štádiu ochorenia.

 • Cerebrálna vaskulitída je ťažká lézia, pri ktorej zápalový proces postihuje cievy s akýmkoľvek priemerom. To vedie k zhoršeniu prívodu krvi, preto mozog prestane prijímať kyslík v objeme, ktorý potrebuje.
 • Ochorenie sa prejavuje náhle, môže sa vyskytnúť s rovnakou frekvenciou u mužov i žien. Príznaky sú podobné príznakom mŕtvice: porucha reči, porucha sluchu a zraku, motorická aktivita. Treba poznamenať, že izolovaná cerebrálna vaskulitída mozgu je veľmi zriedkavá.
 • Akútne obdobie je nahradené dlhou remisťou, po ktorej nasleduje nové zhoršenie. Možno vývoj duševných porúch, ktorý výrazne ovplyvňuje správanie a charakter človeka.
 • Môžu sa vyskytnúť známky sklerózy, únavy. Zápalové procesy vedú k vývoju štrukturálnych zmien v mozgu a ďalej k čiastočnej ischémii a k ​​smrti jej častí.
 • Postupne sa ochorenie postupuje. Môže byť ťažké diagnostikovať a klinický obraz je príznakom podobný prejavom mozgového nádoru. Liečbu tejto formy vaskulitídy vykonávajú odborníci z neurologického oddelenia.
 • Často sa vyvíja na pozadí reumatizmu a kolagenózy. Tieto patologické stavy sprevádzajú poškodenie funkcie obličiek a v dôsledku toho aj zvýšenie krvného tlaku. Na druhej strane zvýšenie tlaku vyvoláva vývoj neurologických symptómov. V zriedkavých prípadoch môžete hovoriť o hematoencefalickej bariére ako príčine vaskulárnych lézií.
 • Cerebrálne poruchy sa vyvíjajú v približne 1 / 2-3 prípadoch reumatických ochorení.
 • Sekundárna vaskulitída spôsobená systémovými ochoreniami je sprevádzaná vymazaným klinickým obrazom. Pacienti necítia výrazné zhoršenie zdravia, lekári však čelia ešte väčším problémom pri diagnostike.
 • Niektoré informácie môžu poskytnúť laboratórne a inštrumentálne metódy výskumu. Prerušenie centrálneho nervového systému spôsobuje zvýšenie ESR a NRW. Zároveň sa v mozgovomiechovej tekutine zistilo mierne zvýšenie proteínov s subarachnoidálnym krvácaním - červenými krvinkami.
 • Môžu sa použiť výsledky angiografickej štúdie. Pri cerebrálnej vaskulitíde sú charakteristické rozdiely v hrúbke cievnej steny, stenóza a cievna oklúzia, výskyt zhlukov a aneuryzmy.
 • Pri cerebrálnej vaskulitíde spôsobenej tuberkulózou dochádza k dezorientácii vo vesmíre, hemiplegii, dysartrii atď.

Medzi prejavy sekundárnej vaskulitídy patrí:

O príčinách hemoragickej vaskulitídy u detí tu budeme hovoriť.

V každom prípade sa mozgová vaskulitída môže prejavovať rôznymi spôsobmi, príznaky zvyčajne nepredstavujú jediný klinický obraz charakteristický pre všetkých pacientov.

Do diagnostiky (ako aj pri následnej liečbe) by sa mala zapojiť skupina špecialistov: neurológ, reumatológ, špecialista na infekčné ochorenia, alergik.

Moderná diagnostika sa vykonáva s prihliadnutím na:

 • príznaky multifokálnych a difúznych lézií mozgu na pozadí mentálnych porúch a epileptických záchvatov;
 • potvrdenie angiopatie, encefalopatia charakterizovaná mnohými ohniskami získanými pomocou zobrazovania magnetickou rezonanciou, ultrazvukom, angiografickým vyšetrením;
 • laboratórne a inštrumentálne metódy výskumu;
 • detegovať prítomnosť zápalu biopsii mozgového parenchýmu, ak je vylúčená pravdepodobnosť sekundárnej vaskulitídy.

Je veľmi dôležité, aby sa choroba nezačala a identifikovať ju včas, pretože je v počiatočnom štádiu liečiteľná.

So systémovými patologiami

Liečba vaskulitídy, ktorá sa vyvíja na pozadí systémových ochorení, spravidla prináša dobré výsledky.

S rôznymi typmi patológie sa pozoroval vlastný klinický obraz:

Okrem Toho Čítal O Plavidlách

Liečba a prevencia mozgovej príhody v mladom veku

Mŕtvica v mladom veku nevylučuje ženy ani mužov. Stáva sa, že sa vyhýba strane staršej generácie, ale predstihuje tých, ktorí sú sotva 20-30 rokov. Môžeme povedať, že ochorenie je oveľa mladšie.

limfostazom

Lymfóza je patológia lymfatického systému, sprevádzaná porušovaním lymfatického obehu a oneskorením lymfatickej tekutiny v tkanivách. Pri lymfostáze dochádza k zhutneniu tkaniva, pretrvávajúcemu opuchu a výraznému zahusteniu končatiny (lymfedému), vredov na koži.

Čo je vertebro-bazilárna nedostatočnosť

Vertebrobasilárna nedostatočnosť alebo syndróm vertebrobasilárneho arteriálneho systému je reverzibilný proces poškodenia mozgovej funkcie v dôsledku zhoršenej cerebrálnej cirkulácie.

Aký krvný test ukazuje hustotu

Analýza hustoty krvi: ktorá ukazuje indikácie preZloženie, hustota krvi a ďalšie indikátory môžu určiť stav ľudského zdravia, prítomnosť rôznych chorôb a život ohrozujúcich procesov, umiestnenie lézií atď.

Vrak je to

Slovník: Slovník skratiek a skratiek armády a špeciálnych služieb. Comp. A. A. Shchelokov. - Moskva: vydavateľstvo AST LLC, vydavateľstvo Geleos CJSC, 2003. - 318 s.Republikánská energetická komisia

Príčiny a liečba rosacey na nos

Kuperoz (telangiektázia) je rozšírenie malých subkutánnych ciev na tvár, v dôsledku čoho sa na pokožke brady alebo krídel nosa vytvára zreteľné červené oko. Aj keď stav tohto javu je zriedkavo škodlivý a bolestivý, výrazne kazí vzhľad osoby a prinúti ho, aby sa poradil s lekárom.